ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 19:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

Σοβαρά δεν έχεις διαβάσει τον Günther; Απίστευτο μου φαίνεται!
Βρέ, είσαι σίγουρος; Κοίτα να δεις κάτι πράγματα.... Άιντε από 'κει, πλάκα μου κάνεις, έτσι;
Όχι, σοβαρά τώρα, πες μου... αν πράγματι είναι έτσι, αυτό κι αν είναι θαύμα --- τί άγια φώτα και πράσινα άλογα, εδώ έχουμε ΤΗΝ "σύμπτωση" της χιλιετιρίδας!

Διάβασε τον τότε, θα σου αρέσει (εσύ μπορείς να τον διαβάσεις και στο original) , και τότε ίσως να σου είναι ALLES KLAR, MEIN LIEBER!

Λοιπόν Schwabe, δέχομαι, εστώ και συμβατικά - ή μέχρι αποδείξεως τουναντίων - οτι δεν είσαι σκόπιμα Ναζικό φερέφωνο, και για αυτό θα σου υποδείξω ενα-δυο πραγματάκια, ελπίζοντας έτσι να καταλάβεις τί μπανανόφλουδα έχεις πατήσει...

Όχι, όχι μη με ευχαριστείς, η ευχαρίστηση είναι όλη δική μου...

===========================

quote:
Δεν τα έχω με κανέναν θρησκευόμενο άνθρωπο, απ’όπου και εάν προέρχεται, αλλά με τα συστήματα εξουσίας που ντύθηκαν με τον μανδύα του ιερατείου και της ψευδεπίγραφης ιεροπρέπειας.
Εναντιώνομαι με τους διαδόχους του καισαροπαπισμού που κάθισαν σαν καρκίνωμα στη πλάτη του κοσμάκη.
Ού, θα χαρούν πολλοί να το ακούσουν αυτό!!...
Ιδίως όλοι πού έχουν πειστεί οτι τα έχεις με κάθε θρησκευόμενο άνθρωπο.

Αλλά πώς να συνέβηκε τέτοια παρεξήγηση; Θα σου εξηγήσω:-

Μέσ' στην παρορμητικότητα της επίθεσής στα "ιερατεία", όπως τα λες, κάνεις μιά μεγάλη ζαβολιά:
Προσδίδεις την Πίστη του κάθε απλού ανθρώπου, όπως και να την αντιλαμβάνεται αυτός, αποκλειστικά στην επιρροή της "εκκλησίας" του. Με άλλα λόγια τον σβήνεις, τον θάβεις και τον αφαιρείς απο κάθε συμμετοχή στην κατανόηση της ίδιας του της Πίστης.
Παραδόξως, δεν το καλοδέχεται....

Καί γιατί να το δεχθεί; Αφού του λες οτι «Ο'τι και να πιστεύεις, στο βάλανε στήν γκλάβα άλλοι, και είναι ψέμματα». Δηλαδή, "είσαι πανηλήθιος", του λες ουσιαστικά.

Καί όταν κάποτε σε είχα ρωτήσει αν νόμιζες οτι ο ίδιος ο "πιστος" είχε κάποια ευθύνη για αυτά που πίστευε, έστω και εσφαλμένα, μου απάντησες "'οχι" - για όλα φταινε οι ιερείς....

Μας παρουσιάζεις, με δυό λόγια, την εικώνα ενός εντελώς άβουλου και άμυαλου ανθρωπίσκου, πού αδυνατεί ακόμα και τα πιό βασικά να κατανοήσει - μόνος σου πολλές φορές μας έχεις πει οτι ο λαός είναι χαζός - και θες, τώρα, αυτός ο "χάζος" να ασπαστεί την Φιλοσοφία! Μόνος σου βέβαια έχεις πεί ο'τι δεν έχει τα προσόντα, άρα ο μόνος τρόπος να το κάνει είναι να σε ακολουθήσει τυφλα (όπως, εξ άλλου, εσύ ο ίδιος φαίνεσαι να ακολουθείς κάποιους άλλους).
Καταλαβαίνεις τώρα, πια είναι η αρχή της τυφλής, απολυταρχικής υπακοής σου, ή το είπα δύσκολα;

Η πλάκα είναι βέβαια οτι κάθεσαι εσύ στο «Μυθος και Θρησκεία» και αφρίζεις που δεν μπορείς να βρείς "πελατεία", ενώ το παπαδαριό (δεν λέω οτι κάνει σπουδαία πράγματα, αλλα τουλάχιστον...) δείχνει να τα πηγαίνει λίγο καλύτερα.
Και ξέρεις γιατι, Schwabe; Όχι απαραίτητα γιατί ο κόσμος τους αγαπάει περισσότερο, αλλά γιατί αγαπάει το Μύνημα του Ιησού, το μύνημα της θυσίας, το μύνημα της Αγάπης, το μύνημα της Αδελφότητας του Ανθρώπου και της Πατρότητας του Θεού, το μύνημα Μύνημα της Θείας Πρόνειας, και όλα τα άλλα ωραία μυνήματα, που εδώ που τα λέμε δεν τα ξέρω και τόσο καλά, μια που δεν είμαι ιδιαίτερα Χριστιανός .

ΟΧΙ όπως τα ερμηνεύει η κάθε εκκλησία, το κάθε ιερατείο, ο κάθε ηγεμόνας, και εγώ δεν ξέρω τι. Όπως τα ερμηνεύει ο καθένας μέσα του, schwabe, και αυτός είναι ένας παράγοντας που έχεις αμελήσει παντελώς. Ναι, αγαπητέ ο Άνθρωπος μετράει πολύ περισσότερο απο όποιο ιερατείο, και για κάποιον που υποτίθεται ο'τι το ασπάζεται αυτό, δειχνεις φριχτά διπλά standard.

===

Πάμε παρακάτω:-

Ξέρεις βέβαια, γιατί πολλές φορές μας το έχεις πεί, οτι τό κύριο γνώρισμα των απολυταρχικών θρησκειών είναι η αποκλειστικότητα και η χωριστηκότητα. Έμεις είμαστε, και κανένας άλλος. Αυτό το ωραίο γνωρισματάκι, δε, το έχει και ο κακώς εννούμενος Χριστιανισμος (εμείς σώνουμε και κανείς άλλος), και οι Εβραίοι (εκλεκτός λαός), και οι Ναζι (ubermensch).

Πού στηρίζεται; Μα βέβαια, σε έναν νηπιακό Δυαδισμό, όπως πολύ σωστά μας έχεις πει, πού θέλει εμάς με τους θεούς και τους άλλους με τους διαόλους. Και δεν έχεις πάρει καλά, καλά, ανάσα να μας το εξηγείς αυτό φιλε Schwabe, και συνεχίζεις αμέσως να μας πείσεις οτι η Διδασκαλία της Ψυχής και το Ελληνικό Πνεύμα είναι ΑΙΩΝΙΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ!

Όχι αγαπητέ μου schwabe, ΑΙΩΝΙΟΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ είναι, μόνο που φοβάμαι οτι εκεί στο Deutschland, Deutschland, über alles, über alles, κάπως σου μπείκε αυτό το διαόλι, και να δώ τώρα πώς θα το βγάλουμε... και χωρίς εξορκιστή μάλιστα...

Ναι, αγαπητέ Schwabe, ΑΥΤΟΣ είναι ό ακροωνιαίος λίθος του κακώς κατασκευασμένου ναού σου, όπως ήταν και για τους Ναζιστές, εξ ου και οι ομοιώτητες. Η "λατρεία" που δήθεν παρουσίασε το Γ' Ραίχ, στηριγμένη σε διαστρεβλώσεις (επαναλαμβάνω - διαστρεβλώσεις) της Φυσικής Φιλοσοφίας-Θρησκείας, είχε τον εξης σκοπό:-

Να σβήσει κάθε έννοια συμμετοχής του Ανθρώπου στο Αιώνιο, ειτε Ψυχή το ονομάσεις, είτε οτιδήποτε άλλο, όπως και κάθε έννοια ευθύνης του Ανθρώπου προς το Αιώνιο, είτε Πιστη το ονομάσεις, είτε οτιδήποτε άλλο.

Σβήνοντας αυτές της αξίες, πασχίζεται να πληρωθει το κενό που μένει, με την τυφλή αφοσίωση - στην φυλή, στην θρησκεία ή στο οποιοδήποτε εξωτερικό πιστεύω. Πολιτικά χρήσιμο, δεν λέω, αλλα το παιχνίδι έχει πια χαθεί... και οι ψυχές πιά κλαίνε.

Που λοιπόν η διαφορά σου από τον εμπαιχτικό διαδισμό; Αυτά που λες οτι δεν σ'αρέσουν τα κάνεις τρις χειρότερα.

===

Για να γίνω ακόμα πιο σαφής, θα απευθυνθώ στην θρασύδειλη μανία σου να ταυτίσεις τον Χριστιανισμό με τον Ιουδαϊσμό. Γιατί την λέω θρασύδειλη; Για πολλόυς λόγους:-
Πρώτον, αμφιβάλλω αν αντιμέτωπος με ένα ζόρικο τσούρμο ερυθρόαιμών Χριστιανών θα προέβαινες στην πράξη να τους πείς «Ρε, είστε Εβραίοι, ρε!».
Δεύτερον, ρίχνεις μιά μομφή που πιστεύω οτι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ξέρεις οτι είναι ψευδής, προσπαθώνας όμως να κερδίσεις κάποιο όφελος από έναν αντισημιτσμό που γνωρίζεις οτι υπάρχει ακόμα ανάμεσα σε κάποιους συντηριτικούς κύκλους στην Ελλάδα. Ενώ βλέπω το μαύρο χιούμορ του να ερεθίζεις έναν ακροδεξιό χριστιανό, αποκαλώντας τον "εβραίο", η πράξη είναι στην ουσία troll-αρισμα και παίζεις τον ρόλο του καλικάντζαρου, αγαπητέ.
Τρίτον, γιατι ειναι ένας φτηνος τρόπος υπεκφυγής της ουσίας, και δεν είναι η πρώτη φορά που στο επισημαίνω.

quote:
Πως να φτιάξετε ένα ρομποτάκι Σβάμπε, στ' σταδιο:
- Αν επισημάνει κανείς την ουσία του Χριστιανισμού κάντε το κορόιδο, δηλ., οτι ο Χριστος ήταν ένας ηρωικός Εβραίος επαναστάτης.

Schwabe: Και που’σαι, για να μην ξεχνιέσαι, μιλάω για τον επαναστάτη Ιησού ΚΑΙ ΟΧΙ για τα μυθεύματα και τους παραλογισμούς των «ενσαρκωμένων και προσωπικών θεών»


Εν τούτις, τα λόγια του "ηρωικού αυτού επαναστάτη", με τον οποίο δεν έχεις πρόβλημμα, και όπως λες, ακόμα συμπαθείς, δεν μας τα αναφέρεις ποτέ...

Πως κι έτσι; Μήπως γιατί θα φανεί οτί ο ηρωικός "επαναστάτης" σου είχε και μια άλλη διάσταση; Μήπως γιατί άφησε μια από της πιό ακλόνητες διδαχές για την ψυχή, τον ουράνιο πατέρα, και τον ρόλο της πνευματικότητας και της προσευχής μέσα στην καθημερινή ζωή; Με λόγια που δεν αφήνουν και πολύ περιθώριο για παρερμηνεία; Μήπως γιατι ό ίδιoς ήταν τόσο η ολοκλήρωση αλλα και η ανατροπή του Ιουδαϊκου καθεστότως;
Χ*σε μας με τον Παύλο καμμιά ώρα, ρε Schwabe, ας μιλήσουμε και για τον Επαναστάτη καμμια φορά.
(Και εδώ που τα λέμε, τον άλλο τον λένε Παύλο, έτσι, όχι Σαούλ. Σαούλ τον αποκαλούν ανεξαιρέτως όλοι οι Γ' Ραιχικοί (γιατι άραγε;). Ό άνθρωπος άλλαξε το όνομά του, και αν πιστεύεις στην φιλοσοφία όπως ισχυρίζεσαι, πρέπει να το σεβαστείς. Έσενα αν σε λέγαν Goebbels και το άλλαζες σε Schwabe δεν θα σου άρεσε να χρησημοποιούν το παλιό, ναι; So weit so gut?)

===

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:-

Όλες οι ζωντανές θρησκείες του κόσμου βασίζονται στην Ιδέα της Συμμετοχής του Ανθρώπου κατά κάποιο τρόπο στό Αιώνιο.
Κάπου, κάπως, δείχνουν τον δρόμο για την Θέωση, της συνείδησης. (Ουσιαστικά, και οι επιτυχυμένες φιλοσοφίες, το ίδιο κάνουν.)

Η βασική αρχή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, πηγάζει από αυτόν τον σύνδεσμο. Δεν έχει σημασία πώς, οι δρόμοι είναι πολλοι, και ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του. Η άρνηση αυτής της συμμετοχής, αυτού του συνδέσμου, σημαινει οτι οποιαδήποτε ηθική βασίζεται μόνο στο ότι είναι προσωρινά χρήσιμο, συνήθως με κάποια πολιτυική ή κοινονική έννοια. Αυτή η άποψη είναι utilitarianism (ας μου πει κάποιος φίλος τό λέτε στό Eλλάντα), και συνεπώς εύκολα μαζώματα για οπιαδήποτε απολυταρχική ηγεσία, με πιο πρόσφατο παράδειγμα, βέβαια, το Γ' Ραιχ. Όχι οτι δεν υπήρχαν κι άλλα.

Τότε είναι που αρχίζουμε να λέμε οτι η Ελληνική φυλή είναι ανάδελφη, η Ελληνική γλώσσα είναι ανάδελφη (έτσι δεν μου είπες Schwabe; από ποιόν το'μαθες, απ'τον Χάιντεγκερ;), τα Ελληνικά @@ είναι ανάδελφα. Σιγά ρε παιδιά, τί είμαστε, η εκλεκτή φυλή; Αυτά ήταν που δεν σας άρεσαν όταν τα λέγαν οι Εβραίοι. Τί δηλαδή, εμεις είμαστε κι αυτοί δεν είναι; Αιώνιοι Αντίπαλοι; Που το 'χω ξανακούσει; Που το 'χω ξανακούσει; Ά ναι, Ζοροαστριανοί θα είσαστε....

Και μιά που το θυμήθηκα:

quote:
Το (αρρωστημένο) σκεπτικό σου δεν είναι κάτι το καινούργιο: ο Νίτσε και ο Χαϊντεγκερ, που εξύμνησαν τους Προσωκρατικούς, κατηγορήθηκαν και τότε για πνευματική συγγένεια με το Ναζισμό.

Βρε Schwabe, είναι δυνατόν αλήθεια να ξέρεις τόσο λίγα, ή πάλι κάνεις οτι είσαι απ'το Τιμπουκτού;
Ο Nietsche και ο Heidegger ήταν και οι δυό αξιόλογοι φιλόσοφοι στα νιάτα τους.
Δεν κατηγορήθηκαν για Ναζισμό επειδή εξύμνησαν τους Προσωκρατικούς. Τί μας κλαψουρίζεις εδώ;

Ο Nietsche άφησε μια από τις πιο ενδιαφέρουσες δυτικές ερμηνείες του Απολώνειου και του Διονυσιακού πνεύματος. Δυστυχώς όμως, το παιδί έπαθε σύφιλη, και ξέρεις τότε δεν ήταν «Άντε πάρε μια σειρα αντιβιοτικά», πάει, το μυαλλουδάκι σου έλλοιωνε, όπως έκανε και του Νίτσε, και πέρασε τα τελευταία του χρόνια βρίζοντας τον φίλο του τον Wagner οτι είχε γίνει "ΕβραιοΧριστιανός"!!!
O Heidegger ήταν από τους πιο γερούς φιλόσοφους του 20ου αιώνα, και η αρχική του εργασία είναι αξιόλογη. Τί μ'αυτο; Κάτι δεν πήγαινε καλά μέσα του, και με την άνοδο του Χίτλερ, σάλεψε εντελώς, και απ'την φιλοσοφία το έρριξε στην μ*λ*κία. Ξεκίναγε ΚΑΙ υπέγραφε κάθε σελίδα εργασίας του με "Heil Hitler", φρόντισε όσο μπορούσε να διωχθεί κάθε Εβραίος από το πανεπιστήμιό του, χρησημοποιούσε μόνο σαπούνι τοπικής παραγωγής. Δεν χρειάστηκε να τον κατηγορήσει κανεις, είσαι με τα καλά σου; Πάντως, αν σε ενδιαφέρει το ζήτημα, διάβασε το βιβλίο "Heidegger's Children" για τους τέσσερις αγαπημένους (Εβραίους) μαθητές του, και τα όσα διαδραματίστηκαν σε αυτό το ζήτημα, έχει γέλοιο....

Αφού όπως μας λες, παραδέχεσε την "υποκριτική ικανότητα" του Σωκράτη ως ηθοποίου, άλλα όχι και το τελικό συμπέρασμα του "έργου", θα καταλαβαίνεις εύκολα τί εννοώ με την υπόθεση των ατυχήσαντων Γερμανών φιλοσόφων.

=======

Αρκετά είπα, σας κούρασα και κουράστηκα, νομίζω οτι κάλυψα το μεγαλύτερο μέρος της λειτουργίας των Απολυταρχικών και Ναζιστικών δελεασμών, που προβάλλονται σήμερα στον καταναλωτή με τόσο ελκυστικές συσκευασίες.

Ελπίζω Schwabe να σε βοήθησε κάπως να δείς κάτι που ίσως ως τώρα σου είχε διαφύγει,
Αν πάλι απέτυχα, δεν πειράζει - ΚΑΑποιος θα καταλάβει.

Στο παρόν θεμα δεν προτίθομαι να ασχοληθώ άλλο με συγκεκριμμένες φιλοσοφίες ή θρησκείες.
Ποιος κυνήγησε ποιόν, ποιός σκότωσε ποιόν, ποιός καταπίεσε ποιόν... κριμα, λυπάμαι, αλλα τελικά αδιαφορώ.

Αν θέλει κανείς να δώσει συνέχεια σε αυτήν την συζήτηση, σχετικά με το ΠΩΣ ο νους μας δημιουργει χωριστικότητα και μισαλλοδοξίες, ΑΣΧΕΤΑ με το συγκεκριμμένο εξωτερικό ερέθισμα, έχει καλώς...

Κατα τ'αλλα, sorry, αλλα έρχεται καλοκαιράκι, και έχω καλύτερες χρήσεις για τον ελεύθερο χρόνο μου...

Φιλικά,

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 03:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος
quote:
γιατί να μη βρούμε μαζί τις πηγές από όπου εκπορεύονται και διαδίδονται τέτοιες αποτρόπαιες ιδεολογίες; Ιδού πέδίον δόξης λαμπρόν!


Κυνικός
quote:
Λαμπρή ιδέα! Ας ξεκινήσουμε απ΄τον ανθρώπινο νου.

Εδώ συμφωνούμε Κυνικέ! Για όλα τα καλά και τα κακά υπεύθυνος είναι ο ανθρώπινος νους. Σε άλλο τόπικ, εκεί που έβαλες τις φιλοσοφικές σου μηχανές να δουλέψουν στο φούλ, έφτασες να υποστηρίξεις ότι ούτε και το καλό-κακό υπάρχει στην πραγματικότητα παρά μόνον η υποκειμενική ανθρώπινη θεώρηση τα κάνει τέτοια. Πως το είπες ακριβώς δεν θυμάμαι αλλά αυτό είχα καταλάβει και φυσικά συμφωνώ και σ αυτό απόλυτα.

Μπήκα στο τόπικ αυτό διότι σε είδα πολύ αλλαγμένο! Πως κατάφερες να πέσεις από κει πάνω και να προσγειωθείς σε βωμολοχίες ουσιαστικά, τη στιγμή που ξέρεις ότι τέτοιου είδους συμπεριφορά, δεν έχει καμιά πιθανότητα να επηρεάσει έστω και στο ελάχιστο ο λόγος σου;

Και μη μου λες εμένα ότι την παλαιά διαθήκη την έχεις απλά ακουστά ενώ από την άλλη υποστηρίζεις ότι δεν είναι το επίκεντρο καμιάς θρησκείας. Είναι μια καθαρή αντίφαση! Μέσα στην ίδια παράγραφο!
Αλλά αφού δεν θέλεις να ασχοληθείς άλλο δεν θα σε πιέσω.
Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε

Στη γενική σου κοσμοθεωρία-κοσμοαντίληψη θα μπορούσα εύκολα να πω ότι δεν έχω και μεγάλες διαφωνίες.

Το μόνο που με ξενίζει είναι η συστηματική προσπάθεια σου να μειώσεις τη συνεισφορά του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού στην παγκόσμια πρόοδο, και η βίαιη αντίδραση σου στην απλή παρουσίαση των Εβραϊκής καταγωγής προβλημάτων που κληρονόμησε η ανθρωπότητα. Γιατί;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 10:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ συμφωνούμε Κυνικέ! Για όλα τα καλά και τα κακά υπεύθυνος είναι ο ανθρώπινος νους. Σε άλλο τόπικ, εκεί που έβαλες τις φιλοσοφικές σου μηχανές να δουλέψουν στο φούλ, έφτασες να υποστηρίξεις ότι ούτε και το καλό-κακό υπάρχει στην πραγματικότητα παρά μόνον η υποκειμενική ανθρώπινη θεώρηση τα κάνει τέτοια. Πως το είπες ακριβώς δεν θυμάμαι αλλά αυτό είχα καταλάβει και φυσικά συμφωνώ και σ αυτό απόλυτα.
Σωστά είχες καταλάβει.
quote:
Μπήκα στο τόπικ αυτό διότι σε είδα πολύ αλλαγμένο!
Σου δημιουργήθηκε λάθος εντύπωση γιατι δεν κοίταξες καλά.
quote:
Πως κατάφερες να πέσεις από κει πάνω και να προσγειωθείς σε βωμολοχίες.
Στοχασμός επάνω στην πιθανή προέλευση ενος ψυχολογικού φαινομένου δεν είναι απαραίτητα "βωμολοχίες". Ψάξε το εσωτερικό νόημα. Εδώ ο ίδιος ο Schwabe, προς τιμήν του, κοντεψε να το καταλάβει, και γέλασε. Μην είσαι τόσο ευαίσθητος.
quote:
Και μη μου λες εμένα ότι την παλαιά διαθήκη την έχεις απλά ακουστά ενώ από την άλλη υποστηρίζεις ότι δεν είναι το επίκεντρο καμιάς θρησκείας.
Εγώ δεν ξέρω καμμιά τέτοια θρησκεια. Αν εσύ ξέρεις, ξέρεις περισσότερα απο εμένα.
quote:
Είναι μια καθαρή αντίφαση!
Δεν την βλέπω.
quote:
Αλλά αφού δεν θέλεις να ασχοληθείς άλλο δεν θα σε πιέσω.
Νά 'σαι καλά.
quote:
Το μόνο που με ξενίζει είναι η συστηματική προσπάθεια σου να μειώσεις τη συνεισφορά του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού στην παγκόσμια πρόοδο,

Λάθος. Προσωπικά πιστεύω οτι κανείς άλλος στο φόρουμ δεν εκτιμάει την προσφορά του Ελληνικού πολιτισμού περισσότερο!
Προσπαθώ να μειώσω τη συνεισφορά της Ελληνικής βλακείας στην παγκόσμια καθυστέριση.
Δεν είναι το ίδιο. Μην τα μπερδεύεις.
quote:
η βίαιη αντίδραση σου στην απλή παρουσίαση των Εβραϊκής καταγωγής προβλημάτων που κληρονόμησε η ανθρωπότητα. Γιατί;

Έπ, έπ, έπ, εδώ ήταν που θα άρχιζε η συζήτηση, έτσι;
Τα υποτιθέμενα προβλήματα δεν είναι Εβραϊκής καταγωγής, είναι νοητικής καταγωγής. Αν θες να υποστηρίξης οτι κάποιος λαός ή θρησκεία ήταν το όχημα (όχι βέβαια η αιτία), που έφερε το πρόβλημα, τότε θα πρέπει να εντοπίσεις:
α) Ποια ήταν η βασική εσφαλμένη ιδέα που τοποθέτησε στον νου των άλλων,
β) Ποια ήταν κατ' αρχάς η αδυναμία στον νου των άλλων που άφησε τόπο για να πιάσει η εσφαλμένη ιδέα.

Επίσης θα πρέπει να εξακριβώσεις για σίγουρα οτί όντως υπήρξε ξενόφερτη εσφαλμένη ιδέα, και οτί δεν ήταν ήδη παρούσα στην ψυχοσύνθεση των "θυμάτων".

Πρέπει επίσης, αν είναι να εξετάσουμε συγκριτικά της "προσφορές" δυο συστημάτων, πχ. Εβραϊκού και Αρχ.Ελληνικού, να καθωρίσουμε μια βάση ερμηνείας. Με επιφανειακή ερμηνεία κάθε σύστημα μπορεί εύκολα να θαφτει. Οι Χριστιανοί πιστεύουν σε ένα Αρνί που θά 'ρθει να τους σώσει αρκει να το τρώνε κάθε Κυριακή, οι Αρχαίοι Έλληνες αρέσκονται στις τρυφερές φροντίδες του Δία, οι Εβραίοι έχουν μυστήριες ενδοοικογενειακές σχέσεις, οι Ινδοι πιστεύουν οτι ο Κοσμος στέκει πάνω σε μιά χελώνα. Έτσι λέω να αποφύγουμε την ενασχόληση με τους συμβολισμούς και της τελετές, για τα οποία, εξ άλλου, υπάρχουν άλλα καλά τόπικ.

Κάθε σύστημα, επίσης, ανεξαιρέτως, έχει καπηλευΘει απο πολιτικές ηγεσίες. Γι αυτό και δεν θέλω να ασχοληθώ ούτε με την πολιτική πλευρά.

Τι μένει; Για εμένα, βασικά μένει μόνο η προσωπική ερμηνεία του καθενός, και το πόσο αλλάζει ο τρόπος ζωής του κατα συνέπεια.

Η οποιαδήποτε κοσμοθεώρηση ή φιλοσοφία δεν αξίζει μία αν δεν επιφέρει και κάποια θετική αλλάγη στην ζωή - αλλά τα αφήνω αυτό για αργότερα, μια και είναι ψιλά γράμματα.

Αν ξαναδείς τί έγραψα, ίσως καταλάβεις οτι τόσην ώρα το ίδιο πράγμα λέω.
Αν όχι, θα με κάνεις να σκεφτώ το γιατί. Γενικά είσαι γάτος. Ένα τυφλό σημειακί μόνο. Δεν βαριέσε, όλοι το έχουμε...

Φιλικά

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 12:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Μια που μιλάτε για ρατσισμό.. τι θα λέγατε για το ρατσιστικό περιεχόμενο μέσα στα λαικά παραμύθια; Γιατί άραγε η διαφορετικότητα ήταν τόσο σημαντικό στοιχείο για τους λαικούς ανθρώπους;Ποιός ο λόγος που εμφανίζονται αράπηδες γιγαντιαίων σωματικών διαστάσεων με άσχημες ιδιότητες και ικανότητες;Για ποιό λόγο παρουσιάζονται σιδερένιοι μαύροι και άραχνοι δερβίσηδες να τρώνε μικρά παιδιά; Επίσης γιατί Ψεύτες Εβραίοι παρουσιάζονται να απαγάγουν παιδιά;Άραγε σημαίνουν κάτι όλα αυτά; Βρίσκω ενδιαφέρον το θέμα αυτό..την πτυχή του ρατσισμού στη λαική παράδοση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 14:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ,

Αράπηδες με γιγάντιες... σωματικές διαστάσεις,
Βρεφοβόροι ντερβίσηδες,
Ψεύτες Εβραίοι,

Δεν ξέρω 3η Μοίρα, φαίνετε σαν να περιγράφεις την παρέα μου!

Τι εξετάζουμε, δηλαδή; Τις αταβιστικές φοβίες στην λαϊκή παράδοση;
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, αλλα δεν ξέρω αν ταιριάζει στη θεματολογία σε αυτό το topic, που πήγαινε κάπως πιο ειδικευμένη.

Προσωπικά, θα προτιμούσα να υπήρχε ειδικό topic, για τις αταβιστικές κοσμοθεωρήσεις στα παραμύθια και στις παραδόσεις, αλλα δεν έχω αξιωθεί να το ανοίξω ακόμα (hint, hint). Μιά ψυχολογική έρευνα του "πρωτόγονου", φοβισμένου, νου; Τί λες Ελεύθερε, το συμπεριλαμβάνουμε εδώ, η θα πρέπει να πάμε στη "Γνωση".

Ίσως το θέμα που προτείνεις να έφερνε και μια ευχάριστη πνοή νέου αέρα, για τώρα. Πάντως το "αταβιστικό" θέμα θα ανοίξει κάποια στιγμή, σίγουρα...

Ως τότε, καλωσόρισες και εδώ. Προς το παρόν δεν έχω να πώ τίποτα για τον ρατσισμό στις λαϊκες παραδόσεις, εκτος οτι αντικατοπτρίζει της κοινωνικές προκαταλύψεις - και δίνει (ελλείψει ΜΜΕ) μια καλή ιδέα του μέσου νου της εποχής.

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 17:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kynikos,


Λες:
«Σοβαρά δεν έχεις διαβάσει τον Günther; Απίστευτο μου φαίνεται!»

Και που να’ξερες ΠΟΣΑ ακόμη από τα όσα γράφεις φίλτατε είναι του ίδιου μήκους κύματος…..

Λες:
«Λοιπόν Schwabe, δέχομαι, εστώ και συμβατικά - ή μέχρι αποδείξεως τουναντίων - οτι δεν είσαι σκόπιμα Ναζικό φερέφωνο,»

Να’σαι καλά ρε άρχοντα! Με’κανες και…….ΑΝΑΣΑΝΑ!!

Λες:
«..που εδώ που τα λέμε δεν τα ξέρω και τόσο καλά, μια που δεν είμαι ιδιαίτερα Χριστιανός»

Καλά….ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ! ΚΑΙ εδώ ΔΕΝ ξέρεις τελικά πόσο και εάν είσαι κάτι? Προς ΤΙ τόση σύγχυση πια? ΠΩΣ μπορείς άραγε να προσεγγίσεις ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΑ τα όσα γράφουνε οι άλλοι όταν δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου το…ΠΟΣΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ?

Και..αλήθεια, το «δεν είμαι ιδιαίτερα χριστιανός» βάση ΠΟΙΟΥ μέτρου το μετράς?

Λες:
«Πού στηρίζεται; Μα βέβαια, σε έναν νηπιακό Δυαδισμό, όπως πολύ σωστά μας έχεις πει, πού θέλει εμάς με τους θεούς και τους άλλους με τους διαόλους.»

Είδες που…..λέω και από κανένα σωστό ο έρμος??


Λες:
«Εν τούτις, τα λόγια του "ηρωικού αυτού επαναστάτη", με τον οποίο δεν έχεις πρόβλημμα, και όπως λες, ακόμα συμπαθείς, δεν μας τα αναφέρεις ποτέ...»

Είπαμε, υπήρξε ενδεχομένως κάπου ανάμεσα στα πλαστογραφημένα γραπτά ένας λαϊκός επαναστάτης, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το’χω κάνει και..σκοπό της ζωής μου! Εξάλλου, δεν νομίζω ότι οι απόψεις του αφορούσαν κανέναν άλλο εκτός από τους «κολλητούς» του….

Λες:
«Ό άνθρωπος άλλαξε το όνομά του,»

ΠΟΥ το στηρίζεις αυτό μεγάλε? Το όνομα Σαούλ ακούστηκε από το…στόμα του «θεού». Άραγε??

Επειδή το συγκεκριμένο θέμα, από ότι αντιλαμβάνεσαι, έχει καταρρεύσει ως μομφή, όλα τα περαιτέρω είναι ενότητες που απαιτούν ξεχωριστή συζήτηση.

Απλά να σημειώσω ότι στα περισσότερα που διατυπώνεις ΔΙΑΦΩΝΩ.

Θα συνεχίσω λοιπόν να εκφράζω τις απόψεις μου σε συγκεκριμένα topic, και όχι γενικά και αόριστα. Φρονώ ότι ο ΑΡΧΕΓΟΝΟΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ του ιουδαϊσμού ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ακάθεκτα την πορεία του μέσα από την μεταμφίεση του «χριστιανισμού» και της ιδεατής φιγούρας ενός μυθικού «χριστού».

Αυτό αποδείχθηκε εδώ και 1700 χρόνια θεοκρατίας και ψυχοκαπηλείας.

«Ου γαρ έστιν εξουσία ει μη από θεού» (ρωμαίους ιγ’Ι) φωνάζει από τα βάθη του ιουδαϊκού φασισμού ο φαρισαίος μεταπράτης Σαούλ. Με λίγα λόγια μια θεολογία που καθαγιάζει την εξουσία ως «θεόσταλτη», αδυνατεί (εκ πεποιθήσεως!) να αποτελέσει παράγοντα δημοκρατίας και ελεύθερου πνεύματος!

Και αυτό ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 18:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
schwabe
quote:
Είδες που…..λέω και από κανένα σωστό ο έρμος??
Λες. Κρίμα που ποτέ δεν το εφαρμόζεις.

quote:
Φρονώ ότι ο ΑΡΧΕΓΟΝΟΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ του ιουδαϊσμού ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ακάθεκτα την πορεία του μέσα από την μεταμφίεση του «χριστιανισμού»
Συνέχισε να φρονείς.

Εμένα με έπεισες. Με "Ελληνισμό" σαν τον δικό σου, χρειαζόμαστε μια γερή δόση Ανθελληνισμού...


«Με μια αγάπη καινούργια θα χαράξω πορεία,
Εσύ ήσουνα για 'μενα μια παλίά ιστορία...»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 22:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kynikos,

Λες:
"Εμένα με έπεισες. Με "Ελληνισμό" σαν τον δικό σου, χρειαζόμαστε μια γερή δόση Ανθελληνισμού..."

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΓΑΛΕ!!!!!

Αϊντε του λοιπόν να σου μοιάσουμε μπάς και........δούμε άσπρη μέρα στο τόπο τούτο!!!!

Εεεεε ρε γλέντια.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 18:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Μια που μιλάτε για ρατσισμό.. τι θα λέγατε για το ρατσιστικό περιεχόμενο μέσα στα λαικά παραμύθια; Γιατί άραγε η διαφορετικότητα ήταν τόσο σημαντικό στοιχείο για τους λαικούς ανθρώπους;Ποιός ο λόγος που εμφανίζονται αράπηδες γιγαντιαίων σωματικών διαστάσεων με άσχημες ιδιότητες και ικανότητες;Για ποιό λόγο παρουσιάζονται σιδερένιοι μαύροι και άραχνοι δερβίσηδες να τρώνε μικρά παιδιά; Επίσης γιατί Ψεύτες Εβραίοι παρουσιάζονται να απαγάγουν παιδιά;Άραγε σημαίνουν κάτι όλα αυτά; Βρίσκω ενδιαφέρον το θέμα αυτό..την πτυχή του ρατσισμού στη λαική παράδοση!



Ο ρατσισμός είναι μία υψηλού επιπέδου (με καθαρά τεχνική σημασία) διανοητική δραστηριότητα που πηγάζει από το χαμηλού επιπέδου (πάλι με τεχνική σημασία) θεμελιώδες ένστικτο του φόβου και της επιφύλαξης απέναντι στο διαφορετικό, πάντα υπό δεδομένες κοινωνικές συνθήκες (αν είσαι Κινέζος, το διαφορετικό είναι οι λευκοί, αν είσαι λευκός, το διαφορετικό είναι οι μαύροι, αν είσαι Έλληνας το διαφορετικό είναι οι Τούρκοι κλπ). Είναι φυσιολογικό να εμφανίζεται στην παράδοση. Είναι φυσιολογικό να εμφανίζεται σε ιστορίες που φιλοδοξούν να τρομάξουν παιδάκια για να φάνε το φαΐ τους. Το πρόβλημα ξεκινά όταν αρχίζουν μεγάλοι και μορφωμένοι άνθρωποι να του δίνουν βάση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 23:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Για ποιό λόγο παρουσιάζονται σιδερένιοι μαύροι και άραχνοι δερβίσηδες να τρώνε μικρά παιδιά; Επίσης γιατί Ψεύτες Εβραίοι παρουσιάζονται να απαγάγουν παιδιά;Άραγε σημαίνουν κάτι όλα αυτά; Βρίσκω ενδιαφέρον το θέμα αυτό..την πτυχή του ρατσισμού στη λαική παράδοση!"

Για πες μας και τα παραμυθια βρε Μοιρα,γιατι εμενα μου ελεγαν γαι κατι μαγισσες για γουρουνακια και τετοια-εκτος βεβαια αν την Τουρκοκρατια και κατι σφαγουλες εσυ μας τις λες παραμυθια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 00:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η οποιαδήποτε κοσμοθεώρηση ή φιλοσοφία δεν αξίζει μία αν δεν επιφέρει και κάποια θετική αλλάγη στην ζωή - αλλά τα αφήνω αυτό για αργότερα, μια και είναι ψιλά γράμματα.

Τι ψηλά γράμματα και πράσινα άλογα ρε μεγάλε! Μια καθαρή αλήθεια είναι και τίποτε άλλο!
Δεν είναι λίγες οι φορές που ξεκινώντας απ' αυτή την αλήθεια και μελετώντας τους πιστούς οπαδούς, απέδειξα κατά το δυνατόν, τόσο την υποκρισία τους όσο και το ανύπαρκτο της θεότητας τους. Και φυσικά την άγνοια τους σε σχέση με το είδωλο για το οποίο είναι έτοιμοι να διαρρύξουν τα ιμάτια τους.

quote:
Αν ξαναδείς τί έγραψα, ίσως καταλάβεις οτι τόσην ώρα το ίδιο πράγμα λέω.
Αν όχι, θα με κάνεις να σκεφτώ το γιατί. Γενικά είσαι γάτος. Ένα τυφλό σημειακί μόνο. Δεν βαριέσε, όλοι το έχουμε...

Το γάτος χμ . . . . αλλά το τυφλό σημειακί τί είναι για να 'χουμε καλό ρώτημα;

Για το θέμα των λαϊκών παραμυθιών το μόνο που έχω να πω είναι ότι πρέπει να τα δούμε καλοπροαίρετα. Ο σκοπός τους δεν νομίζω να ήταν ρατσιστικός. Μιλώ γι αυτά που ξέρω. Αν έχει κάποιος να πει κάτι περισσότερο είναι ευπρόσδεκτος. Αλλά να μην αρχίσουμε να φοβόμαστε και τη σκιά μας τελικά.

Ελεύθερος


Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 02:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kynikos: Η οποιαδήποτε κοσμοθεώρηση ή φιλοσοφία δεν αξίζει μία αν δεν επιφέρει και κάποια θετική αλλάγη στην ζωή - αλλά το αφήνω αυτό για αργότερα, μια και είναι ψιλά γράμματα.

Ελεύθερος: Τι ψηλά γράμματα και πράσινα άλογα ρε μεγάλε! Μια καθαρή αλήθεια είναι και τίποτε άλλο!


Άν για σένα είναι καθαρή αλήθεια, είσαι τυχερός! Για πολλούς άλλους, που τους νοιάζει περισσότερο η απόδειξη της ορθότητας της οπιασδήποτε θέσης τους, παρά τα αποτελέσματα, είναι ψιλά γράμματα.

Μακάρι να το βλέπαμε όλοι ξεκάθαρα. Η ευχή μου είναι αυτή, για όλους μας. Αλλά νομίζω οτι πολλές φορές στο ερώτημα «Τί προτιμάς; Να έχεις δίκιο, ή να είσαι ευτυχισμένος μεσ' στον εαυτό σού;» δίνουμε λάθος απάντηση...

quote:
Δεν είναι λίγες οι φορές που ξεκινώντας απ' αυτή την αλήθεια και μελετώντας τους πιστούς οπαδούς, απέδειξα κατά το δυνατόν, τόσο την υποκρισία τους όσο και το ανύπαρκτο της θεότητας τους.
Συμφωνώ οτι χρησημοποιόντας αυτήν την αρχή, μπορείς να υποδείξεις σε κάποιον την τυχόν υποκρισία του σχετικά εύκολα, ιδίως αν δεν την εκδηλώνεις κι εσύ ο ίδιος.

Δυσκολεύομαι να δώ πώς μπορείς όμως να υποδείξεις το ανύπαρκτο της θεότητας του, μιας και δεν μου φαίνεται οτι αυτό υπάγεται στους κανόνες της λογικής.

Αν η όποιαδήποτε μορφοποίηση της θεότητας δεν είναι παρα η προβολή της υποκειμενικής πραγματικότηας / αντίληψης του ανθρώπου μέσα απο το ασυνείδητό του, πως μπορεί κανείς να κρίνει αυτό το προσωπικό όραμα του άλλου, ή το αντικείμενο της λατρείας του, και μάλιστα να το βγάλει "λάθος"; Πώς είναι "λάθος" ένα σύμβολο;

quote:
αλλά το τυφλό σημειακί τί είναι για να 'χουμε καλό ρώτημα;
βλ. την πιο πάνω παράγραφο.

quote:
Για το θέμα των λαϊκών παραμυθιών το μόνο που έχω να πω είναι ότι πρέπει να τα δούμε καλοπροαίρετα. Ο σκοπός τους δεν νομίζω να ήταν ρατσιστικός.
Μου αρέσει πολύ η διατύπωσή σου. Επίσης, φίλοι, τελικά αποφάσισα να ανοίξω τοπικ για τις αταβιστικές θεωρήσεις στην λαϊκη παράδωση, κάντε άν θέλετε μια-δυό μερούλες υπομονή.

Ας κρατήσουμε αυτό το θέμα για την αιτία του ρατσισμού-φανατισμού-χωριστικότητας στις θρησκείες, όπως εκδηλώνεται μέσα στον ανθρώπινο νου.

Φιλικά.

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_3η ΜΟΙΡΑ_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 09:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _3η ΜΟΙΡΑ_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Καταρχήν Perseus θα ήθελα να έβλεπα το ύφος σου την ώρα που έγραφες το μήνυμα αυτό..δεν ξέρω αλλά θεώρησα ότι..."μου την είπες"!!!
Ελπίζω να έκανα λάθος και το παραβλέπω γιατί δεν θέλω να μπώ σε άλλες διαδικασίες(καταλαβαίνεις ελπίζω τι εννοώ..!) οπότε σου αναφέρω ενδεικτικά...μερικά από τα λαικά παραμύθια στα οποία αχνοφαίνεται η ρατσιστική διάθεση των λαικών ανθρώπων για κάποιες φυλές αλλά και για μεμονωμένες περιπτώσεις κατά τις οποίες κάποιος άνθρωπος έχει κάποιες σωματικές δυσπλασίες οπότε διαφέρει από το σύνολο (μουσουλμάνοι, Εβραίοι, μαύροι...μισοί, κουτσοί και μονόφθαλμοι άνθρωποι κ.α.) τα οποία θα βρείς στις συλλογέσ του Γ. Μέγα αλλά και του G. Von Hahn και είναι τα παρακάτω "ο ψεύτης Εβραίος", "ο Αράπης", "ο σιδερένιος δερβίσης και το βασιλόπουλο με τα τρία παξιμάδια", "ο μισός άνθρωπος" κ.α. είπες μόνος σου ότ σε μεγάλωσαν με ξενόφερτα παραμύθια(μάλλον εννοούσες "τα τρία γουρουνάκια" και άλλα παρόμοιά τους τα οποία δεν αποτελούν ελληνικά λαικά παραμύθια)...οπότε διάβασε κάποιο από αυτά που σου πρότεινα αν θέλεις πάρε και έναν λαογράφο κοντά σου(όπως έκανα κι εγώ γιατί για τόσο σοβαρά θέματα χρειάζεται βοήθεια από ειδικό!)και θα καταλάβεις τι εννοώ...όπως με κατάλαβε ο Φίλος Κυνικός!
Ελεύθερε από την μια πλευρά είναι σωστό αυτό που είπες αλλά όπως βλέπεις υποστηρίζω σθεναρά την άποψή αυτή διότι δεν είναι αποκλειστικά δική μου...τα είπε ο μέγας Πούχνερ (αποκλείεται να μην τον γνωρίζεις!) Βασικά αυτά είχα να πώ...πάντα με φιλική διάθεση αλλά...ανοησία μου που συμμετείχα στη συγκεκριμένη συζήτηση γιατί εξαρχής δεν διάβασα καλά το θέμα αλλά πίστευα ότι μπορούσε να βγεί κάτι καλό!...τέλοσπάντων....Να μαθαίνεις από το παρελθόν...(και συγκεκριμένα από τα λάθη του παρελθόντος!) θα το εφαρμόσω από αύριο..! Ελεύθερε συγγνώμη που "μαγάρισα" το room σου! Adios!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 15:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυσκολεύομαι να δώ πώς μπορείς όμως να υποδείξεις το ανύπαρκτο της θεότητας του, μιας και δεν μου φαίνεται οτι αυτό υπάγεται στους κανόνες της λογικής.

Αν η όποιαδήποτε μορφοποίηση της θεότητας δεν είναι παρα η προβολή της υποκειμενικής πραγματικότηας / αντίληψης του ανθρώπου μέσα απο το ασυνείδητό του, πως μπορεί κανείς να κρίνει αυτό το προσωπικό όραμα του άλλου, ή το αντικείμενο της λατρείας του, και μάλιστα να το βγάλει "λάθος"; Πώς είναι "λάθος" ένα σύμβολο;



Δεν μίλησα για σύμβολο αλλά για είδωλο. Και οι κανόνες της λογικής υποχρεώνουν αυτόν που υποστηρίζει κάτι, να μπορεί να το αποδείχνει κι όλας. Δεν υποχρεώνει τον άλλο να αποδείξει ότι ο άλλος ψεύδεται. Διότι τί λογική θα ήταν αν σου έλεγα εγώ ότι δεν είμαι άνθρωπος αλλά ελέφαντας μεταμορφωμένος σε άνθρωπο, κι εσύ να μην μπορείς να αποδείξεις ότι είμαι ψεύτης; Και βλέπω ότι μπερδεύτηκες με τα σύμβολα και τις λογικές. Αν θες να καταλάβεις τι εννοώ, αφαίρεσε από την πρόταση σου τη λέξη "θεότητα" και βάλε στη θέση της τη λέξη "Χίτλερ". Μετά έλα να μου ξαναπείς τα ίδια αν σου . . . βαστάει

Αλλά θα μου εξηγήσεις τι είναι το . . . σημειακί;

_3η ΜΟΙΡΑ_
με πιάνεις αδιάβαστο. Ποιός είναι αυτός ο μεγάλος Πούχνερ πάλι;

quote:
Ελεύθερε συγγνώμη που "μαγάρισα" το room σου! Adios!!

Κάτσε ντε, μη φεύγεις!
Ποιό room μου; Άστεγος ήμουν πάντα και άστεγος θα παραμείνω, μη σκοτίζεσαι.
Ο οικοδεσπότης εδώ είναι ο Κυνικός. Δεν πρόσεξες ότι δεν είναι room αλλά . . . . πιθάρι;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 22:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μίλησα για σύμβολο αλλά για είδωλο.
Στην λατρεία είναι το ίδιο πράγμα. Duh... έλα τώρα Ελεύθερε.

quote:
οι κανόνες της λογικής υποχρεώνουν αυτόν που υποστηρίζει κάτι, να μπορεί να το αποδείχνει κι όλας.
Στη σχολή schwabe-steelspring έμαθες την λογική; Αρχικά, έ..;;
Oi κανονές της λογικής, αν τους θυμάμαι καλά, μας υποδεικνύουν πώς - ξεκινώντας από κάποια αξιώματα - με την χρήση του ορθού συλλογισμού να καταλήγουμε σε σωστό συμπέρασμα. Δεν θυμάμαι να λέγαν τίποτα για την απόδειξη του αξιώματος.

quote:
Διότι τί λογική θα ήταν αν σου έλεγα εγώ ότι δεν είμαι άνθρωπος αλλά ελέφαντας μεταμορφωμένος σε άνθρωπο, κι εσύ να μην μπορείς να αποδείξεις ότι είμαι ψεύτης;
Εδώ μέσα μου το λένε συνεχώς. Δεν είναι κανείς αναγκασμένος ούτε να το πιστέψει, ούτε να το αποδείξει.

quote:
Και βλέπω ότι μπερδεύτηκες με τα σύμβολα και τις λογικές.
Αν θες να καταλάβεις τι εννοώ, αφαίρεσε από την πρόταση σου τη λέξη "θεότητα" και βάλε στη θέση της τη λέξη "Χίτλερ". Μετά έλα να μου ξαναπείς τα ίδια αν σου . . . βαστάει
Ναι, ναι, μπερδεύτηκα, ρε παιδί μου...
Τι θες να πείς όμως; Ορίστε, η άλλαγμένη πρόταση που ζήτησες:
quote:
Αν η όποιαδήποτε μορφοποίηση του Χίτλερ δεν είναι παρα η προβολή της υποκειμενικής πραγματικότηας / αντίληψης του ανθρώπου μέσα απο το ασυνείδητό του, πως μπορεί κανείς να κρίνει αυτό το προσωπικό όραμα του άλλου, ή το αντικείμενο της λατρείας του, και μάλιστα να το βγάλει "λάθος"; Πώς είναι "λάθος" ένα σύμβολο;

Είπα έγω οτι έχω πρόβλημμα με αυτό; Ο steelspring, να πούμε, μας έχει πεί οτι φρονεί πως ο Χίτλερ ήταν Η Μεγάλη Ψυχή που εστάλει για την Σωτηρία της Ανθρωπότητας. Δεν μπορώ να αντιπαραταθώ στη λατρεία του, λατρεία είναι αυτή.

Το πρόβλημμα, κι ο λόγος που άρχισε αυτό το τοπικ, είναι οτι μπέρδεψαν τις ονομασίες τους, και αντί για Χίτλερ, μια τον λέγαν Δία, μια Αριστοτέλη, μια Αναξιμένη, μια Θαλή κι εγώ δεν ξέω τί άλλο. Τα λυπήθηκα τα παιδιά, και νά, έτσι πήγαινα να τα βοηθήσω να μάθουν τα ονόματα καλύτερα...

quote:
Αλλά θα μου εξηγήσεις τι είναι το . . . σημειακί;
Βρε, στο εξήγησα! Ακόμα δεν το κατάλαβες; Άιντε, πάλι.
-Καμμιά φορά, Ελεύθερε, δεν καταλαβαίνεις τί είναι ο φουνταμενταλισμένος και συνεπώς παρασύρεσαι από άσχετους που σου πουλάνε φύκια για φιλοσοφία

Κάλη η ιδέα σου λοιπόν - ας κάνουμε ένα μάθηματάκι για το «Ποιές είναι οι κοινές βάσεις του φουνταμενταλισμού», και πώς μασκαρεύονται ως φιλοσοφία. Αύριο, πάλι....

====

3η Μοίρα, μην παρεξηγέις τους φίλους. Είναι αξιόλογοι συζητητές όταν καταλάβουν ποίο είναι το θέμα. Και πατριώτες. Το "Ρουμ" δεν τους το χαλάς με τίποτα. Το πυθάρι όντως είναι δικό μου.

(Το θέμα του αταβισμού, το γράφω τώρα αμέσως)

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 23:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μοιρα ,
διαβαζω την απαντηση σου και βλεπω οτι γνωριζεις πολυ περισσοτερα για το θεμα ,προς τι λοιπον η ερωτηση? Τεστ μας κανεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 00:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είπα έγω οτι έχω πρόβλημμα με αυτό;

Μπα! Η ιδέα μου ήτανε! Εσύ δεν . . . δεν . . .

Κυνικέ, μην καταντάς μια . . . πιθαρωμένη κουτσομπόλα Άπό τη μια κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, και από την άλλη ενώ συζητάς μαζί μου σου φταίει ο schwabe κι' ο steelspring! Μου φαίνεται ότι τους βλέπεις και στον ύπνο σου και στο ξύπνιο σου. Σε προτρέπω να παρακάμψεις τις αδυναμίες έκφρασης και διπλωματικότητας που έχουν κι' αυτοί και όλοι μας, και να πάρεις το ζουμί. Το ζουμί.

quote:
Το πρόβλημμα, κι ο λόγος που άρχισε αυτό το τοπικ, είναι οτι μπέρδεψαν τις ονομασίες τους, και αντί για Χίτλερ, μια τον λέγαν Δία, μια Αριστοτέλη, μια Αναξιμένη, μια Θαλή κι εγώ δεν ξέω τί άλλο.

Εδώ θυμίζεις την παροιμία που λέει: Και η θειά μας η Καλλού, που τά 'βγαζε από πάνω της και τά 'βαζε αλλού. Βρε σείς ονειροπαρμένοι ουρανολάτρες κάθε φορά που στριμώχνεται ο Γιαχβέ σας, τον ονομάζετε και λίγο Βούδα και λίγο Κρίσνα και λίγο έτσι και λίγο αλλιώς, και ότι τάχα όλοι αυτοί είναι ο ένας θεός, η μια μονάδα, το πρώτο κινούν και δε συμμαζεύεται, και θα βγείτε κι από πάνω;
Εδώ καταντήσατε την παλαιά διαθήκη να λέει αυτό και να εννοεί αλληγορικά εκείνο, να λέει πάνω και να εννοεί αλληγορικά κάτω! Κι' εσύ επίσης μόλις και μετά βίας παραδέκτηκες ότι την έχεις . . . ακουστά. Αν είναι δυνατόν!

Αλλά αρκετά έκανα το δικηγόρο. Σε αφήνω να τους δικάσεις μόνος και όσο θέλεις. Άλλωστε ποτέ δεν έπαψαν οι οπαδοί της αγάπης τάχα, να εκδηλώνουν την . . . οργή του θεού και να τιμωρούν τους απίστους.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 02:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυνικέ, μην καταντάς μια . . . πιθαρωμένη κουτσομπόλα
Εδώ έχεις κάποιο δίκιο! Αλλά ξέρεις καμμιά φορά έχει πλάκα... Ρίχνεις κάτι άδεια και πιάνεις κάτι γεμάτα, άλλο πράγμα.
Αλλα αφού μου το ζητάει ο Ελευθερος, μπορώ να πώ όχι;
quote:
Το ζουμί.
Α, ναι...το ζουμί - ο φουνταμενταλισμός. Η αδυναμία το να καταλάβουμε πέραν απ'την μύτη μας. Η αδυναμία να σταθούμε ανάποδα, και να δούμε τα άνω, κάτω.
quote:
Βρε σείς ονειροπαρμένοι ουρανολάτρες
κάθε φορά που στριμώχνεται ο Γιαχβέ σας, τον ονομάζετε και λίγο Βούδα και λίγο Κρίσνα
και λίγο έτσι και λίγο αλλιώς, και ότι τάχα όλοι αυτοί είναι ο ένας θεός, η μια μονάδα,
το πρώτο κινούν και δε συμμαζεύεται, και θα βγείτε κι από πάνω;
Ναι, με άκουσες που συνέχεια λέω για το Γιαχβε-Κρισνα-Βουδδα, ξέρω... βαρέθηκα ο ίδιος να με ακούω.

Ελευθερέ μου, εγώ ειμαι Αρχαιολάτρης (και απορρώ και πώς δεν το εχεις καταλάβει ακόμα!).
Και να μην μου θίγεις τον Ουρανό πληζ, γιατι θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα.
Μπορεί να μην ήταν τό "πρώτο" κινούν, αλλά, μετά το Χάος και την Γαία (πού την λέμε και Ύλη - θυμάσε κάποτε που την υμνούσαμε μαζί;) είναι η Δεύτερη ή Τρίτη Αιτία (δεν θα μαλλώσουμε εδώ), και για μας τους θνητούς, ρε μόρτη, με τα μυαλουδάκια μας, είναι ακόμα πολύ ψηλά.. δεν πα να΄ταν και πρώτη.
Έτσι, συμφωνα με τους υπολογισμούς μου, χμ, ο Δίας βγαίνει σαν το Τέταρτο ή Πέμπτο κινούν, περίπου εκει που οι αποκρυφιστές έχουν τον "Γιαχβέ", δηλαδη.

Άλλα τι να μιλήσουμε για φιλοσοφία και αποκρυφιστική θεογωνία τώρα, αν είμαστε ακόμα κολλημένοι στα αισθήματα κατατρεγμού μας, έ;

Ας μιλήσουμε για τον αέρα τον κοπανιστό του Αναξιμένη ή το νερό το κοπανιστό του Θαλή. Μα για τόσο βλαμμένους τους έχετε τους Προ-Σωκρατικούς; Δεν μίλαγαν αλληγορικά για την σύσταση του υποκειμενικού καθώς και του αντικειμενικού κόσμου; Δεν περιέγραφαν το Μυστήριο της Ύπαρξης; Σε πείραξε η αλληγορική ερμηνεία της ΠΔ, και δεν σε πείραξε η κυριολεκτική ερμηνεία του Θαλή;

Αναρχικός, αγόρι μου, αναρχικός της σκέψης δοκίμασε καμμιά φορά να δείς πώς είναι, και ποιός ξέρει που θα σε βγάλει.

Η κυριολεκτική ερμηνεία που σταματάει σε κάποιο σημείο, και το προσκυνάει σαν απόλυτο θα σε οδηγήσει πάντα στον φουνταμενταλισμό...

Ρώτα και τον Αριστοτέλη...

Κ


Edited by - kynikos on 20/04/2004 02:45:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 10:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα σταθώ μόνο σε αυτό
"Αν θέλει κανείς να δώσει συνέχεια σε αυτήν την συζήτηση, σχετικά με το ΠΩΣ ο νους μας δημιουργει χωριστικότητα και μισαλλοδοξίες, ΑΣΧΕΤΑ με το συγκεκριμμένο εξωτερικό ερέθισμα, έχει καλώς..."
Και σε αυτό
"Ας κρατήσουμε αυτό το θέμα για την αιτία του ρατσισμού-φανατισμού-χωριστικότητας στις θρησκείες, όπως εκδηλώνεται μέσα στον ανθρώπινο νου."
Φίλε Κυνικέ,
Τό πρώτο κομμάτι μου θύμισε λίγο απο ψυχολογία, εκεί που μαθαίναμε για την ανθρώπινη προσωπικότητα.Γιατί ο άνθρωπος μπορεί να είναι μισαλλόδοξος και ρατσιστής; Και έλεγαν λοιπόν τα βιβλία οτι για την διαμόρφωση της προσωπικότητας "υπαίτιοι" είναι η κληρονομικότητα (αλλιώς και προδιάθεση) αλλά και η κοινωνικοποίηση.
Δηλαδή τι μας λές ρε Νικηφόρε οτι ο ρατσισμός είναι κληρονομικός;
Σοβαρέψου!
Οχι δεν λέω αυτό, λέω οτι καθένας μπορεί να έχει κληρονομική προδιάθεση προς ορισμένες συμπεριφορές οι οποίες αν καλλιεργηθούν και απο το κοινωνικό περιβάλλον (οικογένεια, σχολείο, παρέες, ΘΡΗΣΚΕΙΑ) να ενταθούν και να οδηγήσουν στην διαμόρφωση προσωπικότητας μισαλλόδοξης και ρατσιστικής.
Και εδω το συνδέω με το δεύτερο κομμάτι του Κυνικού, το οποίο διαφέρει απο το πρώτο στο οτι έβαλε την έννοια της Θρησκείας.
Αν δεν κάνω λάθος οι περισσότερες απο τις σημαντικές θρησκείες του σημερινού κόσμου είναι στην θεωρητική βάση τους ειρηνικές,και διαχωρίζουν τα εγκόσμια απο τα θέματα θρησκείας, με την μόνη εξαίρεση ίσως το κοράνι που κάτι αναφέρει για την μετάδοση του με το σπαθί στους "απίστους".Απο την άλλη για παράδειγμα ο Χριστός είπε "απέδιδε τα του καίσαρος τω καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ"
Τώρα η "αιτία του ρατσισμού-φανατισμού-χωριστικότητας στις θρησκείες,"
Κατα την άποψή μου κάποια ανθρώπινα μυαλά που διαμορφώθηκαν όπως είπα παραπάνω έκαναν το πρσωπικό συμφέρον Θεό.
Και είπαν "ρε σεις όλος ο λαουτζίκος πιστεύει, άρα θα του "περάσουμε" οτι θέλουμε μέσω της θρησκείας"
Και δώστου ρατσισμοί με το τσουβάλι σε σημείο να γίνονται και ιεροί πόλεμοι. Θυμίζω την σημερινή κατάσταση στην μέση ανατολή αλλά και την αποτρόπαια και ντροπιαστική για την δύση άλωση της Πόλης απο τους σταυροφόρους (ζήτησαν πρόσφατα και συγνώμη πανάθεμά τους).
Και όλα αυτά για τον πλούτο και το χρήμα.

Κάποιοι ακολουθούν το προσωπικό συμφέρον τους και άλλοι απλά ακολουθούν αυτούς χωρίς να το πολυσκέφτονται

Προς Θεού δεν λεω να μην πιστεύεται. Ότι πιστεύει κανείς είναι καλό.
Προς αποφυγή η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ αλλά και ο ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΜΟΣ.
Δηλαδή προσοχή σε οτι προσπαθούν οι όποιοι να σας περάσουν μέσω του θρησκευτικού συναισθήματος που όλοι έχουμε.
Αυτά.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 12:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ καταντήσατε την παλαιά διαθήκη να λέει αυτό και να εννοεί αλληγορικά εκείνο, να λέει πάνω και να εννοεί αλληγορικά κάτω! Κι' εσύ επίσης μόλις και μετά βίας παραδέκτηκες ότι την έχεις . . . ακουστά. Αν είναι δυνατόν!


Αυτό το κάνουν όλες οι θρησκείες. Και όλοι όσοι πιστεύουν σε κάποιο δόγμα. Γιατί μακροπρόθεσμα κάθε δόγμα καταρίπτεται, οπότε πρέπει να ερμηνευτεί διαφορετικά για να συνεχίσει να ισχύει (το εναλλακτικό σενάριο, δηλαδή να παραδεχθεί π.χ. ο Χριστιανός ότι η Γένεσις λέει βλακείες ή ο αρχαιογκαγκά ότι οι αρχαίοι ήταν κωλομπαράδες ή ο κομουνιστής ότι δε γίνεται ακόμα και η ΒΙΟΛΟΓΙΑ να συμφωνεί με το Μαρξ για κάποιον ανεξήγητο λόγο ποτέ δεν είχε πέραση).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 13:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Νικηφόρε Ουρανέ,

Πρώτον, χαίρομαι που δεν έφυγες. Άκου εκει, να φύγεις!
Και τώρα μάλιστα, που η συζήτηση αρχίζει να ξεκαθαρίζει...

Την ιδέα που παρέθεσες, οτι μπορεί να ενυπάρχει παράγοντας ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗΣ (αλλοιώς κηλρονομικότητας) στο θέμα του ρατσισμού, ο οποίος να εδραιώνεται με την ανατροφή, το κοινωνικό περιβάλλον, κλπ, δεν την είχα σκεφτεί σχεδόν καθόλου.
Εξέταζα κυρίως τους κοινωνικούς παράγοντες.
Τώρα που το αναφέρεις, σκέφτωμαι οτί μπορεί να είναι και αρκετά πιο σημαντικός παράγοντας απ' ότι θα νομίζε κανείς με μιά επιφανειακή εξέταση μόνο!

Μέσα απο αυτήν την οπτική, μπορεί κανεις να εκδλώσει και περισσότερη ανεκτικότητα προς το ίδιο το φαινόμενο του ρατσισμού / χωριστικότητας, όταν αντιληθφει πόσο πραγματικά βαθειές είναι οι ρίζες του.

Και μια τέτοια ανεκτικότητα, μάλλον πιο σοφούς θα μας κάνει

Ωραίο στοιχείο λοιπόν, κατα τη γνώμη μου...

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 13:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά το ποιός είναι πιό σημαντικός θα μεταφέρω αυτά που είχα διαβάσει.
Δεν έχει ξεκαθαριστεί η συμβολή των δυο παραγόντων (κληρονομικότητα και περιβάλλον) στην τελική διαμόρφωση της προσωπικότητας, δηλαδή για να το βάλουμε σε ποσοστιαία βάση αν είναι 50-50, 60-40, 90-10, ή οτιδήποτε άλλο λόγω της μοναδικότητας της κάθε προσωπικότητας αλλά και της δυσκολίας μέτρησης και συλλογής τέτοιων στοιχείων.
Αυτό δίνει το δικαίωμα σε κάθε επιστήμονα να έχει την προσωπική του άποψη.
Εκεί που συμφωνούν όλοι είναι οτι όντως αυτοί οι δύο παράγοντες είναι υπεύθυνοι για υην διαμόρφωση της προσωπικότητας.
Αυτά περί προσωπικότητας.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 13:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου junk95,

Επειδή, όπως ξέρεις, εκτιμώ ιδιαίτερα την προσοχή με την οποία εφαρμόζεις τις αναλυτικές σου ικανότηες, θα χαρώ πολύ αν συμμετάσχεις κι εσύ σε αυτήν την προσπάθεια της ανάλυσης της χωριστικής μας φύσης.

Σε παρακαλώ ξεκαθάρησε μου λίγα πράγματα για την άποψη που εξέθεσες, οι ιδέες φαίνονται ενδιαφέρουσες, αλλα δυσκολεύτηκα στην ανάγνωση...

«Αυτό το κάνουν όλες οι θρησκείες.»
Αυτό ποιό; Να ερμηνεύουν τη θρησκεία τους αλληγορικά;
Είχα την εντύπωση οτι ελάχιστες το έκαναν, ή δεν σε κατάλαβα σωστά;
Έδω που τα λέμε, εκτός απο κατι ψιλομυστικιστικές Χριστιανικές αιρέσεις, οι περισσότερες είναι φουνταμενταλιστικές, και δεν αναθεωρούν μιλάμε με ΤΙΠΟΤΑ. Και που να δείς τις Φιλοσοφικές. Ου και τις Κοινωνιολογικές (φαντάζομαι ξέρεις απο Popper) .

«Και όλοι όσοι πιστεύουν σε κάποιο δόγμα
Ποιοι όλοι; Όλοι οι θρησκευόμενοι; Όλη η ανθρωπότητα; Όλοι οι σκεπτώμενοι;
Θές να πείς οτι κάθε σκέψη είναι τελικά δόγμα , η το πάω πολύ βαθειά;

«Γιατί μακροπρόθεσμα κάθε δόγμα καταρίπτεται, οπότε πρέπει να ερμηνευτεί διαφορετικά για να συνεχίσει να ισχύει (το εναλλακτικό σενάριο, δηλαδή να παραδεχθεί π.χ.
- ο Χριστιανός ότι η Γένεσις λέει βλακείες
- ή ο αρχαιογκαγκά ότι οι αρχαίοι ήταν κωλομπαράδες
- ή ο κομουνιστής ότι δε γίνεται ακόμα και η ΒΙΟΛΟΓΙΑ να συμφωνεί με το Μαρξ
(Τι εννοείς εδώ; Η βιολογία διαφωνεί με τον Μαρξ ή συμφωνεί με τον Μαρξ αλλά όχι με τους κομμουνιστές - από Μαρξισμό είμαι τελείως άσχετος )
για κάποιον ανεξήγητο λόγο ποτέ δεν είχε πέραση).»

Άλλη μία περίπτωση:-
Δεν αξίζεί, κατα την άποψή σου, κάποιος να ψάξει να βρεί Σοφία μέσα σε οποιοδήποτε σύστημα, χωρις να το ασπαστει --- ακόμα και άν η Γενηση λέει μερικές "βλακειές", ακόμα κι αν μερικοί αρχαίοι ήταν κ*μπ*δες (όχι πια ΟΛΟΙ, ελπίζω );;

Την Οδύσσεια, π.χ., τον Ησίοδο, ή οποιαδήποτε μυθολογία την διαβάζουμε για να διαιωνίσουμε κάποιο δόγμα; Η γιατί μας εμπλουτίζουν εσωτερικά; Επεκτήνοντας αυτήν την έννοια, γιατί να μην είναι η επανερμηνεία οποιασδήποτε θρησκείας ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ απο το δόγμα, αλλά η διαιώνησή του;

K.


Edited by - kynikos on 20/04/2004 14:02:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 14:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την Οδύσσεια, π.χ., τον Ησίοδο, ή οποιαδήποτε μυθολογία την διαβάζουμε για να διαιωνίσουμε κάποιο δόγμα; Η γιατί μας εμπλουτίζουν εσωτερικά; Επεκτήνοντας αυτήν την έννοια, γιατί να μην είναι η επανερμηνεία οποιασδήποτε θρησκείας ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ απο το δόγμα, αλλά η διαιώνησή του;


Αυτός ακριβώς είναι ο "σωστός" τρόπος σκέψης. Ο λανθασμένος είναι η διαιώνιση του δόγματος. Τα δόγματα στα οποία αναφέρθηκα είναι:
-Η Βίβλος πρέπει να ερμηνεύεται κυριολεκτικά.
-Οι αρχαίοι ήταν τέλειοι (που προϋποθέτει το υπερ-δόγμα "υπάρχει ένας αντικειμενικός ορισμός του "τέλειου").
-Ο Μαρξισμός εξηγεί τα πάντα. Ό,τι δεν εξηγείται από το μαρξισμό, θα πρέπει τουλάχιστον να είναι συμβατό με αυτόν.

Και τα τρία είναι δόγματα (ακριβέστερα μετα-δόγματα) που πλέον έχουν υποχωρήσει. Όμως η υποχώρηση ήταν μάλλον αργή: πριν 400 χρόνια αν ισχυριζόσουν ότι η Γένεσις εκεί που λέει για δημιουργία του κόσμου σε έξι μέρες αποκλείεται να εννοεί έξι 24ωρα, γινόσουν μπριζόλα. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν άτομα που αρνούνται ότι στην αρχαία Ελλάδα η ομοφυλλοφιλία ήταν -αν όχι ο κανόνας- τουλάχιστον κάτι το φυσιολογικό. Και τέλος, όσο βασίλευε ο Στάλιν και ο άκρατος δογματισμός του, η γενετική επιστήμη είχε μπει στο ψυγείο στην ΕΣΣΔ γιατί κάποιος είχε αποφασίσει ότι η όλη ιδέα των κληρονομούμενων χαρακτηριστικών έρχεται σε αντίθεση με το διαλεκτικό υλισμό (!) (βλ. C. Sagan: "Στοιχειωμένος Κόσμος").

Όταν ασπάζεσαι κάποιο δόγμα, στην ουσία συμφωνείς ότι υπάρχει μια καθολική και οριστική αλήθεια (αυτή που σου διατυπώνει το δόγμα). Το κακό με τις καθολικές και οριστικές αλήθειες είναι ότι πρέπει να ισχύουν, αλλιώς τι καθολικές και οριστικές αλήθειες θα ήταν ; Συνεπώς είναι πολύ δύσκολο να εγκαταλείψεις το δόγμα. Ένα το κρατούμενο. Όμως το δόγμα αρχικά ταυτίζεται με τη διατύπωσή του (σε κάποιο ιερό ή "ιερό" βιβλίο, ή σε κάποιο συνέδριο του ΚΚ ή οπουδήποτε αλλού). Συνεπώς μαζί με το δόγμα, παίρνεις πακετάκι και τη διατύπωση. Δέχεσαι εν ολίγοις ότι αυτά που λέει π.χ. η Βίβλος ισχύουν ως έχουν. Είναι πολύ σημαντικό να μην αγνοήσουμε τη διατύπωση. Η διατύπωση είναι όλα τα λεφτά (πώς αλλιώς μπορεί να κωδικοποιηθεί και να μεταδοθεί το δόγμα);

Και έρχεται μετά από 100 χρόνια κάποιος με ατράνταχτες αποδείξεις να σου δείξει ότι η τα πράγματα δεν έχουν έτσι, τουλάχιστον για αυτόν. Εδώ ενεργοποιείται η πρώτη αντίδραση: είναι πολύ δύσκολο να εγκαταλείψεις το δόγμα. Ο Πυθαγόρας φούνταρε το μαθητή του που ανακάλυψε ότι τελικά υπάρχουν και άρρητοι. Οι Ρωμαίοι έκαναν ζωοτροφή τους Χριστιανούς που δε δέχονταν ότι ο αυτοκράτορας ήταν θεός. Οι Χριστιανοί έκαναν μπριζόλα το Τζιορντάνο Μπρούνο που δε δεχόταν την κυριολεξία της Βίβλου. Η σύγχρονη επιστήμη συχνά ξεφτιλίζει ανθρώπους που δέχονται διαφορετικά, αν και οφείλω να παραδεχτώ στα ελεφρυντικά της ότι: α) σε αντίθεση με παλιότερα συστήματα σκέψης έχει και 5-10 εξακριβωμένα χρήσιμα και σωστά πορίσματα β) τους ξεφτιλίζει, δεν τους σκοτώνει.

Κάποια στιγμή όμως οι αποδείξεις γίνονται τόσο πολλές, που το δόγμα πρέπει αναγκαστικά να αναδιπλωθεί ή να καταργηθεί, εκτός αν οι φορείς του επιλέξουν την αυτογελοιοποίηση. Εδώ προκύπτει νέο πρόβλημα:
Έχουμε -λέει ο Χριστιανός π.χ.- τη Βίβλο να λέει όλα αυτά για δημιουργίες σε έξι μέρες πριν από περίπου 5000 χρόνια (ήταν και ακριβής η Βίβλος, π' ανάθεμά την ). Έχουμε από την άλλη τους επιστήμονες να ωρύονται ότι υπάρχουν πράγματα ηλικίας μέχρι και 3 δις ετών. Έχουμε και το δόγμα, που λέει πως "όσα γράφει η Βίβλος ισχύουν". Πρόβλημα.

Η λύση είναι απλή και δοκιμασμένη (και διόλου κατακριτέα): Ναι, όσα γράφει η Βίβλος ισχύουν αλλά όχι αναγκαστικά με την ερμηνεία που δεχόμασταν ως χθες. Το μετα-δόγμα υπερισχύει του δόγματος. Και νομίζω πως το φαινόμενο έχει γενική ισχύ για όλους τους ανθρώπους που -χμ, πώς να το διατυπώσω;- σκέφτονται δογματικά. Αυτό περιλαμβάνει θρησκευάμενους και φανατικούς.

Όλα αυτά -εκεί είναι η πλάκα- τα σκέφτηκα μόλις χθες-προχθές. Σε μια συζήτηση για το αν ο Όλυμπος είναι βουνό η πλανήτης (για να δούμε σε τι επίπεδα βλακείας μπορεί να καταντήσει ο δογματικός), ειπώθηκε ότι οι αρχαίοι δεν ήταν ηλίθιοι να νομίζουν ότι οι θεοί τους μένουν σε ένα βουνό. Προφανώς ο Όλυμπος ήταν συμβολικός. Τότε παρατήρησα ότι αυτή η άποψη (οι θεοί μένουν στον Όλυμπο της Πιερίας) φαίνεται όντως ηλίθια σε έναν σημερινό άνθρωπο, ίσως και σε έναν αρχαίο της κλασσικής εποχής (αν και δεν ήταν όλοι Αριστοτέληδες και Επίκουροι), αλλά φαίνεται πολύ λογική σε έναν προϊστορικό άνθρωπο (στο κάτω-κάτω πίστευαν ότι σε κάθε ποταμάκι κατοικεί μια θεότητα). Και το δωδεκαθεϊστικό "δόγμα" δημιουργήθηκε σε προϊστορικούς χρόνους. Η διαφορά φάσης με τις τρέχουσες εξελίξεις της κλασσικής εποχής είναι απλά αναμενόμενη, όπως αναμενόμενη είναι και η τελικά συμβολική διάσταση που πήρε για πολλούς ο Όλυμπος.

[Σημείωση 1: το δόγμα δεν πρέπει να συγχέεται με το αξίωμα. Το αξίωμα είναι θεμελιακό στοιχείο στα περισσότερα συστήματα σκέψης. Το δόγμα είναι στοιχείο μερικά επίπεδα ανώτερο (με δομική ορολογία).]
[Σημείωση 2: ο Μαρξ απεχθάνονταν το δογματισμό. Έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι αν ήξερε πως οι επίγονοί του θα τον έκαναν Ευαγγέλιο και θα απέφευγαν όπως ο διάολος το λιβάνι την αναθεώρησή του μάλλον δε θα είχε γράψει τίποτα.]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk95

Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

Αν, τό μετα-δογμα, όπως το λες, συντελεί σε κάποιον, έστω, βαθμό αμοιβαίας αποδοχής, μεταξύ πρώιν μαχώμενων, για μένα είναι good news, ακόμα κι αν αυτή είναι η μόνη του χρήση!

Την διαφοροποίηση μεταξύ δογματος και αξιώματος, δεν την έχω ξεκαθαρίσει ακόμα μέσα μου.

Να δώσω ένα υποθετικό παράδειγμα:- Η θρησκεία ΧΥ έρχεται και μας λέει:
«Η θεότητα είναι η Αγάπη»
- Δόγμα ή αξίωμα;

Μας λέει επίσης:
«Ο ΑΒ ήταν ο Πρώτος που το κατάλαβε απόλυτα, και έτσι ήταν ο Πρώτος θεάνθρωπος»
- Δόγμα ή αξίωμα;

Πρόσεξε οτι τό 2ο είναι εκφραση μιας υποτιθέμενης επιστημονικής αλήθειας που δεν έχουμε κανέναν αντικειμενικό τρόπο να εξακριβώσουμε...

Κ

Edited by - kynikos on 20/04/2004 16:10:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Junk95

Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

Αν, τό μετα-δογμα, όπως το λες, συντελεί σε κάποιον, έστω, βαθμό αμοιβαίας αποδοχής, μεταξύ πρώιν μαχώμενων, για μένα είναι good news, ακόμα κι αν αυτή είναι η μόνη του χρήση!

Την διαφοροποίηση μεταξύ δογματος και αξιώματος, δεν την έχω ξεκαθαρίσει ακόμα μέσα μου.

Να δώσω ένα υποθετικό παράδειγμα:- Η θρησκεία ΧΥ έρχεται και μας λέει:
«Η θεότητα είναι η Αγάπη»
- Δόγμα ή αξίωμα.

Μας λέει επίσης:
«Ο ΑΒ ήταν ο Πρώτος που το κατάλαβε απόλυτα, και έτσι ήταν ο Πρώτος θεάνθρωπος»
- Δόγμα ή αξίωμα.

Πρόσεξε οτι τό 2ο είναι εκφραση μιας υποτιθέμενης επιστημονικής αλήθειας που δεν έχουμε κανέναν αντικειμενικό τρόπο να εξακριβώσουμε...


Η διαφορά -τουλάχιστον όπως το εννοώ εγώ γιατί δεν είμαι σίγουρος αν χρησιμοποιώ τις σωστές λέξεις- είναι καθαρά θέμα επιπέδων. Το αξίωμα είναι ένα "ατομικό", "θεμελιακό" στοιχείο του συστήματος σκέψης. Το δόγμα -πέρα από τα απλουστευτικά μου παραδείγματα- συνήθως ξεδιπλώνεται σε πολλές χιλιάδες σελίδες και έτσι μπορεί να περιέχει πολλά αξιώματα. Δηλαδή στο παράδειγμά σου, το δόγμα είναι *και* το ένα *και* το άλλο. Γι' αυτό σε φιλοσοφικά κείμενα θα δεις να αναφέρονται σε "χριστιανικό δόγμα", "μαρξιστικό δόγμα", "ναζιστικό δόγμα", "επιστημονικό δόγμα", όπου φυσικά κάθε "δόγμα" περιέχει δεκάδες ή και χιλιάδες επιμέρους προτάσεις.

Επίσης χαρακτηριστικό του δόγματος είναι η υιοθέτησή του ως τέτοιο. Οποιαδήποτε διατύπωση (κείμενο, σύνολο προτάσεων, άρα -αν είμαστε τυχεροί- αξιωμάτων και συμπερασμάτων) μπορεί να γίνει δόγμα (αυτό θα το έλεγα θεωρητικά αλλά με αυτά που διαβάζω κατά καιρούς δε μου φαίνεται καθόλου απίθανο να προκύψει θρησκεία της Κοκκινοσκουφίτσας ή του ροζ παπαγάλου με τα 16000 φτερά). Δηλαδή η αναγόρευσή του σε απόλυτη αλήθεια γίνεται από τους ανθρώπους. Μόνο του είναι απλά μια διατύπωση, ένα σύνολο προτάσεων όπως όλα τα άλλα.

Αλλά νομίζω πως η συζήτηση ξεστρατίζει από τα γενεσιουργά αίτια του ρατσισμού και μάλιστα πάνω που είχε αρχίσει να γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει όμως, γιατί επιτέλους βρήκα κάτι άλλο που έψαχνα:
http://www.luisprada.com/Protected/star_nations.htm

Επιτέλους χτύπησα φλέβα. Κυνικέ, σου έχω ξαναπεί ότι και η άλλη "φυλή" που καπηλεύεται τον πατριωτισμό των ομοεθνών μας (τα θέλει ο κ... τους κι αυτωνών εδώ που τα λέμε) αντιγράφει ελεεινά νεοεποχίτικα κείμενα. Μιλάω φυσικά για τους ολυμπιο-εξωγηινο-έψιλον-γκιολβοφουράκηδες. Απλώς δεν το περίμενα ότι θα αντέγραφαν τόσο ελεεινά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά νομίζω πως η συζήτηση ξεστρατίζει από τα γενεσιουργά αίτια του ρατσισμού και μάλιστα πάνω που είχε αρχίσει να γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Όχι, όχι... εδώ κάνουμε αμάν να μην ξεφύγει

Ό λόγος που το ανέφερα, ήταν επειδή νομίζα οτι υπήρχε μια διάχυτη τάση από τους "φιλοσοφικούς" να κατηγορήσουν τούς "θρησκευτικούς" οτι οι θεωρήσεις τους ήταν κάπως "κατώτερες", και έτσι συντελούσαν στην ζημίωση του συνόλου. (Ή και αντιστρόφως).

Η θέση μου ήταν οτι και οι δύο απόψεις έχουν την ίδια "ηθική ισοδυναμία", και έτσι δεν μπορούμε να θεωρήσουμε οτι το ένα σύστημα αποτελεί ρατιστική βάση απο την οποία να βάλει το άλλο. That's all.

Για την "ενδιαφέρουσα συνέχεια" σας παρακαλώ συνέχίστε. Προς το παρόν ακούω με ενδιαφέρον.

Κ


Edited by - kynikos on 20/04/2004 17:07:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλώς δεν το περίμενα ότι θα αντέγραφαν τόσο ελεεινά
Χε, χε, κάποτε είχα ακούσει το εξής, που μεταφράζω παρακάτω:

«Ουδείς επτώχευσε υποτιμόντας την νοημοσύνη των συνανθρώπων του!»

No one ever got poor by underastimating people's intelligence

Τάδε έφη Kynikos


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 22:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα λέω βέβαια γιατι κατα τη γνώμη μου το "μικρόβιο" έχει παραεξαπλωθεί, και ο χώρος εδώ υφίσταται κίνδυνο μόλυνσης.

Η αληθεια ειναι οτι ο ρατσισμος και ο εθνικισμος ειναι ενα "μικροβιο" που εξαπλωνεται με ραγδαιους ρυθμους οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και σε αλλες χωρες.Υπαρχουν ατομα αρκετα εδω στην Ελλαδα που θεωρουν οτι το ολοκαυτωμα ειναι μυθος ή οτι δεν ηταν τοσο μεγαλος ο αριθμος των νεκρων Εβραιων οπως γνωριζουμε σημερα.Επισης οταν εγινε η 11 Σεπτεμβριου καποιοι υποστηριξαν οτι οι Εβραιοι γνωριζαν οτι θα γινει το χτυπημα καθως ειχαν ειδοποιηθει να μην πανε στην δουλεια εκεινη την ημερα.Αν εχουν τα κοτσια αυτοι που τα λενε να φερουν επιχειρηματα.
Υπαρχει ενα μελος εδω στο φορουμ(γυναικα) που ειπε οτι τα αγγλικα ειναι η γλωσσα της υποκρισιας(λες και η δικια μας ειναι ας πουμε η γλωσσα της αληθειας).Ενας πανηλιθιος στην τηλεοραση που παρουσιαζει μια εκπομπη ειπε οτι οταν εμεις(δηλαδη οι ελληνες) δημουργουσαμε πολιτισμο, οι Αμερικανοι τρωγανε μπανανες στα δενδρα σαν τους πιθηκους.Κατι αναλογα ακουω απο αρκετους σημερα Ελληναραδες.
Πολλα μπορω να αναφερω αλλα βιαζομαι τωρα και δεν εχω χρονο πολυ για να επεκταθω.
Σε καποιο αρθρο που διαβασα αναφερεται πολυ ευστοχα στο φαινομενο του ρατσισμου λεγοντας πως ο ρατσισμος συνηθως καλλωπιζεται (ελαχιστοι δηλωνουν καθαρα οτι ειναι ρατσιστες) και ετσι μπορει να δρα διαβρωτικα στο επιπεδο των συνειδησεων.Δεν αρκει να τον καταγγελεις.Πρεπει να αναμετρηθεις μαζι του σε καθημερινη βαση εκει οπου σιγα σιγα και με υπουλο τροπο διαμορφωνεται ως φυσικη κατασταση στην οικογενεια,στο σχολειο,στους εργασιακους χωρους,στα μεσα ενημερωσης,στους θεσμους.
Να τον αποκαλυπτεις οταν κρυβεται επιμελως πισω απο ελληνοπρεπεις κορονες στον λογο πολιτικων,νομαρχων,ρασοφορων κ.λ.π"

quote:

"Regarding racism and other “charming” characteristics of our time.

60 years ago we saw the end of World War 2.
60 years ago humanity had seen the gruesome results: more than 50 million people killed – by the most repulsive regime in history.
60 years ago humanity united in a belief that racism and fascism had gone …forever …
because nobody COULD POSSIBLY praise such ideas ever again.
60 years ago the world faced the “Holocaust” – 6 million JEWS sent to the Gas chambers…
60 years ago a person was separated from his father, mother, relatives, and condemned
to DEATH
He was five years old!
What had he done?
He was a JEW
60 years ago a woman was tortured and raped in front of her family
What had she done?
She had done nothing! She made the CRIME of not belonging to a superior race!
How many tales could we tell? How many gruesome acts could we describe?

You know something…many persons who were fighting this repulsive regime are STILL ALIVE!!!

And they see …what do they see? WHAT DO THEY SEE ON THIS TRAGIC EARTH OF OURS?

They see racism AGAIN!
They see Ideas about a superior race again!
They see Ideas about “PEOPLE WHO ARE WORTH MORE BECAUSE THEY ARE BORN IN ONE COUNTRY AND NOT IN ANOTHER” again!

And they read various theories and dictums and quotes and isms and they wonder:
What are they talking about? WHAT IS THIS?

Those among you who are advocating HORRIBLE racist claims in one way or another …any RACIST theory…any theory forming superiority claims…thus giving validity to the platform of such theories …


sit back for a little and remember that “Life is a tragedy for those who feel, and a comedy for those who think.”

Sit back for a little while… THINK …THINK….THINK…THINK…

THINK! And say no more!!!"

ΑΝΩΝΥΜΟΣ


“Before God we are all equally wise – and equally foolish.”
Albert Einstein

Edited by - VIKING on 09/04/2005 22:25:01

Edited by - VIKING on 09/04/2005 22:27:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy