ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΟΣ RIZITIS (αναζητήσεις του Ερυθρού Σταυρού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 15:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ampere

Τι έγινε ρε φίλε; Εντάξει «μια μπαλωτέ είναι ο θάνατος» αλλά για τους άλλους. Για τον «εχθρό» το λέγανε οι σύντεκνοι όχι για τον εαυτό τους.

Δεν είναι επιλογή ο θάνατος φίλε. Ούτε η απελπισία.
Επιλογή όμως είναι η μοναξιά. Γιατί αυτή δεν έρχεται ποτέ απρόσκλητη. Εμείς την προσκαλούμε φίλε. Εμείς της κάνουμε χώρο να μπει στη καρδιά μας.

Δεν είμαστε μόνοι όταν δεν μας αγαπάει κανείς (στο κάτω - κάτω αυτό έτσι κι αλλιώς δεν ισχύει με σένα).
Μόνοι είμαστε όταν δεν αγαπάμε ή όταν νομίζουμε ότι δεν αγαπάμε. Και ξέρεις από πού ξεκινά η αγάπη φίλε;

Από τον εαυτό μας ξεκινά. Ναι φίλε αγαπημένε, ριζίτη, ελάχιστε, μέγιστε.
«Αγαπάτε αλλήλους ως εαυτόν» είπε ο μεγάλος φίλε. Άμα δηλαδή δεν αγαπάς τον εαυτό σου πώς θα αγαπήσεις τους άλλους; Να πώς έρχεται η μοναξιά φίλε.

Τι θα πει σε βαρέθηκες; Άκουσέ με φίλε. Μ’ ακούς;
Ο ελάχιστος είμαι εγώ φίλε. Ο ελάχιστος είμαι εγώ και ρωτάω εσένα. Με βαρέθηκες φίλε;
Κοίταξέ με και πες μου ότι δεν χωράω πια στην καρδιά σου, σε αυτή τη μεγάλη καρδιά που μας χώραγε όλους,

Κοίταξέ με και πες μου ότι με βαρέθηκες ότι βαρέθηκες τον Τζώνυ ότι βαρέθηκες την Κάρμα ότι δεν μας αγαπάς πια. Ότι δεν θες να μας αγκαλιάζεις. Γιατί αν δεν είναι έτσι και ξέρω ότι δεν είναι έτσι, θέλω να μας αγκαλιάσεις τώρα. Και ξέρεις πώς; Αγκαλιάζοντάς εμένα. Εμένα τον ριζίτη, τον ελάχιστο τον μέγιστο.

Δεν θέλω να με αγαπάς επειδή είμαι τέλειος. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Τέλειος θα πει τελειωμένος, τετέλεσται που λένε. Όσο ζω θα είμαι ατελής φίλε, σκάρτος, νούλα … Ε και; Αυτό είναι η μαγκιά της αγάπης. Σιγά μη κάθεται να μετρήσει ποιος είναι ο σωστός και ποιος είναι ο εντάξει για να τον αγαπήσει. Σε αγαπώ γιατί είσαι εσύ τελεία και παύλα.

Δεν είναι επιλογή η απελπισία φίλε. Πάντοτε χαίρετε, εν παντί ευχαριστείτε, αδιαλείπτως προσεύχεστε. Μη χάνεις τη πίστη σου μωρέ ή τουλάχιστον μη χάνεις το χιούμορ σου. Δεν θες να προσεύχεσαι, τραγούδα. Δεν θες να τραγουδάς, γέλα. Γελάμε μωρέ γιατί έτσι. Και κλαίμε μωρέ αλλά δεν τρελαινόμαστε κιόλας. Δεν κολλάμε.
Χαρμολύπη

Δεν είναι επιλογή ο θάνατος φίλε. Ξέχασες ορέ τι του λένε τα παλικάρια του θάνατου; Μολών λαβέ του λένε ορέ παλλικάρι. Δεν του κάθονται μωρέ!

Με ακούς φίλε; Μας έμαθες να ακούμε το ΤΙΚ – ΤΑΚ που έχουμε στο στήθος μας. Δεν ξέρω ποια ζαλάδα του νου σε έκανε να σκέφτεσαι κουζουλάδες. Συμβαίνουν αυτά όλη την ώρα. Άκουσε όμως φίλε το μεγάλο τικ – τακ της καρδιάς σου και αγκάλιασε φίλε το φίλο μας ριζίτη, ελάχιστο μέγιστο. Γιατί μας λείπει η αγκαλιά του.


Ακολούθησε τη ροή



ο φιλος μας ο Ampere εγραψε και νιωθω σαν να ταγραψα εγω

απ την καρδια μας βγαινουν Γιαννη μου, γι αυτο ταυτιζονται


νασαι καλα!


ΥΓ. γελα γιατι θα κατεβω στα Χανια να κανω λασιθιωτικα ξεγιβεντισματα για να γελασεις και θα παω απο σβαιρα...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 06/10/2006 15:06:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 01:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ριζίτη, καλέ κι ελάχιστε, κράτα κι εμένα στην καρδιά σου (που δε με ξέρεις και δεν τ'αξίζω) και στείλε λίγη αγάπη να φύγει η μοναξιά, να την καβατζάρουμε τη δυσκολία του ταξιδιού μας.
Να, στέλνω όση έχω, ρε φίλε. Δε φτάνει; Βόηθα κι εσύ, δεν περισσεύουμε, ούτε ένας δε μπορεί να λείψει, θέλει χέρια και συντρόφους το καράβι μας.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 18:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντεκνε Ριζίτη
κι εγώ είμαι στενοχωρημένος τον τελευταίο καιρό....

...μου έχει τελειώσει η τσικουδιά!
κι έρχεται και χειμώνας!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 18:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


το ερώτημα είναι , πόσα χρόνια μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος την πάλη με την σκιές;
κι αν δεν μπορείς να γίνεις Φως, πώς θα φωτίσεις τις Σκιές;
καθότι ή όλοι ή κανείς είναι η δικιά μου φιλοσοφία...
τουτέστιν , καλό το ταξίδι αλλά η Ιθάκη έχει την αξία...
και Ιθάκη δεν είναι το τομάρι Μου αλλά το δικό "σας"...
άντε να γίνεις Φως όμως όταν η μεγαλύτερη Σκιά είσαι εσύ...
το ταξιδάκι καλό είναι αλλά στην καλύτερη περίπτωση «προσδοκά ανάσταση νεκρών», πράγμα που ζώσει εμένα μόνο!

Anyway , το ευχαριστώ σε όλους σας είναι πολύ λίγο , αλλά δυστυχώς δεν έχω κάτι παραπάνω να σας δώσω.

Δεν γράφω ονομαστικά σε κανένα τίποτα , μόνο σας κερνάω μια τσικουδιά τώρα που είναι η εποχή της και τα καζάνια εδώ έχουν πάρει φωτιά…



Άντε στην υγειά σας και καλά ταξίδια…με ή χωρίς Ιθάκες, όπως επιθυμεί ο κάθε ένας σας.


Σας Ευχαριστώ μπρε!

υγ. thanks....



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 11/11/2006 18:30:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 05:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άντε να γίνεις Φως όμως όταν η μεγαλύτερη Σκιά είσαι εσύ...

"Ο άνθρωπος, είναι το όνειρο μιας σκιας"
Πίνδαρος

Γειά σου ΕΛΑΧΙΣΤΕ - στην υγειά σου!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2006, 10:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“πόσα χρόνια μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος”
Πόσα χρόνια νομίζεις ότι θα ζήσουμε δηλαδή;
Κάνε υπομονή λοιπόν φίλε και μην απελπίζεσαι. That’s all.

Θα σου μιλήσω όμως και ως …χριστιανόπουλο κι ας μην δικαιούμαι τον τίτλο.
Η απελπισία είναι ή ύστατη ήττα. Μην υποκύψεις σ’ αυτή.
Η απελπισία είναι γέννημα υπερηφάνειας (και το πιο σατανικό της κόλπο είναι να υποδύεται την ταπεινότητα).
Η υπερηφάνεια, μας οδηγεί σε συμπεράσματα που μας απελπίζουν. So…
Αν τα συμπεράσματά σου σε απελπίζουν, απόρριψέ τα. Είναι σίγουρα λάθος.

Μη θες να σηκώσεις τον κόσμο στις πλάτες σου. Αυτό το φορτίο το ανέλαβε …άλλος (ξέρεις εσύ ποιος). Έχε Του λοιπόν εμπιστοσύνη.
Να ζεις, ν΄ αγαπάς, να μαθαίνεις (που λέει και ο Μπουσκάλια). Αυτό είναι το δικό μας φορτίο, του καθενός μας. Άλλωστε η ζωή είναι …ισόβια, κάνε υπομονή …θα περάσει.

Πίνω λοιπόν κι εγώ στην υγειά σου. Μου δίνει πολύ χαρά να σε διαβάζω, γι αυτό μη λες πως δεν έχεις να δώσεις.
Κι εγώ σ’ ευχαριστώ.


Ακολούθησε τη ροή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 23:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
που σε μπρε;;;;;;;;;;;;;;;;;;jonniebegood
ή μήπως το άλλαξες σεjonniebloggood


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 01:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

που σε μπρε;;;;;;;;;;;;;;;;;;jonniebegood
ή μήπως το άλλαξες σεjonniebloggood


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ


συντεκνε, ερχομαι στα μερη σου για λιγο.

λευκα ορη!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy