ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Αρχαίος κόσμος και Σύμπαν.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 00:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Sceptic...Εχεις σε ορισμενα σημεια δικιο και σε αλλα αδικο, απο οσο εγω αντιλαμβανομαι...
Ποιο συγκεκριμενα στο θεμα της φορας δεν εχω κανει λαθος...Απλα η απαντηση κρυβεται στην εισροη η εκροη του συστηματος...
Δηλ,ετσι οπως εχω τα εχω τοποθετησει μπορεις να αντιληφθεις πως το ολο συστημα αριστερης και δεξιας φορας ειναι "εισροη"...δηλ απο το κεντρο στον "ΕΞΩ" κοσμο...
Αυτα που μου παρεθεσες δεν ειναι λαθος,απλα φιλε μου εξαρταται τι υπηρετει κανεις και πως το πιστευει...
Εγω ειμαι υπερ της θεωριας που ζωγραφησα...Αλωστε μην ξεχνας ολα εχουν
τουλαχιστον δυο οψεις...

quote:
Και είναι αυτή την φορά κυρτή (σε στύλ ναζιστικής σβάστικας χίτλερ αλλά με αντίστροφη ροπή) και ελαφρώς συγκαλημένης μορφής,προφανώς για να μην εγείρουν κάποια αντιναζιστικά αισθήματα υπαρκτά και δικαιολογημένα στη δύση σε μεγάλο βαθμό.

Σοβαρο λαθος...η απαντηση δεν ειναι αυτη που υποθετεις αγαπητε, αυτο
που λες ειναι βεβαια μια λογικη υποθεση...ομως ο πραγματικος λογος
αν αυτοι που το σχεδιασαν ειναι "σχετικη" δεν ειναι απλα προπαγανδιστικο και θεμα λογοκρισιας.


quote:
Αγαπητέ HERMES. Αν κάνεις μια μικρή έρευνα για το κεφάλι του Ερμή που έχεις στην ψηφιακή υπογραφή σου εκεί να δεις τι έχεις να ανακαλύψεις. Δεν υπάρχει ούτε μία αναλογία - σχέση χρυσης τομής - ούτε στην πιο αφανή μπούκλα των μαλλιών του που να μην εχει μαθηματική αναλογια με το όλο.

Ναι....?
και να ηταν μονο αυτο αγαπητη...το θεμα ομως ειναι να δουμε αυτο η κατι ποιο βαθυ???
Ηξεραν κατι πραγματικα...ηταν φοβεροι δεξιοτεχνες η αρχαιοι...η μηπως κατι ηξεραν παραπανω απο εμας?
Εγω δεν ξερω τι να πω.

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 00:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπο μας σίγουρα ήξεραν πολλά περισσότερα


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 01:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φυση....

Αποτελει απαντηση...η χανουμε τον χρονο μας...?

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 01:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αυτό το σύμβολο με την παρακάτω διάταξη Δύση-Κέντρο-Ανατολή, Αριστερά-Κέντρο-Δεξιά είναι λανθασμένο;
Και αν ναι γιατί;
Kαι αν όχι γιατί;

Πάντως συμπαντικά η τάση περιστροφής ενός γαλαξία είναι όπως έδειξα.
Και αν εκλάβεις ως ακτίδες τις σπείρες ενός σπειροειδούς γαλαξία τότε θα δεις ότι περιστρέφονται πάντα αντίστροφα με την κατεύθυνση που έχουν οι σπείρες! (από πληροφόρηση που έχω)
Και βάζω αυτό το παράδειγμα γιατί εσύ το ξεκίνησες.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ένας αστρονόμος!

Συνεπώς η δεξιόστροφη τετρακτίς για παράδειγμα περιστρέφεται αριστερόστροφα και το αντίθετο για την αντιδιαμετρική της.
Σε διαφορετική περίπτωση αυτοαναιρούνται!

(άλλωστε είναι τυχαία η πάντα αντιδιαμετρική θεοσοφική διάταξη του φιδιού με την σβάστικα;)

..."Terrorism is the best political weapon for nothing drives people harder than a fear of sudden death." -- Adolf Hitler Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 21:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ SKEPTIC ΚΙ ΕΓΩ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΡΜΗ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΟΙ ‘ΑΚΙΔΕΣ’ ΤΗΣ ΣΒΑΣΤΙΚΑΣ. ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ, ΑΠΟ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ‘ΔΥΝΑΜΗ’ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ.
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΝΑΝ ΣΤΑΥΡΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ. ΑΝ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΦΩΣ ΟΙ ΑΚΡΕΣ ΤΟΥ, ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΛΕΙΝΑΝ-ΕΓΕΡΝΑΝ ΟΙ ΟΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ΦΩΤΟΣ;
ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΟ, ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ‘ΜΑΤΙΑ’; ΤΙ ΛΕΣ; (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΧΗΜΑ.)


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 16:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΝΑΝ ΣΤΑΥΡΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ. ΑΝ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΦΩΣ ΟΙ ΑΚΡΕΣ ΤΟΥ, ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΛΕΙΝΑΝ-ΕΓΕΡΝΑΝ ΟΙ ΟΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ΦΩΤΟΣ;

ΕΛΕΟΣ...Αγαπητη ΑΖΩΕΛ, λες να ανοιγα τετοιο θεμα και να μην ηξερα τι
σημαινει...ξερω πολυ καλα για την κινηση του σταυρου και τι συμβολιζει
περα απο τα κλασσικα λεγομενα.
Αυτο που ηθελα να πω, και προφανως δεν με καταλαβατε και εσυ και ο φιλος Sceptic...
Λεω οτι αν κοιταξεις τα σπειρωειδη ετσι οπως τα εχω σχεδιασει εγω θα αντιληφθεις πως απο το κεντρικο συμβολο αρχιζει και τελιωνει στο πυρηνα
της ελειπτικης σβαστικας.
ΑΥΤΟ υπηρετω εγω...οχι το αντιθετο του, τιποτα δεν ειναι απλα σχηματακια και σχεδιακια που υπερετουν διακοσμησεις...ολα εχουν νοημα
ψαξτε και θα βρειτε.

quote:
Δηλαδή αυτό το σύμβολο με την παρακάτω διάταξη Δύση-Κέντρο-Ανατολή, Αριστερά-Κέντρο-Δεξιά είναι λανθασμένο;
Και αν ναι γιατί;
Kαι αν όχι γιατί;

ΛΕΩ οχι δεν ειναι λαθος...απλα υπηρετει κατι αλλο, και να σε βοηθησω να καταλαβεισ διαβασε αυτο φιλε Sceptic...

http://www.dragonrouge.net/english/general.htm

Και συγκεκρυμενα εκει που λεει....->

quote:
The philosophy of the dark side is represented by the left hand path and its ideology. The left hand path is founded around a philosophy which defines two main spiritual paths. One is the right hand path. It is evident in most forms of religion and mass movements. Its method is the magic of the light and its goal includes that the individual melts together with God. The other path is the left hand path. It emphasizes the unique, the deviant and the exclusive. Its method is dark magic and antinomianism (going against the grain). The goal is to become a god. Among the magical writers that includes the left hand path we are reading among others Carlos Castaneda, Julius Evola and Kenneth Grant. Most philosophers interest us. We study texts by classical philosophers like Herakleitos, Plato and Plotinos, as well as newer thinkers like Nietzsche, Heidegger and Henri Bergson. We are also incorporating non-European philosophy and are reading classical Indian and Chinese texts like the Upanishads and Tao te ching. A major part of the philosophy of the left hand path can be found among the tantric teachings.

Βαλε και λιγη Φαντασια...και να θυμασαι ο ανθρωπος εχει 2 χερια...:)

"Carpe diem, qua minimum credula postero..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 12:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα το site, αλλά φίλε μου εγώ προσωπικά ούτε πιστεύω, ούτε εγκρίνω, ούτε ασχολούμαι πρακτικά με μαγεία και αποκρυφισμό, παρά μόνο διερευνητικά.

Σε αυτό το site αναφέρεται στις 2 οδούς που τις έχω ξαναβρεί.

Στην οδό της δεξιάς χειρός και
Στην οδό της αριστεράς χειρός.
που αντιπροσωπεύουν τη φιλοσοφική και θεοσοφική «μασονία» και τα θεο/πολιτικά συστήματα οργάνωσης και σκέψης αντίστοιχα.
Ίσως τους 2 αντιδιαμετρικούς συμπαιχνιακούς πόλους του ίδιου νομίσματος.

Το ζήτημα είναι ότι το σύμβολο της ΟΕΑ με χει κάνει εντύπωση γιατί παρουσιάζει και μία «μέση οδό» σε συνδυασμό με τις άλλες 2 ως ενιαίο σύνολο, κάτι που ομολογώ δεν έχω ξαναπροσέξει σε άλλο σύμβολο αποκρυφισμού. (αν δηλαδή αυτό το σύμβολο θεωρηθεί τέτοιο, αφού έχει αρχαιοελληνικές καταβολές και ρίζα)


Τι ακριβώς όμως πιστεύεις από την έρευνά σου ότι συμβολίζει, ποια κατεύθυνση αντιπροσωπεύει;;;;
(αν συμβολίζει δηλαδή κάποια κατεύθυνση γιατί εμένα μου φαίνεται πολύ ισορροπημένο)

Και η μόνη μας «διαφωνία»(τρόπος του λέγειν) βρίσκεται στο ότι έδειξες ένα διαφορετικό αντίστροφο σύμβολο που δεν έχει απευθείας σχέση με τα κείμενα και το σύμβολο της ΟΕΑ.
Έδειξες αρχικά αυτό:

Ενώ το πραγματικό σύμβολο απ'όλα τα κείμενα ΟΕΑ είναι αυστηρά αυτό:
(στην ουσία το 2ο από κάτω, αλλά πάλι οι “κρυφές” τετρακτίδες, βλέπεις προς τα που ρέπουν):


Οπότε σκέφτηκα ότι ίσως έκανες καταλάθος αντίστροφη τοποθέτηση στις τετρακτίδες αφού είναι ανάποδα!

Αν όμως το έκανες επίτηδες, γιατί το έκανες και από ποια πηγή το βρήκες, θέλω να πω είχε κάποιο συγκεκριμένο λόγο η πράξη σου;;;


σημ:Η ερώτηση μου είναι καθαρά διερευνητική οπότε μην με παρεξηγήσεις

..."Let me control a peoples currency and I care not who makes their laws..." -- Meyer Nathaniel Rothchild

Edited by - skeptic on 18/02/2005 12:05:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 23:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΜΗ...
'ΕΙΣΠΝΟΗ'…ΛΟΙΠΟΝ;
ΑΠΟ ΤΑ ‘ΠΟΛΛΑ’… ΣΤΟ ‘ΕΝΑ’;


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 22:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΜΗ...
'ΕΙΣΠΝΟΗ'…ΛΟΙΠΟΝ;
ΑΠΟ ΤΑ ‘ΠΟΛΛΑ’… ΣΤΟ ‘ΕΝΑ’;

Δυο δρομοι υπαρχουν...η γενησση και ο θανατος, "και αντιστροφα"...
(Ελπιζω να καταλαβες τι λεω...)

quote:
Αν όμως το έκανες επίτηδες, γιατί το έκανες και από ποια πηγή το βρήκες, θέλω να πω είχε κάποιο συγκεκριμένο λόγο η πράξη σου;;;

...Πηγη...αδυνατον, αλλα στο χερι σου ειναι να τη βρεις...
Ακομα υπαρχει και το ενδεχομενο να σου λεω "ανοησιες" και να κρυβομαι πισω απο το δακτυλο μου...ολα ειναι συμβατα σε αυτη τη ζωη αγαπητε,
το θεμα ειναι ποια "ροη" ακολουθουμε.
Η απαντηση, παρ ολα αυτα στο ερωτημα σου κρυβεται:

1.Μεσα σου.
2.Σε ενα βιβλιο Νεο-Ελληνα δημιουργου...(Πεθαμενου ομως.).
3.Στον Χρονο.
Τρεις δρομοι, τρεις εναλλακτικες οδοι να ακολουθησεις...


Υ.Γ.
Εμπιστευεσαι τον Ο.Ε.Α.?????
Το εχεις ψαξει το θεμα...απλα σου προτεινω να προσεχεις γενικα, η αληθεια βρισκεται μοναχα μεσα μας,το τι λενε οι αλλοι, ειναι η αληθεια η δικη τους...
Παντα Φιλικα.

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 14:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακό με ορισμένους εδώ μέσα είναι ότι ενώ ενδεχομένως να έχουν φοβερές ιδέες και κοσμοθεωρίες ντρέπονται να τις αναφέρουν και δεν ξέρω .....φοβούνται ίσως;;;...... τι να πω... και μιλάνε συχνά με γρίφους.

Για το ερώτημα σου, όχι δεν εμπιστεύομαι τον ΟΕΑ, ούτε τον κάθε ΟΕΑ....
Έχω ανοίξει σχετικό θέμα, αλλά βλέπω "φοβάσαι;;;” να επεκταθείς εκεί μεσα ενώ είμαι σίγουρος ότι ξέρεις αρκετά..(όπως υποπτεύομαι και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα που κάνουν το ίδιο...)

Και παραμένω με την αποδεδειγμένη και εμφανή απορία γιατί έδειξες αρχικά αντίστροφο σύμβολο σε σχέση με την ΟΕΑ, χρησιμοποιώντας όμως το όνομα της ΟΕΑ....


..."Let me control a peoples currency and I care not who makes their laws..." -- Meyer Nathaniel Rothchild Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 15:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

2.Σε ενα βιβλιο Νεο-Ελληνα δημιουργου...(Πεθαμενου ομως.).

Αν μου το έλεγες χρήσιμο θα ήταν, γιατί αν αρχίσω να ψάχνω όλα τα βιβλία πεθαμένων νεο-ελλήνων δημιουργών δεν θα με φτάσει με τίποτα ο παράγοντας Νο. 3 που ανέφερες...
Αν δεν μπορείς εδώ πες το μου σε private msg ή στο sendhere@mail.gr


..."Let me control a peoples currency and I care not who makes their laws..." -- Meyer Nathaniel Rothchild Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 22:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το κακό με ορισμένους εδώ μέσα είναι ότι ενώ ενδεχομένως να έχουν φοβερές ιδέες και κοσμοθεωρίες ντρέπονται να τις αναφέρουν και δεν ξέρω .....φοβούνται ίσως;;;...... τι να πω... και μιλάνε συχνά με γρίφους.

ΧΑ...λες?
Τι να πω και εγω το εχω παρατηρησει αυτο το φαινομενο...ομως μη ξεχναμε η γνωση δεν ειναι "δωρεαν".
Φοβος, δεν ειναι αλλα αντιληψη αγαπητε...πολλες φορες η αληθεια ειναι ο μεγαλυτερος πολεμιος της βλακειας...σε αυτο το site η βλακεια ορισμενων περισσευει...και ατυχως δεν αφινει χωρο για κατι ορθο και αληθινο.
Αλωστε...τις γνωσεις του τις μοιραζεται οποιος θελει με οποιον θελει...

Οσον αφορα τους γριφους...
Ο γριφος ειναι μια δοκιμασια...αξιξεις τον καταλαβαινεις...
δεν αξιζεις τον πολεμας μια ζωη.
Η ζωη αυτη ανοικει σε αυτους που δουλευουν, και οχι στους τεμπεληδες που τα θελουν ολα ετοιμα...ετσι δεν ειναι?(ομιλω γενικα.)


quote:
Αν μου το έλεγες χρήσιμο θα ήταν, γιατί αν αρχίσω να ψάχνω όλα τα βιβλία πεθαμένων νεο-ελλήνων δημιουργών δεν θα με φτάσει με τίποτα ο παράγοντας Νο. 3 που ανέφερες...
Αν δεν μπορείς εδώ πες το μου σε private msg ή στο sendhere@mail.gr

Δεν εχω κανενα προβλημα να σου πω εσυ αρκει να το δεις...
Δεν προκειται να σου πω απλα ενα τιτλο...αλλα αμα θες να μαθεις...τοτε ψαξε εδω...η ακολουθα τον δικο σου δρομο προς την αναζητηση της απαντησης μου, ευχαριστω.

"Μέσα στην πιο μεγάλη απελπισία μας ένας μέσα μας φωνάζει: «Δεν απελπίζουμαι! Παλεύω! Γαντζώνουμαι απάνω από την κεφαλή σου, ξεθηκαρώνω από το σώμα σου, ξεθηκαρώνω από τη γης, δε χωρώ σε μυαλά, σε ονόματα, σε πράξες!»

Μέσα από την πιο πλατιά αρετή μας ένας ανασηκώνεται, απελπισμένος, και φωνάζει: «Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ ν' αναπνέψω' μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει' σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!»

Ακούω την άγρια κραυγή κι ανατινάζουμαι. Μέσα μου, η αγωνία που ανηφορίζει συντάζεται, για πρώτη φορά, σε ακέραιη ανθρώπινη φωνή, στρέφεται κατά πρόσωπο και με φωνάζει καθαρά, με τ' όνομα μου, με τ' όνομα του γονιού μου και της ράτσας μου!

Είναι η μεγάλη κρίσιμη στιγμή. Είναι το σύνθημα της Πορείας. Αν δεν ακούσεις την Κραυγή τούτη να σκίζει τα σωθικά σου, μην ξεκινήσεις!"


"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 23:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατι τελευταιο...ετσι για να σε καθοδηγησω λιγο...

"Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο' καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο' το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

Ευτύς ως γεννηθούμε, αρχίζει κι η επιστροφή' ταυτόχρονα το ξεκίνημα κι ο γυρισμός' κάθε στιγμή πεθαίνουμε. Γι αυτό πολλοί διαλάλησαν: Σκοπός της ζωής είναι ο θάνατος.

Μα κι ευτύς ως γεννηθούμε, αρχίζει κι η προσπάθεια να δημιουργήσουμε, να συνθέσουμε, να κάμουμε την ύλη ζωή' κάθε στιγμή γεννιούμαστε. Γι' αυτο πολλοι διαλάλησαν: Σκοπός της εφήμερης ζωής είναι η αθανασία.

Στα πρόσκαιρα ζωντανά σώματα τα δυο τούτα ρέματα παλεύουν:

α) ο ανήφορος, προς τη σύνθεση, προς τη ζωή, προς την αθανασία'
β) ο κατήφορος, προς την αποσύνθεση, προς την ύλη, προς το θάνατο.
Και τα δυο ρέματα πηγάζουν από τα έγκατα της αρχέγονης ουσίας. Στην αρχή η ζωή ξαφνιάζει' σαν παράνομη φαίνεται, σαν παρά φύση, σαν εφήμερη αντίδραση στις σκοτεινές αιώνιες πηγές' μα βαθύτερα νιώθουμε: η Ζωή είναι κι αυτή άναρχη, ακατάλυτη φόρα του Σύμπαντου.

Αλλιώς, πούθε η περανθρώπινη δύναμη που μας σφεντονίζει από το αγέννητο στο γεννητό και μας γκαρδιώνει' φυτά, ζώα, ανθρώπους' στον αγώνα; Και τα δυο αντίδρομα ρέματα είναι άγια.

Χρέος μας λοιπόν να συλλάβουμε τ' όραμα που χωράει κι εναρμονίζει τις δυο τεράστιες τούτες άναρχες, ακατάλυτες Ορμές' και με τ' όραμα τούτο να ρυθμίσουμε το στοχασμό μας και την πράξη."

Κανε τα λογια εικονα...

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 07:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣΚΗΤΙΚΗ Salvatores Dei Νίκος Καζαντζάκης

Ευχαριστώ και συμφωνώ ότι είναι θαυμάσιος.

Αλλά μη ξεχνάμε ότι κανείς δεν κατέχει την απόλυτη γνώση παρα μόνο ο Θεός.


“...Out of these troubled times, our fifth objective--a New World Order--can emerge...” - G.W.Bush Sr. (September 11, 1990)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 07:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ζωη αυτη ανοικει σε αυτους που δουλευουν, και οχι στους τεμπεληδες που τα θελουν ολα ετοιμα...

Σ' αυτό δεν θα με βρεις ποτέ απέναντι σου, και το τσάκωσα το υπονοούμενο...

“...Out of these troubled times, our fifth objective--a New World Order--can emerge...” - G.W.Bush Sr. (September 11, 1990)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 07:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτού δεν είμαι εχμμ... πολύ σίγουρος....αν θα τα "βρούμε"

quote:

β) ο κατήφορος, προς την αποσύνθεση, προς την ύλη, προς το θάνατο.

Και τα δυο αντίδρομα ρέματα είναι άγια.


"άγιος" ο θάνατος;;;;

Αν εννοεί με το "άγιο" φυσικός το δέχομαι.

“...Out of these troubled times, our fifth objective--a New World Order--can emerge...” - G.W.Bush Sr. (September 11, 1990)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 07:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φοβος, δεν ειναι αλλα αντιληψη αγαπητε...πολλες φορες η αληθεια ειναι ο μεγαλυτερος πολεμιος της βλακειας...σε αυτο το site η βλακεια ορισμενων περισσευει...και ατυχως δεν αφινει χωρο για κατι ορθο και αληθινο.

Συμφωνώ, άλλα γιατί συνδέεις το site E με τις θέσεις και τις ιδέες της «ΟΕΑ»;;; To topic που άνοιξα αφορά την «ΟΕΑ» και όχι το site Ε. Θα σε παρακαλέσω για μια τελευταία φορά να πεις την άποψη σου συμετέχοντας, αν φυσικά το θες.


“...Out of these troubled times, our fifth objective--a New World Order--can emerge...” - G.W.Bush Sr. (September 11, 1990)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 20:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΕΛΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΥ ‘ΧΩΡΟΥ’ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΔΙΟΥ.
Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΟ ‘ΧΩΡΟ’ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΚΔΗΛΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ, ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΓΝΩΣΗ, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΥ-ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΠΟΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.
ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΨΕΥΔΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ.
ΆΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΣΕ ΣΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΨΕΜΑ ΔΙΟΤΙ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ.
ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΨΕΙΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΕΩ ΕΥΤΥΧΩΣ, ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΑΡΩΝ.

ΕΤΟΙΜΑ… ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ.
ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΙΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΨΕΥΔΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΥΜΕ ΑΝΟΗΤΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ‘ΧΑΡΤΗ’ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ. ΑΠΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ.
ΤΟ ΟΡΘΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ‘ΦΕΡΕΙ’ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΕΙΚΟΝΑ.

ΚΑΠΟΙΟΥ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ… ΞΗΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ, ΑΚΑΡΠΟΣ-ΣΤΕΓΝΟΣ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥ.
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΟΡΙΣΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ‘ΚΟΥΒΑΛΗΣΑΝ’ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ;

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ…
ΕΧΩ ΑΠΟ-ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑ-ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ… ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Χ, ΒΡΙΣΚΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ, ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΚΕΨΗ, ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΗ ΕΙΠΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΣΟΚΑΡΙΖΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ.
ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑ-ΚΑΛΥΨΑ, ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΔΙΟΤΙ ΟΛΑ, ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΤΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ… ΕΙΝΑΙ Η ΜΝΗΜΗ. ΔΙΟΤΙ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΔΗ, ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΩ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΤΟ ‘ΔΟΧΕΙΟ’ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΩ ΑΝΑΛΟΓΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΥΨΩ, ΟΜΩΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΕΔΩ, ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΙ ΕΣΥ. ΟΥΤΟΣΙ ΑΛΛΩΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΑΝΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΠΧ. ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ‘ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ’, ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.
ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΠΑ ΔΙΟΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ. ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 22:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά μη ξεχνάμε ότι κανείς δεν κατέχει την απόλυτη γνώση παρα μόνο ο Θεός.


skeptic



Το πιο φοβερο μυστικο, η πλεον αποκρυφη ΑΡΚΑΝΑ,
ΤΟ ΜΕΓΑ ΑΠΟΡΡΗΤΟ, αποκαλυπτει:

"Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2005, 00:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά μη ξεχνάμε ότι κανείς δεν κατέχει την απόλυτη γνώση παρα μόνο ο Θεός.


...Δεν μπορω να πω τιποτα αλλο...παρα μια ερωτηση....ποιος ειναι ο θεος????????

quote:
Συμφωνώ, άλλα γιατί συνδέεις το site E με τις θέσεις και τις ιδέες της «ΟΕΑ»;;; To topic που άνοιξα αφορά την «ΟΕΑ» και όχι το site Ε. Θα σε παρακαλέσω για μια τελευταία φορά να πεις την άποψη σου συμετέχοντας, αν φυσικά το θες.

Ευχαριστηση μου....απλα οταν θα εχω χρονο και λογο να ερθω να πω κατι σοβαρο...τωρα εχω πολλες ερωτησεις να κανω στον εαυτο μου...με αποτελεσμα να μην μπορω...

Κατι τελευταιο φιλε μου...ο ΟΕΑ απο που βρηκε αυτα τα συμβολα...πραγματικα ομως και οχι απο τα U.F.O. οπως εχει ακουστει...?

quote:
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ…
ΕΧΩ ΑΠΟ-ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑ-ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ… ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Χ, ΒΡΙΣΚΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ, ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΚΕΨΗ, ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΗ ΕΙΠΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΣΟΚΑΡΙΖΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ.
ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑ-ΚΑΛΥΨΑ, ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΔΙΟΤΙ ΟΛΑ, ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΤΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ… ΕΙΝΑΙ Η ΜΝΗΜΗ. ΔΙΟΤΙ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΔΗ, ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΩ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΤΟ ‘ΔΟΧΕΙΟ’ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΩ ΑΝΑΛΟΓΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΥΨΩ, ΟΜΩΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΕΔΩ, ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΙ ΕΣΥ. ΟΥΤΟΣΙ ΑΛΛΩΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΑΝΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΠΧ. ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ‘ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ’, ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.
ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΠΑ ΔΙΟΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ. ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.


Αποψη ομορφη και σεβαστη...

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΠΑΘΙ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 00:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΠΑΘΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΧΩ ΑΠΟ-ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑ-ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ… ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Χ, ΒΡΙΣΚΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ, ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΚΕΨΗ, ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΗ ΕΙΠΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΣΟΚΑΡΙΖΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ.
ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑ-ΚΑΛΥΨΑ, ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΔΙΟΤΙ ΟΛΑ, ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΤΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ… ΕΙΝΑΙ Η ΜΝΗΜΗ. ΔΙΟΤΙ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΔΗ, ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΩ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΟ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΤΟ ‘ΔΟΧΕΙΟ’ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΜΙΣΩ ΑΝΑΛΟΓΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΥΨΩ, ΟΜΩΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΕΔΩ, ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΙ ΕΣΥ. ΟΥΤΟΣΙ ΑΛΛΩΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΑΝΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΠΧ. ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ‘ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ’, ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.

quote:


Αυτό που έγραψες <ΑΖΩΕΛ> το κρατώ.

«Σας διδάσκω τον υπεράνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι κάτι που πρέπει να ξεπεραστεί.»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2005, 01:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΣΠΑΘΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΑΘΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2005, 09:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΕ ΑΖΩΕΛ ΚΑΙ ΕΡΜΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΒΑΣΤΙΚΑΣ?ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ?
ΒΡΗΚΑΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ?....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 13:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΒΡΕ ΑΖΩΕΛ ΚΑΙ ΕΡΜΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΒΑΣΤΙΚΑΣ?ΚΑΤΑΛΗΞΑΤΕ?
ΒΡΗΚΑΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ?....

Καλως τον τρεισαγαπητο tpt...αν καταληξαμε...μονο εμεις οι δυο το απαρτιζουμε?
Εγω παντως δεν κατεληξα πουθενα...τωρα ο καθενας καταληγει οπου θελει....
Απο την αλλη παλι εσυ...εχεις καταληξει σε tpt που θα μπορουσε να βοηθησει?

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 13:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ, ΠΩΣ Η ΜΙΑ ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΡΧΗ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΤΗΝ ΘΗΛΥΚΗ.
ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΡΜΗ;


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 00:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη ΑΖΩΕΛ...

Ειναι παντα καλυτερο να αρχιζουμε απο την ετυμολογια ενος ορου.
Ο ποιο ακριβεις λοιπον ορισμος για τη φορα της σβαστικας και των μονοπατιων που εκφραζει μια τετοια ιδεολογια, ειναι.

1}Δεξια ροη...(Left hand path, το συνανταμε σε Ταντρικα συμβολα και ιδεολογιες μοναχισμου).

-Καθε ροη καθοριζει τη πορεια προς ενα στοχο... "η Εσωτερικη αποκαλυψη" Πατρικ Λεμπελ.
Προς αυτο λοιπον το στοχο, η δεξια ροη ειναι ο δρομος της μοναχικης ασκησης, της πληρους εξαφανισης της σεξουαλικης ενεργειας, ειτε στον ανδρα ειτε στη γυναικα.

2}Αριστερη ροη...(Right hand path, >> >> >> , πληρεξουσια ιδεολογια του ταντρισμου.).

-Η πραγματοποιηση μιας ειδικης ερωτικης εντασης, με οντοτητες αντιθετων φιλων...σκοπος, παλι η ανυψωση...και η αποκαλυψη του ανθρωπου.

Δεν μπορω να γινω ειδικοτερος και ποιο σαφης, γιατι δεν μου το επιτρεπει ο χωρος...ελπιζω παντως να σου εδειξα εστω και στο ελαχιστο κατι σημαντικο...Γενικοτερα κοιτα Ταντρισμο...θα δεις πολλα.


"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΠΑΘΙ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 15:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΠΑΘΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείτε αλλά αν και δεν με θεωρώ ανόητη με έχετε μπερδέψει.Μιλάμε για ενέργειες και δυνάμεις ή για κάτι άλλο;Μπορείτε με μερικές λέξεις να με οδηγήσετε σε κάτι πιο προσιτό που να μπορώ να το αρπαξω από κάπου;Μιλάμε για κινήσεις γαλαξιών ή και για κάτι άλλο;
Ξέρω βέβαια ότι όλα είναι αλληλενδετα και κάποια σχέση έχουν μεταξύ τους τα πράγματα,αλλά θα ήθελα να καταλάβω τον αποσυμβολισμό της σβάστικας σταυρού όπως κι αν το λέτε.

«Σας διδάσκω τον υπεράνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι κάτι που πρέπει να ξεπεραστεί.»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 03:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με συγχωρείτε αλλά αν και δεν με θεωρώ ανόητη με έχετε μπερδέψει.Μιλάμε για ενέργειες και δυνάμεις ή για κάτι άλλο;Μπορείτε με μερικές λέξεις να με οδηγήσετε σε κάτι πιο προσιτό που να μπορώ να το αρπαξω από κάπου;Μιλάμε για κινήσεις γαλαξιών ή και για κάτι άλλο;
Ξέρω βέβαια ότι όλα είναι αλληλενδετα και κάποια σχέση έχουν μεταξύ τους τα πράγματα,αλλά θα ήθελα να καταλάβω τον αποσυμβολισμό της σβάστικας σταυρού όπως κι αν το λέτε.

Ολα στον καιρο τους αγαπητη...
Διαβαζε γενικα πραγματα ακομα και φαινομενικα "αστεια", και ρουφηξε απο καθε πηγη γνωσης μοναχα τη σοφια και τη λογικη σκεψη.
Η απαντηση στο ερωτημα σου, δεν προκειται να ειναι ευκολη για τα πιστευω σου...(προσωπικη μου συμβουλη).
Παρ 'ολα αυτα ομως, ο συσχετισμος που εκανες ηταν επιτυχης...Τα συμβολα ειναι ο εικονισμος των ιδεολογιων...μην κοιτας την προελευση της ιδεας αλλα την συσχετηση της και τη ομοιοτητα.


"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 23:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΠΑΘΙ, ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΒΑΣΤΙΚΑΣ.
ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟΣΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΛΑΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΤΟΥ 'ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ', ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΛΕΟΝ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΑ.

ΨΑΧΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΓΙΖΕΙ) ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΤΕΤΡΑΚΤΙΣ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΚΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΣΤΡΟΦΟΡΜΗΣ.
(ΠΧ. ΤΥΦΩΝ!)
ΚΑΤ ΕΜΕ, ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΑΡΩΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ.
ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ-ΑΝΤΙΡΡΟΠΕΣ ΣΒΑΣΤΙΚΕΣ, ΠΡΟΣΔΙΔΟΥΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΥΛΗΣ ΑΝΤΙΥΛΗΣ.
ΜΜΜ……
ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ-ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ, ΠΩΣ Η ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΦΥΛΛΩΝ.
(ΞΕΡΩ! ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΛΛΙ ΤΗΣ ΓΡΙΑΣ!)

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΚΙ ΕΣΥ, ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.

"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 02:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρίσκεται στο χωριό Ελληνικό της Αργολίδος. Οι διαστάσεις της είναι 14,7 x 12,58 x 8,62 x 8,61 μέτρα.


Στις 9-2-1995 η Ακαδημία Αθηνών ανακοίνωσε τα αποτελέσματα των μετρήσεων που αφορούσαν την χρονολόγηση της πυραμίδας του Ελληνικού,βασισμένη στην μέθοδο της οπτικής θερμοφωταύγειας.Οι μετρήσεις πραγματοποιήθηκαν στο εργαστήριο Πυρηνικής χρονολόγησης του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου και στο Εργαστήριο Αρχαιομετρίας του "ΕΚΕΦΕ-Δημόκριτος". Η χρονολόγηση κατασκευής της πυραμίδας του Ελληνικού εντοπίσθηκε στο 2720 π.χ. .Τα αποτελέσματα αυτά αποδεικνύουν , οτι η πυραμίδα του Ελληνικού προηγείται κατά 100 (τουλάχιστον) έτη της πρώτης Αιγυπτιακής πυραμίδας του Ζοζέρ (2620 π.χ.) και είναι κατά 170 (τουλάχιστον)έτη αρχαιότερη της πυραμίδας του Χέοπος (2550 π.χ.) .

Μολονότι τα πυραμοειδή οικοδομήματα της Αργολίδας παρουσιάζουν από την φύση τους μεγάλο ενδιαφέρον, οι βιβλιογραφικές αναφορές σε αυτά είναι πολύ περιορισμένες

Ο Παυσανίας (2ος μ.Χ. αιώνας) στην Περιήγησή του (“Κορινθιακά” 2, 25, 7) θεωρεί την Πυραμίδα του Ελληνικού ως πολυάνδριο δηλαδή ως ομαδικό τάφο κατοίκων του Άργους.

Συγκεκριμένα για την πυραμίδα του Ελληνικού αναφέρει : “ΕΡΧΟΜΕΝΟΙΣ ΔΕ ΕΞ’ ΑΡΓΟΥΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΔΑΥΡΙΑΝ ΕΣΤΙΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΕΝ ΔΕΞΙΑ ΠΥΡΑΜΙΔΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΚΑΣΜΕΝΟΝ, ΕΧΕΙ ΔΕ ΑΣΠΙΔΑΣ ΣΧΗΜΑ ΑΡΓΟΛΙΚΑΣ ΕΠΕΙΡΓΑΣΜΕΝΑΣ” και συνεχίζει : “ΕΝΤΑΥΘΑ ΠΡΟΙΤΩ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ ΠΡΟΣ ΑΚΡΙΣΙΟΝ ΜΑΧΗ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΕΝ ΙΣΩ ΤΩ ΑΓΩΝΙ ΣΥΜΒΗΝΑΙ ΚΑΙ ΦΑΣΙ ΚΑΙ ΑΠΑΥΤΟΥ ΔΙΑΛΛΑΓΑΣ ΥΣΤΕΡΟΝ, ΩΣ ΟΥΔΕΤΕΡΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΡΑΤΕΙΝ ΕΔΥΝΑΝΤΟ ΣΥΜΒΑΛΕΙΝ ΔΕ ΣΦΑΣ ΛΕΓΟΥΣΙΝ ΑΣΠΙΣΙ ΠΡΩΤΟΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑ ΩΠΛΙΣΜΕΝΟΥΣ . ΤΟΙΣ ΔΕ ΠΕΣΟΥΣΙΝ ΑΦΕΚΑΤΕΡΩΝ (ΠΟΛΙΤΑΙ ΓΑΡ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΗΣΑΝ) ΕΠΟΙΗΘΗ ΜΝΗΜΑ ΕΝ ΚΟΙΝΩ”. "Δεξιά καθώς κανείς πηγαίνει από το Αργος προς την Επιδαυρία υπάρχει οικοδόμημα που μοιάζει πολύ με πυραμίδα και έχει απεικονισμένες ανάγλυφες ασπίδες του σχήματος των αργολικών ασπίδων. Αυτού είχε πολεμήσει ο Προίτος εναντίον του Ακρισίου για την βασιλεία, και λένε πως ο αγώνας έληξε ισόπαλος και γι' αυτό αργότερα συμφιλιώθηκαν, αφού ούτε ο ένας ούτε ο άλλος μπόρεσε να πετύχει αποφασιστική νίκη. Λένε πως τότε πρώτη φορά συγκρούστηκαν οπλισμένοι με ασπίδες και οι ίδιοι και το στράτευμά τους. Για όσους εκατέρωθεν έπεσαν, επειδή ήταν συμπολίτες και συγγενείς. έγινε σ' αυτό το μέρος κοινός τάφος." (Μετάφραση Νικολάου Παπαχατζή, εκδ. "Εκδοτική Αθηνών").

Αξίζει να σημειωθεί η αναφορά του Παυσανία ότι η συγκεκριμένη μάχη ήταν η πρώτη που χρησιμοποιήθηκαν ασπίδες, αναφορά που δείχνει την παλαιότητα του συγκεκριμένου οικοδομήματος

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε:

Στο βιβλίο του Ιωάννη Λυριτζή ΤΟ "ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΥΡΑΜΟΕΙΔΩΝ" εκδόσεις ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΔΕΛΦΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ από όπου προέρχεται και το κείμενο των Ιστορικών αναφορών.

Στο βιβλίο του Χρήστου Λάζου "ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ" εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ .

Στο περιοδικό "ΔΑΥΛΟΣ" τεύχη 156 (σελ.9214-9236),172 (σελ.10417-10420) απο όπου προήλθε το σχόλιο της φωτογραφίας


"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy