ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 WICCA: η θρησκεία της νέας χιλιετίας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 11:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon -25αυτοί που αντικατέστησαν την αλήθεια του Θεού με το ψέμα και σεβάστηκαν και λάτρεψαν τη δημιουργία αντί για το Δημιουργό,

Άραγε φίλε μου el.elyon που είναι το κακό στο να αγαπάς και να σέβεσαι την δημιουργία σαν προέκταση του δημιουργού .
Εκτός και αν ο ίδιος ο δημιουργός δεν αγαπάει και δεν σέβεται τα δημιουργήματα του, μιας και είναι πάνω από όλα και όχι μέσα σε όλα .
Βέβαια δεν μιλάω στο να λατρέψουμε και να θεοποιήσουμε αυτό που λέμε όλο ( σύμπαν –φύση), αλλά στο να καταφέρουμε να το σεβαστούμε για αυτά που μας προσφέρει .

Βλέπεις el.elyon αυτό το προτέρημα το έχουν άλλοι ,έχοντας λατρέψει εικόνες ,κομμάτια από ξύλο ,πτώματα , και κάθε μορφή εμπορίου που μπορείς να σκεφτείς .

Η μήπως έχω άδικο;

quote:
el.elyon -Και αυτό που έχει ανάγκη αυτός ο σημερινός άνθρωπος είναι ο παγανισμός?

el.elyon δεν χρειάζεται να εναντιώνεσαι σε κάθε τι που είναι διαφορετικό από τον χριστιανισμό ,αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι αν έχει το σωστό αποτέλεσμα .
Δηλαδή την ηθική ώστε να μπορέσει ο άνθρωπος να σεβαστή τον εαυτό του ,και το κάθε τι που τον περιβάλει .

Τα χαρακτηριστικά των Παγανιστικών θρησκειών είναι ότι:
- Δεν υπάρχουν ναοί, αλλά ναός είναι η ίδια η Φύση.
- Δεν υπάρχει συγκεκριμένο δόγμα, πέραν της αντίληψης ότι το Θείο δεν είναι κάτι ξέχωρο από εμάς, αλλά είμαστε κομμάτι Του και είναι κομμάτι μας, και αυτό δεν ισχύει μονάχα για τους ανθρώπους, αλλά για τα πάντα, είτε έμψυχα είτε άψυχα, επομένως τα πάντα είναι ιερά και άξια σεβασμού.
- Χωρίς να υπάρχει δόγμα, είναι λογικό να μην υπάρχει και προσηλυτισμός. Οι Παγανιστές όχι μόνο δεν θα προσηλυτίσουν ποτέ κανένα, αλλά απεχθάνονται και όσους το κάνουν. Η φύση της θρησκείας είναι τέτοια που αγκαλιάζει όλες τις θεοφιλοσοφίες σαν εξίσου σεβαστές.
- Δεν υπάρχουν πνευματικοί ηγέτες. Η επαφή του πιστού με το Θείο και η καθοδήγησή του από Αυτό είναι άμεση χωρίς «μεσολαβητές».

macedon είναι πολύ καλή ιδέα στο να πεις τις εμπειρίες σου και τα όσα βίωσες (έμαθες) στο διάστημα των που πέρασες μαζί τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 13:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: el.elyon δεν χρειάζεται να εναντιώνεσαι σε κάθε τι που είναι διαφορετικό από τον χριστιανισμό ,

Πρώτον δεν εναντιώνομαι σε κανέναν. Οι ερωτήσεις και ο διάλογος είναι και το ζητούμενο στο φόρουμ! Και δεύτερων, το τι χρειάζεται αυτό είναι δικό μου θέμα.

quote:
elo: Άραγε φίλε μου el.elyon που είναι το κακό στο να αγαπάς και να σέβεσαι την δημιουργία σαν προέκταση του δημιουργού .
Εκτός και αν ο ίδιος ο δημιουργός δεν αγαπάει και δεν σέβεται τα δημιουργήματα του, μιας και είναι πάνω από όλα και όχι μέσα σε όλα .
Βέβαια δεν μιλάω στο να λατρέψουμε και να θεοποιήσουμε αυτό που λέμε όλο ( σύμπαν –φύση), αλλά στο να καταφέρουμε να το σεβαστούμε για αυτά που μας προσφέρει .
Βλέπεις el.elyon αυτό το προτέρημα το έχουν άλλοι ,έχοντας λατρέψει εικόνες ,κομμάτια από ξύλο ,πτώματα , και κάθε μορφή εμπορίου που μπορείς να σκεφτείς .
Η μήπως έχω άδικο;

Μήπως θα πρέπει να διαβάζεις λίγο καλυτερα?


quote:
elo: Τα χαρακτηριστικά των Παγανιστικών θρησκειών είναι ότι:
- Δεν υπάρχουν ναοί, αλλά ναός είναι η ίδια η Φύση.
- Δεν υπάρχει συγκεκριμένο δόγμα, πέραν της αντίληψης ότι το Θείο δεν είναι κάτι ξέχωρο από εμάς, αλλά είμαστε κομμάτι Του και είναι κομμάτι μας, και αυτό δεν ισχύει μονάχα για τους ανθρώπους, αλλά για τα πάντα, είτε έμψυχα είτε άψυχα, επομένως τα πάντα είναι ιερά και άξια σεβασμού.
- Χωρίς να υπάρχει δόγμα, είναι λογικό να μην υπάρχει και προσηλυτισμός. Οι Παγανιστές όχι μόνο δεν θα προσηλυτίσουν ποτέ κανένα, αλλά απεχθάνονται και όσους το κάνουν. Η φύση της θρησκείας είναι τέτοια που αγκαλιάζει όλες τις θεοφιλοσοφίες σαν εξίσου σεβαστές.
- Δεν υπάρχουν πνευματικοί ηγέτες. Η επαφή του πιστού με το Θείο και η καθοδήγησή του από Αυτό είναι άμεση χωρίς «μεσολαβητές».

Και τα Θεϊκά όντα τι λένε για αυτό?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 02:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:simori: όταν κάποιος δήλωνε άθεος ήταν σαν να δήλωνε σατανιστής και δεν χρειάζεται να πάμε μακρυά για να δούμε αυτό το κοινωνικό φαινόμενο, τουλάχιστον στην Ελλάδα το συνηθίζουν ακόμα.


Η Ελλάδα είναι ο κόσμος όλος?


quote:simori: Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου μιλήσω για τον αυριανό άνθρωπο.

Δεν απάντησες σε καμία ερώτηση μου, αγαπητή ‘ποιήτρια’!

quote:simori: Σχετικά με την Wicca μπορείς να πάρεις κάποιες πληροφορίες από την παρακάτω διεύθυνση...
http://en.wikipedia.org/wiki/Wicca
και φυσικά να το ψάξεις αν θέλεις και σε άλλες.

Ευχαριστώ αλλά αυτό που ήθελα ήταν απάντηση στις ερωτήσεις μου, αυτό που θέλω στο φόρουμ είναι ο διάλογος.



1.File moy den eipa pws h Ellada einai olos o kosmos, efera ena paradeigma
2.Soy apantisa hdh me to parakatw

quote:
Apo oso toulaxiston gnwrizw, h filosofia ths Wicca egkeitai apo thn 8esh toy an8rwpoy mesa ston kosmo. H agaph, h enwsh me thn fysh kai o sevasmos se ayth kai ta plasmata ths opws kai ston synan8rwpo, ennoeite, einai oi pio megales axies. Einai paganistikh 8rhskeia kai h 8emeliwsh ths xekinaei apo thn mhtera gh kai epekteinete sthn enwsh tou 8ulhkoy me to arseniko me isous rolous. O 8eos kai h 8ea pou apeikonizoun to arseniko kai to 8hlyko stoixeio antistoixa.
Xwris ton sevasmo kai thn agaph den yparxei armonia ston kosmo, alla logw ths pantelhs elleipshs 8a elega aytwn twn arxwn ston kosmo pou zoume alla kai h tash na katastrefoume ta panta gyrw mas apo adiaforia H apo apleistia exei ferei pollous an8rwpous konta se ayth san tropo zwhs, gia ayto ton logo kai polloi 8ewroun tous eaytous tous wiccans, xwris na einai pragmatika. O pragmatikos wiccan einai myhmenos sthn texnh kai anagnwrizei mesa tou kai gyrw tou thn phgh ths 8eikhs taytothtas kai ths pneymatikhs enwshs me thn energeia pou perivallei ton kosmo me thn mhtera gh se sxesh me ton kosmo oloklhro!

Ta parapanw einai h apantisi moy.


quote:
Δεν απάντησες σε καμία ερώτηση μου, αγαπητή ‘ποιήτρια’!

Ayto ti einai?

quote:

Αυτή είναι μία πολύ μεγάλη συζήτηση αν και εχω ηδη πει κάποια σχετικά πράγματα σε προηγούμενο ποστ μου... σχετικά με τον φόβο του ανθρώπου προς αυτήν (φύση) από άγνεια και αλλαζωνεία, αλλά και τον φόβο του να να δει τα πράγματα ελεύθερα και φυσικά να μιλήσει ελεύθερα για αυτά που πιστεύει χωρίς να γίνει δακτυλοδεικτούμενος, αν σκεφτεί κανείς πως όταν κάποιος δήλωνε άθεος ήταν σαν να δήλωνε σατανιστής και δεν χρειάζεται να πάμε μακρυά για να δούμε αυτό το κοινωνικό φαινόμενο, τουλάχιστον στην Ελλάδα το συνηθίζουν ακόμα.


quote:
simori: Ένωση του όλου με τον εαυτό, πόσο σφιχτά αγκαλισμάνοι είμαστε, αλλά κατά την γνώμη μου, πόσο δεν θέλουμε να δώσουμε σημασία....
________________________________________
Γιατί μιλάς στο πληθυντικό?


Giati milaw genika gia ton an8rwpo/thta kai thn tash mas na psaxnoume ton eayto mas exw apo thn dhmioyrgia!

quote:
Dying_Incubus: Και θα συμφωνήσω απόλυτα σ' αυτό που αναφέρεις, αγαπητή simori:
quote:
________________________________________
Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Πολλές θρησκείες περικλύουν μέσα τους μεγάλες αλήθειες και ίσως κατ'ουσία μοιάζουν μεταξύ τους.
________________________________________

el.elyon : Πολλές και όχι όλες!!!!! Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι αυτές οι πολλές θρησκείες?


8eleis na tis katanomasw me alfavitiki seira? :-p)
Nomizw pws hdh anafer8hkame se kapoies….. ;-)
An exeis na pros8eseis kati giati den to kaneis? Pragmatika den katanow thn fysh ths erwthshs sou.. me mperdeyoun ligo ta 8aumastika sou meta to << Πολλές και όχι όλες!!!!! >>ka8ws kai to erwthmatiko sou << ποιες είναι αυτές οι πολλές θρησκείες? >> Gine pio safhs……. An 8eleis!!!

8a symfwnhsw me ton filo elo gia thn eystoxh parathrhsh tou peri dhmiourgou kai dhmiourgias!!!

quote:
el.elyon -Και αυτό που έχει ανάγκη αυτός ο σημερινός άνθρωπος είναι ο παγανισμός?

Oxi file el.elyon, den eipa pws o shmerinos an8rwpos exei anagkh apo ton paganismo aparaithta alla sigoura exei thn anagkh na niwsei pio eley8eros na pistepsei se ayto pou exei o idios anagkh, se ayto pou o idios katanoei kai oxi giati yparxoun kapoioi pou prospa8oun na proshlytisoun gia skopous symferontos… kai fysika exei anagkh na niwsei perissotero konta sthn fysh! Den einai aparaithto na ginei Wiccan! 8a mporouse kapoios apla na pistepsei se kati pou den exei kamia taytothta, kati entelws diko tou, giati oxi?
Ayth einai h apopsh mou…..


quote:
Και τα Θεϊκά όντα τι λένε για αυτό?


Poia 8eika onta?
prospa8hse na gineis pio safhs!!!


quote:
Πρώτον δεν εναντιώνομαι σε κανέναν. Οι ερωτήσεις και ο διάλογος είναι και το ζητούμενο στο φόρουμ! Και δεύτερων, το τι χρειάζεται αυτό είναι δικό μου θέμα.

Den 8a symfwnhsw masi sou… oi synexeis erwthseis den einai dialogos….


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 02:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτον δεν εναντιώνομαι σε κανέναν. Οι ερωτήσεις και ο διάλογος είναι και το ζητούμενο στο φόρουμ!Και δεύτερων, το τι χρειάζεται αυτό είναι δικό μου θέμα.

Πράγματι el.elyon ,φαίνεται καθαρά ότι αυτό που θέλεις είναι ο διάλογος !!!!

quote:
Μήπως θα πρέπει να διαβάζεις λίγο καλυτερα?

Διαβάζω παρά πολύ καλά el.elyon, και δυστυχώς για άλλη μια φορά αυτό που βλέπω είναι πως έχουμε μάθει να κοιτάζουμε και να κρίνουμε τους πάντες γύρω μας που δεν ακολουθούν την χριστιανική αλήθεια και φυσικά και το ανάποδο ,όλους αυτούς που κατηγορούν τον χριστιανισμό .

Αλλά μιας και μου έγραψες κάποια εδάφια από την επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ , «23και αντικατέστησαν τη δόξα του αναλλοίωτου Θεού με ομοιώματα που έχουν τη μορφή του φθαρτού ανθρώπου και πουλιών και τετραπόδων ζώων και ερπετών!»
θα ήθελα να σε ρωτήσω τη γνώμη έχεις όταν βλέπεις την προσωπική σου αλήθεια να έχει καταντήσει εμπόριο .
Τίμιο ξύλο ( ατελείωτο ,ε!!!) ,κομποσκοίνια ,τάματα ,θεοποίηση εικόνων ,μυστήρια (εκεί και αν μας γδύνουνε ), αγιοποίηση νεκρών ( άλλη κονόμα και αυτή) ,κλπ .

Όπως καταλαβαίνεις διαβάζω τα πάντα ,απλά έχω μάθει να κοιτάω και την καμπούρα μου στα προσωπικά μου πιστεύω και όχι μόνο του αλλού .

quote:
Και τα Θεϊκά όντα τι λένε για αυτό?

Γιατί δεν τα ρωτάς να σου απαντήσουνε ,μιας και εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 11:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα elo.


quote:
elo: quote:
________________________________________
Πρώτον δεν εναντιώνομαι σε κανέναν. Οι ερωτήσεις και ο διάλογος είναι και το ζητούμενο στο φόρουμ!Και δεύτερων, το τι χρειάζεται αυτό είναι δικό μου θέμα.
________________________________________
Πράγματι el.elyon ,φαίνεται καθαρά ότι αυτό που θέλεις είναι ο διάλογος !!!!

Ωραία, αλλά γιατί με κόκκινο? Μήπως θα πρέπει να σε ρωτήσω τι χρειάζεται και δεν χρειάζεται για να ρωτήσω στο φόρουμ? Μήπως θα πρέπει να σε ρωτήσω τι χρειάζεται και δεν χρειάζεται για να πω στο φόρουμ? Σε ποιον αντί – χριστιανό έκανες παρατήρηση?


quote:
elo:
quote:
________________________________________
Μήπως θα πρέπει να διαβάζεις λίγο καλυτερα?
________________________________________
Διαβάζω παρά πολύ καλά el.elyon, και δυστυχώς για άλλη μια φορά αυτό που βλέπω είναι πως έχουμε μάθει να κοιτάζουμε και να κρίνουμε τους πάντες γύρω μας που δεν ακολουθούν την χριστιανική αλήθεια και φυσικά και το ανάποδο ,όλους αυτούς που κατηγορούν τον χριστιανισμό .

Ωραία αφού διαβάζεις παρά πολύ καλά μπράβο σου! Αλλά αυτό το πληθυντικό τι το θέλεις? Αφού εσύ είσαι απέξω!


quote:
elo: Αλλά μιας και μου έγραψες κάποια εδάφια από την επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ , «23και αντικατέστησαν τη δόξα του αναλλοίωτου Θεού με ομοιώματα που έχουν τη μορφή του φθαρτού ανθρώπου και πουλιών και τετραπόδων ζώων και ερπετών!»
θα ήθελα να σε ρωτήσω τη γνώμη έχεις όταν βλέπεις την προσωπική σου αλήθεια να έχει καταντήσει εμπόριο .
Τίμιο ξύλο ( ατελείωτο ,ε!!!) ,κομποσκοίνια ,τάματα ,θεοποίηση εικόνων ,μυστήρια (εκεί και αν μας γδύνουνε ), αγιοποίηση νεκρών ( άλλη κονόμα και αυτή) ,κλπ .

Η προσωπική μου Αλήθεια δεν έχει καταντήσει εμπόριο και λυπάμαι που το αναφέρεις με αυτό τρόπο!


quote:
elo: quote:
________________________________________
Και τα Θεϊκά όντα τι λένε για αυτό?
________________________________________
Γιατί δεν τα ρωτάς να σου απαντήσουνε ,μιας και εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα .

κανένα .
Ούτε και εγώ γνωρίζω κανένα προσωπικά! Και δεν μιλάνε σε ανθρώπους που πιστεύουν στον Αληθινό Θεό!

Εσύ δεν θες να τους ρωτήσεις? Την μαντάμ Μπλαβατσκη θα την έχεις ακουστά, αυτή είχε επαφή με τα Θεϊκά όντα. Αφού διαβάζεις τα πάντα κάτι θα έχεις διαβάζει και για τα Θεϊκά όντα. Έτσι δεν είναι?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 11:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori: 8eleis na tis katanomasw me alfavitiki seira? :-p)
Nomizw pws hdh anafer8hkame se kapoies….. ;-)
An exeis na pros8eseis kati giati den to kaneis? Pragmatika den katanow thn fysh ths erwthshs sou.. me mperdeyoun ligo ta 8aumastika sou meta to << Πολλές και όχι όλες!!!!! >>ka8ws kai to erwthmatiko sou << ποιες είναι αυτές οι πολλές θρησκείες? >> Gine pio safhs……. An 8eleis!!!

Αγαπητή μου ποιήτρια ήμουνα σαφής. Γιατί πολλές θρησκείες και όχι όλες περικλύουν μέσα τους μεγάλες αλήθειες και ίσως κατ'ουσία μοιάζουν μεταξύ τους?
Θα ήθελα να μου πεις ποιες είναι αυτές οι πολλές θρησκείες και ποιες οι μεγάλες αλήθειες? Αν θα είναι με αλφαβητική σειρά δεν με πειράζει!

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάτι να προσθέσω.

quote:
simori: Oxi file el.elyon, den eipa pws o shmerinos an8rwpos exei anagkh apo ton paganismo aparaithta alla sigoura exei thn anagkh na niwsei pio eley8eros na pistepsei se ayto pou exei o idios anagkh, se ayto pou o idios katanoei kai oxi giati yparxoun kapoioi pou prospa8oun na proshlytisoun gia skopous symferontos… kai fysika exei anagkh na niwsei perissotero konta sthn fysh! Den einai aparaithto na ginei Wiccan! 8a mporouse kapoios apla na pistepsei se kati pou den exei kamia taytothta, kati entelws diko tou, giati oxi?
Ayth einai h apopsh mou…..


Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

quote:
simori: quote:
________________________________________
Και τα Θεϊκά όντα τι λένε για αυτό?
________________________________________

Poia 8eika onta?
prospa8hse na gineis pio safhs!!!


Τα Θεϊκά όντα της Θεοσοφίας!


quote:
simori: quote:
________________________________________
Πρώτον δεν εναντιώνομαι σε κανέναν. Οι ερωτήσεις και ο διάλογος είναι και το ζητούμενο στο φόρουμ! Και δεύτερων, το τι χρειάζεται αυτό είναι δικό μου θέμα.
________________________________________
Den 8a symfwnhsw masi sou… oi synexeis erwthseis den einai dialogos….

Ωραία, πες μου πόσες ερωτήσεις περιέχει ο διάλογος?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 12:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς.

quote:
Και τα Θεϊκά όντα τι λένε για αυτό?

quote:
Τα Θεϊκά όντα της Θεοσοφίας!

Αγαπητέ el.elyon, είδες πουθενά να αναφέρεται στο θέμα αυτό η Θεοσοφία και τα Θεϊκά Όντα?
Δυστυχώς εγώ δεν τα είδα και μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση που αναφέρεσαι σ' αυτά χωρίς λόγο.
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να μείνουμε στο αρχικό θέμα συζήτησης...

quote:
Ωραία, πες μου πόσες ερωτήσεις περιέχει ο διάλογος?

Έχοντας παρατηρήσει μια τάση σου αρκετές φορές να θέτεις στον συνομιλητή σου συνεχόμενες και πολλές ερωτήσεις, φοβάμαι ότι μ' αυτόν τον τρόπο δεν επιτυγχάνεται ο διάλογος.
Όταν ένας άνθρωπος έχει να απαντήσει σε 15 ερωτήσεις κι ύστερα έχει να απαντήσει σε άλλες 15 ερωτήσεις, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο για αυτόν, είναι αρκετά χρονοβόρο να απαντήσει κι αμφιβάλλω αν αποκομίζει την αίσθηση του διαλόγου...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 12:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα el.elyon .

quote:
Ωραία, αλλά γιατί με κόκκινο? Μήπως θα πρέπει να σε ρωτήσω τι χρειάζεται και δεν χρειάζεται για να ρωτήσω στο φόρουμ?

Φυσικά όχι .
Απλά δεν κατάλαβα το ύφος της γραφής σου όταν γράφεις:«Και δεύτερων, το τι χρειάζεται αυτό είναι δικό μου θέμα.» ,δεν μου φαίνεται να σου έχει στερήσει κανείς εδώ μέσα το δικαίωμα να εκφράζεις την γνώμη σου ελεύθερα ,οπότε ποιος ο λόγος αυτής της επισημάνσεις ;

quote:
Ωραία αφού διαβάζεις παρά πολύ καλά μπράβο σου! Αλλά αυτό το πληθυντικό τι το θέλεις? Αφού εσύ είσαι απέξω!

Δεν κατάλαβες καλά φίλε μου ,όταν προσπαθώ να γνωρίσω και να κατανοήσω το κάθε τι που με περιβάλει ,εννοείται ότι μέσα σε αυτά είναι και ο άνθρωπος ,το εγώ μας ,το εγώ μου .
Απλά έχω μάθει να σέβομαι το προσωπικό πιστεύω του καθενός μας ,αυτό βέβαια δεν πάει να πει ότι είμαι απέξω ,άλλωστε για αυτό βρίσκομαι και σε αυτό το φόρουμ .

quote:
Εσύ δεν θες να τους ρωτήσεις? Την μαντάμ Μπλαβατσκη θα την έχεις ακουστά, αυτή είχε επαφή με τα Θεϊκά όντα. Αφού διαβάζεις τα πάντα κάτι θα έχεις διαβάζει και για τα Θεϊκά όντα. Έτσι δεν είναι?

Θεϊκά όντα (πνευματικές ιεραρχίες) υπάρχουν σε όλα τα πιστεύω και θρησκείες .
Όπως και στην χριστιανική .
Σου λέει τίποτα η ονομασία «Αγγελικές Ιεραρχίες» .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 12:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus: Αγαπητέ el.elyon, είδες πουθενά να αναφέρεται στο θέμα αυτό η Θεοσοφία και τα Θεϊκά Όντα?

Εγώ τα ανάφερα.

quote:
Dying_Incubus: Δυστυχώς εγώ δεν τα είδα και μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση που αναφέρεσαι σ' αυτά χωρίς λόγο.

Δεν είναι χωρίς λόγο. Θέλω να μάθω τι λένε τα θεϊκά όντα για το θέμα.


quote:
Dying_Incubus: Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να μείνουμε στο αρχικό θέμα συζήτησης...

Γιατί όχι……

quote:
Dying_Incubus: Έχοντας παρατηρήσει μια τάση σου αρκετές φορές να θέτεις στον συνομιλητή σου συνεχόμενες και πολλές ερωτήσεις, φοβάμαι ότι μ' αυτόν τον τρόπο δεν επιτυγχάνεται ο διάλογος.

Μπορεί αλλά τι επιτυγχάνεται?


quote:
Dying_Incubus: Όταν ένας άνθρωπος έχει να απαντήσει σε 15 ερωτήσεις κι ύστερα έχει να απαντήσει σε άλλες 15 ερωτήσεις, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο για αυτόν, είναι αρκετά χρονοβόρο να απαντήσει κι αμφιβάλλω αν αποκομίζει την αίσθηση του διαλόγου...

Αγαπητέ μου για ποιο λογο γίνεται ο διάλογος? Ποιος είναι ο ρόλος των ερωτήσεων?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 12:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Φυσικά όχι .
Απλά δεν κατάλαβα το ύφος της γραφής σου όταν γράφεις:«Και δεύτερων, το τι χρειάζεται αυτό είναι δικό μου θέμα.» ,δεν μου φαίνεται να σου έχει στερήσει κανείς εδώ μέσα το δικαίωμα να εκφράζεις την γνώμη σου ελεύθερα ,οπότε ποιος ο λόγος αυτής της επισημάνσεις ;

Δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν με το ύφος της γραφής μου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 13:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον επιθυμείς να μάθεις, αγαπητέ el.elyon, μπορείς να διαβάζεις τα βιβλία περί Θεοσοφίας ώστε να σου λυθούν οι απορίες σου.

Μια μορφή του διαλόγου είναι οι ερωτήσεις - απαντήσεις κι από τις 2 πλευρές.
Σκοπός του διαλόγου είναι να έρθουν πιο κοντά οι πλευρές του, να ανοιχθούν, να μοιραστούν απόψεις και να συζητήσουν επάνω στο θέμα του διαλόγου με σεβασμό, αλληλοκατανόηση και με την διάθεση να σκεφτούν επάνω στις θέσεις που εκφράζονται.
Οι συνεχόμενες όμως ερωτήσεις προς κάποιον συνάνθρωπο μας δεν αποτελεί διάλογο κι είναι "εξουθενωτικές"...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 13:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus: Εφόσον επιθυμείς να μάθεις, αγαπητέ el.elyon, μπορείς να διαβάζεις τα βιβλία περί Θεοσοφίας ώστε να σου λυθούν οι απορίες σου.

Ε τότε γιατί υπάρχει το φόρουμ, μονο για τους χριστιανούς?

Για μια ερώτηση θα πρέπει να διαβάζω όλα τα βιβλία περί Θεοσοφίας? Δεν μπορούν οι Θεοσοφιστές αφού τα έχουν διαβάζει και μάλλον τα έχουν γράψει, να μου απαντήσουν?

quote:
Dying_Incubus: Μια μορφή του διαλόγου είναι οι ερωτήσεις - απαντήσεις κι από τις 2 πλευρές.


Άρα που είναι το πρόβλημα?


quote:
Dying_Incubus:
Σκοπός του διαλόγου είναι να έρθουν πιο κοντά οι πλευρές του, να ανοιχθούν, να μοιραστούν απόψεις και να συζητήσουν επάνω στο θέμα του διαλόγου με σεβασμό, αλληλοκατανόηση και με την διάθεση να σκεφτούν επάνω στις θέσεις που εκφράζονται.

Ποιος είναι ο ρόλος των ερωτήσεων στο διάλογο αγαπητέ μου?


quote:
Dying_Incubus: Οι συνεχόμενες όμως ερωτήσεις προς κάποιον συνάνθρωπο μας δεν αποτελεί διάλογο κι είναι "εξουθενωτικές"...


Τι αποτελεί? Γιατί είναι εξουθενωτικές?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 13:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
7 ερωτήσεις...

Θα απαντήσω όμως μόνο σε μία καθώς στις άλλες έχω ήδη απαντήσει με το προηγούμενο μήνυμα μου - ή είναι ήδη γνωστές από την θεματολογία των Συζητήσεων.

quote:
Δεν μπορούν οι Θεοσοφιστές αφού τα έχουν διαβάζει και μάλλον τα έχουν γράψει, να μου απαντήσουν?

Δεν είδα κάποιον από τους συμμετέχοντες να δηλώνει Θεοσοφιστής, αγαπητέ.
Ο κύριος σκοπός του θέματος είναι συγκεκριμένος, οπότε θα σε παρακαλούσα να μείνεις σ' αυτόν.
Μπορείς λοιπόν είτε να αναζητήσεις μόνος σου τις απαντήσεις είτε να θέσεις το ερώτημα σου στο θέμα περι Θεοσοφίας που είχες δημιουργήσει κι αν κάποιος γνωρίζει, μπορεί να σου απαντήσει.

Καλή σου μέρα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Guantanamera
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 16:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Guantanamera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aναρωτιέμαι αν υπάρχουν περιθώρια εφαρμογής των παγανιστικών αυτών θρησκειών (Wicca, Ινδιάνων Β. Αμερικής) από το σύγχρονο άνθρωπο των πόλεων ή απλά θα δημιουργηθεί μια καρικατούρα θρησκεία την οποία θα χρησιμοποιούμε, ως ξεκάρφωμα, την Πρωτομαγιά φερ' ειπείν;

Η πραγματική επαφή με τη φύση δεν νομίζω ότι μπορεί να επιτευχθεί, ούτε μέσω βιβλίων, ούτε ζώντας σε μια διεφθαρμένη μεγαλούπολη, καθημερινά.

Μάλλον θα πρέπει πρώτα να βγεις εκεί έξω και να ζήσεις, να γίνεις ένα με το ποτάμι, το βουνό, τη θάλασσα επί καθημερινής βάσης.

Έτσι λ.χ., ένας ινδιάνος ή ένας έλληνας χωριάτης του 1950, ποτέ δεν θα πάθαινε το τραγικό δυστύχημα των πεζοπόρων, αφού θα γνώριζε εκ των προτέρων, τι μπορεί να συμβεί όταν συνεργήσουν ποτάμι κι ουρανός το μήνα Μάιο.

Ο άνθρωπος των πόλεων όμως....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 20:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνωμη για τη διακοπη, αλλα μηπως ξερετε site με εικονες Δρακων και Γυναικων ;(ψαχνω μια συγκεκριμενη)ΕυχαριστωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy