ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 mr.SMITH....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 13:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όλο γενικόλογα και περιφερειακά ζητήματα,αλλά ποτέ κάτι πολύ συγκεκριμένο...


αυτό είναι για τον Σμιθ?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 09:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
bob_cat
Εννοείται οτι η γνώμη του έχει λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα απο αυτήν ενός συνηθισμένου ανθρώπου

Μπορείς να μου πεις γιατί εννοείτε, ότι η γνώμη ενός καθηγητή πανεπιστημίου έχει
"...λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτήν ενός συνηθισμένου ανθρώπου" σε θέματα ποδοσφαίρου ;

Μήπως μαγειρεύει και καλύτερα από τον Μαμαλάκη ;


Στράτος


μέτρον άριστον

Edited by - Ευστράτιος on 14/05/2007 09:49:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 20:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την απλή λογική ότι έχει γνώσεις και ένα κάποιο κύρος... οπότε και λογικά,ξέρει τι λέει αλλά είναι και σίγουρος ώστε να το ανακοινώνει!
Τώρα αν μαγειρεύει και καλά και ξέρει και ποδόσφαιρο δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 21:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να μου πεις γιατί εννοείτε, ότι η γνώμη ενός καθηγητή πανεπιστημίου έχει
"...λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτήν ενός συνηθισμένου ανθρώπου" σε θέματα ποδοσφαίρου ;

Μήπως μαγειρεύει και καλύτερα από τον Μαμαλάκη ;


Δέ μπορώ να καταλάβω τί εννοείς, ούτε άν ο mr.Smith ξέρει καλά να μαγειρεύει και να παίζει ποδόσφαιρο, μπάσκετ, να φτιάχνει πίτσες ή τις ικανότητες του γύρω απο τα αθλητικά θέματα.
Είναι κάτι που δέν είμαι σε θέση να γνωρίζω, δέν ενδιαφέρομαι να μάθω και προπαντώς άσχετο με το θέμα που συζητάμε.



Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 23:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ’ όλα κάνω πλάκα.

Γράφεις bob_cat :

Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου της Γλασκώβης Archie Roy, μάλιστα, τον αποκαλεί, «Ο... Μπέκαμ των μέντιουμ».

Και σου απαντάω, αναφερόμενος στον Μπέκαμ, σε σχέση με τον Smith :

Αυτό τώρα το είπες για καλό ;

Και μου λες...

Εννοείται οτι η γνώμη του έχει λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα απο αυτήν ενός συνηθισμένου ανθρώπου

Και λέω αναφερόμενος και πάλι στον Μπέκαμ...

Μπορείς να μου πεις γιατί εννοείτε, ότι η γνώμη ενός καθηγητή πανεπιστημίου έχει
"...λίγο μεγαλύτερη βαρύτητα από αυτήν ενός συνηθισμένου ανθρώπου" σε θέματα ποδοσφαίρου ;

Μάλλον κάπου μπερδευτήκαμε.

Μπορείτε να συνεχίσετε αν θέλετε...

Δεν πρόκειται να σας ξαναδιακόψω.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 23:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Τετάρτη που μας πέρασε (14 Μαΐου) ο Gordon Smith εμφανίστηκε και πάλι στην εκπομπή της Τατιάνας Στεφανίδου. Θα εμφανιστεί και απόψε στις Πύλες του Ανεξήγητου και θα βρίσκεται στην Ελλάδα μέχρι την Κυριακή.

Προχθές το βράδυ κατάφερα και είδα την εκπομπή της Στεφανίδου και εάν την έχει δει επίσης κάποιος άλλος θα ήταν ενδιαφέρον να πει τη γνώμη του. Στην εκπομπή έγινε αρχικά μια παρουσίαση του κ. Smith με τμήματα από την εκπομπή του προηγούμενου χρόνου και μετά δείξανε δύο περιπτώσεις όπου ο Smith 'επικοινώνησε' με τα πνεύματα των πεθαμένων συγγενών δύο γυναικών. Βέβαια, έγινε κάποιο μπέρδεμα (μάλλον τα 'πνεύματα των πεθαμένων συγγενών' μπλέχτηκαν και άλλο περιμένανε, άλλο ήρθε):

- Στην πρώτη περίπτωση ο Smith μιλούσε για κάποιον άνδρα μεγάλης ηλικίας (πιθανότατα με φαλάκρα, εφόσον είπε στην κυρία ότι ο εκλιπών είναι χαρούμενος γιατί έχει και πάλι όμορφα μαλλιά ). Αφού για αρκετή ώρα 'επικοινωνούσε' μαζί του και μετέφερε τα μηνύματά του στην κυρία αυτή, σε κάποια στιγμή ανέφερε τη μητέρα του... "Μα εγώ είμαι η μητέρα του!" είπε δύο φορές η κυρία - δύο φορές δηλαδή χρειάστηκαν για να μισοκαταλάβει ο 'διάμεσος' την τρανταχτή γκάφα νο.1: είχε χάσει τον 20χρονο γιο της, ενώ τόση ώρα ο κ. Smith της μιλούσε μάλλον για τον πατέρα της.

- Στη δεύτερη περίπτωση η επικοινωνία αφορούσε έναν νεαρό. Για πολύ ώρα ακούγαμε ποικίλες γενικότητες για τον νεαρό, μαζί με λόγια που ήθελε πολύ να ακούσει η λυπημένη κυρία. Κάποια στιγμή τον ρώτησε ποιο είναι το φύλο του πνεύματος που επικοινωνεί. Η διπλωματική του απάντηση "Είναι αγόρι στον κόσμο των πνευμάτων" δεν κατάφερε να κλονίσει την εμπιστοσύνη της κυρίας που είχε χάσει την κόρη της, δίνοντάς του το περιθώριο στο επόμενο χρονικό διάστημα να 'το γυρίσει' και να αρχίσει να μιλάει για κάποιο κορίτσι, προσπαθώντας να μπαλώσει τα αμπάλωτα...

Καμία έκπληξη με όσα ανέφερα πιο πάνω και που είναι μονάχα δύο ενδεικτικές περιπτώσεις (μια για κάθε 'επικοινωνία') δυο συνεντεύξεων με γενικότητες και κλισέ πανομοιότυπα και στις δύο περιπτώσεις, όπως αναφορά σε αλλαγή που θα γίνει σχετικά με το σπίτι, αναφορά στα δάκρυα που χύνει ο συγγενής καθημερινά ενθυμούμενος τον αγαπημένο του άνθρωπο που έχασε, αναφορά σε κάποια φωτογραφία (μα είναι δυνατόν αν έχεις χάσει το παιδί σου σε νεαρή ηλικία, να μην έχεις κρατήσει έναν κόσμο φωτογραφίες, κάθε μια από τις οποίες είναι μοναδική για σένα και που στατιστικά θα υπάρχει κάποια που θα περιλαμβάνει ένα στοιχείο από αυτά που αναφέρει ο 'διάμεσος';), κ.λπ.

Στη συνέχεια έγινε η τοποθέτηση των 3 καλεσμένων, δύο ψυχολόγων και ενός ψυχιάτρου. Η πρώτη τοποθέτηση ήταν άνευ ιδιαίτερου ενδιαφέροντος (ούτε κρύο - ούτε ζέστη δηλαδή), ο ψυχίατρος που μίλησε δεύτερος κατάφερε με μαλακό (αλλά σαφή) τρόπο να καταδείξει κάποια σημαντικά στοιχεία από τα οποία έπασχε η 'επικοινωνία με τον άλλο κόσμο', μέχρι που ήρθε η σειρά του δεύτερου ψυχολόγου, όπου και έγινε το "έλα να δεις" (ταιριάζει εδώ και το "αξίζει να το δεις"), δηλαδή μια αρκετά εύστοχη και ιδιαίτερα έντονη - αν και λίγο υπερβολική σε ύφος - απομυθοποίηση.

Η εκπομπή έκλεισε με τον κ. Smith να κοιτάζει την κάμερα κάτασπρος χωρίς να ξέρει από που του' ρθε, οι δυο κυρίες να προσπαθούν να υπερασπιστούν την ευπιστία τους (δικαιολογημένες είναι βέβαια, γιατί οι γυναίκες πονούσαν και οτιδήποτε και αν τους έλεγε κάποιος θα το πίστευαν) και την κ. Στεφανίδου να μη προλαβαίνει καν να δώσει την ευκαιρία στον Smith να διορθώσει τις εντυπώσεις, αφού ξαφνικά η εκπομπή κόπηκε, μπήκαν διαφημίσεις και αμέσως μετά, τίτλοι τέλους.

Αν μη τι άλλο και για την προσωπική μου άποψη, αυτή ήταν πράγματι μια εκπομπή του τύπου "Αξίζει να το δεις"!

Για την ώρα δε θα σχολιάσω τίποτε άλλο, ούτε θα προβώ σε αναλύσεις, περιμένω να δω τον κ. Smith και στην αποψινή εκπομπή, καθώς επίσης να διαβάσω απόψεις και άλλων ανθρώπων που είδαν την εκπομπή της Τετάρτης.

Μπορείτε αν θέλετε να διαβάσετε και ένα άρθρο του esoterica, σχετικά με τις τεχνικές που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα έξυπνο μυαλό, ώστε να δημιουργήσει την εντύπωση ότι έχει επαφή με τα αόρατα πεδία. Υπάρχουν και πολλές συνοδευτικές πηγές και μπορούμε να συζητήσουμε και επ' αυτών.

Ψυχικοί και διάμεσα: επαφή με τα αόρατα πεδία ή έξυπνα κόλπα του νου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 01:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω αυτή τη στιγμή την εκπομπή.

Για πολύ παραμυθά τον κόβω.
Ότι έχει ικανότητες, δεν αμφιβάλλω.
Πάντως, έχει πετύχει διάνα.
Οι άνθρωποι που έχουν χάσει δικούς τους ανθρώπους και ιδιαίτερα όσοι έχουν χάσει τα παιδιά τους .......... κρέμονται από το στόμα ενός τέτοιους ανθρώπου.

Πιστεύω, πως τις πληροφορίες δεν τις παίρνει από τους ανθρώπους που υποτίθεται ότι συνομιλεί μαζί τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 02:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι άνθρωποι που έχουν χάσει δικούς τους ανθρώπους και ιδιαίτερα όσοι έχουν χάσει τα παιδιά τους .......... κρέμονται από το στόμα ενός τέτοιους ανθρώπου.

Είναι λογικό. Οι περισσότεροι έχουν έρθει στην εκπομπή με την ίδια ελπίδα: να 'επικοινωνήσουν' με τον άνθρωπο που έχασαν. Αλλά αυτό που παρακολουθήσαμε σήμερα δεν ήταν επαφή με τον αόρατο κόσμο - περισσότερο σε γκάλοπ έμοιαζε:

-όσοι έχουν χάσει γιο να βγάλουν έναν λυγμό.
-όσοι έχασαν κάποιον από καρκίνο να δακρύσουν στην κάμερα.
-όσοι έχασαν πάνω από δύο συγγενείς μέσα στα τελευταία δέκα χρόνια να μουρμουρίσουν "μα πως τα βρίσκει!"
-όσοι έχουν τη φωτογραφία του χαμένου τους συγγενή στο πορτοφόλι ή σε μενταγιόν να φωνάξουν "για μένα λέει" πριν τους προλάβει κάποιος άλλος
κ.λπ., κ.λπ.

Ευτυχώς στη συγκεκριμένη εκπομπή ο χειρισμός του παρουσιαστή (Χαρδαβέλλα) ήταν αρκετά προσεκτικός και δεν άφησε να γίνει μεγάλο τηλεοπτικό 'παιχνίδι' με τον πόνο των ανθρώπων...

Έμεινα όμως με μια απορία:

Με τη μασέλα τι έγινε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 10:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλο φιάσκο η εκπομπή.

Δεν πιστεύω να τον ξανακαλέσει ο Χαρδαβέλας.

Σε κάποιες στιγμές έχασε και την ψυχραιμία του ο κος Σμίθ.

***Ελπίζω ο κόσμος να κατάλαβε κάποια πράγματα.
Όταν ο ανθρώπινος πόνος είναι αβάσταχτος, παραμερίζει τη λογική, την πίστη, τα αισθήματα, ......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 14:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν είδα την εκπομπή από την αρχή, ξεκίνησα να την βλέπω όταν διάβασα το θέμα εδώ, και συγκεκριμένα μετά το post του Ψηλού, μετά τις 1.15, αλλά από το λίγο που είδα δεν μου φάνηκε αληθινός ο "mister Smith".
Γέλασα όταν κάποιος του έκανε την ερώτηση : "Και σε ποια γλώσσα επικοινωνείτε με τα πνεύματα;"
Εκεί κόμπλαρε λίγο... "Δονήσεις και κάποιες λέξεις, άκουσα σήμερα και μερικές λέξεις στα Ελληνικά" είπε, έστω ότι άκουσε, πως τα μεταφράζει;
Αφού όλα τα πνεύματα είναι μια χαρά εκεί που είναι και γαλήνια, τις ίδιες δονήσεις δεν θα δέχεται συνέχεια;
Για τις λέξεις λειτουργούσε και κει το μεταφραστικό ακουστικό που είχε στο αριστερό αυτί;
Σύνδεσε και την μεταφράστρια με το "πνεύμα";
Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση κάτι που του είπε μία κοπέλα με μαύρα ρούχα: "Αν κάποιος ακούει φωνές όπως εσείς,αλλά αυτό τον κάνει να νιώθει άβολα, μπορείτε να μιλήσετε μαζί του να τον κάνετε να κατανοήσει αυτή τη κατάσταση και να συμφιλιωθεί μαζί της;"
"Ναι είπε μπορώ έχω μιλήσει με τέτοιους ανθρώπους για να κατανοήσουν το χάρισμά τους".
Και τώρα το κορυφαίο...
"Μπορώ να έρθω να μιλήσω μαζί σας(φανερά ταραγμένη η κοπέλα ) γιατί βιώνω αυτή την κατάσταση;"...
"Δεν μπορώ θα φύγω αμέσως", σιγά μην καθόταν να μιλήσει.
Εμένα αυτός ο "διάμεσος" ο "πνευματιστής" το "μέντιουμ" ή όπως αλλιώς θέλει να λέγεται μου φάνηκε, άλλος ένας "τύπος" που εκμεταλεύεται τον πόνο των ανθρώπων που έχουν χάσει αγαπημένα τους πρόσωπα, και όλα αυτά που είπε ότι τα χρήματα πάνε για δωρεές στην Αφρική και αλλού τα άκουγα "βερεσέ".
Υπάρχουν λέξεις κλειδιά που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει σαν πασπαρτού σε όλους τους ανθρώπους που έχουν χάσει κάποιον δικό τους, εκεί βασίζεται.
Αλλά κάποια "κλειδιά" του βγήκαν ελαττωματικά και έπεσε σε γκάφες.

Wolf

Edited by - keraynos on 18/05/2008 14:39:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 08:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Είχα την έμπνευση - προνοητικότητα να μη δω την εκπομπή. Είχα δει την περσινή αντίστοιχη και το πνεύμα του μπατζανάκη της πεθεράς του κου. Smith με είχε ενημερώσει ότι φέτος το αρλουμπολόγιό του θα είναι κατά 1 χρόνο πιο καλά οργανωμένο. Όταν ζήτησα από το πνεύμα να μου τα πει και στα ελληνικά, για να είμαι σίγουρος για το αντικείμενο των λεγομένων του, εκείνο μου έριξε μερικά "γαλλικά" εις άπταιστον σουαχίλι, μετά δόνησε λίγο το τραπέζι και παραλίγο να χυθεί η μπύρα και εξαφανίστηκε. Ευτυχώς, μπόρεσα να κοιμηθώ ήσυχος.
Ειλικρινά αναρρωτιέμαι γιατί ασχολούμαστε... εδώ ο κόσμος καίγεται και κάποιοι - κάποιοι "μιλούν" με το υπερπέραν. Στην τελική, γιατί δε γίνεται και μία εκπομπή με το Μπους, ο οποίος έχει δηλώσει ότι μιλάει με τον ίδιο το Θεό και όχι με "πνευματάκια" : εκεί ναι, όλο και κάτι παραπάνω θα μάθουμε λ.χ. ποιος είναι ο επόμενος τυχερός υπό απελευθέρωση παραλήπτης των έξυπνων βομβών.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 13:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα την εκπομπή πύλες του ανεξήγητου η αλήθεια είναι ότι δεν τα πήγε καλά ο Σμιθ
Στην πρώτη περίπτωση έπεσε αρκετά μέσα σε αυτά που είπε στην επομένη προσπάθεια
Του έγινε μπουρδούκλωμα η υπόθεση και τα θαλάσσωσε .
Πέρυσι που είχε ξαναρθεί τα είχε πάει καλυτέρα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 13:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Χαίρομαι που βλέπω το post πάλι ενεργό!
Δυστυχώς δεν μπορώ να δω τηλεόραση εδώ που είμαι (σχολή όχι φυλακές:ρ )
αλλά θυμάμαι τις περσινές εκπομπές του και ομολογώ ότι με είχε πείσει αρκετά... απο ότι κατάλαβα... ήταν παράσταση!
Κρίμα για αυτούς που τον είχαν πιστέψει και είχαν μιλήσει μαζί του και τώρα έμαθαν ότι τζάμπα ασχολήθηκαν...!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 21:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
who knows:

Καλησπέρα!
Χαίρομαι που βλέπω το post πάλι ενεργό!



Βασικά, τον Gordon Smith θα πρέπει να ευχαριστείς, που ήρθε και πάλι στην Ελλάδα...!

Όσον αφορά στην πειθώ του κ. Smith, προσπάθησα για λίγο να μπω στη θέση των ανθρώπων που έχουν χάσει κάποιο πολύ αγαπημένο τους πρόσωπο. Όσο σκεπτικισμό και να προσπαθήσεις να επιστρατεύσεις σε μια τέτοια περίπτωση, ένα θετικό μήνυμα από το "υπερπέραν" είναι αρκετό για να τον εξανεμίσει. Για όλους εμάς τους υπόλοιπους που είμαστε απλοί παρατηρητές, βοήθησαν λίγο φέτος και οι γκάφες του κ. Smith. Δυστυχώς γι' αυτόν, οι φετινές παραστάσεις του ήταν πολύ κάτω από το μέτριο. Δε χρειαζόταν και πολύ προσπάθεια για να καταλάβει κανείς το ανυπόστατο των ισχυρισμών του, μόνος του τα έκανε θάλασσα.

Στην περίπτωση λοιπόν του Smith φαίνεται πως ισχύουν σε μεγάλο βαθμό οι τεχνικές του cold reading (βλ. άρθρο που αναφέρεται στο μήνυμά μου - Απεστάλη: 17/05/2008, 23:07:54):

- Το μεγαλύτερο μέρος του ακροατηρίου απαρτίζεται από ανθρώπους που ήρθαν στην παράσταση για να τον πιστέψουν.
- Λέει γενικότητες που αφορούν μεγάλο ποσοστό του ακροατηρίου, οπότε πολύ εύκολα μπορεί να πέσει μέσα.
- Ζητάει από τον άνθρωπο με τον οποίο μιλάει να του απαντάει - τάχα μου τον βοηθάει στο "τηλεφώνημα" - ώστε να μπορεί από τις απαντήσεις και τις αντιδράσεις του να τον ψαρέψει για να πει περισσότερα.
- Προσπερνάει γρήγορα - γρήγορα τις κακοτοπιές, δηλαδή τις παντελώς άσχετες δηλώσεις, γνωρίζοντας ότι στο τέλος αυτό που θα θυμούνται όσοι έχουν πειστεί, θα είναι μια περίληψη αποτελούμενη μόνο από τις αληθείς δηλώσεις: π.χ., "καταπληκτικός ο κ. Smith, μου είπε πως έχασα τον γιο μου, που τον έλεγαν Γιάννη, πως πέθανε στις 15 του μηνός από ατύχημα, ότι δεν μπορούσε να αναπνεύσει, ότι έχω τη φωτογραφία του από έναν γάμο στο πορτοφόλι μου, ότι του μιλάω κάθε βράδυ, ότι μετακομίζουμε και ότι η γιαγιά του φορούσε μασέλα..." Η ενδιάμεση διαδικασία βέβαια, έχει πάει περίπατο.
- Κι αν ακόμα κάνει λάθος, δεν υπάρχει πρόβλημα. Το "τηλεφώνημα" ήταν για άλλον άνθρωπο στο ακροατήριο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

waterman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2009, 13:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους waterman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειας σας ειμαι καινουριο μελος και ειδα οτι ασχολειστε με τους διαμεσους πνευματων.θα ηθελα να πω οτι αυτοι ειναι διαμεσοι οπου μιλουν με πνευματα οπου εχουν πεθανει.υπαρχουν και οι διαμεοσι στοιχειων οπου δν ειναι και τοσο διαδεδομενοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2009, 14:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον, αλλά γνωρίζεις κάποιον τέτοιο?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

waterman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2009, 11:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους waterman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον οι πιο πολλοι ανθρωποι ειναι διαμεσοι στοιχειων που εξελισονται ως πνευματικη για παραδειγμα εχω ενα φιλο που ειναι διαμεσος νερου

πρεπει να κατευθυνομαστε στην τελειοτητα αλλιως δεν υπαρχει ανθρωποτηταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Adams
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 00:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Adams  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Εχω καποια αποψη για παρομοια φαινομενα, οπως πχ αυτον που εβγαλε προχθες ο Χαρδαβέλας.Αυτον που του άλλαζε το πνευμα το προσωπο.Αν
υπαρχει ενδιαφερον να το κουβεντιασουμε.Επισης αλλο ενα θεμα ειναι η
εξηγηση των θαυματων του Χριστου που νομιζω εχω εξηγησει τα περισσοτερα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
waterman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 18:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους waterman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

'Εχω καποια αποψη για παρομοια φαινομενα, οπως πχ αυτον που εβγαλε προχθες ο Χαρδαβέλας.Αυτον που του άλλαζε το πνευμα το προσωπο.Αν
υπαρχει ενδιαφερον να το κουβεντιασουμε.Επισης αλλο ενα θεμα ειναι η
εξηγηση των θαυματων του Χριστου που νομιζω εχω εξηγησει τα περισσοτερα!


φιλε αδαμ ας κουβεντιασουμε για αυτον που ειχε ο χαρδαβελλας αν εισαι ειδες να αλλαζει κιολα πες το μου

πρεπει να κατευθυνομαστε στην τελειοτητα αλλιως δεν υπαρχει ανθρωποτηταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy