ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ:Μύθος ή πραγματικότητα??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 15:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
STERM δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σ'αυτό που είπα εγώ, αλλά δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.

Συγκεκριμένα είπα:

quote:
Δεν έχω ακούσει μία άποψη π.χ. ότι μπορεί να είναι αόρατες νοήμονες ενεργειακές σφαίρες, όπως η ακτινοβολία, οπότε δεν γερνάνε και δεν έχουν πρόβλημα να ταξιδέψουν αποστάσεις έτη φωτός μακριά, χωρίς να γερνάνε και να έχουν ανάγκη από διαστημόπλια και ιπτάμενους δίσκους.
Θα το θεωρούσα πιο πιθανό.



Αν οι σφαίρες παραπέμπουν σε κάποια θεωρία, βάλτε ενεργειακά νεφελώματα τύπου ακτινοβολίας που δεν έχουν συγκεκριμένο σχήμα αλλά έχουν νοημοσύνη.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 15:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΟΙ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΟΝ ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΘΕΑΣΕΙΣ, ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΤΕΤΟΙΩΝ ΘΕΑΣΕΩΝ. ΑΜΑ ΔΩ ΚΑΤΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΜΕ ΦΩΤΑΚΙΑ ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. ΣΑΦΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΓΗΙΝΟ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΑ ΜΗ ΟΡΑΤΑ ΑΠΟ ΡΑΝΤΑΡ ΑΕΟΡΟΣΚΑΦΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΗΤΑΝ ΑΓΝΩΣΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΜΑΓΜΑΤΟΣ ΝΑ ΠΛΑΝΑΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ, ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ. ΣΩΣΤΑ?

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel έχεις δίκιο εγώ το διατύπωσα λάθος, το σωστό είναι ότι χάρις στο παρακάτω που είπες θυμήθηκα Σφαιρικούς Κεραυνούς και Σφαίρες Μάγματος...
quote:
αόρατες νοήμονες ενεργειακές σφαίρες

TONY με την λογική το μάγμα δεν θα έπρεπε να σηκωθεί καν από το έδαφος εκτός και αν γινόταν κάποιο είδος εκτόξευσης του για "χ" λόγους.
Δυστηχώς έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι ακριβώς πως το είχαν εξηγήσει γι' αυτό είπα αν ξέρει κάποιος κάτι, ας το πει, σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο η θερμότητα η οποία πάει προς τα πάνω αλλά αυτό είναι ένα μικρό κομμάτι της όλης ιστορίας γιατί αλλιώς θα έπρεπε να πέταγαν και οι φούρνοι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 18:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟΝΥ λέει.....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΖΑΧ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΜΜΟΝΗ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?


Δεν είπα πουθενά πως δεν υπάρχουν...αλλά ούτε είπα πουθενά πως υπάρχουν... Μάθε να διαβάζεις σωστά τα τόπικ των άλλων...
Απλά λέω πως δεν είναι ανάμεσά μας...και αν ήταν, δεν υπάρχει περίπτωση να το είχαμε πάρει χαμπάρι...

quote:

ΤΟΝΥ λέει.....

ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ.


Και φυσικά την σεβόμαστε... δεν την κοροιδεύουμε (δείξε μου που το έκανα σε αυτό το τόπικ) αλλά δεν έιμαστε και υποχρεωμένοι να την ασπαστούμε. Με το που εκθέτει κάποιος την γνώμη του εδώ μέσα πρέπει να είναι και προετοιμασμένος για κριτική...καλή ή κακή...

quote:

ΤΟΝΥ λέει.....

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΘΕΑΣΕΙΣ ΙΠΤΑΜΕΝΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΠΛΑ.


Γιατί...;;;; δοκιμαστικές πτήσεις δλδ δεν πρέπει να κάνουν....;;



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 19:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια άλλη μορφή που θα μπορούσαν να έχουν εξωγήινες υπάρξεις είναι και αυτή της παχύρευστης χλαπάτσας. Οπως για παράδειγμα στην κορυφαία ταινιά τρόμου THE BLOB - ελληνιστί "Κινούμενη Μάζα". Βέβαια η ταινία αναφέρεται σε χλαπάτσα που ήταν μυστικό όπλο της Αμερικάνικης Κυβέρνησης και όχι εξωγήινης προέλευσης. Ηθελα να παρουσιάσω την ταινία στο τόπικ με τις ταινίες τρόμου αλλά κολλάει μια χαρά κι εδώ αφού αναφέρθηκαν ποικίλες μορφές εξωγήινων και μυστικά κυβερνητικά όπλα. Ιδού...

Τίποτα το περίπλοκο. Μια σατανική γιγαντιαία κινούμενη χλαπάτσα του κυβερνητικού στρατού κυνηγάει τους κατοίκους μιας μικρής πόλης σπέρνοντας τον θάνατο και τον πανικό! Ουάου!!!


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 12:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά την σεβόμαστε... δεν την κοροιδεύουμε (δείξε μου που το έκανα σε αυτό το τόπικ)

AZAX ANTIΛAMBANOMAI ΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ??? ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΕΣΥ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ. ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΑΡΑ ΜΑΘΕ ΚΙ ΕΣΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΟΛΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΡΗΜΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ, ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΑΥΤΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΗΚΩΣΟΥΝ.

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 21:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως το κάνουν επίτειδες για να αποσπάσουν την προσοχή μας και να μας κάνουν να ασχολούμαστε με το τι βλέπουμε ενώ από πίσω κάνουν άλλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 13:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΣΤΟΝ 20 ΑΙΩΝΑ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ (ΩΣ ΘΕΟΣΤΑΛΤΑ ΟΥΡΑΝΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ) ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ.

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΝΩΧ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΣΠΑΝΟΣ ΤΟΥ 1970.

ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟ ΜΕΛΕΤΗΤΗ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΕΛΘ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΕΞΗΣ...

1-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΟΡΑΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ.

2-Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ, ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΤΩΝ ΗΠΑ.

3-ΤΟ ΣΤΕΛΘ ΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΡΑΚΤΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΝΧΡΟΝΑ ΡΑΝΤΑΡ.

4-ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΑΤΡΑΚΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟΡΡΟΦΙΣΗΣ.

5-ΤΑ ΠΑΛΑΙΑ ΡΑΝΤΑΡ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ (ΒΛΕΠΕ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ) ΟΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΡΑΝΤΑΡ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ.

6-ΤΟ ΣΤΕΛΘ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΕ ΒΡΟΧΗ ΓΙΑΤΙ Η ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ (ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗΣ) ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ.

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΠΑΡΑΞΕΝΩΝ ΙΠΤΑΜΕΝΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FindTheLife
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 15:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FindTheLife  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορει να τα δημιουργει ανθρωπινος παραγοντας ολα αυτα τα παραξενα δεν ειναι απιθανο.


τα sukhoi ειναι τα καλυτερα.

Ο δρομος για την κορυφη περναει παντα απο το τελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 03:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
5-ΤΑ ΠΑΛΑΙΑ ΡΑΝΤΑΡ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ (ΒΛΕΠΕ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ) ΟΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΡΑΝΤΑΡ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ.


Αυτό δεν το γνώριζα. Πάντως θυμάμαι ότι οι Σερβοι είχαν ρίξει Στελθ κατά τη διάρκεια των βομβαρδισμών από τους Αμερικάνους.

quote:
Μπορει να τα δημιουργει ανθρωπινος παραγοντας ολα αυτα τα παραξενα δεν ειναι απιθανο.

Μάλλον έτσι είναι. Τόσοι διαφορετικοί και "αλλόκοτοι" τύποι αεροσκαφών ξεγελούν τον απλό παρατηρητή που δεν γνωρίζει την ποικιλία των πολεμικών αεροσκαφών που χρησιμοποιούνται. Και λογικό να μας φαίνονται σαν UFO ... ενώ ουσιαστικά είναι αεροπλάνα ανθρώπινης τεχνολογίας...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 10:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι και στο κάτω κάτω UFO δεν σημαίνει Εξωγήινα Ιπτάμενα Αντικείμενα αλλά Άγνωστα Ιπτάμενα Αντικείμενα που περιλαμβάνει από ανθρώπινες κατασκευές που δεν είναι επίσημα καταχωρημένες μέχρι άγνωστα φυσικά φαινόμενα, εξωγήινα αντικείμενα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο....

quote:
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ (ΩΣ ΘΕΟΣΤΑΛΤΑ ΟΥΡΑΝΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ) ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ.

Πάντως σ' αυτό του AVATARGR να πω ότι σε παλιότερο topic είχα παραθέσει αρκετές φωτογραφίες που ενισχύουν τα λεγόμενα του, ήταν στο...
Παράξενα Ιερογλυφικά

Και περισσότερες φωτογραφίες στο...
http://www.dudeman.net/siriusly/ufo/art.shtml


Edited by - STERM on 11/04/2006 10:27:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 13:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Agnostic ΣΩΣΤΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΟ ΕΡΙΞΑΝ ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΤΕΛΘ ΟΙ ΣΕΡΒΟΙ ...
ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΟΤΑΝ ΒΡΕΧΕΙ.

ΕΠΙΣΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΠΙΛΟΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ.

ΓΡΑΠΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ) ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟΥ KAI ΣΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΟΥ ΠΙΛΟΤΟΥ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.....

ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ.

ΕΚΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 13:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI ΠΑΛΙ ΕΔΩ...

ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ STERM ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ....

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Ο ΟΡΟΣ) ΦΟΥΤΟΥΡΙΣΤΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΙ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΙΤΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 13:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΑΣ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ.

Ανέφερε πηγές, παρέθεσε κείμενα, ερμηνείες, εξηγήσεις, πορίσματα και σχόλια και βλέπουμε.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 14:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον Βριλ. Χρειαζόμαστε πηγές σε αρχαία κείμενα για θεάσεις UFO. Νομίζω πως γενικά από τις ιστορίες διάφορων λαών δεν έχουν αναφερθεί θεάσεις άγνωστων ιπτάμενων αντικειμένων.
Κάτι σχετικό που μου’ρχεται τώρα στο μυαλό είναι οι Ίνκας οι οποίοι ισχυρίζονταν ότι είναι γιοι του ήλιου. Όμως αυτό είναι καθαρά μια θρησκευτική/δεισιδαιμονική πεποίθηση των Ίνκας που δεν πατάει πουθενά και από αυτήν τους την πεποίθηση δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είχαν δει κάτι σχετικό με ufo στην εποχή τους.
Αυτό το ανέφερα διότι μερικοί το συνδέουν το παραπάνω με τα σχήματα στο οροπέδιο Νάζκα, λανθασμένα κατ’εμέ αφού τα σχήματα μπορεί κάλλιστα να φτιάχτηκαν για θρησκευτικούς λόγους από τους γηγενείς ινδιάνους και όχι επειδή προσγειώθηκαν εκεί οι πρόγονοι των Ίνκας .


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 11/04/2006 14:47:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 22:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Βρίλ Ο ΦΙΛΟΣ STERM ΠΑΡΑΘΕΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΙΤΕ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ.....
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΛΑΙΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΝΩΧ....
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΣΠΑΝΟΣ.... (ΟΧΙ ΤΟΥ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ)

ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΟΥ ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΠΙΡΙ ΡΕ'Ι'Σ (1700μχ) ΟΠΟΥ ΔEΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΒΟΡΕΙΟ ΠΟΛΟ ΤΗΝ ΞΗΡΑ TOY ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΓΟΥΣ.

ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΙΔΑΝ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΞΗΡΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΠΟΛΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΣΚΕΠΑΖETAI ΑΠΟ ΠΑΓΟΥΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΛΟΓΟ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2006, 07:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μίλησες για αρχαίους και πήγε το μυαλό μου αλλού.

Έχεις κείμενα από αρχαίους έλληνες ?

Να μιλήσουμε γι αυτό ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2006, 18:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Βρίλ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΕΙΣ....

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΡΩΤΑ (ΤΙΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ) ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΜΕΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...
ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΟΥ ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΠΙΡΙ ΡΕ'Ι'Σ (1700μχ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2006, 22:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι το "HELIOS" της NASA, πριν δημοσιοποιηθεί όλοι μπορούμε να φανταστούμε τι υπέθεσαν οι ποιο πολλοί όταν είδαν ένα φτερό να πετάει μόνο του...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 19:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φώτο ακόμα....

Αρχαίοι αστροναύτες.....;

.........?????????

Αυτό δεν έχω ιδέα από είναι και αν είναι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 19:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι τρέχει με αυτά τα κρανία;
Είναι αληθινά;

........

Αυτό το αγαλματάκι.....;

Οι Dropas (η foto είναι του 1947)....


.....οι οποίοι ισχυρίζονταν ότι οι πρόγονοι τους ήρθαν από το Σείριο και έχοντας δώσει πληροφορίες για αυτόν οι οποίες επαληθεύτηκαν δεκαετίες αργότερα, όπως π.χ. ότι ο Σείριος είναι διπλό αστέρι!!!

Μάλιστα όσοι τους έχουν δει από κοντά λένε πως δεν μοιάζουν και τόσο με τους ανθρώπους λες και έπεσαν από τον ουρανό.
Οι ίδιοι οι Dropas λένε πως οι πρόγονοι τους ήρθαν από τον ουρανό και ξέμειναν σε αυτό τον πλανήτη γιατί ο δικός τους δεν ήταν φιλόξενος πια....

Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι και φήμες, τι να πω, εγώ προσωπικά ούτε τους έχω δει από κοντά ούτε τους έχω μιλήσει.

Edited by - STERM on 14/04/2006 19:49:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 20:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ μια παρόμοια ιστορία αναφέρεται για τους Dogon αφρικανικη φυλή.
Διαβαστε απο το skeptic.com τι συμβαίνει με αυτή την φυλή και πως το πιθανότερο είναι κάποιος ευρωπαίος να τους μίλησε για το οτι ο Σειριος είναι διπλό άστρο και όχι ο E.T.

The Dogon and Sirius II:

http://skepdic.com/dogon.html


Edited by - medtech on 14/04/2006 20:20:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 20:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΩΩ και κοίτα τι ξέθαψα απο το εσωτερικά!

http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=4988

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 22:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech καλά που ανέφερες τους Dogons και πήρα μπρος και κατάλαβα ότι τους μπέρδεψα με τους Dropas.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να θυμηθώ ένα link που είχα καταχωνιασμένο σχετικό με τους Dropas και με αρχαίους αστροναύτες.....

Πάρτε το....
http://www.supernatural.gr./files_dzopa.htm
http://www.supernatural.gr./files_astronauts_ancients.htm

Γενικά ένα καλό site με πολλά άρθρα και φωτογραφίες που αξίζει να το δείτε ολόκληρο.


Edited by - STERM on 14/04/2006 22:10:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 23:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα για τον χάρτη του Πίρι Ρέις που μίλησε ο AVATARGR....


....διαβάστε αυτό:
http://www.archive.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=80
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 01:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπήκαν πολλά θέματα μαζί και μάλλον θα πρέπει να τα δούμε ένα-ένα.

Ας προσπαθήσουμε να δώσουμε μερικές λογικές απαντήσεις για τα ufo στην τέχνη και την ιστορία.
Τα παράξενα όντα στις προϊστορικές και αρχαίες βραχογραφίες, στα αγαλματάκια κλπ. μπορεί να είναι απλώς απεικονήσεις πνεύματων άρα φανταστικών όντων, που θυμίζουν κάποια ζώα, όπως υπήρχαν και τα φανταστικά όντα στην δική μας μυθολογία, στην Αιγυπτιακή, την Σουμεριακή και πάει λέγοντας.
Τα ufo στους μεσαιωνικούς και αναγεννησιακούς πίνακες μπορεί να είναι απεικονήσεις κομήτων, μετεωριτών κλπ σε μερικούς είναι φανερό ότι πρόκειται για τέτοια φαινόμενα) αλλά και απλά σύννεφα (αυτό μου θυμίζουν τα "μαύρα καπελάκια") αλλά μπορεί και να οφείλονται απλά στην φαντασία των ζωγράφων, όπως στον πίνακα που βλέπουμε την βάρκα στον ουρανό ή το άστρο/σύννεφο που ρίχνει φως κατά τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και στην βάπτιση του Ιησού.
Ταυτόχρονα, μπορεί κάποιοι ζωγράφοι να έχουν επηρεαστεί από το επιστημονικό και τεχνολογικό κλίμα της εποχής (στον ένα πίνακα βλέπουμε ένα αερόστατο) ή να δίνουν μια φουτουριστική εικόνα, όπως αυτή με το περίεργο μηχάνημα που υποτίθεται ότι συμβολίζει την γη, στον πίνακα του Salimbeni (αλήθεια στην μία πλευρά κάθεται ο Ιησούς, στην άλλη;)

Υπάρχουν και γραπτές μαρτυρίες περίεργων φαινομένων στον ουρανό κατά την διάρκεια μαχών, πολιορκιών πόλεων κλπ., όπως οι ουράνιες ασπίδες, οι ουράνιοι τροχοί κλπ που κι αυτά πρέπει να είναι φυσικά φαινόμενα.
Από τις μαρτυρίες που θυμάμαι, δεν υπάρχει κάποια όπου αυτά τα ιπτάμενα αντικείμενα συμμετείχαν σε κάτι (μάχη, πολιορκία) απλώς τρόμαξαν τις αντιμαχόμενες ομάδες με την παρουσία τους ή θεωρήθηκαν ότι συμβολίζουν κάτι θετικό ή κάτι αρνητικό αναλόγως την πλευρά που βρισκόντουσαν οι παρατηρητές.
Επίσης δεν έχουμε πουθενά απ όσο γνωρίζω αρχαία μαρτυρία για κάποιο ατύχημα ενός τέτοιου αντικειμένου (όπως έχουμε τα πρόσφατα χρόνια). Βέβαια έχουμε μαρτυρίες ότι εμφανίστηκε ο θεός στον ουρανό και μίλησε σε κάποιον και του έδωσε οδηγίες, προφορικές ή γραπτές κλπ αλλά αυτά μπορεί να είναι από απλή φαντασία μέχρι πολιτική του μάρτυρα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 16:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν δεν ήθελα να παρέμβω σε μία κοινή συζήτηση και να παραθέσω τα ίδια και τα ίδια αλλά δεν μου αφήνετε αέρα να αναπνεύσω. Αγαπητοί συνομιλητές η μέλετη οποιουδήποτε θέματος πρέπει να γίνεται ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ – ΛΟΓΙΚΑ και όχι με τα άρρωστα μυαλά των τύπων που θέλουν να πουλήσουν μέσω της άγνοιας.
Έχετε δει την ταινία στην οποία πρωταγωνιστούσε ο Μελ Γκιμπσον και αναφερόταν στα crop circle; Στην ταινία αυτή φαίνονται καθαρά τα γιγαντιαία λάθη και τα πιστεύω όλων των ανθρώπων. Η ταινία ήταν ένα θρίλερ το οποίο έπαιξε με τον ΦΟΒΟ του ανθρώπου για μία άλλη μορφή ζωής. Δεν φάνηκε ούτε ΕΝΑ διαστημόπλοιο – δεν χρειάστηκε. Το σύμβολο του φόβου είναι η άλλη μορφή ζωής. Όσους και αν ρώτησα για την ταινία είπαν καλά λόγια – ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αναφέρθηκε στα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ λάθη της. ΓΙΑΤΙ;
Γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ: α) δεν ενδιαφέρθηκε για τα λάθη (ο τρόμος και το μυστήριο τους είχε καλύψη), β) γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει τις ελάχιστες γνώσεις για να βρει τα λάθη.

Το ίδιο συμβαίνει κάθε φορά που σε αυτό το Forum ή σε άλλες συζητήσεις αναφέρουμε την ύπαρξη άλλων όντων από το διάστημα και το αν έχουν έρθει στην ΓΗ. Η δε αρχή της συζήτησης «υπάρχουν» καταλήγει στο «νάτοι, νάτοι καλέ – με κολάν και με κολώνια Τosca 711». Έχει καταντήσει πια γελοίο.
Αρχή πρώτη εάν υπάρχουν. Μαθηματικά ναι. 125*10^9 γαλαξίες μας κάνουν περίπου 125*10^18 άστρα και κατά συνέπεια περίπου (με σημερινή χρονολογία) 125*10^15 πολιτισμούς. Πολιτισμοί που μπορούν να διαφέρουν τρελά από εμάς. Πόσο; Ξέρετε, τα καγκουρώ έχουν μία μοναδική ικανότητα: το θηλυκό μπορεί να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ την κύηση του μικρού. Μπορείτε να φανταστείτε πόσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μας και η φιλοσοφία μας γενικότερα εάν είχαμε εμείς αυτήν την δυνατότητα;
Αρχή δεύτερη εάν μας έχουν κάνει βίζιτα.
ΝΑΙ Ε; ΘΑ ΤΟ ΘΕΛΑΤΕ.
Για ποιό λόγο να μας κάνουν βίζιτα; Για το ωραίο κλίμα της Γης – για τα ωραία τα φαγητά – για τις υπέροχες αμμουδιές; Οι ελλειπείς γνώσεις σας γύρω από την βιολογία (εντάξει δεν αναφέρω εξωβιολογία) είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΕΛΕΙΠΕΙΣ. Σε σημείο που αποβλακωμένα όντα σαν τον Νταινεκεν να αναφέρουν μέχρι και πράξεις συνουσιασμού μεταξή γήινων και εξωγήινων. Άλλα Ελληνικής προέλευσης άσχετα όντα (αλλά καλοί παραμυθάδες) αναφέρουν μέχρι και ανταλλαγή στοιχείων μεταξή γήινων και εξωγήινων (ναι καλέ δώσε μου την κάρτα σου για να σου κάνω βίζιτα εγώ στον γαλαξία σου).
Λοιπόν έχουμε και λέμε γιατί βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια και απάντηση μαθηματική - επιστημονική να μην πέρνω ο φουκαράς.
Α) ΔΕΝ μπορούν να ζήσουν πάνω στον πλανήτη μας γιατί δεν έχουν βιοχημική συμβατότητα. Τι είναι αυτό; Ε αντί να βλέπετε σαπουνόπερες και άχρηστους να κλωτσάνε τόπια διαβάστε και κάνα βιβλίο βιολογίας.
Β) Η τεχνολογίας τους θα είναι ΠΟΛΥ διαφορετική από την δική μας Ή πάρα πολύ μπροστά από εμάς τεχνολογικά. Γελοιότητες του τύπου «καλέ μου κάνανε πειράματα με βελόνες» είναι για να πουλάνε οι εκμεταλευτές.
Γ) Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. Γιατί κάθε μορφή ή κάθε ειδώλιο παρελθόντων πολιτισμών είναι μορφή εξωγήινου; Δηλαδή εάν ανακαλύψουν ύστερα από 1000 χρόνια ένα δαιτηρημένο πίνακα του Πικάσο θα πούνε «εξωγήινοι καλέ». Για ψάξτε λίγο την ποικιλομορφία στους Παπούα και θα δείτε τι εννοώ.
Δ) Τους είναι άχρηστος ο πλανήτης μας – τόσο από υλική σκοπιά όσο και από οικιστική. Αν και χωράει συζήτηση δεν την κάνω τώρα.
Ε) Η σπουδαιότερη ερώτηση: αφού υπάρχουν γιατί δεν εμφανίζονται; Καλά σε αυτό θέλετε απάντηση; Πριν από μερικές εβδομάδες ξεσηκώθηκαν οι μουσουλμάνοι για μερικά σκίτσα (τόση γελοιότητα έχουν στο κεφάλι τους) και εσείς θέλετε να τους αποδείξετε ότι υπάρχουν και εξωγήινοι; Εδώ γελώ ακατάπαυστα. ΝΑΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ – ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΩΡΙΜΟΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Είμαστε ακόμα πρωτόγονοι ως πλανήτης για αυτή την αλήθεια. Χρειάζεται ακόμα περισσότερη εξέλιξη μέχρι να είμαστε έτοιμοι για την πρώτη επαφή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 18:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ – ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΩΡΙΜΟΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Είμαστε ακόμα πρωτόγονοι ως πλανήτης για αυτή την αλήθεια. Χρειάζεται ακόμα περισσότερη εξέλιξη μέχρι να είμαστε έτοιμοι για την πρώτη επαφή.


ΥΕΕΕΕΑΑΑΗΗΗ!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostas20
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 00:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostas20  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΥΘΩ ΚΑΙΡΟ. ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ, ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΩΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΓΑΛΑΞΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ? Η ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΕΔΩ Η ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ? ΤΟΣΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΡΕΛΟΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 02:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες κώστα. Δεν λένε αυτό (τουλάχιστον όχι εδώ και μερικά χρόνια) αλλά άλλο να υπάρχουν εξωγήινοι κάπου εκεί έξω (και πόσο εξελιγμένοι θα είναι και τι μορφή θα έχουν που λέει και ο OANNHSEA) και άλλο να μας επισκέφτονται με τα σκάφη τους, να μοιάζουν πολύ με μας και τα πάντα γύρω από αυτούς να είναι τόσο "ανθρώπινα" (πχ η συμπεριφορά και η τεχνολογία τους).

Στην ερώτηση αν θα το μαθαίναμε σε περίπτωση που έχουν έρθει εδώ, νομίζω ότι είναι στο χέρι τους. Αν θέλανε να μάθουμε όλοι ότι υπάρχουν και βρίσκονται εδώ, θα το είχαν κάνει ήδη και δεν θα είχαμε μείνει με καμιά αμφιβολία.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 18/04/2006 02:03:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy