ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Γοτθικά Πέπλα….
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 17:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Ο γνήσιος γκοθάς είναι πάντα κάτω τον 30 και συνήθως τα βράδυα ξενυχτάει στα γκλόθικ πάρτυ και τα πρωινά κοιμάται.
2. Ο άνω των 30 γκοθάς δεν είναι σοβαρό άτομο.
3. 24 ώρες κυκλοφορεί με μαύρα ρούχα και γυαλιά ηλίου. Στα πάρτυ οι άνδρες ντύνονται σχεδόν σα δράκουλες και οι γυναίκες σα μάγισσες. Δεν αποκλείεται όμως σχεδόν καμμία αμφίεση.
4. Τείνει είτε προς τον παγανισμό, είτε προς το σατανισμό, είτε προς την αθεία!
5. Επισκέπτεται συχνά το PLANET ROCK (στο κέντρο της Αθήνας).
6. Είναι απαισιόδοξο (ή μάλλον χαζοχαρούμενο) άτομο.
7. Η μουσική βασίζεται κυρίως στην κουλτούρα των αρχαίων Γερμανών και Σκανδιναυών
8. Το θρυλικότερο συγκρότημα είναι οι SISTERS OF MERCY.

ΤΙ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΕΙ;


Για Sisters Of Mercy συμφωνώ κι επαυξάνω
Τα υπολοιπα είναι, με το συμπάθειο, ΜΠΟΥΡΔΕΣ

Edited by - 1900 on 01/05/2004 17:47:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 18:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα εξηγείται το γεγονός ότι αυτά τα ατομα έπαψαν να ασχολούνται με τη γκόθικ αρκετά νωρις. (Πλέον, βέβαια δεν έχω ούτε τα τηλέφωνά τους)!
Ευχαριστώ και για τη διαφώτηση. Κανένα συγκρότημα έχετε να προτείνετε; Κανένα πάρτυ είναι στα σκαριά;
Επιπλέον, περίπου τι ηλικίας και τι επαγγέλματος μπορεί να είναι οι μεγαλύτεροι ηλικιακά γκοθάδες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 03:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον καταλαβαίνεις τους λόγους της εγκατάλειψής τους με το είδος.. τί τα θέλεις τα στοιχεία που αναφέρεις?
Από πάρτυ.. ναι υπάρχουν... όπως και καποια μαγαζιά, μα γιατί σε ενδιαφέρει.. εφόσον θεωρείς πως δεν σε αφορά?
quote:
Επιπλέον, περίπου τι ηλικίας και τι επαγγέλματος μπορεί να είναι οι μεγαλύτεροι ηλικιακά γκοθάδες;


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 22:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 01:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου γεια σου...
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω.. θα ήθελα να σου πω πως δεν έχω πειστεί για το πραγματικό ενδιαφέρον σου απέναντι στον χώρο..
Όμως μιας και κάνεις τις ερωτήσεις και επιμένεις σε αυτές θα σου πω κάτι πιο ουσιαστικό από αυτό που ρωτάς...
Θα σου προτείνω ένα σταθμό που μπορείς να ακούσεις πολλά πράγματα σχετικά με το είδος και τα παρακλάδια που συσχετίζονται..
. Σε αυτόν μπορείς να πάρεις μία γεύση για την μουσική και να μάθεις πολλές πληροφορίες για διάφορα μαγαζιά που βάζουν την εν λόγω μουσική αλλά και διάφορα πάρτυ που γίνονται καθώς και συναυλίες..

Νομίζω πως από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.. ακούγοντας πρώτα κάποια πράγματα που ίσως σε ενδιαφέρουν και από και πέρα να το ψάξεις περισσότρο..

Αν σε ενδιαφέρει πές μου να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα(μιάς και ο χώρος του esoterica.gr δεν ενδείκνυτε για τέτοιου είδους "διαφημίσεις") για τις συχνότητες που εκπέμπει ο σταθμός καθώς μέρες και ώρες..

Αυτά, σε καληνυχτώ.. να είσαι καλά για ότι και να αποφασίσεις...

Η Simoril

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 10:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν εμφανίζεται η ουσία προτιμάμε την επιφάνεια...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oedipous
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 01:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oedipous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gothic...Η μουσικη που με ταξιδευει για χρονια σε αλλες εποχες...Αλλους κοσμους απαγορευμενους...Η μουσικη που με μελαχγολησε...με εκανε και σκεφτηκα...Ποις ειπε αληθεια,οτι μεσα στην μελαγχολια μας δεν μπορουμε να ειμαστε ευτυχισμενοι?????Απλα μεσα απο αυτη την κατασταση μπορουμε να σκεφτουμε...Να ξεφυγουμε απο την καθημερινοτητα.Οχι δεν ειμαστε μιζεροι...Απλα σκεφτομαστε διαφορετικα.


"We Are The Lost Ones,In The Company Of Bright Angels".

oedipousΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 10:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το gothic κίνημα...
Αρχιτεκτονική, κουλτούρα, αισθητική, μουσική...
Σκοτεινό, ρομαντικό, μελαγχολικό κι αισθησιακό...
Αυτό σημαίνει για μένα gothic εδώ και 10 περίπου χρόνια.
Φυγή από αυτόν τον κόσμο, ένα γλυκό κι όμορφο μονοπάτι πρός το μέσα μου και πρός ένα κόσμο αλλοτινό, ελκυστικό.
Τα χρώματα του για μένα είναι μαύρο με πινελιές από μώβ και κόκκινο...
Δεν είναι αποτρόπαιο ούτε απωθητικό.
Είναι η ομορφιά που μπορεί να ενυπάρχει σε κάτι το αρνητικό.
Μία μαγεία...
Είναι μαγεία για μένα να διαβάσω ένα ποίημα του Baudelaire, του Poe κτλ...
Είναι μαγεία να ακούω τους μελαγχολικούς, ήρεμους, σκοτεινούς ήχους και στίχους ενός τραγουδιού μέσα στο σκοτάδι του δωματίου μου και να χάνομαι στις σκέψεις μου...
Κι αυτό που μου προσφέρει είναι η ευκαιρία για ηρεμία κι ενδοσκόπηση, όσο περίεργο κι αν ακούγεται...
Πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ.
Σε ευχαριστώ που μου επέτρεψες έτσι να εκφραστώ για κάτι που το θεωρώ κομμάτι μου.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 10:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να παραθέσω τους στίχους από ένα τραγούδι που όποτε το ακούω ανατριχιάζω...
Λέγεται "Sabrina" και το έχουν ερμηνεύσει οι Inkubus Sukkubus.
Απλά διαβάστε το...

So deep, deep as the sky is high
In my sleep your song has spun my dreams
Darker than the night
Wider than the sea
Oh, Sabrina, wild and free
Oh, Sabrina, sing for me
Each breath of wind shall shape your form
Who would guess your life would rise and fall
How I fear your power
How I miss you now

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 11:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού λοιπόν ο θεματοθέτης θέλησε να μιλήσουμε γενικά για το φαινόμενο και όχι για την μουσική, ας το δούμε και γενικά ως φαινόμενο.

Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως μια τόσο όμορφη μουσική μπορεί να μαζεύει στους κόλπους της τόσα πολλά νούμερα και ποζεράδες. Τα ανάλογα μαγάζια θυμίζουν σε φάσεις σκοτεινά σκυλάδικα. Όσοι χορεύουν χρειάζεται να κάνουν χώρο στον εαυτό τους, αφενός για να μην πατήσουν κανέναν, έτσι όπως χορεύουν όλοι το ίδιο, μπρος πίσω, σαν να παίζουν ζάρια, και αφετέρου για να αφήσουν χώρο σε όλο το τουπέ, την εγωπάθεια και την εντύπωση διαφορετικότητας που τους διακατέχει.

Πιτσιρίκες με ανεκδιήγητα σορτσάκια, φουστάκια, πανάθλια νυφικά, χορεύουν στην -ο Θεός να την κάνει- πίστα με μοναδικό σκοπό να λυκνίσουν τα κάλλη τους -ευσεβείς πόθους που μοιράζεται και η τελευταία σκυλού- μπας και συγκινήσουν τα λιγουροπλήθη που παρατηρούν, και καλά, αδιαφορα στις εγγύς darkoγωνιές.

Όσο για την μουσική, μετά από λίγη συζήτηση καταλαβαίνεις πως είναι ως επί το πλείστον-με αρκετές βέβαια φωτεινές εξαιρέσεις- παντελώς άσχετοι. Ενώ οι dj, προκειμένου να σιγουρέψουν ότι ο -άσχετος- κόσμος θα χορεύει, βάζουν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, με την ίδια ακριβώς σειρά.

Αρκεί να πάει κάποιος σε μια και μόνο συναυλία για να δει πως οι περισσότεροι, από κάθε συγκρότημα, ξέρουν ένα και μόνο κομμάτι, αυτό που ακούνε κάθε Σάββατο.

Όσο για την ποίηση, και τις ταινίες που βλέπουν, εκεί να δείτε προβατοποίηση. Ούτε που καταλαβαίνουν τί διαβάζουν. Ότι ακούνε λένε. Μόνο η σκοτεινή ατμόσφαιρα τους λέει κάτι, και αυτό και μόνο είναι αρκετό.

Όταν ακούω δε να προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με της γνώσης τους περί σκοτεινών ποιητών κτλ, νομίζω πως ακούω τα κόκκαλα του Μαλλαρμέ να τρίζουν. Μη σας πω για τον Λυντς -άλλος αγαπημένος τους- που αν άκουγε πόσα κατάλαβαν όλοι αυτοί μαζί από τις ταινίες του, δεν θα ξανάβγαζε ταινία.

Τόση βλακεία μαζεμένη, ούτε οι φαν της Καλομοίρας σας λέω.

Παιδιά, δεν αναφέρομαι σε κανέναν από σας, προς Θεού. Απλά παρατηρώ τι γίνεται γύρω μου, και γκρινιάζω.

Αν τώρα πιστεύετε πως καθρεφτίζεστε στα παραπάνω, τι να πω... κοιτάχτε το.

Φίλε μου Dying Incubus, έχεις πετύχει ποτέ ένα παιχνίδι, το Dark Eye?
Είναι πολύ παλιό βέβαια, αλλά αφού σου αρέσει ο Poe, πιστεύω θα σου αρέσει πολύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Brie Boy, θα συμφωνήσω μαζί σου!
Με ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω έφηβους μαυροντυμένους και δήθεν να μου μιλάνε για gothic και να μου θυμίζουν φερέφωνα.
Παρατηρώ πολλά παιδιά να ακούνε gothic για 1 χρόνο το πολύ και μετά τέρμα.
Κι απορώ.
Μπόρεσαν να νιώσουν την ομορφιά της ποίησης, της λογοτεχνίας, της κουλτούρας κτλ?
Δε νομίζω...
Όσο για τη μουσική και τα μουσικά clubs συμφωνώ απόλυτα!
Εκτός του οτι θα δώ κάθε λογής φρούτο θα βρεθώ σε ένα χώρο που δυστυχώς τείνει να γίνεται ποζερία.
Προτιμώ να ακούω μουσική, να βλέπω μία ταινία, να διαβάσω ένα βιβλίο μόνος μου και να νιώσω μέσα μου ό,τι έχει να μου πεί το καθένα από αυτά.
Πρίν κάμποσο καιρό είχα πάει στο Gothic Alchemy στα Εξάρχεια.
Μπαίνει μέσα ένα ζευγαράκι γύρω στα 16 και κοίταζαν γύρω-γύρω σαν χαμένοι.
Ώσπου τους ακούω να λένε: "Θέλουμε να μας πείτε τι είναι gothic για να το δούμε".
Δεν ξέρω αν ήθελα να γελάσω ή να φωνάξω...

quote:
Φίλε μου Dying Incubus, έχεις πετύχει ποτέ ένα παιχνίδι, το Dark Eye?
Είναι πολύ παλιό βέβαια, αλλά αφού σου αρέσει ο Poe, πιστεύω θα σου αρέσει πολύ.

Ναι, καλή μου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasco
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2011, 10:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.myspace.com/sorrowful_farewell/blog/486965419

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy