ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 16:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΑΘΟΣ!

Εν αρχή ήταν ο Σαλούμπαρδος.
Επειδής όμως ήταν μόνος και δεν είχε με τίποτα ν' ασχοληθεί, αποφάσισε να επεξεργαστεί τον Αέραν τον Κοπανιστόν (διότι δεν υπήρχε τίποτις άλλο), για να δημιουργήσει κάτι τίς, ώστε να τον θυμούνται και να τον δοξάζουν κάποιοι τέλος πάντων.
Διότι ως γνωστόν, το χρήμα πολλοί εμίσησαν, την δόξα ουδείς.
Αλλά όσο κι αν τον ανακάτευε, πάλι Αέρας Κοπανιστός τού προέκυπτε!
Παράλληλα προέκυπσε η γνώση ότι ο Αήρ ο Κοπανιστός, όσο και ν' ανακατευτεί, μόνον τον εαυτό του αναπαράγει.
Ετσι ανεκαλήφθησαν τα φρακτάλ.
Οπότε κάθησε και σκέφτηκε (έτσι κι αλλοιώς ήταν το μόνο που μπορούσε να κάνει) και κατέληκσε στο συμπέρασμα, ότι μιας και ήταν ο μόνος που υπήρχε, το μόνο που θα μπορούσε να αναπαραχθεί ήταν ο ίδιος.
Δεν του άρεσε βεβαια η ιδέα της αυτοϊκανοποίησης και της αυτοαναπαραγωγής, διότι ως γνωστόν, σε κανέναν δεν αρέσει να το κάνει δημόσια (δεν υπήρχαν ιδιωτικοί χώροι τότε).
Αλλά έκανε την ανάγκην φιλοτιμίαν και προσπάθησε.
Πάλιν δεν προέκυπσε τίποτις, διότι ως γνωστόν, δια την αναπαραγωγήν χρειάζονται 2.
Δεν το ήξερε αυτό ακόμα, οπότε συνέχισε την... προσπάθειαν μέχρις σκασμού (δεν είχε τίποτις καλλίτερο να κάνει).
Μόλις έσκασε (big bang) και γέμισε το σύμπαν με Αυτόν, ανακάλυπσε ότι το μόνο που μπορούσε ν' ασχοληθεί ήταν τ' άντερά του, και προσπάθησε να τα βάλει σε τάξη, διότι ως γνωστόν, μπλέκονται στα πόδια.
Παράλληλα ανακάλυπσε ότι το συμπαν ήταν μικρό για να τον χωρέσει και για να μπορέσει ν' αποκτήσει ευρυχωρίαν, συνέχισε ν' απλώνεται. Και συνεχίζει ακόμα, εξ ού και οι επιστήμονες μιλανε για διαστολήν του σύμπαντος.
Στην προσπάθειάν του να τακτοποιήσει τα σωθικά του, ανακάλυπσε ότι κάποια από αυτά του ήταν άχρηστα, οπότε επιστράτευσε τ' αντισώματά του για να τα περιορίσει.
Τα γνωρίζουμε σήμερα ως μαύρες τρύπες.
Διότι ως γνωστόν, οι μαύρες τρύπες προέρχονται από την διαίρεση του σύμπαντος με το μηδέν.
Αλλά και πάλι δεν του προέκυπτε δόξα, διότι για να δοξαστείς πρέπει να υπάρχουν κάποιοι που να το κάνουν, διότι ως γνωστόν, η αυτοδοξασία ονομάζεται και πσώνιο.
Πήρε λοιπόν κάποια από τα μόριά του, τα τοποθέτησε σε κάποιο κύτταρο και τα ονόμασε "ανθρώπους".
Το κύτταρο το ονόμασε Γη.
Ελα μου ντέ που έκανε λάθος (ουδείς αλάνθαστος γαρ), και οι άνθρωποι δεν τον εδόξαζαν...
Και παρενέβησαν τις εντολές Του (το μήλο κλπ) με αποτέλεσμα πάπαλα η δόξαα...
Κι επειδής την μ...κία πολλοί αγάπησαν, αλλά τον μαλ..κα ουδείς, αποφάσισε να τους καταστρέψει, κρατώντας ένα μόνον αντίγραφο-φυτό, το οποίο ήταν παντελώς άχρηστο, εκτός από το δοξάζειν (αυτό ήταν και το ζητούμενο).
Αλλά και πάλι κάποιοι του ξέφυγαν, από αυτούς που τον είχαν χεσμένο (πάλι λάθος έκανε), αλλά τους διατήρησε για να του λένε, όταν τα κακαρώνουν, τι γίνεται στο κύτταρό του, διότι οι απόγονοι τού αντιγράφου-φυτού το μόνο που έκαναν ήταν να τον δοξάζουν, οπότε τους ξαναέστελνε πίσω για να ανακυκλώνονται.
Κι έτσι ο Σαλούμπαρδος είχε την δόξα του, οι άνθρωποι την ησυχία τους και τα φυτά το νερό τους...(*)

"Μπορεί ο ρόλος μας σ' αυτόν τον πλανήτη να μην είναι η λατρεία του θεού, αλλά η δημιουργία του."
ARTHUR C. CLARKE

(*)Οποιεσδήποτε ομοιότητες με γραφές και καταστάσεις, είναι τυχαίες...


Καλό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 16:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμύθιον

Το πότε, παίζεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 16:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση μονάχα. Ο Σαλούμπαρδος τι ήταν; Γιατί αν ήταν σαλιγκάρι, μπορούσε θαυμάσια να αυτοαναπαραχθεί.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 18:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia
quote:
αν και ήταν λιγάκι εκτός θέματος.


ΝΑΙ...ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΣ FORUM

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 19:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Σαλούμπαρδος σαλιγκάρι;
Ω μον ντιέ!
Κι αν είναι σαλιγκάρι, που μαζεύει τις κεραίες του;
Κι αν δεν τις μαζεύει που ευρίσκονται;
...και μην μου πεις στα κεφάλια κάποιων ή στα τρόλεϋ, διότι κσύνεις πληγές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 20:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σειρά μου!!

Η Αποκάλυψη της Brie Boy , ή αλλιώς η θεωρία της μεγάλης δίνης και οι επιστημονικές αναλύσεις της:

«Η αλήθεια όπως έφτασε στα δικά μου μάτια και αυτιά, και όπως θα σας την παραδώσω με λόγια απλά και λίγα, χωρίς πολλές πολλές επιστημοσύνες, έτσι ώστε να μιλήσει στις καρδιές σας και μόνο. Αν μνήμες ανάκατες ξυπνήσουν και ταράξουν τους ύπνους σας, είναι γιατί η αλήθεια κρούει και την δική σας υποσυνείδητη θύρα…

Το Χαός, αυτό που άνθρωποι και θεοί μίλησαν από μνήμης σε όλες τους τις θρησκείες, κυβερνούσε από πάντα. Και θα συνέχιζε να υπάρχει, ως ον εκ του μη όντος, ως το τίποτα που θρέφει τα τίποτα και όλα τα πάντα. Αν δεν υπήρχε εκείνο, το, ένα που εμφανίζεται σε κάθε εποχή, και καταπίνει την εποχή μαζί του, χάσκοντας σαν ξεδοντιασμένο στόμα στο σύμπαν …»

Έτσι αρχίζει το έργο «Η Αποκάλυψη της Brie Boy» το οποίο ακόμη και σήμερα φυλάσσεται στο Βατικανό, ενώ οι επιστήμονες κάνουν μια πρώτη προσπάθεια να το ερμηνεύσουν.

Ο γνωστός καθηγητής του Πανεπιστημίου της Οκλαχόμα, Ρίτσαρντ Μούφεν, εξηγεί:

«Είναι σαφής η αναφορά στο vortex, ή αλλιώς δίνη."

"Το vortex είναι ουσιαστικά μια σφαιρική περιοχή δύναμης. Μπορούμε να την περιγράψουμε ως υψηλή διηλεκτρική βιοκοσμική ακτινοβολία, που επέβαλε την τάξη στο σύμπαν. Μία φορά σε κάθε εποχή, (ανά δύο δισεκατομμύρια χρόνια) δημιουργείται ένα vortex, το οποίο ταράζει την χαοτική συμπεριφορά, γίνεται το κέντρο κάθε υπάρχουσας δύναμης, καταστρέφοντας τα μεταξύ τους όρια, και στο τέλος επιβάλλεται στα πάντα, δημιουργώντας κοσμικές συμπεριφορές, φυσική εξέλιξη και χωροχρονικές διαστάσεις.

Κοινώς, συγυρίζει τα πάντα, σαν συμπαντική νοικοκυρά.

Κάποια στιγμή το vortex ως κέντρο του κόσμου πλέον, κατορθώνει να αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο της δημιουργίας και δημιουργεί τέλειες οργανωτικές συμπεριφορές στο Χάος, επιβάλλοντας την τάξη και την εξέλιξη."

Η προφήτης Brie Boy συνεχίζει αινιγματικά :
«Οι γνώσεις μας αυτές είναι σαν τα σπλάχνα μας. Υπάρχουν μέσα μας κρυμμένα κάνοντας σιωπηλά την δουλειά τους. Μόνο αν μας πονέσει κανένα, τα θυμόμαστε και ψάχνουμε να δούμε τι θα κάνουμε με αυτά.»

Οι επιστήμονες εξηγούν:
"Είναι αλήθεια πως υποσυνείδητα, η γνώση του vortex ενυπάρχει στον άνθρωπο:
Αρκεί και μόνο να ανατρέξει κανείς στην παγκόσμια λογοτεχνία και κινηματογράφο, για να διαπιστώσει ότι σχεδόν κάθε γραπτή περιγραφή ή κινηματογραφική σκηνή όπου ενέχεται η έννοια της «απότομης και καθοριστικής μετάβασης σε νέα πνευματική/ ψυχική/ σωματική κατάσταση», παραλληλίζεται ή και ταυτίζεται με την αίσθηση της δίνης και του στροβιλισμού.
Ακόμη και στην καθημερινότητα μας χρησιμοποιούμε εκφράσεις όπως "στη δίνη του πολέμου" ή "στη δίνη των ναρκωτικών" για να περιγράψουμε καταστάσεις με ιδιαίτερο πνευματικό ή ψυχικό φορτίο, όπου τα γεγονότα οδηγούν προς μια συγκεκριμένη κατάληξη, από την οποία δύσκολα μπορεί να ξεφύγει κανείς

Στο υποσυνείδητο του συνόλου των ανθρώπων, η δίνη ταυτίζεται με την αίσθηση της ραγδαίας και ανεξέλεγκτης αλλαγής του κόσμου που τους περιβάλλει."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 20:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι τυχαία ακόμη και η έντονη ύπαρξη της δίνης στην τέχνη. Αρκεί να θυμηθούμε τα Βαβυλωνιακά Ζιγκουράτ, με τους ομόκεντρους κύκλους, καθώς και τις μιθραϊκές κλίμακες μύησης, που φέρνουν στο νου την σκέψη της δίνης, του σπιράλ, η οποία απαντάται σε όλα τα μυστικιστικά συστήματα.



Ή ακόμη και η αρχαϊκη μορφή της σβάστικα, με τα σπιράλ στα άκρα της, σύμβολο της έναρξης καθοριστικών αλλαγών και ανατροπών.

Για αυτόν άλλωστε τον λόγο οι Ναζί, θέλοντας να αποδώσουν την ανάγκη τους για αλλαγή του κόσμου, το επέλεξαν για σύμβολο τους.

Στοιχεία της ύπαρξης του vortex, βρίσκουμε και στην Ελληνική τέχνη, όπως οι σπειροειδείς κολώνες Κορινθιακού ρυθμού, ή ακόμη και οι μυστηριώδεις σπειροειδείς σχηματισμού που βλέπουμε σε πόρτες μονοκατοικιών, παλιότερων δεκαετιών.


Παράλληλα, η θύμηση της δίνης απαντάται και στην καθημερινότητα των σύγχρονων ανθρώπων, καθώς έχει παρατηρηθεί πως το 65% των ανθρώπων ζωγραφίζουν αφηρημένα σπειροειδή σχήματα όταν μιλούν στο τηλέφωνο ή βαριούνται στην δουλειά. Παράλληλα, την εντοπίζουμε αμυδρά στην λαϊκή ποίηση και στο τραγούδι όπως πχ στις Κρητικές μαντινάδες:

Δίνη στον άνεμο
Δίνη στον άνεμο
φωνή στον Αδη
δίνη στην ύφεση
φωνή στο κλάμα.

βουκέντρα στην ύφεση
πυργώστε την δίνη
ν' ανάψουν τα στήθια μου
φωτιά! Φωτιά!


«Η Αποκάλυψη της Brie Boy», κρίνεται ως έργο σιβυλλικό, καθώς το μεγαλύτερο μέρος του παραμένει άφαντο. Οι τελευταίοι στίχοι που σώζονται:

«Αυτά για σήμερα. Πείνασα, πάω να φάω. Θα σας τα εξηγήσω όλα αύριο…»

Ποιο θα είναι όμως το επόμενο vortex? Οι επιστήμονες είναι κατηγορηματικοί. Το επόμενο vortex δεν είναι αυτή τη φορά ακτινοβολία αλλά άνθρωπος. Θα γίνει το κέντρο της ανθρώπινης σκέψης, θα καταστρέψει τα όρια μεταξύ σκέψεων, με αποτέλεσμα όλες οι σκέψεις να ενωθούν σε μια… και στην συνέχεια θα καταστραφεί μαζί τους. Αν πράγματι, συμβεί κάτι τέτοιο, έξυπνες και ηλίθιες σκέψεις θα ενωθούν σε μια διάσταση, ώστε να μας φαίνονται όλες το ίδιο, και να μην μπορούμε να εύκολα να ξεχωρίσουμε τα γελοία από τα σοβαρά. Μήπως έχει ήδη φτάσει εκείνη η στιγμή?
« Ο καιρός γαρ εγγύς», απαντά χαμογελαστός ο Ρίτσαρντ Μούφεν…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 21:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είπε ο κόσμος για την "Αποκάλυψη της Brie Boy"

"Eίμαι της άποψης ότι πρέπει να το βγάλουν από το Βατικανό, όπου φυλάγεται και να κλειδώσουν μέσα τον Μούφεν".
The Prophets' Journal

"Απλό και κατανοητό. Μ'αρεσε αν και δεν κατάλαβα τίποτε."
New York Times

"O λόγος του προφήτη δεν είναι για να κατανοείται, διαφορετικά δεν είναι προφητικός λόγος, είναι μυθιστόρημα."
Ludwig Von Heston, University of Texas

"Η Αποκάλυψη της Brie Boy είναι αυτό που έλειπε. Ανώτερο κι από τον Κώδικα Da Vinci".
The Washington Post

"To vortex μου έσωσε τη ζωή. Χάρη σ'αυτό έπιασα το lotto"
Ανώνυμος

"Χώρισε μόλις παντρεύτηκε η Αντζελα Δημητρίου"
Espresso

macedon

Edited by - macedon on 04/07/2005 21:22:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 21:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία μου,

Νομίζω ότι , έτσι όπως το έθεσες το θέμα,
η συμμετοχή δικαιολογήμένα είναι "ελαφρή"
και "χιουμοριστική". Δηλαδή, το συγκεκριμένο θέμα
ταιρίαζει πιο πολύ στο "τυριού και αχλαδιού" παρά εδώ.

Δεν θέλω να χαλάσω το αστείο κλίμα,
(να γίνω wet blanket που λένε οι αμερικάνοι)
αλλά νομίζω ότι πιο καλό θα ήτανε να γράφαμε εδώ
κάτι σαν ιστορία των θρησκειών
(δηλαδή η ιστορία της κοσμογονίας, απαλλαγμένη από την
αυθεντία του εκάστοτε δόγματος, κατι σαν παραμυθι των θρησκειών)

Συγγνώμη και πάλι , εάν δεν εκφράζω την πλειοψηφία των
συμμετεχόντων

xChamp
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 22:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως η Αμαλία θέλει να ελαφρύνει το κλίμα που επικρατεί εδώ.
Μάλλον μας χρειάζεται και λίγο γέλιο.

Αλλά και πάλι δεν χρειάζεται ν' απολογείσαι φίλε μου.
Είσαι ευπρόσδεκτος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 00:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι καλέ μου μου xchamp νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα εδώ (Wet blanket? Χαχαχα, μνήμες proficiency ελλοχεύουν...)

Εφόσον το παρόν forum είναι το ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ... δεν νομίζω ότι είμαστε off topic. Δεν λέει πουθενά ΑΛΛΗΘΟΦΑΝΕΙΣ ΜΥΘΟΙ & ΥΠΑΡΚΤΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ. Όλοι είμαστε εν γένει θρησκειοαρχηγοί.

Μη μου το χαλάς τώρα που έγινα προφήτης, μπας και εξασφαλίσω και γω τον επιούσιο...

Επ' ευκαιρίας παιδιά... κανάς πιστός? Κανά ταματάκι κανείς, καμία δωρεά υπερ πίστης του vortex?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 01:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Brie Boy
Επ' ευκαιρίας παιδιά... κανάς πιστός? Κανά ταματάκι κανείς, καμία δωρεά υπερ πίστης του vortex?

Εδώ! Πάρε τη γυναίκα μου και τη μάνα της ως δωρεά...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xchamp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 01:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xchamp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Wet blanket? Χαχαχα, μνήμες proficiency ελλοχεύουν...)

Και party pooper , βεβαίως βεβαίως....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 01:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon: Εδώ! Πάρε τη γυναίκα μου και τη μάνα της ως δωρεά...

Βεβαίως! Όλοι οι καλοί χωρούν. Ή κάνεις θρησκεία ή δεν κάνεις! Δεχόμαστε και καλογραίες και ... καλογρέες βεβαίως βεβαίως! Βρες και κανά κονδύλι υπέρ πίστεως και πατρίδας, και θα σε ανακυρρήξω σε... άγιο Μακεδών, προστάτη των απανταχού ΠΑΟΚτζήδων και πολυούχο της Τούμπας.


Xchapm, κάτι μου λέει πως το πήρες με Α το ρημάδι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 04:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμαλία μου,

Νομίζω ότι , έτσι όπως το έθεσες το θέμα,
η συμμετοχή δικαιολογήμένα είναι "ελαφρή"
και "χιουμοριστική". Δηλαδή, το συγκεκριμένο θέμα
ταιρίαζει πιο πολύ στο "τυριού και αχλαδιού" παρά εδώ.



Γειά σου xchamp.
Τα ερωτήματα είναι σαφή:

Επινοήστε, ή βρείτε,
τα πιο απίστευτα σενάρια ή μύθους, που προσπαθούν να ερμηνεύσουν τα:

πως;
ποιός;
πότε;
γιατί;

του κόσμου που ζούμε.
Του πλανήτη μας, αλλά και του σύμπαντος.

Οι καταθέσεις μου επίσης, ας θεωρηθεί πως συμπληρώνουν το θεματικό πλαίσιο.
Αν και πολύ θα το ήθελα να γράψω και τη θεωρία της γήινης ύπαρξης ως τεράστιου υπολογιστή, εντεταλμένου από δύο ποντίκια - όπως αναφέρεται στο "οδηγός διαγαλαξιακού οτοστόπ" του Ντάγκλας Άνταμς. Δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο όμως και απ΄ότι φαίνεται, θα με προλάβει άλλος.

Δεδομένου, ότι η ύπαρξή μας στη γη, είναι ένα ανεξιχνίαστο μυστήριο, χωράνε πολλά σενάρια κοσμογονίας στο παρόν θέμα. Εγώ έτσι το βλέπω.
Καλό είναι βέβαια να μπορούμε να χειριστούμε το χιούμορ με τέτοιο τρόπο, που να εξυπηρετεί τις ανάγκες της κάθε στιγμής.
Δηλαδή, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν μόνο δύο ακραίες καταστάσεις:
1) τώρα γράφω σοβαρά
2) τώρα γράφω ότι μου φαίνεται αστείο

Ενδιάμεση;

Για να δούμε...
Ποιος μπορεί να ανταπεξέλθει στην πρόκληση;

Το θέμα δέχεται:
Σοβαρές
αλλά και
χιουμοριστικές παρουσιάσεις.

Το σημαντικό όμως είναι:

Παρουσιάσεις
με εσωτερικό νόημα εννοείται. Όχι για να γεμίζουμε σελίδες

Πολλές από τις απαντήσεις που διάβασα, είχαν τα παραπάνω χαρακτηριστικά.
Ας παραδειγματιστούμε λοιπόν.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 04:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο από Ορφέα,
ανάλαφρα -μα ίσως βαθιά - δοσμένο...
τι θα λέγατε;

Να ευχαριστήσω το:
http://alex.eled.duth.gr/orfeas/kosmogonia.htm
(απ'όπου και έχω κάνει εξ'ολοκλήρου copy-paste το παρακάτω κείμενο)

Πάμε λοιπόν.

Ορφική Κοσμογονία


Στην αρχή
υπήρχε η Νύχτα.

Μόνη
στο σκοτάδι.

Μετά από καιρό η Νύχτα γέννησε ένα Αυγό
ένα τεράστιο ασημόλαμπο
φωτεινό Αυγό
σαν την ασημένια σελήνη στο σκοτεινό ουρανό.

Το Αυγό ήρθε καιρός που χωρίστηκε.

Και άνοιξε.

Το μισό κομμάτι έπεσε χάμω
και έγινε η γη που πατούμε.

Τ' άλλο μισό ανέβηκε ψηλά
κι έγινε ο ουρανός που κοιτούμε.

Κι απ’ το Αυγό
βγήκε ο Έρως
αυτός που όλα τα ενώνει
κι είναι στη ρίζα κάθε πλάσματος θνητού ή αθανάτου
ο Έρως.

Έσμιξε ο Έρως με τη Νύχτα
έσμιξε τον ουρανό με τη γη
και γεννηθήκαν όλα γύρω μας.

Ο ήλιος κι η σελήνη, το φως και το σκοτάδι
η στεριά και τα νερά, τα δέντρα, τα λουλούδια.

Τα βουνά και τα λιβάδια, οι θάλασσες και τα νησιά
τα ζώα, τα πουλιά και τα σερνούμενα.

Τέλος γεννήθηκε το γένος των αθανάτων
οι θεοί άρχοντες της πλάσης
και οι Τιτάνες γίγαντες τρομεροί
που περπατούσαν κι η γη έτρεμε.

Και στους Θεούς ανάμεσα πρώτος ο Δίας
ο βασιλιάς της πλάσης.

Κι ο Δίας κάποτε έγινε φίδι κι αυτό το φίδι
που ήταν θεός κατέβηκε στον Κάτω Κόσμο
κι έσμιξε με την Περσεφόνη.

Κι από την ένωσή τους γεννήθηκε
το μαγικό παιδί
ο Ζαγρέας
με δύο μικρά κέρατα στο μέτωπο
ο Ζαγρέας - Διόνυσος
ο νέος βασιλιάς του κόσμου.

Το παιδί αυτό έδωσε ο Δίας ν’ αναθρέψουν
στους γέρους που ‘χανε κι αυτόν αναθρέψει
στους Κουρήτες.

Μα οι Τιτάνες
οι τρομεροί γίγαντες που γυρνούν πάνω στη γη
ζηλεύουν το μαγικό παιδί
το νέο βασιλιά του κόσμου.

Κοιμίζουν τους Κουρήτες
και τα πρόσωπά τους αλείφουνε με γύψο.

Έτσι με πρόσωπα λευκά
πλησιάζουν την κούνια του παιδιού
και του προσφέρουν δώρα.

Του δίνουνε πρώτα το ρόμβο που βουίζει
έπειτα μια σβούρα
πήλινες κούκλες που κουνάν χέρια και πόδια
ένα τόπι αστραφτερό
και τέλος τον Καθρέφτη

Και τότε, καθώς το παιδί κοιτά το πρόσωπό του
στον Καθρέφτη
τ' αρπάζουνε γερά οι Τιτάνες.

Το μαγικό παιδί
μεταμορφώθηκε να τους ξεφύγει.

...

Έγινε ξάφνου γέρος – Λυπηθείτε με φώναξε
μα δεν τον αφήνουν

Έγινε παλικάρι με την μορφή του Δία του πατέρα του
για να τον σεβαστούν
έγινε φίδι με κέρατα
άλογο άγριο να τους τινάξει από πάνω του
λιοντάρι να τους σκίσει
ταύρος

Μα τότε υψώνουν τα μαχαίρια οι Τιτάνες
και τον ταύρο
προφταίνουν και τον σφάζουνε
το μαγικό παιδί
τον Ζαγρέα.

Κι έπειτα ανάβουνε φωτιά
οι Τιτάνες τα θεριά
και ψήνουνε και τρώνε τον σφαγμένο ταύρο.

Μα ο καπνός κι η τσίκνα
έφτασε στον ουρανό στον Δία
και σαν είδε ο πατέρας των θεών
σφαγμένο το παιδί του
ρίχνει φωτιά απ’ τον ουρανό
και τους καιει
στάχτες τους κάνει τους φονιάδες.

Η θεά Δήμητρα η γιαγιά του
μάζεψε τα σφαγμένα κομμάτια
και τα ένωσε και το μαγικό παιδί
αναστήθηκε.

Ο Ζαγρέας – Διόνυσος θριαμβευτής – αναστημένος
ανέβηκε στον Πάνω Κόσμο.

Μ’ από την στάχτη των φονιάδων
πλάστηκε το γένος των θνητών.
Έτσι όλοι οι άνθρωποι έχουμε μέσα μας δύο φύσεις.

Το ‘να κομμάτι μας είναι σκοτεινό
είναι η στάχτη των φονιάδων
είναι η τιτανική μας φύση.

Τ' άλλο κομμάτι μας είναι αθάνατο
είναι εκείνο που το λέν’ ψυχή
το αίμα του Ζαγρέα που ήπιαν οι γίγαντες
πριν να σκοτωθούν

Σ’ όλη του τη ζωή παλεύει ο άνθρωπος
να σώσει το αθάνατο μέρος του
το θεϊκό
και να πνίξει το μέρος του φονιά
το τιτάνειο.

Κύλησε το νερό και πέρασε ο χρόνος.

Μέχρι να ‘ρθει εκείνη η στιγμή
να γεννηθεί ο Ορφέας
όλα τούτα να διδάξει στους ανθρώπους
στα ιερά Μυστήρια
να τους πει για την ψυχή
και να φέρει της γνώσης
το φως.

πηγή:
http://alex.eled.duth.gr/

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 14:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δικό μου κοσμογονικό σενάριο (πρέπει να το έχω ξαναγράψει)

Στην αρχή υπήρχε το Ενα, μία συμπυκνωμένη κουκίδα, ύλης και πνεύματος.
Το Ενα πέθανε και παθαίνοντας εξεράγει, εκτοξεύοντας ύλη και πνεύμα στον κενό χώρο. Από αυτά, σχηματίστηκαν τα πάντα γύρω μας (σε διαφορετικές αναλογίες ύλης και πνεύματος το καθένα), γαλαξίες, ήλιοι, πλανήτες, άνθρωποι, ζώα, φυτά.
Ετσι, πεθαίνοντας το Ενα, έδωσε ζωή στο Σύμπαν. Ισως κάποτε αρχίσει η αντίστροφη διαδικασία και ξαναφτιαχτεί μιά μικρή συμπυκνωμένη κουκίδα, το Δύο που με την σειρά του θα πεθάνει κάποια στιγμή και θα σχηματιστεί πάλι άλλο Σύμπαν και μετά....


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 17:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Brie Boy
Βρες και κανά κονδύλι υπέρ πίστεως και πατρίδας, και θα σε ανακυρρήξω σε... άγιο Μακεδών, προστάτη των απανταχού ΠΑΟΚτζήδων και πολυούχο της Τούμπας.

Για να βρούμε κονδύλι, χρειάζεσαι ένα θαύμα με το οποίο θα έρθουν πιστοί (με τον οβολό τους φυσικά).

Άστο πάνω μου

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 18:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ!!!

Η Εικόνα της Brie Boy, ΔΑΚΡΥΖΕΙ! Χιλιάδες πιστοί σπεύδουν να δουν από κοντά το θαύμα και να καταθέσουν τον οβολό τους (ελάχιστο ποσό 8 Ευρώ, δεκτές πιστωτικές κάρτες). To Vortex έκανε πάλι το θαύμα του...

Επειδή προβλέπεται μεγάλη κοσμοσυρροή, οι πιστοί μπορούν να προκαταβάλλουν τον οβολό τους online, στη διεύθυνση:

http://www.dosekaimenamparmpa/thavma.html


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 23:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδόνα, δεν έχω λόγια!

Εξελίσσεσαι σε μεγάλο vortexιακό, τέτοια προπαγάνδα ούτε ο Απόστολος Παύλος! Ετοιμάσου για περιοδείες ανά την Ελλάδα και την Κύπρο, όπου θα κηρύττεις τον λόγο μου. Τις ομιλίες σου θα ανοίγει με συναυλία ο Νταλάρας και η Καλομοίρα. . Η εικόνα μου θα εκτεθεί οσονούπω σε λαϊκό προσκύνημα (σε κρεμμυδοφυτείες κατά προτίμηση...}

Όσοι πιστοί προσέλθετε... με τα 8 ευρώ ανά χείρας!

ΠΙΣΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΔΩΜΕΝ που λέει και ο μπακάλης μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 00:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Brie Boy
τέτοια προπαγάνδα ούτε ο Απόστολος Παύλος!

Εε....χμμμ.... "Διαφώτιση" λέγεται

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 01:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ....

quote:
macedon: Εε....χμμμ.... "Διαφώτιση" λέγεται

Ενδεχομένως, αν είσαι ο ... Βολταίρος...

Αν όμως είσαι... Μούφεν... μάλλον προπαγάνδα είναι

Μου αρέσει όμως ο τρόπος που σκέφτεσαι! Άξιος άξιος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 03:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon!
Θέλω κι εγώ να με κάνεις πρωτοσέλιδο!!!

Μέχρι να κάνεις τα απαραίτητα στο photoshop,
ένα άρθρο του Δ. Β. Νανόπουλου

Πηγή:
http://www.skepdic.gr/Articles/nanopoulosCosmogony.htm

Σύγχρονη Κοσμογονία ή η κατάρρευση του υπαρκτού σκοταδισμού

από τον Δ. Β. Νανόπουλο

Έδρα Θεωρητικής Φυσικής, Ακαδημία Αθηνών
Mitchell / Heep ΄Εδρα Φυσικής Υψηλών Ενεργειών & Διακεκριμένος
Καθηγητής Φυσικής, Πανεπιστήμιο Texas A & M , USA

"Πρόσφατες κοσμολογικές παρατηρήσεις παρέχουν αδιαμφισβήτητες ενδείξεις για μία δραματική αλλαγή, μία μετατόπιση παραδείγματος ( paradigm shift ) στις απόψεις μας για το Σύμπαν, πρωτοφανή στην ιστορία της Ανθρωπότητας. Τα νέα κοσμολογικά δεδομένα από τον W ilkinson M icrowave A nisotropy P roject ( WMAP ) δορυφόρο της NASA , όπως παρουσιάστηκαν τον Φεβρουάριο του 2003, υποδεικνύουν σαφέστατα ότι ζούμε σε ένα αεί – διαστελλόμενο, επίπεδο, (άρα) ολικής ενέργειας μηδέν , Σύμπαν. Ένα Σύμπαν που επιταχύνεται από κάποια μορφή Σκοτεινής Ενέργειας, που συνιστά 73% της Συμπαντικής Ενέργειας, ενώ το υπόλοιπο 23% συνίσταται από Σκοτεινή Ύλη και μόνο 4% αποτελείται από την γνωστή μας ατομική ύλη, από την οποία είναι φτιαγμένος ο Ήλιος, οι πλανήτες και εμείς. Αυτή η εικόνα του Σύμπαντος είναι σε πλήρη συμφωνία με το Κοσμολογικό Πληθωριστικό Μοντέλο που προτείνει ότι ολόκληρο το Σύμπαν είναι αποτέλεσμα μιας τυχαίας κβαντικής διακύμανσης 13.7 δισεκατομμύρια χρόνια πριν. Επίσης, προτείνει μία συνεπή εξέλιξη του Σύμπαντος από την εμφάνισή του έως σήμερα, εξηγώντας επιτυχώς όλες τις δομές του Σύμπαντος, μεγάλες και μικρές, στηριζόμενο στους Φυσικούς νόμους της Κβαντικής Φυσικής και της βαρύτητας. Τίποτε άλλο δεν χρειάζεται!

Ολόκληρο το Σύμπαν, και εμείς μαζί σαν εμπεριεχόμενα στοιχεία του, είναι προϊόν τυχαίων κβαντικών διαδικασιών που κατορθώνουν δυναμικά να επιζήσουν, να εξελιχθούν και να αυτο-αναπαραχθούν. Δεν πρέπει να μας ξεφύγει το γεγονός ότι ζούμε σε ένα Σύμπαν, μηδενικής ολικής ενέργειας. Ευτυχώς όμως μιλάμε για ένα δυναμικό μηδέν, με την έννοια ότι το άθροισμα της ενέργειας διαστολής (κινητική) άρα θετική ενέργεια και της βαρυτικής ενέργειας (ελκτική) άρα αρνητική είναι συνεχώς μηδέν, ενώ κάθε κομμάτι ξεχωριστά είναι μη μηδενικό.

Εν τέλει είμαστε μία ανακατανομή του τίποτα!

Αυτή η αξιοθαύμαστη αλλαγή στις απόψεις μας για το Σύμπαν, στηριγμένη στην επιστημονική παρατήρηση και σε αναπαραγωγίσιμα πειραματικά δεδομένα, είναι πολύ πιο μεγάλη ακόμη και από την Αρισταρχο-Κοπερνίκια επανάσταση ( Revolution ) που μας πέρασε από το γεωκεντρικό στο ηλιοκεντρικό σύστημα. Όχι μόνο δεν είμαστε (σ)το κέντρο του Σύμπαντος αλλά δεν είμαστε καν φτιαγμένοι από το κύριο υλικό που είναι φτιαγμένο ολόκληρο το Σύμπαν. Είναι αν θέλετε το τελικό στάδιο της Αρισταρχο-Κοπερνίκιας Επανάστασης, αλλά συνάμα και η αυγή της νέας Αναγέννησης στηριγμένης ατόφια στην επιστημονική γνώση.

Όλα αυτά τα εν εξελίξει ευρισκόμενα δραματικά επιστημονικά γεγονότα συνδυασμένα με την Δαρβίνια αρχή της εξέλιξης μέσα από Φυσική επιλογή και τις τελευταίες επαναστατικές εξελίξεις της Νευροεπιστήμης όπου μας λέει ξεκάθαρα ότι ο εγκέφαλος είναι η μηχανή του νου, δεν μπορούν παρά να αλλάξουν ριζικά την συνείδησή μας περί κόσμου. Ηθικές, φιλοσοφικές και ελπίζω πολιτικές απόψεις δεν μπορεί παρά να επηρεασθούν από αυτά τα μηνύματα της Μοντέρνας Επιστημονικής γνώσης.

Δεν πρέπει βέβαια να περιμένουμε ότι πεποιθήσεις χιλιάδων ετών, βασισμένες στον φόβο και την άγνοια, θα ενδώσουν εύκολα ή ακαριαία, αλλά πρέπει να πολεμήσουμε για την αλήθεια και να αποφύγουμε τον Στρουθοκαμηλισμό. Όπως είπε ο μεγάλος Γερμανός μαθηματικός David Hilbert “ Wir m u ssen wissen und wir werden wissen ” (πρέπει να μάθουμε και θα μάθουμε), και τολμώ να πω ότι τώρα μάθαμε. Το τυχαίο, κομψό αλλά και συναρπαστικό Σύμπαν είναι εδώ.

Μπορεί όλα αυτά να ακούγονται ρομαντικά και εξωπραγματικά αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε. Έτσι κλείνοντας θα ήθελα να σας θυμίσω μερικούς στίχους ενός μεγάλου τροβαδούρου της γενιάς μου, του John Lennon , από το “ Imagine ”, “ You may think I am a dreamer , but I hope I am not the only one …”"


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 03:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι λέει όμως ο Εσωτερισμός, για τη γέννηση των πάντων;
Το παρακάτω άρθρο, που προέρχεται από τη σελίδα:

http://www.nea-acropoli.gr/lookinside/book034/look034006.html

μπορεί να αποτελέσει αφορμή για πολλούς προβληματισμούς.

Εσωτερική κοσμολογία

Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ

Απόσπασμα από: "ΤΑ 3 ΚΕΝΤΡΑ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ", Γιώργος Α. Πλάνας

Σε όλα τα ιερά μυθολογικά ή θρησκευτικά κείμενα των αρχαίων παραδοσιακών πολιτισμών υπάρχουν αναφορές στην Κοσμογονία. Οι μυστικές διδασκαλίες για τη γέννηση, τη δομή και την εξέλιξη του σύμπαντος αποτελούσαν ένα από τα κύρια μέρη των Μυστηρίων, που αποκαλύπτονταν μονάχα στους Μύστες. Τα κοσμογονικά όμως στοιχεία που συναντάμε στα αρχαία ιερά κείμενα εκτίθενται κωδικοποιημένα, κάτω από συμβολισμούς και αλληγορίες.

Η διαδικασία της αποκρυπτογράφησης, η ερμηνεία των συμβολισμών και των αλληγοριών διδασκόταν στα Μυστήρια, καθώς η συνείδηση του υποψήφιου στη Μύηση αναπτυσσόταν και ήταν σε θέση να καταλάβει πλήρως τις διδασκαλίες, χωρίς πιθανότητες παραποίησης. Αν συγκρίνει κανείς μεταξύ τους όλες αυτές τις αναφορές που υπάρχουν στα ιερά κείμενα, θα καταλάβει ότι ουσιαστικά μοιάζουν καταπληκτικά. Ανάμεσα σε όλες, ξεχωρίζουν ιδιαίτερα αυτές των Στάντζα των Ντζυάν, που είναι οι πιο εσωτερικές και ταυτόχρονα οι πιο διευκρινιστικές και ποιητικές. Στις τρεις πρώτες Στάντζα της Κοσμογένεσης διαβάζουμε:

1. "Η αιώνια κάρανα, τυλιγμένη στα παντοτινά αόρατα πέπλα
της, κοιμόταν και πάλι για εφτά αιωνιότητες.

2. Χρόνος δεν υπήρχε, γιατί κοιμόταν στο άπειρο στήθος της διάρκειας.

3. Παγκόσμιος νους δεν υπήρχε, γιατί δεν υπήρχαν ουράνια
όντα για να τον περιλάβουν."

Ενα παρόμοιο απόσπασμα από το Ινδικό Ριγκ Βέδα διευκρινίζει:
"Δεν υπήρχε τίποτα: ούτε ο καθαρός ουρανός. Ούτε ο πλατύς θόλος των ουρανών, που απλώνεται πάνω από τα κεφάλια μας. Ποιό τα σκέπαζε όλα; Ποιό τα προφύλαγε; Ποιό τα έκρυβε; Μήπως η απύθμενη άβυσσος των Νερών;Δεν υπήρχε θάνατος - και όμως τίποτα δεν ήταν αθάνατο. Δεν υπήρχε τίποτα που να διαχωρίζει την ημέρα από την νύχτα. Ο Μοναδικός Ένας ανάπνεε χωρίς πνοή, από τον εαυτό του. Ανέκαθεν δεν υπήρχε τίποτα παρά Αυτός. Βασίλευαν τα σκοτάδια και, στην αρχή, όλα ήταν σκεπασμένα με μια βαθειά σκοτεινιά - ωκεανός χωρίς φως. Ο σπόρος που κοιμότανε ακόμα μέσα στο περίβλημά του μισάνοιξε, κάτω από την επίδραση της ζωηρής θερμότητας, με τη μορφή της Μοναδικής Φύσης.

" Το Α' Κεφ. της Γένεσης της Βίβλου λέει:

1. "Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανόν και την γην.

2. Η δε γη ήτο άμορφος και έρημος και σκότος επί του προσώπου της αβύσσου. Και πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφανείας των υδάτων.

3. Και είπεν ο Θεός, Γενηθήτω φως και έγινε φως.

4. Και είδεν ο Θεός το φως ότι ήτο καλόν και διεχώρισεν ο Θεός το φως από του σκότους.

5. και εκάλεσεν ο Θεός τo φως Ημέραν το δε σκότος εκάλεσε Νύκτα. Και έγινεν εσπέρα και έγινε πρωί, ημέρα πρώτη.

6. Και είπεν ο Θεός, Γενηθήτω στερέωμα αναμέσον των υδάτων και ας διαχωρίζη ύδατα από υδάτων.

7. Και εποίησεν ο Θεός το στερέωμα και διεχώρισε τα ύδατα τα υποκάτωθεν του στερεώματος από των υδάτων των επάνωθεν του στερεώματος. Και έγινεν ούτω.

8. Και εκάλεσεν ο Θεός το στερέωμα, Ουρανόν. Και έγινεν εσπέρα και έγινε πρωί, ημέρα δευτέρα.

Ο Ησίοδος στη "Θεογονία" του γράφει:

"Στην αρχή το Χ ά ο ς έγινε. Ύστερα η πλατύστηθη η Γη, το αιώνια στέρεο βάθρον όλων και ο Έρως, που μέσα στους αθάνατους ο πλέον ωραίος είναι, τα μέλη ξεκλειδώνει αυτός και των θεών και των ανθρώπων όλων την ψυχή λυγάει μέσα στα στήθη τους και σβήνει την περίσκεψη απ'το νου τους. Κι από το Χ ά ο ς το Έ ρ ε β ο ς γεννήθηκε και η μαύρη η Ν ύ χ τ α κι από τη Νύχτα πάλι ο Α ι θ έ ρ α ς και η Η μ έ ρ α. Τους γέννησε απ'το σπέρμα του Ερέβους, ερωτικά σαν έσμιξε μαζί του. Κι η Γη λοιπόν εγέννησε πρώτα-πρώτα ίσο με τον εαυτό της τον Ο υ ρ α ν ό τον αστερόπληθον, να την σκεπάζει ως πέρα από παντού και για να γίνει των μακάριων των Θεών το αιώνια στέρεο βάθρο. Και γέννησε και τα Ό ρ η τα μεγάλα, των θεών μονιές-χαρά των ομματιών. Η ίδια και το πέλαγος εγέννησε που δεν κενώνεται ποτέ και με τα κύματα λυσσομανάει, τον Π ό ν τ ο και χωρίς το ερωτοσμίξιμο το ηδονικό τον γέννησε. Αλλά κατόπι με τον Ουρανόν επλάγιασε και γέννησε τον βαθυστρόβιλον Ω κ ε α ν ό, τον Κ ο ί ο και τον Κ ρ ε ί ο, τον Υ π ε ρ ί ο ν α και τον Ι α π ε τ ό, τη Θ ε ί α και τη Ρ έ α...".

Με την πάροδο του χρόνου, μερικές εσωτερικές διδασκαλίες άρχισαν να βγαίνουν έξω από τα πλαίσια των Μυστηρίων, καθώς οι άνθρωποι της 5ης Φυλής προετοιμάζονταν όλο και περισσότερο, πνευματικά και νοητικά, για να τις δεχτούν και να τις κατανοήσουν. Έτσι, με την εμφάνιση των Εσωτερικών Φιλοσοφικών Σχολών στην Ανατολή (γύρω στον 12ο π.Χ. αιώνα) και στη Δύση (γύρω στον 7ο π.Χ. αιώνα με τους αρχαιότερους Προσωκρατικούς) ξεκίνησε μια διαδικασία φιλοσοφικής εκλαΐκευσης της απόκρυφης μυητικής Γνώσης, που κορυφώθηκε με τον Πλάτωνα.

Από τότε ως σήμερα η ιστορία της φιλοσοφίας αποτελεί μια προσπάθεια κατανόησης των βαθύτερων αιτιών και δομών του σύμπαντος. Μέσα από την προσπάθεια αυτή, μερικά φιλοσοφικά συστήματα προσέγγισαν περισσότερο ή λιγότερο την Αρχαία Μυστική Διδασκαλία. Τον 19ο αιώνα η μεγάλη ερευνήτρια του Αποκρυφισμού Ε.Π.Μπλαβάτσκυ κατάφερε στο έργο της "Η Μυστική Δοξασία" να εκθέσει τα κύρια σημεία της αρχαίας Γνώσης περί Κοσμογένεσης και Ανθρωπογένεσης και να τα συνδυάσει, σε μια προσπάθεια ενοποίησης όλων των φιλοσοφικών και επιστημονικών συστημάτων που είχαν ασχοληθεί με την έρευνα για τη Γέννηση του Κόσμου.

Αργότερα η σύγχρονη επιστημονική έρευνα, όπως θ'αναλύσουμε στη συνέχεια, δικαίωσε τους περισσότερους από τους ισχυρισμούς της (και η μελλοντική επιστημονική έρευνα αναμένεται να δικαιώσει και τους υπόλοιπους) ενώ άρχισε, με δική της πρωτοβουλία και προσπάθεια, να προσεγγίζει καταπληκτικά την αρχαία Εσωτερική Γνώση (99). Ας δούμε λοιπόν σε γενικές γραμμές, πώς εξηγεί η Εσωτερική Φιλοσοφία τη δημιουργία του σύμπαντος με βάση τις Ιερές Παραδόσεις των αρχαίων, μερικές από τις οποίες, ήδη παραθέσαμε.

"Εκείνο που υπήρξε, είναι και θα είναι, είτε υπάρχει σύμπαν είτε όχι, είτε υπάρχουν θεοί (δυνάμεις) είτε όχι -λέει η εσωτερική διδασκαλία- είναι ο "Χώρος". Ο Ενας Χώρος, χωρίς διαστάσεις, αλλά και με όλες τις διαστάσεις σε λανθάνουσα κατάσταση, χωρίς τίποτα άλλο, με όλα εν δυνάμει. Είναι -λένε τα εσωτερικά σχόλια του Λαμ Ριν- ένας Κύκλος με το κέντρο πουθενά (χωρίς διαστάσεις) και την περιφέρεια παντού (όλες τις διαστάσεις) ή αντίστροφα.

Το Χάος του Ησιόδου ή το λεγόμενο "Κοίλον" στον εσωτερισμό, είναι αυτός ο πρωταρχικός Χώρος, το απόλυτο Άπειρο-Μηδέν, όπου όλες οι ενέργειες είναι "εν δυνάμει". Είναι απόλυτα κενός, τίποτε δεν υπήρχε, άχρονος, χωρίς διαστάσεις, χωρίς κανένα δυαδισμό φωτός-σκότους, ουρανού-γης. Είναι το ΑΙΩΝΙΟ ΕΝΑ. Στον Ανατολικό εσωτερισμό λέγεται και ΑΔΙ ή ΑΔΙΤΙ, που σημαίνει Πρωταρχικό, Ένα χωρίς δεύτερο. Επίσης είναι ο ανώτερος θεός, ο ΑΜΙΤΑΜΠΑ του κινέζικου Βουδισμού, (Χώρος χωρίς Όρια) και ταυτίζεται με το Παραβραχμάν (Μαχαπουρούσα) και τη Μουλαπρακρίτι, τις αξεχώριστες όψεις του Ενός στην Ινδία. Είναι η παντοδύναμη, πανταχού παρούσα ΕΙΝΟΤΗΤΑ (100).
Στον απεριόριστο χώρο υπάρχει εν δυνάμει το ΠΑΝ, γιατί ο απόλυτα κενός χώρος ή το Κοίλον είναι ουσιαστικά απόλυτα "γεμάτος". Το Παραβραχμάν κοιμάται στο άπειρο "κοίλωμα" της Μουλαπρακρίτι, της πρωταρχικής Αβύσσου, της Μητέρας κι έχουν γίνει Ένα. Αυτή είναι η φάση χωρίς χρόνο, πριν από την αρχή της δημιουργίας.

Ξαφνικά το Παραβραχμάν, η Θεία Δύναμη, ξυπνά από την άχρονη νάρκη της (αφού δεν υπήρχε χρόνος πριν, πρέπει να θεωρηθεί αιώνια), το Πνεύμα δονείται και δημιουργεί μια φυσαλίδα μέσα στο κενό του απέραντου Κοίλου, της κοσμικής Μήτρας, προκαλώντας έτσι μέσα της ένα "ψευτοκενό". Αυτός είναι ο Σπόρος, απ'όπου θα αναπτυχθεί το μελλοντικό σύμπαν. Ο άπειρος Κύκλος απόκτησε ένα Κέντρο, ορίστηκε ένα "κάπου" κι ένα "κάποτε", το πρώτο στίγμα του Χρόνου.
Συνεχίζοντας η εσωτερική διδασκαλία μας λέει ότι η δόνηση του αφυπνισμένου Πνεύματος ενεργοποιεί το Σπόρο που αρχίζει να πάλλεται, πρώτα κάθετα, φουσκώνοντας τη Μήτρα, ανοίγοντας το χώρο και μετατρέποντας το απόλυτα "γεμάτο" κενό σε όλο και μεγαλύτερο ψευτοκενό (101) κι έπειτα οριζόντια.

Στην πραγματικότητα όμως και οι δύο αυτές δονήσεις του Κέντρου, η κάθετη και η οριζόντια, γίνονται ταυτόχρονα και λόγω της δικής μας νοητικής δυαδικής θεώρησης μας δημιουργείται η απάτη ότι η μια συμβαίνει "πριν" από την άλλη. Αφού ολοκληρωθεί το φούσκωμα και "ανοίξει" ο χώρος λόγω των δύο καθέτων διαμέτρων του Κύκλου που δονήθηκαν σαν παλλόμενες χορδές, από τη δονητική πρωταρχική δύναμη του Ήχου ή του Λόγου, "πήζει" ο ψευτοχώρος του μόλις σχηματισμένου κοσμικού Αυγού.

Στη συνέχεια, λέει η τρίτη Στάντζα στην τέταρτη παράγραφο, "Το ακτινοβόλο Αυγό, που είναι Τρεις καθαυτό (ο Τρισυπόστατος Λόγος) πήζει και εξαπλώνεται σε λευκούς βώλους, όπως το γάλα, σ'όλη την έκταση του κόλπου της Μητέρας: της Ρίζας, που μεγαλώνει στις αβύσσους του Ωκεανού της Ζωής (Μουλαπρακρίτι)". Αυτοί οι λευκοί βώλοι ονομάζονται στον ανατολικό εσωτερισμό "Κέντρα Λάγια", που σημαίνει κέντρα ομογενούς ύλης και αποτελούν ένα είδος ψευτοκενού δεύτερης βαθμίδας μέσα στο πρώτο ψευτοκενό του πρωταρχικού κοσμικού Αυγού. Με την εκρηκτική εξάπλωση του Αυγού, αυτοί οι βώλοι, είδος κοσμικών ωαρίων, σε σχήμα κάπως πλατύ αυγού ή φακής, σκορπίζονται σ'όλη την έκταση της Μήτρας, ανοίγοντας ακόμη περισσότερο το χώρο του ψευτοκενού.

Σ'αυτούς του βώλους πρωταρχικής ομογενούς ύλης αναφέρονταν οι αρχαίοι Προσωκρατικοί φιλόσοφοι της Σχολής της Ιωνίας και όχι στο φυσικό πλανήτη μας, όταν στην κοσμογονία τους έλεγαν ότι η Γη είναι ένας δίσκος που πλέει στα ύδατα του χώρου.

Η ομοιότητα αυτών των διδασκαλιών της πανάρχαιας Σοφίας με τις πρόσφατες επιστημονικές αντιλήψεις, είναι απλώς καταπληκτική. Θεωρίες όπως για παράδειγμα του Πληθωρισμικού Σύμπαντος, της Μεγάλης Έκρηξης, της Υπερχορδής, του Κβαντικού Κενού αποτελούν, με μεγάλη προσέγγιση, μια επιστροφή στην εσωτερική κοσμογένεση.

Σύμφωνα με την κβαντική θεωρία, ακόμα και στη θερμοκρασία του απολύτου μηδενός, το κενό περιέχει ενέργεια, την ονομαζόμενη ενέργεια "μηδενικού σημείου". Στο κενό υπάρχουν ηλεκτρομαγνητικά πεδία και οι διακυμάνσεις και παραμορφώσεις τους δημιουργούν σωματίδια, δηλαδή φυσαλίδες στο Κοίλον και οι πολύ μεγάλες ταχύτητες των κινήσεών τους μας δίνουν την ψευδαίσθηση της "γεμάτης" ύλης. Μπορούμε να φανταστούμε τις κβαντικές διακυμάνσεις ή δονήσεις του κενού σαν μια ταραγμένη επιφάνεια, όπως της θάλασσας, που σκεπάζεται από μικρούς κυματισμούς, οι οποίοι φαίνονται εντονότεροι όσο τους πλησιάζουμε.

Η θεωρία του κβαντικού κενού (102) συμβάλλει σημαντικά στη σύγχρονη κοσμολογική αντίληψη και έχει σαν κύριο εκπρόσωπο τη θεωρία του Πληθωρισμικού Σύμπαντος. Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή, που προτάθηκε από τον A.Guth το 1981 και αναπτύχθηκε και τροποποιήθηκε αργότερα από άλλους ερευνητές, το ορατό σύμπαν αποτελεί ένα μικρό τμήμα μιας τεράστιας φυσαλίδας. Όλα ξεκίνησαν με τη δημιουργία φυσαλίδων (οπές στο κενό του κοσμικού Αυγού, δηλαδή τα κέντρα Λάγια ή κοσμικά ωάρια), που στη διάρκεια ενός κλάσματος του πρώτου δευτερολέπτου της ύπαρξης του σύμπαντος φούσκωσαν "πληθωρισμικά", δηλαδή κατά έναν τεράστιο συντελεστή μεγαλύτερο από 10100 σ' ένα χρονικό διάστημα μικρότερο από 10-36 sec. Από ένα σημείο και μετά η υπερανάπτυξη αυτή σταματά κι αρχίζει μια βραδύτερη ανάπτυξη, πράγμα που συμβαίνει και σήμερα στο σύμπαν, η οποία, στη διάρκεια των τελευταίων 107 χρόνων γινόταν με συντελεστή 104 περίπου (ανάπτυξη Hubble για την "φυγή" των γαλαξιών).

Η πληθωρισμική θεωρία εξηγεί, στο αιθερο-φυσικό επίπεδο, τις αρχαίες εσωτερικές διδασκαλίες για τη γέννηση του σύμπαντος. Σύμφωνα λοιπόν με αυτήν, στις πρώτες στιγμές του σύμπαντος, κάθε φορά που η θερμοκρασία έπεφτε κάτω από κάποια οριακή τιμή, το κενό άλλαζε φάση και περνούσε σε κατάσταση χαμηλότερης ενέργειας. Η αλλαγή της φάσης δεν γινόταν ακαριαία κι έτσι η διαφορά ενέργειας των δύο καταστάσεων παρέμενε αποθηκευμένη. Το κβαντικό κενό όμως αντιστοιχεί στη χαμηλότερη ενεργειακή κατάσταση του σύμπαντος. Κατ' αυτή λοιπόν την έννοια, η κατάσταση η οποία περιέχει την αποθηκευμένη διαφορά ενέργειας, μπορεί να χαρακτηριστεί ανάλογα με το "ψευτοκενό". Η πίεση που αντιστοιχεί στην ενέργεια του κενού είναι αρνητική κι έτσι η φυσαλίδα του "ψευτοκενού" ωθείται σε μια υπερανάπτυξη διαστελλόμενη με εκθετικό τρόπο (103). Είναι η πρώτη στιγμή της Μεγάλης Έκρηξης (Big-Bang) του Κοσμικού Αυγού, του ονομαζόμενου στον Ανατολικό Εσωτερισμό "Ιρανυαγκάρμπα", το Χρυσό Αυγό. Επομένως, στις πρώτες στιγμές του σύμπαντος κυριαρχεί η πληθωρισμική διαστολή που οφείλεται στη μεγάλη διαφορά ενέργειας ανάμεσα στο "ψευτοκενό" και το πραγματικό κενό. Σε μικρότερη κλίμακα ισχύει η ίδια διαδικασία κατάτμησης της μεγάλης φυσαλίδας σε μικρότερες φυσαλίδες, στα κέντρα Λάγια ή κοσμικά Ωάρια, που θα σχηματίσουν αργότερα τους γαλαξίες και τα μεγάλα αστρικά συστήματα.

Κατά τη Βεδική κοσμογονία το σύμπαν θεωρείται το σώμα του Θεού Βράχμα και αναπνέει διατηρώντας και ανανεώνοντας τη ζωή σε όλα τα επίπεδα και σε όλους τους κόσμους. Η εισπνοή του Βράχμα ισούται με τη συστολή και η εκπνοή του με τη διαστολή του εκδηλωμένου σύμπαντος. Σύμφωνα λοιπόν με τις εσωτερικές παραδόσεις, τη διαστολή και ανάπτυξη του σύμπαντος μετά την πρωταρχική έκρηξη θ'ακολουθήσει μια κατάρρευση, μια συστολή όπου τα πάντα θα "πέσουν" ξανά στο αρχικό σημείο, στην πρωταρχική πηγή της ύπαρξης... στο Ένα.

Μια πρόσφατη θεωρία του Άγγλου φυσικού Stephen W.Hawking, κορυφαίου επιστήμονα, ερευνητή των Μαύρων Τρυπών, την οποία διατυπώνει στο βιβλίο του "Το χρονικό του χρόνου" (103 β) προσεγγίζει σε μεγάλο βαθμό αυτή την αρχαία εσωτερική κοσμογονική διδασκαλία, που συναντάμε τόσο στις Ινδικές Βέδες όσο και σε άλλα πανάρχαια ιερά κείμενα. Για τον Άγγλο φυσικό το σύμπαν αποτελεί ένα κλειστό σύστημα και η σημερινή του διαστολή θα σταματήσει κάποτε, το σύμπαν θα καταρρεύσει και θα οδηγηθεί προς μια Μοναδικότητα αντίστοιχη αυτής από την οποία ξεκίνησε. Και τότε η εντροπία θ'αρχίσει να ελαττώνεται, οπότε ο δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος δεν θα ισχύει. Σ' ένα τέτοιο σύμπαν ο χρόνος θα οδεύει προς τα πίσω, αποτελώντας ένα "φανταστικό" χρόνο. Ο Hawking παρατηρεί όμως ότι κάτω από τέτοιες συνθήκες ένας παρατηρητής θα αντιλαμβάνεται και πάλι το χρόνο να κατευθύνεται μακριά από τη μοναδικότητα, το σύμπαν να διαστέλλεται και την εντροπία να αυξάνει στο δικό του μισό τμήμα του σύμπαντος, ενώ η κατάρρευση γι'αυτόν θα συμβαίνει στο άλλο μισό τμήμα. Το εκπληκτικό είναι ότι παρόμοια αντίληψη εκθέτει ο Πλάτωνας στον διάλογό του "Πολιτικός", δυόμισυ χιλιάδες χρόνια πριν τον S.Hawking.

Στο βιβλίο του "Χρονικό του Χρόνου" ο μεγάλος φυσικός σημειώνει:
"... Έτσι, αυτό που αποκαλούμε "φανταστικό χρόνο" μπορεί στην πραγματικότητα να είναι κάτι πιό ουσιαστικό, ενώ αυτό που αποκαλούμε "πραγματικό" μπορεί να είναι απλώς μια ιδέα που την επινοήσαμε για να μας βοηθήσει να περιγράψουμε το "Σύμπαν".
Στο παραπάνω σχέδιο εξηγεί πώς η διαστολή και συστολή του σύμπαντος, εξαρτημένες από την έννοια του "φανταστικού" χρόνου, αποτελούν "διπολικές" καταστάσεις ενός σφαιρικού και κλειστού σύμπαντος που, όπως έλεγαν οι αρχαίοι Μύστες, έχει όμως την περιφέρειά του παντού και το κέντρο πουθενά.

Από την άποψη του εσωτερισμού όμως, το φυσικό σύμπαν είναι μια αντεστραμμένη εικόνα του Νοητικού. "Όπως είναι πάνω, έτσι και κάτω...", αλλά αντεστραμένα, όπως η εικόνα στον καθρέπτη. Η αρνητική ενέργεια του κβαντικού κενού γεμίζει εντελώς το χώρο. Γι'αυτό, ό,τι εμείς λέμε κενό διάστημα είναι ουσιαστικά γεμάτο με τεράστιες ποσότητες δυναμικής ενέργειας. Και αντίθετα, αυτό που λέμε υλικό σύμπαν, γεμάτο ύλη, είναι πραγματικά πολύ περισσότερο άδειο απ'ό,τι νομίζουμε. Ζούμε μέσα σε μια φυσαλίδα ή καλύτερα στην εσωτερική επιφάνεια αυτής της φυσαλίδας.

Με τη σειρά τους, ο καθένας απ'αυτούς τους "βώλους" ομογενούς ύλης-ενέργειας ή κέντρο Λάγια των κοσμικών ωαρίων, που είχαν "πήξει" μέσα στον "Ωκεανό Γάλακτος" του ψευτοκενού, αποτελεί μια μικρότερη φυσαλίδα, από την οποία θ'αναπτυχθεί ένας γαλαξίας. Έτσι, κάθε γαλαξίας περιβάλλεται από αόρατες Σφαίρες, που αποτελούνται από την αόρατη ύλη (Στοιχειώδεις Ουσίες) των όλο και λεπτότερων επιπέδων, ως το λεγόμενο Ανουπαδάκα (104), το κοσμικό επίπεδο όπου είναι ενσωματωμένα τα Άτμα ή Μονάδες Πνεύματος (Πουρούσα).

Σχετικά με την αόρατη ύλη του σύμπαντος, οι πρόσφατες επιστημονικές έρευνες απέδειξαν ότι αυτή υπάρχει σε ποσοστό 97% επί του συνόλου της μάζας του. Ο πρώτος που εντόπισε αυτήν την τεράστια ποσότητα της αόρατης "ελλείπουσας ύλης", συγκεκριμένα στο σμήνος γαλαξιών της Κόμης τη Βερενίκης, ήταν ο Ελβετός αστροφυσικός F.Zwicky, το 1933. Αργότερα, οι ερευνητές του Πανεπιστημίου Σάντα Φε της Καλιφόρνια, Primack και Blumenthal, σ'ενα μακροσκελές κείμενο εξήγησαν, το 1984, πώς η ψυχρή, αόρατη ύλη σχημάτισε τους γαλαξίες (105). Αυτό αποτελεί για τη σύγχρονη επιστήμη ένα πολύ μεγάλο βήμα για μια πληρέστερη κατανόηση του σύμπαντος και για την ύπαρξη αόρατων επιπέδων λεπτότερης ύλης, που υπερβαίνουν το φυσικό κόσμο, αλλά μπορούν να διαπιστωθούν μαθηματικά.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

βλέπουμε
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 05:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους βλέπουμε  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρεται, θα σας πω εγώ πως δημιουργήθηκε ο κόσμος καθώς το έμαθα απο έγκυρη πηγή που θέλησε να κρατήσει την ανωνυμία της.
Η δημιουργία του κόσμου ήταν ένα φιλόδοξο σχέδιο, το οποίο συζητήθηκε σε μία υποεπιτροπή της αρμόδιας επιτροπής του ΥΠΕΧΩΔΕ. Την υποεπιτροπή αυτήν στελέχωναν αργόσχολοι συνδικαλιστές οι οποίοι μετά απο διαδοχικές συνεδριάσεις σε πολυτελή ξενοδοχεία ψήφισαν τελικά υπέρ της δημιουργίας του κόσμου.
Προκειμένου να επιτύχουν να ενταχθεί στο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης και να χρηματοδοτηθεί απο τα κοινοτικά κονδύλια πρότειναν η δημιουργία του κόσμου να γίνει προκειμένου να στεγαστεί το καμάρι του κατασκευαστικού τομέα, Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ.
Με μπροστάρη αυτό το μεγαλόπνοο σχέδιο, όλοι αμέσως έτρεξαν να χρηματοδοτήσουν την δημιουργία αυτού του υπερσύγχρονου πολυχώρου που θα στέγαζε τα όνειρα όλων. Επειδή όμως έπεσαν πολλά λεφτά σε αυτό το σχέδιο, έπρεπε να επιλέξουν την καλύτερη απο τις προτάσεις που υποβλήθηκαν στην επιτροπή για την κατασκευή του παραδείσου. Τελικά και κάτω απο αδιευκρίνιστες συνθήκες, αποφασίστηκε το έργο να γίνει με απευθείας ανάθεση.
Η δημιουργία ξεκίνησε, όμως επειδή βγήκαν εκτός χρονοδιαγράμματος και επειδή βγήκαν εκτός προϋπολογισμού παρουσίασαν εν τέλει μια πιο "λιτή" βερσιόν του παραδείσου την οποία και ονόμασαν ΓΗ. Την σκυτάλη πήραν μετά οι δημοσιογράφοι οι οποίοι ανέλαβαν να πείσουν τους χρηματοδότες οτι τα λεφτά τους έπιασαν τόπο, καθώς το μέρος που κατασκευάστηκε ήταν ειδυλιακό.
Η συνέχεια είναι γνωστή. Οι Ούνοι μπήκαν μέσα να χαρούν τον πολυχώρο αλλά στην πρώτη επίμαχη φάση άρχισαν να σπάνε τα καθίσματα και να καταστρέφουν το κατά τα άλλα μεγαλόπνοο σχέδιο των συνδικαλιστών της υποεπιτροπής. Τώρα για να τους κάνουν πάλι χαρούμενους σκέφτονται να τους φτιάξουν έναν νέο πολυχώρο σε έκταση που θα τους παραχωρηθεί λίγο πρίν την ζώνη των αστεροϊδών. Ίδωμεν.
Και ο συμπαντικός συνδικαλισμός καλά κρατεί.......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 20:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΚΟΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕ ΛΙΓΗ ΘΕΟΓΟΝΙΑ ΚΑΤΑ ΗΣΙΟΔΟ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΚΟΣΜΟΙ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΥΛΙΚΟΣ, Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΥΛΙΚΟ.


βασικη προϋποθεση για να δημιουργιθει ο κοσμος ειναι η υπαρξη του χωρου.-το καινο το μηδεν δεν υπηρξε ποτε ουτε και θα υπαρξει γιατι δεν γινεται να υπαρξει-ο χωρος λοιπον προϋπηρχε αλλα χωρις φως,αρα χωρις θερμοτητα,επικρατουσε λοιπον ψυξη δισεκατομιριων βαθμων.
στον χωρο υπηρχε και η υλη αλλα σε συγκεχυμενη και λανθανουσα μορφη.
τα <τεμαχια> λοιπον της υλης περιφεροτανε εντος του χωρου μεσω των ηλεκτρομαγνητηκων κυματων.-τα ηλεκτρομαγνητηκα κυματα ειναι 2 ειδων α)τα χαμηλης συχνοτητας τα οποια μπορουν να μεταφερουν μορφες υλης και η ανωτερη ταχυτητα τους ειναι αυτη του φωτως, και
β) τα υψυλης συχνοτητας -που δεν εχουν ανακαλυφθει ακομα- τα οποια εκμηδενιζουν τις αποστασεις μεσα στο απειρο ενωπειωντας το σε ενα σωμα.
τα χαμηλης συχνοτητας λοιπον συμπαρεσερναν μαζι τους τεμαχια αυτης της υλης.υπηρξαν ομως και αντιθετα ρευματα με αποτελεσμα καποτε να γινει η πρωτη συγκρουση.ετσι δημιουργηθηκε το πρωτο φως ο πρωτος ηλιος η πρωτη θερμοτητα στο χωρο.επειτα λοιπον απο εκατ/ρια ετων πυρας και εκρηξεων και με βαση των νομο της απωσης-γιατι η φωτια δημιουργει απωση-φτιαχτηκαν τα πλανητηκα συστηματα.
καπου εκει μπηκε σε τροχια και η γη!!
η οποια για εκατ/ρια ετη εφλεγετο, ωσπου ο φλοιος της αρχισε να να γινεται σταχτη και να ψυχεται,λογο της ψηξης ομως δημιουργηθηκαν υδρατμοι που σε συνδιασμο με τα αερια της πρωιν πυρας εγιναν βροχη και επεσαν στην γη.
η τεφρα στην επιφανεια της γης ηταν πολυ μαλακη ετσι δημιουργηθηκαν τα βουνα ,οι πεδιαδες,τα ποταμια, οι λιμνες κτλ.
στην πορεια των εκατ/ριων ετων εκανε στην ξηρα την εμφανιση της η πρωτη μορφη βλαστησης, τα πρωτα χορτα, επειτα οι θαμνοι και τελος τα δεντρα.
οσο αφορα την εμψυχη ζωη αυτη προηρθε απο το νερο.διοτι το νερο εχει επωαστηκες δυνατοτητες,αρα η πρωτη μορφη ζωης πρωηρθε απο τα λιμναζοντα νερα.
αρχιζαν μεσα στους αιωναις να διμιουργουνται διαφορα ειδη ζωης συμπεριλαμβανομενου και του <ανθρωπου ζωου> -ο ανθρωπος δηλαδη πριν αποκτισει το λογικο πριν αρχισει να σκεπτετε-.
καθως λοιπον οι χιλιετειες περναγαν και ολα αυτα τα ζωα εξελισοταν -επερναν το σχημα,διασταυρωνοταν μεταξυ τους,και τελος παντων ακολουθουσαν τους τοτε φυσικους νομους της εξελιξης-ο ανθρωπος ζωο αρχισε να κουναει λιγα κυταρα παραπανω στον εγκεφαλο του,αρχισε να σκεπτετε και σιγα σιγα να αποκταει λογικη(πνευμα). ετσι φτασαμε στο σημειο ενα ειδος απο τον υλικο κοσμο να γινεται τρισυποστατο.να ανηκει δηλαδη και στους 2 κοσμους υλικο και πνευματικο.

ΖΟΩ ΔΙΣΥΝΘΕΤΟ
α)ψυχη=η φυσικη του ζωη.
β)το σωμα=[1)ΣΤΕΡΕΟ=οστα σαρκα,2)ΥΓΡΟ=νερο αιμα,3)ΑΕΡΙΟ=οξυγονο]

ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΡΙΣΥΝΘΕΤΟΣ
α)ψυχη...
β)σωμα...
γ)το πνευμα της λογικης(το οποιο ειναι αθανατο)

εξασκωντας ο ανθρωπος το πνευμα του ολους αυτους τους αιωνες σιγα σιγα αντιλαμβανεται ολο και πιο πολλα για τους 2 κοσμους που εχει μεσα του και που αποτελειτε.
μεσα απο ευχαρηστες ή δυσαρεστες καταστασεις ο ανθρωπος αναγκαζετε να κινησει κιαλλα κυτταρα του εγκεφαλου του οξυνοντας συνεχως την σκεψη του ,με αυτον τον τροπο δημιουργηθηκαν και οι σκεψεις του καλου και του κακου.

Σιγουρα μεσα στο περασμα των αιωνων και καθος εξελισομαστε σαν ανθρωποι θα φτασουμε στην τελειωτητα και επιστιμονικος αλλα και πνευματικος.τοτε ο ανθρωπος θα εχει διωξει τις κακες σκεψεις(στενοχωρια,λυπη,κτλ)και θα εχει διαλεξει μονο τις καλες.


ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ Η ΕΠΙΣΤΙΜΗ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΙΞΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛ..ΙΕΣ `Η ΟΧΙ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ


α) ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ και

β)ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ


Δεν υπάρχει τίποτα στο νου που να μην υπήρξε στις αισθήσεις,εκτός από τον ίδιο τον νουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 22:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσχετο αλλά σχετικό.

Με βάση τις Γραφές της Αμαλίας

quote:
Η πιο αρρωστημένη φαντασία, (δεν)θα βραβευθεί!!!

(Πηγή: "Εδώ ξεκίνησαν όλα") προκύπτουν κάποια ερωτήματα:

1. Ποιός θα βραβεύσει;
2. Πότε θα βραβεύσει;
3. Τι θα βραβεύσει;
4. Με τι θα βραβεύσει;
5. Οι μη πιστεύοντες το βραβευθέν σενάριο θα καούν στην κόλαση;
6. Αν απαντήσουμε "ναι" στην προηγούμενη ερώτηση, μπορούμε να στείλουμε στην κόλαση κάποιον αντιπρόσωπό μας; (π.χ. τη γυναίκα μας, την πεθερά μας, κτλ.).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 14:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
α) ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ και

β)ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ


Αυτό το "ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ", είναι κάπως περίπλοκη έννοια φίλε μου.
Μήπως αν την αντικαθιστούσαμε (παντού) με την έννοια "ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ", θα είχαμε καλλίτερα αποτελέσματα;

macedon

Την amalia ρωτάς, ή τον Σαλούμπαρδο;
Διότι οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, υπόκεινται μάλλον στην αρμοδιότητα του δευτέρου...

Edited by - Αίολος on 13/07/2005 14:23:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 18:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το "ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ", είναι κάπως περίπλοκη έννοια φίλε μου.
Μήπως αν την αντικαθιστούσαμε (παντού) με την έννοια "ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ", θα είχαμε καλλίτερα αποτελέσματα;



ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΑΙΟΛΕ


ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ (πατερικο)ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ Η ΚΛΙΜΑΞ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΤΟΥ ΣΙΝΑΪΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΓΡΑΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΦΕΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ, ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ. ΕΠΙΓΡΑΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΕΥΕΙ:"ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΕΠΡΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ..."


ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΓΑΠΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΥ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ <ΚΡΙΤΩΝ> ΜΑΣ ΛΕΕΙ:Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.>


ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΘΙΚΕ ΑΠΟ 2 ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΤΕΚΜΙΡΙΩΣΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΩ,
ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΙΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ...


ΑΠΑΡΙΘΜΗΣΗ ΒΑΣΙΚΩΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΩΝ ΤΗΣ ΘΕΩΡΕΙΑΣ


1) 3 ΠΑΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΕ ΑΥΘΥΠΑΡΚΤΑ α)Ο ΧΩΡΟΣ, β) Η ΑΓΑΠΗ, γ)Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

2) ΑΛΗΘΕΙΑ=ΥΠΑΡΧΩ

3)ΑΓΑΠΗ=ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ

ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΑΛΥΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.


Οταν ενας ανθρωπος ομοιλει για κατι και λεει την αληθεια μοιλαει
για κατι υπαρκτο,για κατι που υπαρχει ή που υπηρξε. τα λογια τα αληθεινα δηλωνουν την πραγματικοτητα και την υπαρξη αυτων που περιγραφουν.η αληθεια δεν μπορει να μοιλαει για κατι που δεν υπηρξε, ή που δεν υπαρχει, για το κενο δηλαδη, για το μηδεν.
απο μονη της λοιπον η αληθεια υποδηλωνει ενεργεια,χωρο και ισως χρονο.
το οτι η αληθεια περικλυει μεσα της και ενεργεια μας δινει το δικαιομα να την ορισουμε ως αυθυπαρκτη δυναμη.διοτι χωρος χωρις ενεργεια δεν ειναι χωρος αλλα κενο και κενο =μηδεν =τιποτα και το τιποτα δεν γεννα, δεν δημιουργει.

οποτε η ενεργεια που ειχε ο χωρος αποθηκευμενη,σε οποια μορφη υλης κι αν ηταν ,με φυσικους νομους που προφανος δεν τους γνωριζουμε ολους,ειναι ομως αληθηνοι αρα υπαρχουν, μπηκε σε μια σειρα, εγιναν οι ζυμωσεις και με την τελεια αγαπη που διεκατεχε το χωρο δεν ηταν δυνατον να μην δημιουργησουν να μην γεννοβολησουν το τελειο.
με αυτο το κομματι της θεωρεις ισως να αποδεικνιεται η υλικη δημιουργια του κοσμου ομως πρεπει να αποδειξουμε την υπαρξη και της αλλης δυναμης(πνευματικης) της αγαπης. η απειρη η αδολη η γνησια αγαπη δεν μπορει να ενωηθει παρα μονο μεσο του ανθρωπου.


καποιος φιλος μου ειπε καποτε οτι:" ειμαστε ενοικιαστες σε αυτον τον κοσμο, νοικιαζουμε μια Α περιουσια ο καθε ενας για καποια χρονια και μετα την παραδιδουμε στους κληρονομους.το κακο ειναι να μην εχεις κληρονομους εισαι ακληρος δηλαδη."

Αν αυτο ειναι σωστο τοτε ενω ολα ειναι αληθηνα και υπαρκτα εντος του χωρου εγιναν ομως τυχαια,δεν χριαστηκε στην ζυμωση που προαναφεραμε καθολου η αγαπη, καθαρα υληστικα χριαστηκε μονο η αληθεια εντος του χωρου,δηλαδη η ενεργεια εβαλε σε τυχαιο χρονο σε λειτουργια μια διδικασια που ξεκινησε απο ενα τυχαιο γεγονος και εξελικτικε σε αυτο που γνωριζουμε σημερα.

και ερωτω; αν αυτο που ειμαι ειναι αποτελεσμα μιας τυχαιας φυσικης διαδικασιας και θα ζησω μερικες δεκαετιες τοτε γιατι να μην κανω οτι ικανοποιει την σαρκα μου; χωρις ορια, χωρις φραγμους. ασ κανουμε οτι γουσταρουμε χωρις αξιες και σεβασμο!
Λιγα χρονια και καλα βρε αδερφε!

αλλα και παλι δεν μπορω να ειμαι ετσι να ζω μονο με ενστικτα.
τι να ειναι αραγε αυτο που με εμποδιζει;
μηπως ειναι το οτι δεν αποτελουμε μονο απο υλη; μηπως εχω και πνευματικη υποσταση;
και αν υπαρχει αυτη η πνευματικη υποσταση τι ρολο επαιξε τοτε που γινοταν οι ζυμωσεις;
αραγε θα μπορουσαμε να ενοεισουμε τον χωρο χωρις νοηση;
η τυχη πως μπορει τωρα να θεμελειωσει τους φυσικους νομους;


ισως οι απαντησεις ολων αυτων να κρυβονται στις σκεψεις που ακολουθουν.

Η τυχη κατα τον (Cournot)ειναι "ο συνδιασμος ή συναντηση γεγονοτων που ανηκουν σε αιτιώδες σειρες ανεξαρτητες μεταξυ τους".


ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΙΤΙΑ, ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΝΟΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΣΕΙ ΕΠΑΡΚΟΣ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΣΕΙΡΩΝ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΧΡΟΝΟ; μηπως
ειναι αυτη η νοηση για την οποια μοιλαει ο (LAPLACE); "μια νοηση που σε μια δεδομενη στιγμη θα γνωριζε ολες τις δυναμεις απο τις οποιες ελαυνεται η φυση και την αντιστοιχη θεση των οντων που την αποτελουν, αν ηταν τοσο πελωρια, ωστε να υποβαλει αυτα στην αναλυση,
θα περιλαμβανε μεσα στον ιδιο τυπο τις κινησεις των πιο μεγαλων σωματων του συμπαντως και τις κινησεις του ελαφρυτερου ατομου.τιποτα δεν θα ηταν αβεβαιο για αυτην και το μελλον οπως και το παρελθον θα ηταν παρον στα ματια της."


αυτην την απειρη νοηση υποθετουμε οτι την λενε αγαπη.
ετσι μας βολευει για να την καταλαβουμε, αφου μονο η ΑΓΑΠΗ αν θα ειχε τετοιες δυνατοτητες θα δημιουργουσε, θα γεννοβολουσε στο απειρο του χωρου, οχι για να δοξαστει απο την υλη, απλα και μονο απο αγαπη.


καποιοι αυτην την νοηση την ονομασαν θεο... παει κι ετσι αν ο θεος ειναι αγαπη μαζι τους,οπως κι αν ειναι το μικρο του ονομα.


Υ.Γ

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΝΑ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΥΛΗ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΖΩΗ.
ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΑ ΧΩΡΑΕΙ ΟΛΑ ΟΡΑΤΑ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΑ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΜΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΚΛΥΕΙ ΑΥΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΝΟΗΣΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΦΑΣΕΙΣ(ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ).

ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΗΝΑ...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.

Δεν υπάρχει τίποτα στο νου που να μην υπήρξε στις αισθήσεις,εκτός από τον ίδιο τον νου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 23:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και συμφωνω με τον Νανοπουλο με εξαγορασαν(εξ'αποκαλυψεως) και ειμαι οπαδος του
"ΣΑΛΟΥΜΠΑΡΔΟΥ".
"macedon" σταματα την προπαγανδα υπερ της "Brie boy",ενταξει?
Εχουμε κι εμεις πιστωτικες καρτες και θαυματα λεμε ενταξει?????

Ο ΣΑΛΟΥΜΠΑΡΔΟΣ ειναι Ο ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ , ΟΙ 3 ΚΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΙΟΙ(HIV κατα την αποκαλυψη της Oursula μετα απο epikinonia me to thio) (τι να κανουμε ετσι βγηκαν) ΚΑΙ ΤΑ 666 ΠΝΕΥΜΑΤΑ!!!
Στις 7 διανυκτερευσεις στη MYCONOS εχουμε προσφορα αλλες 3 .Ολοι οι πιστοι θα εχουν δωρεαν ποτα στο "EXTRA SUPER HELLISH PARADISE" KAI STO" UNDERCOVER SUPER CAVO PARADESO" .
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΗ ,ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΔΥΟ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 21 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΛΟΥΜΠΑΡΔΟΣ
..............................................
SALOUMPARDOS ,BE THERE,BE HERE,BE EVERYWHERE "GOD" IS THE HOST D.J 12-15 OF AUGUST.
THERE'S GOD'S SPIRIT IN EVERYONE,JAMBA,BRE,LEME...

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy