ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στο Άγιο Όρος παίρνουν ψυχοφάρμακα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 18:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
απλα ειναι μεγαλη η απορια πως ολοι με καμια εξαιρεση που και που συμφωνουν και εχουν τις ιδιες ιδεες στο site αυτο και ας διαφωνουν εντεχνα κατα τα αλλα για το ιδιο λενε με αλλα λογια

Φίλε ευχαριστούμε πολύ για την κουβαδοποίηση.

Δεν νομίζεις πως κρίνεις, κατακρίνεις και χαρακτηρίζεις ανθρώπους άδικα και προκλητικά χωρίς ούτε καν να τους γνωρίζεις ;
Ποιος σου έδωσε αυτό το δικαίωμα ;
Μήπως ο "καλός" δρόμος που προσπαθείς να ακολουθήσεις όπως δήλωσες ;
Ρωτάω για να ξέρουμε, αν είναι να μην τον πάρουμε κι εμείς.

Είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις όπου θέλεις, όπως είναι και δικαίωμα των υπολοίπων να πιστεύουν όπου θέλουν.

Δεν σου δημιουργήθηκε ποτέ η περιέργεια, πως τόσοι άνθρωποι ξαφνικά άρχισαν να αμφισβητούν τον Χριστιανισμό ;
Πως αυτοί οι άνθρωποι που βαφτίστηκαν χριστιανοί και μεγάλωσαν σε χριστιανικό περιβάλλον άλλαξαν ξαφνικά τα πιστεύω τους ;
Τι έγινε ;
Τους έπιασε όλους μαλάκες ο διάολος ; (όπως λες)
Και που ήταν ο διάολος τόσες εκατοντάδες χρόνια ;

Αντί να κάτσεις και να ακούσεις τους λόγους που οι μαλάκες άλλαξαν τα πιστεύω τους, μπας και έχουν δίκιο σε κάποια πράγματα, γιατί δεν μπορεί να τους τσίμπησε μύγα όλους ξαφνικά, αρχίζεις και με χριστιανική αγάπη προς τον πλησίον τα χώνεις σε όλους, μηδενός εξαιρουμένου. Άκουσε τι θα σου πει άλλος, ψάξε το να δεις αν αληθεύει και μετά αποφάσισε αν θα το αποδεχτείς ή όχι. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να δεχτείς τις απόψεις του.

Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο, έχεις κάνει την ζωή που έχεις κάνει μέχρι σήμερα ακριβώς.
Με τα καλά και τα κακά, με τα στραβά και τα ίσια, με τις ίδιες εμπειρίες ζωής που έχεις, μέχρι και με το ίδιο επάγγελμα.
Αλλά η μόνη διαφορά θα ήταν ότι θα είχες γεννηθεί στην Κίνα και θα είχες σχιστά ματάκια.
Πες μου σε τι θεό θα πίστευες ;


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 19:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω ειπα με καμια εξαιρεση που και που δηλαδη υπαρχει και καποιος καλος
αλλα τον ψαχνεις ...δεν ειπα 100%
αλλα τον καλο πρεπει να τον προσβαλεις εστω και κατα λαθος μιας και δεν καταλαβε τα γραφομενα για να δεις ποσο καλος ειναι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 20:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα προς τι η αναφορά αυτή ;

Κάποιος μπορεί να συμφωνεί με τα λεγόμενα κάποιου σε ένα θέμα και να διαφωνεί με το ίδιο άτομο σε ένα άλλο.
Που το περίεργο ;
Γιατί θα πρέπει να συμφωνούμε όλοι, με όλους, για όλα ;

Για τα υπόλοιπα που δεν έκανες κάποιο σχόλιο.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 21:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε 19cp20eh :
Συμπάθαμε άλλα δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά που λές:

quote:
εγω ειπα με καμια εξαιρεση που και που δηλαδη υπαρχει και καποιος καλος
αλλα τον ψαχνεις ...δεν ειπα 100%

Ποιός είναι ο ορισμός του καλού ?
Μήπως , Καλός = Χριστιανός γιατί απο τα λεγόμενα σου αυτό εχω καταλάβει .

quote:
αλλα τον καλο πρεπει να τον προσβαλεις εστω και κατα λαθος μιας και δεν καταλαβε τα γραφομενα για να δεις ποσο καλος ειναι

Και τι είναι οι συνομιλητές σου φίλε μου ? Πειραματόζωα ?
Ακου να τους προσβάλουμε για να δούμε πόσο καλοί είναι !

Απο που το σκασες ρε φίλε ? Μήπως απο το άγιο όρος ?
( Για να θυμηθούμε και τον τίτλο του θέματος )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 23:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτο που δεν μπορειτε να καταλαβετε ειναι οτι εδω στη γη υπαρχουν αντιπαλοι...υπαρχει ο μπους και ο πουτιν η ο καραμανλης και ο παπανδρεου υπαρχουν νομοι της φυσικης υπαρχουν υπαρχουν υπαρχουν και ειναι και επιστημονικα τεκμηριωμενα
εκει ομως που βρισκεται ο θεος δεν υπαρχει αλλος ειναι ο ενας και μοναδικος και δεν ισχυει κανενας νομος της γης
19cp20eh
Εντάξει καλά όλα τούτα φίλε 19cp20eh , όμως για να βρούμε τον Θεό κατα την γνώμη σου θα πρέπη να τρώμε το κουτόχορτο που σας ταΐζουν οι επαγγελματίες αυτοαποκαλούμενοι εκπρόσωποί του , και να μην ψάξουμε στην ιστορία για να δούμε αν συνέβηκαν αυτά που μας λένε , ή μας έχουν φλομώσει στο παραμύθι ;
Γιατί παραμύθι πουλάνε φίλε μου στον κόσμο τα πάσης φύσεως ιερατεία .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 02:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H περιπτωση του 19cp20eh, ειναι κλασσικα χριστιανικη. Οταν απορριπτεις τη λογικη, σε απορριπτει και αυτη. Μην ξεχνατε την αιωνια ρηση: "Αυτος ειναι χριστιανος- κακο σημαδι!"

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 10:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν είναι όλοι οι χριστιανοί έτσι

εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν κι αυτοί που έχουν άποψη και μάλιστα
πολλές φορές η άποψη αυτή μπορεί να είναι πιο μπροστά από κάποιες άλλες

στο σύνολο βέβαια,τους λυπάμαι που πιστεύουν σε ανύπαρκτα πράγματα
και έχουν για εκπρόσωπο το χριστόδουλο

πάντως δεν είναι όλοι πρόβατα,γι'αυτό ας μην καταφεύγουμε σε γενικεύσεις

για το άγιο όρος όμως,που μόνο άγιο δεν είναι,όπως είπα και πριν
έχω την χειρότερη άποψηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 13:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω μια απορια,πως ολα τα ασχημα που αν συμβαινουν τα βλεπουν αυτοι που δεν πιστευουν και στα τοσα θαυματα που εχουν γινει γυριζουν απτην αλλη πλευρα και μαλιστα ζηταν και αποδειξεις.Θα ελεγα οτι φορανε παρωπιδες,εσεις τι λετε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 18:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε πάνο :
quote:
Εχω μια απορια,πως ολα τα ασχημα που αν συμβαινουν τα βλεπουν αυτοι που δεν πιστευουν και στα τοσα θαυματα που εχουν γινει γυριζουν απτην αλλη πλευρα και μαλιστα ζηταν και αποδειξεις.Θα ελεγα οτι φορανε παρωπιδες,εσεις τι λετε;

Να σου κάνω μερικές απλές ερωτήσεις και αν θέλεις απάντησε :

1) Τα θαύματα που έκανε ο προφήτης Μωάμεθ τα πιστεύεις ?
2) Τα θαύματα που έκανε ο Βούδας τα πιστεύεις ?
3) Τα θαύματα που έκανε ο Ζαρατούστρα τα πιστεύεις ?
4) Τα θαύματα που έκανε ο Οσιρις τα πιστεύεις ?
5) Πιστεύεις ότι αρχαίος Αιγυπτιακός Θεός Ορος αναστήθηκε ?

Αν δεν τα πιστεύεις πες μου ένα λόγο γιατί εγώ πρέπει να πιστέψω τα θαύματα του χριστού η του Γιαχβέ . Επειδή έτυχε να γεννηθώ στην Ελλάδα ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 19:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε πάνο :

quote:
Εχω μια απορια,πως ολα τα ασχημα που αν συμβαινουν τα βλεπουν αυτοι που δεν πιστευουν και στα τοσα θαυματα που εχουν γινει γυριζουν απτην αλλη πλευρα και μαλιστα ζηταν και αποδειξεις.Θα ελεγα οτι φορανε παρωπιδες,εσεις τι λετε;

Να σου κάνω μερικές απλές ερωτήσεις και αν θέλεις απάντησε :

1) Τα θαύματα που έκανε ο προφήτης Μωάμεθ τα πιστεύεις ?
2) Τα θαύματα που έκανε ο Βούδας τα πιστεύεις ?
3) Τα θαύματα που έκανε ο Ζαρατούστρα τα πιστεύεις ?
4) Τα θαύματα που έκανε ο Οσιρις τα πιστεύεις ?
5) Πιστεύεις ότι αρχαίος Αιγυπτιακός Θεός Ορος αναστήθηκε ?

Αν δεν τα πιστεύεις πες μου ένα λόγο γιατί εγώ πρέπει να πιστέψω τα θαύματα του χριστού η του Γιαχβέ . Επειδή έτυχε να γεννηθώ στην Ελλάδα ??



Πρέπει να γίνει όμως διαχωρισμός μεταξύ θαύματος και θεάματος.
Πρέπει να διακρίνουμε τι και ποιον εξυπηρετεί το θαύμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 23:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ψηλος
Πρέπει να διακρίνουμε τι και ποιον εξυπηρετεί το θαύμα!
Σιγά μη διακρίνουμε φίλε ψηλέ ο χριστιανισμός είναι δύσκολη υποθεση δεν εξυπηρετει την βολή μας, καλυτερη ειναι η ισοπεδωση. Όσον αφορά τον αιγύπτιο θεό Ορός (με το κεφάλι κόρακα αν δε κάνω λάθος ) δεν το είδαμε να κάνει τίποτα για να αποσοβήσει τις πληγές του φαραώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 00:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Pr_gid :
Σε πιάνω πάλι αδιάβαστο .
1) Ο Ορος έχει κεφάλι γερακιού και όχι κορακιού .
2) Δεν κατανοώ το γέλιο σου.
Αν έχεις κάποτε την τύχη να πάς στην Αίγυπτο και ρωτήσεις στην τύχη έναν ξεναγό , θα σου πεί ότι η χριστιανική αγία τριάδα είναι δανεισμένη σαν ιδέα , απο την αιγυπτιακή μυθολογία , όπου υπήρχε αντίστοιχη αγία τριάδα . (Οσιρις - ισις - Ορος)
( Κάποιος γνώστης του θέματος ίσως να ξέρει περισσότερα )

Φίλε Ψηλέ :
Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφομενά σου , αλλά δεν εξερώ την χριστιανική πίστη απο αυτά που λές .
( Παρεπιπτόντος διαθέτει και το μεγαλύτερο θέαμα απο όλες τις άλλες . Το "θαύμα" του αγίου φωτός ...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 00:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Pr_gid :
Σε πιάνω πάλι αδιάβαστο .
1) Ο Ορος έχει κεφάλι γερακιού και όχι κορακιού .
2) Δεν κατανοώ το γέλιο σου.
Αν έχεις κάποτε την τύχη να πάς στην Αίγυπτο και ρωτήσεις στην τύχη έναν ξεναγό , θα σου πεί ότι η χριστιανική αγία τριάδα είναι δανεισμένη σαν ιδέα , απο την αιγυπτιακή μυθολογία , όπου υπήρχε αντίστοιχη αγία τριάδα . (Οσιρις - ισις - Ορος)
( Κάποιος γνώστης του θέματος ίσως να ξέρει περισσότερα )

Τώρα για τις πληγές του Φαραώ τι να σου πώ .
Μήπως θέλεις να σου πώ για την λερναία ύδρα ??

Φίλε Ψηλέ :
Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφομενά σου , αλλά δεν εξερώ την χριστιανική πίστη απο αυτά που λές .
( Παρεπιπτόντος διαθέτει και το μεγαλύτερο θέαμα απο όλες τις άλλες . Το "θαύμα" του αγίου φωτός ...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 02:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θινκ_μαθ
Φίλε Pr_gid :
Σε πιάνω πάλι αδιάβαστο .
1) Ο Ορος έχει κεφάλι γερακιού και όχι κορακιού .
Εχεις εντρυφήσει και στην αιγυπτιακή αρχαία θεολογία τώρα; Κάπου διάβασα ότι εμφανιζόταν και με κεφάλι κόρακα ο συγκεκριμένος θεός. Γενικά δεν γνωρίζω κάθε πότε αποφάσιζε να αλλάξει μορφή και από την επίσημη (δεν έχω λογο να διαφωνήσω ότι επίσημη μορφή ήταν με το κεφάλι του γερακιού –στο ένα μάτι την σελήνη και στο άλλο τον ήλιο) εμφανιζόταν και με κεφάλι κορακιού κάπου το είδα αν το ξαναβρώ θα σου υποδείξω την ιστοσελίδα. Εσυ γελας με την εννοια του θεου γενικοτερα και μου κανεις παρατηρηση που γελασα επειδη ο Ορος δεν εκανε τιποτα για να σωσει τον Φαραώ; Επισης μπορει να γελασα και με την προσπαθεια εξομοιωσης του Χριστου με άλλου ειδους θεοτητες, αν σου πω γιατι γελασα θα σε γελασω. Παντως δεν γελασα καθολου για τον πολιτισμο των αρχαιων Αιγυπτιων τον οποιο σεβομαι.

Edited by - pr_gid on 31/12/2006 03:20:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 13:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου pr_gid, απ' όσο γνωρίζω κι εγώ το κεφάλι του γερακιού ταυτιζόταν με τον Αιγυπτιακό θεό Ώρο κι όχι το κεφάλι του κορακιού.
Αν όμως βρεις την ιστοσελίδα που το διάβασες αυτό, θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον να μας την παρέθετες.

quote:
Επισης μπορει να γελασα και με την προσπαθεια εξομοιωσης του Χριστου με άλλου ειδους θεοτητες, αν σου πω γιατι γελασα θα σε γελασω.

Γιατί γέλασες, αγαπητέ μου?
Ένα πραγματικά πολύ ωραίο άρθρο που φιλοξενείται στην κεντρική σελίδα του Esoterica είναι το παρακάτω:

Όσιρις ή Χριστός

Αν το διαβάσεις θα δεις οτι υπάρχουν αρκετές ομοιότητες ανάμεσα στις 2 αυτές φιγούρες.
Αν διαβάσεις πάλι μερικά πράγματα για το Μίθρα, θα βρεις κι άλλες ομοιότητες...

Επίσης, στο παρακάτω link θα βρεις μερικούς μύθους διαφόρων λαών για την σταύρωση κι ίσως βρεις κάποια κοινά στοιχεία μεταξύ τους:

Η Σταύρωση

quote:
Πρέπει να γίνει όμως διαχωρισμός μεταξύ θαύματος και θεάματος.
Πρέπει να διακρίνουμε τι και ποιον εξυπηρετεί το θαύμα!

Πως ακριβώς το εννοείς αυτό, αγαπητέ μου Ψηλέ?
Εγώ όπως το αντιλαμβάνομαι - αλλά και γενικότερα την αντίληψη που έχω για τα θαύματα - το θαύμα είναι η παρέμβαση ίσως της Ανώτερης Δύναμης.
Αν κάποιος την εκλαμβάνει ως τον Χριστιανικό Θεό θα την αποδώσει σε εκείνον, αν κάποιος είναι Μουσουλμάνος θα την αποδώσει στον Αλλάχ.
Έχει να κάνει με τα θρησκευτικά πιστεύω του κάθε ανθρώπου και πως ερμηνεύει την παρέμβαση αυτή...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 10:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω εχω αλλες πληροφοριες
στο site αυτο το 99% και κατι παραπανω μαζι και οι mod admin κλπ εισται
αθεοι αποκρυφιστες και σατανιστες
το site ειναι σε μαυρη λιστα απο τους φυσιολογικους ανθρωπους


Πες μας από που τις παίρνεις για να δώ κι εγώ κάτι που ήθελα να μάθω για την πρώην του δικού μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 00:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

quote:
στο site αυτο το 99% και κατι παραπανω μαζι και οι mod admin κλπ εισται
αθεοι αποκρυφιστες και σατανιστες
το site ειναι σε μαυρη λιστα απο τους φυσιολογικους ανθρωπους
19cp20eh

quote:
απο τον τροπο που γραφεις καταλαβαινω οτι μαλλον ιεχωβας εισαι η καποιος απο αυτους που χρησιμοποιουν τα λογια της βιβλου αποσπασματικα για να διαστρεβλωσουν τα πραγματα και να μπερδεψουν τον αλλον παντως η το ενα η το αλλο και οι δυο μισουν θανασιμα τον χριστο και τον θεο
19cp20eh

quote:
ρωτησες επισης εαν ειναι αντιπαλος η συμαχος αυτο θα ισχυε στη γη εκει δεν ισχυει
εξαλου ο διαολος παρακαλεσε τον θεο να τον αφησει να κατεβει στη γη
και να δει ποσους ανθρωπους μπορει να παρασυρει
δεν ξεκινησαν μαζι και οποιος νικησει
και ολο τον πλανητη να παρασυρει ο διαολος στο τελος ο θεος θα καψει και αυτον και τους ανθρωπους που πηγαν μαζι του
δεν ειναι θεμα δηλαδη αντιπαλου
ο θεος παιζει παιχνιδια με οποιον θελει και εαν χασει παλι αυτος ειναι αρχηγος
δεν υπαρχει δηλαδη καποιος με περισσοτερη δυναμη απο αυτον
αποφασιζει και διατασει
εκτος απο την ηλικια μου και τις εμπειριες μου ειμαι περιφανος και για το νοητικο μου επιπεδο η αλλιως το IQ μου
19cp20eh

quote:
μου αρεσει που ενα ενα ξεφυτρωνουν τα νουμερα μεσα στο site
μολις πει τις ατελειωτες μ....ς ο ενας ερχεται και παιρνει την σκυταλη ο αλλος
αφου ειπα και νωριτερα το 99% και παραπανω στο site ειστε η ιδια παστα
και τι καθομαι και δεν φευγω απο το site θα πεις
αυτο μου το ειπαν και αλλοι (οταν μου εδωσαν πληρη στοιχεια για το site και τα ατομα που το περιστυχιζουν) και εγω τους απαντησα ετσι δεν φευγω θελω να κοντραρω τα δαιμονια
19cp20eh

Φίλε 19cp20eh , σκέφτηκες καθόλου οτι με τις θέσεις σου στα γραφόμενά μας , και τις απαντήσεις που δίνεις , τείνεις να επιβεβαιώσης πλήρως το δημοσίευμα του gentleman ;
Και εμάς μας κάνεις να αναρωτιώμαστε μήπως αυτά δεν συμβαίνουν μόνο στο Άγιο Όρος ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 16:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2007

νουμερα του esoterica σας χαιρετω.....επεστρεψα

κατ'αρχην για την θεια που θελει να μαθει για την πρωιν του δικου της...υπαρχουν καφετζουδες...εκει απευθυνονται οι ανεγκεφαλοι

φιλε Sesostris δεν νομιζω να δηλωσα μοναχος η παπας η κολλημενος με την εκκλησια και την θρησκεια
ειπα απλως οτι πιστευω στον θεο
οσο για τους μοναχους του αγιου ορους...δεν ειναι απιθανο να περνουν ψυχοφαρμμακα η να γ....αι η οτιδηποτε αλλο εξαλου τα παντα θα διαφθαρουν στον κοσμο....ετσι μας λεει ο θεος στην αποκαλυψη του ιωαννη

αυτα για αρχη στο νεο ετος

________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΚΙ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ
ΜΕ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ.
________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 23:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] φιλε Sesostris δεν νομιζω να δηλωσα μοναχος η παπας η κολλημενος με την εκκλησια και την θρησκεια
ειπα απλως οτι πιστευω στον θεο
19cp20eh[quote]Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και σε σένα φίλε 19cp20eh , πάντως οι απαντήσεις και το σκεπτικό σου ταιριάζουν περισσότερο σε "στυλίτη" ασκητή , που από την πολλή νηστεία αρχισε και βλέπει οράματα , παρά σε έναν απλό ένθεο .
[quote] οσο για τους μοναχους του αγιου ορους...δεν ειναι απιθανο να περνουν ψυχοφαρμμακα η να γ....αι η οτιδηποτε αλλο ........
19cp20eh[quote]Σχετικά με το τελευταίο , εχθές άκουσα από την TV οτι διοργανώθηκε εκδρομή "γκέϊ" στο Άγιο Όρος οι οποίοι εξέφρασαν την επιθυμία να κοιμηθούν στα κελιά των μοναστηριών , δεν διευκρινίστηκε όμως αν θα ήταν μόνοι τους ή με ...μοναχούς .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 00:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
οσο για τους μοναχους του αγιου ορους...δεν ειναι απιθανο να περνουν ψυχοφαρμμακα η να γ....αι η οτιδηποτε αλλο ........
19cp20eh
Σχετικά με το τελευταίο , εχθές άκουσα από την TV οτι διοργανώθηκε εκδρομή "γκέϊ" στο Άγιο Όρος οι οποίοι εξέφρασαν την επιθυμία να κοιμηθούν στα κελιά των μοναστηριών , δεν διευκρινίστηκε όμως αν θα ήταν μόνοι τους ή με ...μοναχούς .


Εγώ άκουσα ότι θα κοιμηθούν με τους μοναχούς!!
Βιάσου να κλείσεις θέση γιατί θα μείνεις απ' έξω!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 01:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh[quote]Σχετικά με το τελευταίο , εχθές άκουσα από την TV οτι διοργανώθηκε εκδρομή "γκέϊ" στο Άγιο Όρος οι οποίοι εξέφρασαν την επιθυμία να κοιμηθούν στα κελιά των μοναστηριών , δεν διευκρινίστηκε όμως αν θα ήταν μόνοι τους ή με ...μοναχούς .

Αυτό βρήκες να πιστέψεις από τα ΜΜΕ????

Κανένας δεν θα πήγαινε στο Άγιο Όρος για να κάνει σεξ, είναι από τα πιο εύκολα πράγματα στην εποχή μας.

Πολλοί όμως θα πηγαίναμε για το παρθένο τοπίο και για λίγη ηρεμία ξεφεύγοντας από τις μεγαλουπόλεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 09:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2007

νουμερα του esoterica σας χαιρετω.....επεστρεψα

κατ'αρχην για την θεια που θελει να μαθει για την πρωιν του δικου της...υπαρχουν καφετζουδες...εκει απευθυνονται οι ανεγκεφαλοι

φιλε Sesostris δεν νομιζω να δηλωσα μοναχος η παπας η κολλημενος με την εκκλησια και την θρησκεια
ειπα απλως οτι πιστευω στον θεο
οσο για τους μοναχους του αγιου ορους...δεν ειναι απιθανο να περνουν ψυχοφαρμμακα η να γ....αι η οτιδηποτε αλλο εξαλου τα παντα θα διαφθαρουν στον κοσμο....ετσι μας λεει ο θεος στην αποκαλυψη του ιωαννη

αυτα για αρχη στο νεο ετος

________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΚΙ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ
ΜΕ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ.
________________________________________________________



Δεν θα πέσω στο επίπεδό σου και να αρχίσω να βρίζω,δεν μου το επιτρέπει η ανατροφή μου.Αν είχες εγκέφαλο,θα καταλάβαινες ότι ήταν ειρωνεία,όπως το κατάλαβαν όλοι οι υπόλοιποι.Α,και νούμερο είσαι κι εσύ αγαπητέ.Μηδενικό κιόλας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 09:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό βρήκες να πιστέψεις από τα ΜΜΕ????

Κανένας δεν θα πήγαινε στο Άγιο Όρος για να κάνει σεξ, είναι από τα πιο εύκολα πράγματα στην εποχή μας.

Πολλοί όμως θα πηγαίναμε για το παρθένο τοπίο και για λίγη ηρεμία ξεφεύγοντας από τις μεγαλουπόλεις.



Συμφωνώ απολύτως μαζί σου αγαπητή μου Marte.Γίνονται διάφορα στο Άγιο Όρος.Δεν νομίζω να πήγαινε κανείς εκεί για σεξ.Όπως είπες,είναι από τα πιο εύκολα πράγματα στην εποχή μας..
Και όντως,για αυτό τον λόγο θα ήθελα κι εγώ να πάω στο Άγιο Όρος:καθαρά φυσιολατρικά.Πρέπει να είναι πανέμορφα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 11:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Maraki αγοράκι είμαι, στο έχω ξαναπεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 15:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Maraki αγοράκι είμαι, στο έχω ξαναπεί.



Συγγνώμη αγαπητέ μου,έχεις δίκιο!!!Το γραφείο φταίει!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 23:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ άκουσα ότι θα κοιμηθούν με τους μοναχούς!!
Βιάσου να κλείσεις θέση γιατί θα μείνεις απ' έξω!!
Ψηλός

Ποτέ μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy