ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εσωτερισμός και πάθη...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 12:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η υπαρξη μοιαζει με την θαλασσα.Η θαλασσα εχει διαβαθμισμενα επιπεδα αναλογα με την ενεργεια(θερμοτητα) που λαμβανει απο τον ηλιο.Στα διαφορα αυτα επιπεδα βρισκονται ομαδες οργανισμων που συνθετουν αλλα και προσαρμοζουν την υπαρξη τους στο πεδιο που βρισκονται.Ετσι στα μεγαλα βαθη βρισκουμε ομαδες ψαριων με περιορισμενη οραση,ομαδες δυσμορφων οντων,ομαδες οστρακοειδων ισως με σκληρο περιβλημα κοκ.Σε πιο θερμα-φωτεινα πεδια συναντουμαι ομαδες ψαριων με διαφορα χρωματα πιο εκλεπτυσμενα απο αυτα των μεγαλων βαθων,ομαδες μικροοργανισμων διαφορετικης ποιοτητας απο τους αυτους των πιο κατω επιπεδων και οσο προχωρουμε προς τα πανω,κοντα στον ηλιο αυτα ολα εκλεπτυνονται.
Ενας αυτοδυτης για τον δικο του λογο φορα το σκαφανδρο που εξυπηρετει το συγκεκριμενο σκοπο του και βουτα σε αυτην την θαλασσα.Φτανει μεχρι το τελευταιο,ας πουμε, πεδιο.Με θαυμασμο ή και φοβο κοιτα τον κοσμο αυτου του πεδιου κανοντας παραλληλα το εργο για το οποιο εχει βουτηξει.Αν ξεχαστει,αν παγιδευτει στην γοητεια του κοσμου που εχει συναντησει δεν θα μπορεσει να επιτελεσει το εργο για το οποιο εχει κατεβει.Σαν πλασμα του φωτος εχει αναγκη το φως,το οξυγονο και το σκαφανδρο του ειναι φτιαγμενο για τοσο χρονο οσο πραγματικα θα χρειαζοταν για να ολοκληρωθει το εργο του.Ετσι θα ειναι αναγκασμενος να κατεβει και να ξανακατεβει,και ξανα και ξανα ωσπου καποια στιγμη να εκτελεσει το εργο για το οποιο την αποφαση την ειχε παρει μεσα στο φως.
Αν ο ανθρωπος(η συνειδηση αυτου) της επιφανειας,του φωτος ειναι η Ψυχη μας τοτε το σκαφανδρο ειναι το οχημα που την μεταφερει στην Υπαρξη δλδ τα διαφορα υλικα σωματα μας.Εαν η συνειδηση του δυτη που ηδη βρισκεται μεσα στα διαφορα πεδια της υπαρξης γοητευτει και ξεχαστει σε αυτα τοτε μοιραια θα οδηγηθει στην αποτυχια.Ειναι οι Σειρηνες που ελκουν σε αυτο το μακρυ ταξιδι της Ψυχης, ειναι η 'πυκνοτητα' των νερων αυτων των επιπεδων,οι χαμηλοι κραδασμοι που κρατουν τον ανθρωπο εγκλωβισμενο ...Η ταυτιση με ολ'αυτα ειναι τα παθη τα οποια ο ανθρωπος αν θελει να ξαναερθει στην Ψυχη Αυτεπιγνωση θα πρεπει να ελεγξει με πληρη συνειδητοτητα κι ετσι να απελευθερωθει εχοντας ξανα γνωση της πραγματικης του ουσιας και του σκοπου του. Ειδαλλως ξανα και ξανα θα βουτα στις θαλασσες του Υπ-αρχω...Η 'βασιλεια των ουρανων εντος υμων εστι'...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 13:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαυμασια η αναφορα σου morent11,και η περιγραφη σου,αλλα τι εχεις να πεις για τον εργαλειο ελεγχου του νου μας και της ψυχης,που ειναι η συνειδηση,κατα ποσο ειναι εφικτο μεσα απο εσωτερες διαδιακασιες να ελεγχουμε την συνειδηση μας,αρα και την καθημερινη πραγματικοτητα μας;
Ενας καθαρος νους και μια ψυχη οταν ζει σε ειρηνη,απαλλαγμενη απο παθη και αυταπατες,προχωρα πιο συντομα στην διαδικασια της αυτοπραγματωσης που αυτο ειναι το ζητουμενο του εσωτερικα στραμμενου ανθρωπου.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 13:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Morent περιεκτικότατα σε νόημα και σοφία τα λόγια σου...
Τώρα καταλαβαίνω γιατί επιλέγεις συνειδητά το που και πότε θα συμμετάσχεις...

quote:
Ενας καθαρος νους και μια ψυχη οταν ζει σε ειρηνη,απαλλαγμενη απο παθη και αυταπατες,προχωρα πιο συντομα στην διαδικασια της αυτοπραγματωσης που αυτο ειναι το ζητουμενο του εσωτερικα στραμμενου ανθρωπου.



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 15:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το λογικό και το πάθος σας είναι το πηδάλιο και τα πανιά της θαλασσοπόρας ψυχής σας. Αν τα πανιά σας ή το πηδάλιο σας σπάσει, το καράβι σας θα χορεύει ή θα παρασύρεται από τα κύματα, ή θα σταθεί ακίνητο στη μέση της θάλασσας. Γιατί το λογικό, όταν κυβερνά μόνο, είναι μία δύναμη που φυλακίζει, και το πάθος αφύλαχτο είναι μία φλόγα που καίει μέχρι την καταστροφή. Για τούτο, αφήστε την ψυχή σας να ανυψώνει το λογικό σας μέχρι τα ύψη του πάθους, για να μπορεί να τραγουδά. Κι αφήστε την να κατευθύνει το πάθος σας με το λογικό, για να μπορεί το πάθος σας να ζει μέσα από την καθημερινή αναστάτωσή του και σαν τον φοίνικα να ξαναγεννιέται από τις στάχτες του." Χαλιλ Γκιμπραν

Ο κ.Γκιμπράν νομίζω ότι με καλύπτει.

Κάποτε αναρωτιόμουν...:
"αχ! να μπορούσα να αποβάλω απο το μυαλό μου και από την καρδιά μου το πάθος μου για τις γυναίκες!!", "πόσο ΕΛΕΥΘΕΥΡΟΣ θα ήμουνα..."

Τελικά όμως κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν το είχα αυτό, η ζωη μου θα ήταν τελείως ανάλατη και μονότονη. Χωρίς νόημα και ουσία...
Θα κυριαρχούσε η λογίκη μου αλλά θα ήμουν δυστυχισμένος!
Ενω με το σωστό συνδυασμό, είμαι ευτυχισμένος!

Ο άνθρωπος, λοιπόν, που ελέγχει τα πάθη του είναι σκλάβος της λογικής του!!

Καλησπέρα σας!!!

In This Life or The Next I Will Have My VENGEANCE!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 00:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

αγαπητη Spirit δυσκολο ερωτημα βαζεις..

Δεχομαι οτι η μονη δυναμη που ο τοποχρονικος ανθρωπος εχει στην διαθεση του ειναι η θεληση.Περαν αυτης καμια αλλη.Την αφυπνιζουν και μας την συστηνουν τα ενστικτα μας, με σκοπο την διαρκη ικανοποιηση τους.
Δεχομαι οτι ο Νους ειναι το μοναδικο εργαλειο που ο τοποχρονικος ανθρωπος εχει στην διαθεση του για να κατευθυνει την θεληση του.Ειναι ο Νους θειος, δεν ειναι ο Θεος.Ειναι ενα μεσο.Η ορθη χρηση αυτου του μεσου ειναι απαραιτητη για την πορεια του ιδου του ανθρωπου.Η ορθη χρηση του εχει να κανει με το κατα ποσο υπηρετει τις επιταγες του Εαυτου.Η λαθεμενη χρηση του εχει να κανει οταν τον θετουμε στην υπηρεσια των ορμεμφυτων αναγκων μας,οντας οι ιδιοι ταυτισμενοι με αυτον.
Θα σου πω ενα παραδειγμα αναφερομενος σε μια κατασταση,λιγο πολυ, κοινη σε ολους μας:

Πολλες φορες ειμαστε σε μια κατασταση δυσαρμονιας.Βιωνουμε εντονα την λυπη,την χαρα,τον θυμο.Εκεινη την στιγμη που το αντιλαμβανομαστε λεμε στον εαυτο μας: "ηρεμησε!".Παρατηρουμε οτι δεν υπακουουν τα συναισθηματα μας.Δεν μεταβαινουμε στην κατασταση της γαληνης,της ηρεμιας που θελουμε.Γιατι αραγε;
Γιατι πολυ απλα,καποτε οταν βρισκοσουν στην αγκαλια του συντροφου σου ειπες μεσα σου:"να!αυτη ειναι η γαληνη,η ηρεμια!".Καποια αλλη στιγμη ευρισκομενη μονη μπροστα σε ενα υπεροχο ηλιοβασιλεμα ειπες:"να!αυτη ειναι η γαληνη,η ηρεμια!".Μια αλλη στιγμη της ζωη σου βγαινοντας απο ενα θορυβωδικο μερος στο γλυκο τραγουδι μιας φθινοπωρινης βροχης ειπες: "να! αυτη ειναι η γαληνη, η ηρεμια!".Κατεγραψες μεσα σου την ηρεμια, την γαληνη την καθεφορα διαφορετικα.
Οταν λοιπον λεμε στον Νου μας οτι θελουμε να μπουμε σε μια κατασταση ηρεμιας, γαληνης αυτος μπλοκαρει εχοντας τοσες διαφορετικες καταγραφες,πολλες φορες σε πληρη αντιθεση, για αυτην την κατασταση ηρεμιας.Δεδομενου οτι η κατασταση γαληνης εμπεριεχει την αυταρκεια ειναι προφανες οτι αν οντως μπορουμε να μπαινουμε σε μια τετοια κατασταση συνειδητα, τοτε καμμια αλλη δεν μπορει να μας εγκλωβισει.

Πολλοι βεβαια μπερδευουν την λογικη με την ορθη χρηση του νου.Νομιζουν οτι εαν τα ηνια τα κρατει ο νους τοτε παυουν να κοινωνουν την γευση των συναισθηματων.Ή απο την αλλη νομιζουν οτι τα συναισθηματα ειναι αναξια λογου.Κι ομως ο ορθολογιζομενος ανθρωπος δινει ακριβως την αξια που αρμοζει σε ολα οσα ερχονται στην αντιληψη του,διχως να αφαιρει ή να προσθετει ενα δραμι σε αυτη και τουτο καλειται συνειδησιακη πληροτητα.

Αλλωστε αγαπητη Spirit μην ξεχνας οτι η δια του λογισμου κοινωνια της ουσιας των οντων δεν αφαιρει τιποτε απο την ουσια του ανθρωπου.Εανς πετυχημενος διαλογισμος σε ενα τριανταφυλλο κρινεται απο το γεγονος του κατα ποσο ο διαλογιζομενος ευωδιαζει οπως το αντικειμενο του διαλογισμου του.

quote:
Ενας καθαρος νους και μια ψυχη οταν ζει σε ειρηνη,απαλλαγμενη απο παθη και αυταπατες,προχωρα πιο συντομα στην διαδικασια της αυτοπραγματωσης που αυτο ειναι το ζητουμενο του εσωτερικα στραμμενου ανθρωπου

Πραγματι ειναι στενες οι πυλες του ουρανου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 03:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίες οι απόψεις σας και τα γραφόμενα σας

Ας κάνω μερικές ερωτήσεις που δεν έχουν πάντα συγκεκριμένη απάντηση
αλλά έχουν βαθεία σχέση με το θέμα . Με τις δικες μου απαντήσεις έχω
βγάλει τα δικά μου συμπεράσματα , θα ήθελα να δώ και τις δικες σας

Τί είναι αλήθεια ένα πάθος μια αδυναμία . Είναι κάτι ασυνείδητό η συνειδητό. Τι είναι γενικά ένα πάθος.

Γιατί μας δυσκολέυει στην διαδικασία του Εσωτερισμού;

Ποια αδυναμία χρειάζεται ένα πάθος

Τι είναι ένα πάθος

Τί είναι μια αδυναμία

Ποιός ελέγχει ένα άνθρωπο τα πάθη του ή ο εαυτός του

Ποιος είναι ο μεγαλύτερος μας εχθρός στον εσωτερισμό

Πως δουλέυει εναντίων μας

Ελέγχουμε τα πάθη μας

Τα καταπολεμάμε με αυτό τον τρόπο

Τι είναι πάθος και τι χάρισμα

Ποιος δημιουργει τις αδυναμίες μας

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις αδυναμίες μας και τα πάθη μας

Τα πάθη μας καθηστερούν την διαδικασία εσωτερισμού . Πως

Αλήθεια , τι πράγμα έχει περισσότερο επιροή σε ένα εσωτεριστή. Γιατί

Τι είναι λογική , συναίσθημα, πάθοι , Εχουν διαφορά

Πιο πρέπει να είναι πιο αναπτυγμένο σε κάθε άνθρωπο ,γιατί

Πρεπει κάποιο να είναι πιο αναπτυγμένο γιατί.

Πια η μεγαλύτερη διαφορά ενος άνθρωπου μεταξύ ενος αθέλητου ζώου μεταξύ ενός με θέληση


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 13:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλαμψες παλι morent...


quote:
Πολλοι βεβαια μπερδευουν την λογικη με την ορθη χρηση του νου.Νομιζουν οτι εαν τα ηνια τα κρατει ο νους τοτε παυουν να κοινωνουν την γευση των συναισθηματων.Ή απο την αλλη νομιζουν οτι τα συναισθηματα ειναι αναξια λογου.Κι ομως ο ορθολογιζομενος ανθρωπος δινει ακριβως την αξια που αρμοζει σε ολα οσα ερχονται στην αντιληψη του,διχως να αφαιρει ή να προσθετει ενα δραμι σε αυτη και τουτο καλειται συνειδησιακη πληροτητα.


Mήπως όμως μερικες φορες τα συναισθήματα ,με την ένταση που μερικες φορες τα χαρακτηρίζει, αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα προς την αυτοπραγμάτωση ? Απο τη φύση τους τα συναισθήματα εμφανίζονται δίχως εμείς να τα επηζητήσουμε ,ενστικτωδώς μερικες φορες , κι αυτο απο μόνο του αποτελεί κατα καποιο τρόπο μη αυτοέλεγχος.Αλλα υποθετω πως σημασία έχει το πως εμείς θα τα αντιμετωπίσουμε και πως θα τα εντάξουμε στον εαυτό μας . Αλλωστε οι εκρήξεις συναισθηματων μπορεί να αποτελεσουν αφορμή για πολύτιμα διδάγματα και ενδοσκόπηση .

Αλλα σχετικα με αυτο που είπες "Νομιζουν οτι εαν τα ηνια τα κρατει ο νους τοτε παυουν να κοινωνουν την γευση των συναισθηματων" πιστεύω πως περιέχει μία δοση αλήθειας . Για να βιώσεις στην ολότητα του ένα συναίσθημα πρέπει να αφεθείς,να σιωπησεις λίγο την ορθολογιστική πλευρα του νου σου . Με την προυπόθεση όμως ότι θα διαρκέσει πολύ λίγο γιατι ύστερα μπορεί να πραγματικα να οδηγήσει σε απώλεια ελέγχου. Μπορείς να "κατανοήσεις" ένα συναίσθημα αν δεν το νιώσεις να κατακλύζει όλο σου το είναι ,αν δεν βυθίζεσαι μέσα του έστω και για λίγο ? Αλλωστε αυτο αποτελεί και ένα τρόπο εκτόνωσής του...


Και με την αφορμή αυτή θα ήθελα να αναφέρω ότι μερικες φορες ορισμενα συναισθηματα μπορεπι να εξελιχθουν σε παθη . Ουκ ολίγες φορες μπορεί να εθιστούμε σε διαφορα συναισθήματα όπως αυτολύπηση , θλίψη ή και στην αντίπερα όχθη στην ματαιοδοξία χωρίς να το συνειδητοποιήσουμε...

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 16:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι τεράστιας σημασίας το θέμα που άνοιξες Avellon, γιατί ο Εγωισμός έχει καταπνίξει τον Σημερινό Άνθρωπο, σε τέτοιον βαθμό που αμφιβάλλεις για την οποιαδήποτε καλή πρόθεση βοήθειας & ένδειξης Αγάπης!! Πάρε ως παράδειγμα εμάς τους ίδιους ή εμένα πιό συγκεκριμένα στην ενέργεια την οποία κάνω τώρα πληκτρολογώντας σποραδικά στο Internet κάποιες απόψεις ανώνυμες!! Γιατί το κάνω όμως αυτό;;; Για να βοηθήσω τον Συνάνθρωπο που θα με διαβάσει να καταλάβει κάποιες Αλήθειες προς όφελος δικό του, ή μπάς & το κάνω έχοντας στόχο την προσωπική μου προβολή, η οποία τώρα εμφανίζεται σάν ''demo'', ενώ αργότερα θα πάρει κάποιο Ονοματεπώνυμο;;; Μάλλον υπερισχύει κάπως το δεύτερο!!
Λοιπόν ... απ'την στιγμή που άσχετα άν υπερισχύει απλά υπάρχει το δεύτερο, είμαι ένας αλαζόνας , εγωιστής ,ακατάλληλος για ανίκανος για οιανδήποτε άνοδο σε Ανώτατα ψυχικά επίπεδα & επικοινωνία με τον Θεό , ή οτιδήποτε άλλο Ανώτερης μορφής απο μένα!! Είμαι ανίκανος σάν Άνθρωπος να εκπληρώσω τον προορισμό μου στην Γή , γι'αυτό ακόμα & μετά θάνατο θα παραμείνω στα ίδια χαμερπή Γήινα επίπεδα!!! Μήπως διαφωνείται οτι το ίδιο συμβαίνει άν όχι με όλους, αλλά με την συντριπτικότατη πλειοψηφία των Ανθρώπων Σήμερα;; Είναι απογοητευτικότατο να λέω οτι ακόμα & ενας Άνθρωπος φιλέυσπλαχνος, ελεήμων έχοντας κάνει πολλά καλά έργα & ευεργεσίες είναι δυνατόν στο τέλος να βγεί σκάρτος Δυστυχώς ΝΑΙ!!! Είναι δυνατόν να βγεί σκάρτος!!
Οπως έχω ξαναπεί αλλού η ψυχή του Ανθρώπου είναι μιά σταγόνα νερό! Η σταγόνα αυτή πρέπει να παραμείνει καθαρή γιατί τελικός προορισμός της είναι να ενωθεί με τον Ωκεανό, που είναι ο Θεός & να γίνει Ένα & Αυτό με αυτόν!! Απο την στιγμή που θα ενωθεί με τον Ωκεανό όλες οι ενωμένες με αυτόν σταγόνες βρίσκονται στην ίδια απεραντοσύνη!! Πώς η ψυχή θα ετοιμαστεί κατάλληλα να μπεί στον απέραντο Ωκεανό του Πνεύματος άν θεωρεί Όλες τις υπόλοιπες ψυχές ξένες, μισητές, εχθρικές ή ... ή ... ή ... δέν πρέπει πρώτα να γίνει ένα & το αυτό μαζί τους;;; Δέν πρέπει να ενδιαφέρεται για την ψυχή την οποία συναντά μπροστά του, όπως ακριβώς για την δική του;;;
Eγώ αυτόν τον προβληματισμό κάνω σκεπτόμενος τους παχηλούς τίτλους κάποιων εφημερίδων για κάποιες δωρεές τεράστιες πολυεκατομμυριούχων!! Άν ο συγκεκριμένος πολυεκατομμυριούχος ήθελε πραγματικά να βοηθήσει , έπρεπε ταυτόχρονα να το διαδόσει στα Μ.Μ.Ε. για την προσωπική του Δόξα & προβολή;;; Δέν είναι λοιπόν αυτός ο υποτιθέμενα τόσο καλός Άνθρωπος επίσης σκάρτος;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 19:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλύ σωστα τα πράγματα που έγραξες ντεμο και μου θυμίζουν ενα χαρακτηριστικό περιστατικό που μπορουσα και μπορώ να ανοίξω όλοκληρο θέμα για αυτό. Αυτό το περιστατικό μας συνέβει όλους μας αυτό είναι τα "δωρά" και τα δώρα. Κάθε χριστούγεννα , Πάσχα (γενέθλια) έπιανα δώρα από συγγενείς μου ποτέ δεν ένοιασα πραγματική χαρά για αυτη την πράξη παρόλο που μερικά ήταν ακριβά παρά για την ύλική αξία των δωρών. Τα δώρα αυτά ήταν αποτέλεσματα εθίμων και κοινωνικών παραμέτρων και αυτό εγνώριζα όταν τα παρελάμβενα. Πριν λίγες ημέρες η γειτόνησα μου χωρίς κανένα λογική μου έκανε ένα δώρο η πραξη της
αυτή με γέμισε χαρά πεισσότερο από κάθε δώρο αυτή ητάν η πραγματική αξία των δώρων και ρωτω αναπτήχθηκε τόσο η κοινωνία και επιστίμη αλλά ο άνθρωπος καθόλου όσο εμείς ενεργούμε με βάση του εγωισμού (και εγώ πολλές φορες έτσι ενεργώ) και όχι βάση της αγάπης δεν θα προκόψεί. Γιατί το αντίθετο της αγάπης είναι ο εγωισμός ,δεν λέγω να μην υπολογίζουμε την ύπαρξη μας αλλά να αγαπάμε τον πλησίον μας όπως πολοί σοφοί είπαν πολλοί λίγοι το εφάρμοσαν όλοι μπορούμε . Για αυτό πιστέυω πως ένας εσωτεριστής πρέπει να είναι άτομό που δίνει πολλά στον κόσμο καταρχήν χαρά άρα το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι ο εαυτός μας εγωισμός μας .

Το οποίο με φαίρνει στην επόμενη ερώτηση τι είναι ο εσωτερισμός και τι θέλουμε να επιτύχουμε με αυτόν και πως μπορεί κάποιος να είναι εσωτεριστής αν δεν αγαπά τιπότε στον κόσμο.

Όσο πιο πολλύ αγάπας τόσο πιο εσωτεριστής είσαι δεν χρείαζεται βιβλία για αυτό μόνο προσπάθεια ενώ κάποιοι το έχουν από την αρχη της ζωής τους απορέει αγάπη συνεχώς από μέσα τους αυτό είναι πιστέυω το νόημα του εσωτερισμού να απορεέι αληθινή αγάπη από μέσα σου όχι φτιαχτή αγάπη που πολλές φορες είναι η συμερινή αλιθινή , για να γίνει αυτό πρεπει να νοίαζεσαι να ενεργείς και για τον δίπλα σου αυτό είναι το νόημα της αγάπης και εσωτερισμού.
Τι συμβαίνει τώρα με τα πάθη και τις αδυναμίες. Οποιοδήποτε πάθος και αδυναμία μπορεί να ελέγξει ο άνθρωπος μπορούμε να διακρίνουμε τι είναι ένα πάθος αδυναμία . Για παράδειγμά το πάθος κάποιου για τις γυναίκες , είναι αυτό που δεν αφήνει κάποιον να δώσει αγάπη μπορεί να το ελέγξει (όχι εξαφανίσει , ελέγξει) ειναι τότε κάποιο πάθος αδυναμία ή μέρος του εαυτού του , θα μου πείτε και ο εγωισμό μας είναι μέρος του εαυτού μας , αλήθεια είναι του εαυτού μας , μπορούμε να τον ελέγξουμε .
Όσο για τα φυσικά πάθη εξαρτάται τί ζητά κάποιος για την φυσικη του κατάσταση και πώς τον επηρεάζει. Τα πάθη του σώματος είναι διαφορετικά με αυτά τις ψυχής φτάνει να μήν γίνουν αδυναμίες για αυτό και χρειαζόμαστε αυτόελεγχο ο οποίος στο τέλος αν είναι πραγματικός δεν εξαλείφει την ελευθερία μας δεν αλοιώνει τον χαρακτήρα μας αλλά τον κτίζει με βάση τα δικά μας πρότυπα.


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 00:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......



Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 14:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια ευχη για εναν φωτεινο και δημιουργικο μηνα και ενα καλωσορισμα στο esoterica στον demo και ελληνα,μιας και ειναι η πρωτη φορα που 'μιλαμε'.


quote:
Το οποίο με φαίρνει στην επόμενη ερώτηση τι είναι ο εσωτερισμός και τι θέλουμε να επιτύχουμε με αυτόν και πως μπορεί κάποιος να είναι εσωτεριστής αν δεν αγαπά τιπότε στον κόσμο
.
.

Πριν 2-3 μηνες σε ενα θεμα με τιτλο 'ποιος ειναι ο πραγματικος εσωτεριστης' http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3442 εγινε μια προσπαθεια προσεγγισης του πρωτου σκελους της ερωτησης σου.Απο εκεινο το τοπικ σου παραθεττω μια τοποθετηση μου, που θε μεβοηθησει στην προσπαθεια μου να καταθεσω την αποψη μου για το δευτερο σκελος της ερωτησης σου.

quote:
Αν και σπανια από μερους μου η χρηση αυτης της λεξεως( εσωτεριστης), θα προσπαθησω να πω και γω την αποψη μου σε αυτό το θεμα.Παρατηρησα στον μεχρι τωρα διαλογο ότι ένα από τα κοινα στοιχεια στις διαφορες αποψεις είναι η αναζητηση.Παιρνοντας αυτην την διαπιστωση σαν βαση του κατωθι συλλογισμου μου , αναγνωριζω ότι πρωταρχικη ιδιοτητα ενός εσωτεριστη είναι η αναζητηση.
Εσωτεριστης λοιπον είναι αυτος που τον χαρακτηριζει η αναζητηση…κι όμως και ενας τρομοκρατης αναζητα στοχους για να ανατιναξει,ενας πολιτικος αναζητα ανθρωπους να κολακεψει,ενας ταξιτζης αναζητα πελατες κοκ…Μπορουν να ονομαστουν αυτοι εσωτεριστες; Εχουν την πρωταρχικη ιδιοτητα που χαρακτηριζει έναν εσωτεριστη(αναζητηση), αρα ναι μπορουν να ονομαστουν ετσι…Γιατι λοιπον τους ονομαζουμε τον έναν τρομοκρατη,τον αλλον πολιτικο,τον αλλον ταξιτζη κοκ, και δεν τους ονομαζουμε ολους απλα εσωτεριστες;Διοτι η αναζητηση τους πηγαζει,εστιαζεται,και προσανατολιζεται από την κυρια ιδιοτητα που αυτή φερουν…Αρα:
Εσωτεριστης ,θα μπορουσαμε να πουμε,είναι εκεινος ο οποιος σαν κυριο χαρακτηριστικο του εχει την αναζητηση η οποια απορεει από καπου περα από τις οποιες επικτητες ιδιοτητες.
Είναι δηλαδη η αναζητηση αυτή μια ιδιοτητα που ενυπαρχει στον ανθρωπο από την εν γενει υπαρξη του.Αν οντως είναι ετσι, θα πρεπει λοιπον να την αναγνωριζουμε σε ολη την διαρκεια της βιοτης ενός ανθρωπου. Γινεται ευκολα κατανοητο ότι την ποιοτητα της μπορουμε να την δουμε με διαυγεια στα βρεφη,μιας και εκει η καθαροτητα της είναι απολυτη…Ας παρατηρησουμε ένα βρεφος:Ανοιγει τα ματια,απλωνει τα χερια,γευεται ότι είναι προσβασιμο σε αυτό…προσπαθει να Γνωρισει τον κοσμο στον οποιο βρισκεται ,Ερευνωντας τα πραγματα που αντιλαμβανεται ότι συνθετουν αυτον μεσω των πρωτολειων αισθησεων του….
Τουτη η παρατηρηση μας δινει την δυνατοτητα να τροποποιησουμε κατι που ειπαμε πιο πανω:
Εσωτεριστης είναι εκεινος ο αναζητητης ο οποιος κυριαρχα ζητα να καταστησει εαυτον κοινωνο της Γνωσης της Υπαρξης μεσω της Εξετασης,της Ερευνας των Πραγματων που αντιλαμβανεται την κάθε φορα ότι την συνθετουν(την Υπαρξη).
Για το βρεφος του παραδειγματος είναι το ιδιο ο Μπιν Λαντεν –Μπους και ο Γκαντι,ένα φιδι και ένα μπαστουνι.Διχως να κρινει τους δινει την ιδια σημασια που δινει σε οσα Πραγματα απαρτιζουν τον Κοσμο.Βλεπει τον ανθρωπο,το ζωο,το αντικειμενο,κι όχι την εκφραση αυτων.Με το περασμα του χρονου αρχιζει και φερνει σε συνειδηση τις αισθησεις του με την γνωση που παιρνει από αυτές. Αποκτα την Γνωση της διαχωριστικοτητας,του κρυου-ζεστου,της μερας και της νυχτας,την Γνωση των Μορφων της παχυλης υλης.…Σε πληρη αρμονια σωματος,νοησης αποριπτει οσα τον περιοριζουν αρχιζοντας ετσι την διαμορφωση του ψυχικου του σωματος.Ελαχιστα αργοτερα γινεται κοινωνος της Γνωσης του Φοβου, αποκτωντας παραλληλα συνειδηση της Γνωσης του Καλου και του Κακου,της Γνωσης του Πονου,του Θανατου. Γευεται ολον τον Καρπο του Δεντρου της Γνωσης.Ειναι τουτες ακριβως οι Γνωσεις που σμιλευουν το ψυχικο του σωμα.Ειναι τουτες ακριβως οι Γνωσεις που συνθετουν τον δικο του Λαβυρινθο.Η αναζητηση του λοιπον,η οποια εχει την κατευθυνση που του οριζει την κάθε φορα ο Φοβος φεροντας τον ετσι σε συγχιση, παυει να συναδει με την ιδια του την φυση,η οποια είναι το απλωμα κι όχι ο περιορισμος.Για να είναι αρμονικος με την φυση του είναι αναγκασμενος όχι να αναζητησει νεες γνωσεις,αλλα να Ερευνησει την Αληθεια,την Φυση των ηδη κτηθεντων(‘γνωσεσθαι την αληθεια και η αληθεια ελευθερωσει υμας’-‘γνωθις εαυτον’). Εχουμε λοιπον:

Εσωτεριστης είναι εκεινος ο Ερευνητης ο οποιος κυριαρχα ζητα να καταστησει εαυτον κοινωνο της Γνωσης της Υπαρξης μεσω της Εξετασης,της Ερευνας της Αληθειας των Οντων(Πραγματων) που αντιλαμβανεται την κάθε φορα ότι την συνθετουν.


Εχουμε δηλαδη εδώ μια στροφη του ανθρωπου από τα αισθητα στα νοητα.Μια στροφη από τα Εξω στα Εσω.Μοιραια αρχιζει η συνειδητη Ερευνα της Αληθειας σηματοδοτωντας την Οδυσσεια για την ανυποθετον αρχη μεσω του κοσμου των Ιδεων.Μια διαδρομη κατά τη οποια πλεον εξεταζεται η αιτια και ο σκοπος των οντων.Απο τα Πραγματα στους Λογους.Η ερευνα αυτή καταστα τον Ανθρωπο κοινωνο όχι απλα της Γνωσης της Υπαρξης αλλα της Αληθειας αυτης.Σταδιακα γινεται ο ιδιος Αληθεια μιας και μπορει να εννοησει τον αμεταβλητο ορισμο των κοσμων του Υπαρχω…Δηλαδη γινεται Αυταρκης…Δεν Υπαρχει απλα, αλλα Ειναι.

Εσωτεριστης είναι εκεινος ο Ανθρωπος ο οποιος κυριαρχα ζητα να ενωθει με το Απολυτο Ειναι μεσα από την Ερευνα της Αληθειας των Κοσμων της Υπαρξης.


.

Αν διαβασες ολο αυτο το κατεβατο που σου παρεθεσα, ισως ενα απο τα συμπερασματα που εξηγαγες να ειναι οτι ο ανθρωπος εχει την δυνατοτητα να μετεχει και να εκδηλωνει οσα εκπορευονται απο την ιδια την φυση του Απολυτου Ειναι.Ειναι αυτο που λεμε 'καθ'ομοιωση'.Μια ιδιοτητα λοιπον του Θεου(ας το πουμε ετσι) ειναι και η Αγαπη.Ο ανθρωπος μοιραια εκδηλωνει την Αγαπη.Κι ομως ειναι η Αγαπη που γινεται αντιληπτη η Εκδηλωση της;

Σκεψου ενα ποταμι με καθαρο,ποσιμο,γαργαρο νερο να κυλα στην ακρη ενος χωριου.Ολοι οι χωρικοι παιρνουν το νερο που τους χρειαζεται μεσα απο μικρα αυλακια που οδηγουν στα σπιτια τους.Αυτοι που εργαζονται πανω στα δικα τους ρυακια προφυλλασοντας τα,καθαριζοντας τα απο βρωμιες,μεγαλες πετρες κλπ εχουν παντα το καθαρο νερο για τους οικουντες τον οικο αυτων και για να το προσφερουν στους επισκεπτες τους.Ασχολουνται με τα του νοικοκυριου τους,περιποιουμενοι τον κηπο τους με αυτο το νερο,πλενοντας το σπιτι τους,κρατωντας το με την βοηθεια του νερου και της εργατικοτητας τους μεσα στο φως και την υγεια.

Υπαρχουν ομως καποιοι χωρικοι που εχουν ξεχασει να φροντισουν το δικο τους ρυακι...Κι οχι μονον εχουν αφησει την φροντιδα του, αλλα πετουν και καθε λογης σκουπιδι εκει.Το νερο που μπαινει στα σπιτια τους ειναι μολυσμενο, με αποτελεσμα να δηλητηριαζονται αυτοι οι ιδιοι αλλα και οσοι σαν επισκεπτες παιρνουν απο κει.Κι αυτοι φροντιζουν το σπιτι τους,ποτιζουν τον κηπο τους κλπ....Ομως το σπιτι τους ποτε δεν καθαριζει,ποτε δεν λαμπει γιατι το νερο που χρησιμοποιουν ειναι βρωμικο και μυριζει απο τα σκουπιδια που οι ιδιοι εχουν δημιουργησει.

Ετσι ειναι η αγαπη, σαν το ανεξαντλητο καθαρο νερο.Ετσι ειναι ο καθε ανθρωπος, σαν τον χωρικο.Ετσι ειναι τα παθη, σαν τα εμποδια που εμποδιζουν και αλλοιωνουν την ροη και την καθαροτητα του νερου.Δεν ειναι η Αγαπη που ποναει αλλα η Εκφραση της.

Συγνωμη αν σε κουρασα, αλλα ελπιζω να βοηθησα λιγο τις σκεψεις σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 09:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη που δεν απάντησα μορεντ άλλα είναι διακόπες και αντιλάμβανεσαι.

Βλέποντας το απόσπασμα νομίζω πως ένας εσώτεριστής μπορεί να όνομαστεί ένας φιλόσοφος . Είναι ο εσώτερισμός τότε η βαθεία επίγνώση και βίωση της φίλοσοφίας ;
Σκόπος του Εσωτέρισμόυ είναι η ανάζητηση επίγνώση του εαυτού μας και γενίκα της αλήθειας . Όταν κάποιος κάνει πράγματίκα αυτή την ανάζήτηση όμως πως μπορει να πίνει νερό ακάθαρτό .

Πως μπορεί κάποιος να γνώρίζει τον εαυτό του την αλήθεια αν δεν δούλευει αλήθινά και ελέυθερα πως κάποιος θα ξεδίξασει πράγματίκα αν δεν πιει κάθαρό νέρο.


Βλέπωντας το πάραδειγμά σου ρώτω γίατι οι χώρικοί με το ακάθαρτό νέρο δεν το κάθαρίσαν . Πιο ήταν το εμπόδιο τους. Βλέποντας τα γράφόμενα σου βλέπω πως αμέλουσαν την κάθαρότητα του νερού γιατί δεν το θεωρούσαν σημάντικό ενώ για αυτούς είναι πιο έυκολό να έχουν ακάθαρτό νερό παρά να δουλέψουν για καθαρό. Πιο είναι πραγμάτικά το εμπόδιο που δεν τους αφήνει να έχουν κάθαρό νερό . Ενώ οι άλλοι έχουν . Μηπως οι πρώτοι είναι ανάμαρητοι ; Οι μήπως γνώριζουν και έλεγχουν τα πάθη τους ενώ σαν εσώτεριστές που είναι να πιουν κάθαρό νερό είναι από τα πιο σημμάντικά . Και είναι έτοιμοι να δώσουν αυτό το νερό άλλα κανεις χωρίς σκληρή δουλεία δεν το παιρνει. Γιατί το νερό δεν πρέπει να είναι κάθαρό αλλα και να χρησιμοποιήται μόνο τότε θα κατάλαβει κάποιος την σημάσια του όταν το να παίρνρι και να δίνει κάθαρό νερό το κάνει πράξη . Γιατί έυκολά μπορεί κάποιος να καταλάβει την ευεργετηκότητα του καθάρου νερού δύσκόλα θα δουλέξει όμως για να την απόκτησει .


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 15:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι μήπως γνώριζουν και έλεγχουν τα πάθη τους ενώ σαν εσώτεριστές που είναι να πιουν κάθαρό νερό είναι από τα πιο σημμάντικά . Και είναι έτοιμοι να δώσουν αυτό το νερό άλλα κανεις χωρίς σκληρή δουλεία δεν το παιρνει
.


Ειναι λοιπον αυτοι που εχουν συνειδηση της αναγκαιοτητας του καθαριου νερου,που εχουν συνειδηση του τροπου διαφυλαξης της ποιοτητας του,ειναι αυτοι που εχουν συνειδηση της δυνατοτητας που τους εχει δοθει να πληρουν της αναγκες τους και μεσα απο αυτην την πληροτητα να προσφερουν διχως αντιτιμο το νερο που θα τους ζητηθει,ειναι αυτοι οι Οδηγοι,οι Δασκαλοι κοκ...

Οι επισκεπτες τον οικο αυτων παιρνουν παντα αυτο που θα τους χρειαστει ωστε να ξεδιψασουν εκεινη την στιγμη.Ειναι ετοιμοι να παρουν αυτο που εχουν αιτηθει,'ο αιτων λαμβανει'.Συνηθως ειναι η αναγκη της στιγμης,μια σταση σε μια περιπλανηση.Ετσι, αφου καλυψουν την τοποχρονικη τους αναγκη συνεχιζουν τον δρομο τους, την περιπλανηση τους με νεα δυναμη ωσπου να εξασθενησουν και να βιωσουν ξανα επιτακτικη την διψα.Ετσι αρχιζουν και αναζητουν εναν αλλο 'οικοδεσποτη','ο ζητων ευρισκει'.Μπορει ομως αυτος που θα βρουν να ειναι απο τους τεμπεληδες ή τους ευρικομενους σε αγνοια χωρικους.Το νερο που θα τους ξεδιψασει εκεινη την στιγμη, θα ειναι μοιραιο για την περιπλανηση αλλα και την υγεια τους αργοτερα.

Υπαρχουν ομως και οι Οδοιποροι εκεινοι οι οποιοι,μεσα απο το μακρυ ταξιδι τους ή και επειδη εχουν γεννηθει σε ενα 'καθαρο' οικο, εχουν μαθει να ανα-γνωριζουν την ποιοτητα του νερου που τους προσφερετε.Αυτοι λοιπον ειναι πολυ πιθανον να ζητησουν απο τον εργατικο χωρικο να τους αφησει να δουν τον τροπο εργασιας του, ωστε να επιδιωξουν και οι ιδιοι να του μοιασουν με αποτερο σκοπο την Αυταρκεια.Γιατι τουτο ειναι που κανει την διαφορα αναμεσα στον εργατικο χωρικο και τον περιπλανωμενο επισκεπτη:ο δευτερος εχει παντα αναγκη τον πρωτο.Ειναι αυτος που αναζητα τον πρωτο...

Ειναι λοιπον ολοι οι ανθρωποι εσωτεριστες.Το ποσο καποιος ειναι Αυταρκης, μια Αυταρκεια που πληρουται απο την Υγεια,την Αρμονια,το Φως,την Γαληνη,την Ζωη ειναι η 'βαθμιδα ανελιξης' του ανθρωπου...που δυναται να αποτυπωθει μονον απο τον ιδια του την Ψυχη...διοτι μονο η Ψυχη ως αγγενητη εχει αυτην την Πληροτητα,την Αυταρκεια...

quote:
Μηπως οι πρώτοι είναι ανάμαρητοι;

Αγαπητε Ελληνα η μοναδικη αμαρτια ειναι η Αγνοια.Οσους λοιπον Γνωριζουν και κανουν ορθη χρηση αυτης της Γνωσης, τοτε ναι, θα μπορουσαμε να τους ονομασουμε 'αναμαρτητους'.Η ορθη χρηση της Γνωσης ειναι αυτο που ονομαζουμε Σοφια και μας επιτρεπει να ειμαστε Συνδημιουργοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 15:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Υπαρχουν ομως και οι Οδοιποροι εκεινοι οι οποιοι,μεσα απο το μακρυ ταξιδι τους ή και επειδη εχουν γεννηθει σε ενα 'καθαρο' οικο, εχουν μαθει να ανα-γνωριζουν την ποιοτητα του νερου που τους προσφερετε.Αυτοι λοιπον ειναι πολυ πιθανον να ζητησουν απο τον εργατικο χωρικο να τους αφησει να δουν τον τροπο εργασιας του, ωστε να επιδιωξουν και οι ιδιοι να του μοιασουν με αποτερο σκοπο την Αυταρκεια.Γιατι τουτο ειναι που κανει την διαφορα αναμεσα στον εργατικο χωρικο και τον περιπλανωμενο επισκεπτη:ο δευτερος εχει παντα αναγκη τον πρωτο.Ειναι αυτος που αναζητα τον πρωτο...

Ειναι λοιπον ολοι οι ανθρωποι εσωτεριστες.Το ποσο καποιος ειναι Αυταρκης, μια Αυταρκεια που πληρουται απο την Υγεια,την Αρμονια,το Φως,την Γαληνη,την Ζωη ειναι η 'βαθμιδα ανελιξης' του ανθρωπου...που δυναται να αποτυπωθει μονον απο τον ιδια του την Ψυχη...διοτι μονο η Ψυχη ως αγγενητη εχει αυτην την Πληροτητα,την Αυταρκεια...





'Ερρωσθε morent11

τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 20:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι σόφα έγραψες μόρεντ .

Πως γνώριζεις όμως το κάθαρό νέρο αν δεν το έχεις ήδη δόκιμάσει.
Τι είναι η άγνοια . Δεν είναι μήπως δική μας επίλογη ;

Όσο καίρο και έαν μέλετάς για το πράγματίκο νέρο αν δεν το πιεις πως θα γνώρισεις την αξία του . Αν το πιεις και δεν το αγνόεις θα εργάζεσαι για να το απόκτησεις.

Πως ανάγνωρίζεις το κάθαρο από το μη κάθαρο νερό όμως.

Αν δίπλα σου έχεις δίαφορων είδων νέρα .

Πως μπόρει κάποιος να κάθαρίσει τα βρόμικά νερά αν η βρόμια είναι όλόγηρα του.

Αυτά φυσίκα τα απάντησες ήδη αλλά ...

Αυτή η φόρα είναι από τις λίγες φόρες που αντίγραφώ τις δήλωσεις αλλά αυτό που λεγραξες το θέωρω σόφο .

Ειναι λοιπον ολοι οι ανθρωποι εσωτεριστες.Το ποσο καποιος ειναι Αυταρκης, μια Αυταρκεια που πληρουται απο την Υγεια,την Αρμονια,το Φως,την Γαληνη,την Ζωη ειναι η 'βαθμιδα ανελιξης' του ανθρωπου...που δυναται να αποτυπωθει μονον απο τον ιδια του την Ψυχη...διοτι μονο η Ψυχη ως αγγενητη εχει αυτην την Πληροτητα,την Αυταρκεια...

Και έγω πίστευω πως είμαστε όλοι σόφοι κατα βάθως , η ανάπτηξη της Υγείας , Άρμονιας , του φώτος , της Γάληνης της ζώης η ανέλιξη του άνθρωπου δεν είναι πρόνομιων των λίγων και κάτι ξεφύτροτο , είναι απόφαση ζώης που όλοι γνώριζουν έλαχιστοι έπιλεγουν η ανέλιξη αυτή έρχεταί από την πράγματίκη γνώση του έαυτού μας που έιναι και πάλι εσώτερική μας έπιλογη . Η πράγματική γνώση και πρόσεγίση της αλήθειας μπόρει να γίνει από μάκρία η από κόντα . Φυσίκα το πρώτο θα είναι σαν κάποιον που γνώριζεί την έυεργετήκότητα του κάθαρού νέρου της πήγης αλλά δεν έχει την θέληση να έργάστει και να πάει να το πιει .

Άρα ο έσωτερίσμος όφειλει να είναι και "'εξωτερίσμος" αν θέλουμε να γέυτουμε το κάθαρό νερό.

Σύμφωνα πως η μόναδίκη αμ΄΄αρτια είναι η άγνοια , είναι αμάρτια του έαυτού μας τίμορούμε τον εαυτόν μας έτσι . Τι είναι όμως και πάλι τα πάθη μας και πως μπορουν να μας έμποδέισουν να γνώρισουμε τον έαυτο μας .

Άρα το τι σκέφτομαστε ήμαστε ,το τι είμαστε απόρεει από εμας και τέλιωνει σε μας .

Οί άλλοι μπορούν να μας βάλουν μικρά εμπόδια , τα πράγματικα εμποδια τα βάζουμε εμείς .

Ας αρχίσει λοιπόν η γνώση από μας στον έαυτον μας ας βόηθισουμε τον έαυτο μας να επίλεξει τό μέλλον του .

Η θελήμενη άγνοια λοιπόν ελιναι το μόνο αμάρτημα στον έαυτο μας.


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy