ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ταμπού και αναζήτηση...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

nst

Jonniebegood διαβαζα την συζητηση και με μπερδευει η τροπη που εχει παρει.Σε ποιο ειδος ταμπου τελικα αναφερεσαι?
Θα μπορουσες να μου δωσεις ενα σταθερο παραδειγμα? Προσπαθω να καταλαβω αν αναφερεσαι στα θρησκευτικα στατους η στα κοινωνικα ταμπου .



χαχαχα!


αυτο ειναι συγχρονικοτητα φιλε μου!!!


το πρωι ημουν ετοιμος να εξηγησω την αφορμη του τοπικ, αλλα για ακομη μια φορα δεν θελησα να χαλασω την ροη που εχει αποκτησει.


ας πω μονο για την ωρα οτι μιλουσα για κοινωνικοπολιτικα ταμπου με επιστημονικες προεκτασεις...


τα θρησκευτικα ταμπου εχουν ηδη απομυθοποιηθει πιστευω απο τους περισσοτερους εδω μεσα.


.


θελετε οντως να συγκεκριμενοποιησω το θεμα?


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου αλλα ναι ,κανε το πιο συγκεκριμενο
για να ανοιχτει ο διαλογος.Τωρα για τους αλλους δεν ξερω .[δημοψηφισμα]?
Προς το παρον ξεφευγουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 02:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον nst είναι καλό να μας πεις τι είχες στο μυαλό σου όταν άνοιξες το θέμα έτσι η συζήτηση θα γίνει πιο ενδιαφέουσα πιστεύω θα ξεφύγει από τη θεωρία....
Αναμένοντας...

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 12:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

αν και συγκεκριμενοποιωντας το θεμα χανουμε ολες τις αλλες προεκτασεις του, θα σας πω την αφορμη.

σε καποιο τοπικ στην Γνωση παρεθεσα καποτε δυο δικα μου κειμενα.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1048&ARCHIVE=&whichpage=3

καποιοι καπου καποτε, οταν βρεθηκαν χωρις επιχειρηματα σε ασχετη συζητηση, αρχισαν την λασπλογια και τους υπαινιγμους παιρνοντας αφορμη απο τα κειμενα μου.


επειδη καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται (αλλα αστραπες ριχνει αμα λαχει), βγηκα καθαρος απο την λασπη.

ετυχε ομως και σε συζητηση με φιλους μελη του εσωτερικα, καποιος απο αυτους οταν ηρθε η κουβεντα στα τοτε γεγονοτα, μου ειπε οτι εφταιγα εγω που παρεθεσα "τετοια κειμενα" τα οποια ειναι "ταμπου".

και προβληματιστηκα ειλικρινα, ως προς το πως γινεται να ειναι καποιος αναζητητης και ορισμενα θεματα να τα δεχεται ως ταμπου ακομη και να αναφερθουν.

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 13:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπα και πιο πάνω αν δεν υπήρχαν τα τα ταμπού θα είμασταν ελεύθεροι σήμερα...Αλλά κάθε συμβατικό λάθος του χθες που έχει ήδη περάσει στο υποσυνείδητο δεν μπορεί να αποδεχτεί κάτι καινούργιο που θα ταράξει τα λιμνάζοντα νερά....Ήταν πάντα έτσι και συνεχίζει να είναι.....Στο μέλλον βλέπουμε....Αν και οι ενδείξεις είναι δυσοίωνες!
Τα ταμπού λοιπόν θα μπορούσε να πει κανείς πως είναι μια μορφή άμυνας απέναντι σε μια σκληρή αλήθεια που διορθώνει το χθες και θα διορθωθεί από το αύριο.....Δυστυχώς ή ευτυχώς κάπως έτσι είναι τα πράγματα....

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 13:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον Jonniebegood αυτο που συζηταμε ειναι οι αντιδρασεις των φιλων σου και οχι η αποψη μας πανω στο θεμα που παραπεμπεις, σωστα?
Εγω πριν απαντησω θα διαβασω ολες τις σελιδες του θεματος ,αλλα δεν ξερω αν μπορουμε να ξεχωρισουμε την αντιδραση με την τοποθετηση μας πανω στο θεμα.
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 17:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Λοιπον Jonniebegood αυτο που συζηταμε ειναι οι αντιδρασεις των φιλων σου και οχι η αποψη μας πανω στο θεμα που παραπεμπεις, σωστα?



οχι, δεν ειναι αυτο το ζητουμενο για μενα.


με τους φιλους μου τα βρισκω μονος μου.

το ζητουμενο ειναι: "συναδει η αναζητηση με τα ταμπου?"


η δε "αποψη σας" εξελιξε το τοπικ σωστα κατα την γνωμη μου.


δεν παιζει ρολο η αφορμη αλλα τα αιτια!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 18:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα καταλάβει εξαρχής φίλς Γιάννη οτι θα έιχες εκείνο το θέμα στο μυαλό σου ,πήρα και εγώ μέρος και όντως παρουσιάστηκαν πολλά ταμπού.

Για εμένα ταμπού και αναζήτηση είναι ασυμβίβαστα!

Φαντάζεσαι έναν ερευνητή/αναζητητή που θα έλεγε "Τα ερευνώ και τα ψάχνω όλα ,πάντα με αληθηνή καρδία και επιστημονικές μεθόδους εκτός απο τις ψυχοενεργές ουσίες μιλώ μόνο για αυτές που άλλοι μου είπαν οτι είναι οκ να μιλώ,τις ξένες προς εμέ θρησκείες,τις ξένες προς εμε σεξουαλικές πρακτικές,τις μη συνιθισμένες κοινωνικές συμπεριφορές,την μη συνιθησμένη μουσική,τους μη συνηθισμένους πολιτικούς προσανατολισμούς,τους μη συνιθισμένους ανθρώπους..."

-Τελικα ρε Αναζητησή τη μελετάς?

-"Το συνιθησμένο δηλαδή ότι μου επιτρέπουν οι άλλοι να μελετήσω η πανάγαθη εκκλησία ,η σοφή νομοθεσία,η αλάθητη κοινωνία ,οι Υπεράνθρωποι γονείς μου και τίποτα πέραν αυτού"

Αν η αναζήτησή μου είναι να δεσμευτεί απο ταμπού,προτιμώ το μπιλιάρδο (εφαρμοσμένη φυσική κρούσεων!) και μια μπύρα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 20:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά δεν συμβιβάζονται ταμπού και αναζήτηση.....
Αλλιώς τι εξέλιξη θα είχαμε;;;;
Τα ταμπού υπάρχουν για αυτά που πιστεύουμε σήμερα......
Την αναζήτηση δεν την κάνουμε για το τώρα αλλά για την αλήθεια του αύριο.Με άλλα λόγια για να διορθώνουμε τα λάθη του σήμερα.Αλλιώς τι νόημα θα είχε να αναζητήσουμε την αλήθεια αν πιστεύουμε ήδη;;;

Η συνηθισμένη μοίρα των καινούργιων αληθειών είναι ν’ αρχίζουν σαν αιρέσεις, και να τελειώνουν σαν προκαταλήψεις.
Τ. Χαξλεϋ
Για να αρχίσει μια καινούργια αλήθεια σαν αίρεση όπως λέει και ο Χάξλευ πάει να πει ότι έχουν λειτουργήσει τα ταμπού.Είναι προφανές αυτό.Τα ταμπού και η αναζήτηση θα είναι αιώνιοι και αμείλικτοι εχθροί.

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 22:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιες σκέψεις περί ταμπού, χωρίς πάντως να έχω …μελετήσει το topic…

Μια και από ό,τι κατάλαβα δεν αναφερόμαστε σε κάποιο συγκεκριμένο ταμπού, θα επιχειρήσω έναν αυθαίρετο γενικόλογο ορισμό.

Ταμπού είναι θέματα, πρόσωπα ή γεγονότα που καλό είναι να μην «αγγίζεις» γιατί θεωρούνται είτε ιερά είτε μιαρά είτε τέλος πάντων ενέχοντα κινδύνους περισσότερο ή λιγότερο προσδιορισμένους.

Αν ορίσουμε εκ προοιμίου ως ταμπού κάθε ανόητη προκατάληψη, τότε προφανώς δεν υφίσταται καν θέμα για το αν πρέπει να ασχοληθούμε περισσότερο μαζί τους.

Αν όμως αναγνωρίσουμε κάποια αναγκαιότητα στην ύπαρξη των ταμπού τότε η στάση μας απέναντί τους οφείλει να είναι λιγότερο αφοριστική και περισσότερο στοχαστική.

Ας το δούμε λίγο με παραδείγματα:

-Κάθε (ή σχεδόν κάθε) ανθρώπινη οικογένεια, έχει κάποια θέματα ταμπού. Είτε αφορούν πρόσωπα, είτε συμβάντα, είτε καταστάσεις.
Το να θέλεις να «ερευνήσεις» αυτά τα θέματα χωρίς να υπολογίσεις τον πόνο που μπορεί να προξενήσεις, τη ζημιά που μπορεί να επιφέρεις στα πρόσωπα και στις δομές αυτής της οικογένειας, νομίζω, όχι μόνο δεν θα σου εξασφαλίσει κανένα εύσημο «υγιούς ερευνητού» αλλά μάλλον θα απαξιώσει και τις όποιες σου καλές προθέσεις περί αναζήτησης της αλήθειας.

-Κάθε ένας μας έχει θεμελιώσει ένα νοητικό (και όχι μόνο) οικοδόμημα που συγκροτεί τον κόσμο του. Πάνω σε αυτό το οικοδόμημα μπορεί να προσθέσει ή να αφαιρέσει. Το οικοδόμημα όμως αυτό έχει κάποια σημεία που είναι περισσότερο ευάλωτα. Κάποια από αυτά είναι ας πούμε τα κλαδιά στα οποία στεκόμαστε.
Να πριονίσω το κλαδί στο οποίο στέκομαι; Γιατί;
(Βέβαια, το κλαδί στο οποίο στέκεται ένας άλλος δεν έχω πρόβλημα να το πριονίσω αφού το θεωρώ ως ανόητο ταμπού που δεν θα πρέπει να εμποδίζει έναν …υγιή ερευνητή).

-Ένα οργανωμένο ανθρώπινο σύνολο, (οργανισμός, εταιρία, ομάδα κ.ο.κ.) μπορεί να χαρακτηρίσει κάποια πρόσωπα ή θέματα ως ταμπού, αν η σταθερότητά του διακυβεύεται από το αν αυτά θα θιχτούν ή όχι. Αν δεν σε ενδιαφέρει αν θα καταρρεύσουν αυτά τα ανθρώπινα σύνολα ή αν το επιδιώκεις να συμβεί, τότε ναι, αβασάνιστα μπορεί να χιμήξεις πάνω σε ότι αυτά έχουν χαρακτηρίσει ως ταμπού.

Αυτά γενικά περί ταμπού. Ειδικά… το εξετάζουμε κατά περίπτωση…έχοντας όμως, υπόψη τα πιο πάνω.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 22:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ah!

Άρα εδώ περιπλέκετε και η έννοια της "σταθερότητας" και τις "ισσοροπίας". Πολλές φορές αναγκάστηκα να πριονίσω κλαδιά που είχα καλοβολευτεί πάνω τους και μου βγήκε σε καλό μου.Σε άλλους ίσως όχι...

Το θέμα είναι πώς προσεγγίζεις και πώς ερευνείς τα θέματα ταμπού.Υπάρχουν τρόποι με πολλαπλές απώλειες υπάρχουν και ασφαλείς (για...τους άλλους?) τρόποι. Μπορείς πχ να μάθεις για ένα πρόσωπο ή γεγονότς "ταμπού" της οικογενείας σου χωρίς να προκαλέσεις πόνο ,δεν θα ρωτήσεις πχ "Μαμα γιατί κρεμάστηκε ο Θείος Παύλος?",θα μαζέψεις στοιχεία που δεν απαιτούν άμεση ερώτηση σε ένα γεγονός που πονάει.

Πέραν αυτού όμως μερικά ταμπού οφείλουν να σπάσουν.Θυμάσαι το θέμα μου περι Ενθεογενών/Ψυχεδέλειας: Ωδή προς όλους? Ένα επικίνδυνο θέμα ,σίγουρα με δυναμική να αποσταθεροποιήσει κοινωνικές δομές (ίσως μερικές απο αυτές θα έπρεπε να αποσταθερωποιηθούν αν είναι λανθασμένες ή αν υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές επιλογές).Παρατήρησες όμως λόγω του ταμπού πάνω σε αυτό το θέμα πόση παραπληροφόρηση εξεφράστηκε απο ορισμένα μέλη? Για το "καλό" τους ίσως αυτό το θέμα είναι ταμπού αλλα η ημιμάθεια είναι πολύ επικίνδυνη. Παρατήρησες θυμάμαι επίσης και πώς το αντιμετώπισα.Δίνωντας πηγές και πληροφορίες που μπορούσαν να ερευνήσουν μόνοι τους. Και σήμερα στις εφημερίδες ,δύο αρθράκια για 15χρονη -16 χρονη (ξέρεις τώρα πώς παίζουν οι εφημερίδες με τις ηλικίες) μαθήτρια που έκανε χρήση αναβολικών σε σχολικούς αγώνες,και ακόμα ένα που έλεγε πόσο εύκολα οι νεαροί βρίσκουν "ναρκωτικά". Εχμ...Δεν τους προστάτευσε ,κρίνωντας εκ του αποτελέσματος,πολύ το ταμπού...

Οπότε εδώ δεν μιλάμε μόνο για το ταμπού,μιλάμε και για τον τρόπο προσσέγκισής του που μπορεί να κάνει όλη την διαφορά! Ερευνώ και τα ταμπού,πρέπει να σημαίνει και "ερευνώ προσεκτικά". Ίσως εδώ βοηθάει ένα γρήγορο κοφτερό μυαλό, μπορεί πάντως ο καθένας να μάθει την μέθοδο αν πραγματικά το θελήσει!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 22:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνούμε.

Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι πως η έρευνα δεν θα πρέπει να σημαίνει πως a priori εναντιώνομαι σε ότι ορίζεται ως ταμπού.

Αφού το θέμα έχει, αν το κατάλαβα καλά., ερευνητής vs ταμπού, νομίζω πως πρώτα από όλα ένας ερευνητής θα πρέπει να ερευνήσει την ιστορία, την χρησιμότητα, τη σημασία αυτού καθ’ αυτού του ταμπού.

Συνήθως ένα ταμπού μπορεί να είναι μία ανόητη προκατάληψη, ένα απομεινάρι κάποιας αναγκαιότητας του παρελθόντος που στο παρόν δεν αντιπροσωπεύει τίποτε άλλο παρά μια νοητική δυσκαμψία .

Ας μην υπερτιμάμε πάντως την κατανόησή μας και τις καλές μας προθέσεις στην αναζήτηση της αλήθειας.

Μια απαγόρευση που μπορεί να μην κατανοούμε το γιατί της, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ανόητη απαγόρευση. Η κατάλυση ενός ταμπού που μπορεί να το κατανοούμε λανθασμένα, ως παράλογο, οπισθοδρομικό ή δεν ξέρω εγώ τι, μπορεί να είναι περισσότερο επιζήμια από ωφέλιμη.

Τέλος έχε υπόψη σου ότι στον όρο ταμπού ενδεχομένως περιλαμβάνονται πράγματα που ούτε καν τολμάμε να τα διανοηθούμε ως τέτοια. Για σκέψου για παράδειγμα αξίες που για σένα είναι ιερές και απαραβίαστες να χαρακτηρισθούν από έναν άλλο ως τα προσωπικά σου ταμπού που σου κλείνουν το δρόμο για την αλήθεια.

Ας σου το κάνω πιο συγκεκριμένο. Επειδή αγαπάς την αλήθεια της επιστήμης. Πες μου υπάρχουν όρια σε αυτά που δικαιούται να κάνει ο επιστήμονας στα πειραματόζωα προς χάριν της αλήθειας; Υπάρχουν για σένα ταμπού σε αυτό το πεδίο;


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 23:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έξοχη ερώτηση ,η οποία δεν φέρει εύκολη απάντηση και γιαυτό κατα καιρούς έχουν συσταθεί δεοντολογικοί κώδικες.

Η απάντησή μου : Ναί,με προυποθέσεις

α)Έχωντας ερευνήσει όλες τις μεθοδολογίες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν,διαλέγωντας την λιγότερο επιζήμια για τον οργανισμό του πειραματόζωου.Πχ θα αποφύγω με νύχια και με δόντια να χώσω το μυαλό ενός ποντικού στο μπλέντερ για να αλαλύσω κάποιες ουσίες του εγκεφάλου του αν μπορώ να κάνω το ίδο απλά αφαιρώντας λίγο εγκεφαλονωτιαίο υγρο με νάρκωση.

β)Έχωντας υπολογίσει τα ωφέλη αλλα και τους κινδύνους της έρευνας. Θα μόλυνα ένα πιθηκάκι πχ με τον αντίστοιχο ιό του AIDS αν πίστευα οτι είμαι κοντά στο να βρώ μαι θεραπεία και θέλω πειραματόζωό? Ναί ,θα θυσίαζα τον πίθηκο,κάνωντας ότι μπορώ για να πάρω απαντήσεις που θα σώσουν κόσμο χωρίς να εξολοθρεύσω 100 πίθηκους

γ)Ο οποιοσδήποτε πειραματισμός πάνω σε άνθρωπο (ταμπού-ταμπού!) θα γίνεται με ΠΛΗΡΗ ενημέρωση όλων τον κινδύνων την συγκατάβασή τους και σε άτομα τα οποία έτσι κιαλλιώς θα πεθάνουν σύντομα (πχ καρκινοπαθείς τελευταίου σταδίου) και τα πειράματα θα αφορούν την συγκεκριμένη νόσο.

Γιατί λοιπόν βάζω όρους? Να σου πώ την αλήθεια,προσωπικά και πλήρως ελέυθερο να με άφηνες να κάνω ότι θέλω,ούτε ανύποπτοι άνθρωποι θα έτρωγαν τα πειράματά μου στην μάπα,ούτε θα πείραζα έμβρυα για "να δώ τι θα γίνει" ,ούτε θα θυσίαζα εκατόμβες ποντικών,ούτε θα έριχνα στο ποτό σου ένα καινούργιο ψυχοτρόπο που κρατάει 72 ώρες,ούτε θα δοκίμαζα καινούργες βόμβες στα νησιά Bikini....Μπορώ όμως αυτό να το εγγυηθώ για όλους τους επιστήμονες? Σίγουρα όχι...Μακάρι να μπορούσα!

Είμαι υπέρ της έρευνας και της βοήθειας του ανθρώπου απο αυτην απο βλαστοκύτταρα ,εώς ρομποτικά προσθετικά. Κάποιος βλάκας θα βρεθεί να κάνει την λασχημη κουτσουκέλα (πχ στρατιωτική χρήση-υπεράνθρωποι-βιολογικός πόλεμος) δεν θα έιμαι όμως εγώ αυτός.

Δυστηχώς είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει το ταμπού αυτοί που ΔΕΝ θα επρεπε ΠΟΤΕ να τους επιτραπεί να το παραβούν το παραβαίνουν καθημεριν΄ά,με τους χειρότερους σκοπούς στο μυαλό τους επειδή έχουν "χρήμα,πλάτες και γνωστούς".

Αν μου δινώταν η επιλογή πρώτα θα φρόντιζα να έχω δίπλα μου ανθρώπους με σεβασμό προς την ζωή,και μετά ....δεν θα υφίσταται καν θέμα ύπαρξης ταμπού επειδή οι όροι που κάνουν ένα ταμπού εφαρμόσιμο θα είχαν καταληθεί.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 00:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα μπω στα επί μέρους της απάντησής σου.
Θα μείνω μόνο στο πως από εκεί που ήσουν κάθετος:
quote:
Για εμένα ταμπού και αναζήτηση είναι ασυμβίβαστα!

ανακαλύπτεις περιπτώσεις όπου για σένα ή έστω για κάποιους άλλου κάποια πράγματα θα έπρεπε να είναι ιερά και απαραβίαστα.

Και σε ρωτώ και πάλι. Όσο βέβαιος και αν νιώθεις για το αναντίρρητα κοφτερό σου μυαλό και το εύρος και το βάθος της κατανόησής σου, είσαι σίγουρος πως οι όποιες αναστολές σου και τα όσα επικαλείσαι περί σεβασμού της ζωής δεν είναι παρά απομεινάρια κάποιων ιδεαλιστικών αγκυλώσεων που θα σε αφήνουν πάντα πίσω στην έρευνα και στο κυνήγι της επιστημονικής αλήθειας;

Έχω ακούσει ότι η αιχμή τους δόρατος της έρευνας σήμερα βρίσκεται σε εργαστήρια απομονωμένα από τον όποιο κοινωνικό έλεγχο θα μπορούσε να τους ασκηθεί (π.χ. Ισραήλ). Έχω ακούσει ότι η επιστημονική κοινότητα είχε ασμένως υποδεχτεί και … εναγκαλιστεί τα όποια ευρήματα είχαν προκύψει από τα πειράματα των …επιστημόνων του Άουσβιτς και του Νταχάου…

Δεν ξέρω… ίσως να είμαι τόσο εγκλωβισμένος στα προσωπικά μου ταμπού που δεν μπορώ να δω πέρα από τη μύτη μου… Φοβάμαι όμως ότι ο δρόμος που επικαλείσαι για την αναζήτηση της αλήθειας, αν θέλει να είναι συνεπής με την αφετηρία του (να είναι δηλαδή αυτοσυνεπής) δεν υπάρχει τίποτε που πραγματικά να δικαιείται να του βάλει όρια. Όρια είτε με τη μορφή κάποιων μεταφυσικών ταμπού είτε με τη μορφή οποιωνδήποτε ανθρωπιστικών ιδεολογημάτων…


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 00:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατεμέ,εδώ η διαφορά μεταξύ ταμπού και ιδεολογίας. Πρωτού καταλήξω σε κάποια "ανθρωπιστικά" μου συμπεράσματα τα έψαξα όσο μπορούσα και έβαλα αυτοπεριορισμούς στον εαυτό μου βάση κάποιας λογικής εξηγήσεως. Δεν ξεκίνησα απο το "δεν θα θυσιάσω εκατόμβε ποντικών έτσι για την πλάκα μου" ,κατέληξα σε αυτό! Το μυαλό μου δεν θεωρώ οτι είναι περισσότερο κοφτερό απο του μέσου ανθρώπου ,απλά θεωρω οτι καταβάλω ενεργή προσπάθεια να χρησιμοποιήσω ότι έχω μέσα στην γκλάβα μου!

Προσωπικά θεωρώ οτι κάποια ανθρωπιστικά ιδεώδη δεν είναι θέμα ταμπού,ίσα ίσα αν εφαρμοστούν πλήρως είναι δείγμα ενός πολιτισμού που έχει κατανοήσει και την ζωώδη του φύση και μπορεί να αυτοεπιβληθεί.Η μελέτη δεν θα μείνει πίσω,θα συνεχίσει αλλα μέσα σε ένα πρίσμα που καλό θα ήταν να ακολουθεί κάποιους ιδεολογικούς κανόνες.

"Ναι" θα μου πείς "ίσως όμως μάθαινες περισσότερα για την φύση του εγκεφάλου και την αντίδρασή του στον πόνο αμα με συνέδεες με ένα PΕΤ Scanner και άρχισες να μου κόβεις ένα ένα τα δάκτυλα,γνώση που θα αποκτούσες μέσα σε 10 λεπτά αντί 2 χρόνια που θα σου πάρει τώρα χωρίς τέτοιες απάνθρωπες/ταμπού τεχνικές". Ναι,αυτο ισχύει.Δεν θα θεωρούσα όμως το να μείνεις πιστός στην ιδεολογία που σου αποτρέπει να πονέσεις τον άλλο ,ταμπού.

Βασικ΄αν το καλοσκεφτούμε ,ταμπού θα μπορούσε να ονομαστεί οτιδήποτε ,οποιαδήποτε συμπεριφορά που είθιστε! Δεν ξέρω όμως αν κάτι τέτοιο εξυπηρετεί αυτή την συζήτηση,ίσως το θέμα γίνε ιπολύ ευρύ.

Θα άρμοζε ίσως περισσότερο να παραφράσω τον εαυτό μου και να πώ "Για εμένα ταμπού και αναζήτηση είναι ασυμβίβαστα,δεν καταχωρείτε όμως στα ταμπού μια ιδεολογία πρακτικής την οποία πρωτού την ακολουθήσεις την έχεις ψάξει όσο μπορείς καλύτερα και φροντίζεις να την προκαλείς για να βεβαιώνεσαι ως ατελής άνθρωπος οτι δεν είναι προιόν προκαταλήψεων"?

Αυτό που είναι σίγουρο πάντως είναι οτι επιρεαζώμαστε απο την κοινωνία,και ώς άνθρωποι πρέπει να κάνουμε συχνα debug test στον εγκέφαλό μας.Αν υποστήριζα οτι δεν έχω περάσει και εγώ την φάση των Taboo μου και οτι ίσως μερικές ιδέες/ιδεολογίες που έχω δεν φαντάζουν στους άλλους ως Taboo τότε δεν θα είμουν άνθρωπος...Μπορεί πχ να πεί κάποιος οτι είμαι πολύ κολλημένος σε ταμπού που δεν βιάζω την μητέρα μου πάνω στο πτώμα του καλύτερού μου φίλου!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 01:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Αμπέρε
Έρευνα εναντίον ταμπού.
Ε όχι λοιπόν, είναι κάθετα και οριζόντια ασυμβίβαστα.
Μπορείς να βρεις και για μένα αν ψάξεις καλά-πρέπει να ψάξεις πολύ καλά όμως- θέματα ταμπού που έχω αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν ισχύει το παραπάνω αξίωμα και λέω αξίωμα γιατί μπορώ να στο αποδείξω με αμέτρητους τρόπους.Άλλωστε η εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Δηλαδή εσύ προτιμάς να βολεύεσαι στο ψεύδος απ' το ψάχνεις την αλήθεια;;;
Κοίτα όμως ένας ερευνητής όταν ασχολείται με θέματα ταμπού τότε διατρέχει τον κίνδυνο να εκτεθεί.Αν δεν καταφέρει να αποδείξει αυτό που λέει τότε λογικό είναι να χάσει το κύρος του.Επειδή τέτοιου είδους θέματα είναι δύσκολο να ανατραπούν επειδή έχουν καλά γαντζωθεί μέσα στο υποσυνείδητό μας πιστεύω πως πρέπει να είμαστε περισσότεροι ανεχτικοί που έχουν το θάρρος να ασχοληθούν με τέτοια θέματα.Τι λες;;;
Τα μεγάλα πνεύματα συνάντησαν πάντα τη βίαιη αντίδραση των ασήμαντων μυαλών
Α. Αϊνστάϊν

Προς τσίλι
Κάπου αναφέρεσαι σχετικά με την ημιμάθεια.
Σου παραθέτω λοιπόν μια φράση που συμφωνεί απόλυτα με αυτό που πιστεύω εγώ.
Η λανθασμένη γνώση είναι χειρότερη από την αμάθεια. Η αμάθεια είναι σαν χέρσο χωράφι το οποίο μπορεί κανείς να το οργώσει και να σπέρνει, ενώ η λανθασμένη γνώση είναι ένα χωράφι γεμάτο ζιζάνια, που είναι αδύνατον να το ξεχορταριάζεις .
Τσ. Καντού


Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 01:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα θεωρούσα όμως το να μείνεις πιστός στην ιδεολογία που σου αποτρέπει να πονέσεις τον άλλο ,ταμπού.

Σκέφτομαι ότι τα ταμπού είναι συστατικά ιδεολογίας.

Αμφισβητώντας τα ταμπού, αμφισβητείς την ιδεολογία που τα περιλαμβάνει.

Τα ταμπού ενδεχομένως οριοθετούν τα πλαίσια της κουλτούρας (του πολιτισμού) που τα φέρει.

Ίσως ταμπού και αναζήτηση να είναι ασυμβίβαστα.

Η αναζήτηση πάντως των ταμπού (όποιων ταμπού) δεν είναι απλά υπόθεση debugging και επαναπρογραμματισμού…
Είναι φλερτάρισμα με την άβυσσο… και σ’ αυτό το φλερτ είναι ίσως άστοχο να αφεθούμε μοναχά στην καθοδήγηση της λογικής μας…

Στο κάτω – κάτω, από μία άποψη, όλα μας επιτρέπονται… αλλά δεν μας …συμφέρουν όλα….


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 01:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή εσύ προτιμάς να βολεύεσαι στο ψεύδος απ' το ψάχνεις την αλήθεια;;;

Προτιμώ να σέβομαι την αλήθεια του άλλου τουλάχιστον όσο σέβομαι και τη δική μου.

Άλλωστε μία από τις φράσεις που με εκφράζουν είναι πως...

«Η αλήθεια δεν είδε ποτέ με καλό μάτι τη μονοπώλησή της»


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 01:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι απαιτεις τεκμηριωμένη απόδειξη αυτών που αναπόδεικτα θεωρεί αλήθειες δεν πιστεύω ότι τότε δεν τον σέβεσαι..Αντίθετα μάλιστα προσπαθείς να του ανοίξεις τα μάτια...

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 02:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.

να κανω μια διευκρινηση: το να μην σκοτωνω ζωα, να μην τα βασανιζω ή να μην κανω πειραματα πανω τους δεν ειναι ταμπου που μου επιβληθηκε, αλλα δικη μου αποφαση, και ξερω γιατι δεν θελω να το κανω.

.


αν θεωρησουμε ως απαραιτητο το ταμπου της ανθρωποκτονιας, καταφερε να εξαλειψει τους φονους?


οχι φυσικα.


η Παιδεια θα τα καταφερνε καλυτερα πιστευω.

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 02:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι χρειαζόταν αυτή η διευκρίνιση γιατί αρχίσαμε να χανόμαστε λίγο....Άλλο ταμπού κι άλλο ηθικές αξίες ή προσωπικές αλήθειες....
Εδώ μιλάμε περισσότερο για προκαταλήψεις που αφορούν ολόκληρες κοινωνίες,σύνολα ατόμων...Έτσι δεν είναι;

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 02:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood
Το αρνητικό με τα ταμπού λοιπόν είναι (μεταξύ άλλων) πως είναι κάτι που μας επιβάλλεται;
Αν όμως πάρουμε τις αποφάσεις μας, το αξιολογήσουμε, και το υιοθετήσουμε όλα
καλά; Παύει τότε να είναι ταμπού.

Σκέφτομαι κάτι που ίσως να είναι σχετικό… Μεγαλώνοντας έχουμε βιώσει τα διάφορα ΜΗ των μεγαλύτερων που μας διαπαιδαγωγούσαν όπως αυτοί καταλάβαιναν καλύτερα.. Βέβαια δεν είναι πάντοτε εύκολο να αιτιολογήσεις τα ΜΗ σε ένα παιδί. Εννοείται πως κάποια στιγμή αυτά τα ΜΗ θα τα αμφισβητήσει και άλλα από αυτά θα τα υιοθετήσει με τη θέλησή του ενώ άλλα θα τα απορρίψει εντελώς.

Τα ΜΗ όμως, όπως και τα διάφορα ταμπού έχουν τη σημασία τους. Αν την έχουμε κατανοήσει μπορούμε ενδεχομένως να τα υπερβούμε. Από την άλλη μπορούμε βέβαια απλά να τα αγνοήσουμε… με τις όποιες συνέπειες … αν υπάρχουν.

Αγαπητέ Laryp, ίσως δεν σε κατάλαβα … ίσως δεν με κατάλαβες… είναι και η ώρα περασμένη και τα γέρικα κύτταρά μου εκλιπαρούν για λίγο ύπνο…όσο για τα μάτια μου αντί να ανοίξουν όλο πάνε να κλείσουν… οπότε ..ό,τι πεις δεκτό. Να ‘σαι καλά.

Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 12:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους
Προς Ampere
Εγώ αυτό που λέω πως από ότι κατάλαβα είναι πως το θέμα άνοιξε για θέματα ταμπού που στιγματίζουν ολόκληρες κοινωνίες και όχι θέματα που αφορούν την μικρότερη μονάδα της κοινωνίας την οικογένεια του τύπου μην πάρεις ναρκωτικά, ο Θεός έχει για όλους και θα σε βοηθήσει, μην πιεις, να μιλάς σε ξένους κοκ..
Ας μας το διευκρινήσει ο jonniebegood που είναι και ο δημιουργός για να δούμε πως θα συνεχίσουμε......

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 01:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εγώ αυτό που λέω πως από ότι κατάλαβα είναι πως το θέμα άνοιξε για θέματα ταμπού που στιγματίζουν ολόκληρες κοινωνίες και όχι θέματα που αφορούν την μικρότερη μονάδα της κοινωνίας την οικογένεια του τύπου μην πάρεις ναρκωτικά, ο Θεός έχει για όλους και θα σε βοηθήσει, μην πιεις, να μιλάς σε ξένους κοκ..
Ας μας το διευκρινήσει ο jonniebegood που είναι και ο δημιουργός για να δούμε πως θα συνεχίσουμε......



παιδια εγω το ανοιξα το τοπικ αλλα εσεις το δημιουργειτε!


το θεμα ειναι τα επιβαλομενα ταμπου που μας εμποδιζουν να κρινουμε μονοι μας.

τα κοινωνικα ταμπου εχουν αναγκαστικα προεκτασεις και στην οικογενεια.


μπορω να καταλαβω την χρησιμοτητα του ταμπου της καταναλωσης χοιρινου για τους μουσουλμανους εκεινη την εποχη μιας και μαστιζονταν απο αλαντιαση.


και παλι ομως, ο αναζητητης της εποχης δεν θα εψαχνε μονος του να βρει το γιατι πριν αποδεχθει την αποχη?

και αν την αποδεχεσαι επειδη ετσι εκρινες, τοτε παυει να ειναι ταμπου και γινεται αποφαση.


.


δεν θελω να καθορισω εγω την εξελιξη του τοπικ - το προτιμω αυτονομο οπως εξελιχθηκε μεχρι τωρα και το απολαυσα.


ναστε καλα!


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 20:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω.

Το να θέλεις να «ερευνήσεις» αυτά τα θέματα χωρίς να υπολογίσεις τον πόνο που μπορεί να προξενήσεις, τη ζημιά που μπορεί να επιφέρεις στα πρόσωπα και στις δομές αυτής της οικογένειας, νομίζω, όχι μόνο δεν θα σου εξασφαλίσει κανένα εύσημο «υγιούς ερευνητού» αλλά μάλλον θα απαξιώσει και τις όποιες σου καλές προθέσεις περί αναζήτησης της αλήθειας.


Συμφωνω απολυτως.Η αναζητηση ειναι προσωπικη μας υποθεση. Ομως τι εννοουμε οταν λεμε εσωτερικη η μεταφυσικη αναζητηση?
Τι ζηταμε? Αναζηταμε την οποια αληθεια σχετικα με την ψυχη μας ,το γιατι υπαρχουμε ,το τι ειναι παραπερα,τον ορατο και αορατο κοσμο?
Ζηταμε να βρουμε τον τροπο να αντιλαμβανομαστε τις διαθεσεις των αλλων και να ελεγχουμε τις δικες μας?
Ζηταμε εντονες συγκινησεις για να δραπετευσουμε απο την πραγματικοτητα?
Ζηταμε να καλυψουμε τις αγωνιες και τα αγχη μας πισω απο κατι αλλο?
Τελος μηπως ζηταμε μια ωραια δικαιολογια[ απεναντι στον εαυτο μας κυριως και κατ'επεκταση στους αλλους] για να στολισουμε την ασυνειδησια και τον παρορμητισμο μας?
Τα αναφερω ολα τα παραπανω γιατι πιστευω οτι εχουν αμεση σχεση με τα ταμπου.
Προσωπικα πιστευω οτι αυτη η αναζητηση με την οποια ασχολουμεθα εδω θα επρεπε να ανταποκρινεται στα δυο πρωτα σκελη του ζηταμε.
Ειναι μια πνευματικη ερευνα , οπου εκει δεν μπορουν να μπουν περιορισμοι.Για να ανακαλυψεις και να ΚΡΙΝΕΙΣ ο μονος τροπος ειναι να ακουσης αμεροληπτα οποιαδηποτε ιδεα να σεβαστεις τις αποψεις των αλλων να μελετησεις οτι μπορεις και κυριως να κατεβασεις τον εγωισμο σου.
Βασικη προυποθεση της αναζητησης ειναι οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιηται σαν διαφυγη απο την πραγματικοτητα ουτε να μας αποπροσανατολιζει απο την καθημερινη ζωη και τις υποχρεωσεις μας.
Αν ο τροπος που γινεται ξεφυγει απο τον καθαρα πνευματικο τοτε αυτοματα μπαινουν τα ταμπου.
πχ:Αν εγω κανω χρηση ψυχοτροπων ουσιων γιατι ψαχνω την ψευδαισθηση
θιγεται αμεσα πρωτον η αξιοπρεπεια μου και δευτερον η οικογενεια μου.
Αν εγκαταλειψω οτι ειναι γυρω μου για να <<αναζητησω>> τι δικαιολογια θα εχω για τον εαυτο μου?
Αυτο ομως δεν ειναι μεταφυσικη αναζητηση.Ειναι ικανοποιηση της περιεργειας ,κυνηγι εμπειριων πασης φυσεως και ελλειψη ευθυνης.
Οποτε εκει θα μπουν ταμπου.
Μπορω να ακουσω και να σεβαστω οτιδηποτε ασχετα αν συμφωνω η οχι αλλα σε πρακτικο επιπεδο θελω να εχω ελεγχο των πραξεων μου και να μην επιβαρυνουν αυτες το συνολο.
Συμπερασμα κατ'εμε .Στο πνευμα δεν μπαινει φραγμος.Ειναι μεσα μας και μας ταξιδευει οπου θελουμε ανενοχλητα.
Στο φυσικο πεδιο ομως που κινειται το σωμα και που εχει ορατο αντικτυπο στους γυρω και στην υγεια μας ειναι αδυνατο να μην μπει κανενα ταμπου.
Φιλικα και ισως με το βαρος των χρονων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 15:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ο τροπος που γινεται ξεφυγει απο τον καθαρα πνευματικο τοτε αυτοματα μπαινουν τα ταμπου.
πχ:Αν εγω κανω χρηση ψυχοτροπων ουσιων γιατι ψαχνω την ψευδαισθηση
θιγεται αμεσα πρωτον η αξιοπρεπεια μου και δευτερον η οικογενεια μου.
Αν εγκαταλειψω οτι ειναι γυρω μου για να <<αναζητησω>> τι δικαιολογια θα εχω για τον εαυτο μου?
Αυτο ομως δεν ειναι μεταφυσικη αναζητηση.Ειναι ικανοποιηση της περιεργειας ,κυνηγι εμπειριων πασης φυσεως και ελλειψη ευθυνης.
Οποτε εκει θα μπουν ταμπου.

Εδώ σε θέλω κάβουρα! Συμφωνώ σε αυτό που λές,γιατί εδώ δεν παρουσιάζεις μια υγιή κατάσταση οπότε δεν μπορώ να είμαι παρα εναντίων της.Εκεί που θα σου επιστήσω την προσοχή είναι οτι εξής : έτσι όπως το θέτεις δεν μιλάς για χρήση,αλλα ορίζεις την ίδια την κατάχρηση. Αναφέρθηκε το θέμα των ψυχοενεργών ουσίών επειδή είναι ένα θέμα ταμπού και πιστεύω οτι το έχουμε αναλύσει πλήρως σε ορισμένα θέματα. Σου παρουσιάζω λοιπόν κάποια κομμάτια απο το θέμα μου πάνω σε αυτό

quote:
Αφού ο Εσωτεριστής μας έχει πλυμμυρίσει της "μνημονικές του τράπεζες" με ένα σωρό πληροφορίες απο την μελέτη που έκανε ,λογικό είναι να προκύψουν κάποιες απορίες.Απορίες που αφορούν την νοοτροπία χρήσης και πολλές φορές έχουν τεθεί και ώς αναπάντητα ερωτήματα σε αυτό το φόρουμ. Καταρχήν είναι η αρχέγονη ερώτηση του "Γιατί;" που τίθετε όταν κάποιος κοιτάει το μονοπάτι που βρίσκετε μπροστά του.Ο Εσωτεριστής μας είναι διαβασμένος,αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι αρχίζει τους τυφλούς πειραματισμούς.Ψάχνει τα κίνητρα μέσα του και οι σκοποί του είναι καθαροί.Δέν έχει χώρο στην νοοτροπία του και στο στύλ ζωής του για ιδεολογικούς μανδύες που καλύπτουν μια κατάχρηση/κακή χρήση υπο το πρόσχημα κάποιου νόθου πειραματισμού.Έχει σκεφτεί πολύ τι κάνει πρωτού το κάνει,και άν αποφασίσει να χρησιμοποιήσει κάποιο ενθεογενές το κάνει μετα απο πυρετώδη προετοιμασία (όπως εξάλλου την ίδια προετοιμασία απαιτούν πολλές θρησκευτικες/εσωτεριστικές/μαγικές πρακτικές) και πάντα ενταγμένο σε ένα ευρύτερο σύστημα πεποιθήσεων,όχι "έτσι ξεκάρφωτα" ή "με την παρέα". Ο Εσωτεριστής μας δεν "παίζει" με αυτές της ουσίες (γνωρίζει φυσικά και τους κινδύνους που ελοχέβουν),παρα μόνο εργάζεται (παράγει έργο). Για αυτόν το να πάρει κάποιος μια ψυχεδελική ουσία "για να φτιαχτεί" θα ήταν τόσο απαγορευμένο και ηλίθιο όσο θα ήταν για έναν χριστιανό να ορμήξει κάποιος εν μέσω Θείας Λειτουργίας στο άγιο δισκοπότηρο και να κατεβάσει με μιας όλη την θεία κοινωνία για να μεθύσει.Το να δηλώσει κάποιος οτι "απλά πειραματίζεται" θα ήταν το ίδιο βλακώδες και βλάσφημο (με την έννοια της έλλειψης σεβασμού πρώτα προς τον εαυτό του και μετά σε κάτι δυνατότερο απο αυτον) με το να αρχίσει κάποιος να παίζει με το άγιο δισκοπότηρο και να αστειεύετε με το περιεχόμενό του

quote:
Ωραία όλα αυτά...Ο Εσωτεριστής μας όμως θα καταλήξει να είναι ένα πλάσμα το οποίο συνεχώς θα είναι "υπο την επίρρεια"? Κάθε φορά που θα θέλει να διαλογιστεί η να αγγίξει καταστάσεις εναλλακτικής συνείδησης θα απλώνει τα φιλήδονα χεράκια τουστην καβάντζα του να πιάσει κάποιο "μαγικό φυτό".Όχι φυσικά...Η χρήση του εσωτεριστή μας είναι σπάνια πολύ προσεγμένη και δεν έχει σκοπό να αντικαταστήσει καμμία άλλη πρακτική.Πόσο σπάνια? Μπορεί και μία μόνο φορά στα γεράματά του...Μπορεί και μιά φορά την δεκαετία.Δεν θα μεταμορφωθερί σε πλασματάκι πυ κάθε τρείς και λίγο θα κατεβάζει παράξενα καταπότια.Μην φοβάστε,δε θα σταματήσει να διαλογίζεται :-) .Φανταστείτε τον όμως να έχει πάρει το ενθεογενές μετά απο χρόνια προετοιμασίας,μετά απο μέρες νηστίας και διαλογισμού...

Να ένα μικρό δείγμα λοιπόν.

Μέσα απο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω : Μήπως τα ταμπού είναι όμοούσια της προκατάληψης ή κάθε ταμπού συνοδεύεται και απο προκαταλήψεις/στερεότυπα? Και μόνο η λέξη "χρήση ψυχοτρόπων" για να περιγράψεις αυτό που κανονικά είναι "κατάχρηση ψυχοτρόπων/λανθασμένη χρήση" δείχνει οτι ίσως λόγο ταμπού πάνω σε αυτό το θέμα έχουμε καλωδιώσε πολλές ιδέες λάθος στο κεφάλι μας,τα γνωστά στερεότυπα!

Ένα ταμπού μπορεί να προστατεύσει κάποιους ίσως και να διαφυλάξει γνώση (Βλέπε Ελευσίνια Μυστήρια).Μπορεί όμως ,και συνήθως αυτό συμβαίνει,το κενό γνώσης που αφήνει πίσω του ως "απαγορεύεται η έρευνα" να αναπληρωθεί με προκατάληψη ή στερεότυπα.

Κοιτάξτε κάποια θέματα που έχουν γραφτεί στο φόρουμ ανα καιρούς με θέμα την μεταλ μουσική ή πιο πρόσφατα την ομοφυλοφυλία και εκεί θα δείτε απο απλές προκαταλήψεις εώς επικίνδυνες προκαταλήψεις οι οποίες αγγίζουν...χιτλερική νοοτροπία. Και μην πάμε τόσο μακριά (βασικά κοντά είναι!) όσο η ομοφυλοφιλία,κοιτάξτε πχ ένα θέμα ταμπού όπως η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση.

Πως την αντιμετώπιζαν στην οικογένειά σας? Σας ενημέρωσαν? Σας απαντούσαν στις ερωτήσεις σας? Ποια η αντίδρασ των δικών σας σε ερωτικές σκηνές στην τηλεόραση.Απο που λάβατε στην τελική την σεξουαλική σας διαπαιδαγώγηση? Εγώ,προσωπικά, μεγάλωσα σε μια οικογένεια χωρίς ταμπού για σεξουαλικότητα και σώμα και πιστεύω πως έχω μια σχετικά υγιής ανάπτυξη αυτού μου του τομέα.Απο τν άλλη ξέρω και άτομα ,πολλά άτομα,που το σεξουαλικό ταμπού της οικογένειας τους τους δημιούργησε προβλήματα που ακόμα να τα ξεπεράσουν ,απο φόβο προς το σέξ εώς το απέναντι άκρο της "και καλά σεξουαλικής απελευθέρωσης" που δυστηχώς ισοδυναμεί στο "κάνω για να το κάνω με όποιον/όποια ναναι και δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα αλλα είμαι ένα επιτυχημένο cosmogirl/playboy)

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 02:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xotchipilli 2 η ενσταση μου οπως ειδες ειναι στην εννοια αναζητηση παρα στην λεξη ταμπου.Αν δηλαδη η ερωτηση ηταν ,τι γνωμη εχετε για τα ταμπου γενικως θα ελεγα ,εξαρταται, με την σκεψη οτι αυτα που με βολευουν γιατι μου αρεσουν δεν τα λεω ταμπου και τα υπολοιπα που δεν με βολευουν τα λεω.
Η αναζητηση ομως για μενα ειναι καθαρα πνευματικα εργασια.Ο νους και το φυσικο σωμα πρεπει να ειναι ελευθερα και ανεπηρεαστα απο σκεψεις και συγκινησεις .Ποσο μαλλον να τις προκαλεσω κιολας.
Οποτε αναγκαστικα μπαινουν περιορισμοι.Οι ψυχοτροπες ουσιες αλλιωνουν την συνειδηση και την λογικη.Το ξερω οτι η ληψη τους χρησιμοποιηται σε διαφορες τελετες κλπ για την δημιουργεια υπερβατικων αισθησεων αλλα εγω αυτο δεν το θεωρω επ'ουδενι αναζητηση.
Δεχομαι οτι καποιος ,ασχετα αν συμφωνω,αποφασιζει να χρησιμοποιησει
καποια ουσια γιατι ετσι του αρεσει ,οχι ομως και να καλυψει τις αποφασεις του κατω απο την υποτιθεμενη<<αναζητηση>>.
Το ιδιο ισχυει και για αλλες<<περιεργες >>μορφες μυησεως.
Να ξεχωριζουμε τα πραγματα. Μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε αλλα να αναλαβουμε και την ευθυνη των πραξεων μας, οχι να αγιασουμε μεσα απο την αναζητηση.
Με ξενυχτισες. Ελπιζω να εγινα κατανοητη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 10:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ φίλε nst τα παραισθησιογόνα και οι ναρκωτικές ουσίες όχι μόνο δέν απελευθερώνουν το πνεύμα μας αλλά μας το φυλακίζουν περισσότερο. Μας δημιουργούν καταστάσεις ζάλης και υστερίας μέσα απο την οποία μπορεί να μας φαίνονται παροδικά όλα ρόδινα αλλά στην πραγματικότητα ζούμε στον κόσμο μας γινόμαστε περίγελοι και απομονωνόμαστε εντελώς απο τον έξω κόσμο. Έτσι μας βλέπουν με μεγαλύτερη προκατάληψη και όλα τα ταμπού πέφτουν επάνω μας ακόμα και άν βρισκόμαστε σε κατάσταση πλήρους νοητικής διαύγειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 13:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην ξεφύγουμε απο το θέμα και με αφορμή την άποψη του Μηδενιστή ,θα σας παραπέμψω εδώ :http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4478 .Όρεξη να έχεις να διαβάζεις και θα δείς οτι η λαγότρυπα πάει πολύ πιο βαθειά απο αυτό το σχόλειο!Ναί,είναι έξι σελίδες μέσα στις οποίες αναλύεται αυτό το θέμα,και Μηδενιστή σε προτρέπω αν μπορείς να διαβάσεις και τις 6 επειδή εκεί μέσα φαίνετε πόσο διαφορετικά είναι τα πράματα απο ότι τα περιγράφεις για ορισμένους.Εκεί μέσα θα δείς και την "πιάτσα" και τους "λέω οτι το ερευνώ ενώ φτιάχνομαι" καθώς επίσης και αγνά κινητρα όπως επίσης και σπάσιμο προκαταλήψεων.Φυσικά η άποψή σου παραμένη σωστή και έγκυρη κατ'εμε όταν αναφερόμαστε στην πιάτσα και στα συνηθισμένα ατομάκια που ασχολούνται με αυτά (αυτά που βλέπεις κάθε μέρα στον δρόμο)

Πολλές φορές ο εγκέφαλός μας πρώτα αποφασίζει (βασισμένος σε ταμπού?Έχωντας προσροφήσει προκαταλήψεις απο ΜΜΕ ,παιδική ηλικία και κοινωνία?) και μετά...εκλογικεύει την απόφαση.Ο πυρήνας μπορεί να βασίζεται σε φόβο,προκατάληψη,λανθασμένη πληροφόρηση και έκθεση σε δυσμενή παραδείγματα αλλα ο μανδύας του πάντα επιφύεται της λογικής.Αυτό φυσικά υσχίει σε πολλά ταμπου,απο ομοφυλοφιλια,ψυχοενεργά εώς κοινωνικούς τύπους.

Ας συνεχίσουμε λοιπόν με τα ταμπού,πιστεύω τα ενθεογενή έχουν το δικό τους θέμα σε αυτό το φόρουμ ήδη και το θεωρώ άσκοπο να ξεστρατίσει αυτό το θέμα επειδή "έπρεπε να αναφερθούν διευκρινήσεις που ήδη αναφέρωνται σε άλλο τόπικ".

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 16:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
__________________________________________________________________________________
Xotchipilli2 wrote:
Για να μην ξεφύγουμε απο το θέμα και με αφορμή την άποψη του Μηδενιστή ,θα σας παραπέμψω εδώ :http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4478 .Όρεξη να έχεις να διαβάζεις και θα δείς οτι η λαγότρυπα πάει πολύ πιο βαθειά απο αυτό το σχόλειο!Ναί,είναι έξι σελίδες μέσα στις οποίες αναλύεται αυτό το θέμα,και Μηδενιστή σε προτρέπω αν μπορείς να διαβάσεις και τις 6 επειδή εκεί μέσα φαίνετε πόσο διαφορετικά είναι τα πράματα απο ότι τα περιγράφεις για ορισμένους .
__________________________________________________________________________________

Διαβασε και τις 6 φιλε μου,οπως σε προτρεπει ο Xotchipilli2.ΠΟΛΥ ΖΟΥΜΙ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy