ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ας μιλήσουμε για την αφύπνιση...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 09:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΝΣΤ,

quote:
Τα πιο υπόγεια και ανταγωνιστικά ένστικτα που έχω έως τώρα συναντήσει [ και δεν είναι λίγα τα χρόνια μου] βρέθηκαν ανάμεσα στους ''δήθεν'' αναζητητές της αλήθειας και ανάμεσα στους φαρισαίους των διαφόρων θρησκειών.

Ευτυχώς που έγραψες και το… ΔΗΘΕΝ!

quote:
Το ανταγωνιστικό ένστικτο συναντάται παντού μέσα στην φύση…..άλλωστε με αυτό τον τρόπο κατάφερε να επιβιώσει η ανθρωπότητα.

Αυτή η φράση εχει ουσια! Ισως σαν ανθρωπότητα, *(είναι πολύ πιθανό) να είμαστε αρκετά επηρεασμένοι, (να κουβαλάμε).. από την συμπεριφορά των (Ζώων)

Βάλτο στα κρατούμενα, γιατί πρόσφατα έχασα ένα φίλο μου *(τον έλεγα Πλάτωνα, ήταν 19 ετών, και εμείς τον κατατάσσουμε στην κατηγόρια των (ζώων / ΓΑΤΟΣ)

Ο κτηνίατρος ετοίμασε την ένεση, ήταν βαριά άρρωστο, και μου συνέστησε να βγω έξω.

Αρνήθηκα.

Ακούμπησα το χέρι μου στο κεφάλι του, και τον χάιδεψα όπως πάντα.

Έσκυψα, τον φίλησα και ευχαρίστησα για τη συντροφιά που κάναμε όλα αυτά τα χρόνια, και όταν ο κτηνίατρος πλησίασε με την ένεση, σαν να κατάλαβε πως πλησίαζε το Τέλος, σε ένδειξη φιλίας, εδειξε για τελευταια φορα... το λαιμό του….

Θέλεις μήπως να μάθεις, αν ένας φιλόσοφος συγκινείται με τέτοιες καταστάσεις?

Θέλεις να μάθεις τι σκέφτομαι, για το που πάει αυτή η ενεργεια/ψυχη όταν ξεψυχάει?

Τίποτα από αυτά? Εγώ πάντως…. απάντησα!


quote:
Αν δεν είχαν υπάρξει όλοι αυτοί που με το πείσμα τους, την αγάπη τους, την ματαιοδοξία τους, την φιλοδοξία τους κλπ θέλησαν να ξεχωρίσουν την οντότητα τους και να δημιουργήσουν, θα ήμασταν ακόμα εφησυχασμένοι στα σπήλαια.

Δηλαδή καλή μου ΝΣΤ, να καθυσηχασω τον εαυτο μου, πως μεσα στο διαμερισματα μας, με τα 10 τηλεκοντρολ, τα ψυγεια και όλες τις ανέσεις, περνάμε καλύτερα από τον ανθρώπους των σπηλαίων?

Σε ρωτώ γιατί βλέπω (πολλούς) ανθρώπους που ζουν σε διαμερίσματα, να παίρνουν 20 ψυχοφάρμακα την μέρα, αλκοόλ, ουσίες, τσιγάρα, να τρώνε του σκασμού, και αν χαλάσει το χαζοκούτι…να παθαίνουν ομαδική υστερία…

Ειλικρινά αναρωτιέμαι, αν ζούμε καλύτερα από τους ανθρώπους των σπηλαίων…(ψυχο/φυσικά)

quote:
Το πιο κρυφό δε και καλυμμένο σημείο της διαφορετικότητας που καλλιεργείται είναι η ιδέα του καλού και ο υποτιθέμενος αλτρουισμός.

quote:

Έτσι ο παρατηρητής, όχι μόνο δημιουργήθηκε στο χρόνο (από ότι παρατηρούσε), μα δημιουργεί (και) χωρίς να το θέλει εντυπώσεις και σύγκρουση μέσα του, (μιας και δεν κατάλαβε ποτέ του πως δημιουργήθηκε) έτσι ψάχνει απεγνωσμένα να πιαστεί απο σανίδες σωτήριας που τις καλύπτει με πίστες, λατρείες και διάφορα πιστευω/λιβανιστήρια.

Συμφωνώ απολύτως.
Εδώ είναι και όλη η μαγεία...με την οποία αυτομαγευόμαστε.



Μην ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ, ΑΛΛΟ ΕΓΡΑΨΑ…..

ΑΥΤΟΧΑΥΝΟΝΟΜΑΣΤΕ!


quote:
Δεν πηγαίνεις...έρχεται... η Αγάπη (όταν τελειώσει η σύγκρουση του ΕΓΩ και ΕΣΥ)

Ναι αλλά για να σταματήσει αυτή η σύγκρουση θα πρέπει να δεχθούμε και την ουσία και την προσωπικότητα μας. Αν συνεχώς μπολιαζόμαστε με την ιδέα ότι δεν είμαστε αυτό που έχουμε γίνει αλλά κάτι άλλο που είναι στο βάθος του πηγαδιού και το οποίο είναι ''φυλακισμένο'' και '' καταδυναστευμένο'' το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να δημιουργήσουμε ένα φανταστικό ονειρικό κόσμο καταφυγής και μια διάσχιση στο ψυχισμός μας.

Βρε ΝΣΤ, ο ψυχισμός σου και έτσι ως έχει, είναι η όχι διχασμένος?

Στην ουσία, όταν είσαι καλά δεν αισθανεσαι ένα κεντρο και γυρω του τον κοσμο?

Αυτό το κεντρο, δεν είναι η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ δεν κανει άλλο από το να πηγαινει σε διαφορες ψυχικες καταστασεις και να ενεργοποιει κομματια μεσα σου. Τα λεμε ενδιαφεροντα, και τα πιο χαμηλα…τα ονομαζουμε ενστικτα.

Τώρα για να μην χανόμαστε και γινόμαστε περιγραφικοί καλογραψακηδες, σε ρωτώ.

Αναπόφευκτα, τέτοια λειτουργία, δεν σε ρίχνει σε σύγκρουση?

Αν πω, πως όλη αυτή η κινηση είναι συγκρουόμενα κομματια, θα με ρωτήσεις αν πήγα στο βάθος του πηγαδιού, η τον εαυτό σου αν γίνεται να ελευθερωθεί από τα κομμάτια?

Η διαφορά είναι πως εμεις λεμε ο Νίκος η Κάτια και βλέπουμε τους εαυτούς μας διαφορετικούς από τους άλλους…μα δεν μας περνάει από το μυαλό πως ίσως ο φανταστικος/ονειρικος κόσμος είναι ηδη δημιουργημένος, και ζούμε ήδη διχασμένοι.

Το Νίκο και την Κάτια τους βλέπεις (ανάλογα με το πώς είναι το κομμάτι μέσα σου!) Το ίδιο και αυτοί!

Οι Νέοι συνήθως, βλέπουν (το αντίθετο φύλο), μέσα από την σεξουαλική τους επιθυμία.

Ε, αν αυτό συνεχίσει και όταν είναι Γέρος, δεν λένε…βρε τον *(παλαιό)γερο? *(Αλλο λενε)

Ενέργεια δεν περνάει και από εκεί?

Πότε ησυχάζουν τα κομμάτια?

Συνήθως όταν τα τινάζουμε!

Άλλη περίπτωση?

Αν κάποιος πέσει σε κόμμα!

Τι γίνεται εκεί?

Δεν μιλάει δεν σκέφτεται ….μα το σώμα ζει!

Αυτό θα πει πως συνεχίζει να φτάνει ενέργεια στο σώμα.

Ουαου! Μήπως όπως φτάνει η ενέργεια στο σώμα, φτάνει και στο μυαλό.. σαν σκέψη?

Μήπως μαζεύτηκε αρκετή ενέργεια, (αρκετά κομμάτια), ώστε να δημιουργήσουμε εμείς τα σκεφτόμενα κομμάτια…και αυτα με το χρόνο νομίζουν πως είναι διαφορετικα από την ενέργεια?

Βρε βρε κοιτα που φτάσαμε ΝΣΤ…αν γράψουμε και αλλα, δεν θα στεναχωρήσουμε ομως τις ψυχούλες των πιστών?

Αξίζει να πας σε βάθος ΝΣΤ…εκεί δεν υπάρχει η πίστη σε κάτι (θεό, βούδα, Μαρξ Χριστό κλπ…), δεν την χρειάζεσαι.

Η σκέψη παύει να έχει τα γνωστά της σκαμπανεβάσματα…είναι πολύ ΖΩΝΤΑΝΗ, ακλόνητη…. και σταματώ εδώ.

quote:
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος για να βοηθήσεις κάποιον είναι οι πράξεις... Η θεωρία από μόνη της είναι απλώς φιλοσοφία…

Φιλοσοφία, θα πει αγάπη προς την αλήθεια.

Ο Χριστός, ο Βούδας, Ο Σωκράτης μίλησαν για αυτή. Μερικοί θέλησαν να την κάνανε δική τους, μα με τις πράξεις τους, κατέστρεψαν και συνεχίζουν να καταστρέφουν γύρω τους, και κατα συνεπεια μεσα τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 12:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Πλάτωνα.
Λαμβάνω ένα είδος παράπονου και μια ιδέα συμπαθητικής νουθεσίας κάτω από το κείμενο σου , στο οποίο θέλω να απαντήσω άμεσα λόγω αυτού εδώ:

quote:
Έσκυψα, τον φίλησα και ευχαρίστησα για τη συντροφιά που κάναμε όλα αυτά τα χρόνια, και όταν ο κτηνίατρος πλησίασε με την ένεση, σαν να κατάλαβε πως πλησίαζε το Τέλος, σε ένδειξη φιλίας, έδειξε για τελευταία φορά... το λαιμό του….
Θέλεις μήπως να μάθεις, αν ένας φιλόσοφος συγκινείται με τέτοιες καταστάσεις?
Θέλεις να μάθεις τι σκέφτομαι, για το που πάει αυτή η ενεργεια/ψυχη όταν ξεψυχάει?
Τίποτα από αυτά? Εγώ πάντως…. απάντησα!

Εσύ θέλεις να μάθεις ότι η γάτα μου πέθανε από αυτοκινητιστικό, στα χέρια μου όταν ήμουν 15 χρονών και την έθαψα στο κήπο του σπιτιού μας?
Έχεις δει ποτέ γάτο να προσπαθεί να θηλάσει τα ορφανά αδελφάκια του?
Μην γελάς …έχω φωτογραφία….
Είχες ποτέ σκύλο που για χάρη του, να παίρνεις αντισταμινικά και τελικά να πάει και αυτός για ευθανασία ?

quote:
Ξέρεις που πάει η ενέργεια/ ψυχή όταν ξεψυχάνε?

Καταγράφεται στο βιβλίο της καρδιάς μας και μένει αποτύπωμα στην ψυχή μας.

------------------------------------------------------------

Προσπαθώ να δώσω μια εικόνα των κινδύνων που παραμονεύουν αν ξεφύγουμε τελείως από την ορθή κρίση και αν το νοητικό μας με το συναισθηματικό μας κέντρο βρεθούν σε ανισορροπία. Μόνο αυτό.

quote:
Δηλαδή καλή μου ΝΣΤ, να καθησυχάσω τον εαυτό μου, πως μέσα στο διαμερισματα μας, με τα 10 τηλεκοντρολ, τα ψυγεια και όλες τις ανέσεις, περνάμε καλύτερα από τον ανθρώπους των σπηλαίων?
Ειλικρινά αναρωτιέμαι, αν ζούμε καλύτερα από τους ανθρώπους των σπηλαίων…(ψυχο/φυσικά)

ΟΧΙ δεν θα καθησυχάσουμε τους εαυτούς μας ότι ζουν ιδανικά αλλά ούτε θα τους παραμυθιάσουμε πιστεύοντας ότι η επιστροφή στο παρελθόν που δεν ξέρουμε, και η αποφυγή αντιμετώπισης των ορατών προβλημάτων μέσα από την φαντασία είναι η λύση.


quote:
Σε ρωτώ γιατί βλέπω (πολλούς) ανθρώπους που ζουν σε διαμερίσματα, να παίρνουν 20 ψυχοφάρμακα την μέρα, αλκοόλ, ουσίες, τσιγάρα, να τρώνε του σκασμού, και αν χαλάσει το χαζοκούτι…να παθαίνουν ομαδική υστερία…


Συμφωνώ αλλά έχω δει και άλλους βυθισμένους στους οραματισμούς και αποκομμένους από κάθε τι υλικό με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν μια εικόνα εγκατάλειψης και αρρωστημένης μακαριότητας θεωρώντας ότι << η ουσία είναι εντός….οπότε τι μας απασχολεί η ύλη >>


quote:
Ειλικρινά αναρωτιέμαι, αν ζούμε καλύτερα από τους ανθρώπους των σπηλαίων…(ψυχο/φυσικά)


Γιατί Βάζεις σε παρένθεση το ψυχοφυσικά?
Η Ψυχή , η ύλη και το πνεύμα είναι μια τριάδα αδιαίρετη.
Σκέψου τι γίνεται κάθε φορά που νοσεί ένα από τα τρία. Παρατήρησε πόσο διαταράσσονται και τα υπόλοιπα.
Αν η ύλη δεν είναι ''ευχαριστημένη'' δεν είναι ούτε η ψυχή, ούτε το πνεύμα και αντίθετα.

Δεν ξέρω πως ζούσαν στα σπήλαια αλλά η ανάγκη του ανθρώπου για πρόοδο και διευκόλυνση της ζωής του με κάνει να πιστεύω ότι δεν ήταν ικανοποιημένοι.
Εγώ δεν υποστηρίζω τον απόλυτο υλισμό ούτε κατά διάνοια αλλά δεν συμφωνώ και με τον κάθε είδους αναχωρητισμό και την παραίτηση.

quote:
Μην ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ, ΑΛΛΟ ΕΓΡΑΨΑ…..

Γιατί δεν εξηγείς τότε τι έγραψες?

quote:
Στην ουσία, όταν είσαι καλά δεν αισθάνεσαι ένα κεντρο και γυρω του τον κοσμο?

Χμ! Παλαιότερα ένιωθα και έτσι αλλά τώρα όταν είμαι απολύτως καλά αισθάνομαι, αντίθετα, ένα μέρος ενός περίεργου και γλυκού συνόλου.
Και μπορώ να πω ότι αυτό με ενθουσιάζει και προσπαθώ να το διαδίδω με κάθε τρόπο.

Πλάτωνα η διαίσθηση και η ενέργεια είναι δύο ιδιότητες που έχουμε όλοι οι άνθρωποι ανεξάρτητα από τον βαθμό που είναι ανεπτυγμένα και καλλιεργημένα.
Αν εσύ '' στείλεις'' κάτι αγαπητό και θετικό ο απέναντι θα ανταποκριθεί αργά η γρήγορα είτε το ξέρει είτε όχι.
Αν μπορείς να ''δεις'' την ψυχή σου και των άλλων αναγνωρίζεις αμέσως την ενότητα.


quote:
Πότε ησυχάζουν τα κομμάτια?

Όταν εναρμονίζονται, αλλά αυτό δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια.

quote:
Ουαου! Μήπως όπως φτάνει η ενέργεια στο σώμα, φτάνει και στο μυαλό.. σαν σκέψη?
Μήπως μαζεύτηκε αρκετή ενέργεια, (αρκετά κομμάτια), ώστε να δημιουργήσουμε εμείς τα σκεφτόμενα κομμάτια…και αυτά με το χρόνο νομίζουν πως είναι διαφορετικά από την ενέργεια?
Βρε βρε κοιτα που φτάσαμε ΝΣΤ…αν γράψουμε και αλλα, δεν θα στεναχωρήσουμε ομως τις ψυχούλες των πιστών?
Αξίζει να πας σε βάθος ΝΣΤ…εκεί δεν υπάρχει η πίστη σε κάτι (θεό, βούδα, Μαρξ Χριστό κλπ…), δεν την χρειάζεσαι.
Η σκέψη παύει να έχει τα γνωστά της σκαμπανεβάσματα…είναι πολύ ΖΩΝΤΑΝΗ, ακλόνητη…. και σταματώ εδώ.


Πλάτωνα στις πτήσεις και στις καταδύσεις έχω ειδικότητα και όταν γράφω , το κάνω πάντα από την δική μου εμπειρία. Σε ότι αναφέρεις εδώ έχεις δίκιο.
Όπως είπα παραπάνω όμως αυτό που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι η διαχείριση και τα αποτελέσματα της ενέργειας είναι μαγευτικά και ως εκ τούτου επικίνδυνα αν δεν υπάρχει μέτρο, και ότι η αφύπνιση μπορεί να μεταβεί σε ύπνωση αν ξεφύγουμε.

quote:
Ο Χριστός, ο Βούδας, Ο Σωκράτης μίλησαν για αυτή. Μερικοί θέλησαν να την κάνανε δική τους, μα με τις πράξεις τους, κατέστρεψαν και συνεχίζουν να καταστρέφουν γύρω τους, και κατα συνεπεια μεσα τους.

Ετσι είναι και επειδή και εγώ βλέπω μια τεράστια διάσταση μεταξύ πράξεων και ιδεών κυρίως ανάμεσα μας [ οι άλλοι έτσι και αλλιώς δεν υποστηρίζουν κάποιες ιδέες ]προβληματίζομαι....
Ελπίζω να έγινα κατανοητή

Φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 12:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Eίναι μια ωραία περιπλάνηση, σχεδόν μια δραπέτευση ―
δεν ξέρω από πού και για πού, ― μια μυστική δραπέτευση που δίνει
μια μυστικότητα στην κάθε κίνησή μας, στον ίσκιο μας πάνω στον τοίχο,
στις απίθανες σχέσεις των δακτύλων μας, στον ήχο των βημάτων
μας ― μια εξαίσια αίσθηση
παρανομίας προς όλα, σαν του μοιχού, του κλέφτη, του φονιά,
του αρσενοκοίτη ή του λαθρεπιβάτη,
κ' η αίσθηση της παρανομίας αυτής σού επιβάλλει
μιαν άγρυπνη προσοχή για ν' αποφύγεις τη σύλληψη,
ενώ η προσοχή σου αυτή συλλαμβάνει
το νόημα μιας αρχικής ενοχής, συλλαμβάνει
τις πιο αδιόρατες εκφράσεις της σιωπής· μα τότε πάλι
νιώθεις πως έτσι παραβιάζεις μ' αντικλείδι ένα μεγάλο, ξένο
σκοτεινό χρηματοκιβώτιο
ύστερα από σκάλες πολλές και μεγάλους πλακόστρωτους διαδρόμους
που κάνουν ν' αντηχούν απεριόριστα οι κλειδώσεις σου,
κ' ένα καχύποπτο φεγγάρι μπαίνει από φεγγίτες καγκελόφραχτους
μεγάλο, κίτρινο, προδοτικό, φέρνοντάς σε αντιμέτωπο
με την ίδια πελώρια σκιά σου που κρατάει
μεγεθυσμένες τις σκιές των κλειδιών, που εσύ κρατάς, σα νάναι κιόλας
τα κάγκελα της φυλακής που θα σε κλείσει ισόβια· ώσπου τέλος


ανακαλύπτεις πως αυτό το χρηματοκιβώτιο
είναι δικό σου, ολότελα δικό σου
και μπορείς να τ' ανοίξεις ελεύθερα
και μπορείς να χαρίσεις όσα θέλεις στους φίλους σου
και μπορείς να σκορπίσεις όσα θέλεις στον άνεμο
με κείνη τη χαρά που δίνει το ανεξάντλητο
με κείνη τη χειρονομία μιας άσκοπης λεβεντιάς κι' ασωτείας
που είναι, ίσως, η μόνη αληθινή σκοπιμότητα.


Mα τότε νιώθεις ο ίδιος, πόσο η κίνηση αυτή θα φαίνεται ύποπτη
μες στο σκοτάδι το καρφωμένο απ' τ' άστρα, με το μετάλλινο ήχο
των κλειδιών,
σα χτύπημα σπαθιών, ψηλά στον αέρα, αόρατων μονομάχων ή ιππέων,
μ' αυτό το σκοτεινό, πελώριο στόμιο του χρηματοκιβώτιου
που χάσκει ανοιχτό μες στη νύχτα ενώ στο βάθος του αστράφτουν
σωροί τα νομίσματα περίεργων εποχών και τόπων,
ράβδοι χρυσού σα μεγάλα καρφιά για μια σταύρωση· στοίβες
χαρτονομίσματα
σα μυστικά τραπουλόχαρτα της Mοίρας. Kι' όσοι
δέχτηκαν μια στιγμή την προσφορά σου, μόλις στρίψεις το κεφάλι σου
δοκιμάζουν στην πέτρα τα νομίσματα, μα εκείνα δεν αφήνουν ήχο,
προσπαθούν ν' αποκρυπτογραφήσουν στα χαρτονομίσματα
τους αριθμούς και τις σφραγίδες, μ' αυτά δε διακρίνονται στο
καταπληχτικό σκοτάδι,
και τα πετούν ξανά μπροστά στα πόδια σου και φεύγουν.

Kαι μένεις μόνος μ' όλο σου τον πλούτο ποδοπατημένο,
μόνος μπρος στο μαγνητικό ανοιγμένο στόμιο του αδειανού πια
χρηματοκιβώτιου,
μόνος μπρος στην ακάλυπτη τρύπα του χάους,
με τόνα χέρι σου μισοσηκωμένο
σε μισοτελειωμένη στάση θεατρικής γενναιοδωρίας,
σαν άγαλμα ήρωα που ο ηρωισμός του
αποδείχτηκε απατηλός μετά θάνατον ― ή σαν ατέλειωτη προσπάθεια
να γίνεις άγαλμα για να μη σωριαστείς στο χώμα ― ένα άγαλμα
που τείνει μάταια σαν τσαμπί σταφύλι τ' αναπόδεκτα κλειδιά ενός
παραδείσου.

H γέφυρα [απόσπασμα]
Γ.Ρ.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 13:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Φιλοσοφία, θα πει αγάπη προς την αλήθεια.


Όχι κατ’ ανάγκη! Το τι ωθεί τον καθένα στις αναζητήσεις του είναι απροσδιόριστο τουλάχιστον στην πορεία του.. γιατί η συνεχής διαπίστωση ότι η εκάστοτε Αλήθεια του είναι προσωρινή δεν μπορούμε παρά να εικάσουμε τις αντιδράσεις του συναισθηματισμού του…
Βέβαια αν μια σκέψη υπήρξε Αληθής για μια μέρα, το να γίνει ψευδής την επαύριον δεν την στερεί από την αξίωση της στην Αλήθεια. Μπορεί να ήταν μια παροδική ή βραχύβιος αλήθεια αλλά αν είναι έντονη και σοβαρή αξίζει να γίνει παραδεκτή και καλλιτεχνικώς και φιλοσοφικώς..
Τα πράγματα δεν μπορούν και δεν πρέπει να είναι ΔΙΑΡΚΗ, επειδή ο άνθρωπος τότε θα ήταν «μονοκόμματος» και θα λίμναζε μέσα σε συναισθηματική αδράνεια, ελλείψει ΑΛΛΑΓΗΣ!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 15:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Οι λέξεις κουβαλούν ένα φορτίο. Το φορτίο της σκέψης του αποστολέα τους.. δηλαδή τι, πια σκέψη είχε στο μυαλό του όταν χρησιμοποίησε αυτήν την συγκεκριμένη λέξη την συγκεκριμένη στιγμή ώστε να την ονοματίσει έτσι, με την συγκεκριμένη ψυχική του διάθεση, ποιο το περιβάλλον του, ποια η περιεκτικότητα της φαρέτρας των λέξεων που διαθέτει και χίλια μύρια άλλα.. Επομένως είναι φανερό ότι η μετάφραση είναι κάτι που χρήζει του σεβασμού και της ιδιαίτερης προσοχής μας ως αποδέκτες!
Ξέρουμε βέβαια ότι η λέξη γίνεται εικόνα αρχικά στον εγκέφαλο μας
Κι η μετάφραση της επομένως γίνεται μέσω της εικόνας που προϋπάρχει σ’ αυτόν.. με άμεσο αποδέκτη το συναίσθημα..
Λέμε συχνά ότι δεν μιλάμε για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου… γιατί η εικόνα που θα του δημιουργήσουμε στην μεταφραστική του λειτουργία θα είναι απωθητική.
Η λέξη «γάτα» για τον φίλο Πλάτωνα έχει άλλη υποδοχή στο μεταφραστικό του τμήμα απ’ ότι σε αυτών που τους πετούσαν στη θάλασσα δεμένους σ’ ένα τσουβάλι μαζί με γάτες!!!
Η μετάφραση βέβαια πάντοτε θα είναι ελλιπής ως υποκειμενική, λόγω του αξιώματος της διαφορετικότητας μας!!!
Εκείνο λοιπόν που είναι υπ’ αριθμόν 1 Ανάγκη να κάνουμε είναι να απενοχοποιήσουμε τις λέξεις και να καταπιαστούμε με το μεταφραστικό μας τμήμα!!!!



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 18/10/2006 15:17:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2006, 06:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η λέξη «γάτα» για τον φίλο Πλάτωνα έχει άλλη υποδοχή στο μεταφραστικό του τμήμα απ’ ότι σε αυτών που τους πετούσαν στη θάλασσα δεμένους σ’ ένα τσουβάλι μαζί με γάτες!!!
Η μετάφραση βέβαια πάντοτε θα είναι ελλιπής ως υποκειμενική, λόγω του αξιώματος της διαφορετικότητας μας!!!
Εκείνο λοιπόν που είναι υπ’ αριθμόν 1 Ανάγκη να κάνουμε είναι να απενοχοποιήσουμε τις λέξεις και να καταπιαστούμε με το μεταφραστικό μας τμήμα!!!!

Ξέρεις πως όταν γράφεις τα δικά σου πράγματα, αυτά που κατάλαβες και μας μεταφέρεις φίλε Λορενζο, (όπως και επεσήμανε η Nst), έχουν άλλη διεισδυτική ποιότητα, τόσο σε σένα που γράφεις όσο και στο παραλήπτη.

Είναι εντελώς διαφορετικό από το είπε ο Α ο Β η ο Χ άρα είναι ετσι και όχι αλλιώς.

Αν κάποιος δρα έτσι, εχει δηλαδή δεχτεί όσα λέει ο Α ο Β η ο Χ (εκεί έγκειται όλος ο κίνδυνος), γιατι παύει να το ερευνά. Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ειχε κανει ζημια, (αθελα του) γιατι η εκκλησια δεχτηκε ΝΤΕΦΑΚΤΟ και το αλλαθητο της κοσμοθεωριας του.

Δεν ξερεις με τι χαρα διαβάζω ποστ που είσαι εσύ, *(ο Λορενζο, η Νστ, και οποιος), γιατί το Σεφέρη τον Βούδα και την Βλατβασκυ.. τους βρίσκω και στα βιβλιοπωλεία!

Όταν λες αδερφέ να απενοχοποιησουμε τις λέξεις, και να καταπιαστούμε με το μεταφραστικό μας τμήμα, θέλεις μήπως να πεις…εντάξει ωραία είναι τα λόγια, μα ας δούμε μέσα αυτό το πράγμα που τα δέχεται τι είναι?

Θα σου πω, πως και σε μένα είχαν κάνει εδώ και πολλά χρόνια εντύπωση ορισμενα λόγια από σοβαρούς φιλόσοφους και μύστες, που επεσήμαναν πως δεν ακούμε και δεν βλέπουμε.

Έτσι το πρόσεξα, και ανακάλυψα με τον καιρό τι ήθελαν να πουν.

Αυτό που καλούμε υποσυνείδητο κατά κάποιο τρόπο είναι συνεχώς σε κίνηση, προεκτείνει δηλαδή από το κρυμμένο μέρος μας προς το γνωστό, (το συνειδητό), τις επιθυμίες, τους φόβους, και ότι άλλο κρύβει.
Έτσι το συνειδητό μέρος στην ουσία δεν ακούει και δεν βλέπει,*(ΟΛΙΚΑ) όχι γιατί έχουν κάτι τα αισθητήρια όργανα μας, μα περισσότερο γιατι το ενεργό μέρος είναι σχεδόν πάντα *(στο τηλ με το υποσυνείδητο) διχασμένο να αντιστέκεται η και να συγκρούετε με ότι έρχεται από εκεί.

Εκτός αυτού, αν έχει υποστεί και κάποια διαμορφωση θρησκευτικού η πολιτικού περιεχομένου, ε τότε είναι ακόμα χειρότερα, γιατί έχει τις υποδείξεις, τις έτοιμες δηλαδή απαντήσεις τις οποίες έχει δεχτεί σαν Autority.

Και εδώ εισέρχεται ο Πλάτωνας, όχι Εγώ, ούτε ο γνωστός φιλόσοφος, μα ο Γάτος μου!

Ξέρεις ποσά πράγματα έμαθα μαζί του?

Κατά αρχάς επικοινωνούσα μαζί του. Χωρίς λόγια, καταλαβαίνεις τι λεω, όπως και η Νστ.

Κοίταγα όπως κοίταγε και άκουγα όπως άκουγε, και σιγά σιγά μάθαινα να ακούω να κοιτάζω και να κοιμάμαι…. σαν το γάτο. Θέλει μεγάλη προσοχή, και θα ανακαλύψεις πως όταν μάθεις να κοιτάζεις η να ζεις έτσι, έχεις άμεση πρόσβαση σε ότι λέμε υποσυνείδητο, σε αυτά τα κομμάτια που προανέφερα. Αν κατά κάποιο τρόπο, γίνει τρόπος ζωής, (όχι συνηθεια), έχεις άμεση πρόσβαση στα πάντα, μιας και το παρόν συνειδητό μέρος σου, από φύση η λόγο φορτίου, είναι η… έχει γίνει πολύ βαρύ!

Έχεις δει πόσο αργά απαντάει ένας πολύ προχωρημένος στην ηλικία?

Ειδικά αν έζησε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του, σε επίπεδο ευχαρίστησης.

Ε, καπως ετσι ειναι το συνειδητο μερος σε συγγριση με το ασυνειδητο.

Καλή μου νστ, έβαλα σε παρένθεση τα ψυχοφυσικά, γιατί οι άνθρωποι ως επί το πλείστον αντιδρούν και ζουν με το βαρύ γνωστό εαυτό τους.

Δεν νομίζω πως η ψυχοφυσική τους υγεία είναι καλύτερη των ανθρώπων των σπηλαίων, *(άσχετα αν πέρασαν σε μακροζωία λόγο επιστήμης και
προόδου)

Για την πνευματικότητα που μιλάς, έχω τις επιφυλάξεις μου. Προσωπικα μιλάω για ότι παρατηρώ στον κόσμο, δεν είναι φυσικά για σένα.

Για ότι δεν κατάλαβες, με λίγα λόγια, αν οι περισσότεροι είναι αποχαυνωμένοι στις συνήθειες τους, έχει θέσει κάτι άλλο?

Αν έχεις την καλοσύνη, αναπτύσσεις λίγο, αυτό που έγραψες εδώ..

quote:
Όπως είπα παραπάνω όμως αυτό που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι η διαχείριση και τα αποτελέσματα της ενέργειας είναι μαγευτικά και ως εκ τούτου επικίνδυνα αν δεν υπάρχει μέτρο, και ότι η αφύπνιση μπορεί να μεταβεί σε ύπνωση αν ξεφύγουμε.

ΝΣΤ δεν έγραψα πουθενά για διαχείριση, απλά μέχρι τώρα ασχολήθηκα με ότι εμποδίζει την ενέργεια.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/10/2006 06:45:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2006, 15:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Πλάτωνα μια σε βρίσκω μια σε χάνω..
Προσπαθείς απεγνωσμένα να τετραγωνίσεις τον κύκλο γιατί αρνήσε να ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ και να αφεθείς, να εμπιστευθείς τα πράγματα τα οποία μας υπερβαίνουν..
Πως αγαπητέ μου μπορείς να δεις σαν το γάτο σου?? Μήπως εν τη ρύμη του λόγου σου φαντάζεις ως …Θεός!!
ΝΟΜΙΖΕΙΣ αγαπητέ !!!
Ο γάτος εκτός του ότι δρα βάσει των ενστίκτων είναι και εντελώς άλλο είδος ζωής!!!
Αν ο άνθρωπος ζούσε χωρίς την χαλιναγώγηση τους {ένστικτα} πιστεύεις ότι σήμερα θα υπήρχαμε ακόμη και ως είδος???
Αυτό που λέω εγώ φίλε μου είναι ότι με μετέφρασες λάθος…
Όχι για κανέναν άλλο λόγο απλούστατα γιατί δεν είσαι εγώ! Κι αν σε μεταφράζω κι εγώ με τη σειρά μου λάθος, συμβαίνει ακριβώς το ίδιο!!!
Ανάγαγε το τώρα να μεταφράσεις γάτα????!!!

Μήπως κι αυτή η ρομαντική σου εμμονή στην ομορφιά των ανθρώπων των σπηλαίων μεταφράζεται κάπως έτσι βάσει του νόμου της εξέλιξης των ειδών??
Α, και κάτι άλλο που παραπονιέσαι συχνά πυκνά, η χρησιμοποίηση κειμένων το πλείστον ποιημάτων μεταφράζεται εκ μέρους μου ως συνομιλία – ανταλαγή ή συμφωνία απόψεων με κάποιους ανθρώπους που εγώ στην δική μου μετάφραση θεωρώ πολύ καλύτερους εμού να πουν καλύτερα αυτό στο οποίο συμφωνώ μαζί τους τη δεδομένη στιγμή με πιο μεστή γλώσσα.. Η Αποδοχή αυτή δεν σημαίνει παραδοχή γενικώς και διαρκώς.. Αυτό είναι αδύνατον για κάποιον με σκουλίκια στον εγκέφαλο σαν και του λόγου μου.. χαχαχα…


YG.
Όσο για το φορτίο των λέξεων ξανακοίταξε το ..από άλλη γωνία..



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2006, 19:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Πλάτωνα μια σε βρίσκω μια σε χάνω..

Το πρώτο φίλε Λορέντζο το συζητάμε, το δεύτερο είναι πολύ πιθανό!

quote:
Προσπαθείς απεγνωσμένα να τετραγωνίσεις τον κύκλο γιατί αρνήσε να ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ και να αφεθείς, να εμπιστευθείς τα πράγματα τα οποία μας υπερβαίνουν..

Ποιος είπε κάτι τέτοιο?

Δηλαδή βρε Λορέντζο προτείνεις να αποδεχθώ Τι?

Ότι σερβίρουν για θεο και αλήθεια? Να πάω μήπως να ανάψω και κάνα κεράκι, η προτιμάς την προσευχή?

...και η υπογραφή σου?????

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

Δεν μου λέει κάτι τέτοιο.

quote:
Πως αγαπητέ μου μπορείς να δεις σαν το γάτο σου?? Μήπως εν τη ρύμη του λόγου σου φαντάζεις ως …Θεός!!
ΝΟΜΙΖΕΙΣ αγαπητέ !!!

Κάπως έτσι! Έντονα, με συμπόνια… και με δόση αθωότητας!

quote:
Ο γάτος εκτός του ότι δρα βάσει των ενστίκτων είναι και εντελώς άλλο είδος ζωής!!!

Aλλο είδος Ζωής??? Με τη σειρά μου, Θεός είσαι?

quote:
Αν ο άνθρωπος ζούσε χωρίς την χαλιναγώγηση τους {ένστικτα} πιστεύεις ότι σήμερα θα υπήρχαμε ακόμη και ως είδος???

Ισως ναι ισως όχι, δεν ειμαι θεος.. να ξερω!

Παντως, μπορω να δω πως μια αιτια που δημιουργηθηκε ο ανθρωπος (όπως τον γνωριζουμε) είναι αυτος. Ειμαστε αρκετα VOLGAR, η θεωρεις το ειδος μας... εκλεπτυσμενο?

quote:
Αυτό που λέω εγώ φίλε μου είναι ότι με μετέφρασες λάθος…

Xmm..!

quote:
Όχι για κανέναν άλλο λόγο απλούστατα γιατί δεν είσαι εγώ! Κι αν σε μεταφράζω κι εγώ με τη σειρά μου λάθος, συμβαίνει ακριβώς το ίδιο!!!
Ανάγαγε το τώρα να μεταφράσεις γάτα????!!!
Μήπως κι αυτή η ρομαντική σου εμμονή στην ομορφιά των ανθρώπων των σπηλαίων μεταφράζεται κάπως έτσι βάσει του νόμου της εξέλιξης των ειδών??

Λορέντζο, πιστεύω πως το ΕΓΩ είναι μια φούσκα χωρίς καμία υπόσταση.

Οι μεταφράσεις που κάνει είναι αυταπάτη, παρότι όλοι έχουμε την αίσθηση πως είναι συγκεκριμένο και με υπόσταση. Η δημιουργία του, εκτός του λόγου που ανάφερες, ίσως οφείλετε στην αναζήτηση σιγουριάς, στην ευχαρίστηση, την διαιωνίση του είδους και ότι άλλο θες.

Δεν μίλησα ποτέ για ομορφιά των ανθρώπων των σπηλαίων. Η άρνηση μιας κατάστασης δεν θα πει αποδοχή μιας άλλης, η κάποιας άλλης θεωρίας.

quote:
Α, και κάτι άλλο που παραπονιέσαι συχνά πυκνά, η χρησιμοποίηση κειμένων το πλείστον ποιημάτων μεταφράζεται εκ μέρους μου ως συνομιλία – ανταλαγή ή συμφωνία απόψεων με κάποιους ανθρώπους που εγώ στην δική μου μετάφραση θεωρώ πολύ καλύτερους εμού να πουν καλύτερα αυτό στο οποίο συμφωνώ μαζί τους τη δεδομένη στιγμή με πιο μεστή γλώσσα.. Η Αποδοχή αυτή δεν σημαίνει παραδοχή γενικώς και διαρκώς.. Αυτό είναι αδύνατον για κάποιον με σκουλίκια στον εγκέφαλο σαν και του λόγου μου.. χαχαχα…
YG.
Όσο για το φορτίο των λέξεων ξανακοίταξε το ..από άλλη γωνία..

Λυπάμαι τα σκουλήκια!

Καλά βρε, το λογοτεχνικό μέρος το καταλαβαίνω, η να τα πεις σε καμία πιτσιρικα, τρελαίνεται, μα το φιλοσοφικό φορτίο (σαν έννοιες) δεν είναι αρκετό από μόνο του?

Να τα ξανακοιταξω αν και προσωπικα αποφευγω να κοιτάζω από γωνίες, απλά βλεπω/ακουω/κατανοω… τη σημασία των λέξεων...

Να ξαναβάλω την υπογραφή σου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2006, 01:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλε μου αν κι έχουμε συζητήσει αρκετές φορές το θέμα αυτό κι έχουμε βρει τις θέσεις μας πολύ κοντινές εν τούτοις με τσιγκλάς.. χαχαχα
Αποδοχή της αδυναμίας μου λόγω κατασκευαστικών προβλημάτων ή τυχαιοτήτων ή ό,τι άλλο θες πχ. του να μη μπορώ να δω πέραν των τριών διαστάσεων εε.. δεν μπορώ να μην την αποδεχτώ.. Το γεγονός αυτό δεν με παραπέμπει στην μοιρολατρία κατ’ ανάγκη.. τουναντίον μάλιστα, με απελευθερώνει!!!
Φεύγω, απαλλάσσομαι από την ευθύνη των καθηκόντων χμ.. του Θεού.. χαχαχα….
Είναι θέμα οπτικής το να δεις το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο κι αυτά περί σταθερών γωνιών να τα αφήσεις κατά μέρος.. Εσύ φίλε μου έχεις και στον χμ.. πισινό σου μάτια.. {θα το λεγα αλλιώς αλλά βλέπεις ας όψεται η ενοχηκότητα που έχουμε φορτώσει τις λέξεις που λέγαμε}

quote:
Να ξαναβάλω την υπογραφή σου?

Πάλι με την υπογραφή μου τα βαλες.. μου άλλαξες ήδη την προηγούμενη με τον σκύλο.. χαχαχα.

Άντε γειά μας τώρα και να Σε προσέχεις!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2006, 11:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους συνομιλητές.

Απ’ ότι ήδη φαίνεται η έκφραση του εσωτερικού μας κόσμου είναι αδύνατος μέσω γραφής αφού απουσιάζουν βασικές αισθήσεις. Ακόμη όμως και αν υπήρχαν πάλι η μετάφραση θα ήταν πολύ δύσκολη επειδή ο καθ΄ένας ακούει τον εαυτό του με ότι αυτό ακολουθεί.

Πιστεύω ότι για να μπορέσουμε να ακουμπήσουμε το συναίσθημα του άλλου, πρέπει πρώτα εμείς να απελευθερωθούμε από τις δικά μας φορτία [ εγωισμός, ανασφάλεια, ψυχική μιζέρια κλπ] και ύστερα να ακολουθήσουμε την διαδρομή και τον μηχανισμό επεξεργασίας δεδομένων του κάθε ατόμου.
Αν π. χ ο ένας απευθύνεται στην καρδιά και ο άλλος στο νου, η αντίληψη θα είναι εντελώς άλλη.


quote:
Αν έχεις την καλοσύνη, αναπτύσσεις λίγο, αυτό που έγραψες εδώ..
quote:

Όπως είπα παραπάνω όμως αυτό που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι η διαχείριση και τα αποτελέσματα της ενέργειας είναι μαγευτικά και ως εκ τούτου επικίνδυνα αν δεν υπάρχει μέτρο, και ότι η αφύπνιση μπορεί να μεταβεί σε ύπνωση αν ξεφύγουμε.

Πριν προσπαθήσω να αναπτύξω το παραπάνω θα ήθελα να ορίσω τι σημαίνει για μένα η έννοια της αφύπνισης μια και αυτή είναι η κύρια ιδέα του εισηγητή του θέματος.
Σαν αφύπνιση αντιλαμβάνομαι την πιθανότητα μιας άλλης οπτικής ζωής η οποία μας δείχνει μια εικόνα πιο ‘’ανοιχτή’’ και πιο ουσιαστική από την συνήθη.
Για να γίνει αυτό είναι απαραίτητη η αυτοπαρατήρηση [ όσο είναι εφικτό] και η παρατήρηση των φυσικών λειτουργιών.

Στο ξεκίνημα του θέματος παρατέθηκαν κάποιες απόψεις του Osho σαν παράδειγμα αφύπνισης.
Εκτός του ότι δεν συμφωνώ με τις ιδέες του, έχω την γνώμη ότι κάθε είδους ιδέα που παρουσιάζεται σαν νομοθετικό πλαίσιο αντί να ξυπνάει , κοιμίζει και μάλιστα χειρότερα από πριν, επειδή πλασάρεται αυτούσια και δεν διεγείρει την σκέψη αλλά την κατευθύνει.

Δεν είναι δυνατόν να ταιριάζουν όλες οι ιδέες σε όλους, όσο και ιδανικές να φαίνονται γιατί δεν είμαστε ίδιοι και δεν έχουμε και τον ιδιο τρόπο και προσδοκίες ζωής.

Ο στόχος της αυτογνωσίας είναι να φτιάξουμε μια τρόπον τινά δική μας προσωπική άποψη που να μας δίνει την δυνατότητα να πραγματοποιήσουμε στην δική μας ατομική ζωή τις έννοιες της ελευθερίας και της αφύπνισης.

Εδώ ανάγεται και αυτό που ονομάζω διαχείριση ενέργειας.
Όσο ψάχνουμε και προχωράμε, ανακαλύπτουμε ότι πολλά από αυτά που αναζητούμε είναι ήδη μπροστά μας, άλλα είναι υπό ανάλυση και άλλα δεν θα τα ανακαλύψουμε ποτέ.

Η Ενέργεια που συσσωρεύεται από όλη αυτή την εργασία, αυξάνεται συνεχώς και αν δεν την ‘’συμμαζέψουμε’’ τα αποτελέσματα δεν θα είναι πάντα ευχάριστα.

quote:
Αν ο άνθρωπος ζούσε χωρίς την χαλιναγώγηση τους {ένστικτα} πιστεύεις ότι σήμερα θα υπήρχαμε ακόμη και ως είδος???


Χρησιμοποιώ τα λόγια της παράθεσης επειδή με διευκολύνουν σε αυτό που θέλω να πω.
Με την είσοδο στα βάθη της ψυχής μας , πολλές αλήθειες και πολλά ψέματα θα ανασυρθούν, οι οποίες σχετίζονται ως επί το πλείστον με τα ένστικτά μας, είτε φανερά, είτε απωθημένα.
Το γεγονός ότι εμφανίζονται δεν συνεπάγεται ότι πρέπει να εκδηλωθούν απαραίτητα στη ορατή πραγματικότητας μας, γιατί πριν τα εξελίξουμε και τα μετασχηματίσουμε πάντα μέσα από την αγάπη.. πράγμα που προϋποθέτει δύναμη και βούληση, κάτι τέτοιο θα είχε ολέθρια αποτελέσματα .

Η ενέργεια και κάθε μορφή αυτής προέρχεται από την απελευθέρωση των ενστίκτων… Γι αυτό θεωρώ ότι χρειάζεται έλεγχος αυτής και παρατήρηση της ποιότητας της.

Κατά την άποψη μου, αυτός ακριβώς ο κίνδυνος είναι που ώθησε τους νομοθέτες και τους κοινωνιολόγους, θεολόγους κλπ να φτιάξουν ‘’κανόνες’’ και ‘’ νόμους’’.
Χωρίς αυτούς, μόνο σε συνθήκες ιδανικής κοινωνίας, πράγμα που μέχρι τώρα είναι ουτοπία, θα μπορούσαμε να επιβιώσουμε.

quote:
το ΕΓΩ είναι μια φούσκα χωρίς καμία υπόσταση.

Και ναι και όχι.
Εξαρτάται πως το αντιλαμβανόμαστε.
Παρατηρώντας την ταλάντωση της ενέργειας μας και τις συνέπειες που αυτό επιφέρει στις σκέψεις, συναισθήματα, πράξεις κλπ είναι φανερό ότι δεν είμαστε ένα μονοκόμματο πράγμα που αποφασίζει ‘’ολόκληρο’’ και με ‘’βεβαιότητα’’ σε κάθε ενέργεια του.
Ίσως ο βασικός μας στόχος θα έπρεπε να είναι η όσο το δυνατόν μείωση αυτού του ανεβοκατεβάσματος που αλλάζει τις ιδέες με αυτό το αποτέλεσμα:

<<η συνεχής διαπίστωση ότι η εκάστοτε Αλήθεια του είναι προσωρινή δεν μπορούμε παρά να εικάσουμε τις αντιδράσεις του συναισθηματισμού του>>

Όμως δεν μπορούμε να πούμε ότι το εγώ μας έχει την συνοχή και την ισχύ μιας φούσκας.
Διότι έχουμε την λογική και την κρίση που θέλοντας, παρεμβαίνει και συντονίζει όλα αυτά τα κομμάτια του εαυτού μας.
Άλλωστε αυτή η πολλαπλότητα είναι και όλη η ομορφιά, η χαρά και η δυστυχία στην ζωή μας. Χωρίς αυτή πόσο βαρετή θα ήταν…..


quote:
Για ότι δεν κατάλαβες, με λίγα λόγια, αν οι περισσότεροι είναι αποχαυνωμένοι στις συνήθειες τους, έχει θέση κάτι άλλο?

Συμφωνώ μαζί σου Πλάτωνα αλλά θα ήθελα να πω, ότι η συνήθεια είναι μια άμυνα του νου μας στο να αντέξει, και ότι η αναζήτηση δεν είναι τόσο απλή και ευχάριστη για όλους αν και αναπόφευκτη για μερικούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 15:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Από – ύπνωση =>αφ’ ύπνωση = > αφύπνιση κι επειδή η ζωή μας κύκλους κάνει, πάλι οδηγούμαστε σε μια καινούργια ύπνωση που με την σειρά της θα μας οδηγήσει σε μια καινούργια αφύπνιση ε… και πάει λέγοντας..
Απλούστατα πάντοτε θα μας παραμονεύει ένας νέος μας εαυτός να μας ξυπνήσει από την ύπνωση του προηγουμένου μας εαυτού και να μας οδηγήσει στην δική του ύπνωση από την οποία πάλι και πάλι κάθε καινούργιο ΕΓΩ μας θα μας ….χαχαχα αφυπνίζει!!!

Το κουκούτσι προσπαθεί να περιγράψει το βερίκοκο….

YG.
Ευτυχώς γιατί αλλιώς όλα θα ήταν τόσο βαρετά....

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 15:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σκέφτομαι μήπως είμαστε μετακινούμενες ψυχές που κάθε που κοιμόμαστε μετακομίζουμε – μεταπηδούμε σε άλλο κάθε φορά σώμα, όπου επεξεργαζόμαστε τα νέα στοιχεία του σκληρού του νέου για μας δίσκου που συναντούμε, κάθε που μετακομίζουμε, προσθέτοντας ή κι αναιρώντας κάθε φορά και κάτι…
Αχχχ… αυτά τα σκουλήκια. Χαχαχα…

Υγ. Εεε… γιατρέ μου τι λες κι εσύ.. λες να …ανακάλυψα τι είναι η χμμ.. αφύπνιση??????????
Λες να φανεί στη Βιοψία????

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 22/10/2006 15:59:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 16:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υγ. Εεε… γιατρέ μου τι λες κι εσύ.. λες να …ανακάλυψα τι είναι η χμμ.. αφύπνιση??????????
Λες να φανεί στη Βιοψία????

ΧΑ ΧΑ Για σένα δεν ξέρω...εγώ πάντως το διασκεδάζω αυτό το πήγαινε έλα μεταξύ ύπνου και ξύπνιου.
Τα δικά μου σκουληκάκια έχουν στήσει χορό και η αντοχή τους είναι στο ζενίθ.

θα το ανακαλύψω ...θα το ανακαλύψω...θα το κάνω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 21:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Προσπάθησα να γράψω κάτι μέσα από τις λέξεις για τις θεωρίες μου...

Αν σας θυμίζει κάτι, τότε είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει…

«Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος…»

Θα θελα να μπορώ να σου χαρίσω μια χούφτα φωτόνια…

Τις νύχτες, όταν περνώ δίπλα από τη λάμπα, προσπαθώ να βάλω λίγα στην τσέπη μου…

Αλλά ..πάντα μου ξεφεύγουν…

Σαν υπνοβάτης κι εγώ, σαν όλους αυτούς που προηγήθηκαν, θέλω να νιώσω τη μαγεία που υπάρχει γύρω μου…

Θέλω να νιώσω την αλήθεια, να ψηλαφήσω την πραγματικότητα…

Ποτέ δεν αναρωτήθηκα γιατί τη νύχτα είναι σκοτάδι, ενώ τόσα άστρα στέλνουν το φως τους …

Ακολουθώ κι εγώ το δικό μου κύμα, απλώνομαι παντού, μέχρι να …

Περνώ μέσα από χαραμάδες, μέσα από τοίχους και φωτιές…

Αν με προσέξεις καλά …θα δεις…

Ποτέ όμως δε θα καταλάβεις πώς αλλάζω μορφές μέσα στο μυαλό σου…

Κι όταν ξαφνικά δεις ένα Πήγασο να πετάει μέσα στα σύννεφα, τότε εκεί θα καταλάβεις ότι ζεις στο μυαλό κάποιου άλλου, είσαι στο όνειρο κάποιου που ονειρεύεται ότι δραπετεύει, και μέσα από τρύπες που έκαναν σκουλήκια πηγαίνει σε άλλους κόσμους, όπου μπορεί να αιχμαλωτίσει λίγα φωτόνια για να στα χαρίσει…


ΥΓ.
Θα θελα να σου χαρίσω μια χούφτα φωτόνια τώρα, αλλά κατά έναν περίεργο τρόπο πάντα μου ξεγλιστράνε…

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 19:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Για το Βουδισμό, η αφύπνιση είναι ένας "κενός χώρος" μέσα στον
οποίο το άτομο μπορεί να βρεθεί και να βιώσει μια κατάσταση
ευδαιμονίας, αρμονίας, αγάπης με όλα τα όντα.
Ο δρόμος για να το επιτύχει αυτό είναι ξεπερνώντας το νοητικό και το
αστρικό του. Δηλαδή: Να απελευθερωθεί από έμμονες ιδέες,
αποκρυσταλλώσεις (νοητικά), και να απελευθερωθεί από ενοχλητικά και
δυσάρεστα συναισθήματα (αστρικά).

Όπως εγώ αντιλαμβάνομαι αυτή τη διδασκαλία, θα πρέπει ο άνθρωπος να
συνειδητοποιήσει πιά, ότι ναι μεν ο νους είναι ένα πολύτιμο και
εξαιρετικό εργαλείο, αλλά σε καμμιά περίπτωση δε μπορεί να
περιγράψει και να αντικαταστήσει την αλήθεια. Περισσότερο δε, όταν ο
νους προβάλλεται στο μέλλον και προσπαθεί μέσα από
υποθέσεις και λογικές ακολουθίες να προβλέψει το τί πρόκειται να γίνει.
Αυτό δε μπορεί να γίνει ποτέ!
Η κάθε "ερμηνεία" ή υπόθεση, δε
μπορεί παρά να είναι μια πιθανότητα, περισσότερο ή λιγότερο ισχυρή,
που μπορεί να επαληθευτεί, μπορεί και όχι.
Βέβαια, κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι ο α-νόητος θα μπει στη βασιλεία
των ουρανών... γιαυτό ας συνεχίσουμε να σκεφτόμαστε με μέτρο!!!

Τα συναισθήματα από την άλλη πλευρά, είναι συχνά απόρροιες λανθασμένων
νοητικών υποθέσεων, ή διαδικασίες, που λόγω εθισμού μας προκαλούνται
χωρίς να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Λέμε, για παράδειγμα,
ότι κάποιος νιώθει απόρριψη. Ναι, αλλά όμως κανείς δεν τον απορρίπτει
στην πραγματικότητα! Ο άνθρωπος αυτός, που νιώθει έτσι είναι λοιπόν
εθισμένος στην απόρριψη και έτσι έχει μια λανθασμένη αντίληψη για το
περιβάλλον και τις περιστάσεις. Αυτά τα λάθη μεταφέρονται και ντύνονται
από νοητικά φουστάνια, ψευδο-υποθέσεις και τον οδηγούν σε μια εντελώς
λανθασμένη θέαση.

Αν μπορέσουμε να κατανοήσουμε ότι οι σκέψεις και τα συναισθήματα
δε βρίσκονται κάτω από το συνειδητό μας έλεγχο, δηλαδή ότι δεν τα
ορίζουμε πλήρως, αλλά μας ταρακουνούν και μας παρασείρουν σε πολλών
ειδών αυταπάτες, τότε θα μπορέσουμε με ψυχραιμία και ηρεμία να
κοιτάξουμε πέρα από αυτά.

Το επόμενο βήμα είναι η συνειδητοποίηση ότι όλοι οι άνθρωποι πάσχουν
από τα ίδια πάθη, που περιέγραψα, όπως και εμείς. Αν το κατανοήσουμε
αυτό, τότε θα μπορέσουμε να τους δεχτούμε και να τους αγαπήσουμε.
Να τους αγαπήσουμε σημαίνει να ανοίξουμε προς αυτούς και να δεχτούμε
τα λάθη τους, όπως και τα δικά μας.

Κάπως έτσι νομίζω, μπορούμε να περιμένουμε ότι θα ξεκινήσει η
αφύπνισή μας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2006, 11:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Τα παρακάτω γράφτηκαν από τoν ίδιo τoν Κρισναμoύρτι στις 21 Oκτωβρίoυ 1980, για τo βιβλίo της Mary Lutyens “Krishnamurti: The Years of Fulfilment”, πoυ είναι o δεύτερoς τόμoς της βιoγραφίας τoυ και πoυ εκδόθηκε τo 1983. 'Oταν αργότερα o K τo ξαναδιάβασε, πρόσθεσε λίγες πρoτάσεις.


Η ουσία της διδασκαλίας τoυ Κρισναμoύρτι εμπεριέχεται στη δήλωση πoυ έκανε τo 1929, όταν είπε: “Η αλήθεια είναι μια χώρα δίχως μoνoπάτι”. O άνθρωπoς δεν μπoρεί να τη φτάσει μέσα από oργανώσεις, μέσα από κάπoια πίστη, μέσα από δόγματα, ιερωμένoυς ή τελετoυργίες, oύτε και μέσα από κάπoια φιλoσoφική γνώση ή ψυχoλoγική τεχνική. Πρέπει να τη βρει μέσα από τoν καθρέφτη των σχέσεων, μέσα από την κατανόηση τoυ περιεχoμένoυ τoυ νoυ τoυ, με την παρατήρηση και όχι με διανoητική ψυχανάλυση ή ενδoσκοπική αυτοανάλυση. O άνθρωπoς έχει φτιάξει μέσα τoυ σαν φράχτη προστασίας διάφορες εικόνες -θρησκευτικές, πoλιτικές, πρoσωπικές. Αυτές εκδηλώνoνται σαν σύμβoλα, ιδέες, πίστεις. Τo βάρoς αυτών των εικόνων κυριαρχεί πάνω στη σκέψη τoυ ανθρώπoυ, στις σχέσεις τoυ και στην καθημερινή τoυ ζωή. Αυτές oι εικόνες είναι oι αιτίες των πρoβλημάτων μας επειδή χωρίζoυν τoν έναν άνθρωπo από τoν άλλoν.
Η αντίληψη πoυ έχει o άνθρωπoς για τη ζωή διαμoρφώνεται από τις έννoιες πoυ ήδη ενυπάρχoυν στo νoυ τoυ. Τo περιεχόμενo της συνείδησής τoυ είναι όλη τoυ η ύπαρξη. Αυτό τo περιεχόμενo είναι κoινό σε όλη την ανθρωπότητα. Η ατoμικότητα είναι τo όνoμα, η μoρφή και η επιφανειακή παιδεία πoυ απoκτά από την παράδoση και τo περιβάλλoν τoυ. Η μoναδικότητα τoυ ανθρώπoυ δε βρίσκεται στην επιφάνεια, αλλά στην πλήρη ελευθερία από τo περιεχόμενo της συνείδησής τoυ, πoυ είναι κoινή για όλη την ανθρωπότητα. 'Ετσι, o άνθρωπoς δεν είναι ξεχωριστό άτoμo.

Η ελευθερία δεν είναι αντίδραση· η ελευθερία δεν είναι επιλoγή. Είναι ψεύτικoς o ισχυρισμός τoυ ανθρώπoυ ότι είναι ελεύθερoς, επειδή μπoρεί να διαλέξει. Ελευθερία είναι η καθαρή παρατήρηση, χωρίς κατεύθυνση, χωρίς φόβo τιμωρίας ή ελπίδα ανταμoιβής. Η ελευθερία δεν έχει κίνητρo· η ελευθερία δε βρίσκεται στo τέλoς της εξέλιξης τoυ ανθρώπoυ, αλλά υπάρχει στo πρώτo βήμα της ύπαρξής τoυ. Με την παρατήρηση αρχίζει κανείς να ανακαλύπτει την έλλειψη ελευθερίας. Η ελευθερία βρίσκεται στη χωρίς εκλoγή επίγνωση της καθημερινής μας ζωής και δραστηριότητας.

Η σκέψη είναι χρόνoς. Η σκέψη γεννιέται από την εμπειρία και τη γνώση, πoυ είναι αξεχώριστα δεμένες με τo χρόνo και τo παρελθόν. O ψυχολογικός χρόνoς είναι εχθρός τoυ ανθρώπoυ. Η δράση μας βασίζεται στη γνώση, άρα στo χρόνo, κι έτσι o άνθρωπoς είναι πάντα σκλάβoς στo παρελθόν. Η σκέψη είναι πάντα περιoρισμένη κι έτσι ζoύμε σε συνεχή σύγκρoυση και αγώνα. Δεν υπάρχει ψυχoλoγική εξέλιξη.

'Oταν o άνθρωπoς απoκτήσει επίγνωση της κίνησης των σκέψεών τoυ, θα δει τη διαίρεση ανάμεσα στoν σκεπτόμενo και τη σκέψη, στoν παρατηρητή και τo παρατηρoύμενo, στoν εμπειρώμενo και την εμπειρία. Θα ανακαλύψει ότι αυτή η διαίρεση είναι ψευδαίσθηση. Μόνo τότε υπάρχει καθαρή παρατήρηση, πoυ είναι άμεση αντίληψη χωρίς σκιά από τo παρελθόν ή από τo χρόνo. Αυτή η άχρoνη αντίληψη φέρνει μια βαθιά ριζική αλλαγή στo νoυ.

Η ολοκληρωτική άρνηση είναι η oυσία τoυ θετικoύ. 'Oταν υπάρχει άρνηση όλων εκείνων των πραγμάτων πoυ έχει γενήσει ψυχολογικά η σκέψη, μόνο τότε υπάρχει αγάπη, πoυ είναι συμπόνια, πάθoς και νoημoσύνη.

Για τον άνθρωπο που γνωρίζει το αιώνιο δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε χώρος.
Ο χώρος κι ο χρόνος είναι πραγματικότητα για τον άνθρωπο που είναι ακόμα ανολοκλήρωτος και γι' αυτόν ο χώρος είναι διαιρεμένος σε διαστάσεις κι ο χρόνος σε παρελθόν, παρόν και μέλλον. Κοιτάζει πίσω του και βλέπει τη γέννησή του, τα αποκτήματά του και όλα όσα έχει απορρίψει. Το μέλλον τροποποιεί συνέχεια το παρελθόν και πάντα προστίθεται σ' αυτό. Ο άνθρωπος στρέφει το βλέμμα του από το παρελθόν στο μέλλον όπου τον περιμένουν ο θάνατος, το άγνωστο, το σκοτάδι, το μυστήριο.

Γοητευμένος απ' αυτά δεν μπορεί πια να ξεκολήσει από πάνω τους. Το μυστήριο του μέλλοντος κρύβει γι' αυτόν την εκπλήρωση όλων των πόθων του που του έχει αρνηθεί το παρελθόν και στα όνειρά του πετάει σε εκείνον τον λαμπερό ορίζοντα όπου πρέπει να υπάρχει η ευτυχία, εκεί όπου πρέπει να την αναζητήσει.
Ολέθριο λάθος!

Ποτέ κανείς δε θα διεισδύσει στο απέραντο μυστήριο του μέλλοντος -αδιαπέραστου μέσα στο εφήμερο της ίδιας του της ψευδαίσθησης- ούτε προφήτης ούτε μάγος ούτε Θεός! Αλλά αντιθέτως θα είναι το μυστήριο που θα καταβροχθίσει τον άνθρωπο, που δε θα τον αφήσει να ξεφύγει, που θα του κομματιάσει τον πρωταρχικό λόγο της ζωής του.

Η ζωή δεν μπορεί να πλησιαστεί μέσα από το παρελθόν ούτε από τους αντικατοπτρισμούς του μέλλοντος, Η ζωή δεν μπορεί να πλησιαστεί ούτε με μεσάζοντες ούτε να κατακτηθεί για χάρη κάποιου άλλου.

Αυτή η ανακάλυψη μπορεί να γίνει μόνο στο άμεσο παρόν -από κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και όχι για τους άλλους- από τον ανθρώπινο ον που έχει γίνει το αιώνιο “Εγώ”. Αυτό το αιώνιο “Εγώ” είναι δημιουργημένο από την τελειοποίηση της αυτοτελειοποίησης στην οποία περιέχονται τα πάντα, ακόμα και οι ανθρώπινες ατέλειες. Καθώς ο άνθρωπος δεν έχει φτάσει σ' αυτή την κατάσταση, της ζωής στο παρόν, ζει στο παρελθόν για το οποίο λυπάται, ζει στο μέλλον όπου ελπίζει, αλλά δεν ζει ποτέ στο παρόν το οποίο αγνοεί. Αυτό είναι που συμβαίνει με όλους τους ανθρώπους.

Το “Εγώ”, ζυγιάζεται ανάμεσα στο παρελθόν και στο μέλλον, σαν τίγρη που αιωρείται έτοιμη να πηδήξει, σαν αετός έτοιμος να πετάξει, σαν βέλος τη στιγμή που ελευθερώνεται από το τόξο.

Αυτή η στιγμή της ισορροπίας, της μεγάλης έντασης, είναι “δημιουργία”. Είναι η πληρότητα όλης της ζωής, είναι αιωνιότητα.

Ο άνεμος της ερήμου σβήνει κάθε αχνάρι του ταξιδιώτη.
Το μοναδικό αποτύπωμα είναι από το πάτημα του παρόντος. Το παρελθόν, το μέλλον..... άμμος που τη φύσηξε ο άνεμος.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2006, 09:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας παραθέσω και εγώ κάτι απο τον μεγάλο διδάσκαλο ως απάντηση της πίστεως, της αντικειμενικότητας και της αλήθειας...

[center][ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ Η ΑΥΤΑΠΑΤΗ

Το πραγματικό είναι αυτό που συμβαίνει, άσχετα αν είναι αυτό που μπορεί να ονομαστεί καλό, κακό, ή αδιάφορο.
Είναι αυτό που πραγματικά γίνεται, που τρέχει.

Οταν κανείς είναι ανίκανος ν' αντιμετωπίσει αυτό που πραγματικά συμβαίνει στον ίδιο, τότε δημιουργεί αυταπάτες για να ξεφύγει απ' αυτό.
Αν είναι πρόθυμος ή φοβάται ν' αντιμετωπίσει οτι πραγματικά συμβαίνει, αυτή η ίδια η φυγή δημιουργεί την αυταπάτη, την φαντασία, τη ρομαντική κίνηση, μακριά απ' αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Η λέξη αυταπάτη εμπεριέχει την απομάκρυνση απ' αυτό που είναι.
Μπορεί κανείς να μην κάνει αυτή την κίνηση, αυτή την διαφυγή απ' την πραγματικότητα? Ποιό είναι το πραγματικό?

Το πραγματικό είναι αυτό εκείνο ακριβώς που συμβαίνει, που συμπεριλαμβάνει τις αντιδράσεις, τις ιδεές, τις πίστεις και τις γνώμες που έχει κάποιος.

Το να τις αντιμετωπίσεις σημαίνει να μην δημιουργείς αυταπάτες.
Οι αυταπάτες παρουσιάζονται μόνο όταν υπάρχει απομάκρυνση απο το γεγονός, απ' αυτό που γίνεται, που πραγματικά είναι, ενώ οταν κατανοούμε αυτό που είναι, δεν το κρίνει η << προσωπική μας >> γνώμη, αλλά η πραγματική παρατήρηση.

Ο ''ελεύθερος'' ''καθαρός'' ανώτερος νους μας.

Δεν μπορεί κανείς να παρατηρήσει αυτό που πραγματικά συμβαίνει αν η πίστη του ή η διαμορφωσή του χαρακτήρα του, χρωματίζει την παρατήρηση.
Τότε αυτή η παρατήρηση είναι η αποφυγή της κατανόησης αυτού που είναι.

( Questions and answers)

TZINTOY KΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
/center]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1723633
Maintained by Digital Alchemy