ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Logan
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 13:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Γνωμη μου ειναι να μην καθομαστε σε ενα σιτε και απλα να μηλαμε για το θεμα πρεπει να παρουμε δραστικα μετρα πρεπει να νομιποειθουμε χτιστε ναους αγαλματα και γενικα πρεπει να επιστρεψουμε την ελληνικη θρησκειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 17:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι πορνες (που δεν ειναι φυσικα ελληνικη ανακαλυψη!!) προστατευονται απο την Πανδημο Αφροδιτη, γιαυτο καλουνται και "ιερειες της Αφροδιτης"
Φυσικα και εκαναν σεξ αφου αυτη ηταν η εργασια τους!!

Άλλο "πορνη" και άλλο "ιερόδουλος". Και άλλο "ιέρεια της Αφροδίτης" (ένας προφανώς κατ' ευφημισμόν χαρακτηρισμός) άλλο "ιερόδουλος". Ο/η ιερόδουλος ήταν δούλος σε ναό, έμπαινε όποιος ήθελε και του έκανε ό,τι ήθελε και τα τσέπωνε το ιερατείο. Πρόκειται προφανώς για μη ελληνική εφεύρεση (όπως και το 99% της αρχαίας θρησκείας) αφού ιερόδουλοι μαρτυρούνται στη Βαβυλώνα, την Τύρο και άλλα λαμπρά κέντρα της "ελληνικής κοσμοαντίληψης". Παρ' όλα αυτά το ελληνικό ιερατείο ποτέ δε δίστασε ιδιαίτερα να αναγνωρίσει τα οφέλη μιας χρήσιμης ιδέας: Ο ναός της Αφροδίτης στην Κόρινθο είχε χίλιους από δαύτους.

Και καμία αντίρρηση ρε φίλε αν το έκαναν ελεύθερα (κάνω πολύ περισσότερο σεξ από εσένα και αν με ξαναπείς χριστιανό ειλικρινά θα τα πάρω απίστευτα στο κρανίο) αλλά όταν πρόκειται για δούλους δε νομίζεις ότι αλλάζει λιγάκι το πράγμα;

Και καμιά αντίρρηση ρε φίλε αν επρόκειτο για μια τελετουργική ένωση με την Αφροδίτη που καμία σχέση με το φθηνό αγοραίο έρωτα κλπ κλπ όμως από τη στιγμή που ο ναός αποκόμιζε το βάρος της γκόμενας σε χρυσάφι για κάθε συνεύρεση δε νομίζεις ότι αλλάζει λιγάκι το πράγμα;

Προσωπικά δυσκολεύομαι να δω σε τι ακριβώς διαφέρει ο ιερέας της Αφροδίτης που τσέπωνε λεφτά για την Τελετουργική Ένωση από τον ιερέα της Ορθοδοξίας που τσεπώνει λεφτά για ένα Ευχέλαιο.

Για σένα βέβαια δεν τίθεται θέμα: ήταν οι καλοί Έλληνες που πίστευαν στην Αφροδίτη και όλα μέλι γάλα και ήρθαν ξαφνικά από το πουθενά κάτι κακοί εξωγήινοι οι Χριστιανοί που ήταν οι πρώτοι στην ιστορία με διεφθαρμένο ιερατείο το οποίο σκεφτόταν μόνο την τσέπη του. Συνεπώς: stack overflow στο ενδεχόμενο οι μεν και οι δε να έχουν κοινά σημεία.

Ακόμα να συμβουλευτείς το λεξικό ή την εγκυκλοπαίδεια;


quote:

ΥΓ γιατι να διαγραφω; Μια προγονος μου-σου θα ηταν σιγουρα ιεροδουλος της Θεας σε καποια χωρα..

Από αυτό μέχρι το "για πες μας τι δουλειά κάνει η μάνα σου" υπάρχει μία τεράστια απόσταση, θρασύδειλο και κουτοπόνηρο πλάσμα. Ξέρεις πολύ καλά ότι ο μόνος σου σκοπός ήταν να με προσβάλλεις σε ένα ποστ που κατά τα άλλα δεν είχε ούτε μισό επιχείρημα.

Αλλά ΟΚ, ας κάνω ότι πιστεύω την τρισάθλια δικαιολογία σου. Από εδώ και πέρα είμαι προφανώς ελεύθερος να σε αποκαλώ "πουτάνας γιο" όποτε δεν έχω επιχειρήματα αφού δεν πρόκειται να σε χαλάσει δήθεν απελευθερωμένε υποκριτή, αν και επιφυλάσσομαι να κάνω χρήση αυτού του δικαιώματος γιατί είμαι σίγουρος ότι οι διαχειριστές δε μοιράζονται τον "ανοιχτό" (ή μάλλον τρίπιο -και δεν πρόκειται για ορθογραφικό λάθος-) τρόπο σκέψης σου.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 20:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ο/η ιερόδουλος ήταν δούλος σε ναό, έμπαινε όποιος ήθελε και του έκανε ό,τι ήθελε και τα τσέπωνε το ιερατείο. Πρόκειται προφανώς για μη ελληνική εφεύρεση (όπως και το 99% της αρχαίας θρησκείας) αφού ιερόδουλοι μαρτυρούνται στη Βαβυλώνα, την Τύρο και άλλα λαμπρά κέντρα της "ελληνικής κοσμοαντίληψης".»

Όπα!!! Το κέντρο διεθνών ερευνών ΙΕστών ξαναχτυπά!!!

Αλήθεια, γιατί δεν μας προσκομίζει ο «ερευνητής» τα τεκμήρια της…….μη Ελληνικής κατά 99% θρησκείας????

(Έ ρε τι παθαίνει ο άνθρωπος……)

Ως προς τα υπόλοιπα ιστορικά πασαλείμματα ας υπενθυμίσουμε πως όποια λέξη τονίζεται σήμερα (δούλος) δεν μεταφέρει όλη την εικόνα απαραίτητα.

«Δούλος» στην αρχαία Ελλάδα είναι αυτός ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, καμία σχέση με σκλάβο! Εννοείται ότι οι πολλοί είναι αυτοί που δουλεύουν και οι λίγοι κάθονται, όπως εξάλλου συμβαίνει και σήμερα. Στυγνή καταπίεση όμως, όπως κάποιοι ΙΕστές θεριακλήδες θέλουνε να παραπλανούν, υπήρχε ΜΟΝΟ υπό την έννοια που υπάρχει και σήμερα σε κάποιον μισθωτό που εργάζεται και μένει στο νοίκι.

Λυπούμαστε λοιπόν πολύ που τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως αφήνουνε ορισμένοι να εννοούνται, δηλαδή ότι οι δούλοι της αρχαίας Ελλάδας ήσαν……..αλυσοδεμένοι ημιάγριοι που τους μαστιγώνανε και σπάζανε πέτρες!

Βέβαια, θέλει ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ για να μεταφέρεις ΟΛΗ την αλήθεια καθώς και ανάγνωση άνευ των ΙΕκών φακών….

Και για να διαμορφώνουμε σωστά την γνώμη μας, ας επισημάνουμε πως αν ήταν οι ΙΕεστές μας δούλοι στην αρχαία Αθήνα πιθανότατα θα ήταν ιδιαιτέρως ευτυχείς! Για να έχουμε λοιπόν μια εικόνα, οι Αθηναίοι πολίτες ήταν 20.000 και οι σκλάβοι 400.000!

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεται ο καθένας τι σημαίνει αυτό πρακτικά. Για την ακρίβεια λοιπόν δεν ήταν σκλάβοι αλλά «δούλοι» και λεγόντουσαν έτσι επειδή δούλευαν. Οι λεγόμενοι δούλοι μορφωνόντουσαν και ζούσαν κανονικά. Δεν ήταν καταπιεσμένοι (τουλάχιστον δεν είχε η ζωή τους καμία σχέση με το τι ίσχυε π.χ. στην Περσία) και μάλιστα αυτοί κρατούσαν ΤΑ ΟΠΛΑ, κάτι σαν την σημερινή αστυνομία.

Επομένως, ακόμα και σε περιόδους που η ζωή των δούλων ήταν αλλά και καταγράφεται ως χάλια δε συνέβαινε τίποτα περισσότερο από αυτό που συμβαίνει σήμερα στις κοινωνίες μας σε μια οποιαδήποτε περίοδο που υπάρχει φτώχια

Αυτά τα λίγα, ώστε να κατανοεί ο καθένας τι πραγματικά εστί δούλος, και τι κάποιοι θερμόαιμοι θέλουνε να χαριεντίζονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 21:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από αυτό μέχρι το "για πες μας τι δουλειά κάνει η μάνα σου" υπάρχει μία τεράστια απόσταση, θρασύδειλο και κουτοπόνηρο πλάσμα. Ξέρεις πολύ καλά ότι ο μόνος σου σκοπός ήταν να με προσβάλλεις σε ένα ποστ που κατά τα άλλα δεν είχε ούτε μισό επιχείρημα.

Αλλά ΟΚ, ας κάνω ότι πιστεύω την τρισάθλια δικαιολογία σου. Από εδώ και πέρα είμαι προφανώς ελεύθερος να σε αποκαλώ "πουτάνας γιο" όποτε δεν έχω επιχειρήματα αφού δεν πρόκειται να σε χαλάσει δήθεν απελευθερωμένε υποκριτή, αν και επιφυλάσσομαι να κάνω χρήση αυτού του δικαιώματος γιατί είμαι σίγουρος ότι οι διαχειριστές δε μοιράζονται τον "ανοιχτό" (ή μάλλον τρίπιο -και δεν πρόκειται για ορθογραφικό λάθος-) τρόπο σκέψης σου.



ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΡΕΙΑ ΠΡΟΣΒΟΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ
ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΣΟΥ (ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΔΕΝΙΚΑ)
ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕ Η ΕΡΩΤΗΣΗ "ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ" ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ
ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΘΙΧΤΗΚΕΣ, ΕΣΕΝΑ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΕΙ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΓΓΛΙΚΗ (EMPATHY) ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΛΛΕΙΨΗ.

ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ. ΠΟΛΛΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΚΑΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΗΝ ΔΟΥΛΟΙ, ΔΟΥΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΑΝ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΠΕΡΙ ΔΟΥΛΩΝ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΤΙΣΑΝ ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ Η ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ ΚΑΘΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΩΝ..
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΡΩΜΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΑΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΦΟΥ Η ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ
ΜΕΧΡΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ. ΑΛΛΑ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΤΛΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΒΟΥΛΟ ΥΠΟΧΕΙΡΙΟ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΟΥΛ-ΠΑΥΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟΤΑΤΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΚΟΣΜΟ Ως ΔΟΥΛΟΚΤΗΤΙΚΟ!

Edited by - Αreios on 21/01/2005 21:27:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagelis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
142 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 22:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα διασκεδάζω όταν βλέπω να υπερασπίζεται η δουλεία στην αρχαία Ελλάδα.

quote:
ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.

Παραδείγματος χάριν;

__________
ΔpΔq>=hΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 23:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vagelis,

αντί πυροτεχνημάτων αγαπητέ Βαγγέλη καλό και χρήσιμο θα ήταν να παρουσιάζεις τα στοιχεία από τα οποία να προκύπτουνε οι ισχυρισμοί και οι υπόνοιες που εκφράζεις.

Άλλο να υπερασπίζεσαι κάτι και άλλο να αναδεικνύεις την πραγματικότητα στα σωστά πλαίσια. Ουδείς είπε πως η αρχαία Ελλάδα είναι καθολικά αποδεκτή. Αλλά θα πρέπει να κρίνουμε βάση ιστορικών ακριβειών και όχι ανακριβειών.

Η δουλεία ΤΟΤΕ, με την έννοια που έλαβε αιώνες αργότερα και καταστάλαξε σήμερα, ελάχιστα έχει κοινά.

Οι ιερόδουλες π.χ. είναι μια πραγματικότητα, αλλά και εδώ θα πρέπει να δώσουμε ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ και όχι βολικά αποσπάσματα. Επίσης μια πραγματικότητα π.χ. είναι η είσπραξη φόρων από τις πόρνες του Βυζαντίου που τσέπωνε η Ανατολική ορθόδοξη Εκκλησία ως «τίμημα δια τον εξαγνισμό των ψυχών τους». Όμως, βλέπεις πως και εδώ έχουμε μια εντελώς αλλοιωμένη εικόνα από τα σχετικά κιτάπια. Μόνο που ετούτη τη φορά είναι ένα ελληνορθόδοξο HAPPY END!

ΠΟΙΑ είναι λοιπόν τα στοιχεία που μπορείς να προσθέσεις στον διάλογο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagelis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
142 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 05:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ισχυρίστηκα τίποτε και δεν παρουσίασα τη γνώμη μου για να χρειάζεται να αποδείξω κάτι. Η πρωτοφανής ιδέα ό,τι οι δούλοι στην αρχαιότητα δεν καταπιέζονταν και ότι η κοινωνική τους θέση ήταν ισάξια αυτή των πολιτών είναι δική σου γνώμη (και του Αreios), αρκετά γενικευμένη μάλιστα ώστε να μην την έχω ακούσει ποτέ ξανά πρίν. Γι΄αυτό και ζήτησα περαιτέρω εξήγηση.

Ειπώθηκε ότι οι νόμοι αποτελούσαν εγγύηση για τους δούλους όσο και για τους πολίτες (ισονομία). Ποιοί νόμοι φαντάζεσαι ότι προστάτευαν τους δούλους στον ίδιο βαθμό (ή κάν καθόλου) με τους πολίτες; Δε ζητάω κάτι το υπερβολικό.

__________
ΔpΔq>=hΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 10:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vagelis:
«Δεν ισχυρίστηκα τίποτε και δεν παρουσίασα τη γνώμη μου για να χρειάζεται να αποδείξω κάτι.»

Όταν έστω και εμμέσως υποβιβάζουμε τα όσα ο συνομιλητής μας εκφράζει, τότε δεν ισχυριζόμαστε το αντίθετο? Δεν οφείλουμε μια παρέμβαση μας να την τεκμηριώνουμε?

Vagelis:
«Η πρωτοφανής ιδέα ό,τι οι δούλοι στην αρχαιότητα δεν καταπιέζονταν και ότι η κοινωνική τους θέση ήταν ισάξια αυτή των πολιτών είναι δική σου γνώμη (και του Αreios), αρκετά γενικευμένη μάλιστα ώστε να μην την έχω ακούσει ποτέ ξανά πρίν. Γι΄αυτό και ζήτησα περαιτέρω εξήγηση.»

Αντί να ζητάς μόνο καλό θα ήταν να αναφέρεις από πού αντλείς επιχειρήματα. Έδωσα κάποια στοιχεία τα οποία έχουνε βάση. Οι έννοιες δεν είναι ταυτόσημες. Τέλος, σου έδωσα ένα απλό παράδειγμα (οι «εξαγνιστικές» εισπράξεις του παπαδαριού) για να καταλάβεις ότι όσα δεν έχεις ΕΩΣ ΤΩΡΑ ακούσει δεν σημαίνει πως δεν έλαβαν χώρα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 16:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια, γιατί δεν μας προσκομίζει ο «ερευνητής» τα τεκμήρια της…….μη Ελληνικής κατά 99% θρησκείας????

Γιατί τελευταία φορά που το έκανα, ο διάλογός μας ήταν κάτι σαν αυτό:
junk95-Ωραία ρε φίλε από πού κι ως πού μια θεά με όνομα Χάμπουργκερ έχει ελληνική προέλευση;
HMTIOTI (a.k.a. Schwabe)-Α, έχουν προταθεί πολλές ετυμολογίες. Άλλοι λένε ότι προέρχεται από το χαμαί (που σημαίνει κάτω) οπότε προφανώς πρόκειται για κάποια σύνδεση με τον Κάτω Κόσμο.

Το είδαμε και τώρα: οι δούλοι λέει ήταν όσοι θέλανε να δουλεύουνε, δηλαδή όλοι γιατί οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν κοπρόσκυλα σαν τους Χριστιανούς. Δε διαφέρουν και πολύ από τους σημερινούς φτωχούς, είναι γνωστό άλλωστε ότι και σήμερα εγώ που έχω λεφτά μπορώ να αρπάξω ένα φτωχό και να τον λυσσάξω στο ξύλο και όλοι να μου λένε "καλά του έκανες, μόνο έτσι μαθαίνουν οι φτωχοί γιατί δεν έχουν ψυχή". Ναι ε; ΟΚ.

(σου αναγνωρίζω ότι έχεις δίκιο ως προς ΜΙΑ και μοναδική περίπτωση: τους ραβδούχους "δούλους" της Αθήνας όπου όντως ο όρος "δούλοι" χρησιμοποιούνταν ακριβώς για να δείξει ότι είναι τυφλά όργανα του Κράτους)

Ο άλλος ΟΚ, οι δούλοι λέει ζούσαν περίπου όπως οι αφέντες τους στην αρχαιότητα. Όπως+δήποτε. .

Τι τεκμήρια να σας φέρω; Ούτε καν σας ρώτησα, πεταχτήκατε σα τη Δρούτσα σε μια παρατήρηση που έκανα σε μία άλλη φίλη όπου επεσήμανα ότι η αρχαία θρησκεία κάθε άλλο παρά φημιζόταν για τη υψηλή αντιμετώπιση της ένωσης με το άλλο φύλο οπότε αλλού πρέπει να ψάξει τα αίτια της αντιμετώπισης της Υπατίας και όχι στο μισογυνισμό του Χριστιανισμού και πριν το καλοκαταλάβω έχω ακούσει ότι η μάνα μου είναι πουτάνα, ότι είμαι ΙΕ κέντρο ερευνών και -για άλλη μια φορά- ότι κατά τα φαινόμενα δεν υπήρχε καλύτερο πράγμα από το να είσαι δούλος στην αρχαιότητα. Μπλιαχ.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagelis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
142 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 20:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν έστω και εμμέσως υποβιβάζουμε τα όσα ο συνομιλητής μας εκφράζει, τότε δεν ισχυριζόμαστε το αντίθετο? Δεν οφείλουμε μια παρέμβαση μας να την τεκμηριώνουμε?

Μήπως θα προτιμούσες να συγγράψω και πραγματεία; Όχι, δε χρειάζεται να τεκμηριώσω τίποτα ακόμη γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν επιχειρήματα να διαψεύσω. Μόνο υποθέσεις της μορφής: "Δούλος» στην αρχαία Ελλάδα είναι αυτός ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, καμία σχέση με σκλάβο!" και "ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ".

quote:
Αντί να ζητάς μόνο καλό θα ήταν να αναφέρεις από πού αντλείς επιχειρήματα. Έδωσα κάποια στοιχεία τα οποία έχουνε βάση. Οι έννοιες δεν είναι ταυτόσημες. Τέλος, σου έδωσα ένα απλό παράδειγμα (οι «εξαγνιστικές» εισπράξεις του παπαδαριού) για να καταλάβεις ότι όσα δεν έχεις ΕΩΣ ΤΩΡΑ ακούσει δεν σημαίνει πως δεν έλαβαν χώρα

Δεν μπορώ να αναφέρω επιχειρήματα σε κενούς διαλόγους. Επειδή τα επιχειρήματά σου δεν επαρκούν για γόνιμο διάλογο σε κάλεσα να υποστηρίξεις τα λεγόμενά σου με ισχυρότερη επιχειρηματολογία. Με λίγα λόγια να μας υποδείξεις τις πηγές σου.

Ποιοί νόμοι λοιπόν προστάτευαν τους δούλους όπως τους πολίτες;

__________
ΔpΔq>=h

Edited by - Vagelis on 22/01/2005 21:52:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 23:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προγονική μας κληρονομιά, όπως μας δόθηκε ως σήμερα κομματιασμένη κι επιφανειακά, ήταν σαν να μην υπήρχε. Συγκεντρωνόμενη και διευκρινιζόμενη ξεπερνά ασύγκριτα οποιαδήποτε πνευματική ατμόσφαιρα δόθηκε κρυφά ή φανερά στην ανθρωπότητα μέχρι σήμερα΄

Η Δελφική Ιδέα η οποία ξεκινά απο τα βάθη των αιώνων αλλάζοντας βέβαια, μέσα απο τις διάφορες ιστορικές συνθήκες χρώμα και μορφή, αλλά ποτέ πρόθεση και ουσία, θέλει να δώσει στον ελληνικό λαό τα αυθεντικότερα στηρίγματα της αυτοαναγνώρισης του, όχι για να του προσφέρει αφορμές κούφιου αυθορμητισμού και ικανοποίησης αλλά, απο την μιά μεριά να του δείξει πως η ελληνική πνευματική κληρονομιά, χάρη στην υγιέστατη εσωτερική της σύνθεση, είναι ικανή να προσαρμόσει
το μυαλό μας, με ακρίβεια θαυμαστή, στην οποιαδήποτε πραγματικότητα των πνευματικών και ιστορικών μεταμορφώσεων του κόσμου, κι απο την άλλη, να τον σπρώξει προς το ξύπνημα των πιο συγκεκριμένων σύγχρονων δημιουργικών του αιτημάτων και των πιό άμεσων ευθυνών του.


Το γένος, βουλιαγμένο μες τον αιώνα,
Να λυτρωθεί μονάχο του μπορεί,
Μα να ξυπνήσει, πρέπει η πλέρια Μνήμη
Βαθιά του αδάμαστη και τρομερή.

{Σίβυλλα}


Κατά τον Πίνδαρο υπάρχει χωρίς άλλο η λύτρωση του ανθρώπου που αγωνίζεται έτσι και πουαρμονικά ενεργώντας λησμονεί τον Άδη, και μια πιο μεγάλη λύτρωση¨ Του Ήρωα, που έπειτα απο τις αμέτρητες συγκρούσεις των αντινομιών της ζωής, αράζει στην επίγνωση των αιώνιων Ρυθμών, στη χώρα εκείνη των Υπερβορείων, στην οποία, κανείς δε φτάνει ¨μήτε με τα πόδια, μήτε με καράβι¨, αλλά ¨Τόλμα τε και σθένει¨ και ¨Θρασεία πνέων καρδία¨.


¨Ρυθμώ δε χαίρομεν
δια το γνώριμον και τεταγμένον αριθμόν έχειν
και κινεί ημάς τεταγμένως¨

Αριστοτέλης


Δεν είναι διόλου τυχαίο οτι σε εποχές υγιείς το Κάλλος ταυτίστηκε με το Αγαθόν και το Αγαθόν με τον Ήλιο. Κατά το μέτρο που η συνείδηση καθάρεται και πληρούται με φώς, τα μελανά σημεία υποχωρούν και σβήνουν αφήνοντας κενά που - όπως ακριβώς στους φυσικούς νόμους - τα αντίθετα τους έρχονται να πληρώσουν τη Θέση τους. Κι αυτό, με τέτοιον τρόπο που τελικά το δημιουργημένο αποτέλεσμα να στηρίζεται και στις δυό πλευρές. Θέλω να πω στο ¨εδώ¨ και στο ¨επεκεινα¨. Ο Ηράκλειτος δεν είχε ήδη μιλήσει για μιάν ¨εκ των διαφερόντων καλλίστην αρμονίην¨;

Μ. Χατζιδάκης

..........ζητάμε το Χριστό στον κόσμο
να ξανάρθει, στη γη επάνω, καθώς ήταν
των τριάντα-τριώ χρονώ το κύμα την καρδιά του
σα φούσκωνε ψηλό, τον Τύραννο να πνίξει...
Τόνε ζητάμε - ακούς; - τριάντα-τριώ χρονώ σαν ήταν,
Πριν ζωγραφίσετε στο πλάι του ένα γέρο,
Κι απάνωθε του ένα πουλί, το Πνέμα, που' ναι
για να σκορπάει το Λόγο απο μια άκρη σ' άλλη
της γής, και που τον κλείσατε σφιχτό ένα κόμπο,
στο τετραβάγγελο, σε θήκη απο βαρύ χρυσάφι,
να σκύβει ο κόσμος το χρυσάφι να φιλεί και τι δικό σας χέρι
Εμείς, ζητάμε το σταυρό να κόψουμε απ' τη ρίζα,
δέντρο ζωής στη θέση του τρανό ν' ανέβει
και να φουντώσει γύρα του ο Παράδεισος τ' ανθρώπου....
Τι ο κάθε Χριστιανός μπορεί Χριστός να γίνει,
Κι η κάθε Χριστιανή μια Παναγιά.....

{Χριστός Λυόμενος}

Παίς ειμί γας και ουρανού αστερόοντος
αυτά γένος εμοί αθάνατο

{Είμαι γιός της γης και του έναστρου ουρανού
νά γιατί η ψυχή μου είναι αθάνατη}


Θα κλείσω με τα λόγια του Ελύτη που με εκφράζουν απόλυτα.

Ουδέποτε και με οποιοδήποτε τρόπο ήμουν σωβινιστής. Η Ελλάδα συμβολίζει για μένα ορισμένες αξίες και στοιχεία που μπορούν παντού να εμπλουτίζουν τα παγκόσμια πνεύματα. Όντας Ελληνας , πασχίζω να δείξω ακριβώς αυτές τις αξίες σ' ένα παγκόσμιο επίπεδο.

....Της αγάπης αίματα με πορφύρωσαν
και χαρές ανείδωτες με σκιάσανε.
Οξειδώθηκα μες στη νοτιά των ανθρώπων.
Μακρινή μητέρα, Ρόδο μου αμάραντο.

{Αξιον Εστί}Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 00:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk95:
«Γιατί τελευταία φορά που το έκανα, ο διάλογός μας ήταν κάτι σαν αυτό:»

Φίλτατε άσε τις αόριστες αναφορές και πέρνα στο ζουμί. ΠΟΘΕΝ τα εχέγγυα σου? ΠΟΘΕΝ η βεβαιότητα σου για το 95%? Περιμένω!

junk95:
«…και πριν το καλοκαταλάβω έχω ακούσει ότι η μάνα μου είναι πουτάνα, ότι είμαι ΙΕ κέντρο ερευνών και -για άλλη μια φορά- ότι κατά τα φαινόμενα δεν υπήρχε καλύτερο πράγμα από το να είσαι δούλος στην αρχαιότητα. Μπλιαχ.»

Προφανώς δεν αναφέρεσαι σε μένα ως προς την προσωπική ύβρη. Τα υπόλοιπα όμως τα υιοθετώ. Σαφέστατα. Έχεις μια τάση να κολλάς τις γνωστές σου «ταμπέλες βεβαιότητας» περί του τι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, περί του τι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ (δηλαδή το….95%!) ΑΛΛΑ ΙΕ, άσχετα εάν οι «αποδείξεις» σου είναι διάτρητες και ενίοτε ανύπαρκτες.

Το θέμα είναι γνωστό, όπως επίσης γνωστό είναι και το γεγονός πως ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΡΚΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ. Επομένως, ας είμαστε λίγο πιο συγκροτημένοι με την ομήγυρη μας.

Μπλιάχ λοιπόν? Συμφωνώ απόλυτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 01:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vagelis:
«Μήπως θα προτιμούσες να συγγράψω και πραγματεία; Όχι, δε χρειάζεται να τεκμηριώσω τίποτα ακόμη γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν επιχειρήματα να διαψεύσω.»

Και τα επιχειρήματα παρακαλώ για τα όσα υπονοείς ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ? Μήπως μπορείς τουλάχιστον να τεκμηριώσεις τα όσα εσύ πιστεύεις, μιας και δεν μπορείς να τεκμηριώσεις αυτά που εντοπίζεις ως λάθη?

Τι λες?

Vagelis:
«Δεν μπορώ να αναφέρω επιχειρήματα σε κενούς διαλόγους. Επειδή τα επιχειρήματά σου δεν επαρκούν για γόνιμο διάλογο σε κάλεσα να υποστηρίξεις τα λεγόμενά σου με ισχυρότερη επιχειρηματολογία. Με λίγα λόγια να μας υποδείξεις τις πηγές σου.»

Κενοί διάλογοι λοιπόν. Μάλιστα.

Ας κάνουμε μια προσπάθεια τότε φίλτατε να «γεμίσουμε» το γούστο σου περί διαλόγου, πάντοτε σκεπτόμενοι πως θα ακολουθήσουνε τα στοιχεία σου.

Σύμφωνα με τα όσα μας μεταφέρει ο Ξενοφώντας οι δούλοι, καθώς και οι μέτοικοι, απολάμβαναν μεγάλες ελευθερίες στην Αθήνα. Αναφέρει λοιπόν ο Ξενοφώντας ότι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΝΑ ΧΕΙΡΟΔΙΚΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΕΝΟΣ ΔΟΥΛΟΥ, ακόμα και εάν ο τελευταίος παρενοχλούσε ή παρεμπόδιζε άθελα του έναν πολίτη.

Οι πολίτες ΔΕΝ ΝΤΥΝΟΝΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΎΤΕ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΖΑΝ ΣΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΟΥΛΟ Η ΜΕΤΟΙΚΟ.

Πολλοί από τους δούλους ήσαν παιδαγωγοί, οικονόμοι ή τροφοί, γεγονός που αποδεικνύει την στενή σχέση με τους «κυρίους» τους και την οικογένεια τους.

Την αστυνομική δύναμη της Αθήνας την συγκροτούσαν 300 Σκύθες τοξότες.

Οι δούλες δεν εμποδίζονταν αλλά ούτε και αποθαρρύνονταν να γεννήσουν, και τα παιδιά των δούλων έπαιζαν με τα παιδιά του οικοδεσπότη τους άνευ διακρίσεων.

Ο φόνος των δούλων ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΝ ΜΕ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΕΠΕΣΥΡΕ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΤΑΝ ΓΙΑ ΦΟΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΠΟΛΙΤΗ.

Σε περιπτώσεις κακομεταχείρισης οι δούλοι είχαν δικαίωμα να ζητήσουν άσυλο σε ορισμένους ναούς, όπως π.χ. στο Θησείο ή στο ναό των Ευμενίδων.

Τέλος, ας θυμίσουμε πως οι αρχαίοι συγγραφείς δεν μας διασώζουν κάποια περιστατικά εξέγερσης δούλων στην αρχαία Αθήνα, γεγονός που μαρτυρά αναμφίβολα την καλή μεταχείριση που απολάμβαναν καθώς και τις πολλές δυνατότητες χειραφέτησης που τους παρέχονταν.

Λοιπόν, βλέπεις τους δούλους που προφανώς σου μίλησαν από μικρό? Η μήπως ήταν.......κακό όνειρο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 12:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
μη ξεχνάμε για ποιά εποχή μιλάμε και πως ήταν διαμορφωμένες οι κοινωνίες της εποχής στον τότε γνωστό κόσμο.
Προφανώς αναφέρεστε στην Αθήνα του 5ου-4ου π.Χ αιώνα και στην Αριστοκρατική Δημοκρατία. {Αριστοκρατική οχι με τη σημερινή έννοια του όρου, αλλά εκ του Αρίστου = πνευματικά}.
Κανένα πολίτευμα δεν είναι τέλειο γιαυτό και η αναζήτηση του φτάνει μέχρι τις μέρες μας.
Αλλά για να θυμηθούμε μερικούς απο τους ¨Αρίστους¨ της εποχής εκείνης.
Τον Περικλή, τον Αριστείδη τον δίκαιο, τον νομοθέτη Σόλωνα, τον Θεμιστοκλή, τον ρήτορα Δημοσθένη και τους περίφημους ¨Φιλιππικούς¨ του, την αγορά του Δήμου, τα Θέατρα, τους Αριστοφάνη, Σοφοκλή {ΑΝΤΙΓΌΝΗ}, Ευριπίδη, τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα τις φιλοσοφικές σχολές, τα Γυμναστήρια, τις γιορτές {Παναθήναια-Δελφικοί αγώνες} και τόσα άλλα παραδείγματα ελευθερίας έκφρασης εκείνης της εποχής όταν η σύγχρονη υπόλοιπη Ευρώπη ζούσε σε πρωτόγονες συνθήκες.

Κι αν πάμε και παρακάτω στα χρόνια του Αλεξάνδρου τι βλέπουμε;

Το Ελληνικό ψυχικό Πνεύμα σ' όλο του το μεγαλείο.

Όντας κατακτητής ο Αλέξανδρος πως συμπεριφέρεται στους υπόδουλους λαούς;

Παντρεύεται την κόρη του Βασιλιά τους και προτρέπει με το παράδειγμα του και τους στρατιώτες του να κάνουν το ίδιο!!! Κι αυτό είναι το μεγαλείο του ανδρός και των Ελλήνων!!!

Απόρριψη και αποφυγή ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΩΝ τάσεων. Αντιπαραθέστε εδώ άλλους μετέπειτα κατακτητές και ειδικά τους Αγγλοσάξονες η και σύγχρονους {Γερμανούς-Χίτλερ} και ύστερα ελάτε να μιλήσουμε για δούλους-υποδούλους κι αφεντικά!!!

¨Τας επιδόσεις ορώμεν γιγνομένας και των τεχνών,
και των άλλων απάντων,
ου δια τους εμμένοντας τοις καθεσώσιν,
αλλά δια τους επανορθούντας, και τολμώντας, αει τι κινείν
των μη καλώς εχόντων.¨
{Ισοκρ. Ευαγόρ. εγκ.}

Όλα τα κρίνουμε ανάλογα με τις επιδόσεις τους
και τις τέχνες{εκτιμούμε} όχι όταν συμβιβάζονται
με την κατεστημένη τάξη πραγμάτων, αλλά
όταν τολμούν και επανορθώνουν και κάτι αλλάζουν
απο τα κακώς κείμενα.

Στην μακρόχρονη ελληνική ιστορία, πάντα ο Έλληνας αποζητά την Αλήθεια μέσα απο την σύνθεση διαφορετικών απόψεων δια της διαλεκτικής. Αυτό προυποθέτει ελευθερία έκφρασης γιαυτό και το ιδανικό της Ελευθερίας είναι τόσο σπουδαίο γιαυτόν.
Βέβαια υπήρξαν και καιροί ¨χαλεποί¨ που αυτό δεν ήταν εύκολο. Βρήκε όμως τρόπο να εκφραστεί με τις Τέχνες! Και ώς σπουδαιοτέρα αυτών κατά τον Πλάτωνα την Ποίηση και εξ αυτών δημιούργησε την πλουσιότερη γλώσσα του κόσμου, σε αντίθεση με όλους τους άλλους με τις πολεμικές μηχανές τους και την τεχνολογία του τρόμου.

Τα όπλα μας είναι η γλώσσα κι ο Πολιτισμός μας και αυτό δεν μπορεί κανείς να το αρνηθεί ή να το αμφισβητήσει!

Οι αξίες και τα ιδανικά που όρισαν οι Αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι μένουν και θα μένουν αξεπέραστα στο Χρόνο.

Δεν είμαστε πια τα μικρά παιδιά που
Χτένιζαν τις παπαρούνες
Που κουβαλούσαν τους ποντικούς και
Ξεπερνούσαν τα κύματα
Ούτε πηγαίνουμε πια με τους χειμάρους
σ' αναζήτηση φυστικιών
Ούτε σκαρφαλώνουμε με τις φεγγαρίσιες
Αχτίνες να κλέψουμε
Τα ώριμα άστρα.

Χάσαμε τους δρόμους, χάσαμε τη δύναμη μας, κουραστήκαμε
Ο μανδύας μας ξέβαψε απο τις ολονυχτίες των καντηλιών
Απο τα γαυγίσματα των αδέσποτων σκύλων
Απο την αναζήτηση των σταχυών που άλλοι θέρισαν....

Α, ρε Γκάτσο αθάνατε...

Οι Ευρωπαίοι και οι Δυτικοί βρίσκουν πάντα το μυστήριο στη σκοτεινιά, στη νύχτα, ενώ εμείς οι Ελληνες το βρίσκουμε στο φώς, που είναι για μας το απόλυτο.

Το φώς είναι η νοητική καταγωγή μας. {Ελυτης}Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 18:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προφανώς αναφέρεστε στην Αθήνα του 5ου-4ου π.Χ αιώνα και στην Αριστοκρατική Δημοκρατία. {Αριστοκρατική οχι με τη σημερινή έννοια του όρου, αλλά εκ του Αρίστου = πνευματικά}.

Προφανώς η αρχαία πνευματική έννοια του όρου είναι Άριστος = ελεύθερος γνήσιος άρρεν βιολογικός απόγονος ελεύθερου Αθηναίου εκ των 12 Δήμων (μίνι-φυλών).

quote:

Το φώς είναι η νοητική καταγωγή μας. {Ελυτης}

Το πρόβλημα είναι ότι ο Ελύτης ήταν ποιητής και όχι τέρας λογικής. Η ατάκα του Ελύτη είναι τέχνη με τις λέξεις, όχι θέσφατο.

Σου αναγνωρίζω -για την ώρα- αγαθές προθέσεις, αλλά νομίζω πως τα βλέπεις πολύ στερεοτυπικά και ρομαντικά τα πράγματα.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 18:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lorenzo : Το φώς είναι η νοητική καταγωγή μας. {Ελυτης}

junk95 : Το πρόβλημα είναι ότι ο Ελύτης ήταν ποιητής και όχι τέρας λογικής.


Και κάτι ακόμα:

Προσωπικά δεν γνωρίζω, ουτε το συγκεκριμμένο κείμενο του Ελύτη, ούτε τον βαθμό στον οποίο κατείχε την λογική.

Εν τουτις, μου φαίνεται οτι αν το φως είναι η ΝΟΗΤΙΚΗ (σημ. όχι η βιολογική) καταγωγή μας, ιδέα καθόλου άσχημη (ΙΜΗΟ), τότε είναι η νοητική καταγωγή ΟΛΩΝ όσων ζουν μέσα σε αυτό, ασχέτως από προσωπικές προτιμήσεις στην κοσμοθεώρηση.

Άρα ισχύει για οποιαδήποτε θρησκεία /φιλοσοφία που κάνει τον άνθρωπο πιο "φωτεινό", και δεν είναι κτήμα κάποιου ιδιαίτερου δόγματος...

k


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

admiin
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 19:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους admiin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 20:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο/η ιερόδουλος ήταν δούλος σε ναό, έμπαινε όποιος ήθελε και του έκανε ό,τι ήθελε και τα τσέπωνε το ιερατείο.

Που το ειδες αυτο γραμμενο βρε θηριο;

Εγκυκλοπαιδεια ΔΟΜΗ :

<< Κατηγορια δουλων και των δυο φυλων στην αρχαιοτητα,οι οποιοι υπηρετουσαν εναν θεο και εργαζονταν για την διακονια του ναου και των ιερεων.Οι ιεροδουλες της Αφροδιτης ηταν εταιρες που υποδουλωνονταν οικιοθελως ...κλπ >>

Ιδιαιτερες κατηγοριες "αγοραιων γυναικων" κ.junk95 ,πρεπει να σημειωθει ,ηταν οι ορχηστριδες,οι αυλητριδες,οι κιθαριστριες,οι ψαλτριες και οι σαμβυκιστριες οι οποιες προσκαλουμενες στα συμποσια ετερπαν τους ευωχουμενους με την τεχνη και τα φυσικα τους θελγητρα.

Οι εταιρες κ.Schwabe ,θελω να σημειωσω ,ως προσωπα και ως κοινωνικη ομαδα διεφεραν εντελως απο τις παραπανω κατηγοριες γυναικων,λογω υψηλης πνευματικης καλλιεργιας,λαμπρης μορφωσεως ,απαραμιλλου καλλους κοινωνικης θεσεως και λεπτου χαρακτηρα.Σαφη διαχωρισμο κανει ο Δημοσθενης στο "κατα Νεαιρας"(122).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 21:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kynikos,

η Ποίηση, δεν είναι μόνο Τέχνη, αλλά η πλήρης Τέχνη, η Τέχνη των Τεχνών, η δύναμη εκείνη χάρη στην οποία υπο την παρόρμηση του Λόγου δεν συνδέονται μόνο τρόποι μουσικοί αλλά πλαστικοί και εκπολιτιστικοί θεσμοί.

Το διαζύγιο της Ποίησης και της Πράξης, περισσότερο απο κάθε άλλο διαζύγιο Αξιών φέρνει όλα εκείνα τα οικτρά αποτελέσματα που δεν έπαυσαν να διασπούν τις ανθρώπινες ενέργειες απο τη συνθετική αφετηρία τους και, απο τον εξίσου φωτεινό συνθετικό τους προορισμό.

Η Ποίηση έχει εκπαιδευτική αποστολή. Ο Ποιητής είναι ο γνήσιος και αληθινός εκπαιδευτής του ανθρώπου. Όταν ο άνθρωπος παραδίνει το νου του στους τρόπους της Τέχνης, νοιώθει σα να γίνεται παιδί και θαρρεί πως δίνει τα χέρια του στον ποιητή για να μάθουν πως ν
α βλέπουν, τα αυτιά του πως ν' ακούνε και τα ρουθούνια του ν' ανασαίνουν ξανά της γης τις μυρωδιές.

Ο Ποιητής δεν ασκεί απλά αποστολή, αλλά ιεραποστολή. Δεν είναι ο εκλεγμένος ταγός που έχει τη δύναμη, αλλά κι ο χρισμένος και χειροτονημένος ιερουργός. Ο ιεροφάντης που έχει τη Δωρεά και έλαβε την Εντολή.

Η Ποίηση και αυτό είναι η κυριότατη διαθήκη της Ελλάδας προς τον κόσμο είναι η μόνη απόλυτα συνθετική ιδέα που, πάνω απο Θρησκείες, πάνω απο φιλοσοφίες, πάνω απο την πολιτική, πάνω απο τις Επιστήμες, προχωρεί σαν άστρο μες στην ιστορία της ανθρωπότητας ανοίγοντας με το ουσιώδες φως της τους τεράστιους κύκλους οριζόντων ολοένα πλέον εκτεταμένων. Και η αποστολή της αρχινά πέρα απ' τα σύνορα όπου οι Θρησκείες, οι φιλοσοφίες και η πολιτική χαράξανε η χαράζουνε ολοένα, για να εξοικονομήσουνε με το πιο γλίσχρο νόμισμα την τραγική συντήρηση των αξιών ενός απόλυτα μονόπλευρου και γενικά συμβατικού ως τα σήμερα πολιτισμού. Και αυτήν την πανανθρώπινη ατμόσφαιρα της Ποίησης αποζητά στο βάθος η εποχή μας, όσο και αν το πράγμα φαίνεται παράδοξο ή απίθανο για τους πολλούς.

.........Ο Νους
μονάχος του αν μείνει
ψεύτικος είναι βασιλιάς. Τα βάθη
του κόσμου άλλη είναι δύναμη κρυμμένη
που τα κρατεί. Με τούτη αν δεν σμίξει
κι ο νούς, απο τον ίδιο το σκοπό του
ξεπέφτει, που 'ναι ακοίμητα να δένει
της ζωής το χτυποκάρδι με τη λάμψη
τ' ανέφελου ουρανού.

{Σίβυλλα}

Φίλε μου για τον Ελύτη τι να πω... Δώστου τουλάχιστον τη αξία του Νομπελίστα...

Άκου άποψη για την πραγματικότητα των πραγμάτων που μας παρέχει η φαντασία και το πνεύμα κι όχι η αίσθηση της όρασης..

Πολλά μέλλει μάθεις αν το Ασήμαντο εμβαθύνεις
................................ Αν έχεις την
δυνατότητα να βλέπεις
μέσα απο το αθώο το ένοχο και μέσα απο το λευκό το μαύρο.

{Η Μέθοδος του ΑΡΑ}

και για την Ποίηση

Η Ποίηση ως ένα σημείο λύνει προβλήματα, στο αμέσως υψηλότερο θέτει καινούργια και στο ύψιστο τα αίρει ως εκεί που παύουν να είναι προβλήματα.


.........Μόνο μια λάμψη ο άνθρωπος' κι αν είδες είδες...

{Ο κήπος με τις αυταπάτες}


Η ποιητική κατάσταση είναι μια παρασημαντική που σημειώνεται με λέξεις αλλά ερμηνεύεται μες στην ψυχή με δονήσεις που, οι προεκτάσεις τους φτάνουν πολύ μακριά, κάποτε σε κάτι που δεν έχει καμιά σχέση με το αρχικό νόημα των λέξεων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 16:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ο/η ιερόδουλος ήταν δούλος σε ναό, έμπαινε όποιος ήθελε και του έκανε ό,τι ήθελε και τα τσέπωνε το ιερατείο.

Που το ειδες αυτο γραμμενο βρε θηριο;


Εδώ:

http://www.apologitis.com/gr/ancient/ermafroditos.htm


(προς το μέσο της σελίδας έχει ξεχωριστό κεφαλαιάκι γραμμένο από αρχαιολόγο. Ώστε δέχονταν οικειοθελώς να χάσουν την ελευθερία τους και να τις περνάει η μισή Κόρινθος ισοβίως για να τα τσεπώνει ο Ναός; Α, ξέχασα, ό,τι καλύτερο στην αρχαιότητα ήταν να είσαι δούλος.

Και την είχα και σε υπόληψη τη Δομή, βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι απευθύνεται σε σχολιαρόπαιδα.)

Anyway, λέει η Δομή ότι δεν τα τσέπωναν οι ιερείς από τις "Ιερές Ενώσεις"; Don't think sooo...


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 17:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να αποτυπώσω μια σκέψη μου η οποία είναι απόσταγμα των δύο χρόνων παρουσίας μου στο esoterica.

Ειπώθηκε σε κάποιο σημείο πως «Πρέπει η Αρχαιοελληνική Θρησκεία να γίνει η επίσημη θρησκεία διότι μόνο έτσι ο Έλληνας θα απελευθερωθεί».
Από την άλλη έχω δει σε άλλα Topic διάφορα Post να διακηρύσσουν ότι «Ο Χριστός είναι η μόνη οδός και το Φως της αληθείας».

Άνθρωποι έρμαια των Ιερατείων, φανατισμένοι από ένα δόγμα που στην ουσία ΔΕΝ γνωρίζουν, απλά έτυχε να διαλέξουν την μία ή την άλλη ομάδα.

Και ερωτώ, γιατί θα πρέπει να υπάρχει δεδηλωμένη θρησκεία ενός κράτους και όχι δεδηλωμένη ανεξιθρησκία σε όλο τον κόσμο ;

Μήπως δε συμφέρει τα Ιερατεία και την επιβολή που θέλουν να ασκούν ;
Μήπως δε συμφέρει τις πολιτικές ηγεσίες που θέλουν πίσω από το πέπλο της Ίσιδος να κρύβουν τον επεκτατισμό τους ;
Μήπως δε βολεύει οι Θρησκευτικές εντάσεις να καλύπτουν πολιτικές πράξεις ;
Μήπως δε βολεύει η διαχείριση τόσου πλούτου να περάσει στο λαό ;

Πολλές οι απορίες.

Γιατί εγώ θα πρέπει να μην μπορώ να αγαπώ και τον Απόλλωνα και το Χριστό ;
Γιατί θα πρέπει να ξεχάσω την Αμφικτιονία και την προστασία που παρείχε αυτή προς τους Δελφούς και τα οικονομικά οφέλη που προέκυπταν από αυτό ;
Γιατί δε θα πρέπει να ξέρω το ακριβές μέγεθος του Εκκλησιαστικού πλούτου σήμερα ;
Γιατί σώνει και καλά θα πρέπει να φορέσω την φανέλα με τα χρώματα μιας ομάδας και όχι τη διάφανη φανέλα του Θεού ;

Είτε σας αρέσει είτε όχι τα ιερατεία ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ ίδια ήταν και ίδια είναι και με τον ίδιο σκοπό λειτουργούνε.
Μήπως ξεχνάτε ότι τα Ιερατεία πέτυχαν το θάνατο του Σωκράτη ;
Μήπως ξεχνάτε ότι η εξουσία μαζί με το Ιερατείο σκότωσαν τον Πυθαγόρα διότι φοβήθηκαν τη διδασκαλία του ;
Κάτι ανάλογο έγινε με την Υπατία και τόσους άλλους μετέπειτα στον Μεσαίωνα.

Ξεκολλήστε λοιπόν από τα δόγματα και αν θέλετε να λέτε πως είσαστε αναζητητές τότε ανοίχτε τους πνευματικούς σας ορίζοντες και μη δογματίζεστε.

Αποδώστε τα το Καίσαρος το Καίσαρι και δείτε λίγο ποιο βαθιά τα νοήματα που άβουλα διατρανώνετε.
Αν δε μπορείτε να το αντιληφθείτε αυτό τότε καθίστε στην ομάδα που θεωρείτε πως σας εκφράζει αλλά μην προσπαθείτε φασιστικά να επιβάλετε την άποψη σας στους άλλους.

Μην κατηγορείτε το Χριστιανισμό σαν αιμοσταγή και προάγουσα τη μοιχεία ή την αιμομιξία θρησκεία και παραβλέπετε εθελοτυφλούντες ότι ο Δίας σκότωσε τον Πατέρα του π.χ. ή ότι ο ίδιος ήταν και πολλαπλά μοιχός και αιμομίκτης.

Βλέπετε παντού υπάρχουν τα ίδια πράγματα, οπότε σας παρακαλώ βγείτε από το ταμπούρι σας και αναζητήστε το δρόμο τον έναν προς τον Θεό τον Έναν.

Το πώς θα τον ονομάσετε είναι αδιάφορο.

Ευχαριστώ και συγνώμη για τη διακοπή της σύγκρουσης.





Edited by - Ramoglou on 24/01/2005 17:59:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jupiter
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 18:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jupiter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Βαγγέλη

ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ

ΔΡ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ι ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΚΔΟΤΙΚΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 18:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ramoglou,η ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ απαιτεί ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ και ωριμότητα.
Άσε που δεν συμφέρει ούτε τον Χριστοδουλο ούτε......τον "έναν και αληθινό Έλληνα Θεό" Αναστασάκη
Βέβαια με τους χλαμυδογλύφτες σήμερα,τύφλα νάχει ο Χίτλερ
Έρχονται και τα πνευματικοπαίδια της Λουκά εδώ ως γνήσιοι στρατιώτες του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού έτοιμοι να χύσουν το αίμα τους για ένα αγροτεμάχιο στο παράδεισο και ΟΛΟ αυτό καλείται "σοβαρή συζήτηση περι εσωτερισμού".

Τώρα θα μου πεις,κάποτε για να βγάλεις εύκολα γκόμενα γραφόσουνα στην ΚΝΕ.
Σήμερα χλαμυδογλύφεις,πετάς και αρχαιοελληνικά τσιτάτα με φρικτή ορθογραφία και το παιζεις Αριστοτέλης.

Μια μόδα είναι που ήδη έχει αρχίσει και πεθαίνει.Μόνο που κάποιοι ακόμα δεν το πήραν χαμπαρι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 20:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα! απολογητακος και εσυ junk95
νομιζω οτι η υβρεις κατα του ελληνικου πολιτισμου
τιμωρουνται απο το Συνταγμα..
μηπως να γινει καμμια μηνυση στους κακομοιρους μοναχους
που πανικοβλητοι γραφουν ιστοριες xxx για παιδακια;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 20:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βέβαια με τους χλαμυδογλύφτες σήμερα,τύφλα νάχει ο Χίτλερ
...
Τώρα θα μου πεις, κάποτε για να βγάλεις εύκολα γκόμενα γραφόσουνα στην ΚΝΕ.
Σήμερα χλαμυδογλύφεις,πετάς και αρχαιοελληνικά τσιτάτα με φρικτή ορθογραφία και το παιζεις Αριστοτέλης.


Συνυπογράφω πλήρως!

Ελπίζω και το διάβασμά σου για τα trend της μόδας να είναι σωστό, φίλε Gothic, γιατί αλλοιώς... προβλέπω ντράβαλα.

Πάντως αυτό που λες για τους κνίτες που μείναν χωρίς "πνευματική στέγη" λόγω κατάρευσης ΕΣΣΔ, το είχα υποψιαστεί από καιρό, και ας μην μένω στην Ελλάδα, να τα βλέπω από κοντά.

k

Υπήρχε και ένα ωραίο αρθράκι παλιά, στο "ΒΗΜΑ", νομίζω, με τίτλο «Ριζοσπάστης Δαυλίζων». Το είχε δεί κανείς; Εξηγεί πολλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 21:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έρχονται και τα πνευματικοπαίδια της Λουκά εδώ ως γνήσιοι στρατιώτες του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού έτοιμοι να χύσουν το αίμα τους για ένα αγροτεμάχιο στο παράδεισο και ΟΛΟ αυτό καλείται "σοβαρή συζήτηση περι εσωτερισμού".

Όταν λέμε "εδώ" εννοούμε "εδώ-εδώ"; Σα να λέμε σε αυτό... εδώ το τόπικ;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 21:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Μια μόδα είναι που ήδη έχει αρχίσει και πεθαίνει.Μόνο που κάποιοι ακόμα δεν το πήραν χαμπαρι



αυτο που πεθαινει ειναι: ο ελληνοχριστιανισμος και τα ιδεολογικα του κατασκευασματα, ο μοναχισμος, ο εψιλονισμος, οι ..χλαμυδοχριστιανισμος, ο φασιστοχριστιανισμος και οτι αλλο παραγεται στη μονη πετρακη,
στα κατηχητικα και στη χρυσοπηγη..
Ενας βρωμικος πολεμος συκοφαντησης του Ελληνισμου
που η ΑΟΕΧ ξερει καλα να παιζει εδω και αιωνες.

Κιαν αναρωτιεται κανεις πως πλουτιζουν τα μαγαζια τους χωρις πιστους
δεν εχει παρα να κοιταξει στις κομπινες της επικαιροτητας και στην διαρκη προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου που γινεται απο τη γεννηση μας στη θεοκρατικη κοινωνια που ετυχε να ζουμε.
αλλιως..
ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 21:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπα! απολογητακος και εσυ junk95
νομιζω οτι η υβρεις κατα του ελληνικου πολιτισμου
τιμωρουνται απο το Συνταγμα..

Νομίζεις λάθος. Έχεις μπερδέψει μάλλον τη Γ΄ Ελληνική Δημοκρατία με το Γ΄ Ελληνικό Πολιτισμό.

Κανένα επιχείρημα ενάντια στα "ό,τι να 'ναι" των "πανικόβλητων" θα δούμε;

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 21:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλιστα, κυριε υπερμαχε της πιστεως..
επιχειρηματα πανω σε τι;
μας δουλευεις; Ο ανθρωπος εχει ενα χριστιανικο αρρωστο ανθελληνισμο..
Με αφιονισμενους και φανατικους δεν διαπραγματευεται κανεις!
Η αγαμια μαλλον του εχει κανει κακο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 21:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτο που πεθαινει ειναι: ο ελληνοχριστιανισμος και τα ιδεολογικα του κατασκευασματα, ο μοναχισμος, ο εψιλονισμος, οι ..χλαμυδοχριστιανισμος, ο φασιστοχριστιανισμος και οτι αλλο παραγεται στη μονη πετρακη,
ΕΜΠΡΟΣ - ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ - ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Ο... ΑΝΑΞΑΓΟΡΑΣ!!

Δεν ακούγεται καλά, ρε παιδί μου, δεν έχει μέτρο, ας ξαναδοκιμάσω:

ΕΜΠΡΟΣ - ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ - ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Ο ΜΙΛΗΣΙΟΣ!!

Κάαπως καλύτερα, αλλά ακόμα δεν "λέει" ρε παιδί μου... θέλει δουλειά...

ΘΕΟΙ - ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ - Ε-ΝΕΡ-ΓΕΙ-ΕΣ

κάτι λείπει, κάτι λείπει...

Καναν διαγωνισμό να κάνουμε να βρούμε τίποτα ωραία συνθηματάκια;

====

Gothic,

Τό ξανασκέφτηκα αυτό που είπες, νομίζω οτι δεν πρέπει, επίσης, να ξεχνάμε όλα τα καλά παιδάκια που κατέβηκαν από Ρωσσία μεριά, και θέλουν κάποια χρονάκια να προσαρμοστούν στα Δυτικά δεδομένα... τα οποία όποιο χάλι και να έχουν, είναι ακόμα καμμιά 40 χρόνια εμπρός από τους... συντρόφους.

Ίσως η μόδα να εκλέιπει καθώς ξεπερνάνε και αυτά το culture shock...

k


Edited by - kynikos on 24/01/2005 21:32:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy