ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΜΑ ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ?ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΠΑΡΟΥΦΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 02:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευρωπαικός κινηματογράφος λοιπόν. Χμμμ, από που ν'αρχίσω και που να τελειώσω(πρέπει να ξέρεις ότι έμπλεξες τώρα αφού μιλάς με μέλος σε πολλές κινηματογρφικές λέσχες και κολλημένο με ταινίες που ΔΕΝ βλέπει ο κόσμος,έτσι από αντίδραση).
Να διευκρινίσω ότι καμμία ταινία για μένα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως αριστούργημα εφόσον είναι προιόν συλλογικής προσπάθειας και όχι έργο ατομικό,προσωπικό.Η διαφορά μιας ταινίας με έναν Πικάσο είναι ότι ο Πικάσο δούλεψε μόνος του πάνω σ'αυτό που έκανε και δε χρειάστηκε ποτέ διευθυντή φωτογραφίας για να φτιάξει τις"Δεσποινίδες Της Αβινιόν" ή τη "Γκουέρνικα",έργα ΕΝΤΕΛΩΣ πρωτοποριακα και μερικά χρόνια μπροστά από την εποχή τους. Αντίθετα ο Χίτσκοκ(π.χ.)σε κάποιες ταινίες προσπάθησε να δημιουργήσει ατμόσφαιρα PAUL KLEE ή στο Vertigo(Δεσμώτης Του Ιλίγγου)κάλεσε τον ίδιο το Νταλί να του φτιάξει τα σκηνικά.
Θέλω να πω ότι ο κινηματογράφος πάντα δανείζεται,ποτέ δε δανείζει.

Στο τελευταίο σχολιό σου θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ!
και τώρα να εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ!
ΠΟΤΕ δεν θεώρησα τον κινηματογράφο ως "καθαρή τέχνη".
Λέγοντας "αριστουργήματα"-ταινίες για μένα είναι όσες μιλούν μέσα στην ψυχή!Είναι όλα όσα αγαπώ και παράλληλα μισώ δωσμένο σε εικόνες.Είναι η μουσική που ακούω,τα λόγια που λέω,οι άνθρωποι που ξέρω και όλα όσα πιστεύω!
Όσον αφορά τη "σύγκριση" Πικάσο Χιτσκοκ...ειναι δυο άνθρωποι των οποίων το έργο δεν συγκρίνετε!
Το σινεμά -ΔΥΣΤΥΧΩΣ- μεταλλάσεται σε προϊόν,ενώ κάποτε -ισως υπερβολικη αλλα ετσι το βλέπω- ήταν τέχνη όπως η ζωγραφική!!
Σήμερα δεν μπορώ να συγκρινω τα δυο....και δεν πιστεύω καν ότι συγκρίνονται!

quote:

Νουβέλ Βάγκ.
1.Ορφέας Και Ευριδίκη-Ζαν Κοκτώ(αλήθεια,έχεις δει ποτέ ’ΥΤΗΝ την ταινία????????Αλλά πως να τη δεις όταν στα κανάλια παίζουν απίστευτες μαλ....-συγγνώμη για την έκφραση)

Τώρα με προσβάλλεις
Είπαμε είμαι μικρή σε ηλικία ...αλλά όχι να μην έχω δει και Ζαν Κόκτω!!! Τότε πως θα μιλούσα για σινέ πως θα σύγκρινα???Αυτά είναι τα αρχικά βήματα!!!
(Σε πειραζω )
Για να απαντήσω ΝΑΙ την έχω δει την ταινία...αν και δεν είναι μια...αλλα πρόκειται για τριλογία του Κοκτώ..και είναι και μια από τις αγαπημένες μου!!!
Το 1930 ο Κοκτώ υπογράφει το μεσαίου μήκους σκηνοθετικό του ντεμπούτο που έμελλε να αποτελέσει και το πρώτο μέρος της "Τριλογίας του Ορφέα".
Το γνωρίζεις ,έτσι?? Είμαι σιγουρη....
Μιλάω για το ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ . Πάντως για τον Κοκτώ , ο μύθος του Ορφέα στον ’δη συνοψίζει με τον πλέον ιδανικό τρόπο τις εμμονές του για τη σχέση ανάμεσα τη δημιούργια και το θάνατο,στην τέχνη και την αθανασία....συμφωνείς??
Πάντως από "ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ" μου έχει μείνει η ατάκα που λέει πως ο ποιητής είναι έτοιμος να προσφέρει όχι "μόνο το κόκκινο αίμα του σώ,ατός του αλλά και το λευκό αίμα της ψυχής του".
Έτσι για "ιστορικούς" λόγους να σε ενημερώσω(σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις) πως η ταινία υποστηρίχτηκε οικονομικά από τον Υποκόμη της Νοάιγ, έναν τολμηρό μαικήνα της εποχής που είχε χρηματοδοτήσει και τη "Χρυσή Εποχή" του Μπουνιουέλ (το έχεις δει???)
Το 1950 γυρίζεται η δεύτερη ταινία της τριλογίας "Ο Ορφέας και η ΕΥρυδίκη" -και κατά την άποψη μου η καλύτερη...αν και πιστεύω πως ολοκληρη η τριλογία είναι ΕΝΑ αναποσπαστο δημιούργημα του Κοκτώ-.
Πιστεύω ότι αποτελεί ένα αριστουργηματικό ξαναδούλεμα της κεντρική ιδέας του "ΠΟΙΗΤΗ",της δημιουργίας ως ένα κύκλο θανάτου και αναγέννησης και ταυτόχρονα ένα μελαγχολικό στοχασμό για την ανθρώπινη αδυναμία μπροστα στο μυστήριο του θανάτου,τη σύγκρουση ανάμεσα στο πάθος για δημιουργία και την πραγματική ζωή.Από τη συγκεκριμένη ταινία ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνει πως οι καθρέφτες αποτελούν για άλλη μια φορά τη μοναδική πύλη για τον κάτω κόσμο αφού όπως χαρακτηριστικά λέει ο Ορφέας "αν σταθείς για όλη σου τη ζωή μπροστά τους μπορείς να δεις το Θάνατο να δημιουργεί το μακάβριο έργο του"!
Τελειώνοντας με την τριλογία-"αριστουργημα" του Κοκτώ -και ελπίζοντας να μη σε κούρασα...αν τυχόν τα γνωρίζεις όλα αυτά....η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως εξάλλου- τον επίλογο τον γράφει στα 1959, η "ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΟΡΦΕΑ" που αποτελεί την ολική επαναφορά στυς πειραματισμούς του "ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ" και θεωρητικά πρόκειται γαι τη συνέχεια του "ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΙ ΕΥΡΥΔΙΚΗ" καθώς εδώ μαθαίνουμε τι απέγιναν ο Θάνατος και ο συνοδός του Ερτρμπιζ μετά την τιμωρία τους επειδή χάρισαν την αθανασία στον Ορφέα.
Η ταινία πραγματοποιήθηκε με τη βοήθεια του φανατικού θαυμαστή του -νεαρού τοτε Φρανσουά Τριφό (ναι ξέρω και τον ΤΡΙΦΟ )και μέσα στο κάστ συμπεριλμάνονται αγαπημένοι του φίλοι όπως ο Πικασο, ο Γιουλ Μπρινερ και ο Σαρλ Αζναβουρ καθως και ο πιτσιρικας τοτε Ζαν -Πιερ Λεό. ΤΑ ονόματα τους δεν αναφέρονται στους τίτλους καθώς ο Κοκτό δεν ήθελε να θεωρηθεί πως τους χρησιμοποιεί για να προσελκύσει το κοινο(όσον αφορά το μάρκετινγκ που λέγαμε..τελικά είναι τωρινό φαινομενα) (τα ήξερες όλα αυτα???)
Τελος σου παραθέτω ένα στιγμιοτυπο μιας συνέντευξης που έδωσε πριν το κύκνειο άσμα του στα 1970 καλώντας να βυθιστεί μέσα στο έργο του όπως ο "ΟΡΦΕΑΣ" μέσα από τους καθρέφτες , να ξεχάσει το "αιώνιο 'γιατί' που καταδυναστεύει τουσ 'στοχαστές ' και να βιώσει την τέχνη ως αληθινη εμπειρία...λέει.." Ο κινηματογραφος είναι ένας πρώτης τάξης μέσο που μπορεί να οδηγήσει το θεατή σε βασίλεια όπου μόνο ο ύπνος και τα όνειρα μπορούσαν πριν να τον οδηγήσουν. Ο ρόλος της οθόνης είναι να ασκήσει στο κοινό το είδος του υπνωτισμού ,να επιτρέψει σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων να ονειρευτούν το ίδιο όνειρο ταυτόχρονα".
ΤΕΛΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALEXEYEV1970 Ο ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 'ΚΑΘΑΡΗ ΤΕΧΝΗ' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ 'ΜΑΓΕΙΑ'!

ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 02:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευρωπαικός κινηματογράφος λοιπόν. Χμμμ, από που ν'αρχίσω και που να τελειώσω(πρέπει να ξέρεις ότι έμπλεξες τώρα αφού μιλάς με μέλος σε πολλές κινηματογρφικές λέσχες και κολλημένο με ταινίες που ΔΕΝ βλέπει ο κόσμος,έτσι από αντίδραση).

ΟΠΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΞΕ!!! αχαχαχχαχαχαχχαχα
ΚΑΙ ΨΣΥ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ-ΚΑΡΑΠΟΡΩΜΕΝΩΝ!!! αχαχχαχαχαχχαχαχχαχα

quote:
Ιταλικός Νεορρεαλισμός.
1.Κλέφτης Ποδηλάτων-Βιττόριο Ντε Σίκα
2.Ακατόνε,Μάμα Ρόμα,Το Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο-Πιέρ Πάολο Παζολίνι
3.Ο Νόμος-Ζυλ Ντασσέν
4.Χτες,Σήμερα,Αύριο-Βιττόριο Ντε Σίκα
5.Η Νύχτα-Μικελάντζελο Αντονιόνι
Νουβέλ Βάγκ.
1.Ορφέας Και Ευριδίκη-Ζαν Κοκτώ(αλήθεια,έχεις δει ποτέ ’ΥΤΗΝ την ταινία????????Αλλά πως να τη δεις όταν στα κανάλια παίζουν απίστευτες μαλ....-συγγνώμη για την έκφραση)
2.Φαρενάιτ 451-Φρανσουά Τρυφώ(ξέρεις ποιος είναι ο Τρυφώ?Έχεις δει το Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου του Σπήλμπεργκ?Είναι ο Γάλλος επιστήμονας που ενδιαφέρεται για την επαφή με τα εξωγήινα όντα-η μοναδική φορά που αυτός ο μεγάλος σκηνοθέτης παίζει σε ταινία)
3.Αλφαβίλ-Ζαν Λυκ Γκοντάρ
4.Ασανσέρ Για Δολοφόνους-Λουί Μαλ
5.Χωρίς Ανάσα-Ζαν Λυκ Γκοντάρ
6.Η Φλόγα Που Τρεμοσβήνει-Ανκλ Αλέ
7.Η Ζαζί Στο Μετρό-Ζαν Τατί
8.Χιροσίμα Αγάπη μου-Αλαίν Ρενέ
Βρεττανικό free cinema
1.IF-(...του σκηνοθέτη που έκανε το HELP!των Beatles?Πως λέγεται μωρέ!)
2.Blow Up-Μικελάντζελο Αντονιόνι(η ταινία που δείχνει ένα ιστορικό ντοκουμέντο,ζωντανό-στη σκηνή ενός κλάμπ παίζουν ζωντανά οι Yardbirds με τους Τζεφ Μπεκ,Έρικ Κλάπτον και Τζίμμυ Πέιτζ μαζί!)
3.Το knack Και Πως Να μπείτε Μέσα-Λίντσευ ’ντερσον
4.Αποστροφή-Ρομάν Πολάνσκι(Κατρίν Ντενέβ στην πρώτη της εμφάνιση
5.Η Νύχτα Των Βρυκολάκων-Πολάνσκι ξανά σε συμαπαραγωγή με Γαλλικά και Ελβετικά στούντιο.
6.Quadrophenia-Η ταινία των μυθικών WHO που αν και μεταγενέστερη χρονικά,αποτελεί δείγμα ελύθερου κινηματογράφου.
7.Κουρδιστό Ποροκάλι-Στάνλευ Κιούμπρικ
8.Ο Υπηρέτης-Τζόζεφ Λόουζι

ΑΠο τη λίστα που παραθέτεις παραπάνω ελαχιστα είναι αυτα που δεν έχω δει... χαίρομαι γιατί διαπιστώνω οτι η κινηματογραφικη μας παιδεία και προτίμηση συγκλινει και εχει πολλα κοινα....Θα προσπαθησω να βρω οσα δεν εχω δει και να σου πω τη γνωμη μου:)

quote:
Αυτά για αρχή.Θα συνεχίσω σε άλλο μήνυμα με το αγαπημένο μου είδος ,τις τόσο παρεξηγημένες ταινίες τρόμου,με Ιταλικό giallo και μπόλικο Dario Argento,με Ελληνικό κινηματογράφο και με Β movies που πολλές φορές αποδεικνύονταο μικρά διαμάντια.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!!!

quote:
Αν θες πάντως την αγαπημένη μου ταινία,αυτή είναι ...Αμερικάνικη,ανεξάρτητη και μυθική όσο και οι θεοί του Ολύμπου.Είναι το απόλυτο έργο τρόμου και κωμωδίας,EVIL DEAD από τον παμμέγιστο Sam Raimi.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΤΙΤΛΟ "ΤΡΟΜΟΥ-ΚΩΜΩΔΙΑΣ"...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟ ΣΑΜ"!!

quote:
Ελπίζω να μη σε κούρασα.

NA MHN TO ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΑΥΤΟ!!!!
ΜΟΥ ΑΡΕΣΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΩ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ
ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ...ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΑ ΓΝΩΣΗ....
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 02:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
B-MOVIES=ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΘΕΟΥ(;)

EΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ...
ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΡΑΜΑ ΠΑΡΟΙΜΙΩΔΕΣ ΘΡΑΣΟΣ ΟΡΓΙΑΣΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ:
Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΙΑΣ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ Β'ΔΙΑΛΟΓΗΣ Η' ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΡΑΦΤΗΚΕ Η ΠΙΟ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΚΑΙ ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΙΝΕΜΑ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣ DO IT YOURSELF ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ!

ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΩ??
-ΤΟ ΕΒΔΟΜΟ ΘΥΜΑ (ΜΑΡΚ ΡΟΜΠΣΟΝ)
-ΜΟΙΡΑΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ (ΕΝΤΓΚΑΡ ΟΥΛΜΕΡ)
-ΙΤ CAME FROM OUTER (ΤΖΑΚ ΑΡΝΟΛΝΤ)
-Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ (ΤΖΟΖΕΦ ΛΙΟΥΙΣ)
-Ο ΤΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΛΙΜΝΗΣ (ΤΖΑΚ ΑΡΝΟΛΝΤ)
-ΦΙΛΗΣΕ ΜΕ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ (ΡΟΜΠΕΡΤ ΟΛΝΤΡΙΤΖ)
-ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ (ΝΤΟΝ ΣΙΓΚΕΛ)
-Η ΚΛΟΠΗ (ΣΤΑΝΛΕΙ ΚΙΟΥΜΠΡΙΚ)[ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΤΑΡΑΝΤΙΝΟ ΕΠΗΡΕΑΣΤΗΚΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟ "RESERVOIR DOGS"]
-Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΖΩΝΤΑΝΩΝ ΝΕΚΡΩΝ (ΤΖΟΡΤΖ ΡΟΜΕΡΟ) [ ΟΡΙΣΤΕ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΤΟΥ ΡΑΙΜΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕVIL DEAD]
-SHOCK CORRIDOR (ΣΑΜ ΦΟΥΛΕΡ)
-ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗ ΔΑΝΤΕΛΑ (ΜΑΡΙΟ ΜΠΑΒΑ)
-SWITCHBLADE SISTERS (ΤΖΑΚ ΧΙΛ)
-ΓΚΡΕΜΛΙΝΣ (ΤΖΟ ΝΤΑΝΤΕ)[ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ?????]
-ΣΚΟΤΩΣΕ ΜΕ ΞΑΝΑ (ΤΖΟΝ ΝΤΑΛ)
-ΔΙΧΑΣΜΕΝΟ ΚΟΡΜΙ (ΜΠΑΡΙΑΝ ΝΤΕ ΠΑΛΜΑ)
και αλλα παρα παρα πολλα....

ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟ ΦΙΛΟ Αlexeyev1970.....

NA'STE OLOI KALA....

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scorpio_x
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 15:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scorpio_x  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Τι ταινία έίναι αυτή...?!
Είναι θρίλλερ...?!

Ένα θρίλερ με καλό εξώφυλο απο τη μια αλλά προσοχή το περιεχόμενο δεν περιγράφεται, ασε οι ηθοποιοί ειναι λες και αποφάσισε μια παρέα ξαφνικά να παίξει σε μια ταινία απειλώντας τον σκηνοθέτη....

Εγω δεν είμαι λάτρης του κινηματογράφου και αυτό γιατι δεν αντέχω να κλείνομαι σε έναν χώρο για κάποια ώρα χωρίς την άνεση να σηκωθώ, να φτιάξω τον καφε μου κ.τ.λ...

Πάντως αν χρειαστείτε γνώμες για ταινίες, επειδή δεν βλέπω τηλεόραση παρά μόνο νοικιάζω dvd ταινίες τα περισσότερα τα έχω δει, παλιά και νέα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 23:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένα θρίλερ με καλό εξώφυλο απο τη μια αλλά προσοχή το περιεχόμενο δεν περιγράφεται, ασε οι ηθοποιοί ειναι λες και αποφάσισε μια παρέα ξαφνικά να παίξει σε μια ταινία απειλώντας τον σκηνοθέτη....

Φιλε scorpio_x Θελεις να μας μιλήσεις περισσοτερο για αυτη την ταινία???
τι πραγματευεται???
Και κατι αλλο??Τι σε τραβηξε και τη νοικιασες??
Το εξωφυλλο??
Η περιληψη που διαβασες στο πισω μερος της ταινίας??
Η απλως έτυχε και τι νοικιασες???
Επισης...ποια ειναι η γνωμη σου για τον κινηματογραφο γενικα?
τι σου αρεσει να βλεπεις?


quote:
Εγω δεν είμαι λάτρης του κινηματογράφου και αυτό γιατι δεν αντέχω να κλείνομαι σε έναν χώρο για κάποια ώρα χωρίς την άνεση να σηκωθώ, να φτιάξω τον καφε μου κ.τ.λ...

Αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος...σιγουρα...
Αλλα δεν νομιζω να συγκρινεται η παρακολουθηση μιας ταινιας σε μια κινηματογραφικη αιθουσα...απο την παρακολουθηση της στο σπιτι (έστω κι αν διαθετεις HOME CINEMA
ΣΤην κινηματογραφικη αιθουσα μοιραζεσαι τα συναισθηματα μαζι με πολλους αλλους ,αγνωστους σε σενα, μοιραζεσαι και βλεπεις τη διαφορετικοτητα στις αντιδρασεις...παρα πολλα...σιγουρα πιστευω..πως η κινηματογραφικη αιθουσα αποτελει "εμπειρια"
Φυσικα ομως δεν μπορουμε να επιβαλλουμε σε οποιον τη βρισκει "φυλακη"
να υποστει το "βασανιστηριο".


quote:
Πάντως αν χρειαστείτε γνώμες για ταινίες, επειδή δεν βλέπω τηλεόραση παρά μόνο νοικιάζω dvd ταινίες τα περισσότερα τα έχω δει, παλιά και νέα....

Περιμενω προσωπικα εγω την απαντηση σου για το ποιο ειδος προτιμας
και την αποψη σου για το συγχρονο κινηματογραφο...
ΦΙΛΙΚΑ

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 01:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου,απλά θα σου πω ότι σου βγάζω το καπέλο.Δε χρειάζεται να μου πεις παραπάνω για τις προτιμήσεις σου στον κινηματογράφο,αφού εκτιμάς και ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ για τον Κοκτώ.Δεν είναι ο αγαπημένος μου κάλλιτέχνης και εντελώς ειλικρινά θα σου πω ότι και τις δύο άλλες ταινίες της τριλογίας του τις έχω δει κατά τα τρία τέταρτα και από δυο φορές μάλιστα!!Αλλά επειδή μ'έβαλες στην πρίζα κι επειδή είμαι σε θέση να βρω κόπιες,θα τις δω μόνο και μόνο για να σου πω τι ένιωσα-δε χρειάζεται να σου πω τη γνώμη μου,την ξέρεις από τώρα.
Αφού θέλεις giallo πάντως θα βάλω τα δυνατά μου στο επόμενο μήνυμα.
Σου αρέσουν οι ταινίες τρόμου και τα Β?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 16:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου,απλά θα σου πω ότι σου βγάζω το καπέλο.Δε χρειάζεται να μου πεις παραπάνω για τις προτιμήσεις σου στον κινηματογράφο,αφού εκτιμάς και ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ για τον Κοκτώ.Δεν είναι ο αγαπημένος μου κάλλιτέχνης και εντελώς ειλικρινά θα σου πω ότι και τις δύο άλλες ταινίες της τριλογίας του τις έχω δει κατά τα τρία τέταρτα και από δυο φορές μάλιστα!!Αλλά επειδή μ'έβαλες στην πρίζα κι επειδή είμαι σε θέση να βρω κόπιες,θα τις δω μόνο και μόνο για να σου πω τι ένιωσα-δε χρειάζεται να σου πω τη γνώμη μου,την ξέρεις από τώρα.
Αφού θέλεις giallo πάντως θα βάλω τα δυνατά μου στο επόμενο μήνυμα.
Σου αρέσουν οι ταινίες τρόμου και τα Β?




ΦΙΛΕ ALexeyev1970 ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΠΟΡΩΜΕΝΗ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ...ΤΑΙΝΙΟΦΑΓΟΣ ....
ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ Β.... ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ "ΚΑΛΟ" ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟ....ΑΝΑΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ.....
ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ....

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 18:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέποντας κανείς τον τίτλο του topic (ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΜΑ ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ?ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΠΑΡΟΥΦΑ!) θα περίμενε εδώ να βρεί ταινίες προς αποφυγή.
Για κάποιο περίεργο λόγο τα περισσότερα μυνήματα εδώ καταπιάνονται με μικρά (ή και μεγάλα) θαύματα της 7ης τέχνης.
Θεωρώ λοιπόν τον τίτλο παραπλανητικό ή τις απαντήσεις εκτός θέματος και θα πρότεινα τη δημιουργία ενός νέου θέματος μέ τίτλο κάτι σαν "Ελληνικές/Β- ταινίες: Να που πρέπει να δίνονται τα oscar"
Ευχαριστώ.

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 18:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βλέποντας κανείς τον τίτλο του topic (ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ ΜΑ ΠΟΙΑ ΜΟΥΦΑ?ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΠΑΡΟΥΦΑ!) θα περίμενε εδώ να βρεί ταινίες προς αποφυγή.
Για κάποιο περίεργο λόγο τα περισσότερα μυνήματα εδώ καταπιάνονται με μικρά (ή και μεγάλα) θαύματα της 7ης τέχνης.
Θεωρώ λοιπόν τον τίτλο παραπλανητικό ή τις απαντήσεις εκτός θέματος και θα πρότεινα τη δημιουργία ενός νέου θέματος μέ τίτλο κάτι σαν "Ελληνικές/Β- ταινίες: Να που πρέπει να δίνονται τα oscar"
Ευχαριστώ.

My Karma ran over your Dogma



ΦΙΛΕ Coperrolo,πραγματι η αρχικη ιδεα του θεματος ηταν οι ταινιες προς αποφυγη...με το φιλο Αlexeyev1970... ώντας λατρης του "καλου" κινηματογραφου...παρασυρθηκαμε και συγκλιναμε της αρχικης πορειας...
επειδη λοιπον..θεωρω περισσοτερο εποικοδομητικο το διαλογο..για "διαμαντακια" οπως αναφερεις...θα πρεπει μετονομασω το Subject σε "ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΥΦΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΣΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ "ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ"αλλα δε θα το κανω...
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙΣ ΕΝΕΡΓΑ!Και το θεματακι που λες θα ανοικτει...
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ...

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!

Edited by - clearthought on 07/02/2004 22:19:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 01:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αισθάνομαι ότι πρέπει να πω κάτι για να ικανοποιήσω τον coperollo.
Επανερχόμαστε στις μπαρούφες λοιπόν.
Έχεις προσέξει φίλε ότι οι Αμερικάνικες ταινίες που προορίζονται για εμπορικές επιτυχίες,χτίζονται πάνω σε εντελώς γελοία και απίθανα σενάρια,τα οποία όμως μπορεί και να αφορούν σε κάτι κανονικό.
Για να γίνω πιο σαφής,θα πω κάποια παραδείγματα ,που όσο μικρά κι αν είναι ,εντούτοις δείχνουν ότι ο κινηματογράφος για μαζική κατανάλωση,δεν είναι σοβαρή υπόθεση,είναι σα να απευθύνεται σε ηλίθιους(κυριολεκτικά).
Αυτό σίγουρα συμβαίνει κυρίως με τους Αμερικάνους,αλλά τώρα τελευταία στην Ευρώπη και ειδικά στη Γαλλία ,γυρίζονται ταινίες που ξεφεύγουν από τους κώδικες ,με την αρνητική πάντα έννοια.
Από που ν'αρχίσω.Από τις πόρτες? Είτε πρόκειτα για αμάξι είτε για σπίτι είτε για ο,τιδήποτε μπορεί να κλειδωθεί,εντούτοις αυτό παραμένει ξεκλείδωτο.Πόσες φορές δεν είδες τον πρωταγωνιστή/-στρια,να μπαίνει σε ένα εντελώς ξένο σπίτι με μια άνεση λες και πρόκειται για το δικό του/της.
Τα παιδιά θαύματα? Αποκομίζεις την εντύπωση,βλέποντας ένα Αμερικανάκι να μιλάει,ότι στην ηλικία των πέντε μιλάει τουλάχιστον σαν εικοσάρης,ενώ στα δέκα σαν μεσήλικας.’σε που τα βγάζουν πέρα ακόμη και με κακοποιύς,διαρρήκτες,εξωγήινους εισβολείς.
Το ξύλο?’λλο στερεότυπο αυτό.Αν δεν πέσει τουλάχιστον μια σφαλιάρα,το σενάριο θεωρείται ότι "πάσχει".Ο δε Αμερικανός ήρωας,μπορεί με μια γροθιά να ρίξει δέκα(δε μιλάμε για πυροβολισμό γιατί πρόκειται για γενοκτονία πλέον).Η (εβραική...)κωμωδία Top Secret με τον Vαl Kilmer είχε κάτι πετυχημένα σατιρικά πάνω σ'αυτό.
Τα όπλα?Ολοι ξέρουν να χειρίζονται όπλο στη χώρα αυτή μετά την ηλικία του ενός έτους.Είναι δε και καταπληκτικοί στο σημάδι.
Σε πολλές ταινίες έχω δει το εξής.Ο πρωταγωνιστής πηγαίνει την πρωταγωνίστρια σε κυριλέ ρεστωράν.Εκεί παίρνουν λευκό κρασί(σχεδόν ΠΑΝΤΑ),παραγγέλνουν κι από ένα πιάτο και εντελώς φυσιολογικά την κοπανάνε ύστερα από δέκα λεπτά.Ούτε που μπαίνουν στον κόπο να δοκιμάσουν το πιάτο που παρήγγειλαν.Τι το παρήγγειλαν τότε?
Για να γραφτούν τα σενάρια βασίζονται σε πολύ απίστευτους χαρακτήρες.Ο μπάτσος που τον παράτησε η γυναίκα του και ταυτόχρονα δύο γκάνγστερ από τα παλιά σκότωσαν τον καλύτερό του φίλο.Φυσικά αυτός θα πάρει εκδίκηση.
Το υποβρύχιο που πάει να σπείρει την ειρήνη στον Κόλπο,δέχεται εισβολή από Ρώσους εγκληματίες.Την κατάσταση θα σώσει Αμερικανός στρατιώτης που έχει σπουδάσει καράτε στην Ιαπωνία,όταν ο πατέρας του ήταν εκεί στρατιωτικός διοικητής.
Μία τυχάρπαστη Αμερικανίδα,που δουλεύει σε σούπερ μάρκετ,θα γίνει η πρώτη αστροναύτης στην ιστορία.
Ο πρόεδρος της Αμερικής σώζει τη χώρα από τους εξωγήνους(αυτό πια...).
Εκεί που παλιά είχε αποτύχει ολόκληρη αυτοκρατορία,στο Βιετνάμ δηλαδή,ο Ράμπο καθάρισε σε μια βδομάδα,χωρίς γρατσουνιά.
Ας μην πούμε για κωμωδίες που προσβάλλουν εντελώς τη νοημοσύνη,με πρώτο και χειρότερο τον τόφαλο που λέγεται John Goodman.Αλήθεια έχετε δει ταινίες αυτού του "ηθοποιού"?Έπαιξε στο Μπάρτον Φίνκ των Κοέν κι από τότε ένιωσε κι αυτός καταξιωμένος.Εντωμεταξύ ο τοίχος έχει περισσότερες εκφραστικές δυνατότητες απ'αυτόν.
(τσατίστηκα πάλι.σκέφτομαι πόσες ωραίες ταινίες υπάρχουν και στον κόσμο πετάνε τα σκουπίδια.θα συνεχίσω αύριο.τώρα πάω να δω το Halloween.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

george1989
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 01:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους george1989  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι ταινίες εχουν ξεπεσει ρε!!!!!!!!!!!!!!!!
ποιος ειδε το terminator 3 και εχεσε το εισητηριο του σινεμα
μιλαμε για μουφα ρε μαγκες το 2 εριχνε αγρια αλλα το 3 χαλια χαλια χαλια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 01:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΦΙΛΕ Alexeyev1970 στα περισσοτερα θα συμφωνησω....
σε ενα θα διαφωνησω ομως ΛΕΣ καπου "ούτε που μπαινουν στον κοπο να δοκιμασουν το πιατο που παρρειγγειλαν..τι το παρειγγειλαν τοτε..."
Πρωτον,οι ταινιες πρεπει να ειναι "ρεαλιστικες"..δλδ πως να δρασει ο "ηρωας"...πως να συνεχιστει η πλοκη...αν δεν βαλει κατι στο στομα του??πρεπει να ντερλικωσει....νηστικο αρκουδι δεν χορευει.Επισης,ο σκηνοθετης δεν εχει στη διαθεση του τον απλετο χρονο που εχεις εσυ να γευτεις το φιλετο σου,τη σαλατα σου,υστερα απο το ορεκτικο σου σαγανακι,και επειτα να χτυπησεις και ενα τιραμισου για desert
Φυσικα,και ειρωνευτικα ηταν ολα τα παραπανω σχολια...
ΠΟΣΕΣ και ποσες φορες δεν εχουμε δει να εξευτελιζουν ελεεινα οχι μονο τη νοημοσυνη μας..αλλα να τεσταρουν και την παρατηρητικοτητα μας...
Θυμαμαι χαρακτηριστικα τη σκηνη του PULP FICTION..με την UMA THERMAN ΣΤο εστιατοριο(γιατι ειπαμε ειναι στανταρ σημειο συναντησης των πρωταγωνιστων){επισης να διευκρινησω πως δεν την βρηκα κακη την ταινια..καλουτσικη θα ελεγα}..ετοιμη να παραγγειλει..να κρατα στο αριστερο χερι το τσιγαρο που ΜΟΛΙΣ αναψε...και σε δευτερολεπτα..απο αλλη "οπτικη γωνια"(ΔΕΣ ΚΟΝΤΙΝΟ ΠΛΑΝΟ..ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΕΥΡΑ)...την UMA THERMAN να κρατα καταλογο και τσιγαρο..ταυτοχρονα στο δεξι χερι..και το ακατανομαστο...το τσιγαρο να εχει ηδη ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ!!!!
ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΧΕΙ ΓΕΡΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ
ANYWAY, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ "ΦΟΡΤΩΝΩ" ΚΑΙ ΓΩ...ΟΡΙΣΤΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ:(ΘΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΙΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΥ....ΑΛΛΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΦΙΛΕ COPERROLO

*ΠΩΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΕΝΑ ΧΑΖΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ TEEN MOVIE*


"Μελετηστε τη φιλμογραφια του Τζον Χιουζ,μαθετε απεξω τα τρια μεχρι στιγμης AMERICAN PIE κι εμπλουτιστε το σεναριο με οσα θα ξεπατικωσετε απο τη φιλμογραφια των αδερφων Φαρελι,ωστε το τελικο αποτελεσμα να μην γερνει ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ προς την ποιοτητα. (δικη μου παρεμβαση)
Στη συνεχεια διαλεξτε μερικα απο τα πιο ηλιθια προσωπα που εχετε ποτε γνωρισει και καθοδηγηστε τους απλως λεγοντας τους να "ειναι ο εαυτος τους!"
Τοποθετηστε την ιστορια σας σε ενα αμερικανικο κολεγιο ή αν θελετε κατι σε πιο ενηλικο , σε μια κωμοπολη με διαφορους γραφικους τυπους και ζητηστε απο την αφροκρεμα των κολεγιακων metal να συνεισφερουν στο soundtrack της ταινιας!Η απαραιτητη κορυφωση της προσπαθειας σας πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να βρισκει τον κεντρικο ηρωα ημιγυμνο,σε αβολη θεση και κατα προτιμηση ενω τον παρακολουθουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οι μισοι απο το καστ, ενω ΜΗΝ ξεχνατε να αφησετε κενα στην υποθεση ,ωστε ΑΝ (ΣΑς το ευχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ) πετυχετε στο box office να μπορεσετε να επιστρεψετε
με ενα δευτερο και πιο χορταστικο μερος!"

ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΑΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΕΤΣΙ???

ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ 7Η ΤΕΧΝΗ!!
Α!!!ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΣΑΣ(ΠΟΥ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΑ BOX OFFICE)ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΚΡΑΤΗΣΤΕ Ο,ΤΙ ΣΑΣ ΚΟΨΕΙ Η ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ SOLD OUT UNRATED + FULL εκδοση του DVD σας!!!!!

ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!

Edited by - clearthought on 08/02/2004 01:47:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scorpio_x
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 18:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scorpio_x  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:



Φιλε scorpio_x Θελεις να μας μιλήσεις περισσοτερο για αυτη την ταινία???
τι πραγματευεται???
Και κατι αλλο??Τι σε τραβηξε και τη νοικιασες??
Το εξωφυλλο??
Η περιληψη που διαβασες στο πισω μερος της ταινίας??
Η απλως έτυχε και τι νοικιασες???
Επισης...ποια ειναι η γνωμη σου για τον κινηματογραφο γενικα?
τι σου αρεσει να βλεπεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scorpio_x
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 18:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scorpio_x  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:



Φιλε scorpio_x Θελεις να μας μιλήσεις περισσοτερο για αυτη την ταινία???
τι πραγματευεται???
Και κατι αλλο??Τι σε τραβηξε και τη νοικιασες??
Το εξωφυλλο??
Η περιληψη που διαβασες στο πισω μερος της ταινίας??
Η απλως έτυχε και τι νοικιασες???
Επισης...ποια ειναι η γνωμη σου για τον κινηματογραφο γενικα?
τι σου αρεσει να βλεπεις?
[quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scorpio_x
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 18:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scorpio_x  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βοήθειααααααααααα, προσπαθώ εδω και 10λεπτά και πριν καλά καλά τελειώσω το μήνυμα μου γράφει ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΣΤΑΛΗ,ξαναπροσπαθώ λοιπόν...

Καταρχήν είμαι η scorpio_x, πρέπει να διορθώσω το προφίλ μου τελικά.
Με ρωτάς για την τραυματική εμπειρία της ταινίας που είχα. Λοιπόν, δεν περίμενα ποτέ απο τον εαυτό μου οτι θα είχα τέτοια αποτυχία.
Κακώς έκρινα και συνηθίζω ακόμη απο την υπόθεση, μετά το εξώφυλο.
Αλλά ας μην ασχοληθούμε άλλο με αυτήν.
Σίγουρα έχει άλλη αίσθηση ο κινηματογράφος, δεν αντιλέγω, απλά νοιώθω οτι με περιορίζουν, προσωπική άποψη βέβαια.

Μου αρέσει να έχω ανοιχτό μυαλό και παρακολουθώ ταινίες ευρέως φάσματος, όπως κοινωνικές, πολεμικές, κουλτουριάρικες θα'λεγα επίσης.
Έχω αδυναμία στα ψυχολογικά θρίλερ και μερικές απο τις αγαπημένες μου είναι φυσικά η ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ που ναι αυτην την είδα στον κινηματογράφο και πιστεύω πως άξιζε εκεί που την είδα.

Επίσης το ΕΝΟΧΟ ΜΥΣΤΙΚΟ, ΜΗΝΥΜΑ ΣΙΩΠΗΣ, ΧΡΗΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ και άλλες που δεν μου έρχονται ακόμη.
Μια ακόμη πιο παλιά ταινία θρύλος, ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ.
Αδιαφορώ για τις χαζοαμερικάνικες κωμωδιούλες.

Με μεγάλη μου λύπη θα πώ οτι είδα πρόσφατα την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ και δεν ήταν αυτό που περίμενα. Ισως για ανθρώπους που είχαν ζήσει στην Πόλη να ήταν μια ωραία αναπόληση της ζωής τους αλλά εμένα προσωπικά δεν με άγγιξε ιδιαίτερα...

Ανεπανάληπτη η τριλογία ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΩΝ, αφού το πήρα και σε βιβλίο, κακώς το είχα αμελήσει..

Τέλος μια πολύ καλή κοινωνική ταινία είναι η ΖΩΗ ΤΟΥ ΝΤΕΙΒΙΝΤ ΓΚΕΗΛ, αξίζει να το δείτε ειλικρινά, κυκλοφορεί στα βίντεο κλαμπ.

Φιλικά scorpio_x
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 00:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πριν μπω στο ψητο(θα δειτε τι εννοω παρακατω..μη βιαζεστε )..να διευκρινησω κατι...οταν ανοιξα το συγκεκριμενο θεμα ηθελα να βγαλουμε μια "ακρη" για το πω αυτες οι "χαζοκωμωδιες" ή τα αμερικανικα blockbusters επηρεαζουν τον ψυχισμο και τον εσωτερικο κοσμο των παιδιων και οχι μονο...
Ελαχιστοι ειναι "ψαγμενοι" στο θεμα του κινηματογραφου...οι περισσοτεροι παρακολουθουν ταινιες ευρειας καταναλωσης και "μεγαλων ονοματων του Hollywood"!
Πως αυτο επηρεαζει τη συμπεριφορα μας? ΠΟσες φορες δεν εχουμε διαβασει ή ακουσει για παιδια που "εφυγαν" απο το παραθυρο τους
επειδη ειχαν ηρωα τους τον Σουπερμαν??
Ποσες φορες δεν εχουμε δει "συμπεριφορες" μιμιμενες απο αστερες του Hollywood?Ποσες φορες εχουμε ακουσει οτι καποιος επηρεασμενος απο μια ταινια εκανε "αυτο" ή "το αλλο"?
Θα μου πειτε πως ειναι ελαχιστα(;) τα παραδειγματα και πως ισως καποιοι "διαταραγμενοι(;)" τυποι τα κανουν αυτα!
Δεν το πολυπιστευω αυτο...ενα παραδειγμα...παντα οταν βλεπω μια ταινια επηρεαζομαι..ειτε αρνητικα ειτε θετικα...οπως ολοι εξαλλου...
αλλα αυτες οι "μουφες " που κυκλοφορουν και βλεπονται ευρεως απο νεαρα ατομα πιστευω οτι τους "καννιβαλιζουν" ή "καρναβαλιζουν" για να μιλαω πιο σωστα.
Ειχε ειπωθει πως καθε γενια βλεπει οτι της αξιζει! Δλδ...αυτο "αξιζε" στις γενιες του 90 και του 2000???
Δεν λεω πως δεν εχουν βγει αυτα τα χρονια αξιολογες ταινιες...απλως με λυπη διαπιστωνω πως οι περισσοτερες ειναι "μπαρουφες"!
Και δεν το λεω εγω αυτο...το λενε οι "αριθμοι" εισπραξεων...ειτε οι πωλησεις στα βιντεο καλμπς!....τελικα τι γινεται???παμε με το ρευμα της εποχης????


Τελοσπαντων...ας παραθεσω μερικες "ατακες-μπαρουφες" που προσπαθουν να περασουν καποιο μυνημα(αν και δεν μπορω να καταλαβω καλα ποιο ειναι αυτο...


1."Αυτη μπορει να ειναι η τελευταια μας μερα στη Γη.Δε θα ηθελες να πεθανεις παρθενα,ε?" (ουδεν σχολιον!!!)[Μερα Ανεξαρτησιας...η οποια περιλαμανεται στο ΤΟΠ 10 ολων των εποχων σε Αμερικη και Ελλαδα!!!](ουδεν σχολιον επισης!)

2."Εχουμε σοβαρο προβλημα κρατικης ασφαλειας" (Αρμαγεδων)

3."Τι νομιζεις οτι κανω; Θα σωσω τη γαμ*****(ουπς το σωσα εγω ) μερα" (CON AIR)

4."Χρειαζομαστε μεγαλυτερα οπλα" (ΓΚΟΤΖΙΛΑ)

5."ΟΙ πολεις πεφτουν αλλα ξαναχτιζονται.Οι ηρωες πεθαινουν αλλα μενουν ζωντανοι στη μνημη...εξαφανιστε τον πλανητη!(Ολεθρια συγκρουση)


Αυτα προς το παρον....Ι'll be back!!!!!ή αν θελετε..."ASTA LA VISTA BABIES"

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 20:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα μια ταινία πρόσφατα ονόματι "Mona Lisa Smile" Με τη Τζουλια Ρομπερτς

Προσπαθούν να αντιγράψουν τον "Κύκλο των Χαμένων Ποιητών", αλλά μιλάμε για αντιγραφή, όχι αστεία.
Βεβαια αλλάξανε και κάτι...αλλάξανε το φύλλο(οι χαρακτήρες είναι γυναίκες)

Αμα έχετε δει το "Κύκλο των Χαμένων Ποιητών" μην πάτε να το δείτε, θα εκνευριστείτε Εκτός αν είστε φανατική φεμινίστρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 00:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟ ΤΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΤΑΙΝΩΝ
ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΟΠΩΣ:
"ΣΤΗ ΡΑΧΗ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ"
"BRAVEHEART" (ΔΑΚΡΥΖΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΗ ΣΚΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΛ ΓΚΙΜΠΣΟΝ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ
ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΗΝ ΟΠΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ....ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ....) ΑΥΤΟΣ Ο ΜΕΛ ΓΚΙΜΠΣΟΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ
ΤΟΥ ΦΟΝΙΚΟΥ ΟΠΛΟΥ (ΕΥΘΕΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΙΩΝΟΥ
(ΑΝΘΡΑΚΕΣ Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ)...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΖΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΩΜΩΔΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ; (ΒΛΕΠΕ ΑΡΜΑΓΓΕΔΩΝ,ΗΜΕΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ).... ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ DARIO ARGENTO (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΑΙ Η ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ).


ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΣΤΗΣΩ ΤΟΝ "ΥΠΕΡΑΝΩ" ΚΑΙ ΤΟΝ "ΕΙΔΗΜΟΝΑ",
ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ (ΛΙΓΕΣ ΕΥΤΥΧΩΣ) ΠΗΓΑ ΣΤΟ VIDEO CLUB ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΧΑΖΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΚΩΜΩΔΙΑ.ΗΞΕΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΕΙ: ΑΠΟΨΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑΙΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΧΑΖΕΨΩ ΤΑΙΝΙΑ.
ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΧΑΛΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔΥΟ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΑΡΙΣΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.ΤΟ "OI ΑΛΛΟΙ".ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΡΙΛΕΡ ΤΗΣ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ. "Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΡΜΟΤΑΣ".ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΤΑΙΝΙΑ ΧΑΜΗΛΩΝ ΤΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΩΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΩΝ.ΔΥΟ ΕΡΓΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥΣ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,MASVIDAL.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 00:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα δω μια ταινια για να χαζογελασω η για να ικανοποιησω σκοτεινα ενστικτα,οχι γαι να προβληματιστω (αν θελω βλεπω το μελλον ),το Μπιγκ Λεμποφσκι μου αρεσε(εστω και μαι στιγμη γελιου και την δικαιολογω την ταινια),παντως η χειροτερη ταινια που εχω δει στην ζωη μου ειναι το Σταρ Γουορ το τελευταιο,μετα απο αυπνια το ειδα χθες το ξημερωμα ...δυστυχως


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 12:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΡΜΟΤΑΣ
ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΗ ΤΑΙΝΙΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 17:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αναφέρω και εγώ μερικές ωραίες ταινίες αφού νομίζω στα σκουπίδια δεν αξίζει να δίνουμε περισσότερη σημασία (έχοντας ήδη ξοδέψει και αρκετά ευρώ για χάρη τους).
Θα συμφωνήσω για τον Ακήρυχτο Πόλεμο του Μαικλ Μουρ, ότι ήταν κάτι το διαφορετικό.

Από τις τελευταίες ταινίες μου άρεσαν
"Ματριξ 1"
"LOTR 1-2-3"
"Ο Ήρωας",
"Ο τελευταίος Σαμουράι",
"Πολίτικη Κουζίνα",
"Goodbye Lenin",
"Amelie",
" π "

ενώ από τις πιο παλιές:

"Νοσταλγία"
"Dune" (του de Laurentis),
"Excalibur",
"Brazil"

ενώ όποτε θέλω να γελάσω και να κλάψω μαζί βλέπω το "Η ζωή είναι ωραία" (του Μπενίνι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DENVERTZ
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 13:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DENVERTZ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να και μια σωστή κουβέντα . Αυτό δηλαδή που είπε η scully.Έχεις σκεφτεί ποτέ φίλη clearthought να μην ξαναδείς αμερικάνικες ταινίες?(αφού πρώτα σκεφτείς ότι το 90%της παραγωγής ελέγχεται από Εβραικά λόμπυ).Τι πιο απλό από το να αγνοήσεις όλα αυτά τα σκουπίδια.
Θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία,γιατί το θέμα είναι ενδιαφέρον και διότι το θεωρώ φλέγον ζήτημα να ταίζουμε με τα λεφτά που δίνουμε για ένα κινηματογραφικό εισιτήριο όλους αυτούς που παίζουν με την αισθητική μας και με την αλλαγή των προτύπων μας.
Μόνο σκέψου ότι οι Έλληνες ηθοποιοί είναι μακράν οι πιο καλλιεργημένοι(δε μιλώ απαραίτητα για τη νέα γενιά,αλλά για ιδιοφιύες όπως ο Βέγγος που πέρασαν σαν κομήτες από τα πλατώ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να αγνοούνται).Οι Έλληνες κωμικοί(και ίσως και οι Ιταλοί)είναι οι καλύτεροι(πόσους Αμερικάνους γνωρίζεις με την εκφραστικότητα του Ηλιόπουλου ή της Βασιλειάδου?).Ελπίζω να συνεχιστεί ο διάλογος.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DENVERTZ
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 13:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DENVERTZ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην συγκρινουμε τωρα την Γεωργια Βασιλειαδου και τον Ντινο Ηλιοπουλο,με τους Αμερικανους ηθοποιους.Ειναι τεραστια η διαφορα.Πολλα πραγματα παιζουν σημαντικο ρολο.Το ηθος,η αξιοπρεπεια,η σοβαροτητα,το ποιοτικο επειπεδο της υποκριτικης ερμηνειας.Μα πανω απο ολα,το κυριοτερο ειναι η πνευματικη καλλιεργεια.Και αυτο ακριβως ειναι που τα καθοριζει ολα,σε οτι αφορα την ποιοτητα ενος ηθοποιου.Ας τα εχουμε υποψη μας,ολα αυτα τα πραγματα.Οταν πηγαινουμε στον κινηματογραφο,να δουμε μια ταινια,πρεπει να προσεχουμε το τι θα δουμε.Ετσι δεν ειναι;Αποφευγουμε ταινιες που υποτιμουν βαναυσα την νοημοσυνη μας.Ελληνικες η ξενες,δεν εχει σημασια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 03:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απογοητευτηκα παρα πολυ με την ταινια Λεοντες Αντι Αμνων,παρα το τρομερο cast.Ενας Τομ Κρουζ να μιλαει ακατασχετως,μια Μεριλ Στριπ απλως να ...ακουει και που και που να αρθρωνει λιγες λεξεις και ενας υποτονικος αλλα συμπαθητικος -απλα- Ρεντφορντ.Γιατι να υποστουμε τις αναλυσεις των πολιτικων επιλογων των ΗΠΑ ; Ταινια για τα Αμερικανακια μονο .....Την ειδα ολη, (ναι,αντεξα) μονο και μονο για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη την οποια και καταθετω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2009, 03:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεια,υπαρχουν συνΕλληνες που εδωσαν λεφτα για να πανε να δουν τον τελευταιο ΡΟΚΥ ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2009, 09:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά δεν ξέρω αν πήγαν πολλοί να δουν το Ρόκυ.
Εγώ το είχα δει πάντως σε dvd μαζί με έναν φίλο κι έπεσε πολύ γέλιο!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 01:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα,οτι θα ειχε γελιο ειναι σιγουρο.Φανταζομαι ποσα μποτοξ και δεν ξερω κι εγω τι αλλο θα εκαναν στον Συλβεστρο....Κριμα ομως.
Η πιο ξεκαρδιστικη ομως..."ταινια" ειναι το "Αρνολντ Σβαρτσενεγκερ,Κυβερνητης Πολιτειας" ....Αντε,σειρα του Βαν Νταμ για υπουργος αθλητισμου του Βελγιου !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 08:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
’σε, τον έκαναν εντελώς Mr Plastic τον Σταλόνε.
Ήταν που ήταν αλλά το παράκανε κι αυτός.
Εν τω μεταξύ όταν έβλεπα την ταινία κι έπεφταν οι γρήγορες, ανησυχούσα μήπως φάει κανένα αληθινό χτύπημα και του κρεμάσει εντελώς κανένα ζυγωματικό...

quote:
Η πιο ξεκαρδιστικη ομως..."ταινια" ειναι το "Αρνολντ Σβαρτσενεγκερ,Κυβερνητης Πολιτειας" ....Αντε,σειρα του Βαν Νταμ για υπουργος αθλητισμου του Βελγιου !!!

Αυτό με τον Σβαρτσενέγκερ ήταν εντελώς άκυρο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 12:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αληθεια,υπαρχουν συνΕλληνες που εδωσαν λεφτα για να πανε να δουν τον τελευταιο ΡΟΚΥ ;


δεν πηγαν πολυ Ελληνες για να δουνε τον Ροκυ... απλα "επεσε" πολυ ιντερνετικο κατεβασμα, πριν την "εισοδο" στην Ελλαδα, και μετα επινοικιασμα σε DVD!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2009, 12:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απογοητευτηκα παρα πολυ με την ταινια Λεοντες Αντι Αμνων,παρα το τρομερο cast.Ενας Τομ Κρουζ να μιλαει ακατασχετως,μια Μεριλ Στριπ απλως να ...ακουει και που και που να αρθρωνει λιγες λεξεις και ενας υποτονικος αλλα συμπαθητικος -απλα- Ρεντφορντ.Γιατι να υποστουμε τις αναλυσεις των πολιτικων επιλογων των ΗΠΑ ; Ταινια για τα Αμερικανακια μονο .....Την ειδα ολη, (ναι,αντεξα) μονο και μονο για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη την οποια και καταθετω.


Αυτη η ταινια, δεν εχει σχεση με την αποπειρα δολοφονιας του Χιτλερ απο τον Σταφενμπεργκ?? δεν νομιζω να ειναι η "αμερικανικη" αντιληψη ως προς το θεμα, γιατι ο ιδιος ο Σταφενμπεργκ το ειχε διηγηθει (και στη γυναικα του)


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1445313
Maintained by Digital Alchemy