ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 Forums Reloaded!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 18:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να μου γράψεις εδώ τα statements που χρησιμοποίησες;

Πες μου και τι βάση χρησιμοποιείται από το forum.


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 19:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Telxinas,
Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση στις asp σελίδες του forum για να σου γράψω τα χρησιμοποιούμενα sql statements. To DBMS σκέψου ότι βασίζεται στην SQL database query language και είναι open source!! Eίμαι σίγουρος ότι μάντεψες σωστά.

--Je^3--
>-))8>

Edited by - Jejeje on 13/01/2005 19:17:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 19:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θυμάσαι τί είχες χρησιμοποιήσει τελευταία φορά;

Αν είναι ας μου στείλει ο admin το statement, δεν χρειάζεται να γράψει ονόματα πεδίων ή table.
Δεν του στέλνω private, σήμερα του έχω στείλει δύο και παρ' όλα αυτά, ο τόπος γύρω μου βρωμάει κουνουπίδι


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 21:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Telxinas,
Στο members.asp ο αριθμός των μελών του forum υπολογίζεται από το rs.RecordCount. Το πρόβλημα είναι ότι μετά τη μετάπτωση στη νέα βάση δεδομένων (sql όπως είπαμε) ο αριθμός των μελών στο κάτω μέρος της σελίδας παραμένει -1 ανεξάρτητα από το μέγεθος του recordset. Το πρόβλημα οφείλεται στον ορισμό των cursor type και location τα οποία χρησιμοποιούνται κατά τη δημιουργία του recordset object στην ADO (δηλαδή set rs = Server.CreateObject("ADODB.Recordset")). Και πιο συγκεκριμένα (όπως γράφω στο προηγούμενο μήνυμα) χρησιμοποιώντας την CursorLocation property σαν adUseServer θα γυρίσει αποτέλεσμα -1 στην property RecordCount. Oπότε (μάλλον) θα πρέπει να θέσω στην CursorLocation property σε adUseClient.
Το παραπάνω, σε συνδυασμό με το προηγούμενό μου μήνυμα, ελπίζω πως οδηγούν στη λύση του κατά την προσωπική μου άποψη ασήμαντου προβλήματος.
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο στον τρόπο σκέψης μου.

Φιλικά
--Je^3--

Edited by - Jejeje on 13/01/2005 21:46:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 22:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, εγώ 90% πάνω από το statement γράφω rs.cursorlocation=aduseclient.
Λέω 90% γιατί ορισμένες φορές, τρώει κόλλημα, για κάποιο λόγο δεν βγαίνει και προκειμένου να σπαταλάω τον χρόνο μου για να το βρω, χρησιμοποιώ το count. Δεν επιβαρύνει καθόλου τον χρόνο, άντε το πολύ κάτι nanosecond.


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy