ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 21:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Πλωτίνε,
πραγματικά έψαχνα ευκαιρία να συμμετάσχω αλλά κάτι με σταματούσε. Από τη μια το βρίσκω δύσκολο να εκφράσω άποψη για μια αφηρημένη έννοια όπως είναι η αλήθεια. Ποια αλήθεια να ζητήσουμε; Αν υπάρχει θεός; Αν υπάρχει ζωή μετά θάνατον; Αν ισχύει η μετενσάρκωση;
Από την άλλη θα χρειαζόταν πολλή δουλειά να αναλύσω ξανά τη θεωρία μου περί βούλησης. Γιατί εκεί είναι το θέμα. Εύκολα θα μπορούσα να πω ότι: Η αλήθεια του κάθε ενός είναι απόλυτα συντονισμένη με τη βούληση του. Η αλήθεια μου δηλαδή, είναι αυτή που θέλω να είναι. Προσοχή όμως. Είναι εντελώς αδύνατο σε κάποιον να είναι γνώστης της βούλησης του. Το γνώθι σ αυτόν εκεί μας παραπέμπει. Να γνωρίσουμε τη βούληση μας κατά κύριο λόγο. Όλα κι αν τα μάθουμε για τον εαυτό μας, τη βούληση μας και άρα την αλήθεια μας, δεν θα τη μάθουμε ποτέ μέχρι τέλους. Είναι άπιαστο όνειρο.
Δεδομένου ότι υπάρχουν αμέτρητοι άνθρωποι (θέλω), που επίσης επηρεάζονται αρκετά από αμέτρητους πεθαμένους ήδη ανθρώπους (κι αυτοί είναι θέλω, όχι ήθελαν αλλά θέλω), τότε η αλήθεια πρέπει να είναι συνισταμένη όλων αυτών των θέλω (βουλήσεων). Επομένως κατά τη γνώμη μου, η αλήθεια δεν συγκεκριμενοποιήθηκε ακόμη, διότι και η συνισταμένη των θέλω, συνεχίζει να τροποποιείται και να εξελίσσεται. Γι αυτό παραμένει αφηρημένη έννοια, όπως και τόσες άλλες. Οι αφηρημένες έννοιες είναι τέτοιες, διότι εκείνο που θα τις καθιστούσε συγκεκριμένες, εξακολουθεί να τροποποιείται.
Γενικά νομίζω ότι ο κόσμος όλος είναι η συνισταμένη των «θέλω». Αυτή θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε ότι είναι μέχρι στιγμής, η περί κόσμου συγκεκριμένη αλήθεια.
Όταν με ρωτούν φίλοι, ποια κατά τη γνώμη μου είναι η τελειότερη φράση που ειπώθηκε ποτέ, απαντώ: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ. Μπορεί κανείς να διαφωνήσει ότι αυτή είναι μέχρι στιγμής η ΑΛΗΘΕΙΑ; Μέχρι στιγμής όμως. Γιατί και στη φράση αυτή επίσης εφαρμόζεται το νόημα της. Το "Τα πάντα ρεί" ισχύει και για τη φράση "Τα πάντα ρεί".
Ελπίζω να μην κούρασα και να μην μπέρδεψα.


Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 23:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιος γνωριζει την αληθεια?...

το ερωτημα σου...
κανεις απαντω καλε μου φιλε...
αλλα ολοι την περιεχουμε μεσα μας...

παντα λεγαμε ψεματα...
και λεμε...
γιατι την αληθεια την αγνοουμε...
ποιος απο μας την εχει αγγιξει?

εγω παντως οχι...
και γι αυτο εν αγνοια μου συνεχιζω να λεω ψεμματα...

η αληθεια ειναι σοφια και δεν ειναι...
η γνωση μπορει να μεταδοθει...η σοφια οχι
ουτε λοιπον και η αληθεια γιατι ειναι βιωματικη...

μοναχα η αληθεια γνωριζει την αληθεια κατα την αποψη μου
ολοι μας μπορουμε να αντιληφθουμε μοναχα την μασκα της...

η αληθεια οφειλει να ειναι απολυτη...
και το απολυτο δεν υπαρχει γυρω μου για να το αντιληφθω...

ευγε για το θεμα σου Πλωτινε...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 23:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ όμορφες οι σκέψεις σου ΑΙΟΝ. Με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο στα περισσότερα απο όσα ανέφερες. Ωστόσο, το ανθρώπινο σώμα δε μπορεί να "ταξιδέψει" με την ταχύτητα του φωτώς γιατί θα διαλυόταν (εξαύλωση) αν θέλεις διάσπασε και τη λέξη αυτή εξ=εκτός/ύλ...(ύλης)+ώση.
Πολύ όμορφο όμως και περιγραφικότατο το παράδειγμά σου με τους κύκλους και εν-τέλει στην κατάσταση της ακινησίας.
Όλα όσα ανέφερες είναι μια απο τις πολλές εκδοχές απο το..."χόντρεμα" που με "κατηγόρησες"...
---
Mα και εσύ δε το χοντραίνεις φίλε μου?...Ας επιτύχουμε πρωτίστως την πνευματική ελευθερία και η ελευθερία της ύλης (σώμα) αξίζει πολλής προσοχής-αφού όμως υπερβούμε το σκαλοπάτι της ελευθέρωσης του πνεύματος απο τα πέπλα που το περιβάλουν.
Η πρόοδος της ψυχής επιτυγχάνεται σκαλί-σκαλί γιατί ως όντα εν πτώση, η αντίληψή μας είναι περιορισμένη και δε μπορεί να σταχυολογήσει μεταβατές αλήθειες.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 23/11/2003 23:45:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 17:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έπιασες τον «παλμό» ελεύθερε. Πραγματικά και εγώ πιστεύω ότι οι φράσεις «ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ», και «ΓΝΩΘΙΝ ΣΑΥΤΟΝ», είναι τα κλειδιά που μας ανοίγουν τις πόρτες της συνειδητότητας και του μυαλού. Με τον ίδιο τρόπο που αλλάζει ο κόσμος και οι συνθήκες, αλλάζει και ο τρόπος που εμείς σκεπτόμαστε και προσδοκούμε. Η αλήθεια π.χ του ανθρώπου του μεσαίωνα ήταν ότι η επίπεδη Γη ήταν το κέντρο της γης, και αυτό διότι ο Δυτικός Χριστιανικός τρόπος σκέψης ( και όχι μόνο, καθώς και στο κοράνι για παράδειγμα αναφέρεται ότι ο άνθρωπος είναι ένα προνομιούχο δημιούργημα του Αλλάχ , και ότι η φύση δημιουργήθηκε για να υπηρετεί τον άνθρωπο..!!) βασιζόμενος στην Παλαιά διαθήκη θεωρούσε τον κόσμο φτιαγμένο για τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος δηλ αποτελούσε το κέντρο του κόσμου…
Η κατάργηση του εγωισμού λοιπόν, και η γνώση της σχέσης της υλικής μας υπόστασεως με τον κόσμο με τον οποίο μοιραζόμαστε τα ίδια δομικά υλικά, ίσως μας κάνει λιγότερο αλαζόνες. Η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΉ ελευθερία «ελεύθερε» αποδίδεται από τον Επίκουρο (περί φύσεως Τίτου Λουκρίτιου) καταπληκτικά

«Όταν η ζωή του ανθρώπου πάνω στην γη είναι χαμερπής φόβος συνθλιμμένος από το βάρος της θρησκείας, που το πρόσωπο της σε όλους τους Ουράνιους τόπους κρέμεται, ακτινοβολώντας μίσος για την ανθρωπότητα, πρώτος ένας Έλληνας τόλμησε να της αντιταχθεί, ενάντια σε εκείνη πολεμούσε κάθε μέρα. Εκείνον ούτε ο θόρυβος των θεών, ούτε οι κεραυνοί, ούτε ο βρυχηθμός του θυμωμένου ουρανού υπέταξαν, αλλά περισσότερο παρακινούσαν το ευγενές του πνεύμα, που επιθυμούσε τέλος να σπάσει την πύλη της χυδαίας φυλακής, της μοίρας του ανθρώπου..»


Το θέμα λοιπόν φίλοι μου ΔΕΝ είναι ο δρόμος για την Ιθάκη του καθενός, αλλά η συνειδητοποίηση ότι φανατισμοί και δογματισμοί ΔΕΝ χωρούν σε ανθρώπους «ελεύθερους» οι οποίοι γνωρίζουν ότι διαρκώς θα αναζητούν το θαύμα της ζωής, στο σύντομο χρονικό διάστημα που ζουν και σκέπτονται.

Αγαπτητέ reptilesalonica αναφέρεις

quote:
πρόοδος της ψυχής επιτυγχάνεται σκαλί-σκαλί γιατί ως όντα εν πτώση,

Ποιος ο λόγος που βρισκόμαστε σε πτώση. Η πτώση αυτή είναι εκούσια ή πτώση τιμωρίας.?

Ryche σε ευχαριστώ


Shwabe, Τyanea ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ?

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 23:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απορώ καθόλου που στους περισσότερους σημερινούς Έλληνες ο Επίκουρος, είναι γνωστός μόνο . . . ονομαστικά. Και όμως ο "παππούλης" αυτός, έπρεπε να είναι φάρος για τους Έλληνες, αλλά και για όλη την ανθρωπότητα.
Συγχώρεσε με φίλε Πλωτίνε που θα επαναλάβω τα ανυπέρβλητα λόγια του.

Όταν η ζωή του ανθρώπου πάνω στην γη ήταν χαμερπής φόβος συνθλιμμένος από το βάρος της θρησκείας, που το πρόσωπο της σε όλους τους Ουράνιους τόπους κρέμεται, ακτινοβολώντας μίσος για την ανθρωπότητα, πρώτος ένας Έλληνας τόλμησε να της αντιταχθεί. Ενάντια σε εκείνη πολεμούσε κάθε μέρα. Εκείνον ούτε ο θόρυβος των θεών, ούτε οι κεραυνοί, ούτε ο βρυχηθμός του θυμωμένου ουρανού υπέταξαν, αλλά περισσότερο παρακινούσαν το ευγενές του πνεύμα, που επιθυμούσε τέλος να σπάσει την πύλη της χυδαίας φυλακής, της μοίρας του ανθρώπου...
Επίκουρος

Μια και συζητάμε όμως για την αλήθεια, θα ήθελα να αναφέρω ακόμα κάποιες αναμφισβήτητες αλήθειες που εξέφρασαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι.
Πάντων χρημάτων, μέτρον άνθρωπος.
Ουδέν παρά χρήμα γίγνεται.
Παν μέτρον άριστον.
Μηδέν άγαν.
Α α α ! ! ! Εδώ θα κάνω φάουλ. Είχα σκοπό να ρωτήσω τον ΑΙΟΝ και τον reptilesalonica να με ενημερώσουν τι εννοούν λέγοντας ότι είμαστε όντα εν πτώση, γιατί προφανώς διαφωνώ. Αλλά θυμήθηκα και την επιθυμία που είχα πάντα, να ακούσω τις απόψεις των άλλων περί του «Μηδέν άγαν». Πως το καταλαβαίνουν δηλαδή. Τι νομίζουν ότι θέλει να πει; Διαλέξετε όσοι και όπως επιθυμείτε.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 04:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πλωτίνε, με ρωτάς:
quote:
Ποιος ο λόγος που βρισκόμαστε σε πτώση. Η πτώση αυτή είναι εκούσια ή πτώση τιμωρίας.?

Για να κάνουμε ουσιαστικό διάλογο, πρέπει να ορίσουμε κάποια πράγματα, κάποιες έννοιες αν θέλεις.
Πώς πιστεύεις λοιπόν οτι δημιουργήθηκε-υπήρξε ο άνθρωπος στη Γή;

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 09:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Καλέ μου Πλωτίνε, γράφεις στον φίλο Ελεύθερο δυο μεγαλειώδη φράσεις που περικλείουν μέσα τους την ουσία για την μόνη Αλήθεια. Εάν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σταθούμε σε τούτες τις φράσεις για να δούμε πως μας οδηγούν στην μόνη Αλήθεια γράφοντας τις δικές μου απόψεις.
Λέγει ο Ηράκλειτος, τα πάντα ρεί, δηλώνοντας έτσι σαφέστατα ότι όλα προχωρούν, τίποτα δεν μένει στάσιμο. Σαν το μόνο όμως, κύριο και ουσιαστικό αποτέλεσμα, να μας παραπέμπει στην ενέργεια, που όλα τα κινεί και τα μορφοποιεί στην πορεία του χρόνου-άχρονου του σύμπαντος.
Πιστεύω λοιπόν, πως η αλήθεια είναι ετούτη η ενέργεια και σε ετούτη την ενέργεια θα πρέπει ο άνθρωπος να βασιστεί (εφ'όσων την εμπεριέχει και εντός του) για να κάνει πράξη την επόμενη φράση, γνώθι σε αυτόν, που ήταν εγγεγραμμένη στον ομφαλό της Γης (Δελφούς) όπως πίστευαν οι αρχαίοι.
quote:

Έπιασες τον «παλμό» ελεύθερε. Πραγματικά και εγώ πιστεύω ότι οι φράσεις «ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ», και «ΓΝΩΘΙΝ ΣΑΥΤΟΝ», είναι τα κλειδιά που μας ανοίγουν τις πόρτες της συνειδητότητας και του μυαλού.


Ναι και έχεις όλο το δίκιο.
quote:

Το θέμα λοιπόν φίλοι μου ΔΕΝ είναι ο δρόμος για την Ιθάκη του καθενός, αλλά η συνειδητοποίηση ότι φανατισμοί και δογματισμοί ΔΕΝ χωρούν σε ανθρώπους «ελεύθερους» οι οποίοι γνωρίζουν ότι διαρκώς θα αναζητούν το θαύμα της ζωής, στο σύντομο χρονικό διάστημα που ζουν και σκέπτονται.


Όμως καλέ μου Πλωτίνε, πως θα μπορέσει ο άνθρωπος να πραγματώσει την συνειδητοποίηση των <<ελεύθερων>> ανθρώπων, για να αναζητούν το θαύμα της ζωής, εάν δεν βαδίσουν τον όποιο εσωτερικό δρόμο της "Ιθάκης" και να καταλήξουν μέσο της προαναφερθείσας ενέργειας, στην γνωριμία με τον πραγματικό εαυτό τους;
Μήπως, λοιπόν λέω, στην Αλήθεια για το θαύμα της ζωής, εμπεριέχετε και η έσω διαδρομή σαν αναπόσπαστο κομμάτι της;
Διότι, τι αξία θα είχε η μελέτη "επιφανειακά" της ζωής, και εάν από την αυγή της ανθρωπότητας δεν είχαν εντοπίσει τούτη την ενέργεια. Δηλαδή ένας <<ελεύθερος>> κατ' εσέ, άνθρωπος, φτάνει να έχει συνειδητοποιήση τον φανατισμό και τον δογματισμό στην κοσμογονία-θεογνωσία για να είναι γνώστης της Αλήθειας;
Ξέρεις, εάν αφαιρέσουμε την ενέργεια από το σύμπαν θα καταλήξουμε στη μη ύπαρξη κάτι που νομίζω πως δεν υφίσταται.
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου καλέ μου Πλωτίνε απ' αυτού.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 12:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...κύριο και ουσιαστικό αποτέλεσμα, να μας παραπέμπει στην ενέργεια, που όλα τα κινεί και τα μορφοποιεί στην πορεία του χρόνου-άχρονου του σύμπαντος.

....άρα...ο "έλεγχος" μεταφέρεται στον ΧΡΟΝΟ! Άρα ελείψει χρόνου;;; Τι;;;

Δεν οδηγεί πουθενά η κούρσα βρε παιδιά γιατί είμαστε ΜΕΣΑ στον χρόνο.

Μήπως όμως υπάρχει κάτι απ' έξω; Μήπως μπορούμε να "βιώσουμε" το απ' έξω; Και εάν το βιώναμε...θα το κατανοούσαμε;

Μήπως πρέπει να θυμηθούμε τα λόγια του Ερμή; "Όταν πάψουμε να υφιστάμεθα ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ να υπάρχουμε" ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 12:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη ημερα σε ολουs σαs.
Δεν σαs κρυβω πωs το θεμα πραγματι μου αρεσει, αλλα δυστυχωs δεν μου μενει προs το παρον αρκετοs καιροs ωστε να βαλω και εγω ενα μικρο λιθαρακι στην ωραια σαs συζητηση.
Ευχομαι συντομα να τα καταφερω και να ειμαι κοντα σαs, αλλα για τωρα θα σταθω σε ενα σημειο.
Αγαπιτε Zezmperg διαβασα μια φραση απο το τελοs τηs ωραιαs σου ιστοριαs που γραφειs:
<< Μα όλοι γλυστρούν πίσω μαζί με τον οδηγό τους και κατρακυλάνε κάτω, χωρίς ούτε καν μιά γρήγορη ματιά να ρίξουν στην όμορφη κορυφή.>>

(Πραγματι μου αρεσε πολυ η αφηγηση σου αλλα ισωs να ειναι λιγο απολυτη η λεξιs <<ολοι>>.
Θα συμφωνουσα μαζι σου αν δεν γνωριζα καποιον που εμεινε εκει μονοs. Υπαρχουν ομωs καποιεs διαφορεs και θα στιs καταθεσω.
Αυτοs ανεβαινε μονοs-καταμοναχοs.
Η αιτια αρχισε απο μια πολυ μεγαλη γιορτη μεσα σε μια μεγαλη πλατεια. Ολοs ο κοσμοs γιορταζε, φιλαρμονικεs, ζητωκραυγεs, κ.λ.π. σαν κατι το μεγαλο να περιμεναν.
Γι'αυτον ολα αυτα γυρω του ηταν μια σκηνοθεσια και ενα ψευτικο σκηνικο.
Δεν αντεχε ολο αυτο το θεατρο και προτιμησε να φιγει μακρια απο ολον αυτον τον παραλογισμο που εβλεπε εμπροs του.
Το μονο που ζυταγε ηταν ησυχια και πνευματικη αναβαση, μακρια απο το ψευδοs που ζουσε γυρω του και απο ολα οσα τον εκαναν να παραμενει στασιμοs. Το μονο που ζηταγε εκεινη την στιγμη ηταν να απομακρυνθει οσον το δυνατον μακριτερα απο ολο αυτα που οι αλλοι ζουσαν η ετοιμαζωταν να υποδεχτουν με μεγαλεs τιμεs, γλεντια, και που επαναλαμβανω ολα αυτα γινωταν μεσα σε μια τεραστια πλατεια.

<<Συναντάει στο δρόμο άντρες και γυναίκες που ανεβαίνουν με κόπο το βουνό, κατά μήκος ενός πλατιού κι ομαλού δρόμου. Είναι οι άντρες και οι γυναίκες της Μικρής Νοσταλγίας που λαχταρούν να φτάσουν στην κορυφή, μα μ' ένα ανάπηρο και τυφλό οδηγό>>.

Αυτοs ομωs ενω προχωρουσε εν Πνευματι βρεθηκε σε ενα πολυ στενο σοκακι, δεν το καλοσκεφτηκε και περασε μεσα, αλλωστε αυτοs ηταν και ο μονοs δρομοs που επρεπε να παρει εωs οτου απομακρυνθει απο εκει.
Για να μην μακρηγορω ο δρομοs δεν ηταν μονον πολυ στενοs μα και γεματοs σκαλια. Και δεν ηταν μονον πολυ στενοs με σκαλια μα και παρα πολυ μεγαλοs και που καθολου δεν ηταν ισιοs μα ολο αριστερα και δεξια επρεπε να περπαταs και να ανεβαινειs.
Μετα απο πολυ μεγαλουs κοπουs και κουραση αυτο το πολυ μικρο στενακι οδηγουσε σε εναν πολυ μεγαλο ολοισιο δρομο λιγο ανηφορικο ακομη που κοντα ηταν πλεον η κορυφη του λοφου.
(Γιατι μετα απο τοση ανηφορα και σκαλοπατια επομενο ηταν να βρεθει ο ανθρωποs σε τετοιο υψομετρο που ηταν η κορυφη ενοs βουνου).
Οταν λοιπον εφτανε στην κορυφη βλεπει 3 ατομα να καταβαινουν προs τα κατω τα οποια απο μακρια καταλαβε πωs τον κοροιδευουν και οτι ομιλουν γι'αυτον. Θα σταθω εδω γιατι για μενα εχει μεγαλη σημασια η συμπεριφορα αυτων που κατεβαινουν.
Ηταν δυο γυναικεs και εναs αντραs και που η ενδυμασια τουs τουλαχιστον για την στιγμη εκεινη δεν ηταν και τοσο σωστη.
Οσο πλησιαζαν τοσο και ακουγεs τα γελια να δυναμωνουν, αλλα το ατομο αυτο προχωραγε σιωπηλο.
Μα οταν εφτασαν κοντα του η μια κοπελα που ηταν προs το μεροs του προσπαθησε να τον κανει να τηs δωσει σημασια.
Αυτοs σταματησε για μια στιγμη και κατοπιν προχωρησε λεγωνταs μεσα του <<οχι τωρα μην λυγιζειs προχωρα, μην κοιταs πισω σου και παρασυρθειs, προχωρα και φτανειs θα τα καταφερειs>>.
Χωριs να κοιταζει προs τα πισω εβλεπε ολεs τιs σκηνεs και ακουγε τα γελια και καταλαβαινε πωs αυτοι τιποτα αλλο δεν ζηταγαν παρα να τον κανουν να τουs ακολουθησει προs τον κατηφορο.
Μετα απο αυτο φτανει στον λοφο. Αλλα οταν φτανει ακουει αυτην την τοσο ωραια μουσικη τηs φιλαρμονικηs και που τον κανει να μην θελει να σταθει εκει.
Θελει να επιστρεψει και να ζησει απο κοντα ολο αυτο το πανηγυρι και την τοσο ωραια μουσικη που ερχωνταν απο μακρια εκει.
Μεσα του αρχιζει να εχει μερικεs σκεψειs:
1) πωs αν παρει αυτον τον δρομο που ηταν ακριβωs εμπροs του, και που ηταν εναs αποτομοs γκρεμνοs δεν υπηρχε περιπτωση να τα καταφερει γιατι κοιταζωνταs καλα καταλαβε πωs ηταν αρκετα μεγαλοs και πολυ αποτομοs.
2) Αν γυρισει προs τα πισω δεν θα υπηρχε περιπτωση να βρει τον δρομο γιατι τα στενα ηταν ολοκληροs λαβυρινθοs και τελοs 3) με τιποτα δεν θα ηθελε να συναντησει ξανα τα ατομα που βρηκε στο ανεβασμα του.
Τοτε αποφασησε πωσ οχι, θα μηνω εδω πανω μονοs μου.
Εκει λοιπον αριστερα του βλεπει ενα πολυ μικρο αρχαιο κτισμα.
Οπωs μερικεs φορεs συνανταμε στα βουνα μικρα σπιτακια απο πετρεs, ετσι και αυτο ενα πολυ μικρο αρχαιο τετραγωνισμενο κτισμα απο πετρεs.
Προχωρηρησε λοιπον μεσα καθωs δεν υπηρχε πορτα και μπενωνταs σταθηκε στην μεση και κοιταξε προσ τα πανω.
φυσικα δεν υπηρχε ουτε οροφη μα εβλεπε μονον τον ουρανο.
Αμεσωs δυο αντρεs με στολη εμφανιζονται απεξω και ο εναs πλησιαζει και τον χαιρετα φιλικα. Ανταπεδωσε τον χαιρετισμο και παρατηρησε πωs ο επισκεπτηs σταθηκε στον παραστατη του μικρου κτισματοs και στην επανω μερια εσβησε κατι και εγραψε κατι αλλο.
Οταν τελειωσε γυρισε και τον κοιταξε και του ειπε την φραση.
<< Δεν χρωσταs πλεον τιποτε αλλο πλεον τα καταφερεs>>.
Κατοπιν απομακρυνθηκαν και οι δυο αφηνωνταs μονο του μεσα στο κτισμα αυτον που με χιλιουs κοπουs ανεβεικε στην κορυφη του βουνου).

Η πιστιs σιγουρα σε οδηγα σε μεγαλεs υπερβασειs αλλα μαζι με την αγαπη. Επισηs ο ανθρωποs δεν πρεπει να αφηνει τον εαυτο του να νικιεται απο διαφορεs συνηθειεs, γιατι σε οτι νικιεται σε αυτο ειναι και δουλοs.
Μου αρεσει ο τροποs σκεψιs σου και ευχομαι ο καθεναs σαs με αγαπη να προχωρησετε στην αναζητηση τηs δικηs του αληθειαs, χωριs ομωs ποτε να υπερβει την αγαπη του προs τον αλλον.
Αλλωστε σχετικα περι αληθειαs ειχα αναφερθει και στο παρελθον, απλα εμειs την ακολουθαμε.
Σαs χαιρετω ολουs σαs.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 12:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας ή το σημείο κατ’ εμέ όπου ο άνθρωπος ορίζει την αλήθεια

Η αλήθεια παύει να υφίσταται σε δύο περιπτώσεις, εκεί όπου ο άνθρωπος την ανακαλύπτει και τη μετατρέπει σε γνώση και στο σημείο και μετά όπου ο άνθρωπος την αναζητά και τη μετατρέπει σε άγνοια.
Ο όρος αλήθεια είναι ένας όρος που δημιούργησε ο άνθρωπος, για να δείξει με την απόκτηση της γνώσης , τι ισχύει μέσα ή έξω από τη διαφορετικότητα των απόψεων , ανάμεσα σε ανθρώπους αλλά και στον ίδιο τους τον εαυτό, που πιστεύουν ότι γνωρίζουν , για ένα θέμα το οποίο δεν γνωρίζουν πχ ποιος γνωρίζει την αλήθεια. Είναι όπως είπε ο Ελεύθερος μία αφηρημένη έννοια, ως προς δύο κατευθύνσεις τη γνώση και την άγνοια, αλλά είναι και μία συγκεκριμένη έννοια ως προς την ίδια της τη φύση.
Είναι η πόρτα ανάμεσα στο χώρο που βρισκόμαστε και άρα έχουμε γνώση αυτού και ανάμεσα σ’ αυτό που δεν γνωρίζουμε και θέλουμε να ανακαλύψουμε. Από τη στιγμή που θα ανοίξει μας παρέχει τη γνώση για το άγνωστο και παύει να υφίσταται.

Παραθέτοντας ο καθένας με το καλύτερο δυνατό λογικό τρόπο , τη διαφορετικότητα του για το άγνωστο , πιστεύει (δεν είναι σίγουρος) ότι η δική του η πόρτα είναι η πόρτα της αλήθειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 12:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε θα σου πώ κάτι απλοϊκό για το τι θεωρώ πτώση.
Οταν κάθομαι το βράδυ στην πολυθρόνα μου και αφού προσευχηθώ ή διαλογιστώ πάνω σε πράγματα που με απασχολούν βλέπω οτι μέσα μου υπάρχει κάτι που με σπρώχνει στο να μην κάνω "λάθη"...Να μην δρώ παρορμητικά και απερίσκεπτα, να μην πληγώνω αλλά να προσφέρω,να μην κρίνω αλλά να κατανοώ, να αγαπώ,να έχω ειρήνη.
Το οτι υπάρχει αυτός ο άλλος εαυτός στο "παρασκήνιο" και όχι στο "προσκήνιο" είναι το σημάδι της πτώσης.

Δεν μου απάντησες όμως ...ποιός χαζός ονόμασε "α-λήθεια" την λέξη και για ποιό λόγο ?
Ποια λήθη ενοούσε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 23:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

zezmperg
quote:
Μήπως, λοιπόν λέω, στην Αλήθεια για το θαύμα της ζωής, εμπεριέχετε και η έσω διαδρομή σαν αναπόσπαστο κομμάτι της; Διότι, τι αξία θα είχε η μελέτη "επιφανειακά" της ζωής, και εάν από την αυγή της ανθρωπότητας δεν είχαν εντοπίσει τούτη την ενέργεια. Δηλαδή ένας <<ελεύθερος>> κατ' εσέ, άνθρωπος, φτάνει να έχει συνειδητοποιήση τον φανατισμό και τον δογματισμό στην κοσμογονία-θεογνωσία για να είναι γνώστης της Αλήθειας;

Η αλήθεια είναι τεμαχισμένη για τον άνθρωπο. Όλοι μας μπορούμε να γνωρίσουμε, και να αντιληφθούμε ότι είμαστε ικανοί να γνωρίσουμε, απελευθερωμένοι από προκαταλήψεις, δογματισμούς και εγωισμούς. Ο Αϊνστάιν είπε κάποτε σχετικά

«Ένα ανθρώπινο ον είναι μέρος του όλου, που καλείται από εμάς σύμπαν, ένα μέρος περιορισμένο στον χώρο και στον χρόνο. Αυτό συλλαμβάνει τον εαυτό του, τις σκέψεις του και τα συναισθήματά του ξεχωριστά από το υπόλοιπο… ένα είδος οπτικής ψευδαίσθησης της συνείδησής του. Αυτή η ψευδαίσθηση είναι ένα είδος φυλακής για εμάς, που μας περιορίζει στις προσωπικές μας επιθυμίες και στην έλξη μόνο λίγων ανθρώπων που είναι κοντά μας. Η αποστολή μας πρέπει να είναι να απελευθερώσουμε τους εαυτούς μας από αυτήν την φυλακή διευρύνοντας τον κύκλο της συμπόνιας μας για να αγκαλιάσουμε όλα τα ζωντανά πλάσματα και ολόκληρη την φύση μέσα στην ομορφιά της».

Σαφώς αγαπητέ zezmperg η πορεία αυτή οφείλει να είναι «εσωτερική» μίας και προφανώς δεν αποτελούμαστε μόνο από ότι φαίνεται και πιάνεται. Η πορεία προς την αλήθεια αυτή ακριβώς κατά την γνώμη μου είναι. Η διεύρυνση της αναζήτησης πέρα από τον περιορισμένο χωροχρόνο στο οποίο ζούμε και κινούμαστε.
Αν δεν μπορέσουμε να μάθουμε τι είμαστε από πού προερχόμαστε και που πάμε, πως περιμένουμε να γνωρίζουμε τις αλήθειες του σύμπαντος?

ΑΙΟΝ

quote:
Δεν μου απάντησες όμως ...ποιός χαζός ονόμασε "α-λήθεια" την λέξη και για ποιό λόγο ? Ποια λήθη ενοούσε ?

Αγαπητέ ΑΙΟΝ το έχω απαντήσει ήδη πριν εγώ, η λήθη για την οποία μας μιλά ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ σχετίζεται με την άγνοια της θείας μας προελεύσεως και του τελικού μας σκοπού, που είναι η επάνοδος στην θεϊκή μονάδα. Η γνώση και η μάθηση σύμφωνα με τον Πλάτωνα, δεν είναι παρά ανάμνηση από όσα η ψυχή είχε δει πριν εισέλθει στο σώμα, το οποίο θεωρούσε φυλακή της ψυχής, μέσα στο οποίο κλείστηκε ύστερα από κάποιο παράπτωμά της από το οποίο ελευθερώνεται μετά θάνατο

quote:

Πώς πιστεύεις λοιπόν ότι δημιουργήθηκε-υπήρξε ο άνθρωπος στη Γή;

Αυτή η ερώτηση φίλε μου είναι δύσκολο να απαντηθεί με δύο γραμμές….(Μία μικρή γεύση μπορείς να πάρεις από το άρθρο που είχα κάνει και που τελικά εκδόθηκε σε βιβλίο στο παρακάτω άρθρο μου

http://www.esoterica.gr/articles/contributions/esoteric/kivotos_2/kivotos2.htm )

Μπορώ όμως να σου πω τι πιστεύω για την «πτώση». Η πτώση δεν έχει σχέση με αμαρτίες και τιμωρίες αλλά με την εκούσια θέληση ή την εξελικτική ανάγκη της ψυχής να πραγματοποιήσει το ταξίδι της στην ύλή. Αυτό δεν σημαίνει πρέπει να υποταχθούμε στη ύλη, καθώς όπως λέει και ο Ηράκλειτος

«Αν η ευτυχία βρισκόταν στις σωματικές απολαύσεις, θα λέγαμε ευτυχισμένα τα βόδια όταν βρίσκουν μπιζέλια για να φάνε»...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 00:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 01:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! Αυτό εννοείς λέγοντας πτώση ΑΙΟΝ; Δεν διαφωνώ, αν και βρίσκω τη λέξη λίγο βαριά και απαισιόδοξη. Θυμάμαι ένα ρητό που έβαζε κάτω από τα μηνύματα του ο φίλος μας ο Sat (του esoterica). “Θεωρητικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στη θεωρία και στην πράξη. Πρακτικά υπάρχει». Έτσι θα μου πήγαινε καλύτερα να αποδώσω τα λεγόμενα σου περί «πτώσης». Λάθη όλοι κάνουμε και νιώθουμε πράγματι άβολα. Αλλά αν καλυτερεύουμε με τον καιρό; Πάλι σε πτώση είμαστε;
quote:
Δεν μου απάντησες όμως ...ποιος χαζός ονόμασε "α-λήθεια" την λέξη και για ποιό λόγο ?
Ποια λήθη ενοούσε ?

Αν εννοείς κι εσύ ότι κάπου κάπως κάποτε τα ξέραμε όλα, αλλά τώρα για κάποιο λόγο αν και είναι όλα μέσα μας τα ξεχάσαμε, θα το ξανασκεφτώ μήπως και βρω τρόπο να συμφωνήσω Ωραίο Ε;

Α-λήθεια. Δίχως λήθη δηλαδή ή δίχως λάθος. Είμαι πιο έτοιμος να δεκτώ τη δεύτερη εκδοχή. Ίσως λήθη και λάθος να έχουν κοινή καταγωγή, αλλά ποιο προηγείται ποιου;
Πάντως το λάθος πέφτει στη λήθη, αλλά και η λήθη είναι λάθος. Μπερδευτήκαμε πάλι Βρε ΑΙΟΝ δεν βρήκες τίποτ’ άλλο να με ρωτήσεις; Να! Τα πράγματα είναι απλά. Η αλήθεια εκφράζει και πιστοποιεί την πραγματικότητα Καθαρό δεν είναι;
Γενικά μιλώντας για αλήθειες:
Η γνώμη μου είναι ότι καμιά αλήθεια δεν περιέχεται σε καμιά θρησκεία κανενός λαού και καμιάς εποχής
Η αλήθεια περιέχεται μέσα στις απλές παροιμίες όλων των λαών, όλων των εποχών και στις ρήσεις ορισμένων φιλοσόφων, τις οποίες δέκτηκαν αβίαστα οι λαοί

Πλάτωνα καλωσόρισες. Λύσε τη σιωπή σου.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 11:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η άλήθεια είναι οτι προσέτρεξες να ανακοινώσεις με παρησσία την δικιά σου αλήθεια... Γιατι τόσο άγχος ?
Μελέτησες και βίωσες όλες τις θρησκείες και σου βγήκαν "μούφα" ?
Ας είμαστε λιγάκι σοβαροί σε αυτά που λέμε...
quote:
Αν εννοείς κι εσύ ότι κάπου κάπως κάποτε τα ξέραμε όλα, αλλά τώρα για κάποιο λόγο αν και είναι όλα μέσα μας τα ξεχάσαμε, θα το ξανασκεφτώ μήπως και βρω τρόπο να συμφωνήσω Ωραίο Ε;

Αν εννοείς οτι γνωρίζεις για ποιο λόγο , χρησιμοποιούμε μόνο το 3% του εγκεφάλου μας , τότε θα γνωρίζεις πολλές αλήθειες και καλά θα κάνεις να μας τις πείς.... α καλό ε ?

Η λέξη Α-ΛΗΘΕΙΑ επ'ουδενί αναφέρεται στην λέξη "λάθος" η οποία δεν χρησιμοποιούταν απο τους αρχαίους. Εκείνοι χρησιμοποιούσαν την λέξη "αμαρτία" ενοώντας αυτό που ονομάζουμε εμείς λάθος.
Η λέξη Α-ΛΗΘΕΙΑ αναφέρεται στην λέξη ΛΗΘΗ γιαυτό και ο ορισμός στο πρώτο αρχαίο λεξικό είναι "Το μη ληθη υποπιπτον του δικαιου".

Πλωτίνε χαίρω πολύ! Ρητορικό ήταν το ερώτημα μου και περιμένω ακόμα να μου δώσουν όσοι διαφωνούν με τον πολύ σωστό ορισμό που έδωσες, μια απάντηση που να στέκει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 12:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μελέτησες και βίωσες όλες τις θρησκείες και σου βγήκαν "μούφα" ?

Μπα! Νομίζεις ότι άλλη δουλειά δεν έχω να κάνω; Αλλά μήπως και χρειάζεται αυτό; Μια απλή ματιά σε χώρες και τόπους που διοικούνται από θρησκευτικούς ηγέτες, ξεκαθαρίζει τα πράγματα.
quote:
Αν εννοείς οτι γνωρίζεις για ποιο λόγο , χρησιμοποιούμε μόνο το 3% του εγκεφάλου μας , τότε θα γνωρίζεις πολλές αλήθειες και καλά θα κάνεις να μας τις πείς.... α καλό ε ?

Αυτό είναι ωραίο θέμα. Το 3% και λιγότερο ακόμα, το χρησιμοποιεί η βούληση μας. Το υπόλοιπο όμως δε σημαίνει ότι δεν λειτουργεί. Λειτουργεί εκτός της βούλησης μας. Αυτό δίνει τις οδηγίες στα άλλα όργανα του σώματος πως θα λειτουργήσουν. Επίσης καταγράφει τις ανάγκες που παρουσιάζονται για το σώμα μας λόγω του περιβάλλοντος ή ασθενειών και στήνει την άμυνα του. Ακόμα είναι υπεύθυνο για σχεδιασμούς τροποποίησης του όλου οργανισμού (φυσική εξέλιξη). Γενικά για ότι κάνει ή ότι συμβαίνει στο σώμα εκτός από κάποιες ασθένειες όπως πχ ο καρκίνος, υπεύθυνο είναι εκείνο το ποσοστό του εγκεφάλου, που νομίζουμε ότι είναι ανενεργό και αχρείαστο. Τα ένστικτα, το υποσυνείδητο, τα όνειρα και πάρα πολλά άλλα, εκεί εδράζονται και από εκεί εκδηλώνονται, άλλα εξ ολοκλήρου και άλλα σε συνεργασία με το συνειδητό-βουλητικό μέρος.
Φύγαμε από το θέμα μας. Είμαι εκτός τάξης.
Στο επανιδείν.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 13:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που τα βρήκες αυτά περι εγκεφάλου ? Ποιος σου τα είπε ?
Ολες οι σωματικές και οι "ψυχονοητικές" λεγόμενες λειτουργίες γίνονται απο αυτό το 3%.


Οσο για τους θρησκευτικούς ηγέτες... με παιδικές απορίες δεν μπορώ να ασχολούμαι πια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 14:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Louloudi mou,monon esy syndethikes me tin apolyti alithia...
xanaelenxe tin sindesi sou...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 14:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσύ ρε σβαμποντοτοροεκατοσερπατινοχελιε δεν είχες πεί οτι δεν θα ξαναέγραφες στο εσωτέρικα?
Τι έγινε τώρα?
σου τελειώσαν τα ψευδώνυμα ή τρώς εκεί που έχεσες ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 14:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΓΞΕ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΣΟΥ...
ΕΓΩ ΕΛΕΓΞΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΝΕΡΑΝΤΖΙ ΜΟΥ...
ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΕΟΝ ΣΕ ΑΙΟΝ
ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ,ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΑΡΚΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ,Ο ΟΥΡΟΒΟΡΟΣ ΣΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΠΟΛΥΣ...
ΘΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ,ΔΗΛ.
ΤΗΝ ΣΤΑΘΜΗ ΤΗΣ ΧΛΩΡΟΦΥΛΛΗΣ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΣΟΥ...
ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

Edited by - Helios on 26/11/2003 14:43:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 14:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ το άλλαξα επειδή μου διέγραψαν αυτό που είχα και μάλιστα έβαλα παρεμφερές ψευδώνυμο (ΑΙΟΝ αντι για ΕοΝ) για να καταλαβουν ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ. Ποιό είναι το πρόβλημα σου ?
Αλήθεια δεν μου είπες, τρώς εκεί που έχεσες ή γλύφεις εκεί που έφτυσες ΑΝΔΡΕΙΩΜΕΝΕ ΕΛΛΗΝ ?
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! ΦΑΤΕ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 14:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙΣΗΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΙΔΡΥΤΗΣ ΤΟΥ ΕΝ ΛΟΓΩ ΤΟΠΟΥ
ΑΣ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΟΥΛΑ ΣΟΥ "ΕΧΕΣΕΣ"
ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΒΑΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΟΥ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ
ΑΛΛΑ ΑΣΥΜΒΑΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΕΒΑΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ
ΤΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ...
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΦΗΝΟΝΤΑΙ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΝΑ ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΥΔΟΤΑ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ,
ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΘΩΘΟΥΛΙΝΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?
ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΥΜΑ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 14:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταία φορά ...
ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ?

Ελλην και να μη κρατάει τον λόγο του.... γίνεται ?
Δεν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 15:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελευταία φορά ...
ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ?

ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ Η ΓΡΑΜΜΗ;
ΝΕΑ ΗΘΗ ΝΕΟΙ ΤΡΟΠΟΙ.......
ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΩΘ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΘΩΘ;;;;;;
ΑΜΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΜΑΝ...ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 15:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΕΛΛΗΝ ΚΡΑΤΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ
ΟΤΑΝ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΟΤΑΝ ΜΙΛΑ ΣΕ ΕΟΝΙΚΟΥΣ,ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΜΑ,
ΕΚΕΙ ΤΑ ΗΘΗ,ΠΡΟΣΟΜΟΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ...
ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΥΜΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 15:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν έδωσες σε εμένα συγκεκριμένα τον λόγο σου.

Στον ΕΑΥΤΟ σου τον έδωσες αν είχα καταλάβει καλά...

Ρε χέλιο ειλικρινά σε λυπάμαι που σε εκθέτω τόσο πολύ.Δεν μου αρέσει να το κάνω αλλά έτσι όπως το πάς εκτίθεσαι μόνος σου περισσότερο.
Ηρέμισε,ισορρόπισε και λογικέψου λίγο για να τα βρούμε αν θες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 16:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν χρειαζοταν να μιλαω στον εαυτο μου,
δεν θα χρειαζοταν να μιλαω μαζι σου.
Αρα παλι δεν καταλαβες τι γραφω και γιατι...
Με την επιστροφη μου,κινδυνευει ο Χριστουλης...
αντε λοιπον,ωργανωσε καμμια σταυροφορια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 17:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θερμά παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα. Ήλιε τα προσωπικά σου ΔΕΝ έχουν σχέση με το θέμα. Δείξε επιτέλους σεβασμό.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 18:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι γίνεται ρε παιδιά;

Εμένα γιατί με αναμιγνύετε στις κουβέντες σας;

Καλά ο Helios ξέχασε ότι δεν είμαι πλέον Διαχειριστής ούτε καν Συντονιστής; Τι με επικαλείται;

Η προσωπική μου άποψη είναι να διαγραφούν όλα τα τελευταία μηνύματα που είναι άσχετα τελείως με το θέμα (και το δικό μου μήνυμα).

"ΠΛΩΤΙΝΕ" συμβουλή μου είναι να το ζητήσεις από τον ADMIN.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 19:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To έχω κάνει ήδη Θώθ....Ελπίζω πολύ σύντομα να "ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ"..

Back in subject, σε σχέση με τα «κοινά στοιχεία» των θρησκειών και σε σχέση με τις εξεταζόμενες φράσεις «ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ » όσο και τα «τα πάντα ρεί», εύκολα διαπιστώνουμε μία άμεση σχέση με τις αρχές τόσο του Ερμητισμού όσο και του Βουδισμού. Aναφέρω για παράδειγμα

· Ερμητισμός. Η αρχή της δόνησης. Τίποτα δεν αναπαύεται στην φύση. Το Πάν κινείται το πάν δονεί. Από το ηλεκτρόνιο και το άτομο μέχρι τους κόσμους και τους γαλαξίες, όλα βρίσκονται σε δόνηση. Τίποτα δεν είναι ακίνητο, και υπάρχει μία ισορροπία μεταξύ Ύλης και Ενέργειας που προκαλεί ένα είδος χορού μέσα στα διάφορα συστήματα που θα παραγάγει μία αρμονία και θα μετατραπεί σε μία στατιστική ισορροπία. Αυτό το διαπιστώνει κάθε φορά περισσότερο η σύγχρονη επιστήμη με τις πρόσφατες ανακαλύψεις της. Αυτή η Αρχή της Δόνησης εξηγεί τις διαφορές μέσα στις ποικίλες εκδηλώσεις της ύλης των δυνάμεων, του νου, ακόμα και του ίδιου Πνεύματος, κάθε τι που είναι το αποτέλεσμα διαφορετικών δονητικών καταστάσεων της Αρχικής ουσίας. Από το πνεύμα ως την πιο συμπυκνωμένη ύλη, όλα δονούν - όσο μεγαλύτερη είναι η δόνηση τόσο υψηλότερη είναι η θέση του όντος στην εξελικτική Σκάλα. Η δόνηση του Πνεύματος έχει μια τόσο άπειρη ένταση και ταχύτητα (μαθηματικά τείνει προς το άπειρο) που μπορούμε να πούμε πως βρίσκεται σε ακινησία. Στον αντίθετο πόλο της Σκάλας υπάρχουν μορφές ύλης τόσο συμπυκνωμένες, των οποίων η δόνηση είναι τόσο αδύνατη που φαίνεται πως βρίσκονται και αυτές σε ακινησία. Μεταξύ και των δύο πόλων υπάρχουν δισεκατομμύρια βαθμοί δονητικής εντάσεως, που ρυθμίζονται και ταξινομούνται από την αρμονία του αριθμού και της αναλογίας
· ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ. Το πρώτο δεδομένο της ύπαρξης είναι ο νόμος της αλλαγής και της προοδικότητας. Όλα όσα υπάρχουν, από τη μυρμηγκοφωλιά μέχρι το βουνό, από την σκέψη μέχρι κάποια αυτοκρατορία, περνούν από τον ίδιο κυκλικό μηχανισμό της ύπαρξης δηλ από την γέννηση την ανάπτυξη, την κατάπτωση και τον θάνατο. Μόνο η ζωή είναι συνεχής προσπαθώντας διαρκώς να εκφράζει τον εαυτό της με άλλες μορφές.

· Όσον αναφορά το «ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ » είναι μία φράση που συναντάται παντού στις ανατολικές θρησκείες .

Μία πολύ καλή ιστοσελίδα που εξετάζει την σχέση της Αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας με τον Βουδισμό και τον Ινδουισμό είναι η παρακάτω.

http://www.orientalia.org/printout466.html

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy