ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μπορούμε να μαντέψουμε το μέλλον;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 18:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΣΑΝΤΙΣΤΩ Η ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ.....??????

ΜΑΛΟΝ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ
ΦΟΒΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ
ΑΡΕ ΝΟΜΙΝΟΝ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ...
ΦΙΛΙΚΑ Ε.Μ.Α...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τάλος
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 15:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τάλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λένε ότι αν φτιάξουν έναν υπερυπολογιστή που μπορεί να παρακολουθεί τα πάντα...και τα συνδυάζει, τότε θα μπορεί να προβλέπει το μέλλον...του καιρόύ και πολλά άλλα!!!!!!! Είναι αλήθεια?

Εμένα πάντως δεν μου έκατσε και πολύ καλά αν θέλετε την γνώμη μου! Κάπου πρέπει να έχει ένα ψεγάδι αυτή η "ανακάλυψη".....


Φυσικά και δε μπορεί να κατασκευαστεί αυτός ο μπαρουφουπολογιστής, η τεχνολογία που διαθέτουμε ως πλανήτης είναι ....άστα να πάνε, τίποτα πάνω στη Γη δεν είναι ικανό να μας δώσει πλήρη εποπτεία του σύμπαντος, αλλά αν ακόμη ήταν θα χρειαζόταν τιτάνια δύναμη για να κάνει τις απαραίτητες πράξεις ώστε να καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα.
Ακόμα ας μην ξεχνάμε πως ούτε την ύλη, ούτε και την αρχή του διαστήματος καλά καλά δεν ξέρουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sophie Forever Charmed
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 11:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sophie Forever Charmed  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον εγω πιστευω οτι οι ανθρωποι εχουν τη δυνατοτητα να προβλεπουν το μελλον.Δεν ξερω αν ειναι χαρισμα που εχουν λιγοι η αν μπορουν να το κανουν ολοι.Παντως να σημιωσω οτι πιστευω στην ΕΝΟΡΑΣΗ οχι σε χαρτια και τετοια.Και αυτο για τον απλουστατο λογο οτι αυτος που ριχνει τα χαρτια και σωστα να τα ριξει και να βγουνε,ειναι γιατι εχει το χαρισμα της ενορασης.Ετσι πιστευωεγω τουλαχιστον.Παντως εγω εχω προβλεψει το μελλον μερικες φορες η τουλαχιστον ετσι νομιζω.
Παραδειγμα 1:Ημουν στο σπιτι της ξαδελφης μου με την αδερφη μου και αλλο ενα παιδακι(αγορι).Η αδερφη μου και το αγορι ηταν σε μια σκαλα και κατεβαιναν.Και ξαφνικα ερχεται στο μυαλο μου μια εικονα οτι το αγορι ειχε κατεβει απο τη σκαλα και αμεσως μετα η αδερφη μου επεσε.Τελωσπαντων δεν δινω σημασια.Βλεπω μετα το αγορι(το οποιο τελικα κατεβηκε απο τη σκαλα)να ερχεται κοντα μου.Εεε,εκεινη την στιγμη οπως κατεβαινε η αδερφη μου τη σκαλα πεφτει!Τυχαιο?Δεν νομιζω!

Γιαγιακα λες οτι εχεις διαφορες τετοιες εμπειριες με ονειρα που βγαινουν(μου εχει συμβει και εμενα)και λες οτι οποιος θελει μπορει να σε συμβουλευτει.Μηπως ξερεις λοιπον αν αυτο που μου συμβαινει ειναι στα αληθεια ενοραση και αν ναι πως να το αναπτυξω???

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Never give up without a fightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2011, 10:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώντας στην ερώτηση του topic "Μπορούμε να μαντέψουμε το μέλλον;":
κατηγοριματικά "ΝΑΙ".

Δεν ξέρω το κατά πόσο γίνεται κάτι τέτοιο μέσω καρτών, φλιτζανιών και άλλων "εργαλείων" όμως ξέρω ότι μέσω των ονείρων μας ΣΙΓΟΥΡΑ γίνεται. Προσωπικά έχω δει στον ύπνο μου πράγματα που την επόμενη μέρα συνέβησαν ΑΠΕΙΡΕΣ φορές. Μιλάω για σεισμούς, για εγκυημοσύνες κάποιας μακρινής συγγενής μου, για τρακαρίσματα γνωστών, για αποτελέσματα αγώνων, για κάποια πρώην που μου μίλησε μετά από πολλούς μήνες, για κάποιον φίλο από το στρατό που συνάντησα τυχαία στο δρόμο και άλλα πολλά. Δεν το θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο, πιστεύω ότι συμβαίνει σε όλους. Απλά εγώ ονειρεύομαι κάθε βράδυ και μετά, το πρωί, θυμάμαι όλα μου τα όνειρα. Ίσως αυτή να είναι η διαφορά μου με κάποιον που δεν έχει ανάλογα περιστατικά, ότι αυτός δηλαδή δεν τα θυμάται.

Τώρα όσο για το ΠΩΣ γίνεται κάτι τέτοιο, έχω μια καλή ιδέα επι αυτού: Όσο κοιμόμαστε ο εγκέφαλος μας επεξεργάζεται πλήθος πληροφοριών που δεν κρίθηκαν "σημαντικές" κατά την διάρκεια της ημέρας και πέρασαν στο υποσυνείδητο (επιστημονικό γεγονός αυτό που αναφέρω). Δεν είναι πολύ δύσκολο να φανταστεί κανείς ότι συχνά-πυκνά η επεξεργασία αυτή κάποιων δεδομένων θα οδηγήσει σε συγκεκριμένα αποτελέσματα. Όπως δηλαδή ξέρουμε ότι, εκ των πραγμάτων, εαν ένα ποτήρι πέσει από το τραπέζι τότε αυτό θα σπάσει, έτσι μπορεί και ο εγκέφαλός μας να υπολογίσει διάφορες τέτοιες "συνέπειες συνθηκών".

Όσον αφορά τα "μεγαλύτερα" γεγονότα που προέβλεψα (σεισμός στην Τουρκία, το είπα ένα πρωί σε έναν συμμαθητή μου καθώς πηγαίναμε στο σχολείο- πριν καμιά 5-6 χρόνια- και το μεσημέρι με πήρε τηλέφωνο και μου είπε "βάλε ειδήσεις"), για αυτά δεν νομίζω να στέκει η λογική εξήγηση που παράθεσα πιο πάνω. Βασικά ο μόνος τρόπος να συνδέεται με την λογική αυτή εξήγηση, είναι να ισχύει και το λεγόμενο "φαινόμενο της πεταλούδας" και ο εγκέφαλός μου να είδε πχ μια κάμπια έτοιμη να γίνει πεταλούδα και να συνειδητοποίησε ότι μόλις πετάξει η πεταλούδα θα γίνει σεισμός (εντελώς μεταφορικό παράδειγμα ανέφερα, για να εξηγήσω το σκεπτικό μου).

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2011, 15:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Jegudiel
για αποτελέσματα αγώνων,

Ωοο!! please!!
πές μου τι βλέπει το μέλλον για σήμερα για:

Ιντερ-Λιλ
Λυών-Ρεαλ
Τραμπζονσπορ-ΤΣΣΚΑ Μοσχας.

Και το ακριβές σκόρ,αν έχεις την καλωσύνη!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2011, 15:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχαχα λυπάμαι, δεν μπορώ να κοιμηθώ τώρα, είμαι στην δουλειά!

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 15:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Jegudiel
επειδή μια τέτοια περίπτωση είμαι και εγώ, υποφέρω από αλλεπάλληλα προφητικά όνειρα και διάφορα άλλα σκηνικά, θέλω να ρωτήσω τι μπορούμε να κάνουμε ούτως ώστε να αξιοποιήσουμε το χάρισμα μας, να το ''καλουπώσουμε'' κάπως και να καταφέρουμε να βοηθάμε τους άλλους. Έχεις καμιά ιδέα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 16:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν το θεωρώ και τόσο μεγάλο πράγμα. Ξαναλέω πιστεύω πως όλοι το κάνουν απλά δεν θυμούνται τα όνειρά τους.

Στην περίπτωσή σου, έχω να σε συμβουλέψω να μην κάνεις τίποτα. Μην επεμβαίνεις. Βλέπω στον ύπνο μου μια φίλη μου που έχω να της μιλήσω μήνες να με παίρνει τηλέφωνο. Ξυπνάω και το σκέφτομαι. Παλεύω με την θέληση να την πάρω εγώ, όμως δεν επεμβαίνω. Το αφήνω να συμβεί και μέσα σε 1 λεπτό με έχει πάει τηλέφωνο.

Το παραπάνω είναι γεγονός. Είναι ένα παράδειγμα του "πάνε με τα νερά του". Κάνε σαν να μην το είδες. Αφενός γιατί κάθετι διαφορετικό είναι ΚΑΘΑΡΑ εγωιστικό (ακόμα και με το πρόσχημα "να βοηθήσεις τους συνανθρώπους σου" θα το κάνεις για να νιώσεις ΕΣΥ καλά) και αφετέρου γιατί μερικά πράγματα έχουν την τάση να αλλάζουν προς το χειρότερο αν πας να επωφεληθείς από αυτά ή να τα αλλάξεις

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 19:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις ακούσει τίποτα για τους αλαφροϊσκιωτους; Είναι κάποια άτομα που βλέπουν όσα εμείς δεν μπορούμε να δούμε, αλλά μπορεί να ήταν άτομο που ήξερε ή είχε μάθει κάποιες πληροφορίες για όλους σας, για να το παίξει διάνοια και να τον θαυμάσετε για τις ενοράτικές του ικανότητες.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy