ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΚΑΙ...(ΑΝ)ΑΛΗΘΕΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 04:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ ΓΟΡΓΟΝΩΝ (ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΞΩΤΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ) . ΟΙ ΘΥΛΗΚΕΣ ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΡΛΑΝΔΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΕΣ, ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟΙ "ΓΟΡΓΟΝΟΙ" ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΥΤΗ, ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΤΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΟΥ!!!ΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΠΙΣΗΣ.
ΔΕΝ ΣΠΑΝΙΖΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΙΕΣ ΨΑΡΑΔΩΝ ΜΕ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥΣ "ΓΟΡΓΟΝΟΥΣ"-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΗ ΓΟΡΓΟΝΑ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ- , Η ΓΑΜΟΥΣ ΘΥΛΗΚΩΝ ΓΟΡΓΟΝΩΝ ΜΕ ΚΟΙΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΤΛ. ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΔΕΣΜΟΥΣ ΜΕ ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΑΠΟ ΠΑΠΠΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΠΠΟΥ! ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ "ΓΟΡΓΟΝΟΣ" ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΕΝΟΣ ΨΑΡΑ, ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ...(ΑΦΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΟΡΓΟΝΕΣ) . ΑΛΛΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ Π.Χ. ΣΤΟΝ ΣΥΓΧΩΡΙΑΝΟ ΠΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΤΟΝ ΜΑΓΙΚΟ ΣΚΟΥΦΟ ΜΙΑΣ ΓΟΡΓΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΥΤΗ ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΤΛ ΚΤΛ. ΒΑΣΙΚΑ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ, ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΕΣ ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΠΑΝΙΖΟΥΝ Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 08:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mariha2912, έχω 2 απορίες από όσα εξέθεσες και θα ήθελα να μου τις απαντήσεις, αν γνωρίζεις.

1) Αφού οι γοργόνοι είναι άσχημοι κι οι γοργόνες όμορφες πως γίνεται όταν αναπαράγονται να γεννιούνται πάλι όμορφες γοργόνες κι άσχημοι γοργόνοι...?

2) Απ' ό,τι κατάλαβα οι γοργόνες δεν είναι αθάνατες.
Ζούν όμως αρκετά περισσότερο από τους ανθρώπους?
Δηλαδή, μπορεί να ζήσουν και 300 χρόνια?
Επιπλέον, γερνάνε ή παραμένουν σε όλη τους τη ζωή νέες?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ιρλανδία είναι γεμάτη από όμορφους θρύλους και μύθους.
Υπάρχουν ιστορίες που με τη μορφή παραμυθιού περνούν από γενιά σε γενιά.
Και στην χώρα μας υπάρχουν μύθοι που αφορούν τις γοργόνες: Από το γνωστό:<ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος>,μέχρι πανέμορφα παραμύθια που μαγεύουν τους μικρούς μας φίλους.
quote:
ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΙ ΕΝΑ (ΠΟΛΥΥΥΥ) ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ?
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΛΟΓΙΚΑ ΟΣΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Mariha μου,θυμάμαι πολύ καλά το θέμα σου.Χαίρομαι που σε ξαναβρίσκω μετά από πολύ καιρό.
Παροτρύνω κι εγώ τους φίλους μας να ρίξουν μια ματιά κι εκεί,για περισσότερα στοιχεία.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 06:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ...

ΦΙΛΕ Dying_Incubus
1) ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ "ΛΟΓΙΚΗ" ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ,ΕΙΤΕ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ, ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ.

2) ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ, ΕΝΑΣ "ΓΟΡΓΟΝΟΣ" ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΨΑΡΑ, ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΤΟΣΟ ΝΕΟΣ, ΚΑΘΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΙΑ ΤΑ 540 ΧΡΟΝΙΑ! ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟΣΟ ΓΕΡΑΣΜΕΝΟΣ ΟΣΟ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 55, ΟΠΩΣ ΦΕΡΝΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ... Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΓΟΡΓΟΝΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ(ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ), ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ, ΑΡΑ ΣΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ(?) ΤΩΝ ΙΡΛΑΝΔΩΝ, ΟΙ ΘΥΛΗΚΕΣ ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΔΕΝ ΓΕΡΝΑΝΕ!
-ΤΥΧΕΡΕΣ ΟΙ ΓΟΡΓΟΝΕΣ -Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 08:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mariha2912, τυχερές οι γοργόνες!
Παραμένουν κουκλάρες και φρέσκες μία ζωή!
Τυχεροί κι οι γοργόνοι γιατί αφού όλοι τους είναι άσχημοι και γερασμένοι, οι γοργόνες σύζυγοί τους δεν τους εγκαταλείπουν ποτέ για άλλον.
Δηλαδή έχουν ωραία γυναίκα και την έχουν δική τους!
Γιατί να μην είμαι γοργόνος...?
Συγχωρέστε με αν ξέφυγα από το θέμα, απλά είπα να κάνουμε κι ένα αστείο, έστω και κρύο, να "ξεφύγουμε" λιγάκι.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΠΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dying_Incubus!

ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΣΟΥ ΕΨΑΞΑ ΘΑΛΑΣΣΕΣ,ΛΙΜΝΕΣ,ΠΑΡΑΛΙΕΣ,ΠΟΤΑΜΙΑ,ΛΙΜΝΟΘΑΛΑΣΣΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΒΡΩ... ΝΤΟΠΙΟ ΠΡΑΓΜΑ,ΝΤΟΠΙΑ ΓΟΡΓΟΝΑ ΜΑ ΤΙ ΚΡΙΜΑ...ΑΠΕΤΥΧΑ!!!

ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ!!

¨ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ,ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 00:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχες πάει Χανιά?
Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να ακούσεις κάτι στο άσχετο.
Μόνο από κανένα γέρο ναυτικό κι αν!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 16:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους,
Δεν ξέρω πολλά επι του θέματος,
αλλα έχω ακούσει πολούς μύθους και ενα συμπερασμα που έχω βγάλει και το εχω ακούσει και απο άλλους είναι οτι κάθε μύθος εχει μέσα του κάποια αλλήθεια, οτι δηλαδή κάποια γεγονότα είναι αλληθεινά και εκεί μέσα εχει μπεί και η φαντασία των ανθρόπων.
Όσο για τις αρσενικές γοργόνες απο ότι ξέρω ονομάζονται Τρίτωνες

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 16:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τις αρσενικές γοργόνες απο ότι ξέρω ονομάζονται Τρίτωνες

Κι εγώ νομίζω πως ονομάζονται Τρίτωνες αλλά διατηρώ μία επιφύλαξη γιατί δεν είμαι σίγουρος...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 01:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΑΣΙΚΑ ΤΡΙΤΩΝΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ, ΑΚΟΛΟΥΘΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ, ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ. ΚΑΙ ΝΑΙ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΟΥΝΤΑΙ ΜΙΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ-ΜΙΣΟΙ ΨΑΡΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 11:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γοργόνες υπάρχουν !

Αποδείξεις θα βρείτε και στην τηλεοπτική εκπομπή, οπου έχει φωτογραφίες από αληθινές γοργόνες. Η εκπομπή αρέσει ειδικά στον γιό μου, που έχει ξετρελαθεί. Λέγεται "οι Γοργόνες, η Ρίτσα και οι Μάκγες" και προσβάλεται καθημερινά στον αμφιβληστροειδή μας στο κανάλι 0-6.
Στον παιδικό σταθμό όλο γι αυτό μιλάνε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy