ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο τρόπος Λειτουργίας της Σκέψης μας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αναζητητης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 22:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αναζητητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η εξισωση τελικα ειναι εξαιρετικα απλη

οσο μπερδεμενοι συναισθηματικα ειμαστε τοσο δυσλειτουργει και η σκεψη μας.

οσο προσπαθουμε να μαθουμε καινουργια πραγματα για να νιωσουμε καλυτερα τοσο θα βαραινουμε κιαλλο το προβλημα

οταν η εστιαση γινει στα συναισθηματα τοτε εχεις ενα νεο ανθρωπο

οταν μαθει καλα τα συναισθηματα του πρεπει να κοιταξει ψηλα στον ουρανο.

τοσος κοπος για 5 γραμμες,απιστευτο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 13:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Θα επιθυμούσα να προσθέσω ορισμένες σκέψεις – ιδέες σχετικές με το θέμα «Του τρόπου λειτουργίας της Σκέψης μας».

Στον εσωτερισμό είναι πάρα πολύ γνωστό ότι όταν το πνεύμα ενοποιηθεί με την μορφή το αποτέλεσμα είναι συνείδηση.
Από την δυάδα προκύπτει ο μεσαίος τρίτος παράγων που ονομάζουμε ψυχή – συνείδηση. Έτσι οδηγούμαστε στην έννοια της τριαδικότητας Πατήρ(πνεύμα), Υιός(ψυχή-συνείδηση), Μήτηρ(μορφή).

Μπορούμε παρατηρώντας το θέμα «ΤΑ ΕΠΤΑ ΠΕΔΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ», να υποθέσουμε ότι μεταξύ του δεύτερου πεδίου του Μοναδικού (Εναδικού) και των κατώτερων πεδίων, έως του Φυσικού, όλες οι διαφοροποιημένες καταστάσεις Δύναμης –Ενέργειας, ως μεσαίες καταστάσεις προκύπτουν από τον γάμο του Πνεύματος(Μονάδας) και των κατώτερων μορφών – δυνάμεων – ενεργειών, παράγοντας συνείδηση σύμφωνα με τις αρχές της Άγκνι Γιόγκα. Έτσι έχουμε διαφοροποιημένη συνείδηση.

Έτσι μπορούν να ξεκαθαριστούν πάρα πολλά πράγματα στην σκέψη των σπουδαστών του εσωτερισμού. Μπορούν να ξεκαθαριστούν θέματα σχετικά με την ψυχή – συνείδηση και από υλιστική και από πνευματική σκοπιά.

Οι δυνάμεις που κυκλοφορούν στο αστρικό πεδίο ονομάζονται από τους υλιστές ψυχολόγους ψυχική ενέργεια και ευρύτερα αυτοί ομιλούν για συναισθηματικά – ψυχολογικά προβλήματα, …

Οι δυνάμεις που κυκλοφορούν στο νοητικό πεδίο ονομάζονται πάλι από τους υλιστές ψυχολόγους, διανοητικός – πνευματικός παράγων του χαρακτήρα. Γι’ αυτό οι διανοούμενοι χαρακτηρίζονται πνευματικοί άνθρωποι.

Για του εσωτεριστές τώρα: η παραπάνω πραγματικότητα των υλιστών ψυχολόγων δεν είναι τίποτε άλλο από τους τρεις κόσμους της μορφής από τους οποίους αποτελείται η προσωπικότητα.

Για τους εσωτεριστές επομένως οι συναισθηματικές δυνάμεις δεν είναι παρά μορφικές δυνάμεις.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις δυνάμεις του κοινού λεγόμενου νου.
Ο κοινός λεγόμενος νους, για τους εσωτεριστές αποδίδεται και με τα εξής ονόματα.
Κατώτερο μάνας.
Κατώτερος νους.
Συμπερασματικός νους.
Συγκριτικός νους.
Αναλυτικός νους.
Θεωρείται ως το ανώτερο τμήμα της προσωπικότητας.

Για τους εσωτεριστές ο αληθινός κόσμος της Ψυχής αρχίζει από τον ανώτερο νου και πάνω. Έτσι γίνεται λόγος για την Πνευματική Τριάδα ως Ανώτερος Νους (αφηρημένη σκέψη), Καθαρή λογική(βουδική ενέργεια και ενόραση), Πνευματικότητα (ατμική ενέργεια, πνευματική θέληση, αρχέτυπα).

Έτσι από την σκοπιά του εσωτερισμού μπορούμε να έχουμε:

Η ταύτισή μας και λειτουργία με αφετηρία τον συναισθηματικό – αστρικό παράγοντα να χαρακτηρίζεται ως δράση της Ζωϊκής ψυχής. (Την μοιραζόμαστε με το Ζωικό Βασίλειο).

Η ταύτισή μας και λειτουργία με αφετηρία τον κοινό νου (κατώτερο νου) να χαρακτηρίζεται ως δράση της Ανθρώπινης Ψυχής.

Αυτοί οι παραπάνω δύο παράγοντες της Ζωικής και της Ανθρώπινης ψυχής διασκορπίζονται μετά τον θάνατο στο αστρικό και το νοητικό πεδίο και τίποτε από αυτούς, δεν φέρει το άτομο, στην νέα του ενσάρκωση.

Για τους εσωτεριστές η Αθάνατη Ψυχή του ανθρώπου βρίσκεται στον λεγόμενο αφηρημένο νου. Εκεί βρίσκεται το Αιτιατό Σώμα που είναι το Αληθινό όχημα της Αθάνατης Ψυχής και που διευρύνεται – μεγαλώνει - αφυπνίζεται, από ενσάρκωση σε ενσάρκωση.
Όταν μιλούμε για διεύρυνση της συνείδησης εννοούμε αυτό το αθάνατο τμήμα της Ψυχής που βρίσκεται στα ανώτερα υποπεδία του νοητικού σώματος σε διαδικασία εξέλιξης.
Στον εσωτερισμό αναφέρεται η αφύπνιση των τριών πετάλων της Γνώσης, των τριών πετάλων της Αγάπης και των τριών πετάλων της Θέλησης και έπειτα … το πετράδι μέσα στον Λωτό.

Για το Βουδικό πεδίο που ακολουθεί αναφέρεται ως καθαρή σκέψη, ή άμεση ακαριαία σκέψη, ή σαν Αγάπη, αποκαλύπτει το εσωτερικό Φως όλων των μορφών, …

Αυτό που προτείνεται να γίνει κατανοητό είναι το εξής σχετικά με την ΣΚΕΨΗ, μετά τα παραπάνω.

Όταν κάποιος λειτουργεί με αφετηρία τον συναισθηματικό παράγοντα, τότε μιλούμε για Ζωική Ψυχή και σκέψεις όμοιες με αυτές του Ζώου γι’ αυτό όσοι ασχολούνται για πρώτη φορά με τον εσωτερισμό παραξενεύονται που οι Ανώτεροι μυημένοι ορισμένες φορές ονομάζουν το μεγαλύτερο ποσοστό της σημερινής ανθρωπότητας, συναισθηματικά ζώα. Δηλαδή μη σκεπτόμενους. …

Ο όρος ΣΚΕΨΗ μπορεί κάλλιστα να αντικαταστήσει τον όρο ΨΥΧΗ ή την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Έτσι με αφετηρία τα επτά πεδία του Ηλιακού συστήματος μπορούμε να έχουμε:

Αστρικό πεδίο - Συναισθηματική σκέψη.
Κατώτερο νοητικό πεδίο – Κατώτερη νοητική (αντικειμενική) σκέψη.
Ανώτερο νοητικό πεδίο – Αφηρημένη σκέψη.
Βουδικό πεδίο – Ενορατική σκέψη.
Ατμικό πεδίο – Πνευματική σκέψη.

Δηλαδή ο τρόπος που σκεφτόμαστε προσδιορίζει τον χαρακτήρα και την ψυχή μας.

Αν σκεφτόμαστε με αφετηρία σε όλη μας την Ζωή τον συναισθηματικό και συγκεκριμένο νοητικό παράγοντα δεν έχουμε καμία σχέση με την Αθάνατη Ψυχή (μας) καθόλη την διάρκεια της φυσικής ενσάρκωσης.

Αν σκεφτόμαστε αρκετές φορές αφηρημένα, τότε έχουμε αρκετή επαφή με τον Ανώτερο Εαυτό.

Ελάχιστοι είναι αυτοί που έρχονται σε επαφή με τον ενορατικό παράγοντα.

Από τα παραπάνω εύκολα καταλαβαίνουμε ότι η ποιότητα του τρόπου της σκέψης μας προσδιορίζει τον χαρακτήρα και την ψυχή μας.

Όπως ένας άνθρωπος σκέφτεται έτσι και είναι.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mitsuko
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 04:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mitsuko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο το θέμα σου Oros777.

Εγώ όμως νομίζω ότι είμαι πολύ περισσότερο υλιστής, όπως λες και εσύ, για αυτό θεωρώ απλά ότι ο άνθρωπος είναι ένα περίπλοκο σύστημα ύλης και ενέργειας το οποίο απλά έχει την ψευδαίσθηση της συνήδεισης. Μπορεί να ακούγεται παρατραβηγμένο, αλλά θεωρώ ότι, όπως ο υπολογιστής, που έφερες ως παράδειγμα, αν και είναι τρομερά πολύπλοκος, έχει έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο λειτουργίας ανάλογα με τις εντολές που έχει αποθηκευμένες, έτσι και ο άνθρωπος επεξεργάζεται το σύνολο των νοητικών, συναισθηματικών και διανοητικών εμπειριών του και ο εγκέφαλός του τον οδηγεί σε μία απολύτως συγκεκριμένη ενέργεια, χωρίς να έχει την δυνατότητα να ξεφύγει από αυτήν. Ακόμα και το υποσεινήδητο, το ασυνείδητο, η ψυχή κ.λ.π. είναι μη εξερευνημένες από την επιστήμη μέθοδοι επεξεργασίας πληροφοριών του εγκεφάλου..

Σύμφωνα με αυτήν την άποψη, τα λεγόμενά σας περι νοητικών ή συναισθηματικών επιπέδων, περί ενόρασης κ.λ.π. είναι σε τελείως λάθος βάση.

Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτήν την άποψη..;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 14:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Mitsuko

quote:
Πολύ ωραίο το θέμα σου Oros777.

Εγώ όμως νομίζω ότι είμαι πολύ περισσότερο υλιστής, όπως λες και εσύ, για αυτό θεωρώ απλά ότι ο άνθρωπος είναι ένα περίπλοκο σύστημα ύλης και ενέργειας το οποίο απλά έχει την ψευδαίσθηση της συνήδεισης. Μπορεί να ακούγεται παρατραβηγμένο, αλλά θεωρώ ότι, όπως ο υπολογιστής, που έφερες ως παράδειγμα, αν και είναι τρομερά πολύπλοκος, έχει έναν πολύ συγκεκριμένο τρόπο λειτουργίας ανάλογα με τις εντολές που έχει αποθηκευμένες, έτσι και ο άνθρωπος επεξεργάζεται το σύνολο των νοητικών, συναισθηματικών και διανοητικών εμπειριών του και ο εγκέφαλός του τον οδηγεί σε μία απολύτως συγκεκριμένη ενέργεια, χωρίς να έχει την δυνατότητα να ξεφύγει από αυτήν. Ακόμα και το υποσεινήδητο, το ασυνείδητο, η ψυχή κ.λ.π. είναι μη εξερευνημένες από την επιστήμη μέθοδοι επεξεργασίας πληροφοριών του εγκεφάλου..

Σύμφωνα με αυτήν την άποψη, τα λεγόμενά σας περι νοητικών ή συναισθηματικών επιπέδων, περί ενόρασης κ.λ.π. είναι σε τελείως λάθος βάση.

Ποιά είναι η γνώμη σας για αυτήν την άποψη..;


Πρώτα θα πρέπει να καθορίσουμε μέσα σας τι εννοούμε με τον όρο «λογική».
Στο λεξικό αναφέρεται ότι η Λογική είναι «κλάδος της φιλοσοφίας, η επιστήμη που μελετά τις διαδικασίες και την δομή της ορθής σκέψης».
Αφού επομένως η λογική είναι κλάδος της φιλοσοφίας (συγχρόνως και επιστήμη), θα πρέπει να γνωρίζουμε τι λένε οι φιλόσοφοι επάνω στο θέμα.
Θα πρέπει να γνωρίζουμε λοιπόν ότι υπήρχαν φιλόσοφοι υλιστές που δεχόταν ότι το Σύμπαν υπήρχε και θα υπάρχει, οι άθεοι, … και φιλόσοφοι που υποστήριζαν ότι υπήρξε αρχή του σύμπαντος και θα υπάρξει τέλος του σύμπαντος. Οι τελευταίοι δεχόντουσαν την ύπαρξη του θεού, ο οποίος δημιούργησε το Σύμπαν και κάποια στιγμή θα υπάρξει το τέλος του.
Φυσικά θα ήταν πολύ σημαντικό να μελετήσει κάποιος το τι αναφέρουν οι διάφοροι φιλόσοφοι για την Λογική ... ο Πλάτων, ο Descartes, ο Spinoza, ο Kant, ο Karl Marx. Οι μεταφυσικοί φιλοσόφοι Fichte, , Schelling, Hegel και στον 20ο αιώνα οι Bergson, Heideggel, Sartre. Και πολλοί άλλοι ...

Οι υλιστές φιλόσοφοι δέχονται ως αρχή την ύλη και την συνείδηση, ψυχή σαν αποτέλεσμα. Δεν δέχονται ότι υπάρχει το πνεύμα, η ψυχή, η συνείδηση, ... ως οντότητες ανεξάρτητες από την ύλη.

Αντιθέτως αυτοί που βρίσκονται στην μεταφυσική γραμμή, δέχονται ότι πρώτη αρχή είναι το Πνεύμα, η Ψυχή και αποτέλεσμα είναι η ύλη. Δέχονται ως πρώτη αρχή τον Θεό (ή τους Θεούς) που δημιούργησαν τον κόσμο, τους κόσμους, ...

Στις μέρες μας λίγο πολύ οι άνθρωποι είναι χωρισμένοι σε δύο στρατόπεδα τους υλιστές και τους έχοντες μεταφυσική – πνευματική κατεύθυνση. Φυσικά υπάρχουν και οι αδιάφοροι, οι ουδέτεροι, οι αγνωστικιστές ...

Στην επιχειρηματολογία τους οι δύο πρώτες ομάδες οι υλιστές και οι πνευματικοί άνθρωποι, βρίσκονται και βρισκόντουσαν σε σύγκρουση ανά τους αιώνες, ...
Μπορούμε να πούμε ότι η υλιστική ομάδα πάντοτε είχε μεγαλύτερη δύναμη από την πνευματική, ανεξάρτητα αν ο περισσότερος κόσμος το έπαιζε θρήσκος. Στην πραγματικότητα οι περισσότεροι που λένε ότι πιστεύουν στον Θεό, λειτουργούν τις περισσότερες φορές εντελώς υλιστικά, ...

Φυσικά σήμερα ένα μεγάλο μέρος της ανθρωπότητας είναι εντελώς μπερδεμένο και συγχυσμένο, γιατί έχει πέσει στην διεθνή αγορά της διεθνούς σκέψης ένα τεράστιο πλήθος πληροφοριών υλιστικής και πνευματικής κατεύθυνσης και οι άνθρωποι αδυνατώντας να αφομοιώσουν όλο αυτό τον όγκο των πληροφοριών, δεν ξέρουν τι να κάνουν!!!

Ο περισσότερος κόσμος του πλανήτη αδυνατεί να κατανοήσει απλά πράγματα. Δηλαδή πως λειτουργεί το κινητό του τηλέφωνο. Πως λειτουργεί η τηλεόραση, ο υπολογιστής, πως κινούνται οι δορυφόροι, ένα πυρηνικό εργοστάσιο, ... και υπάρχουν όλοι αυτοί που μιλούν για αστρική προβολή και αστρικά ταξίδια, για εμπειρίες κατά την διάρκεια της διαλογιστικής εργασίας, για την τηλεπάθεια, ... ο περισσότερος κόσμος του πλανήτη ζει σε έναν καινούργιο θαυμαστό κόσμο που βρίσκεται στην αρχή του και δεν μπορεί να τον κατανοήσει.

Τώρα εσύ δηλώνεις υλιστής. Αλήθεια γνωρίζεις τι είναι ύλη;

Θα σε παρακαλούσα να μελετήσεις το βιβλίο «Τι στο μπιιιπ ξέρουμε;!». Εκδόσεις ΟΡΦΕΑΣ.
Είναι γραμμένο από διεθνούς φήμης διακεκριμένους επιστήμονες που λίγο πολύ έχουν σηκώσει τα χέρια ψιλά σχετικά με την παρατήρηση της ύλης και αρχίζουν να ερευνούν και να δέχονται την πνευματική άποψη των μυστικιστών και των αποκρυφιστών.

Θα σε παρακαλούσα επίσης να μου απαντήσεις για ποιό λόγο μπήκες στο esoterica αφού αυτό είναι ένα forum που ασχολείται με θέματα εσωτερικής φύσης και αναζήτησης;

Σου μεταφέρω το μήνυμα από την συντακτική ομάδα του esoterica.

Καλωσήλθατε στο ESOTERICA.gr, την Πύλη στον ελληνικό δικτυακό χώρο για τη Μεταφυσική έρευνα και την Εσωτερική αναζήτηση. Τα Μυστήρια του κόσμου που μας περιβάλλει και τα Μυστήρια του εσωτερικού μας κόσμου αποτελούν τα αντικείμενα μελέτης του ESOTERICA.gr.

Σε χαιρετώ φιλικά


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mitsuko
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 16:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mitsuko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ oros777

1ο) Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό να μπω σε ένα forum να δω απόψεις και να συζητήσω για κάποια θέματα στα οποία εγώ μπορεί να έχω κάπως διαφορετική γνώμη με τους περισσότερους που παίρνουν μέρος στη συνομιλία. Άλλωστε νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο γίνεται πιο εποικοδομητική η συζήτηση, από το να συμφωνούμε όλοι μαζί. Έτσι κι αλλίως εγώ δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι εγώ έχω δίκιο, απλώς θέλω να ακούσω την δικιά σου άποψη. Η στάση μου σε αυτό το θέμα δεν είναι πάγια, αλλά αντίθετα θέλω να συλλέγω πληροφορίες από αντικρουόμενες απόψεις για να έχω μια σχετικά σφαιρική ενημέρωση.

α2ο) Έκανες μια πολύ καλή εισαγωγή για να μου απαντήσεις αλλά τελικά με παραπέμπεις σε ένα βιβλίο. Δεν θα μπορούσες περιληπτικά να μου παραθέσεις την δική σου γνώμη ή κάποιο επιχείρημα που αντικρούει ή αναιρεί τα δικά μου λεγόμενα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 13:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Mitsuko

Τελικά πρέπει να είσαι εντάξει τύπος.

Γράφεις:

quote:
1ο) Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό να μπω σε ένα forum να δω απόψεις και να συζητήσω για κάποια θέματα στα οποία εγώ μπορεί να έχω κάπως διαφορετική γνώμη με τους περισσότερους που παίρνουν μέρος στη συνομιλία. Άλλωστε νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο γίνεται πιο εποικοδομητική η συζήτηση, από το να συμφωνούμε όλοι μαζί. Έτσι κι αλλίως εγώ δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι εγώ έχω δίκιο, απλώς θέλω να ακούσω την δικιά σου άποψη. Η στάση μου σε αυτό το θέμα δεν είναι πάγια, αλλά αντίθετα θέλω να συλλέγω πληροφορίες από αντικρουόμενες απόψεις για να έχω μια σχετικά σφαιρική ενημέρωση.

α2ο) Έκανες μια πολύ καλή εισαγωγή για να μου απαντήσεις αλλά τελικά με παραπέμπεις σε ένα βιβλίο. Δεν θα μπορούσες περιληπτικά να μου παραθέσεις την δική σου γνώμη ή κάποιο επιχείρημα που αντικρούει ή αναιρεί τα δικά μου λεγόμενα;


Συνήθισε ο περισσότερος κόσμος σήμερα βλέποντας την αντιπαράθεση διαφόρων προσωπικοτήτων μέσα στα κανάλια της τηλεόρασης να νομίζει ότι με τις αντικρουόμενες απόψεις, αποκτά γνώση της πραγματικότητας.
Φίλε μου όλοι αυτοί που αντιπαρατίθενται ασύστολα έχουν ένα κάρο αρνητικές ιδιότητες στον χαρακτήρα τους. Νομίζουν ότι είναι οι πρώτοι, ενώ από πνευματική σκοπιά έχουν προβληματικό χαρακτήρα!!!

Ο υλισμός είναι υπεύθυνος για τα χάλια του πλανήτη!!! Ήταν και είναι υπεύθυνος για τους πλούσιους και τους φτωχούς, για την ανεργία, για τους πολέμους και την επιθετικότητα των Εθνών, για τα διαπλεκόμενα συμφέροντα, για την εκμετάλλευση των φτωχών από τους πλουσίους, για την πορνεία, για τους οικονομικούς μετανάστες και για την μόλυνση της ατμόσφαιρας και των θαλασσών (και συνεπώς για την διατάραξη του οικολογικού συστήματος), για …

Ο υλισμός είναι υπεύθυνος για την αστείρευτη ιδιοτέλεια και την απληστία των πολυεθνικών κολοσσών, που στον βωμό του κέρδους και της φιλοδοξίας των ηγεσιών τους δεν διστάζουν απέναντι κανενός ανθρώπου και κατώτερης κοινωνικής ομάδας, προκειμένου να αποκτήσουν αυτό που επιθυμούν.

Ο υλισμός είναι υπεύθυνος για τις εσκεμμένες κρίσεις σε διάφορα έθνη με σκοπό την πώληση όπλων και τον έλεγχο των πετρελαίων, …

Θα μπορούσα να συνεχίσω για πολύ, τον αρνητικό κατάλογο του υλισμού. …

Όταν απουσιάζει η όψη ψυχή – πνεύμα και συνεπώς το ωραίο και αληθινό, η αγάπη, οι λαοί απολύονται, … Εκφράστηκα αλληγορικά.

Κανονικά θα έπρεπε να συμβαδίζει η υλιστική ενασχόληση με την πνευματικότητα. Δυστυχώς η πνευματική αναζήτηση λείπει από το μεγαλύτερο ποσοστό της σημερινής ανθρωπότητας. Κανείς (ή σχεδόν κανείς) δεν ξέρει που θα μας οδηγήσει αυτή η νέα πραγματικότητα, στο άμεσο μέλλον.

Οι υπολογιστές διατίθενται στην χρήση κατά κόρον από τους ανθρώπους στην γραμμή του υλισμού και συνεπώς επηρεάζουν τον ανθρώπινο υπολογιστικό μηχανισμό του χαρακτήρα της ανθρωπότητας σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό, σε υλιστική κατεύθυνση.
Οι άνθρωποι βαδίζουν σε λανθασμένο δρόμο κατά την γνώμη μου.

Ατομικά είμαι πρωταρχικά υπέρ της ψυχής - πνεύματος.
Δηλαδή εκείνου του δρόμου που οδηγεί στη ανιδιοτέλεια και τον ανθρωπισμό, την έμπρακτη άρνηση του εγωισμού και της αλαζονείας, την εξάλειψη του μίσους και της χωριστικότητας από τον χαρακτήρα μας.

Σε χαιρετώ φιλικά.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mitsuko
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 15:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mitsuko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε oros777

quote:

Τελικά πρέπει να είσαι εντάξει τύπος.


Ευχαριστώ..

quote:

Ο υλισμός είναι υπεύθυνος για τα χάλια του πλανήτη!!! Ήταν και είναι υπεύθυνος για τους πλούσιους και τους φτωχούς, για την ανεργία, για τους πολέμους και την επιθετικότητα των Εθνών, για τα διαπλεκόμενα συμφέροντα, για την εκμετάλλευση των φτωχών από τους πλουσίους, για την πορνεία, για τους οικονομικούς μετανάστες και για την μόλυνση της ατμόσφαιρας και των θαλασσών (και συνεπώς για την διατάραξη του οικολογικού συστήματος), για …

Ο υλισμός είναι υπεύθυνος για την αστείρευτη ιδιοτέλεια και την απληστία των πολυεθνικών κολοσσών, που στον βωμό του κέρδους και της φιλοδοξίας των ηγεσιών τους δεν διστάζουν απέναντι κανενός ανθρώπου και κατώτερης κοινωνικής ομάδας, προκειμένου να αποκτήσουν αυτό που επιθυμούν.

Ο υλισμός είναι υπεύθυνος για τις εσκεμμένες κρίσεις σε διάφορα έθνη με σκοπό την πώληση όπλων και τον έλεγχο των πετρελαίων, …


Διαφωνώ σε αυτά που λες. Δεν εννοώ υλιστή αυτόν που νοιάζεται στη ζωή του μόνο για τα υλικά αγαθά. Υλισμός είναι η πεποίθηση ότι τα περισσότερα (αν όχι όλα) γύρω μας μπορούν να εξηγηθούν μέσω της αλληλεπίδρασης ύλης και ενέργειας, μέσω απλών ή και περίπλοκων νόμων της φυσικής, χωρίς να ασχολείται με μεταφυσικά και πνεύματικά στοχεία. Για παράδειγμα, οι υλιστές θεωρούν ότι η ηθική είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, είναι η αποκρυστάλλωση των πεποιθήσεων και της νοοτροπίας των μελών μιας κοινωνίας μέσα στο πέρασμα των αιώνων. Δηλαδή η ηθική δημιουργήθηκε από την ίδια την κοινωνία και συνεχίζει να υπάρχει και να εξελλίσεται μαζί της, και όχι να δημιουργήθηκε από μία ανώτερη δύναμη και να παραμένει πάγια πανω από τους ανθρώπους, όπως πολλοί πιστεύουν.
Επίσης εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχει ένα ανώτερο νόημα ή σκοπός στη ζωή που πρέπει να άλασουμε πάσει θυσία.
Στα λέω όλα αυτά γιατί θέλω τελικά να καταλήξω στο ότι μέσα από αυτήν την οπτική γωνία βλέπεις τα πράγματα πιο ξεκάθαρα και προσπαθείς να βρεις τρόπους ομαλής συμβίωσης όλων των ανθρώπων χωρίς να βασίζεσαι σε εξωγεννείς μεταφυσικούς παράγοντες. Άρα δεν είναι ο υλισμός υπαίτιος των φαινομένων που ανέφερες αλλά η σημερινή οργάνωση της κοινωνίας.

quote:

Ατομικά είμαι πρωταρχικά υπέρ της ψυχής - πνεύματος.
Δηλαδή εκείνου του δρόμου που οδηγεί στη ανιδιοτέλεια και τον ανθρωπισμό, την έμπρακτη άρνηση του εγωισμού και της αλαζονείας, την εξάλειψη του μίσους και της χωριστικότητας από τον χαρακτήρα μας.

Και εγώ μαζί σου.
Αλλά εγώ θεωρώ ότι όλα αυτά θα έρθουν αν τα βιώματα και οι εμπειρίες που συλλέγουν οι άνθρωποι από την αρχή της ζωής τους τους οδηγήσουν προς αυτήν την κατεύθυνση. Δηλαδή όταν ο καθένας αποκτήσει την κριτική σκέψη ώστε να αναλύσει τα γεγονότα πέρα από ηθικούς φραγμούς και από υποκειμενικότητες και να συνηδειτοποιήσει ότι οι δικές του φιλοδοξίες και επιθυμίες μπορούν να συμβαδίζουν με το γενικό καλό των άλλων μελών της κοινωνίας

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 16:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υλισμός κατα βάθος σημαίνει να πιστεύεις αυτό που βλέπεις, οτι τα πάντα ακόμα και τα πνεύματα έχουν την εξήγηση τους μέσω της ορατής ύλης. Κατα βάθος όλες οι θεωρίες μή υλιστικές καταλήγουν τελικά στον υλισμό, υπάρχουν σκοτεινές ανεξερεύνητες μορφές της ορατής ύλης η ονομαζόμενη σκοτεινή όπου μέχρι να προχωρήσει η επιστήμη κάποτε και άν γίνει αυτό στην προσέγγιση της δέν απορρίπτεται ποτέ η πιθανότητα.
Η γνώμη μου είναι πάντα ο υλισμός με τον μή υλισμό συμβαδίζουν, όλοι μας κατα βάθος κάποια στιγμή θα πιστέψουμε σε αυτόν ή θα τον απορρίψουμε. Εξαρτάται απο την οπτική γωνία που βλέπει ο καθένας κάθε στιγμή το συγκεκριμένο θέμα.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 23:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι

Διάβασα για λίγο πάλι αυτή την εισήγηση για τον τρόπο λειτουργίας της σκέψης μας και απορώ γιατί αυτό το θέμα δεν προχώρησε στο esoterica.

Επαναφέρω μερικά από τα γραφόμενα της αρχικής εισήγησης.

quote:
Πράγματι όταν γεννιέται ένα νέο παιδί, αγόρι ή κορίτσι, κάπου μέσα του έχει έναν σκληρό δίσκο, χωρητικότητας εκατοντάδων Gigabyte. Σ’ αυτόν τον σκληρό δίσκο καταγράφονται χιλιάδες πληροφορίες από το περιβάλλον του παιδιού. Πληροφορίες μέσο των πέντε φυσικών αισθήσεων, καθώς επίσης πληροφορίες συναισθηματικής και διανοητικής φύσης.
Η ποιότητα και η ποσότητα αυτών των πληροφοριών εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το περιβάλλον του παιδιού (Γονείς, δάσκαλοι, συγγενείς, τόπος και χρόνος … ), καθώς επίσης και από τις κληρονομικές προδιαγραφές που φέρνει μέσα του, το παιδί.

Τα παιδιά από πολύ μικρή ηλικία κάνουν ερωτήσεις. Χιλιάδες, δεκάδες χιλιάδες ερωτήσεις.
Μαμά, μπαμπά, κύριε – κύριε, τι είναι αυτό, τι είναι εκείνο, γιατί αυτό, γιατί εκείνο … και συνέχεια γεμίζει με δεδομένα ο σκληρός δίσκος … Το παιδί αρχίζει να κάνει χρήση αυτών των δεδομένων και μπορούμε να πούμε ότι αρχίζει υποτυπωδώς … να σκέπτεται.
Ναι, ακριβώς, η σκέψη του και ο τρόπος λειτουργίας της εξαρτάται από την χρήση και την επεξεργασία αυτών των πληροφοριών.

Μέσο των πέντε φυσικών αισθήσεων καταγράφουμε πληροφορίες.

Πληροφορίες μέσον της φυσικής όρασης – δεκάδες χιλιάδες εικονικές πληροφορίες αντικειμένων που έχει κατασκευάσει ο άνθρωπος (σπίτια, δρόμους, αυτοκίνητα, μηχανές, …) και πληροφορίες της φύσης (δέντρα, βουνά, λίμνες, ζώα, λουλούδια, σύννεφα, … αστέρια).

Πληροφορίες μέσον της ακοής – χιλιάδες ηχητικές πληροφορίες ανθρώπινων κατασκευών, αυτοκινήτων, πλοίων, τραίνων, …, μουσικών οργάνων, … και ηχητικών πληροφοριών της φύσης, βροχής, κυμάτων της θάλασσας, καταιγίδων, φωνές των ζώων και κελάηδημα των πουλιών, …

Πληροφορίες μέσον της γεύσης – εκατοντάδες πληροφορίες γεύσεων φαγητών, …

Πληροφορίες μέσον της όσφρησης και της αφής.

Όλες αυτές οι πληροφορίες αποθηκεύονται μέσα μας, στον σκληρό μας δίσκο.

Πληροφορίες μέσον του συνόλου των επιθυμιών μας και των αντίστοιχων συναισθημάτων που δημιουργούνται από την εκπλήρωση ή μη αυτών των επιθυμιών. Ηδονής, πόνου, δυστυχίας, ευτυχίας, λύπης, ψυχρότητας, σκληρότητας, τρυφερότητας, οργής, …

Πληροφορίες μέσον του συνόλου των διανοητικών λειτουργιών, της σύγκρισης και διάκρισης των αντικειμενικών και συναισθηματικών δεδομένων που έχουμε καταγράψει και καταχωρήσει όλοι μέσα μας, από τις διάφορες εμπειρίες μας, την εκπαίδευση, … Σ’ αυτή την κατηγορία των διανοητικών πληροφοριών ανήκουν και οι πληροφορίες των μαθηματικών, της εργαστηριακής έρευνας και κάθε είδους τεχνολογική πληροφορία που έχει οικοδομήσει τον σύγχρονο τεχνολογικό πολιτισμό των δορυφόρων, …, της ποικιλίας των ηλεκτρικών - μηχανικών συσκευών και όλων εκείνων των πληροφοριών της σύγχρονης μικροηλεκτρονικής συμπεριλαμβανόμενων των υπολογιστών.

Στο μικρό αυτό άρθρο δανειζόμαστε τον σκληρό δίσκο με συμβολικό τρόπο από την τεχνολογία των υπολογιστών, προκειμένου να παρομοιάσουμε και να πλησιάσουμε κάπως ποιο κοντά, σ’ αυτό το αξιοθαύμαστο χαρακτηριστικό που έχουμε όλοι μέσα μας και που ονομάζουμε σκέψη!
.........................................
.........................................
Αλήθεια πόσοι άνθρωποι κατανοούν ότι έχουν λανθασμένες καταγραφές στον σκληρό δίσκο μέσα τους; Πόσοι είναι διατεθειμένοι να επέμβουν σε διάφορες εκτεταμένες περιοχές του δίσκου και να σβήσουν τα δεδομένα (Delete), τα οποία τους οδηγούν σε λανθασμένο τρόπο συμπεριφοράς και διαβίωσης; Οι περισσότεροι άνθρωποι στον πλανήτη νομίζουν ότι είναι και οι πρώτοι!!! Ποτέ δεν ασχολούνται με τον εαυτό τους και το μόνο που κάνουν είναι να ζουν μόνο για την ικανοποίηση των προσωπικών τους επιθυμιών. Αυτό φυσικά είναι πολύ γνωστό σ’ αυτούς που καθοδηγούν τον πλανήτη και κάνουν οτιδήποτε για να μην ξυπνήσει ο σημερινός μέσος πολίτης. Αν ξυπνήσει θα χάσουν την εξουσία και … την οικονομική ευμάρεια. Αυτό δεν το επιθυμούν καθόλου οι άνθρωποι της δύναμης, γι’ αυτό τον κοιμίζουν καθημερινά με χιλιάδες χιλιάδων λανθασμένων πληροφοριών δεδομένα που μεταδίδονται από την τηλεόραση και τον ημερήσιο τύπο, τα περιοδικά. Αυτό δεν χρειάζεται και πολύ για να το αντιληφθεί κανείς. Το κατανοούν ήδη αρκετοί, αλλά δεν κάνουν τίποτε για να αλλάξουν συμπεριφορά, να σβήσουν διάφορες καταγραφές του σκληρού δίσκου τους. Αν εμείς οι ίδιοι δεν αλλάξουμε δεδομένα και συνεπώς τρόπο σκέψης, πως θα αλλάξει η κοινωνία; Είναι δυνατόν να απαιτούμε οι άλλοι να αλλάξουν, όταν εμείς οι ίδιοι δεν αλλάζουμε και είμαστε πλήρως ικανοποιημένοι από τον εαυτό μας;

Αν είμαστε ικανοποιημένοι από τον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία, της οποίας μέλη είμαστε εμείς και των πληροφοριών των οποίων υπάρχουν σ’ αυτήν και κατά συνέπεια του τρόπου της προσωπικής, εθνικής και παγκόσμιας σκέψης, τότε μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι και να εξακολουθούμε να υποστηρίζουμε … τον ύπνο μας!!!

Είμαστε υπεύθυνοι της άγνοιάς μας!!!

Θα ασχοληθούμε άραγε ποτέ με το σβήσιμο χιλιάδων αποθηκευμένων καταγραφών του σκληρού (φυσικού, συναισθηματικού και νοητικού) μας δίσκου;


Ξαναδιαβάζοντας το κείμενο μετά από αρκετό καιρό σκέφτομαι:
Μα ήταν τόσο δύσκολο το κείμενο για να μην υπάρξει συζήτηση σε βάθος; Ή μήπως οι σημερινοί άνθρωποι σκέφτονται ελάχιστα πλέον αφού δεν τους ενδιαφέρει ο τρόπος της λειτουργίας της σκέψης τους!!!

Στις παραπάνω γραμμές δίδεται με αρκετή σαφήνεια ο τρόπος που επεξεργαζόμαστε τις πληροφορίες ως αποτέλεσμα των διαφόρων πληροφοριών που έχει ο καθένας μέσα του και που τις αποκτήσαμε από τότε που ήμασταν μικρά παιδιά. Για ποιό λόγο λοιπόν δε σκεφτόμαστε για τις σκέψεις μας;

Μήπως γιατί η συνείδησή μας είναι εξωστρεφής και ποτέ ή σπάνια κοιτάζουμε γι’ αυτά που έχουμε μέσα μας;

Μήπως γιατί έχουμε πλήρη άγνοια για την σύσταση και την ποιότητα των συναισθημάτων και των διαφόρων μορφοσκέψεών μας;

Μήπως γιατί δεν θέλουμε να κοιτάξουμε μέσα μας γιατί θα ανακαλύψουμε πράγματα που δεν θα μας αρέσουν;

Αλήθεια αν κοιτάζοντας μέσα μας βρούμε πολλά λανθασμένα πράγματα γραμμένα στον σκληρό μας δίσκο πως μπορούμε να βρούμε το θάρρος για να σβήσουμε τις λανθασμένες καταγραφές;

Επιθυμούμε να αλλάξουν οι άλλοι στο περιβάλλον μας, αλλά όχι εμείς!!!

Αλήθεια γιατί;


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 13:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ oros777, κατά το παρελθόν έχουν ανοιχτεί κάποια ακόμη θέματα για την ανθρώπινη σκέψη και συμπεριφορά σε συνάρτηση μ' αυτήν.
Οπότε είναι ίσως λογικό κατά μια έννοια να υπάρχει μικρότερη συμμετοχή στο θέμα αυτό.

Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι μπορούμε να σκεφτούμε αρκετά πράγματα με αφορμή το θέμα σου για εμάς τους ίδιους και τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούμε.

Ο άνθρωπος όντως λειτουργεί ως ένας δίσκος στον οποίο αποθηκεύεται κατά την διάρκεια της ζωής του ένας τεράστιος όγκος πληροφοριών.
Αυτό γίνεται με τους τρόπους που ανέφερες στο εισαγωγικό σου μήνυμα και δεδομένου ότι οι πληροφορίες που αποκομίζουμε είναι αμέτρητες, πολλές φορές ξεχνάμε ότι τις έχουμε αποκομίσει.
Πριν κάμποσα χρόνια είχα συζητήσει με έναν ψυχολόγο ο οποίος μου είπε ότι ο άνθρωπος μπορεί να ανακαλέσει εύκολα περίπου το 20% των πληροφοριών που δέχεται.
Αυτό δεν ακυρώνει το υπόλοιπο 80%, απλά ο άνθρωπος δεν θυμάται ότι το έχει λάβει.

Πράγματι, πολλές φορές αγνοούμε και τα συναισθήματα μας και τις αιτίες που τα δημιουργούν, παραμένοντας μόνο στην επιφάνεια των αφορμών.
Μερικές φορές μπορεί να υποψιαζόμαστε τις βαθύτερες αιτίες αν αναλογιστούμε για ώρα αλλά μόλις τις ανακαλύψουμε, τις απωθούμε γιατί στην ουσία τους έχουν να κάνουν με τον ίδιο μας τον εαυτό.
Ίσως να μην θέλουμε να αλλάξουμε τίποτα από τον εαυτό μας κι αν πούμε ότι το θέλουμε δεν καταβάλλουμε καμία προσπάθεια για αυτό.
Συνήθως ευθύνονται οι άλλοι για τις αρνητικές σκέψεις ή τα αρνητικά συναισθήματα που μπορεί να βιώσουμε, ευθύνεται το περιβάλλον μας, ευθύνονται οι υπόλοιποι που επέδρασαν πάνω μας.
Αυτό εν μέρει είναι αλήθεια καθώς λόγω της αλληλεπίδρασης μας με τους ανθρώπους είναι λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Όμως ευθύνη έχουμε κι οι ίδιοι και πολύ συχνά την ευθύνη αυτή δεν τη λαμβάνουμε καν υπόψιν μας.
Όταν εντοπίσουμε την αιτία μιας συμπεριφοράς μας ή κάποιας συγκεκριμένης σκέψης μας είναι πλέον δική μας ευθύνη να την αλλάξουμε.
Εάν καθυστερήσουμε ή αποφύγουμε την διαδικασία αυτή - η οποία είναι όντως επίπονη - τίποτα δεν πρόκειται να επιτευχθεί.
Απλά θα συνεχίσουμε να αποφεύγουμε να κοιτάξουμε τη ρίζα των προβλημάτων και θα συνεχίσουμε να αγνοούμε τον πραγματικό μας εαυτό.

Η απάντηση λοιπόν στο τελευταίο σου ερώτημα:

quote:
Αλήθεια γιατί;

Είναι ότι έχουμε βολευτεί σε αυτόν τον τρόπο λειτουργίας.
Κι όντως είμαστε αρκετά εγωϊστές για να πιστέψουμε ότι φταίει ολόκληρος ο άλλος κόσμος κι ότι δεν φταίμε για τίποτα εμείς.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 01:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Dying Incubus

Το θέμα αυτό το άνοιξα όχι τόσο για το θέμα της σκέψης που όπως είπες έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα στο esoterica (φυσικά ατομικά δεν γνωρίζω τα παρόμοια θέματα που ανοίχτηκαν γιατί είμαι αρκετά καινούργιος) όσο για να τονίσω και να συζητήσουμε αυτό το θέμα (της σκέψης) από τεχνοκρατική συμβολική σκοπιά.
Τόνισα την λέξη πληροφορία γιατί αυτή έχει άμεση σχέση με τους υπολογιστές και ακόμη επειδή είναι εντελώς καινούργια λέξη που σπάνια την χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι πριν την εμφάνιση των υπολογιστών.
Έπειτα αυτή η λέξη συνδέεται περισσότερο με το νοητικό σώμα παρά με το αστρικό και έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό γιατί στο κατώτερο νοητικό της σημερινής ανθρωπότητας διακινούνται τρισεκατομμύρια πληροφορίες σήμερα και επιπλέον είναι δίπλα στο αιτιατό σώμα της ψυχής (που βρίσκεται στα ανώτερα επίπεδα του νοητικού πεδίου).

Στην σημερινή ανθρωπότητα μετά την εμφάνιση των υπολογιστών έχουν δημιουργηθεί πάρα πολλά θετικά πράγματα αλλά και πάρα πολλά αρνητικά. Αυτό που λέμε εδώ τώρα ελάχιστα γίνεται κατανοητό απ’ αυτούς που έχουν πνευματικό προσανατολισμό.
Για πρώτη φορά στην ιστορία της ανθρωπότητας δόθηκε ένα θείο δώρο, «ο υπολογιστής» και κανείς δεν ξέρει πια θα είναι η εξέλιξη της ανθρωπότητας με αφετηρία αυτό το σημερινό επίτευγμα της τεχνολογίας που έχει επηρεάσει σχεδόν κάθε τομέα της ζωής μας. Από τις επικοινωνίες έως την κίνηση των δορυφόρων στο διάστημα, τα οικονομικά τραπεζικά θέματα έως τους στρατιωτικούς εξοπλισμούς, ...

Στον εσωτερισμό λέγεται ότι αν υπερτονιστεί η συγκεκριμένη σκέψη τότε δημιουργείται ένα τεράστιο πρόβλημα στην επαφή μας με τον Ανώτερο Εαυτό – Πνευματική Αθάνατη Ψυχή. Οι άνθρωποι κατά κάποιο τρόπο εγκλωβίζονται σε μία συνεχή δραστηριότητα στον κατώτερο συγκεκριμένο συμπερασματικό νου (repeat) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να έρθουν σε επαφή με την αφηρημένη διάνοια που βρίσκεται ακριβώς δίπλα. Ο κατώτερος νους είναι αρνητικός και ο αφηρημένος νους θετικός. Γιατί πάντοτε το ανώτερο είναι θετικό ως προς το κατώτερο.
Όταν αυτός ο συγκεκριμένος κατώτερος νους βρίσκεται σε συνεχή δράση έχοντας θετική αρσενική συμπεριφορά τότε απωθείται από τον ανώτερο που επίσης είναι θετικός. Όπως είναι γνωστό τα ομώνυμα απωθούνται. Ο συγκεκριμένος νους θα πρέπει να ηρεμήσει και να γίνει αρνητικός (δεκτικός) για να δεχτεί πληροφορίες από τον αφηρημένο νου.
Σήμερα ο συγκεκριμένος νους που είναι o ανώτερος εκφραστής και φορέας της προσωπικότητάς μας όταν υπερτονιστεί (που ήδη υπερτονίστηκε) λειτουργεί τελείως αντιδραστικά για την ενοποίηση του κατώτερου εαυτού με το Ανώτερο Εαυτό. Έτσι σε πολλούς χώρους του εσωτερισμού αλλά και στην εκκλησία δημιουργήθηκε ένα τεράστιο πρόβλημα και η προσαρμογή του πνευματικού κόσμου στην νέα πραγματικότητα βρίσκεται ακόμη στο στάδιο του προβληματισμού.

Ένας υπερβολικός όγκος πληροφοριών κινείται μέσα στα συγκεκριμένα νοητικά επίπεδα και λειτουργεί ως ένας τεράστιος αδιαπέραστος τοίχος για την επαφή με τον κόσμο της Ψυχής.

Όσοι κάνουν διαλογισμό για χρόνια γνωρίζουν ότι θα πρέπει να φέρουν σε ευθυγράμμιση τον φυσικό εγκέφαλο με τον κατώτερο νου και τον αφηρημένο νου. Αυτή η δραστηριότητα σε πρακτικό επίπεδο είναι πιο εύκολη την διάρκεια της Πανσελήνου απ’ ότι την Νέα Σελήνη.

Πάρα πολλοί άνθρωποι που σήμερα επιθυμούν να αρχίσουν να κάνουν τον διαλογισμό τους δυσκολεύονται λόγω αυτού του τεράστιου νέφους των μορφοσκέψεων που είναι συσσωρευμένο στα κατώτερα νοητικά επίπεδα.

Τώρα θα σκεφτούν μερικοί που διαβάζουν τα παραπάνω και που δεν θα πολυκαταλαβαίνουν για πιο λόγο αναφέρονται όλα αυτά, όμως βρισκόμαστε σε ένα site που ασχολείται με τον Εσωτερισμό και θα πρέπει να γνωρίζουν ορισμένοι μερικά σύγχρονα αποκρυφιστικά προβλήματα που δεν κυκλοφορούν.

Έτσι ενώ για την ανθρωπότητα και για την συντριπτική πλειοψηφία ενώ οι υπολογιστές υπήρξαν ένα τρομακτικό εφόδιο για να γίνει μία μεταφορά από συγκινησιακά επίπεδα σε περισσότερο νοητικά, για τους πνευματικά προσανατολισμένους δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα γιατί δεν μπορούν να προχωρήσουν προς τα μέσα και πάνω περισσότερο εύκολα απ’ ότι μπορούσαν να το κάνουν παλιότερα.

Η αφηρημένη σκέψη που είναι το πραγματικό εφόδιο του εσωτεριστή αν σταματήσει να λειτουργεί τότε δημιουργείται ένα χάσμα μεταξύ του ανώτερου θετικού (αρσενικού) με το κατώτερο αρνητικό (θηλυκό).

Αγαπητέ φίλε Dying Incubus φυσικά συμφωνώ με τον προβληματισμό σου και στο ότι σχεδόν ο περισσότερο κόσμος έχει σαν στόχο το βόλεμα και ότι ο εγωισμός τείνει να καθιερωθεί ως ο ενδεδειγμένος τρόπος ζωής. Δεν θέλω καθόλου να σκέφτομαι τις τεράστιες συνέπειες αυτής της τυφλότητας που έχει κυριεύσει όλο τον κόσμο.

Θα ήθελα επίσης να ξέρεις ότι οι σημερινοί ακαδημαϊκοί ψυχολόγοι (οι περισσότεροι) δεν δέχονται την ύπαρξη της Ψυχής και του Ανώτερου Εαυτού. Η σημερινή ψυχολογία ασχολείται μόνο με την προσωπικότητα και η εφαρμοσμένη κλινική ψυχολογία (καθώς επίσης η ψυχιατρική) αντιμετωπίζουν τον άνθρωπο ως μία οντότητα χωρίς ψυχή που χάνεται μετά τον θάνατο. Φυσικά αυτό είναι ένα καινούργιο τεράστιο πρόβλημα γιατί συμβουλεύουν τους ανθρώπους πως να την βρουν και να περάσουν καλά σ’ αυτή την ζωή, ... πολλές φορές σε βάρος του καλού των συνανθρώπων τους. Κατά κάποιο τρόπο συνηγορούν στον εγωισμό, την αλαζονεία και την ιδιοτέλεια που για τον υγιή εσωτερισμό είναι αρνητικές ιδιότητες.
Για τους περισσότερους ψυχολόγους το φυσικό σώμα είναι η προσωπικότητα, τα συναισθήματα η ψυχή και ο κατώτερος νους το πνευματικό τμήμα του ανθρώπου. Ενώ για τον εσωτερισμό (και για τους εσωτεριστές ψυχολόγους) όλα αυτά αποτελούν την τρισυπόστατη προσωπικότητα που είναι η τρίτη αρνητική – θηλυκή όψη σε σχέση με τον Ανώτερο Εαυτό ή την Ψυχή που είναι η δεύτερη θετική – αρσενική όψη.

Σε χαιρετώ για σήμερα ευχόμενος να έχουμε μία καλή εβδομάδα.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 13:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε oros777, θα συμφωνήσω μαζί σου πως ο υπολογιστής είναι ένα θείο δώρο για τον άνθρωπο.
Μπορεί να αποτελέσει την είσοδο σε απέραντους κόσμους πληροφοριών, ειδήσεων αλλά και γενικά σε μορφές γνώσης που είναι δύσκολο να μεταδοθούν με άλλους τρόπους.
Από κει και πέρα και λόγω του ότι είναι ένα μέσο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε για αρνητικούς σκοπούς είτε για θετικούς.
Οι ιδιότητες του κι οι συνέπειες από την χρήση του είναι άμεσα συνυφασμένες με τους σκοπούς και τα κίνητρα του χρήστη του.

Γνωρίζω αυτό που αναφέρεις για την αντίληψη της Ψυχολογίας και τον προσανατολισμό που μπορεί να δώσει σε ένα άτομο.
Στην περίπτωση αυτή που ένα άτομο δέχεται ότι το φυσικό σώμα είναι η προσωπικότητα του, τα συναισθήματα του η ψυχή του κι οι σκέψεις το πνεύμα του, μαθαίνει να λειτουργεί με γνώμονα την προσωπικότητα του κι αγνοεί την ύπαρξη του Ανώτερου Εαυτού του.
Πόσο δύσκολο είναι άραγε η αποκόλληση αυτού του ατόμου από αυτόν τον προσανατολισμό του?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 01:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Dying Incubus

Χαίρομαι ιδιαίτερα για το επίπεδο της κατανόησής σου.

Έγραψες:

quote:
Γνωρίζω αυτό που αναφέρεις για την αντίληψη της Ψυχολογίας και τον προσανατολισμό που μπορεί να δώσει σε ένα άτομο.
Στην περίπτωση αυτή που ένα άτομο δέχεται ότι το φυσικό σώμα είναι η προσωπικότητα του, τα συναισθήματα του η ψυχή του κι οι σκέψεις το πνεύμα του, μαθαίνει να λειτουργεί με γνώμονα την προσωπικότητα του κι αγνοεί την ύπαρξη του Ανώτερου Εαυτού του.
Πόσο δύσκολο είναι άραγε η αποκόλληση αυτού του ατόμου από αυτόν τον προσανατολισμό του?

Τι θα μπορούσα να πω σ’ αυτό που καταλήγεις;
Πιθανότατα πολλά, αλλά ίσως και λίγα.

Όσοι δεν έχουν φτάσει ακόμη στο επίπεδο της Δοκιμαστικής Ατραπού που η πνευματική ψυχή – ο Ανώτερος Εαυτός δεν άρχισε να ενδιαφέρεται για την αντανάκλασή του την προσωπικότητα μάλλον δεν μπορεί να γίνει τίποτε μ’ αυτούς τους συνανθρώπους μας. Εννοώ για την επαφή τους με τον Ανώτερο Εαυτό.

Υπάρχουν πάρα πολλοί σήμερα που βρίσκονται στο έκτο στάδιο (εξελικτική συνειδησιακή ομάδα) όπως αυτό δόθηκε στο θέμα της «ΗΛΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΝΗΤΙΚΗΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ» (στις 19-4-07).

Ξαναπαραθέτω εδώ μόνον αυτό το μέρος:

quote:
6. Oι ψυχές που σκέφτονται και είναι διάνοιες. Αυξάνονται σε αριθμό σταθερά και αποκτούν ισχύ καθώς οι εκπαιδευτικές μας διαδικασίες και οι επιστημονικές μας ανακαλύψεις φέρνουν αποτελέσματα και διευρύνουν την ανθρώπινη επίγνωση. Aποτελούν την κρέμα της ανθρώπινης οικογένειας και είναι οι άνθρωποι που φτάνουν στην επιτυχία σε κάποιο τμήμα της ανθρώπινης ζωής. Eίναι συγγραφείς, καλλιτέχνες, στοχαστές σε διάφορα πεδία της ανθρώπινης γνώσης κι έφεσης, πολιτικοί, θρησκευτικοί ηγέτες, επιστήμονες, ειδικευμένοι εργάτες και τεχνίτες κι όλοι εκείνοι που, αν και στις πρώτες τάξεις, παίρνουν ωστόσο ιδέες και προτάσεις κι εργάζονται μαζί τους για το υπέρτατο όφελος της ανθρώπινης οικογένειας. Eίναι οι ζηλωτές του κόσμου κι όσοι αρχίζουν να περιέχουν το ιδανικό της υπηρεσίας στη συνείδησή τους.

Κατά την γνώμη μου όλος αυτός ο κόσμος της σημερινής εξουσίας αποτελεί την αιτία του σημερινού παγκόσμιου προβλήματος.
Είναι όλοι αυτοί που παίρνουν τις ιδέες αν τους φανούν σωστές σε τόπο και χρόνο και που φροντίζουν για την υλοποίησή τους. Σχεδόν όλοι αυτοί δεν έχουν επαφή με τον Ανώτερο Εαυτό τους και ο χαρακτήρας τους έχει υλιστική κατεύθυνση. Υπηρετούν τους συνανθρώπους τους στην γραμμή όμως του «τερπνού μετά του ωφελίμου». Το κίνητρό τους είναι ιδιοτελές (ή στον μεγαλύτερο βαθμό ιδιοτελές) και δίνουν με σκοπό να πάρουν. Ίσως όχι άμεσα αλλά περιμένοντας να κερδίσουν κάποια στιγμή στο μέλλον. Λειτουργούν κατά κάποιο τρόπο όπως οι διαφημιστές που γνωρίζουν ότι όταν πλασάρουν τα υλικά, συναισθηματικά και διανοητικά τους προϊόντα στο τέλος θα βγουν κερδισμένοι.

Τον Ανώτερο Εαυτό (ή την Αθάνατη Ψυχή) οι περισσότεροι τον θεωρούν εχθρό για τον απλούστατο λόγο, γιατί Αυτός αποτελείται από ένα σύνολο θετικών ιδιοτήτων. Αυτοί όμως επειδή λίγο πολύ είναι πληθωρικές προσωπικότητες (ακόμη) δεν μπορούν να διανοηθούν ότι κάποια στιγμή θα βρεθούν στην (δύσκολη;) θέση να σταματήσουν να λειτουργούν προσωπικά, γι’ αυτό και δεν μπορούν να αποδεχτούν την απρόσωπη κατάσταση και χαρακτήρα του Ανώτερου Εαυτού.
Δεν βρίσκονται ακόμη στο στάδιο που μπορούν να κατανοήσουν ότι η υπερηφάνεια οιουδήποτε είδους είναι αρνητική ιδιότητα από εσωτερική σκοπιά. Δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι μπορεί να βρεθούν στην (δύσκολη;) θέση να απαρνηθούν (αποκηρύξουν, εγκαταλείψουν) κάθε φιλοδοξία και ιδιοτέλεια κάποτε αν πρόκειται να ακολουθήσουν τον Δρόμο του Φωτός. Δεν μπορούν να δεχτούν αυτή την κατάσταση ούτε καν θεωρητικά. Γι’ αυτό πολεμούν κάθε νέα ιδέα που θα τους βγάλει από τον υλικό, συναισθηματικό και συγκεκριμένο διανοητικό τους βόλεμα.

Φυσικά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πως θα αντιμετωπίσει αυτή την κατάσταση το Αβατάρ (ή τα Αβατάρ) που κάποια στιγμή θα έρθει (ουν) στο άμεσο μέλλον (ίσως μάλιστα αυτό να γίνει πολύ γρηγορότερα απ’ ότι ελπίζουμε).

Έχω υπόψη μου αρκετές περιπτώσεις ατόμων που ζούσαν εντελώς υλιστικά και που κάποια στιγμή τους συνέβη κάτι συνταρακτικό και άλλαξαν προσανατολισμό. Από τότε μάλλον άρχισαν να βαδίζουν στην Δοκιμαστική Ατραπό με σκοπό να αλλάξουν διάφορες όψεις (και αρνητικές ιδιότητες) του χαρακτήρα τους. Όποιος μελετήσει την παραβολή του ασώτου θα καταλάβει για ποιο λόγο ο Χριστός αναφέρθηκε σ’ αυτήν και για ποιο λόγο κατηγορούσε τόσο έντονα τους Φαρισαίους. Οι Φαρισαίοι είναι κυρίως οι άνθρωποι αυτής της έκτης κατηγορίας (συμπεριλαμβανομένης και ενός μεγάλου μέρους της επόμενης έβδομης).

Καληνύχτα


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 17:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε oros777, θεωρώ πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να απαλλαγούμε από το χαρακτηριστικό της ιδιοτέλειας ως ανθρώπινα όντα.
Σχεδόν κάθε πράξη μας έχει το χαρακτηριστικό αυτό ακόμη κι όταν φαινομενικά γίνεται για το καλό των υπολοίπων ανθρώπων.
Φυσικά όσο ένας άνθρωπος εξελίσσεται, το χαρακτηριστικό της ιδιοτέλειας είναι πολύ πιθανόν να αρχίσει να εξασθενεί και θα υποκαθίσταται από αυτό της ανιδιοτέλειας κι από την βούληση για υπηρεσία προς την ανθρωπότητα.

Ο Ανώτερος Εαυτός μπορεί να μας είναι άγνωστος ή μπορεί να είμαστε στην θέση να τον αφουγκραστούμε σε μικρό βαθμό.
Φυσικά είναι στο χέρι μας αυτή η σχέση μεταξύ Προσωπικότητας - Ψυχής να γίνει πιο δυνατή και να μπορέσει η πρώτη να λειτουργήσει σύμφωνα με τις επιταγές της δεύτερης, όμως αυτή η αλλαγή μας φοβίζει.
Μας φοβίζει επειδή έχουμε μάθει να λειτουργούμε όπως λειτουργούμε και να παραμένουμε σε όλα αυτά τα οποία μας είναι γνώριμα και μας κάνουν να φερόμαστε μηχανικά.

Έχεις δίκιο για την ξαφνική "αφύπνιση" κάποιου ανθρώπου ο οποίος μπορεί βαθμηδόν να αλλάξει τρόπο σκέψης κι αντίληψης.
Αυτό γίνεται συνήθως λόγω κάποιου "δυνατού" βιώματος τους ή κάποιου συνταρακτικού γεγονότος το οποίο είναι ικανό να τους μετατοπίσει λίγο από την θέση στην οποία βρίσκονταν πριν.
Αλήθεια, μπορούμε να φανταστούμε πόσο δύσκολο είναι για έναν άνθρωπο με δομημένες αντιλήψεις, παγιωμένες θέσεις, συγκεκριμένους συναισθηματικούς μηχανισμούς και συνήθειες χρόνων να μπορέσει να προσεγγίσει τα πράγματα μέσα από μια άλλη σφαίρα?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 21:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε oros777

Διάβασα κάποια από αυτά που έχει γράψει χωρίς να πολυκαταλάβω ή να κατανοήσω τι θέλεις να μας πεις, όντας εκτός δοκιμαστικής ατραπού (έγω πάω από το μονοπάτι).

Σε αυτό το απόσπασμα όμως :

quote:
Θα ήθελα επίσης να ξέρεις ότι οι σημερινοί ακαδημαϊκοί ψυχολόγοι (οι περισσότεροι) δεν δέχονται την ύπαρξη της Ψυχής και του Ανώτερου Εαυτού. Η σημερινή ψυχολογία ασχολείται μόνο με την προσωπικότητα και η εφαρμοσμένη κλινική ψυχολογία (καθώς επίσης η ψυχιατρική)αντιμετωπίζουν τον άνθρωπο ως μία οντότητα χωρίς ψυχή που χάνεται μετά τον θάνατο. Φυσικά αυτό είναι ένα καινούργιο τεράστιο πρόβλημα γιατί συμβουλεύουν τους ανθρώπους πως να την βρουν και να περάσουν καλά σ’ αυτή την ζωή, ... πολλές φορές σε βάρος του καλού των συνανθρώπων τους. Κατά κάποιο τρόπο συνηγορούν στον εγωισμό, την αλαζονεία και την ιδιοτέλεια.

..χωρίς να έχω γνώσεις ψυχολογίας θα ήθελα να παρατηρήσω πως μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει αιτιακή σχέση μεταξύ της θεώρησης των σύγχρονων ψυχολόγων περί ανυπαρξίας της ψυχής με τον εγωϊσμό, την αλαζονεία και την ιδιοτέλεια.

Δηλαδή για ποιον λόγο η άρνηση της αθανασίας της Ψυχής οδηγεί στον εγωισμό ενώ η αποδοχή της αθανασίας οδηγεί στον αλτρουισμό;

Επίσης δεν νομίζω πως δίνουν τέτοιες συμβουλές οι ψυχολόγοι. Αν παροτρύνουν κάποιον να κοιτάξει περισσότερο τον εαυτό του και τις πραγματικές του ανάγκες το κάνουν γιατί πολλοί άνθρωποι είναι τόσο καταπιεσμένοι από το οικογενειακό και το κοινωνικό περιβάλλον που οδηγούνται σε ψυχολογικά αδιέξοδα.

Επίσης η ψυχική υγεία είναι ένα αρκετά πιο περίπλοκο θέμα και καθόλου δεν στηρίζεται στην αντίληψη του να περνάμε καλά εις βάρος των άλλων. Το σωστό είναι να περνάμε καλά (αρμονικά είναι πιο κατάλληλη έκφραση) μαζί με τους άλλους. Και αυτό νομίζω πως έχει κατακτηθεί από τους νοήμονες ανθρώπους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 01:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε Δημήτρη γεια σου

Είμαι σίγουρος ότι αν μελετήσεις για αρκετά χρόνια την λεγόμενη ακαδημαϊκή ψυχολογία καθώς επίσης και εσωτερική ψυχολογία τότε θα καταλήξεις σε παρόμοια συμπεράσματα που καταλήγουν όλοι όσοι ασχολούνται με τον εσωτερισμό.

Βρισκόμαστε σε ένα forum «esoterica» που το αντικείμενο της μελέτης του είναι πρωταρχικά η εσωτερική φιλοσοφία, ο εσωτερισμός και ο αποκρυφισμός.
Η συμβατική ψυχολογία δεν αποδέχεται τις θέσεις, τα πορίσματα και τα αξιώματα του εσωτερισμού (συνήθως). Μελετάει την ανθρώπινη συμπεριφορά με εξωτερικά αντικειμενικά κριτήρια και όχι με τις αρχές και τις θέσεις του εσωτερισμού. Γι’ αυτό τον λόγο καταλήγει στα δικά της συμπεράσματα που συνήθως είναι εντελώς διαφορετικά από τα αποφθέγματα του εσωτερισμού.
Άλλωστε οι απόψεις της συμβατικής ψυχολογίας στηρίζονται στην έρευνα του ανθρώπινου χαρακτήρα εδώ και πολύ λίγο σχετικό χρονικό διάστημα, (λιγότερο από δύο εκατονταετίες περίπου) ενώ οι αρχές του εσωτερισμού έχουν εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια ιστορία, …στηρίζονται στις αρχές της προαιώνιας σοφίας.

Ο Σίγκμουντ Σλόμο Φρόιντ (1856-1939) θεμελιωτής της ψυχανάλυσης θα ξέρεις ότι μάλωνε με τον μαθητή του Κάρλ Γιούνγκ (1875-1961) για θέματα μεταφυσικής που ο Δάσκαλος δεν δεχόταν, ενώ ο μαθητής υποστήριζε ένθερμα την ύπαρξή τους, …
Επικράτησε περισσότερο η σημερινή ψυχολογία που επειδή δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη της ψυχής με τα σημερινά υλικοτεχνικά μέσα που διαθέτει καταλήγει σε μία επιστήμη που δεν έχει, … ψυχή μέσα της, …

Η σημερινή ψυχολογία δεν εξετάζει την «εξέλιξη της συνείδησης» ως μίας οντότητας ανεξάρτητης της υλικής υπόστασης του ανθρώπου, γιατί όπως είπαμε δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη της Ψυχής … που δέχεται όμως και ο εσωτερισμός και η … Θρησκεία, γι’ αυτό και τα συμπεράσματά της κινούνται στην σφαίρα του πώς να περάσει καλά ο άνθρωπος στην δεδομένη ενσάρκωση, γιατί δεν δέχεται ότι η ζωή συνεχίζεται μετά θάνατον.

Στην εσωτερική ψυχολογία ο άνθρωπος προσεγγίζεται ως μία οντότητα που σύμφωνα με τον νόμο της επαναγέννησης (νόμος του κάρμα) γεννιέται και πεθαίνει εκατοντάδες φορές και όλο αυτό το χρονικό διάστημα αναπτύσσονται διάφορες ιδιότητες. Ξεκινάει το ταξίδι του (στις πρώτες ενσαρκώσεις) με αρνητικές ιδιότητες αναγκαστικά, όπως το μίσος και η απληστία, η ζήλεια και ο φθόνος, η οργή και ο εγωισμός, …και στις τελικές ενσαρκώσεις επικρατούν οι θετικές ιδιότητες όπως ο αλτρουισμός (ανθρωπισμός) και η ανιδιοτέλεια, η ταπεινότητα και η αβλάβεια, … όλο και περισσότερο.
Στα αρχικά στάδια της εξέλιξης της συνείδησης ο άνθρωπος θεωρείται άξεστος και χοντροκομμένος και στα τελικά στάδια (έως ότου απελευθερωθεί από το ανθρώπινο Βασίλειο και γίνει μέλος του Βασιλείου των απελευθερωμένων ψυχών) ο άνθρωπος αποβαίνει μεγαλοφυής και εξυπηρετητής των συνανθρώπων του.

Οι σημερινοί ψυχολόγοι επειδή δεν παίρνουν υπόψη τους τις αρχές του εσωτερισμού γι’ αυτό θεωρούν ότι όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ είναι όλοι ίδιοι με αποτέλεσμα να κάνουν αρκετά λάθη προς το παρόν στα συμπεράσματά τους(φυσικά πάντοτε με τις θέσεις του εσωτερισμού).

Σ’ αυτό που έγραψες:

quote:
Επίσης δεν νομίζω πως δίνουν τέτοιες συμβουλές οι ψυχολόγοι. Αν παροτρύνουν κάποιον να κοιτάξει περισσότερο τον εαυτό του και τις πραγματικές του ανάγκες το κάνουν γιατί πολλοί άνθρωποι είναι τόσο καταπιεσμένοι από το οικογενειακό και το κοινωνικό περιβάλλον που οδηγούνται σε ψυχολογικά αδιέξοδα.

Επίσης η ψυχική υγεία είναι ένα αρκετά πιο περίπλοκο θέμα και καθόλου δεν στηρίζεται στην αντίληψη του να περνάμε καλά εις βάρος των άλλων. Το σωστό είναι να περνάμε καλά (αρμονικά είναι πιο κατάλληλη έκφραση) μαζί με τους άλλους. Και αυτό νομίζω πως έχει κατακτηθεί από τους νοήμονες ανθρώπους.


Σε γενικές γραμμές οι ακαδημαϊκοί ψυχολόγοι σίγουρα κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους, για τον απλούστατο λόγο γιατί οι συνηθισμένοι άνθρωποι βρίσκονται σε πολύ χαμηλό σημείο συνειδησιακής εξέλιξης και συνεπώς τους δίνουν τις πλέον κατάλληλες συμβουλές.
Σίγουρα επίσης συμφωνώ με αυτό που καταλήγεις ότι «Το σωστό είναι να περνάμε καλά (αρμονικά είναι πιο κατάλληλη έκφραση) μαζί με τους άλλους. Και αυτό νομίζω πως έχει κατακτηθεί από τους νοήμονες ανθρώπους».

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω νοήμονες δεν είναι όλοι αυτοί οι πολιτικοί, δικαστικοί, οικονομικοί παράγοντες, εκκλησιαστικοί πατέρες, … που τα τελευταία χρόνια συνεχώς ακούγονται από τα παράθυρα της τηλεόρασης και τον έντυπο τύπο για την συμμετοχή τους σε κάθε λογής σκάνδαλα και απάτες, παρανομίες και βρωμιές;
Με ποιο αιτιολογικό όλοι αυτοί οι νοήμονες μεγαλογιατροί παίρνουν το φακελάκι τους;
Με ποιο αιτιολογικό όλοι αυτοί οι (δήθεν) πανέξυπνοι επιχειρηματίες μας εξαπατούν με υπερτιμολογήσεις των διαφόρων καταναλωτικών προϊόντων;
Με ποιο αιτιολογικό τα πλούσια έθνη αποφάσιζαν και αποφασίζουν τον πόλεμο εναντίον φτωχών χωρών; Μήπως δεν είναι πανέξυπνοι οι ηγέτες τους;
Με ποιο αιτιολογικό διάφοροι νοήμονες πλούσιοι της Δύσης πηγαίνουν σε χώρες του Τρίτου Κόσμου για να έρθουν σε ερωτική επαφή με ανήλικα φτωχά παιδιά; … …
Είναι ατέλειωτος ο κατάλογος της παγκόσμιας διαφθοράς!!!

Τι έχουν να μας πουν οι ακαδημαϊκοί ψυχολόγοι γι’ αυτή την σημερινή πανανθρώπινη άθλια συμπεριφορά εκατομμυρίων νοημόνων που εκμεταλλεύονται απ’ άκρου εις άκρον όλο τον πλανήτη και όλους τους μη σκεπτόμενους συνανθρώπους τους; Ποια είναι τα βασικά αίτια;

Αυτοί που ασχολούνται με τον εσωτερισμό γνωρίζουν αρκετά καλά τι συμβαίνει!!!

Σε χαιρετώ φιλικότατα


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 17:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου αγαπητέ oros777,

Σ’ ευχαριστώ για την άμεση και ευγενική σου απάντηση.

Ανεξάρτητα από τα επιμέρους θέματα στα οποία μπορεί να συμφωνούμε ή και να διαφωνούμε κυρίως λόγω αρχών, δεν κατάλαβα πως σχετίζεται αιτιακά η μη αποδοχή της αθανασίας της ψυχής με τον εγωισμό. Πως είσαι τόσο βέβαιος;

Λες:

quote:
Με ποιο αιτιολογικό όλοι αυτοί οι νοήμονες μεγαλογιατροί παίρνουν το φακελάκι τους;
Με ποιο αιτιολογικό όλοι αυτοί οι (δήθεν) πανέξυπνοι επιχειρηματίες μας εξαπατούν με υπερτιμολογήσεις των διαφόρων καταναλωτικών προϊόντων;
Με ποιο αιτιολογικό τα πλούσια έθνη αποφάσιζαν και αποφασίζουν τον πόλεμο εναντίον φτωχών χωρών; Μήπως δεν είναι πανέξυπνοι οι ηγέτες τους;
Με ποιο αιτιολογικό διάφοροι νοήμονες πλούσιοι της Δύσης πηγαίνουν σε χώρες του Τρίτου Κόσμου για να έρθουν σε ερωτική επαφή με ανήλικα φτωχά παιδιά; … …
Είναι ατέλειωτος ο κατάλογος της παγκόσμιας διαφθοράς!!!

Οι περισσότεροι από αυτούς ανήκουν σε κάποια θρησκεία και πιστεύουν σε κάποια μορφή αθανασίας της ψυχής. Πολλούς θα τους δεις και στις πρώτες θέσεις της εκκλησίας ειδικά σε μεγάλες γιορτές. Γιατί λοιπόν η αποδοχή της αθανασίας κάποιας υπόστασης που τη λέμε ψυχή, οδηγεί στον αλτρουισμό, ενώ η μη αποδοχή της οδηγεί στον εγωισμό; Με απλή και μόνο παρατήρηση του κόσμου γύρω μας (χωρίς θεωρίες, γενικές σκέψεις και στοχασμούς) θα μπορούσαμε κάλλιστα να υποστηρίξουμε το αντίθετο.

[Νοημοσύνη είναι κάτι πλατύτερο από την απλή εξυπνάδα ή ευστροφία που μπορεί να έχουν οι επιχειρηματίες, οι ακαδημαϊκοί, κτλ. Είναι ευαισθησία και εξυπνάδα μαζί, κάτι που διαθέτουν οι περισσότεροι ψυχολόγοι λόγω ιδιοσυγκρασίας. Γι΄ αυτό επιλέγουν το συγκεκριμένο επάγγελμα ή κατεύθυνση. Σ’ αυτούς αναφέρθηκα παραπάνω ως νοήμοντες]

Σε χαιρετώ (και εγώ φιλικότατα )
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 01:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε Δημήτρη και πάλι γεια σου

Σκέφτηκα να μην απαντήσω άμεσα στο ερώτημά σου χθες σχετικά με το θέμα της αποδοχής και μη αποδοχής, γιατί νόμισα ότι θα γίνει κατανοητό, αλλά αφού δεν έγινε θα το επιχειρήσω σήμερα, με απλά λόγια, αφού το επιθυμείς.

Έγραψες λοιπόν;
Στο προηγούμενο μήνυμά σου στις 1-5-07

quote:
..χωρίς να έχω γνώσεις ψυχολογίας θα ήθελα να παρατηρήσω πως μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει αιτιακή σχέση μεταξύ της θεώρησης των σύγχρονων ψυχολόγων περί ανυπαρξίας της ψυχής με τον εγωϊσμό, την αλαζονεία και την ιδιοτέλεια.

Δηλαδή για ποιον λόγο η άρνηση της αθανασίας της Ψυχής οδηγεί στον εγωισμό ενώ η αποδοχή της αθανασίας οδηγεί στον αλτρουισμό;


Και στις 2-5-07 περίπου τα ίδια:

quote:
Ανεξάρτητα από τα επιμέρους θέματα στα οποία μπορεί να συμφωνούμε ή και να διαφωνούμε κυρίως λόγω αρχών, δεν κατάλαβα πως σχετίζεται αιτιακά η μη αποδοχή της αθανασίας της ψυχής με τον εγωισμό. Πως είσαι τόσο βέβαιος;

(Αρχικά δεν υπάρχει λέξη αιτιακή ή αιτιακά, δεν πειράζει όμως μάλλον θα εννοείς την λέξη αίτιο, αιτιατό, αιτιότητα, αιτιοκρατία, ...)

Αν και δεν καταλαβαίνω από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, δηλαδή ότι η μη αποδοχή του γεγονότος ύπαρξης της ψυχής σχετίζεται με τον εγωϊσμό ενώ η αποδοχή με τον αλτρουϊσμό, τελικά ίσως μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.

Πιθανότατα δεν γίνονται κατανοητά αυτά που γράφω.

Όταν ανέφερα ότι οι σημερινοί ακαδημαϊκοί ψυχολόγοι δεν δέχονται την ύπαρξη της Ψυχής και του Ανώτερου Εαυτού, εννοούσα ότι δεν την δέχονται γιατί δεν έχουν έμπρακτη γνώση του γεγονότος της Ψυχής.
Και δεν έχουν έμπρακτη γνώση του γεγονότος της Ψυχής γιατί δεν επιθυμούν να ψάξουν (και να εφαρμόσουν) αυτά που προτείνονται εδώ και πάρα πολλούς αιώνες και από τους φιλοσόφους και από τους Θρησκευτικούς ηγέτες.
Οι άνθρωποι αρνούνται να εφαρμόσουν στην πράξη τις οδηγίες και τις παραινέσεις των Σοφών!!!

Αυτό συμβαίνει γιατί είναι υποκριτές!!!
Γιατί πηγαίνουν στις εκκλησίες και μιλούν για τους αρχαίους σοφούς αλλά οι πράξεις τους έρχονται σε αντίθεση με τα λόγια τους.
Λένε ότι είναι Χριστιανοί αλλά ζουν εντελώς διαφορετικά από τις αρχές του Χριστιανισμού.
Δηλαδή γνωρίζουν την θεωρία αλλά δεν την εφαρμόζουν στην πράξη.
Γνωρίζουν το «Αγαπάτε αλλήλους» αλλά σχεδόν κανείς δεν το εφαρμόζει στην πράξη.
Γνωρίζουν το «τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών» αλλά αυτοί φροντίζουν για το καλό των προσωπικοτήτων τους.
Ο Χριστός δίδαξε την ταπεινότητα αλλά αυτοί συνεχώς λένε είμαστε υπερήφανοι για το Α, το Β, το Γ, …
Ο Χριστός είπε «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτο».
Οι Χριστιανοί συνεχώς ρίχνουν συναισθηματικούς και διανοητικούς λίθους (μορφοσκέψεις) στους συνανθρώπους τους.

Μία από τις κύριες χαρακτηριστικές ιδιότητες της προσωπικότητας είναι η ιδιοτέλεια. Δηλαδή όποιος λειτουργεί καθαρά προσωπικά ζει για να παίρνει όσο το δυνατόν περισσότερα και να δίνει όσο το δυνατόν λιγότερα.
Σύμφωνα με τον ορισμό των λεξικών: Εγωιστής είναι αυτός που ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του και αδιαφορεί για τους άλλους. Είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του ως το κέντρο του σύμπαντος και ασχολείται συνεχώς με τον εαυτό του.
Λίγο πολύ αυτή είναι η στάση των περισσοτέρων ανθρώπων παντού στον κόσμο!!!
Εκτός και αν συμβαίνει διαφορετικά και οι περισσότεροι συμμετέχουν σε ανιδιοτελείς ομίλους. Δηλαδή σε μη κυβερνητικές και διάφορες ανθρωπιστικές οργανώσεις. Συμμετέχουν;

Αυτοί οι οποίοι εφαρμόζουν έμπρακτα στην καθημερινότητα τις αρχές και αξίες της Ψυχής (η οποία είναι ένα σύνολο θετικών ιδιοτήτων) αυτοί δεν είναι υποκριτές γιατί λειτουργούν ως Ψυχές μέσα στην καθημερινότητα.

Αν δεν γίνεται κατανοητό αυτό τι άλλο θα μπορούσα να πω;

Οι νοήμονες μεγαλογιατροί που παίρνουν το φακελάκι τους.
Οι πανέξυπνοι επιχειρηματίες που εξαπατούν με τις υπερτιμολογήσεις. …
Οι διάφοροι νοήμονες που πηγαίνουν στις χώρες του τρίτου κόσμου για να έρθουν σε ερωτική επαφή με ανήλικα φτωχά παιδιά. ……

Μπορεί να πηγαίνουν στην εκκλησία αλλά στην πραγματικότητα είναι υποκριτές γιατί τις θεωρίες που δέχονται δεν τις εφαρμόζουν στην πράξη.

Δεν αρκεί επομένως να δέχεσαι μόνο κάτι θεωρητικά αλλά θα πρέπει και να το εφαρμόζεις.

Φυσικά πρώτα θα πρέπει να αποφασίσει κάποιος να ερευνήσει την θεωρία της Ψυχής και συγχρόνως με την μελέτη της θεωρίας να εφαρμόζει (όσα μπορεί από αυτήν) την θεωρία στην πράξη.

Όσο γι’ αυτό που λες για τους ψυχολόγους:

quote:
[Νοημοσύνη είναι κάτι πλατύτερο από την απλή εξυπνάδα ή ευστροφία που μπορεί να έχουν οι επιχειρηματίες, οι ακαδημαϊκοί, κτλ. Είναι ευαισθησία και εξυπνάδα μαζί, κάτι που διαθέτουν οι περισσότεροι ψυχολόγοι λόγω ιδιοσυγκρασίας. Γι΄ αυτό επιλέγουν το συγκεκριμένο επάγγελμα ή κατεύθυνση. Σ’ αυτούς αναφέρθηκα παραπάνω ως νοήμοντες]

Μα πώς είναι δυνατόν να εκφράζεις άποψη για όλους του ψυχολόγους. Τους γνωρίζεις όλους; Πόσους γνωρίζεις; Aφού στο πρώτο σου μήνυμα είπες χαρακτηριστικά:

quote:
..χωρίς να έχω γνώσεις ψυχολογίας θα ήθελα να παρατηρήσω πως μου φαίνεται. …

Ατομικά εργάζομαι σε ένα από τα μεγαλύτερα Νοσοκομεία της Ελλάδας (30 χρόνια περίπου) και γνωρίζω αρκετούς ψυχολόγους. ...(Δεν έχω τόσο καλή άποψη γι’ αυτούς και φυσικά αρκετοί γνωστοί μου).
Αλήθεια γνώρισες ποτέ κανένα εσωτεριστή ψυχoλόγο; Γνωρίζεις τί είναι εσωτερική Ψυχολογία; Έχεις διαβάσει;

Σύμφωνα με το λεξικό Νοημοσύνη είναι: Η ικανότητα της νόησης. Ευφυία. Ικανότητα αντίληψης.
Έξυπνος είναι αυτός που αφυπνίζεται από τον ύπνο!!!

Σύμφωνα με τον εσωτερισμό: Έξυπνος είναι αυτός που αφυπνίζεται από τον ύπνο της προσωπικότητας η οποία έχει άγνοια των πραγματικοτήτων της Αιώνιας Ψυχής και του Πνεύματος.

Φυσικά δεν ξέρω αν συμφωνείς με τα παραπάνω, αλλά και αν διαφωνείς δεν με πειράζει.
Εύχομαι να είσαι καλά!!!
Πάντοτε θεωρώ φίλους τους προβληματισμένους συνανθρώπους μου.

Δεν ξέρω κατά πόσο κατανόησα τον προβληματισμό σου και απάντησα σ’ αυτόν με ακρίβεια.

Σε χαιρετώ φιλικότατα


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 13:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε Dying Incubus

Απαντώ στο προηγούμενό σου μήνυμα της 1/4/07.

Σ’ αυτό που έγραψες:

quote:
Ο Ανώτερος Εαυτός μπορεί να μας είναι άγνωστος ή μπορεί να είμαστε στην θέση να τον αφουγκραστούμε σε μικρό βαθμό.
Φυσικά είναι στο χέρι μας αυτή η σχέση μεταξύ Προσωπικότητας - Ψυχής να γίνει πιο δυνατή και να μπορέσει η πρώτη να λειτουργήσει σύμφωνα με τις επιταγές της δεύτερης, όμως αυτή η αλλαγή μας φοβίζει.
Μας φοβίζει επειδή έχουμε μάθει να λειτουργούμε όπως λειτουργούμε και να παραμένουμε σε όλα αυτά τα οποία μας είναι γνώριμα και μας κάνουν να φερόμαστε μηχανικά.

Δεν θα διαφωνήσω ότι ο Ανώτερος Εαυτός (Ψυχή) είναι άγνωστος στην συντριπτική πλειοψηφία της ανθρωπότητας αλλά μπορεί κάποιος να τον προσεγγίσει αρχικά ευθυγραμμιζόμενος μαζί του μέσα από πρακτική διαλογιστική προσπάθεια και έπειτα μπορεί σταδιακά να ενωθεί (μαζί του) έτσι ώστε προσωπικότητα και Ψυχή να αποτελέσουν ένα αδιαίρετο όλο. Τότε η Ψυχή αναλαμβάνει πλήρως τον έλεγχο επί της προσωπικότητας. Ακολουθεί μία περαιτέρω ένωση με την Μονάδα. …
Για το θέμα του φόβου θα αναφερθούμε στο θέμα του «Θανάτου».

Γι’ αυτό που έγραψες για την ξαφνική αφύπνιση κάποιων συνανθρώπων μας είναι γεγονός και μπορεί να συμβεί με τον πλέον απροσδόκητο τρόπο.

quote:
Έχεις δίκιο για την ξαφνική "αφύπνιση" κάποιου ανθρώπου ο οποίος μπορεί βαθμηδόν να αλλάξει τρόπο σκέψης κι αντίληψης.
Αυτό γίνεται συνήθως λόγω κάποιου "δυνατού" βιώματος τους ή κάποιου συνταρακτικού γεγονότος το οποίο είναι ικανό να τους μετατοπίσει λίγο από την θέση στην οποία βρίσκονταν πριν.
Αλήθεια, μπορούμε να φανταστούμε πόσο δύσκολο είναι για έναν άνθρωπο με δομημένες αντιλήψεις, παγιωμένες θέσεις, συγκεκριμένους συναισθηματικούς μηχανισμούς και συνήθειες χρόνων να μπορέσει να προσεγγίσει τα πράγματα μέσα από μια άλλη σφαίρα?

Όταν συμβεί αυτό το γεγονός ο άνθρωπος δεν το ξεχνά ποτέ και από τότε είναι σίγουρος γιατί (μέσα στην συνείδησή του) υποκειμενικά έχει πειστεί ότι η ύπαρξη του Ανώτερου Εαυτού ή της Ψυχής είναι κάτι που υπάρχει χωρίς καμία αμφισβήτηση.
Από τότε αναπροσανατολίζει τις δραστηριότητές του και τις προσαρμόζει σύμφωνα με τις επιταγές του Ανώτερου Εαυτού του και των μηνυμάτων που δέχεται. Αυτό συμβαίνει από τότε που ο άνθρωπος θέτει τα βήματά του στην Δοκιμαστική Ατραπό και ολοκληρώνεται με την λήψη της τρίτης Μυήσεως.

Για τους καθημερινούς συμπαθητικούς μέσους συνανθρώπους μας δεν θα πρέπει να το σκεφτόμαστε καθόλου, … χρειάζονται πολλές ενσαρκώσεις για να φτάσουν στο σημείο να ενδιαφερθούν για τα πνευματικά θέματα.
Ο σκληρός τους δίσκος γεμίζει με πληροφορίες χωρίς να έχουν καθόλου επίγνωση αυτού του γεγονότος, γιατί σπανίως συνειδητοποιούν ότι … σκέφτονται.

Σε χαιρετώ


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 22:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε oros777, αναφέρεις:

quote:
Όταν συμβεί αυτό το γεγονός ο άνθρωπος δεν το ξεχνά ποτέ και από τότε είναι σίγουρος γιατί (μέσα στην συνείδησή του) υποκειμενικά έχει πειστεί ότι η ύπαρξη του Ανώτερου Εαυτού ή της Ψυχής είναι κάτι που υπάρχει χωρίς καμία αμφισβήτηση.
Από τότε αναπροσανατολίζει τις δραστηριότητές του και τις προσαρμόζει σύμφωνα με τις επιταγές του Ανώτερου Εαυτού του και των μηνυμάτων που δέχεται.

Πιστεύω πως αυτό τελικά είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό που μπορεί να κατορθώσει ένας άνθρωπος.
Πολλές φορές απλώνονται μπροστά μας πεποιθήσεις, στοιχεία που έχουν αποδειχθεί με 1002 τρόπους όμως μας αφήνουν κάπως "ψυχρούς" γιατί δεν τα έχουμε νιώσει.
Δεν έχουμε νιώσει να μας εκφράζουν, να μας κάνουν να σκεφτόμαστε και να αισθανόμαστε παρόλο που ξέρουμε ότι αυτό που έχουμε στα χέρια μας είναι αληθινό.
Ή τουλάχιστον, είναι αληθινό σύμφωνα με μια όψη της αλήθειας...

Δεν ξέρω γιατί, αλλά πάντοτε πίστευα πως όταν πιστεύεις κάτι με όλη σου την δύναμη κι όλο σου το είναι, τότε η πίστη σου αυτή ούτε μπορεί να αλλάξει αλλά ενδεχομένως να μην έχει πλέον κανένα νόημα για σένα να προσπαθήσεις να την αποδείξεις.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 03:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε oros777

Εχεις δίκιο σε ότι αφορά τους ψυχολόγους. Ηταν πολύ γενικός ο χαρακτηρισμός μου και ήθελα να το διορθώσω όταν το ξανασκεφτόμουν αργότερα, αλλά βρισκόμουν μακριά από τον υπολογιστή μου το χρονικό διάστημα που θα μπορούσα να επέμβω στο μήνυμά μου. Γι’ αυτό σπεύδω να το επαναδιατυπώσω άμεσα.

Επικρατεί η άποψη (δεν είναι δικιά μου) ότι ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που επιλέγουν την ψυχολογία το κάνουν γιατί και οι ίδιοι έχουν κάποια ψυχολογικά ας πούμε «προβλήματα» ή ανησυχίες και κάποιες ιδιαιτερότητες ή κλίσεις στον χαρακτήρα τους. Επιλέγουν λοιπόν την κατεύθυνση αυτή συνειδητά ή ασυνείδητα για να βοηθήσουν και τον εαυτό τους. Αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι γενικά δεν είναι απροβλημάτιστοι, καταλαβαίνουν τον πόνο και απέχουν πολύ από την νοοτροπία του χαβαλέ (να περνάμε εμείς καλά σε βάρος των άλλων) που κάπως ισοπεδωτικά τους καταλόγισες παραπάνω.

------------------------

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι η λέξη "αιτιακή" ή "αιτιακά" δεν υπάρχει. Είναι συνώνυμο του "αιτιώδους" και πάντως στο λεξικό του Μπαμπινιώτη αναφέρεται.

quote:
Αν και δεν καταλαβαίνω από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, δηλαδή ότι η μη αποδοχή του γεγονότος ύπαρξης της ψυχής σχετίζεται με τον εγωϊσμό ενώ η αποδοχή με τον αλτρουϊσμό, τελικά ίσως μπορέσουμε να συνεννοηθούμε

Εβγαλα αυτό το συμπέρασμα από ετούτη την παράγραφο :


Αγαπητέ φίλε Dying Incubus φυσικά συμφωνώ με τον προβληματισμό σου και στο ότι σχεδόν ο περισσότερο κόσμος έχει σαν στόχο το βόλεμα και ότι ο εγωισμός τείνει να καθιερωθεί ως ο ενδεδειγμένος τρόπος ζωής. Δεν θέλω καθόλου να σκέφτομαι τις τεράστιες συνέπειες αυτής της τυφλότητας που έχει κυριεύσει όλο τον κόσμο.

Θα ήθελα επίσης να ξέρεις ότι οι σημερινοί ακαδημαϊκοί ψυχολόγοι (οι περισσότεροι) δεν δέχονται την ύπαρξη της Ψυχής και του Ανώτερου Εαυτού. Η σημερινή ψυχολογία ασχολείται μόνο με την προσωπικότητα και η εφαρμοσμένη κλινική ψυχολογία (καθώς επίσης η ψυχιατρική)αντιμετωπίζουν τον άνθρωπο ως μία οντότητα χωρίς ψυχή που χάνεται μετά τον θάνατο. Φυσικά αυτό είναι ένα καινούργιο τεράστιο πρόβλημα γιατί συμβουλεύουν τους ανθρώπους πως να την βρουν και να περάσουν καλά σ’ αυτή την ζωή, ... πολλές φορές σε βάρος του καλού των συνανθρώπων τους. Κατά κάποιο τρόπο συνηγορούν στον εγωισμό, την αλαζονεία και την ιδιοτέλεια.

Αν δεν υπάρχει αιτιώδης συνάφεια, η διατύπωσή σου υπαινίσσεται τουλάχιστον κάποια ισχυρή συσχέτιση. Αν όχι και αυτό, τότε τι να πω παραιτούμαι!

quote:
Όταν ανέφερα ότι οι σημερινοί ακαδημαϊκοί ψυχολόγοι δεν δέχονται την ύπαρξη της Ψυχής και του Ανώτερου Εαυτού, εννοούσα ότι δεν την δέχονται γιατί δεν έχουν έμπρακτη γνώση του γεγονότος της Ψυχής.
Και δεν έχουν έμπρακτη γνώση του γεγονότος της Ψυχής γιατί δεν επιθυμούν να ψάξουν (και να εφαρμόσουν) αυτά που προτείνονται εδώ και πάρα πολλούς αιώνες και από τους φιλοσόφους και από τους Θρησκευτικούς ηγέτες.
Οι άνθρωποι αρνούνται να εφαρμόσουν στην πράξη τις οδηγίες και τις παραινέσεις των Σοφών!!!

Εδώ υπάρχουν μερικά προβλήματα. Κατ’ αρχήν δεν ξέρουμε τι βιώνει προσωπικά ο καθ’ ένας ως ψυχή, προσωπικότητα ή εκείνο που παραμένει αμετάβλητο και συνδέει ολόκληρη τη ζωή του σε έναν ενιαίο σύνολο. Ότι και να πιστεύει ο καθένας όμως είναι προσωπική του υπόθεση και δεν πρέπει να συγχέεται με αυτό που λέμε επιστήμη. Είναι διαφορετικό πράγμα η επιστήμη και διαφορετικό πράγμα οι προσωπικές εμπειρίες και τα πιστευω, όπως διαφορετικός είναι ο ρόλος των αντικειμένων και των εργαλείων και διαφορετικός είναι ο ρόλος εκείνων των εκφράσεων της ζωής που της δίνουν νόημα και ουσία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ψυχολόγος που θα προτείνει σε κάποιον να αγοράσει αυτοκίνητο για να βρει νόημα στην ζωή του και να γίνει καλά.

Ένα δεύτερο πρόβλημα σχετίζεται με το κριτήριο της αντικειμενικότητας. Αν δεχθούμε τους σοφούς ή τους θρησκευτικούς ηγέτες θα πρέπει να επιλέξουμε κάποιους από αυτούς και όχι όλους, γιατί δεν συμφωνούνε ούτε οι σοφοί μεταξύ τους. Ποιους θα επιλέξουμε λοιπόν; Ποιος κατέχει την αλήθεια; Δεν νομίζω ότι θα έχει καλά αποτελέσματα αυτή η πρακτική και άλλωστε η κατοχή της αλήθειας είναι ένα παιχνίδι που παίζεται εδώ και πολλούς αιώνες έχοντας οδηγήσει σε μεγάλες καταστροφές.

Λοιπόν, αυτό φίλε μου δεν θα ήταν επιστήμη αλλά .. καλύτερα να μην το χαρακτηρίσω. Δεν μπορεί να θεμελιώνεται η επιστήμη σε πίστη, θρησκεία ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να είναι υποκειμενικό. Ωστόσο οι προσωπικές προτιμήσεις σίγουρα επηρεάζουν τον τρόπο έκφρασης του επιστήμονα/ειδικού.

quote:
Μία από τις κύριες χαρακτηριστικές ιδιότητες της προσωπικότητας είναι η ιδιοτέλεια. Δηλαδή όποιος λειτουργεί καθαρά προσωπικά ζει για να παίρνει όσο το δυνατόν περισσότερα και να δίνει όσο το δυνατόν λιγότερα.
Σύμφωνα με τον ορισμό των λεξικών: Εγωιστής είναι αυτός που ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του και αδιαφορεί για τους άλλους. Είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του ως το κέντρο του σύμπαντος και ασχολείται συνεχώς με τον εαυτό του.
Λίγο πολύ αυτή είναι η στάση των περισσοτέρων ανθρώπων παντού στον κόσμο!!!

Και επανέρχομαι πάλι στην αρχική ένστασή μου. Αν γίνομαι κουραστικός μπορείς να μου το πεις και να αποχωρίσω από το θέμα. Συμφωνώ γενικά με το παραπάνω αλλά με την διαφορά ότι ο εγωϊσμός είναι ιδιότητα που δεν συνδέεται αναγκαστικά με τις πεποιθήσεις περί ανυπαρξίας της ψυχής ως άϋλης οντότητας. Παρατηρείται περισσότερο σε ανθρώπους με ισχυρές θρησκευτικές πεποιθήσεις (και όλο το σχετικό πακέτο με ψυχή, αθανασία, θεό κτλ) και λιγότερο σε άθεους (η πραγματικά αθεϊστική θέση και στάση είναι πολύ τολμηρή και μάλλον λίγο επιπόλαιη, οι περισσότεροι που χαρακτηρίζονται άθεοι κλίνουν περισσότερο προς τον αγνωστικισμό). Άλλωστε το θέμα έχει μελετηθεί από φιλοσόφους, ιστορικούς, στοχαστές και είναι διαδεδομένη η άποψη ότι το ψυχολογικό εγώ, η μοναδικότητα και το ανεπανάληπτο του ανθρώπου (ΟΧΙ ο εγωϊσμός) ουσιαστικά δημιουργείται και θεμελιώνεται με τον χριστιανισμό (Αυγουστίνος – Εσωτερικός Άνθρωπος / ανήσυχη καρδιά) και τις ενοχές που βιώνονται πλέον ως προσωπικές. Προέκταση δε αυτού είναι το γνωσιοθεωρητικό εγώ που ξεκινά με τον Ντεκάρτ (τον Ρενέ που λέει και ένας φίλος ).

Λες : Σύμφωνα με τον ορισμό των λεξικών: Εγωιστής είναι αυτός που ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του και αδιαφορεί για τους άλλους. Είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του ως το κέντρο του σύμπαντος και ασχολείται συνεχώς με τον εαυτό του.

Ποιος ήταν το κέντρο του κόσμου μέχρι που ήρθε ο Κοπέρνικος και ο Γαλιλαίος για να τον βάλει σε μια άκρη του γαλαξία μέσα σε ένα απέραντο σύμπαν;

Ισως θα μπορούσαμε να πούμε ότι η υλιστική αντίληψη απελευθερώνει τον άνθρωπο από τις ενοχές, τον φόβο της τιμωρίας και την ανάγκη της λύτρωσης. Οπότε αν αυτό εννοείς λέγοντας : "Κατά κάποιο τρόπο συνηγορούν στον εγωισμό, την αλαζονεία και την ιδιοτέλεια", δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Συνηγορούν, ναι, αλλά για ανθρώπους που είναι ήδη εγωιστές και έχουν κάποια μορφή θρησκευτικής πίστης μέσα από φόβο και ενοχή που τους δημιουργεί πολλά άλλα προβλήματα (γι’ αυτό πάνε στον ψυχολόγο). Ο συνειδητά υλιστής ή μονιστής ή ενιστής δεν είναι ανήθικος, αλλά η ηθική του θεμελιώνεται στη νόηση, στον κοινό λόγο που έχει με τους άλλους (και αυτή η θέση έχει πολλά προβλήματα).

Εν κατακλείδι αυτό που θα ήθελα να ξεκαθαρίσω από την δική μου πλευρά έτσι ώστε να υπάρχουν οι λιγότερες παρερμηνείες είναι ότι δεν τεκμηριώνεται άμεση συσχέτιση μεταξύ υλισμού και εγωϊσμού. Ο εγωισμός είναι μια παρεκτροπή θρησκευτικής ποιότητας που διευκολύνεται από τον θρησκευτικό αποχρωματισμό κατά το ότι δεν τον συγκρατεί.

Εύχομαι καλή συνέχεια στο θέμα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 13:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε Δημήτρη σε καλημερίζω

Διάβασα με προσοχή όλα αυτά που έγραψες και σ’ ευχαριστώ για τον χρόνο που έχασες με το προσεγμένο κείμενό σου.

Όπως σου έγραψα και στο προηγούμενό μου μήνυμα:

quote:
Πάντοτε θεωρώ φίλους τους προβληματισμένους συνανθρώπους μου.

Αρχικά θα ήθελα να ξέρεις ότι δεν θα με βρεις αντίθετο στα περισσότερα απ’ όσα αναφέρεις.

Ατομικά θα πρέπει να ξέρεις επίσης ότι είμαι υπέρ της επιστήμης γιατί άλλωστε τεχνοκράτης είμαι, εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Παρόλη όμως την καθημερινή αναγκαστική μου ενασχόληση με τεχνικά θέματα το κύριο ενδιαφέρον μου είναι ο εσωτερισμός και όχι μόνον θεωρητικά, αλλά ως τρόπος ζωής πλέον. Γι’ αυτό άλλωστε γράφω εδώ και λίγους μήνες στο esoterica, ένα site με πνευματικό προσανατολισμό.

Αλήθεια δέχεσαι τις αρχές του εσωτερισμού ή όχι;
Δηλαδή δέχεσαι τον ισχυρισμό (όλων αυτών των εκατομμυρίων ανθρώπων που μελετούν εσωτερική φιλοσοφία στην Δύση τα τελευταία χρόνια) ότι υπάρχουν τα λεγόμενα υπερανθρώπινα Βασίλεια της φύσης;

Από την προσεκτική ανάγνωση του γραπτού σου συμπεραίνω ότι έχεις μεγάλη εκτίμηση στην σημερινή επιστήμη και τον τρόπο που προσεγγίζει την πραγματικότητα. Αν δεν είναι έτσι θα σε παρακαλούσα να με διορθώσεις.
Επίσης στους σημερινούς ψυχολόγους και στις θέσεις τους έναντι της πραγματικότητας.

Ποιας πραγματικότητας όμως της αντικειμενικής ή της υποκειμενικής πραγματικότητας; Ή μήπως εκείνης της άγνωστης πραγματικότητας που ονομάζουμε ΖΩΗ και που διαπερνάει τα πάντα, δηλαδή και τους υποκειμενικούς αλλά και τους αντικειμενικούς κόσμους;
Ανέφερα τους αντικειμενικούς κόσμους γιατί αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερισμό δέχονται ότι και τα συναισθήματά μας και ο κοινός λεγόμενος νους θεωρούνται μέρος της αντικειμενικότητας. Αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερισμό γνωρίζουν ότι ολόκληρη η τρισυπόστατη προσωπικότητα (δηλαδή το φυσικό - αιθερικό σώμα, τα συναισθήματα και οι συνηθισμένες σκέψεις μας) είναι μέρος της αντικειμενικότητας.
Θα παρατήρησες στην παραπάνω πρόταση ότι χρησιμοποίησα την λέξη «γνωρίζουν». Το τι θεωρείται αντικειμενικό και τι υποκειμενικό προσεγγίζεται με αρκετά διαφορετικό τρόπο από τους υλιστές και από τους έχοντες εσωτερική - μεταφυσική μόρφωση.
Από πάρα πολλούς θεωρείται ότι ο εσωτερισμός είναι επιστήμη.
Μία επιστήμη όμως που ερευνά τον κόσμο, τους κόσμους, τους αόρατους υποκειμενικούς κόσμους των ενεργειών και δυνάμεων (δηλαδή τις εσωτερικές διαστάσεις των ενεργειών και δυνάμεων) με τα δικά της υποκειμενικά εργαλεία και τα δικά της κριτήρια. Όλοι οι σοβαροί εσωτεριστές δέχονται (γιατί το γνωρίζουν υποκειμενικά) ότι υπάρχουν τρισεκατομμύρια οντότητες εκτός του φυσικού ορατού κόσμου εκ των οποίων πολλά εκατομμύρια από αυτές τις οντότητες είναι υπερανθρώπινες.

Φυσικά οι παραπάνω θέσεις της σοβαρής μεταφυσικής κοινότητας (θα μου επιτρέψεις να την αποκαλέσουμε έτσι) τις περισσότερες φορές προκαλεί τον γέλωτα και την θυμηδία ενός μεγάλου μέρους της σημερινής δογματικής επιστημονικής κοινότητας, γιατί απλά δεν μπορεί να αποδείξει τους ισχυρισμούς της με τα σημερινά επιστημονικά αντικειμενικά κριτήρια. Και φυσικά έχουν δίκαιο οι περισσότεροι από τους σημερινούς υλιστές επιστήμονες προς το παρόν, … μόνον που δεν γνωρίζουν τι ανακαλύψεις θα κάνουν εκείνα τα ανοικτόμυαλα μέλη της σημερινής επιστημονικής κοινότητας τις αμέσως επόμενες δεκαετίες. …

Η επιστήμη φυσικά εξελίσσεται και απ’ ότι λέγεται από διάφορα δημοσιευμένα εσωτερικά κείμενα αναμένεται σε πολύ σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα μαζί με διάφορες νέες επιστημονικές ανακαλύψεις που θα γίνουν να επιβεβαιωθεί αντικειμενικά και το γεγονός ύπαρξης της ψυχής, από Γάλλους επιστήμονες.
Αν συμβεί αυτό καταλαβαίνει κανείς εύκολα το τι αλλαγές θα γίνουν στην σκέψη πάρα πολλών εκατομμυρίων της σημερινής ανθρωπότητας που έχουν υλιστικό προσανατολισμό.

Αρχικά θα πρέπει να γνωρίζει όλος ο κόσμος ότι οι θέσεις της σοβαρής εσωτερικής κοινότητας δεν είναι εναντίον της ύλης, για τον απλούστατο λόγο, γιατί και η ύλη έχει θεία προέλευση. Η ενασχόληση όμως με την υλική πραγματικότητα που αντιμετωπίζει τον άνθρωπο αποκλειστικά και μόνο ως σάρκες και κόκαλα και τίποτε άλλο οπωσδήποτε έρχεται σε αντίθεση με αυτούς που έχουν πνευματικό προσανατολισμό.
Όσοι από τους υλιστές δεν δέχονται τίποτε άλλο εκτός από την ύπαρξη της αντικειμενικής ύλης που κατανοούμε μέσα από τις πέντε φυσικές μας αισθήσεις και δεν δέχονται ότι ο άνθρωπος συνεχίζει να ζει μετά θάνατον, οπωσδήποτε έρχονται σε αντίθεση με όλους αυτούς που υποστηρίζουν την συνέχεια της ζωής μετά θάνατον (ανεξάρτητα αν αυτό δεν επιβεβαιώνεται ακόμη με αυστηρά αντικειμενικά επιστημονικά κριτήρια).

Σε ερώτησα στο προηγούμενό μου μήνυμα αν γνωρίζεις κάποιον που έχει ασχοληθεί με την εσωτερική ψυχολογία.
Πιθανότατα γνωρίζεις ότι στις Ηνωμένες Πολιτείες υπάρχει το «The Seven Ray Institute and University of the Seven Rays».

http://www.sevenray.net/

Αυτό το Πανεπιστήμιο των Επτά Ακτίνων βρίσκεται στην γραμμή της εσωτερικής ψυχολογίας (θεμελιώνει τις αρχές της) με αφετηρία το θέμα των ιδιοτήτων σε επιστημονική βάση έτσι όπως δόθηκε από τα βιβλία εσωτερικής φιλοσοφίας της Alice Bailey.
Αναμένεται μάλιστα από πολλούς προοδευτικούς σύγχρονους ψυχολόγους ότι οι επτά ακτίνες θα αποτελέσουν την βάση της νέας ψυχολογίας που θα εμφανιστεί κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον. …

Σ’ αυτή την νέα ψυχολογία λοιπόν ο εγωισμός, η αλαζονεία και η ιδιοτέλεια θεωρούνται αρνητικές ιδιότητες έναντι των θετικών ιδιοτήτων του αλτρουϊσμού, της ταπεινότητας και της ανιδιοτέλειας.

Πιθανότατα μάλιστα δεν θα έχεις ακούσει για την έβδομη ακτίνα της τελετουργίας τάξης και οργάνωσης.
Είναι η ακτίνα η οποία (όπως λέγεται) αυξάνει την επίδρασή της χρόνο με τον χρόνο και διαμορφώνει με τις ιδιότητες και τις ιδέες της τον ερχόμενο νέο πολιτισμό και την νέα τάξη πραγμάτων.
Το αν αυτή η νέα τάξη πραγμάτων βρίσκεται στην κατεύθυνση των ορθών ανθρώπινων σχέσεων και του μερισμού του παγκόσμιου πλούτου σε όλους τους ανθρώπους παντού στον κόσμο ή όχι, εξαρτάται άμεσα από την στάση την δική μας.
Τα εξήμισυ δισεκατομμύρια των ανθρώπων που φιλοξενεί η σημερινή Γη είναι ήδη αρκετά για να μην αστειευόμαστε με τους λιγοστούς πόρους του πλανήτη και να μην εξακολουθούμε να τον καταστρέφουμε (για πολλούς λόγω της αλόγιστου εγωισμού, της αλαζονείας και της ιδιοτέλειας).
Στα παραπάνω φυσικά συμφωνούν και οι περισσότεροι υλιστές (συμπεριλαμβανομένων των ακαδημαϊκών ψυχολόγων) που αγαπούν τον πλανήτη και μ’ αυτή την προσέγγιση δέχονται ότι ο εγωισμός, η αλαζονεία και η ιδιοτέλεια, είναι αρνητικές ιδιότητες.

Με την έλευση αυτής της νέας έβδομης ακτίνας (της τελετουργίας, τάξης, οργάνωσης που τις τελευταίες δεκαετίες έκανε την εμφάνισή της) αναμένεται ότι οι θέσεις και οι ιδέες των υλιστών και των ιδεαλιστών - ιδεολόγων (πνευματικά προσανατολισμένων) θα γεφυρωθούν, για το καλό όλων μας.

Το θέμα της εισήγησης αναφέρεται «στον Τρόπο Λειτουργίας της Σκέψης μας».
Όπως είναι γνωστό παρ’ όλες τις φιλότιμες προσπάθειες της επιστημονικής υλιστικής κοινότητας πολύ λίγα έχουν γίνει στο τι είναι η ΣΚΕΨΗ με αυστηρά επιστημονικά κριτήρια. Ελπίζω μάλιστα ότι διάβασες το βιβλίο «Τι στο μπιιιπ ξέρουμε;». (Που είναι γραμμένο από επιφανείς επιστήμονες).

Δεν θα ήθελα να σε κουράσω άλλο για σήμερα.

Σε χαιρετώ ευχόμενος να έχεις μία καλή μέρα.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy