ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 23:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενας πανηλιθιος στην τηλεοραση που παρουσιαζει μια εκπομπη ειπε οτι οταν εμεις(δηλαδη οι ελληνες) δημουργουσαμε πολιτισμο, οι Αμερικανοι τρωγανε μπανανες στα δενδρα σαν τους πιθηκους

Eίχε άδικο?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippomaxos
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 23:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Giati re malaka kunike travas toso zoti me ton Xitler kai tous Nazi pou etsi kai alios einai mia istoria pou exei teliosei edo kai 60 xronia kai den asxolise ka8olou me ta egklimata twn sumpatriotwn sou euraiosiwnostwn dolofonwn pou sfazoun skotonoun kai 3ekiliazoun gunaikes kai mikra paidia ka8hmerina sthn paleistinh ? oso gia tous papoua kai tis 8usies vrazmenwn kefaliwn shgoura den exei ligoterh plaka h 8usies twn ravonwn sou pou fortonoun tis amarties sto kotopoulo kai katophn sfazontasto e3afanizoun tis amarties ... xaxaxaa mono oi gnhsioi apogonoi tou Aunan san esena 8a skeftontousan kati toso e3hpno san auto ! Loipon a8lie ravine eimaste ratsistes gia kati skata san esena kai eimaste perhfanoi pou 8a se pathsoume ston laimo kai 8a gdaroume to tomari sou san antapodosh twn ierewn mas pou gdarate kai kapsate me tis plates twn kthnwn twn Tourkwn filwn sas sto parel8on .... An den goustareis thn ragdea anodo tou e8nikososialismou raviniko ka8ikh talmoudisth Euraiosiwnisth skatokefale 8a sou kanoume thn xari na ghnomaste ka8e mera olo kai perisoteroi .... proseuxh sou loipon ston 8eo sou ton Iexwba ton elehnotero ton dolofonikotero ton ekdikhdikotero ton pio sfagea kai mhsellhna 8eo api ths ghs wste na sas voh8hsei otan sas paroun xasmparh ta zwa oi Amerikanoi ti xamoures eisaste kai sas peta3oun opws petane thn trixa ap to zhmari , proseuxh sou na vreis esi kai oi omioi sou tripa na krifthta giati emeis pote den lhzmonoume kati ka8hkia san tou logou sou ....

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΤΩΝ FORUMS
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 23:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για καθήστε αναπαυτικά στίς πολυθρόνες σας παιδιά!!

Αν δεν υπήρχανε οι αρχαίοι Έλληνες ΒΡΕ ΠΑΙΔΊΑ τι θα ήμασταν

βυζαντινοί απόγονοι ποιών ; σας προβλημάτησα;?

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΛΛΟ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 23:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν υπήρχανε οι αρχαίοι Έλληνες ΒΡΕ ΠΑΙΔΊΑ τι θα ήμασταν



Απολίτιστοι κάφροι που θα ζούσαμε σε σπηλιές, όπως εξάλου και ολόκληρη η ανθρωπότητα.

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 23:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Loipon a8lie ravine eimaste ratsistes gia kati skata san esena kai eimaste perhfanoi pou 8a se pathsoume ston laimo kai 8a gdaroume to tomari sou san antapodosh twn ierewn mas pou gdarate kai kapsate me tis plates twn kthnwn twn Tourkwn filwn sas sto parel8on ....

Ippomaxos, πας καλά? Είσαι δηλαδή Χριστιανός Ορθόδοξος του "αλληλούια" εσύ? Ο Χριστός κι η Παναγία και όλοι οι Άγιοι να σε φυλάνε! Πωωω...

(εντωμεταξύ σε διπλανό τόπικ παρουσιάζεις ένα τελείως διαφορετικό τρόπο γραφής... Μήπως μπερδεύτηκες στα login?)

Amalia, σπεύσατε!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 00:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Amalia, σπεύσατε!

H πάγια τακτική του Φόρουμ αυτού. Κανένας σεβασμός σε ''πολιτικά μη ορθές'' απόψεις και ιδέες( εκτός φυσικά και αν είναι ''αριστερού'' χαρακτήρα...) Το απάυγασμα της ''δημοκρατίας'' και της ανοχής στο δικαίωμα στη διαφορετική άποψη.
Μόλις κάποιος εκφράζει μια άποψη που δεν μας αρέσει... ''αμαλία, σπέυσατε!!! Διώξτε τον τον παλιοφασίστα!''
Φίλε ιππόμαχε, αν και θα σου συνιστούσα και εγώ αυτοσυγκράτιση και θα σου πρότεινα να αναθεωρήσεις ορισμένες ιδέες και απόψεις σου, μην δίνεις σημασία σε τέτοιες πρωτοβουλίες επίδοξων ''καθαριστών'' του χώρου αυτού. Απλά, αγνόησε τους. Αποδυκνείεται τελικά πως είναι αυτό που τους ''τσούζει'' πιο πολύ.

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 00:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που τσούζει αγαπητέ είναι αυτό:
quote:
Loipon a8lie ravine eimaste ratsistes gia kati skata san esena kai eimaste perhfanoi pou 8a se pathsoume ston laimo kai 8a gdaroume to tomari sou san antapodosh twn ierewn mas pou gdarate kai kapsate me tis plates twn kthnwn twn Tourkwn filwn sas sto parel8on .

Δεν με νοιάζει διόλου τι πιστεύει και πόσο. Ο τρόπος που το εκφράζει όμως δημόσια με... "αχαρακτήριστους" χαρακτηρισμούς (!), προσβάλλει και οφείλει να σεβαστεί το δημόσιο χώρο και τους αναγνώστες - αν όχι τον ίδιο του τον ευατό.


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 00:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν έλεγε οτι ''πρέπει να $%μήσουμε ανάποδα όλα τα μ...ια τους κ..ρατσιστές'' θα του έκανες επίσης παρατήρηση?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 00:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι εδώ για να κάνω παρατηρήσεις φίλε πρώην Kaizer...

Ωστόσο, αν δήλωνε "φανατισμένος" αντιρατσιστής και στη συνέχεια έγραφε ''πρέπει να $%μήσουμε ανάποδα όλα τα μ...ια τους κ..ρατσιστές'', σίγουρα θα με προκαλούσε να του γράψω παρόμοιο σχόλιο, γιατί αυτονόητο είναι πως όταν λες ότι μισείς τους ρατσιστές γίνεσαι ο χειρότερος ρατσιστής. Όπως στην προκειμένη περίπτωση, όταν δηλώνεις Χριστιανός και Έλληνας και έχεις τέτοιες απόψεις σαν του Ippomaxou, ε ούτε Χριστιανός ούτε Έλληνας μπορείς να λέγεσαι.

Και επίσης, ξαναγυρίζω στο ότι όταν γράφει κανείς σ' ένα δημόσιο χώρο (όπως το φόρουμ μιας ιστοσελίδας) δεν μπορεί να βρίζει και να προσβάλει έτσι ανθρώπους που δεν γνωρίζει (ούτε φυσικά και όσους γνωρίζει).

Αυτά!

Φιλικά
*νυν (και αεί) ananasss


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 01:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και φίλε Kaizer, δες εδώ εσύ που με κόσμιο τρόπο και σεβαστά επιχειρήματα υπερασπίζεσαι παρόμοιες αντιλήψεις, και πες μου αν είναι αυτός τρόπος συζήτησης και αν έτσι μπορεί κανείς να ανοίξει διάλογο μαζί του...

Συγγνώμη κιόλας, αλλά δεν θα επιμείνω άλλο στο θέμα. Είναι δουλειά των συντονιστών/διαχειριστών.


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ

το edit έγινε για να μπει σωστά ο υπερσύνδεσμος...

Edited by - ananasss on 10/04/2005 01:22:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 01:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε σε πιάνω annanas. Αναφέρεσαι σε εμένα ή στον ιππόμαχο?
Και νομίζω πως, όταν μιλάω στο άλλο topic για ''την προστασία των νόμιμων, σκληρά εργαζόμενων μεταναστών'', δείχνω ξεκάθαρα πως οι αντιλήψεις μου απέχουν έτη φωτός με τις δικές του. Απλώς προσπάθησα να σου πω πως κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να λέει ότι πιστεύει όσο το στηρίζει με επιχειρήματα, και αυτό συμπεριλαμβάνει και τους φασιστικούς κύκλους.
Δεν υπάρχει κανόνας του esoterica που να λέει ''απαγορεύονται οι ρατσιστές, οι φασίστες, οι εθνικιστές, οι Δεξιοί και όλα γενικώς τα παρόμοια βδελύγματα του Σατανα''. Ο καθένας εδώ έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, είτε αυτό είναι φασιστικό, είτε είναι κομμουνιστικό, αρκεί να το στηρίζει με επιχειρήματα. ΟΚ?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 02:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK! Το ίδιο λέμε. Και στο ξαναλέω: Δεν με πειράζει το ΤΙ λέει ο καθένας αλλά ο ΤΡΟΠΟΣ που το λέει.

Ρωτάς:

quote:
Αναφέρεσαι σε εμένα ή στον ιππόμαχο?

Σου έγραψα πριν:

quote:
και πες μου αν είναι αυτός τρόπος συζήτησης και αν έτσι μπορεί κανείς να ανοίξει διάλογο μαζί του

Είναι σαφές ότι δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά στον ΤΡΟΠΟ συμπεριφοράς του Ippomaxou.


...Και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι απέχουν οι αντιλήψεις σου απ' τις δικές του, γι' αυτό έγραψα:

quote:
με κόσμιο τρόπο και σεβαστά επιχειρήματα υπερασπίζεσαι παρόμοιες* αντιλήψεις

*οι οποίες βέβαια έχουν μια κοινή - δεξιά - συνισταμένη...


Ελπίζω να μη χρειαστούν περισσότερες διευκρινήσεις


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippomaxos
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 03:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Loipon ananades avnanades gnhsioi apogonoi tou Lenin tou proodeftikotatou Stalin pou shgoura afanhse poly perisoterous sovietikous ap oti o Xitler , xaxaxaxaaxaxa ali8eia wraios o sosialismos sas kai proodeutikotaros apou den pianh to drepeni thn douleia thn telionh to sfiri e ? xaxaxaxaxaxa loipon 3anamatalew kurie apogone tou Aunan , an h latreia pros thn patrida mou ELLADA xaraktirixete apo kati firamata san kai tou logou sou ratsismos tote NAI eimai perifanos pou eimai ratsisths opws kai si niw8eis perifanos pou eisai prodoths kai euraiosiwnisths sfageas Xristianwn kai mousoulmanwn geitonwn sou ana tous aiwnes ! Twra ti enoxlei perisotero o tropos pou ekfrazome ego h h roufiania h dikh sou kai twn omofilwn sou ? e3 allou eseis oi evraioi fimizestai gai to skouksimo sas .Kapote enas euraios ederne kapoion kai tautoxrona fonaze boi8eia ! xaxaxaxaxa atimo skoulikh suntoma 8a er8ei h wra sou esena kai olwn twn allwn miazmatwn pou katavromhzetai ton wmorfo auton planith me thn xudaia parousia sas kai den eimai oute ais8anomai ka8olou ratsisths malon gia apolimanths to paw ... vres grhgora tripa na krifteis giati o hli8ios Iexwvas euraio8eos pou kata kakh sou tyxh pisteveis tetoio zwo pou eisai den 8a se psostatepsei opws aloste kai sto parel8on an kai stis sumfwnies pou kata kairous kanetai sou uposxetai polla , opws thn basileia epi olwn twn e8nwn ths ghs kai alles teties mparoufes , sou 3anaepanlamvanw oti an 3ipnish to mosxari o Amerikanos kai dei ti fara eiste pate xamenh , sas perhmenoun poloi sthn gwnia gia na paroun ligo apo to aima pou tous exete piei xronia twra ... oso gai to xitleriko olokaftoma pou isxirizeste oti eghne den nomhzw na einai ali8es , dhstixos akomh uparxoun giftoi euraioi kai alla sunafh miazmata pou evdokimoun stis laspodeis ravinikes masonikes iexovadikes stoes tou skotous kai tou erevous ... auta ta liga kai mhn 3exaseis na sfa3eis kanena kotopoulo gia na e3agnhsoun oi amarties sas xaxaxaxa ektos apo a8lioi kai ka8armata eiste kai eidololatres paganistes opws panta aloste !

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΤΩΝ FORUMS
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippomaxos
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 03:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippomaxos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΟΤΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ ... Ισοκρατης προς βασιλέα Φίλιππον τον Μακεδόνα ( 338 πχ. ) φιλε Eλληνα INVADER ευχαριστώ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 19:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Giati re malaka kunike...
...[blah, blah, blah]...
Loipon a8lie ravine eimaste ratsistes gia kati skata san esena kai eimaste perhfanoi pou 8a se pathsoume ston laimo kai 8a gdaroume to tomari sou ...

Καλά βρε Ippomaxos, και δεν τρέμεις σύγκορμος που τολμάς να με προσβάλεις, ΕΜΕΝΑ, τον κύριο εκπρώσοπο του Εβραϊσμού, εδώ μέσα;;;

Δέν θα έχεις, φαίνεται, ακουστά τί απέγιναν όσοι άλλοι τόλμησαν τέτοια τακτική...
Οι πράκτωρες της MOSSAD MOY, ξέρεις, δεν αστειέυονται.

Σε συγχωρώ αυτή τη φορά και μόνο (επειδή δεν ήξερες), και έτσι για να μην λένε οτι οι Εβραίοι δεν είναι μεγαλόψυχοι.

Ελπίζω τώρα να αποδεχθείς την τελική και οριστική νίκη του Μεγάλου Έθνους μας της Σιών, του Περιούσιου Λαού του Θεού του Iδιου, και την ολοκληρωτική και απόλυτη συντριβή του παταπού και μηδαμινού βάρβαρου κρατιδίου σου, γιατί δεύετρη φορά δεν βλέπω να σε συγχωρώ...


======

Αγαπητε φίλε Ananasss,

Χώρια τα αστεία, δεν νομίζω οτι πρέπει να αποπαίρνουμε φίλους σαν τον Υπόχωμα, και την παρέα του.

Τα λόγια του είναι μια πολύ αμυδρά μεταμφιεσμένη κραυγή για βοήθεια, και ένας χώρος σαν το esoterica, θα πρέπει, κατα τη γνώμη μου να είναι σε θέση να προσφέρει αυτή την βοήθεια.

Ζούμε σε ένα "Μεγάλο, Κακό, Κόσμο", και όποτε αισθανόμαστε εντελώς αδύναμοι μπροστά την πορεία των εξωτερικών πραγμάτων, είναι πολύ εύκολο να πλάθουμε, να ΠΡΟΒΑΛΟΥΜΕ, εξωτερικούς εχθρούς.

Η άλλη εκδοχή, οτι ΕΜΕΙΣ, ΟΙ ΙΔΙΟΙ, είμαστε υπεύθυνοι για όσα συμβαίνουν γύρω μας, είναι πολύ τρομαχτική για όποιον δεν έχει αποκτήσει ακόμα το ΘΑΡΡΟΣ και την ΥΠΕΥΘΗΝΟΤΗΤΑ να το καταλάβει.

Εγώ, όλην αυτήν την παλιοπαρέα εδω μέσα, Υπόνομους, Κουσούρηδες, Χεσμέριδες, Αεροζόλιδες, Σβάμπιδες κλπ, βασικά την πονάω, γιατί καταλαβαίνω ποιά είναι τα κακώς κείμενα της σημερινής ζωής που τους κακοφαίνονται, και να σου πώ, κατα βάθος, συμφωνώ απόλυτα μαζί τους οτί όντως τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν ΠΟΛΥ καλύτερα.

Η διαφορά μας με την προαναφερθέισα παρεούλα, είναι οτι από ανέκαθεν υποστήριξα την θέση οτι μόνο μέσα από εμάς τους ίδιους, μέσα απο τον καθένα προσωπικά, μπορεί να επέλθει κάποια ουσιαστική αλλάγη, και οτιδήποτε έχει φύση φουνταμενταλιστική, ΙΔΙΩΣ ΟΙ ΑΚΡΑΙΕΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΕΞΑΡΣΕΙΣ είναι επιζήμιες και άστοχες.

Εφόσον όλοι αναγνωρίζουμε, λίγο-πολύ, οτι τα προβλήματα του παρελθόντως οφείλονταν κυρίως σε φουνταμενταλιστικό φανατισμό, είναι τουλάχιστον μάταιο να προσπαθήσουμε να τα λύσουμε μέσα από την σκοπιά του στυλ:

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΦΟΥΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Και για αυτό δεν θα πάψω να επισημαίνω σε αυτούς που βλέπουν "Εβραϊκούς Εχθρούς", οτι η άποψη τους είναι - στην καλύτερη περίπτωση - μια ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ, και τελικά ανάξια για όποιον επικαλείται οποιαδήποτε πνευματικότητα, Ελληνική ή άλλη.

Φιλικά

k


Edited by - kynikos on 13/04/2005 19:38:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 22:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω, ανάγωγε, πως συνεχίζεις την πάγια τακτική των ''πισώπλατων μαχαιρωμάτων''. Ειλικρινά στο λέω, είσαι αξιολύπητος. Τέτοια ανανδρία, τέτοια ''τσάμπα μαγκιά'', τέτοια διαστρέβλωση των λεγομένων του άλλου σπάνια συναντάει κανείς.
Δεν θα μπω καν στον κόπο να σου απαντήσω( εξάλου τα έχουμε συζητήσει άπειρες φορές, και είναι σαν να μιλάω στα ντουβάρια).
Ένα μόνο πράγμα έχω να σου πω.
Σύνελθε.
Δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό. Αν έχεις κάτι να πεις για εμένα, το Schwabe ή οποιοδήποτε άλλο μέλος, πέστο στα ίσα, και φέρσου για μια φορά στη ζωή σου σαν σωστός και αξιοπρεπής άνθρωπος...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 23:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό. Αν έχεις κάτι να πεις για εμένα, το Schwabe ή οποιοδήποτε άλλο μέλος, πέστο στα ίσα, και φέρσου για μια φορά στη ζωή σου σαν σωστός και αξιοπρεπής άνθρωπος...


Μάλλον άδικα με παρεξηγείς, αγαπητέ Invader!

To θέμα αυτό το είχα ανοίξει αρχικά ειδίκα για να πώ οτι είχα να πώ στον Schwabe, για να μην τον κηνηγάω από τοπικ σε τόπικ και να κουράζω τον χώρο.

Η απάντηση μου στην προκειμένη περίπτωση πήγαινε στον Ananasss, φαντάζομαι μου επιτρέπεις να του απάνταω.

Περαστικά, έθιξα τον λόγο που πιστεύω εγώ οτι είναι η αιτία που διάφορα άτομα στήνουν τον Εβραϊσμό σαν αποδιοπομπαίο τράγο...

Δεν λέω δα και ψέμματα. Τώρα, έτυχε να αναφέρω (πλάγια, αστειευόμενος) κάποια άτομα που το είχαν κάνει στο παρελθόν. Ίσως έκανα κακώς... δεν λέω. Ξεχνάω την έλλειψη του χιούμορ που διακατέχει τα άτομα που παθιάζονται. Αν την θυμόμουνα, μπορεί να έγραφα πιο συντηριτικά.

Για εμένα, η προβολή των ανθρωπινων προβλημάτων σε μια αόριστη αλλά κατα κάποιο τρόπο μιστιτή ομάδα ανθρώπων, είναι απόρρια ΒΡΕΦΙΚΗΣ συμπεριφοράς. Φαντάζομαι οτι θα διαφωνίσεις.

Ο,τι άλλο είχα να σου πώ στο έχω ήδη πεί, και η ουσία του συμπεριλαμβάνεται στην προσωπική επιστολή που σου έχω στείλει...

kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 23:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως το λάθος να είναι πράγματι δικό μου αγαπητέ kynicos. Σου ζητώ συγνώμη, θεωρησα πως το τελευταίο σου post είχε σκοπό να θίξει κάποια μέλη και μάλιστα απρόκλητα. Χαίρομαι ειλικρινά αν έκανα λάθος.
Λυπάμαι για την παρεξήγηση και θέλω να σου πω πως, παρότι δεν το βλέπω να τελειώνουν οι ''κόντρες'' μεταξύ μας, σε θεωρώ έναν αξιόλογο και ικανό συνομιλητή, με τον οποίο αξίζει κανείς να ανταλάσει απόψεις, έστω και αν αυτές έρχονται συχνά σε αντίθεση.
Σε ευχαριστώ για την επιστολή σου και σε διαβεβαιώ πως, απο την πλευρά μου, προσυπογράφω τα όσα μου λες εκεί. Εύχομαι ολόψυχα μια πιο ''ήρεμη'' συνέχεια στις συζητήσεις μας...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 00:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαιστώ Invader, και να ζητήσω και εγώ με τη σειρά μου συγνώμη.
Όλοι μας έχουμε την ικανότητα να πληγώσουμε με τον λόγο, καί κάποιοι από εμάς που την εξασκούν κι όλας, ακόμα περισσότερο!

Σωστά πιστεύω οτι λές οι "εξυπνάδες" είναι τσάμπα μαγκιά.

Δεν είμαι εναντίον του χιούμορ, ελπίζω να μην έδωσα αυτην την εντύπωση! Έλληνες είμαστε.
Αλλα ισως το χιούμορ εδώ μέσα να έπρεπε να περιοριστεί ανάμεσα σε ανθρώπους που είναι αναγνωρισμένα φίλοι.

Έτσι για να μην υπάρχει παρεξήγηση...

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 09:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε κυνικέ

σχετικά με τον αποδιοπομπαίο τράγο...πρέπει όταν κάποιος αναφέρεται στον περιούσιο λαό του Θεού(λέγε με Γιαχβέ) να είναι συγκεκριμένος. Εβραίος στο θρήσκευμα, στην καταγωγή, στην υπηκοότητα...πού?
έτσι θα αποφεύγεται και αυτό που με τόοοοοοσο έντονο τρόπο αναφέρεις

"η προβολή των ανθρωπινων προβλημάτων σε μια αόριστη αλλά κατα κάποιο τρόπο μιστιτή ομάδα ανθρώπων"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 11:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φίλε DAGON
quote:
σχετικά με τον αποδιοπομπαίο τράγο...πρέπει όταν κάποιος αναφέρεται στον περιούσιο λαό του Θεού(λέγε με Γιαχβέ) να είναι συγκεκριμένος. Εβραίος στο θρήσκευμα, στην καταγωγή, στην υπηκοότητα...πού?
έτσι θα αποφεύγεται και αυτό που με τόοοοοοσο έντονο τρόπο αναφέρεις

Συμφωνώ απόλυτα!

Αυτό που επισημαίνεις, ήταν από τις πρώτες μου παρατηρήσεις όταν πρωτομπήκα στο esoterica, πρίν από έναν χρόνο++. Δες το σχόλιό μου ΕΔΩ, καθώς και τα άλλα σχόλια μου σε εκείνη την συζήτηση.

Πρόσεξα οτι ενώ υπήρχε τεράστια προθυμία και προκατάληψη να φορτοθούν όλα στους... "Εβραίους", κανείς δεν φαινόταν να έχει την παραμικρή ιδέα του ΤΙ τελως πάντων ήταν αυτοί οι Εβραίοι.

Μια από εδώ, μια απο εκεί, μια "δεν εννοούμε τους απλούς ανθρώπους", μια "εννοούμε μόνο τους Κακούς Εβραίους", το ερώτημα που τόσο σωστά θέτεις, και που είχα θέσει και εγώ, παραμένει ακόμα ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΟ!

Αναγκάστηκα να καταλήξω οτι όταν οποιοιδήποτε κατηγορούν τους "Εβραίους" για τα προσωπικά προβλήματά τους, αυτο που αληθινά εννοούν με τον όρο "Εβραίος" είναι βασικα ο.... Μπαμπούλας, με τον οποίο τρόμαζαν οι γονείς τα παιδιά τους όταν τα θέλαν να συμπεριφερθούν καλά!!

Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

Αυτήν την συναισθηματική αδυναμία (πιθανότατα Βυζαντινό παράγωγο, που πλήγει τον Έλληνα αρκετά χρόνια), δυστυχώς, την εκμεταλεύονται κάποιοι που γνωρίζουν οτι με μια αόριστη "Αντισημιτική" γραμμή θα έχουν γκαραντί πελατεία.

Ίσως ακόμα, τα τρομαγμένα παιδόπουλα, να συσχετίζουν τον Μπαμπούλα με τους γονείς τους, αλλά επειδή βαθειά μέσα τους τρέμουν να κατηγορήσουν τους ίδιους τους γονείς τους, ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ τον κακό Μπαμπούλα/Εβραίο σαν εύκολη λύση. Αυτά μας διδάσκει η ψυχολογία.

Το θέμα είναι οτι για τον υπεύθυνο άνθρωπο, ιδίως τον ενδιαφερόμενο για τον εσωτερισμό, αυτή η τακτική δεν οδηγεί πουθενά.

Ο άνθρωπος που βαριέται να τα πολυψάχνει, μπορεί ελεύθερα να κατηγορεί όποιον θέλει για τα προβλήματά του, δικαίωμά του στην τελική, αλλά τολμώ να πώ οτι αυτή η ταχτική δεν έχει καμμία σχέση με τον φιλόσοφημένο...

Προσοχή! ΔΕΝ λέω οτι δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι, απλά λέω οτι είναι εξωφρενική αφέλεια να τους συγκαταλέγουμε υπό τον αόριστο όρο "Εβραίοι".

k

Edited by - kynikos on 14/04/2005 11:32:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 17:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπλουστεύεις αγαπητέ kynice. Σε ορισμένα σημεία, πάρα πολύ. Και αυτός είναι ένας απο τους λόγους για τους οποίους έχω έρθει τόσες φορές σε σύγκρουση μαζί σου.
Κανείς δεν είπε ποτέ πως για Όλα Τα Κακά Του Κόσμου φταίνε οι Εβραίοι. Δεν έχω ακούσει ούτε φανατικούς και δηλωμένους ναζί εντός του forum να το λένε αυτό!
Το θέμα, όμως, kynice, είναι πως πρόκειται για ένα λαό που προκαλεί δυσανάλογα μεγάλη ''φασαρία'' για το μέγεθος του( 0,2% του παγκόσμιου πλυθησμού). Πρόκειται για ένα λαό του οποίου τα μέλη μεγαλώνουν με τη νοοτροπία του ''είμαστε ο κυρίαρχος λαός, οι εκλεκτοί του Θεού, που μια μέρα είμαστε προορισμένοι να κυβερνήσουμε τον κόσμο.'' Και αυτό δεν είναι παράγωγο ακραίων και περιθωριακών ομάδων, όπως γίνεται πχ. με τους Έλληνες υπέρμαχους της θεωρίας των ''Ε'' ή τους γερμανούς ναζί. Είναι η επίσημη άποψη που διδάσκονται στη θρησκεία τους, μέσα απο το Ταλμούδ και την Π.Διαθήκη.
Σαφώς υπάρχουν και ορισμένοι ανιχτόμυαλοι οι οποίοι απορίπτουν αυτές τις μπούρδες, αλλά ο απλός Εβραίος δεν μπορεί να ξεφύγει. Και θα μπορούσα να σου παραθέσω δεκάδες δηλώσεις Εβραίων πολιτικών( αν δεις μερικές απο αυτές, το πως μιλάνε για τους μη-Εβραίους, θα διαπιστώσεις ίσως απο πρώτο χέρι πως αυτοί οι άνθρωποι έχουν βαλθεί να δικαιώσουν τον Χίτλερ), αλλά δεν θα το κάνω, διότι πολύ φοβάμαι πως θα αρχίσεις πάλι να με κατηγορείς για ''αντισημιτικές'' αντιλήψεις. Δες απλά το απλούστερο. Η εθνικιστική κυβέρνηση Σαρόν απο ποιούς είναι εκλεγμένη? Ή μήπως ο Σαρόν είναι δικτάτορας?
Επίσης, υπάρχουν και ορισμένα άλλα γεγονότα που εμένα προσωπικά με προβληματίζουν. Όταν, πχ. kynice, τρείς στις τέσσερις αμερικανικές εφημερίδες έχουν Εβραίους ιδιοκτήτες και 9 στους 10 γνωστούς ηθοποιούς του Hollywood είναι Εβραίοι( αν θέλεις ονόματα και στοιχεία μπορώ να στα ξαναπαραθέσω, και αν θέλεις μπορείς να τα επιβεβαιώσεις και μόνος σου), είναι απλώς λογικό να συμπεραίνει κανείς πως οι Εβραίοι περνούν τα μυνήματα που θέλουν στο παγκόσμιο κοινό. Δεν θα επεκταθώ παιρετέρω διότι τα έχουμε ξανασυζητήσει και δεν βγήκε αποτέλεσμα, όπως ούτε τώρα εξάλλου βλέπω να βγαίνει...
Και, kynice, τολμώ να πω πως είσαι εσύ που δεν τα έχεις πολυψάξει τα πράγματα.
Δεν λέμε πως όλοι οι κακοί άνθρωποι είναι Εβραίοι. Δεν λέμε καν πως όλοι οι αυτούς( πχ. θεωρώ εξωφρενική την θεωρία πως κατα την επίθεση στους Δίδυμους Πύργους οι Εβραίοι είχαν ειδοποιηθεί να μην είναι παρόντες τη μέρα εκείνη).
Σίγουρα όμως ο λαός αυτός, με τη νοοτροπία που κουβαλάει( επαναλαμβάνω, δεν φταίνε-απόλυτα- έτσι έχουν ανατραφεί) προκαλεί πάρα πολλά προβλήματα. Δεν υπάρχει επίσης αμφιβολία πως, όποιος τολμά να τους ασκήσει κριτική, αυτόματα του κολλάνε τη ρετσινιά του ''ρατσιστή'', πράγμα που δεν γίνεται για κανέναν άλλο λαό.
Αν, πχ., τολμήσει κάποιος να ασκήσει κριτική στον Σαρόν, σίγουρα θα κατηγορηθεί για αντισημητισμό. Αν όμως κάποιος ξένος προσπαθήσει να ασκήσει κριτική στον Λιακόπουλο σίγουρα δεν θα κατηγορηθεί για ανθελληνισμό! Πως το εξηγείς αυτό?
Καταλαβαίνεις λόιπόν που εντοπίζεται το πρόβλημα φίλε kynice.Το θέμα δεν είναι η εύρεση ενός ''αποδιοπομπαίου τράγου''( σίγουρα τουλάχιστον, όχι πάντα). Το θέμα είναι πως υπάρχουν ορισμένα αδιαμφησβήτητα γεγονότα που βάζουν σε συλλογισμούς κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο. Και, φυσικά, πάντα θα υπάρχουν και τα ακραία στοιχεία που θα χρησιμοποιούν τα γεγονότα αυτά για να εξυπηρετήσουν τα αρρωστημενα σχέδια τους.
Το πρόβλημα όμως δεν είναι εκεί. Στο κάτω κάτω, όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά kynice.
Σκέψου, τι είναι αυτό που κάνει αυτόν το συγκεκριμένο λαό τόσο αντιπαθή εδώ και 3000 χρόνια? Γιατί οι Εβραίοι και όχι, πχ., οι Γάλλοι? Μήπως τελικά οι Εβραίοι( και ναι, μιλάω για την μάζα και όχι για τους λίγους ''κακούς'' Εβραίους) δεν είναι τόσο ''αθώοι'' όσο παρουσιάζονται τα τελευταία εξήντα χρόνια? Μήπως το πρόβλημα δεν είναι απλώς η εξεύρεση ενός αποδιοπομπαίου τράγου, αλλά είναι πολύ πιο σοβαρό με πολύ βαθύτερες ρίζες?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 20:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκέψου, τι είναι αυτό που κάνει αυτόν το συγκεκριμένο λαό τόσο αντιπαθή εδώ και 3000 χρόνια? Γιατί οι Εβραίοι και όχι, πχ., οι Γάλλοι?
Το κακό είναι, αγαπητέ Invader, οτι, γενικά μιλώντας, εγώ βρίσκω τους Γάλλους πιο αντιπαθείς από τους Εβραίους. Ίσως έχω παραγίνει Άγγλος!

Σοβαρά μιλώντας, όμως, ενώ αναγνωρίζω στο φούλ την αδικία του Ισραηλινού κράτους, κλπ, κλπ, δεν παύω να βλέπω οτι σε νοοτροπία, σε επιστημονική σκέψη, και γενικά σε πνευματική ισορροπία, ο μέσος Εβραίος είναι πολλάκις πιο εξελιγμένος από τον μέσο Παλαιστίνιο, που ζεί (μέσα στον νου του) σε έναν κόσμο "Μουσουλμανικού" θύματος.

Δεν λέω οτι το Ισραήλ έχει δίκιο. Το αντίθετο. Αλλα ξέρω οτι αν είναι να κάνω παρέα αύριο με ένα τσούρμο Εβραίους ή ένα τσούρμο Παλαιστίνιους, ξέρω πια θα είναι η επιλογή μου. Και φυσικά δεν μιλάω για τους φανατικούς - αλλα η αλήθεια είναι οτι οι περισσότεροι μέσοι Εβραίοι που ζούν εκτός Ισραήλ δεν είναι φανατικοί. Τουλάχιστον όπως τους έχω ζήσει εγω.
Έχω δε την εντύπωση, οτι εν γνώση όλων των δεδομένων, και εσύ την ίδια επιλογή θα έκανες.

Είναι πιο γεναιώδοροι απο ο,τι γενικά πιστεύεται, λιγότερο "κολλημένοι", και πολύ πιο κοντά στην νοοτροπία του Έλληνα, από ο,τι οι Παλαιστήνιοι. Τώρα εδώ που τα λέμε, Παλαιστίνιους δεν ξέρω πολλούς, οπότε δεν σχολιάζω, αλλά αν κρίνω από διάφορους Σύριους που έχω γνωρίσει... άστα καλύτερα.

Για την επιτυχά τους στα ΜΜΕ στην Αμερική, δεν πολυστενοχωριέμαι, αν και το στυλάκι τους σπάνια μου αρέσει. Αλλα και τί με αυτο; Με γειά τους με χαρά τους. Για ποιόν λόγο να βλέπουμε συνωμοσίες; Οι Έλληνες έχουν δεί και έναν αντιπρόεδρο (Agnew) και έναν υποψήφιο πρόεδρο (Dukakis), κατι που οι Εβραίοι ακόμα δεν έχουν δείξει, κι ας υποτίθεται οτι κάνουν κουμάντο στις ΗΠΑ. Η παγκόσμια ναυτηλία ελέγχεται σε μεγάλο ποσοστό από Ελληνικές εταιρίες - είναι κάτι στο οποίο είμαστε καλοί, σιγά την συνωμοσία. Έτσι και οι Εβραίοι έχουν τα δικά τους ταλέντα. Μαγκιά τους.

Όσο για τις φανατισμένες τρίχες που διδάσκονται (οπως σωστά αναφέρεις), το μεγαλύτερο μέρος της νεολάιας κάνει πώς και πώς να της ΞΕΧΑΣΕΙ, όσο πιο σύντομα γίνεται, μάλιστα. Μόνο κάτι εθνικιστές τις παίρνουν στα σοβαρα. Άν ναι, και το παπαδαριό τους, που θυμίζει πολύ το δικό μας στην φανατίλα, αλλα πιο pro-active, που λέμε. Αφού έχουν ακροδεξιό σκληροπυρηνικό καθεστώς, θα μπορούσε να ήταν αλλοιώς; Αλλα ευτυχώς αυτά τα πράγματα σιγά-σιγά εκλείπουν.

Ειλικρινά πιστεύω οτι ούτε εσύ, ούτε κανένας άλλος έχει γνήσια αιτία φόβου, σε λίγα χρόνια μάλιστα, που η γηραία, συντηριτική, φρουρά θα έχει πεθάνει, θα δείς ένα Ισραήλ ΠΟΛΥ πιο προοδευτικό.

Στο μεταξύ νομίζω οτι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι στηρίζουμε τις Τιτάνειες προσπάθειες εκείνων των Ισραηλινών, Εβραίων ΚΑΙ Παλαιστήνιων, που μάχονται εναντίων απίστευτων δυσκολιών για αληθηνή ειρήνη και συμφιλίωση στη χώρα τους...

Οι φανατικοί τελικά από ατροφία θα πάνε!

k

Edited by - kynikos on 14/04/2005 20:53:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 20:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκέψου, τι είναι αυτό που κάνει αυτόν το συγκεκριμένο λαό τόσο αντιπαθή εδώ και 3000 χρόνια? Γιατί οι Εβραίοι και όχι, πχ., οι Γάλλοι?


Κοιταξε φιλε invader ενας βασικος λογος που ξεκινησε το αδικαιολογητο μισος κατα των Εβραιων εχει να κανει και με θρησκευτικους λογους,θρησκευτικος φανατισμος φιλε μου.Και το περιεργο ειναι οτι ο φανατισμος κατα των Εβραιων ξεκιναει οχι μονο απο μια μεριδα Χριστιανων φανατικων αλλα και απο Δωδεκαθειστες,ακροδεξιους αλλα και μουσουλμανους σε ολον τον κοσμο.

Αρκετοι μισουν τους Εβραιους και σημερα διοτι θεωρουν τους Εβραιους ως υπευθυνους για την συλληψη και σταυρωση του Χριστου.Πολλοι λοιπον τραγοπαπες αλλα και φανατικοι θρησκοληπτοι ανθρωποι φανατισαν και συνεχισουν να φανατιζουν κοσμο κατα των Εβραιων.Εχω ακουσει μαλιστα πως ακουγονται Αντιεβραικα κηρυγματα στην Εκκλησια ορισμενες φορες.Ενας λογος ειναι αυτος που φυσικα δεν δικαιολογει τετοιες συμπεριφορες ρατσιστικες.

Ο Αντισημιτισμος (που δυστυχως τον βλεπουμε σε ολη την Ευρωπη και προκειται περι θεολογικου αντισημιτισμου) ειναι καταρχην δυσκολο να διακριθει απο την αντιθεση στην πολιτικη Σαρον.Τα λεγομενα πογκρομ οφειλονταν καθαρα σε θρησκευτικους λογους.Αντιθετα ο αραβικος αντισημιτισμος ειναι εδαφικος και οχι θεολογικος.Αν για
παραδειγμα οι Σιωνιστες του 19ου αιωνα ειχαν εγκαθιδρυσει το νεο κρατος του Ισραηλ
στην Γιουτα,οι Αραβες δεν θα ηταν πιθανοτατα αντισημιτες.Ας μην ξεχναμε οτι το κορανι αναγνωριζει την παραδοση των μεγαλων Πατριαρχων της Βιβλου,απο τον ΑΒΡΑΑΜ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.Μαλιστα οι μουσουλμανοι στην περιοδο της επεκτασης τους,υπηρξαν αρκετα ανεκτικοι απεναντι στους Εβραιους και τους Χριστιανους.


Ο λαικος αντισημιτισμος που υποστηριζεται απο το θρησκευτικο αντισημιτισμο γεννησε σφαγες και πογκρομ.
Και ολα αυτα στην πολιτισμενη Ευρωπη.Οσο για τα περιβοητα Πρωτοκολλα της Σιων που το χρησιμοποιουν ως επιχειρημα οι αντιεβραιοι,
η ιστορικη ερευνα απεδειξε οτι υπηρξαν κατασκευασμα φιλομοναρχικων ιησουιτων και γαλλορωσσικων μυστικων υπηρεσιων και μονο αργοτερα υιοθετηθηκαν ως αδιαμφισβητητο εργο απο Τσαρικους αντιδραστικους και ναζιστες.

Τωρα πως εξηγηται να μισουν τους Εβραιους και καποιοι Εθνικοι που ερχονται συχνα σε αντιπαραθεση με τους Χριστιανους(ακομη και με αυτους που μισουν τους Εβραιους) αυτο εχει να κανει με φθονο και την πικρια τους που η δικια τους θρησκεια δεν επικρατησε.Δηλαδη τι θελω να πω.Οι Εθνικοι νιωθουν οργη διοτι κυριαρχησε στην Ελλαδα η θρησκεια του Χριστιανισμου που εχει τις ριζες του στην Εβραικη θρησκεια του Ιουδαισμου με αποτελεσμα να μεινει στο περιθωριο η δικια τους θρησκεια και δεν παραδεχονται οτι αυτο που "κερδισε" ουσιαστικα τις καρδιες των ανθρωπων στην Ελλαδα ηταν η διδασκαλια και η θυσια του Χριστου.Κυριως δεν μπορουν να διανοηθουν οτι μια θρησκεια που "γεννηθηκε" εκτος Ελλαδας επικρατησε εναντι της ντοπιας θρησκειας.Με αποτελεσμα να βγαζουν το αδικαιολογητο μισος τους κατα των Εβραιων.


Ομως ο βαθυτερος λογος για οποιαδηποτε μισος προς εναν λαο ειναι ο φανατισμος και η αναγκη των ανθρωπων να "πλαθουν" φανταστικους εχθρους και ετσι να δικαιολογουν τα δικα τους λαθη και αδυναμιες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 21:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, ο VIKING έχει δίκιο, σε έναν μεγάλο βαθμό το ιστορικό μίσος οφείλεται στην βολική ρετσινιά που ρίξανε οι παπάδες - "Σκοτώσατε τον Κύριο και Σωτήρ Υμών", μπας και ξεχάσουν οτι και ο Χριστός Εβραίος ήταν!

Αλλα καμμιά φορά αναρωτιέμαι αν ένα μεγάλο μέρος αυτού του μίσους μπορεί να γεννήθηκε στις Ουκρασνικές παραλίες του Πόντου τον 9ο-10ο αιώνα, όταν το (θρησκευτικα Εβραίικο) Τουρκικο βασίλειο των Χαζάρων συγκρουόταν με τους γείτωνές του...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 23:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kynice, συμφωνώ με ένα μέρος των όσων είπες, ωστόσω να σου τονίσω πως όσο δεν δίδεται μια δίκαιη λυση στο παλαιστινιακό ζήτημα, το μίσος εκεί θα συνεχίζει να κρατάει στην εξουσία καθεστώτα τύπου Σαρόν. Και πρέπει να σου πω πως δυστυχώς δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος όσον αφορά τις προοπτικές επίλυσης του...
Επίσης, εξακολουθώ να βλέπω κάτι πιο ''σκοτεινό'' γύρω απο την εβραική παντοδυναμία στις ΗΠΑ( να σου πω πως το έχω ψάξει αρκετά το ζήτημα και δεν αερολογώ), αλλά δεν θα ήθελα να επαναλάβουμε την ατυχή συζήτηση που είχαμε στο 'Ελληνισμός vs Εβραισμός'' οπότε ας το αφήσουμε καλύτερα, εξάλου δεν βγαίνει νόημα. Καθένας όπως νομίζει.
Ελπίζω ειλικρινά να βγείς αληθινός στο παρακάτω
quote:
σε λίγα χρόνια μάλιστα, που η γηραία, συντηριτική, φρουρά θα έχει πεθάνει, θα δείς ένα Ισραήλ ΠΟΛΥ πιο προοδευτικό.


Μακάρι!
Φίλε VIKING,συμφωνώ πως ένα μεγάλο μέρος του μίσους κατά των Εβραίων υποκινήθηκε απο την Εκκλησία , αλλά ωστόσω σου υπενθυμίζω πως υπήρχαν και άλλες περιπτώσεις όπου υπέστησαν διωγμούς, για άλλα αίτια. Πχ. η ναζιστική Γερμανία( αλλά και οι νεοναζί) σίγουρα δεν υποκινούνταν απο χριστιανικά συναισθήματα και βέβαια η προτοφανής καταστροφή της Ιερουσαλήμ απο τον( ικανότατο, όπως αποδείχτηκε αργότερα κατα τη θητεία του σαν αυτοκράτορα) Τίτο το 70 μ.Χ. σίγουρα είχε τελείως διαφορετικά αίτια απο το ''θρησκευτικό μίσος''...Σαφέστατα, επίσης, και οι κατα τα άλλα ''προοδευτικοί'' αριστεροί σε πάρα πολλές περιπτώσεις στράφηκαν κατά των Εβραίων( πχ. ο Μιχαήλ Μπακούνιν ή τα πογκρόμ του Στάλιν.)
Επίσης,δεν κατάλαβα τι ενοούσες εδώ

quote:
Ο Αντισημιτισμος (που δυστυχως τον βλεπουμε σε ολη την Ευρωπη και προκειται περι θεολογικου αντισημιτισμου) ειναι καταρχην δυσκολο να διακριθει απο την αντιθεση στην πολιτικη Σαρον.

Δηλαδή, όποιος εκφράζει ξεκάθαρα την αντίθεση του στην πολιτική Σαρόν είναι δύσκολο να διακριθεί απο έναν ''hardcore' αντισημήτη?

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 00:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Δηλαδή, όποιος εκφράζει ξεκάθαρα την αντίθεση του στην πολιτική Σαρόν είναι δύσκολο να διακριθεί απο έναν ''hardcore' αντισημήτη?



Γεια σου φιλε invader.Καταρχην οι περισσοτεροι δεν εκφραζονται τοσο ξεκαθαρα πανω σε αυτο που λες οποτε ειναι δυσκολη η διακριση.

Συνηθως οι περισσοτεροι γενικευουν.Και επισης πολλοι μιλανε για τα εγκληματα των Εβραιων κατα των Παλαιστινιων χωρις ομως να επισημαινουν οτι αναφερονται στην κυβερνηση Σαρον λες και ολοι οι Εβραιοι ειναι εγκληματιες.Ετσι ειναι δυσκολο να καταλαβεις αν ειναι αντιεβραιος ή απλως διαφωνει με την πολιτικη Σαρον.Δεν εκφραζονται ολοι ξεκαθαρα κατα του Σαρον και αν σκεφτεις οτι παρα πολλοι ανθρωποι σε ολη την Ευρωπη ειναι 'harcore" αντισημιτες ε δεν ειναι και τοσο ευκολη η διακριση.Δεν ξερω αν με καταλαβες;Αλλα ολα αυτα ειναι μια λεπτομερεια.Η ουσια ειναι οτι ο αντιεβραισμος στην Ελλαδα αλλα και σε πολλες χωρες ειναι ενα υπαρκτο δυσαρεστο φαινομενο.

Edited by - VIKING on 15/04/2005 00:01:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 00:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταρχην οι περισσοτεροι δεν εκφραζονται τοσο ξεκαθαρα πανω σε αυτο που λες οποτε ειναι δυσκολη η διακριση.

Συνηθως οι περισσοτεροι γενικευουν.Και επισης πολλοι μιλανε για τα εγκληματα των Εβραιων κατα των Παλαιστινιων χωρις ομως να επισημαινουν οτι αναφερονται στην κυβερνηση Σαρον λες και ολοι οι Εβραιοι ειναι εγκληματιες.



Kαι το πρόβλημα, φίλε VIKING, γίνεται όντως ακόμα πιο πολύπλοκο αν σκεφτούμε πως ο Σαρόν είναι ένας δημοκρατικά εκλεγμένος ηγέτης ενός δημοκρατικού κράτους και όχι κανένας δικτάτορας, οπότε ότι κάνει το κάνει με την έγκριση της πλειοψηφίας του εβραικού λαού... Λυπηρό, αλλά είναι η αλήθεια. Ωστόσω, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι εβραίοι που ζουν στο Ισραήλ είναι μια μειοψηφία συγκριτικά με το σύνολο του εβραικού πλύθυσμού παγκοσμίως.
Θέλω να πιστεύω πως οι υπόλοιποι διαφωνούν με την πολιτική Σαρόν.

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 00:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκέψου, τι είναι αυτό που κάνει αυτόν το συγκεκριμένο λαό τόσο αντιπαθή εδώ και 3000 χρόνια?

Αυτή η ερώτηση είναι ενδιαφέρουσα και την περνάμε συνήθως στο ντούκου.
Φταίει η Καθολική εκκλησία που τους μετέτρεψε σε "δαίμονες" για τους Χριστιανούς;
Φταίει η οργάνωση των κοινοτήτων τους και η μη ενσωμάτωσή τους στην ζωή των πόλεων όπου εγκαταστάθηκαν;
Φταίει η ικανότητά τους στην απόκτηση περιουσιών κάνοντας τις κατάλληλες διασυνδέσεις;
Σίγουρα η σημερική αντιπάθεια προς του Εβραίους έχει σχέση και με το Μεσανατολικό ζήτημα.


Πάντως όσοι πιστεύουν ότι ο Χίτλερ ήταν αυτός που ξύπνησε μία μέρα και είπε "Τι να κάνουμε σήμερα; Ας αφανίσουμε τους Εβραίους!" δεν έχουν διαβάσει ιστορία. (Αλήθεια ποιά ήταν η βασική του κατηγορία; Ακόμα δεν έχω καταλάβει.)


Πάντως νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμη μιά μικρή αναδρομή.

Οι κατηγορίες κατά των Εβραίων ξεκίνησαν από τον 1ο αιώνα μΧ.
Ο Απίων, γραμματικός και σοφιστής της Αλεξάνδρειας (1ος αιώνας μΧ), ανάμεσα στα άλλα που λέει εναντίον τους, τους κατηγορεί για ανθρωποθυσίες Ελλήνων μέσα στον Ναό τους (η ιστορία του Αντίοχου). Στις κατηγορίες του (τις δικές του, του Apollonius Molo από την Ρόδο και άλλων) απάντησε αργότερα ο Ιώσιπος στο βιβλίο του "vs. Apion" που θεωρείται πρότυπο για τους μετέπειτα υπερασπιστές της Εβραικής αλλά και της Χριστιανικής πίστης.

Το βιβλίο του Απίωνα δεν διασώθηκε έτσι έχουμε μόνο τα βιβλία του Ιώσιπου σχετικά με το θέμα.

Πάντως την συγκεκριμένη κατηγορία (για ανθρωποθυσίες και μάλιστα παιδιών) "υιοθέτησαν" οι Ευρωπαίοι κατά τον Μεσαίωνα.
Από το 1144-1840 έχουμε πολλές δίκες και καταδίκες Εβραίων με την κατηγορία των ανθρωποθυσιών (παιδιών) σε όλη σχεδόν την Ευρώπη.

Τους πρώτους διωγμούς και το κάψιμο των συναγωγών, τους βρίσκουμε μεταξύ του 300-600 μΧ στην Αλεξάνδρεια, Αντιόχεια, αλλά και στην Ισπανία, την Γαλλία και την Ιταλία.

Μεταξύ του 600-1000μΧ. έχω βρει αντικρουόμενες πληροφορίες. Αλλες λένε ότι οι Εβραίοι ακμάζουν στην Φεουδαρχική Ευρώπη (παρά τις μεμονωμένες περιπτώσεις διωγμών) και άλλοι ότι ο διωγμός συνεχίζεται παντού με κανονικό ρυθμό. Πάντως γεγονός είναι ότι από το 1000 μΧ έρχονται κι άλλοι Εβραίοι στην Δυτική Ευρώπη από την παρακμάζουσα Βαβυλώνα και εγκαθίστανται αρχικά στην Ισπανία και την Πορτογαλία

Το μεγάλο κυνήγι πάντως αρχίζει κατά την διάρκεια των Σταυροφοριών (1095- 1272) όπου μεγάλος αριθμός Εβραίων μετακινούνται προς την Γαλλία, βόρεια Ιταλία, Αυστρία, Βαυαρία, Βοημία και Πολωνία. (Στην Πολωνία τους υποδέχονται καλά και οι κοινότητες των Εβραίων εκεί ακμάζουν κατά τον 13ο και 14ο αιώνα - ο πληθυσμός τους αυξάνει από το 1400 μέχρι το 1500, από 15,000 σε 150,000.)

Τον 14ο αιώνα πέφτει λοιμός στην Ευρώπη και λίγο αργότερα ξεσπά η Πανούκλα. Οι Εβραίοι βρίσκονται στο "μάτι του κυκλώνα".
Αυτή την εποχή έχουμε και τα πρώτα εβραϊκά γκέτο, αρχικά στην Ισπανία και Πορτογαλία (Βαρκελώνη και Μαδρίτη) και στην συνέχεια στην Βενετία, την Νάπολη, την Ρώμη, την Φλωρεντία, την Πράγα και σε άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Λίγο μετά αρχίζουν και ο διωγμός τους από πολλές πόλεις και περιοχές.

To 1492 έχουν μαζικό ερχομό των Εβραίων που διώχθηκαν από την Ισπανία και αργοτέρα από την Πορτογαλία, στην Ελλάδα. Οι κοινότητες τους άνθισαν και οι Οθωμανοί τους κάλεσαν στην νέα τους πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη για να αυξήσουν τον πληθυσμό αλλά και το εμπόριο.

Το 1700-1800 έχουμε διωγμούς Εβραίων στην Ρωσία και την Ουκρανία και γύρω στο 1880 αρχίζει το πρώτο κύμα μετανάστευσης των Εβραίων από την Ευρώπη στις ΗΠΑ.


Αυτή είναι λίγο ως πολύ η ιστορία μέχρι τον 20ο αιώνα.
Και το ερώτημα παραμένει. Γιατί;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 15/04/2005 00:36:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 01:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Invader,

Χαίρομαι που βρήκαμε τουλάχιστον δύο σημεία να συμφωνούμε στο παρόν θέμα:

1)

quote:
όσο δεν δίδεται μια δίκαιη λυση στο παλαιστινιακό ζήτημα, το μίσος εκεί θα συνεχίζει να κρατάει...
και 2)
quote:
Καθένας όπως νομίζει.

Για τώρα, και εγώ, συμφωνώ να το αφήσουμε, προς το παρόν.

k


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy