ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο ΘΑΝΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας φιλοι μου,να ερθω λιγο στην παρεουλα σας?:)))
ολοι μας βιωνουμε την ζωη,την καθημερινοτητα ,την εχουμε δει να φοραει "φορεματα" με καταπληκτικα χρωματα,αλλα την βιωνουμε και ρακενδυτη.
την γνωριζουμε ομως καλα την ζωη?περα απο τις χαρες και τις λυπες που κατα καιρους μας προσφερει?
σιγουρα οι στεναχωριες ειναι περισσοτερες απο τις λυπες.
ο edgar allan poe φοβοταν τα μικρα διαστηματα θανατου,αναφεροταν στις ωρες του υπνου.
ειναι πολλες οι στιγμες που οταν χανουμε κατι η καποιον μοναχα τοτε καταλαβαινουμε το κενο και μονο τοτε αντιλαμβανομαστε ποσα δεν προλαβαμε να πουμε η να κανουμε.
ας εκμεταλευτουμε με τον πιο δημιουργικο τροπο τον χρονο της ζωης μας.
τα παντα εχουν ημερομηνια ληξης και η ζωη και ο θανατος.
μα οσο ζουμε οι μνημες και οι αναμνησεις του καθενος μας ,ας κρατουν ζωντανους πλαι μας ,τους συνανθρωπους μας,τους αγαπημενους μας.
τι φοβομαστε περισσοτερο?την ζωη ,η τον θανατο?
εγω προσωπικα την ζωη φοβαμαι,γιατι αυτην βιωνω τωρα.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 11:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Αγαπημενε...
Mη στεκεσαι στον ταφο μου και κλαις
Δεν ειμαι εκει,δεν κοιμαμαι
Ειμαι οι χιλιοι ανεμοι που φυσουν
Μια διαμαντενια λαμψη πανω στο χιονι
Ειμαι το φως του ηλιου πανω στο γινομενο σταρι
Η βροχη του φθινοπωρου…
Όταν ξυπνας στη σιωπη του πρωινου
Ειμαι τα πουλια που πετουν γυρω σου
Ειμαι τα’αστρα που λαμπουν το βραδυ…
Γι’αυτό μη στεκεσαι στον ταφο μου και κλαις
Δεν ειμαι εκει ,δεν πεθανα! "

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΥΤΟ....
ΦΙΛΗ DESTINY ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΨΩ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ!ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΩΣ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ....

ΦΙΛΗ ΜΕΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ ΜΟΥ....

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 15:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου.

Αυτό που για μένα είναι ίσως πιο τρομακτικό και από τον ίδιο τον θάνατο, είναι το πόσο δραματικά μπορεί ο θάνατος ενός αγαπημένου σου προσώπου να αλλάξει/επηρεάσει την ζωή σου....ειλικρινά είναι μυστήριο.

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 16:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!
ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΜΑΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ.........
ο edgar allan poe φοβοταν τα μικρα διαστηματα θανατου,αναφεροταν στις ωρες του υπνου.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΑΥΤΟ
ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ!
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ
ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ. ΑΝ ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΤΕ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ
ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ.
ΟΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΟΛΟΤΗΤΑ
ΜΕ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΝΑΙ!
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΡΑΓΕ ΚΑΙ
ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ¨¨?
ΟΛΑ ΚΑΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ
ΣΑΝ ΣΕ ΟΝΕΙΡΟ.
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ Η ΖΩΗ ΠΕΡΝΑΕΙ
ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ
ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ –ΔΕΝ- ΚΑΝΑΜΕ!

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑΝΝΗΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 17:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γεια σας φιλοι μου,να ερθω λιγο στην παρεουλα σας?:)))
ολοι μας βιωνουμε την ζωη,την καθημερινοτητα ,την εχουμε δει να φοραει "φορεματα" με καταπληκτικα χρωματα,αλλα την βιωνουμε και ρακενδυτη.
την γνωριζουμε ομως καλα την ζωη?περα απο τις χαρες και τις λυπες που κατα καιρους μας προσφερει?
σιγουρα οι στεναχωριες ειναι περισσοτερες απο τις λυπες.
ο edgar allan poe φοβοταν τα μικρα διαστηματα θανατου,αναφεροταν στις ωρες του υπνου.
ειναι πολλες οι στιγμες που οταν χανουμε κατι η καποιον μοναχα τοτε καταλαβαινουμε το κενο και μονο τοτε αντιλαμβανομαστε ποσα δεν προλαβαμε να πουμε η να κανουμε.
ας εκμεταλευτουμε με τον πιο δημιουργικο τροπο τον χρονο της ζωης μας.
τα παντα εχουν ημερομηνια ληξης και η ζωη και ο θανατος.
μα οσο ζουμε οι μνημες και οι αναμνησεις του καθενος μας ,ας κρατουν ζωντανους πλαι μας ,τους συνανθρωπους μας,τους αγαπημενους μας.
τι φοβομαστε περισσοτερο?την ζωη ,η τον θανατο?
εγω προσωπικα την ζωη φοβαμαι,γιατι αυτην βιωνω τωρα.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας



ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ,ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ...ΜΟΝΟ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΣ "ΣΙΓΟΥΡΣ ΟΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΥΠΕΣ" ΜΑΛΛΟΝ ΧΑΡΕΣ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ...

Edited by - kapodistria on 05/08/2003 17:20:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 17:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραγματικά η φίλη Καποδίστρια με συγκίνησε γιατι οτι εγραφε αυτη το ενιωθα εγω.Και θα παραθεσω το εξής ερώτημα: υπάρχει ζωή ΠΡΙΝ το θάνατο?
Το είδα κάπου γραμμένο σε ένα τοίχο και μου έμεινε βαθιά χαραγμένο στο μυαλό.Διότι κάποιος μπορεί λειτουργικά να ζει, ψυχολογικά όμως να νιώθει νεκρός.Ή γερασμένος.Να ζει απλά για να ζει,να φυτοζωεί,να έχει χάσει κάθε κέφι και όρεξη για ζωή.Τελικά η ζωή είναι περίεργο πράγμα.Γίνεται να λέμε ότι κάποιος ζει επειδή απλά χτυπάει η καρδιά του?Για κοιτάξτε κατά πόσο έχουν αυξηθεί τα ποσοστά ατόμων με κατάθλιψη,κυρίως νέων,και ατόμων που επιχείρησαν αυτοκτονία.Τα αποτελέσματα μιας τέτοιας έρευνας είναι εκπληκτικά και δείχνουν ότι οι περισσότεροι πλέον στην εποχή μας δεν ζουν,απλά φυτοζωούν αναμένοντας με ανακούφιση την ώρα που θα φύγουν για έναν κόσμο χωρίς προβλήματα.η κατάθλιψη είναι η κατάρα του αιώνα μας.
όσο γι αυτούς που έχασαν κάποιο αγαπημένο πρόσωπο,τα λόγια είναι περιττά κι οποιαδήποτε λόγια παρηγοριάς ανούσια.Αν κι έχουν περάσει 3 χρόνια απο το θανατο του αγαπημενου μου προσωπου,τιποτα δεν έχει αλλαξει τα αισθηματα μου γι αυτον.το μονο που εχει αλλαξει ειναι η ψυχολογια μου,αυτο το πεσιμο,η θλιψη και το παραπονο που με εχουν κυριεψει.Αλλαγες φανερες για μια αγαπη που εχασα και που δεν μπορω να την βρω πλεον σε αυτον τον κοσμο με αυτες τις συνθηκες.
οσοι εχουν ζησει παρομοια κατασταση ξερουν...



ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΜΕΝΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΣΚΟΠΟ : ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΗΣ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΠΡΑΓΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΜΕ...ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ ΕΝΑΣ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΑΙ ΑΕΝΑΟΣ ΑΓΩΝ...ΠΟΛΕΜΑ ΛΟΙΠΟΝ... ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Menia21
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 22:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Menia21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Καποδιστρια
Σε ευχαριστω πραγματικα για τη συμβουλη σου!Ξερω οτι η ζωη εδω ειναι ενας διαρκης αγωνας ανακαλυψης.Απλα σαν ανθρωπος,οταν κοντραρεσαι με τη μοιρα,οταν τιποτα δε σου παει καλα,τοτε σε πιανει το παραπονο και αναπολεις καποια πραγματα εντονοτερα.
Lencolas υπομονη.Δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα παραπανω.Απλα καποιοι εκει ψηλα μας παρακολουθουν και περιμενουν απο εμας τη βελτιωση σε ολους τους τομεις.καποτε θα βρεθουμε ολοι μαζι παρεουλα!Και πιστευω θα ειναι πιο ηρεμα απο εδω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 00:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου,σας ευχαριστω ολους για τα υπεροχα λογια σας,μα πανω απο ολα σας ευχαριστω που μου δινεται την ευκαιρια να μοιραζομαι μαζι σας ολα οσα νοιωθω και να ειμαι πλαι σας διπλα σας.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 06/08/2003 01:05:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 01:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αν εχεις καποια αλλη ομως προταση - ευχαριστως να την ακουσω, διακοπουλες ερχονται και ολο στην γυρα θα ειμαι για βιβλια :)

Συγγνώμη για την καθυστέρηση, τώρα πρόσεξα την ερώτηση... Δυστυχώς αγαπητή Μάρα μου δεν γνωρίζω κάποιο άλλο βιλίο εκτός του:

Το μυστύριον του Θανάτου
Εκδόσεις Αδελφότητος θεολόγων "ο Σωτήρ"
του Νικόλαου Βασιλειάδη

Εγώ έχω την έκδοση του 1994. Είναι η εκκλησιαστική άποψη στο θέμα...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 01:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<O ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ.
ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΗ...>>

ΑLICE BAILEY

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 17:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όσο γι αυτούς που έχασαν κάποιο αγαπημένο πρόσωπο,τα λόγια είναι περιττά κι οποιαδήποτε λόγια παρηγοριάς ανούσια.Αν κι έχουν περάσει 3 χρόνια απο το θανατο του αγαπημενου μου προσωπου,τιποτα δεν έχει αλλαξει τα αισθηματα μου γι αυτον.το μονο που εχει αλλαξει ειναι η ψυχολογια μου,αυτο το πεσιμο,η θλιψη και το παραπονο που με εχουν κυριεψει.Αλλαγες φανερες για μια αγαπη που εχασα και που δεν μπορω να την βρω πλεον σε αυτον τον κοσμο με αυτες τις συνθηκες.

τί γίνεται άραγε όταν ο θανατος είναι αναπαντεχος? Ποιά λόγια μπορουν να απαλύνουν τον πόνο ? Μπορεί εμείς να δίνουμε συμβουλες αλλα πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να νιωσει το πραγματικό μεγεθος του πόνου αν δεν βιωσει κατι τέτοιο προσωπικα...
πιστεύω τα λόγια δεν επαρκουν για να περιγράψουν τη θλίψη που πρέπει να νιωθεις φίλη μου.
όταν πρόκειται για θανατο αγαπημένου το πλήγμα είναι τρομερο.
και ακόμη περισσότερο όταν πρόκειται για θανατο παιδιού...
ακόμη δεν έχω ξεχάσει τις σκηνες που έβλεπα στην τηλεόραση απο τους γονείς των παιδιων που ξεψύχησαν στα τεμπη... τί λόγια παρηγοριάς να πειςσεαυτους τους ανθρωπους ? ποιό λόγο ύπαρξης να βρουν οι γονείς που χάσανε το μοναχοπαίδι τους? οι άνθρωποι , που ήταν "απλοί" και που αγνοουνε όλα όσα συζητάμε εμείς , και που όλη τους η ύπαρξη στρέφεται γύρω απο το σπλαχνο τους...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 17:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τουλαχιστον εκείνο το κατι που να μας ανακουφίζει λίγο εκείνες τις δύσκολες ώρες είναι η πεποίθηση ότι ο-η αγαπημενος μας ακόμη υπάρχει και ότι δε θα θέλει να περασοουμε την υπόλοιπη ζωή μας μεσα στην καταθλιψη. ότι δε λέμε ουσιαστικα "αντιο" αλλα "εις το επανιδειν"...
φανταστείτε πόσο ακόμη πιο επώδυνος θα είναι ο θανατος για τους αθειστες και σε αυτους που πιστεύουν ότι ο άνθρωπος σταματα να υπαρχει μετα το θανατο...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 08:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ) ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ.ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΕΝΑ ΣΕΡΒΙΤΣΙΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ,ΒΑΛΤΕ ΦΑΙ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΚΑΙ ΚΡΑΣΙ ΣΤΟ ΠΟΤΗΡΙ. ΕΡΧΟΜΑΙ !!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 13:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ…. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ(ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ)ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΡΝΕΙΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΚΑΙ ΧΑΝΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ.
ΦΙΛΕΣ Masvidal ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ...


ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 05/09/2003 13:38:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 01:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Θάνατος μπορεί να αντιμετωπιστεί με ένα διαφορετικό τρόπο. Mπορεί να έχει μια σταθερή θέση στη σκέψη και στη ζωή και μπορούμε να προετοιμαστούμε γι' αυτόν σαν κάτι που δεν μπορεί να αποφευχθεί, αλλά που είναι απλώς ο φορέας αλλαγών. Έτσι κάνουμε τη διαδικασία του θανάτου ένα σχεδιασμένο τμήμα του σκοπού ολόκληρης της ζωής μας.
Mπορούμε να ζούμε με τη συνείδηση της αθανασίας και αυτό δίνει ένα πρόσθετο χρώμα και μια ομορφιά στη ζωή.
Mπορούμε να ενισχύσουμε την επίγνωση της μελλοντικής μας μετάστασης και να ζήσουμε με την αναμονή του δέους του.
Όταν ο θάνατος αντιμετωπίζεται έτσι, παίρνει μια διαφορετική σημασία και γίνεται ένα πρελούδιο για μια περαιτέρω εμπειρίαζωής.

Eίτε κάποιος πιστεύει ότι ο θάνατος είναι μόνο ένα διάλειμμα σε μια ζωή συσσωρευμένης εμπειρίας, είτε πιστεύει οτι είναι το τέλος κάθε εμπειρίας δεν υπάρχει η παραμικρή αμφισβήτηση για το γεγονός οτι χαρακτηρίζει μια συγκεκριμένη μετάβαση από μια κατάσταση συνείδησης σε μια άλλη

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 23:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο ωραιο θέμα !!!! Κι ομως δεν περπατησε. ΘΑΝΑΤΟΣ, θεμα ξεχασμενο απο ανθρωπους που λέγονται ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ.

ΘΑΝΑΤΟΣ της προσωπικοτητας. Εκει είναι όλο το παιχνίδι. Μόνο που δεν έχουν όλοι ούμπαλα. Γιατί τέτοια και μόνο τετοια χρειαζονται αν θέλεις να παίξεις. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 16:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αραγε ποσες φορες δεχομαστε θανασιμα πληγματα στην προσωπικοτητα οσο ζουμε?Απο τον τυφλο και εγωιστη <εαυτο >μας που θεωρει πως για οτι τον θιγει ή τον πληγωνει δεν ειναι υπευθυνος ο ιδιος αλλα οι αλλοι.Ποσο πρεπει να ειναι ταυτισμενος ο ανθρωπος με τον υλικο κοσμο για να φοβαται τοσο μη χασει μια μασκα<την προσωπικοτητα>.Την προσωπικοτητα που τσαλαπατωντας καθε εννοια ενοτητας και αγαπης προσπαθει να διαχωρισει απο το συνολο.Την προσωπικοτητα που κατασκευαζει και αγωνιζεται να διατηρησει και που συνηθως την προσδιοριζει με βαση τα συναισθηματα των αλλων και το αν αναγνωριζουν την<αξια> του ,την κοινωνικη θεση ,τα πραγματα που αποκτα ,ενα ονομα που ετυχε να εχει σε μια ταυτοτητα,μιαθρησκεια ,ενα εθνος που ανηκει,γενικα με τη ζωη της υλης.
Καταλαβαινει αραγε κανεις πως αυτες ειναι αλυσιδες σε μια φυλακη που εχει δημιουργησει μονος του και τελικα εμαθε να νομιζει πως εκει ειναι ασφαλης?Ποσο μπορει να τον τρομαζει η ιδεα οτι αν χασει την πρωσοπικοτητα του ,τη μασκα του θα δει καταματα την αληθεια που θα του διαλυσει το ψεμμα που με τοσο κοπο εχτιζε τοσα χρονια?Ειναι αραγε τοσο δυσκολο να αποδεχτει καποιος την ηττα του?
Με το θανατο η προσωπικοτητα σου θα χαθει.Τοσο πολυ φοβασαι για την ωρα που θα κατανοησεις τον αληθινο ,αιωνιο Εαυτο σου.??Εχεις μαθει να βλεπεις πως οταν χανεις κατι κερδιζεις κατι αλλο?Εχεις μαθει να χανεις?
Αν ακομα φοβασαι το θανατο ειναι πραγματι ο θανατος που φοβασαι 'η η αληθεια που θα σου αποκαλυψει το παντοτινο σου προσωπο?Γιατι ενω θ α επρεπε να τον βλεπεις σαν ελευθερωτη τον φοβασαι.Ισως γιατι τοτε τελειωνουν τα <καρναβαλια>και καμια μασκα <προσωπικοτητα >δεν μπορει να σε κρυψει?????????????Μηπως τελικα φοβασε περισσοτερο τον εαυτο σου απο το θανατο???????????

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 21:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ,ΦΟΒΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΦΟΒΙΑ ΤΟΥΣ..ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....
ΕΜΕΝΑ Η ΚΙΝΗΤΗΡΙΟΣ ΙΔΕΑ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ,ΗΤΑΝΕ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ...ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ...
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΙΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ...
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΤΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ,ΦΙΛΕ Labolas Glasya ΚΑΙ ΦΙΛΕ x-files...ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ...
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 09:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"θα" κανω εκεινα που ηταν "να" κανω,"τος"ες χαρες και λυπες ,που δεν βιωσα,γιατι ποτες δεν προσπαθησα...νεκρος κατ'επιλογη των ανασφαλειων και της λαθος σκεψης,διαστηματα που πραγματικα βιωνα και βιωνω την ανυπαρξια μου....

ειμαι νεκρος,γιατι μισω αυτο που ειμαι,δεν υπαρχω ,γιατι δεν εδωσα κινητρα οταν επρεπε,γεννηθηκα ισως πεθαμενος,ισως δεν ειχα επιλογη,εχω ομως μαχες να δωσω,κενα να καλυψω,γνωριζοντας πως δεν θα κερδισω,προσπαθω,γιατι ειναι το μοναδικο που εχω...εμενα.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy