ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τα σκυλιά που "επιτίθενται" σε συγκεκριμένα αυτοκίνητα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 21:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φαινομενο των σκυλων δεν παρατηρειται μονο στην Αθηνα, αλλα παντου, σε ολο τον Πλανητη... Και στας Ευρωπας που εχω παει σε ορισμενες χωρες, το εχω παρατηρησει...

Τωρα γιγενης και τζεντελμαν... που ακριβως ειναι το προβλημα, τι εχετε να "χωρισετε", δεν το ξερω... αλλα καλο θα ηταν να σταματουσε εδω. Στο κατω κατω, θα μπορουσαμε να ειμασταν ολοι μια παρεα, που αν ειχαμε προβλημα με καποιον, αντι να τον "ερεθιζουμε", να τον αποφευγουμε. Γιατι "ερεθιζομαστε" και εμεις, και αρχιζουμε το ιδιο τροπαριο και τις τσαντιλες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 03:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το έχει προσέξει κανείς; Το είδα και σήμερα το βράδυ στην πλατεία Συντάγματος. Ήταν ένα σκυλί στη διασταύρωση που οδηγεί προς την Ερμού, και, σε ορισμένα μόνο αυτοκίνητα, πήγαινε κοντά στον ένα τροχό και γαύγιζε ενώ το αυτοκίνητο έτρεχε.

Γιατί το κάνουν αυτό, και μόνο σε ορισμένα αυτοκίνητα; Ξέρει κανείς από σκυλιά;


Εχεις παρατηρησει οτι οποτε ενα αρσενικο (ειτε σκυλι ειτε γατι) παει να μαρκαρει την περιοχη και θελει να βαλει το σημαδι πανω σε ενα αυτοκινητο,βαζει την υπογραφη του στον τροχο του αυτοκινητου?Ισως λοιπον να μυριζει την μυρωδια του μαρκαρισματος και να αντιδρα στην μυρωδια του εισβολεα οταν το αυτοκινητο μπαινει στην δικη του περιοχη.

Τωρα που το σκεφτομαι αν το μαρκαρισμα προερχεται απο γατι,ισως ο σκυλος που μυριζει την γατομυρωδια (και τα σκυλια εχουν εξαιρετικη οσφρηση) να εκνευριζεται ακομα περισσοτερο!

quote:
Πάντως στην πλατεία Συντάγματος όλα τα αυτοκίνητα έρχονται από πολύ μακρυά, άρα όλα θα μυρίζουν σαν ξένοι εισβολείς.

Δεν μπορουμε να το ξερουμε αυτο.Τα σκυλια εχουν καταπληκτικη οσφρηση και μπορουν να εντοπισουν την εστια της μυρωδιας αναμεσα σε χιλιαδες αλλες.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 04:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Πάντως στην πλατεία Συντάγματος όλα τα αυτοκίνητα έρχονται από πολύ μακρυά, άρα όλα θα μυρίζουν σαν ξένοι εισβολείς.

Δεν μπορουμε να το ξερουμε αυτο.Τα σκυλια εχουν καταπληκτικη οσφρηση και μπορουν να εντοπισουν την εστια της μυρωδιας αναμεσα σε χιλιαδες αλλες.


Εγώ όταν το έγραψα αυτό σκεφτόμουν ότι: ότι κινείται και μυρίζει είναι δυνάμει ξένος εισβολέας, αλλά μάλλον δεν είναι έτσι, μάλλον τα ούρα άλλων σκύλων και μόνο είναι που παίζουν ρόλο. Εγώ με το "έρχονται από μακρυά" εννοούσα από μακρυνή γειτονιά, όχι ότι τα μύριζε από μακρυά ο σκύλος.

Πάντως ο σκύλος διάλεγε τους στόχους πριν έρθουν κοντά, από κάποια απόσταση. Άρα, ή μύριζε τα αυτοκίνητα από μακρυά, ή τα άκουγε από μακρυά.

Μου έχουν συμβεί 4-5 περιστατικά με αδέσποτους σκύλους που έλεγα να τα γράψω, αν και δεν εντάσσονται στη θεματολογία του esoterica. Εκτός από ένα περιστατικό ίσως. Κάποια άλλη φορά.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 07:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι καλημέρα! έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά μόλις βρήκα λίγο χρόνο! Λοιπόν, θα μίλήσω ως κάτοχος σκύλου (πάντα από μικρό παιδί στην οικογένεια πάντα είχαμε σκύλο)...και σαν οδηγός αυτοκινήτων εδώ και καμια δεκαπενταετία! Φυσικά και παίζουν ρόλο όλα αυτά που έχουν αναφερθεί πιο πάνω (παιχνίδι,μυρωδιά ούρων,μνήμη ατυχήματος κτλ κτλ), εγώ όμως έχω παρατηρήσει και μερικά πραγματάκια ακόμα! Εμένα με έχει κυνηγήσει σκύλος ενώ ήμουν με το αυτοκίνητο ΜΟΝΟ σε 2 περιπτώσεις! (και μένω στον Πειραιά, όπου στο λιμάνι γίνεται Ο χαμός από αδέσποτα!)
1η περίπτωση : Αν έχω μαζί μου στο αυτοκίνητο σκύλο! (Αυτό έχει να γίνει κάτι χρονάκια, καθώς από τότε που παντρεύτηκα τον σκύλο τον ανέλαβε η μητέρα μου!). Σε αυτή την περίπτωση ΣΙΓΟΥΡΑ ο αδέσποτος θεωρεί τον σκύλο μου εισβολέα της περιοχής του!

2η περίπτωση : Αν έχω άτομο μαζί μου που να φοβάται τα σκυλιά! Πράγματι ο σκύλος έχει την δυνατότητα να αντιλαμβάνεται την έκκριση αδρεναλίνης ενός φοβισμένου ατόμου από πολύ μακρυά! Ενα φοβισμένο άτομο, θεωρείται από το ζώο "εύκολος στόχος" για κυνήγι ή για παιχνίδι!

Αξίζει να σημειωθεί ότι όποτε ήμαι μόνος στο αυτοκίνητο ή ακόμα και πεζός ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν μου έχει επιτεθεί σκύλος όσο άγριος και αν φαινόταν, ίσως λόγω της εξοικίωσής μου μαζί τους. Εχει τύχει λόγο της δουλειάς μου, να έχω μπεί σε χώρο όπου υπήρχε σκύλος φόβητρο για οποιονδήποτε άγνωστο...και με εμένα να αρχίσει τα παιχνίδια και να κάνει σαν κουταβάκι! Ακόμα και πεζός δεν έχω δεχθεί ποτέ επίθεση από σκύλο! Αντίθετα, ένα βράδυ που ήμουν με την γυναίκα μου, η οποία φοβάται τα σκυλιά, ένας σκύλος ήρθε επιθετικά προς το μέρος μας... αλλά μόλις μπήκα ανάμεσα σε αυτόν και την γυναίκα μου΄, έβαλε το κεφάλι κάτω και άρχισε να κουνάει την ουρά!

Αυτά λοιπόοοον... και ψυχραιμία παιδιά... τόσο καιρό έλλειψα...πάλι διαμάχες βλέπω! Γιατί ρε παιδιά? (ρητορική ερώτηση!)

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 10:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stanfromgreece, καλώς σε βλέπω πάλι!

Αρχικά να πω ότι ως οδηγός ποτέ ως τώρα δεν μου έχει τύχει να περάσω από κάπου με το αυτοκίνητο και να με πάρουν στο κατόπι κάποια σκυλιά.
Όπως πάλι δε μου έχει τύχει από την εποχή που θυμάμαι τον εαυτό μου έως τώρα να είμαι σε κάποιο αυτοκίνητο με άλλο άτομο οδηγό και να συμβεί κάτι τέτοιο.
Κι αυτή είναι μια διαπίστωση που έκανα μόλις τώρα...

Θυμάμαι παλιότερα που έβγαινα στην περιοχή που μένω για κανένα καφέ και γύριζα με τα πόδια στο σπίτι μου υπήρχαν διάφορα αδέσποτα - τα περισσότερα δυστυχώς μετά τους Ολυμπιακούς εξαφανίστηκαν - θα έβρισκα συχνά μια αγέλη από 4 - 5 αδέσποτα να με ακολουθεί κατά πόδας.
Θα είχε πλάκα να βλέπεις έναν άνθρωπο να περπατάει και γύρω του να περπατούν διάφορα σκυλιά.
Μου τύχαινε να βλέπω άτομα στο ίδιο πεζοδρόμιο με μένα οι οποίοι κατευθύνονταν προς το μέρος μου κι άλλαζαν πεζοδρόμιο...
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 10:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΟΧΗ – ΠΡΟΣΟΧΗ

Εθεάθη επικίνδυνη ράτσα εγκληματία σκύλου «λαγόσκυλο» που επιτίθεται σε αυτοκίνητα ,ο μόνος τρόπος για να γλιτώσετε είναι να το δωροδοκήσετε με ένα καρότο !!!!!!!

Αν δεν καταφέρετε τίποτα ,καλέστε τους διώκτες εγκλημάτων στο 080 458456…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 18:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και προσοχή, μη περνάτε βράδυ από την πλατεία Συντάγματος με το παράθυρο ανοικτό.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 20:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα σκυλια αυτα,επιτιθενται μονο σε nissan και FIAT για αυτο προσοχη.
Επισης,ας προσεχουν και αυτοι που οδηγανε μηχανακι γιατι υπαρχει περιπτωση επιθεσης απο γατες...

[URL=http://img338.imageshack.us/my.php?image=dog67yi2.jpg][/URL]

http://meoknews.tripod.com

Edited by - FRODO on 28/05/2007 20:28:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy