ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΑΙΤΗΣΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ FILOSOFOS3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 17:41:41  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 17:44:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν;


Όχι. Σε μια ευνομούμενη πολιτεία σίγουρα όχι. Ούτε σε ένα forum που οι διαχειριστές του έχουν στοιχειώδη -έστω-αξιοπρέπεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 17:57:31  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί σε ενοχλούν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 18:09:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατί σε ενοχλούν;


Δεν διάβασες το νήμα από την αρχή ή βαριέσαι να το κάνεις;

1.Επειδή δε θέλω να εμφανίζονται στο παρόν φόρουμ γιατί είμαι ιδεολογικά αντίθετος στη γραμμή του, δικαίωμα που μου δίνει ο νόμος 2472/97 περί προσωπικών δεδομἐνων και ο νόμος 2121/93

2.Γιατί σε ορισμένα θέματα από αυτά που έγραφα άλλαξα εντελώς άποψη

3. Γιατί το παρόν φόρουμ είναι ένα φόρουμ που λειτουργεί παράνομα και αντιδημοκρατικά και υποθάλπει τη χρήση ναρκωτικών ουσιών, την προσβολή γνωστών ιδεολογιών και θρησκειών, το hacking και άλλες παράνομες ενέργειες και δεν έχει καμμιά σχέση με αναζήτηση ή φιλοσοφία-αν είχε ποτέ

Edited by - filosofos3 on 29/12/2013 18:21:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 18:15:32  Εμφάνιση Προφίλ
Εγω είδα καταγγελίες και φωνασκίες χωρίς τεκμηρίωση και νόημα... αν και αυτό που λες περι εσωτεριστικής βλακείας, μπορεί να έχει μια βάσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 18:25:49  Εμφάνιση Προφίλ
Τι θα ήθελες να γράψω ή να δείς;Πόσες φορές μου χάκεψαν λογαριασμούς; Τια θα πει ότι "φωνασκίες χωρίς νόημα"; Ο ΝΟΜΟΣ δεν έχει νόημα;;;;;;;;;;;;;; Ή όποιος μπορεί να τον παραβιάζει -εξαπατώντας τιος αρχές-καλά κάνει;;;;;;
Και κανένας άλλος λόγος να μην υπήρχε δεν έχω ΔΙΚΑΙΩΜΑ να διαχειρίζομαι όπως ΕΓΩ θέλω τα γραφόμενά μου;

Ή θα πρέπει να εξηγήσω και να απολογηθώ γιατί θέλω αυτό που θέλω;;;;;;
".................
Το Σύνταγμα προστατεύει ρητώς την αξία και την αξιοπρέπεια του ανθρώπου στο άρθρο 2 παρ. 1 το οποίο θεσπίζει την υποχρέωση του κράτους να προστατεύει την ανθρώπινη αξία αλλά και αντανακλαστικά το αντίστοιχο δικαίωμα του ιδιώτη να προστατεύεται από προσβολές της αξίας του. Ειδικότερα το άρθρο αυτό προβλέπει: «Ο σεβασμός και η προστασία της αξίας του ανθρώπου αποτελούν την πρωταρχική υποχρέωση της πολιτείας». Ορισμένες πράξεις προσβολής της ανθρώπινης αξίας (ή αξιοπρέπειας) του ανθρώπου αναφέρονται ειδικότερα, στο άρθρο 7 παρ. 2 του Συντάγματος για το οποίο μπορεί να λεχθεί ότι αποτελεί εξειδίκευση της θεμελιώδους αρχής που διατυπώνεται στο άρθρο 2 παρ. 1. Συγκεκριμένα το άρθρο 7 παρ. 2 απαγορεύει τα βασανιστήρια, οποιαδήποτε σωματική κάκωση, βλάβη της υγείας ή άσκηση ψυχολογικής βίας καθώς και κάθε άλλη προσβολή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και προβλέπει ότι όλες αυτές οι ενέργειες και εκδηλώσεις τιμωρούνται όπως προβλέπει ο νόμος. Οι απαγορεύσεις αυτές θεσπίζονται και από το άρθρο 3 της Σύμβασης της Ρώμης, ενώ συναφής είναι και η διάταξη του άρθρου 8 παρ. 1 της ΕΣΔΑ σύμφωνα με το οποίο «κάθε πρόσωπο δικαιούται στο σεβασμό της ιδιωτικής του ζωής, της κατοικίας του και της αλληλογραφίας του.», και το άρθρο 6 της Οικουμενικής Διακήρυξης των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου («Καθένας δικαιούται να αναγνωρίζεται παντού ως πρόσωπο έναντι του νόμου»).
Το άρθρο 2 παρ. 1 του Συντάγματος, συμπληρώνεται κατά μία άποψη από τη διάταξη του άρθρου 5 παρ. 1 του Συντάγματος σύμφωνα με την οποία «καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της χώρας εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα και τα χρηστά ήθη.» Σχετικό τέλος, είναι και το άρθρο 106 παρ. 2 του Συντάγματος σύμφωνα με το οποίο: «Η ιδιωτική πρωτοβουλία δεν επιτρέπεται να αναπτύσσεται εις βάρος της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ή επί βλάβη της εθνικής οικονομίας».
Παρατηρούμε λοιπόν ότι η ανθρώπινη αξιοπρέπεια προστατεύεται από ένα πλέγμα διατάξεων αλλά και διαχέεται σε όλο το Σύνταγμά μας ως θεμελιώδη αρχή της σύνολης συνταγματικής τάξης της χώρας. Η πρώτη μάλιστα από τις προστατευτικές διατάξεις, το άρθρο 2 παρ. 1, περιέχεται όχι στο δεύτερο μέρος του Συντάγματος που αφορά τα ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα αλλά στο πρώτο μέρος, στις διατάξεις που ρυθμίζουν «τη μορφή του πολιτεύματος». Από την ίδια τη γεωγραφία της διάταξης είναι φανερό ότι ο συντακτικός νομοθέτης θέλησε να αναγάγει την διάταξη αυτή σε θεμελιώδη αρχή για την έννομη τάξη , γι αυτό εξάλλου και την εξαιρεί (μαζί με εκείνη του άρθρου 7 παρ.2) από τις υποκείμενες σε αναθεώρηση ή αναστολή διατάξεις .
........................."

Edited by - filosofos3 on 29/12/2013 18:34:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 18:28:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
3. Γιατί το παρόν φόρουμ είναι ένα φόρουμ που λειτουργεί παράνομα και αντιδημοκρατικά και υποθάλπει τη χρήση ναρκωτικών ουσιών, την προσβολή γνωστών ιδεολογιών και θρησκειών, το hacking και άλλες παράνομες ενέργειες και δεν έχει καμμιά σχέση με αναζήτηση ή φιλοσοφία-αν είχε ποτέ
Εκτός από το δεύτερο, που αντιλαμβανόμαστε νομίζω όλοι τι αφορά. Μπορείς να μας δώσεις έστω ένα παράδειγμα για τα άλλα που αναφέρεις;
Σου έκαναν hack τον λογαριασμό;
Σε προσέγγισε κανείς για να σου πουλήσει ναρκωτικά;
Εμένα δεν μου έχει συμβεί τίποτα από αυτά, ούτε γνωρίζω κάποιον που να έχει αναφέρει κάτι τέτοιο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 18:33:30  Εμφάνιση Προφίλ
Πώς γίνεται δηλαδή τόσα χιλιάδες μέλη να μην τους έχει συμβεί κάτι από αυτά που αναφέρεις, και εσένα να σου έχει συμβεί; Δεν είναι περίεργο;
ή τους συνέβη και δεν κατάφερε ένας να το αναφέρει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 18:42:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πώς γίνεται δηλαδή τόσα χιλιάδες μέλη να μην τους έχει συμβεί κάτι από αυτά που αναφέρεις, και εσένα να σου έχει συμβεί; Δεν είναι περίεργο;
ή τους συνέβη και δεν κατάφερε ένας να το αναφέρει;



Ποια χιλιάδες μέλη;Ποτέ δεν υπήρξαν χιλιάδες μέλη. Μερικές δεκάδες ήταν σε καλές εποχές. Τωρα δεν είναι ούτε δεκάδες καν. Αυτά που φαίνονται ως χιλιάδες είναι αυτόματες εγγραφές από προγράμματα, για να φαίνονται πολλοί, να νομίζει ο κόσμος ότι υπάρχουν χιλιάδες μέλη -πρόσωπα.

Λογαριασμούς email ναι μου χάκεψαν επανειλημμένα. Κι ιούς κόλλησα επανειλημμένα όποτε συνδεόμουν στο παρόν φόρουμ. Ναρκωτικά προπαγανδίζουν στα θέματα περί "ενθεογενών" όπου προτείνουν τη χρήση . Από τη στιγμή που οι διαχειριστές έχουν τη δυνατότητα να εξαπατούν εισαγγελείς (πληθυντικός) έχουν τη δυνατότητα για πολλά. Λες ότι θα έπρεπε να περιμένω να μου προτείνουν η να μου κάνουν ένεση για να αντιδράσω;

Edited by - filosofos3 on 29/12/2013 18:43:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 18:44:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Από τη στιγμή που οι διαχειριστές έχουν τη δυνατότητα να εξαπατούν εισαγγελείς (πληθυντικός) έχουν τη δυνατότητα για πολλά.
Δηλαδή (για να καταλάβω) τους "κυνήγησες" δικαστικά και.. εξαπάτησαν τους εισαγγελείς; Ως προς τι τους εξαπάτησαν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 18:54:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Από τη στιγμή που οι διαχειριστές έχουν τη δυνατότητα να εξαπατούν εισαγγελείς (πληθυντικός) έχουν τη δυνατότητα για πολλά.
Δηλαδή (για να καταλάβω) τους "κυνήγησες" δικαστικά και.. εξαπάτησαν τους εισαγγελείς; Ως προς τι τους εξαπάτησαν;

Ως προς το ότι δεν έφτασαν ποτέ κάποια έγγραφα εκεί που θα έπρεπε να πάνε. Έγγραφα που στοιχειοθετούσαν τις κατηγορίες. Επίσης οι αποφάσεις των εισαγγελέων που ασχολήθηκαν (κατά βάση μόνο ένας οι άλλοι απλά τον αντέγραψαν) ήταν φωτοτυπία της απολογίας των κατηγορουμένων η οποία ήταν ΨΕΥΔΗΣ και δεν ερευνηθηκε ΠΟΤΕ από κανέναν εισαγγελέα αν ευσταθεί. Είπαν ότι ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ να διαγράψουν τα στοιχεία!!! Ο εισαγγελέας είχε ΑΓΝΟΙΑ , ή έδειξε ότι έχει άγνοια, του τρόπου λειτουργίας των φόρουμ. Δεν ερωτήθηκα ΠΟΤΕ για επιπλέον στοιχεία ΟΥΤΕ μου ασκήθηκε δίωξη για ψευδή καταμήνυση όπως θα έπρεπε αν είχα καταγγείλει κάτι ψευδές. Απέφυγαν να το πιάσουν το θέμα επί χρόνια οι εισαγγελείς και το έκαναν "μπαλάκι". Δεν αναφέρονται πουθενά οι έγγραφες αιτιάσεις μου όταν έκανα έφεση. Κατάλαβες;Υπάρχει μια εξουσία πάνω από τους δικαστικούς .... Οι τρεις εξουσίες είναι μεταξύ τους ανεξάρτητες υποτίθεται αλλά εξαρτημένες από μιά υπερεξουσία η οποία παρεμβαίνει ασύστολα μέσω μελών της σε διάφορα πεδία.


Edited by - filosofos3 on 29/12/2013 18:55:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 19:14:05  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλιστα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 19:32:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υπάρχει μια εξουσία πάνω από τους δικαστικούς .... Οι τρεις εξουσίες είναι μεταξύ τους ανεξάρτητες υποτίθεται αλλά εξαρτημένες από μιά υπερεξουσία η οποία παρεμβαίνει ασύστολα μέσω μελών της σε διάφορα πεδία.

Εντάξει τώρα, μην τα λες και όλα!!!
θα πλακώσουν όλοι οσοι έχουν πάσης φύσεων δικαστικές διενέξεις
να τους "φτιάξουμε" ! βρε μπελάς που θα μας βρει...
Οχι τπτ άλλο, εγω απο τον "μεγάλο" εχω max! 5 συγκαλύψεις
και τις εχω κλείσει ήδη για το 2014



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 23:37:13  Εμφάνιση Προφίλ
Αν και δεν μου πολυπέφτει λόγος στο παρόν θέμα, εντούτοις επειδή το ανασύρατε στην επιφανεια και του ριξα μια ματιά,
ας μου επιτραπεί να καταθεσω και ...τον οβολό μου.

Γραφεις φιλοσοφε3:

quote:

1.Επειδή δε θέλω να εμφανίζονται στο παρόν φόρουμ γιατί είμαι ιδεολογικά αντίθετος στη γραμμή του, δικαίωμα που μου δίνει ο νόμος 2472/97 περί προσωπικών δεδομἐνων και ο νόμος 2121/93

Για να είμαι ειλικιρινής δεν ξέρω πώς ακριβώς συναρτάς τα περί προσωπικών δεδομένων με την "ιδεολογική γραμμή" του φόρουμ?
Ο,τι προσωπικό δεδομένο έχει για σένα το φόρουμ, λογικά το έδωσες εσύ, και δεν ήρθαν νύχτα με το κλεφτοφάναρο να σε βιντεοσκοπήσουν στην κρεβατοκαμαρά σου.
Από την άλλη, ποιά ιδεολογική γραμμή? Εκ της φυσεως του θεωρώ ότι δεν μπορεί να έχει τέτοια, πέρα ίσως από μια αδρομερή "περιγραφή" του τύπου Φόρουμ Εσωτερικής Αναζήτησης, Φιλοσοφίας, κλπ. Αλλά αυτό χωράει μέσα σχεδόν τα πάντα...
Και στο κατω κάτω ακόμα κι αν εσύ και το Φορουμ είσαστε η Δύση με την Ανατολή (πλέον) τι εμποδίζει τα (διαφορετικά) γραπτά σου να μένουν?
Με τον ίδιο ρόλο και λόγο που μπορεί να υπάρχει μια αφίσα για διαφήμιση τσιγάρων έξω από τους τοίχους ενός Νοσοκομείου πχ.

quote:

2.Γιατί σε ορισμένα θέματα από αυτά που έγραφα άλλαξα εντελώς άποψη

Ε, και? Τι έγινε δηλαδή? Αυτό είναι και θεμιτό και προβλεπόμενο. Συνέβη, συμβαίνει ή μπορεί να συμβεί σε όλους μας σε διαφορα θεματα και σε διαφορες φάσεις της ζωής μας, εμπειρίας σωρευθείσης και ηλικίας παρελθούσης... Δεν είναι κάτι κακό γενικά (εξαρτάται βέβαια και τι άλλαξες και πού και πόσο). Δηλαδή πχ. αν ήσουνα στα νιάτα σου φανατικός Βαζελος και τώρα γαυροποιήθηκες ας πούμε, τρέχει τίποτα? Νιώθεις προδότης και δεν μπορείς να δεις το παρελθόν σου? Τώρα αν αλλάζεις 15 γνώμες και απόψεις την ημέρα, προφανώς και είναι προβλημα αλλά δεν νομίζω να ανήκεις σε αυτή την κατηγορία...


quote:

3. Γιατί το παρόν φόρουμ είναι ένα φόρουμ που λειτουργεί παράνομα και αντιδημοκρατικά και υποθάλπει τη χρήση ναρκωτικών ουσιών, την προσβολή γνωστών ιδεολογιών και θρησκειών, το hacking και άλλες παράνομες ενέργειες και δεν έχει καμμιά σχέση με αναζήτηση ή φιλοσοφία-αν είχε ποτέ

Το παράνομα δεν το αντιλαμβάνομαι. Δηλαδή πχ. έχει κυρηχτεί "εκπτωτο" και συνεχίζει να λειτουργεί? Δεν πληρώνει τις συνδρομές του στο Domain Server?Ή κατι άλλο που δεν ξερω?
Το "αντιδημοκρατικά" χωράει συζήτηση. Αν εννοείς κίτρινες κάρτες, ποινές και αποκλεισμούς, κλπ, αλλά και πάλι πρέπει να ορίσουμε και πώς αντιλαμβανόμαστε την δημοκρατικότητα, τα όρια της ευπρέπειας, καλοήθους διαλόγου, κλπ, μέσα σε ενα ηλεκτρονικό φορουμ...
Υποθάλπει τη χρηση ναρκωτικών (μάλλον άκυρο το ρήμα "υποθαλπει", πιθανολογω ότι θα ηθελες να πεις "υποκινεί" ή σιγοντάρει ας πούμε) Εστω και οτι το κάνει αυτό, με τον τρόπο που εσύ αντιλαμβάνεσαι πάντα,
δεν νομίζεις πάλι ότι τα κριτήρια είναι υποκειμενικά?
Τι είδους υποκίνηση είναι αυτή και μεχρι ποιου βαθμού ας πούμε ? (Ε, δεν ήρθε και κανένας να σου βαλει πιστόλι στον κρόταφο και να σου πει ρούφα εδώ και τώρα τη δόση σου!)Από κει και περα ο άλλος καταλαβαίνει και πράττει ότι θελει να καταλαβει και να πραξει. Κατ' εμέ είναι απλως ελευθερία γνώμης αυτό και τιποτε αλλο.

Στα περί προσβολής έχεις ένα δίκιο ευρύτερα, όχι μόνο για θρησκείες αλλά και για άτομα, αλλά εδώ να πούμε και κατι αλλο:
Το φόρουμ σαν "φόρουμ" δεν είναι τίποτα, δεν είναι ένα προσωπο.
Είναι ένα συνολο. Εγώ, εσύ (όταν ήσουν μελος), ο άλλος , ο παράλλος, κ.ο.κ.
Εμείς δίνουμε και το χαρακτήρα του φορουμ με αυτά που γραφουμε και καταθετουμε εδώ μέσα.
Αν γράφουμε καλά και ακαδημαϊκά πχ. ανεβάζουμε τα "στανταρτς".
Αν φιλοσοφούμε ειλικρινώς και κατά το Περικλεϊκό ["Φιλοκαλούμεν τε γάρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας..."] τότε και το φόρουμ είναι ένα γνήσιο φιλοσοφικό φόρουμ.
Αν λέμε και γράφουμε παπαριές τότε αντιστοίχως και το Φορουμ γίνεται ένα παπαρολογικό φόρουμ.
Αν είμαστε ευγενικοί και σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους άλλους, τότε θα είναι ένα ήπιο και μειλίχιο φορουμ.
Αν ρίχνουμε μπινελίκια, καντήλια, χριστοπαναγίες και βριζόμαστε μεταξύ μας, τότε θα γίνει ένα χυδαίο γηπεδικό φόρουμ...

Επίσης δύναται να έχει ταυτόχρονα πολλά πρόσωπα, αναλόγως του θέματος, των συμμετεχόντων, κλπ. Και έτσι θα επρεπε να γίνεται σε ένα πολυσυλεκτικό, ανοικτό, δημοκρατικό, ελευθερο διαδικτυακό φορουμ. Αλλά στην τελική αυτό από τους συμμετεχοντες εξαρτάται...ως μονάδες και ως σύνολο. (και ελαφρώς από τους διαχειριστές βεβαια).

Τωρα τα περι χακινγκ δεν ξερω πώς τα εννοείς, και τι ενδειξεις/αποδείξεις εχεις.

Και επειδή φάνηκε ότι το έχεις "τραβηξει" το θεμα (ανεφερες για εισαγγελείς,κλπ)
δεν χρειαζεται να δωσεις και μεταφυσική διασταση στη "δύναμη την αόρατη την πανισχυρη που υπερίπταται και αγκαλιαζει το φορουμ και όλες τις εξουσίες στο ελληνικό κρατος!"

Ωραία, να δεχτώ ότι ο εισαγγελέας με κομψό ή άκομψο τρόπο παρέπεμψε το θέμα ...στις καλένδες.
Ε, και τι να έκανε ρε φίλε εδώ που τα λέμε?
Εδώ ο κόσμος καιγεται, γινονται τερατωδη εγκλήματα κλπ, εκεί εξω,
εσύ τι ήθελες, να κάτσει να ψειριζει τα απλυτα του φορουμ, να πιάσει μετά την Αμαλία πχ. ή τον Αιθεροβαμμωνα και να τους κάνει ντα που δεν σου κάνανε το χατήρι? Η να βάλει ολικό λουκέτο στο φορουμ και να το εξαφανίσει διά παντός? Γιατί? για ποιο λόγο?

Σόρρυ κιόλας για την παρέμβαση, αλλά μάλλον μεγενθύνεις υπερβολικά και με διαστρεβλωτικό φακό κάποιες καταστασεις και στοιχεία του φόρουμ.
(κατά την άποψή μου πάντα...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 01:45:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

1.Επειδή δε θέλω να εμφανίζονται στο παρόν φόρουμ γιατί είμαι ιδεολογικά αντίθετος στη γραμμή του, δικαίωμα που μου δίνει ο νόμος 2472/97 περί προσωπικών δεδομἐνων και ο νόμος 2121/93

Για να είμαι ειλικιρινής δεν ξέρω πώς ακριβώς συναρτάς τα περί προσωπικών δεδομένων με την "ιδεολογική γραμμή" του φόρουμ?
Ο,τι προσωπικό δεδομένο έχει για σένα το φόρουμ, λογικά το έδωσες εσύ, και δεν ήρθαν νύχτα με το κλεφτοφάναρο να σε βιντεοσκοπήσουν στην κρεβατοκαμαρά σου.



Προσωπικό δεδομένο είναι και η IP και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία και ακόμη περισσότερο οι πεποιθήσεις σου πχ. θρησκευτικές. Αυτά πρέπει να να πάρουν και να τα διατηρήσουν ΜΟΝΟ με ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΚΡΙΣΗ ΣΟΥ και να τα διαγράψουν ΑΜΕΣΑ αν το ζητήσεις. Διάβασε το νόμο και μετά να απαντήσεις αν θέλεις η απάντησή σου να έχει κάποια αξία. Γιατί τώρα απαντάς ΧΩΡΙΣ να τον έχεις διαβάσει, στο άσχετο.
Αναφέρω όμως ΔΥΟ νόμους :και τον 2121/93 περί πνευματικής ιδιοκτησίας τον οποίο επίσης πρέπει να διαβάσεις πριν απαντήσεις.

quote:

Από την άλλη, ποιά ιδεολογική γραμμή? Εκ της φυσεως του θεωρώ ότι δεν μπορεί να έχει τέτοια, πέρα ίσως από μια αδρομερή "περιγραφή" του τύπου Φόρουμ Εσωτερικής Αναζήτησης, Φιλοσοφίας, κλπ. Αλλά αυτό χωράει μέσα σχεδόν τα πάντα..



ΔΙκαίωμά σου να θεωρείς ό,τι θέλεις...

quote:

Και στο κατω κάτω ακόμα κι αν εσύ και το Φορουμ είσαστε η Δύση με την Ανατολή (πλέον) τι εμποδίζει τα (διαφορετικά) γραπτά σου να μένουν?
Με τον ίδιο ρόλο και λόγο που μπορεί να υπάρχει μια αφίσα για διαφήμιση τσιγάρων έξω από τους τοίχους ενός Νοσοκομείου πχ.

Το ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ να μένουν σου λέει κάτι;Αυτό το δικαίωμα δίνει ο νόμος 2121/93 γιατί όσα έγραψα είναι πνευματική μου ιδιοκτησία και με παραπλάνησε το εισαγωγικό μήνυμα που ΔΕΝ ανέφερε ότι δεσμέυεται και κατάσχεται παρανόμως η πνευματική ιδιοκτησία όποιου γίνεται μέλος. Διάβασέ τον.
Αν τον διαβάσεις και ακόμη συνεχίσεις να έχεις απορίες όπως αυτές ...

quote:

quote:

2.Γιατί σε ορισμένα θέματα από αυτά που έγραφα άλλαξα εντελώς άποψη

Ε, και? Τι έγινε δηλαδή? Αυτό είναι και θεμιτό και προβλεπόμενο. Συνέβη, συμβαίνει ή μπορεί να συμβεί σε όλους μας σε διαφορα θεματα και σε διαφορες φάσεις της ζωής μας, εμπειρίας σωρευθείσης και ηλικίας παρελθούσης... Δεν είναι κάτι κακό γενικά (εξαρτάται βέβαια και τι άλλαξες και πού και πόσο). Δηλαδή πχ. αν ήσουνα στα νιάτα σου φανατικός Βαζελος και τώρα γαυροποιήθηκες ας πούμε, τρέχει τίποτα? Νιώθεις προδότης και δεν μπορείς να δεις το παρελθόν σου? Τώρα αν αλλάζεις 15 γνώμες και απόψεις την ημέρα, προφανώς και είναι προβλημα αλλά δεν νομίζω να ανήκεις σε αυτή την κατηγορία...


Γράφεις βλακείες επειδή δε διάβασες το νόμο. ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ :ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΕΔΩ;ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;;;ΔΕΝ θέλω γιατί έτσι μου κάπνισε ρε αδερφέ!!! Πρέπει να σου πω το λόγο;Υποχρεούμαι; Ο νόμος 2121/93 τον οποίο παραβαίνει το esoterica δίνει το δικαίωμα ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ να έχεις υπογραψει να έχεις τη δυνατότητα να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ή να ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙΣ τη δημοσίευση της διανοητικής παραγωγής σου (αφου αποζημιώσεις βέβαια τον άλλον) επειδή πάντα διατηρείς το ΗΘΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ επί των έργων σου. Εδώ , στο φόρουμ, δεν υπάρχει ΚΑΝ συμβόλαιο, πόσο μάλλον οικονομική ΒΛΑΒΗ για να απαιτεί το esoterica την δια της βίας παραμονή των κειμένων μου σε αυτό. Αν έχουν αξία τότε ΕΓΩ πρέπει να αποζημιωθώ για την παραβίαση που υφίσταμαι, τη δημοσίευση παρά τη θέλησή μου. Αν δεν έχουν αξία γιατί δεν τα διαγράφουν-ετε;


quote:

quote:

3. Γιατί το παρόν φόρουμ είναι ένα φόρουμ που λειτουργεί παράνομα και αντιδημοκρατικά και υποθάλπει τη χρήση ναρκωτικών ουσιών, την προσβολή γνωστών ιδεολογιών και θρησκειών, το hacking και άλλες παράνομες ενέργειες και δεν έχει καμμιά σχέση με αναζήτηση ή φιλοσοφία-αν είχε ποτέ

Το παράνομα δεν το αντιλαμβάνομαι. Δηλαδή πχ. έχει κυρηχτεί "εκπτωτο" και συνεχίζει να λειτουργεί? Δεν πληρώνει τις συνδρομές του στο Domain Server?Ή κατι άλλο που δεν ξερω?



Μάλλον ή έχεις μειωμένη αντίληψη (γενικά) ή αγνοείς βασικούς όρους της καθημερινής ζωής. Παράνομο δεν είναι μόνο αυτό που επισημα έχει χαρακτηριστεί ως τέτοιο. Kάλλιστα μπορεί κάποιος να είναι παράνομος επί δεκαετίες (πχ.Κάντας) και να λειτουργεί.Η δημοσίευση απόψεων εμπλέκει τους νόμους περί δημοσιεύσεων. Ένα φόρουμ δεν είναι απλά ένα site. Το esoterica παραβαίνει τουλάχιστον δύο νόμους , τους 2121/93 και 2472/97 και το Σύνταγμα. Άρθρο 106 παρ.2 "Η ιδιωτική οικονομική πρωτοβουλία δεν επιτρέπεται να αναπτύσσεται σε βάρος της ελευθερίας και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ή προς βλάβη της εθνικής οικονομίας."

quote:

Το "αντιδημοκρατικά" χωράει συζήτηση. Αν εννοείς κίτρινες κάρτες, ποινές και αποκλεισμούς, κλπ, αλλά και πάλι πρέπει να ορίσουμε και πώς αντιλαμβανόμαστε την δημοκρατικότητα, τα όρια της ευπρέπειας, καλοήθους διαλόγου, κλπ, μέσα σε ενα ηλεκτρονικό φορουμ...
Υποθάλπει τη χρηση ναρκωτικών (μάλλον άκυρο το ρήμα "υποθαλπει", πιθανολογω ότι θα ηθελες να πεις "υποκινεί" ή σιγοντάρει ας πούμε) Εστω και οτι το κάνει αυτό, με τον τρόπο που εσύ αντιλαμβάνεσαι πάντα,
δεν νομίζεις πάλι ότι τα κριτήρια είναι υποκειμενικά?
Τι είδους υποκίνηση είναι αυτή και μεχρι ποιου βαθμού ας πούμε ? (Ε, δεν ήρθε και κανένας να σου βαλει πιστόλι στον κρόταφο και να σου πει ρούφα εδώ και τώρα τη δόση σου!)Από κει και περα ο άλλος καταλαβαίνει και πράττει ότι θελει να καταλαβει και να πραξει. Κατ' εμέ είναι απλως ελευθερία γνώμης αυτό και τιποτε αλλο.


Είσαι ανίδεος από αυτά που ορίζουν οι νόμοι περί ναρκωτικών κλπ αλλά γενικότερα περί νόμων και γιαυτό τα λες αυτά. Δε μπορώ να καθήσω να ψάξω και να βρω κια να σου παραθέσω κάθε άρθρο για να καταλάβεις τι λες. Απαγορεύεται ΚΑΙ η παροχή ορισμένων πληροφοριών ΚΑΙ η παρότρυνση χρήσης που δυστυχὠς εδὠ έχουν ΓΙΝΕΙ με μηνύματα.
Και η παροχή πληροφοριών ΜΠΟΡΕΙ να είναι παράνομη πχ. οδηγίες κατασκευής βόμβας ή αυτοκτονίας κλπ κλπ.

quote:

Στα περί προσβολής έχεις ένα δίκιο ευρύτερα, όχι μόνο για θρησκείες αλλά και για άτομα, αλλά εδώ να πούμε και κατι αλλο:
Το φόρουμ σαν "φόρουμ" δεν είναι τίποτα, δεν είναι ένα προσωπο.
Είναι ένα συνολο. Εγώ, εσύ (όταν ήσουν μελος), ο άλλος , ο παράλλος, κ.ο.κ.


Κάνεις λάθος λόγω άγνοιας του νόμου:υποχρεωτικά υπάρχει υπεύθυνος κατά το νόμο (2472/97) για την επεξεργασία των πληροφοριών και ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθεί στις αρχές με στοιχεία ταυτότητας, διεύθυνση κλπ. Στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Αν δεν το κάνει ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ.

quote:

Εμείς δίνουμε και το χαρακτήρα του φόρουμ με αυτά που γράφουμε και καταθέτουμε εδώ μέσα.
Αν γράφουμε καλά και ακαδημαϊκά πχ. ανεβάζουμε τα "στανταρτς".
Αν φιλοσοφούμε ειλικρινώς και κατά το Περικλεϊκό ["Φιλοκαλούμεν τε γάρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας..."] τότε και το φόρουμ είναι ένα γνήσιο φιλοσοφικό φόρουμ.
Αν λέμε και γράφουμε παπαριές τότε αντιστοίχως και το Φορουμ γίνεται ένα παπαρολογικό φόρουμ.
Αν είμαστε ευγενικοί και σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους άλλους, τότε θα είναι ένα ήπιο και μειλίχιο φορουμ.
Αν ρίχνουμε μπινελίκια, καντήλια, χριστοπαναγίες και βριζόμαστε μεταξύ μας, τότε θα γίνει ένα χυδαίο γηπεδικό φόρουμ...


Αυτό είναι το εσωτέρικα! Αυτο το τελευταίο που περιέγραψες!
Αυτά όμως για οποιον ΘΕΛΕΙ να συμμετέχει σε ένα φόρουμ .Όχι για όποιον τον εμφανίζουν ως μέλος με το "έτσι θέλω". Εγώ θέλω να διαγραφώ εντελώς και δε με διαγράφουν. Παραβιάζουν τη θέλησή μου ευθέως. Ναι ή όχι;Αυτο είναι δημοκρατία;; ;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;; ;;;;; ;;;; ; Τι λέει ο νόμος;

quote:

Επίσης δύναται να έχει ταυτόχρονα πολλά πρόσωπα, αναλόγως του θέματος, των συμμετεχόντων, κλπ. Και έτσι θα επρεπε να γίνεται σε ένα πολυσυλεκτικό, ανοικτό, δημοκρατικό, ελευθερο διαδικτυακό φορουμ. Αλλά στην τελική αυτό από τους συμμετεχοντες εξαρτάται...ως μονάδες και ως σύνολο. (και ελαφρώς από τους διαχειριστές βεβαια).


ΚΥΡΙΩΣ από τους διαχειριστές ...

quote:

Τωρα τα περι χακινγκ δεν ξερω πώς τα εννοείς, και τι ενδειξεις/αποδείξεις εχεις.

Και επειδή φάνηκε ότι το έχεις "τραβηξει" το θεμα (ανεφερες για εισαγγελείς,κλπ)
δεν χρειαζεται να δωσεις και μεταφυσική διασταση στη "δύναμη την αόρατη την πανισχυρη που υπερίπταται και αγκαλιαζει το φορουμ και όλες τις εξουσίες στο ελληνικό κρατος!"



Δεν έδωσα μεταφυσική διάσταση αλλά θεμελιωδη, όπως λέμε τεκτονική πλάκα της γης ...

quote:

Ωραία, να δεχτώ ότι ο εισαγγελέας με κομψό ή άκομψο τρόπο παρέπεμψε το θέμα ...στις καλένδες.
Ε, και τι να έκανε ρε φίλε εδώ που τα λέμε?
Εδώ ο κόσμος καιγεται, γινονται τερατωδη εγκλήματα κλπ, εκεί εξω,
εσύ τι ήθελες, να κάτσει να ψειριζει τα απλυτα του φορουμ, να πιάσει μετά την Αμαλία πχ. ή τον Αιθεροβαμμωνα και να τους κάνει ντα που δεν σου κάνανε το χατήρι? Η να βάλει ολικό λουκέτο στο φορουμ και να το εξαφανίσει διά παντός? Γιατί? για ποιο λόγο?


Να βάλει λουκέτο. Και ορισμένα πρόστιμα για ηθική βλάβη και ψυχική οδύνη, παράβαση των 2472/97 και 2121/93 κλπ. Γιατί αυτή είναι η δουλειά του και αν δεν την κάνει παρανομεί και αυτός.


Edited by - filosofos3 on 30/12/2013 02:00:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 09:41:24  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν να τα πάρουμε ένα ένα με τησειρά. Γιατί κάπου έχεις τα δίκια σου αλλά κάπου αλλού μπλέκεσαι...

quote:

Προσωπικό δεδομένο είναι και η IP και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία και ακόμη περισσότερο οι πεποιθήσεις σου πχ. θρησκευτικές. Αυτά πρέπει να να πάρουν και να τα διατηρήσουν ΜΟΝΟ με ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΚΡΙΣΗ ΣΟΥ και να τα διαγράψουν ΑΜΕΣΑ αν το ζητήσεις. Διάβασε το νόμο και μετά να απαντήσεις αν θέλεις η απάντησή σου να έχει κάποια αξία. Γιατί τώρα απαντάς ΧΩΡΙΣ να τον έχεις διαβάσει, στο άσχετο.
Αναφέρω όμως ΔΥΟ νόμους :και τον 2121/93 περί πνευματικής ιδιοκτησίας τον οποίο επίσης πρέπει να διαβάσεις πριν απαντήσεις.

Οσον αφορά τα προσωπικά δεδομένα με την ευρύτερη δυνατή έννοια ίσως να περιλαμβάνουν και την ΙΡ. Όμως από πρακτικής απόψεως δεν ζεις σε αποστειρωμένη γυάλα. Τι θέλω να πω? Στο επίπεδο που το πας, ξεφεύγει και από τα όρια του Εσωτέρικα. Δεν μπορείς ρε φίλε ΔονΚιχωτικά να τα βάλεις με όλο το ...Ιντερνετ! Να σου πω ένα παράδειγμα επί αυτού: Πήγα τις προάλλες ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Πάω λοιπόν σε έναν ιντερνετοκαφενέ να σερφάρω και να κοιτάξω τα email μου. Εκεί που δίνω το username και το password ολα σωστά, ξαφνικά καθυστερώντας λίγο μου πετάει ένα μύνημα του στυλ, Γεια σου για την ασφάλειά σου δεν θα σε αφησουμε να μπεις γιατί ανιχνεύσαμε ότι «δεν μπαίνεις από τη συνήθη τοποθεσία» στο ίντερνετ! Μου πετάει και τη δευτερεύουσα ερώτηση ασφαλείας (την οποία είχα χρόοοονια να χρησιμοποιήσω, ίσως από τοτε που έφτιαξα το λογαριασμό, και φυσικά δεν τη θυμόμουν πλέον....) και για να μην τα πολυλογώ μου έκανε τα νεύρα κρόσια, γιατί επί της ουσίας για όσο ήμουν στο εξωτερικό δεν μπορούσα να ελέγξω το email μου (από την πολλή προστασία, και «για το καλό μου» που θα έλεγε κι ο Μηλιώκας....)
Το κλου λοιπόν είναι ότι σε αυτό το διεθνές χαώδες κύκλωμα, τα ΙΡ ,τα cookies και όλα τα συμπαρομαρτούντα, πάνε κι έρχονται εδώ κι εκεί με τρελούς ρυθμούς και δεν είναι στο «χέρι» του Εσωτέρικα και του κάθε Εσωτερικα να τα ελέγξει. Ή το δέχεσαι αυτό ή δεν το δέχεσαι (και απλά ξέχνα το ίντερνετ). Κι εμένα μου τη σπάει, κι εμένα μου τη δίνει αφάνταστα και δεν γουστάρω όλες αυτές τις διαδικτυακές μηχανές που πάνε να ψαρέψουν πληροφορία, να ανιχνεύσουν πού είσαι και τί κάνεις, να προβλέψουν διαδικτυακή συμπεριφορά, επισκεψιμότητα σελίδων, γλώσσα, τόπο, κλπ, που ανοίγεις το yahoo από τη Γαλλία και αντί για τη συνήθη εισαγωγή σου πετάει bonjour και γαλλικά, και μόλις επισκεφτείς το in.gr σου φερνει φόρα φάτσα διαφήμιση για το ουζερί της κυρα-Λένας, κλπ,κλπ, αλλά τί να κάνουμε στην τελική ?
Υπάρχουνε κάτι κολπάκια αν θες για απόκρυψη ΙΡ, για υποτίθεται «αόρατο» σερφαρισμα, χωρίς «ίχνος» αλλά δεν ξέρω μέχρι πού και πόσο φτάνουν «επιχειρησιακά» και αυτά. Τελοσπάντων αυτό το κομμάτι είναι από μόνο του ένα χωριστό κεφάλαιο.

Πάμε στα των πεποιθήσεων. Οι πεποιθήσεις του καθενός είναι σαφέστατα προσωπικό δεδομένο. Πλήν όμως επειδή είμαστε ενήλικες και νοήμονες εμείς ορίζουμε πού, πόσο και πώς θα τις εκφράσουμε. Να πω ένα ακόμα παράδειγμα: Εχω μερικές εκατοντάδες μυνήματα και χιλιάδες γραμμές σε αυτό το φόρουμ. Θα βρείς δεκάδες προσωπικά μου δεδομένα εδώ κι εκεί διάσπαρτα από το τί ομάδα είμαι μέχρι και το φαγητό που μου αρέσει ας πούμε. Δεν θα βρείς ούτε μία λεξη που να αναφέρω τα θρησκευτικά μου πιστεύω όμως. Τι θέλω να πώ: Εγώ επέλεξα να γράψω (εκθέσω) τα μεν, και εγώ επέλεξα να μην εκθέσω τα δε, με βάση τους δικούς μου λόγους και τα δικά μου κριτήρια, περί ιεραρχίας, αξιών, ευαισθησίας, και ιδιωτικότητας. Τόσο απλά.

Υποθέτω ότι κι εσύ
ό,τι κι αν έκανες και ό,τι κι αν έγραψες το έκανες με αυτόν τον τρόπο.

Πάμε στο κομμάτι του νόμου τώρα. Ξεκαθαρίζω (για πολλοστή φορά) ότι ούτε νομικός είμαι ούτε έχω κάποιου άλλου είδους στενή σχέση με τη Νομική (πέραν του ότι πίνω κανένα καφέ απέναντι από το κτίριό της πού και πού). Επίσης θεωρώ ότι γράφω σε ένα ανοικτό φιλοσοφικό φόρουμ και όχι σε καμιά εξέταση ή διατριβή σε κανένα αμφιθεατρο νομικής, με άλλα λόγια το καθαρά νομικό σκέλος της όποιας υπόθεσης δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το εξεταζουμε εδώ, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, γι’αυτό υπαρχουν οι δικηγοροι, οι δικαστές και τα δικαστήρια.

Το νόμο που μου υποδεικνύεις θα τον βρω και θα τον διαβάσω μόλις βρω εύκαιρο χρόνο, από ενδιαφέρον, και για να δω τι λέει, και σ’ευχαριστώ ειλικρινώς για την υπόδειξη. Όλα είναι χρήσιμα, και ειδικά η γνώση των εκάστοτε νόμων.

Αλλά η αξία της γνώμης και της άποψή μου δεν νομίζω ότι ζυγίζεται με βάση αν γνωρίζω ή όχι το νόμο, και επέτρεψέ μου να την εκφράζω ελεύθερα όπου και όπως εγώ νομίζω και κρίνω . Αν συμφωνήσεις με αυτήν ολικώς ή μερικώς ή διαφωνήσεις, αν τη δεχτείς ή την απορρίψεις είναι δικό σου θέμα πάντα.

Επίσης, με τους νόμους, και τη νομοθεσία γενικότερα, υπάρχει μια ιδιαιτερότητα, που πρέπει να σημειώσεις. Ενώ σε άλλες επιστήμες πχ. Ιατρική ή Μηχανική υπάρχουν όντως εξειδικευμένα πεδία στα οποία δεν χωρούν οι γνώμες των «άσχετων» (ακόμα κι εκεί όμως όχι παντού και πάντα!) στα της νομικής και των νόμων θα έλεγα ότι όχι μόνο μπορεί και πρέπει να έχει λόγο ο καθένας αλλά αυτό σχεδόν επιβάλλεται (για τον ολοκληρωμένο πολίτη)!
Και αυτό γιατί ναι μεν η Νομική είναι «επιστήμη» υπό την έννοια ότι κωδικοποιεί και συστηματοποιεί ένα Δικαιικό και Αξιακό πλαίσιο στην κοινωνία που εφαρμόζεται, αλλά ακριβώς επειδή έχει να κάνει με θέματα «δικαίου», «αξιών», «ηθικής», «προστασίας» , «διαχειρισης κοινών», «συμπεριφορών», «ευπρέπειας/απρέπειας» , «αρετής/συμμορφωσης/παράβασης»,κλπ, κλπ, πέφτει ο λόγος σε όλους μας και δη ο φιλοσοφικός λόγος.
Μπορεί εγώ κι εσύ να μην είμαστε σε θέση να υποδείξουμε ή να κρίνουμε μια θεραπεία σε έναν ασθενή, επειδή δεν είμαστε γιατροί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να δούμε, να κρίνουμε και να αναλύσουμε ένα Νόμο ή ενδεχομένως και να σκιαγραφήσουμε έναν τέτοιον από φιλοσοφικής και λογικής απόψεως (ακόμα και αν δεν υπάρχει ή αν υπάρχει και είναι διαφορετικός). Με αυτό λοιπόν το είδος και ύφος έρχεται η απάντησή μου, και πραγματικά δεν έχει σχέση αν και κατά πόσο γνωρίζω το συγκεκριμένο νόμο (που, επαναλαμβάνω, θα φροντίσω να τον διαβάσω ευκαιρίας δοθείσης) ούτε είναι προϋπόθεση η γνώση όλων των νόμων (ούτε οι καλυτεροι δικηγόροι δεν τους εχουν διαβασει όλους!) για να τοποθετούμαστε σε τέτοια θέματα (ανθρωπίνων σχέσεων, συνδιαλλαγών, ηθικής, κλπ).
Και υπόψιν επίσης, πως οι Νόμοι εκτός του ότι είναι πολυάριθμοι, καμιά φορά αλλάζουν και...σαν τα πουκάμισα ή βρίθουν τροπολογιών και άρθρων και κανονισμών, εξελίσσονται, ανανεώνονται, καταργούνται, κλπ, κλπ και εν τέλει δεν είναι και καμιά «πανάκεια» ή «αυθεντία». Ενας δεδομένος νόμος μπορεί να είναι σωστός, μπορεί να είναι λάθος, μπορεί να είναι ελλιπής , ανεφάρμοστος ή δυσλειτουργικός, μπορεί να μην προβλέπει όλες τις καταστάσεις και να οδηγεί σε συγχυση, μπορεί...μπορεί...πολλά... Εχουν τύχει παρα πολλές φορές όλα τα παραπάνω σε πλείστες περιπτώσεις. Και συμβαίνουν ακριβως διότι ο νομος πάει να ‘κωδικοποιήσει’ και να ‘καλουπώσει’ ανθρώπινες συμπεριφορές και ενεργειες στο μέτρο του δυνατού και στα πλαίσια θεσμικών, κοινωνικών, λογικών και εθιμικών επιταγών και συνθηκών.
Ετσι, λοιπόν, ενώ δέχομαι την άγνοια των συγκεκριμένων νόμων , δεν δέχομαι ότι δεν μπορώ να εκφραστώ επί των ιδίων των πρωτογεννών φαινομένων τα οποία οι εν λόγω νόμοι υποτίθεται ότι ρυθμίζουν και κανονικοποιούν, διότι εκεί πάμε απευθείας στο κοινωνικό, ηθικό, λογικό, κλπ πεδίο, και εκεί δεν παίζουν μπάλα μόνο οι νομικοί και οι νομομαθείς, αλλά όλοι μας.

quote:

quote:
________________________________________
Από την άλλη, ποιά ιδεολογική γραμμή? Εκ της φυσεως του θεωρώ ότι δεν μπορεί να έχει τέτοια, πέρα ίσως από μια αδρομερή "περιγραφή" του τύπου Φόρουμ Εσωτερικής Αναζήτησης, Φιλοσοφίας, κλπ. Αλλά αυτό χωράει μέσα σχεδόν τα πάντα..
________________________________________

ΔΙκαίωμά σου να θεωρείς ό,τι θέλεις...


Σαφέστατα, όπως κι εσύ το ίδιο.

Αυτό άλλωστε κάνουμε εδώ, καταθέτουμε και ανταλλάσουμε απόψεις. Εγώ θεωρώ ότι κερδίζω από τις απόψεις σου σε κάποια θέματα, και από τις υποδείξεις σου, όπως και από τις γραφές των υπολοίπων. Δεν είμαι παντογνώστης ούτε έχω κάποιου είδους «αλάθητο», και σε κάθε περίπτωση «γηράσκω αεί διδασκόμενος». Θα χαιρόμουν αν έστω και μια από τις γραμμές μου –όχι να την θεωρούσες «σωστή» ή να συμφωνούσες απόλυτα- αν, λέω, σε βοηθούσε σε κάτι, ό,τι κι αν ήταν αυτό και σε όποιο επίπεδο.

quote:

Το ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ να μένουν σου λέει κάτι;Αυτό το δικαίωμα δίνει ο νόμος 2121/93 γιατί όσα έγραψα είναι πνευματική μου ιδιοκτησία και με παραπλάνησε το εισαγωγικό μήνυμα που ΔΕΝ ανέφερε ότι δεσμέυεται και κατάσχεται παρανόμως η πνευματική ιδιοκτησία όποιου γίνεται μέλος. Διάβασέ τον.
Αν τον διαβάσεις και ακόμη συνεχίσεις να έχεις απορίες όπως αυτές ...

ΟΚ, ωραία, το «Δεν θέλω» και σκέτο αρκεί, και φυσικά δεν υποχρεούσαι να το αναλύσεις εμπεριστατωμένα με επιχειρήματα ή αν είναι ένα απλό καπρίτσιο. Δικαίωμά σου ούτως ή άλλως.
Τα περί πνευματικής ιδιοκτησίας που λες (και πάντα με δεδομένο ότι δεν έχω μελετήσει τον αντίστοιχο νόμο) προφανώς θεωρώ πως ό,τι καταθέτουμε γραπτώς, οπουδήποτε κι αν είναι αυτό, εφόσον φέρει κάποιου είδους «υπογραφή» μας (από κανονικό όνομα μέχρι νικ) τότε είναι πνευματική μας ιδιοκτησία, και ενδεχομένως αποδεικνύεται άμεσα και έμμεσα με διάφορους τρόπους. Πχ. Αν εσύ εδώ μέσα δώσεις την περιγραφή μιας σπουδαίας καινοφανούς εφεύρεσης στα αρχικά της σχέδια πχ. Το Δεκέμβρη του 2013, και μετά δεις το 2015 κάποιον «υποκλοπέα» να πάει να την πατεντάρει, μπορείς να κινήσεις διαδικασίες για να τα ‘πατρικά’ δικαιώματα της πνευματικής ιδιοκτησίας και φαντάζομαι ότι και η διοίκηση του φορουμ θα σε βοηθήσει σε αυτό (πχ. Εξασφάλιση αποδεικτικών στοιχείων ,ημερομηνιών πρώτης καταχώρησης, κλπ)

Το ρήμα «κατάσχεται» που χρησιμοποιείς δεν το αντιλαμβάνομαι εδώ. Πώς μπορεί κάποιος να σου «κατάσχει» κάτι όταν εσύ του το έχεις δώσει ήδη?

quote:

Γράφεις βλακείες επειδή δε διάβασες το νόμο.

Το αν γράφω βλακείες εγώ (ή ο οποιοσδήποτε) δεν εξαρτάται από κανέναν νόμο φίλε. Αλίμονο κιόλας δηλαδή αν ήταν έτσι! Όποιος δεν ήταν τουλάχιστον εισαγγελέας ή στον Αρειο Πάγο δεν θα είχε δικαίωμα λόγου να πούμε....μούγκα στη στρούγκα.
Το αν γράφω βλακείες εγώ (ή ο οποιοσδήποτε) εξαρτάται από αν τα γραφόμενα έχουν (και πόσο) λογική, ειρμό, επιχειρήματα, συγκρότηση, αντανακλούν κάποια σκέψη ή νοητική διεργασία, κλπ,κλπ. Αυτά είναι τα κριτήρια, και όχι ο νόμος, για το ποιος λέει/γράφει βλακείες και ποιος όχι.

quote:

ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ :ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΕΔΩ;ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;;;ΔΕΝ θέλω γιατί έτσι μου κάπνισε ρε αδερφέ!!! Πρέπει να σου πω το λόγο;Υποχρεούμαι;


Όχι δεν υποχρεούσαι, και σου είπα και παραπάνω, ότι αυτή σου η θέληση/άποψη είναι σεβαστή (τουλάχιστον από εμένα)

quote:

Ο νόμος 2121/93 τον οποίο παραβαίνει το esoterica δίνει το δικαίωμα ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ να έχεις υπογραψει να έχεις τη δυνατότητα να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ή να ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙΣ τη δημοσίευση της διανοητικής παραγωγής σου (αφου αποζημιώσεις βέβαια τον άλλον) επειδή πάντα διατηρείς το ΗΘΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ επί των έργων σου. Εδώ , στο φόρουμ, δεν υπάρχει ΚΑΝ συμβόλαιο, πόσο μάλλον οικονομική ΒΛΑΒΗ για να απαιτεί το esoterica την δια της βίας παραμονή των κειμένων μου σε αυτό. Αν έχουν αξία τότε ΕΓΩ πρέπει να αποζημιωθώ για την παραβίαση που υφίσταμαι, τη δημοσίευση παρά τη θέλησή μου.


Στο καθαρά νομικό κομμάτι και του αν και τί είναι παράνομο, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Απευθύνσου στους ειδικούς, όπως πιθανώς έχεις ήδη κάνει.

quote:

Αν δεν έχουν αξία γιατί δεν τα διαγράφουν-ετε;

Στα της διαγραφής, αν και θεωρώ ότι τεχνικώς είναι εφικτό από την πλευρά της Διαχείρισης, εντούτοις σκέψου σε τι λούκι τους βάζεις όταν αξιώνεις να χτενίσουν όλο το φόρουμ για να βρουν μία μία όοολες (τις εκατοντάδες) δημοσιεύσεις σου και να τις διαγράφουν. Μπορεί να γίνεται (μόνο οι διαχειριστές μπορούν να απαντήσουν σε αυτό) αλλά μετά ίσως σε χρεώσει η Αμαλία καμιά βδομάδα χαμένων εργατοωρών και υπερωριών που θα της βγουν τα μάτια να ψάχνει μήπως και της ξεφυγε κανένα ποστ σου....

Στον πληθυντικό με το «-ετε» δεν ξέρω αν βάζεις κι εμένα, πάντως εγώ ούτε διαχειριστής είμαι, ούτε συντονιστής, ούτε έχω καμιά δυνατότητα να επεμβαίνω σε αλλονών μηνύματα εκτός από τα δικά μου (και αυτά μέχρι ένα ορισμένο χρονικό διάστημα από τη δημοσίευσή τους...)

quote:

Μάλλον ή έχεις μειωμένη αντίληψη (γενικά) ή αγνοείς βασικούς όρους της καθημερινής ζωής.



Άποψή σου, αλλά οι περισσότεροι που με έχουν γνωρίσει (περισσότερο από σένα) λένε το αντίθετο. Και by the way, βασικός όρος της καθημερινής ζωής δεν είναι ούτε ο νόμος 2121/93 ούτε ο 2472/97 ....

quote:

Παράνομο δεν είναι μόνο αυτό που επισημα έχει χαρακτηριστεί ως τέτοιο.

Σαφέστατα! (θυμίσου κάτι περί «νόμιμου και ηθικού» και λοιπές παπαριές...γνωστών αγνώστων....)
Ισχύει όμως και το αντίστροφο. Ούτε «νόμιμο» είναι πάντα αυτό που ορίζει ο εκάστοτε νόμος. Υπάρχουν εναλλακτικές ερμηνείες, λιγότερο ή περισσότερο ελαστικές (γι’αυτό και ακόμα και στις αποφασεις δικαστηρίων υπάρχουν ψηφοι υπερ και κατά και δεν είναι όλες οι αποφασεις «ομόφωνες», γι’αυτό και αν γνωρίσεις 5 δικηγόρους και τους ρωτησεις για τον ίδιο νόμο θα ακουσεις 7-8 διαφορετικές περιγραφές και ερμηνείες, κλπ). Και τέλος όπως σου είπα, μερικοί νόμοι σήμερα είναι και αύριο δεν είναι. Μέχρι χθες πχ. Ήταν νόμιμο να αναβεις τζάκι και σόμπα. Αύριο μπορεί να είναι παράνομο. Τι πάει να πει αυτό δηλαδή?


quote:

Kάλλιστα μπορεί κάποιος να είναι παράνομος επί δεκαετίες (πχ.Κάντας) και να λειτουργεί. Η δημοσίευση απόψεων εμπλέκει τους νόμους περί δημοσιεύσεων. Ένα φόρουμ δεν είναι απλά ένα site. Το esoterica παραβαίνει τουλάχιστον δύο νόμους , τους 2121/93 και 2472/97

Δεκτόν, αλλά άφησε να αποφανθούν οι ειδικοί. Ούτε εγώ, ούτε εσύ (εκτός αν είσαι νομικός)


quote:

...και το Σύνταγμα. Άρθρο 106 παρ.2 "Η ιδιωτική οικονομική πρωτοβουλία δεν επιτρέπεται να αναπτύσσεται σε βάρος της ελευθερίας και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ή προς βλάβη της εθνικής οικονομίας."

Αυτό όμως δεν κατάλαβα πού «κολλάει»? Θα μου εξηγήσεις?
Γενικά πάντως το Σύνταγμα είναι ένα απλώς ένα ευρύ πλαίσιο ένα ίσως ‘απαρχαιωμένο’ Καταστατικό. Δεν υπεισέρχεται σε λεπτομέρειες. Και ως εκ τούτου εκεί να δεις ερμηνείες και «ερμηνείες»... Της Παναγιάς τα μάτια και του Βούδα τα φρύδια, το έλα να δεις γίνεται (όσον αφορά το τι είναι «συνταγματικό» και τί όχι...)


quote:

Είσαι ανίδεος από αυτά που ορίζουν οι νόμοι περί ναρκωτικών κλπ αλλά γενικότερα περί νόμων και γιαυτό τα λες αυτά.

Δεν με ενδιαφέρει ξέρεις, να γίνω ο τέλειος «νομομαθής». Αν με ενδιέφερε θα είχα σπουδάσει Νομική. Αυτό που με ενδιαφέρει όμως είναι να κρίνω τον κάθε νόμο και αυτόν που τον επικαλείται, τον εμπνεύστηκε ή τον εφαρμόζει, διότι αφορούν όχι μόνο αυτόν ή αυτούς αλλά και τη δική μου ζωή.
Ναι μεν τον σέβομαι και τον υπακούω (αναγκαστικά) τον κάθε νόμο, στην κάθε χώρα που βρίσκομαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι συμφωνώ επί της αρχής και επί της ουσίας μαζί του. Απλώς δεν θέλω να πάω και φυλακή τζάμπα ή να τρώω πρόστιμα εδώ κι εκεί.
Εκτός εάν εσύ θεωρείς όοοολους ανεξαιρέτως τους νόμους ως «ευαγγέλια» που δεν επιδέχονται, αλλαγής, βελτίωσης ή κριτικής. Δηλαδή αλλού ο νόμος συλλαμβάνει και χώνει μέσα έναν γιατί είχε 1 γραμμάριο φούντας, και αλλού (στην Ολλανδία πχ. Σου βγάζουν κεσεδάκια να διαλέξεις ποικιλία στα “coffee shop”). Αλλού απαγορεύται πχ. ακόμα και να μασάς τσίχλα, ή να τρως χοιρινό ή να πίνεις μπίρα... τι να λέμε τώρα για τον κάθε νόμο....

quote:
Δε μπορώ να καθήσω να ψάξω και να βρω κια να σου παραθέσω κάθε άρθρο για να καταλάβεις τι λες. Απαγορεύεται ΚΑΙ η παροχή ορισμένων πληροφοριών ΚΑΙ η παρότρυνση χρήσης που δυστυχὠς εδὠ έχουν ΓΙΝΕΙ με μηνύματα.
Και η παροχή πληροφοριών ΜΠΟΡΕΙ να είναι παράνομη πχ. οδηγίες κατασκευής βόμβας ή αυτοκτονίας κλπ κλπ.

Σε αυτά τα θέματα επειδή είναι τόσο πολύ «φλου» και ο καθένας τα βλέπει με τα γυαλιά του, σπάνια ο νόμος έχει πρακτικές εφαρμογές. Είναι κάτι απλώς σαν «γενική σύσταση». Λέει πχ. απαγορεύεται η προτροπή, η περιγραφή, ο προσηλυτισμός κλπ,κλπ. Άντε απέδειξέ τα εσύ αυτά (ακόμη και αν γίνονται, όπως και όσο γίνονται). Είδες εσύ να μπαίνει κανείς φυλακή για «προτροπή» ή «προσηλυτισμό»? Και πάντα θα υπάρχει ισχυρός αντίλογος....Άσε, η κατάσταση είναι πιάσε το αυγό και κούρευ’το, τι να λέμε.... Εδώ ο άλλος κέρδισε δικαστήριο στη Σουηδία γιατί ενώ αυνανιζόταν δημοσίως –και τον τσακώσανε στα πράσα- δεν είχε, λέει , κάνει «lockάρισμα» κάποιον συγκεκριμένο στόχο με τη φαντασίωση του οποίου να αυνανιζόταν, αλλά αυνανιζόταν έτσι ...γενικώς και αορίστως.
Ετσι λοιπόν, θα έρθεις και θα πεις εσύ –κύριοι προτρέπετε τον κόσμο να πάει να γίνει χασικλής –όοοοχι θα σου πουν αυτοί, εμείς απλώς ενημερώνουμε τον κόσμο πόσα φύλλα έχει η Cannavis sativa , σε ποιες περιοχές φύεται και πότε ανθίζει, έτσι για να εχει εγκυκλοπαιδικές γνώσεις... οπότε τι το ψάχνεις? Ο δικαστής θα κάνει τον Πόντιο Πιλάτο?


quote:
Κάνεις λάθος λόγω άγνοιας του νόμου:υποχρεωτικά υπάρχει υπεύθυνος κατά το νόμο (2472/97) για την επεξεργασία των πληροφοριών και ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθεί στις αρχές με στοιχεία ταυτότητας, διεύθυνση κλπ. Στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Αν δεν το κάνει ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ.

Γιατί, είπε κανείς ότι δεν υπάρχει?
Το ότι υπάρχει κάποιος που δηλώνει «συνολικά υπεύθυνος» για το Εσωτέρικα νομίζω το γνωρίζεις –ουμε.
Το αν έχει δηλωθεί αυτό στις αρχές, με τί τρόπο, πότε, κλπ, δεν είμαι εις θέσιν να γνωρίζω και ούτε είμαι και αρμόδιος εν τέλει να κάνω τη δουλειά της Πολιτείας, της Αστυνομίας και οποιαδήποτε άλλης αρχής.
Επίσης –για να αποφευχθεί οποιαδήποτε παρούσα ή μελλοντική παρεξήγηση- δεν είμαι ούτε κάποιου τύπου «συνήγορος», ούτε «απολογητής» του Εσωτερικα. Ενα απλό μέλος είμαι –«φιλοξενούμενος» δηλαδή υπό μια έννοια, που γράφει από καιρό εδώ, και εκφράζει ελευθέρως την (απολύτως προσωπική) γνώμη του για πολλά και ποικίλα θέματα και τίποτε περισσότερο.


quote:

Αυτό είναι το εσωτέρικα! Αυτο το τελευταίο που περιέγραψες!
Αυτά όμως για οποιον ΘΕΛΕΙ να συμμετέχει σε ένα φόρουμ .Όχι για όποιον τον εμφανίζουν ως μέλος με το "έτσι θέλω". Εγώ θέλω να διαγραφώ εντελώς και δε με διαγράφουν. Παραβιάζουν τη θέλησή μου ευθέως. Ναι ή όχι;Αυτο είναι δημοκρατία;; ;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;; ;;;;; ;;;; ; Τι λέει ο νόμος;

Στο κομμάτι της διαγραφής μπορούν να σε διαγράψουν νομίζω ανά πάσα στιγμή (κατά τον ίδιο τρόπο που υπήρχαν διεγραμμένοι λογαριασμοί στο παρελθόν).

Το αν είσαι ‘μέλος’ ή όχι και πώς σε εμφανίζουν με το «ετσι θέλω» δεν το καταλαβαίνω απολύτως. Δηλαδή κάποιος τυχαίος ας πούμε που έκανε μια εγγραφή με ένα νικ το 2005, εγραψε καναδυο ποστ και μετά εξαφανίστηκε (αλλά παραμένει το νικ του στη λίστα με τα... «χιλιάδες» μέλη) είναι «μέλος» κι αυτός? Αφού στην πράξη δεν είναι...
Από την άλλη θα μου πεις γιατί τέτοιου είδους συμμετοχές δεν βγάινουν από τη λίστα. Ε, εντάξει δεν είναι πάντα επιλήψιμο αυτό. Κάποιοι μπορεί να βρίσκονται σε «λανθάνουσα» μορφή, κάποιοι μπορεί να ξαναγράψουν μετά από χρόνια, ή αντίστοιχα κάποιος για κάποια δημοσίευση να θελει να βρει έναν παλιό λογαριασμο για να επικοινωνήσει μαζί του για διευκρινήσεις, κλπ. Δεν ξέρω μπορεί να υπάρχει κάποια σκοπιμότητα γύρω από αυτό, αλλά δεν είναι κατ’αναγκη μεμπτή.

Εσένα όμως, από ότι μας δίνεις να καταλαβουμε, δεν είναι η «διαγραφή» σου αφεαυτή που «σε καίει». Εσύ εστιάζεις κυρίως στο κομμάτι του να αφαιρεθούν οι δημοσιεύσεις σου και όχι απλώς να «διαγραφείς» (που στην πράξη είπαμε το έχεις κάνει, καθώς «αυτομπαναρίστηκες» για 7 και πλέον χρόνια όπως λες). Εκεί σου είπα, μάλλον είναι εφικτό αυτό που ζητάς, αλλά ίσως πολύ αγγαρεία και πολύ χρονοβόρο και άσκοπο για τη Διαχειριστική ομάδα, και γι’αυτό δεν είναι προθυμοι να το κανουν. Αλλά αυτό δεν ξερω πόσο το συζητησες διεξοδικά μαζί τους, προτού καταφυγεις στη Δικαιοσύνη και μπλέξεις ακόμα περισσότερο χρονικά και γραφειοκρατικά.

quote:

quote:
________________________________________

Επίσης δύναται να έχει ταυτόχρονα πολλά πρόσωπα, αναλόγως του θέματος, των συμμετεχόντων, κλπ. Και έτσι θα επρεπε να γίνεται σε ένα πολυσυλεκτικό, ανοικτό, δημοκρατικό, ελευθερο διαδικτυακό φορουμ. Αλλά στην τελική αυτό από τους συμμετεχοντες εξαρτάται...ως μονάδες και ως σύνολο. (και ελαφρώς από τους διαχειριστές βεβαια).
________________________________________

ΚΥΡΙΩΣ από τους διαχειριστές ...


Εντάξει, δεν θα τα χαλάσουμε ... «στο ζύγι».
Εγώ θεωρώ όλα τα μέλη ισότιμα (εφόσον αποδείξουν ότι έχουν τα νοητικά και πνευματικά ‘κότσια’ για κάτι τέτοιο) και δεν θεωρώ ότι οι Διαχειριστές είναι ας πούμε κάποια ελίτ υψηλότερων ικανοτήτων και ιδιοτήτων και IQ από τους άλλους συμμετεχοντες ώστε να παίζουν το ρόλο των τσομπαναραίων και οι άλλοι όλοι να είναι τα «πρόβατα» ή τα άβουλα όντα που δεν έχουν προσωπικότητα και δεν μπορούν να μπουν σε ταξη και ευπρέπεια από μόνα τους. Ο καθένας έχει ευθύνη για αυτά που λέει και γράφει, και αν δεν μπορεί να αναλάβει αυτή την ευθύνη τότε καλύτερα ούτε να λέει ούτε να γράφει, για να μη ζητάει μετά και τα ρέστα...

quote:

Δεν έδωσα μεταφυσική διάσταση αλλά θεμελιωδη, όπως λέμε τεκτονική πλάκα της γης ...



Εγώ πάντως όπως το κατάλαβα ήταν σαν να έλεγες ότι το Εσωτέρικα είναι τόσο πανούργο και παντοδύναμο στο παρασκήνιο, που ελέγχει Εκτελεστική, Νομοθετική και Δικαστική εξουσία! Και μπλοκάρει ή κωλυσιεργεί τους δικαστάς στην λήψη αποφάσεων και στην απόδοση δικαιοσύνης όταν εμπλέκεται σε υποθέσεις του! Είναι δηλαδή υπεράνω όλων! (Να αρχίσουμε να ζητάμε και κάνα ρουσφετάκι τότε, με τέτοιες «πλάτες»....)

quote:

Να βάλει λουκέτο. Και ορισμένα πρόστιμα για ηθική βλάβη και ψυχική οδύνη, παράβαση των 2472/97 και 2121/93 κλπ. Γιατί αυτή είναι η δουλειά του και αν δεν την κάνει παρανομεί και αυτός.



Μάλιστα...αυτό είναι δηλαδή το «άχτι» σου... Εντάξει ρε φίλε, αν εσένα εχει αναδειχτεί σε ultimate στόχο ζωής να πάρεις τον τίτλο αυτού που έκλεισε το Εσωτέρικα , του πήρε τα μέτρα και τού’βαλε ταφόπλακα, κάντο, μαγκιά σου, τι να λέμε από κει και πέρα... τραβα και μια αγωγή στον ανίκανο εισαγγελέα «που δεν κάνει καλά τη δουλειά του» για παράβαση ή αμέληση καθήκοντος ή όπως αλλιώς προβλέπει «ο νόμος»...

Ας ερθουμε ένα βήμα πιο κοντά στον παγκόσμιο ολοκληρωτισμό που εξυφαίνεται... Έτσι κι αλλιώς εκεί πάει η κατάσταση σιγά σιγά...Να κάτι τρομονόμοι, να κάτι καινούριες διατάξεις, ο νόμος έτσι ο νόμος αλλιώς και ο κόντρα νόμος, έτσι ώστε να ασφυκτιά η όποια πνευματική ελευθερία υπάρχει και υπήρξε (όπου κι αν υπήρξε, και με τις ατέλειές της)...Τελοσπάντων, αυτά υπερβαίνουν και εσένα και εμένα


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 19:26:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Λοιπόν να τα πάρουμε ένα ένα με τησειρά. Γιατί κάπου έχεις τα δίκια σου αλλά κάπου αλλού μπλέκεσαι...
.................
Οσον αφορά τα προσωπικά δεδομένα με την ευρύτερη δυνατή έννοια ίσως να περιλαμβάνουν και την ΙΡ.


Με το ""ίσως"" δείχνεις να μη γνωρίζεις τις εξελίξεις στην νευραπαΙκ΄λη νομοθεσία περί ίντερνετ, η οποία εφαρμόζεται ΚΑΙ στην Ελλάδα υποχρεωτικά. Δε θα απαντήσω γιατί θα είναι ασκοπο αφού γραφεις ένα σεντόνι χωρίς να μελεήτσεις πρώτα το θέμα, υποθέτωντας, από τη φαντασία σου, τι είναι και τι δεν είναι προσωπικό δεδομένο ή τι είναι και τι δεν είναι νόμιμο.

quote:

Όμως από πρακτικής απόψεως δεν ζεις σε αποστειρωμένη γυάλα. Τι θέλω να πω? Στο επίπεδο που το πας, ξεφεύγει και από τα όρια του Εσωτέρικα. Δεν μπορείς ρε φίλε ΔονΚιχωτικά να τα βάλεις με όλο το ...Ιντερνετ!


Τι λες ρε φίλε;! Πως την είδες δηλαδή;Ότι το Εσωτέρικα ταυτίζεται με όλο το ίντερνετ;Ή μήπως νομιζεις ότι όλοι οι άλλοι ακολουθούν τακτικές ίδιου τύπου;
Το Εσωτέρικα είναι η κακή εξαίρεση στον κανόνα όχι ο κανόνας.
Ο κανόνας είναι να ακολουθείς το νόμο.

quote:

Να σου πω ένα παράδειγμα επί αυτού: Πήγα τις προάλλες ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Πάω λοιπόν σε έναν ιντερνετοκαφενέ να σερφάρω και να κοιτάξω τα email μου. Εκεί που δίνω το username και το password ολα σωστά, ξαφνικά καθυστερώντας λίγο μου πετάει ένα μύνημα του στυλ, Γεια σου για την ασφάλειά σου δεν θα σε αφησουμε να μπεις γιατί ανιχνεύσαμε ότι «δεν μπαίνεις από τη συνήθη τοποθεσία» στο ίντερνετ! Μου πετάει και τη δευτερεύουσα ερώτηση ασφαλείας (την οποία είχα χρόοοονια να χρησιμοποιήσω, ίσως από τοτε που έφτιαξα το λογαριασμό, και φυσικά δεν τη θυμόμουν πλέον....) και για να μην τα πολυλογώ μου έκανε τα νεύρα κρόσια, γιατί επί της ουσίας για όσο ήμουν στο εξωτερικό δεν μπορούσα να ελέγξω το email μου (από την πολλή προστασία, και «για το καλό μου» που θα έλεγε κι ο Μηλιώκας....)


Και που κολλάει με το θέμα τούτο δώ που είναι ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ρε φίλε;

quote:

Το κλου λοιπόν είναι ότι σε αυτό το διεθνές χαώδες κύκλωμα, τα ΙΡ ,τα cookies και όλα τα συμπαρομαρτούντα, πάνε κι έρχονται εδώ κι εκεί με τρελούς ρυθμούς και δεν είναι στο «χέρι» του Εσωτέρικα και του κάθε Εσωτερικα να τα ελέγξει.


Μ αυτό το πλευρό να κοιμάσαι και να ...κοιμίζεις και τους άλλους. Σε ποιον τα λες αυτά ρε;Σε κανένα παιδάκι του δημοτικού; Ή σε καμμιάμ γιαγια από το χωριό; Δε μιλάμε για οποιαδήποτε cookies αλλά για τα cookies του esoterica τα οποία φυσικά και ελέγχονται ΜΕΣΩ της php και ΔΕΝ είναι καθόλου ανεξέλεγκτα όπως τα παρουσιάζεις. Τώρα πες μου ποτι δεν ξέρεις τα κενά ασφαλείας της php να γελάσω! ... Στο τέλος θα μας πεις ότι δεν ξέρεις και το google!!! Το ερώτημα είναι αν το κάνεις από βλακεία (δεν το πιστεύω επειδή είσαι πληροφορικάριος) ή από σκοπιμότητα για να υποτονιστεί το θέμα. Φυσικά το δεύτερο.

quote:

Ή το δέχεσαι αυτό ή δεν το δέχεσαι (και απλά ξέχνα το ίντερνετ).


Τι λε ρε;;;;!!! Που ήσουνα κρυμμένος εσυ που θα μου πεις και τι θα δεχτώ και τι δε θα δεχτώ , τι ισχύει και τι δεν ισχύει!!! Δηλαδή όπιος ζητάει εφαρμογή του νόμου δεν πρέπει να χρησιμοποιεί το ίντερνετ επειδή δεν υπάρχει νόμος στο ίντερνετ μου λες;;;;
Τι σε έκανε να πιστεύεις ὀτι θα χάψω τέτοια βλακεία; Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα την χάψουν οι άλλοι που θα το διαβάσουν;Εϊναι όλοι τόσο άσχετοι ή τόσο ηλίθιοι ώστε να δέχονμται ότι τους λες;

quote:

Κι εμένα μου τη σπάει, κι εμένα μου τη δίνει αφάνταστα και δεν γουστάρω όλες αυτές τις διαδικτυακές μηχανές που πάνε να ψαρέψουν πληροφορία, να ανιχνεύσουν πού είσαι και τί κάνεις, να προβλέψουν διαδικτυακή συμπεριφορά, επισκεψιμότητα σελίδων, γλώσσα, τόπο, κλπ, που ανοίγεις το yahoo από τη Γαλλία και αντί για τη συνήθη εισαγωγή σου πετάει bonjour και γαλλικά, και μόλις επισκεφτείς το in.gr σου φερνει φόρα φάτσα διαφήμιση για το ουζερί της κυρα-Λένας, κλπ,κλπ, αλλά τί να κάνουμε στην τελική ?


Σε πίστεψα!!! Σκιάχτηκα από την περιγραφικότητά σου ... Την σκόπιμη παραπληροφόρηση που κάνεις ρε μεγάλε ....

quote:

Υπάρχουνε κάτι κολπάκια αν θες για απόκρυψη ΙΡ, για υποτίθεται «αόρατο» σερφαρισμα, χωρίς «ίχνος» αλλά δεν ξέρω μέχρι πού και πόσο φτάνουν «επιχειρησιακά» και αυτά. Τελοσπάντων αυτό το κομμάτι είναι από μόνο του ένα χωριστό κεφάλαιο.


Καλύτερα για σένα που δεν το έπιασες τωρα ...

quote:

Πάμε στα των πεποιθήσεων. Οι πεποιθήσεις του καθενός είναι σαφέστατα προσωπικό δεδομένο. Πλήν όμως επειδή είμαστε ενήλικες και νοήμονες εμείς ορίζουμε πού, πόσο και πώς θα τις εκφράσουμε.


Και που θα παραμείνουν καταχωρημένες ἐτσι;Αυτό γιατί δεν το λες; Μήπως δεν διάβασες τον 2472/97 ή μήπως τον διαβασες και είδες ότι ΔΕ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να κάνεις διάλογο επ' αυτού;
Συμφωνείς επομένως μαζί μου έτσι;;;; (... αφού διάβασες το νόμο βέβαια ...)


quote:

Να πω ένα ακόμα παράδειγμα: Εχω μερικές εκατοντάδες μυνήματα και χιλιάδες γραμμές σε αυτό το φόρουμ. Θα βρείς δεκάδες προσωπικά μου δεδομένα εδώ κι εκεί διάσπαρτα από το τί ομάδα είμαι μέχρι και το φαγητό που μου αρέσει ας πούμε. Δεν θα βρείς ούτε μία λεξη που να αναφέρω τα θρησκευτικά μου πιστεύω όμως. Τι θέλω να πώ: Εγώ επέλεξα να γράψω (εκθέσω) τα μεν, και εγώ επέλεξα να μην εκθέσω τα δε, με βάση τους δικούς μου λόγους και τα δικά μου κριτήρια, περί ιεραρχίας, αξιών, ευαισθησίας, και ιδιωτικότητας. Τόσο απλά.


Στα ...φρὐδια μας. Και εγώ επιλέγω να εφαρμοστεί ο νόμος και να έχω τα δικαιώματά μου και να σβησω όσα έγραψα;Εσένα γιαρτί σε χαλάει αυτό που είναι σύμφωνο μκε το νόμο;Μήπως επειδή έχεις "γραμμένο" το νόμο γενικά ;;;;

quote:

Υποθέτω ότι κι εσύ
ό,τι κι αν έκανες και ό,τι κι αν έγραψες το έκανες με αυτόν τον τρόπο.


Όχι εγω το έκανα με το σκεπτικό ότι υπάρχει σεβασμός της βούλησης μου και ότι δεν με εξαπάτησε το αρχικό μηνυμα εισδοχής. ΜΕτά διαπίστωσα την απάτη. Συνεπώς ΕΣΥ ως από μέσα και όποιος είναι από μέσα σβηνει και γραφει ότι θέλει. Οι άλλοι όχι. Κατά παράβαση του νόμου και πάλι. Που βλέπεις την ισονομία (την ξέρεις αυτή τη έξη άραγε; ) και τη δημοκρατικότητα;

Πάντως κάνεις ένα καλό: με τον τρόπο σου με "φορτώνεις" άσχημα και αυτό είναι καλό για μένα γιατί το είχα αφήσει να ξεχαστεί το θέμα. Τώρα όμως με αυτά που βλέπω να γραφονται εδώ φορτώννω πιο άσχημα από τότε επειδή ΞΕΡΩ τι είναι ψέμμα και τι αλήθεια από τεχνικής πλευράς ....

quote:

Πάμε στο κομμάτι του νόμου τώρα. Ξεκαθαρίζω (για πολλοστή φορά) ότι ούτε νομικός είμαι ούτε έχω κάποιου άλλου είδους στενή σχέση με τη Νομική (πέραν του ότι πίνω κανένα καφέ απέναντι από το κτίριό της πού και πού). Επίσης θεωρώ ότι γράφω σε ένα ανοικτό φιλοσοφικό φόρουμ και όχι σε καμιά εξέταση ή διατριβή σε κανένα αμφιθεατρο νομικής, με άλλα λόγια το καθαρά νομικό σκέλος της όποιας υπόθεσης δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το εξεταζουμε εδώ, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, γι’αυτό υπαρχουν οι δικηγοροι, οι δικαστές και τα δικαστήρια.


Κανένας δε σου ζητησε να το εξετάσεις. Να το ακολουθήσεις μόνο ...

quote:

Το νόμο που μου υποδεικνύεις θα τον βρω και θα τον διαβάσω μόλις βρω εύκαιρο χρόνο, από ενδιαφέρον, και για να δω τι λέει, και σ’ευχαριστώ ειλικρινώς για την υπόδειξη. Όλα είναι χρήσιμα, και ειδικά η γνώση των εκάστοτε νόμων.


Πιστεύω ότι ήδη τον έχεις διαβάσει ...
Γιατί στο www.et.gr είναι όλοι προσβάσιμοι άμεσα και εύκολα.
Απλά το λες για να έχεις την ευκαιρία μετά να αναιρέσεις κάποια από αυτά που λες πιο πάνω ...

quote:

Αλλά η αξία της γνώμης και της άποψή μου δεν νομίζω ότι ζυγίζεται με βάση αν γνωρίζω ή όχι το νόμο, και επέτρεψέ μου να την εκφράζω ελεύθερα όπου και όπως εγώ νομίζω και κρίνω . Αν συμφωνήσεις με αυτήν ολικώς ή μερικώς ή διαφωνήσεις, αν τη δεχτείς ή την απορρίψεις είναι δικό σου θέμα πάντα.

Επίσης, με τους νόμους, και τη νομοθεσία γενικότερα, υπάρχει μια ιδιαιτερότητα, που πρέπει να σημειώσεις. Ενώ σε άλλες επιστήμες πχ. Ιατρική ή Μηχανική υπάρχουν όντως εξειδικευμένα πεδία στα οποία δεν χωρούν οι γνώμες των «άσχετων» (ακόμα κι εκεί όμως όχι παντού και πάντα!) στα της νομικής και των νόμων θα έλεγα ότι όχι μόνο μπορεί και πρέπει να έχει λόγο ο καθένας αλλά αυτό σχεδόν επιβάλλεται (για τον ολοκληρωμένο πολίτη)!
Και αυτό γιατί ναι μεν η Νομική είναι «επιστήμη» υπό την έννοια ότι κωδικοποιεί και συστηματοποιεί ένα Δικαιικό και Αξιακό πλαίσιο στην κοινωνία που εφαρμόζεται, αλλά ακριβώς επειδή έχει να κάνει με θέματα «δικαίου», «αξιών», «ηθικής», «προστασίας» , «διαχειρισης κοινών», «συμπεριφορών», «ευπρέπειας/απρέπειας» , «αρετής/συμμορφωσης/παράβασης»,κλπ, κλπ, πέφτει ο λόγος σε όλους μας και δη ο φιλοσοφικός λόγος.
Μπορεί εγώ κι εσύ να μην είμαστε σε θέση να υποδείξουμε ή να κρίνουμε μια θεραπεία σε έναν ασθενή, επειδή δεν είμαστε γιατροί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να δούμε, να κρίνουμε και να αναλύσουμε ένα Νόμο ή ενδεχομένως και να σκιαγραφήσουμε έναν τέτοιον από φιλοσοφικής και λογικής απόψεως (ακόμα και αν δεν υπάρχει ή αν υπάρχει και είναι διαφορετικός). Με αυτό λοιπόν το είδος και ύφος έρχεται η απάντησή μου, και πραγματικά δεν έχει σχέση αν και κατά πόσο γνωρίζω το συγκεκριμένο νόμο (που, επαναλαμβάνω, θα φροντίσω να τον διαβάσω ευκαιρίας δοθείσης) ούτε είναι προϋπόθεση η γνώση όλων των νόμων (ούτε οι καλυτεροι δικηγόροι δεν τους εχουν διαβασει όλους!) για να τοποθετούμαστε σε τέτοια θέματα (ανθρωπίνων σχέσεων, συνδιαλλαγών, ηθικής, κλπ).
Και υπόψιν επίσης, πως οι Νόμοι εκτός του ότι είναι πολυάριθμοι, καμιά φορά αλλάζουν και...σαν τα πουκάμισα ή βρίθουν τροπολογιών και άρθρων και κανονισμών, εξελίσσονται, ανανεώνονται, καταργούνται, κλπ, κλπ και εν τέλει δεν είναι και καμιά «πανάκεια» ή «αυθεντία». Ενας δεδομένος νόμος μπορεί να είναι σωστός, μπορεί να είναι λάθος, μπορεί να είναι ελλιπής , ανεφάρμοστος ή δυσλειτουργικός, μπορεί να μην προβλέπει όλες τις καταστάσεις και να οδηγεί σε συγχυση, μπορεί...μπορεί...πολλά... Εχουν τύχει παρα πολλές φορές όλα τα παραπάνω σε πλείστες περιπτώσεις. Και συμβαίνουν ακριβως διότι ο νομος πάει να ‘κωδικοποιήσει’ και να ‘καλουπώσει’ ανθρώπινες συμπεριφορές και ενεργειες στο μέτρο του δυνατού και στα πλαίσια θεσμικών, κοινωνικών, λογικών και εθιμικών επιταγών και συνθηκών.
Ετσι, λοιπόν, ενώ δέχομαι την άγνοια των συγκεκριμένων νόμων , δεν δέχομαι ότι δεν μπορώ να εκφραστώ επί των ιδίων των πρωτογεννών φαινομένων τα οποία οι εν λόγω νόμοι υποτίθεται ότι ρυθμίζουν και κανονικοποιούν, διότι εκεί πάμε απευθείας στο κοινωνικό, ηθικό, λογικό, κλπ πεδίο, και εκεί δεν παίζουν μπάλα μόνο οι νομικοί και οι νομομαθείς, αλλά όλοι μας.



Είσαι πιο πονηρός απ'όσο νόμιζα ... Σε αδίκησα και ζητάω συγνώμη. Η ικανότητα πρέπει να αναγνωρίζεται και να τιμάται.


quote:

ΟΚ, ωραία, το «Δεν θέλω» και σκέτο αρκεί, και φυσικά δεν υποχρεούσαι να το αναλύσεις εμπεριστατωμένα με επιχειρήματα ή αν είναι ένα απλό καπρίτσιο. Δικαίωμά σου ούτως ή άλλως.
Τα περί πνευματικής ιδιοκτησίας που λες (και πάντα με δεδομένο ότι δεν έχω μελετήσει τον αντίστοιχο νόμο) προφανώς θεωρώ πως ό,τι καταθέτουμε γραπτώς, οπουδήποτε κι αν είναι αυτό, εφόσον φέρει κάποιου είδους «υπογραφή» μας (από κανονικό όνομα μέχρι νικ) τότε είναι πνευματική μας ιδιοκτησία, και ενδεχομένως αποδεικνύεται άμεσα και έμμεσα με διάφορους τρόπους. Πχ. Αν εσύ εδώ μέσα δώσεις την περιγραφή μιας σπουδαίας καινοφανούς εφεύρεσης στα αρχικά της σχέδια πχ. Το Δεκέμβρη του 2013, και μετά δεις το 2015 κάποιον «υποκλοπέα» να πάει να την πατεντάρει, μπορείς να κινήσεις διαδικασίες για να τα ‘πατρικά’ δικαιώματα της πνευματικής ιδιοκτησίας και φαντάζομαι ότι και η διοίκηση του φορουμ θα σε βοηθήσει σε αυτό (πχ. Εξασφάλιση αποδεικτικών στοιχείων ,ημερομηνιών πρώτης καταχώρησης, κλπ)

Το ρήμα «κατάσχεται» που χρησιμοποιείς δεν το αντιλαμβάνομαι εδώ. Πώς μπορεί κάποιος να σου «κατάσχει» κάτι όταν εσύ του το έχεις δώσει ήδη?



Αν το κάνει με παραπλάνηση (που εδώ γίνεται) ή αν το κάνει παράνομα. Στην πνευματική ιδιοκτησία υπάρχει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ αναφαίρετο το ηθικό δικαίωμα στον αρχικό δημιουργό που του δίνει τη δυνατότητα να ορίσει αν και κατά πόσο θα δημοσιευτεί γιατί είναι ΑΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΟ με οποιουδήποτε είδους συμβόλαιο. Μεταβιβάζεται μόνο το δικαίωμα εκμετάλλευσης. Το ηθικό ποτέ!!! Αυτή είναι μια σημαντική διαφορά με τα υλικά αντικείμενα που αν μεταβιβαστούν περνούν ολοκληρωτικά στην κατοχή του άλλου. Γιαυτό αν πουλήσεις ένα υλικό (υπολογιστή)με ένα νέο πρόγραμμα που έχεις κατοχυρωσει έχεις ΠΑΝΤΑ το δικαίωμα να ορίσεις την τύχη του προγράμματος αποζημιώνοντας τον αγοραστή που θα του μείνει μόνο ο υπολογιστής. Γιατί νομίζεις η Microsoft γραφει σεντίνια κανονισμών και όρων λειτουργίας;;;;


quote:

Το αν γράφω βλακείες εγώ (ή ο οποιοσδήποτε) εξαρτάται από αν τα γραφόμενα έχουν (και πόσο) λογική, ειρμό, επιχειρήματα, συγκρότηση, αντανακλούν κάποια σκέψη ή νοητική διεργασία, κλπ,κλπ. Αυτά είναι τα κριτήρια, και όχι ο νόμος, για το ποιος λέει/γράφει βλακείες και ποιος όχι.


Έχει λογική το να μιλάς για θέμα που δεν έχεις κάποια ιδέα;;;;

quote:

Όχι δεν υποχρεούσαι, και σου είπα και παραπάνω, ότι αυτή σου η θέληση/άποψη είναι σεβαστή (τουλάχιστον από εμένα)



Έχεις και κάποιον τεχνικό ρόλο στο εσωτέρικα ή κάνω λάθος;

quote:

Στα της διαγραφής, αν και θεωρώ ότι τεχνικώς είναι εφικτό από την πλευρά της Διαχείρισης, εντούτοις σκέψου σε τι λούκι τους βάζεις όταν αξιώνεις να χτενίσουν όλο το φόρουμ για να βρουν μία μία όοολες (τις εκατοντάδες) δημοσιεύσεις σου και να τις διαγράφουν. Μπορεί να γίνεται (μόνο οι διαχειριστές μπορούν να απαντήσουν σε αυτό) αλλά μετά ίσως σε χρεώσει η Αμαλία καμιά βδομάδα χαμένων εργατοωρών και υπερωριών που θα της βγουν τα μάτια να ψάχνει μήπως και της ξεφυγε κανένα ποστ σου....


Μπορώ να το κάνω και μόνος μου αν μου δώσει τη δυνατότητα. Τσάμπα!!!!
Και μη μου λες χαζομάρες για ψάξιμο κλπ αφού στα παρουσιάζει όλα μαζί συτοματοποιημένα. Το έχω κατεβάσει το snitz forums και το έχω δουλέψει δοκιμαστικά μια χαρά. Γιαυτό αλλού αυτά φίλε ....

quote:

"Μάλλον ή έχεις μειωμένη αντίληψη (γενικά) ή αγνοείς βασικούς όρους της καθημερινής ζωής."

Άποψή σου, αλλά οι περισσότεροι που με έχουν γνωρίσει (περισσότερο από σένα) λένε το αντίθετο. Και by the way, βασικός όρος της καθημερινής ζωής δεν είναι ούτε ο νόμος 2121/93 ούτε ο 2472/97 ....



Το ξέρω ότι λένε το αντίθετο και ότι δείχνεις να έχεις μειωμένη αντιληψη για να περάσεις αυτά που θέλεις σε όποιον ανυποψίσατο τα διαβάσει ... σου το είπα και πιο πάνω. Απλά μην [ροσπαθείς από τη μια να δείξεις ότι δεν ξέρεις και ότι δεν κατάλαβες κλπ κλπ και από την άλλη να υπερασπίζεσαι το νοημοσύνη σου ... Έπρεπε να πεις "ναι έχω μειωμένη αντίληψη". Να γιατί χρειάζεται η ταπεινότητα έστω και στα λόγια ... Και επίσης πολύ ήπιες οι αντιδράσεις σου για να είσαι άσχετος με το εσωτέρικα όπως είπες πιο πάνω.


quote:

Ισχύει όμως και το αντίστροφο. Ούτε «νόμιμο» είναι πάντα αυτό που ορίζει ο εκάστοτε νόμος.



Δεν ισχύει το αντίστροφο, είναι μονόδρομη συνάρτηση. ΝΟΜΙΜΟ εξ ορισμούς είναι ότι ορίζει ο νόμος ανεξαρτήτως ερμηνείας. Η ερμηνεία δε γίνεται από τον καθένα.

quote:

Υπάρχουν εναλλακτικές ερμηνείες, λιγότερο ή περισσότερο ελαστικές (γι’αυτό και ακόμα και στις αποφασεις δικαστηρίων υπάρχουν ψηφοι υπερ και κατά και δεν είναι όλες οι αποφασεις «ομόφωνες», γι’αυτό και αν γνωρίσεις 5 δικηγόρους και τους ρωτησεις για τον ίδιο νόμο θα ακουσεις 7-8 διαφορετικές περιγραφές και ερμηνείες, κλπ). Και τέλος όπως σου είπα, μερικοί νόμοι σήμερα είναι και αύριο δεν είναι. Μέχρι χθες πχ. Ήταν νόμιμο να αναβεις τζάκι και σόμπα. Αύριο μπορεί να είναι παράνομο. Τι πάει να πει αυτό δηλαδή?


Νόμιμο και ηθικό ή νόμιμο και έξυπνο ή νόμιμο και γενικά καλό δεν ταυτίζονται πάντα.

quote:
quote:

Kάλλιστα μπορεί κάποιος να είναι παράνομος επί δεκαετίες (πχ.Κάντας) και να λειτουργεί. Η δημοσίευση απόψεων εμπλέκει τους νόμους περί δημοσιεύσεων. Ένα φόρουμ δεν είναι απλά ένα site. Το esoterica παραβαίνει τουλάχιστον δύο νόμους , τους 2121/93 και 2472/97

Δεκτόν, αλλά άφησε να αποφανθούν οι ειδικοί. Ούτε εγώ, ούτε εσύ (εκτός αν είσαι νομικός)



Πολύ ωραία τα γυρνάς τώρα. Έως τώρα είχαν δικαίωμα γνώμης και οι μη ειδικοί αλλά τώρα καταφεύγουμε μόνο στους ειδικούς !!!

quote:

...και το Σύνταγμα. Άρθρο 106 παρ.2 "Η ιδιωτική οικονομική πρωτοβουλία δεν επιτρέπεται να αναπτύσσεται σε βάρος της ελευθερίας και της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ή προς βλάβη της εθνικής οικονομίας."

Αυτό όμως δεν κατάλαβα πού «κολλάει»? Θα μου εξηγήσεις?
Γενικά πάντως το Σύνταγμα είναι ένα απλώς ένα ευρύ πλαίσιο ένα ίσως ‘απαρχαιωμένο’ Καταστατικό. Δεν υπεισέρχεται σε λεπτομέρειες. Και ως εκ τούτου εκεί να δεις ερμηνείες και «ερμηνείες»... Της Παναγιάς τα μάτια και του Βούδα τα φρύδια, το έλα να δεις γίνεται (όσον αφορά το τι είναι «συνταγματικό» και τί όχι...)


Να στο εξηγήσω:αν το εσωτέρικα έχει κερδοσκοπικό ρόλο τότε εφαρμόζεται το άρθρο αυτό. Αν δεν έχει τότε δε μπορεί να βρει λόγο για να διατηρήσει τα γραφόμενά μου γιατί δεν υφίσταται καμμία βλάβη κανένας από την απουσία τους, ηθική ή οικονομική.

quote:

Δεν με ενδιαφέρει ξέρεις, να γίνω ο τέλειος «νομομαθής». Αν με ενδιέφερε θα είχα σπουδάσει Νομική. Αυτό που με ενδιαφέρει όμως είναι να κρίνω τον κάθε νόμο και αυτόν που τον επικαλείται, τον εμπνεύστηκε ή τον εφαρμόζει, διότι αφορούν όχι μόνο αυτόν ή αυτούς αλλά και τη δική μου ζωή.
Ναι μεν τον σέβομαι και τον υπακούω (αναγκαστικά) τον κάθε νόμο, στην κάθε χώρα που βρίσκομαι, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι συμφωνώ επί της αρχής και επί της ουσίας μαζί του. Απλώς δεν θέλω να πάω και φυλακή τζάμπα ή να τρώω πρόστιμα εδώ κι εκεί.
Εκτός εάν εσύ θεωρείς όοοολους ανεξαιρέτως τους νόμους ως «ευαγγέλια» που δεν επιδέχονται, αλλαγής, βελτίωσης ή κριτικής. Δηλαδή αλλού ο νόμος συλλαμβάνει και χώνει μέσα έναν γιατί είχε 1 γραμμάριο φούντας, και αλλού (στην Ολλανδία πχ. Σου βγάζουν κεσεδάκια να διαλέξεις ποικιλία στα “coffee shop”). Αλλού απαγορεύται πχ. ακόμα και να μασάς τσίχλα, ή να τρως χοιρινό ή να πίνεις μπίρα... τι να λέμε τώρα για τον κάθε νόμο....


Ασχετα αυτά που λες :σε κάθε χὠρα σεβεσαι τους νόμους της ανεξαρτήτως του τι ισχύει σε άλλες χώρες, επειδή είναι ο νόμος της χώρα ςπου ΖΕΙΣ εκείνη τη στιγμή. Αναγκαστικά.
Ανεξαρτήτως πεποιθήσεων και κρίσεων περί νόμου κλπ.
Η παραβίαση της βούλησης όμως είναι ΠΕΡΑ από το νόμο, είναι κυρίως ηθικό θέμα κια γενικά θεωρείται ανήθικη η παραβίασή της εκτός αν εξυπηρετείται ένα μεγαλύτερο καλό. Αλλά τότε παίρνεις το βάρος της κρίσης επί του καλού αυτού που είναι δίκοπο μαχαίρι. Γιατί αν υποθέσουμε ότι ο ασθενής δε θέλει να κάνει εγχείρηση και ΜΕΤΑ δικαιώσει το γιατρό, ο γιατρός έκανε σωστά που δεν τον άκουσε. Αν όμως κανει λάθος αυτός που κρίνει παίρνει διπλό βάρος. Γιαυτό είναι ασφαλέστερο και σοφότερο να μην παιρνει κανείς τέτοιες πρωτοβουλίες επί της βούλησης του άλλου γιατί το βάρος είναι ασήκωτο μετά αν κάνει λάθος. Το κάρμα που θα έλεγαν οι ανατολίτες του αδικηθέντος το φορτώνεται αυτός που παραβιάζει τη βουλησή του. Και αυτό μπορεί να είναι βαρύτερο και από κατάρα ... Άλλωστε έτσι γίνονται οι κατάρες!!!
Και με αυτό τον τρόπο πιάνουν.

quote:

Σε αυτά τα θέματα επειδή είναι τόσο πολύ «φλου» και ο καθένας τα βλέπει με τα γυαλιά του, σπάνια ο νόμος έχει πρακτικές εφαρμογές. Είναι κάτι απλώς σαν «γενική σύσταση». Λέει πχ. απαγορεύεται η προτροπή, η περιγραφή, ο προσηλυτισμός κλπ,κλπ. Άντε απέδειξέ τα εσύ αυτά (ακόμη και αν γίνονται, όπως και όσο γίνονται). Είδες εσύ να μπαίνει κανείς φυλακή για «προτροπή» ή «προσηλυτισμό»?


Φυσικά και έχουν μπει!!! Για προτροπή σε αυτοκτονία , χρήση ναρκωτικών , προσυλητισμό κλπ Ψάξε και θα βρεις ...

quote:

Και πάντα θα υπάρχει ισχυρός αντίλογος....Άσε, η κατάσταση είναι πιάσε το αυγό και κούρευ’το, τι να λέμε.... Εδώ ο άλλος κέρδισε δικαστήριο στη Σουηδία γιατί ενώ αυνανιζόταν δημοσίως –και τον τσακώσανε στα πράσα- δεν είχε, λέει , κάνει «lockάρισμα» κάποιον συγκεκριμένο στόχο με τη φαντασίωση του οποίου να αυνανιζόταν, αλλά αυνανιζόταν έτσι ...γενικώς και αορίστως.


Άλλη χώρα άλλα ήθη αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι τελεσιδίκησε το θέμα αυτό.

quote:

Ετσι λοιπόν, θα έρθεις και θα πεις εσύ –κύριοι προτρέπετε τον κόσμο να πάει να γίνει χασικλής –όοοοχι θα σου πουν αυτοί, εμείς απλώς ενημερώνουμε τον κόσμο πόσα φύλλα έχει η Cannavis sativa , σε ποιες περιοχές φύεται και πότε ανθίζει, έτσι για να εχει εγκυκλοπαιδικές γνώσεις... οπότε τι το ψάχνεις? Ο δικαστής θα κάνει τον Πόντιο Πιλάτο?


Μην το παραχ..ουμε τι θέμα , δεν εννοώ αυτό και το ξέρεις.

quote:
"Κάνεις λάθος λόγω άγνοιας του νόμου:υποχρεωτικά υπάρχει υπεύθυνος κατά το νόμο (2472/97) για την επεξεργασία των πληροφοριών και ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθεί στις αρχές με στοιχεία ταυτότητας, διεύθυνση κλπ. Στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Αν δεν το κάνει ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ. "

Γιατί, είπε κανείς ότι δεν υπάρχει?
Το ότι υπάρχει κάποιος που δηλώνει «συνολικά υπεύθυνος» για το Εσωτέρικα νομίζω το γνωρίζεις –ουμε.


Δε μιλάμε για το τι δηλώνει κανείς στο site το δικό του αλλάμνγια εγγραφή σε μητρώα της ΑΠΠΔ. Για το εσωτέρικα ποτέ δεν δηλωσε κανένας και αυτό το είχα ρωτήσει περισσότερες από μία φορές !!!
Και πρέπει να εξακολουθεί να είναι έτσι. Είναι ο υπεύθυνος επεξεργασίας που πρέπει να δηλωθεί. Έχουν βάλει και κάποιες εξαιρέσεις τελευταία αλλά δεν ξέρω τι αφορούν.
Οι κατάλογοι είναι ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

quote:

Στο κομμάτι της διαγραφής μπορούν να σε διαγράψουν νομίζω ανά πάσα στιγμή (κατά τον ίδιο τρόπο που υπήρχαν διεγραμμένοι λογαριασμοί στο παρελθόν).



Κοροϊδευόμαστε;Διαγραμμένους τους ονομάζουν όμως είναι αποκλεισμένοι όχι διαγραμμένοι, αφού φαινονται ως μέλη δια παντός!!!!
Εγω θέλω να διαγραφεί κάθε ίχνος μου από το εσωτέρικα, όχι απλά τον αποκλεισμό όποτε και όπως και οταν θέλει κάποια άγνωστη εξουσία. Κατανοητό; Ας έρθει αυτή η άγνωστη εξουσία να μου πει γιατί θέλει τα κείμενά μου. Γιατί δεν το κάνει;

quote:

Το αν είσαι ‘μέλος’ ή όχι και πώς σε εμφανίζουν με το «ετσι θέλω» δεν το καταλαβαίνω απολύτως. Δηλαδή κάποιος τυχαίος ας πούμε που έκανε μια εγγραφή με ένα νικ το 2005, εγραψε καναδυο ποστ και μετά εξαφανίστηκε (αλλά παραμένει το νικ του στη λίστα με τα... «χιλιάδες» μέλη) είναι «μέλος» κι αυτός? Αφού στην πράξη δεν είναι...


Θα με τρελάνεις ρε φίλε!!! Δουλευόμαστε ;;;; Φυσικά και είναι μέλος αφού φαίνεται στη λίστα! Τί θα πει "στην πράξη δεν είναι";;;; Στην πράξη ΕΙΝΑΙ αφου ανά πάσα στιγμή μπορεί να ποστάρει και φαίνεται κανονικό μέλος.

quote:

Από την άλλη θα μου πεις γιατί τέτοιου είδους συμμετοχές δεν βγάινουν από τη λίστα. Ε, εντάξει δεν είναι πάντα επιλήψιμο αυτό.
Κάποιοι μπορεί να βρίσκονται σε «λανθάνουσα» μορφή, κάποιοι μπορεί να ξαναγράψουν μετά από χρόνια, ή αντίστοιχα κάποιος για κάποια δημοσίευση να θελει να βρει έναν παλιό λογαριασμο για να επικοινωνήσει μαζί του για διευκρινήσεις, κλπ. Δεν ξέρω μπορεί να υπάρχει κάποια σκοπιμότητα γύρω από αυτό, αλλά δεν είναι κατ’αναγκη μεμπτή.


Επιληψιμότατο είναι και μεμπτότατο να μην βγαίνει όταν ΤΟ ΖΗΤΑ όπως εγώ επί 7 χρόνια !!!!!!!!!!!!! Παραβίαση ΒΟΥΛΗΣΗΣ το λένε αυτό!

Είναι σαν το χριστιανικό βάφτισμα που αν βαφτιστείς δεν ξεβαφτίζεσαι ποτέ;Δηλαδη το εσωτέρικα θέλει να είναι "βάπτισμα" σε κάτι;Στη μασονία ας πούμε ;

quote:

Εσένα όμως, από ότι μας δίνεις να καταλαβουμε, δεν είναι η «διαγραφή» σου αφεαυτή που «σε καίει». Εσύ εστιάζεις κυρίως στο κομμάτι του να αφαιρεθούν οι δημοσιεύσεις σου και όχι απλώς να «διαγραφείς» (που στην πράξη είπαμε το έχεις κάνει, καθώς «αυτομπαναρίστηκες» για 7 και πλέον χρόνια όπως λες). Εκεί σου είπα, μάλλον είναι εφικτό αυτό που ζητάς, αλλά ίσως πολύ αγγαρεία και πολύ χρονοβόρο και άσκοπο για τη Διαχειριστική ομάδα, και γι’αυτό δεν είναι προθυμοι να το κανουν. Αλλά αυτό δεν ξερω πόσο το συζητησες διεξοδικά μαζί τους, προτού καταφυγεις στη Δικαιοσύνη και μπλέξεις ακόμα περισσότερο χρονικά και γραφειοκρατικά.


Ωραία πόσες φορές πρέπει να το ζητήσω για να το καταλάβουν ; Εσύ πως το κατάλαβες; Δεν κατάλαβα τι να συζητήσω διεξοδικά; Δε μου ζητησαν χρόνο ούτε με ρωτησαν οτιδήποτε ούτε τότε ούτε αργότερα πχ. να αφησω κάποια και να ζητήσουν συγνώμη. Με το έτσι θέλω τα κρατάνε όλα. Ήδη είπαμε ότι τα μηνύματα μπορούν να φαίνονται μαζεμμένα και να διαγραφονται ΜΑΖΙΚΑ χωρίς κανέναν κόπο.

quote:

Εντάξει, δεν θα τα χαλάσουμε ... «στο ζύγι».
Εγώ θεωρώ όλα τα μέλη ισότιμα (εφόσον αποδείξουν ότι έχουν τα νοητικά και πνευματικά ‘κότσια’ για κάτι τέτοιο) και δεν θεωρώ ότι οι Διαχειριστές είναι ας πούμε κάποια ελίτ υψηλότερων ικανοτήτων και ιδιοτήτων και IQ από τους άλλους συμμετεχοντες ώστε να παίζουν το ρόλο των τσομπαναραίων και οι άλλοι όλοι να είναι τα «πρόβατα» ή τα άβουλα όντα που δεν έχουν προσωπικότητα και δεν μπορούν να μπουν σε ταξη και ευπρέπεια από μόνα τους. Ο καθένας έχει ευθύνη για αυτά που λέει και γράφει, και αν δεν μπορεί να αναλάβει αυτή την ευθύνη τότε καλύτερα ούτε να λέει ούτε να γράφει, για να μη ζητάει μετά και τα ρέστα...



Δηλα΄δη ο άλλος πρέπει να έχει στο μυαλό του ότι θα παραμείνουν τα πάντα για πάντα επειδή οι άλλοι θέλουν να παραβαίνουν τον νόμο;Και τι διάλογος θα είναι αυτός τότε;Δε θα τολμάει να γραψει κανείς τίποτε προσωπικό αν το ξέρει αυτό και δεν βλέπω αυτό που θα βοηθούσε στην πρόοδο της συζήτησης ή της όποιας φιλοσοφικής αναζήτησης. Ή νομίοζεις ότι η παραβίαση των θελήσεων δεν έχει -και ίσως να είχε ήδη -αντίκτυπο στις ζωές όσων την διέπραξαν; Τροφή για σκέψη ...


quote:

Εγώ πάντως όπως το κατάλαβα ήταν σαν να έλεγες ότι το Εσωτέρικα είναι τόσο πανούργο και παντοδύναμο στο παρασκήνιο, που ελέγχει Εκτελεστική, Νομοθετική και Δικαστική εξουσία! Και μπλοκάρει ή κωλυσιεργεί τους δικαστάς στην λήψη αποφάσεων και στην απόδοση δικαιοσύνης όταν εμπλέκεται σε υποθέσεις του! Είναι δηλαδή υπεράνω όλων! (Να αρχίσουμε να ζητάμε και κάνα ρουσφετάκι τότε, με τέτοιες «πλάτες»....)


Δεν είπα ότι ελέγχει τα πάντα αλλά ότι έχει κάποιες "ακρες" σε κρίσιμα πόστα.

quote:

Μάλιστα...αυτό είναι δηλαδή το «άχτι» σου... Εντάξει ρε φίλε, αν εσένα εχει αναδειχτεί σε ultimate στόχο ζωής να πάρεις τον τίτλο αυτού που έκλεισε το Εσωτέρικα , του πήρε τα μέτρα και τού’βαλε ταφόπλακα, κάντο, μαγκιά σου, τι να λέμε από κει και πέρα... τραβα και μια αγωγή στον ανίκανο εισαγγελέα «που δεν κάνει καλά τη δουλειά του» για παράβαση ή αμέληση καθήκοντος ή όπως αλλιώς προβλέπει «ο νόμος»...


Καλά το πας! Δίνεις ιδέες ...

quote:

Ας ερθουμε ένα βήμα πιο κοντά στον παγκόσμιο ολοκληρωτισμό που εξυφαίνεται... Έτσι κι αλλιώς εκεί πάει η κατάσταση σιγά σιγά...Να κάτι τρομονόμοι, να κάτι καινούριες διατάξεις, ο νόμος έτσι ο νόμος αλλιώς και ο κόντρα νόμος, έτσι ώστε να ασφυκτιά η όποια πνευματική ελευθερία υπάρχει και υπήρξε (όπου κι αν υπήρξε, και με τις ατέλειές της)...Τελοσπάντων, αυτά υπερβαίνουν και εσένα και εμένα


Ο παγκόσμιος ολοκληρωτισμός είναι νοοτροπία , το "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" όπως αυτή του εσωτέρικα την οποία εγω αυτή τη στιγμή αντιμάχομαι χρησιμοποιώντας το νόμο. Γιατί ο νόμος είναι προτιμότερος από την αναρχία όταν δεν είναι πέρα από το όριο της παρεμπόδισης της ζωής. Ο εσωτερικός νόμος του εσωτέρικα είναι ΠΙΟ περιοριστικός από τους εξωτερικούς νόμους και παρεμποδίζει τη ζωή , την αλλαγή, που προβλέπει ο εξωτερικός νόμος, δηλαδή την αφαίρεση των κειμένων του κάθε μέλους. Δηλαδή είναι πιο παγωμένος και από τον πάγο του εξωτερικού νόμου. Γιαυτό και μειώθηκε δραματικά το ενδιαφέρον του κόσμου για το εσωτέρικα με το πέρασμα του χρόνου και πλέον είναι πολύ χαμηλά, στην πανελλήνια αλλά και στην παγκόσμια κατάταξη. Ο πάγος δεν προσφέρει τίποτε καινούριο και δεν ελκύει όπως η φλόγα με το φως και τη θερμότητα. Προσπαθεί να κρατήσει δια της βίας όχι δια αυθόρμητης έλξης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 23:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Προσωρινή απενεργοποίηση του παρόντος θέματος και του λογαριασμού filosofos3

Θα τα πούμε μετά τις γιορτές.

Ευχόμαστε χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy