ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο θεός έπλασε τον άνθρωπο η ο άνθρωπος το θεό;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2002, 17:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Φίλε Teiresias δεν νομίζω να βρώ την απάντηση στο ερώτημα μου μόνο σε ένα βιβλίο,όποιου κι αν είναι αυτό.Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο,εκτός κι αν είναι και δεν έχω την ικανότητα να το καταλάβω.
Θα ήταν προτιμότερο να μοιραστείς την δική σου άποψη και να συζητήσουμε γι'αυτήν,παρά αυτό που ανάφερες!!
Κι αν μπορείς να γράφεις σε ελληνικούς χαρακτήρες γιατί χάνεται νόημα καμμιά φορά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2002, 17:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Φίλε Teiresias δεν νομίζω να βρώ την απάντηση στο ερώτημα μου μόνο σε ένα βιβλίο,όποιου κι αν είναι αυτό.Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο,εκτός κι αν είναι και δεν έχω την ικανότητα να το καταλάβω.
Θα ήταν προτιμότερο να μοιραστείς την δική σου άποψη και να συζητήσουμε γι'αυτήν,παρά αυτό που ανάφερες!!
Κι αν μπορείς να γράφεις σε ελληνικούς χαρακτήρες γιατί χάνεται νόημα καμμιά φορά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2002, 09:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ με προσοχή το θέμα...
Μου θυμίζει ΕΝΤΟΝΑ τους διαλόγους του Ελιφάς Λευί!!!!
Δεν θα πώ τίποτα τώρα, απλά θα κάνω γνωστό το προφανές...

Η Πίστη είναι το πάτημα της Θρησκείας...
Η Γνώση είναι το πάτημα της Επιστήμης...

Αν φίλοι μου ΓΝΩΡΙΖΑ τον Θεό, δεν θα έλεγα "ΠΙΣΤΕΥΩ", αλλά "ΓΝΩΡΙΖΩ"
Αλλά επιδή ΔΕΝ τον "ΓΝΩΡΙΖΩ", θέλω να "ΠΙΣΤΕΥΩ"...

Για ΟΛΑ όσα συζητάμε, ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και η ΑΠΟΚΡΥΦΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, έρχεται και μας ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ....

Ο Απ. Παύλος βροντοφώναξε:
"Λαλούμε τη ΣΟΦΙΑ του Θεού, την ΑΠΟΚΕΚΡΥΜΕΝΗ"......
Είναι μάταιο να ερευνούμε μέσα απο μικροσκόποια ή τηλεσκόπια τον θεό, απλά ΓΙΑΤΙ αυτό που θα βρίσκουμε ΠΑΝΤΑ, είναι Εκείνος!!!!

Θα επανέλθω με πιό πολύ επιχειρηματολογία.....

Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2002, 15:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ "ΔΩ" ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΜΕ ΝΕΡΟ Η ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΝΕΦΟ ΒΡΟΧΗ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΠΡΩΤΟΣ ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΛΕΒΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ,ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟΥ Η ΕΣΤΩ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ
"Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΟΦΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ,ΟΥΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ."

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2002, 18:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Φίλε μου Κελσος, πολύ έξυπνη η απάντηση περι πίστης και γνώσης, αλλά νομίζω πως κρύβει μια μικρή παγίδα.
Το, «Αν φίλοι μου ΓΝΩΡΙΖΑ τον Θεό, δεν θα έλεγα "ΠΙΣΤΕΥΩ", αλλά "ΓΝΩΡΙΖΩ"
Αλλά επιδή ΔΕΝ τον "ΓΝΩΡΙΖΩ", θέλω να "ΠΙΣΤΕΥΩ"...» που ειπώθηκε στην απάντηση σου, εγώ θα το έλεγα κάπως αλλιώς.
Αν φίλοι μου ΔΕΝ γνώριζα το θεό, δεν θα έλεγα πιστεύω, διότι δε γνωρίζω.
Αλλά επειδή τον γνωρίζω λέω πιστεύω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2002, 18:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σίσυφος το αν κάποιος είναι λιγότερο σοφός από κάποιον άλλον δε σημαίνει πως είναι και ηλίθιος.
Πάντως, αυτός που είπε αυτό που αναφέρεις στο τέλος, είναι σίγουρα ηλίθιος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2002, 22:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα αγαπητοί φίλοι.
Μια θερμή παράκληση: να αποφεύγονται χαρακτηρισμοί και λοιπά κοσμητικά επίθετα.Αν δεν συμφωνούμε με κάτι επιχειρηματολογούμε για να υποστηρίξουμε τη δική μας άποψη και δεν πετάμε λάσπη.

Και τώρα μια ερώτηση φίλε Νότη: δηλαδή γνωρίζεις τον Θεό γι αυτό και τον πιστεύεις??Και κατ'επέκταση,πιστεύεις σε κάτι ΜΟΝΟ όταν το γνωρίζεις?? Δώσε μια διευκρίνηση στο σημείο αυτό γιατί ειλικρινά με μπέρδεψες...
Φιλικά προς όλους και όλες,
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 02:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και τώρα μια ερώτηση φίλε Νότη: δηλαδή γνωρίζεις τον Θεό γι αυτό και τον πιστεύεις??Και κατ'επέκταση,πιστεύεις σε κάτι ΜΟΝΟ όταν το γνωρίζεις?? Δώσε μια διευκρίνηση στο σημείο αυτό γιατί ειλικρινά με μπέρδεψες...


Να που τελικά, ένας "Σκοτεινός 'Αγγελος" μπορεί να ρίξει λίγο φώς στην υπόθεση...

Η πολύ καλή μου φίλη, απο το στόμα την πήρε την ερώτηση!!!
Και γι'αυτό την.... προεκτείνω και άλλο.

Θα δεχθείς φίλε μου Νότη ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν να γνωρίζουμε τους πάντες. Κατα τα λεγόμενά σου, ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, δεν πιστεύεις κιόλας ότι παρόλο που δεν τους ξέρεις, αυτοί... ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;;
Μμμμμ κομμάτι δύσκολο μου φαίνεται...

Και εφ'όσον ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τον Θεό, θα μπορούσες να τον περιγράψεις;;;
Η περιγραφή σου, θα διέφερε σε κάτι απο αυτή του Σίσιφου επι παραδείγματι;;;
Δε το νομίζω...

Καμία παγίδα φίλε μου δεν κρύβεται σε αυτό που ανέφερα. Αν το αναλύσεις, θα δείς ότι έτσι είναι (ΕΥΤΥΧΟΣ;;;) τα πράγματα.
Κανένας φίλε Νότη δεν λέει ότι "ΓΝΩΡΙΖΕΙ" τον Θεό, αλλά ΟΛΟΙ λένε ότι "ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ" σε Αυτόν.
Αν Τον γνώριζαν, δεν θα μιλάγανε, αλλά θα έχαναν τη λαλιά τους (βλέπε όρος Θαβώρ). Επιδή πιστεύουν σε Αυτόν, τον ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΙ πάντα κατα το δοκούν και φλυαρούν περι Εκείνου, λές και είναι ο κολλητός της άλλης γωνίας!!!

Αυτά φίλε μου είναι τα κατάλοιπα της λογικής και με τη λογική, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα βρείς τον Θεό, αλλά ίσως την σκιά Του....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 03:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Σκοτεινός Άγγελος. Νομίζω πως δε κατάλαβες καλά τις απαντήσεις που έχω δώσει και στο Κελσος και στο Σίσυφο.

Για το φίλο Σίσυφος έχω να πω το εξής.
Έχω διαβάσει πολλές από της απαντήσεις που έχει δώσει και καταλαβαίνω πως πρόκειται για άτομο αξιόλογο με μεγάλη γνώση πάνω σε πολλά θέματα.
Δε θα τολμούσα ποτέ να πετάξω λάσπη σε ένα άτομο το οποίο θεωρώ πιο σοφό από εμένα και ζητώ ειλικρινά συγνώμη από το φίλο Σίσυφο αν κατάλαβε λάθος.
Επειδή όμως πιστεύω πως στην απάντηση που έδωσα ήμουν σαφής και εννοούσα ΑΥΤΟΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ: «Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΟΦΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ» ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΙΣΥΦΟ, θεωρό δικαίως που επέταξα τη λάσπη.
Τώρα αν ο φίλος Σίσυφος παρεξηγήθηκε επειδή πέταξα λάσπη σε αυτόν τον οποίο πιστεύει, τότε θα πρέπει να του πω πως η λάσπη πετάχτηκε πρώτα από αυτόν τον οποίο πιστεύει, σε αυτόν που πιστεύω εγώ.


Φίλη Αγγελική τον ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ τον γνωρίζεις?
Προφανώς ούτε θα τον έχεις δει, ούτε θα τον έχεις ακούσει, ούτε θα έτυχε ποτέ να κάνετε καμία χειραψία.
Επειδή όμως έχει αφήσει πίσω του πολλά πειστήρια που φανερώνουν την ύπαρξη του, Πιστεύεις πως υπήρχε.
Αγγελική στο Χριστό μας πιστεύεις?
Επειδή εγώ πιστεύω το θεωρό ως πειστήριο της ύπαρξης του θεού.


Νομίζω πως κανένας δε πιστεύει σε κάτι που δεν το γνωρίζει (χωρίς να έχει τα απαραίτητα πειστήρια) απλός κάνει εικασίες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 03:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω η απάντηση μου να κάλυψε και το φίλο Κελσος ο οποίος είναι επηρεασμένος κατά πολύ από την Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, η οποία έχει διαψευσθεί κατά καιρούς από μεγάλους επιστήμονες που βασίζονται σε αληθινούς νόμους της φύσης.(με αυτό δε θέλω να πω πως η κυρία Μπλαβάτσκυ δεν ήταν και δεν είναι ακόμη εκείνη που άλλαξε το τρόπο με τον οποίο σκεφτόμαστε πάνω σε θέματα που έχουν σχέση το υπερφυσικό).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 11:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος έχει μάθει να συγκρίνει τον ευατό του με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο, το οποίο έχει υποταχθεί στην ανωτερότητα του. Όταν όμως ο άνθρωπος στρέψει το βλέμα του στον ουρανό συνειδητοπιοεί ότι η δική του παρουσία στο άπειρο σύμπαν είναι αμελητέα, και γίνεται πιο ταπεινός. Αντιλαμβάνεται ότι είναι ένας απειροελάχιστος κρίκος της δημιουργίας, και "πιστεύει" ότι πρέπει να "υπάρχει" κάτι περισσότερο απο αυτό που " γνωρίζει" με τις αισθήσεις του...Είτε πιστεύει κάποιος είτε όχι " αυτό" υπήρχε πρίν απο αυτόν -υπάρχει- και θά υπάρχει και μετά απο αυτόν .Εάν κάποιος θέλει να "γνωρίσει" μέρος αυτού που ονομάζουμε Θεός, αυτό είναι προσωπική επιλογή..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 12:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλωτίνος, πολύ σωστά όλα όσα μας είπες αλλά νομίζω πως όταν λες ο άνθρωπος ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ, δεν είναι απόλυτο αυτό.
Τη θεωρία της σχετικότητας πιστεύω πως την γνωρίζεις, αλλά είμαι σίγουρος πως δεν την έχεις αισθανθεί με καμία από τις 5 αισθήσεις σου.
Όσο για το ότι: Εάν κάποιος θέλει να "γνωρίσει" μέρος αυτού που ονομάζουμε Θεός, αυτό είναι προσωπική επιλογή.. , δε διαφωνώ καθόλου, άλλωστε ποτέ δεν επιχείρησα να επηρεάσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 18:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Notis, συμφωνώ με τον Πλωτίνο ότι ο άνθρωπος γνωρίζει με τις αισθήσεις του.
Το παράδειγμα περί σχετικότητας είναι λαθός καθώς οι επιστήμονες μπορούν να κάνουν πειράματα (άρα με τις αισθήσεις του να ελέγχουν και το αποτέλεσμα) που επιβεβαιώνουν την παραπάνω θεωρία.
Αρά στον Θεό πιστεύουμε, γιατί δεν τον γνωρίζουμε και δεν μπορούμε με τις αισθήσεις μας να τον γνωρίσουμε.
Έτσι κι αλλιώς, η πίστη βασίζεται σε εξ αποκαλύψεως, αμετάβλητες αλήθειες, άρα και η πίστη στο Θεό βασίζεται σε εσωτερική ανάγκη.
Φίλε Νότη, σε κάποιο άλλο σημείο του forum (διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος) αναφέρσαι στη μετεμψύχωση και από ότι κατάλαβα πιστεύεις σ' αυτή.
Αν αυτό είναι αλήθεια, τότε αντικρούει βασικές αρχές της Χριστιανικής Ορθόδοξης αλήθειας.

Φιλικά.
Νίκος aka Tomcat

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 21:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε TOMCAT έχεις ασχοληθεί με τη θεωρία της σχετικότητας ποτέ?
Ποια νομίζεις πως είναι αυτά τα πειράματα που αγγίξανε της αισθήσεις 500 επιστημόνων?
Μήπως οι αριθμοί που δώσανε κάποιοι επιταχυντές?
Και τι είναι οι αριθμοί που δώσανε κάποιοι επιταχυντές σε (υποθετικά) 500 επιστήμονες μπροστά στα θαύματα που έχουν δει χιλιάδες άνθρωποι?
Αν δεν έχεις δει κάποια πειράματα τότε θα πρέπει να βάλεις ένα θέμα στο forum και να ισχυρίζεσαι ότι όλα αυτά είναι βλακείες (σε ότι αφορά τη θεωρία της σχετικότητας).
Αν όμως πιστεύεις στους επιστήμονες που δώσανε αυτούς τους αριθμούς χωρίς να έχεις δει εσύ αυτά τα πειράματα, τότε έχω δικαίωμα να πιστεύω και εγώ στο Χριστό που δίδαξε τη είναι ο θεός.


Όσο αφορά το αν πιστεύω στη μετεμψυχώσει, ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.
Δεν θυμάμαι να έχω αναφέρει κάποιο θέμα σχετικά με τη μετεμψύχωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 22:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι....
Ας ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο:

Φίλε Νotis_29,το μήνυμα για τη λάσπη ΕΓΩ το έγραψα και όχι ο εκλεκτός φίλος ΣΙΣΥΦΟΣ.Κατάλαβα ότι ΔΕΝ αναφερόσουν σ'αυτόν,αλλά σε όποιον είπε ότι <<Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΟΦΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ>>.Και θεωρώ τουλάχιστον αγένεια να χαρακτηρίζουμε κάποιον ο οποίος δεν είναι παρών για να υπερασπίσει τις απόψεις του και τον εαυτό του.

Κατά δεύτερον,με ρώτησες <<...τον ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ τον γνωρίζεις?Προφανώς ούτε θα τον έχεις δει, ούτε θα τον έχεις ακούσει, ούτε θα έτυχε ποτέ να κάνετε καμία χειραψία.Επειδή όμως έχει αφήσει πίσω του πολλά πειστήρια που φανερώνουν την ύπαρξη του, Πιστεύεις πως υπήρχε...?>> Η απάντηση είναι ότι ΓΝΩΡΙΖΩ ότι υπήρχε,δεν το πιστεύω...

Όσο για τον Χριστό,δεν ΠΙΣΤΕΥΩ ότι ΜΟΝΟ αυτός είναι απόδειξη της ύπαρξης θεού.ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΓΥΡΩ σου (αφού πιστεύεις ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ στις 5 αισθήσεις σου) είναι ενα ελάχιστο πειστήριο για την ύπαρξή θεού.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πως το εννοώ: Είμαι ζωγράφος και κάνω πίνακες.Κάθε έναν που κάνω τον αγαπάω γιατί είναι δημιούργημά μου.Και κάθε ένας είναι καλύτερος από τον προηγούμενο....ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΓΩ ΠΙΝΑΚΑΣ,εγώ είμαι "έξω" από τον πίνακα και ο καμβάς δεν μπορεί να με αντιληφθεί,άσχετα άν εγώ πήρα μπογιές και πινέλα και του "έδωσα ζωή".ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ !!Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτή.

Τέλος,για να μη σας κουράζω αγαπητοί φίλοι,αναφέρω κάτι που είπα στην αρχή της συζήτησης αυτής: <<...Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο και ότι ο άνθρωπος έπλασε μια ανθρωποκεντρική αντίληψη (υποκειμενική για τον καθένα) περί Θεού...>>
ΑΝ οι άνθρωποι ΓΝΩΡΙΖΑΝ δεν θα είχαν υποκειμενικές αντιλήψεις αλλά ΟΡΙΣΜΟΥΣ.Όπως καταλαβαίνετε ,εμείς είμαστε οι πίνακες και αδυνατούμε να ορίσουμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κάτι για το οποίο γνωρίζουμε ΜΟΝΟ αυτά που βλέπουμε...Σας χαιρετώ και συγνώμη για την πολυλογία!
ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2002, 22:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Notis.

Τα πειράματα σχετικά με τη θεωρεία της σχετικότητας είναι απτά, έχουν γίνει και συνεχώς γίνονται και είναι αποδεκτά από ολόκληρη την οικογένεια των φυσικών, που αποτελείται σίγουρα και από πιστούς και από άθεους και από ότι θέλεις. Δεν είναι μόνο νούμερα από επιταχυντές.
Και δεν χρειάζεται να βλέπω τα αποτελέσματα των πειραμάτων καθώς οι βασικές έννοιες της φυσικής και των θεωριών της, άρα και την πειραματική απόδειξη, την ζούμε καθημερινά.
Χωρίς την κβαντική φυσική για παράδειγμα δεν θα είχαμε υπολογιστές οπότε θεωρώ την τεχνολογική πράξη ως αποτέλεσμα της θεωρίας.
Σαφώς και η επιστημονιές θεωρίες αλλάζουν, αλλά το όμορφο είναι αυτό. Και σίγουρα προτιμώ μία όμορφη θεωρία παρά τα παραμυθάκια περί κολάσεως και παραδείσου που σκοπό έχουν να τρομάζουν τον κοσμάκη για να κάνει το παπαδαριό γιορτή.

Όσο για τα θαύματα επέτρεψέ μου να αμφιβάλω περί του τί σημαίνει θαύμα καθώς το θαύμα το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει.
Αν μου αναφέρεις άτομα άρρωστα που έγιναν καλά θα διαφωνήσω καθώς όπως γνωρίζεις όλες οι αρρώστιες έχουν και ψυχογενείς διαστάσεις.
Δεν ξέρω πάντως κάποιον με κατεστραμμένο οπτικό νεύροπου να έχει δει, ή κάποιον που να του φυτρώνει ένα κομμένο χέρι.
Αν γινόταν κάτι τέτοιο (π.χ. να φυτρώσει ένα χέρι που σαφώς σαν εντολή δεν είναι ενεργοποιημένη στο DNA μας) τότε ναι θα μιλούσα για θαύμα.

Φιλικά όπως πάντα
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2002, 13:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνό με τον φίλο Tomcat και δεν θα μπορούσα να δώσω καλύτερο παράδειγμα για το πώς θα έπρεπε να αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος ένα "θαύμα"!ΕΥΓΕ
Αλλά μην ξεχνάς φίλε ότι η αχρήστευση και ο αφορισμός επιστημονικών θεωριών και επιτευγμάτων είναι παλιά χριστιανική "ρετσινιά" που καλλιεργήθηκε πολλά χρόνια πριν και κατάντησε παράδοση!!Και πάντα όχι από το πρόσωπο που καθρεφτίζει αυτήν την θρησκεία αλλά από τους ανθρώπους που την ανήγαγαν και την εξέλιξαν με τις γραφές τους και τα λόγια που απέδιδαν σε Αυτόν χωρίς βέβαια να ξέρουμε τί από όλα αυτά Είχε πεί!!
Βέβαια αυτό έγινε με όλες τις 3 μεγάλες θρησκευτικές "οργανώσεις"!!

Φιλικά ΥΑΚΙΝΘΟΣ

Υ.Γ. Μπορεί αργότερα όταν είμαι στην ηλικία της ματαιοδοξίας να αλλάξω γνώμη(μπααα).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2002, 15:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την darkangel 78.

Ποιος σου είπε καλό μου κορίτσι ότι εγώ δεν κατάλαβα ότι το μήνυμα για τη λάσπη το έγραψες εσύ? Αυτός ήταν και ο λόγος που απάντησα σε σένα.
Όσο για την αγένεια, εγώ δεν θα το χαρακτήριζα έτσι αν εσύ έδινες ένα τέτοιο χαρακτηρισμό, αν σου έλεγα ότι κάποιος είπε ότι είναι λιγότερο ηλίθιος από τον πατέρα σου.(και ας μη ήταν μπροστά για να υπερασπίσει τον εαυτό του)
Ζητώ συγνώμη για το παράδειγμα αλλά νομίζω πως δεν θα μπορούσες να το καταλάβεις διαφορετικά.(αν και θα έπρεπε να ζητήσεις εσύ συγνώμη που με αποκαλείς αγενή).


Κατά δεύτερο η απάντηση που έδωσες για το παράδειγμα μου για τον Μ. Αλέξανδρο είναι πολύ σωστή διότι συμφωνείς μαζί μου. Εφόσον δεν τον έχεις δει δεν τον έχεις αγγίξει ούτε τον έχεις ακούσει, τα καταφέρνεις μια χαρά να τον γνωρίζεις.

Όσο για το Χριστό ποιος σου είπε πως αυτός είναι το μόνο πειστήριο?
Εγώ ανάφερα το Χριστό ως ένα πειστήριο. Δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλα, άλλωστε αναφέρω ποιο κάτω και τα θαύματα.
Για το παράδειγμα σου δεν έχω να πω κάτι διότι δεν μπορώ να συγκρίνω τη νοημοσύνη του ανθρώπου με ένα πίνακα ζωγραφικής ή με μια πέτρα που θα τη σκαλίσει κάποιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2002, 15:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε tomcat θα ήθελα να μου πεις τι είναι αυτό που ζεις καθημερινά από τη θεωρία της σχετικότητας.

Όσο για τα θαύματα θα σου πω το εξής: αν υπήρχε η ανάλογη πίστη θα μπορούσε να φυτρώσει ακόμα και χέρι, αλλά επειδή το θεωρεί γελοίο κανείς να πιστέψει σε κάτι τέτοιο, σαφώς και δε γίνετε. Εγώ πάντως θεωρό ότι είναι το ίδιο να φυτρώσουν δυο υγιής πνεύμονες σε κάποιον που είχε 2-3 εβδομάδες ζωής (και ο χειρούργος που τον είχε ξανά ανοίξει να σταυροκοπιέται ένα μήνα), με το να φύτρωνε σε κάποιον ένα χέρι (είναι θέμα δυνατής και αδύνατης πίστης).
Τώρα ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να νομίζει πως τέτοιου είδους θαύματα είναι ψυχογενείς διαστάσεις.

Ελπίζω να κάλυψα και το φίλο υάκινθος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2002, 17:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή εάν έχω καταλάβει σωστά,πρέπει κάποιος να δηλώσει και να επιδείξει την ταπείνωση και την υποτέλεια του,ώστε να κερδίσει την συμπάθεια Του,περιμένοντας έτσι η παράκληση του κάποτε-γιατί δεν συμβαίνει πάντα αυτό,συνήθως ποτέ-να γίνει πραγματικότητα.Τα παραπάνω είναι αυτά που κατά καιρούς έχω δεί σε κάποια νησιά και γνωστές εκκλησίες όπου πραγματοποιούνται "θαύματα"!!Πρέπει δηλαδή το "παιδί" να ταπεινωθεί απέναντι στον "Πα-τέρα" για να κερδίσει έτσι την εύννοιά του,αργότερα -και κατά το δοκούν- άν του έγινε το "χατήρι" να επιστρέψει κατά τον ίδιο τρόπο ζητώντας κάτι άλλο,και ούτω καθεξής...
Είναι κάπως έτσι φίλε Notis τα πράγματα?Όχι δεν με κάλυψες όπως κατάλαβες με την απάντηση σου

Υ.Γ. Δεν είναι κατά μέτωπον αντιπαράθεση φίλε Notis,απλά είσαι ο εκφραστής του αντιλόγου αυτή την στιγμή γι'αυτό απευθύνομε σε εσένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2002, 19:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε υάκινθε κουβαλάμε μια κληρονομιά η οποία ονομάζετε αμαρτία.
Ζούμε μέσα σε αυτή και την αναπνέουμε κάθε δευτερόλεπτο.
Αν εσύ καπνίζεις 3 πακέτα τσιγάρα δε σου φταίει ο θεός που τα πνευμόνια σου θα γίνουν σαν σάπια ντομάτα.
Αν η έγκυος γυναίκα κάνει 500 καταχρήσεις την μέρα ή πριν μείνει έγκυος κατέβαζε τα ουίσκι σαν νερό και κατέστρεφε τον οργανισμό της με αποτέλεσμα να γεννηθεί αυτό που θα γεννηθεί τότε δε φταίει ο θεός.
Και αν ζητάμε από το θεό με το τρόπο τον οποίο ζητάς εσύ δεν πρόκειται να μας δοθεί ποτέ η γιατρειά.
Η ΑΜΑΡΤΙΑ ΓΕΝΝΑΕΙ ΑΜΑΡΤΙΑ.

Δε ξέρω αν σε κάλυψα τώρα αλλά και να μη σε κάλυψα εσύ αποφασίζεις για σένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2002, 20:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ notis_29 (ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ)
ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙΣΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΛΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΕΝΑΝ ΘΕΟ ΑΠΟΜΑΚΡΟ ΠΟΥ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΝΝΙΩΣΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥ.
ΚΑΠΟΤΕ ΦΙΛΕ ΝΟΤΙ (ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ) ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΚΟΙΤΑΞΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΝΑΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ.ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΑ.
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΠΛΑΣΕ ΠΙΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΘΕΟ ΠΕΣ ΤΟΝ ΘΕΟ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΤΑΜΠΕΛΑ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗΝ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΟΛΗ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΤΙ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΦΟΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ

ΑΙΝΣΤΑΙΝ
"ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ"

ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΧΘΕΣ

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2002, 22:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι!!
Φίλε μου Νότη_29,νομίζω ότι δεν κατάλαβες τί ήθελα να πώ γι'αυτό και θα προσπαθήσω για τελευταία φορά να εξηγήσω τί γράφω...

Με το παράδειγμα περί ζωγραφικής δεν προσπαθούσα να υποτιμήσω την νοημοσύνη κανενός,αν και θεωρώ ότι τα περισσότερα μυαλά της εποχής μας είναι λιγότερο όμορφα από ένα καλλιτέχνημα...
Δεύτερον μπροστά στο μεγαλείο του όντος που αποκαλούμε ΘΕΟ,θεωρώ ότι η νοημοσύνη (ας μιλήσω για τη δική μου) είναι μικρότερη από ένα κόκκο άμμου σε σύγκριση με το σύμπαν.Θέμα σύγκρισης είναι.

Όσο για τον Μέγα Αλέξανδρο τον γνωρίζω ότι υπήρξε διότι τον τεκμηριώνει η ιστορία (η γνωστή τέλος πάντων ) και ΒΛΕΠΩ τα κείμενα,ΑΚΟΥΩ της διηγήσεις των ιστορικών κλπ κλπ.Δηλαδή εσύ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ[ ότι υπάρχω ΕΓΩ ή απλά...το ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ???Είσαι σίγουρος για τον αν υπάρχω ή όχι?Θεωρείς τα μηνύματα πειστήρια της ύπαρξής μου ή πρέπει να με δεις κιόλας?

Αν αναζητείς το ΘΕΟ ΜΟΝΟ στη γη ή στο ουρανό σ'ένα ψηλό θρόνο κατανοώ την απογοήτευσή σου... Ό,τι μας περιβάλλει (το σύμπαν,ο κόσμος όπως θες πες το) είναι η ΕΚΔΗΛΩΣΗ του και τα έργα Του.Δεν περιορίζεται μόνο εκεί...εκεί περιορίζεται η ανθρώπινη αντίληψη. ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ...Τώρα κατάλαβες??

Όσο για τα θαύματα έτσι όπως τα εννοείς,δεν μου είπες ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ...Στην ανθρώπινη θέληση,στην πίστη,στο ΘΕΟ,ΠΟΥ??? Mακάρι να θεραπεύονταν οι αρρώστιες τόσο εύκολα,οι γιατροί θα είχανε πεθάνει της πείνας ... Εδώ θα συμφωνήσω με τον/την φίλο/η Tomcat...

Για να κλείσω,είπα [i] <<θεωρώ τουλάχιστον αγένεια να χαρακτηρίζουμε κάποιον ο οποίος δεν είναι παρών για να υπερασπίσει τις απόψεις του και τον εαυτό του>> ορμώμενη από το δικό σου μήνυμα και αυτό που είπα ισχύει γενικώς.Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που έβριζε κάποιον και μάλιστα δημοσίως.Πόσο μάλλον όταν κάνω διάλογο...Συγνώμη θα ζητούσα αν αναφερόμουν ΣΕ ΣΕΝΑ προσωπικά και ρητά.Αν ΔΕΝ κατάλαβες λυπάμαι πολύ,οι ικανότητές μου για εξηγήσεις ως εδώ φτάνουν...

Με τις καλύτερες προθέσεις και διαθέσεις προς όλους!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 04/08/2002 23:01:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2002, 00:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως,χωρίς να θέλω να φανώ βλάσφημος σε όλους εσάς,ο Θεός της χριστιανικής εκκλησίας,όταν έπλαθε τον άνθρωπο(ας πούμε) κάτι δεν υπολόγισε καλά μάλλον γιατί του έδωσε το μυαλλό για να αναπτύξη ανυσυχίες και παρόλες τις απαγορεύσεις το "μήλο" να δαγκώσει!!
Ας είναι καλά λοιπόν ο Αδάμ!(Αν είναι δυνατόν)
Η κληρονομιά που κουβαλάω τουλάχιστον εγώ -για εμένα ξέρω- δεν ονομάζεται αμαρτία.Αν θέλεις πέστην αναζήτηση,αποδέσμευση,κ.λ.π.
Αυτό φίλε Notis το περί κληρονομιάς,μου θύμισε έναν ιερέα που είχα πριν από κάμποσα χρόνια στο κατηχητικό.Περίπου κάτι τέτοιο μου είχε πεί κι αυτός,κι όταν τον ρώτησα κάτι πιο ουσιώδες π.χ. τί έγινε στα Σόδομα απάντησε :Θεϊκή παρέμβαση.
Για εμένα δεν ονομάζονται όλα τα κακά και άσχημα που έχουν συμβεί στον κόσμο μέχρι τώρα "αμαρτίες ανθρώπων" και όλα τα ωραία και ευχάριστα "θεϊκά".Έλεος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2002, 01:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι.

Η απάντηση μου αυτή θα είναι και η τελευταία στο συγκεκριμένο θέμα.
Ο ρόλος που είχα σε αυτή τη συζήτηση νομίζω πως ήταν ο ποιο δύσκολος
και ίσος μερικά άτομα να με είδαν ως επιθετικό στις απαντήσεις μου.
Είπα πως είναι ο ποιο δύσκολος ρόλος διότι πιστεύω στο θεό στο Χριστό μας, στην Παναγία στους Αγίους και στα θαύματα που προσφέρουν.

Για το φίλο Σίσυφο έχω να πω το εξής: ΦΙΛΕ notis_29 (ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ )

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ (ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ) ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΌΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ.

Ευχαριστώ όλους σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2002, 17:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίμα φίλε Notis_29 αλλά δεν είχες και άδικο,όντως ο ρόλος σου ήταν κομμάτι δύσκολος μιας και πρόσφερες τον αντίλογο(ήταν καλός)!!
Ελπίζω αυτά που πιστεύεις να συνεχίσεις να τα υπερασπίζεσαι με αγνότητα και ανοιχτό μυαλλό,όχι με φανατισμό και φαμφάρες!
Εις το επανιδείν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2002, 20:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι κάτι συμπληρωματικά,μια απορία για εσένα φίλε Notis,ένα απόσπασμα από ένα ωραίο τραγουδάκι:
"What if god was one of us
Just a slob like one of us
just a stranger on a bus
trying to make his way home"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2002, 21:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα.
Έχοντας χάσει κάποια "επεισόδια" από την πραγματικά γόνιμη συζήτησή μας, θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου.
Παίρνω αφορμή από ένα σχόλιο του αγαπητού Σίσυφου, την απάντηση του notis_29 και το όλο μπέρδεμα που δημιουργήθηκε
.
Ο Θεός αγαπητέ Νότη μας έκανε καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση, μας έκανε ΙΔΙΟΥΣ και ΙΣΑΞΙΟΥΣ μ' Εκείνον. Μπορεί στην πορεία να χάσαμε το δρόμο μας, αλλα θα μπορούσαμε να είμαστε άκόμη όμοιοι μ΄' Αυτόν.
Και δεν νομίζω πως χρειάζεται να δούμε ένα θαύμα για να ενισχύσει τη πίστη μας σε Αυτόν, μπορούμε όπως ανέφερε κι ο Σίσυφος, να Τον δούμε σε ένα λουλούδι, σε μια βροχή, ΠΑΝΤΟΥ.Αρκεί να έχουμε ανοιχτή την καρδιά και το νου μας.
"Δεν πιστεύω αυτό που λες, αλλά θα δώσω όλες μου τις δυνάμεις για να μπορείς να λες αυτό που πρεσβεύεις"-Βολταίρος.
"

HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2002, 11:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ ΟΛΟΥΣ τους καλούς φίλους της παρεούλας μας...
Ελπίζω να αποτοξινοθήκατε ΑΡΚΕΤΑ απο τον φίλο σας Κέλσο, χάρις στις διακοπές του καλοκαιριού

Χαίρομαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ όταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γίνεται ένας τόσο ήπιος διάλογος σε ένα θέμα που πραγματικά ΚΑΙΕΙ....

Εγώ θα σταθώ σε μιά λέξη του καλού μας φίλου του Νότη...

...ΑΜΑΡΤΙΑ...

Αλήθεια, απο που βγάζουμε αυτό το ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ συμπέρασμα ότι "γεννιώμαστε με την αμαρτία";;;;;
Επιδή το είπε κάποιος κατηχητής;;;;

Ας κοιτάξουμε λοιπόν ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ τα πρώτα κεφάλαια της Γένεσις του Αιγύπτιου πρίγκηπα ΟΣΑΡΣΙΦ, του ΜΥΗΜΕΝΟΥ στα Αιγυπτιακά Μυστήρια, που σε εμάς είναι γνωστός με το όνομα ΜΩΥΣΗΣ που σημαίνει "ο σωσμένος απο τα ύδατα" (και που τα ύδατα στον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ και τη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ συμβολίζουν ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΥΛΗ, άρα το όνομά του σημαίνει "ο σωσμένος απο την ΥΛΗ, ο Πνευματοποιημένος"), και θα ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ, το τι έγινε τότε (ΑΝ έγινε και δεν είναι άλλη μια αλληγορία και αυτό), με τους προπάτορες ΑΔΑΜ & ΕΥΑ...

Αυτός είναι και ο "λόγος" που διαφωνώ εν μέρη και με το καλό μας φίλο Υάκινθο, που μας αναφέρει ότι "...ο Θεός έδωσε πολύ μυαλό στον Αδάμ..."
Καλά θα ήταν να του έδινε μυαλό, αλλά δυστυχός φίλε μου ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ & ΚΑΘΟΛΟΥ.....
Και δεν του έδωσε μυαλό, γιατί τον ήθελε κάτι σα σκλάβο, σαν εργάτη, σα φύλακα να του εργάζεται και να του φυλάει το κήπο του, που τελικά ήταν για τους προπάτορες μας αυτός ο κήπος μιά ΦΥΛΑΚΗ!!!!

Μελετήστε τα πρώτα κεφάλαια της Γένεσις, όπως ακριβώς μας παραινεί ο συγγραφέας του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ βιβλίου της Αγίας Γραφής, της Αποκάλυψης...
"με αποσυμβολικό τρόπο στις αλληγορίες που μας παρουσιάζονται"...
"με νού που έχει ΣΟΦΙΑ"...
...και που ω του θαύματος... η ΣΟΦΙΑ που μιλά ο Ιωάννης της Αποκάλυψης είναι ο ΑΝΑΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ του ΟΦΙ που έδωσε το καρπό της ΓΝΩΣΗΣ του Καλού και του Κακού στους προπάτορές μας!!!!

Επιτέλους, ας μην μετράμε κατα γράμμα και κατα λέξη τα κείμενα.... και ίσως έτσι να μπορέσουμε να ανακαλύψουμε ΚΑΙ άλλα ακόμα πράγματα απο τα ΑΡΡΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΥΦΙΑ του Απ. Παύλου.....

Πάντως, μιάς και ανέφερα τον Απ. Παύλο, πραγματικά και εγώ σε ΕΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ πιστεύω και μέσω της Γνώσης, προσαπθώ να Τον γνωρίσω...

Ειληκρινά θα ήθελα να συνεχίσουμε την συζήτηση με το φίλο μας το Νότη...

(Μάλλον επανήρθα δρυμήτερος )

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ddf
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2002, 11:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ddf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τελευταία καταχώρηση στο topic τον 8ο, θα προσπαθήσω να δώσω το έναυσμα για να συνεχίσουμε τη συζήτηση για ένα θέμα που καίει. Δυστυχώς ανακάλυψα το site τον Οκτώβριο και όταν πολλές συζητήσεις είχαν πάρει φωτιά, εγώ κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου.
Λοιπόν, πιστεύω ότι ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο, καθ' εικόνα και ομοίωσή του, και ότι στην συνέχεια ο άνθρωπος δημιούργησε τον Θεό (όχι σαν έννοια και σαν αντίληψη). Ή ακόμα και αντίθετα: ο άνθρωπος δημιούργησε τον Θεό, και στη συνέχεια ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο, καθ' εικόνα και ομοίωσή του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1411133
Maintained by Digital Alchemy