ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ερώτηση λογικής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 03:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

για να μην μπερδευουμε τος βουρτσες με τος σκουπες, τι εννοει ο καθενας οταν λεει πνευμα?
εγω για παραδειγμα δεχομαι οτι ολα εχουν "πνευμα" στην Φυση, αλλά θεωρω κατασκευασμα του ανθρωπινου μυαλου τους δαιμονες που περιμενουν καποιοι ναρθουν με το ποτηρακι ή με την σολωμονικη

Φίλε jbg, σε παλαιότερο πόστ πρίν απο 2 χρόνια σου είχες αναφέρει στη φίλη zadok την ίδια ανιμιστική προσεγγιση λέγοντας συγκεκριμένα ότι έβλεπες τη "μαγεία" αποκλειστικά και μόνο μέσα απο το σαμανικό μονοπάτι στο οποίο έχεις εντρυφήσει και ότι δεν έχεις ψάξει τα συστηματα δυτικου γριμοριακού τύπου αλλά παρ όλα αυτά τα θεωρείς ίσως προιόντα υπερφίαλων μυαλών,ανοησίες κτλ.

Η φίλη Zadok βέβαια σου τόνισε ότι άν δίάβαζες απο την αρχη τα πόστ θα έβλεπες ότι και οι υπόλοιποι συνομιλητές δεν στερούνταν κατάρτισης. Μήπως άλλαξε κάτι απο τότε, δηλαδή ασχολήθηκες με το σύστημα και απο τα αποτελέσματα θεώρησες ότι όντως είναι 100% κατασκευάσματα του ανθρώπινου μυαλού και άν ναι αυτα τα κατασκευάσματα στερούνται δυνατοτήτων ή ανήκουν αποκλειστικά στη σφαίρα φαντασίας του ενασχολούμενου (άκακες σκεπτομορφές)?

Δηλαδή παραδέχεσαι αποκλειστικα ότι υπάρχει πνεύμα σε οτιδήποτε στην εκδηλωμένη φύση και όχι οπουδήποτε αλλου, π.χ ένα αστέρι δεν έχει το πνεύμα του???(βλέπε πλανητική μαγεία Ασσύριοι,Σουμέριοι,Βαβυλώνιοι,Αιγύπτιοι)

Θα ήθελα αν είχες την καλωσύνη (και θα χαρώ να τα ακούσω)να παραθέσεις τα επιχειρήματα σου επι του παραπάνω.

Προσωπικά δεν αμφισβητώ τις σαμανικές πρακτικές γιατί γνωρίζω ότι εργάζονται και εχουν αποτελέσματα στο πεδίο εφαρμογής τους όπως επίσης συμφωνω ότι η φύση περιέχει δέος και αν κάποιος ακουμπήσει την πλάτη του στον κορμό ενός γέρικου δέντρου και συντονιστει με αυτό , έχει πολλά να μάθει όπως και από την λιβελλούλη που θα του ρθει στο χέρι που ανέφερες αλλού. Ας μην ξεχνούμε ότι και στο Δυτικό πρότυπο το Natural Magick ανθούσε (εργασίες Agrippa, Albertus Magnus,Porta κτλ) και ύστερα προχωρούσαν σε άλλες εργασίες εάν κατάφερναν να σηκώσουν λίγο τα πέπλα της Ισιδας (Φύσης).

Και απο τι άραγε φοβόταν ο μεσαιωνικός απλός κοσμάκης το μαγγανευτή, το νεκρομάντη, το "μάγο" (με την παραφθαρμένη έννοια του όρου) και τη "μάγισσα". Αν ήταν τσαρλατάνοι δεν θα πείραζαν κανεναν και ο κόσμος θα γέλαγε μαζί τους ασύστολα αλλά μάλλον υπήρχε και κάποιος άλλος παραγοντας τρομου που διακατείχε το πλήθος και ακόμα και μορφωμενους ανθρώπους από τους μη τσαρλατάνους αλλά με κακή προβολή των δυνάμεων του Νού.
Ποτε δεν θα υπήρχαν πλαστά χαρτονομίσματα εάν δεν υπήρχαν γνήσια για να αντιγραφούν. Το ίδιο ισχύει και για τα ψυχικά φαινόμενα.

Αυτοί ήταν που κατακρεούργησαν τις λατρείες θεουργίας αλλά και του παγανισμού και έβγαλαν τοσο κακό όνομα στις γνήσεις πρακτικές των μυητικών μυστηρίων. Επίσης οι πραγματικοί μυημένοι Δυτικού τύπου έθρεφαν μεγάλη εκτίμηση σε μυστήρια παγανιστικού τύπου όπως τελετουργίες του Πάνα, Ελευσίνια,Διονυσιακά δίχως να παραβλέπουν τα παραπάνω τα οποία ναι μεν παρέλαβαν από τους Εβραιους αλλά όπως είναι γνωστό τα μυστηρια των Εβραίων εισί των Αιγυπτίων

quote:
ισως οι σπηλαιοδιφες μας να γνωριζουν πρακτικα και καλυτερα απο τους αναζητητες του καναπε, αν και "αμφισβητιες", την σχεση ανθρωπου - Φυσης, οταν ανα πασα στιγμη μπορει να τα τιναξεις...»

Και ίσως αξίζει τον κόπο να δούμε τον πιο «κακό» άνθρωπο που πέρασε ποτέ από τον κόσμο , τον Aleister Crowley ο οποίος ήταν δεινός ορειβάτης και είχε ορειβατήσει πάνω από τα 20.000 πόδια έως την Κατσεγιούνγκα (Νεπάλ-τρίτο μεγαλύτερο βουνό παγκοσμίως) έναν αιώνα σχεδόν πρίν, αλλά πήρε αυτά τα δυσνόητα και στριφνά γραπτά των αρχαίων Μάγων και τα αποκαλούμενα «Σολομωνικά» και προσπάθησε να βγάλει νόημα να δεί τι προσπαθούσαν τότε να κάνουνε, σπαταλώντας απειρο χρόνο απ τη ζωή του για να πειραματιστεί πριν καταδικασει κάτι.

Κατέληξε όμως σε κάποια συμπεράσματα έστω ότι οι αρχαίοι είχαν πολύ βίαια και περίεργα ψυχολογικά συστήματα και άσχετα από το εάν είναι σωστός ή όχι , δεν ήταν αναζητητής του καναπέ. Ο αμφισβητίας ή ο υπερβολικά εύπιστος θα πρέπει να έχει στοιχεία για αυτό που υποστηρίζει πρίν γίνει αμφισβητίας ή υπερβολικά εύπιστος.


quote:
ακραιες καταστασεις προκαλουν συνειδησιακες εμπειριες

το αν τις αποδεχεσαι ή πως τις ερμηνευεις ειναι αλλο θεμα...


Συμφωνώ απολύτως σε αυτό φίλε μου.
Παρ’ όλα αυτά για το περί επιστημονικού μπορώ να πώ το εξής καθως και εγώ θετικές επιστήμες έχω σπουδάσει αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να έχω ανοιχτό μυαλό. Πιστεύω ότι η διαμάχη όλων αυτών των λογικά-υλικά σκεπτόμενων ανθρώπων με τους μεταφυσικά σκεπτόμενους ανάγεται στο εξής.
Ο πρώτος δεν διαθέτει τον κάματο (χρειάζεται κάποιος) για να φτάσει σε συμπεράσματα καθώς αρνείται να το εξετάσει συνήθως με τον τρόπο με τον οποίο θα έπρεπε να το εξετάσει (ως ψυχικό φαινόμενο καθώς μιλάμε για άλλαγές συνείδησης) ενώ ο «μεταφυσικός» ή ο «εσωτερίζων» θα καταπιεί πολλά πράγματα αμάσητα και σ αυτό δικαιολογώ απόλυτα τους σκεπτικιστες που βγαίνουν απ τα ρούχα τους.

Απ την άλλη το ποδάρι του σκεπτικιστή, πρέπει να βυθιστει και αυτό στο κάρβουνο με τον ίδιο ρυθμό (ας το χρονομετρήσει, ας το δεί με κάμερα όσο θέλει ) και άς περπατήσει και αυτός μετά διπλα στους άλλους για να έχει αποψη. Οσο για τον εσωτερίζοντα ας παρατηρήσει ότι δεν είναι υπευθυνος ο Αγιος Κωνσταντίνος και Ελένη καθώς η πυροβασία απανταται σε πολλές κουλτούρες και θρησκείες παγκοσμίως.
Μπορεί να ειναι συνδυασμός και τεχνικής αλλά και άλλων λεπτοφυέστερων καταστάσεων (έκστασης κτλ), χρήζει ολιστικής έρευνας.

Προσωπικά ήμουν αρκετά σκεπτικιστής παλαιότερα αλλά θα πώ ένα πρακτικής φύσης παράδειγμα υγιους αντιμετώπισης (κατά τη γνωμη μου) τέτοιων περιστάσεων. Εστω λοιπόν ότι πέφτει στα χέρια σας ένα βιβλίο για την Αστρική Προβολή ή την μετατόπιση συνείδησης έξω από το σώμα. Το διαβάζετε και λέει μέσα κάποιες ασκήσεις. Εστω λοιπόν ότι ενδιαφέρεστε να το ψάξετε.

Λέει λοιπόν π.χ να πάρετε έναν αναπτήρα ,να τον παρατηρήσετε αρκετά έως ότου να μπορείτε να τον φανταστείτε τέλεια. Σιγά σιγά κι καθημερινά οι ασκήσεις σας ωθούνε να περπατήσετε με το μάτι του μυαλού σας νοητικά από την κουζίνα στο σαλόνι και μετά από τη δουλειά σας στο σπίτι σας.

Μετά από καιρό και αρκετές ασκήσεις το κάνετε λοιπόν απ τη δουλειά σας ,ονειροπολείτε το σπίτι σας έντονα και βλέπετε στο μάτι του μυαλού σας, τα αδέρφια σας να τσακώνονται. Γυρνάτε σπίτι και ρωτάτε τη μαμά. Τι έγινε μάνα στα έξι το απόγευμα εδώ, σφάχτηκαν τα αδέρφια μου και η μάνα απαντάει καταφατικά. Σύμπτωση?? ΟΚ. Εάν όμως δείτε σκηνές και από τα σπίτια φίλων, πιθανές σκηνές μπροστά που επαληθεύθηκαν και υπάρχει συνεχής επαναληψη με ακριβείς σκηνές ιδωμένες εξ αποστάσεως αυτό είναι φυσικα μία πολύ ισχυρή ένδειξη.

Εάν επίσης φτάσετε και δείτε μέσα από τα μάτια κάποιου γνωστού σας τα πάντα θα καταλάβετε ίσως και ορισμένες μορφές τρέλας ή διπλής προσωπικότητας. Σήμερα μιλούσα με μία γνωστη της φίλης μου που την έβλεπα πρώτη φορά.

Ενώ ήταν λογική και προσγειωμένη και αρκετά μορφωμένη από γονείς γιατρούς στο επάγγελμα, κάποια στιγμή επάνω στην κουβέντα εξέφρασε την απορία για μία φίλη της στο νησί της η οποία είχε κάποιες περίεργες δυνάμεις τηλεκίνησης, διόρασης κτλ

Συχνά έπεφτε σε καταληψία και εξωσωματωνόταν τοσο έντονα που μελάνιαζε μπροστά της. Εφτασε να την δεί στην Πάτρα από την Κρήτη και να περιγράψει από κοντά τα ρούχα της ,την καφετέρια που βρισκόταν ,τους παρευρισκομένους φίλους κτλ και η κοπέλα σοκαρίστηκε. Στην συζήτηση μας δεν είχε ακούσει ποτέ την λέξη αστρική προβολή η μετατόπιση συνείδησης. Ούτε και οι γονείς της ως γιατροί ειχαν να της δώσουν εξήγηση.

Γιατί δεν αποδεικνύεται εύκολα??? Μια καλή πρακτική απόδειξη είναι να κρυψει ένας φίλος στο δωμάτιο του ένα αντικείμενο και να εξωσωματωθούμε από το σπίτι μας και να του πούμε την επομένη που ήταν.
Αυτό απαιτεί συνεργασία όμως. Όταν ο άλλος είναι σκεπτικιστής ακομα και να το βρεί ο προβαλλόμενος ο άλλος ενδέχεται να μην το παραδεχτεί ή με τους αρνητικούς ψυχικούς κραδασμούς του να φράξει την όλη διαδικασία, θα ήταν σαν να έκλεινε τα φώτα σε έναν που ψάχνει με τα κανονικά του μάτια. Οι γνωστοί και φίλοι όμως ενός σοβαρά πειραματιζόμενου γρήγορα αποκτούν τις αποδειξεις τους αλλά δεν τις λένε παραέξω για προφανείς λογους.

Μετά υπάρχουν και κάποιοι παραδοσιακοί όρκοι που κάποιοι τους τηρούν ότι αυτές οι δυναμεις δεν είναι για επίδειξη και μόστρα αλλά για βοήθεια των άλλων. Επιπλέον σπαταλούν ψυχική ενέργεια και σε καταρρακώνουν,επίσης καθώς ο αρχικά σκεπτικιστής και μετέπειτα πιστεύων δεν έχει τρόπο να το αντιληφθεί επιστημονικά δεν μπορει και να προωθήσει πουθενα την εμπειρια του ούτε να την αποδείξει περαιτέρω.

Απλά ο σκεπτικιστής περιμένει άμεσα και γρήγορα αποτελέσματα που τσεκάρονται απτά με τις υλικές αισθήσεις,εκεί είναι το θέμα. Όταν κάποιος χτίσει ένα τοίχο στο σπίτι του το βλέπει και λέει Μπράβο μου, έκανα μάντρα γύρω από το σπίτι μου, ένας Μπετόβεν που είχε τη συμφωνία στο μυαλό του πρίν την γράψει δεν μετράει γιατί δεν φαινεται τίποτα με το μάτι.Φαντάσου τι αξία θα είχε η 9η εάν δεν την άκουγε και το αυτί μας. Καμία.

Εστω λοιπόν ότι παίρνει ο σκεπτικιστής μία ρόμπα, και ένα ραβδί και ένα βιβλίο στο χέρι και προφέροντας ένα τυπικό να δεί τον τοίχο να σχίζεται και να ρχεται ο άγγελος ή ο δαίμονας. Αγγούρια φυσικά, δεν θα γίνει τίποτα.Τι θα πεί λοιπόν ο δοκιμάζων, παραμύθια της Χαλιμάς και του Χόλυγουντ.
Με τον ίδιο τρόπο εάν πάμε σε κάποιον τύπο που τρέχει περιστασιακά αλλά που είναι άσχετος από αθλητικούς αγώνες και του πούμε ότι το 100άρι γίνεται κάτω από τα 10 δευτερόλεπτα και δεν μας πιστέψει τότε εάν του δώσουμε ένα σορτσάκι (ρόμπα), και ένα ζευγάρι ΝΙΚΕ(βιβλίο) και μία φανέλα (ραβδί)και τρέξει και το κάνει 15, τότε τι θα πεί, Ορίστε ρε είμαι υγιής και καλός τρεχαδόρος, άντε να το κανε ένα Αιθιοπικό σαμιαμίδι 14 δεύτερα. Εδώ βέβαια αποδεικνύεται με την τηλεόραση αλλά εάν δεν υπήρχε τέτοια δυνατότητα.

Το ίδιο θα συμβεί και με τους σπηλαιοδίφες φίλους που αναφέρει ο φιλος jbg. Ρισκάρουν την ζωή τους με ένα σχοινί στο σκότος της σπηλιάς και όντως είναι εξτρίμ και μη καναπεδάτη εμπειρία.Διάγουν εκεί τον κάματο τους και το χρόνο τους και μπράβο τους κατ εμέ. Εάν πάει κάποιος άσχετος με σπηλαιολογία και πατήσει πρώτη φορά το πόδι του σε σπηλιά και πει το σταλακτίτη σταλαγμίτη και επιμένει κιόλας, δεν θα τα παρουν στο κρανίο, δεν θα στεναχωρηθούν???

Ετσι στενοχωριέμαι και εγώ φίλε όταν πρίν 2 χρόνια στην προσπάθεια να σώσω μια θεία από επιπλοκή χειρουργείου, με αστρική προβολή , συνδέθηκα από κακή συννενόηση με το γιό της και αυτή ταυτόχρονα, και έπεσα στο κρεβάτι με συμπτώματα ασθματικής κρίσης κοντά στο θάνατο από διαρροή της ζωτικής μου ενέργειας.
Η θεία εντωμεταξύ χόρευε τσα τσα μετά το χειρουργείο. Δεν υπολόγισα όμως τον ψυχικό λώρο μάνας παιδιού και το δοχείο μου άδειασε ταχυτατα. Επεσα στο κρεβάτι του θανατά και οι γιατροί δεν βρηκαν τίποτα ,τους έμοιαζε σαν πνευμονια ή ασθματική κρίση χωρίς αίτιο. Τα φάρμακα δεν έκαναν τίποτα, δεν μπορούσα να ανασάνω και οι δικοί μου είχαν τρελαθεί.

Οντας άρρωστος και μισός μέσα στο σώμα μισός έξω αναγνώρισα το αστρικό λίνκ, και πήρα τηλ κάποιο φίλο και του είπα, έβγα έξω (αστρικά)και δες με τι είμαι συνδεδεμενος και μου περιέγραψε ακριβώς ότι είδα. Το κακό ήταν ότι δεν μπορούσε να κόψει τα λίνκς ούτε αυτός καθώς η απότομη εκροή ενέργειας θα με έστελνε στον ταφο. Με κατάλληλη διαδικασία κόπηκε μετά από κάποιες ωρες και η θεία με το γιό της γονάτισαν καθώς τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα πώς είναι για να τσεκάρω. Εμειναν και αυτοί τάβλα για λίγο από το ξεβεντουζάρισμα της ενέργειας.
Αυτή η ιστορια θα άξιζε να μπει αναλυτικά στο τόπικ της Νευρικής Αιμορραγίας.

Με τέτοιες λοιπόν εμπειρίες που έχει κινδυνέψει η ζωή μου πως μπορώ να διαπραγματευτώ οποιονδήποτε (επι του συγκεκριμένου θέματος) δυσπιστουντα ιδιαίτερα εάν με πεί και βολεψάκια και ερευνητή του καναπέ (δεν υπονοώ κανέναν)??

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές ποστ απο όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 08:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Yngwi λέει....
Το ίδιο θα συμβεί και με τους σπηλαιοδίφες φίλους που αναφέρει ο φιλος jbg. Ρισκάρουν την ζωή τους με ένα σχοινί στο σκότος της σπηλιάς και όντως είναι εξτρίμ και μη καναπεδάτη εμπειρία.Διάγουν εκεί τον κάματο τους και το χρόνο τους και μπράβο τους κατ εμέ. Εάν πάει κάποιος άσχετος με σπηλαιολογία και πατήσει πρώτη φορά το πόδι του σε σπηλιά και πει το σταλακτίτη σταλαγμίτη και επιμένει κιόλας, δεν θα τα παρουν στο κρανίο, δεν θα στεναχωρηθούν???

Οχι δεν θα στεναχωριώμασταν....θα προσπαθούσαμε να του υποδείξουμε ποιος ειναι ο σταλακτιτης από τον σταλαγμίτη...και εμπρακτα αλλά και με αποδείξεις..π.χ. ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...Αλλά άλλο να λές τον σταλαγμίτι σταλακτίτη και άλλο να λές βάζω το χέρι μου σε βραστό νερό και δεν παθαίνω τίποτε..κλπ κλπ....



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 09:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria

quote:

Αγαπητέ μου ¶γγελε, το θέμα δεν είναι να δεχτεί την πεπερασμένη του ύπαρξη, αλλά να πάψει να είναι τόσο αφελής; τόσο ευκολόπιστος; να βάλει λίγο το μυαλό του να δουλέψει;

Μα αν παψει να ειναι αφελης και βαλει το μυαλο του να δουλεψει, θα καταλαβει οτι η κοκινοσκουφιτσα των ονειρων του ειναι ενα ουτοπικο παραμυθι. Και αυτο ειναι επωδυνο συναισθηματικα.

Γι'αυτο μιλαω για συναισθηματικη ωριμανση. Ριξε μια ματια στα ποστ εδω. "Πιο ωραιος ειναι ο κοσμος που εχει μαγεια", "Τι ωραια που θα ηταν ενας πνευματικος κοσμος", "Τι κριμα ου εχουμε γεμισει υλιστες".

Παραμυθι χωρις δρακο που λεει και ο τζονιμπιγκουντ δεν πουλαει.


Το θελουμε το παραμυθι μας. Το ζηταει ο οργανισμος μας. Πες μου πως με αγαπας και ας ειναι ψεμα.


Αγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 16:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα αν παψει να ειναι αφελης και βαλει το μυαλο του να δουλεψει, θα καταλαβει οτι η κοκινοσκουφιτσα των ονειρων του ειναι ενα ουτοπικο παραμυθι. Και αυτο ειναι επωδυνο συναισθηματικα.

Γι'αυτο μιλαω για συναισθηματικη ωριμανση. Ριξε μια ματια στα ποστ εδω. "Πιο ωραιος ειναι ο κοσμος που εχει μαγεια", "Τι ωραια που θα ηταν ενας πνευματικος κοσμος", "Τι κριμα ου εχουμε γεμισει υλιστες".

Παραμυθι χωρις δρακο που λεει και ο τζονιμπιγκουντ δεν πουλαει.


Το θελουμε το παραμυθι μας. Το ζηταει ο οργανισμος μας. Πες μου πως με αγαπας και ας ειναι ψεμα.



Αν είναι συνειδητή επιλογή μας, δεν με πειράζει. Εχω μια φίλη που πιστεύει στην ύπαρξη της ψυχής επειδή αυτή η σκέψη της κάνει καλό ψυχολογικά. Το παραδέχτηκε η ίδια κάποια στιγμή που το συζητούσαμε και βέβαια της είπα "καλά κάνεις τότε και πιστεύεις, μην περιμένεις όμως να με πείσεις γιατί αυτό δεν είναι επιχείρημα". Και βέβαια απάντησε ότι δεν ήθελε να με πείσει, απλώς την παραξενεύει που δεν φαίνεται να έχω την ίδια ανάγκη.
Είναι λοιπόν θέμα προσωπικής-εσωτερικής ανάγκης κάποιων ανθρώπων ίσως των περισσοτέρων. Αυτή την ανάγκη εκμεταλλεύεται ένα πλήθος επιτηδείων και είτε τους χειραγωγεί, είτε τους ξεζουμίζει ψυχικά και υλικά. Αυτό με ενοχλεί και αυτό θεωρώ αφέλεια. Επειδή πιστεύεις σε κάτι, να παρασύρεσαι από τον πρώτο επιτήδειο που δηλώνει ότι μπορεί να σου αποδείξει αυτό το κάτι. Και όταν βλέπεις ότι αυτός σε κοροϊδεύει και σε εκμεταλλεύεται, να τον αφήνεις για να πέσεις στον επόμενο. Αυτή την ηλίθια τακτική την έχω δει σε αρκετούς φίλους και γνωστούς που απορώ, επειδή στην υπόλοιπη ζωή τους θεωρούνται και είναι αρκετά λογικοί και έξυπνοι. Σε αυτόν τον τομέα όμως "χαζεύουν" και παρόλο που την πατάνε, επιμένουν.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 16:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Medeck,

quote:
Ξεχνας ποσες ΣΦΑΓΕΣ εγιναν απο διαφορους που πιστευαν στο Πνευμα οπως εσυ το οριζεις ΕΙΣ το ονομα του Πνευματος μαλιστα ακομα και εαν το ΙΔΙΟ το πνευμα του...Πνευματος δεν το ενεκρινε (πχ χριστιανισμος)?
Δεν ξερω που θα πηγαινε ο κοσμος χωρις πιστη σε θεοτητες αλλα βλεπω καλα απο την ιστορια αρχαια τε και συγχρονη που πηγε οταν πιστευε και πιστευει σε θεοτητες.

Όσα έγραψα τα έγραψα για το 2006 όχι για τον μεσαίωνα, και αναρωτιέμαι για αυτή την ισορροπία βάση της σημερινής εποχής που διανύουμε. Το θέμα εξάλλου έτσι όπως αναφέρθηκε και έτσι όπως αναφέρθηκα και εγώ δεν νομίζω ότι έχει να κάνει καθαρά με κάποια θρησκεία, μιλάω για το ανθρώπινο πνεύμα, όχι για το ανώτερο πνεύμα της όποιας θεότητας. Και δεν μίλησα συγκεκριμένα για κάποια πίστη απέναντι σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία. Μίλησα γενικά για το αν ο άνθρωπος δεν πίστευε στον πνευματικό κόσμο (ο πνευματικός κόσμος έχει μια πολύ ευρέα εξάπλωση και μια εντελώς διαφορετική αντίληψη για τον κάθε ένα). Πνευματικός κόσμος δεν είναι μόνο ότι αποκαλεί ο καθένας μας Θεό.


quote:
Αναφορικα με τον πολεμο ειναι μεσα στην φυση του ανθρωπου,βοηθησε λαους να προοδευσουν (σε βαρος των αλλων αλλα τι να γινει) και συνεισφερει και αυτος στην εξελιξη.
Πολεμος θα γινεται παντα και παραβιαση των κανονων θα υπαρχει παντα ειτε υπαρχει πιστη στην υλη ειτε μονο στο πνευμα ειτε και στα 2.


Nομίζω πως δεν έχεις καταλάβει καλά το νόημα του ότι έγραψα, πιθανόν να μην ήμουν και εγώ κατανοητή. Σε καμία περίπτωση δεν ανέφερα ότι ο πόλεμος είναι ένα φαινόμενο του υλικού κόσμου και σίγουρα χωρίς καμία αντίρρηση πόλεμος θα υπήρχε είτε από πίστη σε ύλη είτε από πίστη σε πνεύμα. Εκείνο που ήθελα να πω σχετικά με τον πόλεμο είναι ότι πολλοί άνθρωποι παίρνουν κουράγιο μέσω του ότι πιστεύουν, μέσω της πίστης τους στο κάτι άλλο. Π.χ. κάτω από ένα πόλεμο ένας υλιστής θα είναι πολύ πιο απεγνωσμένος καθότι γνωρίζει, πιστεύει ότι αν φάει μια βόμβα στο κεφάλι ήρθε το παντοτινό τέλος του και η παντοτινή ανυπαρξία του. Κάποιος όμως που πιστεύει στην μετενσάρκωση ας πούμε, δεν θα είναι το ίδιο απεγνωσμένος αφού γνωρίζει, πιστεύει ότι πάλι εδώ θα είναι κι ότι και να πεθάνει καλύτερα θα είναι εκεί που θα βρεθεί. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητή τώρα.


quote:
Επαναλαμβάνω δε οτι αν δεν μπορεις να μετρησεις κατι δεν μπορεις και να το μελετησεις.Οποτε εκει η φαντασια οργιαζει


Θα ήθελα να αναφέρω ότι ούτε την ένταση του πόνου μπορούμε να μετρήσουμε (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον), ούτε την αγάπη, ούτε την χαρά, ούτε την λύπη, ούτε την καλοσύνη, ούτε την κακία και πάει λέγοντας.

Και αναρωτιέμαι τώρα υπάρχει κάποιος που να θεωρεί ότι η φαντασία του οργιάζει και ότι πιθανόν να μην πονάει όσο αισθάνεται ή να μην αγαπάει όσο αισθάνεται αλλά να είναι και λίγο φαντασιόπληκτος; Yπάρχει κάποιος που να αναρωτιέται αν η χαρά είναι κάτι υπαρκτό ή αν είναι μια πλάνη ή αν είναι μια φαντασία;

Νομίζω πως δεν υπάρχει κανένας και νομίζω πως ξέρω και τον λόγο. Μάθαμε να πιστεύουμε σε ότι μας μάθανε να πιστεύουμε ως υπαρκτό. Διαφορετικά αφού κανείς δεν μέτρησε και δεν απέδειξε όλα τα παραπάνω θα έπρεπε να τα αμφισβητούμε και αυτά. Δεν είδα κανέναν να τα αμφισβητεί όμως με την επιχειρηματολογία του μετρήματος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 20:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.χ. κάτω από ένα πόλεμο ένας υλιστής θα είναι πολύ πιο απεγνωσμένος καθότι γνωρίζει, πιστεύει ότι αν φάει μια βόμβα στο κεφάλι ήρθε το παντοτινό τέλος του και η παντοτινή ανυπαρξία του. Κάποιος όμως που πιστεύει στην μετενσάρκωση ας πούμε, δεν θα είναι το ίδιο απεγνωσμένος αφού γνωρίζει, πιστεύει ότι πάλι εδώ θα είναι κι ότι και να πεθάνει καλύτερα θα είναι εκεί που θα βρεθεί. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητή τώρα.

Eγω δεν πιστευω εις την μετα το θανατον ζωη αλλα θα ρισκαρα την ζωη μου για να υπερασπισω την πατριδα μου.

Το μεγα ζητημα νομιζω ειναι να βρουμε τι πραγματικα ισχυει και οχι να πιστεουμε σε ομορφα ψεματα γιατι νομιζουμε οτι μας εξυπηρετουν.

Επαναλαμβανω πολλοι μπερδεουν την εννοια του υλισμου με την εννοια του Νατουραλισμου.

Θα επαναλαβω επισης για πολλοστη φορα οτι αν δεν μπορουμε να μετρησουμε κατι δεν μπορουμε να το μελετησουμε κι ολας.

Το παραδειγμα με τα συναοσθηματα που εδωσες ειναι εσφαλμενη αναλογια.

Τα διαφορα συναισθηματα εχουν καποιο μετρο συγκρισης.Και μετρουνται επισης οι φυσιολογικες (πχ.βιοχημικες) αλλαγες που προκαλουνται στον εγκεφαλο και στα αλλα οργανα εξαιτιας αυτων.Οταν πονας,οταν χαιρεσαι,οταν οργιζεσαι κτλ ενεργοποιουνται συγκεκριμενα κεντρα (η ενεργοποιηση φαινεται με καταλληλα απεικονιστικα οργανα) και παραγονται συγκεκριμενες χημικες ουσιες (που μπορουν να μετρηθουνε τους καταλληλους αναλυτες) ενω οι νευρωνες ανταλασουν μεταξυ τους νευρικες ωσεις που επισης μπορουν να μετρηθουν με τα καταλληλα οργανα.

Παρεπιπτοντως ειμαι γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 21:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκείνο που ήθελα να πω σχετικά με τον πόλεμο είναι ότι πολλοί άνθρωποι παίρνουν κουράγιο μέσω του ότι πιστεύουν, μέσω της πίστης τους στο κάτι άλλο. Π.χ. κάτω από ένα πόλεμο ένας υλιστής θα είναι πολύ πιο απεγνωσμένος καθότι γνωρίζει, πιστεύει ότι αν φάει μια βόμβα στο κεφάλι ήρθε το παντοτινό τέλος του και η παντοτινή ανυπαρξία του. Κάποιος όμως που πιστεύει στην μετενσάρκωση ας πούμε, δεν θα είναι το ίδιο απεγνωσμένος αφού γνωρίζει, πιστεύει ότι πάλι εδώ θα είναι κι ότι και να πεθάνει καλύτερα θα είναι εκεί που θα βρεθεί. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητή τώρα.

ποιοι ηταν αυτοι που εβαλαν την ουρα στα σκελια οταν επεφτε η πολη;;
οι μοναχοι ατομα που πιστευαν σε μια ανωτερη δυναμη
τετοια ατομα προτημισαν να πανε στα μοναστηρια για να σωσουν την εδω ζωουλα τους απο το να πιασουν ενα σπαθι και να την χασουν υπερασπιζοντας την πολη

ατομα που πιστευαν σε παραδεισο και μετα θανατον ζωη
μπηκαν στην αγια σοφια και
περιμεναν να ερθει αγελος κυριου με πυρινη ρομφαια και
αν κοψει στα δυο τους τουρκους απο το να το κανουν οι ιδιοι

οταν προκεται για την ζωουλα τους οι περισοτεροι που πιστευουν σε καποια δυναμη κανουν την κοτα να φαινετε λιονταρι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 23:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Yngwie

Φίλε jbg, σε παλαιότερο πόστ πρίν απο 2 χρόνια σου είχες αναφέρει στη φίλη zadok την ίδια ανιμιστική προσεγγιση λέγοντας συγκεκριμένα ότι έβλεπες τη "μαγεία" αποκλειστικά και μόνο μέσα απο το σαμανικό μονοπάτι στο οποίο έχεις εντρυφήσει και ότι δεν έχεις ψάξει τα συστηματα δυτικου γριμοριακού τύπου αλλά παρ όλα αυτά τα θεωρείς ίσως προιόντα υπερφίαλων μυαλών,ανοησίες κτλ.



φιλε Yngwie, δεν ειπα οτι δεν εψαξα, ειπα οτι δεν χρειαζονται γιατι το τελετουργικο δεν εχει σημασια - σημασια εχει πως νιωθεις

και αν και πασχω απο εμενταλ, δεν νομιζω να ειπα κανεναν ανοητο ή υπερφιαλο - για ανεπτυγμενα Εγω μπορει να πεταξα καμια κουβεντα...

quote:

Η φίλη Zadok βέβαια σου τόνισε ότι άν δίάβαζες απο την αρχη τα πόστ θα έβλεπες ότι και οι υπόλοιποι συνομιλητές δεν στερούνταν κατάρτισης.



δεν τα θυμασαι καλα τα πραγματα...

η φιλη ζαντοκ με αποκαλεσε αμορφωτο, αδαη, κτλ, κτλ

με πηρε στραβα απο τοτε που μιλησα για ταβλι...


αλλά στην πορεια καταλαβε οτι κατι εχω να μεταδωσω, και τα βρηκαμε σε ενα δικο της τοπικ για την εποχη του υδροχοου

quote:

Μήπως άλλαξε κάτι απο τότε, δηλαδή ασχολήθηκες με το σύστημα και απο τα αποτελέσματα θεώρησες ότι όντως είναι 100% κατασκευάσματα του ανθρώπινου μυαλού και άν ναι αυτα τα κατασκευάσματα στερούνται δυνατοτήτων ή ανήκουν αποκλειστικά στη σφαίρα φαντασίας του ενασχολούμενου (άκακες σκεπτομορφές)?



ολα μεσω εγκεφαλου βιωνονται, το ξερεις

οσο καθαροτερος και χωρις φιλτρα ο νους, τοσο καθαροτερο το βιωμα


για να στο πω απλα, αν επικαλεστω μια δαιμονικη οντοτητα απο αυτες που αναφερετε στην σολωμονικη, με τι μορφη πρεπει να την περιμενω?

με αυτην που εσεις της δινετε ή με ο,τι διαμορφωσει ο εγκεφαλος μου μεσω των δικων μου φιλτρων?

αν το κανει ενας πιτσιρικας ομως που απλα διαβασε την αναλογη μυθολογια των δαιμονων, δεν θα χεστει επανω του? (γι αυτο να φορατε παντα καφε παντελονια )

τι θα εχει βιωσει στ αληθεια ομως περα απο την σαβουρα που φορτωσε στο δικο του υποσυνειδητο?


quote:

Δηλαδή παραδέχεσαι αποκλειστικα ότι υπάρχει πνεύμα σε οτιδήποτε στην εκδηλωμένη φύση και όχι οπουδήποτε αλλου, π.χ ένα αστέρι δεν έχει το πνεύμα του???



δηλαδη τα αστρα δεν τα θεωρεις εκδηλωμενη Φυση?

εγω μιλαω για Ενθεο Συμπαν, τα αστρα θα αφηνα απεξω?

και το σκατο εχει το πνευμα του, οσο κι αν σοκαρει καποιους αυτο...

quote:

Προσωπικά δεν αμφισβητώ τις σαμανικές πρακτικές γιατί γνωρίζω ότι εργάζονται και εχουν αποτελέσματα στο πεδίο εφαρμογής τους...



...το οποιο ειναι η Φυση


quote:

Και απο τι άραγε φοβόταν ο μεσαιωνικός απλός κοσμάκης το μαγγανευτή, το νεκρομάντη, το "μάγο" (με την παραφθαρμένη έννοια του όρου) και τη "μάγισσα".



μα δεν τους φοβοταν ο κοσμακης, η εκκλησια τους φοβοταν επειδη διατηρουσαν την αρχαια αντιληψη και γνωση

ο κοσμακης φοβοταν την εκκλησια και καρφωνε τον γειτονα του επειδη ειχε μια κρεατοελια στην πλατη

αμφιβαλλω αν εκαψαν μια μαγισα (μαμη-γητευτρα-θεραπευτρια) σε καθε εκατο θυματα της πυρας...

quote:

Επίσης οι πραγματικοί μυημένοι Δυτικού τύπου έθρεφαν μεγάλη εκτίμηση σε μυστήρια παγανιστικού τύπου όπως τελετουργίες του Πάνα, Ελευσίνια,Διονυσιακά δίχως να παραβλέπουν τα παραπάνω τα οποία ναι μεν παρέλαβαν από τους Εβραιους αλλά όπως είναι γνωστό τα μυστηρια των Εβραίων εισί των Αιγυπτίων



γιατι δεν μενουμε στα Ελληνικα Μυστηρια, ή εστω των Ινδιανων, αλλά ασχολουμαστε με τα μυστηρια των Εβραιων?

ηταν καλυτερα?

αποτελεσματικοτερα?

ή παιζει κατι αλλο?

(δεν εχω τιποτα με τους Εβραιους, απορια εκφραζω)

quote:

quote:
ισως οι σπηλαιοδιφες μας να γνωριζουν πρακτικα και καλυτερα απο τους αναζητητες του καναπε, αν και "αμφισβητιες", την σχεση ανθρωπου - Φυσης, οταν ανα πασα στιγμη μπορει να τα τιναξεις...»

Και ίσως αξίζει τον κόπο να δούμε τον πιο «κακό» άνθρωπο που πέρασε ποτέ από τον κόσμο , τον Aleister Crowley ο οποίος ήταν δεινός ορειβάτης και είχε ορειβατήσει πάνω από τα 20.000 πόδια έως την Κατσεγιούνγκα (Νεπάλ-τρίτο μεγαλύτερο βουνό παγκοσμίως)



20.000 ποδια δεν μας κανουν περιπου 6666,6666 μετρα?


εγω αποτρεπω τους φιλους μου ορειβατες-σπηλαιολογους απο το να ανεβαινουν στις κορφες, εκτος κι αν νιωθουν καποιο λογο μεσα τους

ειδα το ματσουπουτσερε των Ιμαλαϊων στο Νεπαλ και θεωρω μαλακια να θελει καποιος να το "κατακτησει"

κοιτα ποσους καταπινει καθε χρονο η καθε κορυφη...

quote:

Ο αμφισβητίας ή ο υπερβολικά εύπιστος θα πρέπει να έχει στοιχεία για αυτό που υποστηρίζει πρίν γίνει αμφισβητίας ή υπερβολικά εύπιστος.



επειδη ως αμφισβητιας ξεκινησα και συνεχιζω να ειμαι σκεπτικιστης (ως Ελλην) θεωρω τους αμφισβητιες τους καταλληλοτερους για τους μεταδωσω κατι σε σχεση με την Φυση, αρκει να συχναζουν σε αυτην

ο εσωτεριστης εχει ηδη αναπτυξει φιλτρα και ειναι δυσκολοτερο να του "δειξεις" κατι


ωστοσο η βασικη δυσκολια εγκειται στο να σηκωσεις τον αλλον απο τον καναπε

quote:

Εάν επίσης φτάσετε και δείτε μέσα από τα μάτια κάποιου γνωστού σας τα πάντα θα καταλάβετε ίσως και ορισμένες μορφές τρέλας ή διπλής προσωπικότητας.



το τολμας?

να μπεις σε ενα μυαλο ανθρωπου που δεν γνωριζεις?

προτιμω να περπατησω στα καρβουνα...

quote:

Επιπλέον σπαταλούν ψυχική ενέργεια και σε καταρρακώνουν



πολυ ενεργεια!!!

quote:

Εστω λοιπόν ότι παίρνει ο σκεπτικιστής μία ρόμπα, και ένα ραβδί και ένα βιβλίο στο χέρι και προφέροντας ένα τυπικό να δεί τον τοίχο να σχίζεται και να ρχεται ο άγγελος ή ο δαίμονας. Αγγούρια φυσικά, δεν θα γίνει τίποτα.



μα οταν το επιδιωκεις, δεν γινεται!

ο πρωτος κανονας που διαπιστωσα εμπειρικα

quote:

Το ίδιο θα συμβεί και με τους σπηλαιοδίφες φίλους που αναφέρει ο φιλος jbg. Ρισκάρουν την ζωή τους με ένα σχοινί στο σκότος της σπηλιάς και όντως είναι εξτρίμ και μη καναπεδάτη εμπειρία.Διάγουν εκεί τον κάματο τους και το χρόνο τους και μπράβο τους κατ εμέ.



δεν ειναι μονο ο χρονος και ο καματος για καποιους

ευρισκομενος σε στενη επαφη με την Φυση και κινδυνευοντας, αρχιζεις να βιωνεις το περιβαλλον εντελως διαφορετικα

ξερω οτι δεν τους αρεσει να μιλανε γι αυτο, αλλά θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν καποτε περιεγραφαν τα προσωπικα βιωματα τους

quote:

Εάν πάει κάποιος άσχετος με σπηλαιολογία και πατήσει πρώτη φορά το πόδι του σε σπηλιά και πει το σταλακτίτη σταλαγμίτη και επιμένει κιόλας, δεν θα τα παρουν στο κρανίο, δεν θα στεναχωρηθούν???



δεν θα τους καει καρφακι - αν ειναι καλα παιδια θα του εξηγησουν - αν ειναι ο ντιμ.καρ ή ο βριλ θα τους αφησουν απλα στην πλανη τους (αυτοι ειναι κακοι! )

ξερεις ποσες φορες ακουω ανθρωπους στο βουνο να μου μιλανε για τα ανυπαρκτα υπογεια περασματα?

αν δεν τους πω την αληθεια εκεινη την στιγμη θα διατηρησουν την πλανη για χρονια (εγω ειμαι καλος )

quote:

Ετσι στενοχωριέμαι και εγώ φίλε όταν πρίν 2 χρόνια στην προσπάθεια να σώσω μια θεία από επιπλοκή χειρουργείου, με αστρική προβολή , συνδέθηκα από κακή συννενόηση με το γιό της και αυτή ταυτόχρονα, και έπεσα στο κρεβάτι με συμπτώματα ασθματικής κρίσης κοντά στο θάνατο από διαρροή της ζωτικής μου ενέργειας.

Επεσα στο κρεβάτι του θανατά και οι γιατροί δεν βρηκαν τίποτα ,τους έμοιαζε σαν πνευμονια ή ασθματική κρίση χωρίς αίτιο. Τα φάρμακα δεν έκαναν τίποτα, δεν μπορούσα να ανασάνω και οι δικοί μου είχαν τρελαθεί.



πολυ ενεργεια, τοπαμε...

γι αυτο στην ανιμιστικη αντιληψη ο σαμανος αφηνεται να γινει "διαμεσο" για να εκδηλωθει καποιο πνευμα που θα θεραπευσει τους πασχοντες

ο ιδιος δεν εχει την απαιτουμενη ενεργεια, αλλά και μονο το γεγονος της μεσολαβησης τον αφηνει εξαντλημενο


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 23:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

medtech

Eγω δεν πιστευω εις την μετα το θανατον ζωη αλλα θα ρισκαρα την ζωη μου για να υπερασπισω την πατριδα μου.



πολυ καλα κανεις γιατι δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη

η ψυχη ειναι ενεργεια, χωρις αδενες, αρα δεν ζει με την εννοια που δινουμε στην λεξη


quote:

Θα επαναλαβω επισης για πολλοστη φορα οτι αν δεν μπορουμε να μετρησουμε κατι δεν μπορουμε να το μελετησουμε κι ολας.



μπορει η επιστημη να μετρησει την σκεψη μου αμεσα? (οχι εμμεσα, οπως με ηλεκτροεγκεφαλογραφημα, θερμογραφια ή τομογραφια)

οχι!

αρα δεν μπορει να με μελετησει με το σκεπτικο σου

quote:

Τα διαφορα συναισθηματα εχουν καποιο μετρο συγκρισης.Και μετρουνται επισης οι φυσιολογικες (πχ.βιοχημικες) αλλαγες που προκαλουνται στον εγκεφαλο και στα αλλα οργανα εξαιτιας αυτων.Οταν πονας,οταν χαιρεσαι,οταν οργιζεσαι κτλ ενεργοποιουνται συγκεκριμενα κεντρα (η ενεργοποιηση φαινεται με καταλληλα απεικονιστικα οργανα) και παραγονται συγκεκριμενες χημικες ουσιες (που μπορουν να μετρηθουνε τους καταλληλους αναλυτες) ενω οι νευρωνες ανταλασουν μεταξυ τους νευρικες ωσεις που επισης μπορουν να μετρηθουν με τα καταλληλα οργανα.



ολοι εμμεσοι τροποι, ετσι?

που ειναι ο πονος την στιγμη που τον βιωνεις?

ποσο δειχνει το πονομετρο?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 23:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

gigenis

ποιοι ηταν αυτοι που εβαλαν την ουρα στα σκελια οταν επεφτε η πολη;;
οι μοναχοι ατομα που πιστευαν σε μια ανωτερη δυναμη
τετοια ατομα προτημισαν να πανε στα μοναστηρια για να σωσουν την εδω ζωουλα τους απο το να πιασουν ενα σπαθι και να την χασουν υπερασπιζοντας την πολη

ατομα που πιστευαν σε παραδεισο και μετα θανατον ζωη
μπηκαν στην αγια σοφια και
περιμεναν να ερθει αγελος κυριου με πυρινη ρομφαια και
αν κοψει στα δυο τους τουρκους απο το να το κανουν οι ιδιοι



εκεινοι οι Ελληνες Εθνικοι που ξεκινησαν εθελοντικα απο την Πελοπονησο να βοηθησουν στην υπερασπιση της Κωνσταντινουπολης και τους εσφαξε το φανατισμενο χριστιανικο πληθος μεσα στην αγια Σοφια οπου κατεφυγαν ικετες, δεν ειχαν θρησκευτικη αντιληψη?

ειχαν φυσικα, δεν ηταν αθεοι


καποια πραγματα δεν συγκρινονται...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 00:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια παρένθεση.

Από τις πρώτες φορές που μπήκα σε σπήλαιο, είχα πάντα μαζί μου μια φωτογραφική μηχανή. Αυτές τις μικρές ψηφιακές. Αφού ΄μου χάλασαν δυο-τρείς -ξέρετε, το περιβάλλον του σπηλαίου δεν είναι και τόσο υγειϊνό για τα ηλεκτρονικά, υγρασία, σκόνη, χώματα και λάσπες, κοπανήματα στα μπουσουλήματα και τα στενώματα- έπαιρνα μια πιο καλή "ημιεπαγγελματική" των 1.000€

Διαπίστωσα ότι ΟΛΕΣ οι φωτογραφίες που έβγαζα από τα σπήλαια ήταν κάπως "νεκρές". Καμία φωτογραφία δεν απέδιδε τα όσα είχα δεί και σε καμία φωτογραφία δεν φαινόταν αυτή η "ζωντάνια" που σου μεταδίδει το σπήλαιο, όταν τα μάτια σου χαϊδεύουν το έσω της Γής. Κάποια στιγμή μάλιστα σκέφτηκα να σταματήσω να βγάζω φωτογραφίες. Ακόμα όμως βγάζω.

Σκέφτηκα πολλές φορές, μήπως η ίδια η Φύση σε ανταμείβει για τον κόπο σου. Όταν μπαίνει μπουσουλώντας ή κρεμόμενος από ένα σκοινί μήκους που αντιστοιχεί στο ύψος αρκετών πολυκατοικιών (!!!), πιστεύω ότι το βλέπεις διαφορετικά απ ότι ανοίγοντας ένα αρχείο φωτογρφιών στον υπολογιστή σου. Ίσως όμως και η φωτογραφική μηχανή να μη συλλαμβάνει την εικόνα όπως πραγματικά είναι.

Ο πολύς ο κόσμος πιστεύει ότι τα σπήλαια είναι νεκρά. Ότι τίποτα δε σαλεύει ή τίποτα δε συμβαίνει εκεί κάτω. Η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική. Στην πραγματικότηα, ότι γίνεται εκεί γίνεται με πάρα πολύ αργους ρυθμούς, Μιλάμε για Γεωλογικό Χρόνο, όπου κάθε μεταβολή χρειάζεται εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες χρόνια για να γίνει.

Όποιος καταλάβει το πραγματικό νόημα του Γεωλογικού Χρόνου, διαπιστώνει ότι και το πιο σημαντικό ανθρώπινο επίτευγμα, διαρκεί μόλις για μια αναλαμπή μπροστά στα Δημιουργήματα της Φύσης.

Πιθανώς και η αυξημένη αδρεναλίνη να προσθέτει σε αντιληπτική ικανότητα. Πιθανών να υπάρχει όμως ένα κρίσιμο σημείο, που η υπερευαισθησία να λειτουργεί αρνητικά. Είναι το σημείο όπου αρχίζουν οι παραισθήσεις. Ένα πείρμα που έτυχε να κάνουμε μόλις αυτήν την εβδομάδα, ήταν να βρεθώ σε ένα πάρα πολύ στενό πέρασμα, σφηνωμένος αναμεσα σε βράχους, με σβηστα όλα τα φώτα και να αφουγκράζομαι άν ακούω ή άν βλέπω τίποτα από το σπηλαιοσύντροφό μου. Μετά από λίγη ώρα στα σκοτεινά και εντελώς μόνος, άκουγα και έβλεπα... πουλάκια. Αφού δεν καταλάβαινα κάν ότι ήμουν μπρούμητα. Ένοιωθα σα να πετάω στο χάος. Φώτα αναβόβηναν, σχήματα εμφανιζόνταν, ψίθυροι ακούγονταν, μέχρι που άναψα τα φώτα μου και ξαναγύρισα εκεί που ήμουν. Σφηνωμένος μέσα στο βράχο, ψάχνοντας για σήματα/σινιάλα από το σύντροφό μου.

Αυτές τις εμπειρείες όμως να ξέρετε, ότι ο καθένας τις ερμηνεύει με το δικό του τρόπο και έχουν διαφορετική σημασία για τον καθένα.

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 19:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ANUBARAK

ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΕΣ ΣΤΟ FORUM.
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΣΕ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΝΗΤΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ,ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ.
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΝΤΙΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ-ΜΑΝΙΕΡΑ ΠΩΣ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΝΑ ΤΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ.
ΞΕΡΕΙΣ Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ,ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ,ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ,ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ.
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΩΘΕΙΤΑΙ ΟΔΙΑΛΟΓΟΣ,Η ΓΝΩΣΗ,Η ΕΞΕΛΙΞΗ.ΒΛΕΠΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
HAVE AN OPEN MIND ΛΟΙΠΟΝ.


ΦΙΛΕ JBG

ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ,ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΟΙΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ.
NO HURT FEELINGS


ALWAYS BE AWAKEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 22:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απ την άλλη το ποδάρι του σκεπτικιστή, πρέπει να βυθιστει και αυτό στο κάρβουνο με τον ίδιο ρυθμό (ας το χρονομετρήσει, ας το δεί με κάμερα όσο θέλει ) και άς περπατήσει και αυτός μετά διπλα στους άλλους για να έχει αποψη. Οσο για τον εσωτερίζοντα ας παρατηρήσει ότι δεν είναι υπευθυνος ο Αγιος Κωνσταντίνος και Ελένη καθώς η πυροβασία απανταται σε πολλές κουλτούρες και θρησκείες παγκοσμίως.


ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΑ ΘΑ ΒΥΘΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΑΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΘΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ?

ΠΟΣΕΣ Ε?ΠΟΣΕΣ?


ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΕΠΙ ΜΙΣΑΩΡΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ.

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΝΑΣΤΕΝΑΡΗΔΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΨΗΦΟΥΝ ΤΟ ΒΡΑΣΤΟ ΝΕΡΟ ΟΧΙ.

ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΩΤΙΚΗ ΣΤΑΚΤΗ (ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΡΥΚ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ) ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΓΛΥΤΩΣΕΙ


ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΗΘΕΝ ΜΑΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΟΞΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΕΙΤΕ ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ ΔΟΛΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥΣ.

quote:
η ψυχη ειναι ενεργεια, χωρις αδενες, αρα δεν ζει με την εννοια που δινουμε στην λεξη

ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΤΙ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ?Ε ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ?

quote:
ΞΕΡΕΙΣ Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ,ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ,ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ,ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ.
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΩΘΕΙΤΑΙ ΟΔΙΑΛΟΓΟΣ,Η ΓΝΩΣΗ,Η ΕΞΕΛΙΞΗ.


Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ.ΑΠΑΙΤΕΙ ΟΜΩΣ ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΚΤΕΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ.ΕΑΝ Η ΙΔΕΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ.ΕΑΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΜΕ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ.

ΝΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 23:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπών πεδιά...

αιχθές άνηξε ένα φίλως ενός γνοστού μου ένα φακκελάκι με παταττάκια. Παιτάχτηκε απω μαίσα ένα πνεύμα, και του αίδοσε τρης πρωφυτείες.

Μαιτά άκουσε μηα φωνή να λαίει ότι θα γοίνη ένα θαβμα.

Φάνικε μοία λάμπση και μετά εξαφανήστοικαν όλα.

Τα σοιμπεράσματα δοικά σας.


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 00:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βριλ
quote:
Λυπών πεδιά...

αιχθές άνηξε ένα φίλως ενός γνοστού μου ένα φακκελάκι με παταττάκια. Παιτάχτηκε απω μαίσα ένα πνεύμα, και του αίδοσε τρης πρωφυτείες.

Μαιτά άκουσε μηα φωνή να λαίει ότι θα γοίνη ένα θαβμα.

Φάνικε μοία λάμπση και μετά εξαφανήστοικαν όλα.

Τα σοιμπεράσματα δοικά σας.



Υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν πως η λαμψη γραφεται λαμπση;
Και τι εγινε μετα ;


ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 00:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τι εγινε μετα ;

Που να ξέρω ??? Ακόμα και μια αχαλίνωτη και οργιώδης φαντασία μπορεί να φτάσει στα όριά της....


Υ.Γ. Καλά,από όλα αυτα τα φριχτά ορθογραφικά λάθη, όπως και από το ασύληπτα ρηχό μήνυμα της "αξιστόρισης", μόνο το "λάμπση" σου κέντρισε το ενδιαφέρον ? Όλο το υπόλοιπο ήταν δηλαδή... αποδεκτό ???

MedTech, με ακούς ?
Φωνάζω και ωρίωμαι...

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 03:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΗΘΕΝ ΜΑΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΟΞΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΕΙΤΕ ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ ΔΟΛΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥΣ.



εγω σε βραστο νερο δεν το βαζω το χερι μου

εσυ ομως που γνωριζεις τα κολπα των τσαρλατανων (αλοιφες, στρωμα σταχτης, κτλ), θα εβαζες το χερι σου στην θρακα? (οσο χωνεμενη την επιθυμεις)

βαζω τα καρβουνα, τα παϊδακια και το κρασι

quote:

quote:
η ψυχη ειναι ενεργεια, χωρις αδενες, αρα δεν ζει με την εννοια που δινουμε στην λεξη

ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΤΙ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ?Ε ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ?



τα παντα ενεργεια ειναι καλη μου - δεν υπαρχει υλη, ειναι ψευδαισθηση της ανθρωπινης αντιληψης - το κενο αναμεσα στα μικροσωματιδια σε σχεση με το μεγεθος τους, ειναι τεραστιο


πως λεμε οτι ειμαστε φτιαγμενοι απο εξηντα τοσο τα εκατο νερο?

ε, ετσι ειμαστε φτιαγμενοι και εμεις και ολη η υλη του συμπαντος, απο 99% κενο και 1% μικροσωματιδια που συμπεριφερονται σαν κυματα (η τροχια ενος ηλεκτρονιου δεν ειναι αυτο που φανταζομαστε, ενα σωματιδιο που γυριζει γυρω απο τον πυρηνα, αλλά ενα νεφος πιθανοτητων που τον καλυπτει)


επιστημων δεν ειμαι, αλλα τολμω να συστησω στους επιστημονες πριν πειραματιστουν με την ψυχη (κατι που δεν γινεται φυσικα με κανενα μηχανημα), να κατανοησουν την λειτουργια του εγκεφαλου


quote:

Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ.ΑΠΑΙΤΕΙ ΟΜΩΣ ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΚΤΕΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ.ΕΑΝ Η ΙΔΕΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ.ΕΑΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΜΕ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ.



αν μπορουσα να σου αποδειξω κατι με το να σε κανω να το βιωσεις αμεσα, πως θα το αποδεικνυες στους αλλους?

μονο κανοντας τους να το βιωσουν


αλλά η επιστημη δεν ασχολειται με βιωματα, ασχολειται μονο με μετρησιμα μεγεθη - βασει των σημερινων δυνατοτητων μετρησης ομως...

αυτο δεν ειναι ψιλοδογματικο?


και φυσικα οποιος επιστημονας ασχοληθηκε με κατι που αποτελει ταμπου για το επιστημονικο κατεστημενο της εποχης του, ο,τι και να ανακαλυψε τον εφαγε η μαρμαγκα (ξερεις ποσο ευκολα ξευτιλιζουν οι επιστημονες εναν συναδελφο τους)


οπως η περιπτωση του φουκαρα του Τεσλα...

ΥΓ. εννοειται οτι δεν προσπαθω να σε πεισω για τιποτα, ουτε κανεναν αλλον

συζητηση κανουμε


ΥΓ.2 λατρευω την μοντερνα φυσικη, γιατι αρχισε να φιλοσοφει!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 13:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βριλ

quote:
Υ.Γ. Καλά,από όλα αυτα τα φριχτά ορθογραφικά λάθη, όπως και από το ασύληπτα ρηχό μήνυμα της "αξιστόρισης", μόνο το "λάμπση" σου κέντρισε το ενδιαφέρον ? Όλο το υπόλοιπο ήταν δηλαδή... αποδεκτό ???

Θα το παραδεχτω .
Ξερω για την λαμψη γιατι ακολουθησα την μεθοδο του Φωσκολου ο οποιος ηταν γκουρου.Αποδεκτο??οχι βεβαια ειναι απαραδεκτο.Αφου τα πληρωσε (τα πατατακηα επρεπε να τα φαοι αλλα πος νa τα φαθ αθου βζζζτ,αφου εξαφανιστοικαν;

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 13:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonnie

quote:
εγω σε βραστο νερο δεν το βαζω το χερι μου

Guru Tselemente

Πλενουμε καλα τα χερια μας(Γιατι που ξερει ο αλλος τι επιανε).Βραζουμε νερο ,τοσο ωστε να καλυψει το ενα μας χερι .(το αλλο το φυλαμε για να ανακατευουμε αλλοιως θα κολλησει).

quote:
αλλά η επιστημη δεν ασχολειται με βιωματα, ασχολειται μονο με μετρησιμα μεγεθη - βασει των σημερινων δυνατοτητων μετρησης ομως...

αυτο δεν ειναι ψιλοδογματικο?



Αληθεια Medtech δεν ειναι μια πιθανοτητα αυτο;

Jonnie Τι ειναι καππαδοκης;

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 14:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αιχθές άνηξε ένα φίλως ενός γνοστού μου ένα φακκελάκι με παταττάκια. Παιτάχτηκε απω μαίσα ένα πνεύμα, και του αίδοσε τρης πρωφυτείες.
.

Πρήν δούμαι το πνεβμα είχαμαι επισκαιυθεί "προ-ΦΥΤΕΙΕΣ" και (αφού το σκάσαμαι) ήδαμε τον TSAKIRI Καρδινάληο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 14:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρήκα λύση. Μιας και μιλάμε για άγριες εμπειρίες θα κανονίσει εάν είναι η φίλη medtech με τον Βρίλ να της κανει μία σαμπανιά 100 μέτρα μέσα στο σκότος της σπηλιάς κανά δυό μέρες, αλλες κανά δυό στο βουνο με εμένα να καλέσουμε τίποτα άγγελους και δαίμονες απο την Goetia με κύκλους ,θυμιατά,ξίφη και παραφερνάλια, και άλλες δύο μέρες με τoν jbg σε βαθιά φύση και θα της φτιάξει ένα καμικάζι με μούσκάρια,γούλιαμσι,μεσκαλίνη και στραμώνια και θα την βγάλει μετά στα επιστημονικά πεδία βόλτα με την κυρά του δάσους σε ΚΤΜ και στη συνέχεια θα ξανακάνουμε την συζήτηση περί επιστημονικότητας. Τι λέτε???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 14:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://autofeed.msn.co.in/pandoraV15/output/30833603-F7A3-43B9-8D4B-C46CD80D933D.asp

Ψάχνοντας για τον Ινδό που έδειξε πέρυσι η τηλεόραση ο οποίος έχει να φάει 65 χρόνια και βρίσκεται υπο στενή ιατρική παρακολούθηση επίσης πολλά χρόνια εντός νοσοκομείου.

Εδώ τι πρέπει να εικάσει ο γιατρός ή οι 100 και πλέον γιατροί που τον παρακολουθούσαν??????? Να σκίσουν τα πτυχία τους??? Οχι δεν θα πρεπε, καθώς οι τεχνικές είναι γραμμένες στα ιερά τους βιβλία αλλά πολύ κάτά της επίσημης επιστήμης η οποία δεν δέχεται λεπτοφυεστερες καταστάσεις του νού ο οποίς υπερκαλύπτει τις μικρές δυνατότητες του σώματος.

Αλλά ποιόν να συμφερει άραγε. Εδώ στην ελλάδα θα τον είχε αμέσως σκοτώσει το καρτέλ των μεγαλεμπόρων τροφίμων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 15:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά η επιστημη δεν ασχολειται με βιωματα, ασχολειται μονο με μετρησιμα μεγεθη - βασει των σημερινων δυνατοτητων μετρησης ομως...

H επιστημη ΔΕΝ ασχολειται με βιώματα???!!!

ΔΕΝ??

Πως δεν ασχολειται με βιωματα αγαπητε JBG?


Εκτος αν ο ορισμος του βιωματος οπως τον αντιλαμβανεσαι εσυ ειναι εντελως διαφορετικος απο τον ορισμο του βιωματο; οπως τον αντιλαμβανομαι εγω....

quote:
Βρήκα λύση. Μιας και μιλάμε για άγριες εμπειρίες θα κανονίσει εάν είναι η φίλη medtech με τον Βρίλ να της κανει μία σαμπανιά 100 μέτρα μέσα στο σκότος της σπηλιάς κανά δυό μέρες, αλλες κανά δυό στο βουνο με εμένα να καλέσουμε τίποτα άγγελους και δαίμονες απο την Goetia με κύκλους ,θυμιατά,ξίφη και παραφερνάλια, και άλλες δύο μέρες με τoν jbg σε βαθιά φύση και θα της φτιάξει ένα καμικάζι με μούσκάρια,γούλιαμσι,μεσκαλίνη και στραμώνια και θα την βγάλει μετά στα επιστημονικά πεδία βόλτα με την κυρά του δάσους σε ΚΤΜ και στη συνέχεια θα ξανακάνουμε την συζήτηση περί επιστημονικότητας. Τι λέτε???

Μου προτεινεις να αλλαξω τα φωτα στον εγκεφαλο μου με παραισθησιογονες ουσιες?

Αυτες οι ουσιες ευθυνονται αναμεσα στα αλλα και για πολλα οραματα που ηταν απλα δημιουργηματα του εγκεφαλου και που πανω τους βασιστηκαν πολλες δοξασιες,θρησκειες,θρησκευτικες σεκτες και ποικιλου περιεχομενου ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ.

quote:
Ψάχνοντας για τον Ινδό που έδειξε πέρυσι η τηλεόραση ο οποίος έχει να φάει 65 χρόνια και βρίσκεται υπο στενή ιατρική παρακολούθηση επίσης πολλά χρόνια εντός νοσοκομείο
........................................................

Αλλά ποιόν να συμφερει άραγε. Εδώ στην ελλάδα θα τον είχε αμέσως σκοτώσει το καρτέλ των μεγαλεμπόρων τροφίμων.


Τα ιδια Παντελακι μου τα ιδια Παντελη μου...

Δηλαδη:

1.Επιχειρηματολογια απο την αγνοια (η επιστημη δεν ξερει τι γινεται εδω αρα η επιστημη ειναι αχρηστη και η μεταφυσικη μου σουπερ)

2.Πιστη σε ανεκδοτες μαρτυριες.(μια γνωστη μου ηπιε το νερο του καματερου/το εριξε στην ομοιοπαθητικη/στον βελονισμο/την Αγιουβερδα/εφαγε τραχανοχορταρο και εγινε περδικι)

3.Αβασιμη και αχαλινωτη συνωμοσιολογια (υπαρχουν μυστικες ομαδες που καταπιεζουν την θαυματουργη μου ανακαλυψη οχι δεν φταιει το γεγονος οτι η ανακαλυψη μου δεν περναει τα τεκμηρια επιστημονικης εγκυροτητας αληθεια σας λεω!))


Edited by - medtech on 23/07/2006 16:48:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 15:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπαμερχομαι για τον μαγκα τον Ινδο που ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ οτι ζει χωρις τροφη και νερο για καμποσες δεκαετιες.

Τα στοιχεια εις την αγγλικην


http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/3236118.stm

Last Updated: Tuesday, 25 November, 2003, 17:11 GMT

Fasting fakir flummoxes physicians

By Rajeev Khanna
BBC correspondent in Ahmedabad

Doctors and experts are baffled by an Indian hermit who claims not to have eaten or drunk anything for several decades - but is still in perfect health.

Mr Prahlad Jani under surveillance in hospital. [photo caption]

Prahlad Jani, a holy man, or fakir, who is over 70 years old, has just spent 10 days under constant observation in Sterling Hospital, in the western Indian city of Ahmedabad.

During that time, he did not consume anything and "neither did he pass urine or stool", according to the hospital's deputy superintendent, Dr Dinesh Desai.

Yet he is in fine mental and physical fettle, say doctors.

Most people can live without food for several weeks, with the body drawing on its fat and protein stores. But the average human can survive for only three to four days without water.

Followers of Indian holy men and ascetics have often ascribed extraordinary powers to them, but such powers are seldom subject to scientific inspection.


Mouthwash

"A series of tests conducted on him show his body mechanism is that of a normal person," said Dr Desai.

Mr Jani spends most of his time in a cave near the Ambaji temple in Gujarat state.

"He has never fallen ill and can continue to live like this" -- Bhiku Prajapati, Mr Jani's devotee

He spent his 10 days in hospital in a specially prepared room, with a sealed-off toilet and constant video surveillance.

To help the doctors verify his claims, Mr Jani agreed to avoid bathing for his time in hospital.

The only fluid he was allowed was a small amount of water, to use as mouthwash.

One hundred millilitres of water were given to him, and then collected and measured in a beaker when he spat it out, to make sure none had been drunk.


Thank goddess

A statement from Ahmedabad's Association of Physicians says that despite no water entering his body, urine nonetheless appeared to form in his bladder - only to be re-absorbed by the bladder walls.

Hungry for blessings: Mr Jani receives a devotee in hospital [photo caption]

At the end of his confinement, doctors noted no deterioration in his condition, other than a slight drop in his weight.

"I feel no need for food and water," says Mr Jani, who claims he was blessed by a goddess at the age of eight and has lived in caves ever since.

He grew up in Charod village in Mehsana district and wears the dress of a devotee of the goddess Ambaji - a red sari-like garment, nose ring, bangles and crimson flowers in the hair.

He also wears the vermilion "tika" mark on his forehead, more often seen on married Hindu women.

His followers call him "mataji" or goddess.


More tests

He says he has survived several decades without food or water because of a hole in his palate.

Drops of water filter through this hole, he says, sustaining him.

"He has never fallen ill and can continue to live like this," said Bhiku Prajapati, one of Mr Jani's many followers.

"A hole in the palate is an abnormal phenomenon," says Dr Desai.

His colleague, Dr Urman Dhruv, told the BBC a full medical report is being prepared on Mr Jani's 10 days under observation.

Doctors say they cannot verify his claim to have not eaten or drunk for decades - but by observing his feat under laboratory conditions, they hope to learn more about the human body.

It is likely that doctors will want to examine Mr Jani again in order to solve the medical mystery he has presented them with.

Η σουμα στην Ελληνικη.

1.Οι γιατροι δεν μπορουν να επιβεβαιωσουν τον ισχυρισμο του οτι εζησε ΧΩΡΙΣ τροφη για πολλες δεκαετιες.

2.Τον παρακολουθησαν για 10 ημερες κρινεται ως μικρο διαστημα παρακολουθησης.Για βαλτε τον κανα διμηνο χωρις τροφη και νερο).

Κατα την διαρκεια αυτων των ημερων ελαβε λιγο νερο μονο για να πλυνει το στομα του το οποιο το εφτυνε μεν αλλα....

Ο ΤΥΠΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΝΕΡΟ!.


2.Μετα το περας των 10 ημερων παρατηρηθηκε ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ.
Καθολου μα καθολου παραξενο.Η μειωση ηταν μικρη αλλα ο μαγκας ο Ινδος παρεμενε ΑΔΡΑΝΗΣ (-->καταναλωνοντας ελαχιστη ενεργεια-->μικρη μειωση και στο βαρος).

3.Πολλοι ανθρωποι μπορουν να επιβιωσουν ΧΩΡΙΣ τροφη για πανω απο 10 ημερες.

Λιγοι χωρις νερο αλλα μην ξεχνατε!

α.ο τυπος πηρε νερο για να πλυνει το στομα
β.παρολο που το εφτυσε ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΑ στον ουρανισκο.
γ.υπηρξε μειωση του βαρους του

Και κοβω το κεφαλι μου αν τον τυπο τον βαλουν για 2 μηνες σε αυστηρη παρακολουθηση δεν τον βλεπω να γλυτωνει τον θανατο απο ασιτια.

Σας ξενερωσα παλι ε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 16:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
MedTech, με ακούς ?
Φωνάζω και ωρίωμαι.

Εγω ΚΑΙ σε ακουω ΚΑΙ σε καταλαβαινω.

Οι υπολοιποι?

JBG το ξερω οτι η υλη ειναι ενεργεια και το αντιστροφο.Αλλα η ενεργεια αυτη μετραται και υπαρχει και η περιφημη εξισωση E=M.C.C (δηλ.C εις το τετραγωνον οπου C η ταχυτητα του φωτος) που ΔΕΙΧΝΕΙ και την μεταξυ τους σχεση.Αλλα αυτο που ονομαζεις εσυ ψυχικη ενεργεια δεν εχει μετρηθει με οποιοδηποτε τροπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 16:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ ΟΤΑΝ ΤΡΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ?
ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΓΡΟΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ.
ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ.
ΑΝ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΘΑ ΓΙΝΩ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗΣ ΝΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΩ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ,Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΙ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΝ ΝΤΑΤΟΥΡΑ ΞΕΧΑΣΕΣ YNGWIE!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ ΟΤΑΝ ΤΡΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ?
ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΓΡΟΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ.
ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ.
ΑΝ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΘΑ ΓΙΝΩ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗΣ ΝΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΩ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ,Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΙ!

Αυτο και αν ειναι ασχετο επιχειρημα.

Θες να πεισεις εμας τους σκεπτικιστες?

Φερε αξιολογες αποδειξεις

Να θυμασαι οτι ο εγκεφαλος,οι αναμνησεις και οι αισθησεις παιζουν ασχημα παιχνιδια.Γιαυτο και απαιτουνται πειραματα με κοντρολ.

Αλλα που να ξερεις εσυ τι εστι πειραμα με κοντρολ...Εσυ εμπιστευεσαι τα βιωματα ΧΩΡΙΣ ελεγχο.

Ειμαι απο τους ανθρωπους που εκτιμουν οτι ο κοσμος ΕΧΕΙ αλλαξει προς το καλυτερο και οτι ΕΧΕΙ επιτευχθει προοδος.

πχ. στον τομεα μου βλεπω οτι οσο εμπιστευομαστε τους μυστικιστες για θεραπεια οι ανθρωποι πεθαιναν σαν τις μυγες ενω οταν ανελαβε η επιστημονικη ιατρικη βελτιωθηκε ΚΑΙ η ποιοτητα ζωης ΚΑΙ αυξηθηκε το προσδοκιμο ζωης.


Αφορισμους για τους σκεπτικιστες εχεις αλλα για το γεγονος οτι ξεσκεπαστηκε η δηθεν μυστικιστικη περιπτωση του Ινδου που μας εφερε ενας απο εσας για να μας βαλει τα γυαλια κανεις την παπια ε?Και φαντασου ξεσκεπαστηκε σε dt.Δηλ. λιγο να εψαχνε την υποθεση ο καθενας και θα εβλεπε απο ποσες μεριες μπαζει!Αυτο ονομαζεται ΔΙΕΥΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ.Δεν ξερω αν εχει γευση μηλου η πορτοκαλιου αλλα μας απεδωσε ορισμενες ενδιαφερουσες πληροφοριες για την δηθεν θαυματουργη περιπτωση του Ινδου.


Βασικα μαλλον δεν κανεις την παπια.Επιτιθεσαι κατα του σκεπτικισμου γιατι σου ξεβολευει το παραμυθι και γιατι εχεις ξεμεινει απο ουσιαστικα επιχειρηματα σε μια απεγνωσμενη κινηση αντιπερισπασμου οπως πχ στην παρακατω περιπτωση:

AΦΡΟΚΕΝΤΡΙΣΤΗΣ.Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΚΛΕΨΕ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ

LEFKOVITS.ΜΑ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΠΕΘΑΝΕ ΠΡΙΝ ΚΤΙΣΤΕΙ ΗΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ.ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΚΛΕΨΕ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΟΝΤΑΣ ΝΕΚΡΟΣ?

ΑΦΡΟΚΕΝΤΡΙΣΤΗΣ ..... ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ!


Αυτος που δεν παιζεται με τιποτα δεν ειναι ο σκεπτικιστης.Ειναι ο αληθινος πιστος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΟΚΤΕΗΛ ΤΩΝ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΩΝ
ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΙΞΕΡ ΜΠΟΛΙΚΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΕΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΕΜΕΝΕΣ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑΣ
ΡΙΧΝΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΩΝ,TAVOR,MADRAX,AKINETON-ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ-ΚΑΙ ΝΑΙ!
ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ,ΣΕ ΔΙΟΡΘΩΝΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy