ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ελλ. θρησκεία: "Μονο-" ,"Πολυ-" ή "Παν-"θεϊστική;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 09:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους!
Φίλε μου Ατρείδη, βλέπεις τα πράγματα ΜΕΣΑ απο πρίσμα με αποτέλεσμα να τα βλέπεις ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΑ και έτσι να ΜΗΝ αναγνωρίζεις την ΟΥΣΙΑ...

Ασχολήσου με τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΟΣ και θα δείς (φαντάζομαι) πόσο λάθος (αν έχεις λάθος) σε ότι λές για το ιερατείο κτλ.

Εχω την αμυδρά εντύπωση ότι η θέση που θέτης, έχει να κάνει με το ΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ βλέπουν τα κείμενα και ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΕΣΥ ΤΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ.
Εμένα ΠΟΤΕ δεν με ενδιέφερε το τι λένε οι ΑΛΛΟΙ αλλά το τι εγώ, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ θεωρώ σωστό.
Το αποτέλεσμα είναι να ΜΗΝ ΠΕΦΤΩ στην παγίδα που στείνουν οι ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.
Εποπτικά και απο ψηλά παρατηρώ με διαύγεια τα κείμενα ΟΛΩΝ των λαών αι αναγνωρίζω ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ την κοινή καταγωγή τους, την κοινή λατρεία του ΕΝΟΣ και ΜΟΝΟΥ ΘΕΟΥ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΡΕΙΔΗΣ
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 02:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΡΕΙΔΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί λες βρε παιδί μου Κέλσο !!!
Αλήθεια ????
Τί κάνω λέει???!???
ΑΑ!!!!
"Βλέπω τα πράγματα ΜΕΣΑ απο πρίσμα" ?????
"Τα βλέπω ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΑ" ??????
"Και έτσι να ΜΗΝ αναγνωρίζω την ΟΥΣΙΑ" ?????

Και όλα αυτά τα κατάλαβες από το παραπάνω μήνυμα μου, ε???

ΠΩ !! ΠΩ !! ΠΩ !! ΠΩ !!
Τί ικανότητες είναι αυτές ???
Τί αντίληψη ???
Τί "εσωτεριστής" είσαι εσύ βρε κέλσο ???
Πού να ήσουν και "εξωτεριστής".
-------------------------------------------------------------
Με τί λες να ασχοληθώ ????
Με τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΟΣ ?????
Για να δώ ότι έχω λάθος ????

Πω !!!
Τί φοβερή απόδειξη !!!!
Μάλιστα.
Έτσι καταρίπτονται όσα ισχυρίστηκα για την θρησκεία και τους Έλληνες.



quote:
Εχω την αμυδρά εντύπωση ότι η θέση που θέτης, έχει να κάνει με το ΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ βλέπουν τα κείμενα και ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΕΣΥ ΤΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ.


Ακριβώς έτσι. Δεν γράφω απο το κεφάλι μου ότι μου κατέβει, με ενδιαφέρει τί λένε οι άλλοι, που στην περιπτωση αυτήν οι "άλλοι" είναι η ΕΠΙΣΤΗΜΗ της ΙΣΤΟΡΙΑΣ. (και γενικά οι επιστήμες)

Σε κανένα αρχαίο ελληνικό κείμενο δεν αναφέρεται η λέξη θρησκεία για την δική τους θεοαντίληψη. Μόνο σε έλαχιστες περιπτώσεις όταν αναφέρονταν σε ξένους.
Το κατάλαβες????
Δεν το λέω εγώ αυτό, αυθαίρετα !!!
Το λένε οι "αλλοι" !!! :
Η Επιστήμη της Ιστορίας.

Κατάλαβετε το, άλλο θεοντίληψη και άλλο θρησκεία.

Οι Έλληνες δεν είχαν θρησκεία.
Είχαν θεοντίληψη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 11:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι όμως είχαν και θρησκεία και τελετουργικά και γιορτές και ιερείς και μαντεία και θυσίες και άμφια και σκεύη και ΔΟΓΜΑ !!!
Σου προτείνω να διαβάσεις λίγο Παυσανία... Διαβάζω τα Ηλιακά τώρα και έλεγε οτι στην Ολυμπία είχαν βωμό στο Δία που διώχνει τις μύγες!! και κάνανε θυσίες στο βωμό κάθε τρείς και λίγο γιατι η περιοχή είναι γεμάτη απο μύγες ...
Επίσης εξηγησέ μας το γιατί οι γυναίκες δεν είχαν ρόλο στα μυστήρια των Ελλήνων (σου θυμίζει κάτι ?)
Μην βλέπεις τα πράγματα όπως θα ήθελες να είναι ...δες τα όπως είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1074219
Maintained by Digital Alchemy