ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στο Άγιο Όρος παίρνουν ψυχοφάρμακα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 13:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κυριοι εαν θελετε τελειες θεολογικες απαντησεις στις αποριες σας βαλτε τις ερωτησεις σας στη σελιδα του αγιου ορους να σας απαντησουν οι αγιοριτες μοναχοι και οχι εγω ο ασχετος

για εσας μπορει να μοιαζω χαζος βλακας και οτι αλλο μπορει να σκεφτεσται
εγω δεχομαι τον θεο δεν αμφισβητω τιποτα και εαν εχω λαθος απλα επεξα και εχασα δεν με ενδιαφερει να ψαξω τα του χριστου και του θεου

αγιος δεν ειμαι ουτε αγιος γεννηθηκα..εκανα πολλα αντιχριστιανικα στη ζωη μου και τωρα μετανιωσα και θελω να ερθω στο δρομο του θεου
σιγουρα εχω παρα πολυ δρομο διοτι τα παθη τα μιση και ο κακος εαυτος δεν φευγουν ευκολα
προσπαθω και θα προσπαθω

αυτα για εμενα το θεμα εξαντληθηκε

υ.γ οσο για τον διχασμο στο ιβ' 51-53 κατα λουκα
ο χριστος ειπε οτι θα επελθει διχασμος για αυτον αλλα υπευθηνη θα ειναι η κακια των ανθρωπων
δεν διδαξε τον διχασμο αλλα προφητευσε τι θα συμβει
τελος


Φίλε Xρήστο,
Ο Λόγος του Χριστού είναι η Αγάπη, η Αλήθεια και το Φως.
Ορισμένοι άνθρωποι δεν δέχονται το Θείο Λόγο και είναι επόμενο να επέλθει διχασμός μεταξύ αυτών και όσων Τον δέχτηκαν.
Πολλές φορές ο διχασμός αυτός λαμβάνει χώρα και εντός των μελών μιας οικογένειας.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, μαρτύρων Χριστιανών που μαρτύρησαν από τους ίδιους τους γονείς τους που ήταν ειδωλολάτρες, οι οποίοι δεν δέχθηκαν το γεγονός ότι τα παιδιά τους ασπάστηκαν το Χριστιανισμό.

Πόσες φορές, στην καθημερινότητά μας, συγκρουόμαστε με τα συγγενικά μας πρόσωπα, όταν θέλουμε να προσφέρουμε στους συνανθρώπους μας και έχουμε π.χ. τη γυναίκα μας να μας λέει «πάντα ο ίδιος αδιόρθωτος είσαι» ή «μην είσαι κορόιδο» ή «όλοι σε εκμεταλλεύονται» ή .......... και φτάνουμε σε σημείο να πικραθούμε μαζί τους;;

Βλέπουμε, λοιπόν. πως όταν δεν βασιλεύει ο Λόγος του Χριστού, και εντός των μελών μιας οικογένειας, φυσικό επακόλουθο είναι να επέλθει διχασμός και να στραφεί το παιδί ενάντια στον πατέρα και νύφη ενάντια στην πεθερά, .........

*****Βέλιαλ, όσον αφορά το ποιος γνωρίζει ή όχι το τι περιέχεται στη Βίβλο, θα μου επιτρέψεις να έχω τις επιφυλάξεις μου όσον αφορά τις δικές σου γνώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 13:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ πάντως δεν ξαναπατάω στο άγιο όρος,
από τη στιγμή που ένας άγιος άνθρωπος εκεί,
προφασιζόμενος ενδιαφέρον για τα εσώψυχά μου,
έφτασε στο σημείο να μου πιάσει το μπούτι

"μεγάλε" του λέω,"πρόσεξε τι πιάνεις για να μη σε φάνε τα ψάρια"
(το μοναστήρι ήταν δίπλα από τη θάλασσα)

ο τύπος τράβηξε το χέρι του και δεν ενδιαφέρθηκε ξανά για μένα
(τόσο πολύ ήθελε να βοηθήσει...)

στη δε φυγή μου (άρον-άρον την επόμενη κιόλας μέρα)
στο λιμάνι των καρυών,
σκάω μύτη από το καραβάκι για να πάρω λίγο αέρα,
φορώντας βερμούδα(πιο κάτω κι από το γόνατο)

έρχεται ένας βαρεμένος και μου δίνει μία στην πλάτη με τη μαγκούρα του !!!!!

"τι κάνεις ρε βλαμμένε ?"του λέω
κι αντί γι'απάντηση
μου αρχίζει ένα μπινελίκι άνευ προηγουμένου
(και εντελώς θεόπνευστο),
ότι είμαι αμαρτωλός που κυκλοφορώ έτσι ανάμεσα σε τόσους άγιους
ανθρώπους,με τη βερμούδα, να φαίνονται οι τρίχες μου...

"γιατί μωρή πουσ....., κολάσθηκες?"του λέω

τον βλέπω να κάνει μεταβολή και να απειλεί ότι θα φέρει την αστυνομία

"έχει γούστο να μπλέξουμε μ'αυτό το μαλάκα" σκέφτηκα και την κάνω πίσω για το καραβάκι

ευτυχώς δεν έγινε τίποτα,αλλά -ξανά- ευτυχώς,μου δόθηκε το ερέθισμα να μην
ξαναπατήσω σ'εκείνο το μέρος
(δε μιλώ για το καμάκι που έτρωγα στο καραβάκι από χαμηλοβλέποντες μοναχούς - τι γίνεται γαμώ την πουτάνα μου,τα έχουν ξευτυλίσει όλα
οι παλιομαλάκες ?)

αν φάω ban ή αν ο λογαριασμός μου απενεργοποιηθεί εξ'αιτίας των
όσων έγραψα δε με νοιάζει και πολύ

αυτά που έγραψα όμως αποτελούν μία προσωπική -και αηδιαστική- εμπειρία
που δε θέλω να ξαναζήσω με τίποτα στον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 14:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια φιλε αγνοων
ειπα να σταματησω αλλα καθε νεα απαντηση δεν με αφηνει

ο χριστος διδαξε αγαπη και ζητησε να τον πιστεψουμε και να τον ακολουθησουμε
και φυσικα ηξερε και προφητεψε οτι μεχρι και διχασμος θα ελθει αναμεσα στο παιδι και τον γονιο για το ονομα του
δεν διδαξε ομως τον διχασμο...αυτο ειναι που εχει σημασια

οσο για αυτα που ειπες για το ορος και τους μοναχους
ναι ενταξει δεν ειπε κανεις οτι οποιος δηλωνει οτι ειναι με τον χριστο λεει και αληθεια
εμεις πρεπει να πιστευουμε τον θεο τον χριστο και τους αγιους μας και οχι σε προσωπα που εσχολουνται με την εκκλησια και τον χριστο
τωρα εαν καταφερουμε να βρουμε καποιους φωτισμενους να μας οδηγησουν θα ειναι μεγαλη η χαρη μας
σιγουρα φιλε μου θα υπαρχουν και π....ς και ανωμαλοι και τα παντα οχι μονο στον κοσμο αλλα και στο ορος και στις εκκλησιες...παντου
αφου στην αποκαλυψη ο θεος αποκαλυψε στον ιωαννη οτι τα παντα θα διαβρωθουν και οι περισσοτεροι στη γη θα αμαρτησουν
και παπαδες και μητροπολιτες και μοναχοι.....ο χαμος
εγω πιστευω στον θεο τον χριστο και τους αγιους και ειμαι επιφυλακτικος με οσους μιλουν στο ονομα τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 21:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ωραια αν και ο χριστος δηλωσε οτι ηρθε για να φερει διχασμο και να στρεψει το ενα μελος της οικογενειας εναντια στο αλλο
οι χριστιανοι ριχνουν το φταιξιμο σε αυτος που δεν δεχτικαν να τον
λατρεψουν σαν θεο


quote:
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, μαρτύρων Χριστιανών που μαρτύρησαν από τους ίδιους τους γονείς τους που ήταν ειδωλολάτρες, οι οποίοι δεν δέχθηκαν το γεγονός ότι τα παιδιά τους ασπάστηκαν το Χριστιανισμό.


αν ηταν ευκολο μερικα ιστορικα παραδειγματα θα ηταν οτι καλυτερο,
και λεω ιστορικα οπως πχ
ιστορικα αποδεδειγμενο ειναι το ποσο κυνηγηθηκαν οι αλλοθρησκοι οταν ανελαβαν την εξουσια οι χριστιανοι

ενω για τους διωγμους των κακομοιρων χριστιανων εχουμε συζητησει σε παλιοτερο θεμα και εχει φανει κατα ποσο και γιατι κυνηγηθηκαν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 22:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα πραγματα ειναι απλα. Απο τη στιγμη που με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ η βιβλος λεει ΨΕΜΑΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ και οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ο ΘΕΟΣ του Ισραηλ. Συνεπως δεν υπαρχει και ο χριστος. Συνεπως δεν υπαρχει και το αγιο πνευμα. Συνεπως δεν υπαρχει εκκλησια. Συνεπως πιστευετε στο ψεμα.

THE END

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."


Edited by - velial on 28/12/2006 22:15:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 23:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
velial εσυ τωρα θα λες βρε τον μ...α το ufo μα τι μυαλο κουβαλαει μα τοσο χαζους και κοιμισμενους ανθρωπους εχει εν ετη 2006 κλπ κλπ

ε φαντασου τωρα οτι κατι παρομοιο σχεφτομαι και εγω

βρε τον αθεο τον δαιμονισμενο τον υπηρετη του σατανα καλα δεν καταλαβαινει οτι τον δουλευει ο διαολος

με λιγα λογια δεν μπορουμε να βρουμε σημειο συνδεσης
ειμαστε δυο παραλληλες γραμμες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 23:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βρε τον αθεο τον δαιμονισμενο τον υπηρετη του σατανα καλα δεν καταλαβαινει οτι τον δουλευει ο διαολος


για μισο λεπτακι
αθεος εχω δηλωσει μονο εγω εδω περα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 00:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω εχω αλλες πληροφοριες

στο site αυτο το 99% και κατι παραπανω μαζι και οι mod admin κλπ εισται
αθεοι αποκρυφιστες και σατανιστες
το site ειναι σε μαυρη λιστα απο τους φυσιολογικους ανθρωπους

παντος καποιο καλοπαιδο ονοματι ark ακομη τρεχει απο εκει που πηγε να κανει τον εξυπνο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 00:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλο αθεος αλλο αποκρυφιστης
αλλο σατανιστης

ο αθεος δεν μπορει να ειναι σατανιστης γιατι δε νδεχετε οτι υπαρχεουν θεοι δαιμονεςκαιοι λυπες ανιστοριτες υπαρξεις
ο σατανιστης λατρευει τον σατανα
ο χριστιανος τον χριστο
ο βουδιστης τον βουδα
ο ισλαμιστης τον αλαχ
και παει λεγοντας
μετα εχουμε τον αθρησκο που πιστευει οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη αλλα δεν ειναι ετσι οπως την παρουσιαζουν οι θρησκειες
και τελος εχουμε τον αναποφασιστο

quote:
το site ειναι σε μαυρη λιστα απο τους φυσιολογικους ανθρωπους


αν φυσιολογικο εννωεις αυτον που πιστευει οτι ο θεος εφτυσε και εφτιαξε τον ανθρωπο και τα ζωα πριν 4700 χρονια τοτε ειμαι αφυσικος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 00:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω εχω αλλες πληροφοριες
στο site αυτο το 99% και κατι παραπανω μαζι και οι mod admin κλπ εισται
αθεοι αποκρυφιστες και σατανιστες
το site ειναι σε μαυρη λιστα απο τους φυσιολογικους ανθρωπους
19cp20eh
Λάθος πληροφορίες σου έδωσαν φίλε 19cp20eh , δεν είμαστε τίποτα από τα παραπάνω , απλά σκεπτόμενοι άνθρωποι που αναζητούμε , ερευνούμε , αμφισβητούμε και δεν δεχόμαστε μασημένη τροφή από τους επαγγελματίες του είδους .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 00:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο θεος δεν ειπε να ειναι οι ανθρωποι χαιβανια και ζωα και οτι τους λενε να το πιστευουν και ουτε βεβαια ειπε καθιστε με σταυρωμενα τα χερια μην δουλευεται μην προστατευεστε και περιμενετε εγω θα σας ταισω και θα σας θεραπευσω
απλα ο θεος βοηθα η δεν βοηθα αναλογα πως εχει κρινει ο ιδιος

αυτο που δεν μπορειτε να καταλαβετε ειναι οτι εδω στη γη υπαρχουν αντιπαλοι...υπαρχει ο μπους και ο πουτιν η ο καραμανλης και ο παπανδρεου υπαρχουν νομοι της φυσικης υπαρχουν υπαρχουν υπαρχουν και ειναι και επιστημονικα τεκμηριωμενα
εκει ομως που βρισκεται ο θεος δεν υπαρχει αλλος ειναι ο ενας και μοναδικος και δεν ισχυει κανενας νομος της γης

αυτος τα εφτιαξε ολα και ειναι το γενικο κουμαντο χωρις αντιπαλο..αρα
κανεις το κοροιδιο διοτι δεν σε παιρνει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 01:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε 19cp20eh

Να πάω λίγο παραπέρα το σκεπτικό του Sesostris και να σου πω ότι το να σκέφτεσαι λίγο λογικά δεν είναι κακό. Ίσα-ίσα, πιθανώς να σου δώσει αφορμές να δεις μερικά πράγματα από μια άλλη σκοπιά. Να σου δώσω μερικά δείγματα του παραλογισμού σου και του παραλογισμού αυτών που σε κατευθύνουν, μια και όπως φαίνεται δεν μπορείς να κατευθυνθείς μόνος σου.

Είπες για τις αρρώστιες:
"εξαλου ναι αρωσταινει και ορισμενους για να δει την φιλανθρωπια των αλλων ανθρωπων"

Λες δηλαδή ότι τις αρρώστιες τις στέλνει ο θεός. Αρα αυτό είναι το θέλημά του, να αρρωστήσεις. Γιατί τότε όταν αρρωσταίνεις πηγαίνεις στο γιατρό; Δεν πας έτσι κόντρα στο θέλημα του θεού; Δεν εναντιώνεσαι στο θέλημα του δημιουργού σου που ενώ σου στέλνει την αρρώστια για να αρρωστήσεις, εσύ προσπαθείς να γίνεις καλά; Εκείνη τη στιγμή δεν κάνεις ό,τι και ο διάβολος που σηκώθηκε απέναντι στο θεό; Δεν του λες έμμεσα "εσύ μ'έστειλες την αρρώστια αλλά ο γιατρός θα με κάνει καλά;"

Δεν θα ήταν λογικό να μείνεις σπίτι σου και να πείς "γεννηθήτω τω θέλημά σου", όπως είπε και ο Χριστός στο σταυρό;

Από την άλλη, το να πας στο γιατρό, εκτός από βλασφημία είναι και άχρηστο, σύμφωνα με το σκεπτικό σου. Γιατί αν δεν θέλει ο θεός, ότι κι αν κάνει ο γιατρός δεν θα φέρει αποτέλεσμα. Από την άλλη, αν ο θεός θέλει να σε κάνει καλά, δεν έχεις ανάγκη κανένα γιατρό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 01:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λεω και θα ξαναλεω οτι στο μυαλο εισαστε σαν μικρα παιδια
δεν ειπα οτι ο καθε ανθρωπος πανω στη γη που αρωσταινει τον αρωστησε ο θεος αλλα οτι εαν θελει να κανει μονο τις διαπιστωσεις του αρωσταινει καποιον
και δεν μπορεις να ξερεις εαν αρωστησες γιατι σε χτυπησε μια ασθενεια
η γιατι σε τιμωρησε ο θεος για αυτο πας και στον γιατρο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 01:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
ο θεος δεν ειπε να ειναι οι ανθρωποι χαιβανια και ζωα και οτι τους λενε να το πιστευουν και ουτε βεβαια ειπε καθιστε με σταυρωμενα τα χερια μην δουλευεται μην προστατευεστε και περιμενετε εγω θα σας ταισω και θα σας θεραπευσω

Κι όμως, στο ευαγγέλιο του Ματθαίου, στο κεφάλαιο 6 στίχος 26 λέει: "Δείτε τα πτηνά του ουρανού, ούτε σπέρνουν ούτε θερίζουν ούτε μαζεύουν σε αποθήκες και ο ουράνιος πατέρας τα τρέφει. Εσείς δεν έχετε μεγαλύτερη αξία απ'αυτά;"

Με άλλα λόγια λέει πως όπως ο θεός φροντίζει και ταϊζει τα πτηνά του ουρανού, έτσι θα ταϊσει και τον άνθρωπο που μάλιστα έχει μεγαλύτερη αξία απ'αυτά

quote:
19cp20eh
αυτος τα εφτιαξε ολα και ειναι το γενικο κουμαντο χωρις αντιπαλο..αρα
κανεις το κοροιδιο διοτι δεν σε παιρνει

Από τα μέχρι τώρα που είπες νόμιζα πως ο θεός έχει αντίπαλο το διάβολο, γιατί αν ο θεός εκπροσωπεί το καλό και ο διάβολος το κακό, τότε αυτά τα δύο είναι αντίθετα.

Εκτός αν ο διάβολος δεν είναι αντίπαλός του αλλά σύμμαχός του. ¶λλωστε χωρίς διάβολο, δεν θα είχε και λόγο ύπαρξης ο θεός, έτσι δεν είναι;

macedon

Edited by - macedon on 29/12/2006 01:42:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 01:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
και δεν μπορεις να ξερεις εαν αρωστησες γιατι σε χτυπησε μια ασθενεια
η γιατι σε τιμωρησε ο θεος για αυτο πας και στον γιατρο

Δηλαδή ο γιατρός σου λέει αν έχεις ασθένεια ή αυτό που έχεις είναι τιμωρία από το θεό; Στη δεύτερη περίπτωση σου δίνει παραπεμπτικό για την εκκλησία; Σου λέει δηλαδή "ξέρεις, αυτό που έχεις είναι πνευμονία αλλά δεν μπορώ να σου δώσω φάρμακα γιατί απλά είναι τιμωρία από το θεό. Πήγαινε στον παπά να σε διαβάσει καμιά ευχή και θα γίνεις καλά".

Είσαι απίθανος φίλε μου. Θα ορκιζόμουν πως τέτοιες απόψεις δεν μπορεί να τις συναντήσει κανείς ούτε σε ένα δεκάχρονο παιδί αλλά τελικά η πραγματικότητα μας διαψεύδει καθημερινά.

Να σαι καλά πάντως. Και να ξέρεις πως σε διαβάζει όλο το προξενείο της Νέας Υόρκης. Άσχετα που γελάνε μερικοί αντίχριστοι (ξέρεις, σατανιστές, άθεοι, αντίχριστοι, κτλ. κτλ.) εντούτοις μην κάνεις πίσω. Κι αν ο άθεος ο συντονιστής βάλει χέρι στα γραπτά σου, εγώ θα σε υποστηρίξω όπως μπορώ. Εζησα πολλά χρόνια μέσα στους παπάδες (ο πατέρας μου ήταν παπάς) αλλά τέτοια πράγματα ούτε άκουσα ούτε είδα ποτέ μου. Τώρα αν σου πω πως και οι παπάδες γελάνε μ'αυτά που λες, εσύ μην το πιστέψεις. Λόγια του διαβόλου είναι.

Σ'ευχαριστώ που μου φτιάχνεις τη μέρα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 01:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που διαπιστώνω παιδιά είναι οτι το να μπούμε στο τριπάκι του εαν υπάρχει θεός ή οχι-εαν ναι με ποιους είναι-εαν οχι μαγκιά του και άλλα τέτοια δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα.

Αυτός που έχει ανάγκη να πιστέψει στο θεό ας το κάνει, σίγουρα θα βρει απαντήσεις και στήριξη, αυτός πάλι που είναι σίγουρος οτι δεν υπάρχει έχει καταφέρει να στηρίζετε στις δικές του δυνάμεις και πάλι θα βρει απαντήσεις και βοήθεια.Και τέλος αυτός που απλά αναζητά και ψάχνει και αυτός θα βρεί την απάντηση, οτι σημασία δεν έχει πάντα η ιθάκη αλλά το ταξίδι μάλλον.

Και επειδή έχω ξεφύγει οχι μόνο απο το θέμα αλλά και γενικότερα η απάντηση που θα έδινα στον θεματοθέτη οτι στο άγιο όρος παίρνουν ψυχοφάρμακα είναι η εξής: Εδώ κοντεύω να πάρω εγώ δεν θα πάρουν αυτοί??? Θου κύριε φυλακή τω στόματι μου!
Καλή ανάρρωση και Καλή χρονιά!


Edited by - Marte on 29/12/2006 01:53:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 01:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο τον τροπο που γραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον ιεχωβας εισαι η καποιος απο αυτους που χρησιμοποιουν τα λογια της βιβλου αποσπασματικα για να διαστρεβλωσουν τα πραγματα και να μπερδεψουν τον αλλον
παντως η το ενα η το αλλο και οι δυο μισουν θανασιμα τον χριστο και τον θεο

στο αλλο τωρα
ο θεος δεν εχει αντιπαλους ειναι μοναδικος κυριαρχος παντοδυναμος και
κανει κουμαντο στα παντα...αυτο το γνωριζει και ο διαβολος απλα δεν το γνωριζει ο ανθρωπος που δεν πιστευει στον θεο

αυτα που λετε ειναι ωραια λογοπαιγνια και εαν ημουν καποιος πιτσιρικας η καποιος αβγαλτος ισως με παρασυρατε αλλα ειμαι 40 και χρονων και αρκετα μπασμενος στη ζωη και εχω κανει και αρκετες αμαρτιες βρισκομαι και μεσα σε εναν περιγυρο απο μορφωμενους και ειναι λιγακι απιθανο να με πεισετε για τις βλακειες που λετε
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 02:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
απο τον τροπο που γραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον ιεχωβας εισαι

Ιεχωβάς; Εγώ;

quote:
19cp20eh
ο θεος δεν εχει αντιπαλους ειναι μοναδικος κυριαρχος παντοδυναμος και
κανει κουμαντο στα παντα...αυτο το γνωριζει και ο διαβολος

Ναι, αλλά δεν μου απάντησες αν ο διάβολος είναι σύμμαχος ή αντίπαλος του θεού. Κάτι από τα δύο πρέπει να είναι, δεν μπορεί να είναι ο Ο.Η.Ε.

Αν είναι αντίπαλος του θεού, τότε πως ο θεός δεν έχει αντιπάλους.

Αν είναι σύμμαχος, τότε....

quote:
19cp20eh
αυτα που λετε ειναι ωραια λογοπαιγνια και εαν ημουν καποιος πιτσιρικας η καποιος αβγαλτος ισως με παρασυρατε αλλα ειμαι 40 και χρονων

Καλά, η χρονική ηλικία δε λέει και πολλά πράγματα. Η νοητική ηλικία είναι αυτή που μετράει...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 02:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειπα ξανα οτι οι κανονες της φυσικης οι νομοι των κρατων οι καταστασεις το ενα το αλλο ειναι μονο για την γη στον θεο δεν ισχυουν

ρωτησες επισης εαν ειναι αντιπαλος η συμαχος αυτο θα ισχυε στη γη εκει δεν ισχυει
εξαλου ο διαολος παρακαλεσε τον θεο να τον αφησει να κατεβει στη γη
και να δει ποσους ανθρωπους μπορει να παρασυρει
δεν ξεκινησαν μαζι και οποιος νικησει
και ολο τον πλανητη να παρασυρει ο διαολος στο τελος ο θεος θα καψει και αυτον και τους ανθρωπους που πηγαν μαζι του
δεν ειναι θεμα δηλαδη αντιπαλου
ο θεος παιζει παιχνιδια με οποιον θελει και εαν χασει παλι αυτος ειναι αρχηγος
δεν υπαρχει δηλαδη καποιος με περισσοτερη δυναμη απο αυτον
αποφασιζει και διατασει
εκτος απο την ηλικια μου και τις εμπειριες μου ειμαι περιφανος και για το νοητικο μου επιπεδο η αλλιως το IQ μου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 02:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και δεν μπορεις να ξερεις εαν αρωστησες γιατι σε χτυπησε μια ασθενεια
η γιατι σε τιμωρησε ο θεος για αυτο πας και στον γιατρο

Παρατηρώ οτι μερικά νέα φανατισμένα με τον ιουδαιοχριστιανισμό μέλη με τα γραφόμενα τους κατάντησαν το forum παιδική χαρά. Δέν μπορούν να κατανοήσουν τίποτε απο αυτά που γίνονται γύρω τους, απο οτιδήποτε συμβαίνει στην ζωή τους φορτώνοντας τα σε έναν αόρατο μπλέ πάνθηρα που τρέχει με μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα την ώρα για να είναι "πανταχού παρών και τα πάντα πληρών".
Μέχρι και τις αρρώστιες ακόμα αυτός μας τις δημιουργεί ανάλογα με την όρεξη και τα κέφια του.
ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΛΙΓΟ παρακαλώ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 02:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου αρεσει που ενα ενα ξεφυτρωνουν τα νουμερα μεσα στο site
μολις πει τις ατελειωτες μ....ς ο ενας ερχεται και παιρνει την σκυταλη ο αλλος

αφου ειπα και νωριτερα το 99% και παραπανω στο site ειστε η ιδια παστα

και τι καθομαι και δεν φευγω απο το site θα πεις
αυτο μου το ειπαν και αλλοι (οταν μου εδωσαν πληρη στοιχεια για το site και τα ατομα που το περιστυχιζουν) και εγω τους απαντησα ετσι δεν φευγω θελω να κοντραρω τα δαιμονια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 03:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος διαφωνεί μαζί σου νούμερο είναι, κοίτα πρώτα καλά τις ανισσοροπίες που γράφεις παραπάνω και μετά ξεκίνα τους χαρακτηρισμούς.
Τα σκηνοθετημένα σου σενάρια για τον θεό και τον διάολο το μόνο που θυμίζουν δέν είναι τίποτα περισσότερο απο χολυγουντιανή ταινία. Για παραμυθάς θα ήσουνα πολύ καλός μόνο που απότι φαίνεται εδώ ούτε και αυτό έχεις τον τρόπο να το κάνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 03:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
και τι καθομαι και δεν φευγω απο το site θα πεις
αυτο μου το ειπαν και αλλοι (οταν μου εδωσαν πληρη στοιχεια για το site και τα ατομα που το περιστυχιζουν) και εγω τους απαντησα ετσι δεν φευγω θελω να κοντραρω τα δαιμονια

Ακριβώς αυτό είπε και ο S. Smith

"Στο φανατικό του αρέσει να γελοιοποιείται δημόσια γιατί νομίζει πως γίνεται μάρτυρας."

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει να πολεμάς κανένα δαιμόνιο. Αυτό που βλέπω είναι πως έχεις αναλάβεις να διασκεδάσεις ένα σωρό κόσμο εδώ μέσα. Θα μου πεις βέβαια, αυτό ξέρεις, αυτό κάνεις. Καμία αντίρρηση.

Πέρασαν κι άλλοι διασκεδαστές (clown) από δω μέσα αλλά ομολογώ πως κανείς δεν είχε το επίπεδό σου, τη διαύγεια των ιδεών σου και τον πύρινο λόγο σου. Εγώ αν ήμουν θεός θα σε έπαιρνα αμέσως στον παράδεισο. Και δεν θα σ'έβαζα δεξιά μου, στα γόνατά μου θα σε είχα...

Αλήθεια, έχεις υπόψη σου το WWF (το παγκόσμιο ταμείο για τη φύση); Εκεί προστατεύουν όλα τα είδη προς εξαφάνιση. Μήπως δικαιούσαι και συ καμιά επιδότηση; Ψάξτο.

Φίλε EPAITHS κάτω τα χέρια σε παρακαλώ από τον 19ψηψρ412χ (όνομα κι αυτό...) Ιδρωσε το site να βρει ένα καλό διασκεδαστή, να γελάσει και μας το χειλάκι μας και συ αμέσως να τον αποπάρεις. Αλλα θα μου πεις όργανο του σατανά είσαι, τι περιμένεις. Αθεος γιαχωβάς που λατρεύεις το σατανά, τον Πάπα και τον Πούτιν είσαι (συγνώμη αν ξέχασα κάποιον).

Ασε το παιδί να εκφραστεί. Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε τις απόψεις του (άθεου/γιαχωβά/σατανιστή) συντονιστή για αυτό το φρούτο ... συγνώμη, το μέλος εννοούσα.

ΥΓ. Φίλε μου 19σδξφσχψκξ20σδξσβν όταν λες ότι
"το site ειναι σε μαυρη λιστα απο τους φυσιολογικους ανθρωπους"

θα μπορούσες να μας υποδείξεις ποιους εννοείς "φυσιολογικούς"; Βάζεις και τον εαυτό σου μέσα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 04:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
στο site αυτο το 99% και κατι παραπανω μαζι και οι mod admin κλπ εισται
αθεοι αποκρυφιστες και σατανιστες
το site ειναι σε μαυρη λιστα απο τους φυσιολογικους ανθρωπους

Σας τα λεγα εγώ! Ορίστε, ρόμπα έχουμε γίνει στους ξένους ανθρώπους!

Πες τα 19cp20eh! Τόσα χρόνια εδώ μέσα, τα σωθικά μου έχουν φάει οι παλιό-άθεοι, οι παλιοσατανιστές, οι καλικαντζαρέοι. Καλύτερα να απομακρυνθείς όσο γίνεται γρηγορότερα από

αυτόν τον έρεβο

Βζιν-Βζουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 04:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Brie-Boy
τα σωθικά μου έχουν φάει οι παλιό-άθεοι, οι παλιοσατανιστές, οι καλικαντζαρέοι.

Δε με λες φιλενάδα, καλά οι άθεοι, καλά οι σατανιστές, τους καλικαντζαρέους πού τους είδες; Αφού η γυναίκα μου δεν γράφει στο forum και η πεθερά μου πέθανε...

Εννοείς υπάρχουν κι άλλοι;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 05:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε EPAITHS κάτω τα χέρια σε παρακαλώ από τον 19ψηψρ412χ (όνομα κι αυτό...) Ιδρωσε το site να βρει ένα καλό διασκεδαστή, να γελάσει και μας το χειλάκι μας και συ αμέσως να τον αποπάρεις. Αλλα θα μου πεις όργανο του σατανά είσαι, τι περιμένεις. Αθεος γιαχωβάς που λατρεύεις το σατανά, τον Πάπα και τον Πούτιν είσαι (συγνώμη αν ξέχασα κάποιον).

Παρακαλώ φίλε macedon εγώ με κανέναν τρόπο δέν θέλω την αποχώρηση του 19αβγ20χψω και το γέλιο πρέπει να υπάρχει στην ζωή μας, αυτό είναι που έχουμε ανάγκη περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο.
Στο μόνο που διαφωνώ μαζί σου είναι οτι ίδρωσε το site να βρεί διασκεδαστή, εγώ παρατηρώ οτι οι διασκεδαστές τις τελευταίες μέρες ξετρυπώνουν συνέχεια εδώ , άσε δέν λέω άλλα ονόματα μήν θίξω προσωπικότητες παραμένω προς το παρών στον 19αβ20κλμ οι υπόλοιποι στην ώρα τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 08:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ αν ήμουν θεός θα σε έπαιρνα αμέσως στον παράδεισο. Και δεν θα σ'έβαζα δεξιά μου, στα γόνατά μου θα σε είχα...


macedon



Για να τον ...νταχτιρίσεις έ ; !!! (you) made my day !
Ούφ ! I threw the bear's laugh !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 15:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10
Για να τον ...νταχτιρίσεις έ ; !!! (you) made my day !

σε εσενα εφτιαξε την μερα στον νταχτιριζομενο να δουμε τι θα "φτιαξει"

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 16:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτοι που σας εχουν στη μαυρη λιστα ειναι οι αλλοι κλοουν στο τσιρκο που
δουλευω

δεν ζητησα σε κανεναν να συμφωνει μαζι μου...το νουμερο μου κανω

απλα ειναι μεγαλη η απορια πως ολοι με καμια εξαιρεση που και που συμφωνουν και εχουν τις ιδιες ιδεες στο site αυτο και ας διαφωνουν εντεχνα κατα τα αλλα για το ιδιο λενε με αλλα λογια

και μιας και σας ελειπε κλοουν ηρθα να καλυψω το κενο...στο μεροκαματο και το ενσημο πιστευω να μην τα χαλασουμε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 17:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΕΥΤΥΧΙΑ, ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy