ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΑΤΑΡΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 14:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις δικιο Velial ...θυμηθηκα ενα spam mail που μουχαν στειλει καποτε αφιερωμενο στην πεντηκοστη* ,περιειχε αφορισμουςτης εκκλησιας...ουκ ευκαταφρονητους..
--*αν θυμαμαικαλα//συγχωρειστε με αν δε θυμαμαι τα πρακτικα του χριστιαν-ισμου---

Αλλα + στην ινδικη παραδοση υπαρχουν mandrams που κανουν κατι αντιστοιχο με την βοηθεια των devas ωστοσο..
Αν σκεφτει κανεις ..ο ελληνας απο την αρχαιοτητα ειχε παραξενη σχεση με τους θεους του...
και εκανε τα παντα για να τους..προκαλεσει..
τις περισσοτερες φορες βεβαια...πληρωνε με το "νομισμα" που αντιστοιχει σε αυτο το εγχειρημα..

Και κατι τραγελαφικο που εζησα την Μεγαλη Παρασκευη που περασε...μεσα στο αστικο λεωφορειο...
μπηκα διακοπτωντας ξαφνικα τη βολτα μου και την κουβεντουλα που ειχα με την παρεα μου επειδη το λεωφ. ειχε ερθει αποτομα στη σταση...
Ο οδηγος γκαζωνε τρελα!τι ακουγε ομως;
μααα τη λειτουργια της ημερας ...το τι γ_μ_στ_ _ρ_δ_ ακουσα να ξεστομιζει μεχρι να φτασω στο σπιτι ενας ..θεος το ξερει!
αφου τον κοιταγαμε ολοι οσοι καθομασταν κοντα με απορια! καμμια σχεση ο οδηγος με την επιλογη του ραδιοφωνικου σταθμου---
λες και του εκαναν...εξορκισμο!ολα σε μια διαδρομη τα εβγαλε!...

τι να πεις..
ευρωπαιος ελλην+ζορμπας χωρις χριστοπαναγιες..δεν υπαρχει...


(Gretel...προτεινω να αποθηκευσεις την εικονα της υπογραφης σου σε δικο σου χωρο και να την κατεβαζεις απο κει//βλεπεις με τοσες μορφες που εχω παρει μεσα σε τοσα χρονια..εμαθα πολλα.)...
ωστοσο τι θαλεγες να χρησιμοποιησεις μια..Λευκη κουκουβαγια;//ποιο σπανια..εκδοχη...---)


Αtma..o Κυριος με τα Σου!


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 15:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιάμι γιάμι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 15:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κατι τραγελαφικο που εζησα την Μεγαλη Παρασκευη που περασε...μεσα στο αστικο λεωφορειο...
μπηκα διακοπτωντας ξαφνικα τη βολτα μου και την κουβεντουλα που ειχα με την παρεα μου επειδη το λεωφ. ειχε ερθει αποτομα στη σταση...
Ο οδηγος γκαζωνε τρελα!τι ακουγε ομως;
μααα τη λειτουργια της ημερας ...το τι γ_μ_στ_ _ρ_δ_ ακουσα να ξεστομιζει μεχρι να φτασω στο σπιτι ενας ..θεος το ξερει!
αφου τον κοιταγαμε ολοι οσοι καθομασταν κοντα με απορια! καμμια σχεση ο οδηγος με την επιλογη του ραδιοφωνικου σταθμου---
λες και του εκαναν...εξορκισμο!ολα σε μια διαδρομη τα εβγαλε!...

τι να πεις..
ευρωπαιος ελλην+ζορμπας χωρις χριστοπαναγιες..δεν υπαρχει...


Διαβάζοντάς το οι συνειρμοί ήταν αναπόφευκτοι...Και θυμήθηκα την "Κατάρα του Παπα-Μιλτιάδη" (δεν μπορείται να πείτε, πρωτότυπο όνομα για ιερωμένο!)...Μέρες των Χριστουγέννων, τον πετυχαίνω πρωί πρωί να προσπαθεί να βάλει μπρος ένα παλιό Kadett μέσα στη χιονοθύελλα που έπεφτε εδώ "στα Σέρρας" και το οποίο δεν του έκανε το χατήρι...Δίνοντας πολλαπλές κλωτσιές στα λάστιχα και κοιτάζοντας το αυτοκίνητο με "διαβολικό" βλέμμα (καθ' ότι ο παπα-Μιλτιάδης είχε και εξόφθαλμο λόγω υπερθυρεοειδισμού), του έριξε την πιο φοβερή βρισιδο-κατάρα που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου, που περιελάμβανε φυσικά "μπινελίκια" κατά πάντων ορατών και αοράτων, θνητών και θείων!

Το Kadett ακόμη στέκεται με καθισμένα τα λάστιχα σε εκείνο το στενό δρομάκι...! Ο παπα-Μιλτιάδης είναι πλέον συνταξιούχος και οδηγεί κάτι πιο "μονδέρνο"...

Edited by - durden_alie on 24/08/2005 15:37:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 15:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--!αχ αυτα τα παπαδο-αυτοκινητα(θυμασε durden .. τον παπα Λαμπρο;Ρ)--

αλλο μου'ρθε τωρα με αυτο που ειπες φιλε μου!
Ειμαστε στο πατρικο σπιτι απαρτια//η μαμα εχει καλεσει το ζευγος παπας και παπαδια για να κανει ενα ευχελαιο επειδη ειχε χασει τον πατερα της..
το ζευγος ειναι συμπαθεστατο(νεοτατος μοντερνος και κοκκινογενης ο πατερ..οσια αλλα συμπαθης η παπαδια:)
νοιωθαμε ολοι καπως --πλην της μανουλας--
αφου τελειωσαν το τελετουργικο τους.. καθησαμε να πιουμε καφε//
και ετσι οπως μιλαγε ο πατερ θυμηθηκε ...καποιον που του εκανε μια οριζοντια χαρακια στο νεο..κοκκινο αυτοκινητο...
"τον μ*λ*κ.."
--λεει και κατι αλλα...--
Ο παπας δεν ηταν πια ο ιερωμενος αλλα ενας απλος ανθρωπος..
"σαν εμας"!
---δικαιωμα του βεβαια ειναι αυτο αφου μονο οταν λειτουργει οφειλει να ειναι παρων στο ρολο του.)---


"ΑΙ ΠΟΥΤ Ε ΣΠΕΛ ΟΝ ΓΙΟΥΥΥΥΥ ΚΟΖΖΖ ΓΙΟΥ ΑΡ ΜΑΙΝ"

--ΥΓ "velial..the cat within"//thanx for the desert ---


cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/08/2005 15:58:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 17:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θυμασε durden .. τον παπα Λαμπρο;Ρ

Αν τον θυμάμαι λέει! "Κάμπριο" με το "στέρεο" στη διαπασών...Και τα μυαλά στα κάγκελα!!

Αχ...Αυτό το θέμα είναι πειρασμός, άσχετα αν έχουμε ξεφύγει...λιγάκι...

Πριν ένα μήνα περίπου, επιστρέφοντας από Φλώρινα και σ' ένα τμήμα του δρόμου αρκετά ευθύ και πλατύ (δεν είναι και πολλά αυτά στο συγκεκριμένο δρόμο) επιχειρώ να προσπεράσω (καθ' όλα νόμιμα, για όποιον σκεφτεί το αντίθετο ) ένα προπορευόμενο όχημα (πολύ δημοσιογραφίστικο-τροχονομίστικο αυτό) για να διαπιστώσω κατά την έλευσή μου εξ αριστερών του ότι ο οδηγός ήταν ιερωμένος...Τι να πω; Ίσως τον "ζόρισα" και λιγάκι αφού πήγαινε "αργά και αριστερά"...you know! Με μεγάλη μου έκπληξη, εκτός από τα ράσα του μου αποκάλυψε και το εσωτερικό μέρος της παλάμης του, κολλημένης στο τζάμι (πεντάλφα...βασιλικιά που λένε, κύριε πρόεδρε...), ενώ στα χείλη του μπόρεσα να "διαβάσω" ένα άηχο μεν, εκφραστικότατο δε "μ*λ*κ*!!!!"

Ευτυχώς, η κατάρα του συγκεκριμένου ιερωμένου δεν έπιασε, γιατί φαντάζομαι ότι δεν θα έγραφα τώρα αυτές τις λέξεις, αλλά θα τιμούσε τη μνήμη μου ένα μικροσκοπικό εκκλησάκι στην άκρη του δρόμου...

Edited by - durden_alie on 24/08/2005 17:58:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 20:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Gretel...προτεινω να αποθηκευσεις την εικονα της υπογραφης σου σε δικο σου χωρο και να την κατεβαζεις απο κει//βλεπεις με τοσες μορφες που εχω παρει μεσα σε τοσα χρονια..εμαθα πολλα.)...
ωστοσο τι θαλεγες να χρησιμοποιησεις μια..Λευκη κουκουβαγια;//ποιο σπανια..εκδοχη...---)

Δικό μου χώρο? Δηλαδή σαν το Imageshack hosting? Noμίζω ότι εκεί αποθηκεύονται μόνο προσωρινά.

ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ υπήρχε σαν ψευδώνυμο όταν πρωτομπήκα στο Εσωτέρικα γι'αυτό απέφυγα την εικόνα αυτή.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 14:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καταραμένη οχιάααα....


Πέρα από την πλάκα είναι ενδιαφέρον το θέμα που ανοίχτηκε και θα προσπαθήσω να συνεισφέρω.


Η κατάρα φυσικά και ισχύει(όπως και η ευχή) αρκεί βέβαια να οφείλεται σε δίκαιη αγανάκτηση.Σε διαφορετική περίπτωση,όταν είναι προιόν σχετικά αναίτιας κακίας,τότε η σκέψη γυρνάει μπούμερανγκ και το άτομο αυτογκαντεμιάζεται...


Σε αστρολογικό επίπεδο η Κατάρα σχετίζεται με τον πλανήτη Κρόνο και τον Αιγόκερω.

Σύμφωνα με τον Ησιόδειο Μύθο ο θεός Κρόνος είναι ο πρώτος Εκδικητής αφού τιμωρεί σκληρά τον πατέρα του Ουρανό για ό,τι έκανε στα παιδιά του.Αλλά και ο ίδιος ο Κρόνος τιμωρείται από το γιό του Δία χωρίς βέβαια να ξεχάσει να του ρίξει μία γερή κατάρα.

Οι Αιγύπτιοι είχαν εντοπίσει τη Νεμεσητική-Εξισορροπητική φύση του πλανήτη Κρόνου και γι'αυτό τον αποκαλούσαν "Ο Αστήρ της Νεμέσεως".

Είχα διαβάσει κάποτε σε ένα βιβλίο ότι η κατάρα των Αιγόκερων συνήθως πιάνει.
Κατά περίεργο τρόπο διαπίστωσα αργότερα από ένα συγγενικό μου πρόσωπο ότι όντως ο λόγος αυτού του κατά τ'άλλα λακωνικού ζωδίου συνήθως υλοποιείται...
Είχα επίσης παρατηρήσει ότι κάθε χρόνο το διάστημα από 22 Δεκεμβρίου έως 20 Ιανουαρίου έχει ένα σκοτεινό αλλά και καθαρτικό χαρακτήρα αφού σηματοδοτεί το Τέλος του έτους όπου το άτομο ανταμείβεται για τα αγαθά που έπραξε και τιμωρείται για τα άσχημα.

Λέγεται επίσης ότι η κατάρα των Σαββατογεννημένων πιάνει.Ούτε αυτό είναι τυχαίο αφού το Σάββατο σχετίζεται με τον Κρόνο.

1η Ημέρα=ΚΥΡΙΑΚΗ=SUNDAY,η Ημέρα του Ήλιου
2η Ημέρα=ΔΕΥΤΕΡΑ=ΜΟ(Ο)ΝDAY,η Ημέρα της Σελήνης
...
...
...
...
7η Ημέρα=ΣΑΒΒΑΤΟ=SATUR(N)DAY,η Ημέρα του Κρόνου


Η Παλαιά Διαθήκη είναι καθαρά "Κρόνιο" κείμενο και γι'αυτό συναντάται παντού το εκδικητικό πνεύμα του Θεού των Εβραίων και κατά συνέπεια της ιουδαικής φυλής.

Όσον αφορά τους Έλληνες μας δίδαξαν αρκετά επί του θέματος.
Για παράδειγμα στον Όμηρο ο "συγγενέστερος" θεός του Κρόνου είναι ο Απόλλων.Η Ιλιάδα ξεκινάει με την κατάρα που εξαπολύει ο Χρύσης προς τους Αχαιούς για τη μεγάλη ύβρι που του έκανε ο βασιλιάς τους.
Ο ιερέας του Απόλλωνα επικαλείται τον Απόλλωνα.Ο θεός τον ακούει και ξεχύνεται "όμοιος με νύχτα" φέρνοντας τον όλεθρο στους Αχαιούς.
Και μην ξεχνάμε βέβαια και τη διχόνοια των Αχαιών που οδηγεί στην κατάρα του Αχιλλέα ο οποίος επικαλείται το Δία να συντρίψει τους Αχαιούς...

Και κάθομαι και σκέφτομαι,εμείς οι Έλληνες είναι ποτέ δυνατόν να προοδεύσουμε όταν οι μεγαλύτεροι εχθροί του έθνους είναι εσωτερικοί,όταν το μεγαλύτερο μάτιασμα και η μεγαλύτερη αρνητική ενέργεια προέρχεται από τους ίδιους τους "Συνέλληνες"?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 21:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αξίζει να μελετήσει κάποιος το θέμα καθαρά από τα πλαίσια τις σύστασης και τις διατήρησης διαφόρων κοινωνικών ομάδων ανά τους αιώνες και μέσα από το πρίσμα της ανθρωπολογίας και μπορεί να βγάλει μερικά ενδιαφέροντα συμπεράσματα σχετικά με ένα θέμα το οποίο ξεκίνησε από τα ιερατεία και κατέληξε να συντηρείται και να κοινωνάτε στις επερχόμενες γενιές με αταβιστικό τρόπο μέσα από το πλέγμα τον λαϊκών δοξασιών. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε παγκόσμια κλίμακα και οφείλω να ομολογήσω ότι οι «δημιουργοί» των κατάρων ήταν πολύ πιο ευφάνταστοι απ’ότι αυτοί των διαφόρων ευχών!


"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy