ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 20:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
φιλε sesostris

αν καταλαβα σωστα ,εννοεις οτι ο χριστιανισμος εχει καπηλευσει
στοιχεια απο την αρχ. ελλ.γραμματεια
ενοοωντας οτι τελικα εχει διαστρευλωσει τις εννοιες με απωτερο
σκοπο τα δικα του συμφεροντα,αδιαφοροντας για την απανθρωπη τελικη
προσεγγιση του,
και οτι απλα στην προσπαθεια του να στηθει σαν θρησκεια
χρισημοποιησε καποια στοιχεια της αρχ/κης θρησκειας!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 04:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Αγαπητέ Φώτη,

Μου έκανες δύο ερωτήματα που το μόνο που μου έδειξαν είναι ότι δεν με παρακολουθείς καθόλου,μετά μου είπες ότι κατάλαβες ότι δεν έχω διάθεση να συζητήσω αλλά να κατακρίνω και να ειρωνευτώ, και στο τέλος μου δήλωσες ότι δεν έχεις διάθεση να συζητήσεις σε αυτό το κλίμα,(που προφανώς δημιουργώ εγώ), αλλά θα διαβάσεις την απάντηση μου.

Λοιπόν μια και εγώ δεν έχω διάθεση να συνεχίσω αυτή την κουβέντα θα απαντήσω περιληπτικά στα δυό σου ερωτήματα, απλά για να μην αφήνω κενά.

quote:

Mercury,
Λες:
"Yπάρχει εντούτοις κάτι που αφορά ειδικά τον απόστολο Παύλο, ο οποίος παρουσιάζεται στις Επιστολές του όχι απλά να αναφέρει το όνομα και το έργο του Σατανά, αλλά επιπλέον, ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ Σ’ ΑΥΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ"

Κατ'αρχάς, θα ήθελα να μου πως πως καταλαβαίνεις το "παραδίδω κάποιον στο Σατανά". Αφού πιστεύεις ότι αυτό χαρακτηρίζει ιεροεξεταστές, πολύ πιθανό να πιστεύεις ότι πρόκειται για βασάνισμα σε καζάνι με καυτό λάδι.


Το "λες" κάτω απο το nick μου δεν ισχύει γιατί το κειμενάκι σε εισαγωγικά είναι απόσπασμα από τη χριστιανική σελίδα. Αυτοί "λένε" λοιπόν, όχι εγώ.

Όχι εγώ δεν φαντάστηκα καζάνια και καυτά λάδια. Είναι προφανές ότι ο Παύλος δεν εννοούσε αυτό όταν έγραφε την επιστολή.

"Παραδούναι τον τοιούτον τω Σατανά εις όλεθρον της σαρκός, ίνα το πνεύμα σωθή εν τη ημέρα του Κυρίου"

Εδάφια σαν αυτό είναι όμως απο εκείνα που επικαλούνταν οι ιεροεξεταστές για να δικαιολογήσουν τα εγκλήματα τους αγαπητέ Φώτη. Βασάνιζαν την σάρκα των θυμάτων τους,για να "σώσουν" τις ψυχές τους φυσικά...

Τα πράγματα προφανώς έχουν αλλάξει σήμερα, η εκκλησία δεν είναι πλέον παντοδύναμη, και οι επίδοξοι "ιεροεξεταστές" είναι στο περιθώριο. Η νοοτροπία τους όμως είναι ακριβώς η ίδια.Ανακηρρύσουν εαυτούς "σωτήρες" της εκκλησίας, βαπτίζουν όσους δεν συμβαδίζουν με την συνήθως περιορισμένη τους αντίληψη "αμαρτωλούς",και το επόμενο βήμα είναι βέβαια να τους "σώσουν" ,στέλνοντας τους στο διάολο...Για τη νοοτροπία μίλαγα λοιπόν.

quote:

Εσύ συμφωνείς ότι ο τίτλος "παγκόσμιος πατριάρχης" αρμόζει σε έναν μαθητή του Χριστού;Δες την εικόνα του, με τη χρύσή μήτρα στην κορύφή του άρθρου που με παραπέμπεις και πες μου εάν σου φαίνεται για μαθητής του Χριστού,δηλαδή χριστιανός.


Φυσικά αν σου πω ότι απλά αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση θα μου πείς πάλι ότι κατακρίνω και ειρωνεύομαι. Αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι αυτό ακριβώς κάνεις.Αποπροσανατολίζεις.

Διάβασε πάλι το άρθρο.

http://www.tyxikos.gr/02-11-24.html

Βλέπεις καμμιά διαμαρτυρία ή έστω ένσταση για τη χρυσή μήτρα και τον τίτλο? Τίποτα απολύτως. Άλλο είναι το πρόβλημα τους...

Το πρόβλημα τους είναι οι δηλώσεις του Πατριάρχη για ειρήνη,αγάπη,αλληλεγγύη και σεβασμό στις παραδόσεις των άλλων λαών.

Αλλά σύμφωνα με αυτούς :

"Ο Ιησούς Χριστός της Αγίας Γραφής δήλωσε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο: «Μη νομίσητε ότι ήλθον να βάλω ειρήνην επί την γην· δεν ήλθον να βάλω ειρήνην, αλλά μάχαιραν» (Ματθ. 10/ι/34-36)"

Το ίδιο ακριβώς εδάφιο που χρησιμοποίησαν κάποιοι άλλοι παλιότερα, γεμίζοντας τον πλανήτη πτώματα...Χιλιάδες χαμένες ζωές για μερικά εδάφια...

Για τις χρυσές μήτρες,τα πολυτελή αυτοκίνητα κλπ έχω πεί τη γνώμη μου στο θέμα "Που ήταν ο Θεός" Η ουσία όμως είναι ότι αυτά τα "σύμβολα της αλαζονείας" είναι θεσμός υπεράνω προσώπων για την εκκλησία. Δεν είδα όμως καμμία συγκέντρωση διαμαρτυρίας γιαυτά τα θέματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 04:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury

quote:

επιλεκτικα mercyry
επιλεκτικα φιλε μου λαμβανεις στοιχεια απο αυτα που ειπε ο χριστος
!!
σαφως και τα παραπανω που αναφερεις εχουν και καποιο ορθο νοημα
και αντιτιθεμαι σ αυτα
ΤΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΟΜΩΣ ΔΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΕΙΡΑ ΛΕΓΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥ??
περι γυρισματος του μαγουλου για επεναχαστουκισμο,που αρμοζει σε ητοπαθεις και δουλοπρεπεις ανθρωπους,και εξαφανιζει καθε ιχνος ανδρειας και στοιχειωδους αυτοσεβασμου,αποφυγης εκμεταλευσης??
η οτι το< οποιος δεν παραδεχθει αυτον στον κοσμο τουτο δεν θα παραδεχθει και αυτος αυτον ενωπιον του πατρος του ωστε να εχει μισθο του την κολαση>!!!!!
καταργωντας την πνευματικη ελευθερια του ανθρωπου και αναγοντας την σε εκβιαστικο μονοδρομο???!!
τι γινεται αγαπητε μ αυτα και πολλα αλλα???
παταμε το κουμπι και εξηγουμε με τροπο βαθυτατα μεταφορικο.αλληγορικο, με ληπτες των λογων του φιλοσοφους και γκουρου??
εκτος και αν εισαι της αποψης οτι τα ανωτερω στοιχεια ειναι επιπλαστα και αλλοιωμενα!!

και για να ειμαστε ειλικρινεις μεταξυ μας!

εμενα αν καποιος μου ελεγε τα ανωτερω που ανεφερα
κατευθειαν θα με επιανε σφιξιμο στο στομαχι.

και πιστεψε με οχι μονο εμενα!!
εμενα


θετικα στοιχεια φιλε στο να αρχισεις να παιρνεις ναρκωτικα υπαρχουν
πολλα,λ.χ ηρεμια υποσχεται ο επιδοξος εμπορος,αποβολη του αγχους κ.α
προκειμενου να ξεκινησεις να λαμβανεις,
και οταν μου λες οτι αν¨¨καποιος για παραδειγμα σου αποδυκνειε διαφορα για τον χριστ﨨δεν θα σε αγγιζε καθολου
τα λες γιατι ακομα δεν εχεις εθιστει!!
οταν ομως πιστει καποιος και ακολουθησει τον δρομο αυτον,
ε .τοτε πιστεψε με μαυρο φιδι που τον εφαγε με τον εναν η με τον αλλον τροπο ,πρεζακι του χριστιανισμου υπηρξα και εγω και ξερω, εκανα
το φοβερο λαθος να πιστεψω στα λεγομενα τους ενδομυχα και να τα παρω σοβαρα ,
και μην μου πεις οτι επεσα σε λαθος χριστιανους
με λογια του χριστου με παγιδευσαν και κανενος αλλουνου
(παραδειγματα εφερα)

οσο περι αλληγορικων εννοιων στα παραδειγματα που εγω αναφερω, αστο
μην μπεις στον κοπο ,νομιζω οτι ειναι φαινεται,και για να με πεισεις
οτι οι εννοιες των μαυρων ειναι ασπρες,σε τοσο ξεκαθαρα λεγομενα
θα πρεπει και εγω να αλλαξω οροφο στο ψυχιατρειο που επισκεπτομαι που και που, να παω με τους ¨¨ΑΕΤΟΥΣ¨¨ η με τους¨¨ΧΑΜΕΝΟΥΣ ΓΙΟΥΣ ΤΟΥ
ΜΡΟΥΣ ΛΗ¨¨
επιλογες εχω!!


Φίλε sakhs3,

σου είπα και πιό πάνω ότι αν νομίζεις ότι με το να καταφέρεσε εναντίον του Χριστού ανακουφίζεσαι και ξεπερνάς τα διάφορα προβλήματα, που κάποιοι σου δημιούργησαν, συνέχισε να το κάνεις.

Από τη στιγμή όμως που συνεχίζεις να απευθύνεσαι σε μένα θα πρέπει να σου απαντήσω, και η απάντηση δεν θα είναι πάντα αυτή που θα σου αρέσει. Αυτό πάρτο σα δεδομένο.

Συνεχίζεις την ίδια τακτική με τα διάφορα εδάφια που πετάς απο δω και απο κει,παίρνοντας σαν αυτονόητο ότι αυτό που εσύ καταλαβαίνεις είναι και αυτό που ο Χριστός εννοούσε.Συνεχίζεις να βλέπεις το δέντρο,αγνοώντας το δάσος. Αλλά ούτε και τα δέντρο μπορείς να δεις φίλε μου...

Σου είπα και πιο πάνω ότι διαφορετικοί άνθρωποι κατανοούν διαφορετικά το ίδιο ακριβώς πράγμα. Θα κατανοήσεις κάτι σε εξάρτηση με το τι "είσαι". Αν αλλάξεις αυτό που τώρα "είσαι" θα αλλάξει και η αντίληψη σου για το κατανοούμενο.

Απλά πράγματα. Ρώτα μια ηλικιωμένη χριστιανή μικρής μόρφωσης πως καταλαβαίνει τον όρο "κόλαση". Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου μιλήσει για καζάνια,δαίμονες,φωτιά και θειάφι.

Κάνε την ίδια ερώτηση σε ένα χριστιανό καθηγητή πανεπιστημίου ας πούμε.Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σου μιλήσει αόριστα για κάποια "δυσάρεστη ψυχική κατάσταση", για κάποιο "συνειδησιακό επίπεδο" κλπ.

Δύο διαφορετικές υπάρξεις λοιπόν έχουν διαφορετική αντίληψη για την "πραγματικότητα" του ΙΔΙΟΥ αντικειμένου. Η έννοια της "κόλασης" λοιπόν αλλάζει ανάλογα με το επίπεδο αυτού που εξηγεί την έννοια.
Και τα ιερά κείμενα είναι γεμάτα με όρους παρόμοιους με αυτόν της "κόλασης".

Άν κατάλαβες τα παραπάνω έχεις πλέον ένα νέο ερώτημα. Αν ό Χριστός ήταν σε επίπεδο εξέλιξης πολύ ανώτερο των συνηθισμένων ανθρώπων,μήπως αυτό που ό ίδιος εννούσε όταν μίλαγε για "κόλαση" δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό που εγώ ή εσύ ή η ηλικιωμένη ή ο καθηγητής καταλαβαίνουμε?

Δεν σου πέρασε ποτέ αυτό απο το μυαλό φίλε μου?

-Μα γιατί τα έλεγε σε απλούς ανθρώπους?

Ρώτησε πρώτα αν είχε κάποιον άλλο να τα πεί.


-Ναι αλλά δεν ήταν καλός δάσκαλος,δεν έδωσε στον κόσμο να καταλάβει.

Φαντάσου τώρα τον "καθηγητή" να προσπαθεί να εξηγήσει στην "ηλικιωμένη κυρία" τι σημαίνει "συνειδησιακό επίπεδο".Απελπισία.


-Ας μην δίδασκε καθόλου αφού δεν μπορούσε να μεταδώσει τα μηνύματα του.

Σύμφωνα με τον δικό σου ορισμό για τον καλό δάσκαλο.

Επαναλαμβάνω ότι καλός δάσκαλος για μένα είναι αυτός που ξέρει τον τρόπο να κάνει τους μαθητές του να σκέπτονται,και να ξεπερνούν το επίπεδο τους.

Λοιπόν αν θες να συζητάς εδάφια, να τα φέρνεις πλήρη και αριθμημένα,για να μη σπαταλώ το χρόνο μου ψάχνοντας,και να αποδεχτείς το δικάιωμα μου να κατανόώ αυτά που διαβάζω με τρόπο που μπορεί να διαφέρει απο το δικό σου.

Καλημέρα σε όλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 14:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης
Φίλε mercury,
τώρα κατάλαβα ακριβώς την ένστασή σου γύρω από το άρθρο. Συγχώρεσέ μου εαν φάνηκα κάπως αδιάλλακτος αλλά όντως πίστευα ότι είχες διάθεση ειρωνείας.
Λοιπόν λές:
"Το πρόβλημα τους είναι οι δηλώσεις του Πατριάρχη για ειρήνη,αγάπη,αλληλεγγύη και σεβασμό στις παραδόσεις των άλλων λαών.

Αλλά σύμφωνα με αυτούς :

"Ο Ιησούς Χριστός της Αγίας Γραφής δήλωσε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο: «Μη νομίσητε ότι ήλθον να βάλω ειρήνην επί την γην· δεν ήλθον να βάλω ειρήνην, αλλά μάχαιραν» (Ματθ. 10/ι/34-36)"

Το ίδιο ακριβώς εδάφιο που χρησιμοποίησαν κάποιοι άλλοι παλιότερα, γεμίζοντας τον πλανήτη πτώματα...Χιλιάδες χαμένες ζωές για μερικά εδάφια..."

Δεν είναι καθόλου αυτό το πρόβλημά τους. Εάν ήταν αυτό το πρόβλημά τους δεν θα παρακινούσαν στην τήρηση των εντολών του Χριστού...

"Τούτη η τελευταία ΑΓΑΠΗ εκδηλώνεται μόνο με την τήρηση των εντολών του Κυρίου Ιησού Χριστού, ο οποίος είπε: «Εάν με αγαπάτε, τας εντολάς μου φυλάξατε» (Ιωάν. 15/ιε/15). "

Η ένστασή τους, με την οποία συμφωνώ σχεδόν απόλυτα, είναι ότι ο Πατριάρχης αντί να διδάσκει τη χριστιανική αγάπη,ως (και καλά) εκπρόσωπος των χριστιανών διδάσκει μια αγάπη ουτοπική για συμφυλίωση των λαών.
Μπορεί να διακυρρήτει όσο θέλει αυτή την αγάπη και τη συμφιλίωση. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν εφαρμόζεται! Ο συγγραφέας του άρθρου μιλάει για το πως μπορεί να εφαρμοστεί πραγματική αγάπη μεταξύ των ανθρώπων και δεν κατακρίνει το σεβασμό στη διαφορετικότητα.Το "δεν ήρθα να βάλω ειρήνη αλλά μάχαιρα" δεν αναφέρεται σε δολοφονίες αλλοθρήσκων από χριστιανούς αλλά μάλλον σε κυνηγητό μη χριστιανών από αλλόθρησκους. Γεγονός που επιβεβαιώθηκε με τον πιο τραγικό τρόπο στους διωγμούς εναντίον των χριστιανών.
Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι ο Χριστιανός είναι αδύνατον να μη σέβεται το συνάνθρωπό του, είναι αδύνατον να υποκινεί πολέμους στο όνομα του ευαγγελίου; Η αγάπη προς το συνάνθρωπό του, ακόμα και τον εχθρό του είναι τόσο ουσιώδης για τη σωτηρία της ψυχής του όσο και ο σταυρικός θάνατος του Χριστού.


Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 17:05:58  Εμφάνιση Προφίλ
Mercury:
«…..παίρνοντας σαν αυτονόητο ότι αυτό που εσύ καταλαβαίνεις είναι και αυτό που ο Χριστός εννοούσε…»

Λαμβάνοντας υπ’όψιν τα εκατοντάδες παρακλάδια των τριών Αβρααμικών δογμάτων, όπου όλα επικαλούνται την κατοχή της «ορθής ερμηνείας του θείου λόγου», καθώς και ειδικότερα του χριστιανισμού (αν δεν σφάλω άνω των 300), μπορούμε να πούμε ότι ουδείς κατέχει μια αδιαμφισβήτητη και στεγανή «αλήθεια».

Οποιαδήποτε ερμηνεία περί του Χριστού δύναται να «αποδειχθεί», και κατά έναν παράξενο τρόπο ιδιαιτέρως αυτές που ταυτίζονται με την ιουδαϊκή μήτρα όσο και με την λεγόμενη ιστορική ανυπαρξία του προσώπου που πραγματεύεται η μετα-Κωνσταντίνεια χριστιανοσύνη.

Τίποτα μάλλον δεν είναι τυχαίο.

Ανάλογα με τις εκάστοτε γνώμες και προσωπικές φιλοδοξίες των εχόντων της ιεροσύνης («ιερά παράδοση» κατά πολλούς), διαμορφώθηκαν στερεότυπα που ανταποκρίνονταν στις τοπικές παραδόσεις και στην κοσμική σύμπλευση με την εξουσία. Επομένως, ΟΛΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝΕ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ.

Δυστυχώς ή ευτυχώς.

Όσον αφορά τώρα την κόλαση του Ιησού Χριστού (τελικά μεγάλη αντίφαση εμπεριέχεται στον Ένα και Πάνσοφο και Καλοκάγαθο Πατέρα της ανθρωπότητας…) τα πράγματα δεν είναι πια και εντελώς έωλα.

Για παράδειγμα, η τιμωρία όσων κακομοίρηδων βίωσαν την θρησκευτική εκμετάλλευση και την κοσμική καλοπέραση των αυτόκλητων σωτήρων ή δεν γνώρισαν καν έναν χριστιανό στη ζωή τους και τελικά δεν πίστεψαν, θα είναι τρομερή και αιώνια!

Στην Αγία Γραφή ο τόπος που θα πάνε όλοι αυτοί οι αμαρτωλοί αναφέρεται σαν τόπος αιώνιας τιμωρίας, τόπος αιώνιας κόλασης, αιώνιο πυρ, λίμνη του πυρός, σκότος το εξώτερον, τόπος βασάνων, τάρταρος. (μπρρρρρ…..)
Οι χαρακτηρισμοί αυτοί δηλώνουν (προφανώς για κάποιους) το πόσο τραγική θα είναι η κατάσταση όλων όσων διέπραξαν το ολέθριο λάθος και δεν πίστεψαν στο ευαγγέλιο. Εκεί θα υπάρχει οργή, θυμός και στεναχώρια, όλεθρος, καταισχύνη, εκεί θα κλαίει και……….θα τρίζει τα δόντια του (Ματθ. 25:30). Η κρίση του Θεού θα είναι τρομερή αλλά ταυτόχρονα και………δίκαιη. Η καταδίκη όμως….ΑΙΩΝΙΑ!!! (Αποκ. 20:12-15).

(Ένας είναι βλέπετε, έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι)

Η κόλαση λοιπόν είναι ο τόπος τιμωρίας και διαμονής των απίστων, και σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα της συντριπτικής πλειοψηφείας των κατοίκων της γης μας. Βέβαια, και μιας και ο λόγος του θεού έχει και αναδρομική ισχύ, ας αναλογιστούμε ότι όλοι οι μπαγάσες οι Έλληνες φιλόσοφοι που ο κόσμος όλος διαβάζει και ερωτεύεται, έχουνε προ πολλού μια…εξασφαλισμένη καταδίκη!

Στο κατά Λουκά ευαγγέλιο αναφέρεται ως Άδης (16:22-23) και στο κατά Ματθαίο ο Κύριος αναφέρει τη φράση «Φίδια, γενεά εχιδνών» (23:33). Στη Β’ Πέτρου 2:4 χρησιμοποιείται η λέξη τάρταρος. Αναφέρεται και σαν αιώνιο πυρ. Χρησιμοποιώντας τις λέξεις γενεά και αιώνιο πυρ ο Κύριος θέλει μάλλον να μας δώσει να καταλάβουμε πόσο τραγική θα είναι η κατάσταση των απίστων και μάλιστα για όλη την αιωνιότητα. Οι άδικοι θα υποφέρουν αιώνια. Τελεία και παύλα!

Η έννοιά τους είναι συμβολική, δηλώνει όμως την κατάσταση θλίψης και βασανισμού. Τα βάσανα θα είναι φοβερά. Η Γραφή αναφέρει πως εκεί θα υπάρχει το κλάμα και το τρίξιμο των δοντιών όπως είπαμε καθώς και το απόλυτο σκοτάδι (Ματθ. 8:12, 13:42,50, 25:30, Λουκ. 13:28) & (Ματθ. 25:30, 9:12).

Μία ερώτηση που θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε την απάντηση της είναι εάν παραμένει σε ετούτη την κόλαση και ο χαρακτήρας ή η προσωπικότητα του καθενός? Διότι, και για να μην τρελαθούμε πια, ορισμένους και ορισμένες (την πρώην μου π.χ.!!) ε ούτε στην κόλαση δεν θα’θελα να τους ξαναδώ ο έρμος!!!!!


Επομένως, και όπως εύκολα μπορεί κάποιος να αντιληφθεί, όλα και όλοι χωρούνε στο σωτηριολογικό ταξίδι του χριστιανισμού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 20:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3
αγαπητε mercyry

ενταξει σεβομαι και δεχομαι τον τροπο που κατανοεις τα πραγματα
γυρω απο τον χριστο,και αναμφισβητητα αυτο αποτελει δικαιωμα σου!
εχω ομως να σου θεσω και καποιες ερωτησεις,πανω ακριβως σ αυτο το θεμα
λες οτι π.χ αλλιως κατανοει τα πραγματα ενα κοριτσακι,οποτε και τα
πραγματα του δινονται με αλλης φυσεως παραδειγματα,και απευθυνονται
σε αλλο συνειδησιακο επιπεδο εν προκειμενω,απο οτι σε εναν καθ.πανεπιστημιου
ερωτω?
εγω δεν θα μπορουσα κατ αυτην την λογικη,να λαβω ορθα ερμηνευμενα ,σαν τυπος πολεμοχαρης ,αιμοβορος και εγω δεν ξερω και τι αλλο!που θα μπορουσα να ημουν
λ.χ να πω ,αφου ο χριστος πηρε το φραγγελιο και βιαιοπραγησε κατα των εμπορων στον ναο,και κινησω τις βιαιο πραγιες μου με καθαρη συνειδηση,εναντια σε καποιον που με χαρακτηριζει φαλακρο και ασχημο
θεωρωντας το σωμα μου ναο της ψυχης,αρα και η προσβολη δικαιολογει την βιαιοπραγια μου
σε πληροφορω απο εκει αντλουσε και τα μυνηματα του ο πατερας μου
οταν απαιτουσε απο τα παιδια του τυφλη υπακοη επι μακρον(παιρνωντας και την ενηλικιωση)αρνουμενος σ αυτα καθε αποψη και πρωτοβουλια,φερνοντας σαν παραδειγμα τα λογια του χριστου,οτι, οτι εκανε το εκανε επειδη του το ζητησε ο πατερας του,καθως και μια αλλη σειρα παραδειγματων υπακοης γιου προς τον πατερα(περιστατικο "θυσιας του αβρααμ) κ.α
σε πληροφορω οτι εκανε το εκανε με ηρεμια συνειδησης,αυτο πιστευε οτι του ελεγε η θρησκεια αυτο εκανε!
χαζος παντως δεν ειναι και δεν ηταν!
θρησκευτικα κολλημενος ηταν και ειναι!
αυτο δεν εκανε και ο χιτλερ εν μερει
εχωντας μαλλιστα τυπωσει στις ζωνες των αξιωματικων την φραση
"der gott mit uns"(o θεος ειναι μαζι μας)
αυτο δεν λες οτι πρεπει να γινεται??
αναλογα με την αντιληψη του καθενος να εξηγουμε και τις χριστιανικες
εννοιες ,αφου τα πραγματα ειναι μεταφορικα,και επιδεχονται ερμηνιων
σε διαφορετικα επιπεδα ανθρωπων
και μετα τι??
οποιον παρει ο χαρος
δεν τα λεω εγω!η ιστορια τα αποδυκνυει
τι συνεβει φιλε μ αυτους??
δεν ειχαν ερμηνευσει συνειδησιακα και αυτοι,απλα με αλλο επιπεδο??

μαλλον ο χριστος δεν γνωριζε την ποικιλια αντιληψεων που υπαρχει στους ανθρωπους,οποτε και θα εβρισκε αλλον τροπο να διδαξει ,με λιγοτερα περιθωρια παρερμηνευσης των οσων λεει!
μαλλον οι αρχαιοι ελληνες τον ειχαν βρει,αφου στην κοινωνια τους
υπηρχαν περισοτερο τα στοιχεια της ευημεριας,δικαιοσυνης,ελευθεριας,αξιοκρατιας,δημοκρατιας,αλληλοεπικοινωνιας μεταξυ των ανθρωπων,απο σημερα στην χριστιανικη λαιλαπα που ζουμε
βλεπεις τα παντα φαινονται εκ του αποτελεσματος!
διαφορετικα η μεθοδος ειναι ανεπαρκης

ο νοων νοητω!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2004, 14:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna
Επειδή σε κάποιο άλλο Topic έχει γίνει λόγος "Περί Δούλων" ενδιαφέρον θα είχε να δούμε Ποιά είναι η θέση της Θρησκείας της Αγάπης και της Ισότητας σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα!
Τί λένε άραγε οι Πατέρες της Εκκλησίας μας??
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ - Eπιστολή προς Εφεσίους (στ',5): "Οι δούλοι υπακούσετε τοις κυρίοις κατά σάρκα, μετά φόβου και τρόμου ... ποιούντες το θέλημα του Θεού εκ ψυχής"
Να υπακούουν δηλαδή στους Κυρίους τους με την Γήινη - Ανθρώπινη παρουσία τους!
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ - Επιστολή προς Τίτο (β, 9-10): "Δούλους ιδίοις δεσπόταις υποτάσσεσθαι, εν πάσιν ευαρέστους είναι μή αντιλέγοντας, μή νοσφιζομένους, αλλά πίστιν πάσαν ενδεικνυμένους αγαθήν, ίνα την διδασκαλίαν του Σωτήρος ημών Θεού κοσμούσιν εν πάσιν"
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ - β'Επιστολή προς Τιμόθεον(Α', στ',α): "'Οσοι εισίν υπό ζυγόν δούλοι, τους ιδίους δεσπότας πάσης τιμής αξίους ηγείσθωσαν, ίνα μή το Όνομα του Θεού και η διδασκαλία βλασφημήται"
Συνεπώς κατά τον Απ.Παύλο οι δούλοι πρέπει να υπακούουν υποτακτικά στους Κυρίους τους ώστε να μήν βλασφημήται η διδασκαλία και το Όνομα του Θεού!

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ - Επιστολή (Α',β',18): "εν παντί φόβω τοίς δεσπόταις ού μόνον τοίς αγαθοίς και επιεικέσιν, αλλά και τοίς σκολιοίς"
Προτρέπει τους δούλους δηλαδή να υπακούουν Όχι μόνο στα Αγαθά τους αφεντικά αλλά επίσης το ίδιο στα κακά και τα αυστηρά!
Παρόμοιες παραινέσεις για υπακοή των δούλων στα αφεντικά τους υπάρχουν τόσο απο τον Μέγα Βασίλειο όσο και απο τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο καί τον Γρηγόριο Ναζιανζηνό!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZOIROS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 22:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZOIROS
"Μη κρίνετε,ίνα μη κριθητε΄
ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΡΑΒΒΙΝΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗ ΜΟΥΓΚΑ?
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΛΑΒΑΤΕ ΚΑΛΑ ΜΑΓΚΕΣ!

EGVΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 21:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ
«ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΡΑΒΒΙΝΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗ ΜΟΥΓΚΑ?
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΛΑΒΑΤΕ ΚΑΛΑ ΜΑΓΚΕΣ!

ΟΧΙ ΦΙΛΤΑΤΕ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΑΠΡΑΓΟΙ.

ΟΠΩΣ ΕΣΥ «ΨΑΧΘΗΚΕΣ», ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΣΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ «ΨΑΧΘΕΙ».

ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΕΥΡΩΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΒΡΑΑΜΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ «ΔΟΥΛΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ» ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΓΟΝΥΠΕΤΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ «ΘΑΥΜΑ» ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΑΝΗΜΠΟΡΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ.

ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΣΚΟΤΕΙΝΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 18:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Δεν είναι καθόλου αυτό το πρόβλημά τους. Εάν ήταν αυτό το πρόβλημά τους δεν θα παρακινούσαν στην τήρηση των εντολών του Χριστού...
"Τούτη η τελευταία ΑΓΑΠΗ εκδηλώνεται μόνο με την τήρηση των εντολών του Κυρίου Ιησού Χριστού, ο οποίος είπε: «Εάν με αγαπάτε, τας εντολάς μου φυλάξατε» (Ιωάν. 15/ιε/15). "

.....................................................................ΦΙΛΕ ΦΩΤΗ
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΩ.ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΜΑΤΘΑΙΟΣ (ιε 22-28)ΚΑΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ (ζ 25-30).
ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ("ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΣΥΡΟΦΟΙΝΙΚΙΣΣΑ ΤΟ ΓΕΝΟΣ"- κατα Μαρκον ζ 26)ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΗ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ.
Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ "ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ" ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ,ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ -ΔΙΩΞΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΑΣ- ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ
""ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΨΩΜΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ""(ΚΥΝΑΡΙΑ)!!!!!!!!!!!
ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΡΩΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ΤΟΥΣ,ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ.
ΠΟΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΗΤΑΝ Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΗΣ;ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΤΟΛΗ ΕΔΩ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 20:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ
ΕΝΟΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΕΠΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
ΤΗΣ ΘΕΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
ΠΟΥ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ
ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ FORUMS.
περισσότερα στο σχετικό θέμα:

Ανακοίνωση: ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
κάνε κλικ^^^^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy