ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 mr.SMITH....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 13:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΣΜΙΘ ΑΠΛΑ ΔΙΝΩ ΛΙΓΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΗΤΑΝ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΑΠ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Ο ΣΜΙΘ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΗΤΑΝ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΠΑΦΗ ΠΡΙΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ .
Ο ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΟΙ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΛΛΑ
ΠΗΓΑΝ ΣΤΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΙΣΧΥΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ.
ΕΣΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ
ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 17:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο άνθρωπος δεν νομίζεις ότι απέχει πολύ απο αυτούς που κάθονται σε τραπεζάκια και πίσω απο τα τηλέφωνα κάνουν ερωτήσεις πρώτα και μετά προβλέψεις απλά εμπλουτίζοντας τις απαντήσεις που έχεις ήδη δώσει??
Όσο και σίγουρη να είσαι για το ότι είναι απατεώνας πρέπει να του αναγνωρίσεις τουλάχιστον αυτά που ο καθένας συμπεραίνει όταν σκεφτεί λίγο λογικά την πορεία του Σμιθ.
Όσο μικροαπατεώνας να είναι κάποιος είναι δυνατόν να αφήσει τέτοια ευκαιρία???Και μην μου πεις τώρα ότι είναι και ΒΛΑΚΑΣ-ΜΙΚΡΟΑΠΑΤΕΩΝΑΣ...
Δεν βάζει κανείς το χέρι του στη φωτιά για τον κυριο και απο ότι βλέπεις όλοι απαντάμε αφήνοντας κ ένα περιθώριο μήπως κάνουμε λάθος.Εσύ γιατί δεν κάνεις το ίδιο?
Ίσως είναι απλά ένας άνθρωπος που χρησιμοποιεί παραπάνω απο εμάς τον εγκέφαλο του και έχει παραπάνω ικανότητες... ή μήπως ξέρεις και για το τι συμβαίνει και σε αυτήν την περίπτωση??
Τέλοςπάντων,είναι λιγο προκλητική η επιμονή και σιγουριά σου.
Τώρα για το θέμα της ψυχής οκ,δική σου η άποψη αλλά ή ιδέα ότι η ψυχή γίνεται ένα με το ΌΛΟΝ (??) και δεν έχει την δική της διαφορετικότητα μου φαίνεται λίγο περίεργη, δηλαδή πιστεύεις ότι η ψυχή όλων είναι το ίδιο απλά έχει διαφορετική πορεία εδώ και μετά γίνονται όλες ένα? Ή ότι έχουμε τώρα μια διαφορετικότητα και μετα δεν υπάρχει??

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 19:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν απατεώνες και απατεώνες.

Απατεώνας είναι ο μανάβης στη λαϊκή που σε κλέβει στο ζύγι… και τον βλέπεις.
Απατεώνας είναι και ο πολιτικός που ξαφρίζει τα ταμεία… και τον ψηφίζεις.

Αυτός με την γραβάτα έχει τον τρόπο του...

Το σχόλιο είναι γενικότερο.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 20:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΣΜΙΘ ΑΠΛΑ ΔΙΝΩ ΛΙΓΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΗΤΑΝ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΑΠ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Ο ΣΜΙΘ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΗΤΑΝ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΠΑΦΗ ΠΡΙΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ .
Ο ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΟΙ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΛΛΑ
ΠΗΓΑΝ ΣΤΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΙΣΧΥΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ.
ΕΣΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ
ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?

Αγαπητέ μου και γω υποθέσεις κάνω. Και επειδή γνωρίζω και πώς γίνεται μια τηλεοπτική εκπομπή και πως μπορείς να στήσεις μία παράσταση είτε εν γνώση της παραγωγής είτε όχι (αλλά και μια παράσταση γενικώς), γι αυτό έχω και τις αμφιβολίες μου. Τέλος πάντων δεν θα επεκταθώ σε αυτό.


Την περίπτωση του να διαβάζει την σκέψη, σχεδόν την αποκλείω. Θεωρώ σχεδόν αδύνατο για κάποιον που έχει αυτό το χάρισμα να μπορεί να διαβάσει τις σκέψεις 4-5 ανθρώπων και μάλιστα τις πολύ συγκεκριμένες που τον ενδιαφέρουν, μέσα σε ένα στούντιο όπου υπάρχουν γύρω στα 100 άτομα (κοινό και παραγωγή) που σκέφτονται συνέχεια και που γίνεται το έλα να δεις από φασαρία, χωρίς καν να έχει μια πιο προσωπική επαφή μαζί τους σε κάποιον πιό ήσυχο χώρο. Εσένα σου φαίνεται εφικτό αυτό;

Την περίπτωση του να έχει την ικανότητα που λέει, πάλι την αποκλείω επειδή όπως είπα, δεν πιστεύω στις ψυχές που έρχονται σε επαφή με τους ζωντανούς, οπότε και δεν πιστεύω στα διάμεσα.

Υπάρχουν άλλες δύο περιπτώσεις που συζητούνται, το cold και το warm reading, αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν στην δική του περίπτωση. Ψάχνω μπας και βρω κανένα βίντεο κάποιας δημόσιας εμφάνισης του για να δω πώς ακριβώς γίνεται η επαφή, τι λέει, πώς αντιδρούν οι συγγενείς κλπ αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κανένα online.


quote:
Όσο μικροαπατεώνας να είναι κάποιος είναι δυνατόν να αφήσει τέτοια ευκαιρία???Και μην μου πεις τώρα ότι είναι και ΒΛΑΚΑΣ-ΜΙΚΡΟΑΠΑΤΕΩΝΑΣ...

Δεν είπα ότι είναι μικροαπατεώνας... το αντίθετο λέω. Ο Ευστράτιος το έπιασε...


quote:
Δεν βάζει κανείς το χέρι του στη φωτιά για τον κυριο και απο ότι βλέπεις όλοι απαντάμε αφήνοντας κ ένα περιθώριο μήπως κάνουμε λάθος.Εσύ γιατί δεν κάνεις το ίδιο?
Ίσως είναι απλά ένας άνθρωπος που χρησιμοποιεί παραπάνω απο εμάς τον εγκέφαλο του και έχει παραπάνω ικανότητες... ή μήπως ξέρεις και για το τι συμβαίνει και σε αυτήν την περίπτωση??
Τέλοςπάντων,είναι λιγο προκλητική η επιμονή και σιγουριά σου.

Δεν είδα κάπου στα μηνύματά σου να αφήνεις ένα περιθώριο λάθους αγαπητή μου who knows, αντίθετα σε είδα να το πηγαίνεις ακόμα πιό μακριά (μήπως έχει επαφές με δαίμονες κλπ)
Και βέβαια δεν είμαι εδώ για να αρχίσω αντιπαράθεση με κανέναν, απλά για να πω την γνώμη μου. Ισως ακούγομαι λίγο προκλητική, αλλά τι θες να πω; Οκ, καλά τα λέτε, όταν πιστεύω το αντίθετο; Τουλάχιστον παραδέξου ότι τον έψαξα όσο μπορούσα έτσι ώστε να στηρίξω τις απόψεις μου.
Πάντως, ένας λόγος που δεν μπλέκομαι συνήθως στα θέματα περί ψυχής είναι ακριβώς επειδή ξέρω ότι στο τέλος είναι πολύ πιθανόν να φανώ προκλητική και επίμονη και σίγουρη. Ετσι λοιπόν το σταματώ εδώ, γιατί δεν βλέπω τον λόγο να χαλάσουμε τις καρδιές μας για τον όποιο κύριο Σμιθ.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 22:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την περίπτωση του να διαβάζει την σκέψη, σχεδόν την αποκλείω. Θεωρώ σχεδόν αδύνατο για κάποιον που έχει αυτό το χάρισμα να μπορεί να διαβάσει τις σκέψεις 4-5 ανθρώπων και μάλιστα τις πολύ συγκεκριμένες που τον ενδιαφέρουν, μέσα σε ένα στούντιο όπου υπάρχουν γύρω στα 100 άτομα (κοινό και παραγωγή) που σκέφτονται συνέχεια και που γίνεται το έλα να δεις από φασαρία, χωρίς καν να έχει μια πιο προσωπική επαφή μαζί τους σε κάποιον πιό ήσυχο χώρο. Εσένα σου φαίνεται εφικτό αυτό;

Άν τυχόν και έχει το θείο χάρισμα να διαβάζει την ανθρώπινη σκέψη μπορεί να το κάνει κάτω απο τις οποιεδήποτε συνθήκες. Δέν υπάρχει ανάγκη να αναζητά ειδικές συνθήκες απομονωμένος κάπου στην έρημο χωρίς να ακούει κανέναν θόρυβο, κάτω απο απόλυτη σιγή.
Γνωρίζω οτι υπάρχει μιά δικιολογημένη προκατάληψη σχετικά με τα ΜΜΕ και την αναξιοπιστία μερικών εκπομπών στύλ Χαρδαβέλα. Αυτό δέν σημαίνει οτι πρέπει να βαζουμε στο ίδιο τσουβάλι όλους τους ανθρώπους που έχουν κάποια πρόθεση να συμμετέχουν ή να προβάλλονται σε τέτοιου είδους εκπομπές βάζοντας τους χωρίς δεύτερη σκέψη στην κατηγορία των απατεώνων.
Το να αποτελεί εμπόδιο η φασαρία στο στούντιο για κάποιον άνθρωπο που έχει πραγματικό χάρισμα να το εκδηλώσει είναι προσωπική σου γνώμη.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 22:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή και μονο εμφανίστηκε σε δυο εκπομπες που δεν πιστεύω οτι θα το εδειχναν αν υπήρχε η παραμικρή υπόνοια ότι είναι απατεώνας ούτε ότι θα "έστηναν" το κοινό, πιστεύω ότι έχει κάποιο χάρισμα. Ειδικά ο Χαρδαβέλας δεν έχει δείξει σημάδια να στήνει εκπομπές ( άλλωστε του την είχαν φέρει παλιότερα και προσέχει).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 12:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria για το στήσιμο σε εκπομπές που λες ο χαρδαβελλας
Ούτε σε εμένα έχει φανεί ότι στήνει εκπομπές ως προς τις
Προθέσεις του εγω τον κρίνω ότι είναι καλοπροαίρετος
Άλλωστε ειχε Τις επιφυλάξεις του .
Παντως και το πανελ που είχε καλέσει ηταν διχασμένο
Ανάμεσα σε ανθρώπους που αμφισβητούσαν τον σμιθ και
Σε αυτούς που διέκριναν μια ικανότητα του.
Την περίπτωση του να επικοινωνεί με ψυχές αφού δεν
Πιστεύεις σε αυτές τότε λογικό είναι να μην πιστεύεις
Καθόλου ότι έχει αυτή την ικανότητα ο σμιθ βεβαια το
Ότι δεν πιστεύεις εσυ προσωπικά δεν σημαίνει ότι δεν
Υπάρχουν αρα υπάρχει και πιθανότητα να έχει κάποιος
Την ικανότητα να επικοινωνήσει μαζί τους.
Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του να διαβάζει
Την σκέψη άλλωστε το να εχει μεγάλο κοινό διευκολύνει
Το έργο του καθώς δεν θα μπορεί να διαβάσει τη σκέψη ολων
Αλλα όσων εχουν την ικανότητα έστω και χωρίς να το γνωρίζουν
να έχουν κάποιο είδος τηλεπαθειας .
πάντως αφού δεν έχεις δει την εκπομπή δεν μπορείς να έχεις
ολοκληρωμένη άποψη όποτε και να αποκλεείς την
πιθανότητα να έχει κάποια ικανότητα άλλωστε δεν πιστευω
ότι πρέπει να είμαστε απόλυτοι στις άποψης μας ιδιαιτέρα
σε τέτοιου είδους θέματα που είναι δύσκολο να υπάρξει απόδειξη.
Προσωπικά σε τέτοια ζητήματα δεν αποκλείω τίποτα την άποψη
Μου την είπα με έπεισε ότι έχει κάποια ικανότητα απ τις δυο που
Προανέφερα αλλα δεν αποκλείω εντελώς και οποιαδήποτε άλλη
Άποψη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 14:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"E και...?" Δηλαδη, ενταξει διαβαζει τις σκεψεις, μπραβο του που το κανει... Εμας τους υπολοιπους τι μας νοιαζει?? Γιατι βγαινει στην τηλεοραση? Ετσι, πουλαει τον εαυτο του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 15:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αυτοπροβολή ενός ανθρώπου που έχει κάποιο παραπανήσιο χάρισμα δέν είναι κακό πράγμα, έστω και στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα αυτά βλέπει όλος ο κόσμος σήμερα.
Ο κακός σκοπός και η απάτη είναι αυτά που μετράνε άν θέλουμε να κατηγορήσουμε κάποιον.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 16:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"E και...?" Δηλαδη, ενταξει διαβαζει τις σκεψεις, μπραβο του που το κανει... Εμας τους υπολοιπους τι μας νοιαζει?? Γιατι βγαινει στην τηλεοραση? Ετσι, πουλαει τον εαυτο του...


Καποιους μπορει να τους νοιαζει καποιους αλλους οχι.Εμενα προσωπικα με νοιαζει και προτιμω αυτον απο αλλα ανεκδιηγητα της τηλεορασης.
Επιπλεον βγαινοντας,αυτος,στην τηλεοραση,"πουλαει" οπως μας λες τον εαυτο του.Ειναι προτιμοτερο να πουλαει αυτος τον εαυτο του "ολοκληρο" παρα αλλοι και αλλες να πουλανε στην τηλεοραση επ αμοιβης,μεμονωμενα μερη του σωματος τους(οπισθια,βυζια κ.α,ξερετε τωρα...).Ειναι προτιμοτερο να ενημερωνεται που και που ο κοσμος,και για τετοια θεματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 17:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενω, οτι και αυτο, κατατασσεται σε αυτα που εσυ αναφαιρεσαι Bob Cat..

Δεν εχει και μεγαλη αποκληση απο την Ανιτα Πανια, η εκπομπη του Χαρδαβελλα. Γιατι και σ' αυτην, παλι "νουμερα" εμφανιζονται...

Ειμαστε πιο εξυπνοι ανθρωποι, ωστε να "χαφτουμε" (με ολη την σημασια της λεξης) τετοιου ειδους τηλεοπτικα σκουπιδια! Στο τελος, καταληξαμε σκουπιδοφαγοι (μετα παμε για πτωματοφαγοι)!!! ΕΛΕΟΣ πια, "χαρχαδες", "πανιες" και δεν συμμαζευεται, μαζευτικαν στην τηλεοραση, το μονο (πια) μεσο διασκεδασης του απλου Ελληνα (δεν μπορουν ολοι να βγαινουν στα κλαμπ και στα Σκυλαδικα-κολλαδικα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 17:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria,εγώ είπα ότι προσωπικά πιστεύω ότι έχει την ικανότητα,απλά έχω απορία για το πως την απέκτησε ,έτσι αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με σκοτεινές ασχολήσεις,πράγμα το οποίο δεν μου απάντησε κανείς....
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι είναι αληθινός,την γνώμη μου είπα,όπως και εσύ αλλά πολύ έντονα.Τέλοσπάντων καλό είναι να συμμετέχεις ώστε να ακούγονται όλες οι γνώμες αλλά ας είμαστε και ανοιχτοί σε κάθε άποψη.Και δεν υπάρχει λόγος να τσακωνομαστε για αυτόν,εννοείτε!
PREDATOR πιστεύω ότι μας αφορά,γιατί αν έχει την ικανότητα (όχι να διαβάζει σκέψεις αλλά να επικοινωνεί με πνεύματα) αποδυκνείει οτι υπάρχει ζωή μετά θάνατον,βλέπουν οι νεκροί τους ζωντανούς,η ψυχή υπάρχει κτλ...
Philolaos ανφέρεσαι στις ειδήσεις του star ε?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 17:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενω, οτι και αυτο, κατατασσεται σε αυτα που εσυ αναφαιρεσαι Philolae ...

Δεν εχει και μεγαλη αποκληση απο την Ανιτα Πανια, η εκπομπη του Χαρδαβελλα. Γιατι και σ' αυτην, παλι "νουμερα" εμφανιζονται...

Ειμαστε πιο εξυπνοι ανθρωποι, ωστε να "χαφτουμε" (με ολη την σημασια της λεξης) τετοιου ειδους τηλεοπτικα σκουπιδια! Στο τελος, καταληξαμε σκουπιδοφαγοι (μετα παμε για πτωματοφαγοι)!!! ΕΛΕΟΣ πια, "χαρχαδες", "πανιες" και δεν συμμαζευεται, μαζευτικαν στην τηλεοραση, το μονο (πια) μεσο διασκεδασης του απλου Ελληνα (δεν μπορουν ολοι να βγαινουν στα κλαμπ και στα Σκυλαδικα-κολλαδικα)



Edited by - PREDATOR on 05/05/2007 17:15:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 21:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PREDATOR ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΑ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΜΑΝ
ΜΕ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ
Η ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ? ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ
ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΦΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ
ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 21:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιμενω, οτι και αυτο, κατατασσεται σε αυτα που εσυ αναφαιρεσαι Bob Cat..
Δεν εχει και μεγαλη αποκληση απο την Ανιτα Πανια, η εκπομπη του Χαρδαβελλα. Γιατι και σ' αυτην, παλι "νουμερα" εμφανιζονται...

Εδώ φίλε PREDATOR μιλάμε αποκλειστικά για τον κο.Smith, δέν μιλάμε για τις τηλεοπτικές εκπομπές της Πάνια και του Χαρδαβέλλα.
Άν διαλέγουν κατα την γνώμη σου νούμερα να εμφανιστούν στις εκπομπές του Χαρδαβέλλα, δέν θα ήταν δυνατόν να αποκλείσουμε την εκδοχή μιά φορά στις τόσες να εμφανιστεί και ένα αξιόπιστο πρόσωπο. Εγώ δέν θα μπορούσα να πιστέψω οτι ο κάθε Χαρδαβέλλας περνάει απο κόσκινο τα πρόσωπα που παρουσιάζονται στις τηλεοπτικές εκπομπές του ώστε να είναι οπωσδήποτε νούμερα.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 13:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιπλεον ο Χαρδαβελλας ηταν και ειναι καταξιωμενος ρεπορτερ και τα ατομα που φιλοξενει,(τα περισσοτερα τουλαχιστον)ειναι ευυποληπτοι ειδικοι σε διαφορα θεματα,ενω η Αννιτα τι ειναι?Μια τυχαρπαστη τηλεπαρουσιαστρια ω'διαλογης,που στοχος της ειναι να ανεβασει τηλεθεαση κοροϊδευοντας κακομοιρηδες με χαμηλη νοημοσυνη.Φιλε Predator,δεν μπορουν ολα να συγκριθουν.

Υ.Γ Ναι φιλη Who knows,δελτια ειδησεων εννοω και αλλες τετοιες εκπομπες.
Ας γελασουμε και λιγο :
http://www.youtube.com/watch?v=thc3jURHCJU
http://www.youtube.com/watch?v=UDfGl11_P-QΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 13:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μισό να ξεκαθαρίσω στην θέση μου.
Δεν λέω ότι ο Χαρδαβέλλας στήνει τις εκπομπές του (λέω ότι ο κύριος Σμιθ μπορει να στήνει τις παραστάσεις του με την βοήθεια συνεργατών του που τους τοποθετεί ανάμεσα στο κοινό, είτε κάνοντας παιχνίδι με τους ίδιους, είτε βάζοντας τους να εκμαιεύσουν πληροφορίες από τους άσχετους ανθρώπους που στο μεγαλύτερο ποσοστό έχει έρθει με έναν σκοπό, να πάρει πληροφορίες για κάποιον πεθαμένο του.)

Και θα συμφωνήσω με τον open mind ότι φέτος οι εκπομπές του Χαρδαβέλλα είναι καλύτερες, χωρίς βέβαια να αγνοεί κανείς τον βασικόσ στόχο του που ειναι τα νούμερα (της τηλεθέασης). Λίγο τις έχει χάσει τελευταία, τις έκανε πάλι 'λαϊκές' (με τα indigo, τα πνεύματα κλπ).

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου να εμφανιστεί σε μία εκπομπή κάποιος που ισχυρίζεται ότι διαβάζει σκέψεις και να γίνουν "πειράματα" στον αέρα (ειδικά αν υπάρχουν και επιστήμονες στο πάνελ), μόνο που ο κύριος Σμιθ δεν ισχυρίζεται ότι διαβάζει σκέψεις. Οπότε ακόμα κι αν αποδειχτεί ότι διαβάζει σκέψεις και όχι ότι έρχεται σε επαφή με πνεύματα πεθαμένων, θα μιλάμε ή όχι για απατεώνα;

Και δεν είναι ότι 'πουλάει' μόνο τον εαυτό του, αλλά 'πουλώντας' τον εαυτό του, 'πουλάει' ελπίδα σε πονεμένους ανθρώπους. Θα μου πείτε κακό είναι αυτό; Οσο κακό είναι και να πουλάνε ελπίδα οι διάφορες θρησκείες, αν αυτή η ελπίδα είναι φρούδα. Αν χρησιμοποιεί τον φόβο του θανάτου και την ελπίδα για μεταθάνατον ζωή για να κερδίσει οπαδούς, φήμη και χρήματα.

Ειδικά τώρα στο να έχει κάποιος την ικανότητα να διαβάζει τις σκέψεις των άλλων, δεν το αποκλείω, αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει και οι συνθήκες να είναι οι κατάλληλες (μέσα σε ένα στούντιο με κοινό δεν είναι, πιστέψτε με).

Αγαπητή μου who knows, μάλλον δεν σου απάντησε κανείς επειδή καταλαβαίνεις ότι κάνοντας αυτή την υπόθεση ξεφεύγουμε από το απλό: κάποιος έχει ένα χάρισμα (εκ θεού λένε οι θρησκευόμενοι, εκ φύσεως οι μη) που το χρησιμοποιεί για καλό και πάμε στην ενασχόληση με αυτό που ονομάζουμε συνήθως 'μαύρη μαγεία'. Η μαύρη μαγεία λοιπόν, σύμφωνα με την παράδοση, είναι ένα αλισβερίσι με σκοτεινά πνεύματα (που σημαίνει ότι πρέπει να πιστεύεις στην ύπαρξή τους), και ακριβώς επειδή υποτίθεται ότι είναι επικίνδυνο όσο και προσοδοφόρο, δεν το κάνεις για την 'ψυχή της μάνας σου' (βασικά επειδή είσαι αναγκασμένος να δώσεις και ανταλλάγματα).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 06/05/2007 13:53:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 13:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως και η Στεφανίδου και ο Χαρδαβέλας δήλωσαν ότι δεν έχει έρθει σε επαφή με το κοινό ο Σμιθ και έχουν φροντίσει οι ίδιοι για αυτό.Τώρα αν είναι τόσο καλά οργανωμένο ΄ώστε να έχει αυτός κρυμμένους συνεργάτες του μέσα,τι να πω... Εννοείται πως αν διαβάζει σκέψεις μόνο,είναι απατεώνας γιατί ισχυρίζεται κάτι το τελείως διαφορετικό!
Αλλά το θέμα είναι ότι αν είναι πραγαμτικό όλο αυτό που κάνει πόσα πράγματα αποδυκνείονται...
Το ερώτημά μου παραμένει απλά γιατί θα ήθελα να μάθω αν κάποιος κάνοντας το αλισβερίσι που λες μπορεί να καταφέρει τέτοιο πράγμα (το οποίο εννοείται δεν έχει σχέση με Θείο Δώρο.

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 18:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...κάποιος έχει ένα χάρισμα (εκ θεού λένε οι θρησκευόμενοι, εκ φύσεως οι μη) που το χρησιμοποιεί για καλό και πάμε στην ενασχόληση με αυτό που ονομάζουμε συνήθως 'μαύρη μαγεία'. Η μαύρη μαγεία λοιπόν, σύμφωνα με την παράδοση, είναι ένα αλισβερίσι με σκοτεινά πνεύματα (που σημαίνει ότι πρέπει να πιστεύεις στην ύπαρξή τους), και ακριβώς επειδή υποτίθεται ότι είναι επικίνδυνο όσο και προσοδοφόρο, δεν το κάνεις για την 'ψυχή της μάνας σου' (βασικά επειδή είσαι αναγκασμένος να δώσεις και ανταλλάγματα).


Φιλη Ostria,αν καποιος εχει αυτο το χαρισμα του Θεου,το εχει καταλαβει,και θελει να το ασκησει σαν αποκρυφιστικη πρακτικη,δεν σημαινει οτι θα ερθει σε επαφη με τη μαυρη μαγεια και με τα πνευματα που αυτη επικαλειται.Επεισης ολες οι οντοτητες και τα πνευματα δεν σημαινει οτι ειναι σκοτεινα και δαιμονικα.Εμεις δηλαδη οταν πεθαινουμε(και θεωρησουμε ως δεδομενη την μεταβαση μας στον κοσμο των πνευματων,με οσες διαστασεις αυτος συνεπαγεται),γινομαστε σκοτεινοι και κακοι στον αλλο κοσμο? Δεν νομιζω.
Η μαυρη μαγεια κατα τη γνωμη μου γινεται για την επικοινωνια με τις σκοτεινες οντοτητες,ενω η επικοινωνια με τις φωτεινες επιτυγχανεται με αλλου ειδους πρακτικες,γνωστες ως λευκη μαγεια,που πολυ πιθανα,ασκουνταν στον αρχαιο κοσμο(π.χ στα μαντεια).Το συγκεκριμμενο μεντιουμ,δεν νομιζω να σχετιζεται με τη μαυρη μαγεια αλλα με τη λευκη,οποτε δεν κανει κατι επικινδυνο,και ουτε ρισκαρει για την ψυχη της μανας του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 12:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΣΜΙΘ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ
ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΝΕΚΡΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ
ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΗΜΟ Η ΚΑΤΙ ΠΟΥ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟ .
ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΝΟ ΕΧΟΝΤΑΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 14:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως καταλαβαίνετε δεν πιστεύω ούτε στην μαγεία -λευκή ή μαύρη ή ότι άλλο σχετικό κυκλοφορεί- θα συμφωνήσω όμως με τον Φιλόλαο ότι η λευκή μαγεία θεωρείται παραδοσιακά, καλοπροαίρετη.


Εριξα μια ματιά στο βιογραφικό σημείωμα του Gordon Smith που υπάρχει στο site του.
Από μικρός -λέει το βιογραφικό του- είχε την ικανότητα της επαφής με τα πνεύματα, αλλά η αποκάλυψη έγινε μια μέρα που πήγε με φίλους σε μία "πνευματική ή πνευματιστική εκκλησία" (spiritual church) της Γλασκώβης, όταν του είπαν (τα πνεύματα; δεν το διευκρινίζει) ότι μία μέρα θα μιλάει από την "πλατφόρμα". Αυτή ήταν η αρχή 15 χρόνων μελέτης και πρακτικής, κάτω από την καθοδήγηση μερικών από τους μεγάλους 'θρύλους' της 'πνευματιστικής εκκλησίας'. Εξελίχθηκε μέσα σε ένα κύκλο μέντιουμ υπό την καθοδήγηση της εκπληκτικής κυρίας Primrose, μία εμπνευσμένη φιγούρα του Σκωτικού πνευματισμού και έγινε στενός φίλος του θρυλικού Albert Best, ο οποίος αναγνωρίζεται ως ένα από τα καλύτερα μέντιουμ του τελευταίου αιώνα.

Τι ακριβώς είναι οι πνευματιστικές εκκλησίες; Εμείς εδώ, έχουμε τέτοιες; Διάβασα ότι σε αυτές μαθαίνεις να γίνεσαι μέντιουμ, όπως έκανε και ο Gordon Smith.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 02:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ δηλαδή αποκλείεις τελείως την περίπτωση της απατεωνιάς;
Του στημένου κοινού, του ψαρέματος στο διάλλειμα, του ψυχολογικού καταναγκασμού να απαντήσεις θετικά ακόμα κι αν αυτό που ακούς δεν ισχύει, αλλά να ψάχνεις να βρεις κάποιον συσχετισμό για να μην φανείς "αντιδραστικός" μέσα σε ένα θετικό κοινό;

Δυστυχώς εγώ δεν είδα την εκπομπή με το Smith. Μπορώ όμως να πάρω θέση όσον αφορά το στήσιμο της εκπομπής του Χαρδαβέλλα, επειδή συμμετείχα στο κοινό της εκπομπής με το Uri Geller. Με λίγα λόγια είχα φέρει κουτάλι και ένα χαλασμένο ρολόι όπως και άλλοι. Είδα την προετοιμασία ειδικά με τις χαλασμένες συσκευές κλπ. Το κουτάλι μου δε λύγισε αλλά το ρολόι δούλεψε (σταμάτησε μετά από 2-3 μέρες) και δεν έχει ξαναδουλέψει από τότε.

Φυσικά κάποια άτομα ίσως να ήταν δικά του, αυτό δε μπορούμε να το αποκλείσουμε, ωστόσο δεν νομίζω ότι ο Χαρδαβέλλας έχει την δυνατότητα και την ικανότητα να στήσει μια εκπομπή. Ακόμα πιστεύω πως ένας λόγος που κάνει την εκπομπή είναι για να μάθει κι αυτός κάποια πράγματα και έχει γνήσιο ενδιαφέρον για τα θέματα αυτά. Φυσικά ο κυριότερος λόγος που κάνει την εκπομπή αυτή είναι η τηλεθέαση.

Ακόμα μπορώ να αναφέρω πως η διαδικασία της κλήρωσης για το κοινό είναι γνήσια αφού την έχω δει από κοντά.

Ostria δικαιολογημένα έχεις ενστάσεις όπως και οι περισσότεροι. Όμως η επιστήμη μπορεί να εξετάσει τέτοια άτομα και να καθιερώσει μια αποδεικτική διαδικασία για την αλήθειά τους. Δε σου κάνει εντύπωση το ότι ακόμα αρνούνται να το κάνουν; Λένε ότι τα φαινόμενα αυτά δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε και να τα εντάξουμε στα πλαίσια της επιστήμης. Εγώ λέω μπορούμε απλότατα με τη μέθοδο της στατιστικής. Τόσες και τόσες επιστήμες και έρευνες γίνονται με τη στατιστική. Η ψυχολογία, η επίδραση των φαρμάκων, η κίνηση των αστεροειδών, η κοινωνιολογία, η οικονομία, μελετούνται κατά βάση με τη μέθοδο της στατιστικής. Απλά δεν θέλουν να τα ερευνήσουν φανερά, για έναν σημαντικότατο λόγο: ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΘΟΥΝ. Εδώ ακριβώς τελειώνει η έρευνα (επίσημη) των ανεξήγητων φαινομένων από την επιστήμη.

«Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της». "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 13:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε σου κάνει εντύπωση το ότι ακόμα αρνούνται να το κάνουν; Λένε ότι τα φαινόμενα αυτά δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε και να τα εντάξουμε στα πλαίσια της επιστήμης. Εγώ λέω μπορούμε απλότατα με τη μέθοδο της στατιστικής. Τόσες και τόσες επιστήμες και έρευνες γίνονται με τη στατιστική. Η ψυχολογία, η επίδραση των φαρμάκων, η κίνηση των αστεροειδών, η κοινωνιολογία, η οικονομία, μελετούνται κατά βάση με τη μέθοδο της στατιστικής. Απλά δεν θέλουν να τα ερευνήσουν φανερά, για έναν σημαντικότατο λόγο: ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΘΟΥΝ. Εδώ ακριβώς τελειώνει η έρευνα (επίσημη) των ανεξήγητων φαινομένων από την επιστήμη.


Συμφωνω και επαυξανω .Αλλα φιλε Υδροχοε,μην το λες,εμενα κατι μου λεει οτι αρνουνται να το κανουν (καποια ερευνα σχετικα)ΔΗΜΟΣΙΑ.
Παλι υπογεια...ειναι αλλο.Πιστευω οτι οργανωμενες ομαδες επιστημονων,εχουν ερευνησει και στατιστικα αλλα και πειραματικα τετοια φαινομενα,απλα δεν δημοσιευονται τα αποτελεσματα.Στην περιπτωση που τα αποτελεσματα της ερευνας ηταν αρνητικα(Mr.Smith= απατεωνας),θα γινονταν αμεσως και παντου γνωστα.Αν παλι αυτα ηταν θετικα,και ο Σμιθ ηταν οντως ενα επιτυχημενο μεντιουμ,τοτε...μαλλον θα ρωταγαν αλλους,για τη δημοσιοποιηση τους(τους γνωστους-αγνωστους,που σκεφτονται σχολαστικα,με ποιο τροπο θα εκμεταλλευτουν οικονομικα τα διαφορα πραγματα).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 13:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην περιπτωση που τα αποτελεσματα της ερευνας ηταν αρνητικα(Mr.Smith= απατεωνας),θα γινονταν αμεσως και παντου γνωστα.

Philoalos συμφωνώ απολύτως!

Ydroxoos25,πάντως ο κ.Σμιθ ανέφερε ότι του έγιναν πολλά πειράματα, απο πολλούς επιστήμονες και τον είχαν για μέρες που τον εξέταζαν.Δεν ανέφερε κάτι πιο συγκεκριμένο,ή τουλάχιστον δεν άκουσα έγώ κάτι.Αλλά είπε ότι όντως κατέληξαν στο συμπέρασμα οι επιστήμονες ότι δεν είναι ψεύτικο όλο αυτο.Απλά όπως όλοι μας δεν έχουμε αποδείξεις να το υποστηρίξουν.

Απο μία συνένετυξή του , απο το metafysiko.gr

Λίγα για τα πειράματα..

quote:
5. [Ν.Κ.:] Ας περάσουμε τώρα σε ερωτήσεις πιο εξειδικευμένες, οι οποίες και πιστεύω ότι ενδιαφέρουν περισσότερο τα μέλη της Ελληνικής Κοινότητας του Μεταφυσικού.
Στα κολακευτικά σχόλια που σας συνοδεύουν στην έλευση σας στη χώρα μας, αναφέρεται έντονα ότι συμμετείχατε κατά το παρελθόν σε εργαστηριακά πειράματα στο Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης, τα οποία και είχαν εξαιρετικά αποτελέσματα.
Αναφέρεται χαρακτηριστικά στο site σας: «Gordon's extraordinary skills have attracted the attention of university scientists researching the [...]».
Γνωρίζοντας ότι επιστημονικά πειράματα οποιασδήποτε φύσης καταλήγουν σε δημοσιεύσεις paper σε διεθνή ή τοπικά επιστημονικά συνέδρια, θα ήθελα να μας ενημερώσετε σε ποιο Journal ή έστω σε ποια επιστημονική έκδοση έχουν δημοσιευθεί πληροφορίες ως προς αυτά τα πειράματα.
[G.S.:] Έχω ήδη συμμετάσχει σε πειράματα υπό την επίβλεψη των Archie E. Roy του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης και Tricia J. Robertson της SSPR. Για σχετικές πληροφορίες πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί, μιας και αυτοί έγραψαν τα papers με επιστημονικό τρόπο και τα δημοσίευσαν στα αντίστοιχα περιοδικά με την υπογραφή τους(βλέπε σημείωση παρακάτω).

6. [Ν.Κ.:] Μπορείτε να μας ενημερώσετε για τον τρόπο που διεξήχθησαν τα πειράματα με τον κ. Archie Roy, τη μεθοδολογία, τις επιστημονικές δικλίδες ασφαλείας(εφόσον γνωρίζετε), καθώς και για τα τελικά αποτελέσματα;
[G.S.:] Εγώ δεν ήμουν παρά ένας από τους συμμετέχοντες στα πειράματα, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι ακολουθήθηκαν οι πλέον αυστηροί κανόνες ώστε να διασφαλιστεί ότι κανένας διάμεσος που έπαιρνε μέρος δεν γνώριζε από πριν τίποτα απ' όσα θα ακολουθούσαν. Τα πειράματα πραγματοποιήθηκαν σε συνθήκες που οι δύο ερευνητές αποκαλούσαν Blind και Double Blind. Από όσα προσωπικά κατάλαβα, τα πειράματα απέδειξαν ότι μπορούσα να συλλέξω πληροφορίες από ανθρώπους που είχαν πεθάνει με την έννοια ότι οι πληροφορίες αυτές δεν έφθαναν σε εμένα με καμία από τις 5 γνωστές ανθρώπινες αισθήσεις.



Και μία περίπτωση που βοήθησε...

quote:
11. [Ν.Κ.:] Μπορείτε να μας αναφέρετε μερικές από τις σημαντικότερες- για εσάς- συνεδρίες που έχετε πραγματοποιήσει; Είτε γιατί ο άνθρωπος που είχατε απέναντι σας ήταν κάποια διασημότητα που δεν θα περιμένατε ποτέ να σας προσεγγίσει, είτε γιατί τα όσα «είδατε» κατά τη συνεδρία ήταν πραγματικά αδύνατο να γνωρίζετε από πριν..
[G.S.:] Υπάρχουν πραγματικά πάρα πολλές περιπτώσεις, όμως επέλεξα να σας αναφέρω μία που έλαβε χώρα πριν λίγο καιρό. Με επισκέφθηκε μία γυναίκα που ο γιος της είχε χαθεί ενόσω ήταν στρατιώτης, δίχως να αφήσει πίσω του κανένα ίχνος. Ήρθε σε εμένα για να μάθει αν ο γιος της ήταν νεκρός ή ζωντανός. Ο γιος της βρισκόταν ήδη στον πνευματικό κόσμο(σ. μ.: δηλαδή είχε πεθάνει), από όπου με ενημέρωσε ότι είχε δολοφονηθεί από έναν άλλο στρατιώτη και ότι ο θάνατος του συγκαλύφθηκε από τον στρατό. Επιπλέον, με ενημέρωσε ότι το σώμα του βρισκόταν σε ένα ποτάμι της Γαλλίας και ότι την τρίτη επέτειο του θανάτου του θα βρεθούν τα πρώτα ίχνη σχετικά με τη δολοφονία του.
Και όντως, τη συγκεκριμένη ημέρα η αστυνομία βρήκε μηριαία κόκαλα και μέσω tests DNA αποδείχτηκε ότι πρόκειται για τον γιο της συγκεκριμένης γυναίκας. Έκτοτε, έχουν ανακαλυφθεί περισσότερα τμήματα της σωρού του με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθεί η κηδεία του, κάτι που βοήθησε την οικογένεια να προχωρήσει στη ζωή της. Η εν λόγω υπόθεση ερευνάται ακόμα από την αστυνομία και γι' αυτό δεν μπορώ να αναφέρω περισσότερα

ostria είναι άντρας ο δάσκαλός του και λέγεται JEAN PRIMROSE απ'ότι γρλαφει εδώ.

quote:
3. [Ν.Κ.:] Μπορείτε μέσα στις άκρες να μας περιγράψατε την πορεία σας από τη στιγμή που αποδεχθήκατε την ιδιαιτερότητα σας αυτή μέχρι σήμερα; Ποιοι ήταν οι άνθρωποι που σας βοήθησαν και με ποιον τρόπο ώστε να μπορείτε πλέον να «ανοιγοκλείνετε» τον διακόπτη του μέντιουμ τόσο εύκολα και απλά;
[G.S.:] Ήρθα σε επαφή με μία Εκκλησία Πνευματιστών(αγγλ.: Spiritual Church) όπου και γνώρισα τον μετέπειτα δάσκαλο μου, τον Jean Primrose. Αυτός με δίδαξε τον τρόπο να «ανοιγοκλείνω» τον διακόπτη, αλλά και να χρησιμοποιώ το χάρισμα μου για να βοηθάω συνάνθρωπους μου.

διαβάστε το είναι ενδιαφέρον...
http://www.metafysiko.gr/interviews.php?id=31

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 14:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ostria είναι άντρας ο δάσκαλός του και λέγεται JEAN PRIMROSE απ'ότι γραφει εδώ.

Οντως αγαπητή μου, υπάρχει το THE JEAN PRIMROSE C.S. CHURCH στην Γλασκώβη. Πιθανόν αυτή που αναφέρει στο βιογραφικό του να είναι η γυναίκα ή η κόρη του;
'He developed in a mediumship circle run by the extraordinary Mrs. Primrose" (Mrs λέει, όχι Mr)
http://www.thepsychicbarber.co.uk/about2.html#biography


quote:
Ostria δικαιολογημένα έχεις ενστάσεις όπως και οι περισσότεροι. Όμως η επιστήμη μπορεί να εξετάσει τέτοια άτομα και να καθιερώσει μια αποδεικτική διαδικασία για την αλήθειά τους. Δε σου κάνει εντύπωση το ότι ακόμα αρνούνται να το κάνουν; Λένε ότι τα φαινόμενα αυτά δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε και να τα εντάξουμε στα πλαίσια της επιστήμης.

quote:
Αλλα φιλε Υδροχοε,μην το λες,εμενα κατι μου λεει οτι αρνουνται να το κανουν (καποια ερευνα σχετικα)ΔΗΜΟΣΙΑ.
Παλι υπογεια...ειναι αλλο.Πιστευω οτι οργανωμενες ομαδες επιστημονων,εχουν ερευνησει και στατιστικα αλλα και πειραματικα τετοια φαινομενα,απλα δεν δημοσιευονται τα αποτελεσματα


Αγαπητοί μου έχουν γίνει αρκετές επιστημονικές έρευνες και έχουν δημοσιευτεί στα επιστημονικά περιοδικά αλλά και σε άρθρα σε εφημερίδες και περιοδικά. (Ας πούμε στο New Scientists και στο Journal of Scientific Exploration έχω συναντήσει κάποιες τέτοιες δημοσιεύσεις και συζητήσεις-αν τις βρω θα τις βάλω).

Κατά την γνώμη μου υπάρχουν δύο μεγάλα προβλήματα που καθιστούν αυτές τις έρευνες "ισχνές", από την μία η επιστημονική μεθοδολογία που ακολουθείται δεν είναι απόλυτα 'θωρακισμένη' και συνήθως η επάναληψη τέτοιων πειραμάτων από άλλους ερευνητές με τα ίδια 'υποκείμενα' (μέντιουμ κλπ) δεν φέρνουν τα ίδια αποτελέσματα.

Οι έρευνες του Archie Roy, ο οποίος παρεπιπτόντων είναι καθηγητής Αστρονομίας στο πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, πολύ γνωστός στον χώρο του, απ ότι κατάλαβα, έγινε στα πλαίσια του προσωπικού του ενδιαφέροντος πάνω στην παραψυχολογία (είναι μέλος και πρώην πρόεδρος του "Society for Psychical Research" και ιδρυτής του "the Scottish Society for Psychical Research (SSPR)") και απ ότι φαίνεται έχουν δημοσιευτεί στο περιοδικό του SSPR.

Δεν κατάφερα να βρω το ίδιο το δημοσιευμένο paper ή ta papers αλλά βρήκα μία κριτική πάνω στη συγκεκριμένη έρευνα, από τον σκεπτικιστή Mark Tidwell (είναι δύο άρθρα, το link για το πρώτο θα το βρείτε στην αρχή του άρθρου)
http://www.skepticreport.com/pseudoscience/robertsonroy2.htm


Οκ βρήκα το συνοπτικό αποτέλεσμα της πρώτης έρευνας από το περιοδικό (Απρίλιος 2001)

A PRELIMINARY STUDY OF THE ACCEPTANCE BY NON-RECIPIENTS OF MEDIUMS' STATEMENTS TO RECIPIENTS

by T. J. ROBERSTON and ARCHIE E. ROY.
A test was made of the sceptical hypothesis that the statements made by mediums to recipients are so general that they could as readily be accepted by non-recipients. A two year study involving 10 mediums, 44 recipients and 407 non-recipients ostensibly falsified that hypothesis. The average fraction of the set of statements accepted by the recipient was significantly larger than the average fraction of the same set of statements accepted by non-recipients, the probability of the results being due to chance being 5.37 x 10-11 . Details are given of the procedure of data collection and analysis and an objective method of weighting the statements is described. A number of non-paranormal factors are listed and assessed as possible reasons for the seeming falsification of the hypothesis.
http://www.spr.ac.uk/JSPRabstracts.php3?year=2001#apr

Και το δεύτερο αποτέλεσμα από το τεύχος Ιουλίου 2001

A DOUBLE-BLIND PROCEDURE FOR ASSESSING THE RELEVANCE OF A MEDIUM'S STATEMENTS TO A RECIPIENT

by ARCHIE E. ROY and T. J. ROBERTSON
In a previous study, it was shown that a significantly higher percentage of a set of statements given by a medium to a recipient was accepted by the recipient compared with the percentage of the same set accepted by non-recipients. A number of non-paranormal factors were identified that might diminish the large gap between the acceptibility levels of recipients and non-recipients. In the present paper a hard protocol is described that may be used to assess the effect of each factor separately. The protocol's single, double and triple blind nature in testing each factor is discussed.
http://www.spr.ac.uk/JSPRabstracts.php3?year=2001#jul


Απ ότι φαίνεται δεν έγιναν περαιτέρω έρευνες.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 18:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για έναν άνθρωπο που συνεργάζεται επτά συνεχή χρόνια με την Σκωτσέζικη Εταιρία Ψυχικών Ερευνών(Scottish Society for Psychical Research- SSPR) και το Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης, βοηθώντας τους με σχετικά πειράματα να δημοσιεύσουν τρία επιστημονικά paper, χωρίς όλα αυτά τα χρόνια να ακουστεί το παραμικρό απέναντι στο πρόσωπο του δέν υπάρχουν πολλά περιθώρια να τον κατατάξουμε τόσο εύκολα στην κατηορία των απατεώνων.
Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου της Γλασκώβης Archie Roy, μάλιστα, τον αποκαλεί, «Ο... Μπέκαμ των μέντιουμ». Τόσο στις ομιλίες του, όσο και στα βιβλία του εξηγεί τα πάντα γύρω απο την ψυχολογία με τρόπο τόσο κατανοητό ώστε δέν μπορούμε να αμφισβητήσουμε οτι πρόκειται για γνώστη του αντικειμένου. Έχει γίνει θέμα πάμπολλες φορές και στο BBC εκπλήσσοντας πάντοτε θετικά το κοινό του.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 21:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
bob_cat
Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου της Γλασκώβης Archie Roy, μάλιστα, τον αποκαλεί, «Ο... Μπέκαμ των μέντιουμ».

Αυτό τώρα το είπες για καλό ;

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 12:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[:
εκτελεί και φάουλ ??

εμένα πάντως δε μ'έπεισε στην εκπομπή που τον είδα...

όλο γενικόλογα και περιφερειακά ζητήματα,αλλά ποτέ κάτι πολύ συγκεκριμένο...

ο δε Χαρδαβέλλας,μια είναι κανονικός,μία ακανόνιστος,
όταν τον βλέπω στις πύλες είναι κανονικός και θα έλεγα συμπαθής,όταν τον πετυχαίνω σε κανά πάραθυρο στις ειδήσεις,μου θυμίζει τον παλιό,καλό,γραφικό δημοσιογράφο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 13:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ !!
Πάλι εδώ εσύ ;

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 15:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό τώρα το είπες για καλό ;

Εννοείται οτι η γνώμη του έχει λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα απο αυτήν ενός συνηθισμένου ανθρώπου


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1796875
Maintained by Digital Alchemy