ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Υπαρχει διαφορα μεταξυ Ελληνων και ξενων?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 15:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν η διαφορά υποδηλώνει περιορισμό καλύτερα να την εγκαταλείψεις...Αν υποδηλώνει ευρύτητα καλύτερα να την προσφέρεις και στους άλλους...
Παρατηρώ αρκετή ώρα τη συζήτησή σας. Θεωρώ μεγάλο το στοίχημα όλοι όσοι εντοπίζουμε τα "στραβά" μας αντί να γκρινιάζουμε να μην κάνουμε τα ίδια.
Κάποιος έλληνας διανοητής έλεγε "τι βλέπουμε όταν κοιταζόμαστε στον καθρέφτη: τον Μεγαλέξανδρο η τον Καραγκιόζη;"
Εγώ βλέπω και τα δύο. Όμως και τα χαρακτηριστικά δεν υπάρχουν εσσαεί. Αν δεν τα συνειδητοποιείς πολλές φορές εξανεμίζονται... όπως η ανεκτικότητά μας προς τους άλλους λαούς και η φιλοξενία μας (με τη βαθειά αρχαιοελληνική ιερή της διάσταση).

Asteri tou Vorra , δεν έχω καταλάβει τι λες. Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις, αλλά ο Ξανθος μου ζήτησε να γράψω τις διαφορές μεταξύ Ελλαδιτών και Κυπρίων και αυτό προσπάθησα να κάνω. Απλά είπα την γνώμη μου.
Φιλικά πάντα, πιστεύεις ότι η Κύπρος δεν είναι Ελλάδα, ή σε έχει ενοχλήσει κάτι άλλο;
Ρωτώ γιατί πραγματικά δεν έχω καταλάβει. Εγώ δεν έχω τίποτα με τους Ελλαδίτες, το αντίθετο πιστεύω ότι όλοι είμαστε 'Ελληνες και πρέπει να έιμαστε ενωμένοι και όχι να προσπαθούμε ακόμη οι Κύπριοι να αποδείξουμε την ελληνικοτητά μας.
Αυτό άλλωστε ήταν και είναι η μεγάλη αδυναμία μας ως Έλληνες, ότι δηλαδή υπάρχουν ακόμη διαμάχες μεταξύ μας.

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 15:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου akk

Αυτό που έγραψα δεν αναφερόταν φυσικά σε αυτό το ειδικότερο που συζήταγες με τον Ξάνθο - προς Θεού - αλλά στο όλο ζήτημα όπως τέθηκε από την αρχή του. Ίσως το λαθος μου είναι ότι δεν επεσήμανα ότι αναφέρομαι εξ αρχής στο όλο ζήτημα για τη διαφορετικότητά μας ως έθνος και ζητώ συγνώμη αν τα γραφόμενά μου οδήγησαν στην παρανόηση αυτή....
Δεν θέτω καν ζήτημα σε αυτά που λες ... οκ? :-))
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 15:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ίσως το λαθος μου είναι ότι δεν επεσήμανα ότι αναφέρομαι εξ αρχής στο όλο ζήτημα για τη διαφορετικότητά μας ως έθνος και ζητώ συγνώμη αν τα γραφόμενά μου οδήγησαν στην παρανόηση αυτή....
Δεν θέτω καν ζήτημα σε αυτά που λες ... οκ? :-))

Δεκτή η συγνώμη.

Φιλικά,
akkΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 02:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΣΤΕΡΙ ΤΟΥ ΒΟΡΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ
ΛΕΣ:
"Τι λέτε; θα ευλογάμε τα γένια μας, θα σιχτιρίζομε ή θα δουλέψομε να συνειδητοποιήσουμε τον εαυτό μας και τον κόσμο; τον οποίο ούτε δημιουργούμε αυτονότητα ούτε μας ανήκει αυτονόητα... (δυστυχώς ή ευτυχώς.....)".

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ?
Υ.Γ
ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΥΧΤΙΡΙΣΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΚΘΕΙΑΣΩ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΛΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΛΑΩΝ.
ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΟΙ ΟΧΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy