ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 *MIA KAΤΑΡΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΤΑ ΤΕΜΠΗ*
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 13:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, το θέμα της κατάρας είναι τόσο παλιό όσο καί άγνωστο.Κατά γενική ομολογία τα περί κατάρας θεωρούνται προλήψεις όμως στο συγκεκριμένο site δεν νομίζω ότι ερευνμούμε με βάση τον ορθολογισμό.Προσωπικά δεν νομίζω ότι το ατύχημα οφείλεται σε κατάρα γιατί απ'όσο γνωρίζω η κατάρα έχει πάντα συγκεκριμένο αποδέκτη.Άρα είναι λίγο απίθανο άτομα αθώα και άσχετα με το ιστορικό του φόνου να γίνονται θύματα μιας κατάρας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 17:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΥΧΗΣ Η ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΑΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ, Η ΦΥΣΗ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ,ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟΙ.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 19:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΥΧΗΣ Η ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΑΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ, Η ΦΥΣΗ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ,ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟΙ.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!


Μου φαίνεται φίλε ΑΔΔΑΡ ΣΟΥΡ έχουμε τα ίδια σχεδόν πιστεύω...νομίζω ότι η θέληση είναι ένα είδος ενέργειας που εξυπηρετεί αυτό που θέλουμε να γίνει...

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Κι όμως η γη γυρίζει...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 14:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, χωρίς πλάκα, αν το δυστύχημα έγινε έτσι ακριβώς όπως το περιέγραφαν οι εμπειρογνώμονες τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θυμίζει καθόλου ένα φυσιολογικό δυστύχημα, αλλά περισσότερο θυμίζει την ταινία Βλέπω τον Θάνατο σου.

Και Εξηγώ, η νταλίκα που εμπλέκεται στην ιστορία είχε κάποια μεγάλα σίδερα καμπυλωτά που συγκρατούσαν το εμπόρευμα. Την στιγμή που η νταλίκα είχε χάσει τον έλεγχο και βρίσκονταν δίπλα από το πούλμαν αυτά τα 2 σίδερα από την μια μεριά κόπηκαν με αποτέλεσμα να τιναχτούν προς την μεριά του πούλμαν (εφόσον από την άλλη μεριά της νταλίκας ήταν ακόμα κολλημένα) να διαπεράσουν το μπροστινό μέρος του πούλμαν, φρενάρει αποτομα η νταλίκα, και στην συνεχεία τα σίδερα να διασχίζουν μέσα στο πούλμαν σαν λεπίδες από το μπροστινό μέρος μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα να έχουν κόψει σχεδόν στα δυο το πούλμαν (και ότι είχε μέσα). Αυτή ήταν και η κύρια αιτία αν όχι η μόνη του μεγέθους που είχε το δυστύχημα.


To Hollywood Έχει Κάψει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 02:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shmera eida kati sthn thleorash kai 8hmh8hka ayto to 8ema.
Loipon, afoy ena zeygari efyge apo to spiti toy big brother (peripoy), me to poy bghkan arxisan na malwnoyn kai xwrisane. Kai se ola ta kanalia ka8hmerinws erxotan kai oi manades twn paidiwn (toy typoy kai ths typisas). Kai h mia mana elege oti o gios ths allhs kakometaxeirizetai thn korh ths, kai h allh mana ebrize, klp klp. Loipon. Ex8es to apogeyma h mana ths kopelas, afoy hdh katabristhke me thn allh mana, kai me to agori, arxise na toys brizei on-line kai na leei : "katara kai stoys 2 na mhn sas ksanadw mprosta moy. Na exete ki oi dyo asxhmo telos. Eiste mpit mpit mpiiiittt".
Shmera, stis 10 to prwi o gios ki h mana toy eixan aytokinhtistiko dysthxhma kai skotw8hkan epitopoy. 3efyge to aytokinhto toys thn wra poy phgainane sthn ekpomph kai epesan panw se dentro. To aytokinhto den eixe kamia blabh. Kaneis den toy ekane zhmia, wste na mhn pianoyn ta frena, p.x.
Ki olh h Ispania milaei gia thn katara ths manas.....
Poios 3erei..... les???

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 13:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί ο οδηγός να είχε νευρικότητα.

To Hollywood Έχει Κάψει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 22:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι θέλω να επισημάνω το εξής(χωρίς εννοείται να θέλω να προσβάλω κανέναν): Μπορεί να μην γνωρίζουμε για το αν όντως αυτή η τραγωδία οφειλόταν σε κατάρα, αλλά πιστεύω ότι το θέμα, από ηθικής πλευράς, πρέπει να το εξέτάσουμε μόνο στη γενικότητά του -δηλαδή, αν υπάρχουν άτομα που καταριούνται άλλους και τους βγαίνουν -χωρίς να αναφερόμαστε στο συγκεκριμένο περιστατικό. Νοιώθω ότι συζητώντας το συγκεκριμένο δεν αφήνουμε τις ψυχούλες να αναπαυθούν. Συγχωρέστε μου αυτή την υπερευαίσθητη παρέμβαση (χωρίς να θέλω φυσικά να πω ότι η ευαισθησία είναι δικό μου μόνο προνόμιο).
Αν' αυτού, λοιπόν θέλω να πω ότι έχω παράδειγμα (κι ίσως όλοι μας έχουμε ανάλογο) που καταδεικνύει το αρνητικό της γλωσσοφαγιάς. Υπάρχει άτομο στον εργασιακό μου χώρο που τρέφει αδικαιολόγητο μίσος για κάποιο άλλο. Αυτό το άτομο λοιπόν (με συμπτώματα ψυχονευρωτικής συμπεριφοράς μέσα σε όλα τα άλλα), σε κάποιο καυγά (που είχε και άδικο) είπε στο άτομο αυτό, που δείχνει να μισεί εντελώς, "Εύχομαι να μην σου συμβεί κανένα κακό" και "πρόσεχε γιατί εμένα οι κατάρες μου πιάνουν". Δεν πέρασε λοιπόν καλά - καλά ένας χρόνος από τότε που είχε γίνει το περιστατικό (κι ήμουν παρούσα) και ο σύζυγος του ατόμου στο οποίο είχε πει αυτές τις κουβέντες έπαθε κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας (καταλάβατε τι). Λοιπόν, ξέροντας ότι σας έχω κουράσει, καταλήγω στο συμπέρασμα, ότι η γλωσσοφαγιά (δεν λέω κατάρα), πιάνει και ειδικά όταν αυτός που το λέει έχει τόσο μίσος. Ξέχασα να σας πω ότι αυτό το άτομο δια της μεθόδου αυτής έχει στείλει κι άλλους "αδιάβαστους" (με ατυχήματα, αναποδιές κ.λπ.).
Αλλά θέλω να πω και το εξής: είναι βέβαιο ότι αυτός που τα κάνει αυτά άδικα για κάποιον άλλο, κάποια στιγμή τα πληρώνει (είτε αυτός είτε τα παιδιά του)κι ας φαίνεται σκληρό αυτό που λέω.
Φυσικά τι μπορείς να κάνεις απέναντι σε τόσο αρνητική ενέργεια: δεν κυκλοφορείς, βέβαια, στο γραφείο με σκόρδα και φυλαχτά, αλλά προσπαθείς να είσαι δίκαιος στο άδικο (ή έστω ψύχραιμος) κι έχοντας πίστη στο Θεό, δεν σε αγγίζουν. Αυτό ισχύει και για κάθε μορφής κατάρα, γλωσσοφαγιά, μαγεία, μαγγανεία και όλα τα άλλα αποκηύματα των αρρωστημένων μυαλών.

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lostspirit
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2009, 18:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lostspirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην γεια σας ειμαι νεο μελος και μουτυχε κατι και γραφω σε αυτο το θεμα ελπιζω να ειναι η σωστη θεση.Καλα όλα αυτά,να ρωτησω όμως ποια ειναι η αντιμετωπιση μιας καταρας,εφοσον ξεστομιζονται τετοια λογια απο μανες γονεις η και αλλους.
Εμενα που εχω εγλωβιστει σε μια πατρικη οικοια τριωροφη με γονεις και την οικογενεια του αδερφου μου και η δικια μου ανα διαμερισμα,καταφερα να μπορεσω να εχω τη δυνατότητα να φυγω να μεινω αλλου(πολλοι καυγαδες και απο την αλλη να παω σε καλυτερη γειτονια θελω!)Ο πατερας μου τουρκος κανονικα..δε θελει..μεχρι που ειπε οποιος παει εκει να ψ....η με λιγα λογια να βρεθει στον αλλο κοσμο.Πανικοβλητη πανε τα σχεδια και τα ονειρα μου και μαζι και των παιδιων μου,του ειπα παρε πισω οτι λες.Ειπε δεν ειπα και δεν ειπα και δεν το εννουσα!...Ανθρωπος αμορφοτος σκληρος πολυ..πεισματαρης και να περναει το ικο του και σε χωραφια αλλονων δε προκειτε να παει να εξομολογηθει!Εγω πηγα..ειπα οτι εφταιγα..ναι φυσικα εφοσον συνεχεια θελει να ξερει τα παντα μεχρι και στο συγκεκριμενο οικημα παει και ελενχει Χωρις να το θελω!..δε ξερω τι να κανω ειναι τελικα μια ιδεα η καταρα?Εχει ισχυ κι αν ναι πως τη διωχνουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2009, 23:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lostspirit καλώς ήρθες στην παρέα μας .

Δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι, η κατάρα είναι σαν το μάτι… , σε αγγίζει μόνο όταν το πιστεύεις .

Το καλύτερο «όπλο» είναι η αδιαφορία σε κάθε είδους κατάρες (Μαγγανεία) ή ακόμα και η αγάπη στην δικιά σου περίπτωση (ακόμα και αν την κρύβεις βαθιά μέσα σου) .
Βλέπεις τίποτα δεν μπορεί να μας αγγίξει αν δεν το επιτρέψουμε εμείς οι ίδιοι…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lostspirit
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 00:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lostspirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό με το μάτι το παραδεχομαι το πιστευω δηλαδή και απο προσωπικη πειρα νομιζω ότι αμα δε το φοβασαι και απλα εισαι ταπεινοφρων δε σε πιανει.Απο οσα μου εδωσες να καταλάβω το ιδιο ισχυει και για την καταρα(ασχημη λεξη παντος!)
Οσο για αγαπη εδωσα αρκετη και δε πηρα..γιαυτο και η οργη γιατι κι απο πάνω θα μου ελενχουν εντελως τη ζωη λες κι ειμαι μωρο και με τετοια λογια.Συμπερασμα δινω αγαπη παλι και περιμενω να μαλακωσουν λιγο και να το μετανοιωσουν.
Μην ελενχετε τα παιδια
τοσο ωστε να τα σκλαβωνετε στα δικα σας ονειρα.Ειναι καταπιεστικο ολα εχουν και τα ορια τουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 01:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα άσχημη λέξη, γιατί έτσι μας έχει μείνει (περάσει) στο μυαλό μας .

Την ζωή σου δεν έχει δικαίωμα να την ελέγχει κανείς, ειδικά άμα είσαι σε μια ηλικία που δεν υπάρχει λόγος (δικαιολογία) να σε ελέγχουν κάποιοι άλλοι…

Τώρα για την αγάπη δεν κοστίζει τίποτα, δίνεις και δεν περιμένεις, ίσα ίσα που νοιώθεις και δυνατός (γεμάτος) πολλές φορές…
Ειδικά άμα είναι και δικοί σου άνθρωποι .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2009, 08:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή lostspirit, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν χρειάζεται να εστιαστείς στην κατάρα του πατέρα σου.
Πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι πάνω στα νεύρα μας ή πάνω στον θυμό μας ή στο οτιδήποτε λέμε πράγματα τα οποία ούτε εννοούμε ούτε θέλουμε.
Μπορεί να τα πούμε για να εκτονώσουμε τον θυμό μας - και πολλές φορές τον εκτονώνουμε στα πιο οικεία μας πρόσωπα - μπορεί να τα πούμε γιατί θέλουμε να ελέγξουμε με αυτόν τον τρόπο συναισθηματικά τους γύρω μας, να τους φοβίσουμε κλπ.

Η κατάρα από μόνη της ως λέξη δεν είναι ούτε αρνητική ούτε θετική.
Καμία λέξη δεν έχει κάποια χροιά από μόνη της, την χροιά της την αποδίδουμε εμείς οι άνθρωποι σύμφωνα με το τι κατανοούμε στο άκουσμα της και στο τι εισπράττουν οι γύρω μας όταν αυτή η λέξη αναφέρεται.

Όσον αφορά το περιστατικό που αναφέρεις, καμία κατάρα δε μπορεί να σου κάνει κακό όσο η "άμυνα" σου απέναντι της δεν είναι ελλιπής.
Αν εσύ δεν πιστέψεις - συνειδητά ή ασυνείδητα - ότι θα σε βλάψει, δεν θα σε βλάψει.
Πολλές φορές μπορεί να συμβούν πράγματα στην ζωή μας που τα αποδίδουμε σε 1002 αιτίες.
Σε ξόρκια που μας έκαναν άλλοι, σε κατάρες που μας εκτόξευσαν, σε μάγια, σε "γλωσσοφαγιά" κλπ αλλά δεν αναζητούμε την πραγματική αιτία που ενδεχομένως να μην είναι άλλη από το γεγονός ότι εμείς οι ίδιοι αφήσαμε τον εαυτό μας να υποβληθεί στην ιδέα ότι θα πάθει κάτι κι άρα αυτό πραγματοποιήθηκε.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lostspirit
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2009, 18:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lostspirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον να πω ότι σε αυτη τη κακια λεξη ας το πω του πατερα μου ενοιωσα χαλια και με ωθησε το γεγονος αυτο να γραψω εδω να μαθω περισσοτερα,εχοντας καποια εμπειρια την οποια θα τη πω τωρα που ας πουμε ησυχασα λιγακι..πολλα γινοντε απο καποια λεξη που θα εκσφενδονισει καποιος θελοντας η μη.Δε σημαινει οτι οποιοι δε τα πιστευουν δεν υπαρχουν κιολας.Και φυσικα η αγαπη τα νικαει ολα(το θεμα ειναι ομως να μη λεγονται τετοια ασχημα(δε μπορω να πω καν ...αρα)διοτι αν μη τη αλλο μας "χαλανε"
Το περιστατικο που θα σας εγινε πριν 10 χρονια σ μενα.Οντας παντελος ασχετη με τα παραφυσικα αλλα με εντονη χριστιανικη διαθεση και μελετη(οχι θρησκοληπτη η να ακολουθω οτι λενε οι χριστιανικοι οροι πχ καθε κυριακη εκκλησια,εξομολογησεις κτλ)
Καποια φαση της ζωης μου ηρθα σε σημειο να αρρωστησω και να μ βρισκουν οι γιατροι τι ειχα..οπως ειναι λογικο το πρωτο που κανανε οι δικοι μου διοτι εγω δεν ημουν σε θεση ηταν να φωναξουν ιερεα ο οποιος και με διαβασε..ταυτοχρονα και με μια κατασταση που πλησιαζε σε τελος..τους ενημερωσαν καποιοι για μια κυρια η οποια και μπορουσε να βοηθησει.Τη γνωρισα μου μιλησε πρωτα και επειτα εκανε κατι δικα της πηρε καποια ρουχα μου και τα διαβασε και μου εδωσε καποιο νερο διαβασενο να πιω.Μετα απο ολα αυτα τι νακανα?Προκειμενουν να σταθω στα ποδια μου και να κοιταξω τα παιδια μου εκανα οτι μου ελεγε.Η αναρρωση ηταν ταχεια.Σε καμμια περιπτωση δεν ειμαι αντιθετη με την εκκλησια...απλα ορισμενα πραγματα δε τα κανουν οι ιερεις οπως λυσιματα μαγειας οπως μου ειπε οτι ειχα.Μετα απο μελετη υστερα απο αυτο το γεγονος καταλαβα οτι πρεπει να ειναι κανεις τοοοσο πιστος και να μη τον αγγιζει τιποτα,περα απο αυτο ποιος ομως ειναι τοσο πολυ?Οποτε μια γρηγορη λυση ειναι κι αυτη κι ημουν τυχερη που επεσα σε καλο ατομο/τη μαντισσα που ειπα πριν
Στο θεμα καταρας..σε καποια στιγμη κι ενω με διαβασε(τοκανε 3 φορες τη τριτη αν θμαμε καλα φορα..)μου ειπε "τωρα μπορεις να καταραστεις το ατομο που στα εκανε αυτα" δεδομενου οτι τη βρικαμε(ποτε δεν εισαι σιγουρος αλλα....τα γεγονοτα με οδηγουσαν σε καποιο συγκεκριμενο ατομο)...Με συμβουλευσε προν τελειωσει το διαβασμα της..να μη καταραστω.Το οποιο φυσικα και ακουσα..αν και υποφερα πολυ..παρα πολυ
Θελω τελικα να συμπερανω οτι τελικα υπαρχουν οι αληθινες καταρες οι οποιες και γινοντε και με τετοιο τροπο.Οσο κι αν εμεις το κανουμε ισως δε πιασει ποτε παρα μονο με το νομο των τριων.Εις βαθος χρονου θα πληρωσει ο οποιοσδηποτε για οτι επραξε.Παντος με αυτο το τροπο ειμαι σιγουρη οτι θα παθαινε μεγαλο κακο το ατομο που μου εκανε οτι εκανε.
Μετεπειτα γιναμε φιλες με τη κυρια αυτη(δυστυχως μετακομησε και την εχω χασει) κι εμαθα πολλα(κι οχι μαντζουνια τα οποια απο μονα δε κανουν τιποτα!)κυριως του οτι ολα ειμαστε..εμεις..εμεις θα ορισουμε με τη θετικοτητα μας τι θα μας συμβει εκτος ελαχιστων περιπτωσεων ανεξερευνητων οπως αυτο με τα παιδια απο βεροια και λεγετε επισης οτι εαν η καταρα η το περιεργο γεγονος υφιστατε και το ατομο που την εκσφενδονισε μας αφησε..πρεπει να διαβαστει ειδικη ευχη στο ταφο του απο μεγαλοσχημο της εκκλησιας..αρα παλι με αγαπη λυνεται,να μαλακωσει το πνευμα του..τι να πω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pRiMiTiVOsSs
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 02:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pRiMiTiVOsSs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα κ απο εμενα...Δεν ειμαι και τοσο νεο μελος καθε αλλο θα ελεγα απλως παλιοτερα επειδη εκανα μερικες σατυρικες παρεμβασεις σε καποια θεματα που κατα την προσωπικη μου παντα αποψη αγγιζαν τα ορια της βλακιασ καποιοι συντονιστες ειχαν θεωρισει σωστο το να με"μπαναρουν" Τελος παντων συνεχισα να ψιλοπαρακολουθω καποια θεματα και σημερα επειδη εχει παρατραβηξει αποφασισα να ξαναποσταρω.......

Το να καθομαστε και να σχολιαζουμε κατα τετοιο τροπο ενα τοσο τραγικο γεγονος πιστευω πως ειναι το λιγοτερο ασεβεια!!! Αφηστε τα παιδια στην ηρεμια τουσ εκει που βρισκονται! Τα σκεπτηκα τουσ στυλ: σπασαν τα σιδερα μονο απο την μια πλευρα και οχι απο την αλλη κτλ κτλ κτλ ειναι σαν να θελουμε να κανουμε τους εαυτους μας να πιστεψουν πως μια καταρα τελικα ειναι υπευθηνη για την τραγωδια!! Με την ιδια λογικη καθε χαμος αγαπημενων μασ και μη προσοπων θα επρεπε να προερχεται απο μια "καταρα" την οποια αλλες φορες οπως στην προκειμενη την μαθαμε και αλλες τοσες οχι!!! Θα προτεινα να χαλαρωναμε λιγακι και να σκεφτουμε και λιγο πιο "προσειωμενα"...! Εαν το θεμα επεκτεινεται για τις καταρες γενικοτερα ας ανοιχτει νεο θεμα αποκλειστικα για τισ καταρεσ και οχι για τα παιδια...

Αυτα ειχα να πω... Φιλικα πανταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anapolyon
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 19:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anapolyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο λόγος έχει δύναμη και για το καλό και για το κακό. «Η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει», λέει η λαϊκή σοφία. «Καλομελέτα κι έρχεται», λέει μια άλλη παροιμία. Το αντίθετο επίσης ισχύει: «Κακομελέτα κι έρχεται». «Ευχή γονιού αγόρασε και στο βουνό ανέβα», λέει άλλη παροιμία. Και το ανάποδο είναι αληθές: «Κατάρα γονιού μην προκαλέσεις γιατί στο γκρεμό θα πέσεις».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 20:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ... ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΡΕΣ

Παντα να κοιτασ μροστα γιατι αν δεν το κανεισ μενεισ πισωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 20:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΑΝ ΑΥΤΑ

Παντα να κοιτασ μροστα γιατι αν δεν το κανεισ μενεισ πισωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pRiMiTiVOsSs
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 01:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pRiMiTiVOsSs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΠΑΡΙΜΟΙΕΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ... ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΟΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΡΑΣ... ΗΤΑΝ Η ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΚΑΚΙΑ ΓΛΩΣΣΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serafina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 04:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serafina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα καταρα ειναι πολυ ενδιαφερον. εγω προσωπικα το αποκοπτω απο τα παιδια των τεμπων για δυο λογους: πρωτον κανεις δε με επεισε οτι η μανα απο την αρτα καταραστηκε τις μανες της ημαθιας. ουτε ημερομηνιες ειδα, ουτε αποκοματα εφημεριδων, ουτε ονοματα. και μιλαμε για προσφατο γεγονος. ας μπουν αυτα στο παιχνιδι και βλεπουμε. δευτερον οι γονεις, οι φιλοι και οι συγγενεις αυτων των παιδιων ζουν. και ισως μας διαβαζουν. φανταζομαι δεν ειναι και το καλυτερο τους να μαθαινουν πως τα παιδια τους θεωρουνται καταραμενα.
ειναι σημαντικο να μην μπερδευουμε τη συμπτωση,την κακη διαχειριση ζωης και τη δυναμη της καταρας. καμια φορα ολα αυτα μπλεκονται αλλα δεν ειναι τοσο δυσδιακριτα και αξεδιαλυτα.
οκ βριθει το νεκροταφειο της βεροιας απο νεαρα παιδια. ελατε να δειτε τι γινεται ομως και στη θεσσαλια. ο καμπος σκοτωνει και οχι οι καταρες. τα φυτοφαρμακα και τα χημικα εχουν μολυνει τα παντα. ο παιδικος καρκινος θεριζει. να μια εξηγηση απλη και ωραια για τα γεματα νεκροταφεια του καμπου της μακεδονιας, της θεσσαλιας και οποιου άλλου καμπου ανα την ελληνικη επικρατεια.
το οτι ο αρχιεπισκοπος βολταρει κατα βεροια μερια μηπως εχει και μια πιο...λογικοφανη της καταρας αιτια; κοντα σιμα στην βεροια εκκλησια με ιδιομορφο καθεστως και πακτωλο χρηματος...πολλοι θελουν να της βαλουν χερι..γιατι οχι ο βεροιας κι αυτος;
το οτι τα ατυχηματα αφορουν νεαρους ανθρωπους μυαλο θελει να πει κανεις το γιατι; ξενυχτι,ποτο,μαγκιτσα...χαιντε αυτα δεν τα βλεπουμε και για ολα οι καταρες ειναι η απαντηση;
οσο για το οτι καποια μαζικα μαθητικα ατυχηματα γινονται κοντα στο πασχα μήπως λεω μηπως παιζει ρολο οτι οι μαθητικες εκδρομες λιγο πριν το πασχα γινονται;
επι της ουσιας: ειναι απο τους περισσοτερους παραδεκτο αυτο που ο λαος μας ονομαζει ματι και που στην ουσια του ειναι επεμβαση αρνητικη ενος ατομου σε ενα αλλο ατομο ηθελημενα η μη. καποιοι ματιαζουν συνειδητα και το εχουν ως χομπυ και και αλλοι ασυνειδητα. με καποιον τροπο κατορθωνουν να διαπερασουν τις αμυνες του απεναντι τους και να τον κανουν να αισθανθει χαλια για να μην αναφερω και περιπτωσεις οπου το χαλια ειναι λιγο. το ματι λενε αντιμετωπιζεται με ματοχαντρα,ξεματιασμα, διαβασμα παπα και για τους πιο ψαγμενους με θωρακιση μεσω διαλογισμου, πιστης στην καλη αμυνα του εγω κτλ. ε οποιος δεν βιωσε ματι αληθινο ακομη ξεματιαζεται. το ματι πολυ απλα δεν αντιμετωπιζεται γιατι συμβαινει σε χρονο dt. μονον σε περιπτωσεις που το περιμενεις και το παλευεις μπορεις να το αποφυγεις και παλι οχι παντα. για να το αντιπαρελθεις απλα απομακρυνεσαι απο την πηγη που προκαλει τη διαταραχη και με το περασμα της ωρας επανερχεται ο οργανισμος στην προηγουμενη κατασταση της ισορροπιας. σε ελαφριες μορφες ματιασματος η θετικη σκεψη βοηθα. σε πιο βαριες δεν υπαρχει καν σκεψη. το ποιος σε ματιαζει το ξερεις. το νοιωθεις τη στιγμη που συμβαινει αλλα και τοτε να μην το συνειδητοποιησεις μετα αν το ψαξεις η απαντηση σου ρχεται. τιποτε το αφυσικο στο ολο θεμα. διαταραχη του ηλεκτρομαγμητικου πεδιου μας ειναι. κοντα σιμα στο ματι και η καταρα. το ιδιο πραγμα ειναι περιπου με αλλο ονομα και αφορα την εσκεμενη και κακοβουλη επενεργεια στον αλλον ενω το ματι μπορει να μην ειναι εσκεμενο η κακοβουλο. τωρα βεβαια στην καταρα εχουν προσδωσει και καποια χαρακτηριστικα που θα τα ελεγα..φιλολογικα. κραταει χρονια αυτη η κολωνια, λυνεται μοναχα αν οι πρωτομαστορες θυσιασουν την καλη τους(αφου πέχουν ομως ηδη φροντισει να βρουν αλλην καλυτερη)κτλ...
ολα αυτα ομως δεν αποδεικνύονται ουτε στον πραγματικο ουτε στον φανταστικο κοσμο. η καταρα εχει δυναμη οπως και καθε αρνητικη σκεψη εχει δυναμη αλλα σιγουρα οχι στο ευρος που ειναι πιστευτο. οπως σωστα ειπωθηκε οι μπους δε θα επρεπε καν να γεννιουνται μετα τις καταρες που εχουν μασει οικογενειακως. σαφως ομως η καταρα μπορει να κανει πολυ μεγαλη ψυχολογικη ζημια λειτουργωντας ως προεκπληρουμενη προφητεια. αυτο προυποθετει να ξερεις οτι σε εχουν καταραστει η να πιστευεις κατι τετοιο. οκ ετσι μπορει να κρατησει και αιωνες αλλα δε φταιει η καταρα γι αυτο αλλα το καταραμενο μας και ευπιστο μυαλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lostspirit
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 14:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lostspirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικά...ότι είναι να γίνει θα γινει.Η μοίρα είναι προκαθορισμενη,ο τρόπος ζωης αλλάζει μόνον,αυτόν μπορούμε με τα θελω μας και με τις προσπάθειες μας να αλλάξουμε.Τα γεγονότα που είναι να γίνουν θα γίνουν.Είτε κακό μας πει κάποιος ειτε καλό,εαν το θελει ο θεός η η μοίρα τότε και μόνο τότε θα συμβεί.
Ας μην επαναπαυόμαστε όμως γιατι τότε ποιος ο σκοπός όλων?Για να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι για να μεταφέρουμε γνώση και μαθαίνουμε νέα.Οπως είπα ο τροπος ζωης αλλαζε ανάλογα τα γεγονοτα και αυτά στο θέμα "βέροια" κοιτοντας τη λύση δεν υπάρχει τίποτα..αρκεί να καταλάβουμε το πόνο της μάνας εκεινης(εαν και ειπε ποτέ κάτι τετοιο που κατά συρροή λέγονται μετά απο τετοιες ασχημες περιπτώσεις)Η λύση είναι αυτή.Η αγάπη κι η συνχώρεση..Οι ερυνίες αρέσκονται στη συγνώμη και μάλιστα...αντί για κακό φέρουν και καλό.Επίσης τη καθαρά δευτέρα έδωσε ο θεός άφεση αρκεί όλοι να πάμε να ζητάμε συγνώμη απο αυτούς που είμαστε παρεξηγμένοι,κι ακόμα ένα μερες που είναι..το μεγάλο σάββατο το βράδυ όλοι μα όλοι μπορούν να κοινωνανε..κι όλα φεύγουν η ψυχή καθαρίζει κι αγάπη φωλιάζει.Να θυμόμαστε επίσης πάντα,ότι τίποτα χωρίς τη θεληση του θεού η της μοίρας δε γίνεται.Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον
Ευχομαι λοιπον να έχετε ένα όμορφο πάσχα με πολύ πολύ αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy