ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 BHAGAVAN SRI SATHYA SAI BABA
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
El Morya
Νέο Μέλος

Qatar
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 14:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Morya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά φίλοι μου γιά να πώ την αμαρτία μου δέν με έπεισαν γιά την αγιότητα του ανθρώπου αυτου του οποίου τα καμώματα εμένα τουλάχιστον μου φάνηκαν , ας μου συγχωρηθεί η έκφραση απο τους τυχόν πιστούς του , τσαρλατανισμοί και ταχυδακτυλουργίες γιατί κατα την φτωχή μου γνώμη ένας άγιος δεν έχει ανάγκη από τέτοια τρύκ για να εμπεδώσουν οι πιστοί του την αγιότητά του

Kαλημερα!

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας σε κατι.Το φίλτρο μέσα από το οποίο βλέπουμε τα πράγματα εμείς οι Δυτικοί διαφέρει σε μεγάλο βαθμό από αυτό των Ανατολικων.Η ζωή ενός Ινδού ας πούμε είναι συνυφασμένη με την θρησκευτικό κατεστημένο σε καθημερινό απιπεδο.Το θαύμα αποτελεί καθημερινό φαινόμενο τόσο στην προσωπική όσο και στην συλλογική δραστηριότητα ενός Ινδου.Με απλά λογια,οι άνθρωποι πιστεύουν εκεί μόνο όταν συμβαίνουν υπερφυσικά φαινομενα.Αυτο είναι γνωστό στους γιογκι.Τα τρυκ και οι δακτυλουργιες γιατί για τέτοια θαύματα πρόκειται εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων λειτουργούν ως Διάμεσο για την προσέλκυση κόσμου με απώτερο σκοπό την μετάδοση της διδασκαλιας.Στην δύση πιστεύουμε μόνο με επιστημονικές αποδειξεις,τα θαύματα για τους Ανατολικούς αποτελούν όμως αν θέλετε απόδειξη κατοχής γνωσης,σοφιας και υπερβατικής δυναμης.Θα ήταν λοιπόν σώφρον έχοντας υπόψη μας τα παραπάνω να κρίνουμε με σύνεση έναν τελείως διαφορετικό πολιτισμό και κυρίως έναν τελείως διαφορετικό τρόπο σκεψης.Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μελετήσουμε την φιλοσοφική βάση της διδασκαλίας στην οποία είναι σίγουρο ότι θα βρούμε σημεία σύγκλισης με την δυτική κοσμοθεαση.

Ευχαριστω.



"Κύκλου Λήξαι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 17:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο μου θυμιζει το φιδακι τον Διαμαντη... "Ελατε κυριες και κυριοι... ελατε να δειτε το φιδακι τον Διαμαντη που μιλαει 5 ξενες γλωσσες... αλλα πρωτα σας παρουσιαζουμε την καταπληκτικη λοσιον, που...."

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 03:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

Αγαπητή μου Άτμα, η αλήθεια είναι οτι γνωρίζω πόλλά από τα θαύματα του Μπάμπα όπως...

Το ότι πήγε ένας νεαρός και του ζήτησε να τον λυτρώσει και έτσι ο Μπάμπας τον εξαφάνισε μπροστά στα μάτια εκατοντάδων ανθρώπων.
Γνωρίζω για κάποιους ανθρώπους οι οποίοι ήταν παράλυτοι και τελικά σηκώθηκαν όρθιοι... (αν και τελικά ο ένας είναι φυλακή καταδικασμένος για εξαπάτηση και κάποιοι άλλοι κατηγορούνται για το ίδιο πράγμα επίσης, αλλά ας υποθέσουμε απλά οι ... αρνητικές δυνάμεις)
Γνωρίζω για έναν τυφλό που βρήκε το φως του μετά από πολλά χρόνια ολικής απώλειας της όρασής του...
και άλλα πολλά.......

Βέβαια έρχεται η στγιμη που η αλήθεια έχει πάντα δύο όψεις και πρέπει να διακρίνεις ποιά είναι η αληθινή όψη και ποιό είναι απλά το ανάποδο καθρέφτισμα της αλήθειας. Εκεί λοιπόν αρχιζει το έργο του ζωδίου του ζυγού για να ζυγίσει για να καταλήξει...

Η πίστη είναι κάτι πολύ σχετικό, εύκολα μιλάς.... αλλά πόσο εύκολα κάνεις; Εύκολα κατηγορείς... αλλά πόσο είσαι εσύ καθαρός που κατηγορείς; (συμπεριλαμβανομένου φυσικά κι εμένα), συγκρίνεις... αλλά ξέρεις ποιοί είναι αυτοί με τους οποίους συγκρίνεσαι και το σημαντικότερο, ξέρεις ποιός είσαι εσύ;

Αυτές είναι φιλοσφοικές ερωτήσεις... τελικά το ποιός είναι ο καθένας ποτέ δεν φαίνεται όταν είναι εν ζωή αλλά μόνο όταν πεθάνει, και μάλιστα η διάρκειά του θα καθορίσει και την αληθινότητα και τη πραγματική αξία των πράξεων και των λέξεών του.

Νομίζω οτι μέσα σε αυτό το συνοθύλευμα αληθειών, μια αλήθεια που νομίζω οτι όλοι μπορούμε να διακρίνουμε και να κατανοήσουμε, είναι οτι ο καθένας είναι άξιος της ζωής του και του τι πιστεύει. Η λατρεία του αντικειμένου που πιστεύει θα έχει αντανάκλαση μόνο στην ζωή του και από κει θα πρέπει να καταλάβει μόνος του τι πιστεύει και ποιός είναι.

Καταλήγοντας και απέχοντας πια από την συζήτηση αυτή (μιας και τα αισθήματά μου καλώς ή κακώς είναι αρνητικά προς το παρών για αυτόν τον άνθρωπο και δεν θα ήθελα να επηρεάσω κι άλλο άλλους ανθρώπους που μπορεί να τον ακολουθήσουν, διότι είναι δικαίωμά τους) έχω να πω μόνο:

Ότι όποιος βρίσκει την ευτυχία δίπλα στον Μπάμπα, καλά κάνει και τον ακολουθεί και όποιος δεν την βρίσκει... καλά θα κάνει να βρει αυτό που θα τον κάνει ευτυχισμένο!


Ευχαριστώ πολύ..... καλή συνέχεια!

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 03:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τελικά φίλοι μου γιά να πώ την αμαρτία μου δέν με έπεισαν γιά την αγιότητα του ανθρώπου αυτου του οποίου τα καμώματα εμένα τουλάχιστον μου φάνηκαν , ας μου συγχωρηθεί η έκφραση απο τους τυχόν πιστούς του , τσαρλατανισμοί και ταχυδακτυλουργίες γιατί κατα την φτωχή μου γνώμη ένας άγιος δεν έχει ανάγκη από τέτοια τρύκ για να εμπεδώσουν οι πιστοί του την αγιότητά του

Kαλημερα!

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας σε κατι.Το φίλτρο μέσα από το οποίο βλέπουμε τα πράγματα εμείς οι Δυτικοί διαφέρει σε μεγάλο βαθμό από αυτό των Ανατολικων.Η ζωή ενός Ινδού ας πούμε είναι συνυφασμένη με την θρησκευτικό κατεστημένο σε καθημερινό απιπεδο.Το θαύμα αποτελεί καθημερινό φαινόμενο τόσο στην προσωπική όσο και στην συλλογική δραστηριότητα ενός Ινδου.Με απλά λογια,οι άνθρωποι πιστεύουν εκεί μόνο όταν συμβαίνουν υπερφυσικά φαινομενα.Αυτο είναι γνωστό στους γιογκι.Τα τρυκ και οι δακτυλουργιες γιατί για τέτοια θαύματα πρόκειται εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων λειτουργούν ως Διάμεσο για την προσέλκυση κόσμου με απώτερο σκοπό την μετάδοση της διδασκαλιας.Στην δύση πιστεύουμε μόνο με επιστημονικές αποδειξεις,τα θαύματα για τους Ανατολικούς αποτελούν όμως αν θέλετε απόδειξη κατοχής γνωσης,σοφιας και υπερβατικής δυναμης.Θα ήταν λοιπόν σώφρον έχοντας υπόψη μας τα παραπάνω να κρίνουμε με σύνεση έναν τελείως διαφορετικό πολιτισμό και κυρίως έναν τελείως διαφορετικό τρόπο σκεψης.Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μελετήσουμε την φιλοσοφική βάση της διδασκαλίας στην οποία είναι σίγουρο ότι θα βρούμε σημεία σύγκλισης με την δυτική κοσμοθεαση.

Ευχαριστώ.



"Κύκλου Λήξαι"


Σ'ευχαριστώ,αδερφέ μου Εl Morya!Αυτό ακριβώς πιστεύω, και αυτό ήταν και το σκεπτικό μου όταν ξεκίνησα εκ νέου το θέμα.


quote:
Η πίστη είναι κάτι πολύ σχετικό, εύκολα μιλάς.... αλλά πόσο εύκολα κάνεις;
Εύκολα κατηγορείς... αλλά πόσο είσαι εσύ καθαρός που κατηγορείς; (συμπεριλαμβανομένου φυσικά κι εμένα), συγκρίνεις... αλλά ξέρεις ποιοί είναι αυτοί με τους οποίους συγκρίνεσαι και το σημαντικότερο, ξέρεις ποιός είσαι εσύ;

ακριβώς!αυτά είναι και τα ερωτήματα αγαπητέ μου φίλε Μορφέα!
Η πίστη θαρρώ πηγάζει από την καθαρότητα της ψυχής και τον εξαγνισμένο ορατό στα μάτια της εαυτό.
Όπως υπάρχουν ανθρωποι που χρειάζονται θαύματα για να πιστέψουν ,έτσι ύπαρχουν κι άλλοι που έπειδη πίστευουν μπορούν να τα πραγματοποιήσουν..

Τόσο κι έσυ όσο κι εγώ ,είμαστε ψύχες, που ασχολούμαστε με την θεραπεία, (αναφέρομαι στο ρέϊκι)χρησιμοποιούμε την ενέργεια του σύμπαντος για να απομακρύνουμε την άσθενεια και τον πόνο από τους ανθρώπους(εγώ προσωπικά δεν "χρηματίζομαι" γι'αυτό,το θεωρώ λάθος καρμικό)..
πέσμου ,αλήθεια δεν είναι θαύμα για σένα να βλέπεις το αποτέλεσμα της πίστης σου;...
Επειδή αυτό είναι στην πραγματικότητα!


quote:
Ότι όποιος βρίσκει την ευτυχία δίπλα στον Μπάμπα, καλά κάνει και τον ακολουθεί και όποιος δεν την βρίσκει... καλά θα κάνει να βρει αυτό που θα τον κάνει ευτυχισμένο!

Πόσο συμφωνούμε!
αλλά θα έλεγα ακόμη πιο πέρα από την ευτυχία:Αρμονία!

Ο καθένας έχει μέσα του ένα θεό ,νεκρό, ν' αναστήσει..//Πόσο δύσκολο είναι να πείσεις κάποιον που δεν δέχεται καν την ύπαρξη αυτού;..


Σέβομαι το γεγονός ότι δεν θα ήθελες να συνεχίσεις σε τούτο το τόπικ,ωστόσο θα 'θελα να πιστεύω, πως μπορούμε με βάση τα όσα είπε και ο αδερφός El Morya,πιο πριν,και με τον οποίο συμφωνώ,να κουβεντιασουμε
προσπαθώντας να κατανοήσουμε αυτό το "φαινόμενο" Σάτυα..(και στόνομα αυτου να περάσουμε στην κατανόηση κι άλλων ...)


ΟΜ



Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 16:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας...

Αγαπητή Ατμα

quote:
Τόσο κι έσυ όσο κι εγώ ,είμαστε ψύχες, που ασχολούμαστε με την θεραπεία, (αναφέρομαι στο ρέϊκι)χρησιμοποιούμε την ενέργεια του σύμπαντος για να απομακρύνουμε την άσθενεια και τον πόνο από τους ανθρώπους(εγώ προσωπικά δεν "χρηματίζομαι" γι'αυτό,το θεωρώ λάθος καρμικό)..
πέσμου ,αλήθεια δεν είναι θαύμα για σένα να βλέπεις το αποτέλεσμα της πίστης σου;...
Επειδή αυτό είναι στην πραγματικότητα!

Η αλήθεια είναι οτι την θεραπεία την ακολούθησα στην αρχή αυστηρά επαγγελματικά και μπορώ να πω πω οτι ήμουν και πολύ σκληρός σε αυτό το κομμάτι.
Όσο όμως ασχολούμουν με την θεραπεία και έβλεπα μπροστά μου να διαδραμτίζονται θαύματα, αυτά τα θαύματα γινόντουσαν και μέσα σε μένα. Όσο πιο πολλά "θαύματα" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι θαύμα αλλά απλά θέμα εσωτερικής φυσικής) γίνονταν, έβλεπα οτι τελικά η μεγαλύτερη ανταμοιβή στον κόσμο ήταν όταν ο άλλος έρχόταν βογγώντας και έφευγε χαμογελώντας. Τότε λοιπόν και σταδιακά άλλαξα μέσα μου και συνειδητοποίησα οτι αυτή θα είναι η ζωή μου, η μάθηση και η διάδοση της γνώσης.
Έτσι βρέθηκα στους σωστούς χώρους στις κατάλληες στιγμές και έχω ζήσει και άσχημες και καλές στιγμές στα διάφορα μέρη και συνειδητοποιώ ότι αυτή είναι μόνο η αρχή της αρχής σε έναν άπειρο κόσμο γνώσης και εμπειριών που μοναδικό σκοπό έχουν να γνωρίσει ο καθένας τον εαυτό του και όχι τον άλλον.
Όσο για το θέμα του Κάρμα διαφωνώ, αλλά δεν είναι επί του παρόντος για να μιλήσουμε για αυτό.

Όλα τα παραπάνω τα ανέφερα, για να πω οτι τελικά το καλύτερο (που εγώ έχω συνειδητοποιήσει) είναι να αφήνεσαι και τελικά το σύμπαν θα σε φέρει μπροστά σε ό,τι χρειάζεσαι κάθε φορά για την εξέλιξή σου .... γιατί στο κάτω κάτω και το καλό και το κακό εξυπηρετούν τελικά το θείο σχέδιο. Οπότε δεν πρέπει να μας απασχολεί εάν κάτι είναι κακό ή καλό για να το γνωρίσουμε από κοντά. Γιατί μόνο όταν το βιώσουμε, ίσως... υποψιαστούμε την αλήθεια.

quote:
Πόσο δύσκολο είναι να πείσεις κάποιον που δεν δέχεται καν την ύπαρξη αυτού;..

Όσο για αυτό αγαπητή μου Άτμα, απλά τον αφήνεις να το συνειδητοποιήσει, γιατί όταν στέκεσαι όρθιος χωρίς να γνωρίζεις τι σε στηρίζει όρθιο, είναι ζήτημα χρόνου να λυγίσουν τα γόνατα για να το καταλάβεις...

Ευχαριστώ...

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 04:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιες ακριβως ασθενειες θεραπευετε?

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια ένας πολύ γνωστός οπαδός του Μπάμπα
είναι ο ιδιοκτήτης πολύ γνωστού δικοπωλείου στο Μοναστηράκιον,
που να του καεί το σπίτι,όταν είχα ανάγκη από χρήματα,
μου αγόραζε πολύτιμα βινύλια για 500δρχ και μετά τα πωλούσε 15.000δρχ,
τέτοια θα έμαθε φαίνεται ο τσόγλανος δίπλα σε έναν τόσο φωτισμένο δάσκαλο (που ταυτόχρονα είναι και Η αδερφάρα).
ΑΤΜΑ,χίλια συγγνώμη για το ύφος και τη γλώσσα,το ξέρεις ότι είσαι η λατρεία μου εδώ μέσα,
όμως άκου και μία συμβουλή:
επιτέλους πάψε να εμπιστεύεσαι όποιον έχει μακριά μαλλιά και τρίχες
πολλές στο πρόσωπο,δεν είναι σημάδι αγιότητος η αξυρισιά,
απλά είναι μάρκετινγκ για να σε κάνουν να πιστέψεις.
Σκέψου πόσοι άνθρωποι θα είχαν εντελώς διαφορετική άποψη για πολλά πράγματα,αν μάθαιναν ότι ο Χριστός ήταν φαλακρός !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 18:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών... δεν σχολιάζω καθόλου το προηγούμενο κείμενό σου αλλά ...

quote:
Σκέψου πόσοι άνθρωποι θα είχαν εντελώς διαφορετική άποψη για πολλά πράγματα,αν μάθαιναν ότι ο Χριστός ήταν φαλακρός !

Λες κάτι πολύ εύστοχο σε αυτήν την πρόταση, κάτι που δεν είχα σκεφτεί ποτέ... και πράγματι είναι άξιον απορίας (άσχετα με το ΄θέμα του τόπικ)

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 20:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ Μορφέας που βρίσκεις την παρατήρησή μου εύστοχη.
Σε πληροφορώ ότι είναι και αληθινή.
Γιατί όμως δε σχολιάζεις το προηγούμενο κείμενό μου ?
Επειδή δε μιλώ σαν καλός Χριστιανός ? (δεν είμαι)
Επειδή δε μιλώ σα "φωτισμένος" ? (δεν είμαι)
Φοβάσαι κάτι ? (δεν υπάρχει κάτι...)
Κατά τη γνώμη μου φίλε Μορφέας,ο Sai Baba θα έπρεπε να ακολουθεί εμάς
κι όχι εμείς αυτόν.
Αλλά δεν το συνεχίζω,ζητώ συγγνώμη από την πολυαγαπημένη ΑΤΜΑ
και της επιτρέπω να συνεχίσει το τόπικ της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 00:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αγνοών,
και ποιός είναι καλός χριστιανός;
και ποιός είναι φωτισμένος;

Ο λόγος που δεν σχολιάζω είναι οτι ήδη είπα ό,τι είχα να πω.
Εξάλλου στην μοναδική περίοδο στην οποία ζούμε υπάρχει ένα τρομερό συνοθύλευμα γνώσεων, Γνώσεων, γκουρού, Γκουρού, δασκάλων, Δασκάλων, γνωστικών, Γνωστικών, φωτισμένων και Φωτισμένων που πραγματικά υπάρχει σύγχυση. Προτιμώ λοιπόν να καταλαγιάσει η ομίχλη για να φανεί ποιός έχει γράμμα κεφαλαίο και ποιός μικρό. Τώρα μπορούμε να κρίνουμε αλλά δεν είμαστε ποτέ σίγουροι και ούτε και θα είμαστε... γιατί δεν φτάσαμε σε εκείνο το επίπεδο που να μπορούμε να έχουμε πραγματική Κρίση και Δια-κριση και εάν φτάσουμε κάποτε σε αυτό το επίπεδο, σίγουρα δεν θα θέλουμε να κρίνουμε.

Ευχαριστώ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 15:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα φίλε μου,
θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπες.
Θα απαντήσω όμως στα δύο αρχικά σου ερωτήματα:
Και ποιος είναι καλός χριστιανός ?
Και ποιος είναι φωτισμένος ?

Απάντηση:Πάντως όχι ο Sai Baba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 07:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


.."Αλλο" ο Χριστος, αγαπητο μελος, CALAMUS SCRIPTORIUS(!)
Ας αφησουμε τον Μυστη αυτον για αλλα τοπικς-ελεος δεν θα μιλαμε σε ολα για Αυτον //ΑΣ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ "ΗΣΥΧΟ" ΓΙΑ ΛΙΓΟ!-
Μπορειτε να κουβεντιασετε χωρις να συγκρινετε "ανομοια ειδη";-ακομη κι αν ο ιδιος ο Σατυα το εκανε ,εσεις Μην κανετε το λαθος ..να το κανετε--ο Σατυα αν ειναι αβαταρ θα μας το πειμε σιγουρια ενας επισης αβαταρ(οχι ο συντοντιστης του φορουμ βεβαια.Ρ)--δεν θα πω οτι μπορω να το πω η ιδια...ακομη κι αν μπορουσα δεν θα το εκανα:)επειδη εχω παρατηρησει πως ειναι τρεντ πλεον //ασε που φυονται διαφορα "σουκουμπι" που γινονται θεοτητες απλα τρωγωντας ενα μεγαλο στρογγυλο μπλε χαπι:ΡΡΡΡ


Satyat Nasti Pari Dharmah!



Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 03/10/2005 01:37:40


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΣ.ΕΓΩ ΤΟΝΙΣΑ ΑΠΛΑ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΤΟ "ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ" [ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ]ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ...ΚΑΙ ΤΟΝΙΣΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΦΕΡΩ ΓΝΩΜΗ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ,ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΠΡΟΣΩΧH,ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟ FORUM...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 19:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OM Saisvaraya viidmahi
Satyadevaya diimahi
tanaa sarvaa prachodayaat
ΟΜ...


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1230469
Maintained by Digital Alchemy