ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πεντάλφα...Καλή ή Κακή;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 23:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είχα την εντύπωση οτι η πεντάλφα συμβολίζει ως προς τον σχεδιασμό τον σατανά, με την τραγοπόδαρη μορφή του Πάνα και με κέρατα. δεν ξέρω αν έγινα σαφής..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"


Φιλε/η κουφια γη,
αν διαβασες τα παραπανω σε τουτο το θεμα τοτε δεν θα επρεπε να εξακολουθεις να εχεις αυτη την εντυπωση...

Φιλη Ζαντοκ,
δεν απαντησες στην ερωτηση που σου εκανα παραπανω. Εχεις ασχοληθει με καποιο συστημα? Αν δεν θες να απαντησεις ανοικτα, στειλε e-mail.

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 12:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη...Zadok

Αν θελεις τα Keys of Solomon πες μου να σου τα στειλω σε e-mail.
Και δεν ειναι τα ψευτικα...Μιλαω για Lesser Keys of Solomon the king:Theurgia Goehtia ΤΗΕ Legementhon...
Αυτο παει να πει πως ειμαι ενας απο αυτους που ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα?

Υ.Γ.
Φιλη Zadok,γνωριζεις το λογο για τον οποιο ο Mr.Crowley αλαξε
το ονοματακι του?

Friendly Hermes.


He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 12:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Hermes,

άσε τους εντυπωσιασμούς. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.

Και για να μην έχεις ουδεμία εντύπωση ότι προσπαθώ να σε προσβάλλω κατ' ουδένα τρόπο, εξήγησέ μας πώς γνωρίζεις ότι ό,τι έχεις είναι αυθεντικό και όχι κακέκτυπο.

Τα κλειδιά του Σολομώντος δεν είναι μόνο το Lesser key. Ας σοβαρευτούμε...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 17:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλα Zadok...οτι πεις...

Υ.Γ.
Δεν απαντησες...σε αυτο που σε ρωτησα...
Αν δεν πιστευεις στην αυθεντικοτητα του Key of Solomon...Μπραβο σου
και μενα τι με ενδιαφερει τι πιστευεις εσυ...

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 20:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε σε νοιάζει, αλλά ήσουν πρόθυμος να μου στείλεις ότι έχεις, για να πιστοποιήσεις του λόγου σου το αληθές... Χμμμ! Οκ.

Σου επαναλαμβάνω ότι τα κλειδιά δεν είναι μόνο η Goetia.

Αν έχεις κάποιο κακέκτυπο, ίσως μικρό το κακό...

Αν έχεις κάποιο αξιόπιστο αντίγραφο, που πολύ αμφιβάλλω (όχι γιατί σε υποτιμώ, αλλά γιατί θεωρώ ότι αν ήσουν σίγουρος ότι έχεις κάτι τέτοιο, δε θα το έλεγες κατ' αυτόν τον τρόπο και σαφώς δε θα το μοίραζες...), θα είχες και τα υπόλοιπα, γιατί θα γνώριζες ότι πάνε πακέτο. Είναι άκρως επικίνδυνο, να εξασκείς το ένα (αν το κάνεις) και όχι τα άλλα...

Λοιπόν, ηρέμησε... γιατί δεν είναι παιγνιδάκια για μικρά παιδιά αυτά.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 23:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mεγάλη Φίλη Zadok Τα keys of Solomon είναι το Clavicula Salmonis και το lesser key:theurgia goetia - lemegeton. Τώρα, δεν ξέρω γιατί σώνει και καλά πρέπει όλοι να έχουνε ψεύτικα κλειδιά. Εσύ τυγχάνεις να έχεις ένα από τα αυθεντικά, ένα κακέκτυπο ή τίποτα; και ποιος σου είπε ότι ο φίλος Hermes βλέπει τα keys σαν παιχνίδια;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 00:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mεγάλη Φίλη Zadok ...

Δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σου, αλλά αν σε εξυπηρετεί να με αντιλαμβάνεσαι έτσι, δεν έχω πρόβλημα...

Είμαι μικρή, αγαπητέ μου, πολύ μικρή... κατά μία έννοια.

Σεβαστή η άποψή σου περί των κλειδιών. Μπορεί να έχεις εσύ δίκιο.
Επιμένω στη δική μου πάντως και το τί έχω στα χέρια μου, πώς το έχω, αν το έχω, αφορά εμένα.

Έχω εξηγήσει επαρκώς, νομίζω, το γιατί μου φαίνεται επιπόλαιος ο τρόπος με τον οποίο ο φίλος κατά τα άλλα Hermes αντιμετωπίζει το όλο θέμα.

Η αναφορά μου στα "παιδάκια" είχε να κάνει και με τους σιωπηλούς μάρτυρες αυτής της γωνιάς του Φόρουμ, τους οποίους ούτε εσύ, αλλά ούτε κι εγώ γνωρίζουμε, αλλά οφείλουμε να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 03:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ερμη,
ποιος ειναι ο συγγραφεας του βιβλιου που προανεφερες?
ή ο εκδοτικος οικος?
Παντως δεν ειναι φρονημο να μοιραζεις τις κλειδες (που οπως υποστηριζεις ειναι γνησιες) δεξια και αριστερα, ειναι σαν να δινεις τα κλειδια του σπιτιου σου στον πρωτο τυχοντα. Θα εκανες κατι τετοιο?

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 17:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΕΡΜΗ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΙΑ...

ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ...

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΦΙΛΟΣ MoonDragon ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Παντως δεν ειναι φρονημο να μοιραζεις τις κλειδες (που οπως υποστηριζεις ειναι γνησιες) δεξια και αριστερα, ειναι σαν να δινεις τα κλειδια του σπιτιου σου στον πρωτο τυχοντα. Θα εκανες κατι τετοιο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 15:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AVATAR κι εγω αυτο πιστευω, αλλα εφοσον
η Zadok ισχυριζεται οτι τα κλειδια που εχω ειναι μαιμου...
αρα τι φοβαστε...?

Και κατι ακομα...δεν τα εδωσα σε κανεναν φιλε AVATAR,και
να ουτε προκειτε, απλα απαντησα στην φιλη Zadoκ, που ελεγε πως αυτοι
που τα εχουν τα κλειδια ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα.
Και ρωτω ειμαι απο αυτους που ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα?

Φιλη, Moon Dragon, η εκδοση του βιβλιου που εχω ειναι ενα volume
customed απο το Ordo.Templi.Orientis., και ειναι e-book...hard to find, hard to get, easy to get lost...(και Γ$#$%@# τα βιβλια).

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 15:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αρα τι φοβαστε...?

Μην έρθει ο ΚΑΖΑΜΠΟΥΜΠΟΥ και μας φάει...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 15:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη, Zadok...

Δεν εχεις αδικο,δεν είναι παιγνιδάκια για μικρά παιδιά αυτά
Αλλα και παλι σου λεω δεν με ενδιαφερει αν νομιζεις πως ειναι ψευτικα,εμενα με ενδιαφερει να μαθω την αληθεια περι της μαγειας των επικλησεων...στα Ενωχιανα πετυχε στα Lesser keys οχι...οτι και αν σημαινει αυτο...αρα επανερχομαι στο αρχικο μας θεμα, στα Lesser keys η πενταλφα ΕΙΝΑΙ symbol of protection...ΣΤΑ ενωχιανα ειναι συμβολο επικλησης...ΔΕΝ το πιστευεις?
Εδω ειμαι οποτε θες να στο αποδειξω...
Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση, στην οποια δεν λειτουργουν τα Lesser keys λογο της ανεπαρκης σοφιας,εξυπναδας του τελετουργού.Άρα γιατί δε συμβαίνει το ίδιο και στα ενωχιανά;
Τωρα τι να πω,αν υπαρχει ακομα γνωση ανεξερευνητη που δεν εχω ερθει αντιμετωπος ακομα και ξερεις εσυ φιλη Zadok τοτε σου αξιζουν συνχαρητηρια.

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 16:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν τίθεται θέμα "συγχαρητηρίων", αγαπητέ μου.

Εν πάσει περιπτώσει, λέω να μην γράψω περισσότερα επί του παρόντος.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 17:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ερμη,
κατ'αρχας να διευκρινησουμε οτι ειμαι ''φιλος'' κι οχι ''φιλη''.
Κατα δευτερον και οσον αφορα το Clavicula Salomonis. Εγινε γνωστο στη Ευρωπη απο χειρογραφα αντιγραφα. Πολλα σωζονται μεχρι σημερα αλλα δεν εχουν σχεση μεταξυ τους ουτε στα διαγραμματα ουτε στις επικλησεις που περιεχουν. Το αρχαιοτερο εξ αυτων βρισκεται στο Βρετανικο Μουσειο, χρονολογειται απ'το 12ο αιωνα και ειναι γραμμενο στα ελληνικα!
Οσον αφορα τις τυπωμενες εκδοσεις του C.S δεν θεωρουνται αξιολογες αφου βασιστηκαν στην πρωτη που ειχε γινει στη Ρωμη το 1630 περιπου η οποια ομως ειχε πολλες περικοπες (για ευνοητους λογους φανταζομαι).
Η πλεον αρτια μεταφραση στα αγγλικα εγινε μονο απ'τον Μαδερς, η οποια ηταν βασισμενη σε γαλλικα και λατινικα χειρογραφα.
Για τους παραπανω λογους φιλε μου ισως το αντιγραφο που εχεις στα χερια σου να μη ''λειτουργει'' ή μπορει να δεις αποτελεσματα σε ανυποπτο χρονο. Παντως μια ειναι η λεξη κλειδι... προσοχη!

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 17:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Moondragon συγνωμη για το λαθος μου...
Βεβαια ναι ισως και να εχεις δικιο περι της πλαστογραφιας,ομολογω πως ειναι κατι που δεν γνωριζα, αλλα προτων προερχεται απο αξιοπιστη πηγη,απο Ο.Τ.Ο. και μου ειναι καπως περιεργο να ειναι καλπικο...
Παρ ολα αυτα δεν αποκλειεται, αλλα υπαρχει και αλλο ενα περιεργο τα Ενωχιανα στον πυρηνα τους μιαζουν αφανταστα με τα Clavicula Solomonis και ακομα και μερικοι απο τους συμβολισμους συσχετιζωνται ειδικα στο σημειο επικλησης με το 6-γραμμο(αστερι του Δαυιδ) των Seniors and Kings των Aethyrs,ακομα και στα watchtowers η καλυτερα Enochian tables,το Εβραικο στοιχειο σφιζει και συγκεκριμενα στο αλφαβητο...
Που θελω να καταληξω?
Μηπως ο Solomon χρησιμοποιησε την γλωσσα των αγγελων για να μαθει οσα ηξερε?
Μηπως τα Clavicula Solomonis ειναι τα κλειδια των watchtowers...?
Ακουω αποψεις...?


He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

soulis
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 18:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους soulis  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος soulis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσα θεωρία.Μπορεί,
όντως,να υπάρχει κάποια συσχέτιση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 18:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ερμη,
επετρεψε μου να εχω μια διαφορετικη γνωμη επι του θεματος περι Ενωχιανης γλωσσας. Ειναι γνωστο πως ο Ντι και ο Κελι (ο οποιος ηταν γνωστος και ως το μεντιουμ με τα κομμενα αυτια) ξεκινησαν την ενασχοληση τους με τον αποκρυφισμο, νομιζω περιπου το 1582 εως και το 1560 (οποιος γνωριζει ακριβως ας με διορθωσει), οπου και σταματησαν να συνεργαζονται. Το πρωτο εργο τους ''Liber Logaeth'' (και το αινιγματικοτερο) ακομη δεν εχει αποκρυπτογραφηθει λογω του οτι δεν μπορει να συγκριθει με καμια γηινη γλωσσα. Μια πολυπλοκη γλωσσα με δικη της γραμματικη και συνταξη που αποδεικνυει την πραγματικη υπαρξη ετεροχθονων οντοτητων, διαφορετικων του ανθρωπου! Ισως ομως και να ηταν μια γλωσσα-εφευρεση του ιδιου του Ντι (μιας και μελετουσε ελληνικα, λατινικα, μαθηματικα, κρυπτογραφια, κ.α). Αν δεχτουμε αυτη την αποψη τοτε η ομοιοτητα του συστηματος αυτου με αυτο της τελετουργικης τεχνης του Σολομωντα μαλλον δεν πρεπει να μας εκπλησει αφου στα ''πρωτα αποκρυφιστικα βηματα'' του ο Ντι γνωρισε αρκετους μυστες των μυστικων παραδοσεων της Καμπαλα. Εξ αλλου ακομα μια αποδειξη για το οτι ενας ανθρωπος με μεγαλες γνωσεις θα μπορουσε να κατασκευασει μια δικη του γλωσσα ειναι και ο Τολκιν. Αμαμφισβητιτη αποδειξη!
Ας δεχτουμε τωρα πως η αγγελικη γλωσσα του Ντι ειναι οντως αυθεντικη.
Βασει αποδειξεων που θα αναφερω παρακατω, μαλλον για μια καλοστημενη παγιδα πονηρης οντοτητας μου φαινεται. Αν ειναι αληθινη, τοτε λειτουργει οπως διαπιστωσες κι εσυ ο ιδιος. Ουδενα σχολιο. Ομως! Συμφωνα με συμπερασματα μελετητων οι συνομηλιες του Ντι και του Κελι με τους ''αγγελους'' σιγουρα δεν ηταν σκηνοθετημενες. Με την παροδο του χρονου, ωστοσο, οι αποψεις του Κελι για τα κινητρα αυτων των οντοτητων διαφοροποιηθηκαν και αυτο αποδειχθηκε σε μια απο τις επομενες ''σεανς'' των δυο τους οταν ενας ''αγγελος'' ονοματι ''Μαντιμι'' τους ζητησε να ανταλλαξουν συζυγους μεταξυ τους. Τοτε μονο αρχισε να αναρωτιεται ο Ντι αν αυτοι οι ''αγγελοι'' δεν ηταν τιποτ' αλλο απο δαιμονες με αγγελικη μορφη. Ο Ντι και ο Κελι δεν μπορεσαν ποτε να βρουν μια λυση για το προβλημα που προκληθηκε απ'το συμβαν, και αποτελεσε ισως και αιτια του χωρισμου τους.
Αρα, ολοκληρο το συστημα (αν διαβασεις και στην προηγουμενη σελιδα του θεματος) ηταν απλα μια καλοστημενη παγιδα! Πραγμα που το καθιστα εξισου επικινδυνο με το συστημα του Σολομωντα, αφου και ο ιδιος παραδεχθηκες πως εχουν κοινα στοιχεια.
Αλλη μια αποδειξη οτι προκειται για καθε αλλο παρα για αγγελους αποτελει και το ιδιο το Βιβλιο του Ενωχ (αναγνωρισμενο κειμενο της Π.Διαθηκης) που αποκαλυπτει οτι οι εκπεσοντες αγγελοι συνουσιαστηκαν με τις κορες των ανθρωπων μεταφεροντας τους βασικα μυστικα της μαγειας και του αποκρυφισμου. Οι ''αγγελοι'' του Ντι αναφερθηκαν σε αυτη τη γλωσσα (τη γλωσσα δηλαδη που του διδαξαν) ως η γλωσσα των αγγελων του Βιβλιου του Ενωχ. Αρα....???
Προσωπικη μου αποψη ειναι πως ο Σολομωντας εκμεταλευοταν τα πονηρα πνευματα προς οφελος της ανθρωποτητας, ενω οι ιδιες οντοτητες εκμεταλευοντουσαν τον Ντι προς οφελος τους. Με απλα λογια!
Παντως ενα ειναι σιγουρο πολλες φορες: τα φαινομενα απατουν!
Γι'αυτο θα ξαναπω....προσοχη!!!

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 19:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Eτσι για να έχουμε και μια εικόνα...
Μμμμ... καλή ή κακή?
Μα εξαρτάται από ποιά πλευρά είσαι όταν την κοιτάς...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 19:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ ορθές τις παρατηρήσεις σου, αγαπητέ MoonDragon.

Νομίζω όμως, ότι το Βιβλίο του Ενώχ δεν υπάρχει στην Π.Διαθήκη.

Είτε υπάρχει, πάντως, είτε όχι, υπάρχουν και άλλα, τα οποία δεν έχουν αναγνωριστεί και μάλλον εμπεριέχουν την ουσία, την οποία αγνοούμε επί των Ενωχιανών.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 28/07/2004 19:27:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 22:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E βέβαια αφόυ κάποιοι φρόντισαν τα βγάλουν και να τα αποκρύψουν...Κάτι σοβαρό θα έλεγαν αυτά τα ευαγγέλια...

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 03:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρώ ορθές τις παρατηρήσεις σου, αγαπητέ MoonDragon.

Νομίζω όμως, ότι το Βιβλίο του Ενώχ δεν υπάρχει στην Π.Διαθήκη.

Είτε υπάρχει, πάντως, είτε όχι, υπάρχουν και άλλα, τα οποία δεν έχουν αναγνωριστεί και μάλλον εμπεριέχουν την ουσία, την οποία αγνοούμε επί των Ενωχιανών.


Φιλη Zadok,
o jimmerlus βασικα εχει δικιο. Απο την Παλια Διαθηκη ξερουμε τα βιβλια ΓΕΝΕΣΙΣ, ΕΞΟΔΟΣ, ΛΕΥΙΤΙΚΟΝ, ΑΡΙΘΜΟΙ, ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ, κλπ. Οι περισσοτεροι ομως δεν ξερουμε για τα ΑΠΟΚΡΥΦΑ & ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΑ (γιατι αραγες?) Σε μια ερευνα μου για το θεμα σε ενα site εγραφε: ''...Besides the books mentioned above, there are other Jewish apocryphal writings. The chief are the Psalms of Solomon, the Book of Enoch, the apocalypse of Baruch, the Testaments of the Twelve Patriarchs, the Assumption of Moses, the Book of Jubilees, and the Sibylline Oracles...'' Χμμμμμμμμ.... απλα τυπωστε ''book of enoch'' σε ενα engine και πατηστε search...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 14:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Moοndragon εγώ πιστεύω ότι κάποιοι έβγαλαν αυτά τα βιβλία από την παλαία διαθήκη γιατί ήθελαν να αποκρύψουν κάποια πράγματα που ίσως θα ήταν επικίνδυνα για εκείνους έτσι και ήταν "ευρέως" γνωστά.
Πιστεύω επίσης ότι το ίδιο πρέπεινα να έχει γίνει και με την καινή διαθήκη όπως και με την αποκάλυψη. Ότι εχουν προσθαφαιρεθεί κομμάτια. Η δική σου άποψη πια είναι;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 15:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρεσει να βλεπω σωστες αποψεις...μπραβο παιδακια,δεν ξερω αν ειχατε ακουσει για τα χειρογραφα της Νεκρης θαλασσας, οπου υστερα απο πολλους αιωνες σιωπης ανακαλυφθηκε μια βιβλιοθηκη με 8.000+ βιβλια με την ζωη του Ιησου Χριστου...Η για τα παραπονα του Χερσελ Σανκς (Διεθυντη της Βιβλικης Αρχαιολογικης Επιθεωρησης) στο κρατος του Israel, περι αποκρυψης των Ιερων χειρογραφων.

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 17:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης θα προσθέσω ότι αυτά τα χειρόγραφα βρίσκονται σε αντιπυρηνικό καταφύγιο. Χμμμ Κάποιος φαίνεται ότι θέλει να τα προστατέψει...

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 17:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως ζουμε ακομα στο... Μεσαιωνα?
Η δικη μου αποψη ρε παιδια (απευθυνομαι και στο παιδακι με το ονομα Ερμης) συνοψιζεται στην παραπανω προταση. Αυτοι που εχουν τη Γνωση την κραταν για τον εαυτο τους. Αυτοι που θελουν να την αποκτησουν απλα ψαχνουν. Αν καποιος ανακαλυψει κατι, πλησιαζοντας τους Γνωστες, τοτε αυτοι μαλλον θα προσπαθησουν να θολωσουν τα νερα σαν τις σουπιες.
Οσο για τα χειρογραφα, πιστευω οτι αποτελουν Παραδοση., Καποιοι εξυπνοι θεωρησαν σωστο να την εκμεταλευτουν προς οφελος τους, χειραγωγοντας, προσυλητιζοντας, χρησιμοποιοντας ακομα και βια, για να πεισουν τους, ως επι το πλειστον, αδαεις συνανθρωπους τους. Μαγκια τους, αφου καταφεραν να εχουν την πολυπληθεστερη και πιο προσοδοφορα επιχειρηση, και την ονομασαν Θρησκεια. Δανειζομενοι εναν ορο που καμια σχεση δεν εχει μ'αυτα που πρεσβευουν. Αυτη τη γνωμη εχω. Δεν ειμαι αναρχικος, ουτε αθεος. Ειμαι απλα σκεπτομενο ον...

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 18:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moon Dragon δηλαδή είσαι της άποψης του δεν πρόκειται να μάθουμε τίποτα επειδή κρατάν την γνώση οι "μεγάλοι"; Νομίζω ότι κάνεις μεγάλο λάθος και εδώ θα διαφωνήσω. Δηλαδή όποιος ψάχνει, ψάχνει άδικα και δεν πρόκειται να βρει τίποτα;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 18:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Moon Dragon δηλαδή είσαι της άποψης του δεν πρόκειται να μάθουμε τίποτα επειδή κρατάν την γνώση οι "μεγάλοι"; Νομίζω ότι κάνεις μεγάλο λάθος και εδώ θα διαφωνήσω. Δηλαδή όποιος ψάχνει, ψάχνει άδικα και δεν πρόκειται να βρει τίποτα;

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthlei


Δεν εννοω αυτο. Εννοω οτι αν στην ερευνα σου ρωτησεις καποιον απ' τους μεγαλους, οπως τους λες, για κατι που εχεις ανακαλυψει τοτε το πιθανοτερο ειναι να παρεις ασαφεις απαντησεις που ισως να σε μπερδεψουν. Ελαχιστοι απ'τους γνωστες βοηθανε. Και προς Θεου, μην παρεξηγηθω, το να ψαχνεις δεν ειναι ασκοπο!

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 18:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι όποιοι "μεγάλοι" είναι κι αυτοί θνητοί.

Άρα... κάπως μεταδίδεται η γνώση...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 21:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δες το Skulls και θα καταλαβεις ...
Δε θελει και πολλη φαντασια

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 21:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Zadok όμως οι μεγάλοι μεταδίδουν τη γνώση σε μεγάλους. Μη το ξεχνάς. Μόνο αυτοί τα βρίσκουν έτοιμα.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy