ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Mullholland Drive-Lynch
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 20:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tο


το έχετε δει?? Εγω το είδα χθες...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 10:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό; Θα κάνεις καμιά περίληψη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 14:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω καλό ή κακό με τη στενή έννοια.
Ίσως ένας μαθηματικός να ενθουσιαζότανε. Είναι η έμμονη ιδέα των αριθμών του π=3,14 και η προσπάθεια του πρωταγωνιστή να βρει έναν αριθμό 216 ψηφίων που όπως ανακαλύπτει είναι το καβαλλιστικό όνομα του Θεού.
Ακροβατεί στη σχιζοφρένεια, η ταινία είναι μαυρόασπρη και γεμάτη συμβολισμούς. Είναι απο τις ταινίες που παίρνουν 7 αστέρια από τους κριτικούς και κανένα από το κοινό.

Δυσνόητη και παράξενη. Πολύ νοητική. Για τους φίλους του είδους.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 18:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... Κακή μου ακούγεται. Μου φαίνεται ότι πρέπει να την δω, γιατί έχω καιρό να θάψω ταινία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 19:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν θέλεις να θάψεις θα βρεις υλικό σ'αυτήν. Σε παρακαλώ δεστην και γραψε το θάψιμο εδω


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 20:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK. Μέσα στο τριήμερο θα την δω μαζί με το Mullholland Drive. Ακονίζω ήδη το φτυάρι για την Τρίτη...
Τώρα που έχω και τα κατάλληλα νεύρα που θα μείνω Βόλο και δεν θα πάω σε κανένα νησάκι...
Αν επιζήσω μετά από αυτά τα δύο δηλαδή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 02:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω καλό ή κακό με τη στενή έννοια.
Ίσως ένας μαθηματικός να ενθουσιαζότανε.

εγω παντως την γουσταρα τρελλα!!!

πολυ ωραια ταινια....!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 10:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-------------------------- π --------------------------
Την είδα... Όντως ήταν μοναδική αυτή η ταινία. Δεν είναι για τον οποιονδήποτε όμως. Για να την αντέξει κάποιος, πρέπει πρώτα να έχει πιαστεί αιχμάλωτος από Σομαλούς (τουλάχιστον) αντάρτες και να έχει βασανιστεί από αυτούς ακατάπαυστα για τουλάχιστον 60 ημέρες, συμπεριλαμβανομένης της στέρησης ύπνου. Μετά την απελευθέρωση, να έχει κάτσει να δει φιλικό ματς Παναχαϊκή-Πανηλειακός, χωρίς να αλλάξει κανάλι και μία τηλεοπτική συζήτηση πολιτικών με 10 παράθυρα το λιγότερο. Καπάκι χτυπάτε 5-6 βραζιλιάνικα, μία λοβοτομή και είστε έτοιμος να δείτε την ταινία.

ixwr σου άρεσε ε; Και μένα... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκυρο...

Edited by - stemix on 21/06/2005 20:27:26

Edited by - stemix on 21/06/2005 20:37:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-------------------------- π --------------------------
Την είδα... Όντως ήταν μοναδική αυτή η ταινία. Δεν είναι για τον οποιονδήποτε όμως. Για να την αντέξει κάποιος, πρέπει πρώτα να έχει πιαστεί αιχμάλωτος από Σομαλούς (τουλάχιστον) αντάρτες και να έχει βασανιστεί από αυτούς ακατάπαυστα για τουλάχιστον 60 ημέρες, συμπεριλαμβανομένης της στέρησης ύπνου. Μετά την απελευθέρωση, να έχει κάτσει να δει φιλικό ματς Παναχαϊκή-Πανηλειακός, χωρίς να αλλάξει κανάλι και μία τηλεοπτική συζήτηση πολιτικών με 10 παράθυρα το λιγότερο. Καπάκι χτυπάτε 5-6 βραζιλιάνικα, μία λοβοτομή και είστε έτοιμος να δείτε την ταινία.

ixwr σου άρεσε ε; Και μένα...


Θα μπορούσες απλά και λακωνικά να πεις πως δεν σου άρεσε.
Σαν πλοκή είναι καλή αν εξαιρέσεις ότι όλα γυρίζουν γύρο από τους Εβραίους .(Δεν έχω κάτι με τους Εβραίους.)
Είναι κουραστική, αλλά αν προσέξεις λίγο παραπάνω τα συμπεράσματα που βγάζεις είναι πολύ ενδιαφέροντα. Η κεντρική ιδέα της ταινίας είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τον θεό, να το φωνάξουμε με το μικρό του (λες και ξέρουμε το επίθετο) ,να μαντέψουμε τι θα γίνει αύριο κ.τ.λ.
Όσοι αισθάνονται θαρραλέοι ας κάνουν μια προσπάθεια, το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι λοβοτομή.
Stemix αν την είδες ως το τέλος συγχαρητήρια, τουλάχιστον πες μας γιατί δεν σου άρεσε.


aenao to peperasmeno toy photos to phasma ths anarxikhs taxis toy tipota.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα από όλα δεν είμαι Σπαρτιάτης.
Δεύτερον, την είδα ως το τέλος, χωρίς τρέξιμο, οπότε δεκτά τα συγχαρητήρια. Τα αξίζω.
Τρίτον, δεν μου άρεσε απλά γιατί αν είχα καλή διάθεση, η ταινία θα μου την χάλαγε. Δεν τα μπορώ τα υστερικά.

quote:
Η κεντρική ιδέα της ταινίας είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τον θεό

Αυτό δεν περιμέναμε την ταινία να μας το πει...

quote:
να το φωνάξουμε με το μικρό του (λες και ξέρουμε το επίθετο)

no comments...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VI.P.
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 21:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VI.P.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η κεντρική ιδέα της ταινίας είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τον θεό
--------------------------------------------------------------------------------

Εμένα πάντως μου φάνηκε σαν κεντρική ιδέα ότι άμα ψάχνεις κατι, το συναντάς συνεχως μπροστά σου ή μάλλον παντού γύρω σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VI.P.
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 21:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VI.P.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

όπως για παραδειγμα αυτοι που εχουν ψύχοση με UFO και εχουν δει από καμμια δεκαπενταρια φορές ο καθένας μπροστα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 00:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σκηνή με το λεσβιακό στο Mulholland δεν παίζεται !!!
stemix,
γιατί βλέπεις ταινίες αφού σε χαλάνε τόσο πολύ ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Perdido
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 05:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perdido  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οδός Μαλχόλαντ..Πόσο νευριάζω με τους ελληνικούς τίτλους ξένων ταινιών..Με τις μεταφράσεις τους μάλλον!
Τη συγκεκριμένη ταινία την είχα δει πριν 3-4 χρόνια κι ένα θα πω: είναι η πιο ψυχεδελική ταινία που έχω δει μέχρι σήμερα!!! Την πρώτη φορά που την νοίκιασα για να τη δω, όντας ξενυχτησμένος επί σειρά ημερών, αποκοιμήθηκα στη μέση. Μετά απο λίγο καιρό την ξαναείδα και έπρεπε να μου πουν ότι ήταν όνειρο για να καταλάβω τι γίνεται.. Αξίζει πάντως να τη δείτε παιδιά. Τίποτα άλλες ταινίες έχετε να προτείνετε? Του ιδίου στυλ? έχετε δει άλλες του Ντ.Λυντς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1083984
Maintained by Digital Alchemy