ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Πιστεύει κανείς στην Ταρώ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
melaki
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Vril,
μάλλον διαβασες επιλεκτικά το mail μου για να απαντάς έτσι...είπα οτι θα μοθυ κέτριζε το ενδιαφέρον και ίσως να το διάβαζα πριν από κάποιο άλλο, αλλά παρακάτω είπα οτι δεν θα εφάρμοζα τις μεθόδους. Όσον αφορά το σχόλιο για τον γιατρό, εκτιμώ την γνώση βαθύτατα για αυτό και έχω κάνει σπουδές στην Γερμανία, και μου έφυγε και ο ..... τέλος πάντων. Σε παρακαλώ μην βιάζεσαι να απαντάς τόσο γρήγορα, αλλά σε καταλαβαίνω εφόσον στα αρνήτικα σχόλια και τις προσβολές είμαστε όλοι γρήγοροι, είτε μορφωμένοι είτε αμόρφωτοι....
φιλικά

melakiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε παρακαλώ μην βιάζεσαι να απαντάς τόσο γρήγορα, αλλά σε καταλαβαίνω εφόσον στα αρνήτικα σχόλια και τις προσβολές είμαστε όλοι γρήγοροι, είτε μορφωμένοι είτε αμόρφωτοι....
φιλικά

melaki



Στην ερώτησή σου "πιστεύει κανείς στην Ταρώ???", η οποία για μένα έχει κάτι σαν ... δημογραφική ερώτηση, που περιέχει και τις πιθανές απαντήσεις "ΝΑΙ" "ΟΧΙ" "ΙΣΩΣ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ", εγώ προσωπικά θέλω να μπορώ να απαντώ και με "ΟΧΙ". Έχει να κάνει με την ελευθερία γνώμης και το δικαίωμα της ελεύθερης διατύπωσής της.

Άν το "όχι" είναι αυτόματα και ειρωνία (το διαπίστωσα σε διάφορες αφορμές τις τελευταίες μέρες), τότε φοβάμαι οτι μας διαφεύγει όλων μας κάτι πολύ βασικό και κινούμαστε μόνο στο σκεπτικό της κλίκας. Όσοι είναι καλοί είναι δικοί μας, οι υπόλοιποι ... ούστ.

Τώρα, η προσωπική μου άποψη σχετικά με τη μόρφωση και το θέμα της Ταρώ είναι η εξης.
Πιστεύω οτι η επαγγελματική μόρφωση δεν είναι πάντα αλληλένδετη με την κοινωνική μόρφωση. Ένας καλός γιατρός π.χ. μπορεί κοινωνικά να είναι ... βλαχάρα (άλλο Βλάχος και άλλο βλαχάρα, έτσι?)

Πιστεύω οτι η μαντεία, είτε ρίχνουμε χαρτιά είτε πετάμε κόκκαλα είτε σφάζουμε αρνιά είτε κοιτάμε τα άντερα, είναι κατάλοιπα μιας εποχής, όπου ο άνθρωπος εξηγούσε τα φαινόμενα μέσα από έναν μηχανισμό δισειδαιμονίας και δαιμονολατρίας.

Αν αυτό το θεωρείς γρήγορη απάντηση και ειρωνική, είμαι όλος αυτιά να ακούσω τα δικά σου αντεπιχειρήματα.

Vril
Diplom Ingenieur Elektrotechnik FB Mikroelektronik/Mikrosystemtechnik

P.S. Selbstverständlich könnte ich das alles noch mal auf deutsch schreiben.


Edited by - Vril on 14/09/2005 11:31:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melaki
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
______________________________________________________________________
Την επόμενη φορά που θα πάς σε γιατρό να διαλέξεις έναν που κάνει ξόρκια και να αφήσεις όλους αυτούς που χάνουν τον καιρό τους σε σπουδές, πανεπιστήμια κλπ. Η μόρφωση είναι κακό πράγμα.
_____________________________________________________________________

Είναι λίγο ειρωνικό νομίζω....αλλά δεν θεωρώ για άτομα με αντίθετη άποψη οτι είναι εκτός κλίκας ούτε εγώ άλλωστε είμαι απόλυτη...σε όλους τους τομείς υπάρχουνε τσαρλατάνοι είτε αυτοί είναι γιατροί είτε χαρτορίχτρες...πάντως ειδικά στους δευτερους είναι περισσότεροι, αυτό το πιστεύω...
Hast du auch in Deutschland studiert? FH oder Universitaet?

MfG
melaki
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 12:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

______________________________________________________________________
Την επόμενη φορά που θα πάς σε γιατρό να διαλέξεις έναν που κάνει ξόρκια και να αφήσεις όλους αυτούς που χάνουν τον καιρό τους σε σπουδές, πανεπιστήμια κλπ. Η μόρφωση είναι κακό πράγμα.
_____________________________________________________________________

Είναι λίγο ειρωνικό νομίζω....



Όχι λίγο ! Πολύ.

αλλά γιατι ξαφνικά, η ειρωνία αντιμετωπίζεται σαν ... αρώστεια ?

Με ειρωνία ή σαρκασμό έχουν ειπωθεί αρκετές μεγάλες αλήθεις !


quote:

Hast du auch in Deutschland studiert? FH oder Universitaet?


Νö ! Hehe. Kann sagen, beides. Aber das ist privat und gehört nicht hier her. Wollte ursprünglich nur auf dein "με σπουδές στη Γερμανία" antworten, und glaube mir, ich weis wo es weh tut...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melaki
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 17:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι λίγο ! Πολύ.

αλλά γιατι ξαφνικά, η ειρωνία αντιμετωπίζεται σαν ... αρώστεια ?

Με ειρωνία ή σαρκασμό έχουν ειπωθεί αρκετές μεγάλες αλήθεις !


______________________________________________________________________

σωστά η ειρωνία είναι τρόπος έκφρασης. αλλά άλλο να ειρωνεύεσαι καταστάσεις και άλλο να ειρωνεύεσαι πρόσωπα. Οι καταστάσεις εκτίθενται, τα πρόσωπα όμως προσβάλλονται. Το ενδιαφέρον μου για μεταφυσική, δεν μεταφράζεται ως άρνηση για την επιστήμη και την γνώση που αποκτήθηκε μέσω κόπου και επιτεύξεων. Και δεν κάνω καμία σύγκριση ανάμεσα στην μεταφυσική και στην μόρφωση. Η μόρφωση για μένα είναι πολύ ανώτερη....για μενα τουλάχιστον. Δεν επιδέχεται σύγκρισης ειδικά με αυτόν τον τομέα. Αλλά η μεταφυσική είναι κάτι το μυστήριο, όπως ανέφερα πριν, και με ενδιαφέρει απλά ως χόμπυ. Σίγουρα καταστάσεις όπως αυτές που βλέπω στην τηλεόραση με τους επιτήδειους που λένε ψέματα, και βάζουν δικούς τους να τους λένε την μοίρα, είναι για γέλια, και τραγική η ειρωνία για αυτούς που την πιστεύουν.

φιλικά

melaki
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 17:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΛΟΙΠΟΝ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΝΑΙ, ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΔΡΙΜΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΜΕΤΑ ΛΥΠΗΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΙΤΛΟ «ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΑΡΩ?» ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙ « ΝΑΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΑ».

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ, ΤΗΝ ΦΙΛΤΑΤΗ melaki, ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΗ ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ….

ΛΟΙΠΟΝ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΜΠΛΕΧΤΕΙ ΛΙΓΟ…. ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ, ΠΟΙΟΣ, ΟΤΙ Η ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΞΟΡΚΙΑ( ΤΣ ΤΣ ΤΣ ΚΟΛΑΣΙΜΟ ΠΡΑΓΜΑ) ? ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ….

ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ ΕΤΣΙ? ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΡΙΧΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΟΣ Η΄ ΜΑΓΙΣΣΑ? ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΨΟΥΝ ΤΗ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ( ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ) ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ? ΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ Η WΙCCA ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΜΕ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΩΝ Η.Π.Α.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΧΑΡΤΩΝ…. ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ, ΘΑ ΜΑΘΕΙ…. ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ. ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΥΡΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΞΕΙ ΜΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΤΗ ΖΩΗ…ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΑΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ Η’ ΟΧΙ…

ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ? ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΟΥ ΒΓΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΑΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΥΤΟΣ?

ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΕΜΙΣΤΕ…. ΜΗΝ ΠΑΡΑΛΟΓΙΖΕΣΤΕ…. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ….

ΤΩΡΑ, ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΑΥΤΗ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΤΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΗΣΤΗ ΠΟΥ ΤΑ ΡΙΧΝΕΙ… ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΛΕΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ…

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ…. ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΜΥΝΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ…

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΔΗΛ., ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ… ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥΣ ΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΧΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ….

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΡΙΧΝΕΙ… ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΟΙΠΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ…ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΨΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΩΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ…ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΧΑΡΙΣΜΑ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ…

ΑΓΑΠΗΤΟΙ Jaya ΚΑΙ Deghar Adhark ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΝΟΚΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΜΥΘΙΚΟ ΠΛΑΣΜΑ…


ΦΙΛΙΚΑ…


ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 01:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Το θέμα αυτό μεταφέρεται στην ενότητα .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
Ο λόγος της μεταφοράς αυτής, είναι πως η συγκεκριμένη κατηγορία, θα εμπλουτιστεί στο μέλλον και με θεματολογία, παρόμοια με αυτή του παρόντος θέματος. Πιστεύω δε, πως η τοποθέτησή του στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ δεν είναι και η πιο κατάλληλη - ή αν θέλετε - συγγενική.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

taurus77
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους taurus77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και πάλι!!

Από προσωπική εμπειρία που σχετίζεται και με κάποια γνώση επί του θέματος θα ήθελα να πω πως η Χαρτομαντεία δεν είναι κακό πράγμα. Και εγώ ρίχνω τα χαρτιά συχνά για μένα ή για τους πολύ φίλους μου.

Γνωρίζω την απλή, την Χαλ, τη Deste αλλά και την Ταρώ. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι η καθεμία από αυτές δείχνει διαφορετικά πράγματα και παρουσιάζει τα γεγονότα από μια διαφορετική σκοπιά. Μπορώ επίσης να πω ότι η Ταρώ είναι μια "σκληρή" τράπουλα και θα μου επιτρέψετε να μην επεξηγήσω τη λέξη που χρησιμοποίησα. Όσοι ξέρουν, κατάλαβαν ήδη. Για αυτόν τον λόγο σταμάτησα να τη χρησιμοποιοώ.

Το κοινό σημείο πάντως είναι ότι καμία μα καμία τράπουλα δεν μπορεί να δείξει πάνω από 6 μήνες και ότι η μόνη που φτάνει τους 6 μήνες είναι η απλή. Η Deste (από την εμπειρία μου πάντα) περιγράφει πολύ δυνατά το τώρα, αλλά μπορεί να δώσει εικόνα μόνο για 3 εβδομάδες το πολύ. Είναι όμως πού δυνατή στα νοήματα που παρουσιάζει. Αντίθετα η Χαλ είναι και αυτή για σύντομο διάστημα όπως η Deste, και με πολύ συγκεκριμένα νοήματα, όχι τόσο συνθετα και προχωρημένα όσο η Deste.

Αυτά από εμένα!!

taurus77Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neli
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 00:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαλ;Πώς και μου έχει ξεφύγει;Πώς είναι; Που την προμηθεύεσαι;Πληροφορίες; Τεσπα, Έχω μία εντύπωση(πάντα εμπειρικά μιλώντας)λοτι μερικές "καταστρώσεις" της ταρώ μπορούν να προβλέψουν και για χρόνια αλλά όντως hard τράπουλα. Εμέ η άποψη μου είναι ότι ναι μεν σε προειδοποιούν για γεγονότα, ίσωα απο σύμπτωση, ίσως επειδή τα συσχετίζει ο καθένας με την ανάλογη κατάσταση που βιώνει, ο σακοπός όμως πιστεύω είναι να κάτσει το άτομο να αναλογιστεί με την κατάσταση και να πράξει με τρόπο που δεν είχε σκεφτεί.Taurus77 μήπως μπορείς να με βοηθήσεις στο topic που είχα βάλει με την ταρώ πριν κάτι μέρες;Please, please. Το κακό με μένα είναι ότι στους άλλους τα λέω τόσο ουδέτερα αλλά όταν τα ρίχνω για μένα άστα να πάνε, πάντα παίρνω την αρνητική εκδοχή των πραγμάτων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
taurus77
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 08:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους taurus77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Neli καλημέρα!!

αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου, αλλά όπως είπα δεν θέλω να ασχοληθώ ξανά με τα Tarot.

Και σε γενικές γραμμές να ξέρεις πως δεν είναι καθόλου αποδοτικό να ανακτεύεις, να ανοίγεις την τράπουλα και να ζητάς από άλλον να σου ερμηνεύσει τα φύλλα. Αυτός που ανοίγει τα φύλλα, αυτός πρέπει και να τα ερμηνεύει.

Πάντως αφού σε ενδιαφέρει η χαρτομαντεία γιατί δεν ξεκινάς σιγα-σιγά από την απλή τράπουλα και τους απλούς τρόπους "ριξίματος"?? Να δεις και αν "σου ταιριάζει το σπόρ", όπως λέμε!! Γιατί έχω την αίσθηση ότι έχεις τόσο μεγάλη αγωνία και ανάγκη να πάρεις απαντήσεις, που θολώνεις εσύ η ίδια και την τράπουλα και τις σκέψεις σου!!

Προσπαθησε λίγο να ηρεμήσεις όταν έχεις την τράπουλα στα χέρια σου.
Και να θυμάσαι πάντα ότι δεν πρέπει να κάνεις πρωι-μεσημέρι-βράδυ ανοίγματα! Μια ή δύο φορές την εβδομάδα είναι καλά, ακόμα και για την περίοδο που θα μαθαίνεις.

καλή αρχή!!

taurus77
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neli
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι αγαπητέ/ή taurus77 δεν άρχιζω τώρα, χρόνια ρίχνω τα χαρτιά και χρόνια στους άλλους μια χαρά μου λένε ότι τα λέω, σε μένα είμαι πάντα λίγο έως πολύ μη αντικειμενική και πάντα παίρνω την χείριστη ερμηνεία. Έτσι για το ''καλό'' βρε αδερφέ. Anyway,σ' ευχαριστώ που τουλάχιστον μου απάντησες κι ας μη λύθηκε η απορία μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
taurus77
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 18:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους taurus77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Neli,

βασικά έθεσες ένα μεγάλο θέμα..

Σχεδόν ποτέ όσοι "λέμε" τα χαρτιά δεν είμαστε αντικειμενικοί και ικανοί στις προβλέψεις μας, όταν πρόκειτα για τον ευατό μας. Εγώ προσωπικά βάζω πάντα κάποιο άλλο άτομο να ανακατέψει και να "στρώσει" την τράπουλα για εμένα.

taurus77Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neli
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 17:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neli  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί γιατί θεωρώ ότι η τράπουλα πρέπει να ανακατευτεί απο τον ενδιαφερόμενο, δηλ. αυτόν που επιθυμεί να μάθει, αλλά αν παρόλα αυτα σου "βγαίνουν" θα το δοκιμάσω. Επιπλέον το θέμα της αντικειμενικότητας νομίζω ότι ισχύει, ένας φίλος μου ξέρει να διαβάζει το φλιτζάνι τέλεια, έχω μείνει άναυδη όσο γελοίο μπορεί να ακούγεται σε μερικούς και είναι και ο μόνος που εμπιστεύομαι να μου το διαβάσει εφόσον ότι έχει προβλέψει έχει συμβεί και όχι μόνο σε μένα αλλά και σε άτομα που έβλεπε πρώτη φορά και δεν είχε ιδέα για τη ζωή τους. Εν τούτοις στον εαυτό του δεν μπορεί να βγάλει αντικειμενικό αποτέλεσμα κι έτσι δεν το διαβάζει ποτέ γι αυτόν! Οπότε μάλλον δεν είμαι η μόνη που συγχίζομαι. Αλλά αν λες ότι πιάνει το κόλπο με το φίλο σου θα το προσπαθήσω.Ωραία η ιδέα σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maryl
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 16:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maryl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera !
mipos mporeite na me voithisete?
ti ennooyn na jan sth deste?
mexri ena simeio exo katalavei pos rixnoume...
mporei kapoios na voithisei giati yparxei ena synnefo aporionse oti exei na kanei me ton tropo riksimatos..
eyxaristo poly!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 21:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΑΓΑΠΗΤΗ maryl ΤΑ ΤΖΑΝ ΕΙΝΑΙ 4 ΒΟΗΘΗΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ... ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΑΤΟΡΕΣ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΤΙΚΑ ΟΠΩΣ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ... ΞΕΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΛΟΙΠΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΡΙΞΙΜΑΤΟΣ ΟΠΟΥ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ...

ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΠΛΑ ΡΩΤΑ...


ΦΙΛΙΚΑ...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dramar
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 16:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρυσταλλένια μου δε ξέρω αν θα δεις το μήνυμα μου γιατί από το 2005 με το 2011 είναι 6 χρόνια,αλλά αξίζει την προσπάθεια.Έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα προσωπικό και θα ήθελα αν θα μπορούσες να ρίξεις για μένα τα χαρτιά.Εγώ ρίχνω χρόνια τώρα την Ταρό και αν θέλεις μπορώ να στα ρίξω και εσένα.Στους άλλους τα βγάζω όλα αλλά σε μένα δεν ξέρω γιατί δεν αφήνω την διαίσθηση μου.Και ότι και να βγει για μένα φοβάμαι να το πιστέψω,ενώ όταν μου ρίχνουν οι άλλοι τα πιστεύω όλα και όντως βγαίνουν.Τώρα θα μου πεις ποια είναι αυτήν η χαζή που μετά από 6 χρόνια μου στέλνει μήνυμα?απλά τώρα έτυχε να βρω στο ίντερνετ αυτήν την συζήτηση που είχατε για τα χαρτιά.Αν ασχολείσαι ακόμα με τα χαρτιά και δεν έχεις πρόβλημα σε παρακαλώ ρίξε τα μου και θα σου είμαι ευγνώμων και θα σου ρίξω και εγώ για ότι θέμα θέλεις την Ταρό.Αν θες απάντησε μου στο e-mail μου dra.mar@hotmail.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2011, 21:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παιδιά, θέτετε λάθος το ζήτημα! το θέμα δεν είναι αν πιστεύει κανείς στην Ταρώ, αλλά στους ανθρώπους που διαβάζουν την Ταρώ! Η Ταρώ είναι ένα πανάρχαιο εργαλείο συμβόλων και σε καμμία περίπτωση δεν είναι τρόπος να προβλέπεις το μέλλον! Αυτά τα θεωρώ αφέλειες, τουλάχιστον! Είναι όμως γεγονός ότι ερμηνεύοντας σωστά τα χαρτιά μπορείς να έχεις μια γενική εικόνα πορείας της ζωής σου, σαν να λέμε κατευθυντήριες γραμμές που είναι πάντα στο χέρι σου ν΄αλλάξεις. Και φυσικά, υπάρχουν πάντα άτομα που μπορούν να διαβάσουν σωστά τους συμβολισμούς και τους συνδυασμούς τους, αλλά όχι να προβλέψουν το μέλλον! Βλακείες του τύπου "θα γνωρίσεις έναν ψηλό, μελαχρινό κλπ" είναι για γέλια... Είναι όμως διαφορετικό να σου πει κανείς ότι αλλάζοντας κάτι ψυχολογικό που εσύ θεωρείς αδιάφορο θα σου φέρει αλλαγή στη ζωή σου (μου έτυχε μάλιστα κι εμένα). Στην ούσία, προσωπικά θεωρώ ότι η Ταρώ είναι ένα ψυχολογικό εργαλείο. Τη ρίχνω κι εγώ και ξέρω τί σας λέω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 14:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΛΟΙΠΟΝ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΝΑΙ, ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΔΡΙΜΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΜΕΤΑ ΛΥΠΗΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΙΤΛΟ «ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΑΡΩ?» ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙ « ΝΑΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΑ».

Να που βρεθηκε ενας Κρυσταλλενια μου αν και αργησε λιγακι.Εγω ΠΙΣΤΕΥΩ στην χαρτομαντεια.Εχω ενα προβλημα,το οποιο ισως θεωρηθει χαζο αλλα που παρολα αυτα με κανει να υποφερω.Θα ηθελα παρα πολυ να μου ριξεις τα χαρτια.Θα προσπαθησω να σου στειλω ενα μαιλ σε περιπτωση που δεν δεις το μυνημα.

Υ.Γ. Αν το δεις σε παρακαλω απαντησε μου

Φιλικα,Σοφια

Never give up without a fight.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy