ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ "ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ" ...ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 00:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Darkangel_78,

εάν αρχίσουμε με τις πιθανότητες, νομίζω ότι θα εκπλαγείς με το πού μπορεί να φτάσει ο νους του ανθρώπου και τί μπορεί να θεωρήσει πιθανό...! Ο πιστός της Βίβλου θεωρεί πιθανό το "μάννα εξ ουρανού"!

Εν πάσει περιπτώσει, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γεγονός και αν φαίνεται λογικό αυτό, πάντως εγώ ξεκαθάρισα από την αρχή ότι εδώ ανταλλάσουμε απόψεις για το πώς μπορεί να έγινε, οπότε κάθε σκέψη είναι αποδεκτή... Το μόνο, το οποίο θεωρώ δεδομένο, είναι ότι τα συγκεκριμένα είναι τελείως ασυνήθιστες συμπτώσεις, οι οποίες ήταν σχεδόν καθοριστικές για τον άνθρωπο. Αυτό το έχω ψάξει αρκετά και τουλάχιστον προσωπικά είμαι βέβαιη. Όλα τα υπόλοιπα φαινόμενα, τα οποία πιθανόν μας έρχονται στο νου, θεωρώ ότι πλησιάζουν περισσότερο σε πιθανές λογικές εξηγήσεις απ' ότι τα συγκεκριμένα.

Λοιπόν, για να περάσουμε στο "ψητό", η τρίτη "παράξενη" και καθοριστική εφεύρεση του ανθρώπου είναι το τρανζίστορ, το οποίο έφερε την ηλεκτρονική επανάσταση.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:40:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 00:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν, για να περάσουμε στο "ψητό", η τρίτη "παράξενη" και καθοριστική εφεύρεση του ανθρώπου είναι το τρανζίστορ, το οποίο έφερε την ηλεκτρονική επανάσταση.

Αχά!!!Εύγε φίλτατη Zadok!!!ΕΥΓΕ!
Ευχαριστούμε για την απάντηση στο κουίζ!
Λοιπόν για να μη χαλάσω τη ροή που έχεις μες το μυαλό σου για τη συζήτηση,περιμένω μια πρώτη εισαγωγή σου και μετά θα τοποθετηθώ!
Για να προϊδεάσω θετικά τους φίλους αναγνώστες του θέματος,θα πω μόνο ότι εκτός από τις εξωτερικές επιδράσεις του τρανζίστορ στη ζωή μας,θα ασχοληθώ προσωπικά και με τις ESOTERICές επεκτάσεις του θέματος! (Δηλαδή φυσική,χημεία,μεταλλουργία (αυτό το πέτυχα!!) και λοιπές φυσικές επιστήμες!)
Χαιρετώ!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 03:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου Zadok οταν το τσαι εφτασε στην Αγγλια απο της αποικιες το εβραζαν πεταγαν το νερο και ετρωγαν το βρασμενο φυτο με σιροπι

αραγε πως ανακαλυψαν οτι μετα το βρασιμο πινουμε το υγρο και πεταμε το φυτο? τους το ειπε καποιος ή απλα καποιος δοκιμασε το χρωματισμενο νερο?

οι ιθαγενεις στην ζουγκλα δεν ξερουν απο βιταμινες και ιχνοστοιχεια και ομως τρωνε συγκεκριμενα πραγματα για να παιρνουν αυτες της ουσιες

θα μπορουσαν ολη μερα να τρωνε καρυδες και μπανανες ομως δεν το κανουν ψαχνουν για συγκεκριμενες τροφες μεσα στην ζουγκλα που ειναι πλουσιες σε αυτες της ουσιες

ισως η απαντηση να βρισκεται στην εμπειρια,παρατηρηση και πειραματισμο αλλα τι να ξερουν απο εμπειριες οι πρωτογονοι

ο μυθος της παρασκευης γιαουρτιου σου λεει τιποτα?

ο πειραματισμος σου λεει τιποτα σαν μεσο επιβιωσης και κυριαρχιας? ενα χαλκινο οπλο ειναι ανωτερο του ροπαλου αυτοι ομως που ανακαλυψαν τα σιδερενια οπλα κυριαρχησαν γιατι εψαξαν,πειραματιστηκαν,ενδιαφερθηκαν για την επιστημη ολα αυτα για την ευρεση τροπου για κυριαρχια

μπουρδες? ποιος θα το φανταζοταν οτι θα φταναμε στα πυρηνικα οπλα? φτασαμε ομως γιατι η κυριαρχια ειναι μεγαλο κινητρο

αν ελεγες σε καποιον πριν 200 χρονια οτι θα παμε στο διαστημα θα σε επαιρνε με της λεμονοκουπες και ομως ειδες ο πειραματισμος? η εξελιξη? το ανθρωπινο δαιμονιο? το πεισμα? το ονειρο?

καποτε οι ανθρωποι εκαναν πολεμους μεταξυ τους στο κουτουρου στεκοντουσαν οπου βρισκανε και ορμαγανε ολοι μαζι και οτι γινει

και ξαφνικα

ανακαλυφθηκαν οι στρατιωτικοι ελιγμοι και η πειθαρχια

μυστηριο και αυτο

πως ανακαλυψαν οτι η τριβη προκαλει φωτια? εκανε καποιος δυο σπιθες και αμεσως πηρε φωτια ο θαμνος που ηταν λιγο πιο περα? με τι την αναψε? με κοινες πετρες που βρισκοντουσαν γυρω του? αν παρεις εσυ δυο πετρες θα μας αναψεις μια φωτια? για να κανεις κατι τετοιο πρεπει να πειραματιστεις αρκετα και φυσικα να ξερεις τι θελεις να κανεις δηλαδη να χτυπας της πετρες πολυ κοντα(διπλα) σε ξερα χορτα

αρα καποιος εφαγε κολημα να πειραματιζεται με πετρες(ξερετε καποιος απο αυτους που ο κοσμος τους λεει τρελους)

πως ανακαλυψαν το τοξο?
πως ανακαλυψαν της πολιορκητικες μηχανες?

πως σκεφτηκε καποιος να κανει ενα οχημα να κινηται κατω απο το νερο? και μαλιστα πως το καταφερε? γιατι σιγουρα και αλλοι το ειχαν σκεφτηκαν ομως ενας τα καταφερε

πως καταφερε ο ανθρωπος να πεταξει?

πως ηξερε οτι το αλατι νοστιμευει το φαγητο?
οτι συντηρει τα τροφιμα?
πως οι ιθαγενεις ξερουν να παρασκευαζουν δηλητηρια για το κυνηγι?τους το ειπε κανενας?

θα σου πω εγω πως
με παρατηρηση,πειραματα,εμπειρια,συμπτωσεις και εξελιξη

υπαρχει η εξης θεωρια

ας πουμε οτι μια ομαδα πιθηκων τρωει φρουτα απο τα δεντρα καποια στιγμη ομως ενας πιθικος θα παρει ενα φρουτο και θα το πλυνει στο ποταμι ακριβως την ιδια στιγμη ενας αλλος πιθηκος στην αλλη μερια του ωκεανου θα κανει ακριβως το ιδιο
δεν το λεω εγω το λενε καποιοι που η δουλεια τους ειναι η επιστημη

ποιος ειπε στον ανθρωπο οτι το εργαλειο που μολις χρησιμοποιησε να το κρατησει για την επομενη χρηση? γελοιο παραδειγμα ε? και ομως μονο ο ανθρωπος το εκανε γιατι και μερικα ζωα χρησιμοποιουν εργαλεια αλλα δεν τα κρατανε

αυτο λεγεται εξελιξη

εγω παω καθε μερα στην δουλεια μου απο εναν συγκεκριμενο δρομο μια μερα ομως σκεφτομαι να παω απο καποιον αλλο δρομο

βαρεθηκα την διαδρομη? ή ψαχνω να βρω τον συντομοτερο δρομο για να παω στην δουλεια μου?

δεν εχει σημασια ποιο απο τα δυο ισχυει σημασια εχει οτι εκανα μια ανακαλυψη (απο εδω ειναι κυκλος,κοβω δρομο,εχει - δεν εχει σταση λεωφορειου το οποιο που περναει μπροστα απο την δουλεια μου) και αποκτησα μια εμπειρια

σιγα την ανακαλυψη θα μου πειτε τωρα
οκ οταν θα βιαζεστε δεν θα σας πω απο που θα πατε πιο γρηγορα

τοσο απλα

αν δεν ξεραμε τιποτα απο ηλεκτρονικα και μας εβαζαν μπροστα σε εναν υπολογιστη με συνδεση στο διαδυκτιο και μας ελεγαν οτι μπορουμε να μιλαμε με αλλους ανθρωπους πχ εδω στο esoterica

τι θα σκεφτομασταν?
εξωγηινο δωρο?
μαγεια?
θεικο δωρο?

ισως ολα εκτος απο την εξελιξη

ισως θα επρεπε να εχετε σε μεγαλυτερη υποληψη το ανθρωπινο πνευμα γιατι πολυ απλα ειναι το μοναδικο πραγμα που δεν εχει ορια

οσο για τα tranzistors ειναι καθαρη χημεια κατασκευαζονται συνηθως απο γερμανιο και πυριτιο και οταν ξερεις της ιδιοτητες ενος στοιχειου μπορεις να της συνδυασεις με της ιδιοτητες καποιου αλλου
κατι ξερω απο αυτα ηλεκτρονικος ειμαι


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in it

Edited by - endorama on 02/12/2003 03:46:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 11:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ endorama,

δεν έχω να πω τίποτε άλλο. Αισθάνομαι ότι τουλάχιστον στα τελευταία ποστς μου επαναλαμβάνομαι.

Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω το νόημα της τοποθέτησής σου. Προσπαθείς να μας εξηγήσεις πώς εξελίσσεται ο άνθρωπος εν γένει και συνεπώς συμπεραίνεις ότι τα πάντα εμπίπτουν στον κανόνα χωρίς εξαίρεση.

Οκ, ο Θωμάς όταν είδε τον Χριστό μετά την Ανάσταση ζήταγε να δει τα χέρια του για να πειστεί.

Λοιπόν, επειδή εδώ δεν πρόκειται για θαύμα, ας τα πάρουμε απ' την αρχή:

Κατά την γνώμη σου ο άνθρωπος είχε σ' ένα δοχείο το χυλό του και πέρναγε κάποιος με μαγιά στο χέρι (τί να την κάνει;;;) και ουπς(!!!) του 'πεσε μέσα στο χυλό. Και αντί να πλακωθούν ότι του κατέστρεψε το χυλό, τον ευχαρίστησε γιατί παρατήρησε ότι ο χυλός φουσκώνει και μετά αυτό το έβαλαν στο φούρνο έτσι απλά και είπαν τί ωραίο ψωμί!!! Οκ. Πολύ λογικό. Επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ Ν' ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ, ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΕΙΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ - ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ ΤΟΥΣ - ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΠΟ!!! ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΣΤΗΚΑ!!! ΤΥΧΑΙΟ ΚΙ ΑΥΤΟ;;;

Επίσης, θεωρείς ότι είναι λογικό επί 3,000 χρόνια να μάχεται ο άνθρωπος με χάλκινα όπλα και ενώ υποτίθεται ότι έχει την τεχνογνωσία της εξόρυξης μεταλλεύματος, να μην έχει σκεφτεί κάποιος ότι υπάρχουν σκληρότερα μέταλλα προς χρήσιν;;; Ε, τί να σου πω; Και δε μου λες: Συμπτωματικά κανείς από όλους αυτούς τους φωστήρες δεν είχε σκεφτεί ούτε τον τροχό να φτιάξει;;;

Μια και λες ότι είσαι ηλεκτρονικός. Ξέρεις πώς και πότε έγινε η εφεύρεση του τρανζίστορ; Φυσικά, είναι επιστημονικό επίτευγμα, όμως δε είναι παράξενο πώς από τον ενισχυτή λυχνίας περάσαμε ξαφνικά στην χρήση ημιαγωγών (πυρίτιο, γερμάνιο), των οποίων τις χημικές ιδιότητες δεν γνωρίζαμε καλά - καλά, αφού πρόσφατα είχαν ανακαλυφθεί και πρόσφατα είχε διατυπωθεί η θεωρία του φωτοβολταϊκού φαινομένου; Φίλε endorama, η εφεύρεση του τρανζίστορ (πολυπλοκότατη αρχικά κατασκευή) έγινε μέσα σ' ένα μήνα το 1947!!!

Αναμένω τα σχόλια της darkangel_78 επ' αυτού και προχωρούμε...

Πάντως εγώ δεν αντικρούω την επιστήμη, αγαπητέ endorama. Επιστημονικά γράφω και πρώτα επιστημονικά αναζητώ εξηγήσεις. Η αναζήτηση είναι ο στόχος, αν δεν κάνω λάθος. Τώρα αν βρίσκεις ότι η συγκεκριμένη συζήτηση είναι άσκοπη, κανένα πρόβλημα...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:42:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 14:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα αν βρίσκεις ότι η συγκεκριμένη συζήτηση είναι άσκοπη, κανένα πρόβλημα...
αν την εβρισκα λαθος δεν θα καθομουνα να γραφω οοοοοοοοοοοολα αυτα τα κατεβατα

συζητηση κανουμε η οποια με ενδιαφερει πολυ και βρισκω το θεμα σου πολυ ενδιαφερων ομως ειναι πολυ μεγαλο το θεμα και δεν μπορω να απαντησω μονολεκτικα

και συνεχιζω με μια light απαντηση

quote:
εφεύρεση του τρανζίστορ (πολυπλοκότατη αρχικά κατασκευή) έγινε μέσα σ' ένα μήνα το 1947!!!
πολυς καιρος απο τοτε ωστε να ανακαλυφθουν πολλα απο τα μυστικα του

1947 (1948 απο την εταιρια bell και εκαναν ερευνες για συγκεκριμενο λογο)............. και? ξερεις ποτε κατασκευαστηκε το πρωτο τηλεκατευθηνομενο?

προς το τελος του Β' παγκοσμιου οι Γερμανοι ειχαν κατασκευασει το πρωτοτυπο jet αεροπλανο

quote:
Φυσικά, είναι επιστημονικό επίτευγμα, όμως δε είναι παράξενο πώς από τον ενισχυτή λυχνίας περάσαμε ξαφνικά στην χρήση ημιαγωγών (πυρίτιο, γερμάνιο), των οποίων τις χημικές ιδιότητες δεν γνωρίζαμε καλά - καλά
αυτο λεγεται εξελιξη οπως απο την αμαξα περασαμε στο αυτοκινητο

το γερμανιο ηταν γνωστο απο πολυ παλια απλα δεν ειχαν ανακαλυψει την χρησιμοτητα του

βεβαια αν θελεις μπορω να μπω σε λεπτομερειες αλλα μαλλον θα γινω κουραστικος


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 15:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, endorama!

Προσωπικά δεν είμαι ηλεκτρονικός, έχω κάποιες βασικές γνώσεις και από κει και πέρα μελετώ τα πάντα.
Ο προβληματισμός μου είναι συγκεκριμένος: το γερμάνιο δεν ήταν γνωστό από πολύ παλιά. Απομονώθηκε χημικά στά τέλη του 19ου αιώνα στη Γερμανία, εξ ου και το όνομα. Οι ιδιότητές του φαίνεται ότι δεν είχαν εξερευνηθεί μέχρι το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, γιατί η μελέτη του ηλεκτρισμού είχε περιοριστεί στην ανάπτυξη της λυχνίας.

Σαφώς είναι εξέλιξη η εφεύρεση του τρανζίστορ, αλλά δεν βρίσκεις ότι είναι κάπως ξαφνική και αλματώδης σε σχέση με την μέχρι τότε εξέλιξη;

Ακριβώς αυτό λέω από την αρχή και σκοπός μου δεν είναι να αναλωθούμε σε στείρα καταγραφή εγκυκλοπαιδικών γνώσεων.
Οι συγκεκριμένες εφευρέσεις δείχνουν να ήρθαν απ' το πουθενά, ξαφνικά ως καταλύτες της ανθρώπινης εξέλιξης. Και δε μιλώ για συνομωσιολογικά σενάρια, αλλά για απλή λογική.

Επισήμως, η εφεύρεση έγινε από τους Shockley, Bardeen και Brattain, οι οποίοι πήραν και το σχετικό βραβείο Νόμπελ φυσικά. Είναι εύλογο ότι οι Αμερικανοί πήραν την τεχνολογία από τους Γερμανούς μετά την πτώση του Ναζισμού. Όμως εγώ αναζητώ την αλήθεια πέρα απ' αυτά...

Αναμένω τη συνεισφορά σου ως πιο ειδικού και όσο αυτό είναι δυνατό στα πλαίσια του Φόρουμ...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:43:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδυσσεας
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 17:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδυσσεας  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Οδυσσεας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Μάλιστα εγώ και κάτι φίλοι έχουμε φτάσει στο ίδιο συμπέρασμα όσον αφορά το ψωμί και μάλιστα ήταν θέμα πολλών συζητήσεων.

Να πούμε ότι άντε και έπεσε η μαγιά σε κάποιου το χυλό. Έγινε αυτό σχεδόν την ίδια χρονική στιγμή ανά το κόσμο. Σκόνταψαν άνθρωποι στο κάθε έθνος. Μιλάμε για μια πολύπλοκη διεργασία που έγινε περίπου την ίδια εποχή σε έναν κόσμο που δεν έπαιρνες από την Ελλάδα το αεροπλάνο και πήγαινες στην άλλη άκρη του κόσμου. Η πιθανότητα διάδοσης σε όλο τον πλανήτη σχεδόν πρέπει να είναι μηδαμινή.

εν οίδα οτι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 18:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Zadok ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ...

quote:
Τώρα αν βρίσκεις ότι η συγκεκριμένη συζήτηση είναι άσκοπη, κανένα πρόβλημα...

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΕΔΩ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΕΙΞΑΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ.
ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΛΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ.

ΟΠΩΣ Η ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ Η ΕΝΔΥΣΗ ΣΙΔΗΡΟΥΡΓΙΑ ....
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΗ , ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ , ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ......
ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΑΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ .....

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΛΑ....
ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΕΚΦΡΑΖΩ ...
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΟΛΟΙ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΑΥΤΑ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΦΕΥΡΕΣΕΙΣ/ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΦΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ , ΝΑ ΕΝΔΥΘΕΙ, ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝΑΓΝΩΣΗ, ΓΡΑΦΗ ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ,ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ????

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΚΦΡΑΖΩ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 18:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως θα επρεπε να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη

πρωτα πρωτα η κρυσταλοδιοδος ειναι οτι πιο ευκολο μπορει να φτιαξει καποιος αρκει να εχει βασικες γνωσεις συμπεριφορας των στοιχειων κατω απο ορισμενες συνθηκες

μετα πρεπει να σκεφτουμε:γιατι να φτιαξει καποιος κρυσταλοδιοδο?ισως γιατι οι λυχνιες δεν μπορουν να εφαρμοστουν παντου αφου στην ουσια ειναι ευθραυστες λαμπες και το μεγεθος τους δεν ειναι οτι πιο λειτουργικο και το ζεσταμα τους ειναι αναγκαστικο οποτε το παταω το κουμπι και φευγω δεν ισχυει και αυτο ειναι ασχημο χαρακτηριστικο

καπως ετσι ξεκινησε η ερευνα του υλικου που θα αντικαταστησει την λυχνια

καπως ετσι ξεκινησε και η ερευνα για καθαροτερα αυτοκινητα

γιατι πριν 100 χρονια δεν υπηρχε λογος κατασκευης καταλυτων

αν το γερμανιο ειχε ανακαλυφθει νωριτερα τοτε και οι κρυσταλοδιοδοι θα ειχαν ανακαλυφθει νωριτερα σωστα?

ισως ομως αν ειχε ανακαλυφθει πριν τον ηλεκτρισμο δεν θα ειχε και μεγαλη βαρυτητα αρα μερικα πραγματα για να κατασκευαστουν χρειαζονται και την παρουσια καποιων αλλων ανακαλυψεων

οι κρυσταλοδιοδοι δεν αποτελουνται μονο απο γερμανιο αλλα και πυριτιο με προσμηξεις αρσενικου και αλλλων ουσιων επισης το γερμανιο (αφου εγινε γνωστο)αρχισε να χρησιμοποιηται και στην κατασκευη τζαμιων.

οσο αναφορα το ψωμι δεν νομιζω οτι καποιος πεταξε καποιο υλικο μεσα στον χυλο και μετα να τον δοκιμασε "ειναι λιγο αγαθη η σκεψη αυτη"

εξελιξη και πειραματισμοι
ας παρουμε το αυτοκινητο οταν ξεκινησε ειχε μερικους ιππους,καμμια ανεση και ομως με την εξελιξη φτασαμε στα αυτοκινητα του σημερα ολα αυτα δεν ηρθαν τυχαια αλλα μεσα απο ερευνα και πειραματα

στο προηγουμενο μηνυμα μου μιλησα για το αλατι
δεν ειναι λιγο παραξενο που οι ανθρωποι εριχναν ενα ορυκτο στο φαγητο τους? πως εφτασαν στο συμπερασμα οτι το αλατι συντηρει τα τροφιμα? τυχαια ολα αυτα?

ποιος ειχε την ιδεα να ανακατεψει αυγο και λεμονι και να το ριξει στην σουπα? καπου εκει μεσα βρισκεται και η ιστορια του ψωμιου δεν σηκωθηκε καποιος και απο την μια μερα στην αλλη αρχισε να ψηνει ψωμι

μεχρι να φτασουμε στο ψωμι οπως το ξερουμε σημερα μεσολαβησαν καποια σταδια

μην ξεχναμε οτι ψωμι εχουν ολοι οι λαοι αλλα με διαφορετικους τροπους παρασκευης και φυσικα υπαρχουν πολλα ειδη ψωμιου

quote:
Η πιθανότητα διάδοσης σε όλο τον πλανήτη σχεδόν πρέπει να είναι μηδαμινή.
απο οτι καταλαβα η εξηγηση που δινουν μερικοι επιστημονες δεν σε καλυπτει παραξενο ομως γιατι ανθρωποι που δεν ειχαν καμμια επαφη με αλλους ανθρωπους ειχαν παρομοιες συνηθειες οπως το ψωμι και ο τροχος λες ολοι αυτοι να κοιταγαν βραχια να κυλανε στην πλαγια?.


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in it

Edited by - endorama on 02/12/2003 18:35:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 19:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Οδυσσέα,

σ' ευχαριστώ για την τοποθετησή σου και σε καλωσορίζω στη συζήτηση. Χαίρομαι που έχεις ξανασυζητήσει το θέμα κάπου, κάπως, κάποτε, γιατί αισθάνομαι ότι κατανοείς την ειδοποιό διαφορά του συγκεκριμένου προβληματισμού με οποιονδήποτε άλλο προβληματισμό γύρω από την εν γένει εξέλιξη του ανθρώπου.


Αγαπητέ AVATARGR,

δεν ξέρω ειλικρινά γιατί αισθάνομαι ότι είμαι στον πύργο της Βαβέλ!
Συμφωνώ απολύτως ότι κάθε στάδιο της εξέλιξης του ανθρώπου είναι σημαντικό και του αξίζει η δέουσα προσοχή, όμως ίσως θα πρέπει ν' ανοίξουμε ένα άλλο τόπικ γι' αυτή τη συζήτηση.

Το θέμα μου είναι συγκεκριμένο και συνεπώς, εξειδικευμένο. Αναφέρομαι σ' εκείνα τα σκαλιά ανέλιξης του ανθρώπου, τα οποία θεωρώ ότι εμπεριέχουν κάτι το παράδοξο, άν προτιμάς περισσότερο από τα άλλα και κυρίως: το παράδοξο φαινόμενο το οποίο τα προκάλεσε, οδήγησε σε μία καθοριστική αλλαγή.

Αν τώρα θεωρείς ότι και άλλα στάδια εμπίπτουν στον κανόνα αυτό, σε παρακαλώ να αναπτύξεις τη συζήτηση αναλόγως, γιατί εγώ προσωπικά, θεωρώ ότι μόνο τα τρία στα οποία και αναφέρομαι έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Τα υπόλοιπα θεωρώ ότι έχουν μία πιο λογική εξέλιξη στην πορεία του χρόνου.

Η ΑΝΑΓΚΗ ΓΕΝΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.


Αγαπητέ endorama,

quote:
πρωτα πρωτα η κρυσταλοδιοδος ειναι οτι πιο ευκολο μπορει να φτιαξει καποιος αρκει να εχει βασικες γνωσεις συμπεριφορας των στοιχειων κατω απο ορισμενες συνθηκες

’ψογα! Αυτό σου λέω κι εγώ. Θεωρείς ότι ο άνθρωπος τις είχε τις γνώσεις όταν την εφηύρε;;; Από πού;;; ’λλα σχετικά πειράματα δεν είχαν γίνει. Τα βιβλία είναι "βουβά" όσον αφορά στα πριν του πειράματος συμβάντα, ώστε να υποθέσουμε ότι υπάρχει μία λογική σειρά στα γεγονότα.

quote:
καπως ετσι ξεκινησε η ερευνα του υλικου που θα αντικαταστησει την λυχνια

Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι κάνεις λάθος, γιατί ο συγκεκριμένος πειραματισμός όταν ξεκίνησε, δεν ξεκίνησε προς ανεύρεσιν τον αντικαταστάτη της λυχνίας, γιατί δεν ξέρανε τη συμπεριφορά των στοιχείων, τα οποία χρησιμοποιούσαν!!!

Απ' ότι καταλαβαίνω, εσένα δε σε προβληματίζει τίποτα, γιατί όλα σου φαίνονται φυσιολογικά. Φυσιολογικό μέσα σε ένα μήνα να γεννηθεί μία εφεύρεση τόσο καθοριστική, χωρίς να υπάρχει η σχετική γνώση και φυσιολογικό να υπάρχει τεχνική γνώση και να περιμένουμε 3,000 χρόνια για να την χρησιμοποιήσουμε (π.χ. χαλκός - σίδηρος). Οκ!


quote:
εξελιξη και πειραματισμοι

Εξέλιξη και πειραματισμοί για το ψωμί;;; ’ρα παραδέχεσαι ότι χρειάζεται χρόνος. Οκ!

Λοιπόν, πρώτα έφτιαξε χυλό (έχεις δοκιμάσει να το φας;). Μετά σκέφθηκε να το διανθίσει με μαγιά (αυτό το συνδυασμό τον έχεις δοκιμάσει;) και μετά, επειδή κανένα από τα προηγούμενα δεν του άρεσε, είπε να το ψήσει και δεν είχε βαρεθεί ακόμα, να πάει να φάει κάτι άλλο.

Ε, συγγνώμη, έχουμε διαφορετική άποψη για το παράδοξο.

Το αλάτι, λοιπόν, και η χρήση της μαγιάς δεν είναι το αντίστοιχα παραδείγματα, για τον απλούστατο λόγο ότι ακόμα και κατά λάθος να έριξε αλάτι, το αποτέλεσμα ήταν άμεσο: δοκίμαζε κι εφ' όσον του άρεσε το υιοθετούσε, δεν του άρεσε, δεν το υιοθετούσε.

Η μαγιά απλά με το να τη ρίξεις στο χυλό δεν κάνεις ψωμί. Χρειάζεται κι άλλη δουλειά, που σημαίνει ότι δεν ήταν τυχαίο γεγονός. Γι' αυτό και είναι εφεύρεση κι όχι ανακάλυψη.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:44:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 19:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
’ψογα! Αυτό σου λέω κι εγώ. Θεωρείς ότι ο άνθρωπος τις είχε τις γνώσεις όταν την εφηύρε;;; Από πού;;; ’λλα σχετικά πειράματα δεν είχαν γίνει.

quote:
Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι κάνεις λάθος, γιατί ο συγκεκριμένος πειραματισμός όταν ξεκίνησε, δεν ξεκίνησε προς ανεύρεσιν τον αντικαταστάτη της λυχνίας, γιατί δεν ξέρανε τη συμπεριφορά των στοιχείων, τα οποία χρησιμοποιούσαν!!!

υπηρχε μια σχετικη προυπηρεσια στην χημεια απο την εποχη των αλχημιστων,γνωση υπηρχε,της ιδιοτητες της ηξεραν,το τι ηθελαν να φτιαξουν το ηξεραν και αφου ειχαν συγκεκριμενο σκοπο κατευθηνθηκαν προς τα εκει

οσο για πειραματα που δεν ειχαν γινει πριν καλο θα ηταν να ρωτησουμε το ζευγος κιουρι γιατι οταν εισαι σιγουρος δεν κανεις πειραματα ξεκινας την κατασκευη αμεσως και οι κιουρι δεν ηξεραν τι ανακαλυψαν στην αρχη ενω με την κρυσταλοδιοδο το μελετησαν για να την ανακαλυψουν ηξεραν δηλαδη τι ηθελαν

χρειαζοντουσαν κατι μικρο που να αντικαταστισει την λυχνια

quote:
Η μαγιά απλά με το να τη ρίξεις στο χυλό δεν κάνεις ψωμί. Χρειάζεται κι άλλη δουλειά, που σημαίνει ότι δεν ήταν τυχαίο γεγονός. Γι' αυτό και είναι εφεύρεση κι όχι ανακάλυψη.
πιστευω οτι σε αυτο εχω απαντησει ηδη

"μεχρι να φτασουμε στο ψωμι οπως το ξερουμε σημερα μεσολαβησαν καποια σταδια
μην ξεχναμε οτι ψωμι εχουν ολοι οι λαοι αλλα με διαφορετικους τροπους παρασκευης και φυσικα υπαρχουν πολλα ειδη ψωμιου"

quote:
Ε, συγγνώμη, έχουμε διαφορετική άποψη για το παράδοξο.
αν ειχαμε ιδια γνωμη δεν θα συζητουσαμε τωρα ισως θα επρεπε καποια μελη να μας πουν και αυτα την γνωμη τους γιατι η συζητηση δεν προχωραει ετσι


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 20:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ endorama,

δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι η κρυσταλλοδίοδος ήταν εφεύρεση του ζεύγους Κιουρί. Θα το ψάξω περισσότερο, αλλά εφόσον κατέχεις το θέμα, καλό θα ήταν να μας "φωτίσεις".

quote:
...καποια σταδια...

κάποια στάδια για κάτι "άχρηστο";;; Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;


Προσωπικά θεωρώ σαφώς ότι η συζήτηση δεν προχωράει έτσι.
Σε ρωτάω συγκεκριμένα πράγματα και μου επαναλαμβάνεις την άποψή σου, η οποία προσωπικά δε με καλύπτει. Δε θέλω να σε προσβάλω, αλλά νομίζω ότι αγνοείς βασικές λεπτομέρειες των γραφομένων μου προσπαθώντας να απλοποιήσεις τα δεδομένα.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:46:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 21:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ endorama,

σ' ευχαριστώ που με κάνεις να ψάχνω:

"κρυσταλλοτρίοδος" είναι η ορθή ελληνική λέξη για το "τρανζίστορ" και δεν είναι εφεύρεση του ζεύγους Κιουρί.

Πληροφορίες για όσους/ες ενδιαφέρονται υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Μουσείου Τεχνολογίας της Θεσσαλονίκης.

Τώρα όσο για το ότι οι αλχημιστές γνώριζαν τις ιδιότητες των ημιαγωγών, μήπως ήξεραν και τη Θεωρία της Σχετικότητος;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:48:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 21:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να διευκολυνθούμε:


Μεγάλη τρίοδος λυχνία εκπομπής
Τρίοδος λυχνία υψηλής ισχύος. Το ηλεκτρόδιο που έλκει τα ηλεκτρόνια θερμαίνεται πάρα πολύ, γι' αυτό φτίαχνεται από άνθρακα, ο οποίος έχει καλή αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες.



Τρανζίστορ
Αντίγραφο του πρώτου αποτελεσματικού τρανζίστορ, ύψους περίπου 10cm


Σημείωση: το ζεύγος Κιουρί μελετούσε τη ραδιενέργεια και την επίδρασή της στον άνθρωπο.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:50:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 22:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ακόλουθο κείμενο είναι από ιδιωτική κυπριακή ιστοσελίδα. Λέτε να 'ναι αυτό το μυστικό;;;

"Η κατασκευή του προζυμιού γίνεται με τον Αγιασμό του Τιμίου Σταυρού που γίνεται στις 14 Σεπτεμβρίου. Με το Αγίασμα αυτό και λίγο αλεύρι γίνεται μέρος του προζυμιού. Μένει 3 μέρες σκεπασμένο για να γίνει η πρώτη ζύμωση. Ακολούθως προσθέτετε ακόμη λίγος Αγιασμός και λίγο αλεύρι ζυμώνονται όλα μαζί και μετά από 3 μέρες γίνεται η ίδια διαδικασία. Έτσι μετά από εννιά μέρες έχουμε έτοιμο το προζύμι. Το προζύμι αυτό ανανεώνεται και διατηρείται ολόχρονα."


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:52:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 22:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατι ανακαλυθφηκε τυχαια και αποδεδειγμενα αλαξε την Ιστορια του ανθρωπινου ειδους αυτο ειναι η πενικιλινη.


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 03:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με λυπη μου ειδα οτι δεν με παρακολουθεις καθολου
quote:
δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι η κρυσταλλοδίοδος ήταν εφεύρεση του ζεύγους Κιουρί. Θα το ψάξω περισσότερο, αλλά εφόσον κατέχεις το θέμα, καλό θα ήταν να μας "φωτίσεις".
ηταν ενα παραδειγμα σε κατι που ειπες
quote:
’ψογα! Αυτό σου λέω κι εγώ. Θεωρείς ότι ο άνθρωπος τις είχε τις γνώσεις όταν την εφηύρε;;; Από πού;;; ’λλα σχετικά πειράματα δεν είχαν γίνει.
δεν χρειαζονται σχετικα πειραματα καποιος πρεπει να αριθμησει 1 αλλιως πως θα παμε στο 2? (εκει κολαει και το ζευγος κιουρι ειπαν 1)
τα σημερινα τρανζιστορ δεν εχουν και μεγαλη σχεση με το πρωτοτυπο εχουν περισσοτερες δυνατοτητες αρα καποιοι ειπαν 1 και μετα καποιοι αλλοι ειπαν 2 και φτασαμε στα EPROM τοσο απλα ή νομιζει καποιος οτι χρησιμοποιουμε τα ευκολα στην κατασκευη τρανζιστορ του 1948?

quote:
Σε ρωτάω συγκεκριμένα πράγματα και μου επαναλαμβάνεις την άποψή σου, η οποία προσωπικά δε με καλύπτει. Δε θέλω να σε προσβάλω, αλλά νομίζω ότι αγνοείς βασικές λεπτομέρειες των γραφομένων μου προσπαθώντας να απλοποιήσεις τα δεδομένα.
τουλαχιστον δεν απανταω με........εχεις δοκιμασει χυλο? και δεν προσπαθω να τα απλοποιησω ειναι απλα

εκτος απο απειρα παραδειγματα θετω και καποια ερωτηματα τα οποια ακομα δεν εχουν απαντηθει απο κανεναν και τουλαχιστον δινω καποια παραδειγματα (λογικα υποθετω) εσυ ομως δεν εχεις καταληξει ακομα στο τι θελεις να μας πεις με τα λεγομενα σου

quote:
κάποια στάδια για κάτι "άχρηστο";;; Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;
τι να εξηγησω σε αυτο? εχω δωσει ηδη παραδειγμα αλλα θα προσπαθησω να στο εξηγησω ξανα δεν εχω προβλημα

θα σου πω παλι το παραδειγμα με το αυτοκινητο
απο οταν φτιαχτηκε το πρωτο μεχρι την μορφη που εχουν σημερα δεν περασαν απο καποια σταδια και πειραματισμους? και ακομα εξελισονται?

ετσι και το ψωμι οπως ξαναειπα δεν το εφτιαξε καποιος ενα πρωι υπηρχε ο χυλος και μετα απο καποιες αλλαγες φτασαμε στην σημερινη μορφη του ψωμιου
επισης ολοι οι λαοι εχουν ψωμι το οποιο παρασκευαζεται με διαφορετικους τροπους και φυσικα εχει αλλη γευση και σχημα και δεν πιστευω να ρωτησεις γιατι καποιος πεταξε μαγια στον χυλο γιατι θα σου πω οτι σε πολλα μερη φτιαχνουν ψωμι χωρις μαγια αλλα με αλλα υλικα

ας πουμε οτι εφτιαξες το πρωτο κεηκ στον κοσμο και καποιος το πηρε και εβαλε μεσα σοκολατα θα του πεις γιατι εβαλε μεσα σοκολατα?εμπνευση ειναι αυτη αν ξερεις τι κανει καποιο υλικο το χρησιμοποιεις και καταλληλα


quote:
Τώρα όσο για το ότι οι αλχημιστές γνώριζαν τις ιδιότητες των ημιαγωγών, μήπως ήξεραν και τη Θεωρία της Σχετικότητος;;;
αγαθη η σκεψη σου δεν χρειαζεται να ξερεις της ιδιοτητες του ημιαγωγου αλλα της ιδιοτητες των ορυκτων που τον αποτελουν αραγε ποιος σκεφτηκε να αναμιξει νιτρο,γλυκερινη,αλατι κ.α με συγκεκριμενη μεθοδο ωστε να φτιαξει νιτρογλυκερινη? αραγε ειχε κανει καποιος σχετικα πειραματα? το εκανε τυχαια ή ηξερε της ιδιοτητες τους και τα ενωσε? (δεν ειναι αναγκη να κοιταξεις πως φτιαχνεται το ΤΝΤ και πως ανακαλυφθηκε παραδειγμα εδωσα)


αν σου δωσουν μια αντισταση πιθανον να την βαλεις σε καποιο συρταρι γιατι δεν ξερεις της ιδιοτητες της (της αγνοεις) αν την δωσεις ομως σε καποιον που την εχει ζησει θα σου φτιαξει το χαλασμενο κασετοφωνακι σου

αν στο αυτοκινητο σου χαλασει το βεντιλατερ και το αυτοκινητο σου ανεβαζει θερμοκρασια τι θα κανεις?θα πολωσεις το βυσμα αναποδα και θα δουλευει ο ανεμιστηρας ασταματητα κατεβαζοντας την θερμοκρασια και δινωντας σου χρονο να πας σπιτι σου

και θα καταληξεις εκει αν ξερεις της ιδιοτητες του ρευματος και του ανεμιστηρα αν δεν ξερεις καλεις οδικη βοηθεια

ελπιζω να καταλαβες με τα παραδειγματα αυτα τι σημαινει "ξερω της ιδιοτητες καποιου πραγματος "

quote:
Σημείωση: το ζεύγος Κιουρί μελετούσε τη ραδιενέργεια και την επίδρασή της στον άνθρωπο.

το ζευγος κιουρι δεν ειχε ιδεα τι ανακαλυψε ουτε ηξεραν για την ακτινοβολια αυτο που βρηκαν το αλειφαν στις πληγες τους για να δουν αν θα επουλωθουν γρηγοροτερα και παρολο που το δερμα τους γεμιζε με εγκαυματα και διαφορα υγρα συνεχιζαν να το βαζουν επανω τους (σαν τον πιθηκο με το πιστολι)

και με την ευκαιρια που εβαλες της φωτογραφιες πως θα σου φαινοταν αυτα τα πραγματα να ηταν μεσα στο κουτι του υπολογιστη σου?να περιμενεις 5 λεπτα για να ξεκινησει? να τα χρησιμοποιουσαν στα αεροπλανα με τους κραδασμους? δηλαδη ειναι παραδοξο που καποιοι εψαξαν τροπο ωστε να κανουν κατι παρομοιο με της λυχνιες αλλα να ειναι πιο μικρο και σχετικα αθραυστο?και μαλιστα με περισοτερες δυνατοτητες?
ηξεραν της ιδιοτητες της λυχνιας και πως λειτουργει ετσι λοιπον εψαξαν να βρουν κατι που θα λειτουργει σαν λυχνια

τα CRT μονιτορ με τα TFT δεν εχουν καμια σχεση και ομως κανουν το ιδιο ακριβως πραγμα και σε λιγο τα CRT θα εκλειψουν αυτο ειναι η εξελιξη και ενα πολυ καλο παραδειγμα γιατι προσπαθησαν να αντικαταστησουν την λυχνια με καποιο αλλο υλικο

στην ουσια και ο καθοδικος σωληνας του μονιτορ ειναι μια λυχνια που δινει την θεση της σε κατι πιο κυριλε (TFT)

αυτη την φορα ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω πιο απλα δεν γινεται και απο παραδειγματα απειρα

περιμενω και τα δικα σου


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 11:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΣΥ ENDORAMA,

ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ESOTERICA???

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΝΑ, ΔΕ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ, ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ ΚΙΟΥΡΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ;;;;;

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ...

ΕΓΩ ΔΕ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ (1) ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΔΥΟ (2), ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΕΝΑ (1), ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΉ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ 'Η ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ;;;

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ΤΑΞΕΙΔΕΥΕ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΘΑ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ;;; ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΤΗ ΧΑΡΗ...

ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ "ΑΦΕΛΗΣ ΣΚΕΨΗ", ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ (ΑΠ' ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ), ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΣΑΝ "ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΟ" ΘΥΜΙΖΕΙ...

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ;;;

ΔΕ ΡΩΤΑΩ ΠΩΣ ΕΞΕΛΙΣΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΙ ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΒΑΛΑ, ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ. ΡΩΤΑΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ - ΑΡΧΙΚΟ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ...

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΧΥΛΟ, ΜΕΤΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΜΑΓΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΤΡΩΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΟΥ 'ΡΧΕΤΑΙ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΨΗΣΕΙΣ ΨΩΜΙ... ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΦΑΓΩΣΙΜΑ ΓΥΡΩ ΣΟΥ. ΣΥΝΕΛΘΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

ΒΕΒΑΙΑ, Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ ΔΕ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΛΟΙΠΟΝ, ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΛΑ, ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΟΗΤΟΥΣ Ν' ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ;;; ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΤΗ ΧΑΡΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...!

ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:54:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sailor
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 15:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sailor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι εξακολουθώ να δυσκολεύομαι στο να παρακολουθήσω τη συζήτηση. Ποιό είναι το νόημά της; Ότι η ανθρώπινη πρόοδος δεν είναι αποτέλεσμα του ανθρώπινου μυαλού σε συνδυασμό με την αξιολόγηση και διερεύνηση κάποιων τυχαίων συμβάντων, αλλά τί; Δώρο των Θεών, των εξωγήινων, των εσωγήινων, ποιών;
Σε ότι αφορά το ψωμί δε μπορώ να καταλάβω πώς και γιατί απορρίπτεται η λογική της τυχαίας ζύμωσης των μυκήτων, γιατί οι μύκητες αυτοί αναπτύσσονται μόνοι τους ακόμα και αν το ζυμάρι παραμείνει εκτεθειμένο στην ατμόσφαιρα για μερικές ημέρες, αν και είναι μάλλον άσκοπο να συνεχίσει η αντιπαράθεση σε ένα τόσο απλό θέμα.
Ερωτήματικά στη λογική που τίθενται σε αυτή τη συζήτηση μπορεί κανείς να θέσει άπειρα, σχεδόν όσες και οι ανακαλύψεις και οι ιδέες του ανθρώπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 18:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sailor,

δεν ξέρω τί άλλα λόγια να χρησιμοποιήσω για να κάνω πιο κατανοητό το συλλογισμό μου. Βέβαια, κάποιες φορές κάποια θέματα για άλλους είναι απλά έτσι και για άλλους αποτελούν θέμα έρευνας. Έτσι είναι η ζωή!

Εσύ φαίνεσαι σίγουρος ότι αν αφήσεις αλεύρι με νερό για πολλές μέρες, θ' αναπτυχθούν μύκητες... Εγώ φταίω που η πραγματικότητα σε διαψεύδει; Οπότε κατά ποία έννοια δεν κατανοείς το θέμα της συζήτησης;;; Επειδή δεν μπορείς να βρεις μία εξήγηση που να σε ικανοποιεί, σημαίνει ότι θέμα δεν υπάρχει;;;

Όσο για τις υπόλοιπες ανακαλύψεις του ανθρώπου, εγώ προσωπικά τις θεωρώ λογικές και δεν προβληματίζομαι. Είναι μικρά θαύματα φυσικά (όπως θέλεις ονόμασέ τα), αλλά είναι λογικά.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα συγκεκριμένα τρία, στα οποία αναφέρομαι, δεν έχουν λογική εξήγηση και άνοιξα αυτό το τόπικ για να ανταλλάξουμε γνώμες επ' αυτού, όχι για οτιδήποτε άλλο.

Θα περίμενα, λοιπόν, κάποιες πιο εμπεριστατωμένες τοποθετήσεις, μια και οι δικές μου προσπαθώ να είναι όσο πιο αναλυτικές γίνεται.

Εάν κάποιος θεωρεί ότι το θέμα δεν υφίσταται, είναι σεβαστή άποψη, αλλά συνεπάγεται ότι δεν υπάρχει κάτι να συζητηθεί περαιτέρω. Αυτό είναι έτσι! Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον για κάτι...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:55:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 19:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ δεν συνεχιζω

εσυ ομως μπορεις να συνεχισεις τον μονολογο σου

και αυτος που δεν καταλαβαινει ελληνικα ειναι αλλος δεν πηρες χαμπαρι τι ηθελα να πω και ας εδωσα παραδειγματα τα οποια θα τα καταλαβαινε και ενα παιδακι δημοτικου

και φυσικα δεν μπορω να καταλαβω πως θα μας πεισεις για κατι το οποιο αγνοεις

γιατι ειδα φωτογραφια ενος τρανζιστορ στο διαδυκτιο και διαβασα ενα αρθρο δεν μου λεει τιποτα εγω το σπουδασα και εξεταστικα πανω σε αυτο για να παρω το διπλωμα μου σαν ηλεκτρονικος

κατσε λοιπον και αναρωτησου αν το ζευγος κιουρι ανακαλυψε το τρανζιστορ ενω δεν μπορεις να ξεχωρισεις το παραδειγμα απο τα γεγονοτα

μηπως αντι για παραδειγματα επρεπε να καθησω να σου γραψω για πυλες και PNP κ' NPN? και την ιστορια του ηλεκτρισμου?

αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι το τρανζιστορ δεν μπορουσε να ανακαλυφθει την εποχη που ο αλχημισμος ηταν σε ακμη τι να σου πω? απλα σκεψου οτι τοτε δεν υπηρχε ηλεκτρισμος και τι ερευνα να εκαναν? για πιο λογο?

και αφου δεν πιστευεις στο 1 εχεις προβλημα σκεψης

δοκιμασε να μετρησεις απο το 2 αλλα να σε δω οταν θα φτασεις στο 11

και χωρις 1 πως φτασαμε στην ηλεκτρονικη εποχη και την νανοτεχνολογια?

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ΤΑΞΕΙΔΕΥΕ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΘΑ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ;;; ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΤΗ ΧΑΡΗ...
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΞΕΡΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ 1 ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΣΑ ΛΕΣ

ΕΓΩ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΑ
ΚΑΝΕ ΕΣΥ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΡΕΖΙΛΙ

ΚΑΛΟ ΜΟΝΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

εγω αποχωρω απο το θεμα χωρις καμια πιθανοτητα να επιστρεψω


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 20:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'σαι καλά endorama, που έκατσες κι ασχολήθηκες με μία άσχετη!!!

Να ξέρεις πάντα ότι οι μεγαλύτερες σοφίες δεν είχαν καλή τύχη όταν πρωτοειπώθηκαν...!

Ελπίζω να γνώσεις σου να φτάνουν για να ενώσεις δυο καλώδια και να μην κινδυνεύουν οι πελάτες σου...

Ο νοών νοήτω...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:56:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 12:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥ KAΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ..
ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΤΑ ΗΛΕΤΡΟΝΙΚΑ......

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ?????
ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ?????
"τρανζίστορ" ,πυλες και PNP κ' NPN,τα CRT μονιτορ με τα TFT ,Τρίοδος λυχνία υψηλής ισχύος.

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 13:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου AVATARGR,

κατ' αρχήν λυπάμαι για την τροπή της συζήτησης (ίσως τελικά ν' αποδεικνύεται ότι οι άνθρωποι δεν είναι τόσο ώριμοι ώστε να συζητούν οτιδήποτε χωρίς εμπάθεια). Λυπάμαι γιατί ξεκινώντας αυτό το τόπικ, ήθελα να φωτίσω και να φωτισθώ σ' ένα επίπεδο το οποίο νομίζω ότι μπορεί να διασφαλιστεί στο παρόν Φόρουμ, μια και όσο το παρακολουθώ και παρ' όλες τις δυσκολίες, θεωρώ ότι το επίπεδο είναι υψηλό και όσον αφορά στους δημιουργούς του, αλλά και στα μέλη του στην πλειοψηφία τους.

Έχω ξεκαθαρίσει και πιο πάνω ότι ο προβληματισμός μου είναι ανοιχτός. Εξ άλλου γι' αυτό θέλω και να το συζητήσω... Εγώ έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα, αλλά δε θεωρώ ότι έχω απαντήσεις για όλα όσα αφορούν στο θέμα. Αναζητώ όμως ακατάπαυστα και θα ήθελα να καταγραφούν όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις. Από την άλλη, θεωρώ ότι οφείλω να απαντάω σε τοποθετήσεις, οι οποίες κατά την ταπεινή μου κρίση υποβιβάζουν τη συζήτηση στο επίπεδο της αμάθειας.

Δεν έχω καμία πρόθεση να δώσω έμφαση σε συγκεκριμένα θέματα. Επαναλαμβάνω: η συζήτηση είναι ανοιχτή και περιμένω απόψεις...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:58:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 17:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Zadok ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΣΟΥ.

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΝΘΕΤΗ........

ΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 19:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR,

σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν πιστεύω ότι εσύ άλλαξες τη ροή του θέματος. Ελπίζω κι εγώ, στην προσπάθειά μου να κρατήσω "ζωντανή" αυτή την ανταλλαγή απόψεων, να μην έχω φανεί ασεβής ως προς τις θέσεις, οι οποίες έχουν καταγραφεί μέχρι τώρα, γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός.

Ας κάνουμε μία επανεκκίνηση του θέματος, λοιπόν: μέχρι τώρα έχω καταγράψει τις παράξενες εφευρέσεις του ανθρώπου κατά τη δική μου άποψη. Επίσης, έχω καταγράψει τους λόγους για τους οποίους τις θεωρώ παράξενες ή ανεξήγητες και ποιά είναι τα στοιχεία, τα οποία είναι γνωστά σχετικά μ' αυτές (κυρίως επιστημονικά, αλλά και μεταφυσικά)σύμφωνα με τις μέχρι τώρα έρευνές μου.

Ας ανταλλάξουμε, λοιπόν, απόψεις σχετικά είτε με αυτές τις τρεις, είτε με οτιδήποτε έχει εντοπίσει κάποιος φίλος ή φίλη ότι αφορά στο θέμα: άλλες εφευρέσεις, οι οποίες πιστεύετε ότι είναι ανεξήγητες (αλλά παρακαλώ, αιτιολογείστε τη θέση σας και αποκαλύψτε μας τις σχετικές πηγές, ώστε να μπορεί να γίνει συζήτηση) ή πηγές στις οποίες πιστεύετε ότι μπορούμε να βρούμε απαντήσεις σχετικά...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 04/01/2004 23:59:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 15:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Zadok ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ.
ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ... (ΚΑΠΟΥ ΚΑΤΑΧΟΝΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΕΧΩ)

ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

φαεθων
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 17:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους φαεθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ZADOK
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΗΣΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΛΟΝ ΠΑΡΑΒΛΕΨΕΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ
ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΡΑΦΗ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ?????????
ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ
ΜΑΛΟΝ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΣΩ.
ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΜΑ ΕΤΣΙ???????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 18:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φαέθων,

καλώς ήλθες και καλή συνέχεια!

quote:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΗΣΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΣΟΥ


Με πλήγωσες βαθιά τώρα! Δεν ξέρω τί να κάνω η τρελλή... Μωρέ μπας και δεν ξέρω να χρησιμοποιήσω την γραφή;;;
Έχω αναπτύξει όση λογική διαθέτω ανωτέρω, τέλος οι επαναλήψεις, ότι απέτυχα, απέτυχα!

Φοβερή ανακάλυψη, αγαπητέ μου, συμφωνώ, αλλά πες μας και κάτι ακόμα, μή μας αφήνεις έτσι...

Πρόσφατα διάβαζα ένα βιβλίο ενός Έλληνα ερευνητή (δυστυχώς δε θυμάμαι τίτλο ή όνομα, θα το ξεθάψω όμως...), ο οποίος είχε μελετήσει όλα τα γράμματα της αλφαβήτας και εξηγούσε πώς η ερμηνεία μίας λέξης προκύπτει μέσα από τα γράμματα, τα οποία την αποτελούν.

Βασική προϋπόθεση: η ορθογραφία!

Πάντως η έρευνα αφορούσε στα ελληνικά και μάλλον θα παραμείνει σε αυτά!

Μήπως το 'χει διαβάσει κάποιος/α συντοπικίτης/ίτισσα και μας φωτίσει;;;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 21:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NOMIZΩ ΠΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΥΚΟΛΑ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΟΝ ΟΑΝΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΗΤΡΑ.

ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΒΑΤΑΡ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΧΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
ΠΟΙΟΣ Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ;
Η ΑΡΠΑΓΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ;
Η ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΓΙΑ 9 ΜΕΡΕΣ;
Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ;
Η ΑΓΕΛΑΣΤΟΣ ΠΕΤΡΑ;
Η "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ" ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ,Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΕΠΙΔΩΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΠΟΡΑΣ ΣΤΟΝ ΤΡΙΠΤΟΛΕΜΟ;
ΤΟ ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΑΡΜΑ ΤΟΥ ΤΡΙΠΤΟΛΕΜΟΥ;
ΟΙ ΑΝΕΠΙΔΕΚΤΟΙ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΠΟΡΑΣ;

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ... ΚΑΙ ΕΙΔΟΜΕΝ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy