ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αναδρομή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 17:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kleopa νομίζεις ότι οι απαιτήσεις είναι λιγότερες από Ιατρική, παίζεις με τις ψυχές των ανθρώπων, είναι επικίνδυνο έως απαράδεκτο να μαθαίνεις κάνοντας λάθη πάνω σε άλλους.

Εσύ το κάνεις μόνος σου από την αρχή κοιτάζοντας την ώρα της ύπνωσης βιβλία, είναι δυνατόν να μπορείς να προστατεύσεις κάποιον όταν συμβεί κάτι που δεν περιέχεται στο βιβλίο που έχεις μπροστά σου?

Ο aries επειδή έχουμε ξαναμιλήσει και σε άλλα θέματα και το ξέρω, δεν λέει ποτέ λόγια στον αέρα.
Αυτό που είπε ότι πρέπει στην αρχή να υπάρχει κάποιος πιό έμπειρος να "προσέχει" δεν το πιστεύει μόνο αυτός, όσα βιβλία εσωτερισμού και να διαβάσεις το ίδιο λένε, όποιους έμπειρους υπνωτιστές και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πούνε.

Αρκετοί άνθρωποι νομίζουν ότι ο υπνωτισμός δεν είναι τίποτα απλώς "κοιμάσαι", δεν είναι έτσι.

Το είχα γράψει και στο άλλο θέμα που κλείδωσε η Αμαλία, θεωρώ άσχημο το να μπαίνεις στην σκέψη του άλλου χωρίς να το γνωρίζει και να το έχει δεχτεί.
Το υποκείμενο όπως λες, μπορεί να ζητήσει ότι θέλει, εσύ πρέπει να το εμποδίσεις να κάνει κάτι μη νόμιμο και αντιδεοντολογικό.
Επίσης πρέπει να το προστατεύσεις, όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ότι φαίνονται, εάν για παράδειγμα πας να μπεις στη σκέψη κάποιου έμπειρου σε τέτοια θέματα και το εκλάβει ως επίθεση τι θα κάνεις? τι αποτελέσματα θα υπάρχουν στο υποκείμενο?

Αυτό είναι και μιά ερώτηση για τον aries, πραγματικά θα ήθελα να ξέρω εάν κάποιος έμπειρος και ίσως όχι τόσο καλός μπορεί να κάνει κακό σε κάποιον που προσπαθεί να μπει στο μυαλό του.

aries επί της ευκαιρίας να σου πω ότι δεν ασχολήθηκα από Παρασκευή έως χτες βράδυ, δεν έγινε τίποτα, όπως ακριβώς τα είπες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 17:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, φυσικά κι η ύπνωση πρέπει να γίνεται από κάποιον έμπειρο κι ειδικό.
Διακυβεύεται η ψυχική υγεία του υπνωτισμένου...

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KLoPeas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 21:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KLoPeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση για τον Aries0
<<Ετσι και αλλοιως κανεις οτι θελεις...!!!!!!
Αν τωρα δινουν διπλωματα...ναι τα δικα μου ειναι για <MEDIUM>
Μεσα λοιπον απο την διατριβη μου ....το πρωτο που μαθαινεις...ειναι η υπνωση....
Μετα παλι μεσα απο επιλεγμενες ομαδες...κανεις τα πειραματα σου...εχοντας παντα εναν δασκαλο ...που "προσεχει" ...
Αν σε καλυψα...!!!!!!!>>

Όχι δεν με κάλυψες πλήρως……
Επειδή μου έχεις κινήσει την περιέργεια έχω μερικές απορίες, γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα ,και θα με βοηθήσεις να αποκτήσω μια σφαιρική άποψη των πραγμάτων .
α) Όταν λες <<διατριβή>> τι εννοείς; Πως και που δίνονται διπλώματα για <<MEDIUM>>.
β) Έχεις ασχοληθεί με την ύπνωση και πόσο καιρό ;
γ) Παίρνοντας αυτά τα διπλώματα πάνω σε τι θέματα εργάστηκες και πως διδάχτηκες και ποια ήταν τα τελικά τεστ που διαγωνίστηκες για να περάσεις .
δ) Όταν λες <<επιλεγμένες ομάδες>>, τα μέλη της από ποιους αποτελούνταν
ε) Και λέγοντας ότι <<κάνεις τα πειράματα σου>>, ότι ξεκινάς πειραματισμό πάνω στα ανθρώπινα υποκείμενα ,όπως και όλοι άλλωστε όσοι ξεκινάνε μαθαίνοντας την τεχνική της ύπνωσης , τι πειράματα ήταν αυτά.
στ) Όταν λες <<έναν δάσκαλο που προσέχει>> εσύ για παράδειγμα ποιους δάσκαλους είχες και πως σας πρόσεχαν δηλαδή. Σε πόσα χρόνια αποφοίτησες ;
ζ) Όταν λες ότι μέσα από την διατριβή σου το πρώτο στάδιο ,το πράγμα που μαθαίνεις είναι η ύπνωση, ποια είναι τα άλλα στάδια που επακολουθούν.
η) Εσύ τι με θα με συμβούλευες με τον υπνωτισμό; Πως θα πρέπει να συνεχίσω και προπαντός πως θα γίνω καλύτερος και υπνωτιστής και καθοδηγητής. Τι θα έπρεπε να προσέχω. Ποιο είναι το ποιο περίεργο δυσάρεστο και ευχάριστο γεγονός που σου έτυχε και πως το αντιμετώπισες.
Θα ήθελα να μου απαντήσεις σε κάθε ένα από τα ερωτήματα μου με πολλά και συγκεκριμένα παραδείγματα και τότε μόνο θα με έχεις καλύψει και ειδικά στο τελευταίο ερώτημα δεν θέλω να μου απαντήσεις γενικά…..Θέλω καλά επιχειρήματα γιατί με ενδιαφέρει να ασχοληθώ σοβαρότατα με την ύπνωση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KLoPeas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 00:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KLoPeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση στον pyramid
<<Kleopa νομίζεις ότι οι απαιτήσεις είναι λιγότερες από Ιατρική, παίζεις με τις ψυχές των ανθρώπων, είναι επικίνδυνο έως απαράδεκτο να μαθαίνεις κάνοντας λάθη πάνω σε άλλους.

Εσύ το κάνεις μόνος σου από την αρχή κοιτάζοντας την ώρα της ύπνωσης βιβλία, είναι δυνατόν να μπορείς να προστατεύσεις κάποιον όταν συμβεί κάτι που δεν περιέχεται στο βιβλίο που έχεις μπροστά σου?

Ο aries επειδή έχουμε ξαναμιλήσει και σε άλλα θέματα και το ξέρω, δεν λέει ποτέ λόγια στον αέρα.
Αυτό που είπε ότι πρέπει στην αρχή να υπάρχει κάποιος πιό έμπειρος να "προσέχει" δεν το πιστεύει μόνο αυτός, όσα βιβλία εσωτερισμού και να διαβάσεις το ίδιο λένε, όποιους έμπειρους υπνωτιστές και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πούνε.

Αρκετοί άνθρωποι νομίζουν ότι ο υπνωτισμός δεν είναι τίποτα απλώς "κοιμάσαι", δεν είναι έτσι.

Το είχα γράψει και στο άλλο θέμα που κλείδωσε η Αμαλία, θεωρώ άσχημο το να μπαίνεις στην σκέψη του άλλου χωρίς να το γνωρίζει και να το έχει δεχτεί.
Το υποκείμενο όπως λες, μπορεί να ζητήσει ότι θέλει, εσύ πρέπει να το εμποδίσεις να κάνει κάτι μη νόμιμο και αντιδεοντολογικό.
Επίσης πρέπει να το προστατεύσεις, όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ότι φαίνονται, εάν για παράδειγμα πας να μπεις στη σκέψη κάποιου έμπειρου σε τέτοια θέματα και το εκλάβει ως επίθεση τι θα κάνεις? τι αποτελέσματα θα υπάρχουν στο υποκείμενο?

Αυτό είναι και μιά ερώτηση για τον aries, πραγματικά θα ήθελα να ξέρω εάν κάποιος έμπειρος και ίσως όχι τόσο καλός μπορεί να κάνει κακό σε κάποιον που προσπαθεί να μπει στο μυαλό του.>>


Συμφωνώ ακράδαντα με τα λεγόμενα σου έχεις απόλυτα δίκιο. Πες το λάθος ξεκίνημα … Με ενδιέφερε να ασχοληθώ με την ύπνωση και έψαχνα τρόπους για το πως θα μάθαινα την τεχνική και έπεσαν στα χέρια μου τα συγκεκριμένα βιβλία . Τώρα πια έχω μάθει την τεχνική και έχω αναπτύξει άλλες . Το να είχα κάποιον πιο έμπειρο σαν δάσκαλο θα ήταν το καλύτερο .Έτσι ξεκίνησα …έχω αντιμετωπίσει πολλές καταστάσεις <<που δεν περιέχονται στο βιβλίο>> χωρίς να το έχω μπροστά μου εδώ και πολύ καιρό. Αλλά αυτό που λες , ότι δηλαδή παίζεις με τις ανθρώπινες ψυχές στην ουσία όλοι οι υπνωτιστές ανεξάρτητου εμπειρίας, το κάνουν. Για φανταστείτε να τύχει στον κ.Βουλούκο ή στον κ.Κυπριωτάκη , κατά τη διάρκεια μιας ύπνωσης να πάθει ανακοπή καρδιάς το υποκείμενο και να πεθάνει. Ποιος θα φταίει; .Ο υπνωτισμός σαν εργαλείο, ο χειριστής ή το υποκείμενο που εμπιστεύτηκε την ψυχή του στα χέρια ενός <<έμπειρου>>; Όσα χρόνια και αν περάσουν κανείς δεν μπορεί να αποκαλέσει τον εαυτό του έμπειρο πάνω σε αυτόν τον τομέα. Όλο και θα υπάρχουν καινούρια πράγματα που πρέπει να μάθει κανείς. Και κάτι άλλο, σε όλες τις επιστήμες μαθαίνουμε πάνω στα λάθη που έχουν κάνει οι προηγούμενοι και εγώ σίγουρα δεν είμαι ένας από αυτούς που θα κάνει τα ίδια λάθη . Στέλνω στο φόρουμ διάφορες εμπειρίες μου από άτομα που υπνώτισα και δεν έχει βρεθεί κανείς να μου πει ότι <<κοίταξε εδώ το χειρίστηκες λάθος το θέμα ,έπρεπε να τον καθοδηγήσεις αλλιώς>>. Όπως θα καταλάβατε έχω ασχοληθεί πολύ αμυδρά με το θέμα της θεραπευτικής ύπνωσης, γιαυτο το λόγο, δεν μου αρέσει να <<πειράζω>> το υποσυνείδητο σε ψυχοπαθολογικά θέματα. Τελικά με ποιους όρους αποδέχεσαι την τέχνη της ύπνωσης;. Αν κατάλαβα καλά κατακρίνεις εντελώς τον υπνωτισμό και ότι δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται από κανέναν και για οποιοδήποτε λόγο, έτσι δεν είναι; Τώρα το να μπεις στη σκέψη κάποιου χωρίς να το γνωρίζει και να το έχει δεχτεί είναι σίγουρα αντιδεολογικό ….αλλά παράνομο; Είχα την απορία , στο έργο << Αυτό που θέλουν οι γυναίκες>> με τον Μελ Γκίπσον θα μπορούσε κάποιος να αναπτύξει προσωρινά όπως και στο έργο αυτή την δύναμη; Το μόνο που είχα να κάνω ήταν να το δοκιμάσω και ανέπτυξα την τεχνική που αναφέρω στα κείμενα μου με τεράστια επιτυχία. Γιαυτο και δεν έχω βάλει κανέναν στο μυαλό κάποιου έμπειρου σε τέτοια θέματα για τον λόγο που αναφέρεις. Παρατήρησα ότι ήταν πιο εύκολο ένα άτομο να μπει στο μυαλό κάποιου αγαπημένο του προσώπου γιατί υπήρχε ο έντονος συναισθηματικός κρίκος που τους σύνδεε. Πάντα η διαδικασία έγινε μεταξύ του αγοριού και της κοπέλας του ή του αγοριού και της οικογένειας του, με εντελώς αθώες προθέσεις και θα το καταλάβετε από τις εμπειρίες που θα στείλω.
Τελικά μπορεί κάποιος να μου πει κάποιος τι κίνδυνοι υπάρχουν σε μια αναδρομή σε προηγούμενη ζωή όπου δεν βάζω το άτομο να βιώσει τίποτα σωματικά και να του περάσουν κάποιοι εφιάλτες ή φοβίες του ή στην τωρινή του ζωή ώστε να θυμηθεί κάτι ή το να είσαι οχ φαντάρος και να δεις τι κάνει αυτή τη στιγμή η οικογένεια σου ή η κοπέλα σου ; Όσο για το διάβασμα της σκέψης έγινε για καθαρά ερευνητικούς σκοπούς μου σε μικρό αριθμό υποκείμενων ίσα ίσα για να εξακριβώσω αν τελικά την έχει αυτήν την δύναμη ο άνθρωπος και τα αποτελέσματα ήταν θετικά και θεαματικά! Προσεχώς αναμένετε περιγραφές στο καινούριο update
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 07:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμή πρίν κάμποσο καιρό είχα διαβάσει στο ίντερνετ οτι ένα μοντέλο της δεκαετίας του 1950-1960 από την Αμερική, δεν θυμάμαι πώς λεγόταν, είχε πέσει "θύμα" από έναν επιτήδειο υπνωτιστή ο οποίος την ήλεγχε και την χρησιμοποιούσε για τους σκοπούς του.
Η γυναίκα λοιπόν, όταν σταμάτησε την καριέρα της είχε ανοίξει πρακτορείο μοντέλων κι είχε μία καθ' όλα φυσιολογική ζωή.
Εν τω μεταξύ, έφευγε συχνά στο εξωτερικό ενώ είχε αρκετά κενά μνήμης.
Αποκαλύφθηκε οτι ο υπνωτιστής ήταν πράκτορας της CIA κι οτι την χρησιμοποιούσε για να μεταφέρει μηνύματα, ενώ είχε εκπαιδεύσει τον δεύτερο εαυτό της σα να ήταν επαγγελματίας δολοφόνος.
Όταν "ξυπνούσε" ο δεύτερος εαυτός της γινόταν κακιά και είχε προξενήσει μεγάλη εντύπωση στον δεύτερο σύζυγο της.
Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στο www.alito.gr.
Αν θυμάμαι καλά, το σχετικό άρθρο βρίσκεται εκεί.
Είναι εγκληματικά τέτοια φαινόμενα κι επειδή μπορεί να προξενηθεί τόση μεγάλη σύγχυση στο υπνωτιζόμενο άτομο, πρέπει ο υπνωτιστής να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός κι έμπειρος...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 11:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα. Ο aries δεν ξέρω εάν θα δει το μήνυμά σου γιατί αυτές τις ημέρες θα φύγει για διακοπές, οπότε μπορεί να τρέχει με διάφορες εκκρεμότητες τις δουλειάς του.

Τώρα για τον υπνωτισμό. Αυτούς τους κυρίους που λες έχω ξανακούσει να λένε το όνομά τους, δεν ξέρω τι κάνουν και δεν ξέρω πόσο έμπειροι ή οτιδήποτε άλλο είναι. Ξέρω όμως ότι γενικώς οι άνθρωποι που ασχολούνται με τέτοια θέματα προσπαθώντας για το γενικό καλό δεν φαίνονται και μάλλον δεν θα μάθουμε τα ονόματά τους.

Αυτοί λοιπόν που λέω πιστεύω ότι ναι μπορούν να αντιμετωπίσουν αρκετά περιστατικά. Για την ανακοπή καρδιάς, είναι γνωστό ότι εάν το υποκείμενο έχει οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας δεν πρέπει να ασχολείται με οποιαδήποτε πρακτική εργασία εσωτερισμού. Εάν είναι καλά και προκύψει κάτι τέτοιο πάνω στην ύπνωση σίγουρα φταίει ο υπνωτιστής.

Πριν από 1,5 περίπου χρόνο γνώρισα κάποιον που ασχολούνταν με εσωτερισμό, τους υπνωτισμούς τους έκανε η γυναίκα του, περισσότερο τους ενδιέφεραν οι αναδρομές σε προηγούμενες ζωές, μου πρότεινε να κάνω αναδρομή δωρεάν λόγω της σχέσης που είχαμε, ε λοιπόν ούτε που το τόλμησα, παρόλο που έκαναν αυτή τη δουλειά χρόνια.

Ξέρεις γιατί? επειδή ήταν πολύ ενθουσιώδεις και οι δύο και προσπαθούσαν σκληρά να διαδόσουν ότι είχε σχέση με εσωτερισμό. Άτοπο έτσι? Κι όμως κάτι μου έλεγε ότι απλώς ήταν ενθουσιώδεις ερασιτέχνες, δεν χρειάζεται προσπάθεια για την διάδοση χρειάζεται προσπάθεια για τις γνώσεις.

Την ύπνωση δεν την κατακρίνω και δεν λέω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται, απλώς πρέπει να τηρούνται απαραίτητα κάποιες προϋποθέσεις.

Βεβαίως είναι παράνομο να μπεις στο μυαλό του άλλου χωρίς έγκριση απλώς δεν αποδεικνύεται για να στηριχθεί μήνυση και να πάρει την δικαστική οδό. Είναι σαν κάποιος να μπαίνει στο σπίτι σου χωρίς να τον καλέσεις για να παρακολουθήσει τι κάνεις.

Αυτό που αναφέρεις ότι έγινε το πείραμα μεταξύ συντρόφων δεν σημαίνει κάτι, εξακολουθεί να είναι χωρίς την έγκριση ενός από τους δύο. Ποτέ δεν ξέρεις την εμπειρία του άλλου, δεν σημαίνει επειδή βλέπεις ένα άτομο καλόβολο, χαμογελαστό ότι δεν είναι και έμπειρο. Συνήθως όταν ασχολείσαι με τέτοια θέματα δεν το διαδίδεις.

Τώρα στο θέμα τι προβλήματα μπορούν να προκύψουν σίγουρα ο aries μπορεί να σου πει πολλά, εγώ ότι και να πω είναι τόσο μικρή η εμπειρία μου που μάλλον θα τα μπλέξω και δεν θα σε βοηθήσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 12:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας....

Εχεις δικιο pyramid δεν εχω τωρα πολυ χρονο ...αφενος μεν γιατι στην δουλεια μου με εχουνν αφισει μονο μου για δυο εβδομαδες και εχω τρελλαθει...γιατι ειναι δουλεια για τρια ατομα και ειμαι μονος...

Σε αυτο που γραφεις .. πολυ σωστα οτι εχεις την χαρα <αναφερομαι στους φιλους σου που ειπες που ασχολουνται >...την λαχταρα να δοσεις ...να πεις τις εμπειριες σου οσο ακομη εισαι στην αρχη....αλλα με μετρο...

Κlopea... οταν αρχιζεις με κατι "νεο" εχεις την χαρα ..την λαχταρα...να κανεις ...πολλα πραμματα...

Θελει υπομονη ...συνεση.... και δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι δασκαλοι δεν μιλουσαν πολυ και για πολλα πραμματα...

Η εγκρατεια ειναι μια αρετη που πρεπει να αποκτησεις...και ισως τωρα σου φαινεται...καπως..!!!! αλλα...με τον χρονο και αν σε ενδιαφερουν τα θεματα της παραψυχολογιας θα δεις μονος σου οτι η " αποκρυψη" καποιων πραγματων ειναι οτι σοφοτερο...!!!!!!

Εγω να σου δοσω να καταλαβεις...οσο περισσοτερο γινομαι γνωστης ...τοσο περισσοτερο λεω ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ και ΤΟ ΕΝΝΟΩ...

Τοσο λιγοτερο μιλαω για αυτα τα θεματα...ακομη και με εξειδικευμενους ..αφινω να μιλανε πρωτα οι αλλοι και κρινω αν θα πρεπει να ασχοληθω...η οχι..και σε μερικες φορες ...κανω τον ασχετο...

Ο χρονος θα σε μαθει "αν ασχοληθεις" να εισαι επιφυλακτικος με οτι λες και που τα λες...

Οπως ειπε και η Pyramid λεω πολυ λιγα..εχω καποια πειρα και αυτο γιατι!!!! μεσα απο τα χρονια ερχεται !!!!! και ειναι συναρτηση του χρονου ...πειραματισμων ...και γνωσεις που αποκτωνται ...!!! βεβαια δεν κρυβω τα χρονια μου και να σου πω χαιρομαι να λεω οσο ειμαι...ειμαι 49 ετων αλλα εχω τοση ενεργεια ...αισθανομαι 16 χρονων με την πειρα των 49.........

Δεν εχω να σου προτεινω καποιον...δεν θα το εκανα ποτε...!!!

Θα σου πω μια εμπειρια μου...σε εναν φιλο που ανελαβα...διοτι ειχα την γνωση την πειρα και την αυτοπεποιθεση οτι θα ειμαι η ασπιδα τους...

Μαζι με εμενα ...τρια ατομα..αντιμετωπισαμε μια "εισβολη" στην κοπελα του φιλου που ηταν μαζι μας...

Ηταν δυσκολη περιπτωση αλλα δεν κολωσα ουτε στιγμη...!!!!γιατι ειχα την πειρα ειχα τις γνωσεις...ειχα την δυναμη να ανταποκριθω στην περιπτωση...!!!

Εδω λοιπον ερχομαι σε σενα...!!! δεν αναφερομαι σε αλλα προβληματα υγειας του ατομου αλλα κατι αναλογο που ειπα πιο πανω ...σε καποια "εισβολη"....

Τι θα εκανες...??? θα εκανες κακο σε εσενα η στον υπνωτισμενο...και δεν τον λεω "υποκειμενο" διοτι αυτη η λεξη δεν ταιριαζει !!!!!<ΤΟΥΛΑΧΙΣΟΝ ΣΕ ΜΕΝΑ>

Δεν ξερω αν σε βοηθαω...!!!!

Αποκτας πρωτα >>>!!!!!! να αμυνεσαι, να πολεμας .< ετσι γινεται και στον στρατο και παντου..> και υστερα πας σε πολεμο...!!!!

Τωρα κατι αλλο που ανεφερε η Pyramid ....για το οτι δεν πρεπει να μπαινεις στο μυαλο του αλλου...δεν σε αφορα ...δεν σε ενδιαφερει !!!

Μπαινεις στο υποσυνειδητο ....κανεις βουτια ...στο σημειο που ψαχνεις....δεν τα ανακατευεις ολα..!!! και βγαινεις...!!!!

Εγω προσωπικα οταν κανω υπνωση σε ατομα αγνωστα ζητω να ειναι παρον και καποιος δικο τους σε ολη την διαδικασια....

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΛΙΓΟ "ΑΛΑΛΟΥΜ" ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ....

ΑΥΤΑ... μεχρι την Παρασκευη πιστευω να μπορεσω να ξαναμπω...

Sunrise zero


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 12:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
aries0, δεν τα έγραψες καθόλου αλαλούμ.
Προσωπικά κατάλαβα τι εννοείς και διαπιστώνω πως σε διακατέχει αρκετή ευσυνειδησία κι υπευθυνότητα.
Η ψυχική υγεία ενός ανθρώπου δεν είναι υπόθεση "παίξε-γέλασε", είναι πολύ σοβαρή και πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως πιστεύω οτι το αντιμετωπίζεις εσύ.
Σχετικά με την ηλικία σου, και 100 χρονών να ήσουν αν νιώθεις νέος, όπως είπες, είσαι μια χαρά και δημιουργικότατος.
Εδώ άνθρωποι στην ηλικία μου νιώθουν τόσο κουρασμένοι και γερασμένοι κι αυτό τους οδηγεί σε μία έλλειψη ενεργητικότητας και δημιουργικότητας.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 10:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα Dying_Incubus

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

Ευχομαι ολοι να ειχαν ... η να εχουν το " ανοικτο " μυαλο που εχεις και βλεπεις τα πραμματα...

Δυστυχως ολοι οι ανθρωποι δεν μπορουν.....!!! η αλλοι δεν θελουν να " δουν ".

Αυτα...

Σε χαιρετω


Sunrise zeroΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 11:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
aries0, εγώ σε ευχαριστώ!
Εάν όλοι οι άνθρωποι βλέπαμε τα πάντα με ανοιχτό μυαλό και ΘΕΛΑΜΕ να το πράξουμε αυτό, πολλά πράγματα θα γίνονταν πιο κατανοητά κι οι μεταξύ μας σχέσεις θα ήταν κατά πολύ καλύτερες απ' ό,τι είναι σήμερα...
Να 'σαι καλά!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KLoPeas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 13:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KLoPeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση για τον Aries0
<<Ετσι και αλλοιως κανεις οτι θελεις...!!!!!!
Αν τωρα δινουν διπλωματα...ναι τα δικα μου ειναι για <MEDIUM>
Μεσα λοιπον απο την διατριβη μου ....το πρωτο που μαθαινεις...ειναι η υπνωση....
Μετα παλι μεσα απο επιλεγμενες ομαδες...κανεις τα πειραματα σου...εχοντας παντα εναν δασκαλο ...που "προσεχει" ...
Αν σε καλυψα...!!!!!!!>>

Όχι δεν με κάλυψες πλήρως……
Επειδή μου έχεις κινήσει την περιέργεια έχω μερικές απορίες, γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα ,και θα με βοηθήσεις να αποκτήσω μια σφαιρική άποψη των πραγμάτων .
α) Όταν λες <<διατριβή>> τι εννοείς; Πως και που δίνονται διπλώματα για <<MEDIUM>>.
β) Έχεις ασχοληθεί με την ύπνωση και πόσο καιρό ;
γ) Παίρνοντας αυτά τα διπλώματα πάνω σε τι θέματα εργάστηκες και πως διδάχτηκες και ποια ήταν τα τελικά τεστ που διαγωνίστηκες για να περάσεις .
δ) Όταν λες <<επιλεγμένες ομάδες>>, τα μέλη της από ποιους αποτελούνταν
ε) Και λέγοντας ότι <<κάνεις τα πειράματα σου>>, ότι ξεκινάς πειραματισμό πάνω στα ανθρώπινα υποκείμενα ,όπως και όλοι άλλωστε όσοι ξεκινάνε μαθαίνοντας την τεχνική της ύπνωσης , τι πειράματα ήταν αυτά.
στ) Όταν λες <<έναν δάσκαλο που προσέχει>> εσύ για παράδειγμα ποιους δάσκαλους είχες και πως σας πρόσεχαν δηλαδή. Σε πόσα χρόνια αποφοίτησες ;
ζ) Όταν λες ότι μέσα από την διατριβή σου το πρώτο στάδιο ,το πράγμα που μαθαίνεις είναι η ύπνωση, ποια είναι τα άλλα στάδια που επακολουθούν.
η) Εσύ τι με θα με συμβούλευες με τον υπνωτισμό; Πως θα πρέπει να συνεχίσω και προπαντός πως θα γίνω καλύτερος και υπνωτιστής και καθοδηγητής. Τι θα έπρεπε να προσέχω. Ποιο είναι το ποιο περίεργο δυσάρεστο και ευχάριστο γεγονός που σου έτυχε και πως το αντιμετώπισες.
Θα ήθελα να μου απαντήσεις σε κάθε ένα από τα ερωτήματα μου με πολλά και συγκεκριμένα παραδείγματα και τότε μόνο θα με έχεις καλύψει και ειδικά στο τελευταίο ερώτημα δεν θέλω να μου απαντήσεις γενικά…..Θέλω καλά επιχειρήματα γιατί με ενδιαφέρει να ασχοληθώ σοβαρότατα με την ύπνωση. δεν μου απαντησες στα ερωτιματα μου....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KLoPeas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 13:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KLoPeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Updated 15/08/05
Λίγα λόγια περί υπνωτισμού

Παρακάτω θα προσπαθήσω να σας δώσω μια ιδέα το τι είναι ο υπνωτισμός και πως λειτουργεί . Τις θεωρητικές για αυτές πληροφορίες θα σας προτείνω να βρείτε και να διαβάσετε τα παρακάτω βιβλία όπου και δεν θα σας αφήσουν με απορίες. α) Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΥΠΝΩΤΙΣΜΟΥ του ΚΟΛΙΝ ΜΠΕΝΕΤ εκδόσεις ΩΡΟΡΑ β) ΥΠΝΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ του William W. Hewitt εκδόσεις ΚΟΝΙΔΑΡΗ.
<<Σε περιπτώσεις όπου κάποιος μάρτυρας παράξενων φαινομένων είχε κάποια κενά μνήμης και το άτομο ήταν ειλικρινής πρόθυμος και φυσιολογικός ( αναφέρει ο Γιώργος Μπαλάνος),χρειαζόταν κάποια μέθοδος για να ξεπεραστούν, η πιο χρήσιμη μέθοδος ήταν ο υπνωτισμός. Από παλιά ήταν γνωστός σαν μέσω ανάκλησης (λεγόταν Μεσμερισμός που πήρε το όνομα του από τον Μέσμερ τον <<πατέρα>> του Υπνωτισμού) ξεχασμένων αναμνήσεων είτε από σοκ, ψυχολογική απώθηση ή κάτι άλλο. Το να υπνωτίζει κανείς είναι πολύ εύκολο ,η δυσκολία βρίσκεται στο να μάθει να υπνωτίζει σωστά , αν θέλει να έχει θετικό αποτέλεσμα […] Ο υπνωτισμός αποδείχτηκε κλειδί όχι για μόνο για ξεχασμένες αναμνήσεις, αλλά και σε πολύ ποιο παράξενους χώρους. Πχ υπνώτιζα ένα άτομο και αντί να περιγράψει ένα συγκεκριμένο φαινόμενο ,να περιγράψει κάτι εντελώς διαφορετικό που να μην έχει σχέση με το αρχικό φαινόμενο αλλά να ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό (κάτι τέτοιο μου έτυχε και σε μένα που θα το αναφέρω στο κεφάλαιο της διόρασης) >>
Ο Κόλιν Μπένετ αναφέρει… << Ο υπνωτισμός είναι τόσο εύκολο στη πράξη όσο περίπλοκο είναι και στη θεωρία . Ένα δεκτικό άτομο μπορεί να υπνωτιστεί με την ίδια ταχύτητα και ευκολία που μπορεί κανείς να ανάψει το φως με το πάτημα ενός διακόπτη .Και στη μια και στην άλλη περίπτωση έχουμε συγκεκριμένο αποτέλεσμα αλλά τι προκάλεσε αυτό το αποτέλεσμα; Τι είναι ηλεκτρισμός; Τι είναι υπνωτισμός;
Έχει περιγραφεί κατά καιρούς σαν <<ζωικός μαγνητισμός>> σαν λεπτό <<ρευστό>> ,σαν μια μορφή ύπνου , σαν διχασμός της προσωπικότητας, σαν γοητεία, σαν συγκέντρωση του νου σε μια και μοναδική ιδέα και άλλα πολλά. Έχει περιγραφεί σαν δύναμη για το καλό όσο και για το κακό ή ακόμα και σαν γνήσιο και ξεκάθαρο επιστημονικό φαινόμενο. Από σκοπιά πρακτικής χρησιμότητας έχει παρουσιαστεί σαν οτιδήποτε , από την πιο ασύλληπτη δύναμη με την οποία μπορείς να πετύχεις τα πάντα έως μια μέθοδος για την ανακούφιση ήπιων ψυχολογικών και νευρολογικών προβλημάτων, ή ακόμη και σαν ένα μάλλον ανόητο παιχνίδι συναναστροφών.>>
Ο William W. Hewitt με τη σειρά του μας λέει τα εξής…<<Η ύπνωση μοιάζει παρά πολύ με την ονειροπόληση. Όταν ονειροπολείτε αλλοιώνετε την κατάσταση της συνείδησης στην περιοχή της συχνότητας άλφα και ενώ διατηρείτε τη γνώση και τη συνείδηση σας παραμένετε μακάριοι και ανεπηρέαστοι από εξωτερικές καταστάσεις. Η ονειροπόληση είναι ένα απόλυτα ομαλό ασφαλές και υγιεινό φαινόμενο στο οποίο αφηνόμαστε όλοι κατά καιρούς. Η ύπνωση είναι μια τεχνική για να πετύχουμε αυτή την αλλοιωμένη κατάσταση της συνειδητοποίησης …κατάσταση ονειροπόλησης…. εσκεμμένα , προς εξειδικευμένους αντικειμενικούς στόχους, έτσι που αυτοί να επιτευχθούν.[…] Σε αυτή τη κατάσταση το συνειδητό πνεύμα γίνεται ήρεμο , ή παθητικό σαν να κοιμάται. Μια τεχνική ματιά στο πως λειτουργεί το μυαλό πάνω σε κύκλους συχνοτήτων που μπορούμε να τους μετρήσουμε. Οι συχνότητες αυτές αντιστοιχούν σε ορισμένα είδη δραστηριότητας. Από τη χαμηλότερη και φτάνοντας στις πιο λειτουργικές , αυτές είναι:
α) Δέλτα. Από 0 έως 4 κύκλους / δευτερόλεπτο. Ασυνειδητοποίητη. Δεν είναι πολλά τα γνωστά για αυτήν.
β) Θήτα. Από 4 έως 7 κύκλους / δευτερόλεπτο. Η Θήτα είναι η ειδική κλίμακα που ανοίγει την πόρτα της συνείδησης για να προχωρήσει στην <<πέραν από την ύπνωση>> περιοχή στον κόσμο των ψυχικών φαινομένων.
γ) Άλφα. Από 7 έως 14 κύκλους / δευτερόλεπτο. Η κλίμακα αυτή θεωρείται σαν η κλίμακα του υποσυνείδητου. Εδώ γίνονται όλες οι υπνώσεις και ονειροπολήσεις , το ίδιο και ο διαλογισμός που μπορεί να φτάσει καμιά φορά και

μέχρι την Θήτα.
δ) Βήτα. Η περιοχή του συνειδητού μυαλού. Από 14 κύκλους και πάνω. Εδώ πραγματοποιούνται οι συλλογισμοί και οι υποθέσεις μας ,ενώ είμαστε ξύπνιοι.
Η ύπνωση επωφελείται αυτού του φυσικού φαινομένου , που προκαλεί τη μείωση των κύκλων δραστηριότητας του εγκέφαλου, στην κλίμακα Άλφα χωρίς να κοιμόμαστε.>> .
Και τέλος για να κλείσω αυτό το θέμα θα παραθέσω μερικούς από τους μύθους που επικρατούν γύρω από το θέμα της ύπνωσης
α) Ο υπνωτιστής δεν έχει μαγικές δυνάμεις .Είναι ένα συνηθισμένο άτομο που κατέχει εξαιρετικά την ικανότητα να χρησιμοποιεί υποβολες για να βγάζει επιθυμητά αποτελέσματα
β) Κανένα άτομο δεν μπορεί να υπνωτιστεί και να κάνει πράγματα ενάντια στη θέληση του, ούτε να υπνωτιστεί ενάντια στη θέληση του. Στη διάρκεια της ύπνωσης μπορεί το άτομο να επιλέξει να δεχτεί ή να απορρίψει την όποια υποβολή του δίνουμε. Αν η υποβολή τον αναστατώσει ,το άτομο θα βγει αμέσως από την ύπνωση με δική του επιλογή και θα σηκωθεί και θα φύγει.
γ) Είναι λαθεμένη η άποψη ότι μόνο τα άτομα με αδύνατο μυαλό υπνωτίζονται. Το αντίθετο είναι αληθινό. Όσο πιο έξυπνο είναι το άτομο , τόσο πιο εύκολα μπορεί να υπνωτιστεί. Σε περιπτώσεις διανοητικής καθυστέρησης η ύπνωση είναι κάτι το αδύνατο. 1% του πληθυσμού δεν υπνωτίζεται και μέρος του είναι ο παραπάνω λόγος , ενώ ένα άλλο μέρος του για λόγους που δεν είναι κατανοητοί.
δ) Δεν είναι αλήθεια ότι το άτομο κάτω από αυτή τη κατάσταση βρίσκεται σε κατάσταση υπέρβασης ή ασυνειδησίας. Το άτομο βρίσκεται σε εγρήγορση συνειδητοποιεί και μάλιστα παρά πολύ, απλά έχει εστιάσει την προσοχή του στο σημείο που το κατευθύνουμε και νιώθει απόμακρο σε σχέση με ότι άλλο.
ε) Είναι λάθος να πιστεύουμε ότι ένα άτομο μπορεί να μείνει αιώνια προσκολλημένο στην κατάσταση της ύπνωσης. Ακόμα και αν πεθάνει ο υπνωτιστής το άτομο ,που έχει οδηγηθεί σε βαθιά ύπνωση, θα επανέλθει εύκολα κάνοντας ένα από τα δυο. Ή θα πέσει σε ένα σύντομο ύπνο και ύστερα θα ξυπνήσει φυσιολογικά ή θα ανοίξει τα μάτια του και θα γυρίσει στη κατάσταση εγρήγορσης , όταν η φωνή του υπνωτιστή πάψει να ακούγεται για ένα διάστημα.
στ) Δεν είναι αναγκαίο η βαθιά ύπνωση για να πετύχουμε καλά αποτελέσματα. Το όποιο επίπεδο ύπνωσης, από τη ποιο ελαφριά ως την ποιο βαθιά μπορεί να φέρει αποτελέσματα
Ελπίζω να σας βοήθησα για οτιδήποτε άλλες απορίες επικοινωνήστε μαζί μου.

Ασχολούμαι με τον υπνωτισμό εδώ και ενάμισι χρόνο και έχω πολλούς εθελοντές που την βρίσκουν μια ευχάριστη και χαλαρωτική κατάσταση αφού όταν ξυπνούσαν είχαν την αίσθηση ότι ξύπνησαν μετά από έναν σύντομο και βαθύ ύπνο χωρίς να έχουν την αίσθηση του χρόνου, δηλαδή δεν ήξεραν πόση περίπου ώρα πέρασε από την ώρα που ξεκίναγε η διαδικασία μέχρι την ώρα που τους ξύπναγα. Ως επί το πλείστον έχω ασχοληθεί με υποκείμενα αρσενικού φύλλου ,όχι πως έχω τίποτα με το άλλο φύλλο, αυτό της γυναίκας ,απλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αν και το θέλω πολύ. Όταν ξεκίνησα χρησιμοποίησα την τεχνική προφορικών εντολών από ένα βιβλίο που αγόρασα με τίτλο ¨¨ ΥΠΝΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ¨¨ του William w. Hewitt. Φυσικά αφού δεν είχα καμία σχέση με το αντικείμενο του υπνωτισμού , δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να υπνωτίσω τόσο εύκολα άλλα άτομα και δεν πίστευα στην αρχή στην ιδέα πως ένα άτομο μπορεί να υπνωτίζεται. Διάβαζα για τον υπνωτισμό πως πετυχαίνεται και τι μπορεί να κάνει, αλλά δεν πίστευα ότι το όλο πράγμα λειτουργεί .
Μέχρι που μια μέρα με ένα έτσι αστείο τρόπο που μιλούσα με ένα γνωστό μου, εκεί που αστειευόμασταν του πέταξα την ιδέα να τον υπνωτίσω .Του εξήγησα όλα αυτά που ήξερα θεωρητικά γύρω από τον υπνωτισμό και ότι δεν το είχα κάνει ποτέ ξανά πριν. Παρόλα αυτά με εμπιστεύτηκε αφού ακόμα και αν δεν πετύχαινε ,αυτό που θα κέρδιζε θα ήταν μια σχετική χαλάρωση και μια αντιστρές κατάσταση για περίπου 45 λεπτά.. Έτσι έβγαλα το εν λόγω βιβλίο από την τσάντα μου και άρχισα να


διαβάζω το κείμενο της συνεδρίας Νο1 με τον ανάλογο τόνο και χρώμα φωνής. Δηλαδή άρχισα να κάνω πράξη αυτά που μόνο στη θεωρία ήξερα .
Η διαδικασία σε γενικές γραμμές έχει ως εξής: δίνω στο άτομο την οδηγία ότι κάποια στιγμή θα του ζητήσω να ανοίξει τα μάτια , αλλά όταν θα το ζητήσω αυτό δεν θέλω να τα ανοίξει πραγματικά ,απλά να προσποιηθεί ότι δεν μπορεί να τα ανοίξει τεντώνοντας τα βλέφαρα . αυτό φυσικά ενεργοποιεί την κατάσταση άλφα .Όταν ξεκινάω λοιπόν κάνω μια σειρά από χαλαρώσεις σε ολόκληρο το σώμα ξεκινώντας από τα πόδια και καταλήγοντας στο πρόσωπο και στα βλέφαρα των ματιών λέγοντας να χαλαρώσει όλους τους μικρούς μυς γύρω από τα βλέφαρα και μετά να προσπαθήσει να ανοίξει τα μάτια του.
Αυτό γίνεται τρεις φορές με κάποιες παραλλαγές στην φρασεολογία στην κάθε μια φορά από αυτές. Δηλαδή την πρώτη φορά να χαλαρώσει το κάθε μέλος και να νιώσει τα βλέφαρα του βαριά και μαλακά, την δεύτερη φορά να νιώσει την χαλάρωση και ότι τα βλέφαρα γίνονται βαριά και μαλακά ενώ την τρίτη φορά ότι είναι απόλυτα χαλαρωμένος και ότι τα βλέφαρα είναι βαριά και μαλακά και ύστερα τον βάζω να φανταστεί ότι τα βλέφαρα του είναι κολλημένα μεταξύ τους και ότι είναι σαν ένα κομμάτι δέρμα. Στο τέλος σε κάθε μια φορά από αυτές τις χαλαρώσεις ζητάω να προσπαθήσει ν ανοίξει τα βλέφαρα και μετά να τα κλείσει και να νιώσει την χαλάρωση παντού. Αν η όλη κατάσταση έχει επιφέρει κάποια σχετική ύπνωση θα πρέπει στο τέλος να μην πεταρίσουν τα βλέφαρα.
Στη συνέχεια χρησιμοποιώ μια σειρά από οραματισμούς που βαθαίνουν την κατάσταση χαλάρωσης, όπως το να φανταστεί ένα πίνακα με ένα κύκλο στη μέση και μέσα στον κύκλο υπάρχει το γράμμα Χ , ύστερα να σβήσει το γράμμα μετά τον κύκλο και να ξεχάσει τον πίνακα καθώς χαλαρώνει όλο και πιο πολύ .Ύστερα τον περνάω από βαθύτερα στάδια χαλάρωσης με τον ίδιο τρόπο λέγοντας ότι τα χέρια είναι βαριά σαν ατσάλι και ότι κυλάει αυτό το αίσθημα μέχρι την κορυφή του κεφαλιού. Στην συνέχεια ότι το μυαλό του είναι ακίνητο και γαληνεμένο και αυτή η βαριά χαλάρωση κατεβαίνει μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών. Μετά ότι τα χέρια και τα ποδιά τα νιώθει σαν κούτσουρα ,αλύγιστα και βαριά σαν σανίδες και στο τέλος μετράω αντίστροφα από το 15 και μόλις φτάνω στο 1 ότι θα είναι πολύ βαθιά χαλαρωμένος και ότι θα συνεχίζει έτσι βαθύτερα με την κάθε αναπνοή και εκπνοή. Στο τέλος του λέω ότι την επόμενη φορά θα χαλαρώσει 10 φορές πιο γρήγορα και πιο βαθιά..
Και τώρα είναι η στιγμή που δίνω τις όποιες υποβολές ανάλογα με την περίσταση. Αυτό τον καιρό ασχολούμαι με δυο αντικείμενα του υπνωτισμού α)αναδρομή σε τωρινή και προηγούμενη ζωή, ανάκτηση μνήμης καταστάσεων κλπ β) ενόραση διόραση σε πραγματικό χρόνο σε γνωστά και οικεία πρόσωπα και διάβασμα της σκέψης αυτών των προσώπων χρησιμοποιώντας τα ίδια τα υπνωτικά υποκείμενα.
Στην επίτευξη του πρώτου σκοπού χρησιμοποιείται ένας οραματισμός όπως η παραλία με τον ωκεανό της ζωής και την αμμουδιά του χρόνου ( δεν είναι ο μοναδικός οραματισμός), όπου δεξιά είναι το παρελθόν και αριστερά το μέλλον
,στρέφω το άτομο στην κατάλληλη κατεύθυνση και αναλόγως λέω π.χ θα μετρήσω από το 10 ως το 1 και θα βρεθείς π.χ 10 χρόνια πισω.10…9..κλπ ,που βρίσκεσαι τι βλέπεις, και ανάλογα με τα λόγια του παίρνω τις πληροφορίες που χρειάζονται χωρίς να βάλω λόγια στο στόμα του και ότι θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και ότι θα μπορεί να μου απαντά δυνατά και προφορικά και περιμένω μια καταφατική απάντηση στο αν με καταλαβαίνει. Για αναδρομή σε προηγούμενη ζωή λέω ότι θα πάει σε μια τέτοια ζωή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ και ακολουθεί η τυπική διαδικασία που προ ανέφερα. Αν δεν θέλω όμως να βιώσει τίποτα σωματικά (που είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση), του λέω ότι την εμπειρία του θα την εκλάβει σαν μια κινηματογραφική ταινία ,θα αντιλαμβάνεται όλα τα συναισθήματα θα ξέρει ποιος είναι τι κάνει που βρίσκεται αλλά δε θα βιώνει τίποτα σωματικά,
θα μπορεί να περιγράφει τις όποιες καταστάσεις και θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και την όποια στιγμή του πω τη λέξη ΧΑΛΑΡΩΣΕ θα παίρνει μια βαθιά ανάσα και όποια εμπειρία θα έχει εκείνη τη στιγμή θα εξαφανίζεται και μετά λέω θα μετρήσω από το 1 ως το 3 και αυτή τη φορά θα βρεθείς….(ανάλογα με την περίσταση) π.χ 1 μέρα μετά ή πριν. Και φυσικά με τη


όποια περιγραφή απαιτείται πάντα να ξέρω πότε θα αυτοσχεδιάσω ανάλογα με την ροή που θα πάρουν τα πράγματα.
Για την επίτευξη του δεύτερου σκοπού μου ,της διόρασης ,τη κατάλληλη στιγμή όπως και πριν λέω ότι θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και ότι θα μπορεί να μου απαντά δυνατά και προφορικά και περιμένω μια καταφατική απάντηση στο αν με καταλαβαίνει. Μόλις απαντήσει του λέω το εξής: από αυτή τη στιγμή το μυαλό σου θα έχει την ιδιότητα να ταξιδεύει να βλέπει πράγματα και καταστάσεις. Θα μετρήσω από το 1 ως το 5 και στο 5 θα έχεις βρεθεί στο χώρο όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο-η (αγαπημένο πρόσωπο).Στον όποιο χώρο βρεθείς θα έχεις τέλεια όραση και τέλεια ακοή ,θα μπορείς να παρατηρείς τα πάντα , τι λέει με ποιους είναι τι φοράει το πώς είναι ο γύρω χώρος και θα είναι μια πολύ ευχάριστη κατάσταση γιατί εσύ θα μπορείς να τον-την βλέπεις ενώ εσύ για αυτούς θα είσαι αόρατος. Αρχίζω να μετράω 1…2….3 μόλις φτάσω στο 5 θα βρεθείς στο χώρο όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο-η( αγαπημένο πρόσωπο) 4…..5.που βρίσκεσαι; Τον- την βλέπεις; π.χ -ναι. Τι κάνει ,τι λέει ,τι φοράει, που βρίσκεται, αν υπάρχουν κι άλλοι κλπ. Και προσπαθώ να πάρω όσες οπτικές και ακουστικές πληροφορίες μπορώ, βάζοντας το άτομο να περιεργαστεί για λίγο το χώρο και να δίνει αυτοστιγμεί τις όποιες περιγραφές με κάθε λεπτομέρεια.
Και τώρα η ώρα της τηλεπάθειας. Όταν καταλάβω ότι έχει δει και ακούσει αρκετά στη συνέχεια βάζω το άτομο να φανταστεί ότι όταν μετρήσω από το 1 ως το 5 ότι θα μπει μέσα στο κεφάλι του αγαπημένου προσώπου ,μέσα στο μυαλό του στη περιοχή εκείνη όπου γίνονται οι διεργασίες των σκέψεων και ότι θα μπορεί να ακούει-διαβάζει τις σκέψεις του. Του εξηγώ ότι οι σκέψεις θα περνούν γρήγορα από το μυαλό αλλά εκείνος θα έχει την ικανότητα να συγκρατεί να ακούει και να διαβάζει οποιαδήποτε σκέψη γίνεται εκείνη τη στιγμή. Μπορώ επίσης να του πω ότι όλες οι σκέψεις και οι εμπειρίες ,συνειδητές και ασυνείδητες πάντα αποθηκεύονται κάπου στο μυαλό και ύστερα του ζητάω να <<σκανάρει>> το μυαλό για σκέψεις και εμπειρίες που έχουν γίνει προηγούμενα π.χ ψάξε για σκέψεις που έχει κάνει για σένα ,τις ακούς; τι γνώμη έχει για σένα; Ψάξε στις σκέψεις και βρες που βρισκόταν τέτοια ώρα χτες κλπ. Αν είμαι και τυχερός με το άτομο που υπνωτίζω και πετύχουν όλα τα παραπάνω τότε δοκιμάζω και το εξής : << -Τι θα ήθελες να του-της πεις αν ήταν τώρα αυτή τη στιγμή δίπλα σου ;>> π.χ << -Ότι μου λείπει πολύ !>>, <<-Οκ αυτή τη
φορά θέλω να επαναλάβεις τη φράση δυνατά και προφορικά ενώ ταυτόχρονα θα στείλεις τη δήλωση αυτή κατευθείαν ΙΣΙΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΑ στο ακουστικό
κέντρο του εγκέφαλου , όταν θα σου πω, ώστε να γίνει ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΚΟΗΣ . Στην ουσία θα στείλουμε ένα τηλεπαθητικό μήνυμα. Αν καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις πες ναι. >> , <<-Ναι>>, <<Ωραία ,στείλε τώρα το μήνυμα και κάνε ότι σου είπα, στείλε το στο ακουστικό κέντρο του εγκεφάλου και όταν το κάνεις πες ναι το έστειλα…..>> ,<< -Ναι το έστειλα>> , <<Πως το ξέρεις, είσαι σίγουρος-η ; Διάβασε τις σκέψεις του και πες μου τις αντιδράσεις του ατόμου>> και ανάλογα τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν έχει πετύχει όλο αυτό συνεχίζοντας να στέλνουμε το όποιο μήνυμα και να διαβάζουμε στις σκέψεις αν έφερε κάποιο αποτέλεσμα η όλη διεργασία , π.χ <<-Το άκουσε και νιώθει περίεργα δεν καταλαβαίνει από πού έρχονται οι φωνές στο μυαλό του…..>> και αφού μας ακούει και έχουμε ανοίξει δίαυλο επικοινωνίας καθησυχάζω το απομακρυσμένο άτομο και το παροτρύνω να συνεχίζει να επικοινωνεί και αυτό μαζί μας τηλεπαθητικά και μετά αφήνω τα δυο άτομα να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΑ!!! Αν πετύχει όλο αυτό ,είναι μια συγκινητική στιγμή για μένα όταν το καταφέρνω αυτό.
Έχω και περιστατικά τηλεκίνησης με το να τους πω όταν βρεθούν στον απομακρυσμένο χώρο να κουνήσουν ένα αντικείμενο και από τις περιγραφές τους καταλαβαίνω ότι αυτό έχει πετύχει αλλά όταν τους ζητάω να κουνήσουν ένα αντικείμενο που είναι στο χώρο μας αδυνατούν ή χάνονται. Όσο πιο μακριά τους στέλνω τόσο πιο εύκολα κάνουν τηλεκίνηση! Όλα τα παραπάνω τα έχω καταφέρει με τεράστια επιτυχία και έχουν επαληθευτεί με ένα απλό τηλεφώνημα στα αγαπημένα πρόσωπα για ταυτοποίηση των περιγράφων!
Παρακάτω θα αναφέρω μερικές από τις εμπειρίες μου με άτομα που υπνώτισα εγώ ο ίδιος χρησιμοποιώντας όλες τις παραπάνω εφαρμογές.


1.Αναδρομες σε τωρινή ζωή
Το να κάνεις αναδρομή σε τωρινή ζωή δεν έχει και τόσο ενδιαφέρον εκτός αν θέλουμε να παίξουμε εκείνη την ώρα τον ρόλο του εξομολογητή ή εκείνου του ψυχαναλυτή, δηλαδή να κάνουμε το άτομο να αναλάβει την υποχρέωση να αντιληφθεί τα λάθη του παρελθόντος ,να καταλάβει την φύση των όποιων προβλημάτων και να βοηθήσουμε στο να τα ξεπεράσει ανεβάζοντας τον στη κλίμακα του συναισθηματικού τόνου. Από την άλλη, κάποια άτομα για δικούς τους προσωπικούς λόγους θέλουν να ξαναζήσουν και να ξαναθυμηθούν σημαντικά γεγονότα της ζωής τους. Στην πρώτη περίπτωση γίνεται για θεραπευτικούς σκοπούς (είστε γιατροί; αν όχι μην ασχοληθείτε χωρίς να ξέρετε τι πρέπει να κάνετε. Η κακή χρήση και αντιμετώπισης του όποιου ατόμου μπορεί να αποβεί μοιραία παίζοντας με το μυαλό του.) ενώ στη δεύτερη περίπτωση απλά βοηθάμε το άτομο να μας περιγράφει τις όποιες καταστάσεις !

α) Η 5η μερη
Εδώ το άτομο ήθελε να ξαναζήσει κάτι πολύ ευχάριστο και σημαντικό γεγονός. Τι πιο ωραία και ευχάριστη ανάμνηση από εκείνης της 5η μερης εκδρομής με το σχολείο ε; Η πρώτη σκηνή διαδραματίζεται μέσα στο σχολείο όπου πουλούσαν μπλουζάκια με μια στάμπα ενός χταποδιού που κρατούσε σε κάθε πλοκάμι μπύρες ποτά και τέτοια….Μετά μπήκανε στο λεωφορείο και φτάσανε στο Πειραιά. Όταν τελείωσε η διαδρομή και είχανε φτάσει στον προορισμό τους έβαλα το άτομο να μου περιγράψει με εξονυχιστικές λεπτομέρειες και περιγραφές το τι συνέβαινε όλες αυτές τις ημέρες, από το πρωί μέχρι το βράδυ! Όταν μπήκανε στη ρεσεψιόν τον ρώτησα τι κλειδί δωματίου του δώσανε και θυμήθηκε τον αριθμό , ήταν το 206! Μου περιέγραψε με μεγάλη ακρίβεια τι πρωινό έτρωγε ,τους αρχαιολογικούς χώρους όπου γίνονταν οι ξεναγήσεις τα πρωινά ,και τα βράδια στα όποια club βγαίνανε για διασκέδαση και παράλληλα τις όποιες μικρές αστείες ή δυσάρεστες καταστάσεις έγιναν όλες αυτές τις ημέρες. Όταν ξύπνησε είχε ένα πλατύ μεγάλο χαμόγελο που δεν έλεγε να φύγει με τίποτα! Ήταν πραγματικά μια υπέροχη εμπειρία……


β) Θάνατος πατέρα χρήστης ναρκωτικών ουσιών
Αυτή τη φορά μου ζητήθηκε να κάνω αναδρομή σε τωρινή ζωή σε ένα άτομο ,που όπως μου είχε εξηγήσει είχε πεθάνει ο πατέρας του από χρήση ναρκωτικών ουσιών. Είχε μπλέξει με κακές παρέες και με τον αδύνατο χαρακτήρα που είχε δεν μπορούσε να ξεκόψει .Το μοιραίο δεν άργησε να έρθει και το ΄97 ειδοποιήθηκε η οικογένεια
για το θάνατο του. Ο πατέρας με τη μάνα ήταν σε διάσταση εκείνο το καιρό και ο γιος τους πήγαινε στον πατέρα του κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα.. Τα χρόνια
έχουν περάσει όμως , 8 χρόνια από το θάνατο του και σιγά σιγά η μορφή του πατέρα χανόταν από το μυαλό του γιου .Αυτό που μου ζήτησε ήταν απόλυτα λογικό, μου ζήτησε να ζήσει ξανά μια εμπειρία όπου ήταν μαζί με τον πατέρα του έτσι ώστε να τον ξαναδεί! Οι μοναδικές στιγμές που ήταν μαζί ήταν όταν τον έπαιρνε ο πατέρας του Χριστούγεννα και Πάσχα. Έτσι επιχείρησα να τον γυρίσω στην πιο κοντινή στιγμή . Βρέθηκε το ΄95 κάποιο Σάββατο του Μαΐου . Είχε έρθει ο πατέρας του να τον πάρει κατά 12:00 το πρωί. Μέσα στο σπίτι ήταν η μητέρα του και η γιαγιά του και εκείνη την ώρα έβγαινε ο θειος του βρέθηκαν μαζί στην πόρτα όπου ανταλλάξανε έντονες ματιές….Ποτέ δεν τα πήγαιναν καλά . Μετά μπήκαν σε ένα ταξί με το γιο του. Ο πατέρας είχε πολύ την αίσθηση του χιούμορ και πείραζαν το ταξιτζή χωρίς να του λένε το προορισμό παρά μόνο «όλο ευθεία !» μετά κατέβηκαν στον ηλεκτρικό και είδαν μια ξένη με ένα μικρό σκυλάκι και ο πατέρας του την πείραξε λέγοντας «είναι κουρδιστό αυτό; » Στην συνέχεια κάνανε πλάκα μεταξύ τους ότι και καλά χάθηκαν και η Νικολούλη κάνει εκπομπή για να τους βρούνε κοροϊδεύοντας την . Έπινε χυμό αυτός και ο πατέρας του μια μπύρα. Την ίδια ημέρα είχαν πάει και στον «Ναό» όπως αποκαλούσε το γήπεδο του Ολυμπιακού ! Αργότερα


κατέβηκαν στον Άλιμο όπου κάθισαν στην παραλία πίνοντας μπύρες ,μάλιστα ο πατέρας πέταξε και μια στη θάλασσα γιατί τρύπησε το κουτάκι. Ψαρωτικά γυρνάει
στο γιο του και του προσφέρει τσιγάρο «-μπα δεν καπνίζω» είπε ενώ μέσα του το παιδί ήξερε την αλήθεια …Μετά παίζανε με μια μπάλα του βόλεϊ και αργότερα μέχρι αργά το βράδυ καθόντουσαν με τις καρέκλες μέσα στη θάλασσα συζητώντας διάφορα. Η μέρα είχε τελειώσει, και ήταν ήδη ώρα να τον ξυπνήσω γιατί τόσο εγώ όσο και εκείνος είχαμε κουραστεί πνευματικά. Όταν ξύπνησε αφού του είχα δώσει την υποβολή ότι θα θυμάται τα πάντα και ότι θα νιώθει υπέροχα , αντί γιαυτό έδειχνε κάπως….. Τον ρώτησα « Τι έχεις ;» -«Είμαι στεναχωρημένος…» .-«Γιατί;» . Και η απάντηση του ήταν « Γιατί ξύπνησα…….»

γ) Πρώτη φορά χρήσης όπλου
<<-Ώστε πας για κυνήγι ε;>> ,είπα στο φίλο μου μετά από μια ιστορία που διηγούνταν για κυνήγι αγριογούρουνου με τον πατέρα του, <<Ενδιαφέρον, και από πότε κυνηγάς; Εννοώ πότε έπιασες για πρώτη φορά ζωή σου όπλο; >> , <<-Δεν θυμάμαι πότε….αλλά πήγαινα στο δημοτικό >> , <<-Αν βρεθούμε ξανά θα σου κάνω αναδρομή να θυμηθείς πότε έγινε αυτό, θέλεις; >> , <<-Ναι αμέ>>. Έτσι και έγινε. Την επόμενη φορά που βρεθήκαμε τον έβαλα σε μια αναπαυτική πολυθρόνα και άρχισα να του κάνω μασάζ στους κροτάφους ,ενώ ταυτόχρονα άρχισα την διαδικασία της ύπνωσης. Μέσα σε λίγη ώρα είχε φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο χαλάρωσης για τον σκοπό μου. <<-Θα μετρήσω από το 10 ως το 1 αντίστροφα και ενώ θα χαλαρώνεις όλο και πιο πολύ με τον κάθε αριθμό που θα λέω, εσύ θα γυρίζεις όλο και πιο πολύ πίσω στο χρόνο και όταν θα έχω φτάσει στο 1 , θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου σε μια εμπειρία της τωρινής σου ζωής όπου και είχες κάνει για πρώτη φορά χρήση όπλου. 10…9… 6…γυρίζουμε όλο και πιο πίσω στο χρόνο, 5…..3….2…1. Τώρα βρίσκεσαι τη στιγμή όπου χρησιμοποίησες για πρώτη φορά όπλο. Που βρίσκεσαι ; >> και μου περιέγραψε το εξής, ότι ήταν σε ένα βουνό με τον πατέρα του ,ήταν σε ηλικία 12 χρονών στο Δελβινακοπούλο Ιωαννίνων ,κάποιο Σάββατο του Οκτωβρίου νωρίς το πρωί . Δεν κυνηγούσαν εκείνη τη στιγμή αλλά μου είπε ότι εκείνος ζήτησε το δίκαννο από τον πατέρα του και εκείνος τον άφησε να οπλίσει και να πυροδοτήσει μια φορά στον αέρα…… Όταν ξύπνησε θυμόταν τα πάντα και το σίγουρο είναι ότι τώρα δεν θα το ξεχάσει ποτέ…….


2. Αναδρομή σε προηγούμενη ζωή
H αναδρομή σε προηγούμενη ζωή έχει τεράστιο ενδιαφέρον και ακόμα ερευνάται επιστημονικά για το πώς κάποια άτομα μπορούν και έχουν μνήμες από κάποια άλλη ζωή .Ο ι μνήμες γεννιούνται στον εγκέφαλο με την ανάπτυξη του ανθρώπου και καταστρέφονται αμέσως μετά το θάνατο. Αν βάλουμε ένα άτομο να κοιτάξει ένα μήλο για παράδειγμα, ενώ του κάνουμε αξονική τομογραφία , θα πάρουμε μια εικόνα του εγκέφαλου με χρωματισμένες περιοχές που σηματοδοτούν ποιες χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή του οπτικού ερεθίσματος .Στη συνέχεια ζητάμε από το άτομο να κλείσει τα κλείσει τα μάτια του και να φανταστεί πάλι το μήλο ,ακριβώς όπως ήταν όταν είχε τα μάτια του ανοιχτά. . Μπορείτε να φανταστείτε τώρα τι συνέβηκε; Λοιπόν καλά το καταλάβατε η δεύτερη εικόνα του εγκεφάλου είναι πανομοιότυπη με την πρώτη , αν όχι ,με πολύ ελάχιστες διαφορές! Το συμπέρασμα από αυτό το πείραμα είναι ότι, για να ανακληθεί μια μνήμη οποιουδήποτε είδους, θα πρέπει πρώτα να έχει γίνει προηγουμένως και καταγραφή της. Αν δεν υπάρχει καταγραφή, το άτομο δεν μπορεί να ανακαλέσει ,όπως στις περιπτώσεις μόνιμης αμνησίας ,όπου οι τράπεζες μνήμης έχουν καταστραφεί. Στα άτομα τώρα που ισχυρίζονται ότι έχουν μνήμες από κάποια άλλη ζωή , αυτές οι μνήμες από πού προέρχονται; ΜΥΣΤΗΡΙΟ…… Είναι δυνατό να είναι φανταστικές; Μερικές φορές ναι, είναι δυνατό να είναι απολύτως δημιουργήματα της φαντασίας τους , άλλες φορές όμως οι ιστορίες που αφηγούνται για την προηγούμενη ζωή τους έχουν τόσο πραγματικά ιστορικά στοιχεία , που αναρωτιέσαι « Πράγματι έζησε σαν άντρας ή γυναίκα εκείνη την εποχή;>> .Εμείς εξετάζουμε τις πιο αξιοσημείωτες περιγραφές


όπου αυτές οι περιγραφές που δίνει δεν έχουν καμία σχέση υποσυνείδητα με πληροφορίες που θα μπορούσε ενδεχομένως να τις αντλήσει από τη τωρινή του ζωή.
Αν υπνωτίσουμε και κάνουμε αναδρομή σε προηγούμενη ζωή 100 γυναίκες που στο επάγγελμα είναι φωτομοντέλα ,τουλάχιστον οι δέκα θα μας πούνε ότι σε εκείνη τη ζωή ζούσαν ως Κλεοπάτρα. Ερώτηση ……Πόσες Κλεοπάτρες υπήρχαν; !
Οι αναδρομές σε προηγούμενη ζωή χωρίζονται χοντρικά στις παρακάτω κατηγορίες
i) Οι περιγραφές να αναφέρουν κάποιο τραυματισμό σε κάποιο σημείο του σώματος που είχε ένα παρόμοιο τραυματισμό ή ψυχολογικό πόνο και στην τωρινή ζωή ή πρόβλημα υγείας στο ίδιο σημείο
ii) Πρόσωπα που αναφέρει να υπάρχουν και στην τωρινή ζωή με τα ίδια ονόματα και συγγενικές σχέσεις, χωρίς να είναι απαραίτητο να συμβαίνει αυτό, απλά παίρνει μια βαθύτερη γνώση ότι το άτομο το οποίο είδε στην προηγούμενη, στην τωρινή είναι το τάδε άτομο , ή οι συγγενικές σχέσεις είναι ελαφρώς αλλαγμένες στην τωρινή κλπ , ή ακόμα ότι το ίδιο το άτομο είναι μετενσάρκωση κάποιου προγόνου του.
iii) Στοιχεία που περιγράφουν να έχουν αντληθεί από την τωρινή ζωή και κάτω από τη κατάσταση της ύπνωσης να καθιστούνται τα γεγονότα ως πραγματικά βιώματα του ατόμου .Αυτού του είδους τις περιγραφές πρέπει να τις ανακαλύψουμε και να κινηθούμε προσεχτικά γιατί η αναδρομή του ατόμου κινδυνεύει να μην έχει καμία άξια .
iv)Οι αναφορές να είναι τόσο λεπτομερείς και να δίνει ιστορικά στοιχεία όπως τη χρονολογία ,τη χώρα , το όνομα του ή και ακόμα να μιλάει μια γλώσσα απταίστως που κανονικά τη γνωρίζει πολύ λίγο ή και καθόλου και να αποδειχθεί μετά από ερευνά ότι όλα όσα είπε έχουν γίνει πράγματι κοιτώντας τα ιστορικά μας αρχεία. Η αναδρομή μας θα έχει τότε κάποια άξια αν αποδειχθούν οι περιγραφές αληθινές, αλλά πρέπει να το ψάξουμε αλλιώς την περιγραφή θα πρέπει να την εκλάβουμε σαν μια όμορφη φανταστική ιστοριούλα με μεγάλο ενδιαφέρον ως προς το περιεχόμενο της.


α) Jonathan roll
Δεν είχα εξοικειωθεί με την ανάδρομη σε προηγούμενη ζωή αν και ήξερα πώς να κινηθώ με το όποιο άτομο αρκεί να τον χειριζόμουν όπως αν έκανα ανάδρομη στο
παρελθόν σε τωρινή ζωή σε ένα τελείως άγνωστο πρόσωπο. Έτσι λοιπόν ένα άτομο με ρώτησε αφού ασχολούμαι με τον υπνωτισμό αν θα μπορούσα να τον γυρίσω σε μια προηγούμενη ζωή ,και αυτό για μένα ήταν μεγάλη πρόκληση και δέχτηκα να το δοκιμάσω. Η πρώτη σκηνή ήταν ότι βρισκόταν σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ή κάποιο χώρο σκοτεινό , δεν μπορούσε να καταλάβει που βρισκόταν ούτε και ήξερε τι έκανε εκεί…. Απλά ήταν ξαπλωμένος κάτω και είχε υγρασία γύρω γύρω και είχε τα μάτια του κλειστά με ένα μαντήλι το οποίο του μύριζε μούχλα (υπήρχε η περίπτωση να ήταν ανθρακωρύχος αλλά τίποτε δεν ήταν σίγουρο). Στη συνέχεια το γυρίζω πίσω ένα χρόνο νωρίτερα . Αυτή τη φορά ανακαλύπτει τον εαυτό του σε ένα ανοιχτό χώρο . Ήταν στην αυλή ενός σπιτιού και άπλωνε ένα πράσινο τραπεζομάντιλο και είχε το πρόσωπο του στραμμένο προς τον ήλιο και το φως έπεφτε στα μάτια του. Τον ρώτησα ποιο είναι το όνομα του και εκείνος απάντησε ..’’Jonathan Roll’’ . Εκεί γύρω έπαιζαν και δυο ξανθά αγοράκια και κάτι καρό πουκάμισα . Αυτό που έκανε εντύπωση ήταν ότι είδε ένα κόκκινο ακορντεόν διακοσμημένο με κάτι ζωγραφιστά τριαντάφυλλα , το οποίο έπαιζε ένας ηλικιωμένος άντρας που έμοιαζε σαν βίγκινγκ και είχε ένα μεγάλο μουστάκι ,και έπαιζε ένα σκοπό που θύμιζε σαν κέλτικο ή ιρλανδέζικο χορευτικό τραγούδι. Γύρω γύρω υπήρχαν περιφραγμένα άλογα και εκείνη τη στιγμή τον ρώτησα τι φοράει .Φορούσε μια καφέ ποδιά με αίματα πάνω του (πρέπει να ήταν από κάποιο ζώο που έσφαξε νωρίτερα) ,άσπρο πουκάμισο και καπέλο, ήταν 35 χρονών. Υπήρχε και κάποια νεαρή κοπέλα που αδυνατούσε να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με αυτήν . Είχε όμως την εντύπωση ότι κάτι κακό συνέβαινε, σαν να υπήρχε κάποια εμπόλεμη κατάσταση ,υπήρχε φόβος για κάτι…. Και είχε την εντύπωση ότι κάτι συνέβαινε που είχε σχέση σχετικά με love story.

Όταν ξύπνησε είχαμε και οι δυο, περισσότερες απορίες από πριν , σχετικά και με την περιγραφή , και για την ιδέα της μετενσάρκωσης…….

β) Ο sir jerrick
Όταν είχα εξοικειωθεί με την τεχνική της αναδρομής σε προηγούμενη ζωή γνώρισα ένα άτομο στο οποίο του είχα κάνει διόραση και μου ζήτησε να δοκιμάσει και κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά .Τον ρώτησα αν ήθελε να κάνει αναδρομή, να δούμε από περιέργεια τι περιγραφές θα μας δώσει . Όλα πήγαν μια χαρά και η ιστορία που περιέγραψε είχε τεράστιο ενδιαφέρον για μένα ενώ αυτός έμεινε έκπληκτος με αυτά που βίωσε! Η περιγραφή του ξεκίνησε ως εξής. Φόραγε πανοπλία , ήταν 65 χρόνων . Βρισκόταν κάπου στη σκοτία. Αμέσως σκέφτηκα να δοκιμάσω κάτι . Τον ρώτησα <<what’s your name?>>,και μου απάντησε ,<<-my name is sir jerrick>> .Από όσο γνώριζα ήξερε ελάχιστα αγγλικά, ακριβώς όπως τα μαθαίνει να τα μιλά ένας έλληνας που δεν έχει πάει ποτέ σε φροντιστήριο αγγλικών. Το αξιοπερίεργο ήταν ότι από δω και πέρα μιλούσε συνέχεια αγγλικά ,είτε εγώ του μιλούσα και εγώ το ίδιο στα αγγλικά , είτε του μιλούσα ελληνικά. Και συνεχίζω…..Υπήρχε πόλεμος μεταξύ σκοτίας και Αγγλίας ,οι εχθροί είχαν κόκκινο λάβαρο με ένα λιοντάρι στο εσωτερικό του και εκείνη τη στιγμή μόλις τον είχε πληγώσει ανάμεσα στο στήθος και τον αριστερό ωμό από την μπροστινή πλευρά κάτι που όπως μου το περιέγραψε <<κάτι σαν καυτή σφαίρα>> , από έναν νέγρο πολεμιστή που ήταν πάνω σε άλογο .Ήταν παντρεμένος με την πριγκίπισσα Βικτόρια και είχε 2 κόρες, την Άννα και την ελίζαμπεθ. Τον γύρισα ένα χρόνο πίσω και βρέθηκε σε ένα συμπόσιο στο κάστρο και μου περιέγραψε ότι υπήρχε πολύ κέφι ,φαγητό και κρασί ,όλοι ντυμένοι με καλά και χλιδάτα ρούχα εποχής και περιμένανε κάποιον σερ να έρθει για τη μια του κόρη αλλά δεν εμφανίστηκε ποτέ. Τότε σκέφτηκα να τον πάω στις 2 σημαντικότερες στιγμές τις ζωής του. Έτσι τον γύρισα στην ημέρα του γάμου του. Ήταν περίπου 32 -33 χρόνων αλλά είχε συμβεί κάτι φοβερό .Βάρβαροι είχαν λεηλατήσει χωριά και τους είχαν σκοτώσει όλους . O Jerrick και η Victoria εκείνη την ώρα ήταν κοντά σε ένα ποτάμι ,οι στρατιώτες πέρασαν από μπροστά τους αλλά τους αγνόησαν και γλίτωσαν . Είχαν σωθεί και πήγαν πίσω στο κάστρο όπου είδαν ότι ο Σύμβουλος τους ήταν ο μοναδικός επιζών και γυναικόπαιδα κατέφθαναν για να σωθούν στο εσωτερικό του κάστρου. Στη συνέχεια και οι τρεις τους παροτρύνανε τα γυναικόπαιδα να ησυχάσουν. Μετά τον γύρισα την ημέρα του θανάτου του. Γύρω στα 87 σε μια εκκλησία άρρωστος βαριά από φυσικά γηρατειά ,στο προσκεφάλι του οι 2 κόρες του . Τρία άλλα άτομα ήταν κοντά του όπου στο ένα αναγνώρισε το πρόσωπο του, <<father Lucious>> είπε με έντονη αγγλοσαξονική προφορά. Ύστερα από λίγες στιγμές και αφού έλεγε στις κόρες του να μην ανησυχούν και κάνοντας κάποια αστεία, ξεψύχησε . Η γυναίκα του είχε πεθάνει και αυτή πριν από χρόνια. Όταν τον ξύπνησα και αφού του είχα πει ότι θα θυμάται τα πάντα ,έτσι και έγινε .Τα θυμόταν όλα με περισσότερες λεπτομέρειες. Θυμόταν ότι μιλούσε αγγλικά και του φάνηκε παρά πολύ μα παρά πολύ παράξενο αυτό! Μετά πετάχτηκε πιάνοντας τον αριστερό του ώμο λέγοντας <<Έχω χτυπήσει πουθενά;>> . –Όχι, του είπα . Και μετά μου είπε το κορυφαίο , <<-Έχω ένα σημάδι ανάμεσα στον αριστερό ώμο και το στήθος από τρύπημα από τόρνο ,τότε που δούλευα σε ένα μηχανουργείο και έβγαλε την μπλούζα και μου έδειξε το σημάδι. Έμεινα άναυδος…..

γ) Βασίλης και Ιωάννα
Ο Βασίλης ο φίλος μου είχε και αυτός την περιέργεια να δει τι θα μπορούσε να ήταν στην προηγούμενη ζωή του. Του εξήγησα τι συμβαίνει με αυτή τη κατάσταση και ότι αυτά που θα περιέγραφε δεν θα ήταν σίγουρα και πραγματικά γεγονότα , αλλά θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον οι περιγραφές του. Αφού τον υπνώτισα στο επιθυμητό επίπεδο τον γύρισα σε μια προηγούμενη ζωή, που να είχε άμεση και σημαντική σχέση με την τωρινή του ζωή. Τότε βρέθηκε σε ένα βουνό. Έτρεχε για να ξεφύγει. Τον ρώτησα που βρισκόταν και μου είπε ότι ήταν κάπου στην Ταϊλάνδη. Είχε κλέψει κάποιο είδος φρούτου που το έτρωγαν μαζί με ρύζι. Κατευθυνόταν προς το σπίτι όπου και τον περιμένανε τρεις άντρες .Το όνομα του ήταν Βασίλης και είχε μια αρραβωνιαστικιά


που την έλεγαν Ιωάννα. Αυτοί οι άντρες δεν είχαν έρθει για καλό. Η Ιωάννα είχε κρυφτεί μέσα στο πηγάδι που υπήρχε εκεί κοντά και περίμενε μέχρι να φύγουν. Όταν
έφτασε ο Βασίλης οι άντρες ήταν ήδη μέσα στο σπίτι και του ζητούσαν χρήματα .Εκείνος άρπαξε ένα σπαθί που υπήρχε στον τοίχο και το έβαλε στον λαιμό του άντρα που τον απειλούσε . Αντάλλαξαν βαριά λόγια και κατάφερε να τους διώξει μετά από λίγο .Εκείνοι του είπαν ότι θα ξαναέρθουν άλλη μέρα και καλύτερα να έχει και τα λεφτά που ζητούσαν Τον ρώτησα πόσα λεφτά χρωστούσε και μου είπε ότι δεν χρωστούσε τίποτα κανονικά ,απλά αυτοί οι άντρες έκαναν τους νταήδες και έπαιρναν χρηματικά ποσά με το έτσι θέλω. <<Μερικά κατοστάρικα>> ,μου είπε. <<-Τι εννοείς ; Ποιο είναι το νόμισμα της χώρας σου, περιέγραψε το μου λίγο>>. Δεν μου είπε τι νόμισμα χρησιμοποιούσαν αλλά μου είπε ότι η χρονολογία ήταν 1800 μ.Χ και ότι το νόμισμα ήταν πέτρινο με επικάλυψη χαλκού, περισσότερες λεπτομέρειες δεν μπόρεσε να μου δώσει. Τον γύρισα μπροστά ένα χρόνο. Τώρα ήταν παντρεμένος , έμενε σε μια άλλη τοποθεσία και είχε στάβλους με γελάδια και ταύρους και άλογα περιφραγμένα σε μεγάλο πάρκο . Είχε και ένα φροντιστή ζωών. Μετά από λίγο καιρό έκαναν ένα κοριτσάκι που το ονόμασαν Μάρα . Στη συνέχεια τον πήγα κι άλλο μπροστά την ημέρα του θανάτου του. Ήταν γύρω στα 90 βαριά άρρωστος. Δίπλα στο κρεβάτι είναι η Μάρα ,μεγάλη τώρα και παντρεμένη με τον Josef και έχουν ένα παιδάκι τον Ιωάννη
Στη κηδεία του όλοι είχαν πάει και αυτός ήταν σε μια μεριά και παρακολουθούσε όλη την τελετή. Όταν τον ξύπνησα μου έγινε μια παράξενη αποκάλυψη……Ότι τον έλεγαν Βασίλη το ήξερα, αυτό που δεν ήξερα ήταν ,όπως μου είπε , ότι την κοπέλα του την έλεγαν Ιωάννα και την μητέρα της Μάρα και τον αδελφό της Γιάννη!!!

δ) Ασία μεταφορά δέματος με άλογο
Με το άτομο αυτό είχαμε κάνει πολλές συζητήσεις γύρω από θέματα παραψυχολογίας και είχε ασχοληθεί με πολεμικές τέχνες και ήξερε και είχε δει τρόπους χρησιμοποίησης διάφορων ενεργειών ,όπως για παράδειγμα για το ενεργειακό πεδίο γύρω από τα έμβια και άψυχα αντικείμενα , την αύρα ,όπως λέγεται κοινώς. Στο παρελθόν έβλεπε για αρκετό καιρό όνειρα του τύπου ότι ήταν και καλά σε κάποιες μάχες . Έβλεπε συνέχεια εφιάλτες ότι πολέμαγε και έτσι αποφάσισε να πάει να κάνει αναδρομή σε μια κύρια που δεν μου αποκάλυψε το όνομα της ούτε το τι
είχε δει τελικά κατά την ανάδρομη του .Το μόνο που μου είπε ήταν ότι εκείνη του αποκάλυψε κάτι συγκλονιστικό για την τωρινή του ζωή που αποκλείεται να το ήξερε εκείνη από πριν , και βγήκε στην επιφάνεια αυτό μέσω της ανάδρομης που του έκανε. Το καλό για αυτόν ήταν ότι δεν επανήλθαν από τότε οι εφιάλτες. Αυτή η κύρια χρησιμοποίησε ένα κρύσταλλο σε εκκρεμές ο οποίος ταλαντευόταν σε ένα μικρό ύψος πάνω από το επίπεδο των ματιών , ενώ παράλληλα του είχε δώσει την οδηγία να φαντάζεται ότι μια ακτίνα λευκού Φωτός εισέρχεται από την κορυφή του κεφαλιού . Σε λίγες στιγμές τα μάτια του έπαψαν να παρακολουθούν το κρύσταλλο και έμειναν ανοιχτά και ασάλευτα όπως μου είπε , και μετά τον καθοδήγησε για την ανάδρομη. Με είχε παρακολουθήσει πολλές φορές το πώς διεξάγω την ύπνωση και πως καθοδηγώ το άτομο και μου είχε μεγάλη εμπιστοσύνη στο άτομο μου όπως και όλα τα υποκείμενα μου όλο αυτό το καιρό. Έτσι αποφάσισε να του κάνω μια αναδρομή για να δει αυτή τη φορά που θα μεταφέρονταν. Αν ένα άτομο έχει υπνωτιστεί ξανά και στο παρελθόν ,αυτό σημαίνει ότι είναι δεκτικό και έτσι το έργο μου θα ήταν πιο εύκολο. Έτσι και έγινε. Ξεκίνησα με το γνωστό μασάζ στους κροτάφους ενώ μιλούσα και στο τέλος αφού έβγαλα τα δάκτυλα από το κεφάλι του , χάθηκε σε βαθιά χαλάρωση και με την τεχνική της αναδρομής που αναφέρω στην αρχή τον έστειλα σε μια εμπειρία προηγούμενης ζωής. <<-Που βρίσκεσαι τι βλέπεις γύρω σου;>> .<<-Είμαι σε ένα βουνό πάνω σε ένα άλογο>>. <<-Ποιο είναι το όνομα σου;>> <<-ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!>>, είπε με έντονη και νευριασμένη φωνή σαν να ενοχλήθηκε που τον ρώτησα. Ήταν μια εντελώς διαφορετική προσωπικότητα εκείνη την ώρα . Εγώ επανέλαβα την ερώτηση και εκείνος συνέχιζε να μου απαντά στο ίδιο ύφος.<<-Που πας με το άλογο;>>. <<-Έχω κατεύθυνση προς την ανατολή>>. <<-Ποιος είναι ο προορισμός σου;>>. <<-ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ>>.Εκείνη την ώρα νόμιζα προς στιγμή ότι με κορόιδευε και ότι δεν είχε υπνωτιστεί και έκανε πλάκα μαζί μου, αλλά

είχα κάνει λάθος. Για να το εξακριβώσω ακολούθησα την παρακάτω τεχνική που την χρησιμοποιώ πολύ συχνά . <<Θα μετρήσω μέχρι το 3 και θα ανοίξεις τα βλέφαρα των ματιών. Δε θα ξυπνήσεις όμως, το άνοιγμα των ματιών δεν θα ενοχλήσει καθόλου
τον ύπνο σου, αντίθετα θα σε χαλαρώσει ακόμη βαθύτερα. Και μετά μέτρησα μέχρι το 3 <<-Άνοιξε τα μάτια σου τώρα χωρίς να ξυπνήσεις καθόλου>>. Και εκείνος τα άνοιξε έχοντας ένα κενό βλέμμα ,σαν και αυτό που έχουν και οι τυφλοί.<<-Με το δάχτυλο μου θα σε ακουμπήσω στο άσπρο του ματιού και θα κάνω κυκλικές κινήσεις μέσα στο μάτι σου και αυτό δε θα ενοχλήσει το ύπνο σου>>. Αν ένα άτομο δεν έχει κοιμηθεί , μόνο και μόνο στην ιδέα ότι θα του βάλεις τα βρώμικα δάχτυλα σου στο μάτι του, θα ενοχληθεί και θα ανασκουμπωθεί βγαίνοντας από την υποτιθέμενη ύπνωση. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε παρόμοιες τεχνικές όπως να τον υποβάλετε στο ότι θα έχει αντοχή σε τσιμπήματα και καψίματα στο δέρμα και μετά να τον βάλετε να πει ένα γνωστό τραγουδάκι (πχ το κουνελάκι) και σε χρόνο ανύποπτο με μια καρφίτσα να τον τσιμπήσετε στα μισά μιας λέξης. Εκείνος θα πρέπει αν είναι υπνωτισμένος , να μην σταματήσει ούτε να πεταχτεί από τον πόνο και να συνεχίσει να τραγουδά λες και δεν συνέβηκε τίποτα. Στο θέμα μας τώρα. Και ενώ πλησίαζα το δάχτυλο μου, προσποιούμενος ότι θα το βάλω πραγματικά στο μάτι του , εκείνος έμεινε ασάλευτος όπως και πριν και έτσι πείσθηκα . <<Θα μετρήσω μέχρι το 3 και θα βρεθείς στον προορισμό σου. 1..2..3 . Τι κάνεις τώρα;>>. <<-Σταμάτησα και αφήνω το Δέμα κάτω>>. Μετέφερε ένα δέμα πακεταρισμένο με δέρμα. Όταν το άφησε τον ρώτησα ποιο ήταν το περιεχόμενο του πακέτου, αλλά δεν ήξερε . Ούτε ποιος θα το παραλάμβανε. Απλά το άφηνε και έφευγε αμέσως μετά. Για να πάει ήθελε 2 μέρες με το άλογο αλλά για να γυρίσει πίσω έκανε 3, γιατί πήγαινε από άλλο δρόμο και ήθελε να ήταν σίγουρος ότι δεν θα τον ακολουθούσε κανείς. <<Σε ποια χώρα βρίσκεσαι; >>. <<-Δεν μπορώ να σου πω>>. << -Γιατί;>>. << -Έτσι απλά δεν μπορώ>>. <<-Αμερική;>> -Oχι . <<Αφρική;>> -Όχι. << Ευρώπη;>> -Όχι. <<Βρίσκεσαι στην Ασία;>> ,έμεινε για λίγα δευτερόλεπτα σκεφτικός και ύστερα απάντησε <<-ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ>>. Ήταν προφανές ότι ήταν σε μια αποστολή και επικρατούσε μεγάλη μυστικότητα. Στη συνέχεια και αφού άφησε το δέμα, στο γυρισμό σταμάτησε σε ένα δάσος . Εκεί τον περίμενε ένας φίλος του και άρχισε να γελάει δυνατά . Είχε χαρεί που τον είδε αλλά και πάλι δεν μου είπε το όνομα του . Δεν είχαν ονόματα .Δεν αναφέρονταν ποτέ ο ένας στον άλλο με τα ονόματα τους. Εκεί αντάλλαξαν το κουρασμένο άλογο του με ένα ξεκούραστο. Τότε σκέφτηκα να
τον γυρίσω πιο νωρίς σε μια νεαρή ηλικία ,μήπως και μου δώσει περισσότερες περιγραφές. Τον γύρισα 15 χρόνια πίσω . Βρέθηκε σε ένα χωριό μαζί με άλλα παιδιά .
Ήταν περίπου 16-17 χρόνων αλλά και πάλι υπήρχε το ίδιο σκηνικό όσο αφορά την μυστικότητα που επικρατούσε . Δεν ήθελα να τον ταλαιπωρήσω ή να νιώσει κουρασμένος από την ανάδρομη και έτσι σε λίγες στιγμές τον ξύπνησα και του έδωσα την υποβολή ότι θα θυμάται τα πάντα από αυτά που βίωσε κάτω από τη ύπνωση με κάθε λεπτομέρεια , θα θυμάται περισσότερα από πριν. Όταν ξύπνησε μου έδωσε κάποια επιπλέον κομμάτια σε αυτό το παζλ. Η χρονολογία ήταν γύρω στο 1395 μ.Χ. και στη διαδρομή του κρατούσε 2 δόρατα ένα μικρό και ένα πολύ πιο μεγάλο ,ενώ τα ρούχα του ήταν λευκά. Ήταν σαν μια κρατική υπηρεσία κουριερ ,όπως θα λέγαμε σήμερα. Εκείνο που του άρεσε ήταν ότι πάντα είχαν τα καλύτερα και δυνατότερα άλογα και το συγκεκριμένο ήταν κάτασπρο. Ήταν πράγματι στην Ασία και είχε την εντύπωση ότι η διαδρομή κυμαίνονταν στην Ινδία ή Μογγολία. Στο χωριό όταν βρέθηκε υπήρχαν και άλλα παιδιά που ήταν υπό την επίβλεψη 2 αντρών. Αυτοί κανόνιζαν και τις αποστολές τους με απόλυτη ασφάλεια και μυστικότητα .Δούλευε από μικρός σε αυτή την υπηρεσία. Την περίοδο που του έκανα την αναδρομή, που να έχει άμεση και σημαντική σχέση με την τωρινή του ζωή, το άτομο αυτό ήταν φαντάρος. Ήταν στο σώμα των ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΩΝ!


3. Ενόραση –Διόραση
Έχω διαβάσει πολλά γύρω από το θέμα και παρακάτω θα αναφέρω πληροφορίες που μπορείτε και σεις να τις αντλήσετε από το βιβλίο <<Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΔΙΟΡΑΣΗΣ>>


εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ του C.W. LEADBEATER. Πολύ απλά θα σας πω ότι διόραση είναι η δύναμη να δει κάποιος αυτό που είναι κρυμμένο από τη φυσική όραση. Αυτό πετυχαίνεται με το να καταλάβουμε ότι τα πάντα είναι θέμα δονήσεων και τόσο στον ήχο όσο και στο φως ,υπάρχουν υψηλότερες και χαμηλότερες συχνότητες και από κει πηγάζουν και οι όροι υπέρηχοι, υπόηχοι, υπέρυθρο
ηλεκτρομαγνητικό φάσμα και πολλά άλλα που τα ανθρώπινα όργανα μάτι και αυτί δεν μπορούν να συλλάβουν . Φανταστείτε το πλήθος των συχνοτήτων που είναι αόρατα σε μας , ή ακόμα σε πόσες άλλες είμαστε κουφοί. Ένα παράδειγμα είναι το να μπορείς να βλέπεις το πεδίο της αύρας. Μάλιστα σε μερικά άτομα τα αισθητήρια όργανα ανταποκρίνονται καλύτερα και περισσότερο, από κάποια άλλα. Επειδή διαφέρει αυτή ικανότητα από περίπτωση σε περίπτωση, είναι πιθανόν ο άνθρωπος να αναπτύξει αυτή τη δύναμη και σιγά σιγά να μάθει να βλέπει αόρατα πράγματα για τους γύρω του και να ακούει άλλα που δεν μπορούν να ακούσουν οι άλλοι. Ξέροντας τώρα για τα επιμέρους σώματα που έχει ο άνθρωπος (αιθερικό, αστρικό και νοητικό σώμα) ,όταν η συνείδηση τα χρησιμοποιεί σαν φορείς της, οι αντίστοιχες αισθήσεις, λόγω του ότι ενεργούμε μέσα από υψηλότερες δονήσεις ,είναι και εντελώς διαφορετικές αντίστοιχα. Φανταστείτε ένα άτομο με έντονο πρόβλημα μυωπίας ή βαρηκοΐας κατά την εξόρμηση του σε μια εξωσωματική εμπειρία ή αλλιώς σε μια ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ. Αυτά τα προβλήματα εξαφανίζονται εντελώς σε μια τέτοια κατάσταση. Η όραση είναι πεντακάθαρη και κρυστάλλινη, καλύτερη από τη φυσική ,το ίδιο και η ακοή. Λέγοντας αστρική όραση και αστρική ακοή εννοούμε την ικανότητα ανταπόκρισης σε δονήσεις που να μεταβιβάζονται στην ανθρώπινη συνείδηση , όταν λειτουργεί με το φυσικό του σώμα. Στο αστρικό σώμα όμως υπάρχει ύλη σε κάθε τμήμα του που έχει την ικανότητα τέτοιας ανταπόκρισης και έτσι ο άνθρωπος που λειτουργεί σε αυτό το φορέα βλέπει το ίδιο καλά αντικείμενα σε όλες τις κατευθύνσεις ταυτόχρονα χωρίς να κουνήσει καθόλου το κεφάλι. Η όραση στο νοητικό πεδίο διαφέρει πλήρως. Εκεί δεν μπορούμε να μιλήσουμε για ξεχωριστές αισθήσεις όπως την όραση και την ακοή, αλλά σαν μια γενική αίσθηση που αντιστοιχεί πλήρως στις δονήσεις που φτάνουν ως αυτήν όταν κάποιο αντικείμενο βρεθεί στο πεδίο της γνωστικής λειτουργίας. Μονομιάς αποκτά πλήρη αντίληψη του αντικειμένου ,σαν να το έβλεπε ,να το άκουγε, και να το αισθανόταν ,και μαθαίνει ότι υπάρχει για να μάθει γύρω από αυτό με μια στιγμιαία λειτουργία Στο νοητικό πεδίο όπως και στο φυσικό ,οι εντυπώσεις μεταφέρονται με τη βοήθεια δονήσεων που ταξιδεύουν από το υπό παρατήρηση αντικείμενο προς τον παρατηρητή. Στο βουδικό πεδίο ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται οποιοδήποτε αντικείμενο με μια εντελώς διαφορετική μέθοδο κατά την οποία οι εξωτερικές δονήσεις δεν παίζουν κανένα ρόλο .Το αντικείμενο γίνεται τμήμα του παρατηρητή και αυτός μελετά εκ των έσω και όχι εκ των έξω. Η διόραση δεν έχει καμία σχέση με αυτή τη δύναμη. . Η πλήρης ή μερική ανάπτυξη κάποιας από τις παραπάνω ικανότητες θα ταίριαζε με τον ορισμό που δώσαμε στην αρχή για τη διόραση, και αυτές οι ικανότητες μπορούν να αναπτυχθούν με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι και ο υπνωτισμός , αυτοϋπνωση ή διαλογισμός.
Στο περιοδικό <<Τηλέραμα στο ένθετο τεύχος Νο1 του Ιανουαρίου <<ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ οι κρυμμένες δυνάμεις του ανθρώπου – Μαντεία & μέντιουμ>> αναφέρεται το ενδιαφέρον των μυστικών υπηρεσιών . Η χρησιμοποίηση των παραψυχικών ικανοτήτων ορισμένων προικισμένων και εκπαιδευμένων ατόμων για τους σκοπούς μιας μυστικής υπηρεσίας έχει ως σκοπό να λύσει βασικά προβλήματα που κάθε τέτοια υπηρεσία αντιμετωπίζει. Τέτοια προβλήματα είναι η παρατήρηση εγκαταστάσεων ή ανθρώπων που βρίσκονται πολύ μακριά από εκείνον που τα παρακολουθεί, ο επηρεασμός αντικειμένων σε μάκρυνες αποστάσεις και η επικοινωνία ανάμεσα σε άτομα που βρίσκονται πολύ μακριά το ένα από το άλλο χωρίς τη βοήθεια κάποιου υλικού μέσου. Ενδιαφέρονται για άτομα που διαθέτουν ικανότητες ψυχοκινητικές ,τηλεπαθητικές και εξ αποστάσεως όραση. Γι αυτό το σκοπό έχουν διεξαχθεί πειράματα εξωαισθητικής αντίληψης (ESP) και παραφυσικών φαινομένων από όλο το φάσμα του παραφυσικού χώρου όπως, τον υπνωτισμό, την ψυχοκίνηση, τη τηλεπάθεια και κάθε άλλη μορφή <<ψυχικής>> παρακολούθησης.


Και τέλος για να κλείσω και αυτό το κεφάλαιο στο βιβλίο <<Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ>> του Γεράσιμου Καλογεράκη εκδόσεις ΔΙΟΝ στο κεφάλαιο ΨΥΧΟΤΡΟΝΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ αναφέρονται διάφορες εφαρμογές χρησιμοποιώντας μεταξύ άλλων και τις ανθρώπινες ψυχικές <<μηχανές>>
- Υπερκεραυνούς που λειτουργούν με τα νοητικά πεδία και παράγουν ενέργεια 2.000 τόνων ΤΝΤ.
- Μετακίνηση αντικειμένων με ψυχικά μέσα ή μεταφορά ενέργειας από έναν οργανισμό σε άλλο, θεραπείες ή πρόκληση ασθενειών ή και θάνατο.
- Αιώρηση ανθρώπων με ψυχικά μέσα, έλεγχος ουδετέρας υπόφυσης εγκεφάλου όπως οι λάμα του Θιβέτ.
- Τηλεθέαση και δυνατότητα συλλογής πληροφοριών από μακριά.
- Τηλεπαθητική κατασκοπεία και νοητικές μηχανές.
- Συστήματα μετεωρολογικού ελέγχου και ψυχοτρονικές μηχανές που αλλάζουν τον καιρό.
- Ψυχικές δυνάμεις που διαπερνούν τις περισσότερες μορφές μόνωσης, επηρεάζουν τα εγκεφαλικά κύματα, διαταράσσουν την ισορροπία τους και προκαλούν ζάλη.
- Δεν ανιχνεύεται η εκπεμπόμενη ψυχική ενέργεια.
- Πηγή ενέργειας στην ψυχοτρονική μηχανή είναι ο άνθρωπος.
- Η ψυχική ενέργεια δεν συλλαμβάνεται από τις 5 αισθήσεις γι αυτό και οι ψυχοτρονικες μέθοδοι είναι αποτελεσματικές στο να κυβερνάται εύκολα η γη από γήινους είτε από εξωγήινους.
- Διαμορφωτές φωτονιακού φραγμού που προκαλούν αρρώστιες και θάνατο από μεγάλη απόσταση επιθυμητών ή μη καταστάσεων.
- Διερευνητές εγκέφαλου. Εκμετάλλευση ακτινοβολιών που εκπέμπονται από το σώμα.
- Ακτίνες θανάτου και εμφτευτές ακτίνων ασθενείας.
- Γεννήτριες σεισμών.
- Νοητική αλλοίωση του αντίπαλου, ψυχολογικά μέσα επηρεασμού όρασης ,ακοής ,όσφρησης ,και θερμοκρασίας ή να τοποθετηθεί ο στόχος σε αισθητήρια απομόνωση.
- Τηλεπαθητική τροποποίηση συμπεριφοράς. Πρόκληση υπνωτικών καταστάσεων ακόμη και σε απόσταση 1000 χιλιόμετρων.
- Εμφύτευση σκέψεων.
- Ακτινοβολίες πολύ χαμηλής συχνότητας που μπορούν να προκαλέσουν κατάθλιψη ή εκνευρισμό σε πληθυσμιακό στόχο.
- Η μηχανή Πιορέ στη Γαλλία θεραπεύει με ψυχικά μέσα αθεράπευτες μορφές καρκίνου.
- Ιερωνυμικές μηχανές. Χρησιμοποιούν το αρνητικό της φωτογραφίας για τη σύλληψη του αντικειμένου της φωτογραφίας όπου αόρατες δυνάμεις κωδικοποιούν το μήκος κύματος του αντικειμένου ή οργανισμού, μια σχέση που ισχύει συνεχώς μεταξύ τους, και παύει όταν ένα από τα δυο καταστραφεί.
- Την αόρατη καταπάτηση της προσωπικότητας.
- Προσβολή των νευρικών ιστών από απόσταση.
- Καταστροφή , μόλυνση και διαταραχή του ψυχοοικοσυστήματος.
Όλα τα παραπάνω με τα κατάλληλα υπνωτικά υποκείμενα και την κατάλληλη καθοδήγηση μπορούν να επιτευχθούν .Σας έχω δώσει μια τεχνική που επιτυγχάνεται ο υπνωτισμός . Σας έχω δώσει επίσης τους τρόπους καθοδήγησης για την επίτευξη της αναδρομής σε προηγούμενη ,τωρινή(παρελθόν και μέλλον) και επόμενη ζωή. Σας έχω δώσει την τεχνική για φαινόμενα πέραν της ύπνωσης όπως Αστρική Προβολή , Ενόραση – Διόραση σε απομακρυσμένο χώρο και χρόνο , Τηλεπάθειας και Τηλεκινησης . Όλα αυτά τα έχω χρησιμοποιήσει και εφαρμόσει καλοπροαίρετα και με έντονο το συναίσθημα του αλτρουισμού και αγάπης για τον συνάνθρωπο. Και πάντα χρησιμοποιούσα τον Υπνωτισμό για να βοηθήσω, αν μπορούσα όλους τους συνάνθρωπους μου. Όπως βλέπετε ο υπνωτισμός είναι ένα εργαλείο που μπορεί να

χρησιμοποιηθεί τόσο για καλό όσο και για κακό. Αλλά ας μην πούμε τίποτα άλλο γιατί <<ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΙΑ!!!>>

α) κοπέλα σε λογιστικό- καφέ με τις φίλες τις
Εκείνο μεσημέρι μου ζητήθηκε να κάνω το άτομο να δει από περιέργεια αν θα μπορούσε να βρεθεί με το μυαλό του στο χώρο όπου βρισκόταν εκείνη την ώρα η κοπέλα του.. Του εξήγησα ότι αν θα είναι δεκτικό άτομο σε αυτή τη κατάσταση , και με την σωστή καθοδήγηση μου, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα << απλά άστο να συμβεί>> του είπα. Έτσι και έγινε , ήταν πράγματι πολύ δεκτικός και μιλούσε κανονικά σαν να είχαμε μια συνηθισμένη συζήτηση ,όπως σαν να ήταν ξύπνιος.
Βρέθηκε έξω από το σπίτι της και ενώ αυτή ετοιμάζονταν να φύγει με τον πατέρα της με το αμάξι, και ξαφνικά γυρνάει πίσω στο σπίτι. <<Τι έγινε γιατί γυρνάει πίσω;>>, <<-Ξέχασε την τσάντα της…,οκ τη πήρε και μπήκε στο αμάξι >> <<Θέλω να είσαι συνέχεια δίπλα της και να μου περιγράφεις απλά τις όποιες κινήσεις της. Που είσαι τώρα; >>, <<-Είμαι στο πίσω κάθισμα του αυτοκίνητου>>. Στη συνέχεια του έκανα την καθοδήγηση για το διάβασμα των σκέψεων. <<Τι σκέφτεται τώρα;>>, <<-Ότι έχει πολύ δουλειά στο γραφείο>>. Μετά από λίγη ώρα τον ξύπνησα και τον έβαλα να την πάρει τηλέφωνο χωρίς όμως να γίνει αντιληπτός ο σκοπός του. Όλα όσα είχε δει είχαν συμβεί πραγματικά! Αλλά δεν είχε πειστεί και του φαινόταν πολύ παράξενο, νόμιζε ότι ήταν απλά σύμπτωση. Η επιβεβαίωση ήρθε όταν μου ζήτησε το ίδιο και αργά το απόγευμα να ξαναπροσπαθήσει να δει τι κάνει εκείνη τη στιγμή . Εκείνη θα είχε τελειώσει τη δουλειά και έτσι εκείνος δεν θα μπορούσε να φανταστεί ή να ξέρει τι κάνει ακριβώς εκείνη τη στιγμή. Τώρα βρέθηκε σε μια καφετέρια δίπλα σε ένα τραπεζάκι, όπου κάθονταν η κοπέλα του με 2 φίλες της ,την μια την αναγνώρισε , η άλλη του ήταν παντελώς άγνωστη. Μου περιέγραψε ακριβώς το τι φορούσε η καθεμιά και το τι είχε παραγγείλει η καθεμιά ξεχωριστά . Τον έβαλα να ακούσει προσεχτικά την συζήτηση τους και να μου λέει σχετικά με αυτήν. Μου είπε τότε ότι λέγανε ότι ήταν κακομαθημένος (αστειευόντουσαν). Και πολλά άλλα , όπως το πώς πέρασε η καθεμία τη μέρα της. Αυτή τη φορά είχε συλλέξει πολλές πληροφορίες και αν όλα όσα είδε έβγαιναν αληθινά ,δεν θα μπορούσε να ήταν όλα σύμπτωση. Τη πήρε τηλ και τη ψάρωνε, αλλά αυτή τη φορά εκείνος έδινε τις πληροφορίες χωρίς να πει το πώς. Η κοπέλα κουφάθηκε, <<-Καλά πως τα ξέρεις όλα αυτά; Κάποιος ήταν δίπλα μας και σε πήρε τηλ και στα είπε ε;>>. Ακόμα και όταν βρέθηκαν μαζί και της είπε την αλήθεια, ακόμα και τώρα , ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ. Είχα δοκιμάσει και το άλλο, του είπα να βρεθεί αυτοστιγμεί μπροστά σε ένα πρακτορείο προπό. Έτσι και έγινε. <<Διάβασε μου όλα τα έντυπα που είναι κολλημένα στο τζάμι της πόρτας του πρακτορείου>> . Μου διάβασε όλα τα αποτελέσματα σε κάθε τυχερό παιχνίδι Λόττο, Τζόκερ, Πάμε Στοίχημα και άλλα .Επίσης επιβεβαιώθηκαν όλα όσα είδε. <<Ωραία ,μείνε εκεί και καθώς θα μετράω μέχρι το 10 , θα κυλάνε ,τα λεπτά …,οι ώρες…..οι μέρες και όταν θα έχω φτάσει στο δέκα θα είσαι στο ίδιο σημείο μετά από τρεις μέρες.>> . Έτσι και έγινε, και αυτή τη φορά μπορούσε να δει τις αλλαγές στα έντυπα και στα αποτελέσματα των τυχερών παιχνιδιών. Καταγράψαμε τα αποτελέσματα του Τζόκερ. Αλλά μια έκπληξη με περίμενε……Τα νούμερα που ήρθαν δεν είχαν καμία σχέση. Όσες φορές και αν επανέλαβα το πείραμα ,και με διαφορετικά υποκείμενα , στα αποτελέσματα έπεφταν πάντα έξω. Ακόμα και στον αγώνα της Ελλάδος με Βραζιλία ,ένα άτομο σε υποτιθέμενη μεταφορά στο μέλλον (όχι διόραση, αλλά σαν αναδρομή της τωρινής του ζωής μπροστά στο μέλλον) του είπε ένας φίλος του ότι ο αγώνας <<ήρθε>> 2-0 υπέρ της Βραζιλίας. Θυμάστε τι έγινε ; Μέχρι το 80΄ ήταν 2-0 και στο τελευταίο 10 λεπτό φάγαμε και το τρίτο γκολ. Από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά με την πρόβλεψη τυχερών παιχνιδιών. Λες και υπάρχει μια αόρατη δύναμη που προσπαθεί να φέρει τις ισορροπίες σε αυτόν τον τομέα . Τα σχόλια σας παρακαλώ….

β) κοπέλα σε σπίτι θειων τζάκι χαλί αδερφός άρρωστος
Για τον ίδιο λόγο όπως και στη προηγούμενη ιστορία το άτομο αυτή τη φορά βρέθηκε στο σπίτι των θειων της κοπέλας του. Όπως ήταν επόμενο δεν είχε πάει ποτέ σε αυτό το σπίτι και παρολαυτά μπόρεσε και μου έδωσε ολοκληρωμένες πληροφορίες που ύστερα επιβεβαιώθηκαν με το τηλέφωνο. Μου περιέγραψε το τι φορούσαν ο καθένας με μεγάλη επιτυχία , και το γύρω χώρο επίσης. Υπήρχε ένα πράσινο χαλί στο σαλόνι


,ένα τζάκι , πολύχρωμες κουρτίνες και στο ταβάνι υπήρχαν τα κυλινδρικά φωτιστικά ,τρία στον αριθμό που κοιτούσαν σε διαφορετικές κατεύθυνση, επίσης και μια τηλεόραση μάρκας sonny. Παρακολούθησε τη συζήτηση που είχαν ,και απέσπασε την πληροφορία ότι ο αδερφός της δεν είχε παρευρεθεί γιατί είχε αδιαθετήσει, κάτι τον πείραξε και είχε κάνει εμετό. Φυσικά καταλαβαίνετε την έκπληξη του όταν την πήρε τηλέφωνο και του επιβεβαίωσε τα πάντα.


γ)κοπέλα καρκινοπαθής
Κάποιος σύστησε σε ένα φίλο του εμένα και αφού του είχε εξηγήσει τις δυνατότητες μου δέχτηκε, και μου ζήτησε να τον πάω να δει τι κάνει αυτή τη στιγμή η κοπέλα του.
Υπήρχε όμως ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του η αμφιβολία για το αν θα πετύχαινε όλο αυτό, αλλά δεν είπε τίποτα .Εγώ όμως τον κατάλαβα. Τον ρώτησα αν είχε ιδέα το που μπορεί να είναι αυτή την ώρα. (Υπάρχουν και περιπτώσεις που αυτό-υποβάλλονται σε μια κατάσταση που πρέπει να δουν και αυτήν περιγράφουν χωρίς να είναι διόραση αυτό που έζησαν.) Όπως και να χει , αν και μου είπε ότι φαντάζετε το που μπορεί να ήταν , η εμπειρία του, από μέρους του και από μέρους μου , ήταν συγκλονιστική. Βρέθηκε στο χώρο όπου ήταν η κοπέλα . <<- Που είναι τώρα;>> τον ρώτησα. <<- Είναι ξαπλωμένη στο κρεβάτι>>. Τώρα προσπαθούσα να πάρω τις πληροφορίες από τις περιγραφές του αλλά κάτι περίεργο συνέβαινε. Υπήρχε ένα φως μπλε νυκτός στο δωμάτιο. Τον ρώτησα αν ήταν το δωμάτιο της και μου είπε ότι εκείνη δεν ήταν καλά , ήταν άρρωστη. (δεν απαντούσε ευθέως, απέφευγε τις ερωτήσεις και έδινε τις περιγραφές που ήθελε εκείνος χωρίς να γίνει αντιληπτός…). <<-Έχει καταλάβει τη παρουσία μου, ότι είμαι εκεί, αλλά δεν με βλέπει.>>. Εκείνη την ώρα έμεινα άφωνος αναρωτώντας αν κάποιος θα μπορούσε να καταλάβει τέτοιου είδους παρουσίες. Στη συνέχεια του έκανα τη καθοδήγηση για το διάβασμα της σκέψης. <<-Τι σκέφτεται τώρα;>>. Εκείνη την ώρα είπε την εξής φράση: <<ΕΡΧΟ, ΕΡΧΟ, ΕΡΧΟ>>. Δεν έβγαινε νόημα….. Τον έβγαλα αμέσως από το μυαλό της και τον ρώτησα αν ήταν ακόμα δίπλα της και μου απάντησε καταφατικά . Τον ρώτησα πως νιώθει και αν ήταν κουρασμένος και αν ήθελε να τον ξυπνήσω ή αν ήθελε να τον αφήσω για λίγο ακόμα μαζί της .(Φαινόταν σαν να είχε κουραστεί , ο ρυθμός της αναπνοής του είχε γίνει ποιο έντονος) Μου ζήτησε το δεύτερο διαβεβαιώνοντας με ότι όλα πήγαιναν μια χαρά και ότι ένιωθε καλά. Με έπεισε….τον άφησα λίγα λεπτά και στη συνέχεια τον ξύπνησα. Τον ρώτησα πως ένιωθε για τη εμπειρία που έζησε. Προσποιούταν ,παίζοντας το άνετος, ότι δεν πίστευε ότι θα πετύχαινε ,ότι ήταν πολύ κουλ η όλη κατάσταση, και τέτοια . Αλλά όσο μιλούσε τόσο κοκκίνιζαν τα μάτια του και στο τέλος του φεύγανε δάκρυα από τα μάτια του, δίχως να καταλαβαίνουμε εγώ και ο φίλος του το γιατί . Στο τέλος μας άνοιξε την καρδιά του. Η συγκεκριμένη κοπέλα είχε καρκίνο και της είχε μείνει λίγος καιρός ζωής. Το δωμάτιο στο οποίο βρισκόταν ήταν σε κάποιο νοσοκομείο, και υποστηριζόταν με οξυγόνο. Του είχε απαγορεύσει κάθε είδους επικοινωνίας μαζί της ,γιατί πίστευε ότι την αγάπη που ένιωθε αυτός για αυτήν , εκείνη το εκλάμβανε σαν λύπηση. Είχε συμβεί λοιπόν το εξής: Την φράση που επαναλάμβανε όταν ήταν στο μυαλό της δεν θα πρέπει να ήταν δικά του λόγια, αλλά δικά της (αν είχε καταλάβει τη παρουσία του τότε θα ήθελε να έρθει κοντά του λέγοντας ΕΡΧΟΜΑΙ.<<Δεν θα του πω την αλήθεια, δεν θα του πω τίποτα , αν τα καταφέρει και την δω , θα του πω ψέματα ή θα δίνω άλλες πληροφορίες. Αν πάλι δεν πετύχει….τι είχα τι έχασα.>> . Έτσι ακριβώς σκέφτηκε. Φυσικά επακολούθησε παρά πολύ μεγάλη συζήτηση ,του δώσαμε δύναμη και σε λίγες μέρες πήγε και την επισκέφτηκε στο νοσοκομείο και αυτό τους έκανε πολύ μεγάλο καλό και στους δυο…. Σήμερα αυτή η κοπέλα δε ζει . Αλλά έφυγε αφού τον είχε δει ξανά τουλάχιστον. Και αυτός όμως πήρε ένα μάθημα για τη ζωή, ένα μάθημα που πρέπει να το ζήσουμε για να το καταλάβουμε πλήρως. Αν έχετε κάποιον βαριά άρρωστο στο νοσοκομείο, πηγαίνετε και ανοίξτε του την καρδιά σας. Άσχετα από το τι λέει και κάνει το άρρωστο άτομο , έχει πάντα την ανάγκη να τον περιτριγυρίζουν τα αγαπημένα του πρόσωπα. Όμως για να είμαι ειλικρινής αν μου είχε μιλήσει από την αρχή δεν θα έμπαινα ποτέ στον κόπο να τον υπνωτίσω.


δ) κοπέλα σε καφετέρια ,τηλεκίνηση , δρυς, μέλλον, Διόνυσος, μαγειρεία
<<Λοιπόν, είχα μια παλιά σχέση με την κοπέλα αυτή και θα ήθελα να δω τι κάνει αυτή η ψυχή τώρα>>, μου είπε. Καθόμασταν σε ένα γραφείο και πήγα από πίσω του για το γνωστό μασάζ στους κροτάφους, καθώς του μιλούσα, και αφού τελείωσα με τη καθοδήγηση μου τον ρώτησα που είναι η κοπέλα .<<Είναι σε μια καφετέρια>> , <<-Και τι κάνει εκεί, είναι με φίλες;>>, <<-Όχι μάλλον δουλεύει εκεί….μια στιγμή….ναι κρατάει δίσκο και παίρνει παραγγελίες>>. Στη συνέχεια τον ρώτησα σε ποιο μαγαζί δούλευε αυτή. Δεν ήξερε και του ζήτησα να δει την εξωτερική επιγραφή αλλά, δεν υπήρχε τίποτα. Έτσι χρησιμοποίησα την τεχνική για το διάβασμα της σκέψης και
τότε μου είπε δυνατά και καθαρά << Έχει πολλά στο νου της ,σκέφτεται τις παραγγελίες …..Το όνομα του μαγαζιού είναι……Δρυς! Δουλεύει σε μια καφετέρια στην Αθήνα που λέγεται ΔΡΥΣ!>>. Πολύ ωραία ,κοίταξε γύρω σου και πες μου αν έχει κόσμο στα γύρω τραπέζια. <<-Ναι έχει.>> .Πήγαινε μπροστά σε ένα από αυτά, σε όποιο θες, που να κάθονται άτομα εκεί, και όταν πας πες μου ότι πήγες. <<-Ναι πήγα. Κάθονται μια ξανθιά και ένας άντρας>>. Τι έχουν παραγγείλει; <<-H γυναίκα ένα χυμό πορτοκάλι και ο άντρας ένα φρέντο>>. Ωραία άκου τι θέλω να κάνεις. Θα πάρεις το καλαμάκι από το χυμό της γυναίκας και θα το σηκώσεις ψηλά στον αέρα γύρω στο μισό μέτρο και θα το κρατήσεις εκεί μέχρι να σου πω τι θα κάνεις μετά. Και θα το κάνεις αυτό πολύ εύκολα και γρήγορα σαν να έκανες μια εντελώς απλή και φυσική κίνηση. Θα μετρήσω μέχρι το τρία και θα κάνεις ότι σου είπα, αν με κατάλαβες πες μου ναι. <<-Ναι>>. Αρχίζω να μετράω 1…2…3… πάρε το καλαμάκι και σήκωσε το ψηλά στον αέρα τώρα και κράτησε το εκεί. Όταν το κάνεις πες μου ναι το έκανα. <<-Το έκανα ,έχω σηκώσει το καλαμάκι ψηλά στον αέρα>>. Το ζευγάρι τι κάνει τώρα ,το είδαν το καλαμάκι που σηκώθηκε στον αέρα; <<-Ναι το είδαν και κοιτάει ο ένας τον άλλο σαν μαλάκες, δεν ξέρουν τι έγινε!!!>>. Ωραία τώρα κάνε το άλλο, το καλαμάκι που κρατάς βάλτο μέσα στο φρέντο του άντρα και όταν το κάνεις πες μου και κοίτα τις αντιδράσεις τους. <<-Το πήρα το καλαμάκι και το έβαλα στο φρεντο! Όλη η καφετέρια έχει γαμηθεί στα γέλια!!!>> .Το παραπάνω επεισόδιο δεν επιβεβαιώθηκε ποτέ γιατί δεν είχε το τηλέφωνο της κοπέλας, αν ξέρει κανείς κάτι γιαυτο να επικοινωνήσει. Ύστερα από αυτό τον γύρισα με την τεχνική της αναδρομής ,μπροστά στο χρόνο κατά ένα έτος. Βρέθηκε σε ένα μαγαζί ,εστιατόριο, που λεγόταν Διόνυσος. Εκείνη την ώρα , σαν μάγειρας που ήταν , και που τώρα είναι, άνοιγε φύλλο για πίτα. Η επιβεβαίωση θα έρθει εν καιρώ.

ε) Παράξενη εμπειρία με όραμα Χριστού για επικείμενο θάνατο
Αυτή η εμπειρία είναι από τις απρόβλεπτες καταστάσεις, όπου για άλλο λόγο ξεκινάς την ύπνωση και καταλήγεις ή ανακαλύπτεις εντελώς διαφορετικά και παράξενα φαινόμενα , όπως ακριβώς είχα αναφέρει και στην αρχή στο απόσπασμα για τον Γιώργο Μπαλάνο. Το άτομο κατά καιρούς έβλεπε στον ξύπνιο του διάφορα οράματα με το Χριστό και την Παναγία , όπως για παράδειγμα μια φορά είδε πάνω από την σκεπή ενός φίλου του, μια τεράστια εικόνα της Παναγιάς να προστατεύει το σπίτι κ.α. Αυτή τη φορά είχε έρθει για να του δώσω υποβολες για το κόψιμο του καπνίσματος. Και πριν προλάβω να τελειώσω την διαδικασία, πετάγεται από την καρέκλα με ένα ουρλιαχτό <<-Ααααχ!>> καλύπτοντας ταυτόχρονα με τα δυο του χέρια το πρόσωπο του! Είχε ξυπνήσει απόλυτα. Τον ρώτησα τι έγινε……<<-Μου είπες να πάω να δω τίποτα;>>, όχι του είπα. <<- Είδα κάτι , αλλά δεν θα το πιστέψεις….>>, μίλα μου, μη με αφήνεις σε αγωνία, τι είδες; << -Είδα το Χριστό να μου μιλάει >>. Είχε στο πρόσωπο του μια έκφραση που δήλωνε ότι δεν πίστευε αυτό που έζησε , κάνοντας το πρόσωπο του μικρές μυϊκές συσπάσεις από συγκρατημένο χαμόγελο ,κάνοντας έντονη εκπνοή από τη μύτη. – Λοιπόν πάρτο από την αρχή και ηρέμησε ,προσπάθησε να θυμηθείς .Πως δηλαδή σου μίλησε ; Τι σου είπε; << -Έβλεπα ότι τρέχω, χωρίς να ξέρω γιατί και βρέθηκα ξαφνικά σε ένα δάσoς. Στη μέση ήταν η μορφή του Χριστού ντυμένος στα άσπρα. Και όταν λέω <<η μορφή του Χριστού>> εννοώ ότι το πρόσωπο του ήταν ίδιο και απαράλλαχτο με το αντίγραφο της προσωπογραφίας του που υπάρχει στο Άγιο Όρος. Το αυθεντικό βρίσκεται στο Βατικανό όπου στα χρόνια


του Χριστού ακούγοντας οι Ρωμαίοι για τα θαύματα του, έστειλαν ανθρώπους για να μάθουν για Αυτόν και να ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν .Έτσι έφτιαξαν μια προσωπογραφία .Μόνο που εγώ τον είδα με αυτή την μορφή με σάρκα και οστά.>> .-Ωραία και μετά τι έγινε; << Μου είπε……¨Αυτό που βλέπεις στα δεξιά θα γίνει σε τρεις μήνες, και αυτό που βλέπεις στα αριστερά θα γίνει σε τέσσερις¨. Στρέφω το κεφάλι μου στα δεξιά, και παρατηρώ ότι είχε καμπυλωθεί ο χώρος , σαν μια γιγάντια οθόνη να υπήρχε εκεί ταυτόχρονα με όλο το σκηνικό γύρω μου.>>. –Θες να μου πεις ότι διαδραματίζονταν μια σημαντική σκηνή ,που θα έπρεπε να γνωρίζεις; << -Άκου να δεις τώρα….Βλέπω ένα γνωστό μου σε νοσοκομειακό κρεβάτι βαριά άρρωστο και
Τον ρώτησα τι είχε….¨ Ότι είχε και ο Κ. ¨ ο οποίος είχε πεθάνει από καρκίνο. Στη συνέχεια βλέπω σαν να περνάει ο καιρός, και εκείνος να μαραζώνει στο κρεβάτι μέχρι και που πέθανε. Ειδοποιήθηκαν η γυναίκα του και η αδερφή του και πήγαν να τον δουν. >> . –Αυτό το άτομο έχει καρκίνο; <<- Κοίτα ….είχε και πιο πριν και του είπαν ότι ήταν καλοήθης και να επισκέπτεται συχνά τους γιατρούς για εξετάσεις. Έχει καρκίνο στο πάγκρεας , αθεράπευτη μορφή, αλλά εκείνος δεν το γνωρίζει……>>. –Να σου κάνω μια ερώτηση; Μετά από αυτή σου την εμπειρία, θα ήθελες να είχες σε πλήρη ανάπτυξη τη δύναμη της Διόρασης; <<- Όχι βέβαια θα ήταν κατάρα να μπορώ να βλέπω και να αισθάνομαι τέτοιου είδους καταστάσεις>>. –Αριστερά τι υπήρχε; << Είχα την ίδια εντύπωση για την καμπύλωση του χώρου στα αριστερά και ότι γινόταν κάτι εκεί, αλλά δεν πρόλαβα να δω τι συνέβαινε γιατί μετά από το όραμα που είδα ξύπνησα αμέσως…..>>. Σήμερα που γράφω αυτή την εμπειρία ήδη κοντεύουμε να κλείσουμε 3 μήνες από εκείνη τη μέρα και το άρρωστο άτομο πράγματι πλησιάζει ολοένα και πιο πολύ στο θάνατο…… Προσέξτε ότι έμαθε κάτι από Εκείνον, κάτι που δεν πρέπει να το μάθει κανείς άλλος ,ούτε και να το πει ο ίδιος σε άλλον. Γιατί να του έγινε αυτή η παράξενη αποκάλυψη; Ποιο το νόημα της ; Τι συνέβαινε στην άλλη πλευρά ;

ζ) Μίνα κομμώτρια και διάβασμα σκέψης
Το άτομο αυτό το είχα υπνωτίσει πολλές φορές στο παρελθόν και ήταν πολύ δεκτικό. Μου ζήτησε αν θα μπορούσε να δει τι έκανε μια παλιά του σχέση. Του είπα τα ίδια όπως και στα προηγούμενα υποκείμενα μου. Βρέθηκε σε ένα κομμωτήριο, όπου η Μίνα , η κοπέλα του, ήταν κομμώτρια. Εκείνη την ώρα έφτιαχνε τα μαλλιά μιας ξανθιάς εύσωμης κύριας.. Του έκανα τη καθοδήγηση για το διάβασμα της σκέψης και εκεί ανακάλυψε ότι άλλα έλεγε στην πελάτισσα και άλλα σκέφτονταν. Δηλαδή ,της έλεγε τι όμορφη που θα είναι με αυτό το χτένισμα και άλλα τέτοια κομπλιμέντα, ενώ σκεφτόταν ¨ Δεν βλέπεις πως είσαι και μου θες και χτένισμα¨. Κάπου μέσα στις σκέψεις τις είχε έννοια και τη μητέρα της. Όταν τον ξύπνησα τον ρώτησα σχετικά με την εμπειρία του και μου περιέγραψε τα εξής. << -Ένιωθα σαν να ήμουν ταυτόχρονα εδώ μαζί σου αλλά και την ίδια στιγμή βρισκόμουν και ¨εκεί¨. Μόνο που το ¨εδώ¨ δεν το είχα σε πλήρη συνειδητοποίηση, περισσότερο ήμουν ¨εκεί¨. Από την άλλη μπορούσα μόνο και μόνο με τη δύναμη του μυαλού μου κινηθώ μέσα στο χώρο με τΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2005, 00:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΟΝ KLoPeas

____________________________________________
Απάντηση για τον Aries0
_____________________________________________
Όχι δεν με κάλυψες πλήρως……
_____________________________________________

Δεν μπορω να καταλαβω..γιατι μετα απο ενα μηνα βαζεις σε μενα τα ιδια...!!!

Δεν σου απαντησα ...η μαλλον σου απαντησα...τοσο οσο επρεπε....!!!

Δεν σου λεω τιποτα παραπανω απο οτι σου ειπα...

ΑΠΛΑ ...ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ....!!!!!! <παντα απο την δικη μου αποψη...>

Οταν καποτε θα αποκτησεις την " εμπειρια " του αποκρυφισμου τοτε θα καταλαβεις ...πολλα....

Η εμπειρια δεν χαριζεται ...αποχτιεται...!!! μεσα απο πολλα πειραματα ...μεσα απο μαθηματα...μεσα απο αναζητησεις.. μεσα απο θεωριες..και πολλα αλλα ...

Σημαντικοτερο ομως ολων ειναι ο χρονος..που μπορει να " μην υπαρχει και μεσα στην αιωνιοτητα να ειναι ασημαντος ...εδω ομως στην γη ...στον παροντα ανθρωπο ...ειναι πολυ μα παρα πολυ ενδιαφερουσα ...η υπαρξη του..

Μεσα λοιπον απο τον " ασημαντο χρονο " μαθαινεις ...οτι αυτα που πρεπει να πεις ειναι ελαχιστα... !!! και δεν ειχαν αδικο οι παλαιοτεροι αποκρυφιστες .......να ονομαστουν αποκρυφιστες...

Τυχαια μπηκα εδω και ειδα οτι μου απευθηνες τα ιδια...

Δεν θελω να ασχοληθω αλλο με το θεμα σου...!!!! και δεν θα ξαναμπω εδω παλι...!!!!! ειμαι σε αλλο ενδιαφερον topic να δεις ...ειναι "θεραπεια με βιοενεργεια " απο εκει μπορεις να μαθεις

Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 12:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τολμώ να επαναφέρω το θέμα και να ρωτήσω όσους ξέρουν ή έχουν ακούσει.

Εχω ακούσει λοιπόν ότι οι ψυχές που φεύγουν γυρνάν πάλι πολύ κοντά αν όχι στο ίδιο μέρος που "έφυγαν".

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Χωρίς ύπνωση δεν γίνεται αναδρομή? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 19:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
another star
Εχω ακούσει λοιπόν ότι οι ψυχές που φεύγουν γυρνάν πάλι πολύ κοντά αν όχι στο ίδιο μέρος που "έφυγαν".

Η ενσάρκωση κάθε ψυχής εξαρτάται από το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται, στα μαθήματα που έχει λάβει στην πορεία των ενσαρκώσεών της κ.λ.π. Μπορεί μία ψυχή να παραμείνει για αρκετά μεγάλο διάστημα Επάνω ή να ενσαρκωθεί αμέσως. Επίσης, δεν είναι υποχρεωτικό να ενσαρκωθεί στο ίδιο μέρος. Ανάλογα, πάλι το επίπεδό της, αν είναι εξελιγμένη, η ίδια επιλέγει που θα ενσαρκωθεί και τα μαθήματα που έχει να λάβει, αν όχι τότε οι Οδηγοί της αποφασίζουν ποιο είναι το καλύτερο για εκείνη... Λέγεται, ότι οι εξελιγμένες ψυχές ή ενσαρκώνονται σε άλλους πλανήτες, πιο εξελιγμένους ή έρχονται στη γη σαν δάσκαλοι ή αναμορφωτές....

quote:
another star
Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Χωρίς ύπνωση δεν γίνεται αναδρομή? Δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

Ένας άλλος τρόπος είναι η «χαλάρωση». Είναι μία άλλη μορφή ύπνωσης, όπου, όμως, διατηρείς τις αισθήσεις σου. Προσωπικά, χρησιμοποιώ την Καρμική Αστρολογία.



Φιλικά, η www.greekastrology.gr


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 08:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ κάρμα για την απάντηση

Μήπως θα μπορούσα να έχω και κάποιες άλλες απόψεις όμως?

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evangelia
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 12:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evangelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eimai kainourgia sto forum opote na sas pw kalws sas vrika!

vlepw oti h syzythsh krataei apo palia, sas vrika giati exw mia poly sigkekrimenh aporia...

me endiaferei na vrw ton Giorgo Kypriwtaki giati mou exei pei dikos mou an8rwpos oti mporw na ton empistev8w na kanw anadromh...

kserei kaneis pou kai pws mporw na epikoinwnisw?!?

evxaristw ek twn protairwn!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 19:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες!
Καλύτερα να ψάξεις το διαδίκτυο

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evangelia
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 13:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evangelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agapite file dystyxws den vriskw ka8olou stoixeia epikoinwnias vazontas to onoma tou sto internet gia psaksimo.... den kserw ti na kanw allo mallon 8a ta paratisw edw...krimaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 17:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε πειράζει φίλη evangelia στον εσωτερισμό υπάρχουν απείρως πιο σημαντικά πράγματα απο την αναδρομή οπότε μη σκάς
Υποθέτω ότι αν κάποιος ήξερε είτε θα το παρέθετε είτε θα σου έστελνε ιμέιλ.
Αλλά θα σου πω καλύτερα να μην περιμένεις μία αναδρομή
να σου μάθει πχ ότι υπάρχει μεταθάνατον ζωή

(η αναδρομή ίσως να έχει να κάνει με γονίδια ή ακόμα και συχνότητες στις οποίες ο εγκέφαλος να πιάνει αναμνήσεις σαν το ραδιόφωνο. Επιπλέον ακόμα κ αν κάποιος έζησε όντως κάποια προηγούμενη ζωή αυτό δεν σημαίνει ότι θα ζήσει ξανά κάποια)

ή να σε κάνει πιο ευτυχισμένη σε αυτή ζωή(αυτό πιά σίγουρα όχι)

"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evangelia
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2010, 14:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evangelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
den perimenw tipota apo tin anadromi. aplws 8elw na tin kanw.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 20:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή evangelia, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ούτως ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.4960938
Maintained by Digital Alchemy