ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Antidogma.gr
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Δημήτριος ο Πολιορκητής
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 01:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτριος ο Πολιορκητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξαναδιαβάζοντας είδα ότι στην παρακάτω πρόσταση έλλειπε η παρακάτω (με κεφαλαία γράμμτα) λέξη:

... Άρα το όλο θέμα είναι καθαρά συμβολικό και το θέμα είναι κατά πόσο ο μάρτυρας σέβεται, εμπιστεύεται και θέλει να ΤΗΡΗΣΕΙ το γράμμα του νόμου, λέγοντας την αλήθεια εκ πεποιθήσεως και όχι φόβου ή πόσο μάλλον λόγω μιας γραφικότητας που λέγεται ορκίζομαι στο Ευαγγέλιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 07:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παράδειγμα 1: Θέλεις να αναγράφεται το θρήσκευμα στην ταυτότητά σου. Κανένα πρόβλημα. Δεν θέλεις, πάλι κανένα πρόβλημα. Η απόφαση να είναι καθαρά του ατόμου. Όχι συλλογικά και με απόφαση (άκουσον-άκουσον) της Βουλής του Κράτους ή της Εκκλησίας. Απλά στην αίτηση που θα κάνεις θα ζητάς να υπάρχει ή όχι η συγκεκριμένη αναφορά. Τώρα όμως απαγορεύεται δια νόμου, κάτι το οποίο είναι μία πολύ συγκεκριμένη κατάσταση που έτσι αυθαίρετα παρεμβαίνει, τελικά καταστρατηγεί το προσωπικό δικαίωμα του οποιουδήποτε θέλει η ταυτότητά του να λέει την θρησκεία του και αναμφίβολα θίγει το θρησκευτικό του συναίσθημα. Μιλάμε δηλαδή για κλασσική περίπτωση θρησκευτικού ρατσισμού και μάλιστα με την βούλα της Πολιτείας!!!

Η ταυτότητα είναι δημόσιο έγγραφο, δεν είναι προσωπικό. Ο ρόλος της είναι να ταυτοποιεί τον κάτοχό της για λογαριαμό του κράτους. Με αυτή την έννοια δεν είναι ο κάτοχός της αυτός που θα αποφασίσει για το τι πληροφορίες θα περιλαμβάνει η ταυτότητα.

Το να περιλαμβάνει η ταυτότητα το θρήσκευμα θα έχει νόημα αν το κράτος θέλει να γνωρίζει σε τι θεό πιστεύει ο καθένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 10:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Η ταυτότητα είναι δημόσιο έγγραφο, δεν είναι προσωπικό. Ο ρόλος της είναι να ταυτοποιεί τον κάτοχό της για λογαριαμό του κράτους. Με αυτή την έννοια δεν είναι ο κάτοχός της αυτός που θα αποφασίσει για το τι πληροφορίες θα περιλαμβάνει η ταυτότητα.

Το να περιλαμβάνει η ταυτότητα το θρήσκευμα θα έχει νόημα αν το κράτος θέλει να γνωρίζει σε τι θεό πιστεύει ο καθένας."


Repeat και με bold για όποιον ΔΕΝ το έχει καταλάβει ακόμα!!!

Ουφ με τις ταυτότητες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 10:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ναι !

Να γράφει ο καθένας οτι θέλει στην ταυτότητά του !

Εγώ π.χ. δεν θέλω τη φωτογραφία μου και το αποτύπωμά μου. Θέλω να έχω
το Avatar από το forum μπορώ ?????

Επίσης θέλω να αναγραφεί ο δείκτης νοημοσύνης μου και το μήκος...
των μαλλιών μου !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 11:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον η αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα δεν εξυπηρετεί πολιτικοκοινωνικούς σκοπούς, σωστά και δεν θα πρέπει να γίνεται ανεξαρτήτως από τις πεποιθήσεις του καθενός.
Ποια λοιπόν η θεολογική προσέγγιση της αναγραφής του θρησκεύματος στην ταυτότητα; Εξυπηρετεί εσωτεριστικές ανησυχίες; Μιλάμε πλέον για Κρατική λειτουργία και όχι για προσωπικές ελευθερίες.
Φυσικά και δεν υπάρχει περίπτωση θρησκευτικού ρατσισμού γιατί το κράτος δεν είναι θρησκεία.

Ο όρκος του δικαστηρίου αποτελεί απλά ένα τυπικό μέρος της διαδικασίας που η πολιτισμική εξέλιξη τον καθιστά εν μέρει άχρηστο. Ποιος δεν θα πρόδιδε τα πιστεύω του για να γλιτώσει την ισόβια κάθειρξη ή έστω και τα δέκα χρόνια;

Όσον αφορά τις εικόνες στους δημόσιους χώρους, το θέμα ανάγεται στην ίδια περίπτωση με αυτή των ταυτοτήτων. Και στις δύο περιπτώσεις η πλειοψηφία αποφασίζει. Δημόσιοι χώροι υπάρχουν και είναι οι εκκλησίες.

quote:
ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ, αυτό που παρατηρείται σήμερα ανα τον κόσμο είναι μιά τάση να αναποδογυρίσουμε την κρατούσα κατάσταση. Και δεν λέω, να τα φέρουμε όλα τούμπα, αλλά ποιά είναι η αντιπρόταση για το μετά. Παρατηρείται δε, ειδικά εδώ στην Ελλάδα όπου όλα είναι χύμα και ο κάθε πικραμένος λέει ό,τι του κατεβαίνει χωρίς καμμία μα καμμία κοινωνική κριτική (γιατί καλός είναι ενίοτε και ο εξάψαλμος), το εξής γεγονός: Ορισμένοι εντολοδόχοι, να "κόπτονται" περισσότερο για τα "κοινωνικά και δημοκρατικά δικαιώματα" ορισμένων που βρέθηκαν με την θέλησή τους ακόμη παράνομα μέσα στην χώρα, παρά για αυτούς τους ίδιους τους Έλληνες πολίτες. Δηλαδή αυτοί που φωνάζουν (δικαίως ως ένα σημείο) για ρατσισμό και ξενοφοβία να προβαίνουν σε ρήσεις και πράξεις που στην κατάληξή τους αποτελούν ρατσισμό ενάντια στην εν Ελλάδι κρατούσα κοινωνική ομάδα (βλ. πλειοψηφία) τα μέλη της οποίας σε συντριπτικό ποσοστό δηλώνουν και θέλουν να αυτοπροσδιορίζονται ως "Έλληνες Χριστιανοί Ορθόδοξοι". Έχουμε δηλαδή φτάσει στο σημείο να μιλάμε για (ελλείψει κάποιου πλέον δόκιμου όρου) "γνωστοφοβία" και "αυτο-ρατσισμό".

Αυτό έλλειπε, το Κράτος να δίνει περισσότερη σημασία στις ιδεολογικές ανησυχίες των πολιτών παρά στους ίδιους τους πολίτες. Ποια θα ήταν η διαφορά αν συνέβαινε το αντίθετο, με την Τουρκία; Η Τουρκία αυτοαποκαλείται Δημοκρατία.
Κανείς δεν απαγόρευσε σε κάποιον να αυτοπροσδιορίζεται ως Έλληνας Χριστιανός Ορθόδοξος, άλλο ο αυτοπροσδιορισμός και άλλο η προώθηση και η ανάδειξη αυτού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 03:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Cosmos2001 δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο Πολύ σωστά το έθεσες το ζήτημα

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 03:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARISTEIDIS17
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 11:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARISTEIDIS17  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
a************
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2006, 12:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a************  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΩ...
ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΒΩ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΔΩ.
ΠΕΖΗ ΜΕ ΠΟΡΣΕ ΄Η ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ

afroditakisosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy