ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 εμφανιση φωτεινης σφαιρας στις 14 - 10 - 2006
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 09:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα και εγώ... δεν μοιάζει για πάγος... άν δεν κάλω λάθος αλλάζει και πορεία...
πάντος δεν μοιάζει και τόσο πραγματικό...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 19:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK η εικόνα που μας δίνει ο ts είναι εντυπωσιακή. Το φαινομενικό μέγεθος της σφαίρας είναι τεράστιο και είναι όντως περίεργο το ότι δεν έγινε πρώτη είδηση (άντε δεύτερη μετά τις εκλογές) στις εφημερίδες και τα κανάλια. Λογικά θα πρέπει να το είδε αρκετός κόσμος, να μην σας πω ότι έτσι αργά όπως πήγαινε πιθανόν να έχει καταγραφεί και σε φωτογραφίες ή βίντεο άλλων αυτόπτων μαρτύρων.

Το κακό στην Ελλάδα είναι, πως αν δεις κάτι τέτοιο, δεν ξέρεις πού να το πεις και να σε πάρουν σοβαρά. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος επίσημος ή έστω ημιεπίσημος φορέας να ερευνά τέτοια φαινόμενα στον οποίο να μπορείς να απευθυνθείς, να καταγράψει την αναφορά, να την συγκρίνει με άλλες ανάλογες και να την κάνει γνωστή είτε σε παρόμοιους ξένους φορείς, είτε στα ντόπια και διεθνή ΜΜΕ.


Στο video STS37 το ufo που φαίνεται μοιάζει σαν να κατεβαίνει λίγο και μετά να ευθυγραμμίζεται. Επίσης η κάμερα φαίνεται να κινείται λίγο περίεργα. Δεν μοιάζει με κομμάτι πάγου πάντως (πολύ στρογγυλό δεν είναι;) Μπορεί το βίντεο να είναι fake?


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 19:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς φίλη Οστρια η εικόνα που μας δίνει ο φίλος είναι τόσο εντυπωσιακή που είναι αδύνατον να έχει περάσει απαρατήρητη...
τί στο καλό... κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για το τί ήταν αυτό το πράγμα?
Φίλε Ts πές μας ποιό ήταν το κανάλι που το ανέφερε... και τί ακριβώς είπε για αυτό? έκαναν κάποια εκτίμηση για το τί ακριβώς μπορεί να ήταν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 10:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην γίνομαι για άλλη μία φορά σκεπτικηστής, αντί να δείχνετε φωτό και βίντεο από υποτηθέμενα UFO δεν πάτε κατά μεριά NASA να δείτε πως καίγονται οι μετεωρίτες και οι κομήτες στην Γήινη ατμόσφαιρα;
Μετά ελάτε και πείτε μου για φωτεινές σφαίρες που εξαφανίστηκαν ξαφνικά (κάικε το υλικό μωρέ) και για περίεργες ουράνιες φωτιές. Αλήθεια το ξέρετε πως οι κομήτες έχουν ένα περίεργο χαρακτιριστικό; Αναλόγως της πυκνότητας τους και της σύστασης τους, ΔΕΝ καίγονται εξολοκλήρου, αλλά μόλις θερμανθούν ΑΝΑΤΙΝΑΣΟΝΤΑΙ, με ισχύ που μπορεί ανά μέγεθος να φτάσει την ισχύ της βόμβας της Χιροσίμα.

Για κάντε μία έρευνα για το τι μας περριβάλει και αφήστε τις ουφολογίες.

Edited by - OANNHSEA on 24/10/2006 10:23:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 10:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΟΑΝΝΗSEA καλημέρα!
το βντεάκι... καμία σχέση... κάνει μπαμ για φτιαχτό... και δεν έχει και καμία σχέση με το θέμα...
Τώρα,ακόμα προσπαθούμε να καταλάβουμε τί ακριβώς λέει ότι είδε ο θεματοθέτης...
Τα πράγματα όπως τα παρουσιάζει είναι τόσο παράξενα που το θεωρώ αδύνατον να μην το έχει δεί κάποιος άλλος...
Επίσης μας λέει "φωτεινή σφαίρα" δεν λέει "σφαίρα από φωτιά"...
τον έχουμε ρωτήσει και άλλα πράγματα για να δούμε τί στο καλό έχει δεί... και ακόμα δεν έχουμε πάρει κάποια ξεκάθαρη απάντηση...
Υπάρχουν πολλά κενά στην κατάθεση όπως θα έλεγε και ένας... ανακριτής... χιχιχι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 11:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα, γιατι η NASA που απο την μια ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ αλλα βιντεο με "θεασεις" ATIA και να φτιαξει ΔΙΚΟ της ??? Γιατι τετοια γκαφα η ΙΔΙΑ η NASA??? Εκτος αν θελει να εχει η ιδια την "αποκλειστικοτητα" χεχεχε...!!!

[πλακα ηταν]

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 15:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια το ξέρετε πως οι κομήτες έχουν ένα περίεργο χαρακτιριστικό; Αναλόγως της πυκνότητας τους και της σύστασης τους, ΔΕΝ καίγονται εξολοκλήρου, αλλά μόλις θερμανθούν ΑΝΑΤΙΝΑΣΟΝΤΑΙ, με ισχύ που μπορεί ανά μέγεθος να φτάσει την ισχύ της βόμβας της Χιροσίμα.

Τι μου θύμισες τώρα... ένα ενδιαφέρον βιντεάκι που είχα βρει στο νετ στις αρχές του χρόνου

40 Miles SouthEast Of Sonora California Exploding Object Amazing Video Footage. Date: January 18th, 2006

http://www.ufocasebook.com/ja011806video.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ts
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 19:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας,επεστρεψα παλι,λοιπον οπως αναφερω και ποιο πανω σε καμια περιπτωση δεν εννοω πυρακτομενη σφαιρα η ουφο με ανθρωπακια,απλα σας λεω τι ειδα και εμεινα καγκελο,εξαλλου στο ψαρεμα που ημουν το ειδε και ο φιλος που ηταν μαζι μου ,το μονο πραγμα που μου ειπε με το που χαθικε απο το οπτικο μας πεδιο ειναι το εξης :"αντε να μας πιστεψουν τωρα,πες οτι δεν το ειδαμε καθολου".γνωριζω οτι στην ελλαδα η νοωτροπια ειναι παραξενη,επισεις ανοιξα αυτο το θεμα,οχι για να προσπαθισω να πεισω καποιον ,εξαλου δεν ειμαι μυθοπλαστης,απλα ανοιξα το θεμα διοτι ηθελα να ανταλαξω αποψεις με το γεγονος αυτο,υπενθιμιζω οτι αυτη η σφαιρα εμφανιστικε απο τα νοτια παραλλια της πελλοπινισου (βαση ρεπορταζ καναλιου) και τα τελευταια ματια που την ειδαν ηταν μεχρι την αρτα ,δεν ειμουν μονο εγω σιγουρα,δυστιχος δεν μπορω να μαθω ποιο καναλι το ανεφερε ,γμτ μου,διοτι θα ηθελα να παρω το βιντεο και να το δω σπιτι,στις δηλωσεις που εγιναν απο αυτοπτες μαρτυρες(παντα περιγραφης βασης ρεπορταζ) ειδαν οτι ακριβος ειδα και εγω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ts
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 19:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

OK η εικόνα που μας δίνει ο ts είναι εντυπωσιακή. Το φαινομενικό μέγεθος της σφαίρας είναι τεράστιο και είναι όντως περίεργο το ότι δεν έγινε πρώτη είδηση (άντε δεύτερη μετά τις εκλογές) στις εφημερίδες και τα κανάλια. Λογικά θα πρέπει να το είδε αρκετός κόσμος, να μην σας πω ότι έτσι αργά όπως πήγαινε πιθανόν να έχει καταγραφεί και σε φωτογραφίες ή βίντεο άλλων αυτόπτων μαρτύρων.

Το κακό στην Ελλάδα είναι, πως αν δεις κάτι τέτοιο, δεν ξέρεις πού να το πεις και να σε πάρουν σοβαρά.


Και εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου,πεσαμε με τα μουτρα στις εκλογες και ολα τα αλλα στην ακρη,και το θεμα ειναι οτι μακαρι να βρεθει κοσμος που το ειδε το πρωι ,και κακα τα ψεματα την συγκεκριμενη ωρα για να το δεις πρεπει η να γυριζεις απο εξω,η να ψαρεζεις ,η να εισαι αγροτης,σκεφτειτε οτι απο εκει που ειμασταν 200 μετρα ποιο κατω υπηρχαν και αλλοι που την ωρα που το κοιταγαμε χαζεψανε και αυτοι αλλα να σας πω την αληθεια "κολησα " να παω να τους ρωτησω μηπως μας περναγανε για τρελους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ts
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 19:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να μην γίνομαι για άλλη μία φορά σκεπτικηστής, αντί να δείχνετε φωτό και βίντεο από υποτηθέμενα UFO δεν πάτε κατά μεριά NASA να δείτε πως καίγονται οι μετεωρίτες και οι κομήτες στην Γήινη ατμόσφαιρα;
Μετά ελάτε και πείτε μου για φωτεινές σφαίρες που εξαφανίστηκαν ξαφνικά (κάικε το υλικό μωρέ) και για περίεργες ουράνιες φωτιές. Αλήθεια το ξέρετε πως οι κομήτες έχουν ένα περίεργο χαρακτιριστικό; Αναλόγως της πυκνότητας τους και της σύστασης τους, ΔΕΝ καίγονται εξολοκλήρου, αλλά μόλις θερμανθούν ΑΝΑΤΙΝΑΣΟΝΤΑΙ, με ισχύ που μπορεί ανά μέγεθος να φτάσει την ισχύ της βόμβας της Χιροσίμα.

Για κάντε μία έρευνα για το τι μας περριβάλει και αφήστε τις ουφολογίες.

Edited by - OANNHSEA on 24/10/2006 10:23:03



συμφωνω και μαζι σου ,το θεμα που ανοιξα δεν το ανοιξα για ουφολογια ,αλλα για το τι μπορει να ηταν,σιγουρα ομως δεν ηταν κατι περι κομητη κτλ,εξαλου αυτο που ειδα δεν εξαφανιστικε ξαφνικα,απλα πλεων δεξιοτερα ηταν το βουνο και πλεων δεν το εβλεπα,χαθικε απο το οπτικο μου πεδιο,αλλα θελω να τονισω οτι η κινηση του ηταν πολλυ σταθερη η λαμψη του ηταν και αυτη σταθερη,αλλα αυτο που μου κινησε παραπανω την περιεργια ηταν οι "μικρες" και ελαχιστες σπιθες που εβγαζε ,και δεν εδειχνε η πορεια του οτι θα επεφτε καπουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 22:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για κάντε μία έρευνα για το τι μας περριβάλει και αφήστε τις ουφολογίες.

Να θυμίσω στο φίλο OANNHSEA ότι εκτός από θεάσεις μετεωριτών,κομητών,μετεωρολογικών μπαλονιών,αερόστατων,αεροπλάνων κλπ, εκτός και από τις υποθέσεις εξαπάτησης από πλακατζήδες και ανόητους,εκτός απο όλα αυτά λοιπόν, υπάρχει και ένας μεγάλος αριθμός αδιαμφισβήτητων θεάσεων Αγνωστου Ταυτότητας Αεροσκαφών, και όχι απλά και αόριστα Ιπτάμενων Αντικειμένων. Θεάσεις με μάρτυρες πρόσωπα που λόγω της κοινωνικής τους θέσης ή της επαγγελματικής τους ιδιότητας θεωρούνται "σοβαρά" και "αξιόπιστα".

Θα πρότεινα σε όσους απορρίπτουν χωρίς συζήτηση την όποια μαρτυρία να ρίξουν και μια ματιά σε υποθέσεις όπως αυτή της θέασης Αγνώστου Ταυτότητας τριγωνικού σκάφους στις 5 Ιανουαρίου 2000 στο Illinois.

http://dbarkertv.com/UPDATE.htm

http://www.nidsci.org/articles/8_25trireport.php

Εδώ υπάρχουν και βίντεο με τη συνέντευξη ενός απο τους αστυνομικούς μάρτυρες του γεγονότος.

http://dbarkertv.com/LOPINOT.htm

Στις ίδιες σελίδες μπορείτε να βρείτε και ένα πολύ μεγάλο ακόμα αριθμό ιδίας σημαντικότητας περιπτώσεων.

Θα πω μόνο ότι αυτές οι περιπτώσεις θέασεις "φωτών","πύρινων σφαιρών" κλπ μου φαίνονται και μένα λίγο αστείες,αλλά όχι για το λόγο που αφορά εκείνους που με ελαφρά τη καρδία αποδίδουν τα πάντα στην φαντασιοπληξία κάποιων αλαφροίσκιωτων...Ο λόγος είναι ότι εγώ ό ίδιος υπήρξα μάρτυρας θέασης αγνώστου ταυτότητας αεροσκάφους (ναι,μιλάω για "ιπτάμενο δίσκο") και όχι κάποιου αόριστου "φωτεινού αντικειμένου",και έτσι οι θεάσεις φωτεινών πραγμάτων δεν με εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα.Έχω περιγράψει σε παλιότερο τοπικ την εμπειρία μου που χρονολογείτε στα τέλη της 10ετίας του 70...

Τώρα αν αυτό το τεραστιών διαστάσεων,τελείως αθορυβο,και γεμάτο με πολύχρωμα φωτεινα παραθυράκια σκάφος που είδα πριν σχεδόν 30 χρόνια είναι προιόν γήινης τεχνολογίας,τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά...Τότε πράγματι πρέπει να ζούμε στο μαυρο σκοτάδι,σε ένα ματριξ που κάποιες σκοτεινές οργανώσεις φτιάξαν για μας...Αν όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα...τότε κάποιοι "κάπου εκεί έξω" κάτι ζητάνε...



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 02:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Τώρα αν αυτό το τεραστιών διαστάσεων,τελείως αθορυβο,και γεμάτο με πολύχρωμα φωτεινα παραθυράκια σκάφος που είδα πριν σχεδόν 30 χρόνια.

Πιο πολλές λεπτομέρειες έχεις να μας δώσεις;

Το 1977 ήταν η εποχή των κοσμοσφαιρών, αν πιστέψουμε κάποιον Dr Beter που υποτίθεται πως διέρρεε πληροφορίες αυτή την εποχή, ενώ αντίστοιχα σκάφη υποτίθεται είχαν και οι Αμερικάνοι.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 25/10/2006 02:29:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 05:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους,

με το βιντεάκι που παρέθεσα δεν προσπάθησα να αποδείξω τίποτα απλά ήθελα να δείξω ένα ανάλογο (?) σφαιρικό αντικείμενο όπως τραβήχτηκε από την ΝΑΣΑ. Ένα καθαρότερο βίντεο του ίδιου αντικειμένου υπάρχει εδώ (φαίνεται καλυτερα):

http://www.space-video.info/shuttle/atlantis-sts37-ufo.html

Αλλά ας το ξεχάσουμε.....παρόμοια βίντεο υπάρχουν χιλλιάδες. Αυτοί που πιστεύουν ότι μας επισκέπτονται εξωγήινοι θα συνεχίζουν να το πιστεύουν και αυτοί που δεν το πιστεύουν δεν θα αρχίσουν να πιστεύουν με τα βίντεο.

Η πίστη παίζει σημαντικό ρόλο στην μελέτη του αγνώστου αλλά και η λογική πρέπει να υπάρχει για επαναφέρει τον ερευνητή στα όρια της πραγματικότητας που αυτός καθορίζει.

Κάτι άλλο. Η αλήθεια είναι πως στο εξωτερικό ανάλογα περιστατικά με αυτό του φίλου ts αναφέρονται σε διάφορους οργανισμούς, όπως το MUFON για παράδειγμα και αρχειοθετούνται, κατατάσονται και αξιολογούνται.
http://www.mufon.com/ (παρεπιπτόντως στο site υπάρχουν και 4 περιστατικά που έχουν αναφερθεί από Ελλάδα).

Ποιά η αξία του να αναφέρεις παρόμοια περιστατικά; Ίσως καμία, ίσως και κάποια. Στις αρχές της ουφολογίας το 1950 οι περισσότεροι ουφολόγοι πίστευαν ότι με την κατάταξη και αρχειοθέτηση παρόμοιων περιστατικών θα δωθεί μια απάντηση στο ερώτημα των ΑΤΙΑ. Εδώ είμαστε 50+ χρόνια μετά και δεν υπάρχει ένα αποδεικτικό στοιχείο που να πιστοποιεί την ύπαρξη εξωγήινων σκαφών στην γη. Φωτογραφίες, βίντεο, μαρτυρίες έχουν "απομυθοποιηθεί" κατά κόρον και θα συνεχίζουν να αμφισβητούνται, εκτός κι αν ένα εξωγήινο σκάφος προσγειωθεί στο Σύνταγμα και ο πράσινος εξωγήινος πάει να συναντήσει τον Καραμανλή.

Εμπειρίες όπως αυτή που περιέγραψε ο φίλος Mercury θα συνεχίσουν να υπάρχουν (είχα και εγώ μια ανάλογη αλλά λιγότερο εντυπωσιακή εμπειρία όταν ήμουν στην Ελλάδα).

Ίσως κάποια στιγμή στο προσεχές η μακρυνό μέλλον μια εξήγηση θα παρουσιαστεί που θα δώσει λύση στο αίνιγμα των ΑΤΙΑ. Για την ώρα δεν καλύπτομαι ούτε από τις ερμηνείες των σκεπτικιστών αλλά ούτε και από τις ερμηνείες των ουφολόγων.

Αλήθεια παρατήρησε κανείς τι λέει η υπογραφή της Ostria; Δεν είναι συγκλονιστικό;

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 13:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέω τώρα....

Σας πέρασε ποτέ από το μυαλό οτι μπορεί να ήταν ένα απλός και αθώος δορυφόρος (μπορεί και ο ISS) του οποίου τα ηλιακά κάτροπτα έτυχε να αντανακλούν το φώς του ήλιου πρός την Πελλοπόνησο;;; Βάλε να είχε και λίγο ασθενή συννεφία οπότε οι ακτίνες θα διαχέονταν περισσότερο ..με συνέπεια το μεγάλο μέγεθος....

Το έχω παρατηρήσει 2 φορές στη ζωή μου μέχρι τώρα και μάλλον ευθύνονται οι δορυφόροι IRIDIUM (μπορεί και άλλοι).

Πάρτε και ένα λίνκ : http://www.satobs.org/iridium.html

Σόρρυ αν σας προσγείωσα...


Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 16:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 2ο Βιντεακι που μας παρεθεσες αγαπητε φιλε Α. Kircher, θα μπορουσαμε να πουμε οτι αποδεικνυει πιο ευκολα οτι ειναι φτιαχτο! Δεν ξερω γιατι, αλλα μου φαινεται πιο πολυ για μια σταγονα νερου πανω στην Καμερα...

Εχω δει καποιες φωτογραφιες απο αεροφωτογραφηκα της Ελληνικης Πολεμικης Αεροποριας, της δεκαετιας 1960-1970 που "κατα λαθος" ειχαν τραβηξει "σφαιροειδη" αντικειμενα. Δυστυχως το περιοδικο που τις ειχα δει, το εχω πεταξει, ωστε να σας δωσω καποιες φωτογραφιες , και ΕΠΙΠΛΕΟΝ στην Επισημη ιστοσελιδα της Π.Α. δεν υπαρχει κατι σχετικο !!!

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 18:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα αρχίσουμε εδώ να μαλώνουμε για την ουφολογία...
Στατιστικά μόνο να το πάρεις το θέμα, είναι αδύνατον να βλέπουν οι άνθρωποι 1000 UFO την ημέρα ανά την υφήλιο...
Το 99,999% των περιπτώσεων είναι λάθη και άγνοια των ανθρώπων.
ΌΣΟ και αν οι "θεατές" τους επιμένουν για το αντίθετο.
Το υπόλοιπο ποσοστό μπορεί να συζητηθεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 19:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το θεμα δεν ειναι κατα αναγκη να ηταν καποιο UFO εστω και εξωγιηνο...Τα παιδια ψαχνουν να βρουν τι ηταν και να το ειδαν αλλοι!!!

Ο,τι και να ηταν... δεν πρεπει να τους κοβεις την φορα στο να ψαξουν και να βρουν απαντησεις!

Και μπορει να εχεις δικιο με τα ποσοστα, αλλα επισης μην ξεχνας, οτι τα περισσοτερα UFO που υποτιθεται οτι βλεπει ο κοσμος ειναι απο γηινα χερια κατασκευασμενα...

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 22:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιο πολλές λεπτομέρειες έχεις να μας δώσεις;

Το 1977 ήταν η εποχή των κοσμοσφαιρών, αν πιστέψουμε κάποιον Dr Beter που υποτίθεται πως διέρρεε πληροφορίες αυτή την εποχή, ενώ αντίστοιχα σκάφη υποτίθεται είχαν και οι Αμερικάνοι.


Εδώ είναι το τοπικ στο οποίο περιέγραψα την εμπειρία μου,αγαπητέ gentleman.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6387&ARCHIVE=

Τον Dr Beter τον οποίο ανέφερες, δεν τον έχω ακουστά.Θα κάνω μια έρευνα το Σαββατοκύριακο για να μάθω τι ακριβώς "διέρρεε" εκείνη τη εποχη. Έχεις ίσως κάποιο λινκ σχετικά με αυτόν?

Να πω επίσης ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστεψω ότι τα ΑΤΙΑ δεν είναι προιόντα εξωγήινης τεχνολογίας αλλά αποτελούν πειραματικά μοντέλα κάποιας άγνωστης τεχνολογίας,την οποία κατέχουν οι Αμερικάνικες μυστικές υπηρεσίες.Σύμφωνοι.Εδώ όμως υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Και το πρόβλημα είναι ότι δεν υπήρξα ο πρώτος αυτόπτης μάρτυρας θέασης τέτοιου "αντικειμένου". Υπάρχουν χιλιάδες αναφορές παρόμοιων θεάσεων ήδη από την δεκαετία του '50...Μιλάμε για λίγα χρόνια μετά από τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο...Σκεφτείτε...και μόνο μία από τις χιλιάδες των περιπτώσεων να ήταν αληθινή μαρτυρία, η ύπαρξη των ΑΤΙΑ αυτόματα καθίσταται πραγματικό γεγονός...μόνο μία...απο τη δεκαετία του 50...

Φαντάζομαι ότι όλοι θα έχετε δει ντοκιμοντέρ με σκηνές βομβαρδισμών από τον β παγκόσμιο πόλεμο...Θα έχετε δει αυτά τα αστεία (με τα σημερινά δεδομένα) αεροπλανάκια της γερμανικής ή βρετανικής αεροπορίας...Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είναι δυνατόν λίγα χρόνια μετά τον β παγκόσμιο πόλεμο να κατείχαν οι Αμερικάνοι ή οι Ρώσοι ή οι όποιοι άλλοι τόσο υψηλή τεχνολογία η οποία να τους έδινε τη δυνατότητα κατασκευής τέτοιων αεροσκαφών...Δεν κολλάει με τίποτα στο όλο περιβάλλον της εποχής η ύπαρξη αυτής της τεχνολογίας...Είναι εκτός τόπου και χρόνου...

Εκτός βέβαια αν, όπως λέει και ο φίλος μου ο Pano, ζούμε υπο το καθεστώς μιας τεραστίων διαστάσεων τερατώδους συνομωσίας των Ανουνάκηδων,οι και γω δεν ξέρω ποιών άλλων,υπό το καθεστώς μιας τεχνητής πραγματικότητας την οποία κάποιοι δημιούργησαν παραποιώντας κάθε έννοια ιστορικής πραγματικότητας και συνέχειας...

Αν όμως αυτό δεν ίσχύει - και πραγματικά δεν πιστεύω ότι ισχύει-προσωπικά δεν δίνω καμμιά πιθανότητα αυτό που εγώ τουλάχιστον είδα,την εποχή που το είδα, να αντιπροσωπευει κάποιο επίτευγμα γηινης τεχνολογίας...



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.


Edited by - Mercury on 25/10/2006 22:19:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 23:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαντάζομαι ότι όλοι θα έχετε δει ντοκιμοντέρ με σκηνές βομβαρδισμών από τον β παγκόσμιο πόλεμο...

Θυμάστε τα foo-fighters που έβλεπαν οι πιλότοι στον β παγκόσμιο;
Τελικά δεν έχει δωθεί ακόμα απάντηση για το τί μπορεί να ήταν. Τότε οι μεν πίστευαν ότι πρόκειτο για μυστική τεχνολογία των δε. Βέβαια δεν επενέβησαν ποτέ και μετά τον πόλεμο εξαφανίστηκαν. Απ ότι θυμάμαι ήταν μικρά σε μέγεθος και "κολλούσαν" στην ουρά των αεροσκαφών, αλλά όταν προσπαθούσαν να τα αποφύγουν ή να τα κυνηγήσουν, έκαναν απότομα ακροβατικά και πάντα ξέφευγαν.

quote:
Σας πέρασε ποτέ από το μυαλό οτι μπορεί να ήταν ένα απλός και αθώος δορυφόρος (μπορεί και ο ISS) του οποίου τα ηλιακά κάτροπτα έτυχε να αντανακλούν το φώς του ήλιου πρός την Πελλοπόνησο;;; Βάλε να είχε και λίγο ασθενή συννεφία οπότε οι ακτίνες θα διαχέονταν περισσότερο ..με συνέπεια το μεγάλο μέγεθος....

Τίποτε δεν αποκλείεται αγαπητέ Azax. Πάντως για να μην έχει γίνει χαμός, μάλλον θα πρόκειται για κάτι εξηγήσιμο (ή παρεξηγήσιμο).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ts
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 23:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακαρι και να ηταν δορυφορος,για την ιστορια,να αναφερω οτι δεν υπηρχε καθολου μα καθολου συνεφια,και ουτε φαινοταν καποια συννεφα υγρασιας,εξαλλου να ρωτησω και κατι,ο δορυφορος ειναι μια σχετικα μικρη σε μεγεθος συσκευη,τα κατοπτρα που εχει ειναι ικανα να αντανακλουν το φως του ηλιου?σε τοσο μεγαλη αποσταση απο την γη?ρωταω διοτι ,καμια φορα χαζευουμε αεροπλανο που πεταει πολλυ ψηλα και οταν αντανακλαει τον ηλιο βλεπουμε μια μικρη λαμψη ,αλλα σιγουρα αυτη η λαμψη της σφαιρας που ειδα ηταν μεγαλη και το υψος μαλλον ηταν κοντα στην γη,να πρωτεινω κατι,μπορει καποιος να φτιαξει μια λιστα με τα 10-20 πραγματα που υπαρχουν,και που ειναι ουρανια σωματα πχ δορυφοροι φυσικοι, δορυφοροι μηχανικοι,οτιδιποτε που εχει αναφερθει οτι γυριζει γυρο απο την γη και ετσι με αυτον τον τροπο να μπορεσουμε να το συζητησουμε ομαδικα για να βγαλουμε εστω μια ακρη?οπως επεισεις θα ηθελα καποιος φιλος να μου στειλει καποια λινκσ (εαν υπαρχουν) με ιστορικο πτωσης ουρανιων σωματων που επισκευτικαν τιν γη τις τελευτεες μερες,πχ κατι σαν τα λινκ των σεισμων κτλ

Edited by - ts on 25/10/2006 23:57:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2006, 05:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πατέρας μου όταν πήγε στρατό πριν 28 χρόνια ήταν στα ρανταρ(Σητεία).Ενώ παρακολουθούσαν το ραντάρ με έναν άλλο φαντάρο ( όπως μου εξήγησε, το τι αεροπλάνο περνάει το καταλαβαίνεις από τη συχνότητα που αναβοσβήνει η τελίτσα στο ραντάρ), είδαν μια τελίτσα να φαίνεται και ενώ ήταν έτοιμοι να καταγράψουν τι αεριπλάνο περνούσε, η τελίτσα φάνηκε πάλι στην άλλη άκρη και γεια σας.( Αυτό με τις τελίτσες κάποιος που έχει πάει φαντάρος σε αυτή την μονάδα θα μπορούσε να το εξηγήσει καλύτερα...)Πήρε τηλέφωνο το διοικητή και του ανέφερε το γεγονός, και αυτός είπε θα κάνει μερικά τηλέφωνα και θα τους ειδοποιήσει.Μετά από λίγο τους πήρε και τους είπε ότι δεν είδαν τίποτα και τα χαρτιά να καούν. Δεν ξέρω αν ήταν Α.τ.ι.α με πράσινα ανθρωπάκια που κάνουν βζιιν βζουυν πάντων ήταν γρήγορο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2006, 08:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν επειδή υπηρέτησα στα ραντάρ και μετά από συζητήσεις με πολλούς χειριστές και τεχνικούς του στρατού έχπουμε και λέμε:

Α) Ο κάθε χειριστής βλέπει τουλάχιστον μία φορά το μήνα κάτι το περίεργο στην οθόνη του και ειδικότερα στα παλαιότερα συστήματα. Λόγω παρασίτων, λόγω κάποιας περιοδικής ατμοσφαιρικής ανωμαλίας κ.λ.π.

Β) Μου έχουν πει όμς και ιστορίες (χωρίς τη συνηθισμένη σάλτσα) για θεάσεις δισκοειδών σκαφών ακόμα και λίγες δεκάδες μέτρα πάνω από το ραντάρ. Όταν τους ρώτησα γιατί δεν το είδε το ραντάρ μου εξήγησαν κάποια βασικά θέματα των ραντάρ και από εκεί και έπειτα αγόρασα βιβλία και προχώρησα μόνος μου. Μέχρι και βιβλίο μετεωρολογίας αγόρασα!

Ostria, το θέμα των Foo Fighters το αναλύει πολύ ωραία ο Ηλιόπουλος στην Πτήση - Ιστορία τεύχος 10. Συνεχίζει να κυκλοφορεί - ρίξτου μία ματιά.

Όσο για το τεχνικό θέμα των UFO δεν θα το συζητήσουμε εδώ. Κάποιος ας ανοίξη καινούριο τόπικ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2006, 16:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως...τα Ρανταρ εχουν "καποια" ορια στο να Αναδεικνυουν καθε τι ιπταμενο...!!! το ελαχιστο υψος εντοπισμου ειναι (για τα παλιοτερα ρανταρ) περιπου στα 100-150 μετρα πανω απο το εδαφος, αν υπολογισουμε και τις εδαφικες ανωμαλιες... Αυτο θα το ηξεραν τα "πρασινα ανθρωπακια" ???

Μην ξεχνατε και τα "Γερμανικα" Haunebaum 1 & 2 Δισκοειδη αεροσκαφη χωρις πτερυγες, που ξεκινησαν την κατασκευη τους την περιοδο 1944 λιγο πριν οι Γερμανοι να χασουν, ακομα και τα καταπληκτικα ΑΕΡΟΘΟΥΜΕΝΑ Μe-262 που για την εποχη εκεινη ηταν τα πιο γρηγορα, ασχετος αν και παλι δεν προλαβαν να χρησιμοποιηθουν (μην ξεχναμε οτι οι ΗΠΑ και οι ΕΣΣΔ κατασκευασαν τα πρωτα αερωθουμενα, οι μεν ΗΠΑ το 1953 με το F-86 Sabre και οι ΕΣΣΔ to 1950-51 το ΜΙG-17) eνω οι Γερμανοι ειχαν την τεχνογνωσια απο το 1939 !!!!

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2006, 19:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις κάτι Predator;
Θα πρέπει να ανοίξουμε ένα τοπικ και να βάλουμε εκεί ΟΛΑ τα σκάφη που έχουν κατασκευαστεί ή "σχεδιαστεί" και θυμίζουν (αν και είναι) UFO.

Για να δούμε τότε πόσοι θα λένε "καλέ είδα UFO, UFO".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2006, 22:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρεις κάτι Predator;
Θα πρέπει να ανοίξουμε ένα τοπικ και να βάλουμε εκεί ΟΛΑ τα σκάφη που έχουν κατασκευαστεί ή "σχεδιαστεί" και θυμίζουν (αν και είναι) UFO.

Για να δούμε τότε πόσοι θα λένε "καλέ είδα UFO, UFO".


Συνιστώ ψυχραιμία και απλή λογική

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς μηχανικός αεροσκαφών για να γνωρίζει πως είναι και με τι μοιάζουν τα σύγχρονα αεροσκάφη.Όσο για τα σχέδια επι χάρτου έχω δει και γω πολλά (σε κόμικς)...Σημασία σε αυτές τις περιπτώσεις δεν έχει τοσο το σχέδιο και το σχήμα των ΑΤΙΑ όσο η κίνηση και η "συμπεριφορά" τους (σύμφωνα πάντα με τις μαρτυρίες). Τώρα αν εσείς ξέρετε κάποιο σύγχρονο πολεμικό αεροσκάφος το οποίο έχει την ιδιότητα να ακινητοποιείται στον αερα πριν αναπτύξει ιλιγγιώδη ταχύτητα, ή κάποιο αεροσκάφος το οποίο πετάει σε ύψος 300 μέτρων από το έδαφος έχει το μέγεθος πλατείας και δεν κάνει τον παραμικρό θόρυβο, ανεβάστε μου ένα βίντεο να το δω και γω. Τώρα αν έχει και σχήμα δίσκου,πούρου,ρόμβου ή κώνου θα πειστώ και απόλυτα...

Είναι ξεκάθαρο ότι βρισκετε παρανοική την ιδέα ή ακόμα και την πιθανότητα να δεχόμαστε επισκέψεις απο εξωγήινους πολιτισμούς...Γιατί όμώς στα αλήθεια αυτό? Η ύπαρξη εξωγήινων μορφών ζωής είναι εκατομύρια φορές πιο πιθανή από την μή ύπαρξη.Είστε αρκετά εξοικιωμένοι με τις φυσικές επιστήμες και γνωρίζετε πολύ καλά ότι οι σύγχρονοι αστροφυσικοί υποθέτουν την ύπαρξη ακόμα και εκατομμυρίων πλανητών οι οποίοι θα μπορούσαν να κατοικούνται απο νοήμονες υπάρξεις. Γιατί αποκλείεται λοιπόν την ύπαρξη έστω και ενός εξωγήινου πολιτισμού ο οποίος να έχει αναπτύξει τεχνολογία ικανή να υπαρκεράσει το φράγμα των τεραστίων αποστάσεων, αυτό δηλαδή που αποτελεί και την κύρια ένσταση εκείνων που αμφισβητούν ακόμα και την πιθανότητα να δεχόμαστε επισκέψεις απο άλλους πλανήτες.

Σκεφτείτε: σε διάστημα μόλις 70 ετών,από το αεροπλανάκι των αδελφών Ράιτ βρεθήκαμε στο φεγγάρι,σε 20-30 χρόνια θα έχουμε τις πρώτες αποικίες σε άλλους πλανήτες. Όλα αυτά στο διάστημα ενός αιώνα.

Ερώτηση: σε ποιο επίπεδο τεχνολογικής ανάπτυξης νομίζετε ότι μπορεί να βρίσκέτε ένας πιθανός εξωγήινος πολιτισμός με ιστορία ενός εκατομυρίου ετων πχ? Νομίζετε ότι θα έχουν κάποιο πρόβλημα με τις αστρονομικές αποστάσεις? Αφού δεχόσαστε την δυνατότητα ύπαρξης εξωγήινων πολιτισμών, γιατί αρνείστε την πιθανότητα αυτοί οι πολιτισμοί να είναι και κάποια εκατομυρια χρόνια μπροστά από το δικό μας? Το ξέρω και καταλαβαίνω ότι είναι πολύ ενοχλητικό για το είδος μας να αποδεχθεί την πιθανότητα να μήν είναι το ανώτερο είδος στο αχανές σύμπαν. Στο σχολείο μας μάθανε οτι ο καλός Θεούλης έφτιαξε το σύμπαν αποκλειστικά για πάρτυ μας, και αυτή η τόσο (αυτό)καλακευτική ιδέα παραείναι (αυτο)κολακευτική για να την αποχωριστούμε έτσι εύκολα...Ας γελάσουμε όλοι μαζι με τα "πράσινα ανθρωπάκια" λοιπόν...

Και κάτι άλλο. Αν τα ΑΤΙΑ και οι ιπτάμενοι δίσκοι είναι προιον κάποιας κρυφής Αμερικανικής προέλευσης τεχνολογίας,τότε αυτή η τεχνολογία θα πρέπει να έχει διασφαλίσει και την απόλυτη εξάλειψη κάθε πιθανότητας ατυχήματος.Γιατί σε περίπτωση ατυχήματος και πτώσης κάποιου "Αμερικάνικου Ιπτάμενου Δίσκου" σε "εχθρικό έδαφος" (στη Ρωσία αναφλέρονται εκατοντάδες εμφανίσεις ΑΤΙΑ κάθε χρόνο και για πολλές δεκαετίες), όχι μόνο θα αποκαλυφθεί η (υποτιθέμενη) "συνομωσία της σιωπής" αλλά και η (υποτιθέμενη) κρύφη τεχνολογία θα πάψει να είναι κρυφή...Γιατί λοιπόν δεν κάνουν τις (υποτιθέμενες) δοκιμαστικές τους πτήσεις στο αχανούς έκτασης κράτος τους όπου θα μπορούν να ελέγχουν και την κατάσταση σε περίπτωση μιας "στραβής",αλλά γυρίζουν την υφήλιο σαν τις άδικες κατάρες?

Αλήθεια μαζέψαν ή ακόμα μαζεύουν οι Αμερικάνοι τα κομμάτια εκείνου του αξίας αρκετών εκατομμυρίων δολλαρίων διαστημικού λεωφορείου που έσκασε σα στρακαστρούκα πριν κατι λίγα χρόνια...Τα βρήκαν άραγε όλα τα σκαφάκια τους που συνηθίζουν να κάνουν "βουτιές" σε πελάγη και ωκεανούς ή τα ψάχνουν ακόμα?




"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 08:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Mercury...
κατ'αρχήν καλημέρα!
Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω παρανοική όπως λες την ύπαρξη εξωγήινων επισκέψεων... απλά πιστεύω πως πρώτα πρέπει να εξαντλούμε το όριο της έρευνας στο άν αυτό που βλέπουμε είναι γήινο, το οποίο είναι και το πιο πιθανό, και μετά να ψάχνουμε να βρούμε απαντήσεις πέρα από το "φυσιολογικό"...
Δεν είναι δυνατόν ότι βλέπουμε στον ουρανό και δεν μπορουμε να το αναγνωρίζουμε να λέμε κατ'ευθείαν ότι είναι και εξωγήινο! Και επειδή πολλοί το παραβλέπουν και νομίζουν ότι όταν λέμε ΑΤΙΑ ή UFO αναφερόμαστε σε κάτι το εξωγήινο, πρέπει να πούμε πως αυτό είναι ΛΑΘΟΣ! ΑΤΙΑ είναι οτιδήποτε δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε τί είναι και βρίσκεται στον αέρα! Από Γήινο αεροσκάφος, μέχρι και μια σακούλα σκουπιδιών που έπεσε από κάποιο αεροπλάνο! Μπορεί να είναι οτιδήποτε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 09:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλα γιατι να μην αποκλεισουμε το ενδεχομενο οτι οι εξωγηινοι να μην ειναι καποιοι μικροοργανισμοι. Γιατι δηλαδη να εχουμε παντα αυτο το κομπλεξ κατωτεροτητας και να λεμε οτι υπαρχουν και πιο εξελιγμενοι απο εμας?

Τους "ανθρωπινους" και δη Γερμανικους Haunebau I kai II πως τους εξηγειτε? Τα χαρακτηριστικα τους (υπαρχουν ακομη) ειναι αξεπεραστα...Εχουν ταχυτητα σχεδον 10 πλασια απο το πιο γρηγορο μαχητικο...φτανει τα 900 μετρα το δευτερολεπτο...

Γιατι, επισης πρεπει να ΥΠΑΡΧΟΥΝ οπωσδηποτε ΑΤΙΑ εξωγιηνων? Εγω συμφωνω πρωτα με τον Σταματη, οτι πρεπει να εξαντλησουμε ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ και μετα με τον OANHHSEA να παρεχουμε φωτο με ανθρωπινα κατασκευασματα που καποιοι τα παρερμηνευουν...

Φιλε Ερμη...Οντως συνισταται ψυχραιμια, γιατι το θεμα εχει ξεφυγει...

Πρεπει να αποκλεισουμε καθε παραγοντες ωστε να καταληξουμε σε εξωγιηνες επισκεψεις

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ts
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 19:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια, και θα ηθελα να υπενθημισω κατι,διοτι δεν θελω αυτο το topic να γινει UFOTOPIC αλλα μια εξιγιση ψαχνω στο ATIA (αγνωστης ταυτοτητας ιπταμενο αντικειμενο ) που ειδα,..... "μπορει καποιος να φτιαξει μια λιστα με τα 10-20 πραγματα που υπαρχουν,και που ειναι ουρανια σωματα πχ δορυφοροι φυσικοι, δορυφοροι μηχανικοι,οτιδιποτε που εχει αναφερθει οτι γυριζει γυρο απο την γη και ετσι με αυτον τον τροπο να μπορεσουμε να το συζητησουμε ομαδικα για να βγαλουμε εστω μια ακρη?οπως επεισεις θα ηθελα καποιος φιλος να μου στειλει καποια λινκσ (εαν υπαρχουν) με ιστορικο πτωσης ουρανιων σωματων που επισκευτικαν τιν γη τις τελευτεες μερες,πχ κατι σαν τα λινκ των σεισμων κτλ" και ειλικρινα θα ηθελα σε αυτο το θεμα που ανοιξα να ασχολιθουν ανθρωποι που εχουν ξαναασχολιθει και εχουν μελετισει 5 πραγματα για να βγαλουμε μια ακρη :)

Edited by - ts on 27/10/2006 19:16:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 20:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας απλός κατάλογος είναι ο εξής:

1) Φυσικά φαινόμενα-γνωστά και άγνωστα. Διάφοροι πλανήτες με πρώτη στην λίστα την Αφροδίτη. Περίεργα σύννεφα, τα earth lights (τεκτονικά φώτα, σφαιρικές αστραπές). Μετεωρίτες.

2) Τεχνολογικά αντικείμενα. Αεροπλάνα (από τα απλά μέχρι τα πιό εξελιγμένα ή τα πειραματικά με τα περίεργα σχήματα και τις ειδικές δυνατότητες πτήσεις), οι δορυφόροι, ο διαστημικός σταθμός, τα μετεωρολογικά μπαλόνια, τα λέιζερ που φωτίζουν τον ουρανό το βράδυ, μέχρι και απλά αντίκειμενα που μπορεί να πετάνε στον ουρανό ή ακόμα και ένας σχηματισμός πουλιών.
(Ολα αυτά κάτω από ασυνήθιστες οπτικές συνθήκες μπορούν να φανούν εντελώς εξωγήϊνα)

3) Κάθε είδους αντανακλάσεις. (Αυτό ειδικά όταν πρόκειται για φωτεινά αντικείμενα καταγεγραμμένα σε φιλμ ή βίντεο)


Στο Παρασκευή και 13 της Πέμπτης είχε ένα πολύ ενδιαφέρον DVD σχετικά με το θέμα.
Η πιό ενδιαφέρουσα νομίζω ότι είναι η αναφορά στα τεκτονικά φώτα.
Αυτά σύμφωνα με τις τελευταίες επιστημονικές μελέτες παρουσιάζονται λίγο πριν ή κατά την διάρκεια ή και μετά το τέλος των σεισμών. Οχι όλων βέβαια. Φαίνεται ότι παρουσιάζονται κοντά στην κορυφή λόφων, ή όπου υπάρχει νερό (ποτάμι, ρυάκι κλπ).
Απ ότι λένε οι επιστήμονες εκεί δημιουργείται ένα πολύ δυνατό ηλεκτρικό πεδίο, μέσα στο οποίο παρατηρούνται πολλά ενδιαφέροντα φαινόμενα εκτός από τα φώτα ή τις λάμψεις, όπως ήχοι που ακούνε μόνο τα ποντίκια και οι σκύλοι, μυρωδιές, ξαφνική πτώση ή και αύξηση της τοπικής θερμοκρασίας (τόσο ισχυρή ώστε μπορεί να δημιουργήσει αυτόματη ανάφλεξη σε δέντρα κλπ), μπορεί επίσης να προκαλέσει άλλα φαινόμενα όπως το κάψιμο λαμπών, βλάβες στα αμάξια και σε κάθε ηλεκτρικό κύκλωμα, καθώς και διάφορα "παραψυχολογικά φαινόμενα" στον άτυχο που θα βρεθεί εκεί (stimulates the brain).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 20:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω παρανοική όπως λες την ύπαρξη εξωγήινων επισκέψεων... απλά πιστεύω πως πρώτα πρέπει να εξαντλούμε το όριο της έρευνας στο άν αυτό που βλέπουμε είναι γήινο, το οποίο είναι και το πιο πιθανό, και μετά να ψάχνουμε να βρούμε απαντήσεις πέρα από το "φυσιολογικό"...
Δεν είναι δυνατόν ότι βλέπουμε στον ουρανό και δεν μπορουμε να το αναγνωρίζουμε να λέμε κατ'ευθείαν ότι είναι και εξωγήινο! Και επειδή πολλοί το παραβλέπουν και νομίζουν ότι όταν λέμε ΑΤΙΑ ή UFO αναφερόμαστε σε κάτι το εξωγήινο, πρέπει να πούμε πως αυτό είναι ΛΑΘΟΣ! ΑΤΙΑ είναι οτιδήποτε δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε τί είναι και βρίσκεται στον αέρα! Από Γήινο αεροσκάφος, μέχρι και μια σακούλα σκουπιδιών που έπεσε από κάποιο αεροπλάνο! Μπορεί να είναι οτιδήποτε!

Φίλοι stanfromgreece και PREDATOR . Αν πράγματι το συμπέρασμα σας από όσα είπα είναι ότι είμαι υποστηρικτής της άποψης πως όταν βλέπουμε κάτι στον ουρανό και δεν το αναγνωρίζουμε πρέπει να λέμε ότι είναι εξωγήινο, τότε δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Είτε εγώ δεν είμαι σαφής και κατανοητός στα όσα λέω είτε εσείς δεν διαβάσατε προσεκτικά τα όσα είπα. Αν συμβαίνει το πρώτο ζητώ ταπεινά συγνώμη...
Η παρέμβαση μου είχε να κάνει με κάτι το οποίο είπε ο φίλος OANNHSEA και με το οποίο έτυχε να διαφωνώ κάθετα. Δεν αναφέρθηκα καν στο συμβάν που μας περιέγραψε ο αγαπητός ts του οποίου το θέμα θα εγκαταλείψω εδώ, αφού ζητήσω συγνώμη και απο αυτόν που μίλησα για τα U.F.O {Unidentified Flying Objects) σε ένα θέμα με αντικείμενο ένα Α.Τ.Ι.Α (Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενο Αντικείμενο)...

Καλή συνέχεια



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy