ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΩΝ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 11:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA

γιαπετ diar,
Γιατί θα πρέπει να ανοίξουμε ΕΜΕΙΣ τα παραθυράκια και όχι εσείς.
Σε κάθε περίπτωση είσαστε ΕΣΕΙΣ που δεν αναφέρετε πραγματικά στοιχεία και τα λιγοστα που αναφέρετε είναι σχεδόν πάντα διαστρεβλομένα και μακρά ΠΑΝΤΑ από την λογική.


Δε ξέρω ποιοί είμαστε "εμείς" και ποιοί "εσείς".

Καλό είναι να ανοίγουμε όλοι τα παραθυράκια, διότι είναι δυστυχία και κατάντια να νομίζεις ότι δε χρειάζεται.

Τα στοιχεία προάγουν ένα διάλογο μόνο εάν παίζουν το ρόλο τους, μέσα σ' αυτόν. Εάν θεωρούνται όπως τα θεωρείς εσύ,

quote:
OANNHSEA

είναι σχεδόν πάντα διαστρεβλομένα και μακρά ΠΑΝΤΑ από την λογική.


...δεν έχει κανένα νόημα η παράθεσή τους διότι απευθύνονται σε κοντόφθαλμους ανθρώπους που έχουν αναγάγει την ημιμάθειά τους σε αξίωμα, οπότε μπορούν να συζητούν ΜΟΝΟ με άτομα της αυτής κατηγορίας και να αναπαράγουν το πρόβλημά τους.

Εσύ μάλλον, θεωρείς στοιχεία αυτά που είναι κοινά αποδεκτά και που λένε "καταξιωμένοι" για σένα (αφού έτσι τους έχεις βαφτίσει) επιστήμονες. Φυσικά μπορείς να θεωρείς ότι τα στοιχεία που παραθέτεις από διάφορους που καλύπτουν την άποψή σου, είναι τα σωστά και είσαι παράδειγμα του αποτελέσματος που μπορεί να έχει το παραμύθιασμα σε κάποιον που άκοπα τα καταπίνει και τα μηρυκάζει.


quote:
OANNHSEA

Μπορώ και εγώ να σου δώσω παραδείγματα "γενικής" λογικής
Π.Χ.
Πόσοι χιλιάδες Έλληνες δεν πιστεύουν ότι το ελικόπτερο απάτσι είναι υπερυχητικό; Πόσοι πιστεύουν ότι εάν βάλεις μεταλλικό αντικείμενο μέσα σε φούρνο μικροκυμάτων, θα εκραγεί ο φούρνος;
Και τέλος πάντων υπάρχει και το θεμελιώδες αξίωμα: Φάτε σκατά, τόσα τρισεκατομμύρια μύγες αποκλείεται να κάνουν λάθος...


Αν αυτή είναι η λογική σου και μάλιστα τη θεωρείς και "γενική" τότε χαίρομαι που είμαι εκτός, διότι είναι ένδειξη ότι είμαι στο σωστό δρόμο, διότι θεωρώ τα "παραδείγματά" σου, επιεικώς άστοχα.


quote:
OANNHSEA

Λοιπόν περιμένω κάτι πολύ απλό: ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΣΤΟΙΧΕΙΑ.


Είπα παραπάνω, ότι δεν αξίζει να θέτεις στοιχεία σε ανθρώπους που δεν μπορούν να τα αξιοποιήσουν...

quote:
OANNHSEA

Και όχι αστήρικτες αηδίες από μισότρελα, δήθεν, εθνικά καταπιεσμένα, προβληματικά ανθρωπάκια...


...κι αυτός είναι ένας απ' τους βασικότερους λόγους, διότι είναι βασικό να απευθύνεσαι σε πνευματικά υγιείς συνομιλητές...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 13:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
Δεν παραθέτεις στοιχεία γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
Βασίζεσαι και αναπαράγεις τα παραμύθια των ψυχοπαθών που θέλεις να πιστεύεις, των οποίων τα παραμύθια δεν στέκουν ΚΑΘΟΛΟΥ απέναντι σε καμία λογική κριτική και σε καμία επιστημονική βάση, παρά μονάχα των ανθρώπων που ΘΕΛΟΥΝ να τα πιστεύουν...
Και η επιστημονική βάση είανι η κοινά αποδεκτές επιστήμες και ΟΧΙ οι παραφυλολογία των επιστημών που κάποιοι εκμεταλευτές προοθούν σε βάρος των θυμάτων τους...

Το εμείς είμαστε οι άνθρωποι της επιστήμης και της ψυχρής λογικής και το εσείς είναι οι άνθρωποι που πιστέυουν (λόγω της ημιμάθιας τους και της ψυχολογικής τους ανάγκης να πιστέψουν), τα κάθε λογής παραμύθια που βγάζουν προβληματικά μυαλά και χρηματοθύρες πωλητές...
Δεν είναι η δική μου ημιμάθια λοιπόν αυτή που σε εμποδίζει να γράψεις ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ - είναι η δική ΣΟΥ έλειψη στην επιστημονική δυνατότητα απόδειξης των ψεμάτων που πιστεύεις, γιατί έχεις ανάγκη και τα πιστεύεις.
Τα δύο παραδείγματα δεν τα έβαλα τυχαία - τα έχω ξαναβάλει εδώ.
Είναι τα παραδείγματα από ανθρώπους που κρατούνε "ανοιχτά κάποια παραθυράκια" και πιστεύουν μην έχοντας την δυνατότητα ή το κυριότερο ΜΗΝ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ, ότι ψέμα τους πετάξει κάποιος "αξιοσέβαστος" ή το πλήθος...

Το κακό είναι ότι και εγώ κρατάω πάντα ανοιχτά τα παραθύρια μου περιμέντως πάντα να μου αποδείξουν τις σκέψεις τους με στοιχεία...
ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ - ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ.
Αν και μάλλον θα περιμένω εις μάτην τα στοιχεία σου μια και δεν υπάρχουν και φυσικά θα το ρίξεις (όπως κάνετε όλοι εσείς που προοθείτε ψεύδη και παραμύθια) στην "ανωτερότητα σας", στην "γελοιότητα του συνομιλητή" και σε όσες άλλες αηδίες σας βολεύουν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 14:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA

γιαπετ
Δεν παραθέτεις στοιχεία γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
Βασίζεσαι και αναπαράγεις τα παραμύθια των ψυχοπαθών που θέλεις να πιστεύεις, των οποίων τα παραμύθια δεν στέκουν ΚΑΘΟΛΟΥ απέναντι σε καμία λογική κριτική και σε καμία επιστημονική βάση, παρά μονάχα των ανθρώπων που ΘΕΛΟΥΝ να τα πιστεύουν...
Και η επιστημονική βάση είανι η κοινά αποδεκτές επιστήμες και ΟΧΙ οι παραφυλολογία των επιστημών που κάποιοι εκμεταλευτές προοθούν σε βάρος των θυμάτων τους...


Έκανα μια προσπάθεια καθώς και ο sesostris να παραθέσουμε στοιχεία τα οποία, δυστυχώς, δεν έτυχαν της έγκρισής σας, διότι σοβαροί επιστήμονες, κατ' εσάς, είναι μόνο αυτοί που αναπαράγουν τη μιζέρια και τον ανθελληνισμό.

Τώρα γιατί αυτοί είναι σοβαροί και οι άλλοι όχι, μόνο εσείς οι «επιστήμονες» το ξέρετε με την «λογική» σκέψη σας και την εμπεριστατωμένη μελέτη που μπορείτε να κάνετε λόγω της «επιστημονικότητάς σας.

quote:
OANNHSEA

Το εμείς είμαστε οι άνθρωποι της επιστήμης και της ψυχρής λογικής και το εσείς είναι οι άνθρωποι που πιστέυουν (λόγω της ημιμάθιας τους και της ψυχολογικής τους ανάγκης να πιστέψουν), τα κάθε λογής παραμύθια που βγάζουν προβληματικά μυαλά και χρηματοθύρες πωλητές...


Εσείς λοιπόν, οι «επιστήμονες» μήπως θα μπορούσατε να μάθετε και λίγη ορθογραφία για να μη ξεματιάζετε εμάς τους πληβείους της γνώσης;

Και μετά φροντίζετε να γράφετε ή να αντιγράφετε τα στοιχεία σας, τουλάχιστον, ορθογραφικά σωστά.

Κατανοώ το μαράζι του καθενός να γίνει «κάτι» όταν μεγαλώσει, όπως προφανώς του λέγανε στο χωριό του, αλλά τόση έπαρση είναι εντελώς συμπλεγματική.

quote:
OANNHSEA

Δεν είναι η δική μου ημιμάθια λοιπόν αυτή που σε εμποδίζει να γράψεις ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ - είναι η δική ΣΟΥ έλειψη στην επιστημονική δυνατότητα απόδειξης των ψεμάτων που πιστεύεις, γιατί έχεις ανάγκη και τα πιστεύεις.


Αφού μου κάνεις ψυχογράφημα μου δίνεις το δικαίωμα να πω κι εγώ κάτι για σένα.
Βλέπω ότι εσύ έχεις την εσωτερική ανάγκη να «δείχνεις» επιστήμονας και προσπαθείς να το κάνεις γνωστό, προβάλλοντας απελπισμένα αυτήν την ιδιότητα η οποία σ’ έχει παγιδεύσει αγνοώντας προφανώς, ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.


quote:
OANNHSEA

Τα δύο παραδείγματα δεν τα έβαλα τυχαία - τα έχω ξαναβάλει εδώ.Είναι τα παραδείγματα από ανθρώπους που κρατούνε "ανοιχτά κάποια παραθυράκια" και πιστεύουν μην έχοντας την δυνατότητα ή το κυριότερο ΜΗΝ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ, ότι ψέμα τους πετάξει κάποιος "αξιοσέβαστος" ή το πλήθος...


Αν τα έχεις ξαναβάλει τότε θα πρέπει να κατανοήσεις τι εννοούσαν οι πρόγονοί μας όταν έλεγαν «το δις εξαμαρτείν».


quote:
OANNHSEA

ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ - ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ.
Αν και μάλλον θα περιμένω εις μάτην τα στοιχεία σου μια και δεν υπάρχουν και φυσικά θα το ρίξεις (όπως κάνετε όλοι εσείς που προοθείτε ψεύδη και παραμύθια) στην "ανωτερότητα σας", στην "γελοιότητα του συνομιλητή" και σε όσες άλλες αηδίες σας βολεύουν...


ΣΥ ΕΙΠΑΣ...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 15:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

ΑΠΟΡΙΑ
Πως γίνεται , και σε όλες τις μυθολογίες αναφέρεται ένας κατακλυσμός , και μόνο στην Ελληνική μυθολογία αναφέρονται τρείς . Ώγυγη , Δαρδάνου , και Δευκαλίωνα .


Πες μας εσύ.

Εχω μεγάλη αγωνία να μάθω ποια τρομερή, συγκλονιστική και ανεπανάληπτη αποκάλυψη που αγνοούσαμε για αιώνες ολόκληρους, μπορεί να κρύβεται πίσω από το "μυστηριώδες" γεγονός της αναφοράς τριών κατακλυσμών από την ελληνική μυθολογία την ώρα που σε όλες τις μυθολογίες αναφέρεται μόνο ένας.

Απορώ...αν παραδείγματος χάρη, ανακαλύψω ότι στη μυθολογία ενός λαού βρω περισσότερους μύθους που να αναφέρονται σε ένα φανταστικό γεγονός, ή σε ένα οποιοδήποτε άλλο γεγονός από τις μυθολογίες όλων των άλλων λαών, σημαίνει αυτό κάτι και τι?!


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 01/07/2007 15:57:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 17:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αγνοών

η λέξη "κόρινθος" και η λέξη "αθήναι" έχουν ξενική προέλευση ?


Φίλε αγνοών, αυτά τα τοπωνύμια ανήκαν σε κάποια ή κάποιες από τις προελληνικες γλώσσες, το λεγόμενο γλωσσικό υπόστρωμα, από το οποίο η αρχαία ελληνική απορρόφησε ένα σημαντικό τμήμα λεξιλογίου. Αυτό είναι πασίγνωστο και αποδεδειγμένο από τους ιστορικούς και τους γλωσσολόγους. Θα το βρεις σε όλα τα βιβλία για την ιστορία της ελληνικής γλώσσας.

Ενδεικτικά
http://www.elia.org.gr/pages.fds?pagecode=14.02.01&langid=1

http://ins.web.auth.gr/history.htm

quote:
Έκανα μια προσπάθεια καθώς και ο sesostris να παραθέσουμε στοιχεία τα οποία, δυστυχώς, δεν έτυχαν της έγκρισής σας, διότι σοβαροί επιστήμονες, κατ' εσάς, είναι μόνο αυτοί που αναπαράγουν τη μιζέρια και τον ανθελληνισμό.


Μα τι λες βρε γιάπετ τώρα??? Ποια στοιχεία? Τον ισχυρισμό ενός....μουσικολόγου που προσπαθεί να μας πείσει ότι οι Ελληνες αποίκησαν την Πολυνησία τον 6ο αιώνα π.Χ. αφήνοντας μάλιστα και γλωσσικά κατάλοιπα(λέμε τώρα)??? Ή το άλλο το κορυφαίο περί ελληνικών λέξεων στη γλώσσα των Ινκας??? Τα λες σοβαρά αυτά ή μου κάνεις πλάκα??
Και όταν αντιδρούμε φέρνοντας στοιχεία από ειδικούς που ακυρώνουν τα δικά σας, τότε βγάζεις απο το τσεπάκι την έυπεπτη συνομωσιολογική δικαιολογία του "ανθελληνισμού". Εξαιρετική επιχειρηματολογία!

Αλλά τι να πει κανείς...όταν διαστρευλώνουν Σκοπιανοί, Βούλγαροι κτλ την ελληνική ιστορία και γλώσσα, μας κακοφαίνεται και διαμαρτυρόμαστε. Ωστόσο, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να αλλάξουμε εμείς τα φωτα της ιστορίας και των γλωσσών άλλων λαών όπως Πολυνήσιων, Περουβιανών, Ιαπώνων έχοντας μάλιστα το θράσος να ζητάμε και τα ρέστα όταν τολμάνε οι ανθέλληνες επιστήμονες να περιορίζουν τους καημένους αρχαίους Ελληνες μακριά από την Πολυνησία και το Περού!!! Εξαιρετική στάση και συμπεριφορά! Μπράβο μας!


Κάπου μου έγραψες φίλε γιάπετ, να κρατάω ανοιχτά τα παραθύρια μου. Ε λοιπόν τα κρατάω! Η άγνωστη Πελασγική γλώσσα είναι σύμφωνα με Τούρκο "καθηγητή" Τούρκικη γλώσσα!

http://www.compmore.net/~tntr/lemstelec.html

Και όποιος διαφωνεί είναι εχθρός των Τούρκων!!!

Είναι γνωστό επίσης ότι τα Ιαπωνικά είναι ελληνική διάλεκτος!

http://www.davlos.gr/dissue.php?issue=255

Και όποιος διαφωνεί είναι ανθέλληνας

quote:

OANNHSEA

Δεν είναι η δική μου ημιμάθια λοιπόν αυτή που σε εμποδίζει να γράψεις ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ - είναι η δική ΣΟΥ έλειψη στην επιστημονική δυνατότητα απόδειξης των ψεμάτων που πιστεύεις, γιατί έχεις ανάγκη και τα πιστεύεις.
Τα δύο παραδείγματα δεν τα έβαλα τυχαία - τα έχω ξαναβάλει εδώ.
Είναι τα παραδείγματα από ανθρώπους που κρατούνε "ανοιχτά κάποια παραθυράκια" και πιστεύουν μην έχοντας την δυνατότητα ή το κυριότερο ΜΗΝ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ, ότι ψέμα τους πετάξει κάποιος "αξιοσέβαστος" ή το πλήθος...


Εγώ την όλη αυτή συμπεριφορά τους την ερμηνεύω ως εξής: Το να αποδέχεσαι ακόμα και την πιο φαντασιόπληκτη θεωρία, όπως αυτή π.χ. των αρχαιοελληνικών λέξεων στους Ινκας και στους Πολυνήσιους δεν έχει κάποιο κόστος ή επιπτώσεις πάνω σου. Μπορείς να υποστηρίζεις όποια π@π@ρι@ θες. Δεν θα πάθεις κάτι, δεν θα δικαιολογηθείς σε κανέναν, δεν υπάρχουν σημαντικές επιπτώσεις πάνω σου (πέρα απ'το ότι αυτοκοροϊδεύεσαι και κινδυνεύεις να γίνεις μυθομανής) με το να βιάζεις π.χ. τη γλωσσολογία, την ιστορία, την αρχαιολογία και να ανακαλύπτεις βυθισμένες ελληνικές πόλεις στις θάλασσες της Ιαπωνίας, Ελληνικές λέξεις στους Μάγιας κτλ.

Αναρωτιέμαι αν ένα τέτοιο άτομο που αμφισβητεί π.χ. τα πορίσματα της γλωσσολογίας, αρχαιολογίας και ιστορίας θα αμβισβητούσε με την ίδια πυγμή το πόρισμα των γιατρών του ότι είναι π.χ. αναγκαίο να προβεί σε μια θεραπεία ή εγχειρηση προκειμένου να θεραπευτεί από μια επικίνδυνη ασθένεια! Θα έπλαθε άραγε μια δική του θεωρία αμφισβητώντας τους γιατρούς του? Θα έλεγε για παράδειγμα "ξέρεις γιατρέ δεν χρειάζεται να κάνω εγχείρηση για να βγάλω τον όγκο, αφού αρκούν μια επίκληση στον Ασκληπειό και μερικές προσφορές τραγοκάτσικων στο Δία για να διορθώσουν το πρόβλημα", ή "Μα δεν χρειάζεται καλέ γιατρέ μου να παίρνω χάπια για την πίεση. Θα προσευχηθώ στην θαυαμτουργή εικόνα της Παναγιάς που μου πούλησε ο παπα-απατεώνας της ενορίας η οποία μάλιστα ματώνει με αποξηραμένο σιρόπι βυσινάδας και θα γίνω καλά!"

Με λίγα λόγια, εκεί που δεν μας παίρνει είμαστε δεκτικοί,αλλά εκεί που δεν αντιμετωπίζουμε επιπτώσεις αερολογούμε αχαλίνωτα προς την εκπλήρωση των ευσεβών μας πόθων και καημών!!!
Τα συγχαρητήριά μου!


ΥΓ. Πριν λίγα χρόνια, πασίγνωστος φαφούτης αθλητικογράφος είχε πει στην εκπομπή του κάτι πολύ σωστό:" Αν πληρώναμε εφορία για κάθε μ@λ@κί@ που λέμε, θα είμασταν παμπτωχοι!"...ή κάπως έτσι τέλος πάντων. Πόσο δίκιο είχε....φανταστείτε πόσο σύντομα θα δήλωναν πτώχευση τα έντυπα παραϊστορίας...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 01/07/2007 17:16:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 19:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ dear,
Αν και ο Agnostic με κάλυψε κατά 95%...
Ανθέλληνας; Ανθέλληνας επειδή δεν πιστεύω τις ιδέες κάποιων ψυχοπαθών; Ορίστε είμαι και ανθέλληνας επειδή δεν είμαι κλεισμένος μέσα σε ψυχιατρείο!!! Τι άλλο θα διαβάσω και θα ακούσω από νεοπροσυλητισμένους δήθεν Έλληνες, που ΠΡΕΠΕΙ να πιστεύουν την κάθε γελοιότητα που τους σερβίρουν για να είναι Έλληνες!!!

quote:
Εσείς λοιπόν, οι «επιστήμονες» μήπως θα μπορούσατε να μάθετε και λίγη ορθογραφία για να μη ξεματιάζετε εμάς τους πληβείους της γνώσης;

Αγορίνα μου ποτέ δεν ισχυρίστικα ότι είμαι ο γκουρού της ελληνικής γλώσσας - η δουλειά μου έχει σχέση με τα μαθηματικά και την λογική... Και το συγκεκριμένο θέμα μας δεν είναι η ελληνική γλώσσα είναι τα μαθηματικά και η λογική απέναντι στους δήθεν "έλληνες" ψευδοεπιστήμονες και στους απατεώνες που προοθούν τα παραμύθια τους -σε βάρος των αφελών- με την πιο γελοία δικαιολογία που άκουσα ποτέ μου. Εάν δεν τα πιστεύεις δεν είσαι ΈΛληνας...

Και μας λες ότι βάζεις στοιχεία. ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΩΡΕ; Κάποες γελοίες αναφορές ότι τα γράμματα και η γλώσσα των Μάγια είναι ελληνικά; Άντε ντε να σε δω. Βάλε τα γράμματα (τα οποία δεν είναι 13), απέναντι στα ελληνικά, βάλε μερικές αράδες από τα κείμενα των Μάγια (και ίσως από το Ποπολ Βου) και για να δούμε (ωωωω, μεγάλε Έλληνα) τι θα πράξεις με την μετάφραση...
Την πάτησες αγόρι μου, έχεις απέναντι σου κάποιον που μπορεί όχι μόνο να σου πεί την ιστορία των Μάγια από τον ερχομό των αρχόντων από την Τεοτιχουάκαν μέχρι τις τελευταίες ημέρες των παραλιακών ιερατείων, αλλά που γνωρίζει και βασικά στοιχεία της γλώσσας τους... Περαστικά και του χρόνου "πιο Έλληνας" και πιο παραμυθιασμένος...

quote:
Αφού μου κάνεις ψυχογράφημα μου δίνεις το δικαίωμα να πω κι εγώ κάτι για σένα.
Βλέπω ότι εσύ έχεις την εσωτερική ανάγκη να «δείχνεις» επιστήμονας και προσπαθείς να το κάνεις γνωστό, προβάλλοντας απελπισμένα αυτήν την ιδιότητα η οποία σ’ έχει παγιδεύσει αγνοώντας προφανώς, ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

Κοίτα, έχεις μία κάποια αλήθεια, αλλά ξέρεις με τα μηχανήματα που εγώ σχεδιάζω ή επιμελούμαι τρως, πίνεις ή γενικά "ζεις". Ένα μικρό παράδειγμα: Χαίτογλου, πήρα μέρος στην σχεδίαση της γραμμής που καθαρίζει το σουσάμι που έρχεται από το Σουδάν - εδώ και ένα χρόνο η Ελλάδα χρησιμοποιεί σισαμέλαιο που εμφιαλόνεται σε 2κεφαλο γεμιστικό που επιμελήθηκα και τώρα η νέα γραμμή θα έχει ένα νέο 4κέφαλο γεμιστικό που σχεδιάζω και παράγεται...
ΕΣΥ για ποιό λόγο θα μπορείς να υπεραφανεύεσαι; Στο ότι πιστεύεις ότι παραμύθια σου πουλάνε οι απατεώνες;

quote:
Αν τα έχεις ξαναβάλει τότε θα πρέπει να κατανοήσεις τι εννοούσαν οι πρόγονοί μας όταν έλεγαν «το δις εξαμαρτείν».

Στο τέλος έβαλες το ποιό ωραίο... Να γιατί τα πιστεύεις όλα αυτά τα παραμύθια - ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ, για να μπορέσεις να καταλάβεις τι έχω γράψει...
Γλύκα, εδώ δεν είναι τσακομός με τους χριστιανούς πάνω σε μία αμφισβητούμενη βίβλο, είναι επιστημονικά στοιχεία και λογική. Εάν θέλεις να μεταπουλήσεις τα παραμύθια υπάρχουν τόσα θέματα που τσακόνεστε με χριστιανούς - λοιπόν φέρε ΣΤΟΙΧΕΙΑ (που δεν τα έχεις θα μου πεις, παρά μόνο παραμύθια ψυχοπαθών) και πάψε να γράφεις αηδίες όπως το είαν ανθέλληνας όποιος δεν πιστεύει τα ψέματα ψυχοπαθών και "εκμεταλευτών" (με την ευρήτερη έννοια του όρου).
Ψοφάω να με πείσεις με στοιχεία και να με βγάλεις ψεύτη..
Δεν μπορεί, εάν ενοθείτε όλοι οι λάτρεις των παραμυθιών κάτι θα βρείτε.
ΣΤΟΙΧΕΙΑ από παραμυθάδες, χαχαχαχαχαχα!!!!

Edited by - OANNHSEA on 01/07/2007 19:20:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 23:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Νομίζω πως μια ψυχή με "πιάνει", ε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 00:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Sesostris

ΑΠΟΡΙΑ
Πως γίνεται , και σε όλες τις μυθολογίες αναφέρεται ένας κατακλυσμός , και μόνο στην Ελληνική μυθολογία αναφέρονται τρείς . Ώγυγη , Δαρδάνου , και Δευκαλίωνα .

--------------------------------------------------------------------------------
Agnostic
Πες μας εσύ.
Εχω μεγάλη αγωνία να μάθω ποια τρομερή, συγκλονιστική και ανεπανάληπτη αποκάλυψη που αγνοούσαμε για αιώνες ολόκληρους, μπορεί να κρύβεται πίσω από το "μυστηριώδες" γεγονός της αναφοράς τριών κατακλυσμών από την ελληνική μυθολογία την ώρα που σε όλες τις μυθολογίες αναφέρεται μόνο ένας.

Απορώ...αν παραδείγματος χάρη, ανακαλύψω ότι στη μυθολογία ενός λαού βρω περισσότερους μύθους που να αναφέρονται σε ένα φανταστικό γεγονός, ή σε ένα οποιοδήποτε άλλο γεγονός από τις μυθολογίες όλων των άλλων λαών, σημαίνει αυτό κάτι και τι?!



Εγώ έθεσα απλά το ερώτημα σε σας που έχετε την σχετική επιστημονική κατάρτηση για να μου λύσετε την απορία . Επειδή όπως άκουσα οτι λένε ορισμένοι αδαείς που αυτοχαρακτηρίζονται τάχα επιστήμονες , οι μυθολογίες των λαών δημιουργούνται από γεγονότα τα οποία με την πάροδο των αιώνων πέρασαν στην σφαίρα του μύθου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 03:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου με συμπάθεια σας λέω ότι αν και δεν συμφωνώ μαζί σας ως προς τον τρόπο που αντιλαμβάνεστε ή επεξεργάζεστε τις όποιες πληροφορίες παίρνετε, θα μπορούσα να διαλεχτώ με οποιονδήποτε αρκεί να μην ήταν επικίνδυνα κομπλεξικός και επαρμένος.

Μπορείτε να σκεφτείτε ότι θέλετε, να πείτε ότι θέλετε, αλλά λίγο μ' ενδιαφέρει η γνώμη ανθρώπων σαν τον OANNHSEA,που προκειμένου να τροφοδοτήσουν τον άρρωστο εγωϊσμό τους αραδιάζουν σ' ένα φορουμ, πίσω από ένα ψευδώνυμο, ότι καθαρίζουν το ... σουσάμι του Χαίτογλου.

Απλά αναφέρω ότι ένας βλάκας, παραμυθιασμένος πολύ κατώτερος της αυτού εξοχότητος OANNHSEA, ονόματι Απολλόδωρος, κάπου αναφέρει μια πα...ριά, για έναν ανύπαρκτο ονόματι Ηρακλή:

"Παρελθών Ταρτησίαν έστησε σημεία της πορείας επί των όρων Ευρώπης και Λιβύης αντιστοίχως δύο στήλας, φερόμενος δε υπό του Ηλίου κατά την πορείαν... ωκεανόν διαπέρασεν."

Και:

"...διά της Λιβύης πορευθείς επί των έξω θάλασσαν και περαιωθείς επί την Ήπειρον την αντίκρυ..."

Στο εξής αξιωματικέ Agnostic και γλυκανάλατε OANNHSEA, μπορείτε να τα λέτε οι δυό σας και να θεωρείτε συμπτώσεις όλη την ιστορία την οποία αγνοείτε προφανώς, περιμένοντας κάποιον αρχαιολόγο, που επιμένει να μασάει παραμύθια, να ανακαλύψει μια νέα Τροία για να γίνει ξαφνικά από παραμύθι ιστορία...

Καληνύχτα σας και καλόν ύπνο...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 07:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Παρελθών Ταρτησίαν έστησε σημεία της πορείας επί των όρων Ευρώπης και Λιβύης αντιστοίχως δύο στήλας, φερόμενος δε υπό του Ηλίου κατά την πορείαν... ωκεανόν διαπέρασεν."

Πολύ ωραίο, αν και ξενύχτησες να το βρεις...
Γιατί ομως χρησιμοποιείς το κόλπο των παραμυθάδων να μην βάζεις δηλαδή ΟΛΟ το κείμενο;
Για πες μου λοιπόν, το κείμενο ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΣ ΜΕ ΤΕΛΙΤΣΕΣ ποιό είναι;
Μπορείς να το βάλεις;

quote:
"...διά της Λιβύης πορευθείς επί των έξω θάλασσαν και περαιωθείς επί την Ήπειρον την αντίκρυ..."

Για βάλε λοιπόν και εδώ το κείμενο που βρίσκεται και ποιό πριν και μετά και ΕΠΙΣΗΣ για μετάφρασε στην ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ την λέξη "Ηπειρος"...

Τα κολπάκια που χρησιμοποιούν οι παραμυθάδες δεν πιάνουν εδώ...
Εμπρός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Leporello
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 09:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leporello  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
quote:
Leporello

Ναι αλλά ο Le Plongeon που διατύπωσε τις απόψεις του περί το 1880! δεν μπορεί να είναι σοβαρή πηγή σήμερα. Κατ'αρχάς και κυρίως επειδή η επιστήμη έχει κάπως προοδεύσει τα τελευταία 120! χρόνια.


Φίλε μου, εγώ σε μαθαίνω τώρα και νάσαι καλά.

Μ' αυτήν τη λογική θα έπρεπε οι αρχαίοι ιστορικοί να είναι μη σοβαρές πηγές, αφού η διαφορά τους από εμάς είναι πολύ παραπάνω από 120 χρόνια;


Βεβαίως! Οι αρχαίοι ιστορικοί είναι σοβαρές πηγές όταν αναφέρονται σε γεγονότα τής εποχής τους. Αν αναφέρονται σε γεγονότα που έγιναν 5.000 χρόνια πριν από την εποχή τους, όπως επιχειρεί να κάνει ο Le Plongeon, δεν είναι καθόλου σοβαρές πηγές.

Εξ άλλου, στην Ιστορία, όπως και σε κάθε Επιστήμη, ισχύει το εξής: κατά καιρούς εμφανίζονται διάφορες θεωρίες. Οι θεωρίες αυτές είτε αντέχουν στην κριτική και ενσωματώνονται σ'αυτά που πιστεύει η κάθε Επιστήμη είτε δεν αντέχουν, οπότε απορρίπτονται και ξεχνιούνται. Αρα το γεγονός ότι χρησιμοποιείται σαν επιχείρημα αυτό που είπε ο οποιοσδήποτε Le Plongeon πριν 120 χρόνια είναι εξ ίσου κωμικό με το να χρησιμοποιήσει κανείς τα λεγόμενα κάποιου φυσικού τού 19ου αιώνα και τα οποία έχουν έκτοτε εγκαταληφθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 22:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Leporello

Βεβαίως! Οι αρχαίοι ιστορικοί είναι σοβαρές πηγές όταν αναφέρονται σε γεγονότα τής εποχής τους. Αν αναφέρονται σε γεγονότα που έγιναν 5.000 χρόνια πριν από την εποχή τους, όπως επιχειρεί να κάνει ο Le Plongeon, δεν είναι καθόλου σοβαρές πηγές.


Επομένως να μην ασχολούμεθα μ' αυτό διότι σήμερα, δεν υπάρχει κανείς ιστορικός του τότε, για να μας πληροφορήσει και ως εκ τούτου καμμία σημερινή πηγή δεν είναι σοβαρή.

Ή όχι;

Φαντάζομαι αυτό να ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους ιστορικούς. Ε;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 07:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπέτ,
quote:
Φαντάζομαι αυτό να ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους ιστορικούς. Ε;

ΚΑΙ για τον Απολλόδωρο, ο οποίο έγραψε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 900 χρόνια ΜΕΤΑ τις "εκδρομές" του Ηρακλέως... Χρησιμοποιούσε φαίνεται την τηλεπαθητική του ικανότητα...

Δεν μου έγραψες όμως αυτά που σου ζήτησα ποιό πάνω. ΓΙΑΤΙ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 09:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιαπετ, αναφέρεις:

quote:
Μπορείτε να σκεφτείτε ότι θέλετε, να πείτε ότι θέλετε, αλλά λίγο μ' ενδιαφέρει η γνώμη ανθρώπων σαν τον OANNHSEA,που προκειμένου να τροφοδοτήσουν τον άρρωστο εγωϊσμό τους αραδιάζουν σ' ένα φορουμ, πίσω από ένα ψευδώνυμο, ότι καθαρίζουν το ... σουσάμι του Χαίτογλου.

Έχοντας συνομιλήσει προσωπικά αρκετές φορές και με σένα και με τον OANNHSEA αλλά κι έχοντας δει την διαδικτυακή σας παρουσία, μπορώ να πω ότι μια τέτοια δήλωση είναι άδικη κι υποτιμητική.
Αναγνωρίζω πως σε κάποια σημεία ο OANNHSEA δείχνει να είναι πιο επιθετικός οπότε ίσως κι η δική σου αντίδραση να υποκινείται από μια συναισθηματική έξαρση της στιγμής.
Πιστεύω όμως ότι μπορείτε να συζητήσετε σε πολύ πιο ήρεμα πλαίσια - την στιγμή που έχετε αποδείξει κι οι 2 ότι μπορείτε να το κάνετε κι έχετε δώσει το παράδειγμα για κάτι τέτοιο αρκετές φορές - σεβόμενοι ο ένας την διαφορετικότητα αλλά και τις αντιλήψεις του άλλου.
Προσπαθήστε λοιπόν να το κάνετε και πιστεύω ότι θα μπορέσετε να κατανοήσετε καλύτερα ο ένας τον άλλον καθώς και τις απόψεις που υποστηρίζει.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Leporello
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 15:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leporello  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
quote:
Leporello

Βεβαίως! Οι αρχαίοι ιστορικοί είναι σοβαρές πηγές όταν αναφέρονται σε γεγονότα τής εποχής τους. Αν αναφέρονται σε γεγονότα που έγιναν 5.000 χρόνια πριν από την εποχή τους, όπως επιχειρεί να κάνει ο Le Plongeon, δεν είναι καθόλου σοβαρές πηγές.


Επομένως να μην ασχολούμεθα μ' αυτό διότι σήμερα, δεν υπάρχει κανείς ιστορικός του τότε, για να μας πληροφορήσει και ως εκ τούτου καμμία σημερινή πηγή δεν είναι σοβαρή.

Ή όχι;

Φαντάζομαι αυτό να ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους ιστορικούς. Ε;


Μα ακριβώς αυτή είναι η διαφορά: Οτι σήμερα έχουν αναπτυχθεί επιστημονικές μέθοδοι που εφαρμόζονται στην ιστορική έρευνα. Π.χ.
- Μπορούμε πλέον να διαβάζουμε υπό προϋποθέσεις άγνωστες γλώσσες.
- Μπορούμε να κάνουμε ραδιοχρονολόγηση ευρημάτων.
- Μπορούμε να έχουμε στοιχεία από διαφορετικές πηγές και να τα συνδιάζουμε.
- Κάθε άποψη υπόκειται σε εξαντλητική κριτική μέσω συνεδρίων, δημοσίου διαλόγου κ.λ.π.

Αυτό κάνει τις σημερινές απόψεις να είναι πολύ πιό αξιόπιστες από εκείνες που είχαν οι άνθρωποι πριν από 100, 500 ή 2000 χρόνια. Διαφωνείς σ'αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 16:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Dying_Incubus, νομίζω ότι μπορώ να συζητήσω με οποιονδήποτε για οτιδήποτε, είτε για να πάρω πληροφορίες, είτε για να δώσω, είτε για να ανταλλάξω επιχειρήματα, πιστεύοντας ότι αυτό γίνεται σ’ ένα φορουμ.

Το παραπάνω,στο οποίο αναφέρεσαι, το έγραψα θέλοντας να δείξω ότι η εργασία του καθενός δεν είναι διαπιστευτήριο της ορθότητας των ισχυρισμών του και δεν αφορά σε κανένα τι δουλειά κάνει κάποιος. Σημασία εδώ, έχουν οι απόψεις και οι τοποθετήσεις των φίλων μελών, όποιες κι αν είναι αυτές.

Ήταν υπερβολή βέβαια, έχεις δίκαιο, αλλά ένοιωσα ότι έπρεπε να απαντήσω στους χαρακτηρισμούς που δέχτηκα απ’ τον OANNHSEA τους οποίους θεωρώ υποτιμητικούς, επιπόλαιους και ανώριμους για κάποιον που ούτε καν γνωρίζει.
Πόσο μάλλον όταν γίνονται με έπαρση και με αίσθηση "ανωτερότητας", η οποία πηγάζει από τυχόν σπουδές ή ενασχόληση, πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι ρατσιστικό και ανάγωγο.

Βεβαίως νομίζω ότι διατηρώ το δικαίωμα να επιλέγω τους συνομιλητές μου κρίνοντας υποκειμενικά, τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τις απόψεις μου και το ύφος με το οποίο διαφωνούν μαζί μου και όχι αυτήν καθαυτήν τη διαφωνία.

Εγώ λοιπόν, απολογούμαι για τις στιγμές που υπήρξα υπερβολικός έστω και αν το έκανα, απαντώντας.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 20:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και η δική μου άποψη περί του θέματος...

Σε ένα φόρουμ γίνεται όντως ανταλλαγή απόψεων και αυτό πράττω σε πολύ μεγάλο ποσοστό εδώ και πολύ καιρό. Όταν όμως μιλάμε π.χ. για κατσαβίδια και έρχεται καποιος και θέτει θέσεις για τον φαιό λύκο ή παραθέτει την γνώμη ότι το κατσαβίδι είναι σφυρί, με ψευδή και χαλκευμένα στοιχεία (όπως γίνεται πολύ συχνά), τότε απολύτως λογικό είναι να γίνω επιθετικός.
Όταν δε αυτός ο κάποιος που πιστεύει παραμύθια, με χαρακτηρίζει ανώριμο (ενώ είναι ώριμο να πιστεύεις παραμύθια τα οποία ΔΕΝ έχεις ελέγξει για την ευστάθεια τους) και όταν αναφέρει ότι ούτε καν γνωρίζω το θέμα για το οποίο ομιλώ (το αλφάβητο των Μάγια μάλλον έγινε γαργάρα), είναι πάρα πολύ λογικό να ανταποδόσω τις φιλοφρονήσεις (με το συμπάθειο)...

Φυσικά ποτέ δεν έχω κρύψει ότι όντως έχω μία ανωτερότητα στον ΤΡΟΠΟ ερευνητικής σκέψης. Μία ανωτερότητα που φαίνεται από τις δημιουργίες μου - για τις οποίες και καμαρώνω. Επίσης για να μην το ξεχάσω τα περιοδικά "ρολόγια" και "ρομπότ" της DeAngostiniέγιναν με vacumform καλούπια τα οποία σχεδίασα και έκοψα σε φρέζα CNC...
Σκορδοκαϊλα μας, θα μου πείτε.
Έχετε απόλυτο δίκιο.
ΌΜΩΣ ο ερευνητής χρησιμοποιεί την λογική και τα μαθηματικά για τις έρευνες του και ΟΧΙ τα παραμύθια που του πουλούν οι απατεώνες τους οποίους πρέπει να πιστέψει γιατί είναι "έλληνας" και οι υπόλοιποι (οι μην πιστεύοντες στα παραμύθια και οι πολέμιοι των παραμυθιών) είναι ανθέλληνες...
Το ποιός είναι ρατσιστής και ανάγωγος φάνηκε από αυτή και μόνο την φράση - παν μη Έλλην, βάρβαρος, yes darling;
Επίσης θα ήταν πολύ λογικό να ξέραμε που πηγαίνεις το όχημα σου όταν χαλάσει - σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο με άτομα που έχουν πτυχία και εκπαίδευση και έπαρση και ρατσισμό ή στον μπάρμα Μήτσο του δημοτικού στην γωνία;

Βλέπεις darling, χρειάζονται μαθηματικά για να καταλάβεις τα ψέματα των απατεώνων, χρειάζεται ψυχρή λογική για συνδυάσεις στοιχεία και γεγονότα για να δημιουργήσεις Ή και να καταλάβεις μία δημιουργία. Δεν είναι όλα ένα ψέμα των απατεώνων και χρηματοθύρων που ΠΡΕΠΕΙ να πιστέψουμε - ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ...
Από την δημιουργία ενός καραβιού, η γνώση της γεωγραφίας, η γνώση των ανέμων και η ικανότητα να τα συνδυάζεις αυτά όλα μαζί για να πετύχει το ταξίδι...
Το ταξίδι δεν μπορεί να πετύχει μόνο με την ανταλλαγή ψευδών στοιχείων...

ΥΓ_1. Αλήθεια τι γίνεται με τα επιπλέον στοιχεία από τον Απολλόδωρο τα οποία αιτήθηκα;
ΥΓ_2. Αλήθεια οι υπόλοιποι λάτρες των παραμυθιών τι επαγγέλεστε;;;


Edited by - OANNHSEA on 03/07/2007 20:54:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 21:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια οι υπόλοιποι λάτρες των παραμυθιών τι επαγγέλεστε;;;

Εγώ είμαι Παπάς..!!
Κι όχι μόνο εγώ κι ένα σωρό άλλοι εδώ μέσα.
Κρύβε λόγια ρε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 21:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Sesostris

Εγώ έθεσα απλά το ερώτημα σε σας που έχετε την σχετική επιστημονική κατάρτηση για να μου λύσετε την απορία . Επειδή όπως άκουσα οτι λένε ορισμένοι αδαείς που αυτοχαρακτηρίζονται τάχα επιστήμονες , οι μυθολογίες των λαών δημιουργούνται από γεγονότα τα οποία με την πάροδο των αιώνων πέρασαν στην σφαίρα του μύθου .


Δεν ισχυrίστηκα ποτέ ότι έχω την σχετική επιστημονική κατάρτιση. Για να δώσω τις απαντήσεις μου επιστρατεύω τις σχετικά καλές ιστορικές μου γνώσεις, επιστημονικές πηγές και τη λογική!

Πράγματι οι μυθολογίες των λαών αντικτοπτρίζουν μερικές πραγματικότητες, εμπλουτισμένες όμως με φανταστικά στοιχεία τα οποία καθιστούν το μύθο πιο γοητευτικό στο λαό.
Επειδή κατάλαβα που το πήγαινες με την ερώτησή σου, θα σου πω απλά το εξής: Γεγονότα όπως το λιώσιμο των πάγων καθώς και όλα τα συνακόλουθα συμβάντα, όπως πλημμύρες ποταμών, λιμνών, άνοδος της στάθμης των υδάτων ή και άλλα γεγονότα όπου η φύση συμπεριφέρεται βίαια όπως το τσουνάμι που προκλήθηκε από την έκρηξη του ηφαιστείου της Σαντορίνης, τροφοδοτούν τέτοιους μύθους καταστροφής.

Το ότι στην ελληνική μυθολογία συναντάμε 3 σχετικούς μύθους δεν σημαίνει ότι οι Ελληνες υπηρχαν από αιώνες ή χιλιετίες παλιότερα(διότι κάπου εκεί το πήγαινες) και γι' άυτό τάχα μου τους θυμούνται. Η ελληνική μυθολογία απορρόφησε ένα ποσοστό μύθων παραδόσεων, εθίμων και θεοτήτων(π.χ Καβειροι από τη Σαμοθράκη στην οποία ζούσαν προελληνικά φύλα) από τους παλιότερους προελληνικούς πληθυσμούς που κατοικούσαν στον ελλαδικό χώρο και στο ασταθές περιβάλλον του Αιγαίου(Πελασγούς, Λέλεγες, Κάρες κτλ).
Επίσης μια άλλη πιθανή πηγή έστω για έναν από τους τρεις αυτούς μύθους, ενδέχεται να είναι αντίστοιχοι παμπάλλαιοι μύθοι από την περιοχή της Μεσσοποταμίας και της Μέσης Ανατολής(Σουμέριοι, Βαβυλώνιοι, Ασσύριοι κτλ).

Κοντολογίς, θεωρώ ότι δίνεις υπερβολική σημασία στο γεγονός της ύπαρξης τριων μύθων στην ελληνική μυθολογία η οποία αναμφισβητητα εμπλουτίστηκε και από στοιχεία προελληνικά και της Ανατολής.
Ας μην ψάχνουμε το παράξενο, εκεί που δεν υπάρχει...


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 03/07/2007 21:47:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 23:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Leporello

Αυτό κάνει τις σημερινές απόψεις να είναι πολύ πιό αξιόπιστες από εκείνες που είχαν οι άνθρωποι πριν από 100, 500 ή 2000 χρόνια. Διαφωνείς σ'αυτό;



Δεν διαφωνώ καθόλου μ’ αυτό, απλά παίρνω υπ’ όψιν μου και μια άλλη παράμετρο.

Η γνώση την εποχή εκείνη, κατά τη γνώμη μου, είχε μια πιο φυσιολογική ροή στην πορεία της από γενιά σε γενιά. Δεν υπήρχαν οι σκοπιμότητες που υπήρξαν απ’ το 4ο αιώνα και μετά.

Διαφωνίες υπήρχαν βέβαια, αλλά όχι επί της ουσίας των αναφορών και των γεγονότων, αλλά μόνο στην προσέγγιση των φιλοσόφων. Είχαν στη διάθεσή τους πηγές γνώσης που, πάντα κατά τη γνώμη μου, δεν είχαν υποστεί σκόπιμες επεμβάσεις ( ή ήταν ελάχιστες αυτές) πράγμα που τις καθιστά αξιόπιστες, χωρίς να ξέρουμε κιόλας, τι άλλα μέσα διέθεταν, για να ομιλούν με σιγουριά για το παρελθόν τους.


Για παράδειγμα ποιος μας βεβαιώνει ότι οι γλώσσες που σήμερα διαβάζονται, όπως σωστά λες, υπό προϋποθέσεις, δεν τους ήταν γνωστές;

Ενδείξεις έχουμε για το παρελθόν μας, τις οποίες επεξεργάζονται οι ειδικοί με βάση το γνωστικό τους υπόβαθρο και την μέχρι στιγμής διαμορφωμένη άποψή τους, η οποία πολλές φορές, είναι εγκλωβισμένη.

Άλλωστε γι’ αυτό υπάρχουν και διαφωνίες μεταξύ τους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2007, 07:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάτερ Συνοδινέ, την ευλογία σας...
Αλήθεια σε ποιά ενορία λειτουργείτε να έρθω να εξομολογηθώ τα αμαρτίας μου...

(Αμ έτσι εξηγούνται όλα...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Leporello
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2007, 14:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leporello  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Η γνώση την εποχή εκείνη, κατά τη γνώμη μου, είχε μια πιο φυσιολογική ροή στην πορεία της από γενιά σε γενιά. Δεν υπήρχαν οι σκοπιμότητες που υπήρξαν απ’ το 4ο αιώνα και μετά.
Ε, φταίω εγώ να πω μετά ότι αυτό είναι εντελώς αστήρικτο; Δεν υπήρχαν σκοπιμότητες κατά την αρχαιότητα;
quote:
γιαπετ
Διαφωνίες υπήρχαν βέβαια, αλλά όχι επί της ουσίας των αναφορών και των γεγονότων, αλλά μόνο στην προσέγγιση των φιλοσόφων. Είχαν στη διάθεσή τους πηγές γνώσης που, πάντα κατά τη γνώμη μου, δεν είχαν υποστεί σκόπιμες επεμβάσεις ( ή ήταν ελάχιστες αυτές) πράγμα που τις καθιστά αξιόπιστες, χωρίς να ξέρουμε κιόλας, τι άλλα μέσα διέθεταν, για να ομιλούν με σιγουριά για το παρελθόν τους.
Συγνώμη, αλλά ΄πότε είναι πιό εύκολες οι "σκόπιμες επεμβάσεις"; Οταν ένα βιβλίο κυκλοφορεί σε 50-100 αντίγραφα πιθανόν στην ίδια πόλη ή όταν κυκλοφορεί σε εκατομμύρια αντίγραφα σε όλο τον κόσμο;
quote:
γιαπετ
Για παράδειγμα ποιος μας βεβαιώνει ότι οι γλώσσες που σήμερα διαβάζονται, όπως σωστά λες, υπό προϋποθέσεις, δεν τους ήταν γνωστές;
Τις πιό πολλές φορές οι ίδιοι οι αρχαίοι συγγραφείς.
quote:
γιαπετ
Ενδείξεις έχουμε για το παρελθόν μας, τις οποίες επεξεργάζονται οι ειδικοί με βάση το γνωστικό τους υπόβαθρο και την μέχρι στιγμής διαμορφωμένη άποψή τους, η οποία πολλές φορές, είναι εγκλωβισμένη.

Άλλωστε γι’ αυτό υπάρχουν και διαφωνίες μεταξύ τους.


Ελπίζω μέσα σ'αυτές τις "διαφωνίες" όπως λες να μην υπολογίζεις και την απροθυμία των mainstream ιστορικών να πιστέψουν παραμύθια όπως αυτά τού Le Plongeon από τον οποίο ξεκίνησε αυτή η ανταλλαγή επιχειρημάτων. Γενικά, δεν είδα κανένα επιχείρημα από αυτά που δίνεις που να στηρίζει τις θέσεις του. Τον υποστηρίζεις τελικά ή όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 00:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ
Η γνώση την εποχή εκείνη, κατά τη γνώμη μου, είχε μια πιο φυσιολογική ροή στην πορεία της από γενιά σε γενιά. Δεν υπήρχαν οι σκοπιμότητες που υπήρξαν απ’ το 4ο αιώνα και μετά.
--------------------------------------------------------------------------------
Leporello

Ε, φταίω εγώ να πω μετά ότι αυτό είναι εντελώς αστήρικτο; Δεν υπήρχαν σκοπιμότητες κατά την αρχαιότητα;


Όχι φίλε μου, να μην το πεις, διότι προσωπικά, εδώ δεν δίνω εξετάσεις στην ιστορία.

Λέω τη γνώμη μου και εννοώ την ελεγχόμενη ροή πληροφοριών προς την κοινή γνώμη, ποσοτικά και ποιοτικά, που συμβαίνει σήμερα, με τις δυνατότητες παρέμβασης και ελέγχου στα ΜΜΕ, που κατά κύριο λόγο, την τροφοδοτούν.


quote:

γιαπετ
Διαφωνίες υπήρχαν βέβαια, αλλά όχι επί της ουσίας των αναφορών και των γεγονότων, αλλά μόνο στην προσέγγιση των φιλοσόφων. Είχαν στη διάθεσή τους πηγές γνώσης που, πάντα κατά τη γνώμη μου, δεν είχαν υποστεί σκόπιμες επεμβάσεις ( ή ήταν ελάχιστες αυτές) πράγμα που τις καθιστά αξιόπιστες, χωρίς να ξέρουμε κιόλας, τι άλλα μέσα διέθεταν, για να ομιλούν με σιγουριά για το παρελθόν τους.
--------------------------------------------------------------------------------
Leporello

Συγνώμη, αλλά ΄πότε είναι πιό εύκολες οι "σκόπιμες επεμβάσεις"; Οταν ένα βιβλίο κυκλοφορεί σε 50-100 αντίγραφα πιθανόν στην ίδια πόλη ή όταν κυκλοφορεί σε εκατομμύρια αντίγραφα σε όλο τον κόσμο;



Έχω την αίσθηση ότι οι μηχανισμοί που υφίστανται σήμερα, προς αυτόν το σκοπό, είναι πιο αποτελεσματικοί σε πλανητικό επίπεδο, απ’ ότι ήταν τότε σε επίπεδο πόλης.

Πιστεύω ότι βασίζονται ακριβώς, στην ταυτόχρονη και μαζικότατη διοχέτευση μιας «είδησης» που έτσι καθίσταται πιστευτή και «έγκυρη» υποβοηθούμενη και απ’ την ψηφιακή τεχνολογία, όπου χρειάζεται να «ντυθεί» με εικόνα και ήχο.

Εξακολουθώ να θεωρώ πολύ πιθανό να μη γνωρίζουμε σήμερα, τις πηγές ( εύρος, ποιότητα και αξιοπιστία ) που είχαν στη διάθεσή τους οι αρχαίοι συγγραφείς.


quote:

γιαπετ
Ενδείξεις έχουμε για το παρελθόν μας, τις οποίες επεξεργάζονται οι ειδικοί με βάση το γνωστικό τους υπόβαθρο και την μέχρι στιγμής διαμορφωμένη άποψή τους, η οποία πολλές φορές, είναι εγκλωβισμένη.

Άλλωστε γι’ αυτό υπάρχουν και διαφωνίες μεταξύ τους.


--------------------------------------------------------------------------------
Leporello

Ελπίζω μέσα σ'αυτές τις "διαφωνίες" όπως λες να μην υπολογίζεις και την απροθυμία των mainstream ιστορικών να πιστέψουν παραμύθια όπως αυτά τού Le Plongeon από τον οποίο ξεκίνησε αυτή η ανταλλαγή επιχειρημάτων. Γενικά, δεν είδα κανένα επιχείρημα από αυτά που δίνεις που να στηρίζει τις θέσεις του. Τον υποστηρίζεις τελικά ή όχι;



Φίλε μου δεν είμαι οπαδός κανενός.

Δεν ξέρω και δε μ' ενδιαφέρει να μάθω, τι διαφορές έχει το mainstream των ιστορικών που λες, με τον κάθε Le Plongeon και τι κρύβεται πίσω απ' όλ' αυτά.

Με την ευκαιρία επιθυμώ να δώσω το στίγμα της συμμετοχής μου στο φορουμ.

Κατ΄αρχήν, θεωρώ, όπως είπα παραπάνω, ότι εδώ δεν δίνω εξετάσεις στην ιστορία, όπως μερικοί νομίζουν ότι κάνουν.

Αναφέρω τη γνώμη μου και κάποιες φορές γράφω συλλογισμούς ή την αίσθηση που έχω για κάποια πράγματα και όταν κάποιος διαφωνεί, μ’ αυτό που εγώ σκέπτομαι ή θεωρώ σωστό, εκφράζει τη διαφωνία του.

Το πώς την εκφράζει έχει να κάνει με την παιδεία του, την ανατροφή του και τη διαλεκτική του ικανότητα.


Ποτέ δεν έχω απαιτήσει ή απλά ζητήσει, από κάποιον συνομιλητή μου, να αναφέρει τις πηγές οι οποίες διαμόρφωσαν την άποψή του.
Αυτό διότι θεωρώ ότι η κάθε άποψη είναι διαμορφωμένη από πληροφορίες που ο καθένας συλλέγει, από διάφορους ερευνητές, συγγραφείς και ιστορικούς τις οποίες κρίνει ο ίδιος.

Βεβαίως αυτό, δεν σημαίνει ότι απαραίτητα συμφωνεί και με το σύνολο των απόψεων του καθ’ ενός, αν κάποια πράγματα, μέσα σε όλα, τα κρίνει ως ορθά.

Αν κάποιοι γράφουν διάφορα εδώ μέσα, για διάφορους ιδιοτελείς σκοπούς, στην πορεία φαίνονται, αν γράφουν απόψεις άκοπες και πρόχειρες χωρίς συνειρμό και ροή, φαίνονται κι αυτοί και τυχαίνουν της αντιμετώπισης και της στάσης που ο καθένας επιλέγει να κρατήσει απέναντί τους.

Αν κάποιοι έχουν επιλέξει να είναι οπαδοί κάποιων και να αναπαράγουν στο φορουμ τις απόψεις αυτών, είναι δικαίωμά τους και αν απαξιώνουν όλες τις άλλες γνώμες, θεωρώντας τις φαιδρές, απλά δείχνουν την «ευρύτητα» του πνεύματός τους.

Εν ολίγοις ο επιτηδευμένος διάλογος, που μόνο στόχο έχει να δείξει την ποσότητα των βιβλίων και το μέγεθος της βιβλιοθήκης μας, με αφήνει αδιάφορο, διότι προτιμώ να συνομιλώ με ανθρώπους που χρησιμοποιούν τα βιβλία για να διαμορφώσουν προσωπική άποψη και όχι μ’ αυτούς που τα «καταπίνουν» αμάσητα, μηρυκάζοντάς τα σε κάθε ευκαιρία.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 07:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιάπετ
quote:
Όχι φίλε μου, να μην το πεις, διότι προσωπικά, εδώ δεν δίνω εξετάσεις στην ιστορία.

Δηλαδή θα μπορούσε και κάποιος από τις ζούγλες του αμαζονίου να εκφέρει γνώμη πάνω στο θέμα μας - δεν χρειάζεται κάποιος να ξέρει ελληνική ιστορία ή να ξέρει την ιστορία της τεχνολογίας, φτάνει μόνο να έχει σχηματισμένη γνώμη και να γράφει ωραία και σεμνά... Μμμμμμ...

quote:
Ποτέ δεν έχω απαιτήσει ή απλά ζητήσει, από κάποιον συνομιλητή μου, να αναφέρει τις πηγές οι οποίες διαμόρφωσαν την άποψή του.
Αυτό διότι θεωρώ ότι η κάθε άποψη είναι διαμορφωμένη από πληροφορίες που ο καθένας συλλέγει, από διάφορους ερευνητές, συγγραφείς και ιστορικούς τις οποίες κρίνει ο ίδιος.

Μάλιστα, δηλαδή μπορεί να βγει ο καθένας και πει ότι στην αρχαία Αθήνα χρησιμοποιούσαν αεροσκάφη. Είναι η προσωπική του άποψη που διατύπωσε μετά από πολλήηηηηηηηηη μελέτη και διεξοδική ανάπτυξη της λογικής - και εγώ όχι μόνο πρέπει να τον πιστέψω, αλλά να και να συζητήσω μαζί του πάνω στην ιδέα του!!!

Μετά από αυτό το καταπληκτικό φιλοσοφικό κείμενο που παράθεσες, θα μπορούσες να βάλεις την αίτηση, για να συνεχίσουμε την συζήτηση βάσει κάποιων στοιχείων ή έστω να δώσεις μία απάντηση στον Leporello που την αποφεύγεις;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 22:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ
______________________________________
Όχι φίλε μου, να μην το πεις, διότι προσωπικά, εδώ δεν δίνω εξετάσεις στην ιστορία.
________________________________________

OANNHSEA

Δηλαδή θα μπορούσε και κάποιος από τις ζούγλες του αμαζονίου να εκφέρει γνώμη πάνω στο θέμα μας - δεν χρειάζεται κάποιος να ξέρει ελληνική ιστορία ή να ξέρει την ιστορία της τεχνολογίας, φτάνει μόνο να έχει σχηματισμένη γνώμη και να γράφει ωραία και σεμνά... Μμμμμμ...



Δεν βλέπω καμμία σχέση του ευφυολογήματος που έγραψες, με την παραπάνω τοποθέτησή μου.

Αλλά ναι. Θα μπορούσε αν διέθετε υπολογιστή, γραμμή dsl ή dial up και ήταν μέλος του φορουμ.

Μήπως θα έπρεπε να πάρει την άδειά σου;


quote:
OANNHSEA

Μάλιστα, δηλαδή μπορεί να βγει ο καθένας και πει ότι στην αρχαία Αθήνα χρησιμοποιούσαν αεροσκάφη. Είναι η προσωπική του άποψη που διατύπωσε μετά από πολλήηηηηηηηηη μελέτη και διεξοδική ανάπτυξη της λογικής


Και βέβαια μπορεί. Εσύ είσαι σίγουρος ότι δεν υπήρχαν;

quote:
OANNHSEA

και εγώ όχι μόνο πρέπει να τον πιστέψω, αλλά να και να συζητήσω μαζί του πάνω στην ιδέα του!!!


Δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις ούτε το ένα ούτε το άλλο.


quote:
OANNHSEA

Μετά από αυτό το καταπληκτικό φιλοσοφικό κείμενο που παράθεσες, θα μπορούσες να βάλεις την αίτηση, για να συνεχίσουμε την συζήτηση βάσει κάποιων στοιχείων ή έστω να δώσεις μία απάντηση στον Leporello που την αποφεύγεις;;;


Αν κατέβαζες λίγο το βλέμμα προς τη γη, ίσως με πολύ προσπάθεια να μπορούσες να διακρίνεις ότι η απάντηση υπάρχει μέσα στο μήνυμά μου.

Εξ’ άλλου το μήνυμα απευθυνόταν στον Leporello…


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Leporello
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 23:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leporello  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
______________________________________
Αν κατέβαζες λίγο το βλέμμα προς τη γη, ίσως με πολύ προσπάθεια να μπορούσες να διακρίνεις ότι η απάντηση υπάρχει μέσα στο μήνυμά μου.

Εξ’ άλλου το μήνυμα απευθυνόταν στον Leporello…


Εγώ πάντως, όσο κάτω και αν κοιτάω δεν βρίσκω την απάντηση. Τελικά συνεχίζεις να έχεις εμπιστοσύνη σε διάφορους επιστήμονες (με και χωρίς εισαγωγικά) τού 19ου αιώνα; Και γιατί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 23:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εξάγεται συμπερασματικά φίλε μου Leporello, απ' τα παρακάτω:

"Βεβαίως αυτό, δεν σημαίνει ότι απαραίτητα συμφωνεί και με το σύνολο των απόψεων του καθ’ ενός, αν κάποια πράγματα, μέσα σε όλα, τα κρίνει ως ορθά."


"Φίλε μου δεν είμαι οπαδός κανενός."


Και υπενθυμίζω:

"Αναφέρω τη γνώμη μου και κάποιες φορές γράφω συλλογισμούς ή την αίσθηση που έχω για κάποια πράγματα και όταν κάποιος διαφωνεί, μ’ αυτό που εγώ σκέπτομαι ή θεωρώ σωστό, εκφράζει τη διαφωνία του."

Και συμπληρώνω το παραπάνω:

Ή αγνοεί αυτά που γράφω.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 07:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ,
Με λίγα λόγια, τοποθέτηση στην τοποθέτηση, θεωρητικό μπλα, μπλα όσο πάρει και στοιχείο ΚΑΝΕΝΑ!!!
Μάλλον το ίδιο κάνουν και στα παραμύθια που διαβάζεις για να διατυπώσεις γνώμη...

quote:
Αλλά ναι. Θα μπορούσε αν διέθετε υπολογιστή, γραμμή dsl ή dial up και ήταν μέλος του φορουμ.
Μήπως θα έπρεπε να πάρει την άδειά σου;

Άρα την επόμενη φορά θα μπορεί κάλλιστα να εμπιστευτείς ένα κηπουρό για σε ιάνει από μία αρρώστια, ένα λιθοξώο γι ανα σου φτιάξει το αμάξι ή καλύτερα να ψηφίσεις έναν κάτοικο του αμαζονίου για δήμαρχο της πόλης σου. Κανένα πρόβληαμ δεν θα έχεις... Αποδείξεις χρειάζεσαι για την ικανότητα αυτών των ατόμων; Μόνο τη ρητορική ικανότητα να έχουν και σου φτάνει... ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ...
Αλήθεια μήπως έχεις ακουστά τις άδειες ασκήσεως επαγγελμάτων - τις έχουν γιατί υπάρχουν πολλοί απατεώνες με ρητορικές ικανότητες...


quote:
Και βέβαια μπορεί. Εσύ είσαι σίγουρος ότι δεν υπήρχαν;

Μιλώντας σοβαρά - ΝΑΙ. Μόνο ψυχοπαθείς παραμυθάδες προσπαθούν να πείσουν τους αφελείς για το αντίθετο...

quote:
Αν κατέβαζες λίγο το βλέμμα προς τη γη, ίσως με πολύ προσπάθεια να μπορούσες να διακρίνεις ότι η απάντηση υπάρχει μέσα στο μήνυμά μου.

Λυπάμαι αλλά επειδή είμαι άνθρωπος που ταξιδεύει στα άστρα θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής;
Ιδιαίτερα ΑΝ δεν έχεις την διάθεση να γράψεις αυτά που αιτήθηκα μπορείς (ΑΝ...) να γράψεις ποιός Αππλόδωρος ήταν και σε ποιό σημείο του βιβλίου του είναι γραμμένα για να τα παραθέσω εγώ;;;

Με το αλφάβητο των Μάγια τι γίνεται αλήθεια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 20:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA

quote:
Με λίγα λόγια, τοποθέτηση στην τοποθέτηση, θεωρητικό μπλα, μπλα όσο πάρει και στοιχείο ΚΑΝΕΝΑ!!!
Μάλλον το ίδιο κάνουν και στα παραμύθια που διαβάζεις για να διατυπώσεις γνώμη...


Ψοφάω για ... κουτσομπολιό...


quote:
Άρα την επόμενη φορά θα μπορεί κάλλιστα να εμπιστευτείς ένα κηπουρό για σε ιάνει από μία αρρώστια,


Κάθε δέντρο, θάμνος ή φυτό εσωτερικού χώρου θα μπορούσε να έχει απόλυτη εμπιστοσύνη σε ένα διπλωματούχο, με άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και αποδεκτό απ' το κηπουρικό κατεστημένο, κηπουρό.
Το ίδιο κι εγώ για τον κήπο μου...


quote:
ένα λιθοξώο γι ανα σου φτιάξει το αμάξι

Ωραία ιδέα, ένα πέτρινο ομοίωμα του αυτοκινήτου μου, θα ήταν ότι έπρεπε για το σαλόνι μου.


quote:
καλύτερα να ψηφίσεις έναν κάτοικο του αμαζονίου για δήμαρχο της πόλης σου.


Ίσως να τα κατάφερνε καλλίτερα απ' τους επαγγελματίες πολιτικούς που έχουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και έγγριση απ' τα κόμματά τους.


quote:
Μιλώντας σοβαρά - ΝΑΙ. Μόνο ψυχοπαθείς παραμυθάδες προσπαθούν να πείσουν τους αφελείς για το αντίθετο...


Έχεις στοιχεία γι' αυτό;

Πώς είσαι τόσο σίγουρος;

Μέσα στις δυνατότητές σου είναι και οι επισκέψεις στο παρελθόν, ταξιδεύοντας στο χρόνο;


quote:
Λυπάμαι αλλά επειδή είμαι άνθρωπος που ταξιδεύει στα άστρα θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής;

Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη την εκμάθιση της συμπαντικής γλώσσας.

Θα επανέλθω με την απόκτηση του πρώτου πτυχίου και την έγκρισή του απ' την επιστημονική κοινότητα.

Ίσως τότε μπορέσω να σου μιλήσω στο επίπεδο των ανώτερων όντων, που ανήκεις...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 21:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μερικά ελληνικά γράμματα των Μάγιας και αποσπάσματα φράσεων τους.

http://www.omniglot.com/writing/mayan.htm

Spetsanal ja swinkil ja lu'um k'inali junxta wax jul schonjel, sok ja sijpanub'ali, ja yuj ojni b'ob' sk'u'luk ja jas sk'ana-i ja b'as lekilali, ja yuj ja ay sk'ujoli sok ay spensari t'ilan oj yilsb'aje lek sok ja smoj jumasa.

Tuláakal wíinik ku síijil jáalk'ab yetel keet u tsiikul yetel Najmal Sijnalil, beytun xan na'ata'an sijnalil yetel no'oja'anil u tuukulo', k'a'abet u bisikuba bey láaktzilil yetel tuláakal u baatzile'.

Μη μου πείτε ότι δεν μπορείτε να διακρίνετε την αναμφισβήτητη ελληνική επιρροή και να καταλάβετε τι γράφει???!!! Οι φράσεις είναι τίγκα στις ελληνικές λέξεις!!!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy