ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 "Το Μονοπάτι του Ήρωα"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 09:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου, δεν πίστεψα οτι διαχώριζες τους ανθρώπους απλά έκανα κάποιες σκέψεις δικές μου επάνω στο θέμα κι επέκτεινα τα όσα είχα αναφέρει.

Απ' όσο γνωρίζω, στον Αιγόκερω έχουμε την αποκόλληση από την ύλη.
Νομίζω πως αυτό που αναφέρεις για την αρχή της ατραπού της μαθητείας (υποταγή της ύλης στο πνεύμα) μπορεί να παρατηρηθεί γενικότερα σε κάποιον άνθρωπο ο οποίος εξελίσσεται.
Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ακριβώς με αυτόν τρόπο, απλά ο νους του αρχίζει να προχωρά λίγο παραπέρα από την ύλη.

Εν πάσει περιπτώσει, θα περιμένω την παράθεση και των υπόλοιπων στοιχείων.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 21:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK, πάμε λοιπόν.

ΠΑΡΘΕΝΟΣ
Στην Παρθένο τόσο η ύλη όσο και το πνεύμα ανατρέφονται προασπίζοντας τον «Χριστό εντός». Ο βασικός τόνος είναι «Ας βασιλεύει η ύλη, εγώ Θεός, εγώ είμαι η ύλη». Ο Ηρακλής παίρνει τη ζώνη της Ιππολύτης μαθαίνοντας να είναι σε εγρήγορση γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος της πλάνης ή του λάθους.

ΖΥΓΟΣ
Στον Ζυγό επέρχεται μια ισοστάθμιση: η δυαδικότητα είναι πλέον γνώριμη και η ζωή της ψυχής και της ύλης ισορροπούν. Ο τόνος είναι «Ας γίνει επιλογή». Ο Ηρακλής δαμάζει τον Ερυμάνθιο Κάπρο.

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
Εδώ έχουμε τη σύγκρουση, τη δοκιμασία μέσα από σημεία κρίσεως και στιγμές αποπροσανατολισμού. Ο βασικός τόνος εδώ είναι «ας ακμάσει η μάγια, είμαι πολεμιστής». Ο Ηρακλής που μέχρι εδώ αντιμετώπισε το πρόβλημα της χειραφέτησής του από την πλάνη, τη θυμαπάτη των μορφών πίσω από τις οποίες κρύβεται η πραγματικότητα, γίνεται πλέον εργάτης του κόσμου. Πώς; Με τη μονολιθικότητα του σκορπιού που τον κάνει να βαδίζει μονολιθικά προς το φως.

ΤΟΞΟΤΗΣ
Στον Τοξότη μαθαίνουμε την εστιασμένη κατεύθυνση, ο τόνος είναι «βλέπω τον τελικό σκοπό, τον φθάνω και έπειτα βλέπω έναν άλλον». Ο Ηρακλής ολοκληρώνει εδώ το έργο που άρχισε στον Κριό, το οποίο είναι η ορθή χρήση και ο έλεγχος του νου. Σκοτώνοντας τις Στυμφαλίδες Όρνιθες δίνει τέλος σε όλες τις τάσεις καταστροφικής χρησιμοποίησης του νου.

ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ
Στον Αιγόκερω συναντάμε τα ακραία χαρακτηριστικά των χειρότερων και των άριστων. Φιλοδοξία, αγώνας και μεταμόρφωση, μυητική συνείδηση. Ο Αιγόκερως ονομάστηκε από τη Μπέιλυ «ο μονόκερως του Θεού» γιατί ο τόνος του είναι «ας κυβερνήσει η φιλοδοξία, είμαι χαμένος στο υπερκόσμιο φως αλλά γυρίζω την πλάτη μου σ’ αυτό». Ο Ηρακλής μεταφέρει τον Κέρβερο από τον Άδη σε μια αλληγορία ανύψωσης της προσωπικότητας από τον Άδη του υλιστικού εγώ στους ουρανούς του Είναι.


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 21:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα δύο τελευταία ζώδια, ο Ηρακλής αναλαμβάνει το έργο της σωτηρίας του κόσμου. Οι δοκιμασίες του δεν είναι πια ατομικές αλλά συμπαντικές στην εφαρμογή τους.

ΥΔΡΟΧΟΟΣ
Εδώ διαγράφεται η θέληση προς υπηρεσία, πρώτα του κατώτερου, μετά του ανώτερου εαυτού και έπειτα η παγκόσμια υπηρεσία. Η ατομική συνείδηση μετουσιώνεται σε ομαδική. Ο τόνος είναι «κανόνας ας είναι η επιθυμία της ύλης, είμαι το ύδωρ της ζωής και το διαχέω για τους διψασμένους ανθρώπους». Στον Υδροχόο ο Ηρακλής ρίχνει τα ποτάμια στους Σταύλους του Αυγεία για να τους καθαρίσει. Συμβολικά διέχυσε το καθαρτήριο ύδωρ θέτοντάς το στην υπηρεσία οτυ ανθρώπου.

ΙΧΘΕΙΣ
Στο τελευταίο ζωδιακό σημείο εξυμνείται η ρευστότητα που είναι εμπλουτισμένη με ενστικτώδη συνειδητότητα. Έχουμε την απελευθέρωση της ψυχής από την αιχμαλωσία διαμέσου της αποκάλυψης του Χριστού εντός, του Σωτήρα του Κόσμου. Ο Ηρακλής συλλαμβάνει τα κόκκινα βόδια του Γηρυόνη και τα βάζει σε έναν χρυσό κύλικα (το Ιερό Δισκοπότηρο;). Ο ήρωας υπερβαίνει επιτέλους τον εαυτό του, ό,τι είναι ζωώδες λυτρώνεται και γίνεται υπερβατικό.

Αυτό είναι το έργο του ήρωα, του ήρωα που είναι ειλικρινής από την αρχή καθώς προχωρεί από τον Κριό προς τους Ιχθείς. Είναι ένα θαρραλέο έργο που πραγματοποιείται αργά, με μεγάλες δυσκολίες και συχνά με τυφλή άγνοια των δυνάμεων που απελευθερώνονται ή των αποτελεσμάτων.

Και το έργο είναι η αυτογνωσία. Ο χαρακτήρας και η φύση καθενός ήρωα από μας δοκιμάζεται και κρίνεται μέχρις ότου οι ιδιότητες που τον χαρακτηρίζουν, οι ιδιότητες της μορφής, να μετουσιωθούν σε ιδιότητες που αποκαλύπτουν την ψυχή…

Ευχαριστώ πολύ.
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maya1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 11:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maya1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen

Μας αναφέρεις για την ατραπό της δοκιμασίας και την ατραπό της μαθητείας. Ποια η διαφορά για κάποιον που δεν γνωρίζει; Και πώς θα καταλάβει σε ποια ατραπό βαδίζει, αν βρίσκεται σε κάποια ατραπό;

Σύμφωνα με αυτά που γράφεις , δεν θα έπρεπε να αναφέρεις τους βασικούς τόνους από την σκοπιά της μορφής και από την σκοπιά την ψυχής; Γιατί άλλος ο τόνος του κοινού ανθρώπου που κυβερνάται από την μορφή, -προσωπικότητα -, και άλλος ο τόνος του μαθητή που έχει ενοποιηθεί με την ψυχή του.

Μήπως ο τόνος που κυβερνά την προσωπικότητα (μορφή) έως ότου μετουσιωθεί στον τόνο της ψυχής, αφορά τα ενδιάμεσα στάδια της μαθητείας; …

Αναφέρω από τους « Άθλους του Ηρακλή» της Alice Bailey τους βασικούς τόνους.

Βασικοί Τόνοι:
Απ’ τη σκοπιά της μορφής:

Κριός
“Ας αναζητηθεί πάλι η μορφή”
Ταύρος
“Ο αγώνας ας είναι απτόητος”
Δίδυμοι
“Η αστάθεια ας κάνει το έργο της”
Καρκίνος
“Η απομόνωση ας κυριαρχεί κι όμως το πλήθος ας υπάρχει”
Λέων
“Ας υπάρχουν κι άλλες μορφές, εγώ κυβερνώ”
Παρθένος
“Ας βασιλεύει η ύλη”
Ζυγός
“Ας γίνει εκλογή”
Σκορπιός
“Ας ανθίσει η Μάγια κι η απάτη ας κυβερνά”
Τοξότης
“Ας αναζητηθεί τροφή”
Αιγόκερως
“Η φιλοδοξία ας κυβερνά και η θύρα ας μένει ανοικτή”
Υδροχόος
“Η επιθυμία στη μορφή ας κυβερνά”
Ιχθείς
“Προχώρησε στην ύλη”

Βασικοί Τόνοι:
απ’ τη σκοπιά της ψυχής:

Κριός
“Προβάλλω και από το πεδίο του νου κυβερνώ”.
Ταύρος
“Βλέπω κι όταν ο οφθαλμός ανοίξει, όλα φωτίζονται”.
Δίδυμοι
“Αναγνωρίζω τον άλλο μου εαυτό και στο σβήσιμο αυτού του εαυτού αυξάνω και λάμπω”.
Καρκίνος
“Κτίζω ένα φωτισμένο σπίτι και σ’ αυτό κατοικώ”.
Λέων
“Είμαι Εκείνο κι Εκείνο είμαι Εγώ”.
Παρθένος
“Είμαι η Μητέρα και το Παιδί, είμαι Θεός, είμαι ύλη”.
Ζυγός
“Εκλέγω το Δρόμο που προχωρεί μεταξύ των δύο μεγάλων γραμμών δύναμης”.
Σκορπιός
“Είμαι πολεμιστής και από τη μάχη προβάλλω θριαμβευτής”.
Τοξότης
“Βλέπω το στόχο. Φτάνω στο στόχο και βλέπω έναν άλλο”.
Αιγόκερως
“Είμαι χαμένος σε φως επουράνιο και σ’ αυτό το φως στρέφω τα νώτα”.
Υδροχόος
“Είμαι το ύδωρ της ζωής, που χύνεται στους διψασμένους”.
Ιχθείς
“Αφήνω τον οίκο του Πατρός και γυρίζοντας σώζω”.

Η αγνή σκέψη αποτελεί άμεση εγγύηση συνεργασίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 12:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο αγαπητή maya (πολύ ωραίο όνομα, παρεμπιπτόντως). Αντέγραψα από τις προσωπικές μου σημειώσεις (τις οποίες είχα κρατήσει όταν πρωτοδιάβασα το βιβλίο, κάτι χρόνια πριν) και όχι από το ίδιο το βιβλίο, δυστυχώς, γι' αυτό οι τόνοι της ψυχής έφθασαν εδώ... μισοί.

Απ' ό,τι θυμάμαι το βιβλίο έγραφε κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα και για τους σταυρούς (παρορμητικό, σταθερό, μεταβλητό). Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιον το έχω δανείσει και δεν βρίσκω ούτε τις σημειώσεις μου για τους σταυρούς. Θα είχες την καλοσύνη να παραθέσεις κάποια στοιχεία καθώς και να διευκρινήσεις κάποια από τα σημεία που ανέφερα; Ξαναδιαβάζοντας όσα έγραψα τα βρίσκω δυσνόητα και αποσπασματικά, αν μπορείς να δώσεις μια καλύτερη εικόνα, θα σου ήμουν υπόχρεη...

Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maya1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2007, 21:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maya1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Unseen

Συγκέντρωσα μερικά στοιχεία από το βιβλίο «Άθλοι του Ηρακλή» και τα παραθέτω μέσα σε αγκύλες.

[[[Η ακόλουθη σύνοψη για τα ζωδιακά σημεία προσφέρεται σαν βάση για περαιτέρω μελέτη και γρήγορη αναφορά:

Κριός
Στοιχείο: Ζώδιο του πυρός (όπως ο Λέων κι ο Τοξότης).
Ποιότητα: Εγκαινίαση. Έναρξη. Θέληση ή Δύναμη που εκφράζεται δια των μεγάλων δημιουργικών διαδικασιών. Στα αρχικά στάδια οι δραστηριότητες κατευθύνονται στην υλική πλευρά της ζωής· αργότερα στην πνευματική.
Πολικό Αντίθετο: Ζυγός, ζώδιο του αέρα (ισορροπία).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, ο Άρης· εσωτερικός, ο Ερμής.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Ας αναζητηθεί πάλι η μορφή”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Προβάλλω και από το πεδίο του νου κυβερνώ”.

Ταύρος
Στοιχείο: Ζώδιο της γης (όπως η Παρθένος κι ο Αιγόκερως).
Ποιότητα: Επιθυμία για τη μάζα των ανθρώπων· θέληση ή κατευθυνόμενος σκοπός για το μαθητή.
Πολικό Αντίθετο: Σκορπιός, ζώδιο του ύδατος (σύγκρουση της δυαδικότητας· υπερνίκηση της επιθυμίας· θριαμβευτική μαθητεία).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, η Αφροδίτη· εσωτερικός, ο Ήφαιστος.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Ο αγώνας ας είναι απτόητος”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Βλέπω κι όταν ο οφθαλμός ανοίξει, όλα φωτίζονται”.

Δίδυμοι
Στοιχείο: Ζώδιο του αέρα (όπως ο Ζυγός κι ο Υδροχόος).
Ποιότητα: Δυαδικότητα. Αγάπη-Σοφία. Ρευστότητα. Έλεγχος κάθε ζεύγους των αντιθέτων. Η υποκείμενη αγάπη της Θεότητας φθάνει στο ηλιακό μας σύστημα μέσω των Διδύμων.
Πολικό Αντίθετο: Τοξότης, ζώδιο του πυρός (προσήλωση, προετοιμασία για μύηση).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, ο Ερμής· εσωτερικός, η Αφροδίτη.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Η αστάθεια ας κάνει το έργο της”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Αναγνωρίζω τον άλλο μου εαυτό και στο σβήσιμο αυτού του εαυτού αυξάνω και λάμπω”.

Καρκίνος
Στοιχείο: Ζώδιο του ύδατος (όπως ο Σκορπιός και οι Ιχθείς).
Ποιότητα: Μαζική ευαισθησία· για το μέσο άνθρωπο μαζική ταύτιση με τη μορφή· για το μαθητή υπηρεσία στις μάζες.
Πολικό Αντίθετο: Αιγόκερως, ζώδιο της γης (πνευματική επίγνωση μετά από αγώνα· τόπος γέννησης του Χριστού).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, η Σελήνη· εσωτερικός, ο Ποσειδώνας.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Η απομόνωση ας κυριαρχεί κι όμως το πλήθος ας υπάρχει”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Κτίζω ένα φωτισμένο σπίτι και σ’ αυτό κατοικώ”.

Λέων
Στοιχείο: Ζώδιο του πυρός (όπως ο Κριός κι ο Τοξότης).
Ποιότητα: Ευαισθησία που οδηγεί σε ατομική επίγνωση. Προβολή από την αγέλη. Αυτοσυνείδηση. Αυτοβεβαίωση.
Πολικό Αντίθετο: Υδροχόος, ζώδιο του αέρα (ομαδική επίγνωση, παγκόσμια υπηρεσία).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός και εσωτερικός, ο Ήλιος.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Ας υπάρχουν κι άλλες μορφές, εγώ κυβερνώ”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Είμαι Εκείνο κι Εκείνο είμαι Εγώ”.

Παρθένος
Στοιχείο: Ζώδιο της γης (όπως ο Ταύρος κι ο Αιγόκερως).
Ποιότητα: Η μοναδική υπηρεσία στην Παρθένο είναι ότι γαλουχούνται και η μορφή και το πνεύμα, προασπίζοντας τον “Χριστόν εν υμίν, την ελπίδα της δόξης”.
Πολικό Αντίθετο: Ιχθείς, ζώδιο του ύδατος (η Χριστική συνείδηση αποκαλύπτεται σαν Παγκόσμιος Σωτήρας).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, ο Ερμής· εσωτερικός, η Σελήνη.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Ας βασιλεύει η ύλη”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Είμαι η Μητέρα και το Παιδί, είμαι Θεός, είμαι ύλη”.

Ζυγός
Στοιχείο: Ζώδιο του αέρα (όπως οι Δίδυμοι κι ο Υδροχόος).
Ποιότητα: Ισορροπία. Ένα διάλειμμα όπου η δυαδικότητα γίνεται γνωστή και η ζωή της ψυχής και της μορφής ισορροπούν (Νόμος, Σεξ, Χρήμα).
Πολικό Αντίθετο: Κριός, ζώδιο του πυρός (υποκειμενικό, λανθάνουσα συνείδηση, θέληση για ενσάρκωση).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, η Αφροδίτη· εσωτερικός, ο Ουρανός.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Ας γίνει εκλογή”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Εκλέγω το Δρόμο που προχωρεί μεταξύ των δύο μεγάλων γραμμών δύναμης”.

Σκορπιός
Στοιχείο: Ζώδιο του ύδατος (όπως ο Καρκίνος κι οι Ιχθείς).
Ποιότητα: Σύγκρουση. Δοκιμασία. Δοκιμή. Σημεία κρίσης. Στιγμές αναπροσανατολισμού. Σημείο στροφής στη ζωή της ανθρωπότητας και του ατόμου. Ο Ηρακλής έγινε ο θριαμβευτής μαθητής στο Σκορπιό.
Πολικό Αντίθετο: Ταύρος, ζώδιο της γης (επιθυμία και ανάπτυξη του ψυχικού φωτός).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός κι εσωτερικός, ο Άρης.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Ας ανθίσει η Μάγια κι η απάτη ας κυβερνά”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Είμαι πολεμιστής και από τη μάχη προβάλλω θριαμβευτής”.

Τοξότης
Στοιχείο: Ζώδιο του πυρός (όπως ο Κριός κι ο Λέων).
Ποιότητα: Εστιασμένη κατεύθυνση. Προσηλωμένη δραστηριότητα. Στα πρώτα στάδια ικανοποίηση της επιθυμίας· στα επόμενα στάδια, έφεση για το στόχο της μύησης.
Πολικό Αντίθετο: Δίδυμοι, ζώδιο του αέρα (τελικός έλεγχος της ρευστότητας και των ζευγών των αντιθέτων· συγχώνευση, σύνθεση, ενοποίηση).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, ο Δίας· εσωτερικός, η Γη.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Ας αναζητηθεί τροφή”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Βλέπω το στόχο. Φτάνω στο στόχο και βλέπω έναν άλλο”.

Αιγόκερως
Στοιχείο: Ζώδιο της γης (όπως ο Ταύρος και η Παρθένος).
Ποιότητα: Ακραία χαρακτηριστικά των χειρότερων και των καλύτερων τύπων. Φιλοδοξία. Αποκρυστάλλωση. Αγώνας για κυριαρχία. Μεταμόρφωση. Μυημένη συνείδηση. “Ο μονόκερως του Θεού”.
Πολικό Αντίθετο: Καρκίνος, ζώδιο του ύδατος (πρώτη θύρα στην ενσάρκωση).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός κι εσωτερικός, ο Κρόνος.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Η φιλοδοξία ας κυβερνά και η θύρα ας μένει ανοικτή”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Είμαι χαμένος σε φως επουράνιο και σ’ αυτό το φως στρέφω τα νώτα”.

Υδροχόος
Στοιχείο: Ζώδιο του αέρα (όπως οι Δίδυμοι κι ο Ζυγός).
Ποιότητα: Θέληση για υπηρεσία, πρώτα του κατώτερου εαυτού, έπειτα του ανώτερου Εαυτού. Παγκόσμια υπηρεσία. Ατομική συνείδηση μετουσιωμένη σε ομαδική συνείδηση.
Πολικό Αντίθετο: Λέων, ζώδιο του πυρός (ατομική επίγνωση· ώθηση για αυτογνωσία· τελική αυτοκυριαρχία προπαρασκευαστική για ανιδιοτελή υπηρεσία).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, ο Ουρανός· εσωτερικός, ο Δίας.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Η επιθυμία στη μορφή ας κυβερνά”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Είμαι το ύδωρ της ζωής, που χύνεται στους διψασμένους”.

Ιχθείς
Στοιχείο: Ζώδιο του ύδατος (όπως ο Καρκίνος κι ο Σκορπιός).
Ποιότητα: Δυαδικότητα. Ρευστότητα προικισμένη με ενστικτώδη συνείδηση. Μεντιουμισμός. Μη αφυπνισμένος πολωμένος νους. Υπνώττουσα ενόραση. Θάνατος της προσωπικότητας. Απελευθέρωση της ψυχής από την αιχμαλωσία. Χριστός, ο Παγκόσμιος Σωτήρας.
Πολικό Αντίθετο: Παρθένος, ζώδιο της γης (ύλη· ο Χριστός στο σπήλαιο της καρδιάς).
Κυβερνήτες: Εξωτερικός, ο Δίας· εσωτερικός, ο Πλούτων.
Βασικοί Τόνοι: Απ’ τη σκοπιά της μορφής: “Προχώρησε στην ύλη”· απ’ τη σκοπιά της ψυχής: “Αφήνω τον οίκο του Πατρός και γυρίζοντας σώζω”.
Υπάρχουν ωστόσο τρεις κύριοι σταυροί οι οποίοι με το συμβολισμό τους αντιπροσωπεύουν τις τρεις θείες όψεις, Πνεύμα, Ψυχή και Σώμα. Είναι ως εξής:

1. Ο Θεμελιώδης Σταυρός που αποτελείται απ’ τους τέσσερις αστερισμούς:
α. Κριός Δημιουργία, έναρξη.
β. Καρκίνος Η πρώτη θύρα στην ύπαρξη.
γ. Ζυγός Η ισορροπία μεταξύ ζωής και μορφής.
δ. Αιγόκερως Η θύρα στην πνευματική ζωή.
Αυτός είναι ο σταυρός του Πνεύματος ή του μυημένου και είναι ενδιαφέρον να σημειωθεί ότι η λέξη “θεμελιώδης” προέρχεται από μια Λατινική λέξη που σημαίνει “μεντεσές θύρας”. Η λέξη “θύρα” υπεισέρχεται πολύ στην έννοια της μαθητείας και σημαίνει την προπαρασκευαστική περίοδο της διόδου από τη θύρα ή πύλη της μύησης. Εδώ έχουμε την ιδέα της θύρας δια της οποίας θα διέλθει ο Κοσμικός Χριστός στο τέλος του αιώνα, όταν οι ουρανοί και η γη θα διαλυθούν και τα σχέδια του Θεού θα ολοκληρωθούν.

2. Ο Σταθερός Σταυρός που αποτελείται από τους τέσσερις αστερισμούς:
α. Ταύρος Φώτιση. Νους.
β. Λέων Ατομικότητα. Αυτοσυνείδηση.
γ. Σκορπιός Η τελική απελευθέρωση απ’ την πλάνη.
δ. Υδροχόος Ο υπηρέτης της φυλής, που διαχύνει το το ζων ύδωρ της εξάγνισης.
Αυτός είναι κατεξοχήν ο σταυρός της ψυχής κι έχει πραγματικό ενδιαφέρον, γιατί είναι ο σταυρός του μαθητή Ηρακλή. Προσωποποίησε τα τέσσερα αυτά ζώδια και σταυρώθηκε πάνω σ’ αυτό το Σταθερό Σταυρό. Τα τέσσερα αυτά ζώδια θεωρούνται στη Χριστιανική μας πίστη σαν τα Τέσσερα Ιερά και τα βρίσκουμε να μας παρουσιάζονται στα τέσσερα ζώντα πλάσματα του προφήτη Ιεζεκιήλ. Αυτά τα τέσσερα έχουν τη μορφή ανθρώπου, ο Υδροχόος· τη μορφή λιονταριού, ο Λέων· τη μορφή βοδιού, ο Ταύρος· και τη μορφή αετού, ο Σκορπιός. Ο Αετός είναι αστρολογικά εναλλάξιμος με το Σκορπιό. Συμβολίζονται πάλι στους τέσσερις Ευαγγελιστές και στα τέσσερα θηρία της Αποκάλυψης. Ο σταυρός αυτός είναι ο σταυρός όλων των παγκόσμιων σωτήρων κι ο θεμελιώδης σταυρός είναι εκείνος της Θεότητας που σταυρώθηκε στα ύδατα του διαστήματος.

3. Ο Μεταβλητός ή Κοινός Σταυρός που αποτελείται απ’ τους τέσσερις αστερισμούς:
α. Δίδυμοι Η αλληλεπίδραση ανώτερου και κατώτερου.
β. Παρθένος Η μορφή που γαλουχεί το παιδίον Χριστός.
γ. Τοξότης Ο ζηλωτής που σπεύδει στο στόχο.
δ. Ιχθείς Θάνατος. Κορύφωση. Ο Παγκόσμιος Σωτήρας.
Αυτός είναι ο σταυρός της καθημερινής ζωής στον οποίο υπόκεινται όλοι οι υιοί των ανθρώπων. Είναι ο σταυρός της καθημερινής σταύρωσης και δυσχέρειας και συμβολίζει την ένσαρκη περίοδο της αύξησης και της ανάπτυξης με το μέσον της μορφής και της χρήσης της. Στους τρεις αυτούς σταυρούς συνοψίζεται η ιστορία του Κοσμικού Χριστού, του Θεού σταυρωμένου στην ύλη, του Ηρακλή κι όλων των μαθητών και του μέσου ανθρώπινου όντος. Αποτελούν το σύνολο των δώδεκα ζωδίων.]]]

Η δυσκολία που υπάρχει με τα παραπάνω βρίσκεται στην ποιότητα που παρουσιάζεται συνοπτικά (δια μέσου των ενσαρκώσεων) από ένα ανεξέλικτο άτομο έως ένα εξελιγμένο.
Και φαίνεται ακόμη καθαρότερα στον κυρίαρχο τόνο της μορφής στα αρχικά στάδια και στα τελικά στάδια που επικρατεί ο τόνος της Ψυχής.

Οι σταυροί δεν αφορούν άμεσα τα ενσαρκωμένα ζωδιακά σημεία αλλά τους ζωδιακούς αστερισμούς με την συμβολική σημασία τους και την εσωτερική έννοια.
Όποιος γνωρίζει μερικά πράγματα για την εξωτερική αστρολογία, οι σταυροί έχουν πολύ διαφορετική έννοια.

Χαιρετώ φιλικά


Η αγνή σκέψη αποτελεί άμεση εγγύηση συνεργασίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 20:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή maya1

Ευχαριστούμε πολύ.

quote:
Η δυσκολία που υπάρχει με τα παραπάνω βρίσκεται στην ποιότητα που παρουσιάζεται συνοπτικά (δια μέσου των ενσαρκώσεων) από ένα ανεξέλικτο άτομο έως ένα εξελιγμένο.
Και φαίνεται ακόμη καθαρότερα στον κυρίαρχο τόνο της μορφής στα αρχικά στάδια και στα τελικά στάδια που επικρατεί ο τόνος της Ψυχής.
Όσον αφορά τη δυσκολία που αναφέρεις, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το ταξίδι που αναφέρει η Μπέιλυ αφορά όλους, ανεξαρτήτως ζωδίου. Μπορεί να το αντιστοιχίσει κανείς με τα εξελικτικά στάδια του ανθρώπου μέσα σε μια ζωή, δηλ. από τη γέννηση μέχρι το θάνατό του. Μπορεί επίσης να το αντιστοιχίσει με την πορεία της ψυχής μέσα από μια σειρά ενσαρκώσεων και με τη φώτιση που επιτυγχάνει η ψυχή αυτή σε κάθε βήμα.

Φαίνεται λογικό μια ψυχή που πρωτοεισέρχεται στον κύκλο των εδώ ενσαρκώσεων να υποκύπτει στη σαγήνη της μορφής και πολλές από τις αρχικές ζωές της να αντιστοιχούν στους τόνους της μορφής. Καθώς όμως η ψυχή φωτίζεται, ο άνθρωπος μπορεί να αφουγκραστεί καλύτερα την ψυχή του και ο βασικός τόνος του να υπαγορεύεται από αυτήν.

Έτσι μπορεί για πολλές ζωές ο βασικός του τόνος να αντιστοιχεί στον τόνο της ψυχής του σκορπιού, για να πω ένα παράδειγμα, γιατί εκεί βρίσκεται η μείζων δοκιμασία που χρειάζεται να ξεπεράσει και μέσα σε μία και μόνο ζωή να περάσει διαδοχικά από τον τόνο της ψυχής των δύο ή τριών επόμενων ζωδίων, ώσπου να φθάσει το ζητούμενο που είναι να ξεπεράσει τα στενά όρια του εγώ κσι νσ γίνει εξυπηρετητής των ανθρώπων.

Δεν συνεπάγεται δηλαδή ότι κάποιος που γεννήθηκε στον αστερισμό του αιγόκερω είναι μύστης ή ότι ο μοναδικός τόνος της ψυχής του είναι εκείνος του αιγόκερω για όλη του τη ζωή. Και η λεγόμενη υπέρβαση του ζωδιακού αυτό ίσως αυτό να σημαίνει.

Ευχαριστώ πολύ.
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 11:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Unseen και maya1
Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Πρόσεξα ότι αναφερθήκατε σε κάποιο βαθμό στο θέμα των ζωδιακών σημείων σε σχέση με τις μετενσαρκώσεις και την μαθητεία, …

Θα επιθυμούσα να καταθέσω και την ατομική μου κατανόηση, σε πρώτο επίπεδο, για τα παραπάνω.

Αναφερθήκατε στα βιβλία της Alice Bailey.
Μεταξύ των διαφόρων βιβλίων εσωτερικού περιεχομένου που έχω διαβάσει, μελετώ εδώ και πολλά χρόνια και τα βιβλία της Alice Bailey σε βάθος.
Τα διάβασα αρκετές φορές και έχω κάνει αρκετές μελέτες σχετικά μ’ αυτά. …

Για το θέμα των ζωδιακών σημείων τώρα σε συνάρτηση με το θέμα της μαθητείας.

Φυσικά θα συμφωνείτε μάλλον μαζί μου ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ως προς την συνείδηση μεταξύ ενός άξεστου και ενός μεγαλοφυή ανθρωπιστή, …
Όποιος ακόμη δεν έχει κατανοήσει αυτό το θέμα σίγουρα δεν μπορεί να μελετήσει σε βάθος τα βιβλία της Bailey, του Μορύα, της Μπλαβάτσκυ, … και σε τελική ανάλυση δεν μπορεί να εμβαθύνει στα θέματα του εσωτερισμού.
Γι’ αυτό μέσα σε διάφορα topic πολύ σωστά έχει αναφερθεί η φράση «διεύρυνση της συνείδησης».
Η συνείδηση ενός άξεστου και ενός προχωρημένου μεγαλοφυή ανθρωπιστή είναι πάρα πολύ διαφοροποιημένη. Έτσι δεν είναι;

Ο άνθρωπος όταν δεν είναι εξελιγμένος ως συνείδηση, λέμε απλά ότι είναι μορφικά – προσωπικά επικεντρωμένος ή πολωμένος. Στα αρχικά στάδια της εξέλιξης κυριαρχεί ο άνθρωπος ζώο με ενστικτώδεις κλήσεις και τάσεις, έπειτα η συναισθηματικότητα (για μία πολύ μεγάλη περίοδο ενσαρκώσεων), έπειτα η νοημοσύνη και τελικά όταν ενοποιηθούν οι τρεις φορείς της προσωπικότητας ο φυσικοαιθερικός, ο συναισθηματικός και ο κατώτερος νοητικός παράγων λειτουργεί με αφετηρία την προσωπικότητά του.
Στα αρχικά στάδια θεωρείται νεαρή ψυχή σχετικά και έχει λίγες ενσαρκώσεις στο ενεργητικό του. Κυριαρχεί η μορφική όψη. Το κατώτερο εγώ και ο κατώτερος εαυτός.

Όταν ένας άνθρωπος έχει ενοποιηθεί με την Αθάνατη Ψυχή του και η προσωπικότητα είναι υπηρέτης της Ψυχής, τότε αυτός είναι μυημένος κάποιου συγκεκριμένου βαθμού. Λέγεται ότι αυτό συμβαίνει όταν κάποιος παίρνει την τρίτη μύηση, κατά την οποία ο μυημένος ελέγχει πλήρως τον νοητικό και τον συναισθηματικό του μηχανισμό (Θεωρείται μία πολύ παλιά ψυχή).
Τότε ο μυημένος μαθητής εκδηλώνεται ως μία αθάνατη Ψυχή, σε εξωτερική εκδήλωση, στο Φυσικό πεδίο. Είναι ο Ανώτερος Εαυτός.

Τα ενδιάμεσα στάδια μεταξύ της αμύητης ολοκληρωμένης προσωπικότητας και της μυημένης και ενοποιημένης με την Ψυχή Προσωπικότητας, ορίζονται ως στάδια μαθητείας συμπεριλαμβανομένων των δύο πρώτων μυήσεων (του κατωφλίου).

Η Εξέλιξη της συνείδησης είναι σπειροειδής. Η συνείδηση – ψυχή εξελίσσεται ως εάν να κινείται στις σπείρες ενός ελατηρίου.
Η Εξέλιξη συμπεριλαμβάνει την έλιξη (κατέβασμα) στην μορφή και την ανέλιξη (ανέβασμα) από την μορφή.

Στον εσωτερισμό λέμε ότι ο άνθρωπος βυθίζεται στην ύλη (επικρατεί η ενέλιξη, το κατέβασμα) όταν δεν έχει επαφή με την αθάνατη ψυχή. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα αναπτύσσεται και ολοκληρώνεται η προσωπικότητα κατά την διάρκεια εκατοντάδων ενσαρκώσεων. Κυριαρχεί η μορφή και ο άνθρωπος γεννιέται στα διάφορα σημεία του ζωδιακού κύκλου (άλλοτε στο ένα και άλλοτε στο άλλο, σε όλα τα ζώδια) εξ’ αριστερών προς τα δεξιά σύμφωνα με τους δείκτες του ωρολογίου. Δηλαδή κινείται από τον Κριό προς τους Ιχθείς, τον Υδροχόο, τον Αιγόκερω κτλ.
(Αυτό δεν σημαίνει ότι ενσαρκώνεται απαραίτητα με την σειρά στα διάφορα ζωδιακά σημεία από ενσάρκωση σε ενσάρκωση).
Αν παρατηρήσουμε το ελατήριο μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος βυθίζεται στην ύλη προχωρώντας προς τα κάτω(βιδώνεται). Σε κάθε σπείρα περνάει από όλα τα ζώδια (ή τα περισσότερα), έπειτα σε μία νέα σπείρα πάλι από την αρχή, ξανά και ξανά έως ότου πατώσει!!!
Όλη αυτή την περίοδο λέμε ότι επικρατεί ο εξωτερικός τόνος των ζωδιακών σημείων!!!
Σήμερα πάρα πολλοί άνθρωποι που είναι εντελώς προσωπικοί στην πραγματικότητα έχουν πιάσει τον πάτο!!!
Όλη αυτή την περίοδο η Αθάνατη Ψυχή δεν ενδιαφέρεται για την αντανάκλασή της την προσωπικότητα.

Μετά αρχίζει η αθάνατη Ψυχή να ενδιαφέρεται για την προσωπικότητα, ακανόνιστα στην αρχή. … Ο πρώτος κανόνας του βιβλίου της «Πραγματείας επί της Λευκής Μαγείας» κάνει την εμφάνισή του.

«Ο Ηλιακός Άγγελος αυτοπερισυλλέγεται, δε διασκορπίζει τη δύναμή του, αλλά σε βαθύ διαλογισμό επικοινωνεί με την αντανάκλασή του».
(Ως αντανάκλαση θεωρείται η προσωπικότητα).

Ο άνθρωπος γίνεται «Δόκιμος Μαθητής» και αρχίζει να επιστρέφει προς τον Πατέρα του εν τοις ουρανοίς. (Η παραβολή του Ασώτου από την Καινή διαθήκη συμβολικά).

Στον ζωδιακό κύκλο, ο μαθητής άνθρωπος πλέον, έχει αναστρέψει την πορεία του και προχωρεί από τα δεξιά προς τα αριστερά, αντίστροφα προς τους δείκτες του ωρολογίου. Δηλαδή προχωράει από τον Κριό προς τον Ταύρο, έπειτα στους Διδύμους, τον Καρκίνο, τον Λέοντα κτλ.
Αυτό πάλι γίνεται πολλές φορές, για πάρα πολλές ενσαρκώσεις, ανεβαίνοντας το σπειροειδές ελατήριο (ο άνθρωπος ξεβιδώνεται), η ενσάρκωση επαναλαμβάνεται σε όλα τα ζωδιακά σημεία, …
Η πορεία κατευθύνεται προς την ενοποίηση με την Ψυχή – Πνεύμα.
Όλο αυτό το χρονικό διάστημα που ο μαθητής ενοποιείται με τον παράγοντα ψυχή μέσα του, αρχίζει να εμφανίζεται όλο και περισσότερο ο εσωτερικός τόνος της Ψυχής, στον χαρακτήρα του Μαθητή.

Δηλαδή όταν ένα άνθρωπος λειτουργεί μόνον προσωπικά – μορφικά επικρατεί ο εξωτερικός τόνος του ζωδιακού του σημείου.
Αν έχει αρχίσει να λειτουργεί ως μαθητής τότε αρχίζει να εμφανίζεται στην καθημερινότητα του ανθρώπου μαθητή, ο εσωτερικός τόνος.

Παραδείγματα:

Αν κάποιος βρίσκεται στο ζωδιακό σημείο του Σκορπιού και είναι ένας μέσος άνθρωπος εξελικτικά ως συνείδηση.
Θα συμπεριφέρεται με αφετηρία τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του εξωτερικού τόνου.
«Ας ανθίσει η Μάγια κι η απάτη ας κυβερνά».

(Γι’ αυτό αναφέρονται τόσο άσχημα πράγματα για τον χαρακτήρα των Σκορπιών, από τους αστρολόγους).

Αν διανύει την ατραπό της Μαθητείας θα αρχίσει να εμφανίζεται όλο και περισσότερο ο εσωτερικός τόνος. …
«Είμαι πολεμιστής και από τη μάχη προβάλλω θριαμβευτής».
Δηλαδή ένας μαθητής που είναι γεννημένος στο ζωδιακό σημείο του Σκορπιού θα εμφανίζεται ως ένας άνθρωπος στην καθημερινότητα που παίρνει την θέση της αθάνατης Ψυχής, ως πολεμιστής, και από την μάχη του με την προσωπικότητα και τις αρνητικές ιδιότητές της, βγαίνει θριαμβευτής.
Θα προσπαθεί να εξαλείψει όλα τα ελαττώματα και τις διάφορες αυταπάτες της προσωπικότητάς του.

Ένα άλλο παράδειγμα:

Έστω ότι κάποιος είναι Ιχθείς.
Αν είναι μορφικά επικεντρωμένος ως συνείδηση και λειτουργεί μόνον προσωπικά, θα επικρατεί ο εξωτερικός τόνος στον χαρακτήρα του, δηλαδή.
«Προχώρησε στην ύλη».
Οι περισσότεροι Ιχθείς είναι υλιστικά προδιατεθειμένοι.

Αν είναι αυξανόμενα μαθητής θα εμφανίζεται ο εσωτερικός τόνος στον χαρακτήρα του, δηλαδή θα ενοποιείται και θα αρχίζει να επικεντρώνεται στην Αθάνατη Ψυχή μέσα του.
«Αφήνω τον οίκο του Πατρός και γυρίζοντας σώζω».
Όταν κάποιος είναι προχωρημένος εξελικτικά ως συνείδηση και ανήκει στο ζώδιο των Ιχθύων τότε λειτουργεί σίγουρα ανθρωπιστικά, … με ανιδιοτέλεια, … κτλ.

Αγαπητοί φίλοι σας πληροφορώ ότι τα παραπάνω τα έχω διαπιστώσει στην πράξη, σαν ένας μελετητής της εσωτερικής ψυχολογίας σε βάθος, εδώ και αρκετά χρόνια.

Σας χαιρετώ φιλικά

(Θα μπορούσα να παραθέσω κείμενα σχετικά με την δοκιμαστική ατραπό και την ατραπό της μαθητείας, αν το επιθυμείτε).


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 11:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΟΡΠΙΟΙ , όλου του φόρουμ ενωθείτε με την ουρά εμπρός , μας κακολογούν .


ΧΑ,ΧΑ, αστειεύομαι .

Καλημέρα σε όλους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 12:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε elo καλημέρα σου

Σωστή αντίδραση.

Μάλλον μπορώ να υποθέσω ότι αυτή ήταν θετική αντίδραση Σκορπιού!


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 22:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου oros777,

Εξαιρετικά τα στοιχεία που παραθέτεις. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να σε δω να δίνεις στοιχεία και για τις δύο ατραπούς (της δοκιμασίας και της μαθητείας).

Καλέ μου elo, τι καλά να σε βλέπουμε συχνότερα από Σοφία μεριά... μην ξεχνάς ότι ο Σκορπιός είναι διπλό ζώδιο, στην ανώτερη έκφρασή του είναι αετός.

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 01:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oros777, ήτανε πράγματι η θετική πλευρά ενός Σκορπιού , με πολλή δόση χιούμορ !!

Unseen και oros777 , από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για τον ζωδιακό κύκλο ( αν το λέω σωστά ) , είναι πράγματι παρά πολύ ενδιαφέρων , αλλά δυστυχώς έχω μαύρα μεσάνυχτα στο συγκεκριμένο θέμα .
Αν έχω πάντως καταλάβει καλά , η μυθολογία μας είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τους συμβολισμούς της αστρολογικής γνώσης .
Τώρα βέβαια , δεν μπορώ να καταλάβω το κατά πόσο όλα αυτά μπορούν να βοηθήσουν κάποιον , που του αρέσει να ψάχνει τα πάντα σε βάθος ώστε να ανακαλύψει την πραγματική ουσία του κάθε θέματος .
Συγνώμη φιλαράκια , αλλά όπως προανέφερα , έχω μαύρα μεσάνυχτα .

Βέβαια ψάχνοντας για τους δώδεκα θεούς του Ολύμπου, και την αντιστοιχία τους στα δώδεκα ζώδια , βρήκα κάτι που μου άρεσε πολύ.

«Ο Σκορπιός έχει σαν σύμβολο και παραδοσιακό κυβερνήτη τον Άρη. Ο θεός του πολέμου και της μάχης, τοποθετείται εδώ.
Ο Άρης, παρουσιάζεται αρρενωπός, με ωραίο ανδρικό παράστημα, ζωηρό βλέμμα και διεισδυτικό, δυνατό σώμα.»

ΧΑ , ΧΑ , όχι πως να το παινευτώ , αλλά ο αρρενωπός, με ωραίο ανδρικό παράστημα, ζωηρό βλέμμα και διεισδυτικό, δυνατό σώμα. Είμαι ΕΓΩ !!!

Ανεξάρτητα την πλάκα δίνω την διεύθυνση τις σελίδας , για όποιον ενδιαφέρετε

Φίλια σε όλους .

www.corfubiz.com
(Τα άστρα και εμείς)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 10:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Unssen

Πρόσεξα αυτό που αναφέρεις σχετικά:

quote:
Προσωπικά θα ήθελα πολύ να σε δω να δίνεις στοιχεία και για τις δύο ατραπούς (της δοκιμασίας και της μαθητείας).

Περίμενα λίγο για να δω αν υπάρξει και κάποια άλλη ανταπόκριση σχετική με το θέμα των δύο ατραπών (της δοκιμασίας και της μαθητείας) από φίλους του esoterica.
Όπως θα παρατήρησες δεν υπάρχει. Το θέμα πιθανόν ενδιέφερε σε εποικοδομητική βάση, δυο τρεις, άντε τέσσερις μέσα στο esoterica, γι’ αυτό προς το παρόν δεν νομίζω ότι θα πρέπει να παραθέσω τα στοιχεία.

Μπορώ όμως να σου στείλω κάποιο μέρος (16 σελίδες του βιβλίου «Μύηση Ανθρώπινη και Ηλιακή»), στο προσωπικό σου email, εφόσον το επιθυμείς.

Χαιρετώ φιλικά


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 12:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου oros777,

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά, βεβαίως και θα με ενδιέφερε, αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου σε παρακαλώ τις σελίδες.

Όσο για την εκδήλωση ενδιαφέροντος, έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν πρέπει να είναι κριτήριο για το αν θα αποφασίσει κανείς να παραθέσει κάτι στα φόρουμ. Υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν χωρίς να γράφουν, για δικούς τους λόγους, καθώς και άνθρωποι που ίσως θα θελήσουν να διαβάσουν το θέμα στο μέλλον. Είναι καλό να υπάρχει μια παρακαταθήκη. Ποτέ δεν ξέρεις τι χρειάζεται να διαβάσει κανείς για να βοηθηθεί στην ατομική του εξέλιξη...

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 11:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Unseen

Χθες αργά το βράδυ σου έστειλα με email τις σελίδες που σου υποσχέθηκα, σχετικά με την Ατραπό της Δοκιμασίας και της Μαθητείας.

Η παρακαταθήκη πνευματικών θεμάτων υπάρχει μέσα στον Ανώτερο Εαυτό μας, αρκεί να εστιάσουμε την προσοχή μας σ’ Αυτόν και τότε σίγουρα θα πάρουμε απάντηση.

Η παρακαταθήκη πνευματικών θεμάτων υπάρχει μέσα στην φύση, την οποία συνήθως δεν παρατηρούμε γιατί δεν φτάσαμε σε εκείνο το σημείο της συνειδησιακής εξέλιξης που να βλέπουμε πίσω από τον κόσμο των φαινομένων.

Η παρακαταθήκη πνευματικών κειμένων υπάρχει σε βιβλιοπωλεία τα οποία οι σημερινοί άνθρωποι σπανίως επισκέπτονται.
Φυσικά η γνήσια πνευματική πληροφόρηση και παρακαταθήκη υπάρχει στα … ακασικά αρχεία, … στα οποία όμως σχεδόν κανείς δεν έχει πρόσβαση. Γιατί άραγε δεν έχει πρόσβαση;

Η παρακαταθήκη πνευματικών κειμένων τώρα αρχίζει να υπάρχει σε κάποιο αρχικό βαθμό και στις δεκάδες χιλιάδες ιστοσελίδες πνευματικού περιεχομένου μέσα στο διαδίκτυο, σ’ όλη την ανθρωπότητα. Τις περισσότερες φορές όμως είναι δύσκολο να ανακαλύψει κανείς τα πνευματικά θέματα, γιατί οι άχρηστες πληροφορίες κυριαρχούν. Πιθανότατα είναι το ίδιο δύσκολη υπόθεση να ανακαλύψει κανείς χρήσιμες πνευματικές πληροφορίες μέσα σε forum, όσο κάποτε ήταν δύσκολο για κάποιον να πάρει το δισάκι του και να πάει στην Ινδία να βρει ένα Γκουρού.

Ας σκεφτούμε για λίγο: υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες πληροφορίες μέσα στο esoterica κάποιου αρχικού πνευματικού περιεχομένου, γιατί κατά την γνώμη μου οι σημαντικές πληροφορίες είναι ελάχιστες. Πόσα από τα μέλη που γράφονται τώρα έχουν την δυνατότητα να καθίσουν και να ψάξουν σε όλο το αρχείο για να ανακαλύψουν τις χρήσιμες πληροφορίες; Έπειτα η μηχανή αναζήτησης του esoterica είναι τόσο δύσχρηστη!
Μήπως αμφισβητεί κανείς ότι οι περισσότεροι που μπαίνουν στο forum (στα forums) μπαίνουν για να διασκεδάσουν και προτιμούν την εύπεπτη πληροφόρηση; Που προκειμένου να διασκεδάσουν και να ικανοποιήσουν το μικρό τους εγώ, καταπατούν το γνήσιο ενδιαφέρον των λίγων πνευματικών αναζητητών;

Όταν κάποιος είναι έτοιμος και αιτεί την πνευματική γνώση, σίγουρα θα μαγνητιστεί ή θα μαγνητίσει, το θέμα, το μέσον, το βιβλίο, την ψυχή του, κάποιον συνάνθρωπό του, … και θα πάρει την απάντηση!!!

Θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμη αλλά σταματώ εδώ ελπίζοντας ότι δεν κούρασα.

Σε χαιρετώ φιλικά


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 12:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου oros777

Τις έλαβα τις σελίδες, σε ευχαριστώ πολύ. Επιφυλάσσομαι να τις διαβάσω προσεκτικά.

Συμφωνώ με όσα γράφεις, διακρίνω όμως ένα μικρό κάτι μέσα εκεί, κάτι που δεν είμαι αρμόδια να ονοματίσω, αφορά όμως μάλλον τη ματαιότητα της προσπάθειας, ίσως και της υπηρεσίας...

Ασφαλώς δεν θα σώσουμε τον κόσμο, καλέ μου, ούτε εσύ ούτε εγώ. Είμαι σίγουρη ότι κανείς από τους δυο μας δεν έχει την αλαζονεία να πιστεύει ότι κάτι που θα γράψει ή θα πει μπορεί να κάνει διαφορά στη ζωή ενός άλλου.

Από την άλλη όμως, δεν είναι ευθύνη δική σου ή δική μου, εφόσον γνωρίζουμε κάτι το οποίο μπορεί να δώσει μια νέα τροπή σε μια συζήτηση, να το καταθέσουμε; Ξεκίνησα να γράψω στο τόπικ κάτι που είχα αγαπήσει αλλά θυμόμουν μισό. Στην πορεία ήρθε η maya1 και με ευγένεια το διόρθωσε και το συμπλήρωσε. Μετά ήρθες εσύ με τις εξαιρετικές σου διευκρινήσεις και ο elo με τη δική του πινελιά. Το θέμα απέκτησε άλλη πνοή.

Ένας φίλος από εδώ μέσα υπέγραφε με το μότο "ακολούθησε τη ροή". Εντέλει ποιος μπορεί να αποφασίσει ποια είναι η ροή ή τι είναι καλό και ωφέλιμο για κάποιον άλλον; Καμιά φορά το καλό ή το ωφέλιμο δεν βρίσκεται στην αντιγραφή των χρήσιμων πνευματικά κειμένων ή πληροφοριών αλλά πολύ απλά και ανθρώπινα στα όσα διαμείβονται μεταξύ των μελών.

Για παράδειγμα, η μεταξύ εσένα κι εμένα αλληλεπίδραση στο τόπικ για τη Μετενσάρκωση πριν από κάποιους μήνες στάθηκε πολύτιμη. Όμως η πολυτιμότητά της δεν βρίσκεται τόσο στα στοιχεία που παρέθεσες τότε, όσο σε αυτό που καθρέφτισες για τον τρόπο μου γιατί μου έδωσες την ευκαιρία να δω και να διορθώσω κάτι.

Πιο πολύ από τις παραθέσεις κειμένων και τις θεωρίες, τα φόρουμ και οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων χρειάζεται το καλό παράδειγμα. Το παράδειγμα του ευγενικού τρόπου γραφής σου ας πούμε. Ο ηρωισμός έχει πολλές όψεις, ας μην το ξεχνάμε...

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maya1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2007, 13:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maya1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Unseen

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την ευγενική σου συμπεριφορά.

Με συγχωρείς που δεν απάντησα αμέσως στο μήνυμα σου της 26-2-07, αλλά ως γυναίκα θα καταλαβαίνεις τις διάφορες υποχρεώσεις, …

Το θέμα των ζωδιακών σημείων από εσωτερική σκοπιά είναι πάρα πολύ σημαντικό και ελάχιστα στην Ελλάδα αναφέρονται σ’ αυτό.

Η εισήγηση που έκανε ο oros777 δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί, αλλά αν είναι έτσι όπως τα λέει, μπορούμε να βγάλουμε χιλιάδες εποικοδομητικά συμπεράσματα για την πορεία της ψυχής μας.
Επειδή στα βιβλία της Alice Bailey αναφέρονται αρκετά σχετικά με τους εξωτερικούς και εσωτερικούς κυβερνήτες των ζωδιακών σημείων, δεν ξέρω αν ξέρεις κάτι εσύ, αλλά πιθανότατα μπορούσαμε να συζητήσουμε μερικά πράγματα.
Το αναφέρω αυτό γιατί αρχίσαμε την συζήτησή μας σχετικά με τα ζωδιακά σημεία και πιθανότατα μπορούμε να την συνεχίσουμε για λίγο.

Σκέφτομαι όμως μήπως είμαστε εκτός θέματος, τι λες και εσύ;

Σε χαιρετώ και σε ξαναευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


Η αγνή σκέψη αποτελεί άμεση εγγύηση συνεργασίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 21:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου maya1,

Προσωπικά θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα μια συζήτηση όπως την προτείνεις. Η εσωτερική αστρολογία είναι η μεγάλη μου αδυναμία. Τι ακριβώς έχεις υπόψη σου;

Με εκτίμηση,
Unseen

ΥΓ Δεν έχω κανέναν λόγο να πιστέψω ότι δεν ευσταθούν οι θέσεις του oros777. Τόσο η διαίσθηση όσο και τα προσωπικά μου συμπεράσματα συνηγορούν υπέρ όλων όσων αναφέρει.

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 07:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, οι πληροφορίες που έχουν κατατεθεί σε αυτό το θέμα μέσα από το πρίσμα της εσωτερικής αστρολογίας είναι πάρα πολύ χρήσιμες, κάτι το οποίο θα έχετε αντιληφθεί πιθανότατα κι εσείς.
Συγχαρητήρια λοιπόν για την προσπάθεια όλων όσων έχετε παραθέσει αυτά τα στοιχεία.

Αγαπητή μου maya1, δεν ξέρω αν οι αναφορές που έγιναν είναι άσχετες με το θέμα.
Εξάλλου έγινε μια ανάλυση των άθλων ενός ήρωα της μυθολογίας μας μέσα από τα σχετικά γραπτά της Alice Bailey και την ταύτιση των μύθων αυτών με τα 12 ζώδια του ζωδιακού κύκλου.
Αν παρόλα αυτά κάποιος επιθυμεί να μιλήσει αναλυτικότερα κι εκτενέστερα για την εσωτερική αστρολογία και νιώθει πως οι αναφορές του ξεφεύγουν από το θέμα αυτό, μπορεί είτε να επισκεφτεί το topic:

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

είτε να ανοίξει ένα καινούριο θέμα - αν η κατευθυντήριος γραμμή του νέου θέματος θα είναι διαφορετική από το προτεινόμενο.

Οπότε έχουμε 3 εναλλακτικές!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maya1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 22:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maya1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Unseen και Dying Incubus

Διάβασα με προσοχή αυτά που γράφετε.

Μελέτησα τα βιβλία της Alice Bailey και εκτός από το βιβλίο «Οι Άθλοι του Ηρακλή» δίδονται στοιχεία αστρολογίας και στα βιβλία: «Εσωτερική Αστρολογία», «Το Πεπρωμένο των Εθνών» και «Πραγματεία επί της Λευκής Μαγείας». Δεν θυμάμαι αν υπάρχουν και αλλού.

Δεν γνωρίζω αν εσείς διαβάσατε τα συγκεκριμένα παραπάνω βιβλία.

Απ’ ό,τι θυμάμαι τα στοιχεία που δίδονται στο βιβλίο της «Εσωτερικής Αστρολογίας» είναι μάλλον απρόσιτα και ακατανόητα γιατί αναφέρονται στην επιστήμη των τριγώνων, … ενώ στο βιβλίο των «Άθλων του Ηρακλή» είναι πολύ πιο βατά – κατανοητά.

Γνωρίζω επίσης ότι το θέμα της Εσωτερικής Αστρολογίας είναι άμεσα συνδεδεμένο με τις Επτά Ακτίνες, ένα τεράστιο θέμα που λίγα έχουν ειπωθεί γι’ αυτό στην Ελλάδα. Συνδέεται επίσης με πάρα πολλά άλλα εσωτερικά θέματα. ...

Όμως δεν αισθάνομαι ικανή να ανοίξω ένα τέτοιο τεράστιο θέμα σχετικό με την Εσωτερική Αστρολογία.

Απ’ ό,τι καταλαβαίνω όμως ο εξωτερικός κυβερνήτης συνδέεται με τον εξωτερικό τόνο της προσωπικότητας και ο εσωτερικός κυβερνήτης με τον εσωτερικό τόνο της Ψυχής.

Χαιρετώ και ευχαριστώ.


Η αγνή σκέψη αποτελεί άμεση εγγύηση συνεργασίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maya1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 22:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maya1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Unseen και Dying Incubus

Διάβασα με προσοχή αυτά που γράφετε.

Μελέτησα τα βιβλία της Alice Bailey και εκτός από το βιβλίο «Οι Άθλοι του Ηρακλή» δίδονται στοιχεία αστρολογίας και στα βιβλία: «Εσωτερική Αστρολογία», «Το Πεπρωμένο των Εθνών» και «Πραγματεία επί της Λευκής Μαγείας». Δεν θυμάμαι αν υπάρχουν και αλλού.

Δεν γνωρίζω αν εσείς διαβάσατε τα συγκεκριμένα παραπάνω βιβλία.

Απ’ ό,τι θυμάμαι τα στοιχεία που δίδονται στο βιβλίο της «Εσωτερικής Αστρολογίας» είναι μάλλον απρόσιτα και ακατανόητα γιατί αναφέρονται στην επιστήμη των τριγώνων, … ενώ στο βιβλίο των «Άθλων του Ηρακλή» είναι πολύ πιο βατά – κατανοητά.

Γνωρίζω επίσης ότι το θέμα της Εσωτερικής Αστρολογίας είναι άμεσα συνδεδεμένο με τις Επτά Ακτίνες, ένα τεράστιο θέμα που λίγα έχουν ειπωθεί γι’ αυτό στην Ελλάδα. Συνδέεται επίσης με πάρα πολλά άλλα εσωτερικά θέματα. ...

Όμως δεν αισθάνομαι ικανή να ανοίξω ένα τέτοιο τεράστιο θέμα σχετικό με την Εσωτερική Αστρολογία.

Απ’ ό,τι καταλαβαίνω όμως ο εξωτερικός κυβερνήτης συνδέεται με τον εξωτερικό τόνο της προσωπικότητας και ο εσωτερικός κυβερνήτης με τον εσωτερικό τόνο της Ψυχής.

Χαιρετώ και ευχαριστώ.


Η αγνή σκέψη αποτελεί άμεση εγγύηση συνεργασίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 22:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή maya1,

Ούτε εγώ έχω διαβάσει όλα αυτά τα βιβλία. Θα μπορούσαμε όμως, αν θέλεις, να προσπαθήσουμε να συνθέσουμε μια εικόνα από τις πληροφορίες που μπορούμε να βρούμε στην πορεία. Κατά τη γνώμη μου θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον...

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 04:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίδες νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα να τα συζητήσουμε αυτά είτε σε κάποιο άλλο θέμα είτε σε αυτό που υπάρχει ήδη (Εσωτερική Αστρολογία).

Πραγματικά, νομίζω ότι το θέμα έχει αρκετό ενδιαφέρον και θα ήθελα να συμμετάσχω και εγώ και φαντάζομαι και άλλοι. Ο τίτλος όμως αυτού του θέματος παραπέμπει αλλού.

Ας κάνει λοιπόν κάποιος την αρχή και τα ξαναλέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 12:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Διάβασα αυτά που λέτε και σκέφτομαι τι θα μπορούσε να γίνει.

Απ’ ότι διαπιστώνω μάλλον δεν γνωρίζετε σχετικά με το τι είναι η Εσωτερική Αστρολογία, αλλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι σας τραβάει ο τίτλος ως θέμα, …

Η Εσωτερική Αστρολογία ασχολείται με το θέμα της ΨΥΧΗΣ - ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ από αστρολογική σκοπιά. …

Η Αστρολογία που υφίσταται ασχολείται κατά το πλείστον με την προσωπικότητα και τις δραστηριότητές της, τα χαρακτηριστικά της γνωρίσματα, …

Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο θέμα προχθές (Τι είναι Προσωπικότητα και τι Ψυχή; Διάκριση. Αναφερόμενος στο θέμα των Ιερών και μη Ιερών Πλανητών που είναι κοσμικές οντότητες, ...) ο Θιβετανός Διδάσκαλος της Σοφίας είναι αυτός που για πρώτη φορά στην ιστορία της ανθρωπότητας, έδωσε – έγραψε, μέσον της Alice Bailey αυτές τις πληροφορίες της Εσωτερικής Αστρολογίας.

Το βιβλίο της «Εσωτερικής Αστρολογίας» εκδόθηκε για πρώτη φορά το 1951.
Από τότε έως σήμερα υπάρχουν πάρα πολλοί που το έχουν διαβάσει στην Δύση (κυρίως αστρολόγοι και όσοι μελετούν το θέμα των ακτίνων) και ελάχιστα κατανόησαν. …

Αυτό το βιβλίο είναι τμήμα ενός ευρύτερου πλαισίου εσωτερικών πληροφοριών που φέρει το όνομα Επτά Ακτίνες – Εσωτερική Ψυχολογία.
Για να κατανοήσει κάποιος το θέμα της Εσωτερικής Αστρολογίας θα πρέπει πιο μπροστά να έχει εμβαθύνει στο θέμα των επτά ακτίνων που διαπραγματεύεται την ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ από μικροκοσμική (ανθρώπινη, υπανθρώπινη) και μακροκοσμική (Υπερανθρώπινη, Πλανητική και Ηλιακή) σκοπιά.
Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να γίνει αυτό, αν πιο μπροστά ο άνθρωπος ερευνητής που αναλαμβάνει να μελετήσει ένα τέτοιο θέμα, δεν έχει τα πρώτα εσωτερικά – αποκρυφιστικά πληροφοριακά στοιχεία που θα τον βοηθήσουν να το κάνει.

Το θέμα της Εσωτερικής Ψυχολογίας και της Εσωτερικής Αστρολογίας αναφέρεται στην ΕΠΙΣΤΗΜΗ της ΨΥΧΗΣ. Την επιστήμη της ομαδικής διαφοροποιημένης ομαδικής ψυχής. .......

Σκέφτομαι λοιπόν πώς θα μπορούσε να τεθεί ως θέμα αυτό όταν θα παρατίθενται στοιχεία του τύπου παραδείγματος χάριν:
(Ακολουθούν μερικά μικρά αποσπάσματα από το βιβλίο της «Εσωτερικής Αστρολογίας»).
----------------------------------------
Σαμπάλλα.......Ιεραρχία........Ανθρωπότητα.
Θέληση...........Αγάπη...........Νοημοσύνη.
Κριός..............Ταύρος..........Aιγόκερως.

----------------------------------------

Ο Κριός ανοίγει τη θύρα στη Σαμπάλλα, αφού βιωθεί η εμπειρία του Ταύρου και του Αιγόκερου.
Ο Ταύρος ανοίγει τη θύρα στην Ιεραρχία, αφού κατανοηθεί η σημασία των Διδύμων και του Λέοντα κι επομένως μπορούν να ληφθούν οι δύο πρώτες μυήσεις.
Ο Aιγόκερως ανοίγει τη θύρα στην Ιεραρχία σε μια ανώτερη όψη, αφού ληφθούν οι τρεις τελευταίες μυήσεις και κατανοηθεί η σημασία του Σκορπιού και της Παρθένου.
----------------------------------------

Μπορείτε να δείτε από τα παραπάνω πώς εκδιπλώνεται βαθμιαία ολόκληρο το σχέδιο αυτής της Πραγματείας. Μου ήταν αναγκαίο (γράφει ο Θιβετανός Διδάσκαλος Djwhal Khul) να σας υποδείξω τη φύση και το σκοπό των τριών θείων κέντρων – της Σαμπάλλα, της Ιεραρχίας και της Ανθρωπότητας – προτού μπορέσω να σας αποσαφηνίσω αυτό το μέρος της διδασκαλίας ή προτού μπορέσω να σας υποδείξω τη φύση των ενεργειών που διαχύνονται από μακρινούς αστερισμούς και ζωδιακά σημεία μέσα στην πλανητική μας διάταξη. …
----------------------------------------

1. Οι ζωδιακές ενέργειες διέρχονται από τη Σαμπάλλα και σχετίζονται με την πρώτη Ακτίνα της Θέλησης ή Δύναμης κι επηρεάζουν την Ενάδα.
2. Οι συστημικές ενέργειες διέρχονται από την Ιεραρχία και σχετίζονται με τη δεύτερη Ακτίνα της Αγάπης-Σοφίας ή (όπως συχνά καλείται στην εσωτερική αστρολογία) την Ακτίνα της Ελκτικής Συνοχής κι επηρεάζουν την ψυχή.
3. Οι πλανητικές δυνάμεις κρούουν και διέρχονται από την ανθρωπότητα και σχετίζονται με την τρίτη Ακτίνα της Ενεργού Νοημοσύνης κι επηρεάζουν την προσωπικότητα.

----------------------------------------

1. Οι ενέργειες που έρχονται από τη Μεγάλη Άρκτο σχετίζονται με τη θέληση ή το σκοπό του ηλιακού Λόγου και είναι για τη μεγάλη αυτή Ύπαρξη ό,τι είναι η ενάδα για τον άνθρωπο. Είναι ένα βαθύ μυστήριο κι ένα μυστήριο που ούτε ένας ανώτατος μυημένος δεν μπορεί ακόμη να συλλάβει. Οι επταπλές ενοποιημένες ενέργειές της διέρχονται από τη Σαμπάλλα.
2. Οι ενέργειες που έρχονται από τον ήλιο Σείριο σχετίζονται με την όψη αγάπη-σοφία ή την ελκτική δύναμη του ηλιακού Λόγου, με την ψυχή της Μεγάλης αυτής Ύπαρξης. Η κοσμική αυτή ψυχική ενέργεια σχετίζεται με την Ιεραρχία. Σας ειπώθηκε ότι η μεγάλη Λευκή Στοά στο Σείριο βρίσκει την αντανάκλασή της κι έναν τρόπο πνευματικής υπηρεσίας κι εξόδου στη μεγάλη Λευκή Στοά του πλανήτη, την Ιεραρχία.
3. Οι ενέργειες που έρχονται από τις Πλειάδες, ένα άθροισμα επτά ενεργειών, συνδέονται με την όψη της ενεργού νοημοσύνης της λογοϊκής έκφρασης κι επηρεάζουν τη μορφική πλευρά της εκδήλωσης. Εστιάζονται κυρίως μέσω της Ανθρωπότητας.
----------------------------------------

Αγαπητοί μου πώς μπορούμε να ασχοληθούμε με το θέμα της Εσωτερικής Αστρολoγίας όταν θα παρατίθενται στοιχεία με αναφορά στην Σαμπάλλα και την Ιεραρχία και με δεκάδες άλλα εσωτερικά θέματα, που σχεδόν όλοι οι φίλοι μέσα στο forum αγνοούν;
Όταν όχι μόνον δεν είναι γνωστό μέσα στο esoterica το θέμα της Σαμπάλλα και της Ιεραρχίας, αλλά επιπλέον αυτά θα δημιουργούσαν διαφόρων ειδών αντιδράσεις, τον γέλωτα και χλευασμούς;

Μήπως θα ήταν σωστό πιο μπροστά να ασχοληθούμε με το τι είναι η Ιεραρχία και η Σαμπάλλα και μετά να προχωρήσουμε σε πιο σύνθετα θέματα, όπως είναι οι ακτίνες και η εσωτερική αστρολογία;

Θα ήθελα να μου γράψετε την γνώμη σας.

(Ατομικά θα μπορούσα να εισηγηθώ και το θέμα των Ακτίνων και της Εσωτερικής Αστρολογίας κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, αν υπήρχε εποικοδομητικό ενδιαφέρον και όχι αρνητική κριτική και επικριτική διάθεση, του στυλ τι χαζομάρες είναι αυτές σχετικά με το θέμα της ύπαρξης ως πλανητικά ενεργειακά κέντρα της Σαμπάλλα και της Ιεραρχίας. ...
Όπως ο άνθρωπος έχει επτά κέντρα, ... έτσι και ο Πλανήτης ως Ζωντανή Πλανητική Οντότητα έχει επτά κέντρα. ...

Μιλούμε για το επόμενο (της Ανθρωπότητας) Βασίλειο της φύσης το Βασίλειο των απελευθερωμένων Ψυχών).

Χαιρετώ καλημερίζοντάς σας όλους


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 15:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε oros777, αν θεωρείς πως είναι καλύτερο να ασχοληθούμε με την Ιεραρχία και την Σαμπάλλα προτού καταπιαστούμε με την Εσωτερική Αστρολογία και τις Ακτίνες, θα μπορούσες να κάνεις μια αρχή.

Θα ήθελες να ανοίξεις ένα νέο θέμα για αυτό το λόγο ώστε να μάθουν κάποια πράγματα τα υπόλοιπα μέλη, προκειμένου να κατανοήσουν ευκολότερα το θέμα της Εσωτερικής Αστρολογίας και των Ακτινών?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maya1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 15:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maya1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Dying Incubus
Αγαπητοί oros777, Unssen, A. Kircher και οι υπόλοιποι.

Πολύ θα ήθελα να ανεβεί ένα θέμα σχετικά με την Ιεραρχία. (Όπως αναφέρει και ο αγαπητός “Dying Incubus” κατόπιν της πρότασης του “oros777” να ανοίξει το θέμα και στην συνέχεια να προχωρήσουμε στις ακτίνες, εσωτερική αστρολογία) …

Με την σειρά μου θα παραθέσω κάποια στοιχεία από τα βιβλία του Μορύα και κυρίως από το βιβλίο «ΙΕΡΑΡΧΙΑ».

Καλησπέρα


Η αγνή σκέψη αποτελεί άμεση εγγύηση συνεργασίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 23:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι

Μάλλον είναι καλό να περιμένουμε τέσσερις πέντε μέρες μέχρι την Δευτέρα που είναι η Νέα Σελήνη και μόλις περάσει θα ανεβάσω το θέμα για την Πλανητική Ιεραρχία και την Σαμπάλλα.

Άλλωστε θα πλησιάσουμε περισσότερο στην Ισημερία της Άνοιξης που νομίζω ότι θα είναι εποικοδομητικότερες οι ενέργειες έπειτα, στο διάστημα που θα επακολουθήσει από αστρολογικής απόψεως, για στοχασμό και ενατένιση.

Θα πρέπει φυσικά να ετοιμάσω και την μακροσκελή εισήγηση μέχρι τότε.

Σας χαιρετώ ευχόμενος το καλύτερο.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 03:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία ιδέα...περιμένουμε λοιπόν....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy