ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 17:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προτείνω την «μέθοδο άνευ διδασκάλου»!!!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~



α χαχαχαχαχαχαχαχααχα

Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 18:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
΄Οσο για τα Ταρώ, εγώ προσωπικά βρίσκω ότι φέρουν αρνητική ενέργεια


Αν θέλεις, αγαπητή inandabove, μου εξηγείς γιατί κατά την άποψή σου τα μεν έχουν αρνητική ενέργεια και τα δε όχι;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 30/05/2004 18:04:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 18:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως, φίλη zadok!!
Καθαρά προσωπική μου άποψη, επαναλαμβάνω..Η τράπουλα Ταρώ, σε όσες "εκδόσεις" έχει πέσει στα χέρια μου, φέρει απεικονίσεις και ονομασίες που -εμένα προσωπικά-με "αγριεύουν", και αυτό, όπως καταλαβαίνεις, δυσχεραίνει την όποια χρήση τους.

Έχω υπόψην μου την πληροφορία που δίνεις σε προηγούμενο post σου στο topic (ότι, δηλαδή, η απλή τράπουλα προέρχεται από την Ταρώ) αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η μεν απλή τράπουλα -εμένα προσωπικά-(το τονίζω για να μην υπάρξουν τυχόν παρεξηγήσεις) με βοηθά να συγκεντρωθώ, τα δε Ταρώ , απ' την άλλη, με προδιαθέτουν αρνητικά...οπότε δεν καθίσταται δυνατή από μέρους μου η χρήση τους για χαρτομαντεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 18:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή inandabove,

σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Σίγουρα δεν είναι όλες οι απεικονίσεις κατάλληλες για αυτοσυγκέντρωση.

Όμως, νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που εξαρτάται από μας.
Άλλοι συγκεντρώνονται π.χ. με τη μεσαιωνική απεικόνιση, άλλοι με την αναγεννησιακή.
Είναι προσωπικό το ζήτημα και κατά την άποψή μου δεν έχει να κάνει με την ενέργεια της τράπουλας.

Εξάλλου, γι' αυτό υπάρχουν και πολλών ειδών απεικονίσεις.

Θέλησα να το διευκρινίσουμε αυτό, γιατί όταν μιλάμε για αρνητική ενέργεια, σε μερικούς δημιουργούνται άλλοι συνειρμοί.

Στην πραγματικότητα, την ενέργεια εμείς τη δίνουμε και γι' αυτό κανονικά η τράπουλα δεν πρέπει να περνάει πολλά "χέρια".

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 10:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραίο το ταμπελάκι σου, μέχρι να καταλάβω τι είναι είχα χεστεί.

Κάτω Πάυλας



οχι, δεν κοβω βολτες στα ξενα πισια...

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 19:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι ξέρω για να μπορέσεις να μαντέψεις το μέλλον πρέπει να το έχεις έμφυτο. Υπάρχουν αντικείμενα που σε βοηθούν να το βγάλεις προς τα έξω...αυτό το φαινόμενο έχει σχέση με την ψυχομετρία.
Ίσως κάποιοι με τα χαρτιά απλά να μπορούν να αξιοποιήσουν ταλέντο αυτό...

Φιλικά Νότης Σκορπιός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 15:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτό ακριβώς! Πρέπει να το έχεις σαν "δώρο". Οπότε, ο όποιος φίλος ή φίλη θέλει να "διαβάσει" τα χαρτιά, καλύτερα να λέει ότι του "κατέβει", παρά να μάθει σημασίες των χαρτιών από κάποιους άλλους.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 19:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναφέρω το θέμα ... Λοιπον ...Προσφατα κυκλωφορησε μια τραπουλα , η λεγομενη τραπουλα DESTE απο την συγγραφεα του βιβλιου "Οιμαγισσες της Σμυρνης".Η τραπουλα αυτη υποτιθετεαι οτι ειναι αντιγραφο της τραπουλας της κυρα Κατινας - της μαγισσας τς Σμυρνης . Την εχει παρει κανεις ? Ξερει αν λειτουργει ή αν ειναι εμπορικες μπαρουφες ?

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lonely
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 09:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lonely  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και όλες. Λοιπόν κατ’ αρχάς όσον αφορά την ερώτηση της twilightfairy μόλις πήρα το βιβλιαράκι και την τράπουλα…τώρα αν δουλεύει δεν μπορώ να ξέρω ακόμα…προσπαθώ να την μάθω…κάποια ανοίγματα που έχω κάνει αν βγουν θα σου πω… το καλό είναι ότι είναι σαν ερμηνείες είναι πολύ στρωτές εύκολες και συγκεκριμένες…

Astral Project, θα μπορούσες να ρίξεις χαρτιά και για μενα???έτσι εξ αποστάσεως????τραβαω ενα χοντρο ζορι(αισθηματικο) και θα ηθελα καποιος αλλος να μου ριξει τα χαρτια γιατι σ'αυτήν την περιπτωση,όταν τα ριχνω, δεν καταλαβαινω τι λενε!!!!!please!!!!!!!!!!!!!!

s.af.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 11:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επαναφέρω το θέμα ... Λοιπον ...Προσφατα κυκλωφορησε μια τραπουλα , η λεγομενη τραπουλα DESTE απο την συγγραφεα του βιβλιου "Οιμαγισσες της Σμυρνης".Η τραπουλα αυτη υποτιθετεαι οτι ειναι αντιγραφο της τραπουλας της κυρα Κατινας - της μαγισσας τς Σμυρνης . Την εχει παρει κανεις ? Ξερει αν λειτουργει ή αν ειναι εμπορικες μπαρουφες ?

Ad astra per Aspera


Την πήρα κι εγώ την τράπουλα της ΚΑτίνας, η οποία θα συμφωνήσω με τη lonely ότι έχει πολύ στρωτές ερμηνείες. Ωστόσο, ως συνήθως, όταν προσπαθώ να διαβάσω ή tarot ή οποιαδήποτε τράπουλα, ειδικά σε εμένα, μπερδεύομαι. Αντίθετα, όταν το κάνω για άλλους, μου είναι ευκολότερο. Ίσως είναι αυτό που λένε ότι τα δικά σου δεν μπορείς να τα πεις, διότι κάτι τέτοιο θα παρέπεμπε σε προσωπικό όφελος, πράγμα που είναι ασύμβατο με τη φιλοσοφία ότι όταν έχεις ένα χάρισμα πρέπει να το χρησιμοποιείς για να βοηθάς άλλους και ποτέ τον εαυτό σου. Όσο για την desde της Κατίνας προσπάθησα στο δίκτυο να βρω συμπληρωματικές ερμηνείς ίσως και τρόπους ριξίματος, αλλά όλα τα αποτελέσματα της αναζήτησης, ήταν στα ισπανικά, που δυστυχώς δεν ξέρω. Αλλά έτσι κι αλλιώς με πέταγαν όλο σε σελίδες tarot. Πάντως με ένα ρίξιμο που έκανα για μένα (χθες την πήρα 11/8), κάτι ψιλοβγήκε, τουλάχιστον όσον αφορά το παρελθόν. Για το μέλλον θα δείξει...

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lonely
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 13:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lonely  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ανησυχη7, το ίδιο παθαίνω όταν πρόκειται να ρίξω χαρτιά για μένα…ίσως είναι αυτό που λες… όταν έψαξα για την deste στο internet βρήκα το www.deste-smyrne.com το οποίο όμως δεν ισχύει μάλλον… κοίταξε το κι εσύ. ενώ όμως ξέρω το ρίξιμο της δεν είμαι σίγουρη για τη σειρά που διαβάζονται. αν παει κατα στηλη δηλαδη. πχ μακρυνο παρελθον,κοντινο παρελθον,παρον,κοντινο μελλον,μακρυνο μελλον.κα για ποσο μακρυνο μελλον μιλαμε??? 1 μηνα,2, 1χρόνο????

s.af.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 15:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη lonely, όντως δεν ισχύει πλέον η σελίδα, ωστόσο, σύμφωνα με το βιβλιαράκι της Κατίνας, κι όπως το κατάλαβα εγώ, τα χαρτιά που βρίσκονται αριστερά από την κεντρική φιγούρα εκτός από τα τρία πάνω από τη φιγούρα, τα τρία που βρίσκονται στην ίδια ευθεία και τα τρία στα πόδια της φιγούρας, αναφέρονται στο παρελθόν. Τα αντίστοιχα δεξιά από τη φιγούρα (εξαιρώντας πάντα αυτά που ανέφερα πιο πάνω), "δείχνουν" ένα μέλλον το οποίο δεν ξέρουμε αν είναι μακρινό ή όχι. Αν τώρα αντιστοιχήσω τον τρόπο ριξίματος με άλλες μεθόδους πιστεύω το εξής: ότι τα τρία χαρτιά πάνω από τη φιγούρα είναι οι σκέψεις της κεντρικής φιγούρας, τα δύο δεξιά κι αριστερά από τη φιγούρα (1 αριστ. δηλαδή και 1 δεξιά)αποτελούν συμπληρωματικά στοιχεία για το χαρακτήρα της φιγούρας κι ίσως κάτι που θα γίνει πολύ σύντομα. Τα τρία τώρα κάτω από τη φιγούρα είναι πάλι φόβοι και κάποια πράγματα που απασχολούν τον ενδιαφερόμενο. Επίσης, όσον αφορά το πώς τα ερμηνεύουμε, απ' ότι λέει στο βιβλίο παίζει ρόλο το χαρτί του "στεφανώματος" για ένα γεγονός και το κάτω. Δηλαδή, τα ερμηνεύουμε κάθετα. Π.χ. στις δεξιές πλευρές εμφανίζεται μία σειρά με τα εξής χαρτιά:1ο από κάτω το σύννεφο, 2ο πάνω από το 1ο η πόρτα, 3ο πάνω από το 2ο ο δρόμος. Αυτό τι μπορεί να σημαίνει: αυτή τη στιγμή υπάρχουν κάποια "σύννεφα" (αδύναμα όμως) στον επαγγελματικό τομέα (θυμήσου την "πόρτα"), ωστόσο ο "δρόμος" (πάνω από την πόρτα) δείχνει ότι παρά τα προβλήματα θα υπάρξει καλυτέρευση των πραγμάτων μπορεί και θεαματική. Επίσης, προσπάθησε να κάνεις συνδυασμούς (και λίγη φαντασία δεν βλάπτει!)και μην παίρνεις ακριβώς τοις μετροιτοίς όλες τις ερμηνείες. Κοίταζε το γενικότερο νόημα της κάρτας, κι αν αυτή είναι θετική ή αρνητική.
Καλή επιτυχία και σε μένα και σε σένα λοιπόν αλλά και σε όλους!Και θα επανέλθουμε με νεώτερο ανακοινωθέν για την αποτελεσματικότητα!

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Writer
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 11:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Writer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Φίλοι Καλημέρα και καλή Κυριακή.

Τις τελευταίες δυο μέρες "παρακολουθούσα" τα forum του esoterica πάρα πολύ ευχάριστα. Σήμερα το πρωί αποφάσισα να κάνω εγγραφή μέλους στο site και να μοιραστώ μαζί σας κάτι που εδώ και ένα μήνα περίπου με προβληματίζει. Το συγκεκριμένο θέμα έχει να κάνει με την χαρτομαντεία και ελπίζω η εμπειρία σας να με βοηθήσει.
Για ένα προσωπικό μου θέμα επισκέφθηκα πριν από ένα μήνα χαρτομάντη των Β.Προαστείων με μεγάλες περγαμηνές και με τεράστιες επιτυχίες στις προβλέψεις του σε όλη μου την παρέα εδώ και πολλά χρόνια. Αφού του έκανα μια εισαγωγή στο θέμα που με ενδιέφερε το ζήτησα να μου κάνει την προβλεψή του. Κατά την διάρκεια της πρόβλεψης μου είπε μια σειρά από μικρογεγονότα τα οποία δεν με αφορούσαν και έδωσα πολύ μικρή σημασία. Η πρόβλεψη του για το κύριο ζήτημα ήταν απόλυτα θετική. Οι μέρες πέρασαν και σιγά σιγά όλες του οι προβλέψεις σχετικά με τα μικρογεγονότα που σας ανέφερα άρχισαν να γίνονται πραγματικότητα. Σε αντίθεση το κύριο ζήτημα αντί να κάνει θετικές προόδους έκανε συνέχεια βήματα πίσω. Ακολούθησε και άλλη επίσκεψη και το σύνολο της πρόβλεψης ήταν το ίδιο.

Η ερωτησή μου είναι η εξής. Μπορεί ένας χαρτομάντης που έχει αποδείξει εδώ και χρόνια την αξία του σε όλο μου τον φιλικό κύκλο, να κάνει σωστές προβλέψεις ενώ στην δική μου περίπτωση να προβλέπτει σωστά μόνο τα μικρογεγονότα? Μήπως δεν έχω δώσει τον κατάληλο χρόνο ώστε η πρόβλεψη του να βγεί σωστή?

Κάθε απαντησή σας θα μου ήταν νερό στην έρημο...

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 12:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε writer, μου έχει συμβεί κι εμένα ακριβώς το ίδιο. Επίσης, έχει συμβεί να πάω με δύο φίλες μου κάπου και στις δύο να βρει πολλά πράγματα η ερμηνεύτρια (για να μην πω χαρτού) και σε μένα τίποτε. Αυτό που κατά τη γνώμη μου μπορεί να συμβαίνει, είναι ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει μακροπρόθεσμα τι θα συμβεί. Κάποιοι λένε ότι σε κάποιους "βγαίνουν" τα χαρτιά ενώ σε άλλους όχι διότι απλώς κάποιοι είναι πιο "δεκτικοί" ενώ κάποιοι άλλοι όχι.
Πάντως να έχετε όλοι πάντα στο μυαλό σας ότι ποτέ κανείς με βεβαιότητα δεν μπορεί να δει το μέλλον, για τον απλούστατο λόγο - κι αυτό είναι η γνώμη μου - ότι τίποτε δεν είναι "γραμμένο". Μπορεί να υπάρχουν τάσεις κι αποχρώσες ενδείξεις για το τι θα μπορούσε να συμβεί, όμως ποτέ αποδείξεις ότι κάτι θα γίνει σίγουρα. Κι όποιος λέει ότί "έχει το χάρισμα της πρόβλεψης" λέει "μπούρδες". Μπορεί κάποια επιμέρους ζητήματα να τα βρεις ποτέ όμως δεν θα δεις την πλήρη εικόνα, εκτός σπανίων - σπανιοτάτων περιπτώσεων που φυσικά εσείς κι εγώ αποκλείεται να γνωρίσουμε.

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Writer
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2004, 13:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Writer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανήσυχη7 ευχαριστώ,

Η πλάκα είναι ότι μετά από ένα πολύ σοβαρό γεγονός που δείχνει ότι η σχέση για την οποία ήταν η πρόβλεψη είναι τελειωμένη, η ερμηνεύτρια συνέχισε να είναι σίγουρη για την προβλεψή της και μάλιστα να μιλάει για σχέση ζωής. Είναι τόσο σίγουρη που στις τελευταίες μου επισκέψεις δεν πήρε ούτε χρήματα. Το θέμα είναι ότι πρέπει να δω την πραγματικότητα, δηλαδή αυτό που είδαν τα μάτια μου και άκουσαν τα αυτιά μου παρά την πρόβλεψη κάποιου.

Και πάλι ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZZZ
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 12:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZZZ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.. Αγόρασα και εγώ την DESTE από το βιβλίο "οι μάγισσες της Σμύρνης" , αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω τον τρόπο , ο οποίος περιγράφεται στις οδηγίες, για το πως θα ρίξω τα χαρτιά.. πρέπει να βγούν 3 σειρές από 9 χαρτιά , αλλά δεν καταλαβαίνω με τι σειρά πρέπει να τα ρίξω.. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? επίσης που μπορώ να προμηθευτώ κάρτες ταρώ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Criton
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 14:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Criton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

Είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα να πω την άποψη μου για τη χαρτομαντεία.
Όπως ο φίλος writer είχα ένα πρόβλημα και πήρα τηλέφωνο και σε 901… που κάνουν προβλέψεις μέσω ταρω. Χωρίς να τους πω πολλά πράγματα άρχισαν να μου λένε διάφορα για το παρελθόν και για το πρόβλημα που με απασχολούσε με αρκετά μεγάλη επιτυχία (ίσως τελικά να με είχανε ψαρέψει με τον τρόπο τους χωρίς να το καταλάβω).
Το κακό ήταν ότι οι ημερομηνίες και οι μελλοντικές προβλέψεις που μου δώσανε δεν επιβεβαιώθηκαν όμως άλλα γεγονότα που είχαν συμβεί μέχρι εκείνη τη στιγμή τα οποία και αγνοούσα εντελώς ήταν απόλυτα σωστά και αληθείς (τα διασταύρωσα και τα επιβεβαίωσα). Έκανα και δεύτερο και τρίτο τηλεφώνημα και μιλούσα κάθε φορά με διαφορετικό άνθρωπο είχα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα έτσι αποφάσισα να επισκεφτώ χαρτομάντη. Το αποτέλεσμα όσο αφορά το παρελθόν ήταν το ίδιο και με την τηλεφωνική πρόβλεψη, τώρα όσο αφορά το μέλλον δεν γνωρίζω τι αποτελέσματα θα έχω.

Τελικά μπορείς να εμπιστευθείς και να πιστέψεις σε τέτοια πράγματα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 20:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σου εξηγησω τι συμβαινει.

συμφωνα με την παραδοση, ο διαβολος ειναι απολυτος γνωστης του παρελθοντος και ο θεος του παρελθοντος, του παροντος και του μελλοντος.

ετσι λοιπον, εαν θελει ο διαβολος να σε πεισει για το μελλον σου, σου λεει ακριβως οτι χρειαζεσαι να μαθεις απο το παρελθον σου για να πεισθεις.

μακρυα και αλαργα απο αυτα τα ατομα. τα περισσοτερα ειναι ανακατεμενα με την μαυρη μαγεια........


------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2004, 20:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
συμφωνα με την παραδοση, ο διαβολος ειναι απολυτος γνωστης του παρελθοντος και ο θεος του παρελθοντος, του παροντος και του μελλοντος.

ετσι λοιπον, εαν θελει ο διαβολος να σε πεισει για το μελλον σου, σου λεει ακριβως οτι χρειαζεσαι να μαθεις απο το παρελθον σου για να πεισθεις.


Συγγνώμη, αλλά αν είναι έτσι, ο κανονικός Θεός πού είναι;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 19:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλυτερα να ρωτησεις τα παιδακια στην αιθιοπια που ειναι.

ή τα παιδακια στις φαβελες.

ή τα παιδακια στις φιλιππινες που βγαινουν στην πορνεια απο τα 4 τους....

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 20:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλυτερα να ρωτησεις τα παιδακια στην αιθιοπια που ειναι.

ή τα παιδακια στις φαβελες.

ή τα παιδακια στις φιλιππινες που βγαινουν στην πορνεια απο τα 4 τους....

------------------------


Λες να γνωρίζουν τί θέλεις να πεις εσύ ή να τους απασχολεί, για να μου απαντήσουν;;;

Έχουν άραγε nickname στο esoterica;

Νομίζω ότι θα εκτιμούσα μία δική σου απάντηση μια και εσένα ρώτησα.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 17:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλυτερα να ρωτησεις τα παιδακια στην αιθιοπια που ειναι.

ή τα παιδακια στις φαβελες.

ή τα παιδακια στις φιλιππινες που βγαινουν στην πορνεια απο τα 4 τους....

------------------------



Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πάντως ο Θεός εδώ δεν πρέπει να είναι ή σωστότερα εκεί που λες σίγουρα δεν είναι. Αυτό βέβαια τι σημαίνει; Ότι δεν είναι πουθενά; Απλώς για εμένα δεν ασχολείται διότι τελικά Θεοί ίσως είμαστε όλοι εμείς. Κι επειδή δεν μπορούμε (βάζω κι εμένα μέσα) να κάνουμε την υπέρβαση και να δεχθούμε ότι είμαστε όλοι "μικροί θεοί" (άσχετο σε ποιο δόγμα πιστεύουμε), συνεχίζουμε να προβάλουμε τις αδυναμίες μας στο διάβολο και τις επιθυμίες μας σε έναν θεό (ή για κάποιους άλλους ισχύει το αντίθετο). Βέβαια, τα παραπάνω ως παρένθεση γιατί ίσως δεν ταιριάζουν με το συγκεκριμένο θέμα.

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 18:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

καλυτερα να ρωτησεις τα παιδακια στην αιθιοπια που ειναι.

ή τα παιδακια στις φαβελες.

ή τα παιδακια στις φιλιππινες που βγαινουν στην πορνεια απο τα 4 τους....

------------------------


Λες να γνωρίζουν τί θέλεις να πεις εσύ ή να τους απασχολεί, για να μου απαντήσουν;;;

Έχουν άραγε nickname στο esoterica;

Νομίζω ότι θα εκτιμούσα μία δική σου απάντηση μια και εσένα ρώτησα.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)




ενας απλος ανθρωπος ειναι ο πλεον αναρμοδιος για να απαντησει που βρισκεται το υπερτατο ον.

ουδεποτε δηλωσα οτι εχω προσωπικη επαφη μαζι του. ουτε καν τηλεφωνικη.

με το προηγουμενο μηνυμα που εγραψα αναφερω, μια και ρωτησες εμενα, οτι ειναι αισθητη η απουσια του ή η αδιαφορια του.

ελπιζω αυτην την φορα να καταλαβες τι ακριβως εννοουσα.

στην αντιθετη περιπτωση, σε παρακαλω να θεσεις την επομενη ερωτηση.

καλο απογευμα.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 19:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ενας απλος ανθρωπος ειναι ο πλεον αναρμοδιος για να απαντησει που βρισκεται το υπερτατο ον.

ουδεποτε δηλωσα οτι εχω προσωπικη επαφη μαζι του. ουτε καν τηλεφωνικη.


Ας μη λέμε ότι μας έρχεται τότε λοιπόν, ok;

quote:
...οτι ειναι αισθητη η απουσια του ή η αδιαφορια του.

Αν είναι αισθητή η απουσία ή η αδιαφορία του (που είναι δικαίωμά σου να το νομίζεις, αλλά δε σημαίνει ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα), τότε η ζωή μας είναι προϊόν του Διαβόλου και άρα δεν πρέπει να είμαστε απλά μακριά απ' τους όποιους μάντεις, αλλά να πάμε να φουντάρουμε στην πρώτη ευκαιρία...

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 23:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ας μη λέμε ότι μας έρχεται τότε λοιπόν, ok;



επισης.

quote:

Αν είναι αισθητή η απουσία ή η αδιαφορία του (που είναι δικαίωμά σου να το νομίζεις, αλλά δε σημαίνει ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα), τότε η ζωή μας είναι προϊόν του Διαβόλου και άρα δεν πρέπει να είμαστε απλά μακριά απ' τους όποιους μάντεις, αλλά να πάμε να φουντάρουμε στην πρώτη ευκαιρία...

εαν ετσι αισθανεσαι, ποια ειμαι εγω να σε εμποδισω...


------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 23:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εαν ετσι αισθανεσαι, ποια ειμαι εγω να σε εμποδισω...

Σου μεταφράζω αυτά που γράφεις.

Αν δεν έχω καταλάβει τί γράφεις, θα ήταν νομίζω δείγμα καλής διάθεσης προς τους συν-γραφόμενους εν γένει και όχι προς εμένα απαραίτητα, ν' αποφεύγεις την ειρωνία και να εξηγείς.

Αν πάλι δε θέλεις, κανένα πρόβλημα...

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 18:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο φουνταρισμα αναφερομουν.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 19:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Εν πάσει περιπτώσει, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη θέση σου επί του θέματος.

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο Θεός είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών.

Για να μην ξεφεύγουμε όμως, τελείως από το θέμα, δεν αναπτύσσω περαιτέρω συλλογισμό.

Ευχαριστώ και πάλι!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 13:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τιποτα

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZZZ
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 14:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZZZ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.. Αγόρασα και εγώ την DESTE από το βιβλίο "οι μάγισσες της Σμύρνης" , αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω τον τρόπο , ο οποίος περιγράφεται στις οδηγίες, για το πως θα ρίξω τα χαρτιά.. πρέπει να βγούν 3 σειρές από 9 χαρτιά , αλλά δεν καταλαβαίνω με τι σειρά πρέπει να τα ρίξω.. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? επίσης που μπορώ να προμηθευτώ κάρτες ταρώ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1710205
Maintained by Digital Alchemy