ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΣ "ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ" ΤΑ ΖΩΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2004, 16:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ
ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!

εεεεεεε!!!!!!ΌΧΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....
ΤΑ ΖΩΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΥΑΛΟ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ....ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...ΜΕΤΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΣΕ 'ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ' ΖΩΑΚΙ.

*FORGET
OR
FORGIVE*


ΕΕΕΕΕ.... ΝΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΝΑ ΒΑΦΟΝΤΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ
ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...........
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ?
ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ!!
ΕΝΩ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΣΤΙΝΚΤΟ?
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ?


ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 10:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω και εγω αρκετα ζωακια σπιτι μου, μια και ζω σε μονοκατοικια.

ο γατος μου, ο βασιλιας της αυλης, γνωριζει ποτε απευθυνομαι σε αυτον.

οταν μιλαω με την οικογενεια μου ειναι αδιαφορος. οταν ομως αρχιζω να μιλαω σ αυτον, ακομη και αν δεν πω το ονομα του, γυρναει τα αυτια του πισω και κουναει την ουρα του κοιτοντας με.

εχουμε κανει αρκετες φορες κατι σαν πειραμα στην οικογενεια μου, για να δουμε εαν μας καταλαβαινει. χωρις να αλλαξουμε τον τονο της φωνης μας, ενω μπορει να μιλουσαμε πριν για πολιτικη πχ, αρχιζαμε μετα να του μιλαμε. ε το καταλαβαινε!

να πω τωρα και ενα μεταφυσικο περιστατικο:

οταν πεθανε η γιαγια μου, η τοτε αγαπημενη μας γατα, δεν μπηκε μεσα στο σπιτι για 40 μετρημενες μερες.

αυτο μας εκανε να προβληματιστουμε οικογενειακως και να σκεφτουμε τις 40 μερες που τριγυρνα η ψυχη του νεκρου πανω απο το σπιτι....

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 12:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΕΕΕΕ.... ΝΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΤΙΖΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΝΑ ΒΑΦΟΝΤΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ
ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...........
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ?
ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ!!
ΕΝΩ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΣΤΙΝΚΤΟ?
ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ?

ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΟΥ
ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΘΙΣΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΞΥΠΝΑ Η' ΚΟΥΤΑ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΑ ΖΩΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Η' ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΠΤΕΠΙΛΕΠΤΟ ΘΕΜΑ. ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΖΩΑΚΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΟ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΑΓΑΠΗΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΙΘΑΝΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.
ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΖΩΟΛΟΓΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ.
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ,ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΝΕ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ. ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΟΥΝ ΔΟΥΝ.....
ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ???
ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ : ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΟΙΤΟΥΝ ΜΕ ΑΠΛΑΝΕΣ ΒΛΕΜΜΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΜΜΕΝΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΝ, ΝΑ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ, ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΥΝΤΑΙ, ΝΑ ΜΙΣΟΥΝ.......ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΕΧΤΙΖΑΝ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΑ!


ΦΙΛΙΚΑ
SIMONA

*FORGET
OR
FORGIVE*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KingGR
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2004, 23:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KingGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε
Παρακολουθώ το φόρουμ αρκετο καιρό και μου εχει αρέσει πάρα πολλή

πανω στο θέμα τωρα
Αγαπώ τα ζώα πάρα πολλή και πρίν λίγουσ μήνες έχασα τον σκύλο μου.
ομως ήθελα να τονίσω την συμαντική διαφορά νοημοσύνης ανάμεσα στα ζώα και εμάς.
Πρώτα απόλα κανείς δεν γενιέτε με την τεχνολογία έμφυτη μέσα του και δέν πρέπει να πιστευούμε τον εαυτό μας ως ΤΟΣΟ ανότερο απο τα άλλα ζώα.. Γιατί έχουμε το πλεονέκτιμα της γραπτείς ιστορίας μας και δεν ξεκινάμε απο τιν αρχή όπως κάνει κάθε ζώο
Όμως, πάλι είμαστε τρομερα πιο αναπτυγμέμη απο τα άλλα ζώα γιατι ο άνθρωπος δεν χρυσιμοποιούσε ποτέ τόσο την βαρβαρότιτα και την δύναμη για να εκτελέση τους στόχους του (Κυνήγι, χτίσιμω κ.α). Πάντα αναζητούσε την εύκολη λύση και αυτό χάρεις το ανεπτυγμένο μυαλό του γινόταν. Τα ζώα έχουν τα βασικά ενστυνκτα οπώς και εμείς. Τρόνε, πίνουν νερό ζευγραώνουν και τέλος. και εμείς τρομε (φανταστίτε τον ευαυτό σας πολλη πεινασμενο και να βλέπεις ενα καλοπσυμένο αστακό, αλλα δεν ξέρεις να τον ανοιγεισ η οτι τον κανουν... ενστικτό :P)
τέλος παντων το πήγα αλλού το θέμα.. Ο άνθρωπος σκέφτεται προτού νιώσει, τα ζώα πρώτα νιώθουν και τουσ φτάνει αυτο στο να ζούν την ζωή τους πλήρες και ευτιχισμένη σε αντίθεση με μας

Απο Παντός Κακό ΔαίμονοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 05:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΕΧΤΙΖΑΝ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΑ

ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ?
ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ~~

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 06:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΕΧΤΙΖΑΝ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΑ
ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ?


Και τα σπίτια τους κτίζουν (βλ. φωλιές πουλιών) και τις κοινωνίες τους δημιουργούν.
Αρκεί να τα αφήσει ήσυχα ο Άνθρωπος
Δυστυχώς ο Άνθρωπος αυτό το Θεικό το οποίο διαθέτει στο Πνεύμα του (το οποίο δέν έχουν τα ζώα - αυτή είναι η διαφορά) το χρησιμοποιεί για κακό σκοπό.
Τέλος άν ο Άνθρωπος πάρει παράδειγμα στην δική του ζωή μερικές συνήθειες των ζώων θα καταλάβει πολλά πράγματα ... δέν έχει να χάσει Τίποτα!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2004, 13:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Και τα σπίτια τους κτίζουν (βλ. φωλιές πουλιών) και τις κοινωνίες τους δημιουργούν.
Αρκεί να τα αφήσει ήσυχα ο ΆνθρωποςΔυστυχώς ο Άνθρωπος αυτό το Θεικό το οποίο διαθέτει στο Πνεύμα του (το οποίο δέν έχουν τα ζώα - αυτή είναι η διαφορά) το χρησιμοποιεί για κακό σκοπό.
Τέλος άν ο Άνθρωπος πάρει παράδειγμα στην δική του ζωή μερικές συνήθειες των ζώων θα καταλάβει πολλά πράγματα ... δέν έχει να χάσει Τίποτα!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ krisnna!!!!

*FORGET
OR
FORGIVE*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2012, 11:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξεθάβω για να καταθέσω ορισμένες από τις προσωπικές εμπειρίες μου με ζώα, σκύλους και γάτες, ή εμπειρίες γνωστών μου στις οποίες ορισμένες φορές ήμουν παρών.
Πιστεύω λοιπόν ότι τα ζώα μας καταλαβαίνουν. Το ζήτημα όμως, όπως ειπώθηκε είναι αν εμείς μπορούμε να τα καταλάβουμε είτε παρατηρώντας τη συμπεριφορά τους και διαβάζοντας σχετικά βιβλία είτε μέσω της εκπαίδευσης (μαζί με το ζώο εκαπιδευόμαστε και εμείς) με τη βοήθεια σωστού επαγγελματία, με κάποιον άλλο τρόπο. Έχετε ακούσει για τους " γητευτές" (whisperers), ανθρώπους δηλαδή που έχουν μια ιδιαίτερη ικανότητα να επικοινωνούν με τα ζώα; Μην φανταστείτε κάτι το εξωπραγματικό.... Απλά με κάποιον τρόπο μπορούν να ανοίξουν το δίαυλο επικοινωνίας με το ζώο. Δεν αναφέρομαι φυσικά στον Cesar Millan, γιατί δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία εφόσον χρησιμοποιεί, μεταξύ άλλων, βία για να εκπαιδεύσει το σκύλο.
Οι αντιδράσεις ενός σκύλου ή μιας γάτας εξαρτόνται επίσης από τη δική μας ψυχοσύνθεση, την οποία διαισθάνονται τα ζώα: καταλαβαίνουν το θυμό μας, τη λύπη μας, το άγχος μας, τη χαρά μας, το φόβο μας, τη συμπάθεια ή την αντιπάθειά μας.
Ένα από τα σκυλιά μου λοιπόν, με το που σκέφτομαι ότι θα κάνω όλα τα σκυλιά μπάνιο, εξαφανίζεται πριν καλά καλά σηκωθώ από την καρέκλα για να πάω να πάρω τα σύνεργα.
Ένα άλλο, εξαφανίζεται όταν είναι η ώρα για χτένισμα, πριν καλά καλά με δει να πιάνω τη βούρτσα.
- Είχα πάει ένα σκύλο που βρήκα στο δρόμο σε άθλιο χάλι για εξετάσεις αίματος, αφού έκανα την αδελφή νοσοκόμα για περίπου 2 εβδομάδες με αλλαγή ορών, τάισμα με σύριγγα και τα παρελκόμενα. Ο κτηνίατρος ήταν λίγο κομπογιαννίτης και τρύπησε αρκετές φορές το σκύλο χωρίς να καταφέρει να βρει φλέβα. Κάποια στιγμή, άρχισα να ζαλίζομαι και να έχω όλα τα συμπτώματα της υπότασης και ήμουν ένα βήμα πριν τη λιποθυμία. Ο κτηνίατρος άφησε το ζώο για να μου δώσει καρέκλα και πορτοκαλάδα. Αφού συνήλθα, ξαναδοκίμασε να του πάρει αίμα και αμέσως άρχισα να έχω πάλι τα ίδια συμπτώματα.
Άλλο παράδειγμα: Μια μέρα που ήμουν πιεσμένος λόγω φόρτου εργασίας και έπρεπε να τελειώσω οπωσδήποτε ένα πρότζεκτ,τα δύο σκυλιά μου ήταν ήρεμα μέσα στο χώρο σαν να μην υπάρχουν και περείμεναν υπομονετικά. Λίγο μετά που έστειλα το πρότζεκτ στον υπεύθυνο, ξαναβρήκαν τον παλιό καλό τους εαυτό και έκαναν το δωμάτιο γήπεδο. Εκείνη την περίοδο είχα μόνο δύο σκυλιά. Τα δύο ίδια σκυλιά, όταν φιλοξενούσα για λίγες μέρες κάποιον με ξινή συμπεριφορά που είχε αρχίσει να ενοχλεί το νευρικό μου σύστημα (και το δικό τους), ενώ ήταν ήρεμα τις προηγούμενες μέρες και έπαιζαν χωρίς να μου σπάνε τα νεύρα, κάθε φορά που ο μουσαφίρης καθόταν στη βεράντα, πήγαιναν δίπλα του και άρχιζαν να παίζουν με εκνευριστικό τρόπο. Όταν την κοπανούσε για το δωμάτιό του, ηρεμούσαν και έπαιζαν χωρίς να με εκνευρίζουν. Τη μέρα δε που έφευγε ο μουσαφίρης, ο ένας σκύλος τον χαιρέτησε μαρκάροντας τη βαλίτσα του.
Από περιστατικά γνωστών μου:
- Ο πόντικας (κάποιο είδος τρωκτικού, δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο) που είχε ένας γνωστός μου και τον τάιζε η μητέρα του, όποτε επέστρεφε η μητέρα του στο σπίτι με το αυτοκίνητό της και μόνο όταν το οδηγούσε αυτή, άρχιζε να φωνάζει πέντε λεπτά πριν μπει το αμάξι στην αυλή.
- Άλλη περίπτωση που μου έκανε εντύπωση, σκύλος που υιοθέτησε γνωστός μου, έπεφτε σε μελαγχολία όταν άκουγε ελληνική λαϊκή μουσική και όταν μύριζε ένα συγκεκριμένο γυναικείο άρωμα. Αυτά τα δύο του θύμιζαν αυτή που τον είχε πριν και πέθανε.

Αυτά τα παραδείγματα και αρκετά άλλα που μου έχουν τύχει με κάνουν να πιστεύω ότι καταλαβαίνουν περισσότερα απ' ότι φανταζόμαστε. Είμαστε ανοικτό βιβλίο για αυτά:). Το θέμα είναι εμείς πώς μπορούμε να τα καταλάβουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2012, 02:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία τα παραδείγματα που έφερες Ath_hleios
Νομίζω πως όλοι όσοι έχουμε ζώα μπορούμε να αναφέρουμε αρκετά ανάλογα περιστατικά, που αν μη τι άλλο, δείχνουν ότι τα ζώα έχουν αντιληπτικές δυνατότητες διαφορετικές από τις δικές μας και ότι επικοινωνούμε μαζί τους με αρκετά ασυνήθιστους τρόπους κάποιες φορές.

Δεν ξέρω ποιο από τα δύο παρακάτω ερωτήματα θα ήταν το πιο εύστοχο για το αντικείμενο του παρόντος θέματος (το "μας καταλαβαίνουν τα ζώα;"):
1). Έχουν τα ζώα αρκετά υψηλή νοημοσύνη, ή διαφορετική νοημοσύνη απ' ότι έχουμε εμείς και μπορούν να καταλάβουν πράγματα τα οποία δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε;
2). Υπάρχει κάποιο είδος επικοινωνίας και κατανόησης που αναπτύσσεται μεταξύ δύο ζωντανών πολύπλοκων οργανισμών όταν αυτοί αλληλεπιδρούν συστηματικά σε ένα κοινό περιβάλλον;

Νομίζω ότι το 2ο ερώτημα/υπόθεση αγγίζει και το αίνιγμα του γιατί τα κατοικίδια ζώα έχουν μια ιδιαίτερη σχέση κατανόησης με τον άνθρωπό τους, αλλά επίσης το γιατί τα ζώα που ζουν κοντά σε ανθρώπους γενικότερα (σε αντιδιαστολή με τα άγρια) έχουν αναπτύξει ένα είδος "εξυπνάδας" ανθρώπινου τύπου (επειδή η εξυπνάδα τους αυτή μοιάζει με τη δική μας, τείνουμε να τα χαρακτηρίσουμε πιο έξυπνα).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2012, 08:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1). Έχουν τα ζώα αρκετά υψηλή νοημοσύνη, ή διαφορετική νοημοσύνη απ' ότι έχουμε εμείς και μπορούν να καταλάβουν πράγματα τα οποία δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε;


Το σίγουρο είναι ότι έχουν νοημοσύνη, αισθήματα και σκέφτονται. Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος έχει βρει το κατάλληλο κριτήριο για να την μετρήσει.Πώε συμπεραίνουμε ότι ο σκύλος είναι πιο έξυπνος από τη γάτα και ο ποντικός πιο έξυπνος από την κότα; Εννοώ ότι το ανθρώπινο κριτήριο βασίζεται στην παρατήρηση των συμπεριφορών σε σχέση με τα ερεθίσματα που δέχεται το ζώο.
quote:

2). Υπάρχει κάποιο είδος επικοινωνίας και κατανόησης που αναπτύσσεται μεταξύ δύο ζωντανών πολύπλοκων οργανισμών όταν αυτοί αλληλεπιδρούν συστηματικά σε ένα κοινό περιβάλλον;

Νομίζω ότι το 2ο ερώτημα/υπόθεση αγγίζει και το αίνιγμα του γιατί τα κατοικίδια ζώα έχουν μια ιδιαίτερη σχέση κατανόησης με τον άνθρωπό τους, αλλά επίσης το γιατί τα ζώα που ζουν κοντά σε ανθρώπους γενικότερα (σε αντιδιαστολή με τα άγρια) έχουν αναπτύξει ένα είδος "εξυπνάδας" ανθρώπινου τύπου (επειδή η εξυπνάδα τους αυτή μοιάζει με τη δική μας, τείνουμε να τα χαρακτηρίσουμε πιο έξυπνα).



Πέρα από την ανεπτυγμένη διαίσθηση που έχουν τα ζώα και η οποία τους επιτρέπει να αντιλαμβάνονται συναισθήματα ή ακόμα και μεταφυσικά φαινόμενα, παρατηρούν τον άνθρωπο ή το άλλο ζώο και τις αντιδράσεις του και αντιδρούν ανάλογα. Το ίδιο δεν έκανε και ο Μόγλης στο ομώνυμο μυθηστόρημα; Πρώτα παρατήρησε και εκπαιδεύτηκε από ζώα και στη συνέχεια από τους ομοίους του. Το ίδιο λοιπόν γίνεται και με τα ζώα: μαθαίνουν από τους ομοίους τους ( η μεγάλη γάτα μαθαίνει στο γατάκι ή στο νέο γάτο που έρχεται στο χώρο τους κανόνες συμπερριφοράς) αλλά και από τον άνθρωπο. Mέσα από αυτή την αληλλεπίδραση το ζώο μαθαίνει και τις καλές και τα κακές συμπεριφορές από άλλα ζώα (ομοειδή ή μη) ή τον άνθρωπο, χωρίς, όπως πιστεύω, να μπορεί να διακρίνει τι είναι καλό και τι κακό. Τώρα, όσο ο άνθρωπος του δίνει τα σωστά ερεθίσματα, επιβραβεύει με κάποιο τρόπο την καλή συμπεριφορά και αγνοεί/δεν επιβραβεύει την κακή συμπεριφορά, μακροπρόθεσμα, το ζώο θα μάθει την καλή συμπεριφορά. Παράλληλα, η σχέση του ανθρώπου με το ζώο περνάει από διάφορα στάδια και γίνεται πιο στενή, ενισχύεται η αυτοπεποίθηση του ζώου και σε τελική ανάλυση, μπορείς να φτάσεις στο σημείο να σκέφτεσαι κάτι ή να κοιτάς το ζώο στα μάτια και να αντιδράσει όπως πρέπει. Κάπως έτσι πιστεύω ότι μαθαίνει και σκέφτεται το ζώο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy