ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περί Ψυχής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 10:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστή η ερώτηση σου φίλε μου Οδυσσέα, πολύ σωστά το έθεσες!!

'Οσον αφορά την ερώτηση σου περί ΜΝΗΜΗΣ, θα πώ απλά ότι η ΜΝΗΜΗ δεν έχει και τόσο σημαντικό λόγο στο θέμα της ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ή έστω ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ στα περί ψυχής...
Ο λόγος, απλός...
Η ΜΝΗΜΗ είναι εργαλείο και λειτουργία του ΦΥΣΙΚΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 00:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ψυχή είναι άφθαρτη, αιώνια, χωρίς διαστάσεις. Μόνον τα υλικά σώματα που παίρνει υπόκεινται στην καταστροφή... Η ψυχή δεν γνωρίζει ούτε τη γέννηση ούτε το θάνατο...Πάντα ζωντανή δεν παύει ποτέ να υπάρχει... Η ψυχή είναι αθάνατη και αιώνια, πανταχού παρούσα, αναλλοίωτη και αμετάθετη. Λέγεται ότι η ψυχή είναι αόρατη, ακατανόητη και αμετάβλητη...." Αποσπάσματα από τα λόγια του Κρίσνα στον Αρτζούνα στο ινδουιστικό Ευαγγέλιο ή Αποκάλυψη "Μπαγκαβάντ Γκίτα"... Κι αφού η ψυχή είναι ακατανόητη, μην την ψάχνετε παιδιά... Ή πιστεύετε στην ύπαρξή της ή όχι... Ή έχετε συνείδηση της θεικής της φύσης ή όχι!
ΥΓ. By the way...Κι ο Πλάτωνας περίπου τα ίδια υποστήριζε, και ο Χριστιανισμός δέχεται την ύπαρξή της ως δεύτερη υπόσταση του ανθρώπου... το να ζητάμε από γιατρούς να μας καθορίσουν πότε εισέρχεται στο σώμα είναι σαν να ζητάμε από την Μενεγάκη να κάνει εγχείριση ανοιχτής καρδιάς!! (μάλλον χαζό το παράδειγμα...:))))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 09:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σας. Νομίζω πως δεν έχει σημασία πότε ακριβώς επιλέγει η ψυχή να εισέλθει στο σώμα του εμβρύου. Αργά αλλά σταθερά κατά την κύηση αναπτύσσονται οι διαδικασίες εκείνες που θα επιτρέψουν στην ψυχή να αναλάβει τον έλεγχο της ενσαρκωμένης της όψης. Το γεγονός που εντόπισε μια φίλη ότι ο άνθρωπος στη διάρκεια της ζωής του φέρει προγενετικές εμπειρίες, εμπειρίες που παίζουν σημαντικό ρόλο στη μεταγενέστερη ζωή του, δείχνει κατά την ταπεινή μου άποψη πως υπάρχει έλεγχος της ψυχής στο αναπτυσσόμενο έμβρυο. Πιθανώς η οριστική της εγκατάσταση να γίνεται κατά τη διαδικασία της γέννησης, όπως το θέτει ο Θιβετανός και νομίζω και η Μπλαβάτσκι. Νομίζω ε μη σας πάρω και στο λαιμό μου. Είναι η στιγμή κατά την οποία οι χημικές λειτουργίες του εγκεφάλου στο νεογνό μεταβάλλονται σε ηλεκτροχημικές και ο εγκέφαλος αποκτά τη δική του ανεξάρτητη λειτουργία. Τότε μιλάμε για μια οντότητα με πλήρη διασύνδεση με την ψυχή της. Σας χαιρετώ

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 13:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ο Konosk έχει δίκιο.
Τι σημασία έχει πότε μπαίνει η ψυχή στο σώμα, σημασία έχει αν υπάρχει ψυχή σύμφωνα με τη δική μας αντίληψη, και το τι είναι ψυχή.
Θα μπω όμως στον πειρασμό να δώσω και γω τη γνώμη μου όσον αφορά την είσοδο της ψυχής στο σώμα.

Αν πιστέψουμε πως η ψυχή είναι αγέννητη, άφθαρτη ακατάλυτη και όλα τα Α- τότε θα πρέπει να ασκεί δυναμικό έλεγχο στην κατασκευή της κατοικίας της και για ιδίους σκοπούς.

Τα φυτά και τα ζώα δεν έχουν ψυχή. Άρα μπορούν να ζήσουν χωρίς ψυχή.
Αν αυτό αληθεύει τότε και το ανθρώπινο σώμα μπορεί να ζήσει χωρίς ψυχή για όσο χρονικό διάστημα χρειαστεί. Από αυτόν τον συλλογισμό μπορούμε να πούμε πως η ψυχή που θέλει να φτιάξει ένα σώμα, δίνει τις εντολές της στο νού για την κατασκευή του που θα το κατοικήσει όταν τελειώσει. Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να το κατοικήσει σε μια δεδομένη στιγμή. Όταν ικανοποιηθεί με το οικοδομικό αποτέλεσμα τότε εγκαθίσταται στη νέα της κατοικία. Αυτό μπορεί να συμβεί σε δύο, τρία ή και περισσότερα χρόνια αφού γεννηθεί το μωρό. Η ψυχή μπορεί και το "τηλεχειρίζεται".

Αλλά για ποιά ψυχή μιλάμε; Οι μύστες όλων των εποχών, μας λένε πως η ψυχή είναι δυαδική. Κι έτσι έχουμε την επιφανειακή ψυχή που το συστατικό της είναι η επιθυμία, και τη ψυχή που ονομάζομε ανώτερο εαυτό. Πώς όμως θα γνωρίζουμε ότιτο σώμα μας κατοικείταιαπό Ψυχή; Από την ουσία της, που είναι ευδαιμονία, αγάπη, έλξη προς το θείο, γιατί η ψυχή θυμάται από που κατάγεται κι όταν ακόμη φαίνεται πως ξεχνά.

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sfr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 23:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sfr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι «ψυχή» είναι μια ασαφής έννοια που άλλαξε κατά εποχές σημασία, αξιοποιήθηκε από τις θρησκείες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και τώρα (εδώ και αρκετά χρόνια) έχει αρχίσει να παίρνει το δρόμο προς την «αποκαθήλωσή» της ...

Η σημαντικότερη ιδιότητα του εξελιγμένου εγκεφάλου του ανθρώπου, έναντι αυτού των ανθρωπόμορφων πιθήκων, έγκειται στην ικανότητα να δημιουργεί ζωντανές εικόνες για υπαρκτά (π.χ. πέτρα) και για ανύπαρκτα πράγματα (π.χ. κίτρινος κόρακας), ακόμα και για αφηρημένες έννοιες (π.χ. άπειρη ευθεία γραμμή). Αυτές οι εικόνες αποτελούν είδωλο του πραγματικού και/ή ενός φανταστικού κόσμου στο μυαλό του ανθρώπου και συναπαρτίζουν αυτό που σήμερα ονομάζουμε συνείδηση. Η ικανότητα αυτή του ανθρώπου οφείλεται στον εξωτερικό εγκεφαλικό φλοιό, τον οποίο δεν διαθέτουν οι πίθηκοι, στον οποίο φλοιό βρίσκονται οι νευρώνες που δημιουργούν μεταξύ τους συνδέσμους και με ηλεκτροχημικές διεργασίες "κρατούν" τα είδωλα των εξωτερικών εικόνων - κάπως ανάλογα με τη δημιουργία μιας εικόνας σε ένα χημικό φιλμ ή σε μια μνήμη CCD. Αυτή η διατήρηση των ειδώλων είναι η μνήμη!

Το σύνολο αυτών των ειδόλων (=διασυνδέσεων των νευρώνων του φλοιού) αποτελεί τη συνείδηση του ανθρώπου, την εικόνα που έχει για τον εαυτό του και τον κόσμο. Αν αυτοί οι νευρώνες υποστούν κάποια βλάβη (εκ γεννετής ή από ασθένεια), τότε οι εικόνες αλλοιώνονται και ο συγκεκριμένος άνθρωπος βρίσκεται μόνιμα ή προσωρινά σε διαταραχή, στο τέλος λέμε ότι είναι «ψυχοπαθής». Δλδ., ανταποκρίνεται απρόβλεπτα, γιατί οι εικόνες που έχει μέσα του έχουν αλλοιωθεί ...

Να μην γράψω εγώ άλλα, τα υπόλοιπα περιγράφονται εκλαϊκευμένα και αρκετά κατανοητά στις παραπομπές που παραθέτω στο τέλος. Κατόπιν αυτών, πολλά από τα ερωτήματα σ' αυτό το θέμα παίρνουν τελείως διαφορετική μορφή και τα περί αιωνιότητας της ψυχής είναι άλλος ένας μύθος, ο οποίος οδεύει - αργά αλλά σίγουρα - προς διάψευση, μέσα από ανατροπές και αντιρρήσεις, συγκρούσεις και απειλές! Όπως έγινε με τους μύθους ότι η γη είναι στο κέντρο του σύμπαντος, όπως ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε αυτοτελώς από το θεό κ.ο.κ.

Παραπομπές:
http://www.enet.gr/online/online_hprint.jsp?q=%CA%D5%D4%D4%C1%D1%C1&a=&id=3885112 http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_420358_14/03/2003_56944

ΥΓ: Μέχρι τώρα διάβαζα μόνο, δεν έκανα παρεμβάσεις! Ελπίζω να μην ενόχλησα που έγραψα κάτι ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sfr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 23:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sfr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι άλλη μια παραπομπή, σχετική με το θέμα:
http://tovima.dolnet.gr/demo/owa/tobhma.print_unique?e=B&f=13803&m=H02&aa=1

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 07:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...
Και ένα καλώς όρισες στο νέο μας μέλος Sfr...
Καλή και γόνιμη παραμονή στη μεταφυσική μας παρεούλα φίλε μας....

Μα και εγώ θα συμφωνήσω ΚΑΙ με την Κάθυ ΚΑΙ με τον Konosk....
Φνατάζομαι όμως φίλοι μου, ότι αυτό που απασχολεί εκείνους που αναρωτιούντε για το ΠΟΤΕ ΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ, έχει να κάνει με το θέμα των ΑΜΒΛΩΣΕΩΝ...
Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ όπως το παρουσιάζει η εκκλησία ή ΟΧΙ;

Αυτός ήταν ο λόγος που απάντησα καταθέτοντας την υποκειμενική μου άποψη ΠΑΝΤΑ...
Καλή μου Κάθυ, άνέφερες πώς το:

quote:
ανθρώπινο σώμα μπορεί να ζήσει χωρίς ψυχή για όσο χρονικό διάστημα χρειαστεί.

Χμμμμ με μπέρδεψες λιγάκι...

Δηλαδή τότε, ΠΟΙΑ η διαφορά του ΝΕΚΡΟΥ απο τον ΖΩΝΤΑΝΟ;;; 'Ενα αυτό...
Και δεύτερον, με αυτό το σκεπτικό, θα μπορούσαμε άρα να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ (κλώνους), τα οποία αυτά "κατασκευάσματα" θα μπορούσαν να είναι ΖΩΝΤΑΝΑ και ΑΥΤΟΒΟΥΛΑ;;;
Σε αυτό συνηγορεί ΚΑΙ η τοποθέτησή σου που λεει πως:

quote:
Αυτό μπορεί να συμβεί σε δύο, τρία ή και περισσότερα χρόνια αφού γεννηθεί το μωρό. Η ψυχή μπορεί και το "τηλεχειρίζεται".

Θα ήθελα μια διευκρίνηση ως προς αυτά καλή μου...

Νέε φίλε μας Sfr...
Αναφέρεις πώς:

quote:
Αυτές οι εικόνες αποτελούν είδωλο του πραγματικού και/ή ενός φανταστικού κόσμου στο μυαλό του ανθρώπου και συναπαρτίζουν αυτό που σήμερα ονομάζουμε συνείδηση.

Καταρχάς η τοποθέτησή σου στο θέμα έχει να κάνει με τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ και όχι με τη ΨΥΧΗ...
Αλλά αυτά που παρέθεσες δεν είναι "άσχετα" με το θέμα μας, μιάς και ανφέρεις τη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και τη ΜΝΗΜΗ...
Επικουρικά έρχεσαι με τα επιστημονικά δεδομένα που παρέθεσες και "δικαιώνεις" (κατα κάποιο τρόπο) την τοποθέτησή μου περί ΜΝΗΜΗΣ:
quote:
'Οσον αφορά την ερώτηση σου περί ΜΝΗΜΗΣ, θα πώ απλά ότι η ΜΝΗΜΗ δεν έχει και τόσο σημαντικό λόγο στο θέμα της ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ή έστω ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ στα περί ψυχής...
Ο λόγος, απλός...
Η ΜΝΗΜΗ είναι εργαλείο και λειτουργία του ΦΥΣΙΚΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...

... και σε ευχαριστώ γι'αυτό. Πάντα τα επιστημονικά πορίσματα είναι αυτά που ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ τα όσα οι ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ διακυρήτουν ανα τους αιώνες....

Σε αυτό το απόσπασμα σου φίλε μου, λές ότι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Και δείχνεις ότι έχει να κάνει ΚΑΙ με τον πραγματικό (;;;) ΚΑΙ με τον φανταστικό (;;;) κόσμο...
θα ήθελα μια παραπάνω ανάπτυξη αν δε σου κάνει κόπο φίλε μου...

Βλέπεις λοιπόν ότι η συμβολή σου στη συζήτηση είναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ και σε ευχαριστώ γι'αυτό...
Καλώς όρισες και πάλι...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 12:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσε,

Όπου θέμα ψυχής νάμαστε κι εμείς εκεί....
Λοιπόν, η διαφορά μεταξύ νεκρού και ζωντανού είναι....η ζωή.
Πολύς κόσμος, συγχέει τη ζωή, που είναι ένα άλλο είδος ακτίνας και ενέργειας, με την ψυχή γι αυτό κι έχομε εκφράσεις: «Χάθηκαν τρεις χιλιάδες ψυχές», εννοώντας τη ζωή.

Στο δεύτερο ερώτημά σου τώρα. Αν κι εφ’ όσον μπορέσουμε να φτιάξουμε αθρώπους με ζωή ναι, θα είναι ζωντανοί...όπως τα ζώα, τα φυτά... αλλά αυτόβουλα; Κομμάτι απίθανο. Εδώ εμείς οι «κανονικοί» άνθρωποι δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα πως είμαστε αυτόβουλοι με την κυριολεκτική βέβαια έννοια της λέξης.

Η ψυχή, ανάλογα με την εμπειρία που θέλει να βιώσει, ετοιμάζει την επόμενη ζωή της. Φτιάχνει ένα σώμα που θα την εξυπηρετήσει. Αν νοιώσει ότι το σώμα δεν είναι κατάλληλο υπάρχει περίπτωση να μην το χρησιμοποιήσει ποτέ! Μιλάμε βέβαια για ψυχές κάπως αναπτυγμένες. Εξ άλλου υπάρχουν ψυχές που είναι αμέσως εκεί κατά την σύλληψη για να πάρουν μέρος στην κατασκευή του σώματος με έμμεσο τρόπο.

Τελικά να θυμηθούμε πάλι τα λόγια του KONOSK, τι σημασία έχει πότε μπαίνει η ψυχή στο σώμα...

Αυτή που σας μιλάει...από το μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 13:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΣΤΙΣ ΑΜΒΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟ ΝΟΥ..
ΤΟΝ ΟΡΟ "GHOST CHILDREN " ,ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΜΒΛΩΣΗ...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΒΡΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΓΙΑ Ν'ΑΝΑΛΥΣΩ ΤΟΝ ΟΡΟ ...ΜΑ ΔΙΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΩΣ...
ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ-ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΝΣΑΡΚΩΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ
(ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΜΒΛΩΣΗΣ)
ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕ ΤΟΤΕ Η ΜΗΤΕΡΑ..
ΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΕΚΠΟΡΕΥΣΕΙ...

ΘΕΤΩ ΤΟΝ ΟΡΟ ΛΟΙΠΟΝ , ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ..ΤΗ ΜΝΗΜΗ..ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙ...ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΑΜΑΡΤΙΑ" ..ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 16/03/2003 13:12:00

Edited by - ΑΤΜΑ on 16/03/2003 21:48:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sfr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 18:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sfr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταρχάς η τοποθέτησή σου στο θέμα έχει να κάνει με τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ και όχι με τη ΨΥΧΗ...
Φίλε Κέλσο, ανέφερα ήδη ότι ο όρος ψυχή είναι ασαφής, δεν σημαίνει κάτι συγκεκριμένο και κατά καιρούς πήρε διαφορετικές σημασίες ... Ο φυσικός εγκέφαλος είναι ακριβώς αυτός που προσδιορίζει τη συνείδηση που μπορείς να ονομάσεις και ψυχή ... 'Αμα έχει κάποιος "διαταραχή συνειδήσεως" λέγεται "ψυχασθενής".

Κάτι διασκεδαστικό: Στη δεκαετία του 1950 απηύθηναν κάποιοι φοιτητές από την Αμερική ένα ερώτημα στον B. Russell για το θέμα της ψυχής και εξελίχθηκε η εξής σύντομη αλληλογραφία:

quote:
... θα σας ήμασταν πολύ υποχρεωμένοι, αν μπορούσατε να μας εξηγήσετε την προέλευση της ψυχής. Επισυνάπτουμε απαντητικό φάκελο με αμερικάνικο γραμματόσημο...

Αγαπητοί κύριοι,
Δεν γνωρίζω την προέλευση της πίστης για την ύπαρξη της ψυχής. Το γραμματόσημο που είχατε την καλοσύνη να μου στείλετε, το επιστρέφω συνημμένα, γιατί ακόμα δεν ισχύουν αμερικάνικα γραμματόσημα στην Αγγλία.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
B.R., 15-12-58


Πάντως ο Russell είχε σαφέστατη άποψη για τον προβληματισμό περί ψυχής και, αν και τότε δεν γνώριζε τη Βιολογία και τη Γενετική, όπως εξελίχθηκαν σήμερα, είχε απαντήσει το έτος 1928 στο ερώτημα "Τί είναι ψυχή;" ως εξής:
http://sfr.ee.teiath.gr/htmSELIDES/Russell/MiscelA.htm#Soul
Ελπίζω να γνωρίζετε τα απαραίτητα αγγλικά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 20:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμμ
Και αυτό καλή μας Κάθυ ΜΑΛΛΟΝ καλό είναι...
Δε συμφωνείς και εσύ;;;

Επί του θέματος τώρα...
Να θεωρίσω λοιπόν ότι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ, αλλά ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΨΥΧΗ;;;
Μάλλον θα διαφωνήσω μαζί σου καλή μου φίλη, εκτός και αν δεν κατάλαβα καλώς, πράγμα διόλου απίθανο...

Μίλησες και είπες το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ περί της διαφοράς του ΖΩΝΤΑΝΟΥ και του ΝΕΚΡΟΥ...
Ναι, εμ τι άλλο θα μπορούσε να ήταν!!!!!
Αλλά ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ θα σε ρωτήσω;;;

Στο ρωτάω, γιατί με την θέση που εξέφρασες ότι ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΧΩΡΙΣ ΨΥΧΗ, με ενδιαφέρει στο να κατανοήσω το σκεπτικό που το λές και που στηρίζεται αυτό...
Επί τούτου μάλιστα λές ότι:

quote:
θα είναι ζωντανοί...όπως τα ζώα, τα φυτά...

Μα τα ΦΥΤΑ και τα ΖΩΑ έχουν ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΨΥΧΗ, άσχετα αν την αποκαλούμε ΟΜΑΔΙΚΗ...
Ακόμα και τα ΟΡΥΚΤΑ θα μπορύσαμε να τα κατηγοριοποιήσουμε με ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΗ...
Το θέμα αυτό το αναλύουμε στην ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ και δεν θα επεκταθώ περαιτερω στο παρόν τόπικ...

Θα συμφωνήσω μαζί σου με την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ εξελιγμένων ψυχών να κατασκευάζουν το σώμα που επιθυμούν για να επιτελέσουν τον ανώτερο σκοπό της σάρκωσής τους...

'Ατμα, καλή μου φίλη...
Την έκφραση που παρέθεσες, δεν την έχω συναντήσει (ακόμα) και έτσι δεν ξέρω τίποτα επι του θέματος...
Ευκαιρία λοιπόν να ψάξω και σε ευχαριστώ ειληκρινά για το νέο πεδίο που μου ανοίγεις...

Νέε μας φίλε Sfr...
Καλησπέρα και σε σένα...
Λοιπόν μαζί θα κάνουμε όμορφη κουβέντα, όχι πώς με τους προαναφέροντες φίλους ΔΕΝ ΚΑΝΩ, αλλά με τις δύο φίλε μου ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ, ενω με σένα ΔΙΑΦΩΝΩ και μέσα απο την επιχειρηματολογία που θα παραθέσουμε, ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ θα βγούμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ...

Φίλε μου αρκετά αυθαίρετο μου ακούγεται το συμπέρασμά σου ότι:

quote:
...ο όρος ψυχή είναι ασαφής, δεν σημαίνει κάτι συγκεκριμένο και κατά καιρούς πήρε διαφορετικές σημασίες ...

ΑΣΑΦΗΣ;;;
Μα φίλε μου δε σημαίνει, ότι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή η ΨΥΧΗ δεν έχει τρόπο η ΕΠΙΣΤΗΜΗ να την βάλει στο εργαστήριο και να την μελετήσει, ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΗ κιόλας!!!
'Οσο για τους περίφημους όρους ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΑ, ΨΥΧΑΣΘΕΝΗΣ, ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ, ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ, πρόσωπικά τα θεωρώ ΟΛΟΤΕΛΑ ΛΑΘΟΣ και είναι ΜΕΓΑ το σφάλμα της επιστήμης να τα χρησημοποιεί, ΑΛΛΑ να τα χρησημοποιεί ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ, μιάς και ΟΛΑ αυτά έχουν να κάνουν με τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ και ΜΟΝΟ...
Αρα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ του ανθρώπου η οποία ΥΠΑΡΧΕΙ και ΖΩΟΠΟΙΕΙ τον 'Ανθρωπο...

Για να κάνουμε συζήτηση, θα ήθελα να να είχα απο εσένα φίλε μου μια απάντηση σε αυτό που ρώτησα ΚΑΙ την Κάθυ...
ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΝΕΚΡΟΥ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΥ ανθρώπου;;;
Τι είναι αυτό που αποκαλούμε ΖΩΗ μέσα σε ένα σώμα;;;

Η προσωπική μου τοποθέτηση έχει να κάνει με την ΨΥΧΗ και ιδιαίτερα με τη ΝΕΦΕΣ των Καμπαλιστών που μεταφράζεται σαν ΠΝΟΗ ΖΩΗΣ...

Εν αναμονή ενός άκρως ενδιαφέροντα διαλόγου,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sfr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 00:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sfr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα φίλε μου δε σημαίνει, ότι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή η ΨΥΧΗ δεν έχει τρόπο η ΕΠΙΣΤΗΜΗ να την βάλει στο εργαστήριο και να την μελετήσει, ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΗ κιόλας!!!
Φίλε Κέλσο, ακολουθείς τη σχολαστική μέθοδο, η οποία είναι εξ ορισμού στραβή! Θεωρείς κάτι ουρανοκατέβατα δεδομένο και προσπαθείς να το επιβεβαιώσεις με διάφορους συλλογισμούς ... Αυτή η μεθοδολογία οδήγησε πάμπολλες φορές την εκκλησία (γιατί είναι εκκλησιαστική αυτή η μέθοδος) σε ψευτοεπιστημονική αλαζονία και σε απανωτές νίλες (γυρίζει η γη? κινούν οι άγγελοι τους πλανήτες?)
Η αρχαιοελληνική φιλοσοφία δίδαξε όμως ότι, πρώτα εξετάζουμε ένα φαινόμενο εξαντλητικά και στο τέλος καταλήγουμε, από τα στοιχεία που έχουμε συγκεντρώσει, σε συμπεράσματα. Αν παρουσιαστεί κάτι καινούργιο αντιφατικό, τροποποιούμε το αρχικό συμπέρασμα, το προσαρμόζουμε ή και το καταργούμε και διατυπώνουμε καινούργιο! Περίπτωση συμπλήρωσης είναι η Θεωρία της Σχετικότητας προς την νευτώνεια Μηχανική, περίπτωση απορρίψεως και τοποθέτησης σε νέα βάση είναι η εξελικτική θεωρία του Δαρβίνου προς την αριστοτέλεια θεωρία της αυθυπαρξίας και αμεταβλητότητας των ειδών ... Αυτή είναι και η σύγχρονη επιστημονική μέθοδος, με όλες τις παραλλαγές της!
'Αρα για να βάλει κάτι στο τραπέζι ή στο εργαστήριο η επιστήμη, πρέπει αυτό να υπάρχει, να έχει οριστεί σαφώς και να είναι γνωστό τί ζητάμε από αυτό! Κάτι το οποίο έχει στην πορεία της ιστορίας 500 διαφορετικές σημασίες και ακόμα δεν υπάρχει σαφής ορισμός του, όπως η ψυχή, δεν μπορεί να γίνει αντικείμενο μελέτης από την επιστήμη!
Αντίθετα, η επιστήμη εξετάζει τον ανθρώπινο εγκέφαλο και παράλληλα συγκρίνει τη δομή και τις διεργασίες του με τις αρχές της Βιολογίας, της Γενετικής και άλλων επιστημών ... Αποτέλεσμα θα είναι κάποια στιγμή (σταδιακά ανακοινώνονται επιμέρους αποτελέσματα) αυτό το αντικείμενο και αυτές οι διεργασίες να οριστούν ως συνείδηση, αυτό κι εκείνο να οριστούν ως ψυχή κ.ο.κ.
Υπάρχουν πολλά υποθετικά ή φανταστικά πράγματα, τα οποία είναι παρ' όλα αυτά σαφή και κατανοητά: Ο κίτρινος κόρακας, αν και δεν υπάρχει πουθενά, είναι δυνατόν να περιγραφεί! Η απέραντη ευθεία γραμμή είναι ανύπαρκτη, αλλά καθένας μορφωμένος μπορεί να δώσει τον ορισμό της. Για την ψυχή δεν υπάρχουν 2 μελετητές που θα έδιναν τον ίδιο ορισμό, ο καθένας έχει άλλη άποψη και φαίνεται από τις διάφορες τοποθετήσεις και σ' αυτό το φόρουμ!
Διαβάζω στα προηγούμενα διάφορες αξιωματικές τοποθετήσεις, π.χ. "Η ψυχή είναι αιώνια!" Από πού προκύπτει αυτό? Αν είναι θέμα πίστης, δεν συνεχίζω, ο καθένας πιστεύει ότι θέλει και ο ανηψιός μου στον Αγιο Βασίλη ... Αν είναι θέμα επιστήμης, τότε πρέπει να ακολουθηθεί η επιστημονική μεθοδολογία που περιέγραψα με μεγάλη συντομία πριν
Φοβάμαι βέβαια ότι, αν συνεχίσουμε έτσι, θα μεταπέσουμε από κύκλος χαλαρής συζήτησης σε επιστημολογικό σεμινάριο και δεν είναι σκόπιμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 18:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλε srf η άποψη που εκφράζεις είναι καθαρά βιολογική. Προφανώς αναφέρεσαι στο μεγάλο νομπελίστα που έχει βάλει σκοπό της ζωής του να αποδείξει ότι η ψυχή δεν υφίσταται. Νομίζω ότι αυτή η προσπάθεια είναι καταδικασμένη από χέρι, γιατί στηρίζεται εξίσου σε μία υπόθεση αναπόδεικτη παρά τις προσπάθειες του συγκεκριμένου επιστήμονα και συνεπώς δεν μπορείς να την προβάλλεις ως επιστημονικό ισχυρισμό, μόνον ως υπόθεση. Θα σου θυμήσω επίσης ότι δεν ήταν η Ιερά Εξέταση -αν και σαφώς το ιερατείο έχει παίξει αρνητικό ρόλο στην επιστημονική προσέγγιση της ζωής- που είπε ότι δεν πετάει συσκευή βαρύτερη του αέρα. Ήταν επιστήμονες αυτοί που το είπαν. Μάλιστα καλύτερα θα ήταν να λέγαμε ένα κομμάτι του επιστημονικού κατεστημένου, το οποίο ακόμη και σήμερα αμφισβητεί πολλά, χωρίς όμως να προβάλλει τις ανάλογες επιστημονικές ερμηνείες και αποδείξεις, οι οποίες τόσο σημαντικό ρόλο παίζουν για σένα. Εν πάση περιπτώσει, για να μην αρχίσουμε να μπαίνουμε σε αντιπαραθέσεις χωρίς νόημα, καλό θα ήταν αφού θέλεις επιστημονικές ερμηνείες να διαβάσεις κάποια πράγματα για τα μορφογενετικά πεδία της ύπαρξης από τον επίσης μεγάλο βιολόγο Ρούπερτ Σελντρέικ και εν καιρώ τα συζητάμε. Φιλικά σε χαιρετώ

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 18:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη sfr και όχι srf, όπως αθέλητα μου ξέφυγε.

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sfr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 20:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sfr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί φίλε srf η άποψη που εκφράζεις είναι καθαρά βιολογική
Δεν είμαι φίλε μου βιολόγος και θα πρόδιδε έλλειψη μετριοφροσύνης να έλεγα ότι "ναι, εκφράζω βιολογική άποψη". Εκφράζω την άποψη που έχει αυτή τη στιγμή η επιστήμη και έχω καταλάβει εγώ από εκλαϊκευμένες παρουσιάσεις! Αν δεν είναι έτσι, μπορείς να με διορθώσεις! Η άποψη αυτή σε λίγο καιρό, λίγα χρόνια, λίγες δεκαετίες θα συμπληρωθεί και θα βελτιωθεί, μέχρι να φτάσει στην ολοκλήρωσή της, όπως έγινε με όλες τις επιστημονικές μελέτες και θεωρίες. Αυτό εξασφαλίζει η επαγωγική μέθοδος της επιστήμης!
Φαντάσου ότι βρισκόμαστε στις αρχές του 17ου αιώνα, ο ένας συζητητής υποστηρίζει τον Κοπέρνικο και ο άλλος τον Πτολεμαίο (έγραψε και βιβλίο με σχετικό θέμα ο Γαλιλέος, γι' αυτό τον πήγαν στην Ιερά Εξέταση). Και έρχεται ένας τρίτος και λέει, μα τί συζητάμε βρε παιδιά, με τους χάρτες του Πτολεμαίου φτάσαμε στην Αμερική, ενώ αυτός ο Κοπέρνικος (ηλιοκεντρικό σύστημα) είναι άγνωστος, του οποίου το βιβλίο απαγόρεψε μάλιστα η εκκλησία ...
Σχετικά με την ατυχή αναφορά σου στην Ιερά Εξέταση και τον Kelvin που προέβλεπε ότι δεν μπορεί να πετάξει οτιδήποτε βαρύτερο του αέρα (βλέπε εδώ κι άλλα όμοια: http://sfr.ee.teiath.gr/htmSELIDES/Technology/Technol3.htm#top) να σου υπενθυμίσω μια σαφέστατη διαφορά: Η Ιερά Εξέταση δολοφονούσε στο όνομα του θεού και της εκκλησίας όποιον διαφωνούσε, ο Kelvin διατύπωσε μια (εσφαλμένη) άποψη και όποιος ήθελε συμφωνούσε, όποιος δεν ήθελε συνέχισε το δρόμο της έρευνας!
Το θεμελιώδες σφάλμα της εκκλησίας ήταν ότι ήθελε να έχει άποψη για θέματα που δεν αφορούν την πίστη, όπως π.χ. οι κινήσεις των πλανητών κτλ. και γι' αυτό έγραψα για ψευτοεπιστημονική αλαζονεία. Οι δε "γνώσεις" της για τον κόσμο και τη φύση, δεν προέκυπταν από τη μελέτη κάποιων φωτισμένων εκκλησιαστικών παραγόντων, αλλά ήταν δάνεια από τον Αριστοτέλη και τον Πλάτωνα, τους οποίους σημειωτέον στα θρησκευτικά ζητήματα αναθεμάτιζε η εκκλησία ως "ειδωλολάτρες".
Με τον ίδιο τρόπο προβλέπω ότι θα διαψευστεί και στα βιολογικά θέματα η εκκλησία, γιατί στηρίζεται ακόμα στη σχολαστική μέθοδο, έχει έτοιμο εξ αποκαλύψεως το αποτέλεσμα και αναζητεί επιχειρηματολογία για να το τεκμηριώσει. Γι' αυτό κάθε τόσο αναγκάζεται να υποχωρεί από θέσεις της, τις οποίες στη συνέχεια, με την πάροδο των ετών κάνει πως δεν θυμάται! Να μην αναφέρω τώρα ιστορικά παραδείγματα ... Και εννοώ βέβαια πρωτίστως την καθολική εκκλησία, γιατί η καθ' ημάς ανατολική έχει μείνει στις επιστημονικές αντιλήψεις του πρώιμου μεσαίωνα ...
Αντίθετα, η επιστήμη δουλεύει επαγωγικά και οικοδομεί βήμα βήμα τη γνώση, οπότε τα αποτέλεσματα είναι, παρά τα όποια περιπτωσιακά λάθη και πισωγυρίσματα, εγγυημένα ... Όλη η ιστορία της επιστήμης και της τεχνολογίας αυτό δείχνει! Γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να προκύψει κάτι διαφορετικό στο συζητούμενο εδώ θέμα?
Και μην χάνεις την ψυχραιμία σου όταν δεν σου βγαίνει μια συζήτηση, ποτέ δεν έβλαψε μια κόσμια αντιπαράθεση ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 01:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου στους φίλους...

Μα δε νομίζω να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ κόσμια η συζήτησή μας φίλε μου sfr...
Κάθε άλλο μάλιστα θα έλεγα εγώ, έχοντας τη δυστυχή εμπειρία να έχω μετάσχει σε πραγματικά ΑΘΛΙΕΣ (ο θεός να τις κάνει) συζητήσεις...
Αλήθεια λέω...

'Ομως η συζήτηση θέτει ως βάση τις ΕΡΩΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...
Μην αποκόβεις ένα κομμάτι και πάνω σε αυτό ΜΟΝΟ να δίνεις την άποψή σου, αλλά επιμελώς να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ να απαντάς στις ερωτήσεις των άλλων...
Νομίζω πώς δεν είναι σωστό, δε συμφωνείς;;;

Στο λέω φίλε μου, γιατί προσπαθώντας να κάνουμε κουβέντα (χαλαρή) έθεσα μια ερώτηση, αλλά αντί απαντήσεως έλαβα μια εισαγωγή για

quote:
επιστημολογικό σεμινάριο
και πραγματικά δεν είναι σκόπιμο κάτι τέτοιο...

Η μέθοδος που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεωρώ ορθή γαι την ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ και τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ, είναι αυτή του ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ...
Η Σωκρταική Διαλακτική, κοινός ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ μέθοδος..
Προσπαθώ λοιπόν με τις πενιχρές γνώσεις που έχω να ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΩ το πεδίο που θα εξαπλωθει η συζήτηση για να ΜΗΝ απεραντολογούμε...
Αυτός είναι και ο λόγος που ΕΘΕΣΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ και δεν "αγόρευσα"...

Είπες όμως κάτι που είναι αλήθεια σχετικό με την επιστήμη...
Είπες πώς :

quote:
Αν παρουσιαστεί κάτι καινούργιο αντιφατικό, τροποποιούμε το αρχικό συμπέρασμα, το προσαρμόζουμε ή και το καταργούμε και διατυπώνουμε καινούργιο!

Μα φίλε μου, αναλογίσου το διάστημα ΜΕΧΡΙ να παρουσιαστεί κάτι το αντιφατικό...
Τι γίνεται;;;
Απλά, ο κόσμος (και δη ο επιστημονικός) ΟΡΙΖΕΙ δηλαδή ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΝΕΙ το πεδίο που θα είναι ΚΟΙΝΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΩ!!!

Και ΑΝ όπως είπες, τα μέχρι ΤΟΤΕ στοιχεία είναι ΕΛΛΗΠΕΙ;;;
Χμμμμ φίλε μου, ΑΥΤΟ είναι που ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ στην επιστημονική κοινότητα...
Πολύ σωστά το είπε ο φίλος Κonosk, ότι η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ έλεγε ότι η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΕΔΗ και είχε ώς ΕΦΑΡΜΟΣΤΗ της επιστημονικής αυτής βεβαίωσης, το βδελυρό πρόσωπο της Ιεράς Εξετάσεως!!!

Εγώ που ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ αλλά ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ (κατα κάποιον τρόπο) ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, λέω αυτό που εσύ έθιξες...
Ακριβώς επειδή ΔΕΝ μπορούν να αποδείξουν την ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, καλό θα ήταν να ΜΗΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Επίσης, ρώτησα το ΓΙΑΤΙ χρησημοποιούν τον όρο ΨΥΧΗ και όχι το ΟΡΘΟ (σύμφωνα πάντα με τα δικά σου λεγόμενα) όρο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ;;;
Αφού όπως είπες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΨΥΧΗ, γιατί λένε τους ιατρούς ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ, τους ασθενείς ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΣ, τα φάρμακα ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ κλπ κλπ κλπ
Δεν θα ήταν πιό ΤΙΜΙΟ απο μεριάς επιστημονικής κοινότητας, να τα αποκαλούν με το συνθετικό ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ μπροστά;;;
Αφού κατα την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, δεν υπάρχει ΨΥΧΗ...

Αναφέρω την διαφορά ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ επιστήμη για να τη ξεχωρίσω απο την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ...
Θα μ'ερωτήσεις φυσικά ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;;;

Και σου απαντώ φίλε μου...
Είναι αυτή η επιστήμη που δικαιώνει την ΓΑΙΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ του Πτολεμαίου!!!!
Εκπληξη εεε!!!!
Ναι έτσι είναι, ο Πτολέμαίος είχε ΔΙΚΙΟ...
Ηξερε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΛΕΓΕ....
Αλλα δυστυχώς οι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ, ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, δεν γνώριζαν ΤΙ έκανε ο Πτολεμαίος και τι μελετούσε...

Ο Πτολεμαίος ήταν ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΣ και όσοι έχουν ασχοληθεί με τη Ιερή Πανάρχαια Επιστήμη της Αστρολογίας ξέρουν ότι αντικέιμενό της ήταν είναι και θα συνεχίσει να είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ σε σχέση με τις όψεις που έχουν οι ΠΛΑΝΗΤΕΣ κατα τη στιγμή της γέννησής του και τον ΗΛΙΟ...

Ο Πτολεμαίος λοιπόν, ΑΝΤΙ να μεταφέρει στον ΗΛΙΟ για να υπολογίσει τον ΑΝΘΡΩΠΟ που γεννήθηκε στη ΓΗ (εξού και το ΗΛΙΟΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ), θεώρησε πιό απλό για τους ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ, να μεταφέρει το ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, στη ΓΗ!!!!
Και πίο συγκεκριμένα στον ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ του οποίου τον ωροσκόπο ερευνούσε...

Αυτά ΓΙΑΤΙ δεν τα λένε στα πανεπιστήμια;;;


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 19:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sfr, σε διαβεβαιώνω ότι σε καμία περίπτωση δε χάνω την ψυχραιμία μου, άλλωστε επί σειρά ετών εργάζομαι με την επιστημονική μέθοδο και δε μου είναι άγνωστη. Ωστόσο, γνωρίζω αρκετά καλά ότι η συγκεκριμένη επιστημονική μέθοδος είναι σχετική, καλύπτεται δηλαδή από το φιλοσοφικό περίβλημα της θεωρίας της σχετικότητας -την υποκειμενική σχέση μεταξύ παρατηρητή και παρατηρούμενου- και από μια διαρκή μεταβολή των υποθέσεών της. Είναι κάτι που η ανθρωπότητα εν γένει δεν μπορεί να αποφύγει, ακόμη και μέσα στα πλαίσια της μαθηματικής θεώρησης του κόσμου. Συνεπώς, η επιστημονική μέθοδος δεν μπορεί εγγενώς να αποκλείσει τη δυνατότητα ύπαρξης της ψυχής. Αν αυτό σου φαίνεται σοφιστεία, σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι. Είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει πολύ και συνεχίζει να απασχολεί την επιστημονική κοινότητα.
Σχολαστικισμός κατά την άποψή μου είναι η άκριτη απόρριψη εκείνου που δεν μπορούμε να αποδείξουμε μέσω τής επαγωγικής μεθόδου. Αλλά ποιος είπε ότι δεν έχουν γίνει σοβαρές προσπάθειες για την απόδειξη ύπαρξης διαφορετικών επιπέδων και διαστάσεων της ανθρώπινης ψυχής; Και ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι στο μέλλον αυτές οι προσπάθειες δε θα αποδώσουν καρπούς; Κανείς δεν μπορεί να το ισχυριστεί. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται μέσα από τις εργασίες επιστημόνων όπως ο Κ. Γκ. Γιουνγκ, ο Ντέβιντ Μπομ, ο Πάουλι, ο Σέλντρεικ, ο Αϊνστάιν, και πολλών άλλων.
Τώρα αν είναι η εμπλοκή της θρησκείας στο όλο θέμα που σε ενοχλεί, εκεί θα συμφωνήσω μαζί σου, πάντα με την επιφύλαξη ότι η θρησκεία μπορεί να μην είναι το ιδανικό μονοπάτι ολοκλήρωσης για μένα ή για σένα, αλλά παραμένει ένα ισχυρό κίνητρο ψυχικής εξισορρόπησης για εκατομμύρια άλλους ανθρώπους. Οπότε οφείλω να τη σεβαστώ, ακόμη και αν γνωρίζω αρκετά καλά την ιστορία και το ρόλο των διάφορων ιερατείων ανά την υφήλιο.
Παρεμπιπτόντως πολύ ενδιαφέρουσα η ιστοσελίδα στην οποία μας παραπέμπεις. Αν είσαι ο κατασκευαστής αυτής της σελίδας και μόνο τα συγκεκριμένα παραδείγματα θα έπρεπε να σε ωθούν σε μια πιο σχετική θεώρηση της επιστήμης. Εγώ πάντως βρήκα στη σελίδα σου απαντήσεις που με έκαναν τουλάχιστον να χαμογελάσω. Σε χαιρετώ φιλικά και ψύχραιμα.

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sfr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 21:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sfr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο, σίγουρα παρεξηγήσες κάτι! Έγραψες,
quote:
... Αφού όπως είπες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΨΥΧΗ
quote:
Αφού κατα την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, δεν υπάρχει ΨΥΧΗ...
Αλλά εγώ πουθενά στα προηγούμενα δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο! Θα μπορούσα να πω τώρα επιπροσθέτως ότι η ψυχή δεν πιστεύω ότι υπάρχει, έτσι όπως την εννοείτε, εσύ και ο φίλος Konosk, ο οποίος συγκεκριμένα έγραψε:
quote:
'Οσο για τους περίφημους όρους ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΑ, ΨΥΧΑΣΘΕΝΗΣ, ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ, ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ, πρόσωπικά τα θεωρώ ΟΛΟΤΕΛΑ ΛΑΘΟΣ και είναι ΜΕΓΑ το σφάλμα της επιστήμης να τα χρησημοποιεί
Για να χρησιμοποιεί όμως η επιστήμη αυτούς τους όρους, κάτι σημαίνει (είναι περιττό να το αναπτύξω εδώ), όσο κι αν δεν αρέσει ... Εγώ πιστεύω ότι η έννοια της ψυχής προσεγγίζεται με τη Βιολογία και τη Γενετική, όπως προσεγγίστηκε και εξηγήθηκε από την Ιατρική και τη Φυσιολογία π.χ. ο ρόλος και η λειτουργία της καρδιάς, η οποία παλιά θεωρείτο ο τόπος εκδήλωσης των συναισθημάτων (άκαρδη γυναίκα! )

Μια-δυο παρατηρήσεις ακόμα: Οι «επιστήμονες» πριν από την Αναγέννηση, πριν από το Γαλιλέο συγκεκριμένα, ήταν μεν σοφοί άνθρωποι, αλλά όχι επιστήμονες με τη μεταγενέστερη και σημερινή έννοια. Συχνά έμπλεκαν στις εξηγήσεις τους και υπερφυσικές δυνάμεις για να αιτιολογήσουν φυσικά και κοινωνικά φαινόμενα. Η όποια άποψή τους για τη ζωή και τον κόσμο στηριζόταν λοιπόν σε κάποιο βαθμό, είτε στην άποψη κάποιων προγενέστερων σοφών, είτε σε κάποια πεποίθηση (πίστη) που είχαν διαμορφώσει. Και τα δύο δεν ισχύουν βέβαια σήμερα! Κι αν αναφερόμαστε στη δημοσίευση κάποιου σπουδαίου ή άγνωστου ερευνητή, είναι επειδή αυτή επιβεβαιώθηκε και θεωρείται κεκτημένη γνώση!

Παρ' όλα αυτά, όταν κάποιος επιστήμονας διατυπώσει κάτι, το οποίο δεν ευσταθεί, αποδειχθεί λαθεμένο, δεν ευθύνεται η επιστήμη συνολικά, ευθύνεται αυτός που (καλοπροαίρετα) το υπεστήριξε και ευθύνονται επίσης όλοι οι άλλοι που δεν διαπίστωσαν το σφάλμα. Κάποια στιγμή εντοπίζεται αυτή η λαθεμένη αντίληψη και απορρίπτεται. Όλες οι αναφορές με αποτυχημένες προβλέψεις που περιέχονται στη σελίδα που σου υπέδειξα (χαίρομαι που σ' άρεσε), δεν βαρύνουν, ούτε την επιστήμη συνολικά, ούτε τη μουσικολογία π.χ., επειδή κάποιος (ξεχασμένος!) ισχυρίστηκε το 1830 ότι ο Mozart και ο Beethoven ξεχάστηκαν αμέσως μόλις πέθαναν! Βαρύνεται αποκλειστικά εκείνος που το ισχυρίζεται και με περισσή άγνοια το διατυπώνει δημόσια ...

Αντίθετα όμως, όταν υιοθετεί κάποιος αρχιερέας της εκκλησίας, ως μη ώφειλε, ένα ισχυρισμό και τον ανακοινώνει ex cathedra, αντιλαμβάνεσαι ότι αυτή η αποδοχή χρεώνεται σε όλη η εκκλησία! Δεδομένου ότι η εκκλησία καρυκεύει τα λόγια μεγάλων ανδρών της με την επιφοίτηση του Αγίου Πναύματος! Π.χ. γράφει ο Παύλος στις παραινέσεις του προς Εφεσίους δούλους χριστιανούς: «Οι δούλοι να υπακούτε στους επίγειους κυρίους της σάρκας σας με φόβο και τρόμο και με όλη την ειλικρίνεια της καρδιάς σας, σαν να το κάνετε για το Xριστό. Όχι για να σας βλέπουν, με κίνητρο να αρέσετε στους ανθρώπους, αλλά σαν δούλοι του Xριστού, που κάνετε το θέλημα του Θεού με όλη την ψυχή σας. Nα δουλεύετε με καλή διάθεση, έχοντας τη συναίσθηση πως το κάνετε για τον Kύριο κι όχι για τους ανθρώπους κι έχοντας υπόψη σας πως, ό,τι καλό κάνει κανείς, γι’ αυτό και θα ανταμειφθεί από τον Kύριο, είτε δούλος είναι είτε ελεύθερος …» Δηλαδή, να πούμε ότι ο Παύλος έκανε λάθος και τον απορρίπτουμε; Αυτός είναι ο ουσιαστικός ιδρυτής του χριστιανισμού και χωρίς αυτόν καταρρέει όλο το οικοδόμημα! Έτσι, ολόκληρη η χριστιανική θρησκεία χρεώνεται την προσήλωσή της στο θεσμό της δουλείας (κι ας ισχυρίζεται τώρα ότι αυτή κατήργησε το θεσμό της δουλείας! ) Ανάλογα συμβαίνει λοιπόν και με τα επιστημονικά θέματα που έχει υιοθετήσει (ως μη ώφειλε επαναλαμβάνω!) η εκκλησία ....

Αλλά κι αν απορρίψουμε αυτές τις πρακτικές ως ανθρώπινες αδυναμίες, βλέπουμε ότι η αρχή γίνεται ήδη από τα ιερά βιβλία των θρησκειών. Αναφέρω μόνο ότι στο κατά Ιωάννη ευαγγέλιο περιέχεται ότι ο κεραυνός αποτελεί τη φωνή του θεού (Ιωάννης 12,19). Στο δε Μωαμεθανισμό αναφέρεται στο Κοράνι ότι ο Αλάχ προκαλεί τριβή στα σύννεφα, από την οποία προκύπτουν τα μετεωρολογικά φαινόμενα και μαζί τους ο κεραυνός (Κοράνι 24, 43). Τώρα, εμείς γνωρίζουμε δια της επιστήμης ότι ο κεραυνός είναι ένα πολύ βίαιο μεν αλλά σύνηθες φυσικό φαινόμενο που εξελίσσεται κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις και δεν απαιτείται για την εμφάνισή του να παρέμβει ούτε ο θεός, ούτε κάποιο πνεύμα! Βλέπετε λοιπόν ότι η «ζημιά» έχει γίνει ήδη από την αρχική σύλληψη: Οι θρησκείες απαιτούν από τη φύση τους να ερμηνεύουν έγκυρα τα πάντα, χωρίς καμιά τεκμηρίωση, «ουρανοκατέβατα», όπως έγραψα, με αποτέλεσμα να συμπαρασύρουν κατά την καθαίρεση των ισχυρισμών τους και όσα τυχόν σωστά πρεσβεύουν! Δικό τους το σφάλμα που ξεκίνησαν στραβά, σημαντικότερο σφάλμα τους είναι όμως που δεν κάνουν μια εκκαθάριση από τη σαβούρα!

Γράφεις φίλε Konosk

quote:
... η θρησκεία μπορεί να μην είναι το ιδανικό μονοπάτι ολοκλήρωσης για μένα ή για σένα, αλλά παραμένει ένα ισχυρό κίνητρο ψυχικής εξισορρόπησης για εκατομμύρια άλλους ανθρώπους. Οπότε οφείλω να τη σεβαστώ ...
Συμφωνώ απολύτως, δεν έγραψα πουθενά ότι πρέπει να καταργηθούν οι θρησκείες. Πολύ περισσότερο, φοβάμαι ότι, αν καταργηθούν, ο κόσμος τον οποίο συγκρατούν τώρα με τις παιδαριώδεις ιστοριούλες του Χριστούλη εδώ, του Αλάχ εκεί και κάποιου άλλου παραπέρα, θα καταφύγει (συστηματικά πλέον, το κάνει ήδη!) στις καφετζούδες και στα βουντού! Απ' την άλλη πλευρά, να μην προσπαθεί όμως αυτή η εκκλησία να επιβάλει στην κοινωνία και μαζί της σε μένα απόψεις και αντιλήψεις που εγώ και κάποιοι άλλοι απορρίπτουμε και (όλοι ξέρουμε) ότι αποβλέπουν στην απόκτηση εξουσίας και πολιτικής επιρροής! Π.χ. να μην μεθοδεύουν καλπονοθευτικά κόλπα κατά την εκλογή μητροπολιτών και αρχιεπισκόπων, να μην περιφέρουν ξύλα και τζάμια και να βάζουν τους πιστούς να προσκηνύσουν έναντι ταλάντων, να μην επιμένουν να αναγράφεται στην αστυνομική ταυτότητά μας ότι υπαγόμαστε σ' αυτή την κατηγορία παραμυθιών και όχι στην άλλη ...

Ξεφύγαμε από το θέμα μας, όπως γίνεται συνήθως σε μια χαλαρή συζήτηση, αλλά πιστεύω ότι το μήνυμα ως προς το βασικό ερώτημα που τέθηκε εδώ, έχει δοθεί από μένα:

  • Ο τελικός ορισμός για την ψυχή και τον τρόπο λειτουργίας της δίνεται ήδη εν μέρει και θα δοθεί κάποια στιγμή ολοκληρωτικά από τη Βιολογία και τη Γενετική
  • Η ψυχή προκύπτει στον άνθρωπο σταδιακά κατά τη δημιουργία της συνείδησης, δηλαδή την αποθήκευση εικόνων του εξωτερικού κόσμου στον εγκέφαλο
  • Και ότι οι μεταφυσικές αντιλήψεις περί ψυχής που κυκλοφορούν ακόμα ευρέως, θα συρρικνώνονται σταδιακά, μέχρις εγκαταλείψεως ...

Αυτά και, τη στιγμή που βομβαρδίζουν οι Αμερικάνοι, όποιον βρουν μπροστά τους, είναι περιττή πολυτέλεια να μιλάμε για παρωνυχίδες! Νάστε καλά!


Edited by - sfr on 21/03/2003 21:46:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 00:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!
"ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΑΚΟΜΑ ΤΑΛΑΝΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ"

ΑΙΓΥΠΤΟΣ : ΠΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ! ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΑΩ;; ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΕΙ Η ΨΥΧΗ;; ΤΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΟΠΟΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΣΩΜΑ;;

ΑΘΗΝΑ- ΠΛΑΤΩΝΑΣ : ΠΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗ. ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ (ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΒΡΑΪΚΟ "ΘΑΛΑΜΟ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ";;). ΤΟ ΣΩΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΕΣΟ(ΑΝΑΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ;;) ΟΠΟΥ Η ΨΥΧΗ "ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΗ" ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ).

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ : Η ΨΥΧΗ (ΠΑΡΑΒΑΛΛΕ "ΨΥΧΟΣ") ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ; Ή ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ;

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : ΤΟ "ΘΑΥΜΑ" ΤΗΣ ΙΕΡΙΧΟΥΣ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗΣ. ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ;;

Η ΜΑΓΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΑΠΟΚΟΜΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΛΟΓΩ ΕΛΛΙΠΩΝ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!
"ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΑΚΟΜΑ ΤΑΛΑΝΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ"

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 04:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΩΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 13:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού να βρίσκεται άραγε εκείνη η ψυχή του "περί Ψυχής"
να μας διαφωτίσει!

Όπου και να είσαι φίλε Κέλσε, εύχομαι να είσαι καλά.

Και σύ Dix και συ Desdaemona, όλοι σας.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 14:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Kathy,sometimesUreadmymind...-

KELSOOO....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 13:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αρχή τέθηκε το ερώτημα πότε η ψυχή μπαίνει στο σώμα. Στην πορεία τέθηκαν και άλλα ερωτήματα όπως και πολλές απόψεις.
Έχω και εγώ μερικά ερωτήματα τα οποία θα ήθελα να παραθέσω.

Την στιγμή που η ψυχή μπαίνει στο σώμα του ανθρώπου (σε όποια φάση συμβεί αυτό) εκείνη τη στιγμή δημιουργείται – γεννιέται ή προϋπάρχει κάπου πχ. σε μια άλλη διάσταση και απλά μπαίνει στο συγκεκριμένο σώμα ?

Αυτό το ερώτημα θέτει και το θέμα της μετενσάρκωσης. Δηλ. η ψυχή του κάθε μοναδικού ανθρώπου που γεννιέται είναι και αυτή μοναδική ή είναι μια ψυχή γενικά που βρίσκει ένα σώμα και εισέρχεται μέσα σε αυτό ?

Και όταν πεθάνει το συγκεκριμένο σώμα αποδεσμεύεται και μεταφέρεται εκεί που ήταν και πριν (η ενδεχομένως και κάπου αλλού αν υποθέσουμε ότι εκπλήρωσε τον σκοπό της ή μέρος αυτού) ?

Υπάρχει αρχή και τέλος για την ψυχή ?
Υπάρχει γέννηση και θάνατος της ψυχής ?

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 03:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην αρχή τέθηκε το ερώτημα πότε η ψυχή μπαίνει στο σώμα. Στην πορεία τέθηκαν και άλλα ερωτήματα όπως και πολλές απόψεις.
Έχω και εγώ μερικά ερωτήματα τα οποία θα ήθελα να παραθέσω.

Την στιγμή που η ψυχή μπαίνει στο σώμα του ανθρώπου (σε όποια φάση συμβεί αυτό) εκείνη τη στιγμή δημιουργείται – γεννιέται ή προϋπάρχει κάπου πχ. σε μια άλλη διάσταση και απλά μπαίνει στο συγκεκριμένο σώμα ?

Αυτό το ερώτημα θέτει και το θέμα της μετενσάρκωσης. Δηλ. η ψυχή του κάθε μοναδικού ανθρώπου που γεννιέται είναι και αυτή μοναδική ή είναι μια ψυχή γενικά που βρίσκει ένα σώμα και εισέρχεται μέσα σε αυτό ?

Και όταν πεθάνει το συγκεκριμένο σώμα αποδεσμεύεται και μεταφέρεται εκεί που ήταν και πριν (η ενδεχομένως και κάπου αλλού αν υποθέσουμε ότι εκπλήρωσε τον σκοπό της ή μέρος αυτού) ?

Υπάρχει αρχή και τέλος για την ψυχή ?
Υπάρχει γέννηση και θάνατος της ψυχής ?

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.


ΑΝΑΣΑ!... ΣΤΑ -ΑΚΟΜΗ-ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ -ΠΕΡΙ-ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 13:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Υπάρχει αρχή και τέλος για την ψυχή "?
"Υπάρχει γέννηση και θάνατος της ψυχής" ?

"Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια."

"ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΙΣΧΥΡΗ ΑΕΝΑΗ ΚΑΙ ΑΜΕΜΠΤΗ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ!!!
ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ
ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ
ΑΝ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ(ΣΩΜΑ) ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΕΚΡΟΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ
ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ
ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΟ-ΗΡΘΕ"
ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙΣ
ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΕ "ΑΛΛΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ"
Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ
ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΜΑΣ
ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΙΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΕΣ ΨΥΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ
ΤΟΥΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!
ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΥΝΔΥΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΙΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ
ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ"

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 13:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι πολύ διαδεδομένη η πλάνη ότι το εμφύσημα (Γεν. Β7) ήταν δήθεν η ψυχή που δόθηκε σ’ ένα προκατασκευασμένο πήλινο άψυχο άγαλμα.
Η κακοδοξία αυτή έχει τις ρίζες της στην Ελληνιστική δυϊστική ανθρωπολογία, όπου η ψυχή συνήθως θεωρείται ότι προϋπάρχει του σώματος, αφού νομίζεται από τη φύση της αϊδιος και αθάνατος.

Εδώ, αντίστροφα, θεωρείται ότι προϋπάρχει το σώμα και η ψυχή δίδέται σ’ αυτό αργότερα. Αυτή η χρονική διάσταση σώματος και ψυχής, όπως γενικά, κάθε διάσταση σώματος και ψυχής, είναι ειδωλολατρική και απόλυτα αντιχριστιανική.
«Απόβλητος επίσης ο παρ’ αμφοτέρων λόγος.. μήτε κατά την ελληνική απάτην... μηδ’ αν πάλιν οιονεί πήλινον ανδριάντα προδιαπλασθέντα τω λόγω τον άνθρωπον, τούτου ένεκα την ψυχήν γίνεσθαι λέγειν... ενός όντος του ανθρώπου... μίαν αυτού και κοινήν της συστάσεως την αρχήν υποτίθεσθαι, ως αν μη αυτός εαυτού προγενέστερός τε και νεώτερος γένοιτο» (Αγ. Γρηγ. Νύσ., PG 44, 229-237).

Οι Πατέρες τονίζουν με επιμονή ότι ο άνθρωπος δημιουργείται ολόκληρος τη στιγμή της συλλήψεως, και ότι δεν προϋπάρχει η ψυχή του σώματος ή το σώμα της ψυχής. Πρόκειται για στοιχειώδη χριστιανική αλήθεια ότι είναι ανθρωποκτονία ο φόνος του εμβρύου σε οποιοδήποτε στάδιο της κυήσεως.


What We Do In Life Echoes In Eternity!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2004, 13:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cybershamangr :
quote:

Υπάρχει αρχή και τέλος για την ψυχή ?
Υπάρχει γέννηση και θάνατος της ψυχής ?



Την κτίση την έφερε ο Θεός στην ύπαρξη από το μηδέν, δεν έχει δική της ζωή ούτε δική της ύπαρξη. Όλα τα κτιστά, επειδή προήλθαν από το μηδέν, τείνουν στο μηδέν, τα συντηρεί όμως στο είναι η βούληση, η χάρη, η ενέργεια του Θεού, η συνεχής και αδιάκοπη, η αστείρευτη αγάπη Του.
«Ο δούς Πνεύμα το τρέφον αυτήν (τη γήν), ού η πνοή ζωογονεί το πάν, ός εάν συσχή το Πνεύμα παρ’ εαυτώ εκλείψει το πάν» (Θεοφ. Αντιοχ. «Προς Αυτόλυκον» Α7΄).

Τα κτίσματα, όλα τα δημιουργήματα χωρίς εξαίρεση, είναι περιγραπτά, πεπερασμένα, χρονικά, σωματικά, υλικά, από τη φύση τους θνητά «τη παντοκρατορική δυνάμει διακρατούμενα» (Αγ. Μαξ. Ομολ. «Φιλοκ.» Β 31 κη΄).

Ζωή και αθανασία είναι μόνον ο Θεός. Ούτε οι άνθρωποι, ούτε οι άγγελοι είναι αθάνατοι από δική τους φυσική αθανασία. «Ει δε ζή (η ψυχή), ου ζωή ούσα ζή, αλλά μεταλαμβάνουσα της ζωής... ζωής δε ψυχή μετέχει, επεί ζήν αυτήν ο Θεός βούλεται... ου γαρ ίδιον αυτής εστί το ζείν ως του Θεού (Αγ. ιουστ. Φιλ. «Διαλ.» 6). «Άγγελος τοίνυν εστιν ουσία νοερά... κατά χάριν εν τη φύσει το αθάνατον ειληφυϊα... Αθάνατος ου φύσει, αλλά χάριτι^ πάν γαρ το αρξάμενον και τελευτά κατά φύσιν» (Αγ. ιω. Δαμ. «Έκδοσις...» Β΄3).

Η φυσική αθανασία είναι ιδιότης της θείας φύσεως. Κανένα κτιστό δεν μετέχει στη θεία φύση. Όσοι πιστεύουν στην φυσική αθανασία της ψυχής ή των αγγέλων είναι κρυπτο-πανθεϊσταί. «Ει γαρ αθάνατον αυτόν (τον άνθρωπο) απ’ αρχής επεποιίκει, Θεόν αυτόν επεποιήκει» (Θεοφ. Αντιοχ. «Προς Αυτόλυκον» Β 27).

Η διδασκαλία ότι η ψυχή είναι από τη φύση της αθάνατη, προέρχεται από τον διάβολο (Άγ. Ειρηναίος «Έλεγχος» Γ΄ΧΧ, 1) (Βλέπε και «Ρίζες» 8, σελ.3-4). Είναι δε διαβολική η διδασκαλία ότι η ψυχή είναι ασώματη και από τη φύση της αθάνατη, όπως ο Θεός, και γιατί δίνει στα λογικά κτίσματα την εντύπωση ότι δεν χρειάζονται τον Θεό, αφού είναι δήθεν θεοί οι ίδιοι. «Άλλοι δε τινές, υποστησάμενοι αθάνατον και ασώματον την ψυχή, ούτε κακόν τι δράσαντες ηγούνται δώσειν δίκην (απαθές γαρ το ασώματον), ούτε, αθανάτου αυτής υπαρχούσης, δέοντάι τι του Θεού έτι» (Αγ. Ιουστ. «Διαλ.» 1,5)

Η αναλλοίωτη και αθάνατη ύπαρξη θα δοθεί στον άνθρωπο, ψυχή και σώμα, την ημέρα της κοινής αναστάσεως. «Της μεγάλης και κοινής αναστάσεως, εις αθανασίαν γεννώσης τον άνθρωπον καθ’ ύπαρξιν αναλλοίωτον» (Αγ. Μάξ. Ομολ., PG 91, 1347-1349).

What We Do In Life Echoes In Eternity!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 04:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--ασχημο πργμ να μιλαει κανεις ελληνικα και να μην κατανοει την ιδια του τη γλωσσα.---


quote:
Η διδασκαλία ότι η ψυχή είναι από τη φύση της αθάνατη, προέρχεται από τον διάβολο (Άγ. Ειρηναίος «Έλεγχος» Γ΄ΧΧ, 1) (Βλέπε και «Ρίζες» 8, σελ.3-4).

η ψυχη δεν ειναι αθανατη;
κι αν ειναι αθανατη αυτο το κανει... ο διαβολος;

μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι δηλαδη.
αν ειναι ετσι/ τοτε ναι! ο διαβολος κανει την ψυχη αθανατη....:(

πως γινεταιομως αφου πεφτει και ξαναπεφτει στην υλη;
και τι ειναι ειπαμε η υλη;
χμ..ποιος κυριαρχει τον πλανητη γη;
που επιστρεφουν τελικα οι ψυχες(την καθε φορα που πεθαινουν/εστω! οταν απλα πεθαινουν;)

τι ειναι ο θεος μεσα μας;

....


quote:
Οι Πατέρες τονίζουν με επιμονή ότι ο άνθρωπος δημιουργείται ολόκληρος τη στιγμή της συλλήψεως, και ότι δεν προϋπάρχει η ψυχή του σώματος ή το σώμα της ψυχής.

Πρόκειται για στοιχειώδη χριστιανική αλήθεια ότι είναι ανθρωποκτονία ο φόνος του εμβρύου σε οποιοδήποτε στάδιο της κυήσεως.


αλλο το να αλλο το αλλο.

ειναι θανατος που βοιωνει ετσι κιαλλιως εκεινη που τον επιλεγει.
θανατος ειναι ομως και αν επιλεξει να γεννησει.
ειτε τον βοιωνει η ιδια σαν επιλεξει φονο του εμβρυου..
ειτε επιλεγει να πεθανει καποτε....το εμβρυο που θα γινει ανθρωπος...
οποτε;

διαβολος...κι εδω αφου δυο....δρομοι υπαρχουν...στην υλη...

εχμ..

+μια ερωτηση σε σενα που αντιγραφεις τα κειμενα των πατερω (δεν εχει σημασια ποιων αλλα τιθονται οι υποκειμενικες αποψεις που τεθηκαν ως καθεστωτα στην ελευθερια της ψυχης....΄και δεν το δεχομαι ως ψυχη ελευθερη και προσπαθωντας να ανελθω παρα τα δεσμα του...διαβολου...:(---


τι ειναι τουτο το φως που κατερχεται στην εγκυμονουσα στις πρωτες μερες της συλληψεως του εμβριου;

+ ενταξει εγω ...που το βλεπω...
οι πατερες τι εγραψαν γι αυτο;

και μια ακομη ερωτηση....

ο χριστοδουλος επκαλεστηκε μεχρι και τον απολλωνιο τον τυανεα για να στηριξει τον εκεινο λογο του περι μεταμοσχευσεων....

εγω παλι δεν συμφωνω με τις μεταμοσχευσεις...
η ψυχη επιλεγει ποτε που και γιατι θα κατεβει....αλλα και η αποφαση του ατομου ου εισερχεται παιζει τον αυτο καθοριστικο ρολο/τα δυο μαζι δημιουργουν/ενεργοποιουν /επαληθευουν ...το καρμα/

θεωρω εντελως σαρκολατρικο και υλιστικο απο μερους των ανρθωπων να θελουν μηχανοκινητοι να παραμενουν εγωιστικα στον πλανητη της υλης...
του διαβολου δηλαδη και..μαλιστα με την ευλογια της εκκλησιας...


οπως βλεπεις φιλε μου..τα δεδομενα του δογματος αλλαξαν....εμεσως πλην σαφως..

κινητο/γκαμπριολε...και τρυπες ο παπαλαμπρος...
ψυχη;

α ναι..
αυτη παυει με ολα τουτα...να υπαρχει...

κυριαρχος του παιχνιδιου το σωμα/υλη/σε ενα δογμα που λατρευει το θανατο...
για τον ιδιο το θανατο...
και την ανασταση μοναχα ως ..ουτοπια..κατοπιν..εορτης...

ο σωκρατης ελεγε...σε κεινον τον εγωιστη αλκιβιαδη...

σκοπος...ειναι να αναγεννηθεις μεσα στην ιδια ζωη...//ο χριστοδουλος αγνοω τι λεει...περι τουτου//οι πατερες το αυτο.

quote:
Η κακοδοξία αυτή έχει τις ρίζες της στην Ελληνιστική δυϊστική ανθρωπολογία, όπου η ψυχή συνήθως θεωρείται ότι προϋπάρχει του σώματος, αφού νομίζεται από τη φύση της αϊδιος και αθάνατος.

κακοδοξολογια ειναι αυτο που μολις διαβασα η ψυχη.

αθανατη σαν νοιωθω κανενας κακοδοξολογος δεν θα μου πει...πως νοιωθω...λαθος...αν το νοιωθω ηδη.

δογματα επι δογματων//προβατα για σφαγη σε μετρησεις της agb..
(ετσι δεν τη λενε ;)
τι να πω..

δυιστικη ελληνιστικη αποψη;;;;

διας-κρονος
διαβολος-θεος
υλη...
ψυχη...

οι ελληνες λοιπον ....διαβαλουν την αληθεια..

με σκοπο την αναγωγη εις Εν//
η στειρα αυτη παρουσιαση της νεκρης γλωσσας καποιων πατερων που δικοι μου δεν ειναι...αιδαφορη εως επικινδυνα ποτισμενη με μισσεληνισμο μου κανει...
:(

ΨΥΧΗ+ΣΩΜΑ


...να αναγεννηθεις ...μεσα στην ιδια τη ζωη//αυτο ειναι το ζητουμενο.
και ο ιησους που εγινε χριστος αυτο επραξε/αυτη ειναι η μεγαλυτερη αποδειξη...

χμ...
πιστευε και μη ερευνα/ ναι...
σταυρωσε τον παλι/μπορεις/το κανει και ο χριστοδουλος....everyday..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 13:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητά ανήσυχα πνεύματα.
Κοντά σας νιώθω σαν το σπίτι μου.
Είμαι και εγώ ένας εσωτεριστής .
Αναζητώ το φως και την αλήθεια .
Στο φως το οποίο ψάχνω , έχω εισέλθει κατά καιρούς , αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ μέσα σε αυτό.
Αν γινόταν , θα ήμουν μια καθαρά πνευματική οντότητα. Θα είχα καταργήσει το βαρίδι , που αποκαλούμε σώμα.
Αυτό το ευλογημένο , πάντα με συνοδεύει , όπως η σκιά μου.
Όταν εισέρχομαι πνευματικά στο αληθινό φως της αυτογνωσίας , χάνεται η σκιά , δεν έχω αίσθηση του σώματός μου.
Όταν βγαίνω να τη πάλι πίσω μου.
Άγριο κόλλημα παιδιά αυτό το σώμα ,δεν αφήνει την ψυχή και το πνεύμα που περιέχει αυτή , για πολύ χρόνο μόνη της.


Ψυχή σύμφωνα με την μέχρι τώρα γνώση μου είναι :

Το τέλειο πνευματικό αριστούργημα , της δεύτερης ανθρώπινης φύσης.

Αυτό που ανακάλυψα , είναι ότι ο δικός μας εγκέφαλος ,η σκέψη και οι αισθήσεις , δημιουργούνε αδιαλείπτως λογικές σκέψεις.
Αυτές δεν είναι απαραίτητα λογικές και για άλλους συνανθρώπους μας.
Όταν όμως επικοινωνούμε μεταξύ μας ( όπως τώρα καλή ώρα), αλληλοσυμπληρωνόμαστε .
Αρκετές φορές αναθεώρησα και υιοθέτησα λογικές σκέψεις συναδέλφων από το esoterica .gr και τις δοκίμασα στην καθημερινότητά μου.
Αρκετές από αυτές ήταν χρήσιμες και με βοήθησαν να γίνω καλύτερος άνθρωπος.
Από τότε επιδιώκω τέτοιου είδους πνευματικούς ερεθισμούς , από εσάς όλους αγαπητοί συνοδοιπόροι μου.

Ο φίλος Κέλσος είπε κάτι που πιστεύω βαθιά , τόσο βαθιά που βρήκα πάτο.
Έγραψε ότι το να είσαι άνθρωπος είναι το παν.( αν δεν σε αντιλήφθηκα ορθά φίλε διόρθωσε το).

Αυτό φίλοι μου έχω ως στόχο , για όσο χρονικό διάστημα θα είμαι ακόμη θνητός.
Ο Διογένης τον έψαχνε από αρχαιοτάτων χρόνων . Δεν χάθηκε σήμερα ο άνθρωπος .

Σήμερα πιστεύω την έννοια αυτήν ,την περιορίζει περισσότερο η πληθώρα των υλικών αγαθών που προστέθηκε και προστίθενται κατά καιρούς στην ζωή μας.
Κοντεύουμε να πνιγούμε στα υλικά αγαθά.
Όπου και αν στρέψεις την ψυχική σου αντένα , θα λάβεις υλικό σήμα.

Εκτός βέβαια και την στρέψεις προς τα επάνω , εκεί ψηλά με κατεύθυνση το άγνωστο σύμπαν.
Εγώ επειδή φοβάμαι τα ύψη ,την στρέφω εσωτερικά , όσο ποιο βαθιά μπορώ μέσα στην άβυσσο της ψυχής μου.

Ψαρεύω πολλές φορές όμορφα πράγματα . Βρίσκω για παράδειγμα , μέσα στο υποσυνείδητο ακατέργαστες πληροφορίες και προσπαθώ να τις
διαφωτίσω πλήρως.
Ξέρεται πόσο μεγάλη είναι η ψυχή , είναι απέραντη και ακόμα παραπέρα.
Δεν απογοητεύομαι , με αρέσει άλλωστε αυτή η εργασία και με την βοήθεια των δικών σας σκέψεων και διαλογισμών τα καταφέρνω μέχρι σήμερα
μια χαρά θα έλεγα.

Υπάρχει άραγε άνθρωπος με απόλυτη γνώση , έστω και για ένα απλό θέμα ;;;

Αν δεν υπάρχει , αυτό οφείλεται στον περιορισμό της αντίληψης , που είναι όριοθετιμένος αριστοτεχνικά ,από το ίδιο το αίτιο της ύπαρξης αυτού
του τέλειου πνευματικού αριστουργήματος , που αποκαλούμε ψυχή.

Το νοητό φράγμα μεταξύ πνεύματος και ύλης υφίσταται.
Για να το καλύψουμε επαρκώς , θα πρέπει να κρατάμε το πνεύμα μας ανήσυχο. Παντού και πάντοτε , σαν να πρόκειται να ζήσουμε σήμερα την
τελευταία ημέρα της ζωής μας.

Εύχομαι σε όλους μια άκρως ευχάριστη και δημιουργική ημέρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 17:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sfr δεν υπάρχει στο χωρίο που ανέφερες τίποτε σχετικό με κεραυνό
quote:
. Αναφέρω μόνο ότι στο κατά Ιωάννη ευαγγέλιο περιέχεται ότι ο κεραυνός αποτελεί τη φωνή του θεού (Ιωάννης 12,19).
αλλά:
: ..."οι ουν φαρισαίοι είπον προς εαυτούς:θεωρείτε ότι ουκ ωφελείτε ουδέν;ίδε ο κόσμος οπίσω αυτού απήλθε..."
Ξαναδές το και δώσε μας το σωστό σημείο.
Επίσης φίλη ΑΤΜΑ
Έχω τα άπαντα του αγίου Ειρηναίου και τέτοιο κείμενο δεν υπάρχει.Ή είναι λάθος η παραπομπή ή είναι σε κάποιο από τα fragments που να έχει ανακαλυφτεί πρόσφατα γιατί το Γ βιβλίο του "Ελέγχου" δεν έχει σωθεί ολόκληρο.
Όλοι μας κάνουμε όπως βλέπω το ίδιο λάθος στην παρούσα συζήτηση:θεωρούμε ότι γνωρίζουμε τη σημασία κάποιων όρων ,όπως "ψυχή" και "φύσει αθάνατος" και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.
Το "φύσει" αθάνατος σημαίνει ότι έχει άνευ όρων την αθανασία. Κάτι τέτοιο όμως θα σήμαινε ότι είναι ισόθεη. Αν ίσχυε αυτό θα είχαμε και όλες τις ιδιότητες του Θεού στο βαθμό που τις έχει και εκείνος.Όλες και σε άπειρο βαθμό. Όμως δεν τις έχουμε!Γιαυτό το λόγο δεν λέει ο χριστιανισμός ότι η ψυχή είναι "φύσει αθάνατη" αλλα "χάριτι" δηλαδή εξαρτάται η αθανασία της από το Θεό, ο οποίος είναι το μόνο φύσει αθάνατο ον.
Η λέξη "ψυχή" έχει διαφορετικό νόημα για τον καθένα γιατί διαφορετική διαστρέβλωση υπέστη από τον ένα ή τον άλλο "γνώστη" του παρελθόντος και κυρίως από τους μεταφραστές. Στα σανσκριτικά κείμενα υπάρχει ο όρος "Ατμα" ,ο όρος "Μπούντι",ο όρος "Μάνας",ο όρος "Τζίβα", ο όρος "Πουρούσα" και άλλοι ακόμη που έχουν μεταφραστεί συλλήβδην από ορισμένους μεταφραστές ή κατά περίπτωση με τον όρο "ψυχή" ή "soul"!!!!
Ένα έγκλημα που συνεχίζεται μέχρι σήμερα ακόμη και από μας τους ίδιους.

Γιατί κάθε όρος από αυτούς σημαίνει και κάτι άλλο.

Δεν είπε ο Krishna ότι η ψυχή είναι αθάνατη, ακατάστρεφτη κλπ αλλά το "τζίβα" αν θυμάμαι καλά. Τι είναι το "τζίβα" και οι υπόλοιποι όροι; Η απάντηση σε επόμενο μήνυμα γιατί χρειάζονται και στοιχεία και δεν έχω χρόνο τώρα.
Όταν οι Ινδοί και γενικά οι ανατολικοί λένε ότι μεταφέρεται "κάτι" από έναν άνθρωπο σε άλλο δε λένε ότι μεταφέρεται όλο το σύνολο του αόρατου ανθρώπου λλά ένα μέρος.Χρησιμοποιούν συγκεκριμένες λέξεις κάτι που εμείς δεν το γνωρίζουμε γιατί διαβάζουμε μόνο τις μετεφράσεις στα αγγλικά ή ελληνικά που τις συνθλίβουν στο προκρούστιο καλούπι του όρου "ψυχή" αποδεικνύοντας την άγνοιά τους επί της ελληνικής γλώσσας.
Έχουν δίκιο και οι δυτικοί(χριστιανοί) και οι ανατολικοί(ινδουιστές κλπ) διότι δεν αναφέρονται στο ίδιο πράγμα!.
Οι θεοσοφιστές έδωσαν λανθασμένη εικόνα των ανατολικών διδασκαλιών επειδή και οι ίδιοι δεν τις γνώριζαν σε ικανοποιητικό βάθος όπως δε γνώριζαν ούτε τις δυτικές. Γιαυτό και δε γίνονται αποδεκτοί από τους επίσημους εκπροσώπους των ανατολικώ θρησκειών.Γίνονται δεκτοί ως "αιρετικοί" μόνο.

Δείτε τη συζήτηση για τη "σύνθεση του ανθρώπου" για να μη μεταφέρω από κει πράγματα. Το ερώτημα όπως τέθηκε περί του χρόνου εισόδου της ψυχής,θεωρεί τη μετενσάρκωση υπό την απλουστευμένη εκδοχή που κυκλοφορεί η οποία δεν έχει πολλή σχέση με την πραγματικότητα.
Η απλουστευμένη εκδοχή λέει ότι ο άνθρωπος έχει μια ψυχή η οποία μπαινοβγαίνει σε σώματα ,επιλέγοντας μάλιστα την "αμαρτία" για να εξελιχτεί. Θα συνεχίσω στο τοπικ περί σύνθεσης γιατί έκεί θα πρέπει να αναλυθεί το θέμα.
Να είστε όλοι καλά

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy