ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 E = m c^2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 18:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι οτι περιμένω να βγει κανένα νόημα απο τη συζήτηση μαζί σου, αλλά, σε κάθε περίπτωση, ρίξε ένα βλέφαρο στα παρακάτω που παρέθεσα για να δεις, μεταξύ άλλων, σε ποιός έλεγε ο ίδιος ο Αινστάιν οτι όφειλε την επιτυχία του( μην κουράζεσαι, στα ξαναπαραθέτω παρακάτω).
1)''Ευρίσκω θαυμάσιο τον υπολογισμό σας. Αρχικά κάποιο μικρό λάθος γραφής στην δεύτερη σελίδα μου προξένησε δυσκολίες.Τώρα όμως τα καταλαβαίνω όλα. Θα έπρεπε να δημοσιεύσετε την θεωρία σας σ΄ αυτή την μορφή στα «Χρονικά της Φυσικής», καθ’ όσον οι φυσικοί κατά κανόνα αγνοούν αυτό το αντικείμενο, όπως κι εγώ άλλωστε.
Με το γράμμα μου θα πρέπει να σας φαίνομαι σαν τον Βερολινέζο, που μόλις έχει ανακαλύψει το Grunewald και ρωτά αν ήδη προϋπήρξαν σε αυτό άνθρωποι.
Αν θέλετε να μπείτε στον κόπο να μου εκθέσετε επιπλέον και τους κανονικούς μετασχηματισμούς, θα βρείτε έναν ευγνώμονα και ευσυνείδητο ακροατή. Αν όμως λύσετε το πρόβλημα των κλειστών γραμμών του χρόνου, θα στηθώ μπροστά σας με σταυρωμένα χέρια. Πίσω απ’ αυτό υπάρχει κρυμμένο κάτι, που είναι αντάξιο του ιδρώτα των καλλίτερων.''

Αφήνοντας κατά μέρος τα μεταφραστικά λάθη, η ημερομηνία της επιστολής είναι 1916. Η Ειδική σχετικότητα δημοσιεύθηκε το 1905. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Όσο για τον Καραθεοδωρή, τρομερά πολύτιμη η συμβολή του κυρίως στα μαθηματικά και στη θερμοδυναμική, και δευτερευόντως στη Γενική Σχετικότητα (μέσω και των επιστολών μία εκ των οποίων παραθέτεις).

Μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια είναι ότι το 1918-20 ο Βενιζέλος τον κάλεσε στην Ελλάδα για να βοηθήσει στη δημοιουργία του "Πανεπιστημίου της Ιωνίας". Φυσικά οι εξελίξεις εμπόδισαν να περατωθεί το σχέδιο. Ο Καραθεοδωρή όμως δίδαξε για 2-3 χρόνια στο Καποδιστρειακό Πανεπιστήμιο. Μία από τις μεγαλύτερες επιστημονικές μορφές -και ένας καταπληκτικός ακαδημαϊκός δάσκαλος- ήρθε στο Ελλαδιστάν να δώσει τα φώτα της...

...Οι φοιτητές τον αντιμετώπισαν σαν τρελογερμαναρά και γενικά τον είχαν παντελώς χεσμένο. Οι ίδιοι φοιτητές πολύ εύκολα κατέβαιναν στους δρόμους και πλάκωναν στο ξύλο όποιον τόλμαγε να υπαινιχθεί ότι πιθανόν το να μεταφράσουμε το Ευαγγέλιο στη δημοτική δεν είναι δα και το τέλος του Ελληνισμού. Από παλιά η παράταξή σου Kaiser είχε σοβαρό πρόβλημα με τις προτεραιότητές της...


Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 18:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ά, δεν τό'ξερα αυτό οτι ο Karatheodory δίδαξε δυο-τρία χρόνια στην Ελλάδα, ούτε για την συμπεριφορά που αντιμετώπισε από τους "ευγνώμονες" ομοεθνείς!

Έχεις κανα βιβλίο που να τα αναφέρει αυτά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 23:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ά, δεν τό'ξερα αυτό οτι ο Karatheodory δίδαξε δυο-τρία χρόνια στην Ελλάδα, ούτε για την συμπεριφορά που αντιμετώπισε από τους "ευγνώμονες" ομοεθνείς!

Έχεις κανα βιβλίο που να τα αναφέρει αυτά;


Οι... περιπέτειες του Καραθεοδωρή στην Ελλάδα (Πανεπιστήμιο της Ιωνίας και διδασκαλία στο ΚΠΑ και το ΕΜΠ) αναφέρονται σε οποιαδήποτε, έστω και περιληπτική βιογραφία του. Τα περί της αντιμετώπισής του όμως τα έμαθα -αν θυμάμαι καλά- από το "7 ημέρες", ένα ένθετο που κυκλοφορεί με την Κυριακάτικη Καθημερινή και κάθε τεύχος του έχει τη μορφή αφιερώματος (τα θέματα ποικίλλουν από τον Καραθεοδωρή μέχρι τα Κάλαντα και από τον Ελληνισμό της Οδησσού μέχρι τη D-day). Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν και εδώ:
http://www.math.upatras.gr/~tk/caratheodory.php

αντιγράφω:
"Μια ημέρα, ένας σπουδαστής, γιος ναυάρχου, που κληρονόμησε μεγάλη περιουσία, έγινε αλκοολικός και πέθανε νωρίς, διέκοψε τον Καραθεοδωρή κατά τη διάρκεια της διάλεξής του με τη γερμανική φράση "noch ein mal". Αυτό εξόργισε τον Καραθεοδωρή που, παρά τη συνηθισμένη ευγένεια και πραότητά του, φώναξε "είμαι Έλληνας, είμαι Έλληνας!" και εξαγριωμένα εγκατέληψε την αίθουσα."

Προσωπικά, αν δεν το είχα διαβάσει, θα το υποψιαζόμουν. Όχι γιατί "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της" και άλλες τέτοιες αηδίες. Απλώς δεν βλέπω για ποιο άλλο λόγο ένας άνθρωπος που λάτρευε την Ελλάδα [*] θα δεχόταν χωρίς δεύτερη σκέψη το διορισμό του στη Γερμανία και θα σηκωνόταν να φύγει, τη στιγμή που ακαδημαϊκά τα πήγαινε μια χαρά. Μάλλον είναι πολύ σπαστικό να είσαι ανάμεσα στους κορυφαίους μαθηματικούς όλων των εποχών και να σε αντιμετωπίζουν σαν καραγκιόζη.

Εξάλλου μιλάμε για την εποχή που η ιδεολογία που εκφράζει ο Kaiser και οι συν αυτώ ήταν κυρίαρχη στην Ελλαδίτσα μας.
Γιος του Οθωμανού πρέσβη γεννημένος και μεγαλωμένος στην Ευρώπη; Πού πάς ρε Καραθεοδωρή;

Ενδιαφέρον επίσης στοιχείο από το βιογραφικό του Καραθεοδωρή είναι ότι όντας καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου, σε προχωρημένη ηλικία και βασανιζόμενος από χρόνιες ασθένειες, χρησιμοποίησε όλη την επιροή και τις γνωριμίες του για να σώσει Εβραίους συναδέλφους του από τη δολοφονική μανία του Γ΄ Ράιχ.

http://www.mlahanas.de/Greeks/new/Caratheodory.htm

Πολύ αξιόλογος άνθρωπος. Κρίμα που οι ελληνογκαγκά τον ρίχνουν στο επίπεδό τους.

[*] Όλες οι σοβαρές εγκυκλοπαίδειες τον έχουν καταγεγραμμένο ως Γερμανό ελληνικής καταγωγής, πράγμα που νομικά είναι σωστό. Ήταν γιος του Οθωμανού πρέσβη στο Βερολίνο[+], όπου και γεννήθηκε. Πρώτη φορά πάτησε το πόδι του στην Ελλάδα όταν τον φώναξε ο Βενιζέλος. Τα παιδιά του -επίσης γεννημένα στη Γερμανία- πήγαιναν σε γερμανικό σχολείο, αλλά ο Καραθεοδωρή τους απαγόρευε αυστηρά να μιλάνε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα πέραν των ελληνικών στο σπίτι. Πάντοτε αυτοπροσδιοριζόταν ως Έλληνας.
[+]Σα να λέμε, "τουρκόσπορος" και "προδότης του έθνους του" σύμφωνα με τα κριτήρια των ελληνογκαγκά όπως τουλάχιστον εφαρμόζονται στην περίπτωση του Πατριάρχη Βαρθολομαίου... Μιλάμε είναι να τους λυπάσαι!

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry Pratchett

Edited by - junk95 on 05/01/2005 23:21:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 23:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευαγγελου Σπανδαγου,
¨Η ζωη και το εργο του Κ. Καραθεοδωρη¨, εκδοσεις ΑΙΘΡΑ, 2000...


Ο Κ. Καραθεοδωρη, κληθηκε απο τον Ε. Βενιζελο να οργανωσει την ιδρυση πανεπιστημιου Σμυρνης,
ενα εργο που εφερε σε περας, ομως η μικρασιατικη καταστροφη δεν επετρεψε τη λειτουργια του.
Ηρθε κατοπιν στην Ελλαδα και στις 2 Σεπτεμβριου 1922 διδαξε στο Πανεπιστημιο Αθηνων.
Το 1923 διδαξε και στο Πολυτεχνειο, οπως και ενα μαθημα στο Χημικο σε πρωτοετεις.
Το 1924, παραιτηθηκε και ξαναγυρισε στο Μοναχο, αν και ειχε προσκληθει απο το Μπερκλεϊ των ΗΠΑ.

Την περιοδο των εντονων πολιτικων παθων εκεινης της εποχης
και η συνδεση του με τον Βενιζελο, ηταν οι αιτιες που οι αντιπαλες πολιτικες παραταξεις
των καθηγητων εγιναν η αιτια να φυγει ο Καραθεοδωρη.
Εφυγε οταν αλλαξε η κυβερνηση και σε μια εποχη οπου η υποτελης ξενολαγνα φασιζουσα αριστοκρατια
ξαναεπαιρνε σιγα σιγα τα ηνια της εξουσιας.

Ο αληθινος ομως αυτος Ελληνας, οταν τον χρειαζοταν η πατριδα, εσπευδε να συνεισφερει
-συνηθως ανιδιοτελως- τις υπηρεσιες του.
Ετσι, ξαναηρθε το 30-32 παλι με τον Βενιζελο,για την αναδιοργανωση του πανεπιστημιακου εκπαιδευτικου συστηματος
και παροτι παλι με την αλλαγη κυβερνησης, ειχε χειριστη αντιμετωπιση,
δεν επαψε να νοιαζεται για την πατριδα και παντα προσετρεχε σε συνδρομη,
οπως π.χ. οι εργασιες που ετοιμασε για την κυβερνηση Τσαλδαρη το 36.

Ο πατριωτισμος του εγινε εκδηλος, οταν επι ενα ετος παρεδιδε μαθηματα και διαλεξεις σε πανεπιστημια
της Αμερικης, φροντιζοντας τον υπολοιπο χρονο να συμπαρισταται και να προσφερει ανιδιοτελως στην ομογενεια...

Οι μεγαλοι αντρες προστρεχουν παντα στο καλεσμα της πατριδας και υπερηφανα
προσφωνουσαν την πατριδα μας ΕΛΛΑΔΑ με κεφαλαια.
Οι μικροπρεπεις την αποκαλουν Ελλαδισταν !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 00:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι μεγαλοι αντρες προστρεχουν παντα στο καλεσμα της πατριδας και υπερηφανα
προσφωνουσαν την πατριδα μας ΕΛΛΑΔΑ με κεφαλαια.
Οι μικροπρεπεις την αποκαλουν Ελλαδισταν !!!

Απ' ό,τι βλέπω Πασχάλη μου κρατάς ακόμα κακία επειδή στο τόπικ για τους ΙΕ σε είχα στριμώξει πολύ άσχημα...ένα χρόνο πριν... Αναλογίσου αν είσαι ο πλέον κατάλληλος να μιλήσεις για μικροπρέπεια.

Κατά τα άλλα θέλω να είμαι πολύ σαφής: άλλο το Ελλαδιστάν και άλλο η Ελλάδα. Το Ελλαδιστάν είναι κατάσταση. Η Ελλάδα είναι χώρα. Χρωστάω πολλά στη χώρα μου, όπως και ο Καραθεοδωρή. Δε χρωστάω τίποτα στον κάθε μαλάκα που μου την κάνει Ελλαδιστάν.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 02:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αχ βρε junk95, ετσι δικαιολογεις παντα τα ατοπηματα σου;
αποδιδοντας την κριτικη σε σκοπιμοτητες και κακοβουλες κακιες;

Λυπαμαι αγαπητε μου, που ξαναμπαινω στο esoterica μετα απο 9 μηνες
και σε βρισκω ιδιο και απαραλλακτο,
αντιδραστικο και ακομψο αμφισβητια στην αγνοια σου
και εριστικο επιδειξια στην ημιμαθεια σου.

Ουτε ενα βημα τοσο καιρο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 13:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
2)''Κύριοι, ζητήσατε να σας απαντήσω σε χίλια δυο πράγματα, κανείς σας όμως δεν θέλησε να μάθει ποιος ήταν ο δάσκαλος μου, ποιος μου έδειξε και μου άνοιξε το δρόμο προς την ανώτερη μαθηματική επιστήμη, σκέψη και ερευνά.Και για να μην σας κουράσω, σας το λέγω έτσι απλά χωρίς λεπτομέρειες, ότι ο μεγάλος μου δάσκαλος υπήρξε ο αξεπέραστος
Έλλην Κωνσταντίνος Καραθεοδωρηςστον οποίο, εγώ προσωπικά, αλλά και η μαθηματική επιστήμη, η φυσική και η σοφία του αιώνα μας, χρωστάμε τα πάντα

Εδώ ο Αινστάιν, μετά την ερμήνευση της Θεωρίας του, μας λέει οτι χρωστάει τα πάντα στον Καραθεωδωρή. Εγώ οτι είπε ο Αινστάιν υποστηρίζω!
Εσύ Junk γιατί διαφωνείς μαζί του?
(όχι οτι περιμένω να απαντήσει, αλλά δε βαριέσαι, όσω ζω ελπίζω...)

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 18:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ ο Αινστάιν, μετά την ερμήνευση της Θεωρίας του, μας λέει οτι χρωστάει τα πάντα στον Καραθεωδωρή. Εγώ οτι είπε ο Αινστάιν υποστηρίζω!


ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΡΧΟΝΤΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ????
ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΘΕΩΔΩΡΗ...

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 09:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΡΧΟΝΤΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ????
ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΘΕΩΔΩΡΗ...

Που να ξέρω εγώ αγαπητέ πως χρωστάει τα πάντα στον Καραθεωδωρή? Εγώ οτι λέει ο Αινστάιν υποστηρίζω... Εσύ γιατί του πας κόντρα?

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 10:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Cyber ρωτάει "ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ Ο ΑΛΒΕΡΤΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΘΟΔΩΡΗ ?". Δε σε ρωτάει να κάνεις ανάλυση της συμβολής του Καραθοδωρή στη ΓΘΣ. (Αν και θα ήθελα να σε δώ να δοκιμάζεις).

Παρεπιπτόντως, μια ερώτηση για όλους τους παντογνώστες. Το θεώρημα Καραθοδωρή το ξέρετε ? Τι λέει ?


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 10:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Cyber ρωτάει "ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ Ο ΑΛΒΕΡΤΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΘΟΔΩΡΗ ?".

Τα δήλωσε σε μια ομάδα δημοσιογράφων που του έπαιρναν συνέντευξη.. Η ακριβής ημερομηνία μου είναι άγνωστη, αλλά είναι προφανές οτι είναι πολύ μετά τη δημοσίευση της Θεωρίας της Σχετικότητας και την καταξίωση του Αινστάιν στην επιστημονική κοινότητα.
Σας συμβουλεύω να μην πέσετε στην παγίδα να αμφισβητήσετε την γνησιότητα της δήλωσης!
Σε κάθε περίπτωση, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω με τι θράσος διαφωνείτε με μια (όπως τουλάχιστον εσείς πιστεύετε) ιδιοφυία όπως ο Αινστάιν...


ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 11:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Kaiser.

Δεν αμφισβητώ τη δήλωση απλά θέλω να δώ την ακριβή διατύπωση.

Και εγώ αν πάρω το Nobel στη συνέντευξη θα πώ οτι τα χρωστάω όλα στους δασκάλους μου γιατί αυτή είναι η αλήθεια. Αυτό δεν σημαίνει οτι τους τα ΕΚΛΕΨΑ.

Ούτε σημαίνει οτι έχω πίσω μου μια Ελληνοκετρική συνομωσία που με προωθεί εις βάρος των Γαλλων (π.χ.) δασκάλων μου.

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 18:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΕ ΑΡΧΟΝΤΑ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...
ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΣΗΜΑΤΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΙΤΑΛΟΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΣΟΥΠ ΕΘΕΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ (ΟΧΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΣΠΑ) ΩΣ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΣΦΙΞΕ ΤΟΝ ΠΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ Η ΘΕΩΡΕΙΑ....
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΑ???
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΦΙΛΤΑΤΕ ΚΑΙΖΕΡ (ΠΙΣΤΥΕΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΗΣΟΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ)

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 13:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AΓΑΠΗΤΕ ΑΡΧΟΝΤΑ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...

Ναι αλλά για έναν είπε πως σε αυτόν χρωστάει τα πάντα. Και όχι μόνο αυτός, αλλά και ολόκληρη η επιστήμη της Φυσικής! Και μόνο αυτό δεν σου λέει κάτι για τη σημασία της συμβολής του Καραθεωδωρή στο έργο του Αινστάιν( αν υπήρχε ποτέ τέτοιο έργο, που προσωπικά αμφιβάλω για τους λόγους που ανέφερα προηγουμένως)?

quote:

ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΣΗΜΑΤΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΙΤΑΛΟΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΣΟΥΠ ΕΘΕΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ (ΟΧΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΣΠΑ) ΩΣ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΣΦΙΞΕ ΤΟΝ ΠΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ Η ΘΕΩΡΕΙΑ....


Όταν θυμηθείς τον εν λόγω Ιταλό και μου δείξεις την πηγή σου, τα ξαναλέμε...

quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΑ???

Δεν υπάρχει τίποτα να ενοήσουμε. Τα λόγια του Αινστάιν είναι ξεκάθαρα. Με τι θράσος τον αμφισβητείς?
Ο Καραθεωδωρής...αρχαίος έλληνας? Ελπίζω να μην είσαι στη Θετική κατεύθυνση στο σχολείο, γιατί ούτε στις ιχθυοκαλλιέργειες δε σε βλέπω!
Καλά ρε φίλε, θα δουλευόμαστε τώρα? Μα δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις τα όσα γράφτηκαν παραπάνω? Και ύστερα μου λες πως κατηγορώ την ηλικία σου για την απίστευτη επιπολαιότητα που σε διακατέχει!
Ας είναι... Απευθύνομαι βασικά σε αυτούς που τους διακατέχει έστω μια στοιχειώδης ικανότητα κριτικής σκέψης.
Οι υπόλοιποι, άντε να προσκυνύσετε τον εγκέφαλο του Αινστάιν!!

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 16:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν θυμηθείς τον εν λόγω Ιταλό και μου δείξεις την πηγή σου, τα ξαναλέμε...



ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΠΑΡΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΚΑΣΣΟ ΣΤΟΝ ΑΪΝΣΤΑΪΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΜΕΣΑ....
ΕΝΩ ΕΣΥ ΔΝ ΜΑΣ ΔΙΕΥΚΡΥΝΙΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΗΓΗ...
ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ....

quote:
Ναι αλλά για έναν είπε πως σε αυτόν χρωστάει τα πάντα. Και όχι μόνο αυτός, αλλά και ολόκληρη η επιστήμη της Φυσικής! Και μόνο αυτό δεν σου λέει κάτι για τη σημασία της συμβολής του Καραθεωδωρή στο έργο του Αινστάιν( αν υπήρχε ποτέ τέτοιο έργο, που προσωπικά αμφιβάλω για τους λόγους που ανέφερα προηγουμένως)?


ΕΠΙΕΔΗ ΕΓΩ ΔΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΛΙ???
ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΔΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ....
ΠΗΡΕ ΔΛΔ ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΘΕΩΔΩΡΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ????

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΖΗΣΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΙΩΝΙΑ ΔΙΑΑΜΖ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΩΝ ΟΠΟΥ ΟΛΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ...
ΔΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΠΤ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΟ ΑΛΛΑΞΩ????
ΒΑΣΙΚΑ ΔΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΒΟΜΒΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΚΛΕΨΑΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ????
ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΑ ΛΑΠ ΤΟΠ ΠΡΩΤΟΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ....
ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΕΣΥ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΔΝ ΞΕΡΩ ΤΠΤ ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΞΕΡΛΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ ΩΡΑΙΑ ΖΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΣΟΥ ΔΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΩ ΕΓΩ....
Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΕΚΛΕΨΕ ΤΟ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ Η ΤΟΥΣ ΒΑΒΥΛΩΝΙΟΥΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ....
ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΔΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΟΠΔΕΧΤΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΩ ΤΖΑΜΠΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 11:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο και να βρίζεις, μικρέ, εγώ απλώς θα σου επαναλαμβάνω την απάντηση του Αινστάιν( παρεμπιπτόντως, είσαι ο μόνος που αμφιβητεί την γνησιότητα της, εδώ ο ''πολλά βαρύς'' Junk95 δεν την αμφισβήτησε)
quote:
''Κύριοι, ζητήσατε να σας απαντήσω σε χίλια δυο πράγματα, κανείς σας όμως δεν θέλησε να μάθει ποιος ήταν ο δάσκαλος μου, ποιος μου έδειξε και μου άνοιξε το δρόμο προς την ανώτερη μαθηματική επιστήμη, σκέψη και ερευνά.Και για να μην σας κουράσω, σας το λέγω έτσι απλά χωρίς λεπτομέρειες, ότι ο μεγάλος μου δάσκαλος υπήρξε ο αξεπέραστος
Έλλην Κωνσταντίνος Καραθεοδωρηςστον οποίο, εγώ προσωπικά, αλλά και η μαθηματική επιστήμη, η φυσική και η σοφία του αιώνα μας, χρωστάμε τα πάντα


Τα πάντα! Ακούς? ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ, ΟΧΙ ΕΓΩ Η ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Κατα τα άλλα, ο Καραθεωδωρής ήταν αρχαίος Έλληνας και ο Πυθαγόρας έκλεψε το θεώρημα του απο τους Αιγυπτιους...Τι να πει κανείς?

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2005, 19:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΔΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΦΥΣΙΚΗ.. ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΤΕ ΤΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΕΣΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΤΟ ΒΡΙΣΙΔΙ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΒΛΑΚΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΟΚ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 01:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε CYBERMASTER, κατηγορείς το φίλο Kaiser για τη δήλωση που έκανε ο Αϊνστάιν!!! Αυτό δε στέκει λογικά. Μάλλον πρέπει λοιπόν να κατηγορήσεις τον Άλμπερτ για αυτό που είπε και δεν το στήριξε επαρκώς. Προφανώς έτρεφε μία ιδιαίτερη συμπάθεια προς τον Καραθεοδωρή για να μην αναφέρει και τους άλλους επιστήμονες που λες.
Ίσως όμως κάτι ήξερε παραπάνω.. Κάτι που δεν ξέρουμε εμείς επακριβώς.

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 10:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΤΕ ΤΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΕΤΟΙΑ

Όποιος κατάλαβε, ας μου εξηγήσει και εμένα... Στο δημοτικό δεν σας έμαθε η δασκάλα να βάζετε τελείες στη σωστή θέση?
Προσπαθήστε να θυμηθείτε, ω μεγάλε φυσικέ. Δεν έχει δα περάσει και τόσος καιρός απο τότε...Και μετά διδάξτε μας και φυσική, ω διάνοια που πιστεύετε οτι ο Καραθεωδωρής ήταν αρχαίος έλληνας...

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 22:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ Ο ΚΑΡΑΘΕΩΔΩΡΗΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟΝ ΑΛΜΠΕΡΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΠΥΝ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΕΣΠΑ....
ΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΩ ΣΤΟΝ ΠΡΠΟΝΗΤΗ ΜΟΥ.....
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ....
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ ΒΡΕΣ ΤΠΤ ΠΙΟ ΟΥΣΙΩΔΕΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 10:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις ω Εγκέφαλε... Και συγχαρητήρια που μάθατε να τελειώνετε τις προτάσεις σας! Άντε, με το καλό να ανακαλύψετε πως υπάρχουν και μη κεφαλαία γράματα!
Μην υπερβάλετε ωστόσο στον αριθμό των τελειών που βάζετε στο τέλος των προτάσεων σας τώρα που μάθατε να το κάνετε. Συνήθως, μια τελεία είναι αρκετή...

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 00:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο ερωτημα σου λοιπον,
ο Καραθεοδωρη δεν απεδειξε τη θεωρια της σχετικοτητας με διαφορετικο τροπο,
αλλα ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...

Φίλε Πασχάλη μπορείς να αναφέρεις περισσότερα στοιχεία πάνω σε αυτό;;
Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό το θέμα.
Αν κατάλαβα καλά οι βασικότερες αντιδράσεις για τη συμβολή του Καραθεοδωρή στηρίζονται στο ότι ήταν μαθηματικός και όχι φυσικός. Αν όμως όπως λες απέδειξε μαθηματικά τη θεωρία της σχετικότητας για πρώτη φορά, μήπως θα ήταν δυνατό να την έχει αναπτύξει πρό Αϊνστάιν πάλι με μαθηματικό τρόπο, αλλά του έλλειπαν κάποια φυσικά δεδομένα για να την παρουσιάσει ολοκληρωμένη;

Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα με τον Αϊνστάιν αλλά αν η θεωρία οφείλεται σε έναν Έλληνα (έστω γεννημένο εκτός Ελλάδος) τότε είναι "Εθνική Περιουσία" και κάτι πρέπει να γίνει για αυτό. Οι άλλες χώρες θα το αντιμετώπιζαν έτσι απλά το θέμα;; Αναρρωτιέμαι...


<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 15:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευχαριστούμε για τις διευκρινίσεις ω Εγκέφαλε... Και συγχαρητήρια που μάθατε να τελειώνετε τις προτάσεις σας! Άντε, με το καλό να ανακαλύψετε πως υπάρχουν και μη κεφαλαία γράματα!
Μην υπερβάλετε ωστόσο στον αριθμό των τελειών που βάζετε στο τέλος των προτάσεων σας τώρα που μάθατε να το κάνετε. Συνήθως, μια τελεία είναι αρκετή...

ΩΩΩ
ΤΙ ΛΕΕΙ ΡΕ ΜΙΚΡΕ ΟΛΑ ΟΚ????
ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ????
ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΜΣΤΕΛ????
ΜΟΥ Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaiser
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 10:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaiser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, όσο μου κάνεις την πάπια πάνω στο θέμα του γράμματος, εγώ θα σε ειρωνεύωμαι. Εξάλου τι να συζητήσουμε? Και μόνο απο το γεγονός οτι πίστευες πως ο Καραθεωδωρής ήταν... αρχαίος έλληνας, είναι ολοφανερο πως σε διακατέχει πλήρης άγνοια πάνω σε θέματα φυσικής και μαθηματικών. Οπότε, τι να λέμε?
Εκτός και αν κάνεις τον κόπο να παρουσιάσεις επιχειρήματα πάνω στο θέμα του γράμματος...
OK kiddo?

ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 18:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΤΟΣ Ο ΝΕΟΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ Ο ΩΡΑΙΟΣ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ.......
ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΙΠΟΝ
Α ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ Ε ΘΑ ΑΚΟΥΓΕΣ ΠΟΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΑΛΛΙΩΣ.....

quote:
Και μόνο απο το γεγονός οτι πίστευες πως ο Καραθεωδωρής ήταν... αρχαίος έλληνας

+
quote:
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ Ο ΚΑΡΑΘΕΩΔΩΡΗΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟΝ ΑΛΜΠΕΡΤΟ


ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΝΕΕ ΜΟΥ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΛΑ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ......


quote:
Εκτός και αν κάνεις τον κόπο να παρουσιάσεις επιχειρήματα πάνω στο θέμα του γράμματος...


ΟΚ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.........


quote:
Κοίτα, όσο μου κάνεις την πάπια πάνω στο θέμα του γράμματος, εγώ θα σε ειρωνεύωμαι.

ΟΚ ΛΕΓΕ ΟΠΤΙ ΘΕΣ ΑΟΠ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΠΤ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΛΕΓΕ Ο,ΤΙ ΘΕΣ Α ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΚΑΙ ΙΔΕΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΑ....


quote:
είναι ολοφανερο πως σε διακατέχει πλήρης άγνοια πάνω σε θέματα φυσικής και μαθηματικών.

ΚΟΙΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΨΩΝΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ....
ΑΦΟΥ ΜΕ ΛΕΣ ΑΣΧΕΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ.....
ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΧΟΡΔΕΣ ΤΙ ΛΕΣ ΔΝ ΜΙΛΑΜΕ?????
Η ΑΦΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΜΗ.....
Ο,ΤΙ ΘΕΣ ΕΣΥ ΔΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy