ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μπορούμε να μαντέψουμε το μέλλον;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Livas_D
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 11:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Livas_D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια Χαρα!!!!

Εχετε νιωσει ποτε ενω βλεπετε ονειρο...οταν ξυπνατε να μην θυμαστε αν ηταν ονειρο η πραγματικοτητα???
δλδ ενω βλεπω το ονειρο ειναι σαν να το ζω κανονικοτατα...δλδ αν τρεχω στο ονειρο μου και κουραστο μετα που θα ξυπνησω θα ειμαι λαχανιασμενος...!

Και πιστευεται πως οι σαβατογεννημενοι εχουν μια διαισθηση οτι θα συμβει κατι κακο???
το πιστευετε αυτο???
γιατι εμενα μου εχει τυχει πολλες φορες ενω θα γινει κατι το νιωθω...και το λεω στους αλλος...και μετα απο λιγο γινεται...και μετα με λενε και γκαντεμη!!!!!

και εγω παντως πστευω πως τα ονειρα βγαινουν αληθινα αλλα οχι!!!!!
εμενα μου εχουν βγει αρκετα παντως!!!!!

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 17 ΦΙΛΕ ΝΟΤΗ

ΘΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ
ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΥΘΟΡΜΙΤΑ

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΙΧΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΦΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΑΡΟ,
ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...
ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΜΑΝΤΕΨΩ ΣΕ ΤΙ ΑΡΙΘΜΟ ΑΝΙΣΤΟΙΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΥΛΛΟ...
ΑΔΕΙΑΣΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΛΕΩ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΦΘΟΡΜΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΚΕΥΤΩ ΠΡΙΝ.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΥΛΛΑ ΒΓΗΚΑΝ ΣΩΣΤΑ...
ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΚΕΥΤΟΜΟΥΝ ΒΓΑΙΝΑΝ ΛΑΘΟΣ...
ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΡΙΘΜΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ...

ΑΥΤΟ ΚΑΝΤΕΤΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΡΑΠΟΥΛΑ Η ΜΕ ΖΑΡΙΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΓΡΑΨΤΕ ΑΠΟΤΑΛΕΣΜΑΤΑ...
ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α....-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 17:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΩΝΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΣΗΝΗΔΙΤΟ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΡΧΕΤΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΣΗΝΟΜΗΛΟΥΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...
ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 22:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Livas_D αυτό που μας περιγράφεις πολύ πιθανόν να είναι αστρική προβολή. Όταν βρω περισσότερες πληροφορίες αύριο θα φροντίσω να τις παραχωρήσω στο θέμα...

Ε.μ.Α προ μηνός είχα πεικοινωνήσει με το supernatural μία σελίδα σχετικη με το υπερφυσικό. Είδα ότι παρέθεταν πολλές θεωρίες για πολλά ανεξήγητα φαινόμενα και μπήκα στον πειρασμό να περιγράψω μια δική μου εμπειρία και την θεωρία που έχω δημιουργήσει. Στους συντάκτες έγραψα ακριβώς αυτό το e-mail με λίγο παραλλαγμένη την ηλικία μου για να μην με περάσουν για φαντασιόπληκτο μωρό...:

Αγαπητό supernatural,
ευχαριστώ πολύ για την έγκρισή σας! Θα ήθελα πρώτα –πρώτα να αναφερθώ στο άρθρο που έχετε δημοσιεύσει σχετικά με την δυνατότητα της ενοράσεως. Μία προσωπική μου εμπειρία με εξώθησε να γενικεύσω τις απόψεις μου σχετικά. Το περασμένο καλοκαίρι είχα πάει ως ομαδάρχης σε μία κατασκήνωση. Στο «Υδρύλι». Στην διπλανή μου σκηνή ένας κατασκηνωτής ήξερε να ρίχνει τα χαρτιά και να «μαντεύει» το μέλλον. Τις πρώτες ημέρες η δράση του περιορίστηκε μόνο στα κοντινά σπιτάκια-στο τέλος της περιόδου σε όλη την κατασκήνωση….Η φήμη του εξαπλώθηκε εώς και τον αρχηγό! Έριχνε πράγματι τα χαρτιά και αυτά που έλεγε εώς 90 % και σε ορισμένες περιπτώσεις 100%, ήταν απόλυτα αληθινά. Είχε εντυπωσιάσει τους πάντες. Ωστόσο σε πολλούς (και εγώ μέσα σε αυτούς), μας φάνηκε πως τα έλεγε στην τύχη. Δεν κοιτούσε και πολύ στην τράπουλα, ενώ αυτά που περιέγραφε τα έλεγε τόσο λεπτομερειακά, που ένα χαρτί δεν νομίζω να τον βοηθούσε και τόσο! Σε εμένα τα είχε πει 4 φορές και τα περισσότερα βγήκαν αληθινά. Ο προβληματισμός μεγάλος…
Διάβασα σε ένα βιβλίο πως η δυνατότητα της ενοράσεως είναι κυρίως έμφυτη και καλλιεργείται σε πολύ μικρό βαθμό. Το θεωρώ και πολύ λογικό. Για να πω αυτό που θέλω ταχύτερα, θα κάνω μια αναφορά στο υποσυνείδητο και στο πνεύμα (ψυχή μας). Οι επιστήμονες έχουν ανακαλύψει πως αυτό το μέρος του εγκεφάλου υπάρχει, βοηθάει στο να κάνουμε ενέργειες μηχανικά και αυτές που βγαίνουν αυθόρμητα. Όσο αφορά στο πνεύμα μας (κάτι το μη υλικό) είναι ευρέως γνωστό πως εκπέμπει κάποιου είδους κύματα και συλλέγει ταυτόχρονα κύματα από πνεύματα άλλων. Αυτό φυσικά χωρίς να το διανοούμαστε. Αν αυτό που θα πω, θα μπορεί να ληφθεί ως θεωρία μπορούμε να εξηγήσουμε τις σατανικές συμπτώσεις και το καθετί που έχει σχέση με την τύχη.
Κάποιοι άνθρωποι κατά την γνώμη μου έχουν πολύ ανεπτυγμένη αυτήν την ικανότητα του «πομπός και δέκτης». Όταν δηλαδή θέλουν να μάθουν κάποιες πληροφορίες από άλλους, ενεργοποιούν το υποσυνείδητο τους και το «διατάζουν» να εντοπίσει εκείνο το πνεύμα που αναζητούν. Το υποσυνείδητο λειτουργεί κάτι σαν διαμεσολαβητής ανάμεσα στο πνεύμα και στον ανθρώπινο εγκέφαλο. Το πνεύμα παίρνει την εντολή από το υποσυνείδητο να εντοπίσει εκείνο το πνεύμα. Όταν γίνει αυτό συντονίζεται στα κύματα του, που είναι μεταφρασμένα και συλλέγει τις πληροφορίες που αναζητάει. Συνήθως τα κύματα που εκπέμπουμε είναι πολύ ισχυρές επιθυμίες μας ή εμπειρίες που μας έχουν στιγματίσει και οτιδήποτε γενικά που ζήσαμε και είναι πολύ έντονο. Όλα αυτά όπως προείπα συμβαίνουν χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Οι πληροφορίες που το πνεύμα μας έχει παραλάβει από τα κύματα του άλλου πνεύματος δίνονται για «φιλτράρισμα» στο υποσυνείδητο μας, το οποίο ερμηνεύει τα κύματα σε πληροφορίες και τα παραδίδει στον εγκέφαλο μας. Έτσι πιστεύω πως αυτό το παιδί έλεγε κάποια πράγματα στην τύχη και πράγματι έβγαιναν αληθινά! Φυσικά πιο εκπαιδευμένοι πνευματιστές θα μπορούσαν να κατευθύνουν το υποσυνείδητο τους όχι απλά μηχανικά, αλλά με εντολές άμεσες…
Δεν μπορεί να μην έχει τύχη σε κάποιον από εσάς να μην έχει κάρτα π.χ. και να σκέφτεται «Μακάρι να με έπαιρνε τηλέφωνο ο τάδε…». Μετά από λίγα δευτερόλεπτα…χτυπάει το κινητό…και ποιος είναι;…ο τάδε!» Δηλαδή τα πνεύματα μας επικοινωνούν και τις πληροφορίες που λαμβάνουμε επειδή δεν μπορούμε να τις κατανοήσουμε, τις μεταφράζει το υποσυνείδητό μας. Έτσι η τύχη μπορεί να μην είναι και τόσο τύχη…μπορεί να είναι η ίδια η θέλησή μας που λειτουργεί για το καλό μας!!! Αν χρησιμοποιήσουμε ως βασική αρχή αυτό που σας εξήγησα τώρα και το αναπτύξουμε περισσότερο, πιστεύω θα μπορέσουμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα τα οποία λέμε υπερφυσικά…

Σας παρακαλώ δώστε λίγο προσοχή σε αυτά που έγραψα και πείτε μου την γνώμη σας...

Edited by - Σκορπιός Νότης on 20/04/2004 23:01:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 14:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΝΟΤΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΗΣΕΣ
ΔΗΛ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΒΗΚΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ...
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΝΤΑΤΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ...
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΣ ΚΑΛΕΙ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΝΕΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ?
ΔΗΛ. ΑΥΤΗ Η ΦΩΝΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΜΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ??
ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α....-?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nerio
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 14:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nerio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να θίξω κανένα και χωρίς να θέλω να αναφερθώ προσωπικά, πιστεύω ότι με υποθέσεις και "θεωρίες" μπορούμε να εξηγήσουμε πολλά. Γι' αυτό λοιπόν υπάρχει κάποια επίσημη αναφορά ή έρευνα από κάποιον καταξιωμένο επιστήμονα του χώρου σχετικά με όλα αυτά; Ή έστω κάποια θεωρία που να έχει βάσιμες αρχές;

quote:
Στους συντάκτες έγραψα ακριβώς αυτό το e-mail

Σχετικά με αυτό το e-mail υπήρξε κάποια αληθοφανής απάντηση-εξήγηση;

Τελείως φιλικά

The only certain thing about the future is uncertainty.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pithagoras
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 15:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pithagoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.
Σχετικά με το αν μπορούμε να δούμε το μέλλον, θα σας έλεγα να δείτε το θέμα "ακασικά αρχεία".
Υπάρχει η άποψη ότι, όλα όσα γίνονται, είναι γραμμένα. (ακούμε να λένε "ήταν γραφτό του να γίνει")
Στα αρχεία λοιπόν αυτά, λέγεται ότι, είναι γραμμένα τα πάντα, όλα όσα έγιναν αλλά και όσα πρόκειται να γίνουν.
Αν λοιπόν είναι σωστό αυτό, τότε ίσως να υπάχουν κάποιοι άνθρωποι, με αυξημένες δυνατότητες, που να έχουν δυνατότητα "πρόσβασης" σε αυτά τα αρχεία. Ετσι λοιπόν, ίσως κάποιοι να προβλέπουν το μέλλον.
Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας το γράψει να το διαβάσουμε όλοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 19:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΜΑΙ Η Ε.μ.Α
ΛΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΛΗΨΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΤΛ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΚΟΛΑΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΤΙΣ ΠΩ:::....


Εδώ και χιλιάδες χρόνια, ο άνθρωπος έχει χαρακτηρίσει ορισμένα πράγματα και γεγονότα ως καλή ή κακή τύχη. Όσο κι αν προσπαθούμε να ξεφύγουμε από αυτές τις προλήψεις και δεισιδαιμονίες, πιάνουμε καμιά φορά τον εαυτό μας να πιστεύει κάποιες από αυτές. Μερικές ακούγονται γελοίες, άλλες ίσως κάπως πιο ρεαλιστικές… είναι όλα θέμα απόψεων. Το σίγουρο είναι πάντως, ότι όταν πιστεύουμε κάτι με πάθος, τελικά το δημιουργούμε! Είναι η Δύναμη που όλοι μας έχουμε.

Εδώ λοιπόν είναι μια μικρή συλλογή των πιο γνωστών προλήψεων:

Βέλος – Φοριέται η αιχμή ενός βέλους σαν φυλαχτό ενάντια σε οτιδήποτε κακό.

Καμπανάκια – Φοριούνται σαν φυλαχτό ενάντια σε δαιμόνια. Λέγεται ότι οι δαίμονες δεν αντέχουν τον ήχο της καμπάνας.

Σκούπα – Αν πέσει η σκούπα μόνη της, θα έρθουν ανεπιθύμητοι επισκέπτες.

Γάτες – Μικρά φυλαχτά με την μορφή μιας γάτας φοριούνται για καλή τύχη. Αν δεις μαύρη γάτα στον δρόμο, είναι γρουσουζιά.

Καρφιά – Αν πατήσεις καρφιά, η μητέρα σου θα χτυπήσει την μέση της.

Σταυροδρόμια – Θεωρούνται το ιδανικό μέρος για μαύρη μαγεία. Επίσης, λέγεται ότι αν πάρεις ένα σταυροδρόμι από αριστερά την νύχτα, θα σου επιτεθούν δαιμόνια. Οι αρχαίοι Έλληνες, τοποθετούσαν ένα μικρό άγαλμα της Εκάτης σε κάθε σταυροδρόμι, για να προστατεύει τον ταξιδιώτη.

Σκύλος – Αν ένας σκύλος σε ακολουθήσει μέχρι το σπίτι σου, είναι καλή τύχη. Αν ένας σκύλος αρχίσει να ουρλιάζει χωρίς λόγο, τότε κάποιος θα πεθάνει.

Αετός – Μικρά φυλαχτά με την μορφή αετού φοριούνται για προστασία από τις κατάρες. Τα φτερά του αετού φοριούνται για να ελκύσουν ευμάρεια.

Μάτι – Μικρές μπλε χάντρες σε σχήμα ματιού φοριούνται για προστασία από το μάτιασμα.

Χρήματα – Αν βρεις χρήματα στον δρόμο, είναι καλή τύχη για τα επαγγελματικά σου.

Καρφίτσα – Αν βρεις καρφίτσα, είναι καλή τύχη.

Πιρούνι – Αν σου πέσει το πιρούνι από το τραπέζι, φίλοι θα καλέσουν.

Σκόρδο – Φοριέται στο λαιμό ή κρεμιέται στην εξώπορτα του σπιτιού για να κρατάει τους βρυκόλακες μακριά.

Χέρι – Φυλαχτά σε σχήμα παλάμης φοριούνται για προστασία από οτιδήποτε κακό.

Δόντια - Όταν ένα παιδάκι βγάζει τα παιδικά του δόντια, τα πετάει στα κεραμίδια του σπιτιού του για να βγούν τα νέα δόντια γερά. Επίσης, υπάρχει ο μύθος της Νεράϊδας των δοντιών, που παίρνει τα παιδικά δοντάκια που βρίσκει κάτω από το μαξιλάρι του παιδιού, και αφήνει στην θέση τους λεφτά.

Πέταλο – Πέταλο αλόγου φέρνει καλή τύχη στα χρηματικά.

Φεγγάρι – Είναι κακή τύχη να δείχνεις το φεγγάρι.

Μετεωρίτες – Όταν πέφτουν μετεωρίτες είναι καλός οιωνός. Κομμάτι από μετεωρίτη θεωρείται τέλειο φυλαχτό.

Καθρέφτες – Αν σπάσεις έναν καθρέφτη, θα έχεις 7 χρόνια γρουσουζιά. Πολλοί επίσης πιστεύουν ότι αν κοιτάξεις στον καθρέφτη μετά τα μεσάνυχτα, μεγάλο κακό θα σε βρει.

Γουρούνι – Μερικοί θεωρούν ότι ένα μικρό φυλαχτό φτιαγμένο από δέρμα γουρουνιού είναι καλή τύχη. Άλλοι το θεωρούν μεγάλη γρουσουζιά.

Κουκουνάρι – Θεωρείται δυνατό φυλαχτό ενάντια σε δαιμόνια.

Ουράνιο Τόξο – Είναι καλή τύχη αν δεις ουράνιο τόξο. Ο μύθος επίσης λεει ότι υπάρχει θησαυρός θαμμένος εκεί που τελειώνει το ουράνιο τόξο.

Λαγοπόδαρο – Φέρνει καλή τύχη στα οικονομικά.

Αστέρια – Είναι γρουσουζιά να μετράς τα αστέρια. Αν όμως δεις ένα αστέρι να πέφτει, κάνε μια ευχή.

Ψαλίδι – Λέγεται ότι αν μια έγκυος κάτσει εν αγνοία της πάνω σε ανοιχτό ψαλίδι, θα γεννήσει αγόρι.

Αλάτι – Διώχνει τα δαιμόνια και τους ανεπιθύμητους επισκέπτες. Αν χυθεί αλάτι κατά λάθος είναι γρουσουζιά και πρέπει να ρίξεις λίγο πίσω σου, πάνω από τον ώμο σου.

Βασιλικός – Είναι καλή τύχη να έχεις μια γλάστρα με βασιλικό στην είσοδο του σπιτιού. Αν επίσης προσφέρεις ένα κλαράκι βασιλικού στους επισκέπτες σου, τότε αυτοί θα ξαναέρθουν.

Αράχνη – Ιστός αράχνης στις γωνίες του σπιτιού είναι καλή τύχη. Αν πέσει πάνω σου αράχνη είναι επίσης καλή τύχη.

Πασχαλίτσα – Αν πέσει πάνω σου πασχαλίτσα είναι καλή τύχη. Είναι όμως μεγάλη γρουσουζιά να την διώξεις.

Βάτραχος – Ένα φυλαχτό σε σχήμα βατράχου, προστατεύει από το μάτιασμα.

Σκάλα – Είναι γρουσουζιά να περνάς κάτω από σκάλα.

Ρούχα – Πολλοί φοράνε τα ρούχα τους ανάποδα όταν πάνε για ύπνο, για να προστατευτούνε από τις κατάρες.

Μαιχαιροπίρουνα – Είναι γρουσουζιά να αφήνεις τα μαχαιροπίρουνά σου σε θέση σταυρού πάνω στο πιάτο σου.

Χέρια – «Κλείνεις» την τύχη σου όταν κρατάς με τα χέρια σου το πρόσωπό σου όταν κάθεσαι σε τραπέζι.

Κρασί - Εάν είσαι ανύπαντρος και τύχει στο δικό σου το ποτήρι να τελειώσει το κρασί, τότε θα καλοπαντρευτείς.

"Εις υγείαν!" - Είναι γρουσουζιά να λες "εις υγείαν" και να τσουγκράς το ποτήρι σου, αλλά να μην πίνεις. Είναι επίσης γρουσουζία να τσουγκράς με άδειο ποτήρι, ή με νερό.

Του Θωμά – Είναι γρουσουζιά όταν μια έγκυος κάνει δουλείες την ημέρα του Θωμά.

Μητρικό γάλα - Λέγεται ότι το ύφασμα που έχει πάνω του γάλα από γυναίκα που θηλάζει, είναι πολύ δυνατό γούρι και προστατεύει από οτιδήποτε κακό.

Μάρτης – Μικρά βραχιολάκια από κόκκινη και λευκή κλωστή φοριούνται στο χέρι, για να μην «σε κάψει ο Μάρτης».

Κρεμμύδι – Ένα μεγάλο κρεμμύδι κρεμιέται πάνω από το τζάκι ή την εξώπορτα του σπιτιού την ημέρα της πρωτοχρονιάς, για καλή τύχη.

Κόκορας – Οι παλιοί πάντα σφάζανε έναν κόκορα και τον θάβανε στα θεμέλια του σπιτιού όταν χτιζότανε, για να στεριώσει το σπίτι.

Μέλι και γάλα – Είναι έθιμο να ταϊζει η πεθερά την νέα της νύφη μέλι και γάλα, για να τα πάνε «μέλι-γάλα».

Ζάχαρη – Σε πολλά μέρη της Ελλάδας, η μητέρες «ζαχαρώνουν» τις κόρες τους όταν είναι μωρά, για να γίνουν όμορφες και γλυκιές. Της ρίχνουν δηλαδή ζάχαρη.

Παπούτσια – Είναι γρουσουζιά να αφήνεις τα παπούτσια σου ανάποδα.

Ντουλάπα – Όταν αφήνεις τις ντουλάπες ανοιχτές, λέγεται ότι ευνοείς τις κακές γλώσσες.

Παίνεμα – Είναι κακό να παινεύεις την ομορφιά ενός μωρού, γιατί προκαλείς τις νεράιδες που μπορεί να το ζηλέψουν και να του κάνουν κακό.

40ήμερα – Ακόμα και σήμερα, πολλοί είναι αυτοί που δεν αφήνουν κανένα να δει το νεογέννητό τους πρωτού κλείσει 40 ημέρες, για να μην το βρει κακό μάτι.

Νύχια – Είναι γρουσουζιά να κόβουμε τα νύχια μας την νύχτα ή τις Παρασκευές.

Ψίχουλα – Όταν τινάζουμε το τραπεζομάντιλο μετά από γεύμα έξω την νύχτα, ταΐζουμε τα πνεύματα κι έτσι δεν υπάρχει φόβος να αγριέψουν μαζί μας.

Γάμος – Όλοι γνωρίζουμε τα 2 έθιμα που σχετίζονται με τους γάμους: Είναι γρουσουζιά να δει ο γαμπρός την νύφη με το νυφικό της πριν από τον γάμο, και ρίχνουμε ρύζι στους νεόνυμφους για να «ριζώσουν».

Κουφέτα - Αν μια ανύπαντρη βάλει κάτω από το μαξιλάρι της κουφέτο, θα δει στον ύπνο της ποιόν θα παντρευτεί.


ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΑΣ...
ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 20:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο όρος ψυχοκίνηση Νότη νομίζω οτι δεν ευσταθεί για τη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός αν δεν κατάλαβα σωστα το νόημα των γραπτων σου. Διευκρινισέ το..
ΥΓ. Άντε και καλή πενταήμερη!!!!

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 21:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο όρος ψυχοκίνηση Νότη νομίζω οτι δεν ευσταθεί για τη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός αν δεν κατάλαβα σωστα το νόημα των γραπτων σου. Διευκρινισέ το..



Αγαπητή Κούφια Γη,
ο όρος ψυχοκίνηση δεν αναφέρεται πλέον όπως παλιότερα στην τηλεκίνηση αποκλειστικά. Ανήκει πλέον σε όλα τα υπερφυσικά φαινόμενα που προκαλεί κατ' άγνοια του ο άνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 21:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε.μ.Α τίτλος του θέματος είναι "Μπορούμε να μαντέψουμε το μέλλον?"...εσύ μας περιέγραψες ίσως ξεπερασμένες προκαταλήψεις...που κάποιες από αυτές επιδεικνύουν την έκβαση του μέλλοντος. (κατά την γνώμη μου οι προκαταλήψεις δεν βγήκαν από το πουθενά........)

Πραγματικά σημαντικά αυτά που μας έγραψες...

Φιλικά, Νότης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 12:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΝΟΤΗ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ Η ΑΓΩΝΙΑ
ΛΙΠΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΩ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΜΕΝΤΙΟΥΜ, ΟΤΙ:
ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΝΤΕΨΑ ΗΤΑΝ ΟΙ "ΠΡΩΤΕΣ" ΕΞΙ, ΟΙ ΥΠΟΛΙΠΕΣ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ "ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ" ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΔΙΔΙ ΤΟ ΕΠΑΙΖΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΠΥΤΗΧΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΡΤΑ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΗ ΜΕΤΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ Η ΔΕΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΟΝΩΜΑΙ...
ΑΛΛΑ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΛΕΞΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ
ΜΙΑ ΦΩΝΗ Η ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ,
ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΤΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ,
ΜΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ Η ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ,
ΚΤΛ...
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΗΡΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΥΠΟΣΗΝΙΔΗΤΟΥ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ Η ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ....

ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...
ΑΝ ΘΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΖΩΟΥ. ΕΝΟΣ ΟΠΟΙΥΔΗΠΟΤΕ ΖΩΟΥ ΠΧ ΓΑΤΑ....ΚΤΛ...ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΓΕΙΑ Ε.μ.Α....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 15:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νότη ευχαριστώ για την διευκρίνηση αν και γνωρίζω και τον ορισμό και την ετυμολογιά της λέξεως ψυχοκίνηση. Αλλο ρώτησα..τεσπα

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 21:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε.μ.Α θα ήθελα πολύ να μάθω για τον καιρό και την συμπεριφορά των ζώων! Το θέμα είναι ανοιχτό...!

Δεν πιστεύω ότι τα πνεύματα μας επικοινωνούν απλά δέχονται κάποιες κυματικές ενέργειες από άλλα πνεύματα και μας προκαλούν αυτό που λέμε διαίσθηση. Είναι πληροφορίες μέσω αυτων των κυμάτων...που τις επεξεργάζετεαι το δικό μας υποσυνείδητο και τις μεταφράζει ας πούμε ώστε να τις καταλάβαίνουμε...περίπου αυτό εννοώ...

Φιλικά Νότης...!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 11:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τα αρχαία χρόνια μέχρι ακόμα και σήμερα, οι άνθρωποι παρατηρούσαν τα ζώα και από την συμπεριφορά τους μπορούσαν να καταλάβουν τι καιρός έρχεται.
Όσοι ζουν στις πόλεις, ίσως να έχουν ξεχάσει πώς να παρατηρούν τα ζώα. Όσοι όμως ζουν στα χωρία και ακόμα περισσότερο όσοι έχουν ζώα έξω από το σπίτι, σίγουρα καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάω και δεν αποκλείεται να γνωρίζουν και οι ίδιοι κάποια «σημάδια» στην συμπεριφορά τους που να μαρτυρά τις καιρικές συνθήκες που έρχονται.

Καλή η μετεωρολογική επιστήμη και πολύ χρήσιμη… μα το ένστικτο των ζώων είναι πάντα αλάθητο.

Βροχή

Η Γάτα – Γλείφεται στραμμένη προς τον ήλιο ή νιαουρίζει χωρίς λόγο κοιτάζοντας προς τον Νότο
Το Άλογο – Τρέχει να κρυφτεί
Το Γουρούνι – Πιάνει κλαδιά στο στόμα του και τρέχει αλλοπρόσαλλα.
Οι Αγελάδες – Γλύφουν τα νύχια τους ή πάνε μουγκρίζοντας στον στάβλο.
Τα Χελιδόνια – Πετούν χαμηλά πάνω από λίμνες και ποτάμια τιτιβίζοντας.
Τα Κοράκια & Οι Καλιακούδες – Πετούν πολλά μαζί κάνοντας μεγάλο θόρυβο.
Μέλισσες & Σφήκες – Αργούν να βγουν από την φωλιά τους και δεν απομακρύνονται από αυτήν.
Οι Μύγες – Τσιμπούν δυνατά.
Τα Πουλιά – Πετούν χαμηλά.
Τα Μερμήγκια – Χτίζουν ψηλά «αναχώματα» γύρω από την φωλιά τους,
όταν έρχεται χειμώνας με πολλές βροχές.

Χιόνι

Η Γάτα – Χώνεται κάτω από τα στρώματα ή ακουμπά την ράχη της στο καλοριφέρ ή κοντά στο αναμμένο τζάκι ή κάθεται μέσα στις ζεστές στάχτες του τζακιού.

Απότομη αλλαγή καιρού σε κακοκαιρία

Η Γάτα – Τρέχει ασταμάτητα και αλλοπρόσαλλα μέσα-έξω στο σπίτι.
Οι Γλάροι – Πετούν ψηλά κράζοντας συνέχεια και κουρνιάζουν στην στεριά.
Ο Σκύλος – Ουρλιάζει χωρίς λόγο ή κυλιέται και σκάβει συνέχεια το χώμα.
Οι Κότες – Χτυπιούνται συχνά στην σκόνη, ψάχνουν για τροφή αργά το βράδυ και κοιμούνται αργότερα από την συνηθισμένη τους ώρα.
Οι Χήνες – Τρέχουν με φασαρία να βρουν τροφή.
Ο Γκιώνης – Κράζει την αυγή.
Οι Γερανοί – Αποδημούν νωρίτερα.
Τα Πρόβατα – Τρέχουν αλλοπρόσαλλα με φασαρία.
Τα Ποντίκια – Τρέχουν με σαματά.
Τα Θαλασσοπούλια – Λούζονται συνέχεια.

Αλλαγή καιρού σε καλοκαιρία

Η Γάτα – Νιαουρίζει χωρίς λόγο κοιτώντας Ανατολικά.
Τα Χελιδόνια – Πετούν ψηλά και αργά.
Μέλισσες & Σφήκες – Βγαίνουν από την φωλιά τους πολύ νωρίς το πρωί.

Αλλαγή καιρού

Ο Κόκορας – Λαλεί πριν από τα μεσάνυχτα.

Σεισμός

Αν και δεν σχετίζεται με τον καιρό, νομίζω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον και σημαντικό να το αναφέρω. Όλες οι αλλαγές τις συμπεριφοράς των ζώων όταν έρχεται σεισμός, παρατηρούνται λίγα λεπτά πριν από τον σεισμό (από 2 έως και 5 λεπτά νωρίτερα) με εξαίρεση τα κουνούπια και τα έντομα που μπορεί να παρατηρηθεί η αλλαγή πολλές ώρες νωρίτερα. -

Τα Τζιτζίκια (όταν είναι καλοκαίρι) σταματούν ξαφνικά να τραγουδούν.- Τα Κουνούπια (όταν είναι καλοκαίρι) δεν τσιμπούν.-
Όλα τα έντομα που ζουν κάτω από την γη καθώς και τα φίδια, βγαίνουν ξαφνικά και ξέφρενα στην επιφάνεια της γης.-
Η Γάτα τινάζεται ξαφνικά από την θέση της και τρέχει αλαφιασμένη να κρυφτεί.-
Οι Σκύλοι ουρλιάζουν όλοι μαζί και ξαφνικά.-
Τα Πουλιά τινάζονται ξαφνικά όλα μαζί από εκεί που κάθονται και πετούν ψηλά αλαφιασμένα αλλά χωρίς θόρυβο.-
Τα Ψάρια κολυμπούν κοντά στην επιφάνεια και μερικά πηδούν συνέχεια πάνω από αυτή.-
Μέλισσες & Σφήκες βγαίνουν ξαφνικά όλες μαζί έξω από την φωλιά τους.

Εάν επέρχεται και μετασεισμός, όλα τα ζώα παραμένουν έξω από τις φωλιές τους ή μέσα στις κρυψώνες τους.
Οι Σκύλοι και οι γάτες, αν τύχει και βγούν από τις κρυψώνες τους (πράγμα μάλλον απίθανο) τότε περπατούν αργά, προσεχτικά και σχεδόν «έρπουν».

ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τάλος
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 22:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τάλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια.
Επειδή αρκετά διάβασα με τα οποία δεν συνφωνώ θέλω να σας πως μόνο μάλλον ένας τρόπος υπάρχει λογικά αποδεκτώς για να προβλέψει κάποιος το μέλλον. Πρέπει να είναι σε θέση να παρατηρεί την κίνηση όλων των ατόμων που επιρεάζουν την κατάσταση για την οποία θέλει να ενημερωθεί. Αυτονόητο πιστεύω. Η θεωρία του χάους όμως λέει ότι ένα οποιοδήποτε γεγονός μπορεί να επηρεάσει ένα αλλο χλμ μακριά (π.χ. το πέταγμα μιας πεταλούδας στην Ελλάδα μπορεί να προκαλέσει τυφώνα στην Κίνα). Κατά συνέπεια κάποιος που θέλει να "δει" το μέλλον πρέπει να έχει εποπτεία όλου του σύμπαντος. Συμπέρασμα: Πάρε το αυγό και ...
Μήπως σας απογοήτευσα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 11:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΚΕΤΑ!!!
ΟΜΩΣ ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΚΤΛ???
ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ???????????????????????????

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epitho
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 11:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epitho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά έχω μία προσωπική εμπειρία που με προβλημάτισε πολύ σε σχέση με το θέμα και θα ήθελα να την παραθέσω. Ακριβώς πέρυσι το 2003 γνώρισα ένα παιδί στην κατασκήνωση μου, Υδρύλι. Αυτό το παιδί ήταν ακριβώς στο διπλανό μου σπιτάκι. Ήξερε να λέει τα χαρτιά. Στο τέλος της περιόδου τα έλεγε σε όλη την κατασκήνωση. Μέχρι και στον αρχηγό είχε φτάσει. Τα είχε ρίξει και σε εμένα τρεις φορές. Βγήκαν όλα αληθινά...δεν μπορούσα να το πιστέψω!. Ωστόσο όταν τον κοιτούσα μου φαινόταν πως δεν πολύ κοιτούσε την τράπουλα, παρά τα έλεγε στην τύχη. Συμφώνησαν μαζί μου αρκετά παιδιά. Όντως όμως ότι έλεγε έβγαινε αληθινό!!!Γι αυτό και η φήμη του εξαπλώθηκε παντού. Αν τα έλεγε στην τύχη πως έβγαιναν τότε; Μήπως βασιζόταν χωρίς να το ξέρεις σε κάποια ενορατική του ικανότητα; Δηλαδή να τα λεέι στην τύχη αλλά τα ταυτόχρονα να τα μαντεύει χωρίς να το καταλαβαίνει;
Εσείς τι πιστεύετε...βοηθήστε με please!!!
Ξέρετε άλλους τρόπους σ΄γουρους για να μαντέψουμε το μέλλον;

(Α και ευχαριστώ για τα σχόλια σας...μήπως ξέρετε πως διαγράφονται κάποια θέματα;...απλά ήθελα να γίνω πολύ ενεργό μέλος...πολύ γρήγορα...μην παρεξηγάτε!)

Edited by - Σκορπιός Νότης on 05/04/2004 11:31:58


η απαντηση ειναι οχι.

αν λαβουμε ως θεωρημα πως ο κοσμος εξηγειται με αριθμους και ολα τα συμβαντα ειναι αλληλουχιες αριθμων τοτε ολα αποτελουν ενα προβλημα. Η συνεχεια σε μια αλληλουχια οπως το 1,2,3,4... ειναι το 5.
Στον κοσμο η αλληλουχια αυτη ειναι απειρη με απειρους αριθμους και απειρες διακλαδωσεις. ως ανθρωποι, αν θεωρησουμε τον δεικτη iq ως αντιληψη συσχετισμων και αν θεωρησουμε πως για καποιον οτι για να αντιληφθει οτι μετα το 1,2,3,4... ακολουθει το 5 χρειαζεται iq ίσο με 30, τοτε για την αλληλουχια του κοσμου θα ηταν απαιτουμενο για εναν ανθρωπο να εχει απειρο iq.

αν λαβουμε τωρα ως θεωρημα οτι τα χαρτια που ριχνει καποιος μπορουν παντα και αποκαλυπτουν την συνεχεια στην αλληλουχια, τοτε δεν εξηγειται γιατι αυτος ο καποιος καθεται σε μια κατασκηνωση και τα ριχνει σε αλλους αντι να προσπαθει να αυτοολοκληρωθει μεσα απο αυτο.

δεν πρεπει να παρασιρομαστε απο την συμπτωσιολογια, απλα να δεχθουμε πως εφοσον δεν εχουμε τον δεικτη αντιληψης που απαιτειται δεν μπορουμε αν προβλεψουμε το μελλον.

το μελλον σου ειναι οτι θα γινεσαι καλυτερος καθε δευτερολεπτο για παντα. καποια στιγμη θα πεθανεις για να επιστρεψεις στην ισορροπια. δεν χρειαζεται χαρτια για αυτο.

Υ.Γ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ "Π", μην με ρωτησετε.

Balance

Edited by - epitho on 26/04/2004 11:51:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τάλος
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 15:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τάλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ε.μ.Α δε νομίζω πως υπάρχει κάτι το ακατανόητο στα λεγόμενά μου.Επίσης σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα να σε ειρωνευτώ, το παράδειγμα άμα σε ενοχλεί τόσο, αντικατέστησε την πεταλούδα με αεροπλάνο ή ότ,ι άλλο θέλεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 21:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι γνωρίζετε για το εξής?

Υπάρχει ένας τρόπος που λένε ότι πετυχαίνει!

Χρειάζεται όπως πάντα πολλή αυτοσυγκέντρωση. Κλείνεις τα μάτια σου και αφήνεις του οφθαλμούς σου να ξεκουραστούν. Σκέφτεσαι έντονα το θέμα που θες να μάθεις και...έρχονται εικίονες στο μυαλό σου. Όχι όμως ερεθίσματα των οπτικών νέυρων. Εικόνες αρχέτυπα. Καταγράφεις τις εικόνες που βλέπεις και υπάρχουν κάποια βιβλία που τις μεταφράζουν. Υπάρχουν στα βιβλίοπωλεία...τι λέτε αξίζει να αγοράσω κανένα?

Σημειώνω ότι οι εικόνες αυτές σε βοηθούν να προβλέψεις το μέλλον!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 21:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά βλέπω αρκετά συχνά, όνειρα που έπειτα χαρακτηρίζονται προφητικά. Μάλιστα προχθές που στην Αμερική ένα μονοκινητήριο αεροπλάνο έπεσε και ο πίλοτος σκοτώθηκε, την νύχτα πριν το συμβάν ένα όνειρο μου είχε εμένα σε ένα τέτοιο αεροπλάνο το οποίο έπεφτε.
Είμαι από αυτούς που προσπαθούν να βγάλουν νόημα από το όνειρα, όμως όχι λόγω προφητικών λόγων. Για μένα δεν υπάρχει το προκαθορισμένο του μέλλοντος. Κάθε αποτέλεσμα ενός γεγονότος δεν συνίσταται από τύχη είτε του προκαθορισμένου. Για παράδειγμα, αν από τον αέρα ένα φύλλο πέσει από το δέντρο σε ένα σημείο του εδάφους, το σημείο αυτό δεν επιλέχθηκε τυχαία, πάρα πολλοί παράμετροι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για την προσγείωση αυτή. Και είναι επόμενο και απολύτως λογικό να μπορούμε να προβλέψουμε το αποτέλεσμα. Και είναι νομίζω αυτό που έκανε μεγάλη την ανάγκη στον επιστημονικό κόσμο την δημιουργία ενός νέου τομέα στην Φυσική, αυτόν την Κβαντικής. Φυσικά για ανθρώπους σαν και εμάς, ανθρώπους εκτός των επιστημών, είναι δύσκολο να κατανοήσουμε τους νόμους της. Ελάχιστα είναι φυσικά και σχεδόν μηδαμινά αυτά που γνωρίζω κι εγώ. Πιστεύω δε ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος σε κατάσταση πλήρους ελευθερίας(ύπνου και ΟΧΙ μόνο), ξεκινάει πραγματικά να λειτουργεί, βάζει μπρος τον πραγματικό του μηχανισμό, τον κβαντικό. Δεν είναι βέβαια και τυχαίο, οι δίαφοροι ψίθυροι περί μελλοντικής γενιάς υπολογιστών, οι λεγόμενοι Κβαντικοί Υπολογιστές, οι οποίοι όπως καταλάβαίνω θα μπορούν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να σκέφτονται... και όχι να σκέφτονται επειδή είναι προγραμματισμένοι να το κάνουν...
Αποτέλεσμα, τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα απ΄ότι φαίνονται!

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 18:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΑ ΝΟΤΗ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ
ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΗΝ ΛΕΩ
ΤΟ ΑΥΘΟΡΜΗΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ...?

ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 18:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος έχει κάποιες δυνάμεις και που γενικά ελευθερώνονται σε καταστάσεις που ξεφεύγουμε από την πραγματικότητα της διάστασης που ζούμε τώρα. Στην διάσταση που λένε πολύ ότι ταξιδεύουμε όταν κοιμόμαστε. Την αστρική και αν θέλετε την γνώμη το πιστεύω απόλυτα αυτό...
Το να ταξιδεύουμε στον χρόνο πιστεύω ότι μπορεί να γίνει μέσω του ύπνου.

Αν θέλετε την γνώμη μου για τον χρόνο μπείτε στο topic του bodark για τον χρόνο που έχω καταγράψει μερικές απόψεις μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 18:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και κάτι άλλο E.μ.Α τα θερμά μου συγχαρητήρια που έγινες μέλος 2ης βαθμίδας!!!!
Να ρώτήσω όμως κάτι που με βασανίζει εδώ και καιρό? Τα αρχικά Ε.μ.Α τι σημαίνουν? Σορρυ αν με βρίσκεις ανενημέρωτο!

Όσο για τους άλλους έχω να θέσω ένα άλλο ερώτημα. Πολλοί έχουν πει τελευταία ότι το φαινόμενο της πεταλούδας (ξέρετε ε?) είναι αυτό που καθορίζει το μέλλον. Λένε ότι αν φτιάξουν έναν υπερυπολογιστή που μπορεί να παρακολουθεί τα πάντα...και τα συνδυάζει, τότε θα μπορεί να προβλέπει το μέλλον...του καιρόύ και πολλά άλλα!!!!!!! Είναι αλήθεια?

Εμένα πάντως δεν μου έκατσε και πολύ καλά αν θέλετε την γνώμη μου! Κάπου πρέπει να έχει ένα ψεγάδι αυτή η "ανακάλυψη".....

Τι λέτε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 19:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ
ΩΣΤΕ ΜΕΛΟΣ 2 ΒΑΘΜΙΔΑΣ ΕΕ
ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ
ΛΙΠΟΝ ΤΟ Ε.μ.Α
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΥ
YOU KNOW ΕΛΕΝΑ Μ.... Α....!!!ΚΤΛ
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ...
ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 22:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

καταρχήν καλώς σας βρήκα!

Όσον αφορά τα όνειρα ας δούμε πρώτα τι λέει η ψυχολογία.

Κατά τη διάρκεια του ύπνου και λίγο πριν και μετά ο άνθρωπος περνάει 6 φάσεις.
Φάση 1. Ξύπνιος, πριν να κοιμηθεί.
Φάση 2. Ύπνος όχι ιδιαίτερα βαθύς.
Φάση 3. Ύπνος αρκετά βαθύς.
Φάση 4. Ύπνος πολύ βαθύς.
Φάση 5. Κατάσταση REM (Rapid Eye Movement) κατά την οποία βλέπει τα όνειρα.
Φάση 6. Ξύπνιος, μετά τον ύπνο.

Κάθε στάδιο από το 2 έως το 4 διαρκεί περίπου 20 λεπτά και κατά τη διάρκεια του ύπνου ο άνθρωπος μεταβαίνει σε οποιοδήποτε από αυτά χωρίς χρονική σειρά. Πχ από το 2 μπορεί να πάει στο 4 κλπ.
Το στάδιο 5 διαρκεί περίπου 3 λεπτά και συμβαίνει ακριβώς πριν να ξυπνήσουμε, οικιοθελώς πάντα.

Αν έχει τύχει να σας ξυπνήσουν, ή να ξυπνήσετε απότομα θα έχετε παρατηρήσει ότι άλλες φορές είναι εύκολο, άλλες πάλι αδύνατο. Αυτό εξαρτάται από τη φάση ύπνου που βρισκόσασταν την ώρα που σας ξύπνησαν.

Επίσης, η ψυχολογία έχει για τα όνειρα 3 εξηγήσεις.
1. Πρόκειται για συνοθύλευμα (μίξη) γεγονότων που έχουμε ήδη βιώσει.
2. Πρόκειται για γεγονότα τα οποία θα θέλαμε να βιώσουμε.
3. Πρόκειται για γεγονότα ΠΟΥ ΘΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ (όχι πάντα με την ακριβή τους μορφή ή κατάληξη).

Άρα λοιπόν ακόμη και οι επιστήμονες στα βιβλία τους αποδέχονται ότι τα όνειρα μπορεί να είναι προφητικά. Θα ήταν καλό πάντως πριν να βιαστούμε να κρίνουμε ένα όνειρο ως προφητικό, να ανατρέξουμε σε γεγονότα του πρόσφατου παρελθόντος όπως πχ μια συζήτηση που είχαμε, μια είδηση που είδαμε στην τηλεόραση κλπ.

Κλείνοντας, παραθέτω ένα κλασικό προφητικό όνειρο που είχα πριν από αρκετά χρόνια.

Κάποια στιγμή ενώ κοιμόμουν, ξυπνάω ξαφνικά, έχοντας δει ένα περίεργο όνειρο. Κοιτάω -κλασική μου κίνηση- το ρολόι. Ώρα 5.07 το πρωί.

Στο όνειρό μου βρισκόμουν στο Κάιρο της Αιγύπτου -ήξερα ακριβώς που ήμουν-, σε μια περιοχή ξηρή αλλά κατοικημένη, όταν ξαφνικά άρχισε να κάνει σεισμό, αρκετά δυνατό θα έλεγα. Τον φόβο μου για το γεγονός ήρθε να ηρεμήσει μια φωνή που άκουγα -χωρίς να βλέπω πρόσωπο- η οποία μου έλεγε "Μη φοβάσαι, κανείς δεν θα πάθει τίποτα." Αν και ο σεισμός κράτησε αρκετή ώρα πράγματι όταν τελείωσε ήμουν καλά και εγώ και οι γύρω μου.

Αφού σκέφτηκα για λίγο το παράξενο αυτό όνειρο, ξανακοιμήθηκα. Την επομένη, ακούγοντας τις πρωινές ειδήσεις σοκαρίστικα. Το βράδυ, ώρα 5.05 Ελλάδος είχε συμβεί -ευτυχώς χωρίς θύματα- σεισμός στο Κάιρο!

Αυτά τα λίγα από εμένα για αρχή. Ελπίζω να μην σας κούρασα!

...Unerring...

Edited by - Νemertes on 04/05/2004 22:48:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 23:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φαινόμενο της Πεταλούδας Ε.μ.Α λέγεται έτσι επειδή λένε οι επισ΄τήμονες ότι ακόμη και το τίναγμα των φτερών μιας πεταλούδας μπορεί να δημιουργήσει ανεμοστρόβιλο μετά από εκατό χρόνια για παράδειγμα. Δηλαδή τα πάντα επηρεάζουν τα πάντα...Κάτι άσχετο μπορεί να επηρεάσει κάτι άλλο άσχετο! Αυτό είναι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 11:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ ΣΚΟΡΠΙΕ
Α ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ
ΦΙΛΕ ΝΕΜΕΡΤΕΣ
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ
ΠΧ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΠΧ ΑΛΛΕΣ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ
ΔΗΛ. ΣΚΕΥΤΟΜΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΟΥ "ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΩΡΑ" ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΩ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ,,
ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΣΟ ΖΩΝΤΑΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΥΤΕΣΕ ΤΟ ΠΑΡΛΘΟΝ ΣΟΥ ΣΥΝΕΧΙΑ ΠΧ ΕΧΩ ΠΑΕΙ Η ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ...
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΑ
ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ.... ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙ ΖΩΗ ΜΠΑΧΑΛΟ...
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ? ΠΙΑΝΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑ?

ΟΚ ΦΙΛΑΚΙΑ Ε.μ.Α...
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΛΘΟΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΤΕ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 20:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ε.μ.Α. ,

η πρώτη εξήγηση θα ήταν οτι η μνήμη απωθεί -κοινώς ηθελημένα ξεχνά- γεγονότα που δεν ήταν ευχάριστα. Άρα ίσως το μαγαζί να ήταν μέρος ενός μη ευχάριστου γεγονότος.

Η δεύτερη και ποιο λογική εξήγηση θα ήταν ότι τα όνειρα είναι ένα μείγμα πραγματικότητας και φαντασίας, άρα ναι δεν έχεις πάει ποτέ σε αυτό το μαγαζί.

ΥΓ. Όταν έγινα μέλος σκέφτηκα να γράψω το ψευδώνυμό μου στα ελληνικά, Νημερτής, αλλά επειδή το αρσενικό και το θηλυκό γράφονται το ίδιο, το έγραψα αγγλικά. Πάλι σας μπέρδεψα!
Η Νημερτής λοιπόν ή Nemertes ήταν η σοφότερη των Νηρηίδων, των νυμφών της θάλασσας.

...Unerring...

Edited by - Νemertes on 05/05/2004 20:40:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 21:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό αυτό με τις προλήψεις ΕμΑ

Τις είχα ξαναακούσει αλλά είναι ασυμπλήρωτες.

Ολοκληρωμένες έχουν ως εξής:

Σκούπα – Αν πέσει η σκούπα μόνη της, θα έρθουν ανεπιθύμητοι επισκέπτες.
...αν δε είναι ηλεκτρική και πέσει στο πόδι σου θα ερθει ο ορθοπαιδικός

Οι αρχαίοι Έλληνες, τοποθετούσαν ένα μικρό άγαλμα της Εκάτης σε κάθε σταυροδρόμι, για να προστατεύει τον ταξιδιώτη.
...οι σύγχρονοι βάζουν φανάρια (ή τροχονόμο)

Σκύλος – Αν ένας σκύλος σε ακολουθήσει μέχρι το σπίτι σου, είναι καλή τύχη. Αν ένας σκύλος αρχίσει να ουρλιάζει χωρίς λόγο, τότε κάποιος θα πεθάνει.
...αν είναι κοπρίτης μάλλον πεινάει...αν ουρλιάζει, είναι που δεν του’ δωσες τίποτε.

Χρήματα – Αν βρεις χρήματα στον δρόμο, είναι καλή τύχη για τα επαγγελματικά σου.
...ιδιαίτερα αν είναι πολλά

Πιρούνι – Αν σου πέσει το πιρούνι από το τραπέζι, φίλοι θα καλέσουν.
...για εξέταση γιατί μάλλον έχεις πάρκινσον

Επίσης, υπάρχει ο μύθος της Νεράϊδας των δοντιών, που παίρνει τα παιδικά δοντάκια που βρίσκει κάτω από το μαξιλάρι του παιδιού, και αφήνει στην θέση τους λεφτά.
...κι εγώ ξεδόντιασα το παιδί αλλά... τπτ

Καθρέφτες – Αν σπάσεις έναν καθρέφτη, θα έχεις 7 χρόνια γρουσουζιά. Πολλοί επίσης πιστεύουν ότι αν κοιτάξεις στον καθρέφτη μετά τα μεσάνυχτα, μεγάλο κακό θα σε βρει.
...ειδικά αν είσαι γριά κι άβαφτη

Αστέρια – Είναι γρουσουζιά να μετράς τα αστέρια. Αν όμως δεις ένα αστέρι να πέφτει, κάνε μια ευχή.
...μην πέσει πάνω σου

Ψαλίδι – Λέγεται ότι αν μια έγκυος κάτσει εν αγνοία της πάνω σε ανοιχτό ψαλίδι, θα γεννήσει αγόρι.
...την έσπρωξα άπειρες φορές αλλά...πάλι κορίτσι

Αράχνη – Ιστός αράχνης στις γωνίες του σπιτιού είναι καλή τύχη. Αν πέσει πάνω σου αράχνη είναι επίσης καλή τύχη.
...αρκεί να μην είναι δηλητηριώδης

Κρασί - Εάν είσαι ανύπαντρος και τύχει στο δικό σου το ποτήρι να τελειώσει το κρασί, τότε θα καλοπαντρευτείς.
...γι αυτό πίνε πάντα μόνος να τελειώνει στο δικό σου σίγουρα

Μέλι και γάλα – Είναι έθιμο να ταϊζει η πεθερά την νέα της νύφη μέλι και γάλα, για να τα πάνε «μέλι-γάλα».
...αρκεί να μην της δίνει ληγμένα

Ντουλάπα – Όταν αφήνεις τις ντουλάπες ανοιχτές, λέγεται ότι ευνοείς τις κακές γλώσσες.
...ειδικά αν ειναι ο γκόμενος μέσα ( στη ντουλάπα )

40ήμερα – Ακόμα και σήμερα, πολλοί είναι αυτοί που δεν αφήνουν κανένα να δει το νεογέννητό τους πρωτού κλείσει 40 ημέρες, για να μην το βρει κακό μάτι.
...για πιο σίγουρα άστο 40 χρονια

Ψίχουλα – Όταν τινάζουμε το τραπεζομάντιλο μετά από γεύμα έξω την νύχτα, ταΐζουμε τα πνεύματα κι έτσι δεν υπάρχει φόβος να αγριέψουν μαζί μας.
...αγριεύει η κατίνα του κάτω ορόφου όμως

Γάμος – Όλοι γνωρίζουμε τα 2 έθιμα που σχετίζονται με τους γάμους: Είναι γρουσουζιά να δει ο γαμπρός την νύφη με το νυφικό της πριν από τον γάμο, και ρίχνουμε ρύζι στους νεόνυμφους για να «ριζώσουν».
...αντίθετα, καλό είναι να τη δει χωρίς νυφικό (γυμνη)
...και το ρύζι βρασμένο αν ο γαμπρός είναι λαπάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy