ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Υπαρχει διαφορα μεταξυ Ελληνων και ξενων?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 17:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σταθούμε σε κάτι που είπε ο φίλος Gothic, το οποίο πιστεύω αποτελεί την αρχή πολλών ατέρμονων αέναων συζητήσεων. Είμαι σίγουρος ότι δεν το εννοεί όπως θα το θέσω παρακάτω, αυτό όμως δεν παύει να αποτελεί αφορμή παρεξηγήσεων.

Ο διαχωρισμός "Έλληνα" και "ανθρώπου" δεν υφίσταται. Το πρώτο αποτελεί επιθετικό προσδιορισμό, όπως το "αεκτζής, κομμουνιστής, ερμητιστής" και το άλλο είναι ένα ουσιαστικό. Εκ βάσεως λοιπόν, σύγκρισίς τους δεν υφίσταται. Είναι τόσο άτοπη, όσο η σύγκριση του "εσωτεριστή" με τη "φρεγάτα".

Όποις παράγει πολιτισμό δεν τον καρπώνεται μόνος του και όποιος δίνει ειλικρινώς, δεν περιμένει να πάρει. Αυτό για να τελειώσουμε με το παραμύθι "εμείς τους δώσαμε μπλα, μπλά, μπλά και αυτοί στο φτύσιμο". Μιας και καταρρίπτουμε μύθους, ας αναφερθούμε και στο ρατσισμό. Αν υπήρχε πράγματι ανώτερο έθνος, η ιδιότητά του αυτή θα του χάριζε τέτοια ορθοφροσύνη που ούτε καν θα διέκρινε την ανωτερότητά του.

Να ενισχύσω το λόγο του Gothic στο σημείο που αναφέρει τα περί "ταυτότητας". Το μονοπάτι της αυτογνωσίας περιλαμβάνει και τις οδούς της εθνικής και τοπικής αυτογνωσίας. Όπως λοιπόν, ο "ολυμπιακός" ή ο "χριστιανός" είναι ενσυνείδητοι υποστηρικτές του προσδιορισμού που φέρουν, ομοίως και ο "Έλληνας".

Σας ρωτώ λοιπόν, φίλοι. Ποιός ο σκοπός μας; Ποιό ή ποιά είναι αυτά που μας διαφοροποιούν σε επίπεδο πολιτισμού;

Η απάντηση ίσως δίνεται από τη γεωγραφία του τόπου που καλείται "Ελλάδα". Σταυροδρόμι των ηπείρων σου λέει.. Μήπως αποτελούμε το γεφύρωμα Ανατολής και Δύσης, Μεταφυσικού και Φυσικού, Ανεξήτου και Εξήγησης; Μήπως είμαστε οι μεταγλωττιστές των σκοταδιστικών όρων "Μαγείας" και "Θαύματος" στον εκ γεννητής λευκό όρο "Σοφία"; Μήπως αποτελούμε "εργάτες στη διάνοιξη του λαμπαδούχου δρόμου" που λέει και ο σύγχρονος ραπσωδός;

Αυτό διδάσκει και η ιστορία μας. Πολυταξιδέψαμε αριστερά και δεξιά, μυηθήκαμε σε μυστήρια, μιλήσαμε με το Δημιουργό στο τηλέφωνο όπως λέει ο φιλόσοφος, γυρίσαμε στην πατρίδα μας και καταπιαστήκαμε με την εξήγηση της Δημιουργίας, την οποία δεν κρύψαμε από κανένα, ως οφείλαμε.

Αυτός είναι ο Έλλην. Και τόσο που έχει προοδεύσει η τεχνολογία, πλέον δεν εξαρτώμαστε τόσο από περιβάλλοντολογικούς παράγοντες. Γι' αυτό και Έλληνες τη καρδιά, και όχι βιολογικά, όπως το θέτετε, υπάρχουν παντού. Ο "Έλλην" περισσότερο ομοιάζει με μια "συνειδησιακή, συμβολική ύπαρξη". Ο Ισοκράτης μάλιστα το συγκεκριμενοποίησε στον Πανηγυρικό του. Όποιος "μυηθεί" στην Παιδεία μας, καλείται "Έλλην".

Και ας είμαστε αισιόδοξοι. Η βαριά κληρονομιά μας πέρα από τα χρόνια καλοπερασιάς, ωχαδερφισμού και ψευτομαγκιάς που μας χάρισε, έχει αρχίσει να μάς γίνεται βάρος. Μάς εγείρει τύψεις, και μάς επιβαρύνει ευθύνες για τη συνέχισή της. Ο Οδυσσέας σα να προσανατολίζεται..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 18:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ, ΕΓΡΑΨΕ…
«ΚΛΕΙΣΕ ΜΕΣΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΣ ΝΑ ΛΑΧΤΑΡΙΖΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΜΕΓΑΛΕΙΟΝ»

ΚΑΙ Ο ΓΚΑΙΤΕ…
«Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΥΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ»

ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ……

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ…..


"ΟΥΚ ΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΙΕΡΑ ΟΠΛΑ ΟΥΔΕ ΛΕΙΨΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΤΑΤΗΝ ΟΠΟΥ ΑΝ ΣΤΟΙΧΗΣΩ ΑΜΥΝΩ ΔΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΙΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΣΙΩΝ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΛΕΙΩ ΔΕ ΚΑΙ ΑΡΕΙΩ.........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.ΚΑΝΕΝΑΣ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 19:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .ΚΑΝΕΝΑΣ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ, ΕΓΡΑΨΕ…
«ΚΛΕΙΣΕ ΜΕΣΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΣ ΝΑ ΛΑΧΤΑΡΙΖΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΜΕΓΑΛΕΙΟΝ»

ΚΑΙ Ο ΓΚΑΙΤΕ…
«Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΥΣ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ»

ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ……


Ρε αλανι σιγουρα λενε αληθεια οι τυποι??
δε πιστευω να χανε κανει κανα τσιγαριλικι και να την ¨ειδανε¨, γιατι τοτε θα ψαχνουμε φαντασματα!!

Αληθεια επι του θεματος...(παμε μαεστρο...)

εσυ τι λες???
θα γινουμε επιτελους εραστες
Πες μου το ναι... και φυγαμε να παμε οπου θες!!
εσυ τι λες???

Φιλικα...Κανένας!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 22:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...άλλο ένα θέμα που θα εκθιάσουν οι έλληνες το μεγαλείο τους...

Επειδή εγώ όμως είμαι "άνθρωπος" φίλε Ευθύμη κι όχι "έλληνας" ή "ολυμπιακός" (δεν παρεξηγήθηκα,προς Θεού μην νομίζεις κάτι τέτοιο),το θέμα μου είναι αδιάφορο.

Ευχαριστώ γιατί πολύ ωραία κουβέντα μας και σας εύχομαι καλή συνέχεια

Ίσως τα ξαναπούμε κάπου αλλού.Σας χαιρετώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 01:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gothic

quote:
Μάλιστα...άλλο ένα θέμα που θα εκθιάσουν οι έλληνες το μεγαλείο τους...

Αν αναφέρεσαι στις ρήσεις διαφόρων σπουδαίων, που χαϊδεύουν τα αυτιά μας, αυτό συμβαίνει επειδή δεν μας έχει πει κάποιος ότι τα λόγια όλων αυτών είναι συμβολικά. Με συνέπεια την πόλωση.. Άλλοι εξυψώνουν το "εγώ" τους, και άλλοι χάνουν την ουσία με το να αφορίζουν τη συμπεριφορά των πρώτων. Λόγοι τέτοιοι δεν αναφέρονται στο "εγώ" των ελλαδιτών ανθρώπων (ελπίζω τουλάχιστον να συννενοούμαστε με αυτόν τον όρο), αλλά στο συγκερασμό της "παρατήρησης" και της "εξήγησης" σε μια εποχή που οι εξωγενείς παράγοντες έπαιξαν ρόλο στην ανάπτυξη των μαργαριτών. Αν ρωτήσουμε κάποιον να μας περιγράψει με μία λέξη τον Έλληνα, τον Αιγύπτιο, τον Μεσανατολίτη και τον Κινέζο, θα ανέφερε "πρόοδος", "μυστήριο", "μαγεία" και "αυτοπειθαρχία" αντίστοιχα. Συμβολικός είναι πλέον ο όρος "Έλλην". Μέχρι να αναπτυχθεί η τεχνολογία, οι μαργαρίτες που ήταν κοντά σε ρυάκια και τις έβλεπε ο ήλιος ευνοούνταν και ευωδίαζαν περισσότερο. Τώρα πλέον με τόσα τεχνητά μέσα, όλες ευωδιάζουν.

Πώς αλλιώς να το πώ; Έστω αλληγορικά. Αν ο Μώλντερ και η Σκάλλυ παντρεύονταν, πού θα πήγαιναν για γαμήλιο ταξίδι;

quote:
Επειδή εγώ όμως είμαι "άνθρωπος" φίλε Ευθύμη κι όχι "έλληνας" ή "ολυμπιακός" (δεν παρεξηγήθηκα,προς Θεού μην νομίζεις κάτι τέτοιο),το θέμα μου είναι αδιάφορο.

Όλοι το ίδιο λέμε φίλε μου, αλλά ίσως τα ελληνικά μας να οδηγούν σε παρερμηνείες. (Ας σημειωθεί και αυτό στα κουσούρια μας). Έστω.. Άνευ κολακείας ωστόσο, θεωρώ την παραμονή σου συνδρομητική.

Edited by - Ευθύμης on 17/03/2005 02:44:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Netfinity
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 16:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Netfinity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει διαφορά εθνική, όχι ανθρώπινη. Οι Έλληνες είναι το ξεχωριστή φυλή, αυτόχθονες, έστσι δεν είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 03:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ(ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ)ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΡΑΒΗΧΤΗΚΕ ΣΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ...ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΜΕΡΑΚΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΠΡΟ-ΟΡΙΖΟΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΥΤΕ ΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΠΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΤΕ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΦΙΛΩΝ Η ΓΝΩΣΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΛΑΩΝ.ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΕΣ.ΟΥΤΕ ΕΚΘΕΙΑΣΜΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΟ.ΙΣΩΣ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΝΕ,ΑΠΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ.ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΝΩΜΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΡΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΤΟΝ ADMIN ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΞΕΦΥΓΕ.ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΟΠΤΕΥΣΕΙ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΕΛΘΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΑΡΝΟΥΜΑΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 04:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν είμαστε πρώτα έλληνες..

πρώτα άνθρωποι είμαστε.. σας λέει κάτι? Σκεφτείτε το...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 12:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ SIMORI NAI ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΠΛΑ ΔΕΞΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΜΑΖΟΠΟΙΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ?ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΤΙ ΟΜΩΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ?ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ?ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ?ΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ?ΚΑΙ ΤΟΝΙΖΩ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΧΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΟΙ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ...ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΝ?
ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 16:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει διαφορά βέβαια!!
Οι Έλληνες είναι Έλληνες και οι ξένοι δέν είναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 19:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fantomas δεν ξερω αν κανεις πλακα η οχι αλλα αν μιλας σοβαρα αποδειξε μου οτι οι ξενοι δεν ειναι.ποιες ειναι οι διαφορες τους?τι μας κανει να διαφερουμε τοσο?

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ideaspliter
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 05:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ideaspliter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα στην υπέροχη χώρα μας έρχονται ξένοι που φωνάζουν και κραυγάζουν για "ανθρώπινα Δικαιώματα"
Εμείς σαν βλάκες καθόμαστε και μασάμε αγάπες και εξισώσεις .
Περαστικά!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ideaspliter
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 05:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ideaspliter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανασφάλεια του Πιθήκου ανήκει σε άλλες χώρες.
Η Ελλάδα είναι αυτή που απο πανάρχαια χρόνια δίδαξε την κάθοδο απο τα δένδρα.
Ο "ευρωπαικός πολιτισμός" όσο κι αν είναι δενδροπρεπής,δεν θα επηρεάσει το φρόνημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 11:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαστε πρώτα έλληνες..

πρώτα άνθρωποι είμαστε.. σας λέει κάτι? Σκεφτείτε το...



Παραμένουμε όμως και Έλληνες, έτσι simoril?
Γιά σκέψου το και εσύ λίγο...
Αφού δεις τα παρακάτω...

''Ο Εθνκισμός είναι μορφή ενέργειας. Η ενέργεια μου με κάνει Εθνικιστή''
Ίων Δραγούμης


Ακαταλυτο εγω και δεν πεθαινω.
Τ'ανεσπερο ειμαι Πνευμα της Φυλης.
Καιρους και χρονους μ' ελεγες χαμενο.
Με γυρεψες; -Στα στηθη σου με κλεις!
Άγγελος Σημιριώτης

Έτσι για να τελειώνουμε με τους ''πατριώτες της καρέκλας''...
Δες και αυτά
1) Φρίντριχ Ένγκελς: Η θέση του αρχαίου ελληνικού λαού στην ιστορία δεν μπορεί να διεκδικηθεί από κανέναν άλλο, γιατί μόνο αυτός έχει τόσα πολλά χαρίσματα.
2) Ζορζ Κλεμανσό: Η ανθρωπότητα ευεργετήθηκε από τους Έλληνες, οι οποίοι έχουν μεγαλειώδη πολιτισμό.
3) Κρουαζέ Μαρί: Πολλά διαφορετικά ταλέντα και πρωτότυπα έργα που αγγίζουν την τελειότητα κατόρθωσε να παράγει μόνο η Ελλάδα... Οι πολιτισμοί του κόσμου κουβαλούν μαζί τους ένα κομμάτι του ελληνικού πολιτισμού.
4) Ούρλιχ Βιλάμοβιτς: Οι Έλληνες είναι οι πατέρες όλων των πολιτισμών.
5) Ζίλμπερτ Μάρεϊ: Η ελληνική κλασική σκέψη είναι η ρίζα της ελευθερίας και της δικαιοσύνης.
6) Αλεξάντερ Βασίλιεφ: Τα κλασικά ελληνικά έργα μεταφέρθηκαν στη Δύση εξαιτίας των συνθηκών που επικρατούσαν στην Ελλάδα. Επιπλέον στην Ιταλία μαζεύτηκαν πολλοί Έλληνες και έτσι η Δύση είχε την ευκαιρία να έρθει σε νέα επαφή με το παρελθόν της Ελλάδος, η οποία πρόσφερε στην ανθρωπότητα μεγάλη υπηρεσία για την περαιτέρω εξέλιξή της.
7) Νικόλαος Λένιν: Η δημιουργία της λογικής σαν αυτοτελούς επιστήμης οφείλεται στον Αριστοτέλη.
8) Πωλ Βάλερι: Η πειθαρχία του πνεύματος οφείλεται στην Ελλάδα. Όλες της οι πράξεις ήταν τέλειες.
9) Έντουαρντ Μακένζι: Ό,τι κάνει ωραιότερη και ανώτερη τη ζωή το χρωστάμε στην κοιτίδα του μεγαλύτερου πολιτισμού, την Ελλάδα.
10) Μιχαήλ Κορόστοβτσεφ: Οι έννοιες πολιτισμός και Ελλάδα είναι αδιαίρετες και ταυτόσημες.
11) Ροζέ Γκαροντί: Η επιστήμη γεννήθηκε στην ελληνική Ιωνία τον 6ο και 7ο αιώνα π.Χ.
12) Ζακ Βερνάν: Ο Ελληνικός λαός είναι ο εκλεκτός ανάμεσα στους υπόλοιπους λαούς.
13) Τόμας Γιάκομπσεν: Η κλασσική Ελλάδα τα πρόσφερε όλα στον σύγχρονο πολιτισμό.
14) Μαριάν Μακντόναλτ: Οι ευρωπαϊκές γλώσσες δομήθηκαν σύμφωνα με την πνευματική δομή της Ελληνικής.
15) Ιρίνα Αντόνοβα: Η νεότητα του πολιτισμού της ανθρωπότητας είναι η Ελλάδα.
16) Γκαίτε: Καταραμένε Έλληνα! Όπου και να κοιτάξω σε βρίσκω μπροστά μου! Τα έκανες όλα, τα βρήκες όλα και δεν άφησες τίποτα να βρω εγώ!

Έτσι για να τελειώνουμε και με τα αριστερά ''μπουμπούκια'' που προσπαθούν να μας κάνουν να πιστέψουμε πως είτε είμαστε Έλληνες είτε Ζουλού δεν έχει καμιά σημασία και πως ''όλοι τα ίδια είμαστε''.
Ναι, είμαστε άνθρωποι.

Παραμένουμε όμως Έλληνες, με ότι υποχρέωση, προνόμιο ή αδυναμία συνεπάγεται αυτό.

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 19:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει διαφορα μεταξυ Ελληνων και Ξενων?

Υπαρχει με μερικους...για δειτε αυτο:

"The entire Greek-America, shouts indignantly with one voice: “Shame on you.” The articles, comments and poll results in Greece, demonstrate an aberration and unhinged minds at the birthplace of Democracy. This is a scandalous coexistence of Shame and Glory, with the political left on the lead, followed by many others, at a time when Greece is frantically preparing for the Olympic Games of 2004, hoping to rekindle and refresh her image and the standing of Hellenism within a humanity of six billion. The minority of the left, with undisputed talent for propaganda is inflicting enormous damage on Greece and on world Hellenism. According to one poll published a few days after September 11(the first reactions are the most genuine) only a puny 18.9% said that they sympathized with America and its people. In another poll 30% of those who answered, said that the terror attack was justified due to the foreign policies of the United States. Only 10% agreed that Greece should cooperate with other NATO members on a military campaign against states who support terrorism. From all citizens of NATO countries only the Greeks disagreed by 60%, with participation of their national forces in a campaign against the terrorists."

Λεξουλες που θα πρεπει να δωσουμε σημασια...

1.From all citizens of NATO countries only the Greeks disagreed by 60%, with participation of their national forces in a campaign against the terrorists.

2.at a time when Greece is frantically preparing for the Olympic Games of 2004, hoping to rekindle and refresh her image and the standing of Hellenism within a humanity of six billion. The minority of the left, with undisputed talent for propaganda is inflicting enormous damage on Greece and on world Hellenism.

Τα συμπερασματα δικα σας...

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 19:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΟ?ΤΗ ΛΕΞΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΛΕΠΕΤΕ?ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ?ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ INVADER TA EXOYN ΠΕΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ?ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ Η ΔΕΞΙΕΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΖΗΤΑΩ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΟΥΝ.
ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΚΛΕΙΝΩΝΤΑΣ ΟΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ.ΟΙ ΜΠΑΡΕΣ ΑΥΤΕΣ Η ΕΙΔΙΚΑ ΑΝΣΑΝΣΕΡ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΙΣΟΤΙΜΟΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 00:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΟ?

Δεν σε πιάνω αγαπητέ. Εσύ άνοιξες το θέμα και έθεσες έναν προβληματισμό, το αν οι έλληνες είναι διαφορετικοί απο τους άλλους λαούς.
Η άποψη μου είναι πως τα όσα πέτυχαν οι Έλληνες στο παρελθόν δεν οφείλονται σε κάποιο ιδιαίτερο DNA που κατέχουν ούτε πιστεύω σε μπούρδες τύπου ομάδα ''Ε''. Αν λοιπόν, όταν μιλάς για διαφορές ενοείς βιολογικές διαφορές, δεν υπάρχουν( αν και σίγουρα υπάρχουν φυλετικές διαφορές, όπως εξάλλου υπάρχουν μεταξύ όλων των λαών).
Ωστόσο, ως λαός έχουμε μια μακρά παράδοση, της οποίας οφείλουμε να φανούμε ανταξιοι. Αν ήμασταν, πχ. αλβανοί, θα μπορούσαμε να καθόμαστε ήσυχοι στα χάλια μας και να λέμε ''έλα μωρέ, και πριν απο εμάς έτσι δεν είχαν τα πράγματα?''
Εμείς όμως διαφέρουμε απο αυτή την άποψη. Έχουμε μια λαμπρή και ένδοξη ιστορία, την οποία οφείλουμε να τιμήσουμε. Και σε αυτό αποσκοπούσαν οι φράσεις που παρέθεσα, διότι σήμερα, μέσα στο αξιολύπητο πνεύμα ''διεθνισμού'' που καλλιεργείται, προσπαθούν κάποιοι να μας πείσουν πως η Ιστορία και το παρελθόν δεν έχουν καμιά σημασία και πως όλοι είμαστε ίδιοι.
Όχι! Δεν είμαστε όλοι ίδιοί! Ίσοι ενώπιον του θεού, ναι. Ποτέ όμως ίδιοι.
Είθε η Ελληνική ιστορία να είναι πάντα ο φάρος που θα μας οδηγεί και τα θεμέλια πάνω στα οποία θα χτίσουμε την Νέα Ελλάδα!


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 12:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ?

Ελάχιστα.. Οι Δυτικοί τουλάχιστον, τις ίδιες τροφές τρώμε στα ίδια fast food, τα ίδια ποτά πίνουμε σε ίδια μέρη, περίπου την ίδια μουσική ακούμε στα ίδια club, πάνω-κάτω στα σχολεία διδασκόμαστε τα ίδια πράγματα με τον ίδιο τρόπο, τα ίδια ρούχα φοράμε, τις ίδιες διαφημίσεις βλέπουμε, σε παρόμοιες πόλεις ζούμε. Όπου να 'ναι, θα καρπωθούμε και παρόμοιες μετεωρολογικές συνθήκες.

Παράξενο; Καθόλου.. Οι ίδιες οι σχολές εσωτερισμού σε όλες τις χώρες την ίδια συνταγή διδασκαλίας διδάσκουν. Ένα φλυτζάνι Αιγύπτου, 3 κουταλιές της σούπας Ελλάδας, 50 γρ. Ιουδαίας, 2 σκελίδες Ινδίας. Κακό αυτό; Όχι, ορίστε τι μάς λέει ο Ισοκράτης: Ώσπερ γαρ την μέλιτταν ορώμεν εφ' άπαντα μεν τα βλαστήματα καθιζάνουσαν, αφ' εκάστου δε τα βέλτιστα λαμβάνουσαν, ούτω δει και τους παιδείας ορεγομένους μηδενός μεν απείρως έχειν, πανταχόθεν δε τα χρήσιμα συλλέγειν. (Όπως ακριβώς βλέπουμε τη μέλισσα να κάθεται σε όλα τα φυτά και να παίρνει απ' το καθένα ό,τι καλύτερο υπάρχει, έτσι πρέπει και αυτοί που επιθυμούν να μορφωθούν, να μην αφήνουν τίποτε χωρίς να το γνωρίσουν, από παντού όμως να επιλέγουν τα ωφέλιμα).

Η ισορροπία χάνεται όταν αντί να φέρουμε τις διδασκαλίες στα μέτρα μας, μπαίνουμε εμείς στα δικά τους. Όταν παρατάμε τα άνθη του κήπου μας και ψάχνουμε "βέλτιστα λαμβάνειν" αποκλειστικά από τα άνθη άλλων.

Εν τέλει, θα αναρωτηθεί κάποιος, καλό ή κακό αυτό; Γούστα είναι αυτά.. Κάποιοι αρέσκονται στις "mix grill" καταστάσεις και όπου βρίσκονται να απολαμβάνουν σουβλάκι, κινέζικο και πίτσα. Άλλοι πάλι επιθυμούν να τρώνε τυρί στο Μέτσοβο, μαστίχα στη Χίο και να φυστικώνονται στην Αίγινα, για ποικιλία, αγωνία και ενδιαφέρον στα ταξίδια τους.

Πολλοί Άγγλοι τουρίστες πχ, το καλοκαίρι, αντί να "μυηθούν" στο ελληνικό "ζειν", προτιμούν να κάνουν ό,τι και στην πατρίδα τους, με διαφορά ότι το κάνουν υπό του Ηλίου (και εμείς, ουδέν πρόβλημα έχουμε, 'τούς 'τό προσφέρουμε, γι' αυτό και μάς βαριούνται γρήγορα και ψάχνουν πιό αυθεντικές καταστάσεις).

Εν ολίγοις, τηλεπικοινωνίες και μεταφορές μάς έχουν φέρει πιό κοντά. Δεν χρειάζεται να πας στην Κίνα να μάθεις Kung-Fu, ούτε στην Αγγλία για να παίξεις squash. Είναι η εξέλιξη. Δεν είναι συνωμοσία, ούτε από τη φύση της αρνητική. Κάθε άλλο μάλιστα.. Η Ιθάκη όμως, πάντα θα κατέχει την ελκυστική ιδιαιτερότητά της και κάτι παραπάνω να καταθέσει στην ψυχή μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 13:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eξακολουθούμε ωστόσο να διαφέρουμε στη γλώσσα...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 22:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ INVADER ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ..
ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΝ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΙΝΑΝ ΤΟΣΟΙ ΒΙΑΣΜΟΙ ΤΟΣΕΣ ΕΠΙΜΕΙΞΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ.
ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΥΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΛΑΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ.Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ.ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΟΥ.

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 04:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΞΥ ΣΟΒΑΡΟΥ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΑΙΛ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΣΤΕΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΙΑ(ΜΗΝ ΠΩ ΟΛΑ)

Το διαβασα, μου άρεσε, σας το στέλνω,
Tα ρεμάλια οι Έλληνες

Ένας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά
έρχεται δεύτερος σ' εργατικότητα στον κόσμο μετά τα τζαπόνια (δες τι
μαθαίνεις μαζί μου)!!!

Ένα έθνος καταχρεωμένο, με καταθέσεις όμως στην Ελβετία (sic). Ένας λαός που
πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει στο πολυτελές ξενοδοχείο, στη
διπλανή σουίτα με τον Aγγλο που έκανε οικονομίες όλον τον χρόνο για να 'ρθει
διακοπές εδώ που είναι καλά και φτηνά. Και του πηδάμε και την γκόμενα και
τον σπάμε και στο ξύλο, άμα ζητήσει τα ρέστα του, και τον στήνουμε και στο
αεροδρόμιο μερικές μέρες, για να εμπεδώσει τη δύναμη του εργατικού κινήματος
στην Ελλάδα, που διεκδικεί περισσότερα λεφτά και λιγότερη δουλειά.

Η Ευρώπη θέλει να βάλει της Ελλάδας τα δύο πόδια στο ένα της παπούτσι, αλλά το πιο πιθανό
είναι να καταλήξει η ίδια να περπατάει ξυπόλητη. Ποιος άλλος λαός έβγαλε
ποτέ άσμα, με ενδεικτικούς για την ψυχολογία της βαριεστιμάρας στίχους: "Θα
πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι"; (μπορώ . Που αν το πεις αυτό σε
Γερμανό θα πέσει κάτω λιπόθυμος και θα κάνεις ένα μικρό Παγκόσμιο για να τον
συνεφέρεις. Τη ρεμαλοσύνη μην την κλαις. Αλλά, ναι, να τη φοβάσαι, γιατί δεν
ξέρεις ποτέ τι θα σου ξημερώσει.

Τα ρεμάλια είναι παντοτινά κι εμείς χρόνια τώρα επιβιώνουμε ως έθνος χάρη
στην τσαχπινιά και τη ρεμαλιά μας (σκίσε τη γάτα!). Ο Έλληνας έχει την
ψυχολογία του αμετανόητου ρεμαλιού γραμμένη στο DNA του (επιστροφές δεν
γίνονται δεκτές). Εγωιστές, καλοπερασάκηδες, ζαμανφουτίστες, τεμπέληδες
(έχουμε και τις αρετές μας), άστατοι, απρόβλεπτοι (προσέχεις για να έχεις),
τσαμπουκάδες, αιώνια ανώριμοι (όχι, δεν το μετράω για ελάττωμα). Και παρόλα
αυτά γοητευτικοί (έναν καθρέφτη!). Mια χώρα φτωχή, που τα παίρνει από τους
πλούσιους συγγενείς της, για να πληρώσει τα βερεσέδια στον μπακάλη και
καταλήγει να τρώει στα μπουζούκια τους λογαριασμούς Δ.E.H., O.T.E. και EYΔAΠ,
για τα μάτια τής απέναντι ξανθιάς (τις μελαχρινές, ως γνωστόν, τις
παντρεύονται, οπότε περιμένουν στο σπίτι με τα μωρά)...
Εμείς είμαστε Βαλκάνιοι κι αν κάτι θα 'χαμε να υποστηρίξουμε ως μοντέλο, θα
'ταν αυτό που 'ναι γραμμένο στο DNA μας. Γι' αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι με
τους απέξω -και με τους μέσα μερικές φορές- όταν δεν δείχνουν το σέβας που
έχουν υποχρέωση να εκφράζουν. Γονυπετείς, δηλαδή, και με ταπεινότητα. Και
δεν είναι ότι δεν μας γουστάρουν ή ότι δεν τους λέει η χώρα μας. Είναι το
αιώνιο κόμπλεξ που θα νιώθουν πάντα οι χθεσινοί γι' αυτούς που τους
φωτίσανε. Έτσι η Kατρίν -δημοσιογράφος εκ Παρισίων, πρώην γκόμενα του
κολλητού μου, διαμένουσα εν Eλλάδι- πίνοντας τη φραπεδιά της κάτω από μουριά
στην Πλάκα, ακουμπώντας τα ποδαράκια της σε δυο καρέκλες και τα χεράκια της
σε άλλες δυο, έβριζε με τα σπαστά ελληνικά της την Eλλάδα και τους Έλληνες.
Τα καμάκια, τους σερβιτόρους, τους ταξιτζήδες,τις συνήθειές μας, εμένα, τον γκόμενό της,
και έχουν περάσει από τότε 15 χρόνια και ακόμη ζει και δουλεύει στην Aθήνα.
Στη χώρα της δεν θα τόλμαγε να απλώσει την ποδάρα της στην καρέκλα και τον καφέ
της δεν θα τσακιζόντουσαν να της τον κεράσουν. Στη χώρα της ο Γάλλος είναι.
Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!
Όταν οι Ευρωπαίοι κοιμούνται κι ονειρεύονται τις καλοκαιρινές τους διακοπές
στην Ελλάδα, εμείς αναστενάζουμε πάνω σε τραπέζια, έχουμε κυκλοφοριακό στις
4 το ξημέρωμα στην παραλιακή, παρκάρουμε μες στη μέση στην Ομόνοια για να
πάρουμε εφημερίδες, πλακωνόμαστε στα φιλιά κι αν τύχει -όχι σπάνια-
πλακωνόμαστε και στις σφαλιάρες μεταξύ μας. Όλοι μας θέλουμε να 'μαστε
πρωθυπουργοί, γιατί εκτός απ' τη δόξα θα βάζαμε και τάξη σ' αυτόν τον τόπο
κι όλοι μας έχουμε άποψη για όλα. Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουν στους
δρόμους οι γαύροι για να πανηγυρίσουν που έχασε ο ΠΑΟ απ' τον Aγιαξ, και δυο
γειτονιές παραπέρα να πανηγυρίζουν οι Παναθηναϊκοί που έχασαν μεν, αλλά
έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη δε. Εκτός όλων αυτών των αρετών, πίνουμε,
καπνίζουμε -τα φουγάρα της Ευρώπης- βρίζουμε και ζούμε και παραπάνω απ'
όλους τους Eυρωπαίους. Θεοί; Θεοί.

Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις σ' όλο τον κόσμο, βρίσκεις από κάτω Ελληνάρα, ο
οποίος διαπρέπει κιόλας σ'αυτή τη χώρα που ξέπεσε. Δεν ξέρω αν φταίει το
κύτταρό μας, αλλά αυτόν ακριβώς που διαπρέπει τον φθονούμε, σπανίως τον
στηρίζουμε -εκτός κι αν έχει γίνει μακαρίτης- και συνήθως πριν διαπρέψει
έξω, εδώ τον έχουμε πετροβολήσει. Στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ερευνών, στα
πανεπιστήμια, στα καζίνα, ακόμα και στις φυλακές, οι καλύτερες μούρες που
κάνουν καριέρα είναι ελληνικές.

Γι' αυτό γουστάρω που 'μαι Έλληνας και Βαλκάνιος, που λιάζομαι στο Aιγαίο,
που κλαίω με τον Πύρρο Δήμα, που γελάω με τον Χατζηχρήστο στον Ηλία Tου 16ου
(fake μπάτσος που από τσιλιαδόρος γίνεται εξουσία), με την καφετζού
Βασιλειάδου. Γουστάρω τις ΔΕΛΤΑ στις γειτονιές -που εκτός από ντοματάκι
ΚΥΚΝΟΣ, ρίχνεις και μια πολιτική ανάλυση. Γουστάρω τα θερινά τα σινεμά,
γουστάρω που έχουμε τα χιλιάδες μπαρ, κλαμπ, ταβέρνες, σουβλατζίδικα
(συνήθως τα λένε Τ' ΑΓΡΑΦΑ), γουστάρω που 'χουμε ταξιτζήδες με πτυχίο
αρχιτέκτονα, που ακόμα κουτσομπολεύουμε, που έχουμε τέλεια φέτα. Γουστάρω
ούζα στο Πλωμάρι στη Μυτιλήνη, ρακιά και Ψαραντώνη στα Ανώγεια, τις πίπιζες
στο πανηγύρι του Αη Συμιού στο Μεσολόγγι και γουστάρω που στα Σάλωνα σφάζουν
αρνιά και στο Χρυσό κριάρια και στης Μαρίας την ποδιά σφάζονται παλικάρια.
Γουστάρω τον φαντάρο στην Ευδοκία, που χορεύει ζεϊμπέκικο, γουστάρω τον ψαρά
στ' ανοιχτά της Kαλύμνου, γουστάρω που είμαι απ' την ίδια χώρα με τον Ελύτη,
που πάνε κι έρχονται τα κεράσματα στο σύστριγκλο που γίνεται τις νύχτες,
γουστάρω τον Καζαντζίδη και τον Δαμιανό, γουστάρω που ψηφίζω συνήθως λάθος
και που 'μαι στη μέση ανάμεσα σ' Ανατολή και Δύση και στη γυναίκα μου και τη
μαμά μου.
Γενικά, γουστάρω πολύ που είμαι Έλληνας και Βαλκάνιος. Κι όποιος δεν
καταλαβαίνει δεν ξέρει πού πατά και πού πηγαίνει !!!

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 06:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα διαγωνισμό αμερικανικής εφημερίδας ζητήθηκε από τους αναγνώστες
να δώσουν απάντηση στην ερώτηση " Τί είναι ο Έλληνας;". Τη σωστότερη
ερμηνεία έδωσε ένας δικαστής που ακούει στο όνομα D.Kelly. Ακούστε την:
<< Ο Έλληνας είναι ευφυέστατος αλλά παράλληλα και γκαφατζής, δραστήριος
αλλά και αμέθοδος, φιλότιμος αλλά και πλήρης προλήψεων, θερμόαιμος και
πάντα καλός πολεμιστής.
Έκτισε τον Παρθενώνα αλλά αφού μέθυσε από την αίγλη του, τον άφησε
αργότερα να γίνει στόχος πολλών ερίδων. Ανέδειξε το Σωκράτη για να τον
δηλητηριάσει, θαύμασε το Θεμιστοκλή για να τον εξορίσει, διδάχθηκε από
τον Αριστοτέλη για να τον καταδιώξει και γέννησε τον Ελευθέριο Βενιζέλο
για να επιχειρήσει να τον δολοφονήσει.
Έκτισε το Βυζάντιο και το άφησε να τουρκέψει, δημιούργησε το "21" για να
το αμφισβητήσει, δημιούργησε στη συνέχεια το 1909 για να το
λησμονήσει....
Τριπλασίασε την Ελλάδα και τη κήδευσε το 1922.
Κόπτεται τη μια στιγμή για την αλήθεια και την ίδια στιγμή μισεί τον
αρνούμενο να υπηρετήσει το ψεύδος.
Παράδοξο πλάσμα, ατίθασο, περίεργον, ημίκαλον, τρίκακον, αβεβαίων
διαθέσεων, εγωπαθές και, γενικά σοφόμωρον ο Έλληνας.
Λυπηθείτε τον ή θαυμάστε τον αν θέλετε...
Τέλος, ταξινομήστε τον αν μπορείτε....

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 08:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?
ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?


They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 13:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω οτι τα χαρακτηριστικά της φυλής του Έλληνα είναι οτι είναι μέν πιό ευφυής και έξυπνος αλλά ταυτόχρονα και πιό υπερόπτης και εγωκεντρικός με τον εαυτό του.
Με την ευφυία και την εξυπνάδα δημιουργεί θαύματα ενώ με τον εγωκεντρισμό φέρνει διχόνοιες και καταστρέφει!
Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 03:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά είναι εκείνα που κάνουν τον Έλληνα να ξεχωρίζει απο τους υπόλοιπους λαούς. Ο Έλληνας έχει όλες εκείνες τις αξίες και τα ιδανικά που πήρε και αφομοίωσε απο τους άξιους προγόνους του. (Λίγοι είναι οι πραγματικοί Έλληνες στη σημερινή εποχή, μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού. Αναφέρομαι λοιπόν σε εκείνους τους λίγους, που είναι πάνω απο όλα άνθρωποι). Σε κανένα άλλο λαό δεν βρήκα όλα αυτά τα χαρακτηριστικά και την τόση μεγαλοψυχία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 17:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΚΚ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΠΕΙΡΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΛΛΑΔΙΤΩΝ ΚΑΙ ΚΥΠΡΙΩΝ?
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ Η ΟΧΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΕ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΡΩΓΟΜΑΣΤΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΑΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 18:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ksantho μια διόρθωση, είμαι φίλη και όχι φίλος.

Δεν μου αρέσει ο διαχωρισμός σε Ελλαδίτες και Κύπριους γιατί ουσιαστικά όλοι είμαστε Έλληνες. Αλλά θα τον χρησιμοποιήσω τώρα για να μπορέσω να παραθέσω τις διαφορές μεταξύ μας.

Κατ’ αρχήν εχουμε κάποιες διαφορές στη γλώσσα, όχι ότι εμείς δεν μιλάμε ελληνικά. Απλά η κυπριακή διάλεκτος περιέχει πολλές λέξεις από την αρχαία ελληνική γλώσσα που διατηρήθηκαν και χρησιμοποιούντε μέχρι σήμερα. Σε σας όμως ακούγεται κάπως παράξενη η διάλεκτός μας και πολλοί δεν μας αποδέχεστε ως Έλληνες. Γεγονός πού μου προκαλεί θλίψη.

Ναι έχουμε και κάποιες άλλες μικρές διαφορές λόγω διαφορετικής τοπικής καταγωγής. Παράδειγμα, αν συγκρίνεις Αθηναίους και Θεσσαλονικείς, ή Ροδίτες και Κρητικούς κτλ, θα δείς ότι υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές.

Απ’ ότι γνωρίζω, άλλες διαφορές δεν έχουμε. Είμαστε και εμείς Έλληνες , έχουμε τον ίδιο εθνικό ύμνο, την ίδια σημαία (η ελληνική σημαία έχει μεγαλύτερη σημασία για μας απο την Κυπριακή γιατί η πρώτη αντιπροσωπεύει όλο τον ελληνισμό ενώ η δεύτερη μόνο το κυπριακό κράτος), τους ίδιους ήρωες, τα ίδια ιδανικά, ήθη, έθιμα κτλ.

Συγνώμη αν το ύφος που χρησιμοποίησα είναι λίγο έντονο. Αλλά αυτό είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα για μένα.

Μια φίλη απο Κύπρο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 04:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΚ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ.
ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΕΙΜΑΙ KSANTHOS EK TOY ΞΑΝΘΟΣ ΚΑΙ
ΟΧΙ KSANTHO.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΣΕ ΘΙΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΜΙΑ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ(ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤ ΕΜΕ)ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΤΟ 90%
ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΕΙΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΚΕΙ.Η ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΣΑΣ ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΠΑΦΙΤΕΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΛΕΜΕΣΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ΒΕΒΑΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΔΙΑΛΕΚΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΑ ΤΑ ΒΛΑΧΙΚΑ(ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΕΙΡΩΝΕΙΑΣ) ΚΑΙ Η ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΙΣΑ ΙΣΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΤΑ ΠΡΩΤΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΕΣΤΗ ΤΙΣ "ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ"ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΑ ΕΛΛΗΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ...
ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΚΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ.
ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ,ΟΙ "ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ"ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΡΘΕΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΧΕΤΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΕΘΝΙΚΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ Η ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΔΩ ΠΑΝΩ???

ΜΕ ΕΚΤΙMHΣΗ

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 14:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ Η ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΔΩ ΠΑΝΩ???»

Φίλε Ξάνθο σωστά λένε οι φίλοι σου. Είναι αλήθεια ότι είμαστε πιο εργατικοί, αν και δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό.
Επίσης, πιστεύω ότι είσαστε πιο αυθόρμητοι από εμάς.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη διαφορά αυτή τη στιγμή, το μόνο που θέλω να πώ είναι ότι οι Κύπριοι πάντοτε ήσαν συντηρητικοί και δεν δέχονταν τόσο εύκολα τα ξένα ευρωπαϊκά στοιχεία. Ενώ στον Ελλαδικό χώρο μπορείς να βρείς τα στοιχεία αυτά τα οποία οι Έλληνες έχουν πάρει και έχουν προσαρμόσει στο χαρακτήρα τους. Φυσικά τώρα και οι Κύπριοι άρχισαν να δέχονται τις επιρροές αυτές.
Το γεγονός όμως ότι τα παρατηρείς πρώτα στον Ελλαδικό χώρο και μετά στην Κύπρο αυτόματα σημαίνει και την κάποια διαφορά ως προς την συμπεριφορά και τον χαρακτήρα, χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι πάντα θετικό ή πάντα αρνητικό.

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου, ναί έχω έρθει Ελλάδα αρκετές φορές (όχι πολλές όμως) και πιστεύω ότι όταν έρθεις Κύπρο θα παρατηρήσεις αυτή την διαφορά στη συμπεριφορά, που κατ’ εμένα είναι σχετικά μικρή.

Φιλικά,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 11:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η διαφορά υποδηλώνει περιορισμό καλύτερα να την εγκαταλείψεις...Αν υποδηλώνει ευρύτητα καλύτερα να την προσφέρεις και στους άλλους...
Παρατηρώ αρκετή ώρα τη συζήτησή σας. Θεωρώ μεγάλο το στοίχημα όλοι όσοι εντοπίζουμε τα "στραβά" μας αντί να γκρινιάζουμε να μην κάνουμε τα ίδια.
Κάποιος έλληνας διανοητής έλεγε "τι βλέπουμε όταν κοιταζόμαστε στον καθρέφτη: τον Μεγαλέξανδρο η τον Καραγκιόζη;"
Εγώ βλέπω και τα δύο. Όμως και τα χαρακτηριστικά δεν υπάρχουν εσσαεί. Αν δεν τα συνειδητοποιείς πολλές φορές εξανεμίζονται... όπως η ανεκτικότητά μας προς τους άλλους λαούς και η φιλοξενία μας (με τη βαθειά αρχαιοελληνική ιερή της διάσταση).
Τι λέτε; θα ευλογάμε τα γένια μας, θα σιχτιρίζομε ή θα δουλέψομε να συνειδητοποιήσουμε τον εαυτό μας και τον κόσμο; τον οποίο ούτε δημιουργούμε αυτονότητα ούτε μας ανήκει αυτονόητα... δυστυχώς ή ευτυχώς.....).
Χαιρετώ όλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy