ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η σημασία του καλού & του κακού.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
metoxiatis
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 05:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους metoxiatis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Λέω να πάρω μέρος σαυτήν την επικοινωνία εκθέτοντας την άποψη μου με μια μνεία στον nagual Don

Γεια σας είμαι ο kolorado και θέλω να συμετάσχω στην συζήτηση.Κατά την άποψη μου ενώ το Καλό είναι ένα το Κακό είναι δύο.Το θετικό Κακό και το αρνητικό Κακο.Το θετικό Κακό είναι το αντίμετρο του Καλού και το αρνητικό Κακό που καταβροχθίζει κάθε παρεκλιση απο τον σκοπό της ζωής.Στην συνείδηση μας όμως το Κακο είναι η ελλειψη αθωοτητας.Σας Ευχαριστώ...


hΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 17:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου προσπάθησα να συνοψίσω το θέμα σε αυτό το τόπικ, επιλέγοντας τις ομορφότερες κατά με σκέψεις σας.
Τις παραθέτω κάτωθι.
Επίσης παραθέτω ,παλαιότερες διευθύνσεις που έχουν ως θέμα το καλό και το κακό.
Εύχομαι να συνεχίσουμε την αναζήτηση , με ακόμη μεγαλύτερη όρεξη ,σε αυτό η σε κάποιο άλλο τόπικ.

Oculatis Abis θα έλεγα πως κατ' εμέ η αντίληψη του καλού και του κακού αποτελεί τη μέγιστη κατάκτηση της ανθρώπινης διανόησης.


Mercury Ορίζω το καλό και το κακό παίρνοντας ως προϋπόθεση την ύπαρξη της έμφυτης εκείνης ανθρώπινης ιδιότητας που ονομάζετε Συνείδηση.


filosofos3 1) Έχω τη γνώμη ότι αν θέλουμε να μιλήσουμε για ορισμό καλού -κακού θα πρέπει να ξεχάσουμε οποιοδήποτε άλλο περιορισμό όπως ψυχή ,συνείδηση, θεός κλπ. Αυτά έρχονται μετά τον ορισμό. διότι όταν πεις "καλό για τον θεό" ή "για την ψυχή" ή για "το οποιοδήποτε ον" είναι αυτό ή εκείνο" υπονοείς ότι ήδη έχεις βρει τον ορισμό του καλού.
Άρα ξεκινάμε από τον ορισμό χωρίς τίποτε άλλο αν είναι δυνατόν.
Καλό για ένα ον θα είναι μόνο εκείνο που συμφωνεί με αυτό το ον.

2) Αν κανείς δεχτεί την ύπαρξη ενός Παντοδύναμου, Πάνσοφου-Παντογνώστη και Πανάγαθου Θεού είναι φανερό ότι δε μπορεί να υπάρχει ούτε να υπήρξε ,ούτε να υπάρξει το παραμικρό κακό στο σύμπαν! Αν ήταν αλλιώς τότε μια από τις τρεις ιδιότητες του θεού δε θα υπήρχε. Ο θεός ως παντογνώστης γνωρίζει τι συμβαίνει παντού και σαν πανάγαθος μπορεί ανά πάσα στιγμή να επέμβει και να σταματήσει το κακό. Αν υπάρχει έστω και ελάχιστο κακό και δεν το διορθώσει κάποια από τις τρεις δεν ισχύει. Όμως αν ισχύει μια από τις τρεις ισχύουν αναγκαστικά και οι άλλες. Πάνε πακέτο.
Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι αν δεχτούμε ότι υπάρχει κάτι κακό (απόλυτο κακό) τότε δεν έχει το Υπέρτατο ον τις τρεις ιδιότητές του. Και αντίστροφα :αν τις έχει τότε το κακό υπάρχει μόνο στην αντίληψη των πεπερασμένων όντων και ως προς αυτά και τα πάντα είναι τέλεια!


Timetrapped Αν δεν υπάρχουν κατασκευασμένα πρότυπα στη σκέψη τότε μήπως το καλό και το κακό αποκτήσουν εντελώς διαφορετική σημασία?

drml Καλό:
Οτιδήποτε είναι συμβατό με την ροή της ενέργειας.
Κακό:
Οτιδήποτε αντιβαίνει την ισορροπία. Ότι εμποδίζει την ηρεμία και την γαλήνη των καταστάσεων. Ότι ενοχλεί την ροή της ενέργειας και κατά συνέπεια (ενέργεια = ψυχή)την ψυχή μας. Ότι ΑΛΗΘΙΝΑ ταράζει τον εσωτερικό μας κόσμο και δεν είναι πλαστή ενοχή από τις διάφορες κουλτούρες και ταμπού της κάθε κοινωνίας!!!


Ampere 1) ακόμη και η πλέον πρωτόγονη αμοιβάδα είναι εφοδιασμένη με «μηχανισμό» που από τη μια της επιτρέπει, να αναγνωρίζει τι την ωφελεί και την προτρέπει να κινηθεί προς αυτό και από την άλλη να καταλαβαίνει τι την βλάπτει ώστε να το αποφεύγει.
2)Όπως είχε πει και κάποιος … Πατέρας, «Αγάπα και κάνε ό,τι θες»
zinon Αν όλοι γράψουμε τι θεωρούμε καλό και τι κακό και μετά πούμε να πάρουμε απ όλα τα γραμμένα μόνο τα καλά ο καθένας μας με τα ίδια καλά που ήρθε με αυτά θα φύγει.
Και θα αφήσουμε τα κακά πίσω σε ποιον όμως ;
Αφού πάλι κάποια πράξη καλή θα εμπεριέχει και το κακό .
Ουδέν κακόν αμιγές καλού.
και το αντίστροφο .
Jason_18 για μένα καλό είναι οτιδήποτε ευχάριστο δηλαδή αγάπη ,καλοσύνη, ευγένεια, σεβασμός, αλληλοβοήθεια
κακό είναι ακριβός το αντίθετο. δηλαδή αγένεια, μίσος, ρατσισμός, οργή, η έννοια του "οφθαλμός αντί οφθαλμού", ρατσισμός.
πιστεύω αυτή είναι η αντικειμενική εξήγηση των δυο αυτών εννοιών!!
analphabet Δεν υπάρχει καλό και κακό. Μόνο καλή και κακή πρόθεση. Το που θα καταλήξει μια ενέργεια, με όσο καλή πρόθεση και αν υπάρχει στο ξεκίνημα της, δε μπορούμε να το ξέρουμε ποτέ.
lorenzo Ένας Γκουρού που είχε φέρει στην Ελλάδα κάποτε ο Ρασούλης είχε πεί και τόχε γράψει μάλιστα το εξής... ¨η κοπριά στον κήπο κάτω απο το παράθυρο μας που η δυσοσμία της είναι τόσο άσκημη κάνει την τριανταφυλλιά ν' ανθίσει και τον κήπο να ευωδιάσει¨...

Knight MIXAIL θΕΛΩΝΤΑΣ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΛΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΘΕΜΑ,
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΧΗ ΚΑΘΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

ΑΠΛΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΜΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=961&SearchTerms=ΤΟ,ΚΑΛΟ,ΚΑΙ,ΤΟ,ΚΑΚΟ

thoth
Ιδρυτικό Μέλος topic.asp?TOPIC_ID=432
topic.asp?TOPIC_ID=467
topic.asp?TOPIC_ID=320
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psari7
Νέο Μέλος

USA
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 00:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους psari7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hi diavasa arketes apadisis sto etotima kalo kai kakoki ena exo na po NA AKOYME TH BATHIA FONH TOY EAYTOY MAS SYNIDISI OPOS LETE KI ESEIS SORRY GIA TA ELLINIKA MOY AN DEN EINAI SOTA kai sas eyxaristo poy grafete tosa endiaferoda themata na mathenoyme ki emeisbyeeeeeeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 15:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ…ΚΑΚΟ…
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙ.
ΣΥΧΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, Η′ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.
ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ, ΤΟ ΝΑ ΒΛΑΠΤΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΦΕΛΟΣ. ΤΟ ΝΑ ΒΛΑΠΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΛΑΠΤΕ. ΤΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ, ΑΣΧΗΜΟ. ΤΟ ΝΑ ΑΔΙΚΕΙΣ, ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ… ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ.
ΤΟ ΚΑΛΟ; Ο,ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ. ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΟ.
ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ, ΠΩΣ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΚΡΙΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΛΟ.
ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΟΣΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.


ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 19:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ alfa-omega, μια και κρατάς ανοιχτό το θέμα σου, δίνοντας έτσι βήμα και σε εμάς, επέτρεψέ μου να συνεχίσω την προηγούμενη έν-θεσή μου με κάποιες ακόμη σκέψεις για προβληματισμό.

Θα περι-οριστώ, στο ηθικώς καλό – ηθικώς κακό.

Τι εννοώ;
Έστω ότι ένας βράχος που βρίσκεται στην άκρη κάποιου λόφου, ξαφνικά, πέφτει και σκοτώνει έναν ανυποψίαστο διαβάτη που περνούσε από κάτω. Αυτό το γεγονός θα μπορούσε να προσδιοριστεί ηθικά (ως καλό ή κακό) ;

Υπάρχει το γεγονός της πτώσης του βράχου και το γεγονός του θανάτου του διαβάτη ως συνέπεια της πτώσης του βράχου.

Αν ο βράχος πέφτοντας δεν σκότωνε κανένα, το γεγονός αυτό καθ’ αυτό (της πτώσης του βράχου) θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ηθικώς καλό ή κακό; Νομίζω όχι.

Με δεδομένο, τώρα, ότι η πτώση του βράχου απέβη μοιραία για κάποιον άνθρωπο,
θα μπορούσαμε να αποδώσουμε κακότητα στη δράση του βράχου; Νομίζω επίσης όχι.

Αν πάλι, τον βράχο τον είχε σπρώξει κάποιο ζώο, καθώς ας πούμε αναζητούσε την τροφή του, θα μπορούσαμε να μιλάμε για ηθικώς καλό ή κακό. Νομίζω και πάλι όχι.

Αν όμως, τον βράχο είχε σπρώξει κάποιο έλλογο ον, τότε νομίζω θα έμπαινε «αυτόματα» και θέμα ηθικής αξιολόγησης της πράξης του. Με τι κριτήρια όμως;

Α) Γνώριζε ότι η πράξη του ήταν ηθικώς κακή;
Β) Υπήρχε πρόθεση να διαπράξει το κακό;
Γ) Ήταν ελεύθερο να επιλέξει ανάμεσα στο να κάνει ή να μη κάνει το κακό;

Με το πιο πάνω παράδειγμα θέλω
να επισημάνω τρεις παραμέτρους που είναι
απαραίτητες (ίσως) προϋποθέσεις για να αξιολογηθεί ηθικά κάτι:

1. Γνώση καλού - κακού.
2. Πρόθεση
3. Ελεύθερη βούληση.

Μία άλλη σκέψη είναι να δούμε αν ενδεχομένως, στον αντίποδα του καλού δεν είναι μόνο το κακό αλλά και το μη-καλό και στον αντίποδα του κακού δεν είναι μόνο το καλό αλλά και το μη-κακό. Με άλλα λόγια…

το να μη κάνεις το κακό είναι καλό;
το να μη κάνεις το καλό είναι κακό;

Τέλος αν και έμμεσα, στο παράδειγμα δέχτηκα ότι το να σκοτώνεις ανθρώπους είναι (…μάλλον) κακό. Να θεωρήσουμε λοιπόν ότι ο –για παράδειγμα- Κολοκοτρώνης, αφού σκότωσε ανθρώπους, διέπραξε το κακό; Ή στην περίπτωσή του θα πρέπει να εξετάσουμε υπό διαφορετικό πρίσμα τον κανόνα «το να σκοτώνεις ανθρώπους είναι κακό» και επομένως
οι ηθικοί «κανόνες» ισχύουν κατά περίπτωση;

Χμ… με την πρώτη ευκαιρία λέω να επανέλθω…

μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 11:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Ampere καλωσόρισες .
Η σκέψη σου : το να μη κάνεις το κακό είναι καλό; το να μη κάνεις το καλό είναι κακό; Με προβλημάτισε κάποτε αρκετά.

Είναι δύο πολύ καλές ερωτήσεις , όταν απευθύνονται στην καθημερινότητά μας..

Παλιά , δεν σκεφτόμουν καθόλου το καλό και το κακό.
Ο λόγος ήτανε η πολυπλοκότητα των πράξεων.

Κάνουμε πολλές φορές το καλό ( όπως το αντιλαμβανόμαστε ) και εισπράττουμε αχαριστία , η βρίσκουμε τον μπελά μας.
Μετά από μια τέτοια εμπειρία , το μυαλό ,μου έλεγε :

Είδες βλάκα τι παθαίνεις , όταν θέλεις να βοηθήσεις κάποιον.

Ο χρόνος περνούσε και η ψυχή μου παρέμεινε , για αρκετό διάστημα ουδέτερη.

Όταν ωρίμασε περισσότερο , τα οίδα τα πράγματα ποιο ξεκάθαρα.

Σήμερα γνωρίζω , ότι παραμένοντας ουδέτερος , αφαιρούσα από τον εαυτό μου την δυνατότητα , να καλλιεργηθώ εσωτερικά.

Ο πνευματικός ενθουσιασμός , από αξιόλογα άτομα , λειτούργησε ως καταλυτικό ερέθισμα μέσα μου.

Θα έλεγα , ότι με αναπτέρωσε.

Θυμάμαι ότι άρχισα να εξασκούμε στην πράξη του καλού.
Μάζευα εμπειρίες και τις καταχωρούσα στην μνήμη του εγκεφάλου μου.

Αυτό δεν με ικανοποιούσε πλήρως.
Έλειπε κάτι ,η έκανα κάποιο λάθος , στην εφαρμογή .

Όταν για πρώτη φορά , ένοιωσα και διαισθάνθηκα , ότι οι καλές πράξεις που έκανα στο παρελθόν , ήρθαν πίσω σε εμένα , υπό την μορφή της πλήρους
ηθικής ικανοποίησης , νόησα.

Το καλό , που προσπαθεί και κάνει ο καθένας μας σε κάποιον συνάνθρωπό του , ωφελεί περισσότερο εμάς , παρά αυτόν στον οποίο απευθύνεται.


Η κοινωνία μας , όπως έχει διαμορφωθεί , δεν προωθεί την καλή πράξη . Θα έλεγα μάλιστα , ότι μας παροτρύνει να πράξουμε το καλό μονάχα για τον εαυτό μας.
Δεν μας εξηγεί όμως ποιος είναι ο εαυτός μας.
Αυτό που μας δείχνει ως εαυτό , είναι το εξωτερικό εγώ μας.
Το εγώ δεν είναι ο εαυτός μας , αλλά ένας απλός γραμματικός προσδιορισμός του προσώπου μας.

Ο καθένας μας , πρέπει να ερευνά τον εαυτό του , τακτικά.
Δεν πιστεύω να υπάρχουν πολλά άτομα , στην ωραία Ελλάδα μας , που να γνωρίζουν αρκετά καλά τον ίδιο τον αληθινό εαυτό τους.

Πολλοί έχουν εγκαταλείψει αυτή την προσπάθεια ,
Εγώ ο ίδιος κόντεψα να πέσω θύμα της ολικής απάθειας.

Τώρα (που πιστεύω ότι γνώρισα καλύτερα τον εαυτό μου), ξέρω ότι η αναζήτηση αυτή μου κάνει πολύ καλό.
Το νιώθω και το διαισθάνομαι μέσα μου και από τον περίγυρο , στον οποίο απευθύνονται οι καλές μου πράξεις.

Όταν βρίσκομαι μεταξύ καλού και κακού, αυτομάτως θυμάμαι το ρητό :

Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό. ( όπου γιαλό αντιλαμβάνομαι το άπειρο σύμπαν).

Έχω την αίσθηση , ότι κάτι ,η κάποιος καταγράφει τις καλές και τις κακές μας πράξεις.
Αυτό δεν μπορώ να το αποδείξω με την λογική.

Να πω τέλος , ότι ως κακό , δεν αντιλαμβάνομαι μόνο την κακή πράξη , αλλά και την ουδέτερη στάση μου , όταν το βλέπω να διαπράττεται σε
κάποιο , η κάποια άτομα.

Εύχομαι ο λόγος μου να είχε ουσία.
Κάνω την ευχή αυτή , επειδή πιστεύω ότι βρίσκεται μέσα στον απέραντο εαυτό μας και έχουμε κάποια ηθική υποχρέωση απέναντι
σε αυτήν.

Αν πω ότι η ουσία μας είναι η αγάπη , μην το παρεξηγήσετε.
Είμαι ίσως αφελής , ίσως και αγαθός ,αλλά θέλω να πιστεύω ότι η αγάπη είναι θεός.

Αυτό με εκφράζει απόλυτα .

Ευχαριστώ , όλους όσους είχαν το κουράγιο να διαβάσουν ένα τόσο μεγάλο κείμενο , από έναν ασήμαντο άνθρωπο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 13:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.Κ. αγαπητέ alfa-omega, νομίζω ότι μπορώ να σε καταλάβω. Άλλωστε και σε άλλο θέμα που είχες ανοίξει δίνεις έμφαση στο


«Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό (όπου γιαλό αντιλαμβάνομαι το άπειρο σύμπαν)»

Απλά αναρωτιέμαι…
Πού αλλού, αλήθεια, θα μπορούσαμε να το ρίξουμε το καλό;

Θέλω να πω, πώς μπορεί να εννοηθεί το (ηθικώς) καλό όταν γίνεται περιμένοντας ανταλλάγματα;.
Το καλό με άλλα λόγια δεν μπορεί παρά να το ρίχνουμε στο γιαλό. Αλλιώς δεν είναι καλό. Είναι …χμ …εμπόριο. (???)

Λες
«θέλω να πιστεύω ότι η αγάπη είναι θεός»

Το καταλαβαίνω, κι εγώ θέλω να το πιστεύω ότι ο Θεός είναι Αγάπη. Απλά δεν είναι πάντοτε εύκολο.

Γι αυτό συνεχίζω να αναρωτιέμαι…

***

«Τω μεν θεώ καλά πάντα και αγαθά και δίκαια, άνθρωποι δε ά μεν άδικα υπειλήφασιν ά δε δίκαια»*

Δηλαδή, για το θεό όλα είναι όμορφα και καλά και δίκαια, όμως οι άνθρωποι άλλα θεωρούν άδικα και άλλα δίκαια.

Αυτό το είπε ένας αρχαϊκός σοφός (Ηράκλειτος) που σύμφωνα με τον Κ. Αξελό δεν είναι ούτε ορθολογιστής ούτε πιστός σε κάποιο δόγμα. Απλώς είναι ποιητής και στοχαστής.

Τώρα θα μου πείτε, πόσο θα παρηγορούσε μια τέτοια σκέψη, μια μάννα στην Ινδονησία που είδε** το παιδί της να το παρασέρνουν τα νερά του παλιρροιακού κύματος, ανήμπορη να κάνει το οτιδήποτε;

***

Αν δεν κάνω λάθος, στην Ορθοδοξία ισχύει το:
ό,τι συμβαίνει ή ο Θεός το θέλει ή ο Θεός το επιτρέπει.

Μία σκέψη μου: Το ότι υπάρχουν και πράγματα που ο Θεός τα επιτρέπει, έρχεται σε συμφωνία με την ύπαρξη ελεύθερης βούλησης.

Δηλαδή, αν δεχτούμε ότι υπάρχει ελεύθερη βούληση, τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι θα γίνονται και πράγματα κατά παραχώρηση του Θεού και όχι μόνο σύμφωνα με το θέλημά Του.


* Αξελός Κώστας «Ο Ηράκλειτος και η Φιλοσοφία» εκδ. ΕΞΑΝΤΑΣ


**Αυτό φέρνει στο μυαλό μου μια σχετική ιστορία από τον Castaneda όπου η «ελεγχόμενη τρέλα» του πολεμιστή – σοφού του επιτρέπει μία «εναλλακτική» ματιά σε αυτό που ονομάζουμε ανθρώπινη τραγωδία. Μόλις μπορέσω θα το αντιγράψω

μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 23:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κατι μεσα μου μου λεει να κανω αυτο η το αλλο
Ομως εγω αποφασιζω μονος μου, διαλεγω ελευθερα
ποιο θα κανω τελικα

Επιτρεψετε μου να ειμαι λιγο αναλυτικος

Η υπαρξη εσωτερικης παρορμησης, που επιτρεπει την διακριση του καλου απο το κακο και παροτρυνει ως ηθικος νομος την πραξη του καλου συγκεκριμενοποιειται με την καθε φορα επιβαλλομενη πραξη ως καθηκον.
Καθηκον δηλαδη οριζεται η πραξη που επιβαλλεται απο την υπαρξη ηθικης συνειδησης.

Απο που προερχεται η εσωτερικη αυτη απρορμηση που επιτρεπει την διακριση καλου-κακου αλλα και παροτρυνει ως ηθικος νομος στην πραγματωση του καθηκοντος ? Πως γεννιεται η ηθικη συνειδηση στον ανθρωπο ??
Υπαρχουν δυο θεωρειες, θα ελεγα.
Κατα την μια οι ηθικες αρχες ειναι στοιχεια αρχεγονα στον ανθρωπο.
Αντιθετα στην εμπειρικη θεωρια, οι ηθικες αξιες αναπτυσσονται βαθμιαια σε καθε ανθρωπο.
Τεινω να καταληΞω οτι οι εμφυτες ηθικες αξιες διαμορφωνονται με την επιδραση του περιβαλλοντος. Ειναι η αποψη που ακολουθουν οι περισσοτεροι και μεγαλυτεροι φιλοσοφοι που ασχοληθηκαν με το προβλημα της ηθικης συνειδησης.
Πλατων Στωικοι Πλωτινος Σχολαστικοι, αρκετοι Πατερες της κκλησιας.
Καντ Λειμπνιτς κλπ
Ο Απ Παυλος γραφει: "Οταν τα εθνη τα μην νομον εχοντα φυσει τα του νομου ποιη, ουτοι νομον μη εχοντες εαυτοις εισι νομος.οιτινες ενδεικνυνται το εργον του νομου γραπτον εν ται καρδιαις αυτων συμμαρτυρουσης αυτων της συνειδησεως'
Ο δε Αριστοτελης : Εγγιγνοντο αι αρεται πεφυκοσι μεν ημιν δεξασθαι αυτας, τελειουμενοις δε δια του εθου (Ηθικα Νικομαχεια)

Ο ορθολογισμος ολοκληρωνεται με την κριση, εναποθετει στην ελευθερη βουληση του ανθρωπου αν θα κανει αυτη η την αλλη πραξη. Κριτηρια ειναι οι εμφυτες ηθικες αξιες του ανθρωπου

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΙΚΗ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 23:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΙΚΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ.... ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΤΙ "ΑΛΛΟ"!
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΕ!!!... ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ¨ΚΑΛΟ" ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΪΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΤΟ "ΚΑΚΟ" ΕΠΕΙΤΗΔΕΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ¨"ΥΠΑΡΧΕΙ"... ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ!
...ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ;;; ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΨΕΓΑΔΙ;;; ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "ΘΕΪΚΟ",ΤΟ ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "ΚΑΛΟ" ΚΑΙ "ΑΓΝΟ";;; ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΣΟΠΕΔΩΜΕΝΑ;;;
ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΙΖΕΡΗ ΣΩΗ, ΜΕ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΑΓΝΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ "ΚΑΛΟΥ";;;; (...ΟΠΩΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΙΧΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΑΛΛΑ ΕΥΚΟΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ...);
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΠΕΙΤΗΔΕΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΣΟΦΟ "ΘΕΙΟ" ΠΝΕΥΜΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ..., Η ΑΝΤΙΘΕΣΗ..., ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΕΝΤΡΙΣΕΙ ΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ, ΩΣΤΕ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ....ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ "ΘΕΙΟΥ" ΦΩΤΟΣ;;;
ΑΥΤΗ Η "ΘΕΙΑ ΔΙΑΝΟΙΑ" ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΘΕΟ... ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΕΠΙΝΟΕΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ "ΚΑΚΟ'... ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ, ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΣ (ΠΟΥ ΩΣ ΔΩΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΒΕΙ...)ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ........!

"ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ... ΜΟΝΟ ΤΕΛΕΙΟΙ ΣΚΟΠΟΙ!"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 14:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοι φιλοι
Η Ελληνικη σκεψη, ειχε απο νωρις διαχωρισει τις δυο εννοιες, καθως καλο και κακο αφορουν σε δυναμεις του ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και οχι του κοσμου των Ιδεων. Ο Πλατων στον Φιληβο λεει:
"Δεν πρεπει να λαμβανουμε τον Θεον και το αγαθον ως ενα και το αυτο πραγμα..." Ο Ευρυπιδης διευκρινιζει "...Εαιν οι θεοι ειναι κακοι τοτε δεν ειναι θεοι..." Ενω ο Ηρακλειτος λεει "... Ολα τα πραγματα του Θεου ειναι και καλα και ομορφα και δικαια, αλλα ο ανθρωπος ειναι που καποια τα θεωριε σωστα και καποια λαθος."

Το κακο ομως υπαρχει
Ο Πλατων το οριζει ως την ανατροπη της ταξης του θειου μερους της ανθρωπινης ψυχης που προκαλειται απο την αναγκαια εμφυτευση της στα σωματα. Για τον Ωριγενη κακο ειναι μια ασθενεια της Θελησης,δηλ αυτο που σταματα την πορεια του ανθρωπου προς την ενωση με τον ακτινοβολο θεο.
Και στο υλικο πεδιο υοαρχει σταθερο και κοινο συτημα αναφορας
βασει του οποιου να κρινουμε τι ειναι καλο και τι κακο ??

Ναι υπαρχει Προκειται για τους κανονες της Φυσικης Ηθικης
"Ο συ μισεις ετερω μη ποιησης"
Ομως οχι μονο παθητικα αλλα πρωτιστα και κυρια ενεργητικα
"Πραττε στους αλλους παν οτι καλο επιθυμεις και εκεινοι να
πραττουν εις σε"

Προσεξτε οτι και οι δυο κανονες αφορουν τις δικες μας πραξεις
ανεξαρτητα απο την σταση, ενεργεια η ανταποκριση του αλλου
Και ακομα οτι εμεις - υποκειμενικα- οριζουμε τις δυο εννοιες
Εδω ειναι που εμφανιζεται το μεγαλειο της "ελευθερης Βουλησης"
και της Ηθικης Συνειδησης αλλα και ο Παγκοσμιος νομος της
Δικαιοσυνης, γνωστοτερο ως καρμα

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 13:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αίσθηση ,ότι μέσα στην ακόλουθη φράση, που μας παρέθεσες , φίλε Ampere ,βρίσκεται η ουσία του καλού και του κακού.

«Τω μεν θεώ καλά πάντα και αγαθά και δίκαια, άνθρωποι δε ά μεν άδικα υπειλήφασιν ά δε δίκαια»*
Δηλαδή, για το θεό όλα είναι όμορφα και καλά και δίκαια, όμως οι άνθρωποι άλλα θεωρούν άδικα και άλλα δίκαια.


Δεν μπορούμε να φτάσουμε , στην σοφία του θεού .
Ενώ βλέπουμε ( πλειοψηφία) ,το καλό ως ανώτατη ηθική πράξη, το εγώ μας αντιδρά.
Θέλει να ασχολείται η πνευματική μας διάνοια , περισσότερο με αυτό.


Αναρωτιέμαι , αν είχα την ευκαιρία να σώσω μια ζωή , θυσιάζοντας την δική μου , τι θα έκανα ;;;


Αγαπητή ΒΙΚΗ , αν ήξερα ότι θα κέρδιζα την γαλήνη του θείου φωτός , θα θυσίαζα
την ζωή μου δίχως δεύτερη σκέψη .
Πιστεύω ότι αν είχα καιρό να σκεφτώ , θα το μετάνιωνα.
Όσο σκέφτομαι , ότι το άτομο που θα έσωνα , μπορεί να ήταν κάποιος από εσάς φίλοι μου, μου φαντάζει ποιο εύκολη η πράξη .
Ίσως επειδή νοιώθω , ότι το ίδιο θα κάνατε και εσείς για εμένα.

Πόσο πολύ απέχω άραγε απο την πραγματικότητα ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2005, 14:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω την αίσθηση ,ότι μέσα στην ακόλουθη φράση, που μας παρέθεσες , φίλε Ampere ,βρίσκεται η ουσία του καλού και του κακού.

«Τω μεν θεώ καλά πάντα και αγαθά και δίκαια, άνθρωποι δε ά μεν άδικα υπειλήφασιν ά δε δίκαια»*
Δηλαδή, για το θεό όλα είναι όμορφα και καλά και δίκαια, όμως οι άνθρωποι άλλα θεωρούν άδικα και άλλα δίκαια.


Δεν μπορούμε να φτάσουμε , στην σοφία του θεού .
Ενώ βλέπουμε ( πλειοψηφία) ,το καλό ως ανώτατη ηθική πράξη, το εγώ μας αντιδρά.
Θέλει να ασχολείται η πνευματική μας διάνοια , περισσότερο με αυτό.


Αναρωτιέμαι , αν είχα την ευκαιρία να σώσω μια ζωή , θυσιάζοντας την δική μου , τι θα έκανα ;;;


Αγαπητή ΒΙΚΗ , αν ήξερα ότι θα κέρδιζα την γαλήνη του θείου φωτός , θα θυσίαζα
την ζωή μου δίχως δεύτερη σκέψη .
Πιστεύω ότι αν είχα καιρό να σκεφτώ , θα το μετάνιωνα.
Όσο σκέφτομαι , ότι το άτομο που θα έσωνα , μπορεί να ήταν κάποιος από εσάς φίλοι μου, μου φαντάζει ποιο εύκολη η πράξη .
Ίσως επειδή νοιώθω , ότι το ίδιο θα κάνατε και εσείς για εμένα.


αγαπητε alfa-omega

πραγματικα σκεπτεσαι εαν οι αντιληψεις μας οι αποψεις μας η οι σκεψεις μας γινοντουσαν ενα πως θα αντιδρουσαμε;
το να θυσιαστεις για μια ιδεα εναν ανθρωπο ειναι η μεγαλυτερη θυσια
αλλα ποιος μπορει να το κανει οταν σκεπτεται την ζωη του!!
η μεγαλοψυχια επανερχεται σιγα σιγα αλλα με αργους ρυθμους!
δεν μπορει να ειμαστε ενωμενοι σε ανουσια θεαματα και καταστασεις
και οταν προκειται για την ιδια μας την ζωη να μην ενδιαφερομαστε
για τον αλλον!!
ποια ειναι η ουσια της ζωης ;
να ενδιαφερομαστε για τον συνανθρωπο μας!!
δεν ειναι λογικο με τοσες γνωσεις τοση πειρα να συμπεριφερομαστε
αλλοπροσαλα δηλ να δειχνουμε δυο η τρεις ευατους!
π.χ 1)στην οδηγηση "ολοι" ειμαστε γρηγοροι για να προλαβουμε μια δουλεια χωρις να ξερουμε την κατασταση που επικρατει γυρω μας ετσι
δημιουργουνται ασταθμητοι παραγοντες!
δεν θα ηταν πιο λογικο να υπαρχει κατανοηση ηρεμια και αναλογη
οδηγηση ενω ξερουμε οτι η ταχυτητα θα μας φτασει σε δυσαρεστα αποτελεσματα ισως και στον θανατο!
αυτο δεν ειναι κακο που κανουμε στον ευατο μας;
2)πως εξηγειται η μεταμορφωση του χαρακτηρα μας απο μια τοσο
νευρικη οδηγηση ξαφνικα γινομαστε καλοι στην δουλεια μας γελαμε
συζηταμε η πηγαινουμε για ψωνια η ψυχοσυνθεση τι γινεται;
η νοοτροπια μηπως αλλαζει με την διαθεση μας και αναλογα τον χωρο
που βρισκομαστε συμπεριφερομαστε κακα η καλα;
γιατι λοιπον να μην ειναι ολα εδω τοσο πνευματικα προσχαρα αφου αυτα
που λεμε δεν περνανε σε εμας ευκολα κατανοητα η μηπως ειμαστε
διαφορετικοι εμεις και επαναστατουμε μεσω της συνειδησης;

ενας διαλογισμος-συλλογισμος για το τι συμβαινει γυρω μας καλο
θα ηταν γιατι απο λογια πολλα πραξεις ομως λιγες!!
η τρελλα δεν παει στα βουνα μονο στον σνθρωπο!


να ειστε ολοι καλα!

η αγαπη ειναι παντοτινη
αν δεν αλλαξεις τον κοσμο αλλαξε εσυ τουλαχιστον!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 19:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτιμώ ότι η σημασία του καλού και του κακού ,δεν είναι να βρεθεί η έννοια τους.
Ήδη ειπώθηκαν ώριμες σκέψεις ,για τον δημιουργό ,σε σχέση πάντοτε με αυτά.
Θεωρώ ότι και αν ακόμη βρούμε την έννοια τους , δεν θα μας βοηθήσει στην πράξη αυτή η γνώση.
Πιστεύω ότι πρέπει να εξασκούμε την ψυχή μας ,στις καλές και τις κακές πράξεις.
Αυτές επηρεάζουν άμεσα την ύπαρξή μας και την φέρνουν κοντά στην ευτυχία , η την δυστυχία.
Το μεγαλύτερο εμπόδιο για την εξάσκηση αυτή ,είναι η συνήθεια.
Συνηθίσαμε επικίνδυνα ,να νοιαζόμαστε μονάχα για τον εαυτό μας..
Όταν μας περισσεύει χρόνος (δύσκολο αλλά εφικτό), δεν συνηθίζουμε να βοηθάμε συνανθρώπους , που έχουν την ανάγκη μας.
Φροντίζουμε να περάσουμε εμείς καλά ,πηγαίνοντας σινεμά, θέατρο ,μουσική συναυλία, περίπατο, ιντερνετ-καφέ, βλέπουμε τηλεόραση,
η παρακολουθούμε κάποιον ενδιαφέρον αθλητικό αγώνα. (πρώτος και καλύτερος εγώ).
Αν δεν κάνουμε καλές πράξεις 1,2,3,…..φορές , πως θα συνηθίσει ο εαυτός μας στο καλό.
Η απάθειά μας φταίει που στον κόσμο μας επικρατεί περισσότερο το κακό.
Η πράξης του καλού , είναι το καλύτερο φάρμακο για την ψυχή μας.

Η ψυχή δεν είναι δική μας.
Ανήκει στον δημιουργό της.
Αυτό που ανήκει σε εμάς , είναι το περιεχόμενό της.
Οι πράξεις μας είναι αυτές που δίνουν τον χαρακτηρισμό της καλής , η της κακής ψυχής.
Αυτές διαμορφώνουν την καλή ,η την κακή μας ψυχολογική κατάσταση.
Οι καλές και οι κακές μας πράξεις , είναι αναλλοίωτο πνευματικό υλικό.
Οι μοναδικοί που έχουν πρόσβαση , σε αυτά τα πνευματικά δεδομένα , είμαστε εμείς οι ίδιοι και ο δημιουργός της ψυχής.

Καλοί άνθρωποι είμαστε όλοι ,όταν γεννιόμαστε.
Στην διάρκεια , επιλέγουμε συνειδητά η ασυνείδητα, το καλό η το κακό.
Η επιλογή της απάθειας και της απραξίας του καλού , είναι πιστεύω και ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα του καθημερινού
ατελείωτου αγώνα της επιβίωσής μας.

Να είστε όλοι καλά, για να διαφημίζουμε δωρεάν την αγάπη και το καλό , το οποίο εμπεριέχεται σε αυτήν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 12:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα αφήσει μία εκκρεμότητα … περί Castaneda. Επειδή όμως νομίζω ότι η παράθεση του σχετικού αποσπάσματος με τις απαραίτητες επεξηγήσεις, θα μας απομάκρυνε από το θέμα, παραπέμπω, για όποιον θα τον ενδιέφερε, στο βιβλίο «Ταξίδι στο Ιξτλάν».

--== * ==--

Αλήθεια φίλε, metoxiatis τι είδους μνεία ήθελες να κάνεις για τον nagual Don ; Εννοείς τον γνωστό Δον Χουάν, τον δάσκαλο του Καστανέντα;

Και συ φίλε kolorado, είσαι το ίδιο πρόσωπό με τον metoxiatis; Λίγο μπερδεμένο (για την αντίληψή μου) αυτό που έγραψες για το αρνητικό και θετικό κακό. Πάντως αυτή την ορολογία την έχω συναντήσει στο βιβλίο της D. Fortune «Μυστική Καββάλα». Έχει κάποια σχέση;

Το παράδειγμα που χρησιμοποιεί για να εξηγήσει τι εννοεί, έχει -από όσο θυμάμαι- κάπως έτσι:
Η συντήρηση είναι το αρνητικό κακό για τη μεταρρύθμιση και η μεταρρύθμιση, η νεωτερικότητα είναι το αρνητικό κακό για τη συντηρητικότητα. Πρόκειται δηλαδή για συμπληρωματικούς πόλους και σημασία έχει από ποια μεριά τους κοιτάζεις.

Θετικό κακό είναι η ακραία εκδοχή του κάθε πόλου. Δηλαδή απλουστευτικά, και για το συγκεκριμένο παράδειγμα , θετικό κακό είναι ο ολοκληρωτισμός –ως ακραία μορφή συντήρησης- και η αναρχία –ως ακραία μορφή νεωτερικότητας. Κάπως έτσι…

--== * ==--

Κατά μία έννοια, αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι, πως η κάθε στιγμή έχει τις ιδιαιτερότητές της και τις αναγκαιότητές της.

Κάθε στιγμή κάνουμε τις επιλογές μας και αν εναρμονίζονται με τις ιδιαιτερότητές και τις αναγκαιότητες της στιγμής όλα έχουν καλώς. Διαφορετικά, αν «φαλτσάρουμε», τις αρνητικές συνέπειες θα τις βρούμε μπροστά μας.

Αυτό μοιάζει, νομίζω, με αυτό που έγραψε ο drml

Καλό: Οτιδήποτε είναι συμβατό με την ροή της ενέργειας.
Κακό: … Ότι ενοχλεί την ροή της ενέργειας …

--== * ==--

Τώρα, καλά έκανα και έστειλα αυτό το post ή την έκανα πάλι την … παραφωνία μου;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 20:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μου αρέσει να διαβάζω ξανά και ξανά τις απόψεις που έχουν διατυπωθεί εδώ, αλλά και στα άλλα σχετικά topic.

Στο βαθμό που μπορώ να καταλάβω το νόημα πίσω από τις λέξεις διαπιστώνω πόσο οικεία μου φαίνονται όλα. Όσα πάλι δυσκολεύομαι να καταλάβω ή να αποδεχθώ, μου δίνουν υλικό για διερεύνηση και δείχνουν νέους -εν δυνάμει -ορίζοντες.

Tο διάστημα αυτό αναζητώ και ξεφυλλίζω βιβλία που έχουν ή πιθανόν να έχουν άμεση σχέση με την ηθική. Πραγματικά, φαίνεται ότι έχουν ήδη «χαρτογραφηθεί» όλες αυτές οι πνευματικές διαδρομές που ο καθένας μας επιχειρεί να «ξαναπερπατήσει», ανιχνεύοντας την ουσία του καλού και του κακού.

Εν ολίγοις ανακαλύπτουμε εκ νέου τον τροχό. Δεν παύει βέβαια αυτό να έχει τη γοητεία του.

Στο κάτω-κάτω, άλλο ο χάρτης και άλλο το ταξίδι.

Άλλωστε, τι περίεργο(;), η ανά–γνωση του χάρτη μπορεί να είναι μέρος του ταξιδιού.

Όπως επεσήμανες αγαπητέ Knight MIXAIL μας έχουν κληροδοτήσει περίφημους «χάρτες» περί ηθικής, οι προπαπούδες μας (προπαπούδες μας με την ευρύτερη έννοια) που

quote:

…ασχοληθηκαν με το προβλημα της ηθικης συνειδησης.
Πλατων Στωικοι Πλωτινος Σχολαστικοι, αρκετοι Πατερες της Eκκλησιας.
Καντ Λειμπνιτς κλπ

---=== * ===---

Νομίζω έχει ενδιαφέρον να δούμε το πως ξαναπατάμε στα πνευματικά χνάρια όσων έχουν προηγηθεί. Θα χρησιμοποιήσω σαν παράδειγμα τα «Ηθικά Νικομάχεια» του Αριστοτέλη -που τυχαίνει να φυλλομετρώ αυτό τον καιρό- και θα επιχειρήσω ένα μάλλον αυθαίρετο κολλάζ σύνθεσης / αντιστοίχησης.

Λέει λοιπόν εν περιλήψει ο Αριστοτέλης

[Α]:Η ευδαιμονία είναι το ύψιστο από τα αγαθά που πετυχαίνουν με τις πράξεις τους οι άνθρωποι

quote:

ΒΙΚΗ:
…ΩΣΤΕ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΒΟΥΛΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ....ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ "ΘΕΙΟΥ" ΦΩΤΟΣ;;;

[Α]: Μέσο για την επίτευξη του ύψιστου αγαθού είναι η αρετή

quote:
BRAINSTORM:Αντί λοιπόν να καθόμαστε ακινητοποιημένοι κρίνοντας κάποια πράγματα ως κακά η καλά θα ήταν προτιμότερο να να περνούσαμε στην δράση κάνοντας ότι μπορούμε για να καλυτερεύσουμε κάτι κακό.

[Α]: Ως αρετή ορίζεται η μεσότητα μεταξύ υπερβολής και έλλειψης

quote:
drml:
Κακό: Ότιδήποτε αντιβαίνει την ισορροπία

[Α]: Η αρετή δεν είναι ακριβώς έμφυτη αλλά είναι συμβατή με τη φύση του ανθρώπου.
quote:
Knight MIXAIL:
Υπαρχουν δυο θεωριες, θα ελεγα.
Κατα την μια οι ηθικες αρχες ειναι στοιχεια αρχεγονα στον ανθρωπο.
Αντιθετα στην εμπειρικη θεωρια, οι ηθικες αξιες αναπτυσσονται βαθμιαια σε καθε ανθρωπο.
Τεινω να καταληξω οτι οι εμφυτες ηθικες αξιες διαμορφωνονται με την επιδραση του περιβαλλοντος.

[Α]: Η αρετή καλλιεργείται δια του έθους. Είναι καλές συνήθειες.
quote:
alfa-omega:
Πιστεύω ότι πρέπει να εξασκούμε την ψυχή μας ,στις καλές και τις κακές πράξεις
Το μεγαλύτερο εμπόδιο για την εξάσκηση αυτή ,είναι η συνήθεια.
Αν δεν κάνουμε καλές πράξεις 1,2,3,…..φορές , πως θα συνηθίσει ο εαυτός μας στο καλό


---=== * ===---

Μου φαίνεται ότι, κατά κάποιο τρόπο, το καλό και το κακό προκύπτει όταν διαχωρίζουμε.

Όσο πιο σφαιρική θεώρηση αποκτούμε των πραγμάτων, τόσο μοιάζει να προσεγγίζουμε το «όλα καλά», «όλα είναι τέλεια» -που λέει και στην ψηφιακή του υπογραφή ο philosofos3-.

Όσο εστιάζουμε στο μέρος τόσο περισσότερες «ατέλειες» και «κακά» ανακαλύπτουμε…

Ο χωρισμός, η τμηματοποίηση, το επί μέρους από τη μια,
Η ένωση, η σύνθεση, το όλο από την άλλη.


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 23:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Θα ηθελα να καταθεσω μια ακομα αποψη- σκεψη σχετικα
με αυτο το παντα επικαιρο και ζεστο θεμα.

Ολοι ειμαστε εκφρασεις ενος και του αυτου ενιαιου ωκεανου ενεργειας και δεδομενων. Ολοι αποτελουμε μελη ενος και του ιδιου σωματος και βεβαια οταν κινειται ενα μελος επηρεαζεται αυτοματα καθε αλλο μερος-
μελος του ιδιου αυτου σωματος (Αδελφοτης)
Ο διαχωρισμος αποτελει μια ψευδαισθηση. Οταν νιωθουμε αγαπη, οποιασδηποτε μορφης και εκφρασης, το αποτελεσμα ειναι η ψευδαισθηση αυτη να καταρρεει

Ετσι η αναπτυξη της συνειδησης του καθε ανθρωπου αλλα και η ενθερμη, φλεγομενη θα ελεγα, καρδια ειναι ο καταλυτικος παραγοντας για την ενωση των αντιθετων και την εξελιψη της οποιας δυσαρμονιας (κακο) στο κοσμο αυτο.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight MIXAΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 02:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ΜΙΧΑΗΛ

φως και αρμονια = αγαπη = δυναμη
σκοτος και δυσ-αρμονια = μισος= α-δυναμη

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 12:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι , διαβάζοντας τις όμορφες σκέψεις σας , ενθουσιάζεται το πνεύμα μου.
Αυτόν τον ενθουσιασμό ,κατάφερα αρκετές φορές να τον μετατρέψω σε κάποια καλή ( προσωπική εκτίμηση),πράξη.

Αναρωτιέμαι, αν είχε ο κάθε άνθρωπος την δυνατότητα ,να συμμετέχει σε παρόμοια χρήσιμα φόρουμς ,
ο κόσμος μας δεν θα καλυτέρευε ;;;

Προσωπικά αντιλαμβάνομαι και γεύομαι την θετική ενέργεια , που ασκείται εσείς όλοι , μέσα στην πνευματική μου διάνοια.

Σας ευχαριστώ όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 14:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Γενικά πιστεύω ότι καλό και κακό δεν υπάρχουν.
Σε προσωπικό επίπεδο, πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις εφόσον μπορείς να σηκώσεις τις συνέπειες των πράξεων σου (όχι απαραίτητα κοινωνικές συνέπειες υπάρχουν και αυτές που δεν βλέπουμε, τις νιώθουμε όμως.).
Πιστεύω ότι το κακό το επινοήσαμε λόγο του τρόπου σκέψης και αντίληψης του ανθρώπου όπως τον ξέρουμε ή νομίζουμε ότι τον κατανοούμε από τον γραπτό λόγο που έχει ανακαλυφθεί.
Σε κοσμικό επίπεδο χωρίς να μπορώ να δώσω σε γραπτό λόγο καλά ότι απλώς νιώθω. Πιστεύω πως δεν μπορώ να διαχωρίσω καλό και κακό, άσπρο και μαύρο, εμπρός και πίσω. Όλα είναι ένα. Αλλά ίσως η αντίληψη μου για τον κόσμο είναι λίγο ισοπεδωτική, έτσι όμως αντιλαμβάνομαι αυτά που βλέπω. Δεν βλέπω κομμάτια που για να κατανοήσω τις βάζω όρια και τίτλους. Νιώθω μια ολότητα που με αφήνει να κρυφοκοιτάξω λίγη από την μεγαλοπρέπεια της μερικές φορές.
Και μερικές φορές δεν βλέπω μπροστά μου αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία

Δεν υπαρχει αντικειμενικότητα.
Υπαρχει μονο συνειδητότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 22:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοι φιλοι καλησπερα.

Συζηταμε για το καλο και το κακο.
Συμφωνουμε - νομιζω - οτι δεν γεννηθηκε μαζι με τον κοσμο
Ομως το κακο υπαρχει σημερα και καταδυναστευει πολλους ενω
δοκιμαζει τους υπολοιπους.
Η συμμετοχη σε FORUM, εξω απο την ανταλλαγη αποψεων, δεν
προσφερει τιποτα.
Ο καλος ο καπετανιος φαινεται στην πορεια του, μεσα σε αυτην την
δυσκολη, πραγματι στις μερες μας, καθημερινοτητα.
Ομως οταν γυρω μας γινονται οσα γινονται μεσα σε θεσμους
πνευματικους, πως να σταθεις οριος.?
Πως να αντισταθεις στην λαιλαπα - για να μην πω και
εγω 'τσουναμι' - που σαρωνει δικαιους και αδικους ?
Που να βρεις την δυναμη να συνεχισεις την δραση σου συμφωνα
με οσα πρεσβευεις περι ηθικης κλπ ??

Προσφατα ακουσα μια ρηση σχετικα.
Ελπιζω να την μεταφερω σωστα
"Ενα πραγμα χρειαζεται το κακο για να επικρατηση. Οι καλοι
να μην κανουν τιποτα"

Ετσι, για αλλη μια φορα, η πραξη στον καθημερινο βιο ειναι
αυτη που καθοριζει τον ανθρωπο και την κοινωνια.
Και μαλιστα - για οσο αφορα τον ανθρωπο - ακριβως για αυτο
το λογο, τα ενεργηματα του πρεπει να εξαρτωνται αποκλειστικα
απο την ατομικη του συνειδηαη.
Δεν ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι
Εσυ τι κανεις.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2005, 22:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΕΣ

Αν μια ομαδα ανθρωπων, αποφασισει να εργαστει για ενα
κοινο σκοπο και με συγκεκριμμενες προυποθεσεις, υπο μορφη
αδελφοτητας, τοτε μπορουμε να εχουμε καποια θετικα αποτελεσματα.
Τοσο σε ατομικο, οσο και σε ομαδικο επιπεδο.
Η προσηλωση στον κοινο σκοπο, τα κοινα ιδανικα και μεσα
δινουν δυναμη. Με αυτη τα μελη - αδελφοι διανυουν τον δρομο
της τυρβης.
Οταν η νεα μερα χαραξει, ο ελεγχος - περα απο τον προσωπικο-
των αδελφων ειναι απαραιτητος για να συγκλιθει και παλι η ομαδα.
" τι εκανες ?? τι παρεβεις ?? τι παραμελησες ??"
Θυμαστε τους Πυθαγορειους.
Ο καθε ενας απο τους αδελφους ελεγχεται σε αυτα απο ολους τους
αλλους. Οσοι περασουν αυτη την εξεταση επιτυχως, διαμορφωνουν
την ομαδα εργασιας της ημερας.
Εδω ειναι απαραιτητο να υπαρχει η αυστηροτητα ενος
ταγματος, διοτι η κακως εννοουμενη ανοχη, μπορει καλλιστα να
οδηγησει σε εκφυλισμο, οποτε να εχουμε εικονες οπως την
σημερινη των ιερεων, οπου ο ενας καλυπτει τον αλλο και στο τελος
η αδελφοτητα δεν διαφερει σε τιποτα απο τηναυτη του
"Αλη-Μπαμπα", οσο υψηλα και αν ειναι τα ιδανικα της ,

Ετσι, τα εργα μας, οι πραξεις μας , τα λογια μας ειναι αυτα
που δημιουργουν τις συνθηκες, κατω απο τις οποιες γεννιεται το
καλο και το κακο

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy