ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 Ένα πρόσωπο, ένα όνομα, μια ιστορία.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 03:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περικλής (~490 - 429 π.Χ.)
Ο άριστος ρήτορας Περικλής ανέλαβε περί το 462-461 της ηγεσία της Αθήνας με απόφαση της εκκλησίας του Δήμου και σε συνεργασία με τον Εφιάλτη του Σοφωνίδου (*) και τον Αρχέστρατο, στους οποίους οφείλεται και η εγκαθίδρυση της δημοκρατίας στην Αθήνα, αφαίρεσε από τον ολιγαρχικών αποκλίσεων 'Αρειο Πάγο την εποπτεία για τη διοίκηση και τους υπαλλήλους και την ανέθεσε στο συμβούλιο των πεντακοσίων. Εισήγαγε το μισθό για το συμβούλιο και τους δικαστές και εισηγήθηκε την επέκταση του δικαιώματος ψήφου και υποψηφιότητας και στην τρίτη τάξη των Αθηναίων, τους (φτωχούς) ζευγίτες.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 03:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
William Shakespeare (1564 - 1616)
ο Σέξπηρ έγραψε κυρίως δράματα που κατέχουν περίοπτη θέση στην παγκόσμια λογοτεχνία. Θεωρείται πρωτομάστορας στην παρουσίαση συγκροτημένων προσωπικοτήτων, ο οποίος εξοπλίζει τα πρόσωπα τού δράματος με ψυχολογικά περίπλοκους χαρακτήρες.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημόκριτος (~470/460 - 360)
Ο Δημόκριτος αναφέρεται συχνά ως εμπνευστής της θεωρίας του ατόμου

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευκλείδης (~365 - ~300 π.Χ.)
Η Γεωμετρία του Ευκλείδη απετέλεσε το θεμέλιο για την ανάπτυξη της «δυτικής» επιστήμης και τεχνικής και σ' αυτή τη Γεωμετρία στηρίζονται οι προϋποθέσεις της κλασικής Φυσικής από την Αναγέννηση και μετά

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηράκλειτος (~544 - 483 π.Χ.)
Η φιλοσοφική αντίληψη του Ηράκλειτου ήταν αντίθετη με την παραδοσιακή θρησκεία και στηριζόταν στις αριστοκρατικές αρχές. To αντικείμενο της φιλοσοφίας του δεν είναι η υλική αρχή αυτού του κόσμου αλλά ο εσωτερικός ρυθμός, ο Λόγος για τον οποίο ο κόσμος κινείται και ρυθμίζεται. Ο Ηράκλειτος είναι ο φιλόσοφος του αιώνιου γίγνεσθαι.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευριπίδης (~484 - 406 π.Χ.)
'Αρχισε να γράφει μάλλον στα 18 χρόνια του, είχε στη διάρκεια της ζωής του φιλική σχέση με τον Σοφοκλή

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 13/01/2003 05:02:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαλής ο Μιλήσιος (~625 - ~547 π.Χ.)
Ο Θαλής ανήκει στους επτά σοφούς της αρχαιότητας. Με την υπόθεσή του ότι αρχή όλων των πραγμάτων είναι το νερό, το οποίο θεώρησε φορέα ενέργειας και κινήσεως, ξεκίνησε ο Θαλής, ως πρώτος Έλληνας φιλόσοφος, ένα προβληματισμό για την προέλευση του σύμπαντος, ο οποίος απασχόλησε και απασχολεί μέχρι σήμερα την κοσμολογία

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηρόδοτος (~485 - 421/415 π.Χ.)
Ο Ηρόδοτος έγραψε μια «παγκόσμια» ιστορία

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωκράτης (470 - 399 π.Χ.)
Κύριος στόχος της φιλοσοφίας τού Σωκράτη ήταν η διαπίστωση της αλήθειας

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεμιστοκλής (~527 - 461 π.Χ.)
Πολιτικός και στρατιωτικός, ο οποίος συνέβαλε αποφασιστικά στη στρατιωτική αναβάθμιση της Αθήνας σε ναυτική δύναμη, με όλες τις συναφείς πολιτικές και κοινωνικές επιπτώσεις

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφοκλής (497 - 406 π.Χ.)
ο Σοφοκλής ήταν στους Αθηναίους πολύ δημοφιλής, λόγω και των πολιτικών και θρησκευτικών δραστηριοτήτων του

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιπποκράτης (~460 - ~370 π.Χ.)
ο Ιπποκράτης θεωρείται ο ιδρυτής της ιατρικής

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θουκυδίδης (460/454 - 394 π.Χ.)
περιέγραψε με μεγάλη μαεστρία σε βιβλίο του τον πελοποννησιακό πόλεμο

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Charles Darwin (1809 - 1882)
υποστηρίζει ότι τα είδη του ζωικού βασιλείου δεν παραμένουν αμετάβλητα, όπως υποστήριζε ο Αριστοτέλης, αλλά έχουν κοινή καταγωγή και εξελίσσονται με την πάροδο των χιλιετιών. Αυτή η θέση δημιούργησε αμέσως έντονες συζητήσεις μεταξύ των επιστημόνων και των θεολόγων.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 04:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Napoleon Bonaparte (1769 - 1821)
Aνακήρυξε τον εαυτό του πρώτο ύπατο, το 1802 ισόβιο ύπατο και, αντιστάσεως μη ούσης, το 1804 αυτοανακηρύχθηκε και έστεψε τον εαυτό του αυτοκράτορα, Ναπολέοντα τον Α'.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 22:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
το βλέμμα του επαναστάτη που βλέπει πέρα από τούτο τον κόσμο

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 02:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heinrich Schliemann (1822 - 1890)
Το 1869 ανακηρύχθηκε διάκτωρ της Αρχαιολογίας με το θέμα της Τροίας. Το ίδιο έτος εγκαταστάθηκε στην Αθήνα από όπου πραγματοποίησε ανασκαφές, στα έτη 1870-82 και 1890 στην Τροία, 1876 στις Μυκήνες, 1880-86 στον Ορχομενό και 1884-85 στην Τίρυνθα, οι οποίς οδήγησαν στην ανακάλυψη σημαντικών μνημείων.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wernher von Braun (1912 - 1977)
Ο Μπράουν ήταν υπεύθυνος για έργα κατασκευής πυραύλων (Saturn) και τεχνητών δορυφόρων

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Christobal Columbus Colon (1451 - 1506)
ο θαλασσοπόρος που ανακάλυψε την Αμερική;

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Augustus Octavianus Caesar (63 π.Χ. - 14 μ.Χ.)
Στην αντίληψη του κόσμου ο Αύγουστος Καίσαρ είχε αποκτήσει περίπου θεϊκές ιδιότητες, ως ανώτατος ιερωμένος της Ρώμης, αλλά κυρίως ως γιος του θεοποιημένου Ιούλιου Καίσαρα!

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ludwig Wittgenstein (1889 - 1951)
Ξεκίνησε τις μελέτες του με στόχο να αναγάγει όλα τα Μαθηματικά στη Λογική και κατέληξε στη διαπίστωση ότι όλες οι μεταφυσικές φιλοσοφίες αποτελούν ανοησία

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Francois Marie Voltaire (1694 - 1778)
Ο Βολταίρος διέβλεψε πολύ πριν από τον Μαρξ ότι η θρησκεία αξιοποιείται για τη δημιουργία «αντεστραμμένης συνείδησης» του κόσμου, με αποτέλεσμα να θεωρεί τον αγώνα και την κριτική κατά του ιερατείου και της θρησκευτικής πρακτικής σαν προϋπόθεση κάθε κοινωνικής κριτικής.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γαληνός Galenus Galen Claudius (~129 - ~199)
Είναι μετά τον Ιπποκράτη ο σημαντικότερος ιατρός της αρχαιότητας

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galileo Galilei (1564 - 1642)
Ο Γαλιλαίος θεμελίωσε με τα πειράματά του για την ελεύθερη πτώση των σωμάτων και τις ταλαντώσεις τού εκκρεμούς τη λεγόμενη σήμερα κλασική Μηχανική και γενικότερα τη Φυσική. Οι παρατηρήσεις τού ουρανού και των πλανητών από τον Γαλιλαίο με ένα τηλεσκόπιο άνοιξαν το δρόμο για τη σύγχρονη Αστρονομία. Ανακάλυψε τις φάσεις του πλανήτη Αφροδίτη, τους πρώτους 4 δορυφόρους του πλανήτη Δία, τις ηλιακές κηλίδες, καθώς επίσης τους δακτύλιους γύρω από τον πλανήτη Κρόνο. Ο Γαλιλαίος διατύπωσε επίσης πρώτος την άποψη ότι ο γαλαξίας αποτελείται από ένα πλήθος αστέρων. Το 1633 αναγνώρισε δημόσια τις «πλάνες» του για το ηλιοκεντρικό σύστημα και για την περιστροφή της γης και έτσι διέφυγε τη θανατική καταδίκη και καταδικάστηκε σε κατ' οίκον περιορισμό, χωρίς χρονικό όριο.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαχάτμα Γκάντι (1869 - 1948)
έζησε στη Νότια Αφρική ως δικηγόρος, όπου υπερασπίστηκε τα πολιτικά δικαιώματα Ινδών μεταναστών, θύματα του καθεστώτος των φυλετικών διακρίσεων (απαρτάιντ) που ίσχυε σ' αυτή τη χώρα. Ο Γκάντι ανέπτυξε μία μέθοδο αντιστάσεως χωρίς βία, η οποία έγινε πρότυπό του και στον αγώνα για την απελευθέρωση της πατρίδας του από τους 'Αγγλους αποικιοκράτες, όταν το 1914 επέστρεψε στις Ινδίες και ανέλαβε την ηγεσία τού αγώνα.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
John Locke (1632 - 1704)
υπεστήριζε ότι η ανθρώπινη ψυχή είναι «άγραφο χαρτί», το οποίο γεμίζει με γνώσεις από τις εμεπιρίες στη διάρκεια της ζωής

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 03:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Karl Marx (1818 - 1883)
Ο Μαρξ ήταν ο πρώτος φιλόσοφος που άσκησε έντονη κριτική στο καπιταλιστικό σύστημα, όχι με βάση ηθικά επιχειρήματα, όπως είχαν κάνει ήδη αρκετοί διανοούμενοι πριν από αυτόν, αλλά στηριζόμενος σε πολιτικό και κοινωνικό προβληματισμό

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 04:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wolfgang Amade Mozart (1756-1791)
Είναι ένας από τους σπουδαιότερους συνθέτες μουσικής που παρουσιάστηκαν στην ιστορία αυτής της τέχνης. Μαζί με τον Χάυντ και τον Μπετόβεν αποτελεί ένα από τους σημαντικότερους εκπροσώπους του λεγόμενου «βιενέζικου κλασικισμού».

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 04:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Samuel Finley Breese Morse (1791 - 1872)
Το 1837 και με τη βοήθεια 2 συνεργατών, πήρε ο Μορς δίπλωμα ετρεσιτεχνίας για τον τηλέγραφό του, ο οποίος δεν μετέδιδε τίποτα παραπάνω από τελείες και παύλες, ένα αλφάβητο που επινόησε ο εφευρέτης ειδικά γι' αυτό το σκοπό

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 04:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
Η σπουδαιότητά του έγινε σταδιακά αντιληπτή από τα μέσα του 18ου αιώνα και έκτοτε θεωρήθηκε ως ένας από τους σημαντικότερους μουσικούς που γνώρισε η ανθρωπότητα.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy